Truman wil prijscontrole en rantsoenering DE NIEUWE BONNEN Moskou's offensief tegen het Marshall-plan Nog steeds wérkt de nazi-geest door Dmtslands vcrkommurdE jco^cl Waar Anna Pauker regeert WAPENSTILSTAND op JAVA? BESTRIJDING VAN INFLATIE OF INEENSTORTING H Prinses begroette de „Groote Beer' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kolen ruilen Zieken erl gewonden kwamen thuis uit Indië restitutie verhoogde Operatie-terrein het Ruhrgebied In het brandpunt der katlu activiteit ONDER LOU DE P E De gedwongen abdicatie van koning Michael Brand in opvoedingsgesticht ^Öste JAARGANG DONDERDAG 15 JANUARI 1948 No. 28517 tegen levensmiddelen KOLENPRIJS KOLENBONNEN EN .NIWIN POLEN EN RUSSEN TE MOSKOU IN CONFERENTIE ,ONZE BEEL" MARGARINEKLEURSTOFFEN EN KANKERGEVAAR „GEEN OPMARS NAAR DJOKJA" NEDERL. VERLIEZEN OP 13 JANUARI DE STAND VAN DE MAAS BE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. Be abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte- Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarievpn tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. President Truman lieeft Woensdag het Congres in een economische boodschap (de derde boodschap aan het Congres in ee*h periode van 7 dagen) gewaarschuwd, dat een depressie in de V.S. zeker zou zijn, wanneer niet onmiddellijk maatregelen genomen worden om de lopende inflatie tot staan te brengen Het is volgens de president niet moge lijk nauwkeurig te zeggen, wanneer de ineenstorting zal komen. Er kan''slechts met zekerheid gezegd worden, dat wan neer men de zaak op haar beloop liet, de ineenstorting met vernielende kracht 'zou komen, en hoe ernstig en van hoe Ign duur een dergelijke toestand zou zijn in dit geval, kan met voorspeld worden. Van welke aard de depressie ook moge zijn Ilfl mee( schade toebrengen aan f® ^d?f? welvaart en de regering tot leven '"grijpen in het economische het .land noodzaken, dan de baar iS n' die noodzakelijk zijn om haar te voorkomen. Prijscontrole eli rantsoenering ra')','or^ omvat dè volgende punten: L de Amerikaanse export in 1947 heeft de invoer met 11 milliard overtroffen, hetgeen 3 milliard meer is dan in het voorafgaande jaar; 2. het doet opnieuw een beroep op het Congres, om e?n anti- mflatieprogramma te aanvaarden, waarin op Prijzen en lonen en rantsoe- neringsbevoegdheden vervat zullen zijn er op. dat de loonsverhbgingei, geen gelijke tred houden met de groot- handelsprijzen, die stijgen met een jaar lijks gemiddelde van 20 pet. Daarentegen d® winsten "der maatschappij in 1947 met 33 pet ten opzichte van 1946 geste gen. Aan het einde van 1947 zag het er dat Prijzen en lonen zich op vruchteloze en gevaarlijke wijze in op waartse richting zullen blijven bewegen. In het rapport geeft de president toe. dat een van de oorzaken, van inflationis- tische druk op de V. S. de liquidatie door het buitenland van goud en dollaractiva is. Hij wijst er echter op, dat deze fScto- ren een belangrijke reden vormden voor de indiening van het plan-Marshall, waarvan naar de mening van de prési dent succes of mislukken van het herstel van de wereld in de komende 4 jaar af hankelijk zal zijn. De president juichte de tariefsovereen komst van Genève en de daarmede ge paard gaande vermindering of opheffing van de Britse preferentiële rechten toe als een grote stap in de richting van „fairplay" op het gebied van de interna tionale handel, welk doel men op de lan ge duur moet zien te bereiken. Drie doeleinden De president somt als de drie voor naamste doelen voor de Amer;Vaanse economische activiteit in 1948 op: 1. Het tot staan brengen van de inflationistische tendenz; 2. Handhaving vari zo groot mo gelijke werkgelegenheid, het bereiken van een maximale productië en aanpas sing van prijs- en inkomenstructuur, met het doel de inflationistische spiraal tot staan te brengen, zonder productiever mindering of werkloosheid op grote schaal: 3. Het leggen van steviger grond slagen in de komende jaren voo duur zame groei en welvaart van het Ameri kaanse economische leven. De president legt de nadruk op de noodzakelijkheid van controle op consu- mentencrediet en bankleningen als een noodzakelijke aanvulling van de loon- en prijsbeperkingen in de strijd tegen infla tie. Hij herhaalt zijn voorstel voor een verlaging met 40 van de inkomstenbe lasting voor elkeen, die een inkomen ge niet, welke gecompenseerd zal worden door hogere heffingen op de winsten der maatschappijen. Truman besluit met de woorden: „Wij moeten bereid zijn op tijd te handelen, wanneer wij onze belofte om aan de wereld, zowel als aan onszelf, te bewijzen, dat hel economische stelsel van vrije instellingen standvastig 'en efficient zal kunnen werken, willen nakomen.' De vakverenigingsleiders van de 11 grootste steden in Noord-Rijnland-West- falen, dat het Ruhrgebied, het Rijnland en Westfalen omvat, zijn gisterenmorgen te Duesseldorf bijeengekomen 'om de voedseltoestand en maatregelen te be spreken, waardoor de huidige crisis kan worden opgelost. Zij hebben van de autoriteiten de toe passing van de volgende maatregelen ge- eist: het openen van onderhandelingen met Denemarken en Nederland over het ruilen van steenkool tegen levensmidde len, versterking van dte bevoegdheden ten aanzien van de levensmiddelenvoorzie- ning van de bizonale organen te Frank fort, het stopzetten van de steenkooile- veringen aan de andere Duitse staten, indien deze niet het beloofde voedsel le veren. Tenslotte moeten de boeren ver plicht worden bepaalde hoeveelheden vlees te leveren. O Ernst Heinkel, de 62-jarige Duitse vliegtuigbouwer en ontwerper van de Heinkel-bommenwerper, zal medio Februari voor een zuiverlngsrecht- bank te Ansbach terechtstaan. Het was voor het hospitaalschip de „Groote Beer" een grote verrassing, toen gistermiddag bij aankomst in dg Amsterdamse haven, na een zeer voor spoedige reis van de Tropen naar Ne derland in 21 dagen, H. K. H. Prinses juliana op de Javakade aanwezig was om de 650 uit Indië terugkerende mi litairen en mariniers in het vaderland welkom te heten. De prinses begaf zich aan boord en ging elke zaal bin nen om met de jongens een woordje te spreken. q Voor het tijdvak van 18 t/m 31 Januari zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb Kc 802. ma nfSl£: 4. liter Melk. Me*: 127 Vlees: 300 vlies 12° of 200 granfvet. b°ter °f marSarine 129 gram ve«° gram marSarine of 200 146 Algemeen: 100 gram kaas of gram korstloze kaas. 149 Algejneen: 400 gram brood of 1 rant- t/m 24 Januari). u ranc 149 Agemeen: 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d. tgeldig t/m 24 Januari). 133 Reserve: ^200 gram kaas of 250 gram lrnfflf m70 IrnQC 134 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 24 Januari). 136 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 24 Januari). Bonkaarten Kd, Ke 802. 624 Melk: 10 liter melk. 625 Melk: 11 liter melk. 626, 627 vlees: 10Ö gram vlees. 628 Boter: 250 gram boter of margarine 690 q i200 gram vet- Boter: 125 gram margarine of 100 ,H f.3» vet. t/m?,een: 400 gram brood (geldig era aÏÏ 24 Januari). soen V en: -400 gram brood of 1 rant- Januarf)rmiCelli e'd' (geldig t/m 24 633 KS?? gram brood (geldig t/m 635 korstloze kaaf3111 kaas °f 125 gra™ Bonkaarten Ma, Mb.'Mc, Md Mf M°- Mh 802. 1043 Brood: 800 gram brood 1048 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1042 Margarine: 250 gram margarine nt 200 gram vet. 1044 Kaas: 200 gram kaas of 250 em™ korstloze kaas. gram 1049 Eieren: 5 eieren. 1047 Melk: 5 liter melk. 1041 Vlees: 300 gram vlees. 1046 Vlees: 200 gram vlees. Officiële publicatie Het Directoraat v. d. Prijzen deelt me- •te, dat de restitutie op de per I Juli 4947 verhoogde kolenprijs aan de hou ders van een kolenkaart TA 707 en TB 707 ?al geschieden van 19 jan tot en hlet 25 Febr. a.s. De terugbetaling zal door de P.T.T. -kantoren plaats vinden, tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffenkaart TA 707, waarop resp. 2.40 en 1.60 zal Worden uitgekeerd en tegen inlevering van de bonnen 78 BV van de brandstof fenkaart TB 707, waarop 2.40 zal wor den uitgekeerd. De terugbetaling door de P.T.T.-kantoren volgens onderstaan de letterindeling geschiedt op de daar voor aangewezen dagen van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m.: 19 Jan A t.m. Ba; 20 Jan. Be t.m. Bi., 21 Jan. Bo t.m. Br.; 22 Jan. Bri t.m. Co; 23 Jan. Cr t.m. Dri; 26 Jan. Dro t.m. Fa, 27 Jan. Fe t.m. Go; 28 Jan, Gr. t.m. Ha; 4 Febr. He t.m. Ho; 5 Febr. Hu t.m. Ka. Inw if" ïm' u; 9 Febr- Kr- t.m. Le: 12 MeA," Febr- Mi t.m. No; 42 Febr. Nu t.in. Pi.; 13 ■Rod; 16 Febr. Hoe t.m. t.m. SU; 18 Het feit, dat volgende week wordt begonnen met de terugbetaling van het geld, dat bij de aankoop van kolen té veel is betaald, heeft de Niwin en de Nationale monumenten-commissie geïn spireerd tot een grote actie ten bate van monumenten, nagelaten betrekkingen van slachtoffers van oorlog en bezetting en van de militairen overzee onder het motto: „Maakt uw kolenbonnen tot warmtebronnen, voor hen, die op hun post stonden en staan". Beide Organisa ties» sporen alle landgenoten aan, het geld van de bonnen te besteden voor bovengenoemd doel. Het begon al donker te worden, toen de „Groote Beer" de Java-kade bereikte. Daar Waren hoge militaire autoriteiten aanwezig om de jongens, onder wie bijna 400 zieken en gewonden, 200 ma riniers en verder afgekeurde en terug kerende militairen, te begroeten. De mi nister van Oorlog, tevens minister van Marine a.i. hield een toespraak, waarpij hij de soldaten een hartelijk welkom in het vaderland toeriep. Om ongeveer 6 uur arriveerde prinses Juliana met haar secretaresse mejuffrouw mr. Sneller. Zij werd&n door minister Fiévez verwelkomd. Zodra de soldaten de Koninklijke* gast zagen hieven ze luidkeels een driewerf hoera aan, waar voor .de Prinses lachend dankte. Daar na besteeg zij de trappen en ging aan boord. Iedere ziekenzaal werd door haar bezocht en ruim een half uur ondei hield de prinses zich met de soldaten. Ook de t.b.c. en de psychiatrische afde ling werden niet overgeslagen. Na net hoge bezoek hadden wij gele genheid de soldaten te spreken. Behou dens een weinig stormachtig weer in de Golf van Biscaje trof men geen slecht weer. De boot liep zeer snel Ook de stemming onder de jongens is uitstekend geweest. Met Kerstmis werden door de Niwin en andere instanties Kerstpak ketten uitgedeeld. Over de geneeskundige verzorging en het eten kon men niet klagen. En ook de post was regelmatig doorgekomen. 7 horbecke gehuldigd op zijn pleintje te Amsterdam. Op de 150ste herdenking van zijn geboortedag legde da heer van Renterghem gisteren een krans aan de t'oet van zijn standbeeld. Een communistisch plan om de indus trie van het Ruhrgebied te verlammen, als onderdeel van een samenSestelde aan val op het plan-Marshalli *n-,}1 Ruhr gebied ontdekt, aldus het avondblad .Der Kurier", dat onder Franse licencie te Berlijn verschijnt. In een bericht uit Dort- mund gaf „,Der Kurier" Woensdag enkele bijzonderheden van wat in communis tische kringen „plan M." genoemd zou worden en haalt enkele passages aan van „het oorspronkelijke plan". Het voornaamste punt z°u een winter offensief zijn om „de aanval van het monopolistische kapitaal en het imperia listische plan-Marshalï te breken". De Kominform zou belast zijn met de 9°°r" dinatie van de strijd van aüe socialis tische bewegingen in Europa tegen het plan-Marshall. Onze Berlijnse earresPonderd telefo neerde hedenmorgen: De' publicatie van 'het Kominformplan tot sabotags der industrie in het Westen van Duitsland heeft hier minder verras sing dan beroering gewekt. Sedert ge ruime tijd immeis weij aangenomen, dai de demonstratieve stakingen, die in bet Roergebied en in Hamburg 0p instigatie van communistisch geleide bedrijfsraien werden uitgeroepen, onderdeel moesten vormen van een plan, dat vanuit bet Oosten zorgvuldig werd gedirigeerd. Het plan zou oproepen tot een alge mene staking bij het transport en de in dustriële productie en een regeling be vatten voor een grondige organisatie van de staking, die in begin Maart een aan vang zou nemen, aldus „Der Kurier". Het is ook reeds herhaalde malen op gevallen, dat de communistische propa ganda er met grote financiële middelen werd gevoerd. In het algemeen kon tot nog toe worden opgemerkt, dat de arbei dersmassa van de R°el' een merkwaar dige mate van discipline behouden heefi waardoor de leiding der vakbonden tot heden de uitbarsting tengevolge van de Febr. Po t.m e Scha: 17 Febr. £®bU str t.im Tij: 20 Febr. 'u^ tm^Vlr 2J Febr. Vis t.m. War; 24 Febr Was tm •Woe; 25 Febr. Wof tm. Z. t m' Het katholieke verenigingsleven in het Roergebied is in een nieuw stadium getreden. In iedere kerk is op een bepaalde avond weer een samenkomst van de mannen- en vrouwencongrega ties, het Caritap-werk is weer herre zen en ook bestaan er weer arbeiders verenigingen, deze zijn geen vakbon den, maar zou men kunnen vergelijken met onze standsorganisaties. Het jeugdwerk staat™n het brand punt van de belangstelling. Hier ligt het grootste probleem voor het katho lieke Duitsland. De Centraal-Praeses van het gehele Duitse katholieke jeugdwerk, de ook voor de oorlog bekende onvermoeide werker Mgr. Ludwig Wolker heeft een schema ontworpen, dat de gehele katho lieke jeugd omvatten wil. Het centrale lichaam is de Bund der Deutschen Ka- tholischen Jugend. Voor de mannelijke jeugd is deze onderverdeeld in: 1. de pa- rochie-jeygd, 2. de Kolpingsjeugd, 3. de arbeidersjeugd, 4. de padvindersbewe ging, 5. de studentenjeugd. Voor de meisjes bestaan: 1. de Maria-congrega- ties, 2. de Heliand voor de studerende meisjes, 3. Jugendbund des Katholischen Frauenbundes. De oude abdij Altenberg ten N. O. van Keulen is het nieuwe centrum van de centrale katholieke Duitse jeugdbewe ging, en al gaat van dit centrum nog we! niet de stuwkracht uit als destijds van 't centrum Düsseldorf, er is activiteit in alle richtingen. In de Engelse zone be staat nog geen katholiek jeugdtijdschrift, steeds werd dit door de Engelsen afge wezen met als reden papiergebrek, maar voor neutrale tijdschriften is steeds pa pier disponibel gesteld. In de Amerikaan se en Franse zóne bestaan slechts enkele tijdschriften, maar deze zijn of wel niet specifiek katholiek of verschijnen in zo'n kleine oplaag, dat slechts weinigen ervan kunnen profiteren. Het Kolpingswerk breidt zich weer uit thans onder Gene- raai-Praeses Dahl, de opvolgêr van de ook in Nederland bekende Mgr. Hürth, die bij een bomaanval op Keulen om het leven kwam. t De priesters-jeugdleiders weten eigenlijk niet goed hoe zij hun werk zullen aanpakken om de jeugd te be reiken. Men probeert op verschillende pianieren, maar het vraagt veel psy chologisch inzicht en een onvermoeid volhouden om de van God en gods dienst vervreemde jeugd te trekken en te blijven boeien. De Nazi-geest van Hitlerjugend en B. D. M. werkt ook thans nog onbewust, door in de Duitse jeugd. Zij hebben bepaalde waarden leren minachten; en al is het niet onmogelijk, het is toch uiterst moeilijk hen weer te brengen in een religieuze sfeer. Zij blij ven onverschillig, het interesseert hen ni^;, zij hebben er geen behoefte aan. Op een vergadering van priesters-jeugdlei ders is het voorgekomen, dat zo'n teleur gestelde priester eindelijk maar eerlijk bekende: Ik heb alles geprobeerd om de jeugd te bereiken, maar alles is mislukt: ik weet niet, hoe ik het aan moet pak ken. Direct na deze openhartige beken tenis moesten ook de anderen hun on macht bekennen en samen verzonk men indiep gepeins: wat zullen we dan be ginnen? De gevoelens van machteloos heid, van priesterlijke ijver en medelij den met de jeugd streden met elkaar, totdat men met nieuwe ideeën voor de dag kwam. Dan werd weer aangepakt, opnieuw geprobeerd en zo moet steentje voor steentje opgebouwd worden aan het Duitse katholieke jeugdwerk. De jonge Duitse Jesuiet Pater Leppich zoekt, in het burger gekleed de jongens op tussen de zwarthandelaars, die in groepen op de hoeken der straten te vin- den zijn. Hij roept hen samen en op de hem eigen aantrekkelijke manier tracht hij van hen te weten te komen, wat er m hen omgaat, waarmee hun gedachten zich bezighouden, waarmee hij hen kan be reiken. Zijn werk is moeilijk, maar hij schrikt er niet voor terug ook in de mij nen af te dalen, en bij hei licht van een mijnlamp ziftend op de kolen sluit hij vriendschap en langzaam vallen de drup peltjes religieus gevoel in de harten van de jongens. Men heeft zich in het Roergebied in een stemming uitgesproken voor de te- 'rugkeer van de katholieke lagere scholen en deze zijn dan ook aan de gang. Op luisterrijke wijze heeft men in de kerken nieuwe kruisbeelden gewijd en in pro cessie hebben de gelovigen ze 'naar de scholen gedragen en daar weer opgehan gen. Voor de katholieken is hier de tijd van de gemeenschapsschool voorbij. De geestelijkheid geeft weer de godsdienst lessen en het onderwijzend personeel werkt ijverig aan ziin mroie taak. Er is echter een ontstellend gebrek aan ma teriaal Geen leien, geen boeken, geen schriften. potloden, pennen of panic Alles is behelpen, want de ruimten, waarin les gegeven moet worden, zyn vaak zeer primitief- b>e kinderen zitten apathisch in de bank, alleen als de uit deling van schoolvoedmg begint, wordt alles ineens anders en bemerkt men weer met kinderen 'e doen te hebben. Hun jeugd is somber, niet alleen, omdat zij te weinig voeding kJijgen, maar meer neg, doordat zij onderdak hebben ia kelders en krotten, in bunkers en schuil kelders. Duitsland wentelt ^c)} in een poel van geestelijke en stoffelijke nood; en laat men nooit vergeten, dal dit volk thans de zwaarste straf ondergaat nl. te moeten 'even in een toestand van hopeloosheid, een steeds groter wc-dende ellende, geen straaltje van een lichtende toe komst, en vaak geen troost in geestelijke waarden. G. S. opnieuw ingestorte voedselvoorziening tot ordelijke demonstraties kon beper ken. Thans is evenwel onthuld, dat de communistische sabotageplannen nog eerst in het beginstadium van uitvoering verkeren. De Kpminform denkt eerst in Februari gereed te komen met de organisatie van haar actie-groepen, waarin zit de com munistische partij zoveel mogelijk op de achtergrond wil houden en de leiding naar buiten In handen wil geven van sociaal democraten, die zich hiervoor zouden lenen. Het valt niet te ontkennen, dat de gevaren, die door deze massale sabotage actie voor de ontwikkeling der situatie In het Roergebied ontstaan, zeer groot zijn. In het Roergebied zelf valt het plan in een atmosfeer, die broeiender is dan ooit. De voedselschaarste die thans in officiële stukken hongersnood wordt genoemd, blijkt aanleiding tot een mas sale ontevredenheid, die zich dagelijks in demonstraties uit. Vandaag zullen de voedselministers der dubbel-zone te Düsseldorf confere ren en een deputatie der vakbonden zal hun de eis van onmiddellijke noodvoor ziening voor de getroffen gebieden stel len. Niets kan deze eis meer kracht bijzetten dan de donkere dreiging van een algemene staking, die de economi sche klok voor onbepaalde tijd terug zou zetten. Weliswaar is de aanhang, die de com munisten er hebben betrekkelijk ge ring 10 pet. der bevolking doch juist in de arbeidersgroepen, die sleutel posities innemen, wordt Öe rode invloed zeer sterk geacht. Onder de in het plan met een speciale taak belaste transport arbeiders en metaalarbeiders is de com munistische infiltratie zeer sterk. In de vakbonden dezer branches zowel als in sommige districten der mijnen bezetten de communisten tot 40 pet. van de plaat sen. Van nog meer betekenis dan met be trekking tot de momentele ontwikkeling in het Roergebied wordt het Komin formplan geacht als een onthulling van de werkelijke Sovjet-Russische bedoe lingen ten aanzien van West-Duitsland. Het vleugje van hoop, dat hier nog leefd^, dat een scheiding van Oost- en West-Duitsland door een overeenkomst inzake de geldsanering zou kunnen warden voorkomen, heeft een nieuwe slag gekregen. De besprekingen die hierover in de loop der volgende week tussen de geallieerde bevelhebbers zul len moeten plaats vinden, worden thans wei in een bijzonder ongunstige atmos feer gevoerd. In het hoge politieke spel om Duits land liggen de kaarten thans open op tafel. Voor de ontwikkeling, die zich in Duitsland in een zo snel tempo voltrekt' is dit een gelukkig verschijnsel te noe men. Voor de 45 millioen Duitsers, die leven in de westelijke zónes moet het na de onthulling van dit Kominformplan duidelijk zijn, welke bedoelingen de zeer ijverige rode propaganda er heeft. De volkscongressen zijn als een middel der Sovjet-buitenlandse politiek te noemen en de congressen, die thans in de ver schillende steden van West-Duitsland zullen worden georganiseerd, kunnen thans worden beschouwd als niet anders dan een onderdeel van de sabotage-actie die in Moskou is bevolen en in Belgrado in bijzonderheden is ontworpen. Het zal de Russen thans in het Westen moeilijk vallen, nog langer te poseren als de enige weldoeners van Duitsland en het moet vopr het Duitse volk duide lijk zijn, dat ze met een welhaast blfj- moedige onverschilligheid het welzijn en het leven der millioenen Duitsers opof feren aan een politieke propagandacon- ceptie. Minder duidelijk zal dit wellicht worden voor de Duitsers in het Oosten, die terstond na de onthulling van het plan nog verder werden geïsoleerd door een verbod van reizen vanuit Berlijn naar de sovjet-zóne. Een Poolse regeringsdelegatie arri veerde" te Moskou, waar onverwijld be sprekingen zullen beginnen met de Sovjet-Unie, naar van diplomatieke zijde verluidt, over het plan-Molotof, dat steun voorziet voor de landen, die m Moskou's invloedssfeer liggen. Er wordt in dit verband op gewezen, dat de Russen, sedert zij en hun satel lieten Marshall's plan verwierpen, aan de Oost-Europese landen reeds leningen en graan hebben verschaft. Over een verder strekkend steun-pregra» zal nu worden onderhandeld. Intussen wordt er uit Warschau op gewezen, dat het belangrijkste punt van de Poolse buitenlandse politiek is en blijft het sluiten van nauwe militaire en economische allianties met de Sovjet- Unie en andere Slavische landen. Zo is er weer een der „onzen" Afge vallen: „gesneefd in het harrenas", zoTils dat heet. Juist was het ministeriële team weer bijna compleet door de terugkomst van de Excellenties uit ons schoon Indo nesië. of daar komt Dr. Huysmans met een briefje van de dokter, dat hij zijn portefeuille maar aan een ander moei overdragen Het dreigt wel eenzaam rond „onze Beel" te worden. Marine is vacant, de functionaris van Wederopbouw gaat in Indië bouwen en laat ons met de stukken zitten. Dan schijnt minister van Boetze- laer zich op Buitenlandse «aken minder op zijn gemak te voelen en thans hangt Dr. Huysmans zijn steek aan de wilg. Wat nu? Zoals gisteren reeds in ons blad werd betoogd, zal het niet licht val len om zo vlak voor de verkiezingen lief hebbers te vinden. En toch dient er een 'oplossing gevonden te worden, want zon der ministers kunnen wij het niet stellen. Nu ja. zo'n paar weken, als het gros van de club in de Oost 's lands belangen behar tigt, dan gaat 't nog" wel. Trouwens geheel verweesd werden wij niet achtergelaten. Er was altijd nog „onze Mansholt". En die heeft goed voor ons gezorgd. U hebt toch zijn jongste radio-rede wel gehoord? De voedsel-barómeter staat nu weer een beetje op mooi weer. Jammer alleen, dat dit instrument niet betrouwbaarder is dan de Bilt. De voorspellingen komen wel eens uit, doch het loopt ook wel eens anders. De beste verwachting blijkt steeds dat „veranderlijk" te zijn. Maar ook op minister Mansholt moeten wij een beetje zuinig zijn; anders komt dI® eveneens met een doktersattest. Men zou het eens kunnen proberen met de stuurlui aan wal, doch deze blijken veelal niet over stevige zeemansbenen te beschikken. En onze Roerganger voelt meej voor Wederopbouw dan voor Ma rine. want hij heeft nog steeds geen huis. Maar van die ambitieuse mensen zijn er ™eer. Er is echter een lichtende ster bij alle duisternis en dat is „onze Beel". Neerlands Premier blijkt over een bewonderens waardige dosis uithoudingsvermogen te beschikken en een te benijden optimisme houdt hem op de been. In Indië trok hij m de Kerstnacht per vliegtuig, jeep en pantserauto naar de soldaten om het Kerstfeest te vieren. Dag in dag uit voer- .t besprekingen op diverse plaatsen met tal van autoriteiten, kwam met goed» papieren terug op Schiphol en bleek over genoeg vitaliteit te beschikken om in de Kamer een verklaring af te leggen, welke een gewoon sterveling reeds bij het lezen alleen sterretjes doet zien. - Jk ben altijd optimist", zei de eerste dienaar van de Kroon. Welnu, hij zal het dus ook nu zijn, al vallen zijn medewer kers stuk voor stuk af. En dit optimisme zal hem naar wij hopen doen blijven arbeiden om de kroon op zijn werk te zetten. ANALYST. Op de academie voor medische weten schap te Parijs is, volgens A.F.P., eer rapport voorgelezen, waarin wordt ver klaard, dat bepaalde kleurstoffen, die bij de fabrikage van margarine worden ge bruikt, kanker kunnen veroorzaken. Ge vraagd wordt het gebruik van dergelijke kleurstoffen te verbieden. De politieke vertegenwoordiger van Oost-Indonesië te Batavia, Tahya ver- klaarde volgens „Soembèr" dat, wanneer de republiek niet tot de federatie toe treedt, toch geen opmars naar Djokja behoeft te worden verwacht, maar wel zouden de Nederlanders Djokja geheel isoleren. Volgens het legercommuniqué van gisteren bedroegen de Ned. verliezen in Indonesië op 13 Januari 10 gewonden» Naar Reuter uit betrouwbare bron te Batavia verneemt, zal de commissie van goede diensten hedenmiddag te Djokjakarta een communiqué uit geven, waarin wordt bekend gemaakt, dat wapenstüsMnd jg bereikt tussen de Nederlanders en de Republikeinen. Naar U. P. uit Wenen meldt, heeft een lid van de Roemeense koninklijke familie verklaard, dat koning Michael gedwongen werd afstand van de troon te doen, omdat de Roemeense leiders bet plan voor een Roemeens—Bulgaars Joegoslavische unie wilden verwezen- lijken. „Deze unie zal in de naaste toe. komst worden opgericht", zeide hij .-en steun verlenen aan de guerilla- beweging van generaal Mffrkos. Vroeg of laat zal ze deel uitmaken van de Sovjet-Russische unie". heden van het gevolg van prinses Ileana en prinses Elizabeth vertelden, dat de Roemeense bevolking zeer geschokt is door het heengaan van „de meest beminde vorst in de wereld". ,.In tegenstelling met hetgeen de Roemeense regering de wereld wil doen geloven, is minder dan tien pet. in ons land communist", zo verklaarde zij. Een der zegslieden zeide, dat Roe menië op dit ogenblik gebukt gaat onder een terreur, die slechts met het nazi- juk te vergelijken is. Volgens hem zijn de minister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, en 'n onbekende Sovjet autoriteit de vooraanstaande figuren in het huidige Roemenië. Anna Pauker, die in voortdurend telefonisch contact met het Kremlin staat, had, naar zijn zeggen, de gedwongei abdicatie ge organiseerd, drie dagen voordat deze een feit werd. „Tegenstand was nutte loos", zeide deze zegsman, „die eraan herinnerde, dat Michaels paleis geheel I door militaireh onder aanvoering van een Sovjet-kolonel was omsingeld, toen de Roemegnse regering hem aldaar mededeelde, „dat de internationale situatie zijn onmiddellijke troonsafstand eiste". Iemand uit het gevolg van prinses Elizabeth verklaarde, dat de Roemeense politie de prinses een aanzienlijk deel van haar juwelen had afgenomen, voor zij het land verliet. De trein met Michael's familieleden arriveerde om twee uur na middernacht aan het station WenenHütteldorf. Tot het gezelschap behoorden prinses Ileana, haar echtgenoot, aartshertog Anton van Habsburg en hun zes kinderen van zes tien tot vier jaar, en de voormalige Griekse koningin prinses Elizabeth. In totaal bestond het gezelschap uit negen tien personen. Dq .trein vertrok om zes uur uit Wenen naar Zürich, waar men Michaël hoopt te ontmoeten. Prinses Elizabeth, tante van ex-koning Michaël, zal zich later wellicht blijvend in Zweden vestigen. Het water in de Maas bij Maastricht is gisteren tegen de verwachting in, slechts weinig gestegen en tegen 4 uur 's mid dags was de stijging tot staan gekomen. De peilschaal wees de volgende standen aan: 8 uur 44.61 M„ 12 uur 44,68 M„ 16 uur 44.76 M., 20 uur 44.75 M. Gisteren passeerde de 15000ste bezoekervan de grote Kersttentoon stelling in het Museum Boymans de controle. Het was de rectrice van het meisjes lyceum te Rotterdam, zuster Theophane. Deze was in 1935 ook de 10.000ste bezoekster van de Vermeer-tentoonstelling in Boymans. De irecteur prof, 1 orenkamp overhandigde haar een fraaie reproductie van Rembrandts Familiegroep Alle beivoners ongedeerd Gisterenavond omstreeks tien uur vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan in het opvoedingsgesticht te Harreveld onder Lichtenvoorde in de Gelderse Achterhoek. - In dit gesticht worden ongeveer twee honderd regerings- en voogdijpupilien verpleegd door ongeveer veertig broe ders van de congregatie van Onze Lieve Vrouwe van zeven smarten te Voorhout. Het is eigendom van de Centrale vereni ging van kinderbescherming in 't Aarts bisdom Utrecht en het bisdom Haarlem të 's-Gravenhage, onderafdeling van de St. Vincentius-vereniging. Alle bewoners, zowel verpleegden als broeders, hebbep het gebouw ongedeerd kunnen verlaten. Nader vernemen we Rat de brand ont staan is in de rechtervleugel van het ge bouwencomplex. Onmiddellijk werden de brandweren van verschillende omliggen de plaatsen gealarmeerd en spoedig ver schenen die van Winterswijk, Doetinchem, Groenlo, Varsseveld en Lichtenvoorde op de plaats des onheils. Het middengedeel te bleek weldra niet meer te redden, zo dat het blussingswerk zich moest' bepalen tot de zijgebouwen. De burge'meester mr. Waals uit Lichtenvoorde leidde het blus singswerk. De kinderen zijn, onder toezicht van enkele broeders, in een buiten de onmid dellijke omgeving van de brand geiefeen gymnastieklokaal ondergebracht. De gehele nacht is de brandweer met blussen bezig geweest. Later werd ge meld, dat de rechtervleugel van het be bouw is uitgebrand. Men hoopte de lin kervleugel waarin zich de kapel bevindt» te kunnen behouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1