Thuisfront wat waren we dicht bij jullie..." V jeugdige lezerskring De BLANDA'S zijn gekomen Vóór eindbeslissing in Indië? R b' Rb' hoe zit dat? Kinder- bezoek Weerbericht j EEN BREUGHELIAANS DINER BIJ MAJOOR DE JONG oor onze ARBEID EN DEMOBILISATIE Kerstmis in Tasikmalaja moppentrommel ANG L zuI len ze leven OP Prins Bernhard op inspectie RUIT-NIEUWTJES H. Nijgh f «'is2) >0 ht 6T?/6(2 t^6°3 - ZATERDAG 10 JANUARI 1938 PAGINA 5 OP WEG NAAR DE NACHTMIS GESNEUVELD. tet Ü5. Uitgesproken HET PROBLEEM DER „HALF- AUTONOME REGERINGEN" VESTIGINGSVERGUNNING Ook voor thuiswerkers verplicht? ONGELUKKIGE REIS Weer een depressie op j komst GOEDKOPER ETEN IN DE BELG. RESTAURANTS i t f APPORTl DUITSE MONSTERGRANAAT „BIJGEZET" IN TE LEVEREN BONNEN Door detaillisten Voor de week van 11 t.m. 17 Jan. '48 Toen ik de 23ste December in convooi uit Bandoeng vertrok, boorde ik iemand zeggen: „'t Is weer slecht verdeeld op de wereld. Die vent daar (dat was it) beweert, dat ie Kerstmis in de stad kan vieren, en hij gaat naar Tasik.En wij die daar nu al maanden tussen dat ellendige puin zitten, mogen niet naar de stad....'' Ik zag hem terug op Kerstavond, toen er in de bioscoop niet te luxueus en pas een paar weken wear regendicht een stemmings volle Kerstavond werd gegeven van gramofoonmuziek en zang en declamatie en het voorlezen der Kerstprofetieën, die tenslotte cul mineerden in het Kerstevangelie zelf. Iedereen was zeor stil, ook al waren de gramofoonplaten erg oud en niet van zo heel beste kwaliteit, ook al was de viool van majoor Filius, die die avond overigens zo bevoorrecht was om z'n vróuw en dochtertje in Holland door de radio te horen „ik was bang dat ik zou gaan janken" erbarmelijk slecht, en ook voor de zang was er bij de ongeveer twee honderd vijftig aanwezige soldaten een aandacht, die het veel te luide harmonium (tyaardoof men soms de zangers nauwelijks horen kon) geen schade deed. Iedereen was zeer stil en. er waren ruim twéehonderd soldaten in de zaal, „één grote familie" zoals overste Coop- mans het in zijn" korte, warme Kerstrede noemde, en die ene jongen, waar ik u van vertelde, stond daar tussen de anderen het „Nu syt wellecome" te zingen met grote glanzend ernstige ogen, in een vol maakte kinderlijke overgave, als koor knapen onder een Kerstboom en vergeten was voor een ogenblik alle critiek op de neerdrukkende godverlaten omgeving van 'platgebrande en verwoeste huizen in het nauwelijks nog bewoonde Tasik, waar over op dat ogenblik de nachtelijke berg- regen viel Want wat maakt het op de afstand uit of het nu TasikmalajaAmsterdam dan wel Bandoeng, Batavia of Soerabaja Amsterdam En nooit was het zó gemakkelijk om deze enorme afstanden te overbruggen. Iedereen hoorde plotseling de klokken zijner eerste nachtmis, de melodie uit een feestelijk verlichte, warme, mensenvolle kerk, zag de plortselinge glans in de ogen van zijn moeder, wanneer ze naar je keek over de versierde Kerstontbijttafel Dit alle8' deze plotselinge rijkdom der herinnering, dank zij een paar klanken van een Kerstlied daar in die bioscoop, de magische heiligheid van de aanhef: „En in die dagendie we de andere 'morgen vroeg om vijf uur in de geïmpro viseerde, maar zeer stemmig versierde irnrk hoorden Nooit viel zo gemakkelijk deze afstand weg* Nooit ook.... waarom zouden we er ons voor schamen voelden we deze afstand meer, dan in die ogenblikken, en onder de Nachtmis zij zullen dit nooit toegeven zag ik hier en daar hoofden Plotseling dieper bulgen in de schaamte °m een nauwelijks terug te dringen traan. Nederland, wat is er die morgen aan u Eedacht thuisfront, wat waren we dicht jullie.... Maar toen het eenmaal licht geworden was en we elkaar een gezegend en zalig zierstfeest hadden gewenst. «n gewenst, en toen we e tropendag even had- maar°net*doen T^ns ïèlY'st Hik onder de na- fn Tan alle W mJ°en Werd beter feu 'onthiittafci versierde gezamen- J - ^frste dle milde stem ming va jk-zijn 'tegen iedereen en voor iedereen een goed woord over hebben, en samen maken we dit gemis toch -oor het grootste gedeelte nog aardig goed Ik was uitgenodigd op het ontbijt van de achterblijvers der tweede compagnie. Ze haddm van het hoge, ongezellige, wit gekalkte en smerig vervallen „hok" wer kelijk iets gemaakt. Op de twee lange tafels lagen witte papieren tafellakens, met gele-stroken en er stonden kleine rode kaarsjes op grote oranje voetstukken en tegen de muur hadden ze met witte watten-letters „Vrolijk Kerstfeest" neer- Behangen. Er was gebakken bloedworst, Bebakken „spam", spiegeleieren en men °nk bij gemis aan kopjes,uit de grote ^ompe eten.<5j)likken kokend hete chocola- emelk. „Sneeuwen zou het vandaag wel „h doen"* meende iemand, terwijl hij vpor de tiende keer het zweet af veegde. Er waren ook een paar grote taarten, die men bij gebrek aan schalen op oude Indonesische gramofoonplaten legde, zo dat de melodie „Manggoe-Manggoe", ge zongen door raden Sanoesi al spoedig vol crème au beurre zat. Wat mij het meest ontroerde, was de zorg, waarmee alle on derdelen hun weinig sfeervolle en niet zeer comfortabele kwartieren hadden ver sierd en iederegn was druk bezig met z'n Niwin-Kerstpakket uit te pakken (alge mene indruk: iets minder dan vorig jaar, vermelding van de schenker op het pak ket werd echter zeer geapprecieerd).. Het officiële Kerstdiner had ik gere serveerd voor de compagnie van - ajoor De Jong en ik geloof, dat dit 4-3-2 r.i. ook de eer voor zich opeiste, dat je ge woon aan het huilen sloeg als je de deur open deed. Een lange kale pijpenla, met witge kalkte vrij hoge wanden was pver de ge hele lengte behangen met groene guirlan des, Waartussen kaarsjes, die echt bran den konden en naar we reeds spoedig er voeren ook echt brandjes konden stich ten; vooraan prijkte onder een hoge kerst boom een zeer mooie Kerststal en verder had men hier en daar nog spreuken van kleine rode papieren roosjes aangebracht zoals „Vrede op aarde" en „vrolijk Kerst feest". We aten aan twee lange tafels. Een kléine honderd man. Vanwege de „sfeer" moesten de deuren gesloten blijven, zodat deze deuren uiteindelijk bol gingen staan van de hitte binnen, wat er niet beter op werd toen bij het vorderen van de maaltijd enkele uitslaande en minder uit- elaande brandjes ontstonden. maaltijd deed me denken aan een „etentje van Vlaamse kermisboeren, zo als Breughel dat schilderde of aan een Pallieteriaans festijn, al waren er zeer vele ingetogen woorden en werd iedereen een ogenblik ernstig, toen majoor De Jong aan het eind van zijn speechje zei: „Blijf trouw aan God, aan de Koningin en aan Je landblijf trouw aan Je ouders, aan Je gezin en aan je zelf...." Er was een keurig menu, ln Tasik ge drukt, met nog wel een paar drukfouten. Het menu luidde: Menue: Offré par la maison Vrijhof et Cie (de kok die uit Harderwijk komt) chez l'oncle Kees (zo heet majoor De Jong). Aperitif (heb ik tot mijn spijt gemist). Viande de chien -loslopend: croquette (niet alleen lekker, het blafte zelfs niet meer). Potage k la jardiniere: (er was tussen de twee tafels nogal een nauwe doorgang, waardoorheen ettelijke bedienende vrij dikke baboes zich een weg baanden. De potagevermicelli hing daardoor bij min stens drie jongens als serpentines achter de oren om nog maar niet te spreken over de uniformjasjes, die „in de soep" gingen). Nasi poetih Indonesia (d.i. witte ge stoomde rijst). Mata sapi: (letterlijk Maleis voor „koeienoog", alg. gebruikt voor spiegelei) Legumes variées (weet ik niet meer) Specialité de la maison Vrijhof (kroe poek, kan ik niet omschrijven: u kent t of u kent 't niet). Peloporvuur (samoal): bepaalde hete kruiden evenals kroepoek" onontbeerlijk bij rijsttafel. Gebakken juin. Sauce apeneutjes. Viande de karbouw gepelopord (van deze wel niet gepelopperde karbouw had men o.a. sateh (geroosterd vlees aan stok jes gemaakt, maar de stokjes waren zó lang dat men ongeveer als polsstok kon gebruiken) Dessert: Pudding de Noël blanc Compote de fruits Café au soesoe (soesoe: Maleis voor „melk") Confitures (voor zover ik heb kunnen nagaan, waren dit pisangs) Nou dat was het dan en het wa4 niet gering: Ook hier werden Niwinpakketjes uitge reikt; beetje cynisch, zeker niet geheel ten onrechte met: „We zien nooit zo heel veel uit Nederland, maar dit keer heb ben ze zich dan eens uitgesloofd...." Het aardige van die adressen op die pakketjes was, dat we eigenlijk daarna onmiddellijk met achten naast elkaar za ten, inplaats van met vieren: Mijn tafel buren kregen respectievelijk pakketjes uit Vinkeveen, Leerbroek. Denekamp en Mheer. Namen of verenigingen werden ijverig besproken, afzendende mejuffrouwen druk bespeculeerd, de vaandrig Schaub, die een pakje kreeg van een groep ateliermeisjes veroorzaakte zeer veel hilariteit, daar men beweerde, dat hij nog door geen tien ateliers "van z^n vrouwenhatersprin cipes zou zijn af te brengen. Iedereen nam zich plechtig voor om nog dezelfde avond terug te schrijven. Ik had óók een adres kunnen krijgen als ik dat gewild had: er was een jongen, die een keus uit een groep van vijf vriendin nen had; die samen zijn pakje hadden be taald. „Ik mocht er best een van over nemen", zei hij genereus. Gul waren ze bovendien allemaal. Ik had persoonlijk uiteraard geen pakje, maar iedereen wilde me mee laten delen, van een handje kaakjes, tot een stuk kaas en een stuk chocola toe, maar het menu lag me vrij zwaar, zodat ik weigerde, waarop ik 't commentaar hoorde: „Je ken aan die vent werkelijk niks kwijt, geen stukje kaas, geen stuk chocola, zelfs geen stukje scheermesje...." Dit alles kan men met Kerstmis mee maken in Tasikmalaja. En toch, wanneer ge geen zaken ln Tasikmalaja hebt. kunt ge er wellicht beter wegblijven. Gisteren in de namiddag namelijk, heb ik zeker 'n kwartier buiten gestaan, om de Dakota te zien vertrekken, die langzaam en zeer voorzichtig tastend rondcirkelde, verdween in de laaghangende regenwol ken en boven het vliegveld eerst cirkel op cirkel draaide, tot ie eindelijk op tien duizend voet koers zette naar het Wes ten, de Dakota, die de twee gewonden, die tijdens een aanval in de buurt in de Kerstnacht waren gevallen, naar Batavia bracht. En vanmorgen, op de tweede Kerstdag, reed er een militaire begrafenis door Ta sikmalaja. Een soldaat, die nooit het pri mitieve Kerstkribje boven het altaar heeft gezien, omdat hij op weg naar de Nachtmis sneuvelde.,/. Bidt dat de boodschap uit het Gloria zijn op Kerstmis 1947 van dit grote ver lies in kennis gestelde ouders niet in de keel blijve steken, En dat men in de hemel heeft gezegd: „Daar is de harder uit Tasikmalaja", toen deze soldaat voor de hemelse kribbe neer knielde.... Want nooit had Bethlehem vreemder namen dan dit jaar. J. W. HOFWIJK Een van mijn vriendjes vroeg laatst I ervoor en ertussen sprongen als jolige om egn verhaal over een negerjongen berggeiten kleine wagentjes (jeeps) door en ik beloofde dat. Ik wist n.l. tussen kuilen en gaten, enkele mensen liepen brieven van mijn broer uit het klap perland nog een leuk verhaaltje over een negertje te hebben en na een speur tocht in mijn bureau, vond ik de brief. Hier volgt nu het verhaal, alleen heb ik maar de naam aangehouden, die myn broer schreef, hoewel dat niet de echte naam van de jongen is. Door de sol daten is hij n.l. Maski gedoopt, een af korting van „mascotte". Maski dan, een peuter van 8 of 9 jaar, zat zich in de schaduw van. een hoge klapperboom te krabben, hoewel hij liever wat anders had gedaan. Vroeger dat is een jaar of 5 terug (hij wist het zelf wel niet, maar iemand had het wel eens gezegd) had hij een gezellig rond rijstbuikje, dat vrolijk over zijn lende- doekje heen puilde. Nu was het niet zo welvarend meer. Er was nu niet direct erg veel te eten ten de bolheid van zijn buikje was steeds meer afgenomen, ter wijl zijn honger toenam. Vader en moe der waren spoorloos verdwenen en hij at nu maar, wat hy bij elkaar kon schooieren. De oudere mensen zeiden dan wel eens: Als de blanda's (blanken) maar komtn, dan komt er wel rijst ook. En sinds die tijd was de klapperboom Maski's vaste uitkijkpost. Als de blanda's kwamen, moesten ze daarlangs komen, want de kampong (het dorp) lag langs de grote weg naar Soemowoso. En al krabbend wachtte Maski nu maar rustig af. Dagen, weken en maanden, tot. De dag kwam, dat Maski zich amper aan het krabben had gezet, toen hij in de verte een raar geluid hoorde. Nooit van te voren had hij zoiets gehoord, ratelend, klepperend, met zo nu en dan nog meer rare. dingen. Over de verwil derde, modderige sawah's (rijstvelden) rolden nu grijze wolken als vreemde schimmenpoppen naar de bergen toe. De herrie nam toe en daar kwam het de hoek om. Langzaam kropen een, twee, drie, tot zes grote ijzeren monsters over de weg, *"Na een avond van vreselijk veel pra ten en zingen, ging Mijnheer P. naar huis. Hij legde zijn gebit in een glas water, dook in bed en sliep al vlug) als een marmot. "sNachts werd hij door een' vreselijke rumoer wakker." Wat was er nu? Zijn gebit praatte rustig door! Vrouw: „U hebt Jantje zoeven naar huis gestuurd, omdat hij zijn handen niet had gewassen. Ik kom 'ns praten. Ik ben z'n moeder". Onderwijzer: „Dat zag ik al aan uw handen". „Waarom huilt Jetje zo?" „Wel ze heeft een sneeuwpop ge maakt en nu wil ze de pop mee naar bed nemen". Dc verklaring van de commissie van goede diensten, waarin wordt gezegd dat de bijeenkomst, welke de commis sie Zondag a.s. zal hebben mét het re publikeinse kabinet, „de besprekingen zal voltooien", is de eerste officiële be. vestiging van het feit, dat de commis sie voor goede diensten de beëindiging harer werkzaamheden nabij acht, aldus een A.P.P.-bericht uit Batavia. Deze verklaring versterkt de algemeen heer. sende mening, dat de komende dagen het succes of het falen der onderhande lingen te zien zullen geven. Dr. Amir Sjarifoeddin, is gisterenmor. gen in Singapore aangekomen om dr. Sjahrir en (later) Mohammed Hatta, de vice-president van. de republiek, af te halen voor besprekingen over de vraag, of de, republiek zich zal aansluiten bij het Ned. plan voog de Ver. Staten van Indo nesië, aldus meldt A.P. Een goed ingelichte Nederlandse zegs man in Batavia verklaarde, dat de com missie van drie de N.O.I. regering ver zocht had dr. Sjarifoeddin toestemming te geven om naar Singapore en Sumatra te vliegen en vundaar resp. met Sjahrir en Hatta terug te keren. De N.O.I.-rege- ring heeft toegestemd hieraan mede te werken. Uit Singapore zullen Sjarifoeddin en Sjahrir naar "Sumatra vliegen, waar zij Hatta zullen treffen. Vervolgens hopen zij gezamenlijk naar Djokjakarta te gaan. Sjarifoeddin was vergezeld van Hadji Agoes Sallm. de republikeinse minister van buitenlandse zaken. Hij zei, dat de republikeinse regering geen bezwaren had tegen de voorstellen betreffende de Verenigde Staten van Indonesië, zoals deze voorgelegd zijn, maar dat er nog geen beslissing genomen was en dat Djokja dit niét zal doen, zon der de commissie van flrle hierin te kennen, Sjarifoeddin deelde later aan ver slaggevers mede, dat het voornaamste probleem voor de commissie ls, dat, ho®. wel de republiek bereid is zich aan te sluiten by de Verenigde Staten van Indonesië, zjj niet de half-autonome regeringen op West-Java, Oost-Suma tra en andere gebieden? welke ln de afgelopen zomer onder contróle van het Nederlandse leger zUn gekomen, wil erkennen. Buiten Oost-Indonesië en Borneo heb ben de Nederlanders deze semi-autonome staten als partners van de republiek in de Verenigde Staten van Indonesië voor gesteld, verklaarde Sjarifoeddin, waarop hij liet volgen, dat de republiek zich niet kan aansluiten bij staten, waarvan het gebied aan haar behoort. Hij besloot met te zeggen, dat de com missie van drie op het ogenblik probeert de Nederlandse en Indonesische zienswij zen in de kwestie met elkaar te verzoe nen. Voor de Hilversumse kantonrechter werd gisteren een principiële kwestie behandeld, welke men tot in hoogste Instantie wil laten uitmaken, de kwestie n.l. of een thuiswerker een vestigingsvergunning nodig heeft. st5™'ir™faJ.n Bla"cum heeft 500 breia- sters Een v6*" T dlenst als thuiswerk- haar gebruikte haar scnuurtje, waarin een weefgetouw is opgesteld als werkplaats. Er werd proces verbaal opgemaakt, daar zij geen vesti gingsvergunning had. De politie was van mening, dat dan maar voor ane 500 zulk een vergunning moest worden aan gevraagd. Het ministerie, dat in de zaak werd gemengd, achtte zulks ook noodzakelijk maar toen daarom bij de Kamer van Koophandel de aanvraag werd ingediend, was deze van tegenovergestelde opvatting Het O. M. en de kantonrechter waren het met de minister eens en veroordeel den het „proefkonijn" tot 6 boete waarbij tevens het advies werd gegeven in hoger beroep te gaan ey het op een beslissing van de Hoge Raad te laten aankomen. Ziezo, nu moet ik eerst een beken tenis doen. Ik heb jullie n.l. schrome lijk bij de r|:us gehad- Al degenen, die het Toverrad goed hebben opgestuurd, hebben hun geboortedatum opgegeven. Ik zal eerlijk bekennen, dat ik daarbij direct dacht: „Hé, dat is aardig voor de verjaardagkalender!" Zodra ik alle op lossingen heb - genoteerd, komen er dus veel meer verjaardagen bij. Wie is er boos? Dit jaar beginnen we met 2 stuks. Morgen viert To. V. feest, als ze 13 jaar wordt. We! To, ik wens je 'n massa plezier, maar.... enfin, je begrijpt me wel. Dinsdag ruim ik 'n plaatsje in voor Annie de K. Zij wordt 12 jaar en van haar weet ik nog niets ,dan goeds. Laat het zo blijven, jarige! met vreemde dingen vooruit en andere auto's met rode kruisen en grote pakken kwamen achteraan. Boven de ijzeren monsters uit staken hoofden van witte, mannen met zwarte mutsen. De blan da's kwamen aan. Toean Blanda, Toean Blanda" gilde de jongen en hij holde vlug naar de eer ste witman toe. De stoet auto's stopte en de blanda's praatten wat met elkaar in een raar vreemd taaltje. Toen tilde een van de mannen Maski op en uit een van zijn zakken haalde hij een blikje, waaruit hij Maski heel zuinig een pe permuntje aanbood. De jongen keek haar het witte schijfje en likte er eerst eens aan. Hè, net of de koele bergwind ineens over zijn tong viel en in aen paar tellen was het ijs gebroken. Maski werd bevorderd tot mascotte en boven op de eerste tank naast de eerste man met de zwarte muts neerge zet. Zo ging het in triomf de weg ver der af, terwijl de jongen duizend-en een uitklapte over alles, wat de toean met de sterren hem vroeg. Over de weg en de kampong, de bergen en wouden, de sawah's en geiten en alles, wat cie blanda inviel. Het ging niet zo heel erg gemakkelijk, want de blanda stot terde nog wel eens, maar ze begrepen elkaar best. Bij Maski's skampong kwamen veel mannen uit de wagens en voorzichtig slopen ze dichterbij. De jongen begreep het niet zo goed, want iedereen wacht te op rijst en zo, waarom liepen die blanda's dan met die rare schietdingen in hun handen? Maar dat was maar even. Want al gauw kwam een groep terug. De mannen gingen naar een auto, zetten allerlei kisten en pakken neer en in een zucht stond er een dorp van allemaal tenten en auto's. Natuurlijk verzuimde Maski niet overal bij te zijn. Waren het zijn Blan da's of niet! Nu eens liep hij daar in de weg, dan weer ergens anders, maar Snif, snif, als dat geen eten was. was hij een boon. Hij liep op een holletje zijn neus achterna en stopte pas, toen Jan Kukel en Mie Kakel, die gingen samen uit. Jan Kukel viel in 't water, maar Mie haalde 'm eruit. Toen kwam jan Smal. die trok hem op de wal. Toen kwam Jan Maat, die lei hem op de straat Toen kwam Jan Stempel, die lei hem op de drempel. Toen kwam Jan Boer, die lei hem op de vloer. Eindelijk kwam Jan Vet, die bracht hem naar zijn bed. (JEANTJE v. d. T., 8 j.). hij een paar blanda's bezig zag met busjes en zakken. Mmm, het was wel geen rijst, maar het rook verrukkelijk. Hoei, pak beet! Een van de mannen schoof hem grijzend een half blikje eten toe en als een hond met een been vluchtte Maski vinger-graaiend in het blikje naar een rustig plekje. Later kreeg hij nog meer en toen hij 's avonds onder een fijne auto in slaap viel, had hij een heerlijk dik ge voel. De volgende dag bleef hij, de dag daarna ook en Maski is nu hulp van de kok; het baantje, dat hem het best bevalt. De soldaten zwerven verder en Maski zwerft mee. Soms denkt hij nog wel eens aan de oude kampong, maar dan stilt hij zijn heimwee maar met etn extra hapje. Niemand zal me wijs maken, da: net verleden week èrg moeilijk was. Nu jd. een klein beetje, maar anders is er geen lol aan. 1. Een vlag steek je uit en een draad in; 2. als je er een magneet bovtn houdt; 3. tot het midden, want dan gaat hij er weer uit; 4. be-schuit; 5. de klok. Voor deze week weer eens een cy- ferijaadsel. Uit 19 letters moet een spreek woord worden gevormd, 5, 15, 7 is beier dan niets, met 9, 6, 8 vangt men vis sen, 14, 12, 11, 16 heet een inwoner van Denemf/rken, 2, 3, 1 moet men naleven, 19, 18, 17 ls een ontkennend antwoord en 13, 4, 10 is een deel van een auto, 6, 7, 8, 9 moet je doen om in het leven te blijven. OOOOOOOQOOOOOOOGOi OGOOOOQGQOOOOOOOOOOOOOOOOO Zo, eindelijk zijn de feestdagen en vacanties weer achter de rug en kunnen we vrolijk aan de slag. Eerst even spe ciaal antwoord op een vraag van een lezertje: „Waarom staan er niet meer vragen van nieuwsgierige lezertjes in de courant, dat vind ik altijd zo leuk". Wel, ik denk er precies zo over, maar ik vind het een beetje raar, om iets aan mezelf te vragen. Als niemand iets vraagt, kan ik niets antwoorden. Een voudig, niet? Maar ik schrijf het speciaal even neer, om jullie een beetje aan te porren.. En dan yj>g even over de moppen. Nog steeds krijg ik moppen toegestuurd. Heus,, doe dat niet, want ik heb nog voor 4 maanden voorraad. Als iemand dus een mop weet, moet hij of zij die be waren, tot ik weer een seintje geef. Als ik ze allemaal zou bewaren, zou de mop pas in de krant komen, wanneer jullie vergeten bent, dat zy is ingestuurd en dat is ook niet leuk. Nettie v. A S. (13 J.), fyn dat je nu weer regelmatig schrijft. Zie je, dan mis ik je briefje veel gauwer en kan ik direct een noodkreet geven. Het tweede raadseltje heb ik ook al' gehad, Nettie, wat 'n pech he? Jammer hè, dat je te laat was voor Kerstmis! En nu maar veel succes op school! Anion A. (11 J.), natuurlijk ben ik blij weer eens een brief in dichtvorm van je te krijgen, maar je zwijgt in duizend talen over je verjaardag. Hoe zit het mag ik die niet weten? Bedankt voor je raadsels, maar die van die ingewikkelde familie heb ik al eens gehad. Ik wacht nu vol spanning op een nieuwe brief, met verjaardag! Annie K. (11 j zeg dat wel! Je bent me een tijdje ontrouw geweest, maar het nieuwe jdar met nieuwe moed begonnen, meisje! Ik moet zeggen, dat je het keurig hebt gedaan met Thea, mijn complimen ten, hoor. Als je volhoudt met Rika, komt dat vast en zeker ook voor elkaar; dat zou nog eens fyn zijn. Twee raadseltjes heb Ik al eens gehad. Dientje K. (9 j.), zo moet het zijn, iedere week een brief. Een prachtige verzameling raadsels had je en dan het versje niet te vergeten. De eerste- raad sels heb ik - al eens gehad, maar dat versje telt wel voor tien. Over je rapport hoor \ik dan een andere keer wel eens wat, nietwaar? Annie H. (9 j.), denk jy, soms dat ik myn vriendinnetjes zo gauw vergeet? .Nee hoor, dat duurt heel wat langer dan by de meesten van jullie. Enfin, als je op de duur maar tot inkeer komt. Ver geet je me nu weer gauw, of hoor ik nog wat over dat pleegbroertje. Je rap port is piekfijn, Annie, zo houden hoor! Ja, Riet H. (11 j.>, dat was nu net de enige manier, om me, te troosten. Ik heb 'n stelletje bollebozen tot vriendinnetjes merk ik, want jouw rapport was heel mooi. Heerlqk hè, als je Vader gezelllig voorleest; dan lijkt het nog veel fyner, dan wanneer je het zelf doet. Nu Riet, laat me niet opnieuw in de steek hoor. Rudi W. (7 J.), eerlijk waar, maar je rapport was ook voor elkaar, hoor. Al leen, dat lezen, hè. Enfin, als je me dik wijls schrüft, leer je dat vanzelf! Dat prh'sje is ook niet gek, zeg! Fijn, joh, dat je zo'n trouw kindermisklantje bent, want O. L. Heer kun je toch maar niet missen. Brr. ijs heb je misschien gauwer dan de kolenvoorraad kan verdragen! Wel, wel Joke W. (9 j.), dat is-inder daad een aardig poosje terug, dat je me voor het laatst heb geschreven. Met wat voor plannen' gaan we nu het nieuwe jaar in? Beterschap? Fijn hè, dat het op school zo goed gaat, wat had je voor cyfers? Wel, Joke, ik reken weer vast op je, hoor! Ha, Kitty P. (11- j.), ik ben blij je welkom te kunnen heten. En als ik. dan al die broertjes en zusjes van je zie staan, wrijf ik bij voorbaat al in myn handen. Ai, 4 puntjes achteruit, waar zat de moeilijkheid in? Tanden maar weer op elkaar, Kitty. Ik hoor natuurlijk gauw weer wat van je! Wel Johan D. (9 j.), met die Wens van je ben ik het dik eens, want dan hebben we er allemaal iets aan. De laatste tijd gaat het niet gek .maar ja, het kon na tuurlijk veel beter. Myn Kerstontbijt was fijn voor elkaar, joh, alleen was ik een beetje nat van de regen. Maar ja, je moet wat voor de Nachtmis over heb ben, wat jij?1 Rika. S. (12 j.), natuurlijk heb ik je kaarten gehad, ik vond het ontzettend leuk van je. Ja. er zijn er nog meer ge weest en Rika, het is altijd goed. Ach, éfch, wat erg, dat stukje is dan niet overal zo geweest, want ik heb massa's oplossingen gehad. En nu heeft de op lossing er al in gestaan, wat 'n pech. Er zit niets anders op dan dat we het overdoen by gelegenheid. M«.rietje S. (12 J.), ja, nu vasthouden hoor; als je er eVen aan gewend bent, gaat het vanzelf. Reken maar, dat het met mü best gaat. Zo lekker 'itgerust! Ik heb dit jaar immers pa« 8 dagen ge werkt! Fyn, zeg 'dat het met Vader ook goed gaat. Tja, Marietje, ik kan heel moeilyk zeggen, dat er iets moet gebeu ren, ik laat dat helemaal aan jou over! P.S. Ik hoor net, dat het voor elkaar is. Hoera! - Anton A. (11 j.), twee brieven, twea antwoorden, ben jij even goed af. Hè, hè, ik heb nu rap je verjaardag in mijn boekje geschreven. Een pak van m'n hart, wil je dat geloven! Raadsels kun je altyd sturen, alleen moppen even voor je zelf opschryven. Leuke raadsels waren dat anders, Anton! Betty J. (11 j.), ik zat ook even raar te kijken. Vervelend was dat nu, maar en fin, niets aan te doen. Waj ik vragen wilde, was, of die petekinderen ook ge dragen moesten worden. Dat lijkt me nL een zwaar karwei. Wy hadden ook een leuk stalletje gemaakt, van een mecano- doos met takken. Beeldjes hadden we nog, dus dat was fijn. Annie de K. (11 j.), je was maar net op tyd, maar het spreekwoord zegt: „Hoe later op de avond, hoe schoner volk". Eens kyken of het waar ls! Je rapport is ln ieder geval in orde. Als het met je zin om te schryven ook zo is, mag ik niet mnpperen. Annie, de moppentrom mel is potdicht! Joke v. d. D. (13 j;), ik ben blij een ramilielid van Aiie te kunnen begroeten. zo< dus jq gaat al heel gauw allerlei lekkere dingen maken. Nu Joke, beloof rae* dat ik een seintje krijg, als je het goed kent, want dan kom ik misschien 5' ut®ens lan§8 om te proeven. Dat ge dichtje komt aan de beurt, over een paar weekjes denkelijk. ,e V. J-), jou moet ik natuurlijk eerst bedanken voor het aanbrengen van net nieuwe klantje. Bravo hoor, zo moest iedereen het doen! Hoe vond je de puzz les anders? Zonde zeg ,dat je n ude af zender had vergeten. Dank voor ia versje hoor en ook voor de raadsels. Een raadseltje heb ik al gehad. En nu moet ook toch stoppen. Er zijn nog wat briefjes overgebleven, maar dia omen volgende week het eerst aan de beurt OOM LUUK Weerverwachting medegedeeld door S het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Zondagavond: Tijdelijk weer tot stormachtig toe- nemende wind, aanvankelijk uit rich- j tingen tussen Zuid en Oost, later bijna overal draaiend naar Westelijke rich- tingen; meest zwaar bewolkt niet nu en dan regen op sommige plaatsen, j S voorafgegaan door sneeuw; later wat zachter. 11 Jan.: Zon op 8.45 uur, onder 16.50 uur; maan op 9.29 uur, onder 16.34 uur. 12 Jan.; Zon op 8.45 uur, onder 16.52 S uur; maan op 10.03 uur, onder 17.43 u, Z. K. H. prins Bernhard heeft gister- morgen in zijn kwaliteit van voorzit ter van de Nationale demobilisatieraaji ee.n bezoek gebracht aan het gewestelijk arbeidsbureau aan de Prinsegracht te Dtn Haag. Daarbij waren o.m. aanwezig een aantal leden van deze raad, n.l. mr. Fli Werner, msp.,-generaal van het rijks arbeidsbureau, overste Beckering Vine kers, vertegenwoordiger van de minister van marine en majoor aalmoezenier Loossens. Het gezelschap werd ontvan gen door de heer A. N. van' Mill, dir.- generaai van het rijksarbeidsbureau, die een uiteenzetting gaf van de taak en de werkwijze van de arbeidsbureaux. Hij gaf enige voorbeelden van de contacten ln het Belgische staatsblad van giste ren is een ministerieel besluit" versche nen, dat vaststelt, dat met ingang van 1 Januari j.l. in de hotels, restaurants en soortgelijke inrichtingen een korting van J.0 procent moet worden berekend o*p de pryzen, die 27 December 1947 in reke ning werden gebracht. Tevens zullen in den vervolge voor het gebruiken van maaltyden in restau rants geen bonpen meer behoeven te worden verlangd. O Donderdagmorgen 11 uur, zal Prins Bernhard op de „Karei Doorman" te Rotterdam onderscheidingen uitrei ken aan personeel van marine, land macht en koopvaardij. Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" wordt 15 Januari uit Batavia te Den Helder verwacht. 25 Januari gaat de bemanning met -verlof. O Vandaag vangt de K. L. M. haar hon derdste retourvlucht aan van Schip hol naar Z.-Amerika. Sinds de eerste vlucht, nu anderhalf jaar geleden, zyn ruim 6200 passagiers vervoerd, 62.052 Kg. vracht en 11.786 Kg. post. De veerdienst te Beusichem is weer van 7—17 uur voor alle verkeer open gesteld. O Hedenmorgen om 11 uur ls een marine-vaartuig uit de Haringhaven te IJmuiden vertrokken naar de plaats, waar vermoedeiyk het wrak ligt van het in de Kerstnacht vergane Noorse s.s. „Skoghaug". welke de intellectuele beroepen thans veelvuldig met de arbeidsbureaux hebben en welke tot opvallende plaatsingen leiu- den. Ook door verschillende ambassades wordt de medewerking van het bureau ingeroepen. Nadat de veld-afdelingen waren be zocht en de Prins zich van de werkwijze op de hoogte gesteld had, werd het gezel schap naar het op het arbeidsbureau ge vestigde gewestelijke kantoor van de so ciale dienst van het ministerie van ooriot geleid. De res. kapitein der infanterie W. H. Val, gaf daar een uiteenzetting over de bemiddeling ten behoeve van de gede mobiliseerde militairen» en de daarvoor gevolgde werkwijze. Hierna volgde een bezoek aan de rykswerkplaats voor vak ontwikkeling in de Nieuwe Schoolstraat te 's Gravenhage. Tijdensde rondeanr onderhield prins Bernhard zich met dr werkmeesters 111 de verschillende afde lingen en met vele leerlingen. Op het ogenblik werken er 29 gedemobiliseerden in de werkplaats, van wie zes sere trieerden uit Indonesië. Met deze lalt" sten hadden prins Bernhard en de lérttn van de raad nog een kort Onderhoud By het afscheid uitte prins Bernhard ,:in waardering over het werk dot hil het wem, aat hier in het algemeen en vooral 'ten behoeve richt. gedemobiliseerden wordt ver- t a 0 V ©892 De sleepboot „Kofra", welke zoals gemeld in de vluchthaven van Bruinisse op het droge is gezet, wordt leeggepompt, waarna men de gaten zal dichten. O De veerdienst „Eek en Wiel" te Ame- rongen functionneert thans weer da- gelyks van 6 tot 21 uur. <0* De Knac deelt mede, dat in 1947 twintig spoorwegovergangen beveiligd zyn door automatische flikkerlicht- installaties. O Aan de Hongaars-Russische grew is een gebied van 40.000 H.A. over stroomd als gevolg van een nieuwe was van de Theisz. Verschillende stuwdammen zyn bezweken. Twee dorpen moesten ontruimd worden. a, De toestand van het Russische schip v Dwina", dat zich op 200 mijl ten Z.- Oosten van het Japanse eiland Hok- kardo in nood bevond, is aanzieniyk verbeterd. Het vaartuig zal waar- schynlijk worden gesleept, daar ont scheping der passagiers niet mogelyk is. a Xegen de 17 Spaanse socialisten, die in een proces te Ocana werden be schuldigd van pogingèn, een clandes tiene socialistische partij op te rich ten en een bestuur te vormen ter vervanging van het in 1946 gevan gen genomen bestuur, zijn gevange nisstraffen van 1 tot 30 jaar geëist. Te Londen is een zeven ton wegende granaat aangekomen ter „bijzetting" in het Imperial War-Museum. Deze granaat van Duitse oorsprong, was bestemd voor een door de Duitsers bij het beleg van Sebastopol en Leningrad gebruikt mon sterkanon. dat „Schwere Gustav" was gedoopt. Dit kanon werd in 1945 gevon den. Men kon er slechts twee a drie schoten per dag mee lossen. Het had een afdeling bedieningsmanschappen nodig van 1500 man, ondor commando van een coup C 577, 578. genaraal-majoor. I Suiker/Versnaperingen: U-01 versaap Op 74-jarige leeftyd is in de afgelopen nacht overleden de heer H. Nygh, oud directeur van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", een bericht, dat velen, die in zijn lange en vruchtbare leven met hem kennis hebben gemaakt, zal treffen. Gedurende 82 jaren heeft hy aan het hoofd gestaan van de vennootschap, welke de-N.R.C. uitgaf en gedurende deze jaren heeft hij zeer veel gedaan, niet alleen in het belang van zyn courant, maar ook in het belang van het Neder landse dagbladwezen in ,het algemeen. De heer Nijgh was een der oprichters van het Algemeen Nederlands Persbureau, van welks raad hy van 1934 tot 1939 voorzitter is geweest. Afgezien van zyn activiteit aan zijn eigen blad, was de heer Nijgh een zeer geziene figuur in de vereniging van direc teuren, De Nederlandse Dagbladpers, waarin hij jarenlang als penningmeester een bestuursfunctie bekleedde. Ook in de kringen van de internationale pers was de overledene een zeer bekende en ge ziene persoonlykheid. Meer nog zal hij bekendheid hebben ver. worven als kunstkenner en kunstverza melaar. Op verschillende plaatsen is zijn collectie tentoongesteld. rtsB)r0ina r116 ,aolg' (18 rts)* 117 alg. (4 verstrekt gebak' Coupure X 192, Te verstrekken no. coup. D 069. D 070 D 071 res' (5 rts 085 ale- 585 alg' rt. f isi J ^6S" (5 rts Rts.b. G 22 (1 ken n rts") Te verstrek- ken no. coup. C 571, 572. VermloeUi: 117 alg., 617 alg. Rts.b. FA V u verstrekken no. coup. C 573. uebakbloem (bakkers/banketbakkers) v A r, alg" Rts"b" FB (1 rts )- Cou? n KnA Te verstrekken no. coup. 574. Gebak: 111 alg., 611 alg,, Rts.b. FB (1 rts.)Te verstrekken no. coup C 575 Melk: 061 melk (4 rts.), 064 melk rts.), 065 melk (6% rts.), 584 melk (10 rts.), 565 melk (11 rts.), 1027 melk (5 rts.), Rts.b. G 39 (1 rts.). Restant 031 melk (3'A rts.), 034 melk (6 rts.), 035 melk (6!é rts.) 534 melk (10 rts.), 535 melk (11 rts.), 1017 melk (5 rts.). Te verstrekken no. coup. E 012. Waschpoedpr: 054 alg. (1 rts.) 558 alg. (2 rts.), Rts.b. G 45 (1 rts.) Afloss. week 19—25 Oct. '47. Te verstrekken no. coup. C 576 579. •Tabak (detaillisten)U-01 tabak, U-03 tg bak (2 rts.). Rts.b. G 66 (1 rts.) Afloss. week 14—20 Dec. '47. Te verstrekken no (0.8 rts.), U-03 versnap. (0,4 rts.), 030 alg,. 530 alg. (0.8 rts.), 084 alg. (2 rts.) 583, 534 alg., 1025 suiker (1 rts), 035 alg 3 rts.), 555, 556, 557 alg. (1 rts.), TW1 versnap. (0,8 rts.), T-03 versnap. <0.4 rts.),-1015 suiker (1 rts.) Rts b. G 12 '4 4 rts.). Rts.b. G 14'(1 rts.). Te verstrekk.il no. coup. versnaperingen C 567, C 538 19 verstrekken no. coup. suiker C 568, 510. Textiel: Detaillisten. Toewijzingen D;s- tex MDV35, 101 t/m 140 VA VB, VC, VD, VE 605 (1 pnt.) en B, C D. E, F (5 pnt 101 t/m 200 VF 605 (1 pnt), A, B, C, D, E, F, G, H VA 705 1 en 5" pnt., C 82 en D 81 1 en 10 pnt. Confectiebedrijven' Confectionneurs.- Machtigingen Confectie Handelscoupures. Voor hen waarvoor deze week is aan- gewezen Brandstoffen, Industriekolen: Coup. B C, D. E verbruikers. Geen vervangmj.3- toewijzingen. Brandstoffen: TA 707 74, 78 77'BV ffl rts) TB 707, 74, 76 BV (3 rts), WA 7)7 1 t/m 12e per (1 rts.), WB 707 1 t/m 2 per. (5 rts.).#Rantsoenbonnen le eentu.d 1947/1948 (1 rts.). Die artikelen, waarvcor geen a? ;>■<- singsweek is genoemd, moeten ingeleverd in veelvoc en v u 10 ra-e- nen. Brood in veelvouden vrn 6,0 rar.- soenen De restantbonnci me rticmn gesorteerd op afzonderlijk opplakve! te WBakkeSPldie op de gebakbonnen broodbloem wensten te "betrekken, die nen deze tezamen met de andere brood- bonnen in te laveren met een ontvangst bewijs MD 242-05. Wensen zy gebak of gebakbloemcoupures, dan moeten ze worden ingeleverd met een ontvangsr bewijs MD 242-08

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5