Het politiek spel om Italië De keuzebon voor het gebak de nieuwe bonnen Zuinigheid met geld geboden GEN. CLAY WIL TRIZONIA Chr. Dem. krachten in Europa Strategische zet van de Kominform Waarschuwing van min. Witteman MORGEN beschuldiging Wat is een nor male werkweek? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerika'» vriendschap met Rome Jam blijft mmmm Zachte zeep De moordenaar van Gandhi Gemeentebesturen pin op de neus Bereid tot ivelhacist iedere concessie Conferentie over het probleem Duitsland Dokters „gekwetst" C Eerste Vrijdag EEN INFAME T extielarbeiders 70ste JAARGANG DONDERDAG 5 FEBRUARI 1948 No. 20535 TURKIJE ROEPT AMBAS SADEUR IN MOSKOU TERUG aan suiker gekoppeld Moderne toren van Babel AANTAL STAKINGEN DAALT soda en bananen bekent en 'beschuldigt TERUGBETALING 5000 FR- BILJETTEN I ZUINIG MET HUISHOUDZEEP wegens een kwitantieboekje IN DE HOGESCHOOL VAN HET MODEL ..REKDS OVERTIJD" TRIBUNAALZITTING AAN HET ZIEKBED Wie schreef de teksten voor Paulus de Ruiter? LUXE-PRIJZEN VOOR TONG EN TARBOT wensen vrije Zaterdag «BBft.-W? DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. ■Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De strijd tussen de Gasperi en Togliatti Het vriendschaps- en handelsverdrag tussen de Verenigde Staten en Italië, uat Maandag jl. in het paleis Chigi te Rome werd ondertekend, heeft, hoewel net geen politieke of militaire clausules bevat, on getwijfeld een grote betekenis, vooral wijl deze daad practisch samenviel met de afwijzing, zowel door Washington ais Rome, van .de Russische protestnota tegen het bezoek van Amerikaanse oorlogs schepen aar. Italiaanse havens. De verdragsonderhandelingen zijn be gonnen practisch op da dag, dat Italië door het inwerkingtreden van het vredes verdrag zijn volle onafhankelijkheid en souvereiniteit herkreeg, en leidden kort voor Kerstmis tot.het gewenste resultaat. Het nieuwe document vervangt dat van 1871, dat de 15e December 1937, na door beide partijen te zijn opgezegd, was ver. vallen. De handelsmethoden van Musso lini hadden toen het sluiten van een nieuw verdrag onmogelijk gemaakt. Vol gens officiële Amerikaanse persoonlijk heden, die aan de besprekingen, hebben deelgenomen, berust het staatsstuk op twee essentiële beginselen: de clausule Van de meest begunstiging en de clausule van de nationale behandeling, d.w.z. elke partij verplicht zich de onderdanen van het andere land dezelfde rechten toe te kennen, welke zij in het eigen land ge nieten. Het ondertekende verdrag moet nog met een tweederde meerderheid dpor de Amerikaanse senaat worden geratificeerd, alvorens het van kracht wordt. En het lijkt uiterst waarschijnlijk, dat deze rati ficatie nog wel enige tijd op zich zal laten wachten ril. tot het moment, waar op de uitslag van de op 18,April a.s. te houden nationale verkiezingen bekend ■zal zijn. Behoudt dehuidige minister president de Gasperi met. de partijen, welke hem steunen, de meerderheid, dan zal het verdrag in Washington weinig of geen tegenstand ondervinden, integendeel zouden de samenwerkende communisten en socialisten van Nenni de overhand krijgen, dan is het verdrag van de baan; want de communistische handelsmethoden staan de Verenigde Staten nog minder aan dan die van Mussolini. Het zijn overigens niet alleen de Ame rikanen, die de ontwikkeling der politieke gebeurtenissen met een extreme span ning volgen. Men vindt deze evenzeer in het Oostblok terug, want Italië neemt een sleutelpositie in in de plannen van de kominform. Onlangs werd zelfs uit zeer goed ingelichte bron medegedeeld, dat op 27 December van. het vorig jaar tijdens een vergadering van het centraal uitvoerend co'mité van de Italiaanse com munistische partij besloten werd in het geheim de oprichting van een communis tische tegenregering, de „vrije Italiaanse regering" voor te bereiden, welke op het daarvoof geschikte moment in de open baarheid moet treden. In de strategie van de kominform is, fals uit te Rome verzamelde gegevens fikt aan Italië een bijzonder belang rijke rol toegedacht. De Itahaanse com munisten moeten niet alleen een schakel vormen tussen Frankrijk en 8 zij hebben ook speciale opdracht om^ch. communistische activiteit ïn Argentinië en Spanje te steunen. s - schiedt niet alleen vanuit R°me en rence, maar ook uit de secondaire komin- formcentra Milaan en Turijn. Vooral Milaan, in het hart van de Lombardische industriegebieden en Zuidelijk kruispunt van de wegen, die naar alle Europese centra leiden, speelt' een gewichtige rol; zo heeft het op 26 December j.l. gezorgd voor de overbrenging naar Italië van om vangrijke hoeveelheden lires, welke in Joego-Slavisch bezit waren. Hoe sterk de communisten in Italië precies zijn, is moeilijk uit te maken. Wat ledenaantal betreft is de Italiaanse communistische partij de sterkste na die van Rusland; maar haar ondergrondse activiteit is ongetwijfeld veel belangrijker dan haar openlijke organisatie en pro paganda. En men vergete niet, dat haar bekwame en energieke leider Togliatti op het partijcongres te Milaan gezegd heeft; „Als wij als overwinnaars uit de ver kiezingen komen, zal onze actie vrede lievend zijn; zo niet, dan zullen wij tot revolutionnaire actie overgaan". Hij meen de daarbij op twee en een half millioen Italiaanse communisten, verdeeld over 50.000 cellen, te kunnen rekenen. Waar schijnlijk dit het communistische plan van een 'gewapende opstand,- protocol K, waarover enkele weken geleden zoveel is te doen geweest, en dat veel gelijkenis vertoont met het beruchte protocol M voor het Roergebied. De communisten voelen zich, na het jongste congres der socialisten van Nenni. nog zekerder van hun zaak; er zal geen volksfront worden gevormd, doch men zal met gemeenschappelijke lijsten' uit komen; wat betekent, dat deze socialis ten practisch in de communistische partij opgaan. Doch juist dit besluit zou wel eens een keerpunt kunnen worden; op bet socialistencongres waren dertig procent tegenstemmers onder leiding van Ivan Lombardo, een socialistisch zakenman uit Milaan; zullen zij zich - van de grote Nenni-groepf afscheiden? en voorts; zullen niet velen uit deze partij voor de conse quentie: de zelfvernietiging terugschrik, ken Er zijn er, die de toestand in Italië zeer pessimistisch beoordelen; onder heil is niemand minder dan Sturzo, die reeds in Togliatti de komende minister-president van Italië ziet. Er zijn echter, onder de Italië-kenners, ook grote optimisten, die verklaren, dat in Italië het communisme reeds lang over zijn hoogtepunt heen is, en die de kansen van de Gasperi, dus van herstel van het land, zeer hoog aanslaan. Turkije heeft plotseling zijn ambassadeur in Moskou teruggeroepen, in verband met de onwil aan Sovjetzijde om de Sovjet ambassadeur naar Ankara te laten .terug keren, aldus A.T. j Op het Turkse ministerie van buiten-) landse zaken wilde men niet onmiddellijk commentaar leveren, maar in diploma tieke kringen, zag men in de maatregel een tegenzet, waaruit blijkt, dat Turkije zich niet zal laten intimideren door zijn "grote buurman, die Turkiie reeds drie jaar lastig valt met territoriale eisen. De Sovjet-ambassadeur werd in de herfst van 1945 teruggeroepen en sinds dien worden de Sovjet-belangen behar tigd door een zaakgelastigde. Volgens mededeling van het Cen traal Distributiekantoor zullen de keu- zebonnen voor gebak in het vervolg in plaats van vier, slechts twee weken geldig zijn. De laatste tijd wordt meermalen op nieuw de vraag opgeworpen, waarom de jam- niet vrijgegeven wordt, of op zijn minst op een aparte bon verkrijgbaar ge steld. Het een noch het ander zal ge schieden, op grond van overwegingen, die door minister Mansholt ten over staan der volksvertegenwoordiging reeds De B.B.C. is bezig met de inrichting van „Radio Olympic" te Wembley, een zendinstallatie die in continu-bedrijf 32 gelijktijdige uitzendingen zal mo gelijk maken. Er zal in 44 talen wor den omgeroepen. Dank zij deze installatie zullen 400 radio-verslaggevers, uit 52 landen, verslagen en commentaren kunnen geven. Er zijn aansluitingen voor 120 microfonen. werden uiteengezet; zo schrijft de afde ling voorlichting van zijn ministerie. De situatie wordt van overheidswege nauwlettend in het oog gehouden. Voor zover jambederf is voorgekomen en hierop wil men dan wei eens' de nood zakelijkheid van het vrijgeven van de jam baseren bleek dit het geval te zijn bij grossiers en winkeliers, die met hun schatting van de komende vraag uit hun klantenkring bedrogen uitkwa men. Dat zich bij fabrikanten magazijnvoor- raden zouden opstapelen, is onmogelijk, doordat zij slechts grondstoffen-toewij zingen ontvangen tegen afgifte van cou pures, m.a.w. een fabrikant zonder om zet schakelt zich zelf automatisch van productie uit. Mocht door een ongeluk kige samenloop van omstandigheden een fabriek op een gegeven ogenblik over een onverkoopbaar deel van de voorraad beschikken, dan is daarmee echter nog geen man over boord. Geen geschikter plaats immers dan juist hier om bederf te voorkomen en wel door de jam bij de eerste gistingsverschijnselen opnieuw te koken. Na het invoeren van de keuzebon is de consumptie van suiker gestegen en die van jam gedaald .Hieruit volgt, al dus de afd. Voorlichting, dat belangrij ke consumentengroepen de voorkeur ge ven aan suiker boven het-1 duurdere pro duct jam, waarin die grondstof wordt verwerkt. Het uit de distributie nemen van jam zou een sterke stijging van de vraag uit de kringen van het koopkrachtige pu bliek veroorzaken. De beschikbare hoe veelheid grondstof (suiker) zou niet toe staan aan deze verhoogde --vraag te vol doen. In het vierde kwartaal van 1947 wa ren hier te lande, volgens het C. B. S 54 arbeidsgeschillen tegefi 91 in het der- ".e„. kwartaal. Hierbij waren betrokken aonno w,erknemers (23 100), waardoor 190.700) arbeidsdagen verloren waarvan 25.799 in de textiel- voedina 14518 in de industrie vgn metaain?" e',1 genotmiddelen, 3.485 in de in het v?Veu d' scheepsbouw enz., 1-.877 verheirt l eer e" 1488 m de bouwnij- aanverwante bedrijven. Op Schiphol arriveerde gisteren mr. Ali Sastroamidjojo, Republikeins m Mister i'<Tti om er wijs (tweede van rechtsmet dr. To ja Si Kien, die samen deel gaan nemen aan de U ,N.O.-besprekingen te Lake Success. Voor het tijdvak van 8 t.m. 21 ^^'"uar' zijn de volgende bonnen aangewe Bonkaarten KA, KB, KC 802. 175 Algemeen; 500 gr. suiker, boterham strooisel enz., of: 1000 gr. jam, stroop enz., of: 500 gr. versnaperingen. 176 Algemeen; 1600 gr. brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.). 177 Algemeeji: 400 gr. bro3d of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Februari as.). 179 Algemeen; 250 gr. zachte zeep 125 gr. soda. 165 Reserve; 800 gr. brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.). 168 Reserve; 400 gr. brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.). Bonkaarten KD. KE 802. 673 Algemeen: 500 gr. bananen (voorin levering) 674 675 Algemeen: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of: 500 gr. jam, stroop, enz., of: 250 gr. versnaperingen. 676 Algemeen: 400 gr. brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.) 677 Algemeen: 400 gr, brood of 1 rantsoen gebak (geldig t.m. 21 Februari a.s.). 679 Algemeen: 500 gr. zachte zeep 4- 250 gr. soda. 664 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.). 668 Reserve: 500 gr. bloem of zelfr. bak- Prins Bernhard bracht gisteren een bezoek aan de Stormschool te Bloemen- daal, waar verschillende demonstraties werden gegeven. Aan de prins wordt verslag uitgebracht. Agence France Presse verneemt van welingelichte zijde, dat Gandhi's moor denaar een bekentenis van 36 bladzijden- heeft geschreven, waarin hij leden van de Mahasabha beschuldigt, met name een ijzermagnaat, multi-millionnair uit New Delhi. Van andere zijde wordt verno- rfien, dat de Mahasabha de samenzwe ring voorbereid zou hebben en dat de leden zelfs op de dag van de aanslag uit genodigd waren naar hun radio te luis teren om „ongeldoflijk en groot nieuws" te vernemen. In een kebinetsbijeenkomst heeft de Franse regering besloten, dat zij. die slechts één of twee biljetten van vijfdui zend Franse francs bezitten, dit geld ge wisseld kunnen krijgen en wel van Vrij dag af. Voorts heeft de regering toegezegd, met spoed studie te zullen maken van de voor waarden, waaronder bezitters van grotere aantallen bilietten van vijfduizend franc terugbetaling zullen kunnen ontvangen. „Bij de besprekingen, welke tussen de betrokken regerings-instanties hebben plaats gevonden met betrekking tot het bouwplan en ^het investeringsgrogramma voor 1948, is komen vast te staan, dat in 1948. in sterkere mate dan in vorige jaren, rekening zal moeten worden gehouden met beschikbaar kapitaal en devieze.n, als bepalende factoren voor de omvang van hetgeen .er in dat jaar gebouwd en op andere wijze geïnvesteerd zal knnnen worden", aldus schrijft de minister van Binnenlandse Zaken in een circulaire aan de gemeentebesturen. In deze circulaire heet het verder o.m.: „Ook al worden de beste verwachtin gen omtrent het Plan-Marshall vervuld, dan nog zal geenszins een gunstig beeld Van de financiële mogelijkheden ontstaan Globale becijferingen hebben aangetoond, dat het eindbedrag, dat als maximum in het kader van onze totale betalingsbalans voor investeringen beschikbaar kan wor den gesteld, minder dan de helft bedraagt van de voorlopig berekende behoefte''. „Bij de betrokken leger ings-instanties is nog in onderzoek, of, en zo ja, welke maatregelen moeten worden getroffen, om niet strikt-noodzakelijke investerin gen tegen te gaan. In Jfwachting van de resultaten, waartoe bedoeld onderzoek zal leiden, vinei ik, mede ten verzoeke van mijn ambtgenoten van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Financiën, aanleiding, er in het belang van onze nationale economie op aan te dringen, bij het onderhoud en de aanleg van open bare werken, de grootst mogelijke sober heid, ja meer dan die, te betrachten. Wan neer het achterwege laten van een werk of aanschaffing niet rechtstreeks de wel vaart aantast, behoort het te worden na gelaten, of althans uitgesteld, ook al zouden andere belangen in het gedrang komen en b.v. het uiterlijk aanzien vart de gemeente daaronder lijden. Niet alleen echter de openbare wer ken, ook andere investeringen, dienen tot het uiterste te worden beperkt. Ijl dit verbanS moge ik ook uw aan dacht vestigen opde memorie van toe lichting tot het wetsontwerp noodvoor ziening gemeente-financiën, waarin met nadruk er op is gewezen, dat op de ge meentebesturen de verantwoordelijkheid S?J De bevelhebber van de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft te Parijs verklaard, dat het hervormde bestuur van de Brits- Amerikaanse zóne niet het model zal zijn voor een toekomstige centrale regering van enig deel van Duitsland. „Het is", aldus de generaal, „voor het opvoeren van de Duitse productie noodzakelijk, dat Frankrijk deelneemt aan een vereniging van de drie Weste lijke bezettingszones en wij zuilen wel haast iedere concessie d°en om Frank rijk daartoe te bewegen." Clay zeide, bégrip te hebben voor de Franse critiek op zijn politiek, maar ver klaarde nadrukkelijk, dat de V.S. nog steeds de wens koesteren duurzame ver dragen ai te sluiten, om zeker te zij> dat Duitsland niet opnieuw een bedrei ging zal vormen. Hij weerlegde de vrees van Frankrijk, dat de V.S. het herstel van Duitsland wilden laten prevaleren, door te verklaren, dat de Duitse produc tie momenteel 42 en die van de rest van Europa 85% van het vooroorlogse peil heeft bereikt. De geallieerden zullen op huif hoede zijn tegen een revanche-idee, dat 'vaar' schijnlijk in Duitsland zal ontstaan als het zich economisch hersteld heeft. )l"oe,Ye! het nazisme „voor altijd dood isomdat het militair heeft gefaald, noem,de de generaal de bewering, als zou de demo cratie in Duitsland wortel hebben ge schoten, dwaasheid. Op een vraag betreffende de geruch ten, dat veldmaarschalk Von Paulus een leger in de USSR vormt. antwoorade Clay, dat hij niet geloofde, dat Paulus veel aanhang zou vinden, daar „de mees ten hem als een verrader beschouwen Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 802 G>ijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1055 Suiker: 250 gr. suiker, boterham strooisel, enz., Of: 500 gr. jam, stroop, enz., ot: 250 gr. versnaperingen. labaks- en versnaperingenkaarten enz. QA. qb, qc 802. °7' tabakbak: 2 rants' sigaretten of kerf. 09 venSniP2eoroTn: l°° gr' versnaperin- gT enz nf innUlker' b0terhamstr°°i- sel, enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 12 Versnaperingen: 100 gr. versnaperingen of 100/ gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Februari worden gebruikt. De bon 673 algemeen voor bananen moet uiterliik op 14 Februari a.s. bij een han delaar in groente en/of fruit worden in geleverd. Tengevolge van verschillende omstan digheden is de laatste bonaanwijzing voor huishoudzeep veertien dagen vervroegd Aangezien de volgende bon voor huis houdzeep op het normale tijdstip wordt aangewezen, zal het publiek thans acht in plaats van zes weken met dit rantsoen moeten toekomen. Men wordt ierhalve ian geraden de nodige zuinigheid te be trachten. De bonaanwijzing voor zachte zeep, aanvankelijk vastgesteld op 18 Maart, zal 'n verband met het boverf- meel of kindermeel of kinderbiscuits, staande een week worden vervroegd. Van 30 Januari tot l r.i, werd te Luxemburg een conferentie gehouden van de „Nonvelles f„„.„ internatïonalès". 'es EWPes Deze organisatie verenigt zic, vertegenwoordigers van de Euronese Christelijk-democratische partijen, ais- mede Christelijk-democratische persoon- lijkheden uit andere partijen, en wil op deze wijze het verzamelpunt zijn van de Christelijk-democratische krachten in Europa. Aan de conferentie te Luxemburg, die gewijd was aan het probleem-Duitsland, werd deelgenomen door vertegenwoor digers uit Frankrijk, Engeland, Zwitser land, Belgie, Luxemburg. Oostenrijk, Italië, Denemarken en Tsjechoslowakije, terwijl de Duitse vertegenwoordigers dc conferentie als waarnemers bijwoondea. Onder de laatsten kunnen met name ge noemd worden Dr. Adenauer en Jacob Kaiser, de leiders der C. D. U. in de Britse en Russische zone. De Nederlandse delegatie ,die de IC. V. P. vertegenwoordigde, bestond uit de heren Mr. E. Sassen, P. Serrarens, Ir. E. Nicolas, Dr. L. de Gou en Mr Ch. Rutten. Aan de hand van een Nederlands, èen Belgisch en een Zwitsers rapport, die respectievelijk het politieke, het econo mische en het culturele aspect van het probleem belichtten, werden diepgaande en belangwekkende discussies gehouden. De conferentie werd besloten met het ,aa"nemen van. een resolutie, die aan de <r^weinwJ>°^?igende Partijen zal worden voorgelegd. Zij luidt: i. van het Duits® Probleem is afhankelijk van de alggmene weder- opbouw van Europa, zoalk deze afhan kelijk is van de oplossing van het Duitse probleem. Om deze beide gezamenlijke doelstel lingen te bereiken, is het op cfe allereei- ste plaats noodzakelijk trouw te blijven aan het erfgoed der Christelijk» bescha ving of deze trouw te herwinnen. In de moeilijke en kommervolle omstandighe den. waarin zij zich bevinden, zouden de Europese naties een broederlijke ge meenschap moeten vormen, dit wordt hun verhinderd door de onenigheid tussen de grote mogendheden, en met name door het feit, dat een dezer mogendheden, die een groot gedeelte van Duitsland bezet houdt, er niet toe komt met de anderen samen te wefken. Het mislukken van de conferentie te 'Londen noodzaakt de volkeren van West- Europa tot onderlinge samenwerking, zonder nochtans hun streven te beperkei tot een enkel gedeelte van Europa. Wanneer het Duitse volk in de Europese gemeenschap wil binnentreden, moet het de verplichting op zich nemen tot een geestelijke hernieuwing, alsmede tot een zo volledig mogelijk herstel van de scha de, aangericht door een, op misdadige wijze ondernomen en gevoerde, oorlog. Duitsland kan zijn moreel en politiek evenwicht in het nieuwe Europa alleen hervinden op voorwaarde, dat %et een opvoedingssysteem invoert en toepast, dat, in het kader van vrijheid van on derwijs, de rechten en vrijheid van de menselijke persoon erkent; dat de taak van de staat opvat als zijnde een •die nen van het algemeen welzijn, zowel na tionaal als internationaal; dat het trotse en agressieve nationalisme verwerpt; dat het contact en de uitwisseling met ver tegenwoordigers van de Christelijke Euro pese cultuur bevordert en vermeerdert. Het vraagstuk der Duitse èconomit rust voor het bewaren van het verkregen evenwicht tussen de inkomsten en uit- gav^i van de gewone dienst. Een der belangrijkste eisen, welke ter verwezen lijking daarvan moeten worden gesteld, is, dat de gemeentebesturen zich bij het voteren van kapitaalsuitgaven nauw keurig rekenschap geven van de finan ciële gevolgen, welke daaraan dikwijls voor een reeks van jaren voor de gewone dienst der begroting zijn verbonden. In het algemeen zal dan ook zeker rjóeten worden verlangd, dat bij de des betreffende a an Gedeputeerde Staten in te zenden financiële besluiten door mid del van een sluitende wijziging van de gewoneNdienst der begrotipg aannemelijk wordt gemaakt, dat deze dienst de nieuwe 'lasten kan dragen. Ik heb aan de colleges van Gedeputeer de Staten verzocht, hieraan streng de hand te willen houden". De Belgische regering is er enige tijd geleden toe overgegaan, de Belgische artsen het gebruik van een speciaal kwi tantieboekje voor te schrijven, teneinde belastingontduiking onmogelijk te ma ken. Hoe groot deze belastingontduiking door de Belgische geneesheren is, blijkt wel uit een uitlating van de minister van financiën, in de kamer van volks vertegenwoordigers gedaan, volgens wel ke 42% van de artsen tegenover de fis cus verklaard heeft, jaarlijks minder dan fit 50.000 te verdienen, een inko men, dat ongeveer overeen zou komen met dat van een arbeider. Het algemeen Belgisch verbond van geneesheren is over het invoeren van dit kwitantieböekje in het geheel niet te spreken en heeft dan ook een pers conferentie belegd, waarop het zijn grie ven uiteenzette. Volgens dr. Titeca, de voorzitter van het verbond, voelen de geneesheren zich gekwetst in hun prestige en zien zij in dit nieuwe kwitantieboekje een schending van het beroepsgeheim, daar van elke kwitantie een afschrift aan de fiscus worden gezonden. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken- dat van 5439 artsen er 5200 zijn, f,1,®. fcwitantiteboekje niet gebruiken Zljn aan elke actie tot afschaf- tj er van deel nemen. „Tifar Titeca. tenslotte mededeelde, u ten de artsen indien het nieuwe sys- blijft en de overheid J=t !ln8 tot lijfsdwang óver- werk' behalve voor dringende gevallen, neerleggen. Elkeen heeft in de wereld een be paalde taak te vervullen. Of de taak, die vervuld wordt, strookt met het plan der Voorzienigheid en daarnaast met.de Verlangens van de desbetreffende per soon is een aangelegenheid, die aan twij fel kan onderhevig zijn. Gaat men uit van het princiep: Er i3 leiding door de Voorzienigheid en kan' men zich ook volkomen aan de Voorzie nigheid toevertrouwen, dan zal het na-' denkende verstand de uitkomst vaak kunnen goedkeuren. De problemen van roeping of geen roeping, trouwen of on gehuwd blijven vormen daarbij wel de meest besproken en bepeinsde vraag stukken, omdat in deze gevallen ook zo veel duistere .menselijke factoren mee spelen. Als mens dient men echter in volle vertrouwen en in volkomen overgave aan de Hogere Leiding de taak van de levensstaat ten uitvoer te brengen. Op de meest voortreffelijke wijze, zodat geen zelfverwijt is te vrezen. Elke levensstaat 'eist algemene en bij zondere kwaliteiten, waarbij we hier niet voornamelijk doelen op de weten schap of vakkennis, maar het oog heb ben op verworvenheden naar geest en hart. Elke baan vraagt om een gave mens. Gave mensen zijn, waar dan ook, als apostelen. De allereerste zorg zij dus gaafheid. Treffender voorbeeld in dit op zicht dan het Heilig Hart kan niet wor den gevonden En toch welk^een voorbereiding. Der tig jaar verborgen leven ging aan het triomfantelijk openbaar leven ^vooraf. Dertig jaar voorbereiding in gebed, ar beid en offer. Velen tobben over een verborgen le ven, over een levensstaat zonder glans. Die verborgenheid of glanslposheid is geen criterium. Alleen de wijze waarop de te vervullen taak wordt vervuld'. Wordt die door arbeid en offer bevrucht en in haar effect de gemeenschap in vreugde aangeboden, dan krijgt het een voudigste werk de eenvoudigste baan goudglanzen. Kan men zich tot die hoog te opwerken, dari komt de innerlijke rust vanzelf. Men heeft echter vaak andere en na tuurlijk betere plannen met zich zelf. Men kan niet afwachten, wordt ongedu rig, moeilijk voor zich zelf en voor an deren, zonder de zekerheid, dat men het in de eigen geschapen functie goed zou doén. Ja, die kwestie -van een zalige levensstaat! Nogmaals er zijn algemene en bijzon dere eigenschappen noodzakelijk voor elke baan. Men kweke de algemene voor waarden van arbeidzaamheid en offer vaardigheid allereerst. De rest kan men gevoeglijk aan de Voorzienigheid over laten. Beginsel vóqr alles zij: Vorm u tot een gaaf mens in de hogeschool van het Mo del. Deze vorming zou veel onheil en talrijke mislukkingen voorkomen. f" AMATOR. moet bestudeerd en opgelost worden met inachtneming van de eisen, welke de Europese samenwerking stelt. Binnen ,het geheel van het economisch herstel van Europa.'moet vdeze oplossing de herstelbetalingen verzekeren. Ingevoegd in het Europese economi sche plan, moet de Duitse economie me dewerken aan hét evenwicht der Euro pese efconomie. De edelmoedige hulp, welke door de Verenigde Staten aan Europa wordt, aan geboden zal moeten leiden tot het ves tigen van een Europese samenleving, die op eendrachtige wijze zoveel mogelijk gebruik maakt van zijn eigen hulpmid delen. De Duitse landen kunnen niet onmid dellijk aan het Europees herstel dee'- nemen, indien niet tevoren, zo spoedig mogelijk, de beperkingen worden opge heven', die op dit ogenblik de handel verhinderen met hun buurlanden, die hen economisch moeten aanvullen. De federale organisatie van Duitsland moet bevorderend werken op de stichting van een federaal Europa, dat gevormd wordt door vrije en democratische sta ten binnen het raam der Verenigde Na ties. De Duitsers met een geestelijke le vensbeschouwing, en vooral de Chris telijke en democratische élites, wier in- spanningei. 'de conferentie erkent en toe juicht, hebben tot taak hun medebur gers er toe te brengen het racisme en het mjiitarisme voorgoed te verwerpen, ten-, einde oprecht hun plicht te vervullen te genover Europa en tegenover de mens heid. Uongres en Marshall-plan Naar Reuter uit Washington seint, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Marshall opnieuw uiting gegeven over zijn ongenoegen over de trage gang van zaken in he.t Congres, waar men met de behandeling van het plan Marshall reeds aanzienlijk over tijd is. De minister wees ér nog maals nadrukkelijk op, dat het pro gram voor hulp aan Europa ten zeerste zou worden belemmerd, als het niet vóór 1 April kracht van wet zou heb ben gekregen. Naar-uit zeer bevoegde bron wordt ver nomen, koestert de Amerikaanse regering ernstige bezorgdheid over de behandeling van het plan-Marshall door het congres. Zowel het Witte Huis als het departe ment van buitenlandse zaken vrezen dat het uitermate belangrijke basis-principe van het plan en zijn noodzakelijk Vrr- band met het streven naar de wereld vrede door de eindeloze besprekingen over weliswaar belangrijke, doch niet de belangrijkste aspecten van het program uit het oog worden verloren. De Chicago Tribune verwijt de Eu ropese staten, die Amerika om hulp vra- 'gen en daarbij als reden opgeven, dat de oogsten tengevolge van de droogte zijn mislukt, dat de Europeanen zich ook om hulp tot Amerika zouden hebben ge wend, als de weersomstandigheden bij zonder gunstig waren geweest, omdat zij zich minder inspannen om in hun eigen behoeften te voorzien. Het blad beweert, dat in verschillende Europese landen, waaronder ook in Ne derland, die met graan bebouwde opper vlakte in 1947 kleiner was dan voor de oorlog en voegt daaraan toe: „zolang de ,piensen anderen kunnen vinden om het werk gratis voor hen te doen, zullen zij het niet zelf doen." We zouden hieromtrent willen opmer ken, dat het inderdaad juist is, dat in Nederland de met graan bebouwde op pervlakte in 1947 kleiner was dan kort voor de oorlog; In 1939 bedroeg die op pervlakte 553.000 H.A. en in 1947 499.000 H.A. De oorzaak hiervan ligt echter geens zins in arbeidsschuwheid, zoals de Chi cago Tribune meent te moeten veronder stellen, doch aan verschillende andere factoren. Zo waren o.a. door de inunda ties en overstromingen onmiddellijk na de oorlog niet alle gronden weer voor graanbouw geschikt. En als in 1947 niét op alle 553.000 H.A? van voor de oorlog graan verbouwd is, dan zijn ze toch in ieder geval voor de productie van andere levensmiddelen aangewend. Het Hilversumse tribunaal hield gister middag zitting in het kamp Laren ter be handeling van de zaak tegen M. A. L. Tummers eens 'n békende artist van het Zondagpaiddagcabaret van Paulus de Rui ter, die wegens t.rtc. en thrombose het tribunaal aan zijn ziekbed kreeg. Hij gaf de omvangrijke tenlastelegging vrijwel geheel toe o.a. dat hij vrijwillig 'was /opgetreHen voor Wehrmacht en NSB en dat hij artistiek leider was van het cabaret De Wolfsangel waarmee hij een langdurige Frontzorgtournée maakte. De hoofdschotel vormde echter zijn medewer- king aan het cabaret van Paulus de Rui ter. Hij ontkende de teksten geschreven te hebben. Dit had volgens hem Jacques van Tol gedaan die op zijn beurt enkele we ken geleden verklaarde dat de teksten vrijwel alle ingezonden werden door het publiek. Hij erkende wel als conferencier te zijn opgetreden en liedjes gezongen te hebben. Bij zijn zilveren artistenjubi- leum was hij door de WA onderscheiden met de titel van wachtmeester. Het tribunaal zal over 14 dagen uit spraak doen. De afschaffing, van maximumprijzen voor de zgn. fijnvis (tarbot, tong enz.) heeft tengevolge gehad dat op de Woens- dagmarkt te IJmuiden een zeer scherpe prijsstijging viel te constateren. Voor 1 kg. tong werd 12 tot 14 gulden betaald en t ar het noteerde 5 tot 8 gulden per kilogram. Men sprak in de vishandel de ver wachting uit, dat dit verschijnsel slechts van korte duur zal zijn, aangezien de Nederlandse vissers ,die tot dusver hun vangst in buitenlandse havens verkoch ten, deze thans naar Nederland zullen brengen om van de prijsstijging te pro fiteren. De dan vergrote aanvoer zal aa prijzen waarschijnlijk weer doen aaien. De rechtbank te Almelo behandelde in tweede instantie de zaak van de N.V. Stoomspinnerijen en Weverijen v.h. S. Spanjaard te Borne, .welke zaak gegroeid is tot een principieel ^conflict. De eirca 900 arbeiders van deze fabriek werken sinds 1941 slechts vijf dagen per week, doch gedurende deze dagen drie kwartier langer dan normaal. Het dep. van soc. zaken achte <teze toestand nfêt toelaatbaar en stelde, nadat de minister zich over deze zaak door de Stichting van de Arbeid had laten voorlichten, de eis. dat op Zaterdag gewerkt zou worden De arbeiders bleven evenwel vijf dagen tang drie kwartier langer werken. De ar beidsinspectie maakte proces-verbaal op tegen de directie en in eerste instantie sprak de kantonrechter de directie vrij tegen de eis van de officier van justitie in, 'die dan ook appèl aantekende. Wel had de directie,- nadat het verbod var; de minister afgekondigd was, het dagelijkse overwerk van drie kwartier niet -meer uitbetaald, doch het bedrag werd wel op- de loonzakjes apart aangetekend. Ook was de vertrektijd van de autobus sen voor het personeel op zes uur ge handhaafd. Bij de behandeling verklaarde de hoofd inspecteur van de arbeidsinspectie, dat het motief voor het verbod van de mi nister in de eerste plaats was de overwe ging. dat een -toegeven het begin van de strijd voor acht en een half uur-werkdag en/of voor de veertigurige werkweek zou kunnen betekenen. De raadsman van de .directie merkte op, dat het ziekte-verzuim van 8 tot 15 .pet. vroeger, nu tot 5 pet. was gedaald. De enige afdoende maatregel tegen het optreden van de arbeider zou zijn de 900 man te ontslaan, hetgeen het bedrijf in zeer grote moeilijkheden zou brengen De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat hij .op formele gron den geen veroordeling kon vragen. Een vrijspraak zal echter tot gevolg hebben, dat het hak ^ar de dam is. Bii een siga renfabriek te Valkenswaard deden zich reeds soortgelijke moeilijkheden, voor en bij de behandeling van die zaak had de vrijsjjraak van de kantonrechter in dez® zaak een grote invloed. De rechtbank zal 17 Febr. uitspraak doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1