Wederopbouw en huisvesting DE BANKWET-NOVELLE AANGENOMEN" Drie zuilen voor het Koninkrijk Vrijheid, gelijkwaardigheid, verbondenheid „De beste jaren van ons leven" De eerste lente-boden Cerdan zelf het hoogste woord De Nederlandse schaatsenrijders in vorm SIP .r Knappe film van William Wyler Zij konten op alle vier afstanden uit WOENSDAG 28 JANUARI 1948 PAGINA 2 MODERNISERING VAN ONS MUNTWEZEN NederlandSuriname en Curasao aan de Ronde-Tafel VAN DER GOES VAN NATERS BIJ DE PAUS MET HET STARRE SCHEMA; J7 Nieuwe hoedencollecties worden getoond - Les toits de Paris GEBROKEN Film van William Wyler over het probleem der gedemobiliseerden in de V, S. HETZELFDE WEERTYPE STAATSLOTERIJ IN RUMOER OM EUROPESE middengewichttitel De Olympische Winterspelen Broekman de Lierenaar Twee debutanten VOORTVLUCHTIG NOVUM VOOR NEDERLAND: F1ETS-CROSS-COUNTRY CRICKET W JNDIE—ENGELAND SCHAAKRUBRIEK Wm m, mm Ji Met een drietal stemmingen is over het lot der nieuwe Bankwet heslist in de geest als door ons verwacht. Het amendementDe Wilde (a.r.t, dht de Raad van State in de conflictenregeling van art. 26 wilde betrekken, kelderde met 5521 stemmen (de Prot.-chr. fracties en Mie der P.v.d.V.)^Met dezelfde stemmenverhouding ging ten slotte het ontwerp in zijn geheel er door, nadat het amendementSassen (K V-P.) inzake de samenstelling van de Bankraad z. h. s. was aangenomen Het bezetten van 6 der 12 zetels in de Bank'raad door vertegenwoordigers der arbeiders was te vo'ren met 707 stemmen (die der communisten) afgewezen. Het leeuwendeel der vergadering ging heen met de behandeling van hoofdstuk IX A. Alvorens echter met de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting een aanvang werd gemaakt, passeerden nog •n'-ele kleinere ontwerpen de revjje. 7.0 werd de geldigheidsduur der Bui tengewone Havenwet '4<? tot 1 Januari '49 verlengd; werd de „Leeningwet 1946" al dus gewijzigd dat wordt voorzien in de behoefte aan geldleningen met een kor tere (doch daartegenover fixe of gedeel telijk fixe) looptijd dan 50 jaren; werden de 40 opcenten op de Tabaksaccijns mede Uit Benelux-overwegingen tot 1 Mei 1949 gecontinueerd; en werd de derde alge mene maatregel van bestuur betreffende D'enstplichtvoorzieningen bekrachtigd (a'leen C.P.N. tegen). Heel wat tijd verstreek intussen nog ipet de „nieuwe regeling inzake het Ne derlandse Muntwezen", die een einde maakt aan de zfnken-munt-cjrculatie door de Duitsers ingevoerd en van "meet af ons volk een gruwel; en voorts een poging onderneemt tot modernisering van ons muntwezen. De heren Hofstra (P. v. d. A-) en Hoogcarspel (com.) lokten mi- n'ster L'eftinck op zijn praatstoel en de Kamer kreeg weer een lawipe van tech-, tysche inlichtingen te horen, voor de lief hebbers pm van te smullen.- Waarom de minister geen muntnikkel gebruikt voor de nieuwe kwartjes en dubbeltjes informeerde de heer Hof. «tra? Wel, «uiver nikkel verdient de voor keur. Het is fraaier, duurzamer (en op' de duur dus voordeliger) en zwak mag netisch, wat de controle op de vervalsing gemakkelijker maakt. Het verschil in kosten bedraagt 2 millioen aan 'deviezen «n millioen voor duurdere aanmaak. ne zilveren guldens en rijksdaalders ld liven de jure gehandhaafd om er later nog eens top terug te kunnen keren, maar 6a n de vor raad „in de kous" wordt niet geraakt en de aangemunte partij aan Amerika gerestitueerd. Met de communist, die Z.Exc. tot zijn ve rbazing zag ontpopt van idealist tot metallist (hij pleitte o.m. voor het hand haven de jure van het gouden tientje) w'sselde de minister niet minder uitvoe rig van gedachten, ter afwijzing nochtans van diens suggesties inzake behoud van de vierkante stuiver (de ronde zal heus gemakkelijk herkenbaar zijn) en het handhaven van de halve c^nt. Dp heer Hoogcarspel, die zich geen me tallist noeh aanbidder van het gouden kalf beleed, bleef per amendement vast houden aan het behoud van het 2>/j- eent-stuk, (het traditionele „vierduit- stuk".) Minister Ueftinck betoogde nog maals dat de eenvoud van het nieuwe muntstelsel er door bedreigd wordt, de eent opnieuw in onze geldrekening zjjn intrede zeu doen, terwUl de be zwaren inzake automaten en postzegei- aankoop van weinig gewicht zUn. Daar ging de Kamer blijktaar geheel mee accoc^d want met 518 werden de helden van het vierduitstuk in het ongelijk gesteld. Daarna is het onwerp z.h.st. keurd. goedge- Veel critiek op „Wederopbouw en Volkshuisvesting Niet minder dan 5 sprekers traden ujt de K.V.P.-fractie naar voren om bij hoofdstuk IX A, dat bjj ontstentenis van de opnieuw naar Indië gèdeserteer-, de heer Neher door minister Vos zal worden verdedigd, het nodige op te mer ken. De heer Andriessen was de gangmaker met een klacht over de ingewikkelde pro cedure bij de financiële afwikkeling der oorlogsschade (sinds 10 Juli '45 meer dan 55 circulaires!) Bij de voorts besproken punter viel de nadruk op het ontbreken Ivan een vast beleid. Waarschuwend tegen de pjptimistisehe verwachting dat we er over 10 jaar met de woningbouw zullen zijn, bepleitte de katholieke afgevaardigde ter vermindering van het verloop der werkkrachten en ter verhoging der ar beidsproductiviteit afschaffing van de ta rieflimiet, het toekennen aan de arbei ders van bepaalde emolumenten en het aantrekkelijk maken van hfet bouwvak voor de jongeren.. De aanbestedingspolitiek der regering werd scherp onder de loupe genomenf Er kome een orgaan voor een methodi sche en systematische bestudering van het omvangrijke vraagstuk, zo was de ïonclusie. Nadat de heer Andriessen ten slotte had geïnformeerd naar de juistheid van het bericht, dat de bouw van het militair tehuis in De Harskamp is gestaakt, werk te zijn fractiegenoot v. Vliet het onder deel inzake het geven van meer kans aan het particulier initiatief nader uit door een uitvoerige critische beschouwing over de woningbguw-financieringspolitieb (hoe zal de minister exploitatielasten en -op brengsten tot elkaar brengen?) waarbij de ten dele gerechtvaardigde critiek door institutionele beleggers geoefend op de Financiële regeling Woningbouw 1947 in stemming vond. De heer Steinmetz bezag min of meer zijn gewoonti getrouw het ge brek aan woningruimte (300 000 te kort) van de sociale kant. Elke belemmering van de nieuwbouw dient ter zijde gesteld en de overheid heeft het voorbeeld te geven. Onze armoede mag niet een blij vend stempel op onze volkshuisvesting drukken, maar met eenvoudiger bouw zal men toch tevreden moeten zijn. Geen éénkamerwoning, maar soberheid in- plaats van een streven naar' het overtref fen van het vóór-oorlogse peil. Voor het rekening houden met de woningbouw verenigingen kwam de afgevaardigde Uiteraard warm op. Ook bepleitte hij een kleine huurverhoging in het belang van het noodzakelijke onderhoud der wonin- gew. Na de heer IJsselmuiden besprak als laatste in de rij der Rath. woordvoerders besprak dr. Droesen de vooruitzichten van de heropbouw op het platteland, die verre van rooskleurig zijn, daar de aan besteding van boerderijen min of meer zou worden stopgezet, waartegen een krachtig protest zou passen. De grote hinderpaal is het bureau tot wederop- bo. van boerderijen zelf, al zijn de laat.,-; tijd ook verbeteringen ingetre den. Op het inhalen van de achterstand werd aangedrongen. Van a.r. zijde traden de heren Stapel kamp, Smeenk en Algera in het krijt. De eerste vooral als geharnast strijder op de voet gevolgd door de c.h. baron .v. d. Feltz zich kantend tegen het voort durend spijbelen van minister Neher, die hii mede verantwoordelijk s'telde voor de trage afwikkeling van zaken op het de partement waar St. Bureaucratius te grote rol speelt en dat eigenlijk beter maar verdeeld werd over de andere ministe ries. De heer Hacke (P.v.d.A.) drong ook op opheffing van het departement aap, mede omdat de officiële instanties te veel langs elkaar heen werken en de „oplossing" zal leiden tot vereenvoudiging en bespoedi ging. Aan dit laatste hapert er blijkens overgelegde staaltjes maar al te veel bij W. en V.! Zelfs de P. v. d. A.'er mr. Ten Hagen, ,die de Kamer in de slecht bezette avondvergadering er was in de namid dag ter Ridderzale een gezellig samenzijn geweest met de Westerlingen op een lintworm-rede onthaalde, sprak er zijn misnoegen over uit, dat nu reeds voor de tweede maal de behandeling der begro ting van dit departement buiten de pri mair verantwoordelijke bewindsman om gaat; maar van een opheffing wjlde de Nijmeegse wethouder toch niet weten, al heeft volgens hem het departement heel het jaar geen enkel blijk van wetgevend vermogen gegeven. L. H. Z. H. de Paus heeft Zondag jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter der Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, in audiëntie ontvangen. N Harold Russell en Dana Andrews in The best Jears of our lives", door William Wyler geregisseerd naar een roman van Mc, Kinlay Kantor. Naar een roman van Mc. Kinlay Kantor, waarin 't probleem der ge demobiliseerden in de Verenigde Staten wordt aangesneden, heeft de Amerikaansef regisseur William Wyler onder de titel „De beste jaren van ons leven'' een film vervaardigd. Hoewel kennelijk afge stemd op een groot publiek, staat deze film toch op een dergelijk geestelijk niveau en is haar inhoud zo waardevol, dat zij zich in zeer gunstige zin onderscheidt van het massa-product, dat Hollywood de bioscoophezoekers gemeenlijk pleegt voor te zetten, Bose-grijze hoed, gegarneerd met hanenveren. Middagtoiiet van grijze crêpe. Modellen ^an Jac- Helmfoto Angelo Diaz. (Van onze Parijse medewerkster). Op het ogenblik, dat wt) dit schrijven heeft het voor het eerst gesneeuwd. Het was een natte, akelige sneeuw, die de Parijzenaars er aan herinnerde, dat de lente nog niet op komst is. De modisten denken er echter anders over: sinds enkele dagen komen ze met haar voorjaars- colleeties voor de dagr niet al leen voor buitenlandse kopers ep de pers. maar ook voor de klanten. "Dat is een blijk van veel optimisme. Maar weinig dames kopen op het ogenblik een hoed; ze waohten daarmee tot ze een mantelpak hebben en dan zien, ze welke hoed daar bij past. Dat neemt niet weg, dat ze zich op het ogenblik ai bij de modisten verdringen. Ze staan geduldig wel een uur lang te wachten om een glimp van de nieuwe hoeden op te vangen, als de mannequin altijd veel te vlug voorbij komt. Dit zjjn intussen de jongere modisten, De oudere bekende huizen wachten met het vertonen van haar laatste creaties. Want. daar ze toch haast niets verkopen, maar heel uitgaand Parijs de hoeden komt zien, zijn de modellen al afgekeken tegen de tijd dat de klanten een hoed nodig hebben. Zodoende zijn ze dan gedwongen een nieuwe collectie te maken. Op het ogenblik heb ik er slechts enkele gezien. Wat dus waarschijnlijk gedragen zal worden durf ik nog niet te zeggen. Wel lijkt het dat zwarte hoeden nagenoeg niet gezien zullen worden. »Ook geen harde sprekende kleuren, maar voornamelijk zachte tinten, veel rose en Ula en vooral een teer grijs, dat enigszins een rose gloed heeft. Veel zijde, faille en vilt. Tot nog toe weinig stro, maar daar is het werkelijk ook nog wat vroeg voor. Toch had iedere collectie enkele stromodellen, zowel Bangkok als grof stro, dikwijls In goudbruine kleur. De bollen zijn klein èf ontbreken geheel. Bij de laatste modellen bestaat de hoed eigenlijK uit een soort omgekeerde Schotel die midden op het hoofd op houdt. De rand steekt ver naai" voren en is aan de rechterkant sterk naar beneden gabogen. Die hoeden staan in het gezicht heel goed, de randen zijn op zeer .flatteuze wijze gebogen en de hoed maakt dan een uiterst gesoigneerds indruk. Maar opzij staan ze veel minder en van achteren helemaal niet. Vooral daar de mannequins et een grote rol vals haar bij dragen, die de lijn van het hoofd hee) lelijk maakte. O» collectie van Maud Roser gaat van dat schotelmodel uit. Helemaal voldoen doet ze niet, al zijn er snoezige hoedjes bij. De onder de kin vastgeknoopte voiles staan erg elegant en dragen tot het succes van deze collectie „les toits de Paris" genaamd, bij. Garnering ontbreekt bijna geheel, de UJn van de hoed moet alle chic geven. Op het einde der maand toont deze modiste eenvoudiger modellen, die --ar lk hoop. en bol rijk zijn en" daardoor makkelijker te dragen. D. K-w. Het |s een langzamerhand algemeen erkende waarheid, dat de Amerikaanse filmindustrie met geen ander doel voor ogen werkt dan een zo groot mogelijk aantal bioscoopgangers enige uren van ontspanning ep amusement te geven. Het grootste deel van deze Amerikaanse pro ductie houdt zich daarom verre van alle onderwerpen, die voor een bepaalde groep van haar toekomstigeclientèle kwetsend of oninteressant zouden kunnen ztjn. Alle bezwaren tegen een dergelijke productie, waarmee we week na week worden geconfronteerd, komen ééns zo sterk uit als een enkele maal wordt ge broken met het starre schema van wer ken zonder risico, durf en originaliteit in een film, die meestal een actueel en algemeen probleem aan de orde stelt. Wij hebben een dergelijke plotselinge, zij het korte, opleving temidden van een dorre ongeïnspireerde productie kunnen waarnemen in enkele film qver sociale problemen rond 1933; later in aanklach ten tegen massajustitie en politiële ver gissingen („Fury" van Fritz Lang, „They won 't forget" van Mervyn Le Rqy), te gen drankmisbruik („Lost Week-end" van, Bijly Wilder) en tegen anti-semi- tisme („Crossfire" van Edward Dmytryk) En wij kunnen eenzelfde verschijnsel thans zij 't in minder agressieve vorm waarnemen in „The best Years of opr Lives", waarin het na-oorlogse probleem van de thuiskomende frontsoldaat wordt behandeld, eveneens een probleem van algemene interesse. Weer, als in de aan gehaalde voorbeelden vindt de regisseur ditmaal William Wyler in de actua liteit van zijn onderwerp een stimulans om de behandeling van zijn stof dicht bij de werkelijkheid te houden en zich niet te laten afschrikken door de minder ple zierige kanten van die werkelijkheid. Naar een roman van McKinlay Kantor maakte Robert Sherwood een doeltref fend scenario, waarin de acclimatisering van drie gedemobiliseerden aan de sfeer van de burgermaatschappij wordt be schreven. Met zijn cameraman Gregg To- lar.d (die o.m. „Citizen Kane" en „The little Foxes" opnam) heeft Wyler dit ver haal de voile maat van zijn vakman schap en een enkele maal van zijn film talent gegeven. De drie thuiskerendep, sergeant Stephenson (Frederic March), kapitein Derry (Dana Andrews) en, ma troos Homer Parrish (Harold Russell) hebben ieder hun eigen moeilijkheden bij de grote overgang van de frontlijn naar het rustige stadje. Boene, waar het le ventje rustig is voortgegaan in de oor- logsjaren. Stephenson moet wennen aan zijn gezin, dat hem is ontgroeid, Derry aan zijn destijds in haast gesloten huwe lijk en Parrish, die beide handen mist, heeft de zwaarste moeilijkheden met de nieuwsgierige belangstelling voor zijn -kunstarmen en het pijnlijke medelijden •van zijn omgeving vooral van zijn ver- lopfde u Al deze problemen en complexe Situa ties worden in de film afwisselend humo ristisch, gevoelig of met onverbloemde openhartigheid onder het oog gezien. Maar. vóór alles, ze worden niet mooier gezien dan ze in werkelijkheid zijn. De verhoudingen tussen de handelende per sonages zijn niet geïdealiseerd. De uit eindelijke oplossingen worden niet zo vlot bereikt, als mep ons doorgaans jn de filmwereld wil doen geloven en het geheel heeft die sfeer van waarachtig heid, die slechts de belangstelling voor het gebeurde ten -goede komt. William Wyler toont zich in de behan deling van deze lange en ingewikkelde filmstof allereerst een bekwaam en han dig vakman, die met veel gevoel voor evenwicht, voortdurende afwisseling en ontspanning weet te brengen in de stroom van gebeurtenisen en zo de aandacht onophoudelijk weet te boeien. Een enkele maal, bijvoorbeeld in de vliegtocht der gedemobiliseerden naar hun woonplaats en in Derry's tocht over 't vliegtuigen- kerkhof, bewijst hij bovendien te weten, wat hij met beeld en geluid op kunstzin nige wijze kan bereiken. Het valt te be treuren, dat de regisseur deze klemmen de vorm niet voortdurend weet te be houden, maar aan de andere kant is de winst van een kennelijk op een groot publiek afgestemde film, die tóch voort durend goede smaak, geestelijk niveau en een waardevolle inhoud (waarvoor zij het praedicaat „Film van de Maand" heeft gekregen) Weet tg handhaven, zó groot dat we „De beste Jaren van ops Leven" van harte aan 21-Jarigen en oude- Een plechtigheid van buitengewone historische betekenis voor het Koninkrijk heeft gistermorgen in Den Haag plaats gevonden. In het gebouw der Eerste Kamer in de zaal, waar de wijze senatoren bijeen plegen te komen, hadden voor de eerste maal de delegaties plaats genomen die in een Ronde-Tafelconferentie gaan spreken over de hervornjing van het Koninkrijk, maar in het bijzonder over de to'ekomstige status van Suriname en Curasao, ren willen aanbevelen. C, B. Wat de laatste twee betreft de leden van hun delegaties zijn mensen meren deels van ander ras en andere kleur, van Verre over zee gekomen niet hun wensen van zelfstandigheid en autonomie en. een tikje boos, omdat het al zo lang ge duurd heeft. Maar het is nu zover, dat ze zitten, Suriname aan de rechterzijde, Curacao aan de linkerzijde van de voor zitterszetel Openingsrede van de minister-president In den brede ging dr. Beel de wordings geschiedenis na van deze conferentie en vervolgens besprak hij haar taak. Allereerst, op 16 Juni 1941, hebben de landvoogden in Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen in de vertegenwoordi gende lichamen aldaar.- met koninklijke machtiging het voornemen van het Op perbestuur bekend gemaakt om terstond na de- bevrijding van het Moederland o.m. de status van Ned.- en West-Indië in overeenstemming te brengen met de bete kenis dezer gebiedsdelen in de rijkseen heid, waartoe een conferentie zou wor den bijeengeroepen. Daarna kwam de bekende Koninklijke verklaring van 7 December 1942. De moeilijkheden in Indonesië hebben er echter toe geleid, dat een conferentie voor het gehele Koninkrijk nog met kan worden bijeengeroepen en moet zij voor alsnog beperkt blijven tot Nederland en de West. „Het koninklijk besluit uwer bijeen- roeping, zo vervolgde dr. Beel dan o.m., nodigt u uit ten eerste de beginselen te formuleren voor de wenselijk geachte hervormingen in de tussen Suriname, Curacao en Nederland bestaande staat kundige betrekkingen als deel van de, staatkundige herbouw van het gehele Ko ninkrijk en ten tweeae deze .beginselen nit te werken in een of meer ontwerpen tot naderé regeling an de verhouding tussen deze staatsdelen en tot verwezen lijking van de nieuwe rechtsorde". Deze uitnodiging heeft dus een verdere strekking dan aan de eerste opzet der conferentie werd verbonden, niet alleen wordt „gelegenheid geschapen wen sen en opvattingen ter kennis te bren gen van de Kroon" en wordt verzocht „de Kroon van advies te dienen", maar na drukkelijk luidt de uitnodiging de richt lijnen voor de gewenste hervormingen te willen aangeven en in ontwerp-regelingen te willen uitwerken. Het spreekt daarbij, dat de regering er naar zal streven het resultaat van uw arbeid, indien dat wel- owrwogen en goed geformuleerd zal blij ken, in wettelijke voorzieningen te ver wezenlijken. Grondslag voor uw arbeid zal naar het oordeel der regèring moeten zijn de Ko ninklijke rede van 7 December 1942, die opzettelijk de nieuwe vormen niet heeft w eerberichtj 5 Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt geldig tot Donderdagavond. Wisselende bewolking met een enkel j verspreid buitje; meest matige wind uit Zuidelijke richtingen; yyeinig ver- andering-van temperatuur. 29 Jan. Zon op 8.27 u„ onder 17 20 14. j Maan op 21.53 u„ onder 10.23 u. aangegeven, uiteraard kon destijds niet worden voorzien onder welke omstandig heden de uitvoering zou zijn. De toegezegde zelfstandigheid der rijks delen en de verlangde duurzame samen werking zuilén hetjben te rusten op de drie zuilen van vrTjheid, gelijkwaardig heid en verbondenheid. Dit betekent voor u, dat Nederland zelf standig zal blijven en Suriname en de Nederlandse Antillen zelfstandig zullen worden, alle in het genot van de rechten en verplichtingen, welke het kenmerk zijn der zelfstandigheid, en alle zodanig; "ge ordend, dat de toewijding van het Huis van Oranje, en onderlinge samenwerking en goede internationale befwkkingen tot hun recht zullen komen. Voof mij staat echter vast, dat in Nederland, Suriname en de Ned. Antil len gezamenlijk sterk het bewustzijn leeft om als geordende groep tezamen te be horen, en dit spreekt voor ons te sterker waar wij allen opzien naar het Huis van Oranje, dat onpartijdig tronend boven de staatsdelen zich wijdt aan het wel zijn van ons allen en' waar Wij allen steeds de toewijding mogen ervaren van H. M. Koningin Wilhelmina, wie de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle hare onderdanen zo zeer ter harte gaan. Onder de bede, .dat het U met Gods hulp moge worden gegeven uw taak voorspoedig te volbrengen, open ik deze. conferentie". Minister Jonkman antwoordt Minister Jonkman heeft de rede van de minister-president beantwoord als voorzitter der conferentie. Hij wees er daarbij op, dht dit voor zitterschap geen lidmaatschap inhoudt, hetgeen hem de gelegenheid geeft, ener zijds de conferentie te dienen, anderzijds de regering zo innig "mogelijk in het werk der conferentie te ^betrekken. Een zware taak wacht ons inderdaad, zo vervolgde spr. En wat deze taak 'be treft. zeide hij, dat de Cüragaose dele gatie hem had verzocht mede te delen, dat zij met de meeste klem „onder de aandacht der Nederlandse regering ge bracht heeft, dat naar haar oordeel reeds vóór de staatkundige hervormingen uit, waarmede deze conferentie zich heeft bezig gehouden, ten spoedigste in feite hervormingen noodzakelijk zijn, welke volgens haar woorden in de eerste plaats als in de Koninklijke rede in het voor uitzicht gesteld, de gelijkstandigheid van de Nederlandse Antillen eh Nederland erkennen en welke in de tweede plaats Aruba tot een zelfstandig gelijkgerech- tigd staatsdeel maken, onafhankelijk van de andere Nederlandse Antillen. Het spreekt vanzelf, mijnheer de mi nister-president, dat deze door mij ge dane mededeling op geen enkele wijze andere vertegenwoordigers bindt of te kort doet". Hierna deed, spr. een beroep op allen, leden, adviseiirs, waarnemers en mede werkers, om met vereende krachten het welslagen dezer conferentie fe bevor deren en naar de verwezenlijking harer doelstellingen te streven. Uit ieder der drie delegaties werd een vertegenwoordiger afgewezen voor een „centrale sectie", welke met de voor zitter aan de conferentie voorstellen zal voorleggen voor de op de conferentie te volgen procedure. Als zodanig zullen op treden; prof. mr. C. P. M. Romme, mr. dr. R. H. Pos en mr. dr. M. F, Da Costa Gomez. De president van Oost-Indonesië, Soe- kawati, heeft aan de rondetafelconfe rentie te Den Haag een telegram doen Wuar»n bij aanvanS der con- lerentle de beste wensen voor het wel slagen als eerste stap op de weg tot vprming der Ned. Indon. unie worden aangeboden. Trekking van 28 Jan. Prijs van ƒ1500 no. 18357; ƒ1000 no. 5079; ƒ400 nos. 15143, 17836; ƒ200 nos. 9016, 9941 en 15835. De Europese middengewichtkampioen Marcel Cerdan heeft ditmaal weer eens zelf het hoogste woord gehad in de ge ruchten, welke zich dag aan dag rond zijn titel groeperen. Van de vijf die dingen naar zijn kroon, zijn inmiddels de Frans man Cha-rron (door zijn recente neder lagen tegen Delannoit en Luc van Dam) en de Italiaan Manca uitgeschakeld. Ver loor Manca twee maanden geleden van Luc van Dam, jl» Maandagavond moest cie Italiaan zijn vermetel vertrouwen zwaar bezuren tegen Cerdan zelf. Immers, met een knock-out-zege in de tweede ronde overstemde Cerdan zeer gedecideerd alle andere rumoer. Blijven over; Van Dam, Delannoit (Belg.) en Dauthuille (Fr.). Beide laatstgenoemden boksten jl. Zater dag in Antwerpen, welk gevedht door Delannoit op punten werd gewonnen. Derhalve zal onze nationale kampioen Vaji Dan 'binnenkort tegen Delannoit uit komen, tegen wie hij in 1946 onbeslist bokste. (N.B. Men herinnert zich, dat Van Dam al eens eerder in opmars was naar de Europese titel, maar toen strand de door knockoutnederlagen tegen de Belg Fouquet en de Fransman Dauthuille en een onbeslist^ partij tegen Delannoit Lue's huidige kansen dankt hij aan een come-baok)Zou Van Dam ditmaal erin slagen wel va nDelannoit te winnen, dan is de kans zeer groot, dat hij een titedge. vecht met Cerdan mag levéren. Men meent ook aanspraken te mogen toeken nen aan de Engelsman Hawkins; deze verloor echter jl. Maandag zijn kampioen- ST. MORITZ, 27 Januari 1948 Het zou van een overdreven optimisme getuigen, wanneer we aan de vooravond van de Vijfde Olympische Winterspelen de verwachting uitspraken, «lat de Nederlandse schaatsenrijders een of meer meda'Res gaan veroveren in dit intetnationale milieu, maar wel zijn we er van overtuigd dat Langedijk, Broekman, Huiskes en De Koning eèn zeer goed figuur zullen slaan. De conditie var» de rijders ia goed. De vovtraining te Hamar heeft uitnemend voldaan. Daarna kwam de overgang naar het hoog gelegen St: Morltz, waardoor moeilijkheden ontstonden met het accli matiseren en de jongens gauw over moe heid klaagden. Maar daar ztjn zij nu volkomen over heen. Van groot belang is ook, dat de chef d équipe Van der Scheer, die-over uitnemende leiderskwa liteiten blijkt te beschikken, een zeer deskundige Zwitserse masseur, een zeke re Theo Miiller, op de kop heeft kun nen tikken. De rijders zijn zeer over hem tevreden, al wekt het wel eens hilariteit, als de Zwitser ook de lange vingers van Jan Langedijk meemasseert en de niet mjnder lange neus van Aat de Koning een goede beurt geeft. Een belangrijke taak wacht Van der Scheer nog: de vechtlust In zijn pupillen aanwakkeren, hen doordringen van de noodzaak alles te geven wat in hen zit, hen te doen be grijpen, dat zij niet voor zich zelf rijden maar voor hun land. Maar ook die op gave is aan de oud-kampioen van Neder land best toe te vertrouwen. Wij hebben Broekman tijdens de on derlinge wedstrijdjes van Maandag aan het werk gezien. Het was jammer, dat hij zich op de 1500 meter tegen zijn dikke vriend Worket, een Amerikaanse jongen die in hetzelfde hotel logeert, met ge; heel gaf. Maar de Lierenaar weet nu hoe hij een* 1500 roeter lïloet."jd®n'K|i licht de allermoeilijkste a^te"d b j hardrijden. Dinsdag reed hij voorts een achttal ronden met een gemiddelde tijd van 43 sec. en als men dan weet, dat de rondentijden zo liggen tussen de en 46 sec. in verband ook met de vrij sterkt wind. welke hier in St. Morltz waait, dan mag men tevreden zijn over de Lierenaar buurt om kleine strubbelingen te voorko men. Dan toont de Langendijker de typisohe eigenschappen van een groot sportman. Dan bijt hij door alle moeilijk, heden heen, dan is hij tot grote dingen in staat. Zijn physieke conditie is puik en wat dat betreft, is de masseur over hem het beste tevreden. Miiller vertelBe van hem, dat zijn spieren zó elastisch waren als gummi, - Huiskes is de gelijkmatige rijder, de jeugdige debutant, die blijkbaar geen zenuwen bezit en over wiens vorm het minste kan worden gezegd. Hij kan voor een gróte verrassing zorgen, vooral or de lange afstand, maar Van der Scheer heeft hem in St. Moritz. toen de Twen tenaar onder zijn leiding kwam, op fouten in zijn stijl gewezen, welke hij inder daad ook verbetaft-d heeft. Maar of hij snel zal gaan, is met geen mogelijkheid te voorspellen. Dat er echter in de ko mende jaren veel. misschien zeer veel van fem verwacht kan worden, is buiten kijf. Bij De Koning komen verschillende te kortkomingen, veroorzaakt door zijn ge ringe routine en ervaring, duidelijk naar voren. Hij zweeft een beetje tussen de korte afstand en de langere en het is moeilijk voor hem een strakke lijn te trekken. Ook hij js p0g 2eer jong en de Olympische Winterspelen zijn voor hem eP Huiskes de eerste internationale wed strijden. Een wel heel grote krachtproe,' In dit verband vernemen wij nog, dat onze vier vertegenwoordigers op a 11% yier afstanden zullen uitkomen, ten einde hen aan de wedstrijdsfeer volle dig te doen gewennen, ook al heeft men b.v. ob de 500 meter, waarop de concur rentie het grootst is, in het geheel geen kans 'op een goede plaats. Intussen woedde Dinsdagavond laat een Langedijk de oude rot /ware sneeuwstorm over St. Moritz, ter- 1 wijl nog geen 60 K.M. van de stad der Winterspelen vandaan, in het even be roemde Davos, de regen bij stromen neerkwam. Een wonderlijke tegenstel ling In deze bergwereld, Met Jan Langedijk ligt het geval an ders. Kent Broekman geen nervositeit bij de oude rot. die Langendijk is, spe len de zenuwen een grote rol. Hij voeU zeer goed, wanneer hij de vorm te pak ken heeft en is dat het geval, dan blijven zelfs goede vrienden een eindje, uit de De Amsterdamse wielrennersvereni ging „Qlympia", die zich door de °rgg, nisatie der „Ronden op de Bos ,aa„t reeds een naam heeft verworven, ko thans met een novum voor Nederland voor de dag: een cross-coutry v°°rw el- renners en -rijders door het Amster damse Bos op Zondag 22 Februari a.s., ter gelegenheid van haar 50-jarig be- ''lie inschrijving is open tot 12 Febr. voor profs cn arnstcurs uit gclicol Euro- pa, 'die het 15 km lange parcours twee maal moeten afleggen. De touristen- wielrijders moeten het parcours één maal afleggen. In het parcours zijn 2 heuveltjes op genomen en een traject dat bezaaid is met boomstronken, zodat de deelnemers ongeveer 12 km. ervan zuilen fietsen en 3 km. met de fiets zullen moeten lopen en klimmen. schap van het Britse Rijk op punten aan de Nieuw-Zeelhnder Murphy. Overigens zijn alle kansen die de diverse concur renten ap een titelgevecht met Cerdan mgnen te hebben, afhankelijk van de vraag, hoe,lang de Europese kampioen nog „thuis blijft; immers, in Amerika wil men dat hij daar een tweede reeks gevechten komt leveren, waaraan mis schien een titelpartij tegen de wereld kampioen Rocky Graziano (U.SA..) kan vastzitten. Zolang Cerdan's vertrek ech ter- niet vaststaat, ligt een gevecht tussen hem en onze landgenoot Van Dam (mits Luc van Delannoit wint) in het verschiet. De eerste testwedstrijd tussen West- Indië en Engeland Is in een draw geëin digd. De regen belette de wedstrijd uit te spelen. West-Indië scoorde in de eer ste innings 296, Engeland 253, waarop West-Indië de tweede innings sloot op 351 vpor 9. Engeland was daayop door de regen gedwongen de tweede innings te sluiten op 86 voor 4, Uitslag een draw. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheld, Achterweg 88, Lisse). No. 6349. X J. RIETVELD, Resteren, lsta Plaatsing. Mat In 2 aetten. No. 6350. M. WROBEL. 1ste Prijs „Praea" 1947. Mat in 3 zetten. Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6340. 1. Dhld5 enz. No. 6341. 1, Del-—gi dreiging 2. Rf6d4t enz. Uit het geringe aantal goede oplossingen zou men besluiten, dat deze opgave moeilijk was 'No. 6342. 1. Rb8—f4 dreigt 2. Tb3—b8tt i'ivfL ken volgens 1. Tf2; en op 1. Dd3, Th8:. No. 6343. 1. Df6g7. 1Ka5 (Ra7), Ra5, Rc7:, Rc8:, Pd8 ad lib. 2. Dalt, Tq6t Dc7:, Ta7t. Dalt enz. GOEDE OPLOSSINGEN. Alle problemen: A. C. Hoyng, Veghel; C. Laurense, R'dam; F Pijls, Maasbracht; F Witte, Den Haag. Alle, beh. 6341: ir. Jl. Bergstein Ge leen; P. H. Houdijk, R'dam; H. v. d. Poel, Zoeterwoude; H F. Verheij, Breda; J. Vloodorp, Den Haag. Nos. 6342 en 6343: G. v. Rooyen, Heem stede; G. G., Smit, Berkel. Nos. 6340 en 6342: ir. V. Blom,. Maas tricht; W. H. Haring, Schiplulden; G. v Lin, Boekei; C H. Nijkamp, Almelo; L. C Romijn, Lisse. No. 6340: L. M. F. Marée, Oosterbeek: D F. v Enthoven, Hilversum. No. 6342: C. Breukel, 's-Bosch; J. Spee. Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2