„Wij hebben de kracht voor een nieuw begin" Aan de wieg der Verenigde Staten van Indonesië Nationaal centrum voor d,e kath. vrouwelijke jeugd HEEFT HET CHRISTENDOM Voorvechter der kleine hoeren Go DE TIK op Dimitrof s vingers pinda's 80 cent te duur NOG WAARDE? NG Communistische onwaarachtigheid en slavernij Valse bankbiljetten-drukkerij DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN KONINGIN TOT DE BONDGENOTEN Iets over organisatie eii taak Merkivaardig pleidooi van Griekse geleerden Werd handlanger der Duitsers LandBouw-export lector in de dagblad wetenschap Eén contributie juwelendieveK1 slaan LAGEN Wat is er met het Oostblok 70ste JAARGANG WOENSDAG BRUARI 1948 No. 50534 9 sX'evfoV ïVUtioS-McS?»?'' GENERAAL KAPITTEL DOMINICANEN IN'1949 meer dan 550 millioen bij organisaties van de Mi d den stand- HUN SLAG in ENGELAND Een buit van 4 ton H.M. DE KONINGIN NAAR HET LOO MILLIÖNNAIRS AAN DE „STEUN" i Partij tropische producten in beslag genomen GOED SPEURDERSWERK der Amsterdamse rijkspolitie HE HANDEL IN TABAKS- KAARTEN I ZWENDEL IN VALSE TEXTIELPUNTEN - HUWELIJKSBUREAU ZWENDELDE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804, De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 1 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woprd meer 5 ets.Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling.. Om half zeven gisterenavond, in het paleis te Amsterdam, heeft H. M. de Koningin haar aangekondigde radio-rede uitgesproken tot hen, die in de jongste oorlog de' bondgenoten waren van ons land. En Haar woord heeft door de «ether geklonken over gans de wereld. De toespraak immers werd uitgezonden door de Ned. wereldomroep en door Hit Yersum I en II. Gehëel of ten dele werd zij heruitgezonden door alle zenders van i de N.B.C, in de Ver. Staten, door de B.B.C. in Engeland en door de Engelse wereldomroep, door de Canadese omroep, de Eranse en Belgische, door de „Suid- Afrikaanse Uitsaaikorporasie", door het British en American Forces Network in Duitsland; door Radio Batavia en alle aangesloten zenders in Indonesië, de Curom in Curagao en de A.V.R.O.S. in Suriname. In het Engels sprak H. M. als volgt: Tot hen, die in de oorlog onze bondge noten waren, wil ik enkele woorden richten. Ik wil uw aandacht vestigen op een belangrijk ogenblik in het leven van de volken van ons Gemenebest. Een vrij, federatief Indonesië zal spoe dig zijn plaats tussen de democratische volkeren der wereld innemen. Zeven jaar geleden, toen Nederland t)in de macht was van de Duitse dwinge land, heb ik mijn landgenoten het voor nemen aangekondigd van het scheppen ener nieuwe staatkundige verhouding tussen Nederland en de andere delen des rijks. Een jaar later, in het hevigst van de oorlog, gaf ik de lijnen aan, waarlangs de ontwikkeling zich zou moeten vol trekken. Thans is deze ontwikkeling een levende werkelijkheid, die snel haar uiteindelijk doel nadert: de Verenigde Stated van Indonesië, in een unie verenigd met het Koninkrijk der Nederlanden, Suriname en de Antillen. In de donkerste dagen Van de oorlog vond Noord-Amerika's grote president mijn onvergetelijke vriend, tezamen met Groot-Britannië's onverschrokken strij der* voor de vrijheid, blijvende woorden voor ons gemeenschappelijk streven, dat v^r uitging boven ons onmiddellijk doel: het herwinnen van onze onafhankelijk heid. Wij zouden de wereld vrij maken van angst en vrij van gebrek, wij zouden haar maken tot een plaats waar de meni vrij is, God te dienen op zijn wijze en waar hij vrij zij» mening uiten kan. Het stemt mij gelukkig, dat mannen in Indonesië en hier de wijsheid en de be kwaamheid bleken te bezitten om staat kundige vormen te vinden, die aan vele millioenen mensen de vrijheden en rech ten zullen waarborgen waarvoor gij, onze bondgenoten, met ons tezamen hebt ge streden. Zij hebben nog veel werk te doen. ;In die delen van Indonesië, waar ter roristen ook thans nog moorden, plun deren en brandstichten, is de gewone man nog lang niet vrij van angst en gebrek. Daar, zoals ook elders in (ie wereld, moeten de machten van anarchie en wan orde, die het herstel der volkeren trachten te verhinderen, worden overwonnen. Ik vertrouw, dat deze hindernissen zullen worden overwonnen! De volken van Indoijesië zijn vastbe sloten de verantwoordelijkheden en de plichten op zich te nemen, welke ver bonden zijn aan een democratisch bestel, zoals gij en wij dat kennén. Wij weten, dat in onze dagen geen be trekkingen tussen volken kunnen stand houden, tenzij zij gegrondvest zijn op wederzijdse instemming en op de wil tót samenwerking. Daarom moedigen wij hen aan en hel pen wij hen bü ftun streven. De koloniale gedachte heeft afgedaan. Wij verloochenen ons verleden niet, noch het grote werk dat daar is ver richt. Maar een volk moet de kracht heb ben om een nieuw begin te maken. WU hebben die kracht. Wat de volken der wereld thans nodig hebben is een nieuwe samenleving op de grondslag van gelijkheid, en wederzijds vertrouwen. Wellicht zal de oplossing, die in Indonesië wordt tot stand gebracht, als voorbeeld kunnen dienen in andere gebieden van Azië. Een volkerengroep van niet minder dan zeventig millioen mensen heeft zich geschaard aan de zijde der democratie, zogjs wij die kennen. Dat is een grote gebeurtenis. Een verenigd Indonesië, gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde, kan -een groot aandeel nemen in de ge meenschappelijke strijd tegen honger en' gebrek. In vrije samenwerking met Ne derland, Suriname en de Antillen, zal een souvèrein Indonesië voort kunnen werken aan zijn economische Ontwikkeling, die reeds voor de oorlog in Azië haar weerga niet 'vond. Door Europa en Amerika te voorzien van zijn productep en grond stoffen zal Indonesië een aanzienlijke bijdrage kunnen leveren tot de geweldige krachtsinspanning, die thans, onder ,het plan-Marshall, van het Amerikaanse volk wdtdt gevraagd. Reeds herrijst het land uit de verwaY- rinwaarin de Japanse bezetting het heeft ^gebracht. Hartstochten komen tot rust, het wantrouwen neemt af. De ver heven woordenvrijheid en vaderlands liefde herkrijgen hun ware zin nu Indonesische nationalisten de handen ineen slaan om een federatie op te bou wen over de gehele uitgestrektheid van het eilandenrijk. Door deze gemeenschappelijke krachts inspanning, gegrond op dezelfde begin selen als het Atlantisch Handvest, verrijst een nieuw Indonesië. Zowel Nederlanders als Indonesiërs zien uit naar de' dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland de hun toekomende plaats" zullen innemen temidden van de Ver enigde Volken. Op die dag zal weer een stap zijn gezet op de moeizame weg naar de vrijheid. Gisteren vertrok uit Rotterdam de „Modjokerto'' van de K. R. L. naar Indonesië met een deklading van vijf zware binnenschepen, vier lichters voor Billiton en een tjalk. Tussen de schepen zijn hokken getimmerd voor vÜftil! varkens, die de varkens fokkerij in Indonesië weer op peil moeten brengen Morgen zal Z. Em. Johannes Kardi naal de Jong het tf&tlonale centrum van de R. K vrouweliike Jeugdbewe ging inwijden, een riant huis aan de Nieuwe Gracht te Utrecht. Het verdient zeker aanbeveling aan de vooravond van deze gebeurtenis iets meer over de organisatie en het wezen van de kath. vrouwelijke jeugd beweging te vertellen, waarvoor ons de stof geleverd werd irf een onderhoud met de zeereerw. heer G. Groothuis, wnd. aalmoezenier van de Gidsen en wrid. directeur van de Kath. Vrouwe lijke Jeugdbeweging; mej. R. V.endrik, nationaal voorzitster vftn de Kath. Actie Vrouwelijke Jeugd en mej. mr. ^B. C. M. J. Twaalfhoven, nationaal commissaresse der Ned. Gidsenbewe- ging. Zowel het nationaal secretariaat van de K. A. Vrouwelijke Jeugd als het natio naal hoofdkwartier van de laatste groe pering zijn beide hier gevestigd, zodat dit gebouw beschouwd kan worden ais de centrale van alle autonome organisaties van de Kath. Vrouwelijke Jeugd. Het stemt tot voldoening, dat de ver schillende groeperingen steeds meer tot een nauwe samenwerking zijn gekomen, waarbij iedere beweging toch haar eigen karakter heeft bewaard. Van de Ned. Gidsenbeweging, die in 1945 is gestient, "kan verteld worden, dat zij thansbijna 45.000 leden telt. Het grootste percentage wordt gevormd door de gidsenkringen van meisjes van 11 tot 16 jaar, terwijl later met de organisatie van kabouters (8—11 jaar) en de pioniersters (meisjes van 17 jaar en Reeds geruime tijd voor de oorlog, toen het de kleine boeren, met name in Noord- Brabant en het Land van Maas en Waal bitter slecht ging, ontplooide Alf. Bouw man uit Budel zijn bekende „Actie- Bouwman", die zelfs tot een politiek par tijtje uitgroeide. Zijn actie voor het bestaansrecht van de kleine boer wekte hevige beroering in Brabant en ook daarbuiten en had deze gned menende vechter toenmaals tegen standers, hij had ook zeer veel volge- llni!=n'm Mei 1940 zocht hij voor ver- to van /iin idealen steun bij de lijke weg van het nations Hij liet zich in November 1943 gemeester van Buidel ïnstalle ging in de loop van 1944 in d diverse misdragingen tegen het - volk. Hij bracht o.a. personen aan mj de S.D. te Eindhoven, hielp, mee bij op sporingen en arrestaties; o.a. liet hij - aantal van zijn secretarie-ambtenaren, weigerden medewerking te verlenen sa de tewerkstelling in Zeeland, arresteren Gisteren stond B. nu tereeht voor het B.G. te Den Bosch, waar hij volmondig bekende veel te hebben, misdreven. Een psychiatrisch rapport constateerde, dat hier een uitzonderlijk man terec.it stond, wiens daden aanvankelijk waren ingegeven "door warme naastenliefde. Het volgend generaal kapittel van de Dominicanen zal in 1949 te Washington worden gehouden. Dit zal de eerste der gelijke bijeenkomst in Noord-Amerika zijn, aldus de algemeen-overste van de Dominicanen, de hoog -rw. Pater P. Ma nuel Suirez, toen hij per vliegtuig uit Washington te Lissabon arriveerde. „Hij is door ongunstige omstandigheden" aldus het rapport van de psychiater, dr Janssens uit Vught, „en bij gebrek aan goede leiding afgegleden". Hij was een mens die niet kon zien, dat anderen gebrek leden en in hun karig bestaan te gronde gingen." De advocaat-fiscaal, mr. Verspeyc* noemde B.'s gedragingen echter die van een beroeps-landwachter. Hij eiste daar om 12 jaar gevangenisstraf met aftrcK en uitzetting uit de beide kiesrechten vooi* het leven. ouder) is begonnen. Men kan zich af vragen of het wel but heeft voor jonge meisjes van 8 tot 11 jaar een organisatig te creëren, daar haar vorming toch voor namelijk in het gezin ligt. Naar aan leiding van een opmerking, welke wij dienaangaande maakten, werd dit laatste onderschreven, doch tevens wees men ons op eeh noodzakelijke aanvulling voor de ouders, nu de kinderen de laatste 20 jaar 2 jaar'eerder rijp zijn dan vroeger. Niettemin stemde het ons tot voldoening, kort hierna m Nijmegen te vernemen, dat het dr. Hoogveld-instituut de verhouding tussen jeugdorganisatie en het gezin be langrijk genoeg achtte om in studie te nemen. Zoals men weet, werkt sinds 1947 de Gidsenbeweging in de top federatief samen mét de neutrale organisatie der padvindsters in een Nationale raad die op zijn beurt in internationaal verband is opgenomen. De noden,en behoeften van de afzonder lijke standen genieten de bijzondere be langstelling in de specialisaties van de Jongerengemeenschap, welke beweging ongeveer 48.000 leden telt, met inbegrip yan de bijzóndere jebgdstandsotganisaties m de bisdommen Den Bosch en Breda. Binnenkort is ook een landelijk verband e verwachten van de verschillende ïocesane vormen van jeugd-zorg voor de a-sociale jeugd De leidsters van de Vrouwelijke Jeugd beweging zijn door de bisschop van het vande KCAS t0t ze"dingP geroepen van de K A„ waarvan de jeugdbeweging als zodanig echter geen afdeling is. Van betekenis'hierbij is de gelijkberechtiging van religieuzen en leken, die een eigen leken-spiritualiteit kennen. Momenteel, houdt de leiding van de Vrouwelijke Jeugdbeweging zich in het bijzonder bezig niet demassa-jeugd Bij zondere aandacht wordt besteed aan de noden van het arbeidende meisje. Het plan' bestaatin grote bedrijven tot de vorming van kernen te komen, bestaande uit meisjes, die het als eer! speciale taak beschouwen de apostolaatsgedachte uit te dragen. Een groot probleem bij dit alles is het tekort aan jeugdleidsters. In het bisdom Utrecht wil men voor de opleiding inter naten inrichten, Een aantal Griekse geleerden en kunste naars, alsmede Universiteitsprofessoren van Athene en Saloniki, richtte- het vol gend schrijven tot het Griekse volk: „Wij, ondertekenaars van. deze brief, intellectuelen, academici en kunstenaars van Hellas, achten het onze plicht, de weg te doen kennen, dié, naar onze me- ning, het Helleense volk volgen moet in de fundamentele levensproblemen, om de huidige moeilijkheden te boven te komen en het volk te verheffen, zowel op geeste lijk als op stoffelijk gebied. Door objectieve en onpartijdige weten schappelijke onderzoekingen, waarasfn wij ons leven gewijd hebben, door onze ondervinding in zaken van kunst en cul tuur, evenals door a] hetgeen wij in de loop der laatste jaren getrotseerd heb ben, kwamen wij tot het volgend besluit: 1. Het lot van ons land en van de hele mensheid hangt vóór alles af 'van de vraag, te weten, 0f de moderne mens zijn leven zal kunnen bouwen op een onwrikbare geestelijke basis, enig moge- o t-* voor een ware cultuur. 2. Een dergelijk fundament kan niet worden gevonden, zolang de moderne mens geen voordeel weet te putten uit de kostbare schat, hem door het Christen dom, het Christelijk geloof en de Christe lijke zedenleer geboden. 3. Door zich te verwijderen van de vitale Christelijke waarden, komt men bnvermijdelijz in conüici met de conclu sies, waartoe onafhankelijke en critische onderzoekingen op verschillende terrei nen van het leven geleid hebben. In de natuurwetenschappen, in de physica en de biologie fc.v., werd vastgesteld, dat men geen enkel wetenschappelijk ver schijnsel kan aanvoeren door middel van een voorstelling der dingen, welke in strijd is met hel christendom. 4. De eindeloze reeks ontgoochelingen en fouten yan onze tijd heeft ons dtiide- Toen mevr. P. te Culemborg haar vier jarige baby uit zijn bedje, wilde halen, kwam zij tot, de ontstellende ontdek king dat het kind zich had omgewen teld en in het kussentje was gestikt.' Vólgens de uitkomsten der ihvèntari- satie van land- en tuinbouw 1947 be- droeg de totaal met pit- en steenvruch ten beteelde oppervlakte 59.349 ha., te gen 55.795 in 1946 en 48.627 in 1939. Het totaal aantal bomen bedroeg 12.867.605. waarvanappelbomen 7.392.951, pere bomen 3354.638, pruimebomen 1.315.735, kersebomen 736.330 en andere pit- en steenvruchtbomen 67.951. In de eerste elf maanden van het af gelopen jaar vertegenwoordigde onze uitvoer* van land- en tuinbouwproducten een totale waafde van 511.008.000 gulden tegen 260.674.000 gulden in de overeen komstige periode van 1946. Het index cijfer, op basis van 1937-'39 100, be- voor de uitgevoerde waarde 159 35 (21> VOOt de uitgevoerde hoeveelheid Volgens de uitkomsten der wintertel- mg 1947 was de totale rundveestapel -090.202 stuks, legen 2.222.355 in 1946, 2.182.202 in 3945 en 2 442.515 in 1940. Voor de varkensstapel waren deze cijfers als Volgt: 936.850, 1.062.328, 930.600 en 1.185.730. Naar wjj vernemen is de heer Hans Hermans, secretaris van de minister president, door de Radboudstichting be noemd tot lector in de dagbladweten schap aan de R. K. Universiteit te= Nij megen eh tevens tot tutor van de stu denten in de journalistiek. Hiermede is de erkenning van de dagbladwetenschap een feit geworden. De heer, Hermans zal zijn functie bin nenkort aanvaarden; hij blijft echter ook in zjjn functie als secretaris van de minister-president werkzaam. lijk doen inzien, welke de grote behoef ten zijn van het ogenblik ten aanzien van <Je sociale en economische heropbouw. De Isginselen van het recht, de zedenleer en de sociale rechtvaardigheid moéten in ere hersteld worden Dit is slechts mogelijk, indien het individuele en sociale leven doordrongen is van de zuurdesem van het christelijk geloof, zodat de zedelijke be ginselen van het christendom weer een werkelijke kracht worden in het hart van de mensen. Zonder deze kracht zullen de hoogste aspiraties en de uitstekendste theorieën slechts uitdraaien op ontgooche lingen en leiden tot de bitterste teleur stellingen. 5. Tenslotte1 de opvoeding van het ipdividu, inzonderheid de opvoeding en de vorming van de jeugd, zullen onver mijdelijk schipbreuk lijden en voeren tot geestelijke ondervoeding en tcft morele verkwijning,* zo zij niet op de eeuwig geestelijke waarden gegrondvest zijn. De voorjaars-bondsvergadering van dc Ned. Kath. Middenstandsbond heeft he'. voorstel tot invoering van eën centrale contributieregeling aanvaard. Door deze regeling wordt de laatste hand gelegd aan de eenheid in de bond. Alle onderdelen, zowel de plaatselijke stands- en vakafdelingen, als de diocesane middenstands-organisaties en de nationale vakbonden zullen hun contributies in één bedrag samenvoegen, zodat daarmee bij alle leden der grote middenstandsbe weging een eenmalige contributie-inning wordt doorgevoerd. Met overgrote meerderheid werd het voorstel aangenomen, mede als gevolg vftn het doortastend betoog van de bondspen- ningmeester, de heer C. Burger. Besloten werd vervolgens, dat de com missie, die' het contributievoorstel heeft uitgewerkt met enkele personen zal wor den uitgebreid,die de hoogte der con tributie en de wijze van inning en ver deling nog meer gedetailleerd in beschou wing zou nemen. Wanneer de voorstellén van deze com missie er aanleiding toe geven, zal op nieuw de Bondsvergadering een beslis sing nemen. Naar Reuter uit Ascot (Engeland) meldt, hebben inbrekers voor ongeveer 400.000 aan juwelen gestolen uit Sunningdale Park, het herenhuis van wijlen sir Hugo CunliffeOwen, de ta baksmagnaat. De juwelen behoorden toe aan mevrouw Philippa Burke, een van de twee dochters van sir Hugo. Dit is de tweede grote inbraak in deze streek in 18 maanden. Eind 1946 stalen dieven tussen de 200.000 eh 250.000 gulden aan juwelen van de hertogin van Windsor, toer» zij te gast was op het in de nabijheid liggende landgoed Ednam Lodge, tijdens een van haar schaarse bezoeken aan Engeland. Het buiten van de familie Cunliffe Owen ligt in de nabijheid van het land huis van prins Philip en prinses Eliza beth. s H. M. de Koningin zal Donderdag a.g. haar verblijf in de hoofdstad beëindigen. Om drie uur des middags verlaat de vorstin het paleis op de Dam, waar zij sedert 1 December heeft vertoefd. Zij gaat enige dagen rust nemen op Het Loo om vervolgens haar intrek te nemen in huis Ten Bosch in de residentie. Elders in dit blad geven Griekse ge leerden een fors antwoord op de vraag, of het Christendom nog waarde heeft. Een radicaal antwoord inzake de onmis baarheid. We denken hier echter ook aan de op merking van wijlen Gandhi, die christen zou zijn geworden als de christehen 24 uur per dag christen waren. De por van deze Hindoe kunnen we ons voor gezegd houden. Zij wijst ook nog eens terdege aan. dat we het geloofskleed met meer eerbied dienen te dragen. De ouderen onder ons èn dé jongeren. We geven nog in te grote gêtallen blijk van onverschilligheid. Zijn we eifenlijk nog •voor bepaalde waarden te vangen? Op het gebied van materiële voorzie ningen en ontspanning draven we met de z.g. heidenen gelijk op, maar om geeste lijke waarden van de godsdienst bekorrr- meren we ons vrij pover. De klacht, dat we achteruit boeren, is ondanks veel goed werk, niet ongegrond. Een bewijs? Maan dag vierden we het feest van Maria Lichtmis. Een karakteristiek Mariafeest en een onderdeel der Mariale devotie, zonder welke een goed katholiek het niet kan stellen. Tienduizenden hebben die dag zonder de minste animo voor deel neming aan deze viering geleefd. Interes seert niet. Zegt zo weinig. Kaarsen zijn gewijd „tot georuik van mensen te water en te land, tot behoudenis van ziel en lichaam". Wat een smekingen „om de gevaarlijke duisternissen der wereld ont komend tot het altijddurende licht te geraken". Welk een dieptreffend en ju belend mis-officie over zuivering'en ver lossing. Men weet er niets van. De 2e Februari is ook een speciale dag van Maria, de zuil, waartegen de hel niets vermag, de grootste Beschermster der gezinnen en de Schutse tegen de toorn Gods. Is het wonder, dat door de negatieve en passieve houding de geloofsschat aan zovelen wordt ontnomen? We zijn met zeer velen de maatstaf van onze godsdienstverplichtingen kwijt, we hebben geen feeling voor de sterkte cn waarde, we zijn smaak-bedorven voor wat betreft de vertroostingen. We hebben ogen, maar zien niet e baden in weelde der genade, we zijn godsdienst-millionnairs. Desondanks staan wij bij „maatschappelijk hulpbe toon dezer klatergoud-wereld om enkele guldens levens-„steun". Dwazen, tobbers, die we zijn. HENK VAN DER MAZE. De Bulgaarse premier en Führer van de kominform, Dimitrof. heeft OP het con gres van het „vaderlandse front te bofia een nadere uiteenzetting over de inter nationale politiek van Bulgarijed.w van de kominform. d.w.z. van Moskou ge geven: en die gelegenheid aangegrepen om zijn verklaringen over een Balkan federatie welke de ontstemming van de hoogste 'sovjet-autoriteiten hadden opge wekt. binnen de geoorloofde proporties te drDeSê17de Januari verklaarde Dimitrof dan dat Bulgarije, Joegoslavië Mbame Roemenië, Hongarije, fh Polen en misschien Griekenland zien r«ectief aan het voorbereiden waren op een Balkan federatie of op A'AhN van de staten van Oost-Europa. En J deelde met de meeste nadruk mede. de vele verdragen, welke dezeJ hadden gesloten en nog zullen. S\"de bondgenootschappen waren „dat isae enloe betiteling, welke op deze oveieen komsten 'past Wij- worden bondgenoten. gelijk wij reeds de facto ^f^^daTr- de Sovjet-Unie zijn, ook zonder dat daar voor afzonderlijke verdragen nodig zijn Deze ondubbelzinnige verklaring, welke votaen in het kader van hetgeen m he Tan kwam dit officiële orgaan der com- Jan. Kwa Sovjet-Unie met "en" ongewooPn slénrp protest tegen het een OI1&^ brede en sterke Oost- Europese federatie; een protest«att inzijn eCHe°tmisS goedUde juiste woorden welke Dimitrof de 17de Januari gebruikte, even vast te leggen. Wij ontlenen ze aan een authentieke en ook voor Rusland onver- a „uta bronhet bulletin van de Roe meense missie te Londen. Dimitrofs ver hingen naar een tolume werd nog open hartiger uitgedrukt dan dat naar poli tiek samengaan: „Wij zijn overtuigd dat alleen een tplunie effectief kan bijdra ge- tot de ontwikkeling van onze volken; en daarom werken wij -doelbewust en moedig aan de voorbereiding van de tol- i- glof er \rrtr\v rlit ar*t.i- Oe derde hoogoven te IJmuiden werd gisteren in de Kpn. Htlogovens en Staalfabrieken met enige plechtigheid door een der direeteirren ontstoken. Dank zij de speurzin der Utrechtse econ. récherche is een uitgebreide onge oorloofde handel in pinda's, rijst, ananas eri andere tropische artikelen aan het iicht gekomen. Het gevolg is geweest, 'lat een Chinees importeur in Rottcr- lam een grossier in Haarlem en oen vinkelier in de Domstad aanvankelijk n hechtenis zijn genomen en bij de gros er een grote partij pinda's in beslag is enomen terwijl d^ politie uit een pak- uis in Den Haag van een Chinees twee rachtauto's met de andere genoemde jederen heeft weggehaald. Er kwamen lachten van het publiek bij de politie Utrecht over zakjes pinda's in éta- iges, met. een gewicht van 80 a 90 gram Ne voor een gulden tot ƒ1.10 geprijs' waren. Dit gaf anigp rechercheurs aar- leiding een comestibleszaak tegenover h< station binnen te stappen en naar de be rekening van de prijs te informeren. Le winkelier meende, dat er voor dit arti kel geen officiële prijsvaststelling be staat Inderdaad is dit juist omdat een import van pinda's niet bestaat, maar dat geeft de winkeliers en handelaren niet het recht naar willekeur een prijs vast te stellen. De Utrechtse politie slaag de er in met behulp van enkele experts en de prijzen op de wereldpiarkt verge lijkend, een consumptieprijs 'te calcule ren di'e neerkwam op 25 cent per ons De 'winkelier had zijn voorraad betrok ken van een grossier in Haarlem-; die op zijn beurt weer een factuur kon to nen van de importeur die de pinda's geleverd had voor 6.— per kg. De im porteur had ƒ4.— per kg. verdiend. Waar men ook een strafbaar feit in Den Haag heeft geconstateerd, heeft de Utrechtse politie verder met haar Haagse collega's samengewerkt, terwijl in Rotterdam ds mlitie nog een onderzoek instelt naar een pakhuis, dat een Chinees aldaar in •ebruik heeft. De grossier in Haarlem 'ïad volgens zijn boeken aan de pinda's reeds een omzet van 10 tot 12.000 ge maakt. unie met alle landen, welke zich bij ons willen aansluiten". In deze verklaring staat geen onverstaanbaar woord. Veel minder duidelijk, zwevend in de ijle sfeer van de fraseologie, zijn com mentaar en antwoord van de „Prawda": „Deze landen hebben geen kunstmatige federatie of tolunie nodig. Wat zij nodig hebben, is de consolidatie en bescherming van hun onafhankelijkheid en souverei- niteit door de mobilisatie en organisatie van de binnenlandse democratische krach ten, zoals duidelijk is vastgesteld in de verklaring van de negen communistische partijen, welke de kominform vormen". Het aanvankelijke wederwoord van Di mitrof, dat men hem dingen had laten zeggen, welke hij nooit had gezegd een dementie naar Moskous voorbeeld is niet houdbaar gebleken. Daarom heeft hij waarschijnlijk op bevel van Moskou,» de hem voorgeschrever» politiek verduide lijkt. De buitenlandse politiek van het Bulgaarse vaderlandse front (zie boven), aldus de berouwhebbende zondaar, is niet radicaal en poogt niet Europa in blokken te verdelen. „Ons voornaamste doel op het gebied der buitenlandse politiek is en blijft de kwestie van de gemeenschappe lijke verdediging tegen een eventuele agressie; alsmede het waarborgen van onze nationale onafhankelijkheid, onze territoriale integriteit en onze souvereini- teit. Het zij goed begrepen: het is verre van ons de gedachte te koesteren aan het scheppen van een of ander Oostelijk blok, in welke vorm dan ook, zoals verkeerd is opgevat door hen, die het initiatief heb ben genomen tot oprichting van een Wes telijk blok"." Eerlijk gezegd: we begrijpen er niets meer van. Wie de eerste en de tweede verklaring van Dimitrof naast, of be+er tegenover elkaar stelt, moet wel tot de' conclusie komen, dat ja en neen volko men identiek zijn, de echte karaktertrek van de communistische onwaarachtigheid en slavernij. Op 17 Januari zegt Dimi trof: alleen eeh tolunie kan effectief bij dragen tot de ontwikkeling van onze vol ken;, de 2de Februari, dus twee weken later, vertelt hij, dat elke gedachte aan een Oostelijke tolunie verwerpelijk is Men moet communistische hersenen heb ben om in dergelijke waanzin een weg te vinden. En dat dan nog in een periode, waarin het voor ieder helderziend en logisch denkend mens evident is,, dat Oost-Europa onder invloed en leiding van de com munistische leiders in Moskou bezig is zich gereed te maken en één sterke .on derlinge politieke en economsiche conso lidatie van de communistische deelge nootschap door te voeren, met het oog op een verbitterde economische strijd wel de geweldigste uit de gehele wereldge schiedenis, met de Westelijke mogendhe- den om de beheersing van Europa, straks van de gehele wereld. In deze strijd staan alle staten van het ideologische Oostblok want dit bestaat zeer werkelijk, niettegenstaande alle Rus sische dementis volkomen aaneen gesloten, wellicht, waarschijnlijk niet de volken, maar wel de dictatoriale regerin gen dier volken. Elk woordenspel is hier overbodig. En het zou geen overdreven weelde zijn, als het Westen wat meer be grip toonde voor zijn solidariteit, welke hechter kan zijn dan die in het Oosten. Dank zij de opsporing van een tot twee maal toe ontvluchte SS-er, die talloze inbraken heeft gepleegd, is in Amsterdam in de woning van een zekere B. een com plete, juist gereed gekomen drukkerij ontdekt, waarmede de eigenaar binnên- kort valse bankbiljetten hoopte te ver vaardigen. Dit resultaat is het slot van langdurig speurderswerk der rijkspolitie. Gedu rende de laatste maanden werden n.l. talloze inbraken gepleegd in winkels in de Haarlemmermeer. De aanwijzingen tegen de vermoedelijke dader (s) wer den steeds sterker. Opnieuw werd in het Begin van dit jaar uit enkele winkels een grote hoeveelheid distributiebonnen ont vreemd, waarvan het spoor naar een vleeswarenfabriek te Wijhe leidde. In derdaad trof men hier gestólen coupures aan, welke door winkeliers bij de fa briek waren ingeleverd. Stap voor stap ging de rijkspolitie de weg. welke deze bonnen hadden afgelegd, na en ging er tenslotte in Amsterdam toe over een heler op wie nog enkele coupures werden aan getroffen, te arresteren. Dit was de Amsterdammer B. in wiens woning de bankbiljetten-drukpers te voorschijn kwam. Intussen bevond de inbreker zelf zien nog op vrije voeten. Maandagavond ging de rijkspolitie tot arrestatie van deze SSer over, die zich in een woning te Amster dam weelderig had geinstalleerd. Zijn vrouw is eveneens in voorlopige bewa ring genomen. In «ijn woning troffen de rechercheurs op allerlei geheime berg plaatsen kostbare sieraden aan. \o« meer Belgen In verband met de handel in vaise ta baks- en textielkaarten, - welke de Ned en Belgische politie op het spoor is ge komen, vernemen wij nog dat de valse kaarten gedrukt werden bij de lithograaf M. Goossens te Anderlecht. Bij hem wer den lithografische stenen aangetroffen, welke bestemd bleken te zijn voor het drukken van. valse Ned. textielkaarten. G. 'ïeeft intussen een volledige bekente nis afgelegd en verklaard, dat hij grote hoeveelheden valse Ned. tabakskaarten heeft vervaardigd. Het originele cliché, dat voor de laatste oplage heeft gediend, werd eveneens in de drukkerij van G. aangetroffen. De Brusselse politie ia eveneens overgegaan tot de arrestatie- van de graveurs-tekenaars der valse Ned. distributiebescheiden. Dezen waren in contact gekomen met G. door bemiddeling van diens" meesterknecht, die ook is ge arresteerd. Onlangs constateerde men bij het C. D. K. dat uit Alkmaar 9000 valse textielpun ten waren ingeleverd. De Alkmaarse cou peur H. van wie 3000 dezer punten af komstig waren, had zonder te weten, dat de punten vals waren, deze elders ge kocht en er toewijzingen op ontvangen. Op zijn aanwijzingen zijn vier personen gearresteerd, van wie er een is ingesloten. Tegen een groot aantal personen, aan wie H. zonder punten textiel had gele verd, werd procesverbaal opgemaakt. Bovendien is bij H. een partij texti«i in beslag genomen. De Alkmaarse politie is tot arrestatie ivergegaan van de directeur en een employé van het huwelijksbureau „Contact", aldaar die verdacht wor den van zv, ?ndelarjj. Trouwlustigen 1 betaalden n.l. vaak hoge bedragen en hoorden dan nooit meer iets.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1