ONZE TAAK nog in Indonesië Stormzitting van het Franse parlement Conferentie van 3 te Berlijn? Minister Huysmans treedt af Dimitrof werpt liet masker af Overpeinzing bij Dr. Beels verklaring DE BENELUX VERBONDENHEID 1 Distributie DUIZEND PAKKETTEN per treek DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Republiek als onderdeel Kader opnieuw naar tropen. LAGEN Heftigheden en handgemeen Ontslag gevraagd om gezondheidsredenen Hoedt u voor het lot van Petkof!" Treinreiziger IN SLAAP OVERWELDIGD Rovers reeds gearresteerd - 70ste JAARGANG WOENSDAG 14 JANUARI 1948 No. 20516 DONDERDAG INDIE- DEBAT VAN VREDENBURCH NAAR DJOKJA SOEKABOEMI DOOR TERRO RISTEN BEDREIGD? NED. VERLIEZEN OP 12 JAN- Gezinnen zullen volgen PARTIJEN-ONENIGHEID huishoudelijke artikelen te duur IN HET KADER VAN GEHEEL WESTERS EUROPA Openhartigheid wordt gewaardeerd NIEUWE NUMMERS VOOR SCHOENENBON „Kinderve geling tot nader order stopgezet IN VEERTIG SECONDEN ITALIAANSE BANKSTAKING BEËINDIGD GODS STORMEN GEEN NEDERLANDERS NAAR PALESTINA DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD AMERIKAANSE „CARE". HULP AAN EUROPA ER VIELEN W EER BOMMEN EE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. Ee abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegén gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN- tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De verklaring, door de regering in de Tweede Kamer afgelegd, vormt wel net beste bewijs voor het hoge belang, nat bij de jongste, stellig opvallende reis van de ministers naar Indonesië was betrok ken. Wij mogen de regering dan ook dankbaar zijn voor het initiatief tot deze reis en tevens voor de uitvoerige ver antwoording daarvan aan de lweeoe Kamer afgelegd. Optimistische klanken Wat in de verklaring aanstonds opvalt, dat is, dat ook gematigd-optimistische klanken niet ontbreken, o.a. op het fi- nancieel-economisch terrein. De voed seltoestand wordt getekend als „redelijk tot goed", die van consumptie-goederen, met name textiel, als „bevredigend". Prijzen en index-cijfers dalen, de uitvoer herstelt zich, zij het in langzaam tem- po, hetgeen ook voor de wereldgoederen- positie van grote betekenis kan worden, gezien de voorname rol, die Indië daar bij kan spelen. Dit wettigt de uitgespro ken verwachting, dat buitenlandse ere dieten niet zullen uitblijven ten bate van de nog steeds hachelijke deviezenpositie. Het is verblijdend, dat dit optimisme juist voornamelijk ook die gebieden geldt, die bij de jongste politiële actie waren betrokken: met „spontane medewerking" der bevolking zijn daar orde en veilig heid hersteld. Het is wel tekenend, dat de ministers op Sumatra, zonder enig geleide, gebieden bezochten, tot voor kort republikeins, en zelfs doordrongen tot Siantar vóór de politiële actie ge noemd „het Djokja van Sumatra". Over al leefde de welvaart op. Van de opge luchte weerkorpsen nemen oud-laskars i ii L om zich de terroristen van het lijf te houden. De te lang uitgestelde, ten slotte onvermijdelijke politiële actie heeft toch, vooral ook voor de bevolking had een verheugend resultaat ge- Voomame kwesties De verklaring raakt ook een paar voorname kwesties aan. Op de eerste plaats zouden wij willen noemen het als „uitermate ernstig" gesignaleerde vraagstuk van het Indisch overheidsper soneel, met name van door hoger en middelbaar onderwijs geschoolde krach ten. Ieder zal begrijpen, dat het hier gaat om een levensbelang van het Neder lands element in Indië, bijna een kwestie van to be or not to be. Er ligt op dit ter rein ook een katholiek belang van de eerste orde. We hopen, dat vooral jonge Intellectuele katholieke Nederlanders hun plicht ten overstaan van de Indische bevolking en de Nederlandse belangen In Indië zullen verstaan. Een ander voornaam punt is de sa menwerking Den HaagBatavia, *die „behoudëns onvolkomenheden" niet te wensen overliet, zoals de verklaring, misschien wat al te rooskleurig, opmerkt. De reis van de ministers heeft die sa menwerking intussen nog verbeterd en geleid tot het definitieve besluit van de samenstelling van het collegiaal orgaan, dat zal dienen „voor vraagstukken van algemeen bestuur van Nederlands-Inaië, voor zover zfJ tl® algemene belangen van het Koninkrijk tevens raken". Daarover zal de luit. G. G. „in overeenstemming" met de twee andere leden, Neher en Va.i vredenburch. hebben te beslissen. Elk hd kan een beslissing van de Kroon in roepen. Een verder belangrijk punt is de ver wezenlijking van de federale gedachte Van gewicht is de opmerking, dat deze niet geheel zal plaats vinden in den vorm van Malino: er zullen méér ne gara's komen, met name op het zo hete rogene Sumatra, dat de republiek in blinde zelfoverschatting meende zo maar zonder meer in z'n geheel te kunnen inpalmen! Verder is van gewicht een nadere over eenkomst met Oost-Indonesië. Volkomen begrijpelijk is, dat dit gebiedsdeel in geen enkel opzicht wil achterstaan bij at aanvankelijk zo mateloos overschatte republiek. Een andere, uiterst belangrijke kwes tie samenhangend met Oost-Indonesië, is de vraag: wat zal er gebeuren met Nieuw-Guinea? Hieromtrent schijnt, jam mer genoeg, nog niets beslist. De Republiek Aan het eind, en niet aan het begin, zoals weleer, van de belangrijke kwes ties komt het vraagstuk der republiek. Thans zijn we zover, dat zal worden voortgegaan, ook zonder de republiek De uiteenzettingen over dit punt in de regeringsverklaring zijn, gelukkig, even helder als beslist. Aan de republiek woidt de eer gelaten, haar toekomend als een belangrijke uiting van nationalistisch streven, maar onmiddellijk volgt: „nationa lisme en republikanismc zijn geen iden tieke begrippen". Aan dit begrip, waar- to SchermerhornLogemann maar moei lijk konden komen, dient onwrikbaar vastgehouden. Even juist en even duide lijk is de uitspraak, die volgt: het is een denkfout „de Republiek te vereenzelvigen met iedere regering vim de Republiek". M.a.w.: we kunnen ons leiders denken van de republiek, met wie samenwerking mogelijk is. Het zal zaak zijn, deze lei ders naar voren te brengen. Maar: „aan het vraagstuk van onze verhouding tot de Republiek, hoe belangrijk ook op1 zich, is 'zijn overheersend karakter in het Indo nesisch beleid ontnomen". De politieke besprekingen kunnen in geen geval meer beschouwd worden als „een aangelegen heid tussen Nederland en de Republiek alleen". Nederland kan den staatkundi gen opbouw „niet alleen afhankelijk stel len van de houding der Republiek". Dit alles vindt zijn bekroning in de vaststel ling, eigenlijk slechts terloops gedaan: de republiek kan haar plaats innemen in het geheel als negara. Met voldoening leggen.-wij nog. de- volgende uitlatingen vast: vereist wordt het in feite staken van de vijandelijkhe den, ook van-bedreiging, ophitsing en sabotage. De besprekingen kunnen niet „tot in het eindeloze" worden gerekt. Geen „lijdelijk afwachten" meer. Geen ontruiming van gebied, „dat effectief onder onze controle stond". De verklaring eindigt met een heldere uiteenzetting van de grondslagen dér Indische politiek. 1 V Met groten nadruk zouden we willen vra gen: kunnen alle goedwiilenden zich niet gezamenlijk en eendrachtig stellen op de basis van deze, alle omstandigheden in aanmerking genomen, enig mogelijke politiek? Er moet toch, zo mogelijk met vereende krachten, een einde komen aan de Indische kwestie! De vergaderzaal der Tweede Kamer was gistermiddag druk bezet, toen de minister-president de regeringsverklaring aflegde over de ontwikkeling der gebeur tenissen in Indonesië en de reis der mi nisters daarheen. Met dr. Beel hadden aan de regerings tafel plaats genomen alle leden van* het kabinet met uitzondering van dr. Huys- mans en de heer Neher. Ook de gereser veerde en publieke tribunes waren geheel gevuld. Terstond na de opening der vergadering gaf voorziter Van Schaik het woord aan de minister-president. Nadat deze zijn ver klaring had beëindigd, besloot de Kamer op voorstel van de voorzitter, dat het debat daarover zal aanvangen Donderdag middag om 1 uur. Naar Aneta verneemt, zou jhr. mr H. L. F. K. Van Vredenburch, lid der Ned. delegatie bij de onderandelingen op de „Renville" en voorzitter der Ned. technische commissie voor het staken van het vuren, heden, Woensdag, naar Djok jakarta vertrekken. Hij wordt Donderdag te Batavia terug verwacht. Volgens een correspondent van „Keng Po" leeft men te Soekaboemi de laatste ti*) weer in een gespannen toeslaan. Iedere nacht worden er schoten ge hoord. Volgens binnengekomen berichten willen terroristen Soekaboemi binnenval len. Ned. troepen hebben de stellingei aan de stadsgrens ingenomen. Zondag werden leden van de alge mene politie buiten de stad door terro risten, gewapend met handgranaten en geweren, aangevallen. Twee Indonesische leden van da algemene politie werden hierbij gedood. Het Ned. legercommuniqué ran giste ren meldt, dat op 12 Januari de Neder landse verliezen in Indië 5 gewonden bc iroegen. Voorts wordt bericht, dat Onder zoek, dat ingesteld wordt naar de ont voerden uit de, militaire personenauto bij Tjandjoer, nog niet tot opsporing heeft geleid. Uit nadere verklaringen van ooggetuigen kan met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid worden aan- •genomen, dat er zich onder de ontvoer den geen vrouwen bevonden. Enige tijd geleden is tot het kader van de Jroepen in Indië een oproep gericht om vrijwilligers, die zich bereid ver klaarden voor een heruitzending daar heen gedurende twee jaren. Degenen die zich hiervoor opgaven, zijn daarop naar Nederland teruggekomen, waar zij o.a. hebben dienst gedaan als instructeur. Binnenkort zullen zij nu voor de be doelde tijd van twee jaren opnieuw naar Indië vertrekken. Het zijn 90 officieren en onderofficieren, zowel uit de lichte infanteriebatalj ons -(O.V.W.-ers der halve) als uit de 7 Decemberdivisie. Aan gezien zij zich voor deze heruitzending vrijwillig beschikbaar hebben gesteld, wordt hun gelegenheid gegeven, hun ge zin te laten volgen, hetgeen in de eerst volgende maandenzal geschieden. Dit transport wordt geregeld door het mi- 'nisterie van Overzeese Gebiedsdelen De burgemeesters der gemeenten, waarin die gezinnen tot dusver gevestigd waren, zullen er ten volle toe medewer ken, aan deze bij terugkeer na twee ja ren. hoogste prioriteit bij huisvesting te verlenen. Het ivas kennelijk geen naargeestig onderwerp, tvaarover minister-president Spaak met burgemeester d'Ailly ven Amsterdam in diens ambtswoning van gedachten wisselden. Minister-president Beel arriv aan het Binnenhof voor het afleggln van de regeringsverklaring in Staten-Generaal. de0h^denmoigCen:°rreSPOndent telef°"eer. De gebeurtenissen van gisteren in lief Franse parlement tonen hoezeer de grondwet, die de onervaren voorlopige regeringen en nationale vergadering liet land hebben gegeven, een staatsgreep van een durvende minderheid gemakke lijk maakt. Het is voldoende, dat een communistische ondervoorzitter van het parlement, bij ontstentenis van de voor zitter, de Kamer ontbindt en de regering vormt, om het heft in handen te kunnen nemen. In verband met de leeftijd van Herriot had daarom de kamermeerder heid veiligheidsmaatregelen voor het par lementaire stelsel willen nenmn. Vandaar de grote betekenis van de storm, die gisteren door de communisten werd ontketend, zovel in Luxembourg als in Palais de Bourbon, waardoor alle parlementaire arbeid opnieuw door de communistische obstructie is stilgelegd. Voor de verkiezing der ondervoorzit ters, secretarissen en kwestoren moest een lijst worden ingediend, op te maken na evenredige vertegenwoordiging door de voorzitters der verschillende politieke fracties. In het Luxembourg moesten clie stemmingen door de communistische ob structie verdaagd, maar in het Palais Bourbon had de zaak een veel ernstiger wending. Cachat wilde n.l. de lijst,, tijdens de schorsing van de zitting opgemaakt, niet bij de kamer indienen op twee gronden: P A D TT TFAT.AN VTVTfl'TTÏÏ.TD fort SGIlOmnra U_-t Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat binnenkort wellicht bespre kingen tussen drie mogendheden te Berlijn zullen worden gevoerd, tijdens welke de Franse regering op de hoogte zou worden gesteld van de huidige praktijk der administratie van de Brits- Amerikaanse zone en die, welke voor de toekomst is uitgestippeld. &e afgevaardigden' van de Berlijnse tish ng van de Duitse liberaal-democra- Partij hebben een motie van wan en a wv? uitgebracht tegen Wilhelm Kuelz de na i^r Lieuthenant, twee leiders van omdat zij „eenzijdig rapport" Frankfort n uitgebracht over de te gevoerde besprekingen iver vfnelrd.? ?8 van het bestuur der gecom- treden aine'i-Aan Kuelz is verzocht, af teraaA van de Berlijnse ge meenteraad en aan de fractie is gevraagd Kuelz af te zetten, indien hij niet uit eigen beweging heengaat. Een soortgelijk meningsverschil heeft geleid tot splitsing in de Christelijk-de- mocratische unie.. Dë Berlijnse afdeling van deze party weigerde namelijk zich eens te verklaren met de afdelingen In de Sovjetrussische zone, die de te Frank- d°eeldfen0mea besluiten hebben veroor- Hagen hebben®" in dÊ il?dustriestad heden gedurenHeei\ °Pr°ep ontvangen om het werk nee? t! ,tWee uu* des middags Van bedriif? /a leSgen- Afgevaardigden hfed rnlVn 1 df? uit het gehele Ruhrge- v,ot ofk-nndio- uisburg bijeenkomen om mLrw^S," Yan een algemene staking J, J -Het centrale comité van b u'!, w !i u" va£1 mijn'werkers in net Ruhrgebied heeft alle afdelingen ten sterkst afgeraden om aan proteststakin gen mee te doen;, zelfs indien deze door de plaatselijke besturen van vakvereni gingen worden afgekondigd. Het comité 'egde ér evenwel de nadruk op, dat ae mijnwerkers de mijnen zouden verlaten, ndien zij daartoe door het bestuur van vakverbond voor de Britse zone zou- worden opgeroepen. - winkelSe^eTallel? ^an prijsopdrijving bij ln huishoudelijke artikelen "C i ateerden ambtenaren var: de prijs- beheersing in het distriet Zuid Holland en Zeeland in December een totale prijs- overschrUding van 60.901.2X. m de eerste plaats omdat Duclos, com munist, niet als vertegenwoordiger uit de sterkste fractie als eerste ondervoorzitter 'i's' voorkwam maar als vierde en r- „.J; tweede plaats omdat de kwestor December6 de sabotage van den aanleiding"; ^a^r^f trachtte te redden door eenvriudig me de te delen, dat hij ziche-tot de president van de republiek «ou wenden en ver der de zitting- verdaagde. Dit werd na tuurlijk tot heftige protesten aanleiding waarbij de opvolger in ouderdom, Vio lette, op aandrang van de meerderheid probeerde zich van dè voorzitterszetel meester te maken, toen die door Cachat werd verlaten. De communisten vlogen op hem toe en trachtten hem de microfoon te. ont nemen, waarbij hij natuurlijk hulp kreeg van de meerderheid. Een handgemeen ontstond, Waarbij het uitdelen van klap pen echter verhinderd werd, doordat de verschillende boden van de kamer zich tussen de kamerleden wierpen. De hef tige tonelen duurden geruime tijd voort, waarbij Gresa naar buiten ging en de electriciteit afsloot, zodat de kamer in het donker kwam te zitten. Van 4 uur tot 11 uur 's avonds, telkens wanneer gepoogd werd, de zitting te her vatten, gaf dit tot heftige tonelen aanlei- ding. De meerderheid stuurde een afvaar diging naar Vincent Auriol, doch de pre sident van de republiek liet volgens tra ditie de behandeling van de interne aan gelegenheden aan het parlement over. Aangezien de heer Herriot, die geko zen was, zijn voorzitterschap niet kan aanvaarden, voor het gehele bureau is samengesteld, zit men in een moeilijke im passe. Zo zijn de dagen van de Nederlands- Belgische samenwerking weer voorbij. Zij zijn snel vervlogen; want e.r is veel werk verzet en de deelnemers is weinig rust gegund. Maar nu de bezoekers naar hun land zijn teruggekeerd, begint een nieuwe inspanning, zowel, voor de gasten als voor ons zelf: de vele contacten, welke zijn gelegd; de besPrelcirLgen' welke werden gevoerd; en vooral de vruchtbare gedachten, welke in overvloed over de zo geschakeerde toehoorders werden uit gestrooid, moeten nu uitgewerkt en '°l daden worden omgezet. Eigenlijk zijn in het kader van de Benelux-gedachte twee parallel-bezoeken getracht, .dat van de Belgische premier en minister van buitenlshdse zak?n Paul Henri Spaak, en een contact Rotterdam- Antwerpen, dat zioh geheel in onze groot ste havenstad heeft M2esp® ,d; Maar beide gebeurtenisset- gedeeltelijk door- eengestrengeld, gedeeltelijk in eigen sfeer hadden tenslotte één groot doel: te komen tot een steeds inniger sar«enwerking tus sen de beide landen ook door een zeer openhartige bespreking van de niet 'e onderschatten moeilijkheden, welke zich nu op de weg van de verwezenlijking van de tolunie, stiaks °P van de economische unie voordoen. In die geest kan het Ms een belang rijke winst worden beschouwd, dat 'e Rotterdam besloten is tot de oprichting van een contactbureau waarin alle wederzijdss havenk westies in da grootste openhartigheid kunnen en zullen worden besproken. Dat het aan openhartigheid niet zal ontbreken, en dat deze door beide partijen hartelijk wordt gewaar deerd, is bij dit bezoek wel gebleken De redevoeringen droegen uiteraard een meer historisch en theoretisch karakter; slechts vluchtig kon op practische. tech nische, kwesties worden ingegaan; maar toch werd aldus vaak de grondslag ge legd, waarop voor het leven der volken kan worden voortgebouwd De centrale figuur bij dit bezoek was en bleef echter minister Spaak. Waar hij zich in het openbaar bewoog: in Rotter dam als gast van het gemeentebestuur, te 's-Gravenhage hij zijn grote rede, of bij de journalistenpntvangst, overal be wonderden wij zün briljante, scherpe geest, zijn weisprekendheid, zijn spontane reactie, steeds gepaard met die Belgische jovialiteit, welke het contact zo gemak kelijk maakt. Tegelijkertijd bespeurden wij, zowel ln Spaaks woorden, als in die van de and»re Belgen, die wij konden beluisteren één overheersende gedachte: die van de nood zakelijke samenwerking van de Benelux- landen, niet alleen in bet belang der rechtstreeks betrokken naties, maar evenzeer in het belang van geheel West- Europa. .Men krijgt heel sterk de indruk, dat de visie der Belgische gasten op de Benelux-gedachte veel universeler is dan die van vele Nederlanders. Zij lopen ook warmer voor deze idee, wat echter waar schijnlijk meer schijn dan werkelijkheid is en verband houdt met hun geestdrif tiger volksaard. En toch zijn zij tot dus verre meer de gevende dan de ontvan gende partij. Gisteren schreven wij boven onze Kro niek": „West-Europa wil zich handhaven". Toen wij minister Spaak en ook oud»- minister Vos hun inzichten over Benelux in het West-Europese kader hoorden uit eenzetten, trof ons diep, hoezeer van België een aan initiatieven zeer rijke stuwkracht in die richting moet uitgaan. Benelux is in diepste wezen een oor logsproduct, in ty'den van de diepste be nauwenis geboren uit de overtuiging, dat de welvaart van de deelnemende landen het snelst hersteld zou zijn, als de Lage Landen de handen in elkaar sloegen om zich gemeenschappelijk uit de afgrond omhoog té werken. Waarschijnlijk heeft men zich in die dagen geen denkbeeld kunnen vormen van het dieptepunt, waartoe wij. zouden moeten afdalen, al vorens de weg omhoog weer zou kunnen worden opgegaan. 'Ook het verschil in tijd, waarop de dag der bevrijding voor de beide landen aanbrak, en vooral het feit. dat de vreselijke winter '44—'45 Nederland op de gruwelijkste wijze teis terde, brachten België en ons land in een geheel afwijkende toestand; en het zou allerminst te verwonderen zijn geweest- als de desillusies van die dagen, en wat onmiddellijk daarop volgde, de onder gang der Benelux-idéfe ten gevolge zou den hebben gehad. Toen heeft de zo juist gebleken Bel gische visie op hét West-Europese vraag stuk de betrokken landen over de ont moediging heen geholpen. Men is samen blijven werken, en die actie is nu zover voortgeschreden, dat men het waagstuk begint aan te durven om ook samen te denken, een veel verdere faze op de weg naar de realisatie van de verbondenheid Het gaat er daarbij echter niet alleen om door eigen activiteit zich zelf te hel pen, het doel is ruimer en omvat geheel de Westers denkende wereld. Aldus is de Benelux ook.'n stevige basis voor het Europese herstelprogram van Marshall; en het is zeker ópvallend, dat terwijl het steunbedrag, dat door de zestien landen werd gevraagd en practisch voor alle na ties is verlaagd, juist voor Nederland, België en Luxemburg een verhoging ver toont. Wellicht komt dit, wijl deze laatste bescheiden in hun vraag zijn geweest; eenstemmig echter is men ook v&n mening, dat de Verenigde Staten sterk vertrouwen irr de vastberadenheid en sta biliteit der Lage Landen hebben. Dezer eendrachtig optreden heeft dus reeds een beloning gevonden, en een aansporing om voort te blijven werken aan hun pro gram van gemeenschappelijke herop bouw. Dr. G. W. M. Huysmans, minister van Economische Zaken, heeft op medisch advies ontheffing uit z|jn ambt ver zocht. Bovenstaand bericht, ofschoon niet ge heel onverwacht, zal ongetwijfeld in bre der! kring misschien niet van de P. v. d. Arbeid grote teleurstelling wekken. Men .had veel vertrouwen in dezen miT nister, wiens bekwaamheid ook door hen. die het niet in alles met hem eens waren gaarne werd erkend. Ook bij zijn optre den in de Kanjer ging er een eigenaar dige charme uit van deze rustige, zekere persoonlijkheid, die wist wat hij wilde. Ook voor het Indisch beleid zullen we die rust, die flinkheid niet uitsloot, node mis sen. Na zijn succesvol optreden als minister van Financiën hij was o.a. *met dr. Beel een van de vier in Februari '45 9P- tredende „Zuidelijke" ministers, die wer kelijk, wat niet van alle Londense excel lenties kan worden getuigd, uit het goede hout gesneden waren was het te ver wachten dat de formateur dr. Beel we derom op hem een beroep zou doen, hoe wel hij aanvankelijk weinig geneigdheid toonde. Wij weten dan ook, dat hij per soonlijk een groot offer bracht door de portefeuille van Economische Zaken, na dat anderen gepolst waren, tenslotte toch te aanvaarden. Voor dr. Beel komt dit ontslag wel op een zeer ongelegen moment: Marine is nog steeds, Wederopbouw feitelijk reeds He distributiediensten zullen binnenkort overgaan tot het uitreiken van bonkaarten 804, textielkaarten VA 804 en tevens schoenenbonnen voor hen wier stamkaart nummer eindigt °P 0 alsmede aan de rest dergenen wier TD-nummer eindigt op 4 (dus 54. 64. 74, 84 en 94). Tegelijk met de bonkaarten zullen aan de gezins hoofden of daarmee gelijkgestelden aan vraagformulieren MD 323-17 worden uit gereikt voor brandstoffenkaarten voor t stookseizoen 1948-49. De inlevering van deze aanvraagformu lieren dient te geschieden tegelijk met het afhalen van de bonkaart 806. De uitreiking van schoenenljpnnen vol gens de „Kinderregeling" zal met ingang vah 18 Januari tot nader order worden stopgezet. Stephan Olek Is Frans kampioen zwaargewicht geworden door een k.o.- overwinning in de eerste ronde op Geor ges Martin. Direct na de gong viel Olek ean en plaatste de beslissende slag reeds na 40 seconden. Martin werd volkomen verrast. Bulgarije's premier Dimitrof heeft in het parlement de socialistische leden, die de staatsbegroting aanvielen, ge zegd, dat zy dit alleen deden omdat zij hoopten op Amerikaanse interventie. Hij waarschuwde hen, zich te hoeden voor Petkof's lot. In zijn lange rede zeide Dimitrof tegen deze negen socialisten, dat hij vroeger ook Petkof en diens volgelingen heeft ge waarschuwd. maar dat zij niet hebben willen luisteren. „Als gij niet poogt verstandiger te wor den. zult gij van het. volk een les krijgen die li zal heugen tot. de jongste ..lag", riep hij uit. Iedere poging om Ameri kaanse of \Britae interventie te krijgen zou de zaak slechts erger maken. Petkof's leven had gered kunnen worden, indien het buitenland niet getracht had te inter veniëren. Toen men trachtte het Bul gaarse volk te chanteren en zijn souve- reine rechten aan te tasten, moest liet hoofd van Petkof vallen". „De socialistische oppositie heeft moed gevat zich tegen de begroting te verzet ten, omdat zij gehoord heeft, dat er Ame rikaanse oorlogsschepen in de Middel landse Zee'zijn en dat Amerikaanse troe pen klaar staan om naar Griekenland te komen. Maar bedreigingen mat een nieu we oorlog zijn chantage en de Oppositie, die daarop vertrouwt, kan zich slechts de handen branden", zo besloot Dimitrof. In de trein, die Vrijdagavond tegen 7 uur van Leeuwarden naar Groningen vertrok, heeft een brutale roof met ge weldpleging plaats gehad. Vlak voor het vertreksein werd gegeven, stapten twee jongemannen een onverlichte coupé bin nen, waarin reeds twee reizigers hadden plaats genomen. Belangstellend infor meerden ze naar het reisdoel van deze laatsten. Een ervan zejde naar Veenwou- den te moeien, terwijl hij vertelde, dat de andere heer die inmiddels in zijn h°ekAe Eïïi SSI? he^en bet toch reeds moest. Inderdaad stapte deze reiziger in Veenwouden uit en de trein stoomde verder. Plotseling echter werd de sla pende de 53-jarige heer V. .gewekt door een zware slag op het hoofd; een hevige worsteling ontstond, waarbij nog zeer harde slagen vielen en tenslotte zeeg de heer V. bewusteloos neer. Voor de trein aan het station Zwaagwesteinde stopte, waren de beide aanvallers reeds uit de trein gesprongen en namen zij de wijk over weiden en sloten. De heer V. werd aangetroffen badend in zijn bloed. Een der medepassagiers verleende eerste hulp, waarna hij toen de trein Gronin gen had bereikt in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis werd overge bracht. Hier werden ernstige hoofdwon den en schedelbasisfractuur en wonden aan de hals en eën der polsen geconsta teerd. De rijkspolitie te Zwaagwesteinde toog onmiddellijk op onderzoek uit en in sa menwerking met collega's in Leeuwar den slaagde zij er reeds Zaterdagmiddag in de hand te leggen op de daders, de 20-jarige S. (die voorwaardelijk in vrij heid was gesteld) en de 29-jarige W. Bei den zijn opgesloten Ahj motief van hun daad gaven rooftop. zij Tussen vertegenwoordigers van de Italiaanse bankiersvereniging en de 60.000 employé's, die sinds 31 Decem ber j.l. staken, is gisteren een accoord bereikt, zodat de banken vandaag weer geopend werden. De nieuwe overeenkomst, welke o.a. voorziet in duurtetoeslagen. zal tot. 31 Augustus a.s. van kracht- blijven. Op die datum moet een nieuw collectief contract gereed zijn. vacant en ook minister Van Boetzelaer voor wien reeds een opvolger, mr. E. Sas sen genoemd werd, schijnt slechts een gunstig moment tot aftreden af te wach- tem Daarenboven staan we kort voor ver- zekere ministerbaantie nog minder aan trekkelijk maakt. Zou oud-minister Steen- berghe wellicht te vinden zijn Wij wensen oud-minister Huysmans eèn voorspoedig herstel. Wij, katholieken, kunnen onze goede krachten, voora] na het yerlies o.a. van een Goseling en een Verschuur, slecht missen. Het wintergetij heeft zijn eigen ka rakter nog niet andersgedemonstreerd dan door attributen, die het herfstsei zoen annex zijn. Regen, wind en hoog water. We geraken van de ene storm in de andere, waarvan de tweede nog krachtiger is -dan de eerste. Symboliek van wat o'ns nog staat «te w-chten? De barometer van het politiek-econo- mische leven wijst in die richting. De horizon is nog alles behalve licht, de wolkendekken van wantrouwen na-ijver, heerszucht en hebberigheid schuiven in donkere lagen over elkander en benemen ons alle uitzicht. De vredesduif vliegt rond zonder rustpunt te kunnen vinden. Maar dat alles is nog niet alles. De bisschop van Osnabrück zou een onderzoek hebben doen instellen in het dorpje Heede, niet ver van de Neder-- landse grens, in verband met verschij ningen. Christus Zelf zou Zich aan en kele begenadigden hebben vertoond en hun hebben medegedeeld: „In Fatima heeft men niet naar Mijn Moeder geluis terd. Nu kom Ik zelf om de mensen, te waarschuwen en tot boete aan te manen, teneinde Gods toorn af te wenden." Er is au over deze verschijningen nog geen officiële kerkelijke uitspraak. Ook zonder de verschijningen kunnen we echter tot het besef komen, dat de aarde moet beven en siddereh. En tege lijk, .dat wij als katholieken ons dubbel hebben in te spannen, om de dreigende gevaren naar alle kanten te helpen af wenden.. Een correspondentie als in de krant van gisteravond oiter geestelijk en materieel puin in het Roergebied maakt iemand stiL Honger, ellende, geen kerken meer. nonderden geestelijken te kort, gemis aan godsdienstige behoefte, lusteloos heid en onverschilligheid. In de hoogtijdagen van het nazisme, dacht men zelf zonder God de wereld naar eigen hand te kunnen zetten, nu de verwatenheid in wanhoop is verkeerd, wil men van God evenmin weten. In Duitsland fel, elders minder" fel, worstelt de mens tegen de stormen van de tijd. Gods stormen? Nog 'zijn er lawaaimakers, die zeggen lucht in goud te kunnen veranderen, die n I telkens opnieuw durven beweren, dat de schrale wereldoppervlakte in een paradijs is om te toveren. Het leven is inderdaad draaglijk te maken. Mkar voor een zondoorlichte aarde zijn meer meehelpende factoren nodig dan wat materiële voorzieningen, al dan niet bij vaak koude wetten ge regeld. Warmte en geestdrift moeten al ons werk stimuleren. Elk onzer is een on derdeel in Gods raderwerk. Maar vele werktuigen functionneren niet zoals het behoort En vandaar de stroefheid, het 'scheef trekken, het verstoren van Gods schep pingsplannen. Vandaar ook Gods stormen. Over Zijn geduld mogen we niet klagen. We zijn nog te weinig model naar Zijn beeld. Moeten ook wij weer terug naar 1944, toen de ootmoed begon te gedijen? Laten we telkens opnieuw een voor» beeld zijn en dusop de knieën. Levensmoed, durf en uithoudingsvermo gen worden ons dan om niet geschon ken, omdat we weten, met Hem en in liefde voor elkaar, sterk te staan en onoverwinnelijk te zijn. Maar deze kracht kost meer dan één tientje van de Rozenkrans. HENK VAN DER MAZE Enkele dagen geleden verluidde, dat Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V. N., een aantal kleine mogendheden, waaronder Nederland, zou gepolst heb ben ten aanzien van het afstaan van strijdkrachten als onderdeel van een in ternationale macht in Palestina. Zowel het secretariaat der V. N. als de ambassades en delegaties der betrok ken landen hebben met nadruk ontkend, dat officieel of Vjfficieus een dergelijk verzoek zou zijn gedaan. Daarnaast dient vermeld, dat de deel neming van Nederland aan een derge lijke macht a priori uitgesloten wordt geacht. Nog afgezien van de huidige militaire verplichtingen van Nederland is men te Lake Success unaniem van oordeel, dat de banden tussen Neder land en de Molremmedaanse volkeren van Indonesië een deelhebben van Ne derland aan een internationale politie macht in Palestina uitsluiten. Dinsdagavond werd de 52-jarige heer H. de Hoop, directeur van gemeentewer ken en commandant van de brandweer te Waalwijk, op de onbewaakte overweg in de Putstraat aldaar door een uit !s Her togenbosch komende trein overreden. Het I slachtoffer was op slag dood; hij laat een I vrouw en zeven kinderen achter. Onder het motto „Europe needs your „Care" (Cooperative for help", wekt de 4 American Remittances to Europe, Inc.) m de Yer- Staten de Amerikanen op, hun lanjjlieieden en vrfenden of anderen in Europa, die. hulp nodig hebben met ge schenkzendingen te verblijden. De Ameri kanen zenden daartoe een bedrag van 10 dollar aan het hoofdkantoor of een der vele agentschappen van de „Care" en deze organisatie zorgt er voor, dat aan het opgegeven adres een pakket levens middelen of textiel wordt toegezonden. De heer Charles C. Cotter, die de lei ding heeft van de „Care"-missie in Ne derland, deelde ons mede, dat de „Care" in 1947 vier millioen pakketten naar Europa heeft gezonden. Van de 25.500 pakketten, die daarvan in Nederland wer den afgeleverd, waren er 19.200 aan door de schenkers opgegeven speciale adressen gericht, 5050 door de gevers zonder spe ciale bestemming geschonken en 1250 daaraan door de „Care" zelf voor algej mene hulpverlening toegevoegd. EWze laatste 6300 pakketten zijn in overleg met het ministerie van Sociale Zaken en de burgemeesters uitgereikt aan gezinnen, welke daaraan het meest behoefte had den. Het is de bedoeling van de „Care" dit jaar in Nederland niet minder dan 1000 pakketten per week te distribueren. Voorts is er gelijk gemeld een schip, de „Bienville", met 1000 ton anthra- ciet uit Amerika onder weg naar ons land, dat 15 dezer te Rotterdam wordt ver wacht. Deze kolen worden in eenheden van 2H.L. evenals de pakketten bij de door dë Amerika'anse schenker aangewe zen begunstigde aan huis bezorgd, echter met dien verstande, dat niemand meer dan 4 eenheden of 10 H.L. mag ontvangen. De „Care", waarbij 27 Amerikaanse or ganisaties, die zich hulpverlening aan Europa ten doel stellen, -zijn aangesloten, verwerkt tegenwoordig 20.000 pakketten, per dag. Dit aantal is riog voor uitbreiding, vatbaar, daar de organisatie van de „Care" op 50.000 pakketten per dag is ingesteld. Gisteravond om zes uur, zo meldt men^ ons uit het Noorden des lands, daverden weer bommenwerpers over HelgoTand en wierpen hun last af op de vroegere ves ting. Naar.wij vernemen, betreft het hier. oefeningen van de Engelse luchtmacht, die 72 uren zullen duren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1