Kamer stemt aarzelend in Mayers drastisch plan met Tweede Kamer bespreekt het conflict met de Republiek eerberichti Critiek graantekort in de V.S. wereld NEDERL. SCHAATSENRIJDERS ZIJN IN VORM EEN UNIEK FILMPRODUCT D\E Wederopbouw en Volkshuisvesting goedgekeurd MAYER ZET DOOR EN WINT Instelling van een „Cbllegiaal Orgaan bij K.B.te sanctionneren door de wet? De Olympische Winterspelen De prestaties bij de laatste training Truman wenst blijvende controle RUIT-NIEUWTJES VRIJDAG 30 JANUARI 1948 PAGINA 2 CYCLOON-RAMP OP REUNION WUERTTEMBERG GAAT STAKEN RATTEi\KRUID VOOR MEEL AANGEZIEN? DE UNIE-GEDACHTE BLIJVE OVEREIND P.T.T. DE T.N.I. MELDT ZICH Bestandsuitvoering in West-Java DOODSTRAF TEGEN POLITIE CHEF GEEIST BRITSE BEUL NAAR DUITSLAND i Vrij veel wind 5 I s MINDER OLIE EN VETTEN BESCHIKBAAR EEN VEELBEGEERDE UITGAVE Eindelijk voldoende- leverbaar „GOODBYE, MR. CHIPS" KAMPIOENSCHAP GROOT BILJART DE RONDE VAN NEDERLAND DE VOETBALCOMPETITIE DE HOCKEY-COMPETITEE GRADUS ALS SUCCESVOLLE VERJLOIER <Telefonisch van onze Parijse correspondent). De pogingen, om 'van het voorstel tot intrekking van de bankbiljetten van frs. 5000 het wapen te maken, om de minister van financiën en met hem het hele ministerie te doen vallen en dan een andere opvatting van de sanering to doen zegevieren, zijn mislukt. Het vraagstuk van de goudmarkt blijft een ogenblik rusten, omdat de regering meent, dat vooraf de intrekking van de grote biljettenmoet plaats hebben. Het parlement heeft hedenochtend om streeks vier uur, in een spoedbehandè- ling, de wet op de bankbiljetten zo ver afgehandeld, dat de raad van de repu bliek nog heden hetzelfde kan doen, «odat de banken en kassen Zaterdag ochtend w.eer kunnen openen. De verhoudingen zijn aldus: de politieke tegenstanders van de regering en de ver schrikte, niet begrijpende en aarzelende medestanders werden tezamen gedreven fn twee stellingen. De financiële commis sie van het parlement verwierp n.l. de voorstellen met 20 stemmen voor en 20 Stemmen tegen en 4 onthoudingen. Onder die omstandigheden vingen gisterenavond half elf de debatten aan. Het wa3 duide lijk, dat de regering uitermate zwak stond. De grote vraag was, of de kamer zich op hetzelfde standpunt als de commis sie zou stellen. De uitslag viel mee, ondanks het feit, dat de heer Paul Rey- naud een zeer eigenaardige rede hield, 'waarbij hij beginselen in het licht stelde, die volkomen overeenstemmen met die van Mayer, maar verwachtin gen uitsprak omtrent de gevolgen, zó somber, dat men de indruk kreeg, dat het hem er om te doen was, de kamer de schrik op 't lijf te jagen. Maar, zoals gezegd, de stemming die om streeks half twee kon plaats hebben, viel buitengewoon mee. Het bleek, dat de regering kon rekenen op 320 stem men voor en dat zich tegen haar be vonden 288 stemmen, samengesteld Uit de communisten en de nog hard nekkiger vechtende Gaullisten, name lijk de P.R.L. en voorts uit de andere partijen mensen, die aan de Gaullisti sche intergroep deelnemen. Toen begonnen eindeloze debatten, maar om vier uur was men eindelijk zo ver, dat gestemd kon worden over het eerste artikel, dus feitelijk over het hele beginsel van de wet. De verhoudingen bij de stemming beantwoordden aan de eer ste stemming. Wat hebben de dag en de afgelopen nacht dus opgeleverd van de zijde van het gouvernement: De bedoeling van de minister is, een beslissende slag toe te brengen aan de zwarte markt en meteen aan de belasting ontduikers en de oppotters van biljetten, terwijl er anderzijds zekerheid moet zijn, dat er bij de Franse Bank voldoende dis- ponibiliteit van duizend-francsbiljetten is om morgen de loonbetaling te doen plaats hebben. Verder dat wel degelijk blokke ring plaats heeft, maar .dat de blokke- ringsvoorwaarden niet voor Maandag bekend zullen worden. Dan zal worden meegedeeld, tot hoever de ingediende bil jetten onmiddellijk zullen worden terug betaald. Men vermoedt, dat dat zal zijn, een biljet voor alleenstaanden en twee biljetten per gezin. Dit is echter slechts een vermoeden. Het Franse eiland Réunion in de In dische Oceaan is door een cycloon van ongekende hevigheid geteisterd. Meer dan 100 personen zijn gedood, duizenden huizen zijn verwoest en honderden an dere zijn met hun bewoners door de vloed meegesleept. De cycloon, die in de nacht van 26 op 27 Januari heeft gewoed, had, naar schatting, een snelheid van 305 km. per uur. Het eiland Réunion is van de bui tenwereld afgesneden, de radioinstalla ties zijn er verwoest De vakverbonden in Wuerttemberg- Baden in de Amerikaanse zone van Duitsland hebben voor Dinsdag a.s. een proteststaking van 24 uur voor de ge hele provincie afgekondigd. De persafdeling der spoorwegen maakt bekend, dat de spoorwegarbeiders zich Dinsdag bij de staking zullen aansluiten. Alleen personentreinen voor de bezet- tirigsautoriteiten en goederentreinen met voedsel voor de arbeiders in Stuttgart zullen blijven rijden. De arbeiders in het krantenbedrijf hebben eveneens beslo ten mee te staken. Naar in vakvereni gingskringen verluidt, verwacht men, dat ongeveer 500.000 arbeiders aan de staking zullen deelnemen. Uit het vrachtstation van Keulen is een partij van dertig ton rattenkruid in poe- dervonn gestolen. Het schijnt dat de dje ven het poeder voor meel hebben aange zien en van plan waren de partij in de zwarte handel te brengen. Men heeft een waarschuwing doen uitgaan, geen meel op de zwarte markt te kopen. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de begroting van het departement van wederopbouw en volkshuisvesting voortgezet en beëindigd. Ze werd z.h.s. aangenomen hetgeen eveneens het geval was met de begroting voor de P.T.T., echter niet dan nadat een bezuini gingsamendement van de heer Teulings de goedkeuring der< Kamer had verkregen. De artikelsgewijze behandeling van vorstverlet op 80 pet. gesteld), beloofde hoofdstuk IX A verliep vrij vlot. Over het „nationale plan", een dankbaar on derwerp, werd nog even van gedachten gewisseld. Wij noteren uit het antwoord van minister Vos, dat bij het „plannen" normaal van een lagere eenheid wordt uitgegaan, maar is er eenmaal een rijks plan, dan moeten provinciale en ge meentelijke plannen zich daarbij aan passen. De „Dienst Uitvoering Werken" kréég natuurlijk ook nu een beurt, waarbij de gebruikelijke klachten over de DUW op nieuw werden geventileerd. In deze kwakkelwinter zijn zij talrijker dan bij de vorstperiode van verleden jaar, om dat nu eenmaal het vorstverlet ruimer wordt vergoed dan het regen- en licht- verlet. De minister gaf toe, dat door verschillende omstandigheden de laatste weken de toestand onbevredigend is. Z.Exc. kon jechter wijzen op de Stcrt. van 23 Jan., waarin een nieuwe rege ling voor het regenverlet (evenals het Het debat over de jongste regeringsverklaring cum annexis, veertien dagen geleden afgebroken, is gisteravond hervat. Natuurlijk moesten door de „rijkdom van armzalige gebeurtenissen" der laatste weken de „replieken" min of meer tot een nieuwe eerste termijn uitdijen, a! hebben de diverse woordvoerders getracht de nodige soberheid te betrachten. Wij ïien ons uiteraard tot nog grotere beperking genoopt. De rede van prof. Romme vormde al weer het pièce de résistance van de ver schillende beschouwingen. In de orde der belangrijkheid vestigen wij allereerst de aandaoht op de verklaringeh van de katholieke fractieleider, die opkomend tegen de beschouwingen van de heer Bruins Slot (A.R.) en., de argumentatie van minister Jonkman, met grote nadruk pleitte voor het souvereine staatsverband Ned.-Indonesische Unie, waaraan de laatste tijd wordt „geknabbeld". Vaststel lend dat Linggadjati hier geen plaats biedt voor twee ministers die aan hun resoectieve constituties en eigen staats hoofden verantwoordelijk zouden zijn, en toegevend dat de vorming der Unie door samenwerking der beide partners moet tot stand komen, eiste hij, zich beroepend op de regeringsverklaring van 10 Decem ber 1946 een souverein verband voor de Unie., beheerst door een eigen Ned.-Indo nesisch staatsrecht en met eigen Unie organen en eigen deelneming aan het volkeren-verkeer, zodat In de nieuwe constructie drie souvereiniteiten zullen te onderkennen z«n: het Koninkrijk nieuwe stijl, de Ver. Staten van Indonesië en de Unie. Dit is voor de K.V.P. een vitaal beginsel, waaraan zij onverkort wenst te zien vastgehouden conform de uitspraken der regering, die ook bij de betrokken organen aandringen binnen de g-èrtzen ("er uitspraken te blijven. De voorbereid'ng van Federatie en Unie houde bovendien gelijke tred. Collegiaal Orgaan Op 30 Scot. 1947 heeft de minister pres'dent beloofd dat naar een wettelijke regpl'ng van deze „Raad van Indië zwaar gewicht" zou worden omgezien, als de normale apparatuur te kort schoot. Met welke belofte Z.Exc. afstand deed van de «oodbesluiten in overgangstijd, waarop de heer Jonkman zich thans weer beriep. Is dat, om in agrarische termen te spreken, iets anders dan „boerenbedrog"? Toch kan men begrijpen, dat de regering bij de snelle evolutie der dingen behoefte heeft aan het zonder verwijl instellen van hat collegiaal orgaan. Vandaar een tussenvoorstel b(j motie door prof. Romme aan de Kamer voor gelegd: toestaan dat de regering bij K. B. begint, maar onverwijld een ont werp van wet indient, waarbij de in stelling definitief geregeld wordt. Voorlopige federale raad Met deze staat het anders. In een stam boom-vergelijking („bij de konijnen af', meende de heer Tilanus over deze 4 generaties in één jaar), wees hij aan lal de voorlopige federale raad niet meer dan een embroyonaal orgaan is, waaruit zich via een „centrale organisatie" de „voorlopige federale regering" en dan de regering der Ver. Staten vjn Indonesië moet ontwikkelen. Hoe zou hieraan de wet moeten en zelfs kunnen te pas tomen? Eerst het derde geslacht (de prae-federale regering) zal behoeven te wachten op de Grondwetsherziening. De jongste gebeurtenissen Al is de ontwikkeling en de bevorde ring daarvan op de bouwplaats van meer belang dan wat op de kampplaats voor valt, ook over het conflict met de repu bliek moest prof. Romme enkele opmer kingen maken. Na een overzicht van de „armzalige gebeurtenissen" toonde hij scherp de controverse aan tussen de voor waardelijke en de onvoorwaardelijke aan vaarding door de republiek van de 6 additionele beginselen, In welke onvoor waardelijkheid eigenlijk de voorwaarde lijkheid weer vervat schijnt (het preten deren van een status, uitstekend boven die der deelstaten en tevens in strijd met de souvereiniteit van het Koninkrijk in over gangstijd). Met klem bond hij de regering op het hart dat zij de onvoorwaardelijke aan vaarding onder geen beding zal willen zien omgebogen in de richting der voor waardelijke en dus in geen enkele ver binding gebracht met andere .stukken dan die door de minister van buitenlandse zaken op 20 Januari j.l. aan de Kamer overgelegd. En vervolgens: metterdaad stelling te nemen tegen een mogelijke niet reële na koming van het bestand door de repu bliek en zeker de politieke besprekingen niet voort te setten, vooraleer het bestand reëel wordt nagekomen- de tarieven in het algemeen te zullen aanpassen aan de weersomstandigheden en met 'de vakbeweging in overleg te zullen treden om tot een generale ver betering te komen. Z.h.s. werd de begroting aangenomen. Bij de begroting voor het Staatsbedrijf der P.T.T. klaagde mr. Teulings (KVP) dit „essentieel en waardevol onderdeèl" van onze volkshuishouding aan, dat het zich te zeer distancieerde en al te veel vergat dat het zo goed als wie ook de zuinigheid heeft te betrachten ten bate van de gemeenschap. Over de finan ciële gestie van het bedrijf inzake gie radio (inning luisterbijdrage) zou de Kamer meer volledig mogen-worden in gelicht. vooral nu de omroepverenigin gen het naadje van haar kous moeten tonen. Met andere sprekers was deze afgevaardigde ook nieuwsgierig naar het nieuwe ontwerp inzake de radiodistri butie, waarin hij ook naar het ter zake nodige rechtsherstel uitzag. Zijn fractiegenoot dr. Lucas infor meerde of het juist is, dat de raad van toezicht krachtens de Postspaarbankwet niet is benoemd alsook dat er* van de bank geen verslag zou te wachten zijn. Een rechtstreeks antwoord kreeg de laatste niet. Zijn opmerkingen juist achtend, verzocht de minister respijt tot de behandeling van het nieuwe ontwerp op het P.T.T.-bedrijf. Aan mr. Teulings gaf Z.Exc. toe, dat de P.T.T. geen eiland van welvaart in een zee van ellende mag zijn, er echter op wijzend dat de beschikking over de door het bedrijf gekweekte reserve aan degemeenschap blijft. De kwestie der radiodistributie kon de minister uitschakelen door de toezeg ging dat binnen enkele weken het be trokken ontwerp bij de Kamer wordt in gediend. Ten einde elke reden tot ach terdocht weg te nemen of terzake de luisterbijdrage aan de omroepverenigin gen tekort wordt gedaan, wil Z.Exc. een onafhankelijke accountantsdienst aan 't werk zetten, voor het overige naar zijn collega Gielen verwijzend! Van een tweede bestelling op Zater dag kan niets komen. En misschien gaat de P.T.T. eerlang weer naar „Verkeer" over. Zijn aanmaning tot zuinigheid concre- tiseerde mr. Teulings in een amendement, dat de P.T.T. niet zo maar" een crediet i van een ton wilde verlenen voor nog j niet-bekende subsidies. Elke cent van de I P.T.T. is een cent van de gemeenschap! j Ondanks bestrijding door de heer Ten I Hagen (P. v. d. A.) en de minister werd 1 het met 42 tegen 21 stemmen aangeno men. Waarna de begroting in haar ge heel z.h.s. de eindstreep passeerde. L. H. Een speeiale verslaggever van Ancta meldt, dat in het algemeen kan wor den gezegd, dat in West-Java de be sprekingen over het bestand met de republikeinse commandanten eeri gun stig verloop hebben. Gelijk bekend, ont vingen de republikeinse commandan ten uit Djokja de instructie, zich op verschillende plaatsen b(j de naastbij- zijnde Nederlandse post te melden. Dit hebben zij gedaan en het gaat er op lijken, dat de republikeinse comman danten zich aan de bestandsovereen komst houden. Definitieve cijfers over de sterkte der republikeinse troepen, welke zich gemeld hebben eijn nog niet beschikbaar, doch naar schatting ligt het getal rond de 10.000, waarbij het drie- tot vijfvoudige komt aan vrouwen en kinderen. Ook is niet bekend, hoevelen hunner ter plaatse wensen te demobiliseren, doch het ver moeden is gerechtvaardigd, dat dit aantal vrij groot zal zijn. In tegenstelling tot degenen, die zich naar Djokja begeven, zullen de demobl- lisanten na „gescreend" te zijn, naar hun woonsteden worden vervoerd, vorozover nodig voorzien van door de overheid ver strekte kleding en andere textielgoederen. Indien hij zulks wenst, kan de demo- bilisant deel gaan uitmaken van de vei ligheidsbataljons van de negara-West- Java. Het laatste uitvoeringsschema verloopt in West-Java vrijwel geheel volgens het plan, al waren er kleine strubbelingen op plaatsen, waar de verbinding van de republikeinse commandant met Djokja zeer moeilijk. De proc. fiscaal bij het B. G. te Utrecht heeft de doodstraf geëist tegen de 33- jarige Utrechtenaar J. v. Joolen, de voqrmalige leider van de pol. recherche afd te Utrecht, die nauw samenwerkte met de S. D. aan de Maliebaan. Beid. meldde zich reeds in 1940 bij de Waffen S.S. Hij nam o.a. deel ^an vijf executies, waarbij 40 Nederlanders werden gedood. De officiële Britse beul, Albert Pierre- point, is in Duitsland aangekomen, om toezicht te houden op het ophangen van 21 Duitse oorlogsmisdadigers, wier executie binnenkort te Hameln zal plaats hebben. Nader wordt gemeld, dat gisterenmor gen te Hameln (Hannover) 5 Duitse oor logsmisdadigers zijn opgehangen, onder wie zich 3 ex-gevangenbewakers bevon den, die door het Brits militair tribunaal schuldig waren verklaard aan het marte len en doden van geallieerde onderdanen, benevens Hugo Kettenbeil, beul van het concentratiekamp te Neuengamme. w Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk tijdelijk stormachtige, later wat afnemende Zuidwestelijke wind; meest zwaar bewolkt met én- j kele buien; zacht voor de tijd van J het jaar. 31 Jan.: zon op 8.24-uur, onder 17.24 uur; maan op 00.38 uur, onder 10.51 1 uur. St. Moritz, 29 Januari. Met onze schaatsenrijders in St. Moritz gaat het goed. Hun gezond heidstoestand is voortreffelijk, de stemming een stuk boven normaal en alle vier blijken in goede vorm te zijn, hetgeen we bij de laatste training vandaag hebben kunnen constateren. De chef d'équipe Van der Scheer liet om ongeveer twaalf uur in de middag onz® jongens enkele rondjes op volle snelheid draaien. Eerst reed Kees Broek man ongeveer 1000 meter op volle snel heid. Voor twee ronden noteerden wij 1 min. 11 sec, hetgeen, omgerekend over 1500 meter, een tijd zou bètekenen van 2 min. 18 sec, wel een bewijs, dat de Lierenaar op het ogenblik in prima vorm moet zijn. Enige tijd later liet Van der Scheer hem zeven ronden op volle snelheid draaien teneinde een overzicht te krijgen hoe of zijn vorm zou zijn voor de 5000 meter. Hierbij kwam Broekman op een gemiddelde van ongeveer 40 sec per ronde, hetgeen omgerekend over de 5000 meter een tijd betekent van 8 min. 22 sec. en ook hieruit bleek duidelijk, dat Broekman op het ogenblik zeer snel is. Jan Langendijk heeft, naar onze me- uing, de vorm ook te pakken. Van der Scheer wilde hem een, 5000 meter laten rijden, maar na zeven ronden, dus toen ongeveer 3000 meter waren afgelegd, kwam de T mgendijker in botsing met een andere rijder, waarna hij stopte. In tussen waren zijn rondentijden achter eenvolgens geweest: 42, 41, 40, 42, 41, 42 en nog eens 42. Wat later op de dag, toen er wat tegenwind stond, reed Jan Langcndijk wederom enkele ronden op volle snelheid en nu noteerde hij achter elkaar verscheidene ronden van 41 sec. De Nederlandse kampioen moge wel licht nfet zo snel zijn als zijn jongere makkér Kees Broekman, niettemin wij zen zijn rondetijden van deze dag uit, dat hij de vorm weer geheel te pakken heeft en dat hij tot prestaties van inter nationale klasse in staat moet worden geacht. Ook Huiskes werd goed door Van der Scheer onderhanden genomen. Hij reed zes ronden achter elkaar, waarbij hij de laatste drie in 42 sec aflegde. Ook De Koning draaide uitstekend en in dit verband kunnen wij gerust verklaren, dat Nederland in de laatste vijftien ja ren nog nimmer een dergelijke sterke ploeg bij internationale wedstrijden aan de start heeft gehad. Hoe de 10.000 M. wordt verreden Vanmiddag confereerde de wedstrijd- commissie met de ploegleiders der ver- scliillènde landen over de kwestie hoe veel rijders zouden kunnen starten op de 10.000 meter en hoe deze rijders zou- *?°eten worden gepaard. Besloten werd dat de twaalf snelste rijrters over de 5000 meter volgens hun tijden zouden worden samengevoegd tot zes Paren, die het eerst hun tien kilo meter züllen afleggen. Toen kwam de,< kwestie aan de orde hoeveel paren er in totaal zouden starten, aangezien vijftig deelnemers in beginsel voor deze af stand op de inschrijvingslijst stonden In onderling overleg werden 20 rijders'te ruggetrokken, zodat- in totaal dus 30 deeïnetners op de 10.000 meter zullen starten. Er zullen 15 paren worden ge vormd en aangenomen, dat elk paar on geveer 20 minuten in beslag zal nemen, komt men op een totaaltijd van 5 uren rijden, hetgeen ruim voldoende moet worden geacht. De dertig deelnemers op de 10.000 m blijken vrijwel allèn specialisten Pp de lange afstand te zijn. Nederland zal op dit nummer, ondanks het gereduceerde aantal deelnemers, toch met zijn vier rijders kunnen uitkomen. President Truman heeft gisteren ln een speciale boodschap aan het Congres verzocht zijn bevoegdheid tot het uit oefenen von contröle op het gebruik van graan tot 31 October a.s. te verlen gen. Hij waarschuwde, dat de graan- situatie in de meeste tiropese landen uiterst ernstig is als gevolg van de door de oorlog aangerichte verwoestin gen, alsmede door de zeer ongunstige weersomstandigheden van de afgelopen zomer, en hij wees er op, dat de oogst van mais, dat het voornaamste veevoe der in de V. S. is, in het afgelopen jaar slechts 2.401 millioen bushels heeft opgebracht tegen 3.250 millioen in 1946; mede als gevolg hiervan is de voorziening van voedergranen in de V S. uiterst moeilijk. In zijn boodschap, die alleen aan het Huis van Afgevaardigden werd voorge lezen, daar de Senaat geen zitting had, verklaarde Truman voorts, dat het hui dige kritieke graantekort in de V. S. „de nationale veiligheid in gevaar brengt" en dat de situatie in de komende maanden nog ernstiger dreigt te worden. Truman heeft deze boodschap tot het Congres gericht, nadat een commissie van het Huis van Afgevaardigden zijn verzoek om tijdelijke verlenging van de contröle op de hoeveelheid graan, die aan de distilleerderijen wordt toegewe zen, had terzijde gelegd. Deze controle zou a.s. Zaterdag ten einde lopen. Naar de Internationale Nood-Voedsel- commissie te Washington heeft verklaard zullen de Amerikaanse verschepingen van vetten en oliën naar importerende lan den tijdelijk tot 40 pet. van de toewijzin gen worden verminderd. Dit besluit is genomen naar aanleiding vart voorlopige berekeningen, volgens Wel ke gedurende 1948 slechts 3.360.000 me trieke tonnen vetten en oliën uitge zonderd boter voor de export beschik baar zijn. Voor export naar Nederland en Overzeese Gebiedsdelen is 'n hoeveelheid van 73.440 metrieke tonnen aanbevolen. Eugène van Herpen's VIA DOLOROSA, waar op vele intekenaren nog steeds met smart zitten te wachten, ls thans wederom in alle 3 delen compleet bij Uw boekhandelaar ver krijgbaar. Ook niet-intekenaren kunnen wor den geholpen voor zover de voorraad strekt. Een TRILOGIE VAN GROTE OVERTUIGEN DE KRACHT. PrUs geb. per deel slechts f 4.90 Reel. Een- bijna tien jaar ond, maar uitmuntend werk van Sam Wood opnieuw in cir culatie Het ls een ware verademing, eindelijk weer een goed gemaakte film te zien, waarin nu eens niet de psychiaters en neurologen de banden vol hebben aan psychopathen en mensen met allerlei onhebbelijke geestelijke afwijkingen, of waarin geraffineerde moorden om welke pathologische of niet-patholo- glsche redenen ook gepleegd op even geraffineerde wijze worden bestraft, als de moordenaar er ten minste niet de voorkeur aan geeft, er zelf maar een eind aan te maken. Maar het is een teken van deze met atoombommen, straalvliegtuigen, neurose en cynisme gezegende tijd, dat men bijna tien jaar heeft moeten teruggrijpen om een der gelijke film te vinden. Wij doelen hier op de in 1939 door" de Amerikaanse regisseur Sam Wood ver vaardigde film, „Goodbye, mr. Chips", welke tegen het einde van dat jaar ln ons land heeft gedraaid ën welke thans opnieuw in roulatie komt. Wat de verhuurders, tot deze late re prise heeft gebracht, weten we niet, maar we kunnen dit besluit niet anders dan van ganser harte toejuichen. Al kan men dan al enige bezwaren aanvoeren tegen de door Sam Wood ge volgde methode, waarbij niet steeds vol doende gebruik wordt gemaakt van de aan de film eigen middelen, toch bevat „Good bye, mr. Chips" zoveel filmische vondsten, maar vooral wordt aan haar nobele inhoud met zoveel gevoeligheid en warmte vorm gegeven, dat deze film in tal van opzichten uniek mag worden genoemd. Van het sensationele element is daarbij in het geheel geen gebruik gemaakt en eveneens ontbreekt de veel heid van gebeurtenissen, die bij voor baat een onderwerp aantrekkelijk kun nen maken. In „Good bye, mr. Chips" gebeurt niets, dat niet in ieders leven zou kunnen voorkomen. En juist in deze ongewone belangstelling voor de kleine dingen van het dagelijkse leven is zij uniek. Of juister nog, zij moet om de wijze, waarop deze kleine gebeurtenis sen zijn gesorteerd en weergegeven, als eén unieke prestatie op filmgebied wor den aangemerkt. Mr. Chipping (Robert Donat) komt als een nieuwe leraar, angstiger dan de nieuwste nieuweling onder de leerlin gen, maar vol jeugdige idealen, naar Brookfield School, dat de belichaming is van Eton of Harrow, of hoe de eerbied waardige „public' schools" in het aan traditie hangende Engeland ook mogen heten. Dan zien we hem terug op mid delbare leeftijd, vroeg oud, met een walrussnorretje, pedant, verlegen en on populair. Wij vergezellen hem op een tocht door de Oostenrijkse Alpen, waar hij kennis maakt met Greer Garson, een jonge vrouw met een scherp verstand en een warm hart, die genoeg voor ver legen mensen, kan voelen om er éen te trouwen en een man van hem te maken. Zo kreeg mr. Chipping een vrouw, een „modërn costuum, een bijnaam (mr. Chips), een huis, de vriendschap van de jongens en de achting van zijn mede- leraren. En als het lot een wrede 1 Aprilgrap met hem uithaalt, door zijn beminde vrouw en zijn pasgeboren baby tegelijk van hem weg te nemen, dan brengt hij heel zijn grote liefde welke zijn vrouw in hem heeft- gewekt' over op de jongens, die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. J 6 Een eenvoudige film werd deze uit„ beelding van een eenvoudig, maar in Het ijshockey-conjlict Donderdagmiddag heeft het Internatio naal Olyfnpisch Comité het ijshockey-con- flict besproken en na een urenlang debat, waarbij meermalen getracht werd een tussenoplossing te vinden, besloten, dat zowel de ijshockey-ploeg van de A.H.A. als die van de A.A.U. niet aan het Olym pisch nockey-tournooi mag deelnemen. De plenaire zitting van het I.O.C. heeft dus hetzelfde besluit genomen als zijn uitvoerend comité, tevens ere-jury. Dondagavond heeft daarop het Zwitsers Olympisch Comité vergaderd om zich na der te beramen over het besluit van het I.O.C. Het comité besloot zijn standpunt- te handhaven en alleen de ploeg van de A.H.A. aan het ijshockey-tournool te la ten deelnemen. Misschien dat de nacht nog raad brengt...... TWEE UUR VOOR DE OPENING NOG GEEN OPLOSSING Inzake ijshookey-conflict Vanochtend vroeg telefoneerde onze speciale correspondent ons uit St. Moritz: Er is nog steeds geen oplossing gevon den voor het ijshockey-conflict. Het uit voerend comité van het I.O.C. handhaaft zijn standpunt, dat slechts de Amerikaan se amateur-ijshockeybond mee mag doen. Vanzelfsprekend worden de gedra gingen van de Amerikanen met belang stelling tegemoet gezien. Zullen zij, in dien er geen oplossing gevonden wordt, na de Olympische Winterspelen zelf een wedstrijd om het wereldkampioenschap organiseren? De Leeuw verliest van Sweering maar verslaat v. d. Pol Te Tilburg zijn Donderdagmiddag de wedstrijden aangevangen om het kam pioenschap hoofdklasse groot biljart kader 45/1. De grote verrassing van de eerste partijen was de overwinning van Swee ring op De Leeuw, waarbij de laatste vijf maal een nul noteerde. De eerste uitslagen waren: pnt brt ser gem Lubach 300 19 74 15.78 Metz 244 19 52 12.84 Van de Pol300 11 101 27.27 Kobus 127 11 47 11.54 Jacobs 300 16 162 18.75 De Ruyter 225 16 66 14.06 De Leeuw 173 20 64 8.65 Lubach 202 12 63 16.83 de Ruyter 300 12 94 25.— Van de Pol 115 7 54 16.42 de Leeuw 300 7 162 42.85 Jacobs 300 7 158 42.85 Kobus 167 7 95 23.83 Sweering 230 24 69 9.58 Metz 300 24 69 12.50 Het Zeeuwse traject van de Ronde van Nederland is door de organisatoren ge wijzigd. Vlissingen wordt eindpunt van het eerste deel der étappe Eindhoven- Hulst. Nadat de karavaan per boot is overgezet, volgt het tweede deel der etappe, waarschijnlijk met een tijdrit van Breskens naar Hulst. De volgende dag gaat het in gesloten formatie naar het Noorden en pas op dé Noordelijke oever van de Westerschelde wordt de weg vrij gegeven. Zo gebeurt dat ook bij de start te Amsterdam in verband met de pont over het NoordzeekanaaL District I: le klas: Volewijckers— 't Gooi, Zeeburgia—Neptunus, Xerxes— Ajax, HBS—RFC, Haarlem—H DVS: 2e klas A: Hercules—Volendam, Vrienden schaar—SDW, ElinkwijkKFC, Hilver sum—ZFC, Alkm. Boys—DWV; 2e klas B: Velox—Alc. Victrix, Spartaan—HVC, ZVV-UW, TOG—OSV. District II: le klas; ExcelsiorDHC ADO—Feijenoord, DFCDOS. EDO—1 DWS; 2e« klas A: Fortuna-Sliedrecht, CoalVUC VIOS-—1Gouda, Schevenin- gen—DCV; 2e klas B: CVV—BMT, HW ODS, Quick—Unitas, UVS-VFC. Westen: BMHC—Hilversum, Togo HDM, HHYS—Gooi Leiden—Be Fair, Delftse Stud.Amsterdam. Robert Donat als de in het onderwijs vergrijsde mr. Chips. Scène uit de opnieuw in roulatie gebrachte film „Goodbye, mr. Chips". zjjn eenvoud diep ontroerend en rijk leven. Maar tegelijk een film, die van ee 1 groot raffinement getuigt. In de rol van mr. Chips geeft Robert Donat een meeslepende creatie, die ge heel op de camera is afgestemd en die zo echt is, dat wij ons na het zien van de film geen ogenblik Robert Donat herinneren, doch alleen maar mr. Chips- Een wel zeer zeldzame ondervinding bü een film. Greer Garson, toen nog een onbekende actrice, die haar eerste grote rol voor dc film speelde, toonde toen reeds de grote capaciteiten, waarover zjj later bleek te beschikken. Aldus is een film ontstaan, die een beeld geeft van het lange en vruchtbare leven van een man, die opvoeder was van de Engelee jeugd, die de oorlog van 1914'18 hielp winnen en die ook meer dan haar aandeel heeft gehad in de overwinning op het nazi-dom. Een film vol warmte en humor, die de film industrie tot eer strekf, die na al die jaren niets aan actualiteit heeft inge boet en die wij ieder van harte aanbe velen: de jongeren, die kennis kunnen maken met een filmwerk, dat ook hun iets te zeggen heeft, de ouderen, die zich niet teleurgesteld zullen voelen, als zij de kennismaking met mr, Chips her nieuwen. G Te Arnhem zijn drie personen aan gehouden wegens diefstal van een. auto. Een hunner was de inspecteur van politie De V., die een week gele den wegens, andere laakbare hande lingen uit de dienst ontslagen was. Zeepost kan worden verzonden met het s.s.. „Volendam"dat 12 Febr. van Rotterdam vertrekt; naar Curacao en de overige gebiedsdelen in de West met het m.s. „Helena", dat op 10 Febr. vertrekt. Correspondentie tenminste 2 dagen voor het vertrek der sche pen te verzenden. Doordat een paard schrok en achter uit liep, geraakte het 3-jarige doch tertje van de fam. K. te Boekei (N.B.) bekneld tussen de wagen en een muur. Het meisje werd doodge drukt. De vindingrijkheid van de mens en speciaal die van de Amerikaanse zaken man is grenzenloos. Dezer dagen heeft dè regering der Ver enigde Staten een stokje moeten steken voor de manipulaties van een zakenman in Philadelphia, die een wel wat al te goocheme manier had bedacht om geld voor zijn zaak bij elkaar te brengen. Iljj zond aan 1000 mensen een verzoek, hem ƒ250 te lenen, waarbij hij beloofde dit bedrag onvoorwaardelijk binnen tien jaar te zullen terugbetalen. Bovendien bood hij hun een aandeel in zijn zaken. Degenen, die hem het gevraagde leen den, zond hij per kerende post een staats obligatie, waarvoor hij 187.50 had be taald, maar die na tien jaar voor de hou der een waarde heeft van ƒ250.—. Het financiële genie hield aldus ƒ82,50' over op iedere lening, welke in zijn zaak werd gestoken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2