Geharnaste strijd voert het volksgezondheid En voor dat doet het particxdier initiatie! NOG GEEN EINDE AAN HET INDIE-DEBAT V jeugdige lezerskring Zwartjas en de aardbeving 2 MARIA LICHTMIS L bezoek 1 oor onze Februari f Odie Bartje ANG zullen ze leven RUIT-NIEUWTJES Minister Jonkman antwoordt Dinsdag Intriges in de „kleedkamer" OP ZATERDAG 31 JANUARI 19*18 PAGINA 5 Wat is toch het Wit Gele Kruis f V) BOTER OF MARGARINE Keuze weer geheel vrij Vader werd vals INGELICHT en meester kreeg pak slaag H. DIEMER KRIJGT DE LEEUW Overzicht Tweêde Kamer [ET OPGEVEN DER „POCKETS" OP JAVA ONGELUK OF ROOF- MOORD? GARE GRADUS HELPT 'N HANDJE Toen de Moeder van God haar Kind opdroeg in de tempel, ging Simeon zijn Heer tegemoet, en tot Maria sprak hij het woord dat een onweer- legbare bevestiging van haar Fiat was, dat haar onverbiddelijk tot de Moeder van Smarten maakte, en dat'ons, haar kinderen in Christus, veroordeelde om in de wereld en niet van de wereld te zijn. Hij moet geweten hebben, van hoeveel pijn en tranen hij de bode ?effe™sPraak van het onverzoenlijke had zijn leven 9 f,„e ve^9issing van de mensen, en hun bedrog, hi I on hun lrl,iJnZl^theid' ^LUn sPe^ en hun ernst, hun noblesse enin al die ervaringen een wijs man geworden en hij had bitter kunnen zeggen tot zijn Heer, dat het nu eindelijk genoeg moest zijn. Maar in alle tribulatipn van de om Adam's zonde gevloekte aarde was hij een kind gebleven, en het geloof in Hem, die ons aller jeugd verblijdt, had hem uitgeheven boven pijn en teleur stelling. Lang voordat Simeon zijn Heer ontmoette, was de Heer Zijn dienaar tegemoet gegaan, en had zijn ziel geraakt en haar ontvankelijk gemaakt voor de werkelijkheid, die achter de din gen der aarde is, die tegelijk aan alle vergankelijkheid zin geeft en er alle zin aan ontneemt, en waarin de synthese ligt van alle tegenspraak. Voordat zijn verlangen zich hechten kon aan wat van de aarde is', had het zijn verdwijnpunt gevonden in wat boven de aarde is. Voordat bitterheid en ontgoocheling het uitdoven konden, had de zekerheid van zijn vervulling het tot een triomf gemaakt. Voordat Simeon in pijn en tranen de wijsheid van de aarde won, was hij aan de wijsheid der kinderen Gods deelachtig geworden. En sindsdien kon alle mislukking hem tot vreugde zijn, en alle sterven tot gewin. En, toen hij zijn Heer ontmoette, en wist dat het zijn Heer was. voelde Mj zich niet betrapt en ontmaskerd. Zijn geweten zei niet, dat het allemaal ijdel en verkeerd was, want heel zijn even was verlangen geweest; en zonder vrees kon hij bidden 77?h 6 Pen hem hebben nagebeden: „nu laat, Heer, heil gezien" 9aan vre^e want mijn ogen hebben Uw IN TE MOPPENTROMMEL den, b.v. aan t.b.c. ten prooi vallen,'woe den ze nu al opgevangen. Opgevangen door de wijkverpleegsters van het Wit-Gele Kruis, de zusters, die nooit klaar zijn en wifer werkdagen altijd boven het dozijn uren uitkomen. Want die zijn het, die het «intact hebben met de gezinnen, die ontdekken als er iets niet klopt, als een van de kinderen lastig s, als het niet mee kan komen, die de hele familie leert kennen, die ze allemaal n de gaten heeft en die op de duur ook het volle vertrouwen weet te winnen. Oat doet die zuster, die U maar steeds angs de weg ziet vliegen, die 's morgens als U naar Uw werk gaat, er al drie be doeken op heeft zitten en die U soms laat n de avond, als U nog even door hgt aam gluurt alvorens onder de wol te uiken, langs ziet rennen op haar fiets oor nog even een spoedgeval. Wit en geel is het Kruis, maar van het liepste en gloeiendste rood moet de liefde zijn van allen, die zich aan dit werk voor de gezondheid van Nederland's katholie ke bevolking wijden. De Nationale Federatie bestaat wel haast vijf en twintig jaar en in de Utrechtse Voorstraat, werken de heren mr. De Vreeze en Bartels met een kleine staf van personeel aan de organisatie en coördinatie van al hun plannen, die vele en velerlei zijn. Zo'n organisatie, die zulk een onschat baar werk verricht voor geheel Neder land, wordt natuurlijk vanwege het rijk gesubsidieerd. Dat loopt in de tonnen, maar alléz, het is goed besteed..zo zou je denken. De Federatie-organisatie krijgt echter het kapitale bedrag van 15.000 als. rijkssubsidie. Ze kunnen er net de kosten van de uitgaande poststukken mee betalen Ook gezondheidszorg! Massa-drukproces in het Kleuter-koloniehuis „De Krabbenbosschen" te Rijsbergeti (N.B.) We overvielen dr. Haanappèl in zijn onderzoekkamer in het wijk- gebouw van Het Wit-Gele Kruis in Dorst (N.B.) en een pracht van een baby krijgt nog eens een goedkeurend klopje van hem na; één van de veertienduizend zuigelingen, die hij. als districtskinderarts van het Wit-Gele Kruis in een deel van Brabant jaarlijks onder zijn kundige handen krijgt. In Eindhoven verklaart dr. Van Maarse- veen ons de werking van een consultatie-bureau voor kleuters en eigenlijk heeft hij maar heel weinig tijd, want de wachtkamer zit vol met vaders en moeders met hun kroost. Maar na tien minuten is ons de zegenrijke werking van een dergelijk bureau duidelijk: het gaat in samenwerking met het Wit-Gele Kruin. In Helmond zien we de T.B.C.-bestrijding in practijk gebracht en de volijverige voor zitter van het W.G.K. aldaar zou bijna wel uren met ons bezig willen blijve.n, om aan te tonen hoe goed het werkt en hoe nuttig het zou zijn als het W.G.K. meer medewerking kreeg en als Het Wit-Gele-Kruis kan op dergelijke bureaux, op dergelijke mannen en insti tuten wijzen in het hele land: we zagen ze voornamelijk in Brabant en Limburg in werking, maar wat we daar aanschouw den konden we in andere provincies nét zo goed gaan zien, want het gaat op de- heid ™l,2\nïet de zelfde voortvarend- prachtiïlfv zelfde succes zelfs, dit tief, dat thins ^ngeve^^'^/z11"13- -genrijk arbeidt in het verhand ZS' grote federatie van het Wit rLi ï1 niet alleen voor katholS^S?' maar voor gèheel ons vaderland wat is toch eigenlijk het Wit-Gele Kruis? Er zijn er nog maaral te veel" die eerst tegen een bevalling 0f bii een ziekte zich eensklaps herinneren, dat lê ergens in de ,1a van het dressoir nog zo'n kaart hebben liggen van het Wit-Gele" Kruis en nu om eeu steek, een zeiltje ol een ziekenhuisbed naar het magazijn van het W.-G.-K. gaan. Gelukkig, dit ik daar lid van ben, nu ben ik weer even uit de nood Prachtig als U 20 de nood geholpen bent (meestal voor de minimum-contri butie, is 't niet?) maar weet U wel, dat U de eer heeft van een organisatie lid te zijn, zonder welker werkzaamheid de gezondheidstoestand in Nederland ver moedelijk nog jaren achter zou liggen bij het peil dat nu bereikt is? U is lid (want dat kan met de groot ste waarschijnlijkheid wel gezegd wor den) van het Wit-Gele-Kruis en nog 409.999 andere gezindshoofden in Neder land zijn dat ook. Er zijn namelijk op het ogenblik meer dan 500.000 aangesloten le den van het Wit-Gele-Kruis, zodat met •en gerust hart gezegd kan worden, dat 2% millloen mensen door het Wit-Gele- Kruig-werk, in Limburg Het (katholieke) Groene Kruis geheten, bestreken worden, meer dan een kwart deel van de hele Nederlandse bevolking dus. Dat is iets om er eens even rustig .over te denken en in gedachten eens hulde te brengen- aan de initiatief-nemers van dit prach tige werk. En prent dit ook eens goed in uw hoofd (het kan zijn nut wel eens hebben bij alle staatszorg, die tegenwoordig over ons nederdaalt,' dit eens speciaal naar voren te brengen): Het Wit-Gele-Kruis is een particu liere organisatie op katholieke grondslag, welke zich ten doel stelt: 1. De wijk verpleging (verpleging van zieken in huis) en 2. De gezondheidszorg in haar volle omvang. Dat staat er zo heel nuchter: twee din getjes maar, wijkverpleging en gezond heidszorg in haar volle omvang. En erf staat speciaal bij in haar volle omvang, dat sluit dus niets uit en haa't er alles in. Kleuterzorg hn^faniVda1tuPr?chti«e Kleuterkolonie- iSl 5 Krabbenbosschen" te Rljsbergen, er v v Gezondheidszorg? Ga f, eens kijkgp, Zie het zoals wij het ge zien, hebben; zeventig kleintjes, die daar genieten en ravotten én weer zo gezond Wprden als een visje en tierig als een kwinkelerend vogeltje in de lente. Maar heeft u ze ook zien komen, bleke snuitjes, soms ondervoed, nerveus tot het uiterste, zoals zuster Schaper, die daar de scepter zwaait, dat fneemaakt? Dat is ge zondheidszorg van het zuiverste water; vóórdat de kleintjes werkelijk ziek wor- Met ingang van de volgende bonaan wijzing zal het gehele rantsoen voedings- vetten wederom naar vrije verkiezing kunnen worden besteed, zodat dan dus de verplichte keuzebon 250 gram mar garine of boter zal vervallen. Deze maatregel is mogelijk geworden doordat de boterpositie aanmerkelijk is verbeterd tengevolge van de hogere melkproductie. Een verhoging van het rantsoen wordt echter nog niet mogelijk geacht. O Te Wuppertal is een overvolle tram die van een steile helling naar bene den reed, uit de rails gelopen. Twaalf inzittenden werden gedood, minstens 33 gewond. O Zeven Denen, die deel uitmaakten van de pro-Duitse terroristenbende „Schid- ler-groep", welke tijdens de bezetting 40 moorden en 19 moordaanslagen heeft begaan, zijn te" Kopenhagen ter dood veroordeeld. O Voor net eers* sinds 46 jaar ls de Dnjepr tussen Kiejef en Dnjeprope- trofsk reeds in deze tijd van het jaar begonnen te ontdooien, dank zij de bij zonder zachte winter. De rivier is bü Kiejef 60 centimeter jestegen. O Sinds de algemene verkiezingen in 1945 heeft de Britse labour-partij thans voor het eerst een parlementszetel verloren in de tussentijdse verkiezin gen te Camlachie De conservatief Charles Mc Farlane verkreeg de meer derheid. <0> Op grond van het zuiveringsbesluit he.eft de minister van justitie met in gang van 20 Januari 1948 ontslag ver leend aan E. W. Beekman als commis saris der staatsrecherche le kl., inge deeld bij de rechercheschool ter stand plaats Den Haag; pensioen en andere rechten behoudt hij echter. DOOR DETAILLISTEN IN TE LEVEREN BONNEN Voor de week van 17 Febr. '48 Onlangs kwam: Mientje uit Abcoude van school met de' mededeling thuis, dat meester haar met een stok had geslagen. Vader toonde zich hierover zeer gebelgd en tijdens de lesuren stapte hij naar de school om deze mishandeling te wreken. In het bijzijn van de leerlingen gaf de woedende vader de onderwijzer een flink pak slaag. Peze behandeling geschied zo hardhandig, dat de dokter er aan te pas moest komen. Later kwam uit, dat Mientje helemaal niet geslagen was. De politierechter had de vader destijds voor dit vergrijp drie weken gevangenis straf opgelegd, doch de onstuimige vader ging tegen dit vonnis in hoger beroep, waar de proc. generaal volstond met een eis van vijftig gulden boete. Vader betuigde zijn dank voor deze mil de straf en beloofde beterschap. De heer H. Diemer, de lekenrechter van de drukkersgemeenschap, herdacht gisteren zijn vijf en twintigjarig voorzit terschap van de centrale commissie, het hoogste rechtscollege in het typografen- bedrijf. Gisterenmiddag recipieerde hij in hotel De l'Europe te Amsterdam, waar een lange reeks autoriteiten en bekenden hem toesprak. Mr. dr. - A. A. van Rhijn deelde als vertegenwoordiger van de mi nister van sociale zaken mede, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft hem te benoemen tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. „Binnenkort zullen de ge westelijke- arbeidsbureaux de bevoegd heid krijgen arbeidsgeschillen te berech ten. Het ligt in de bedoeling van de rege ring dan ook het grafisch bedrijf alle ge schillen zelf te doen behandelen. Dit ver trouwen is niet voor een gering deel aan het werk van de heer Diemer te danken", aldus mr. Van Rhijn. Ofschoon het Donderdagavond over twaalven was geworden, kon de rij sprekers toen nog niet worden afgeslo ten, maar Vrijdag rukten toch de laatste troepen met ongelimiteerde spreektijd aan. Op het ministeriële antwoord moe ten we intussen nog tot Dinsdag a.s. wachten. Deze Vrijdagmiddag was grotendeels voor de communisten. Behalve door de Stk. Ger. dominee Zandt werd voorts nog het woord gevoerd door dr. Bruins-Slot (A.R.), die evenals in eerste termijn als schildknaap zijn fractieleider Schouten in bescherming nam tegen de aanvallen van prof. Romme. Hij zocht het dit keer min der in een erudiet betoog dan wel in een niet zo moeilijk zich vrolijk maken over zijn tegenstander. Waar het op aankomt? Dit: Wanneer prof. Romme nu jammert over het verkommeren van het staatska- rakter der Unie, heeft hij dat aan zich zelf te danken; want alleen door de „aan kleding" van Linggadjati is er dat staats- karakter in gebracht en hu heeft niet tijdig verhinderd, dat anderen nu weer aan het „uitkleden" zijn gegaan. Vandaar dat de Unie in de versukkeling is geko men, wat natuurlijk de A.R. voorzien hebben. altjjd *wel Wanneer het met dit debat komt tot een derde termijn waarop wel kans bestaat zal prof. Romme ongetwijfeld niet in gebreke blijven over dit proces van aan- en uitkleding het zijne te zeggen. Over de „zwartste bladzijde onzer his torie" hield ds Zandt een variatie op het bekende thema: Renville is nog droevi ger dan Linggadjatij Vreemden heersen over ons! Aan de hamer van de voorzit ter ontsnapte de uitspraak, dat dr. Van Mook beter zijn eigen belang weet te dienen dan dat van Nederland! Over een paar gevallen van corruptie bij éón waarvan een hoge militair zou betrok ken zijn werd ten slotte inlichting ge vraagd. Derde motie Drie communisten moes^n hun licht over de brandende kwestie laten schij nen. De jurist der fractie, mr. Stokvis, zong weer uitbundig de lof der republiek als „autonome, de- jure erkende, souve- reine „staat" en vroeg een objectief ge rechtelijk onderzoek naar het gebeurde in Bondowoso. De heer Hoogcarspel informeerde o.m. of de 14 dagen geleden door de regering toegezegde financiële .nota nog niet spoe dig zal loskomen en motiveerde dat zijn fractie geen der beide moties kan onder schrijven waarom een derde exemplaar werd ingediend, een verbeterde editie van de motie-Schouten, uitsprekend dat de benoeming en samenstelling van het „Collegiaal orgaan" bij de wet behoren te geschieden. Het slotwoord sprak de nieuwe hoofd redacteur van de „Waarheid", Paul de Groot, die, hoezeer ontstemd over te vfrei- nig voorlichting door de regering (pro- tocol-Kalioeran), toch precies wist te ver tellen, welke intriges zich rond de wapen stilstand hebben afgespeeld. Wat de nu ontslagen heer Graham aan de republiek beloofde, hebben de communisten hier haar al twee jaren geleden toegezegd! -De rechterzijde der Masjoemi en de partij van Soekarno Intrigeren thans met Ame rikaanse hulp tegen de linkse meerder heid der Knip en hierin schuilt voor Ne derland een .acuut gevaar! De communis ten zij het niet, die thans nog „Indië los van Nederland propageren, maat, het ge jengel en gepingel" der reactie draagt daar schuld aan. De democratische lin kervleugel, die, anders dan zijn tegen standers, met NeSerland wil samenwer ken, biede men daarom steun. En.... er kome een nieuwe „Commissie van drie", maar dan door de Veiligheidsraad zelf benoemd. Daar minister Jonkman met zijn ant woord nog niet- gereed was. werden de besprekingen klokke 3 uur verdaagd tot Dinsdag. L. H. -Nadat op 28 dezer de bestands-overeen komst voor Zuid-Sumatra werd gesloten, blijken thans de besprekingen in West- Java eveneens gunstig te verlopen. Vol gens de „Nieuwsgier" is de algemene in druk, dat de neiging tot het opgeven van de zogenaamde „.pockets" bij de republi keinse troepen aanzienlijk wordt be ïnvloed door de slechte voedselpositie. Door gebrek aan transportmiddelen zal het tijdschema vermoedelijk pas op 15 Februari a.s. In volle gang zijn, aldus de „Nieuwsgier''. Donderdagavond ts tussen de kade van uA dn van ^tedemblik en een schip hdt stoffelijk overschot -gevonden van de 60-jarige Bunschoter visser H. d. G. De man had even tevoren duizend gulden gebeurd op de visafslag, welk bedrag niet meer op hem werd gevonden. Teke nen van geweld werden op het lijk niet aangetroffen. Wat het geld betreft houdt men rekening met de mogelijkheid, dat 's mans portefeuille uit zijn zak is geval len en dus op de bodem van de haven zou liggen. Daar echter misdrijf niet uit gesloten wordt geacht, stelt de politie een nader onderzoek in. Cacao; 086 alg.. 586 alg. rts.), Rts.b r aoo (Lfts Te verstrekken no. coup Afloss-week 9—15 November 1947 146 alg. (1 rts.), 133 res. (2 rts.), 6^'i lcaa® <2 rts.),'Rts.b' )0, en 18—24 Jan. 1948, C coo r verstrekken nó' coup en?2f5-we*k 4-10 Jan 1948 0 578;axk204grxSi225):T Coupures C 577 coup. g 141 ajw verstrekken no. Brood: 140 ale n!ekAr10 Jan' 1948- rts.), 039 alg 1 fi n18 r,A, ,640 alS. (2 641 alg. (4 -ts 1-aj? 1 aI8- 611 alg., 634 res. (4 rts 1043 "hr' 1? foS 198 res„ G 21 (4 rts.) en nw P 04 (8 rts )- Kts.b en voor brood of vermicpmnnVOOr brood It,.). Coup. X 142, C 575, C 583. T« vej strekken no. coup. C 574. Gebakbloem II, bakkers/banketbak kers: 141 alg., 641 alg., Rts.b. FB Coun X 142, C 595. Te verstrekken no. coud C 594. Gebak I: 111 alg., 611 alg., Rts.b. FB (1 rts.). Te verstrekken no. "coup. C 575 C 583. Gebak II: 141 alg. 641 alg., Rts.b. FB (1 rts.). Te verstrekken no. coup. C 595 C 602. Boter/margarine-Vet: 128 boter, 628 boter, 1048 boter (1 rts.), Rts.b. G 31 rts.), 129 boter (1 rts.) 629 boter (!4 rts.), 1042 margarirfe (1 rts.), Rts.b. G 32 rts.), Restant: 598 boter, 1038 boter 098 boter, 099 boter (1 rts.), 599 boter rts.), 1032 margarine (1 rts.) Te verstrekken no. coup. C 597 of C 598. Vlees: 126 vlees (1 rts.), 127 vlees (3 rts.), 626 vlees, 627 vlees (1 rts.) 1041 vlees (3 rts.), 1046 vlees (2 rts.), Rts.b. G 51 (1 rts.). Coup. X 203, V 224, C 549 C 550, C 562, C 609, C 610. Vleeswaren: 126 vlees (1 rts.), 127 vlees (3 rts.), 626 vlees, 627 vlees (1 rts.). 1041 vlees (3 rts.), 1046 vlees (2 rts.), Rts.b. G 51 (1 rts.), Restant 096 vlees (1 rts.) 097 vlees (3 rts.), 596 vlees, 597 vlees (1 rts.), 1031 vlees (3 rts.), 1036 vlees (2 rts.). Te verstrekken no. coup. C 609 C 610. Textiel. Detaillisten. Toewijzingen Dis- tex MD 85, A,"B, C, D, E, F, G, H van VA 705 1 en 5 pnt., C 82, D 81 1 en 10 pnt. Confectiebedrijven/Confectionneurs Machtigingen Confectie. VOOR HEN WAARVOOR DEZE WEEK IS AANGEWEZEN. Brandstoffen: Coup. B, C, D, E verbr. - Industriekolen: Geen vervangingstoe wijzingen. Bindstoffen: TA 707, 76 77 BV (3 707' 76 Bv <3 rts.) WA 707 1 13e Per- (1 rts.), WB 707 1 t/m 12e 1947-1948 rantsoenbonnen 1 eenheid Die artikelen, waarvoor geen aflos h is Sen°emd,. moetin worden ingeleverd in veelvouden 'van 10 rant- soenen. Brood in veelvouden van 680 rts Bakkers, die op de gebakbon broodbloem wensen te betrekken, dienen deze te zamen met de andere broodbonnen in te leveren met een ontvangstbewijs MD 242-05. Wensen zij gebak of gebak- bloemcoupures, dan moeten ze worden ingeleverd met een ontvaagstbewil* MO 242-0& Oef, wat was het warm. Nee, het was niet warm meer, het was gewoon snik heet. Alle dieren in het bos hadden zich verscholen op schaduwfijke plekjes of plasten en ruzieden., in het beekje, dat dwars door het bos 'stroomde. Daar was het trouwens altijd een gekwek en ge- piep van belang, want als een dier een nieuwtje te vertellen had, kwamen de anderen daar bij elkaar. Langzamerhand stroomden nu alle dieren uit het bos weer tezamen, want Zwartjas, de ekster had laten weten, dat hij iets ergs te ver tellen had. Nou moest je Zwartjas wel altijd in de gaten houden, want hij fan taseerde wel eens een beetje, maar ten slotte, je kon niet weteh! Daar was hij al en in een tijd van, een zucht zaten alle bewoners van het bos om hem heen. Zenuwachtig danste de ekster op zijn pootjes heen en weer en krassend zei hij: „Vannacht komt er een grote aardbeving,ik vreet het zeker!" Alle dieren schrokken zich een hoedje, maar Spleettong, de adder, geloofde hem niet zo gauw envroeg sissend: „Zo, een aardbeving? En wat is dat? Van wie weet je dat?" Zwartjas huppelde -driftig op en neer en zei: „Wat het is weet ik niet, maar het moet heel erg zijn. En ik heb het gehoord van Breedwiek, de adelaar, die ik tegenkwam, toen hij de vlucht nam." Ai, dat was dan wel erg, want Breedwiek was niet voor de poes en als die aan zijn vleugels trok, moest het toch. wel erg zijn. Een kalme oude baas, die al' heel wat jaartjes achter de rug had, zei: „Maken jullie toch niet zo'n drukte. Misschien is het niet eens waar." Zwartjas stikte haast van woede en stotterde: „O, nu waarschuw ik jullie vöor een ramp en nu word ik door zo'n oude, uitgedroogde naas voor leugenaar uitgemaakt. Het is Maar lullie m°eten het zelf u n' ik miJ'n boeHje in vei- Ifn t brengen." Nu was het helemaal n herrie dat horen en zien verging. De t de ek®ter gelijk en de ander hebbér, L haas wel ®ens gelijk kon kroiW ,^aar de mees voorzichtigen „I f Klommen en zwommen naar hun nesten en begonnen alles g0ed op te ruimen. Zwartjas was er inmiddels vandoor gegaan en ging op een eenzaam plekje in het bos in een hoge boom zitten. Daar ging hij nu eens rustig zitten nadenken, want hoe was het eigenlijk? Had hij alles misschien maar gedroomd? O nee, wacht eens even, hij wist het al weer. Wat een "kostelijke mop, haha. Had hij ze daar even te pakken! Er was niets van waar; hij had het zo maar verzonnen om de andere dieren de schrik op het lijl te jagen. Om' je dood te lachen, ze waren er allemaal ingetrapt! Wat zouden morgen woest zijn, als ze alle m?eite voor mets 11 Nou? voorsets, het kon natuurlijk al tijd Een aardbeving was altijd mogelijk, maar ja het zou nu wel heel toevallig zijn, wanneer het juist vannacht zou gebeuren. En toch, Zwartjas had wel eens wat ge hoord van voorgevoelens. Zou die leugen van hem nu geen voorgevoel kunnen zijn? Stel je nu eens voor, dat alle dieren op 7wartias' raad hun hebben en houden xn veiligheid zouden hebben gebracht en h« het enige slachtoffer van de aardbeving zou zijn' Vreselijk, wat 'n idee en het erge was dat het best zou kunnen gebeuren Wat zouden de andere dieren nu doen? Zwartjas had geen rust meer en vloog weer vlug terug naar de beek. Niemand mllr' Tja dan zou het misschien toch we waar zijn Lieve help, dan mocht hij wel vine terUlt naar zijn nesi, anders ging zijn hele boeltje eraan en doodzenuwachtig schoot Zwartjas naar zijn nest toe waar hW haast-je-rep-je alles in veiligheid bracht en zich tussen de wortels van een dikke eik verschool. - De dag ging voorbij en het werd avond. De zon gluurde nog even stom-verbaasd het stille bos en dook toen weg. Net ah na tedere mooie zomeravond was 'er. geen wolkje te bespeuren. Nu was het donker in het bos en de bomen leken op monsterachtige reuzen met grote grijp armen. Het leek allemaal net als anders. alleenhet was doodstil. Geen geratel van wegschietende dieren, geen geklap- wiek van jagende uilen, niets van dat al les. Het was zo stil, dat je zelfs een speld op het mos had kunnen horen vallen. De maan kwam nu het werk van de zon over nemen en het mannetje in de maan gleed van verbazing haast' van een punt af. Doodstil was het beneden hem, ontzettend raar. Heel heel langzaam ging de nacht voor bij. Duizenden dierenhartjes klopten ze nuwachtig en alles wachtte op de onder gang van het bos door de verschrikkelijke aardbeving. De maan schoof nu weer weg en het werd wat lichter. De duisternis vluchtte rap voor de zon, die steeds hoger klom en daar huppelde de eerste zonne straal al over de boomtoppen. Nog even en het licht drong nieuwsgierig door in de „Mammie", fleemde kleine Bartje, „krijg ik alstublieft een kwartje?" ,,'n Kwartje? Da's niet weinig hoor! Zeg mij eerst maar eens waarvoor'*. „Voor 'n oude man; hij staat 'hard te sphre^uwen, ginds op straat." Moeder voelt zich diep-bewogen. Strelend kijkt ze 'm in dé ogen. Toch bedenkt ze zich nog even, voor het geldstuk wordt gegeven. „En wat roept die man dan wel? Heeft hij ook misschien een bel?" Bartje glimlacht nu niet meer; mammie snapt het zeker weer! „IJsco, ijscó!.. voor 'n kwartje, roept de man", biecht eerlijk Bartje. <Alie V., 13 jaar). uiterste hoekjeg van het bos, waar het al lemaal dieren vond, die koud, slaperig, vermoeid en., woest op Zwartjas waren. De bedrogen dieren haastten zich naar de beëk, waar Zwartjas wel moest komen omdat hij natuurlijk dorst had en zich toch moest wassen ook. Daar kwam ie'al. maar lieve help, wat zag hij eruit. Dik onder de klei, die van de wortels van de boom was gevallen. Hij keek erg slaperig en rilde onder zijn verenpak, niet alleen van de kou, maar ook van de angst over wat hem te wachten stond. Het hele stel dieren vloog op hem af en ze dwongen hem te vertellen, wat er nu eigenlijk van zijn verhaal waar was. Het daverend ge lach, dat toen opsteeg, kon je bossen-ver horen en ieder dier lachtte zo hard, dat het de hele nacht weer goed maakte. En als Zwartjas ftu eens wat wil vertellen, roept alles in koor: „O ja, net als die aard beving, hè?" Zwartjas vliegt dan maar weer gauw weg, de straf voor zijn leugen. Zes kinderen hebben zich voor de ver jaardagskalender van deze week gemeld. Morgen is het RIA v. d. A., die 13 jaar wordt. Als je bij het feesten even aan me denkt, Ria, hoor ik weer gauw wat van je, nietwaar? Maandag zit GERARD K. mei zyn 14e jaar middten in de bloemetjes. Ge rard, proficiat en een massa pret. Dinsdag is het feest voor LOUIS K. voor zijn 10e jaar. Het feestje zal wel dik voor elkaar zijn, niet? Woensdag twee vriendinnetjes tegelijk,. TINY v. B. ei» RIET S„ de eerste wordt 9 en de tweede 11 jaar. Nog jong genoeg, jarigen, om me vlug eens wat over de feestvreugde te schrijven. Tot slot Donderdag, MARIETJE P., die 14 j. wordt. Als je niet ver weg bent en je leest dit, schrijf je dan weer eens gauw? Ver der heb ik nog 2 nieuwe vriendinnetjes, die te lang hebben gewacht met schrijven en nu is hun verjaardag al voorbij! INI v. M. is Maandag 19 Januari 9 jaar gewor den (je briefje had als poststempel 26 Jan.!) en TINY R„ die 25 Januari 11 jaar werd. Beiden alsnog proficiat. GOOOOOOG0S0e)OGO(DOGO0OOOOO(| hoe zit dat? Een heel karwei hè, verleden week? Nu ja, langzamerhand krijgt iedereen er toch de slag van. J- dubbel,.tje" is dubbeltje; 2. Aha, er is tnee. Effen zetten! 8. goudkoorts; 4. bom bast; 5. rivier. Deze keer beginnen we weer wat ge makkelijk. 1. Met welke zeep wast zich geen dame? 2. Waarom heet een ei een ei. 3. Wat is het verschil tussen een vrouw tjesharing en een haringvrouwtje? 4. Welke stal is de slechtste? 5. Waar ga je heen, als je 6 jaar bent? „Kan ik de trein naar Amsterdam nog halen?" „Dat ligt er aan, of U hard kunt lopen. Hij is precies 6 minuten geleden vertrok ken." o—o— Truus: „Moeder, als ik een horloge krijg, ben ik zo beter." Moeder: „Hoezo, kindje?" Truus: „Wel, de tijd heelt toch alles." oo Mevrouw: Je kunt beter vanavond niet uitgaan Alida. Ik voel me niet zo lekker." Dienstbode: „Dat ls geen bezwaar, me vrouw. Ik voel me zo gezond als een hoentje." Als er ooit iemand een beste bui heeft «ehad sla ik die nu met stukken. Ik ben n 1 dik in mijn sas, niet alleen, omdat zo veel briefjes zijn binnengekomen, maar omdat er zoveel nieuwe vriendjes en vriendinnetjes bij waren, niet minder dan acht En als iemand van jullie denkt: Nou nou, daar zit ie mee in zijn maag", dan moest die iemand eens even een kijk- ie kunnen nemen. Mijn jasje hangt over de stoel en ik zal 'm (niet mijn jasje hoor. maar zo maar ,,'m") eens van katoen ge- ven. GERARD v. G. (8 j.), niets te danken hoor dan moet je bij Piet zijn! Ik ben blij dat het in de smaak valt en ik hoop, dat ie er plezier van zult hebben. Fijn, joh, dat je geschreven hebt, laat nu de eerste keer niet gelijk de laatste zijn! Op die brief van Piet wacht ik nu maar vol span ning en.op al de volgende van jou na tuurlijk! NELLIE L. (14 j.), kom, kom, vond je het niet een beetje kaal, zo alleen dat ge dichtje. Natuurlijk wil ik het graag heb ben op voorwaarde, dat je me gauw weer eens schrijft en dan echt natuurlijk. Ook je geboortedatum niet vergeten, hoor! JOKE S. (11 j.), dat snap ik niet, dat je ouders zo iets belangrijks konden verge ten. Des te groter is nu natuurlijk de ver rassing geweeèt. Waren ze niet jaloers op school? Ik vind het maar leuk, dat ik een paar kinderen een plezier heb kunnen doen. Nu, je ziet het, daar ben je in de courant en jij bent weer aan de beurt. Joke! MARCEL V. (12 j.), dat is dus een da verend succes geweest, niet alleen voor jou en mij, maar voor de hele familie. Is er nu niemand meer thuis, cfie ook eens goede maatjes met me wil worden? Dat gaat heel gemakkelijk, een briefje en het is voor elkaar. Toen ik heel jong was, heb ik ook in het koor gezongen, maar ik heb nu mijn stem ingeslikt! NELLY T. (12 j.), zo is het goed, alle begin is moeilijk, maar het begin duurt maar even! Je zult eens zien, dat je nu de krant met nog meer plezier leest. En dan die belofte van raadsels (moppen nog even vasthouden tot ik een gil geef!) en van trouw schrijven. Wel Nelly, nu moet jij ook weer eens een vriendinnetje voor me winnen. Nou RIA v. S. (11 j.), dat je van lolletjes maken houdt, had ik direct al in de gaten. Het was een vreselijk leuke brief, eerlijk waar. Dus nu we kennis hebben gemaakt, krijg ik geregeld een brief van je, afge sproken? Enzo nu en dan kan er toch wel eens een briefje bij van een broertje of zusje! De groeten, terug voor allemaal. TINY R. (11 j.); daar heb je het nu, als je op het nippertje schrijft, je verjaardag staat er nu pas in. Enfin, zuUen we maar afspreken volgende jaar beter? Drie raad seltjes kan ik gebruiken, maar de mop pentrommel is nog steeds gesloten. Ont houd de moppen maar, tot ik weer een sein geef. INI v. M. (9 j.)pik snap het niet. Heb je al die tijd met je briefje in je zak ge lopen? Nu, troost je maar, want over 11% maand ben je alweer jarig en dan zal ik zorgen, dat je naam op tijd in de kalender staat. Leuk, dat je nu met je vriendin netjes mee schrijft. Doe je het net zo trouw als zij? JEANNE B. (13 j.), daar ben Je dan weer, wel een weekje later dan je dacht, maar op deze dag extra leuk, vind je niet? Je ziet, dat ik de dag niet heb vergeten en morgen begin je natuurlijk prompt aan een brief, hoe het feest is verlopen. Ae coord? Fijn zeg, dat je een vaste klant gaat worden. Ken je nog niet meer meis jes? NETTY v. O. (12 j.), zo nu weet ik wat meer van je en sta je op de kalender. Leuk hè, dat al die vriendinnetjes telkens opduiken? Mij ophouden met briefjes? Foei, net of dat erg is! Nee hoor, ik lees al die briefjes met veel plezier en hoe meer je schrijft, hoe gemakkelijker het voor mij is, om terug te schrijven. Doe dus je best maar! MIEP A. (12 j.), eerlijk waar, jou was ik vergeten. Maarwie z'n schuld is het? Enfin, we brommen niet meer en gaan met nieuwe moed weer beginnen, I ja? Bovendien, drie nieuwe vriendin netjes, dat is niet mis. Nelly heeft zich al gemeld, nu Toos en Reü nog. Dank ook voor je raadsels, de laatste had ik nog niet. En nu.... volhouden, Miep! Nou, LOUIS K. (9 j.), dat.is maar kiele- kiele met je verjaardag! Enfin je ziet het, je kon er nog net bij. Met 22 Februari hebben jullie thuis dus een knal-fuif; ik wilde, dat ik even om de deur kon kijken. Fijn joh, van dié raadsels, ik kan er drie gebruiken, dat zet weel' een beetje aan. Kerel,Succes, met je zesjes en tot gauw. SANNIE H. (11 j.), het allerbelangrijk ste heb je toch nog vergeten. Hoe kom je daar in het ziekenhuis terecht en wat mankeert eraan? Nu je toch zo veel tijd hebt, moet je me dat toch eens haarfijn schrijven. Tja, je kunt toch maar nergens beter zijn dan thuis, maar kom, misschien ben je weer gauw op „vrije voet". LENIE K. (11 j.>, die por-partii met Louis heeft best geholpen. Bedankt voor de moeite hoor en natuurlijk ook voor je belofte. Louis sch*ef al zoiets over die feesten. Hoor ik van jou dan precies eens hoe het met „Hans en Grietje" is afgelo pen? Natuurlijk ook jij bedankt voor de raadsels! Wel ANTON A. (10 j.), dat is dan een schrijverij' met haken en ogen geweest, maar we begonnen weer met een schone lei! Dat verhaaltje van je is wel leuk maar heel erg kort. Nu dacht ik zo. Ik maak er een echt verhaaltje van, wat groter, vind je dat goed? Schrijf me dat dan even. Dank voor de raadsels. - GERARD K. (13 j.), fijn, dat je Bep hebt opgepord, als hij er maar Been blauwe plekken van overhoudt, want dat is de bedoeling niet! Tja, meer papier, Gerard, want het is nu nog passen en me ten. Die eekhoorn is genoteerd net als je verhaaltje, daar moet ik eens rustig op studeren. Als de zetter al die foyten maar wil maken! BEP K. (10 j.), je hebt gelijk <*»t- versje is leuk én je ziet het bir.n. wel opduiken! Al bijgekomen van G-- 4 z'n por? Nou, eerlijk gezegd Gerard. *>m er op de tekening nu niet direct mo< i —1 Ik weet niet of hij erg lelijk ls, maar tl» ieder geval moet hij toch twee armen lv^ ben, het staat anders zo kaal! Nu, luidjes, punt erachter en tot de week. OOM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5