MOSKOU'S DUBBELE ROL Aanpassing door oud-illegalen Humor en werkelijkheidszin Uitkomst voor brillende sportlui mits.... kapitaalkrachtig! Weerbericht) DIE -fc-A^E wereld Uitbreiding van het Brabantse wegennet Charter voor Brits-Amerikaanse zone van Duitsland Nederland op de- Olympische Spelen Westelijke Hockey-ploeg verplettert het Zuiden RUIT-NIEUWTJES Nationale Vertrouwensraad geïnstalleerd MIJMHARDT Trainingswedstrijden voor on%e schermploeg DINSDAG 20 JANUARI 1948 PAGINA 2 DUITSLAND IS 'T KRITIEKE PUNT De angstpsychose der Russen Fred Mc. Murray en CÏaudette Colbert in de naar Betty Mc. Donald's roman vervaardigde film The Egg and I" „HET EI EN IK" Betty Mc. Donald's werk blijkt er niet zonder kleerscheuren te zijn afgekomen buiten zou gaan aan een goedkoop opti misme. De verfilming van „The Egg and I" door Chester Erskine doet wel bij herhaling hopen, dat deze lijn zal worden gevolgd* In meer dan één fragment is de juiste stemming van humor en werke lijkheidszin aanwezig en in de tekening van talrijke bijfiguren, die uit de aard der zaa\k schetsmatig moeiten bilijven, slaagt de regisseur in een rake karak teristiek, die tegelijk menselijk en gees- tiig is. Maar de ontwerpers van het sce nario drijven hem op het overbekende en afgetreden paadje van complicaties door wantrouwen en verkeerd begrijpen en het geheel wordt tenslotte een weinig originele huwelijkscomedie met goede afloop, die evengoed in een flat van New York als op deze afgelegen kippen farm had kunnen spelen ZENUWTABLETTEN BETER LAAT DAN NOOIT ZELFSTANDIGE ECONO.- MISCHE EENHEID BEOOGD DODENKAMPEN IN DE SOVJET-UNIE Waar honger heerst en slavenarbeid GHURCHILL IN ENGELAND TERUG PLASTIC CONTACT-LENZEN VERVANGEN BRILLEN OFFICIELE PUBLICATIE Tijdelijk rustig weer DRIEDAAGSE FIETSTOCHT DOOR BRABANT SPANJAARDEN IN DE RONDE VAN NEDERLAND Het comité „Nationaal Sportgebeuren" heeft thans van de Spaanse wielerbond' bericht ontvangen, dat viér Spanjaarden aan de eind April te houden 1700 km. lange Ronde van Nederland zullen deel nemen. Het zijn: Capo, Spaans kampioen van de weg en Spaans uurrecordhouder, Rodriguez, winnaar van de Ronde van Catalonië in 1947, Ruiz en GuaL Naar bekend, rullen voorts Italianen en en kele Luxemburgse renners aan deze ronde deelnemen, terwijl het vrijwel ze ker is, dat ook de Franse en Belgische bonden een aantal .renners zullen in schrijven. -4 DE AMSTERDAMSE HOOFD INSPECTEUR Er zou zijn gestookt VERKEERSINTENSITEIT STERK TOEGENOMEN NED. WIELRENNERS IN HET BUITENLAND BROEKMAN IN LANGEDIJK NAAR HAMAR EN HELSINKI BRABANTSE RONDE GROTE PRIJS BUENOS AIRES Zuidelijken namen de leiding >TZ°°,r de degradatie-competitie in het DAT EEUWIGE GÈSNURK Waar verloren met 101 De uitslagen DE SCHORSINGEN IN DE KNMV De ontdekking van het reeds berucht geworden Protocol M, het document van de^ kommform, waarin precies de tac tiek wordt aangegeven volgens welke de communisten in West-Duitsland, maar vooral in een der rijkste gebieden van de wereld: de Roer het Europese her stelprogram van Marshall moeten sabo teren, heeft meer een spectaculaire dan een innerlijke sensatie gewekt. Niemand, en zeker niet de bezetters van de bizonix, hebben de illusie ge koesterd, dat het Oosten de Amerikaan - se pogingen om het Westen, met als kern West-Duitsland, economisch weer op de been te helpen zonder tegenactie lij- delijk zou aanzien. Zowel de Russische angst voor het Westen, als het commu nistische imperialisme, ditmaal merk waardigerwijze samenwerkend en bijna vereenzelvigd in hetgeen wij met het alles-omvattende woord Moskou aan duiden, drijven er als het ware toe, dat Rusland het Marshall-plan, waar het dit kan, zal trachten te verstoren. Waar het van de twee kolossen ten slotte de minder sterke is, beseft het terdege, dat' een met Amerikaanse hulp gerecon - strueerd West-Europa, zelfs zonder dat Washington ook maar enige politieke voorwaarde aan zijn steunverlening ver bindt, mocht het ooit tot een gewapend conflict komen, onverbiddelijk een ge weldig bruggenhoofd van de Verenigde Staten zou vormen. En daarin ziet Mos kou, in de dubbele betekenis, nu eenmaal een bedreiging van Rusland, en misschien meer nog van het voorterrein van Rus land: Polen en Tsjechoslowakije; en tevens een belemmering voor het com munisme oip zijn vleugels breed uit te slaan. Tot ongeveer half 1947 schenen de be trekkingen tussen West en Oost, zij het met vele tegenstellingen en conflicten, niet tot een onoverbrugbare scheiding te behoeven te leiden. Er waren nog heel wat andere meningsverschillen, bijv. tussen Amerika en Engeland, en Enge land en Frankrijk, welke grote poli tieke spanningen verwekten, hoezeer deze tweederangs schenen tegenover het overheersende conflict: politiek tus sen de Verenigde Staten en Rusland, ideologisch tussen het z.g. kapitalisme en het communisme. De afkondiging van de Truman-leer veranderde dit beeld radicaal. In wezen is deze leer niets anders dan een wel heel laat, drie decennia te laat gepro clameerd defensief tegen het marxisti sche dogma van de proletarische we reldrevolutie. Maar Rusland moest in zien, dat zijn koude verovering van ge heel Europa van toen af meer tegenstand zou ontmoeten dan het tot dan toe ver wachtte. En toen Amerika met de Mars hall-suggestie ook nog tot het offensief overging, moest Rusland uit ideologisch belang wel- reageren. Alle grote wereldproblemen hangeh nu eenmaal samen, en één daarvan, een psychologisch, is de geweldige angst, evenzeer van Rusland als van Frankrijk! voor Duitsland. Dat is een realiteit, wel ke niet weg te redeneren valt. Het is mogelijk, dat Rusland, niettegenstaande het communisme, eens een innerlijk sterke mogenheid zal worden; maar men vreest in Moskou, dat Duitsland eerder zal zijn hersteld, ook in militair, opzicht; en dat het dan.met Rusland afrekening zal houden voor de annexatie van de Duitse Oostelijke gebieden door Polen. Zelfs vóór Marshall met zijn plan kwam, bestond die angst in Rusland, hij is nog in kwadraten vergroot, toen Amerika Duitsland als kernvraagstuk in zijn her stelprogram betrok. Om twee redenen, wijl West-Europa niet economisch ge nezen kan, als Duitsland één grote puin hoop blijft (Marshall-plan); en vervol gens, wijl Duitsland een bolwerk tegen Moskou's opdringen naar het Westen moet worden (Truman-leer). en aldus de kansen van het communisme daar de genadeslag te geven. Rusland heeft zijn eeuwenoude ideaal: de panslavische unie practisch bereikt" daartegen zouden de Verenigde Staten hoogstwaarschijnlijk geen enkel bezwaar willen inbrengen. De moeilijkheden be ginnen, waar de communistische doelstel lingen met de Russische worden verstren- geld; en dan speelt Duitsland wel de hoofdrol. meer, waar blijkens de ervaring, de Duitsers de dubbele tragische ontwik keling nauwkeurig volgen. Ook zij heb- ben angst voor Moskou, d.w.z. voor de louter Russische politiek en voor het communisme. Daarenboven zijn zij over tuigd, dat hun enige kans om weer een grote mogendheid te worden is: óf in een eventuele oorlog aan de kant van de overwinnaar te staan, en als zodanig zien zij alleen Amerika; óf wel aan de zijde vj)d_Amerika, juist met het oog op een aityd mogelijke oorlog tot een Europees bolwerk te worden uitgebouwd. Maar daarmede wordt aan de angst van Rus land en van het Oostblok nieuw voed sel gegeven. ..Daarom zal er in Europa geen werke lijke vrede zijn, zolang het Duitse pro bleem met is opgelost in overleg tussen Amerika en Rusland. Dat moet mógelijk zijn door beide partijen er van te over tuigen, dat zij geen oorlogszuchtige be doelingen ten opzichte van elkaar koes teren, terwijl Rusland zijn subversieve propaganda in het Westen zal moeten staken. Het ogenblik daarvoor lijkt nog, met gekomen; dat kan echter aanbreken O Op 7 Februari viert het echtpaar Weltersv. Beilo te OpstalAarle Rixtel zijn diamanten huwelijksfeest. O Op 7 Febr. viert het echtpaar J. S win kelsVerstappen te Lieshout zijn dia manten huwelijksfeest. O De raad van de Intern. Hotel Associa tion, die 22 landen omvat, zal 27 en 28 April in Den Haag bijeenkomen. Het gezelschap van ca. 100 personen maakt 29 April excursies in ons land. <C> Onder belangstellenden van- duizen den is gisteren in Hilversum ten gra ve gedragen de verzetsstrijder J. v. d Hul (Radio-Kees), die als gevolg van mishandelingen in een Duits concentratiekamp dezer dagen op 40- jarige leeftijd overleed. De Hilversumse C.C.D. heeft op een boerderij in de Horstermeer een com plot clandestiene slachters gearres teerd, Twaalf personen werden meege nomen. De C.C.D. maakte bij de over val gebruik van lichtkogels en sten- gun. O Toen mej. H. te Vaals met gasoline een kleed wilde schoonmaken, volgde een ontploffing, welke de keuken vernielde en de muur naar de slaap kamer wegdrukte. Een klein kind ont snapte in dezë kamer aan de dood. In zorgwekkende toestand, met brand wonden overdekt, is de vrouw naar het ziekenhuis overgebracht. Tegen Johanna Saarloos uit Gronin gen, door het B. G. wegens verraad van de heer Roelfsema tot 10 jaar R. W. I. veroordeeld, is voor de bijz. raad van cassatie 12 jaar geeist. herstef inbedt3anSe hUlP een üink' O rn de staatsmijn Emma is de 29-jarige sleper N. F. tussen kolenwagens be- De Gemeenschap Oud-Illegale Wer kers Nederland (G.O.I.W.N.), waarin zo goed als alle oud-illegale organisaties, die zich stellen op de grondslag van trouw aan Oranje, hebben verenigd, heeft een Nationale Vertrouwensraad in het leven geroepen. Dit orgaan zal ha- mens de GOIWN naar buiten optreden in concrete gevallen van berechting, zuivering en rechtshérstel, terwijl de GOIWN haar systematische behande ling van deze gebieden tot uiterste nood zaak zal beperken. Het Derde Rijk heeft bij zijn ineen storting een volkomen leegte achtergela ten: een individuen-massa zonder de bin dende band: gezag. Langzaamaan wordt door de overwinnaars het vaeuum ge vuld. maar zij doen dit niet volgens het zelfde beginsel. Maar de twee partijen overheerst de gedachte, dat Duitsland geen springplank voor de tegenpartij mag zijn. Rusland poogt dit te bereiken door zijn zone politiek en ideologisch ijl het Oostblok in te schakelen, Amerika door het gehele Westen economisch te saneren, Zaterdag heeft de voorzitter van de GOIWN, dr. ir. N. A. J. Voorhoeve uit Eindhoven, in tegenwoordigheid van de vertegenwoordigster van H. M. de Ko ningin, mej. Geldens, generaal Kruis en vele andere autoriteiten in hotel „Witte- brug" te Den Haag deze Nationale Ver trouwensraad geïnstalleerd en daarbij uiteengezet de toestand van de illegali teit, zoals die op het ogenblik is. Men hoort de laatste tijd, aldus spr. nogal eens zeggen „Wij hebben de oor log gewonnen, de vrede moet nog ge wonnen worden". Met het oog op het verzet jou men kunnen zeggen: Het verzet heeft grote' successen behaald tij dens de bezetting, de mensen van het verzet hebben met volharding en durf de strijd gestreden, maar na de bevrij ding hebben zij moeite gehad, en heb ben dit ten dele nog, om het evenwicht te hervinden. In dit verband ging spr. nader in op het probleem der oud-ille galiteit. De jongeman, die als K.P.-er aan het hoofd van een knokploeg had gestaan moest in het vrij geworden va derland zijn weg weer weten te vinden. In het eerder bevrijde Zuiden heeft de oud-illegaliteit vrijwel onmiddellijk na de bevrijding de behoefte gevoeld alle vrienden in het verzet in een grote organisatie samen te brengep o.a. om samen voor de achtergeblevenen der gevallen vrienden te zorgen en te stre ven naar rechtvaardige bestraffing van begane misdaden. Spr. releveerde het idealisme, dat toen de oud-illegaliteit bezielde. Met zorg heeft de GOIWN er steeds voor gewaakt, dat haar drievou dige grondslag, de liefde tot het vader land, de dankbaarheid en trouw aan Oranje en de erkenning van de eis van Het valt moeilijk met zekerheid vast te stellen om welke reden een be paalde roman tot een „bestseller" wordt. \Maar in het geval van Betty Mc. Donald's eersteling „The Egg and zou men de oorzaak kunnen zoeken In het ongebruikelijke millieu, waarin dit verhaal zich afspeelt, Al. een kip penfarm efgens In de bergen van Noord-Amerika en in de aantrekke lijkheid van een levendig en optimis tisch verslag over twee hardwerkende mensen, die iets van hun leven willen maken. Het was te voorzien, dat de. film zich zonder dralen zou meester maken van dit litteraire wereldsucces, zoals het te ver wachten was, dat de roman er niet zonder kleerscheuren zou afkomen In een stu dio-behandeling, waarbij, meer op uiter lijke schoonheid en gladde perfectie dan op innerlijke waaradhtigheid en aaln- vaard'baar realisme wordt gelet. Dit laatste valt te betreuren, omdat in het origineel alle motieven aanwezig wa ren voor een opgewekte, maar toch bin nen de grenzen van heit aannemelijke blijvende film, die zonder een weldadige levensblijheid te negeren. Bieb niet te Gelukkig hebben we dan enige stuk ken genoeglijke filmcomedie achter de rug, als de beide hoofdpersonen Betty (CÏaudette Colbert) en Bob (Fred Mc Mur ray) worstelen met de moeilijkheden om een verwaarloosd stuk land om te zetten in een model kippenboerderij en als zij kennis maken met hun eigenaardige maar goedhartige buren. Al valt het dus te betreuren, dat deze stijl niet tot het einde gehandhaafd blijft, we kunnen toch vaststellen, dat „Het Ei en Ik" een pretentieloos, maar gezellig amusement oplevert, dat achttienjarigen en ouderen en vooral de lezers van het gelijknamige boek met genoegen zullen ondergaan. een gezonde volksinvloed, gehandhaafd bleef. Als richtlijnen heeft de organisa tie steeds gezien, dat zij een belangrijk deel der oud-ijlegaliteit zou moeten ver tegenwoordigen, dat haar optreden steeds legaal moest, blijven en dat zij zich van elk partij-politiek streven afzij dig moest houden. Tenslotte begreep men ook, dat de organisatie een tijdelijk karakter moest dragen. Van die grond slag is niet afgeweken. In begin 1947 was er aanleiding aan de interprovinciale raad voor te stellen een tijdige reorganisatie of liquidatie van de gemeenschap te overwegen. Te genover hen, die aan reorganisatie of liquidatie dachten, stelde zich een groep die integendeel naar heractivering wilde streven en die een herbundeling van de oud-illegaliteit ging voorstaan. De meer derheid heeft gekozen voor reorganisatie de minderheid trad uit. De voorgeno men reorganisatie nu is voornamelijk gekenmerkt door de instelling van een nationale vertrouwensraad. De instelling, van deze raad moet worden gezien als een vaartvermindering, als een overgang totdat er toe wordt besloten de activi teit op het gebied van rechtsherstel, zui vering en berechting geheel te beëindi gen. De minderheid, die de gemeenschap heeft verlaten, heeft zich tot 'n „GOIW in hersteld verband" gereorganiseerd. Tegen het gebruik van deze naam pro testeerde spr. Deze nieuwe organisatie staat geheel buiten de GOIWN en mag niet als een voortzetting van de gemeen schap worden beschouwd. De heer Dia mant heeft op het congres van de „Na tionale federatieve raad der oud-illega liteit in Nederland" verklaard, dat hierdoor een overkoepelend orgaan is geschapen voor alle organisaties van oud-illegalen. Dit is onjuist, de belang rijkste organisaties van oud-illegalen staan buiten deze herbundeling. De Na tionale federatieve, raad is een overkoe peling van jde „GOIW in hersteld ver band" en van de Organisaties in Noord en Zuid-Holland. Mr. H. Holla (Vught), voorlopig voor zitter van de vertrouwensraad, beant woordde de rede. In de nationale vertrouwensraad heb ben zitting: voor Friesland en Gronin gen S. Schootstra, Huizum, plaatsvervan ger J. Russchen, Wolvega; voor Overijs sel en Drenthe: J. Gunnink, Meppel, plv. mevr. Smeenge, Borger; Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland prof. ir. Dewez Wageningen, plv. kapt. R. de Vuyst, Vlaardingen; voor Limburg en Oost- Brabant mr. H. Holla, Vught, plv. mr. H. Meeuwissen, Maastricht: voor West- Brabant en Zeeland F. Huson, Souburg plv. mr. Van der Pijl, Goes. Als secreta ris is aan de raad toegevoegd, de heer H. Warringa, 's Hertogenbosch. kneld geraakt. Kort nadien is hij over- leden. F. was gehuwd en had één kind. O Vermoedelijk doordat de chauffeur voor voetgangers moest uitwijken is te Heerlen eeh auto tegen de tram gereden. De chauffeur, de 29-jarige J. D. werd op slag gedood; de twee in zittenden en een voorbijganger zwaar gewond. O-In verband met de nog steeds nijpen de papierpositie wordt het publiek verzocht, bij ontvangst van de nieuwe gids van de postchèque- en girodienst, de verouderde gidsen terug te geven. O.De voormalige leider van het be ruchte „Spitbureau" te Bussum, Pleun Hoek, hoorde voor het Amsterdamse B. G. 15 jaar tegen zich eisen. Hij heeft talrijke personen aan het spitten gezet en o.a. ervoor gezorgd, dat twee zoons van dokter H. uit Bussum door een Duitse arts herkeurd werden. De jongens zijn daarna weggevoerd en in een concentratiekamp omgekomen. O Zaterdag heeft Z. H. Paus Pius XII een persoonlijke bijdrage gezonden ten behoeve van de mensen, die in de Oostelijke provincies van Frankrijk door de overstromingen dakloos zijn geworden. ■0" Een toestel van de Air France heeft een nieuw record voor een nonstop- vlucht van New York naar Parijs ge vestigd, door deze afstand af te leggen in 10 uur 38 minuten. Het toestel was een viermotorige Comet. De Cólumbiaanse regering heeft Zon dag de staat van beleg afgekondigd in het gebied van Santander Norte, nabij de Venezolaanse grens, nadat 6 mensen werden gedood en ongeveer 50 anderen gewond raakten tijdens on geregeldheden van politieke aard. O De zes Duitse advocaten in het Krupp- proces, die in hechtenis waren geno men en gevaar liepen te worden aan geklaagd wegens belediging van het hof, zijn weer door het tribunaal in vrijheid gesteld. De uitleenbibliotheek van Putney (Lon den) kreeg dezer dagen een boek te ruggezonden, dat in 1916 was uitgeleend. De afzender schreef er bij: „Ik heb er dikwijls aan gedacht, doch kon mijzelf er nimmer toe brengen te doen, wat ik wist te moeten doen. Ik was negen-en- twintig jaar, toen ik het boek leende, en nu, op mijn zestigste jaar, vertrouw ik dat u het boek wilt accepteren met mijn van harte gemeende verontschul diging'-'. Het Britse en Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft te Berlijn de bepalingen van een handvest bekendgemaakt, dat tot doel heeft de ontwikkeling van de Britse en de Ame rikaanse zóne tot een zelfstandige eco nomische eenheid te bevorderen, die niet langer financieel door Engeland, en Amerika behoeft te worden ge steund. Volgens het handvest worden het Brits- Amerikaanse bureau voor im- en export en het gemeenschappelijke deviezen- bureau tot een eenheid, die vojledige be voegdheid bezit om de exportvan de dubbele zóne tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren. Directeur-generaal van het gereorga niseerde bureau wordt William John Lo- gan, een Amerikaanse bankier, die zich uit zaken heeft teruggetrokken. J. H. Caban van het Britse ministerie van financiën wordt onder-directeur. Het handvest is opgesteld cAereen&om- stig de herziene bizonale fusie-overeen komst, die de vorige maand te Wash ington is gesloten. Het nieuwe bureau, dat zal worden geleid door een raad van commissarissen, bestaande uit de finan ciële en economische adviseurs van het Britse en Amerikaanse bestuur, zal on middellijk stappen doen om het bestaan de apparaat voor de controle van de bui tenlandse handel der beide zönes effi ciënter te doen functionneren. Volgens de herziene bizonale overeen komst zal Amerika uit hoofde van zijn grotere financiële deelneming, de meeste zeggenschap in het nieuwe bureau heb ben. Het ligt In de bedoeling, dat de taak van het bureau zo spoedig mogelijk door het Duitse bestuur wordt overgenomen. Er zal Duits personeel worden omgeleid om te zijner tijd het geallieerde perso neel te vervangen. De ter beschikking van het bureau gestelde deviezenbronnen zullen worden aangesproken, opdat de voor de staatshuishouding én de ontwik keling van de export der dubbele zóne benodigde grondstoffen kunnen worden aangeschaft. Het bureau is bevoegd, ten behoeve van im- en export overeenkomsten te sluiten voor de levering' van goederen en diensten en voorts om alle maatrege len te treffen, die nodig zijn in het be lang van handel en industrie. Het met Engelse toestemming ver schijnende blad „Telegraf" heeft giste, ren, „documentaire bewijzen" gepubli ceerd, waaruit blijkt, dat „Duizenden Duitsers in interneringskampen in de Russische zóne sterven onder omstan digheden, welke overeenkomen met die, welke heersten in de concentratiekam pen der nazis", aldus A.P. uit Berlijn. Het blad heeft facsimiles afgedrukt van lijsten van patiënten uit de zieken barakken en van de doden. Het zou deze lijsten hebben verkregen uit een knmp bij Frankfurt "aan de Oder, dat. verschei dene maanden geleden is gesloten en welks „overlevenden naar andere kam pen zijn overgebracht". Het blad beweert, dat de meeste sterf gevallen het gevolg zijn geweest van hon ger en te zware arbeid. De „Telegraf" meldt verder, dat is komen vast te staan, dat in de kampen der Russische zóne „niet alleen nazis" waren opgesloten, „maar ook personen, wier enige misdaad was, dat zij in een slecht blaadje stonden bij de S.E.D. (Com munistische eenheidspartij). De voormalige premier, Winston Chur chill, is gisteren per vliegtuig van zijn va cantia in Marrakesh Marokko, in Londen teruggekeerd. Bij aankomst op het vliegveld Northolt verklaarde Churchill volkomen te zijn hersteld van de ziekte, die zijn uitstapje naar Marokko min of meer bedorven had. Al meer dan honderd jaar geleden werd voor het eerst gedacht aan z.g. „contact-lenzen" (zeer dunne, vrijwel on zichtbare glaasjei die onder het ooglid op de bal van het oog worden gedragen) ter vervanging van gewone brillen,- maar pas omstreeks 1938 verschenen de eerste bruikbare lenzen op de markt. In de aller laatste tijd zijn ze zo verbeterd, dat ze waarschijnlijk een uitkomst zullen be tekenen voor alle mensen die slecht zien, doch voor wie een bril minder practisch is. Ze worden nu van plastic gemaakt en zijn volkomen veilig, zelfs wanneer de drager boksen of een andere overeenkom stige tak van sportbeoefent. Om een lens van plastic te breken zou namelijk een klap van zodanige kracht nodig zijn, dat de uitwerking ervan ook voor een oog zonder contact-lenz fataal zou zijn. Het was de sterrekundige Herschel, die in 1827 het eerst op de gedachte van dergelijke lenzen kwam, en een zekere Müller uit Wiesbaden heeft het idee 50 jaar later overgenomen. Sinds 1938 zijn de contact-lenzen vrij populair geworden, en duizenden Engelsen dragen ze. Men moest er echter erg voorzichtig mee zijn, zodat ze voor sportmensen eigenlijk niet In aanmerking kwamen, In de afgelopen week hoorde men dat twee bekende sportlui de lenzen voor het eerst gedragen hebben en dat een derde een paar'besteld heeft. Jaroslav Drobny, de beroemde Tsjechi sche Davis Cup-speler, die tevens tot de Ijshockey-sterren behoort, droeg de len zen tijdens een wedstrijd op het ijs. En op diezelfde dag speelde Jack Howe, de back van Derby County,, er mee in een bekerwedstrijd tegen Chesterfield. Hij was er zeer over te spreken en zei, dat hij er absoluut geen hinder van had ondervonden. Alex Jany, de bekende Franse zwemmer, heeft een paar lenzen besteld en verwacht van een verscher ping van zijn gezichtsvermogen, vooral bij het keren, snellere tijden. Voorts wor den ze gedragen door de Engelse kam- Tab aks toewijzing Het C.D.K. deelt mede, dat de geldig heidsduur van de aan de grossiers in ta bak uitgereikte toewijzing G 139 ver lengd is tot en met 31 Januari '48. Pro ducenten en daarmee gelijk gestelden kunnen de toewijzing G 159 voor t laatst ,in de week van 8 tot en met 14 Februari '48 bij de distributiedienst inleveren. S Weerverwacfhting medegedeeld door! het KNMI te De Bilt geldig tot Woens- J 5 dagavond: Plaatselijk nevel of mist, overigens! zwaar bewolkt met opklaringen; op de 'meeste plaatsen morgen droog weer met aanvankelijk weinig wind, doch later weer wat toenemend uit Zuidelijke richtingen; ongeveer dezelf- j de temperaturen als vandaag. 21 Jan.: zon op 8.31 uur, onder 17.06! uur; maan op 12.25 uur, onder 3.26 u. De staat Washington kan er maar niet toe komen om zijn voornaamste gevan gene, Jack Bird, op te hangen. Bird, een 46-jarige neger is een jaar geleden veroordeeld tot de dood door de strop, omdat hij iemand met behulp van een bijl van het leven had beroofd. Toen het "ogenblik van de terechtstelling was aangebroken, bekende Bird, dat hij een tweede moord had gepleegd, waarvan de dader nog niet was gevonden, De executie werd uitgesteld en de politie zoekt de zaak uit. Sindsdien heeft Bird, telkens als een nieuwe datum voor zijn terechtstel ling was bepaald, een nieuwe moord be kend. De politie is thans in het bezit van 12 door hem getekende bekentenissen van moorden, waarvan er 11 inderdaad door hem bleken te zijn gepleegd. Toen vonden de autoriteiten het wel letjes en zij besloten, dat ditmaal niets de executie, weifee was vastgesteld op Zaterdag, 16 Januari, te Olympia, zou verhinderen. Maar Bird bekende, dat hij aan nog eens 18 moorden medeplichtig was en dat hij kennis droeg van 14 andere. De politie kan hem nu natuurlijk niet laten sterven, voordat een en ander is uitgezocht. Dus krijgt Bird nogmaals 60 dagen uitstel van executie. pioene schoonspringen Peggy Winterton, die zo kippig^ is, dat ze het water niet onderscheidt 'wanneer ze van de plank duikt, door Dennis Bale, de bokser van Cambridge University, die verklaarde, dat hij ze in verschillende wedstrijden tot zijn grote voldoening gebruikt heeft, en door de speedway-renner Jack Par ker, die ze veel veiliger vindt dan ge wone glazen. De reden hiervan is, dat de lenzen, op het oog gekleefd, op de zelfde manier als het oog door wenk brauwen en jukbeenderen beschermd worden, dat een speciale vloeistof, tussen de lens en het oog, als een hydraulische schokbreker functionneert en dat het oog zelf ook als stootkussen werkt. Tijdens de oorlog werden deze contact lenzen gemaakt voor R.A.F.-piloten, Ame rikaanse vliegtuigbemanningen, soldaten, zeelui en machinisten. De escadrille-com mandant Geoffrey Warner, die eerst af gekeurd was, doorstond het examen voor jachtvlieger nadat-hij zich een paar len zen ihad aangeschaft. Tien jaar geleden kostten de contact-lenzen ongeveer 50 pond sterling per paar, nu 30 pond. Voor de tweede maal sedert de be vrijding zal, op initiatief van de V.V.V. Den BoschVughh een driedaagse fiets tocht door Brabant's mooie streken wor den georganiseerd en wel op 22, 23 en 24 Juli. Met de 4-daagse afstandmarsen rond Nijmegen belooft ook dit sportfestijn, daj reeds voor de oorlog honderden vreemde lingen naar het gastvrije Brabant trok, een traditie te worden. Wie eenmaal deze tocht door het rijke, afwisselende Bra bantse natuurschoon meemaakte, verlangt er ieder jaar naar terug. Aan de deel nemers, die de tocht volgens de gestelde eisen volbrengen, wordt een herinnerings- speld uitgereikt, waaraan elk jaar een cijfer wortjj toegevoegd. Na de 5e deel name ontvangt men een medaille. Dit jaar vindt deze „Driedaagse per fiets" plaats tijdens de 'grote nationale tentoonstelling van ambachten en be drijven In werking. „De Zilveren Schelp", die eveneens te Den Bosch gehouden wordt. In verband met de berichten over de „misstanden" op het hoofdbureau van politie te Amsterdam, met name de ge dragingen van de chef van het bureau econ. zaken, de hoofdinspecteur H. en een zestal rechercheurs, wordt thans weer medegedeeld, dat nóch van strafbaar nóch van disciplinair strafbaar gedrag ietg is gebleken. De betrokken hoofdinspecteur is over- geplaatst naar een andere afdeling als gevolg van het feit, „dat er door ver schillende tot nu toe onbekende mensen werd gestookt", hetgeen niet bevorderlijk is voor de goede' verstandhouding. In het voorlopig verslag der rappor teurs inzake de geldmiddelen der provin- vie „Noord-Brabant", aangeboden aan de Staten dier provincie, komt o.a. de wens tot uiting, dat de provincie op korte ter mijn de wegen zal overnemen, welke niet aan het 1-tijk of de provincie toebehoren, maar die toch van interlocaal belang zijn en waarvan blijkt,.dat de betrokken ge meenten of andere onderhoudsplichtigen deze niet in behoorlijke staat kunnen houden. Genoemd worden de wegen: Don genTilburg, BoxtelSchijndel en Reu- selHoge en Lage MierdeHilvaren- beek. Er wordt op gewezen, dat polderwegen thans vaak verkeerswegen worden en dat er dan eigenlijk een financiële bijdrage van de provincie gewenst is. Ook zal een verbreding der wegen, waar nodig, van grote betekenis zijn, daar de huidige ver keersintensiteit in Noord-Brabant die van 1938 met twintig procent heeft overschre den. De oorlogsschade aan de wegen aange richt, hoopt men dit jaar hersteld te heb ben en daarom wordt er thans op gewe zen, dat er nu gelegenheid komt het be staande wegennet uit te breiden. Men noemt dan als hoogst noodzakelijke verbetering de aanleg van een verkeers weg OisterwijkBoxtel, welke niet al leen voor beide zich ontwikkelende plaat sen van zeer groot belang is, maar ook de ontbrekende schakel vormt van het gehele midden-Brabantse verkeersnet. De Kon. Ned. Amateur Schermbond heeft plannen voor verschillende interna tionale ontmoetingen als trainingsmoge lijkheden voor de Nederlandse scher mers voor de Olympische Spelen. Zo zal op 1 Februari te Luxemburg de landen- wedstrijd LuxemburgNederland gehou den worden op degen, waarbij voor Ne derland uit zullen komen kol. mr. Sche pers (Voorburg), W. Driebergen (Amers foort), R. Hordijk (Den Haag), ir. A. van der Hoeve (Voorburg), Siebrandt (Bre da) en Hessink (Amsterdam). Een lan- denwedstrijd NederlandFrankrijk op sabel zal waarschijnlijk op 22 Februari gehouden worden te Rotterdam, terwijl reeds definitief een drielandenwedstrijd Te Brussel namen Van Vliet en Mid delkamp Zaterdag deel aan een intern, omnium. De uitslagen waren: Sprint: 1 Scherens, 2 v. Vliet, 3 Senft- leben; tweede rit: 1 Van Vliet, 2 Sche rens, 3 Sentfleben; achtervolging: 1 Coppi, 2 Blanchet, 3 Middelkamp; 1 K.m. tegen het uurwerk met vliegend vertrek: 1 Van VlietMiddelkamp 1 min. 1.8 sec., 2 Scherens-Coppi 1 min. 2,6 sec., 3 Senftle- ben-Blan.chet 1 min. 2.8 sec.; afvalwed- strijd; 1 Van Vliet, 2 Middelkamp, 3 Coppi, 4 Senftleben, 5 Scherens, 6 Blan chet; puntenrace: 1 Scherens-Coppi 25 p., 2 Van Vliet-Middelkamp en Senftleben- Blanchet, elk 40 pnt. Eindklassement: 1 Scherens-Coppi 9 p., 2 Van Vliet-Middel kamp 10% p., Senftleben-Blanchet 16% punt. Bijster reed mee in een omnium te Ant werpen, welke tot uitslag had: 1 Van Looveren en Gosseling beiden 5 pnt., 3 Bijster en Pauwels. beiden 9 pnt. Bij een wedstrijd achter handelsmotoren werd Van der Voort derde achter, Michaux en Goethals. Schulte reed mee in een wed strijd achter tandems en werd tweede achter Ockers. Op de Oerlikon-baan te Zürich won nen de Belgen Adriaenssens-BruiJiandt een koppelwedstrijd over 100 '^T Nederlands-Belgische paar Boeyen-Naeye werd derde en het Nederlands-Zwitserse koppel Pellenaars-Keller vijfde. Van Vliet en Derksen eindigden °P de 10q plaats. Het amateur-sprintnummer werd een zege voor de Zwitser Both; onze landge noot Hijzelendoorn plaatste zich vijfde. op sabel tussen België, Nederland en TsjecHo Slowakije te Brussel op 29 Fe bruari op het programma staat. Na deze wedstrijd bestaat de grote mogelijkheid dat de Tsjechen naar Nederland door reizen en hier, evenals de Hongaren het vorige jaar gedaan hebben, in diverse steden hun wapens zullen trekken tegen de Nederlanders. Deze steden zullen dan weer Den Haag, Utrecht en Rotterdam zijn, terwijl Amsterdam het gala-assaut krijgt toegewezen, waarbij de landenwed- strijd op sabel NederlandTsjecho Slo wakije georganiseerd zal worden op 6 Maart ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan van de Amsterdamse schermver- eniging en de volgende Zondag de indivi duele wedstrijden op degen en sabel tussen Nederlanders en Tsjechen zullen worden gehouden. Broekman en Langedijk zullen deelne men aan de Europese kampioenschappen hardrijden op schaatsen, welke 14 en 15 Februari te Hamar In Noorwegen worden gehouden. Twee weken daarna zullen zij starten op de wereldkampioen schappen, welke te Helsinki plaats vin den, De mogelijkheid is niet uitgefloten, dat nog een derde Nederlandse rijder aan de Europese kampioenschappen zal deelnemen. <0> Het persoonlijk kampioenschap floret voor dames is te Amersfoort gewonnen dor mej. A. Secrève (Zaal Abrahams Den Haag). In de te Breda gehouden vergadering van het uitvoerend comité van de Bra bantse ronde-bond kwam aan het licht, dat de financiële zijde van deze sportge beurtenis, welke op 22 én 23 Mei e.k. zal worden gehouden, zich nu niet bepaald gunstig ontwikkelt. De benodigde gelden, welke minimum een bedrag van 25.COO bedragen, zullen ln geen geval opgebracht worden. Om deze reden zal men geen professionals kunnen arrangeren en zal deze tweedaagse cours alleen door ama teurs verreden worden, waardoor zij aan aantrekkelijkheid zeer zeker zal inboeten. Honderdduizend Argentijnen waren toe schouwers van de autoraces om de Grot# Prijs van Buenos Aires, waarvoor presi dent Peron het startschot loste, en die in twee series van 73 k.m. en een finale van 121% k.m. werden verreden. De Itali. aan Villoresi op Maserati werd winnaar met een gemiddelde van 110 km. per uur. 2 Landi (Brazilië) op Alfa Romeo. 3 Far- nandez (Argentinië) op Alfa Romeo. 4 Ruggieri (Italië) op Maserati. 5 Rosa (Italië) op Maserati. Op Klein Zwitserland in Den Haag is gisteren de hoeker-wedstrijd West Neder landZuid Nederland gespeeld. Het Westelijk elftal was compleet, het Zui den moest de achterspeler Enneking mis sen: Leenen kwam nu in de achterhoede, Bolsius speelde rechtshalf., Steinz recht - binnen, terwijl Jansen van Venlo als in valler de rechtsbuitenplaats bezette; De wedstrijd begon met een aanval van de Westelijken, maar na enkele minuten zette Jansen zuiver en hard voor, Kui pers ving de bal op en schoot hoog in het net (0—1). Dit onverwachte begin bracht spanning in de strijd. Binnen korte tijd nam het Westelijk elftal de leiding met 2 doelpunten van Boerstra en 'voor rust bracht mid-voor Bromberg de stand nog op 31. In de tweede helft was het Wes telijk elftal voortdurend sterker. De spe lers waren stuk voor stuk beter en het regende'dan ook doelpunten. De handige Bromberg zag nog drie maal kans te scoren, twee maal wist Kruize een doel punt te maken, terwijl het tiental vol werd gemaakt door van Heel en Boer stra. Het was werkelijk een goede wed strijd geweest, waarbij vooral Loggere en van Heel opvielen. Het Zuidelijke elftal heeft zo goed mo gelijk partij gegeven. De keeper viel niet mee. ook Nefkens en Stginz, de interna tionals van het vorige seizoen, stelden teleur. De competitie D eerste-klasseclubs hadden in ver band met de districtswedstrijd te 's-Gravenhage èn met de beker-wejistrij- den vrijaf, behalve de Noordelijken, waarvoor enkele wedstrijden ingelast waren. Voor de kampioenscompetitie werd de plaatselijke wedstrijd Groningen —Groninger Studenten gespeeld, die in een gelijk spel, 11, eindigde. Gronin gen was technisch beter, maar de Stu denten bleken sneller en pittiger. Noorden won GHBS te Sappemeer met 5—2 van Dash. Hier blijken de Oost-Gro ningse clubs de zwakkere te zijn, die wel in het seizoen 1948-49 geen deel meer zullen uitmaken van de Noordelijke eer ste klasse. Heren: Amsterdam Beker: SCHC—HOC 23, Amsterdam 2Union -30, DKS— HVA 52, AmersfoortAlmelo 41. Tresling Beker: ZeeuwenNO AD 03. Strawberries 2Adelborsten 16, Be Fair 2—Weert 6—1, HUAC—Den Bosch 2 81, ExcelsiorTempo 0lt HHYC 2—, Leonidas 2 n.g„ KameleonLaren 2 5it VVVVoordaan 41, Schaerweijde Amsterdam 6 21. Competitiei Delftse Studenten 2Aeo lus 2—2. Dames: Dr. Exalto Beker; Quick— GHBS 9—0, MOP—Nijmegen 3—1, Hen gelo—DKS 2—3. den Bosch—VKH 1—1, StrawberriesVictoria 4Leiden— DDHC 1 7—0, HDM—HBS 3—0. Amsterdam Beker: HVAC—Keep Fit 3—1, Hilversum 2—Zandvoort 3—0. Gel dropHOCO 5-1, HDM 2Aeolus 2 42, Groen Geel—Alliance 21. Competitie: Quick—Nijmegen 2—1. Het hoofdbestuur van de K. N. M. V. heeft de motie inzake een aantal schor singen, welke door een buitengewone al gemene vergadering was aangenomen, besproken. In deze motie werd 't hoofd bestuur uitgenodigd de op 7 Sept. uit gesproken schorsingen in zoverre te her zien, dat de heren P. J. van Aartsen, P. Knijnenburg en J. de Ridder weer als lid zouden worden toegelaten. Het hoofdbestuur besloot nu aan de motie gevolg te geven, zodat de heren Van Aartsen en Knijnenburg ingaande 19 Januari weer als lid zullen worden aangenomen, terwijl zulks, wat de heer De Ridder betreft, het geval zal zijn per X MeL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2