De geestelijke situatie van het Duitse Volk Vergoeding 'oorlogsschade eis van rechtvaardigheid Louis Jouvet in vijfvoudige rol Weerbericht! 11 I! üi mmm Si mmm SS EEN DOOI-DAG IN ST. MORITZ RODE LANTAARN HANGT UIT BIJ CHELSEA «il. Crisis onder de na-oorlogse ongelovigen Sportvaria Van der Scheer over zijn schaatsenrijders Het ivetsontwerp onaanvaardbaar RUIT-NIEUWTJES schaakrubriek DONDERDAG r 5 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 DOODSTRAF GEEIST Tegen ex-burgemeester van Dinteloord De Olympische Winterspelen HAAGSE DANS-SUCCESSEN „COPIE CONFORME" Een uitstekende comedie BONNENVERVALSERS OP HETERDAAD BETRAPT Weer toenemende wind CURACAOSE DELEGATIE IS HET MET ZICH ZELF EENS Ronde-Taf el-conferentie kan lang duren NOG OVERLEVENDEN VAN DE STAR TIGER"? Samengestelde skiwedstrijden Zweden wint vijfkans NED. SKI-KAMPIOEN SCHAPPEN TE AROSA NEDERLAND OP DE TAFEL- TENNISKAMFIOENSCHAPPEN NIEUW WERELDRECORD ZWEMMEN Sport in Engeland COLCHESTER EN DE CUP mm HET El VAN COLUMBUS I door Dr. A. v. d. WEY, O.CARM. Wij spreken veel over de crisis der christenheid, over een geloofscrisis Er bestaat echter ook een crisis van het. ongeloof. Deze crisis openbaart zich momenteel sterk in Duitsland. En een wonder is dit ook niet. Vele geesten immers hadden een enthousiast ersatzgeloof gevonden in de mythe van ras en bloed, volk, Fvhrer en vaderland. Vele idealisten zijn afgrondelijk verbijsterd over de catastrofale gevolgen van hun blind geloof in het nationaal-socialisme. In het jongste nummer van de Internationale Revue voor gods dienstige Vorming „Lumen Vitae" (nr 4, '47staat 'n gedegen artikel van Paul Bolknvac S.J., over de geestelijke situatie van het naoorlogse Duitsland. Bolkovac was sedert 1939 verbonden aan de „Stimmen der Zeit" en de laatste jaren werd hem de zielzorg voor de moderne heidenen" opgedragen. De schrijver schat het aantal nominale christenen op 9095 pet., doch als in de steden 25 pet. practiseren, dan heet dit al mooi. „Vele zogenaamde christenen leefden en leven practisch zond^ God". Onder de oorlog scheen zich de ver houding tussen geloof en o'ngeloof niet te wijzigen. Hoe lijkt echter nu de geestelijke situatie, na de catastrofe?" De massa denkt en leeft niet anders dan vroe ger", Brede kringen van arbeiders, bur gers en zogenaamde ontwikkelden heb ben enkel aandacht voor het elemen taire en primitieve: Voedsel, kleding, woning. Deze problemen richten vele lichamen en zielen ten gronde. Ver andering van mentaliteit is bU de massa na al die catastrofen en verliezen niet waarneembaar. Maar de denkers en zoekers? Een ge deelte blijft hun oude ideeën trouw en mepen nog met hun liberalisme en ratio nalisme van het verleden ook de proble men van het heden te kunnen oplossen. Met wetenschap en techniek hopen zij de wereld te verbeteren. Ook orthodoxe marxisten verwachten van het oude socialistische dogma, verbonden met atheïsme, de redding uit de chaos. Dwars door alle standen en generaties ontmoet men echter ook een nieuwe geestelijke élite, nog klein in getal, maar kwalitatief van formaat. Zij worstelen cnii de zin van het leven op de materiële en geestelijke ruïnen van het Düitse volk. Deze élite vir.dt men' in bepaalde krin gen van ex-nationaal-socialisten, van ar tiesten en jonge socialisten. Velen van hen hebben hun oud houvast verloren, weten zich niet te oriënteren en verloren elke maatstaf. Wel blijft een gedeelte van hen steken in een skepsis en dreigend nihilisme, van Sart'riaans model, maar toch blijkt het sartriaanse existentialisme niet te voldoen Het boeit en pakt bij de eerste kennismaking, doch als ik Sartre of Anouilh voor de tweede of derde keer zie. of lees, blijft er meer een gevoel van leegheid en onbevredigdheid achter. Een drenkeling hêeft geen behoefte aan een fotograaf, maar aan een „reddingsboei", schreef een jonge danseres! Aan deze mensen ging de catastrofe niet roerloos voorbij, zij pakte hen in hart en geest. De grondeloosheid van het bestaan, de materiële onzekerheid en de geestelijke leegheid brengt deze nieuwe élite voor de vraag van de diepste zin geving des le\ ens. Men verwacht geen patent-oplossingen meer, geen zuiver politieke of economische, doch een reli gieuze, vanuit de kracht van het geloof. Welkom 1 is hun een gesprek over God- Christendom-Kerk Met de aarde neemt men geen ge noegen meer en zoekt een hogere bin ding. Men verlangt een „dynamische" religie, welke heel het leven kan ordenen en stuwen en opgewassen blijkt om de harde slagen van het leven te verstaan en moedig te aanvaarden. In de artiesten is het bewustzijn ont waakt, dat kunst, leven en religie bij elkaar behoren Zij koesteren grote be wondering voor het Katholicisme als „levensvorm" en de toegang tot de Kerk leidt over de liturgie. De jonge socialisten vinden geen be vrediging meer in het materialisme en atheïsme. De vroegere afkeer van religie! Christendom en Kerk wijkt voor een toenadering. Vooral de sociale factor en het gebod der naastenliefde boeit hen. Zb hebben echter nog twee j bedenkingen: Een zeker wantrouwen inzake de sociale koers. Is deze wellicht enkel een manoeuvre van het heden en moet men een burgerlijke reactie voor mogelijk houden? Tenslotte erge ren zij zich aan de disharmonie tussen theorie en practUk bb vele christenen. Van frases houdt men niet meer en daarom zal vooral de harmonie van leer en leven beslissend zbn, of deze socialisten v.oliedig vertrouwen zullen krijgen in het Katholicisme, Bij de vroegere nationaal-socialisten Is de crisis zeer sterk, vooral onder do idealisten. Velen waren reeds vóór de catastrofe teleurgesteld door de verkrach ting .van het ideaal, hoopten nog op een goede kern in de party, of bleven uit een soort „Nibelungentreue" verbonden met de beweging. Een élite van deze idealisten heeft haar vuur en pathos bewaard en zoekt nu in God en Kerk het voorwerp van haar activiteit. In het Katholicisme bewonde ren zij een voor alle mensen verplichte „ordening Gods", het „ambt" en de „traditie" Het spreekt van zelf, dat deze gisting der geesten een heel bijzondere evange lische taak stel* aan de katholieken. De verkondiging zal met de tendenzen en aspiraties der verschillende groepen ern stig rekening moeten houden. De dyna misch-sociale factor van het Christendom zal vooral de brug tot deze zoekende geesten worden. i Een grootse, maar moeilijke taak wacht de Kerk in Duitsland. Zonder hulp van eén hernieuwe theologische wetenschap en van een internationale katholieke werkgemeenschap staan de gedunde rijen der Duitse zielzorgers voor een vrijwel hopeloze taak! Men weet, dat ook Neder land reeds meewerkt aan de geestelijke heropbouw van Duitsland. Voor het B. G. te Den Bosch werd Woensdag de behandeling hervat van de zaak tegen de ex-bprgemeester van Din teloord, Fijnaart en Heyningen, A. van Campen. Van 1917 tot de bezetting toon de bekl. zich een der meest actieve bur gemeesters van het Brabants gewest, maar zodra de bezetting kwam, ontpopte hij zich als een gevreesd handlanger van de Duitsers. In Aug. 1942 liet hij een aantal jonge lui arresteren, die plannen beraam den om naar Engeland uit. te wijken; een ondergedoken Jood bracht hij aan, die aan de S. D. werd overgeleverd en nimmer terugkeerde. Bekl. richtte een schrijven tot de N.S.B.-burgemeester van Rotterdam, waarin hij ds. Goverts aldaar in een kwaad daglicht stelde. Reeds vele getuigen werden in deze zaak gehoord, o.a. de beruchte S. D.-chef Willy Steufzand, die destijds verklaarde, dat indien hij v. C. zijn gang had, laten gaan ,er geen mens zou zijn overgeble ven in Dinteloord. De advocaat-fiscaal, mr. J. Houben, noemde bekl. de schrik van West-Bra bant. Steeds was hij er op uit de Duit sers te bevoordelen. Hij ging zelfs ver der dan de voorschriften van de' bezet ters. Na bekl.'s verleden te hebben ge recapituleerd, eiste de adv.-fiscaal de doodstraf. Uitspraak over 14 dagen. Op de Nederlandse damkampioen schappen voor professionals resp. ama teurs, gehouden m het Amsterdamse Con certgebouw resp. de Haagse Dierentuin, werden beide titels gewonnen door Haagse dansers. Bij de professionals prolongeerde het paar Eddy Kuijpersmevr. Kluver zijn kampioenschap van verleden jaar, bij de amateurs werden Gerard Hulskamp eri Willy Rolke (school Van der Me uien kampioen. Dit laatst? paar zal van 2 tot 5 Maart ons land vertegenwoordigen op de wereldkampioenschappen voor ama teurs te Helsinki. Het wetsontwerp Is om principiële redenen volkomen onaanvaardbaar en ook op practlsche gronden zijn er ern stige bezwaren tegen in te brengen. De getroffen gebieden kunnen bij deze re geling nooit meer een redelijk wel vaartspeil bereiken. Tot deze conclusie kwam de heer .1 C. A. Merx uit Nijmegen, directeur van de Federatie van oorlogsgetroffenen,' na een uitvoerig betoog in een perscon ferentie te Utrecht, waarin hij de bê- denkingen noemde, die aan te voeren zijn tegen het een dag of tien geleden verschenen wetsontwerp vergoeding materiële oorlogsschade. De voorzitter, de heer J. A. Koops uit Venlo, had ons al erop voorbereid» dat wjj een minder optimistisch geluid te horen zouden krijgen, dan de heren van het departement lieten klinken. -Wat is er overgebleven van het prin cipe, toch ook door de regering voorge staan, dat de oorlogsschade, aan een deel van de bevolking toegebracht, collectief gedragen moet worden? Van een reële vergoeding op basis van vervangings waarde is geen sprake. Het is onjuist om als grondslag voor dit wetsontwerp te nemen een redene ring, dat de economisch zwakkeren niet op gelijke wijze behoeven te worden be handeld als de economisch sterkeren; de draagkracht komt alleefl in het geding als het gaat om de verdeling der lasten, die de vergoeding met zich meebrengt Vergoeding van oorlogsschade is een eis van sociale rechtvaardigheid. Het is hoge staatsplicht getroffenen te helpen en men mag hen niet van lief dadigheid afhankelijk stellen. Als het juist is, wat de volksvertegen woordiging heeft te onderzoeken, dat onze gemeenschap de lasten van inte grale vergoeding niet dragen ~kan en dus een gedifferentieerde regeling getroffen Vnoet worden, dan kan men hiermee ac- coord gaan, zonder het principe prijs te geven, maar dan moet men geen begren zing stellen. België doet evenzo, maar .sluit algehele vergoeding voor de toe komst ,als de toestand beter wordt, niet uit. Er zijn heus wel middelen te vinden, om de individuele draagkracht te bepa len en bovendien behoeven de uitkerin gen niet direct te geschieden. Volgens art. 8, waarbij geen rekening met draagkracht wordt gehouden, maar alleen met omvang en waarde van 'het getroffen object, zou iemand met een perceel van 4000, die nog een ton effecten bezit als economisch zwak be schouwd kunnen worden en misschien voor vergoeding naar vervangings waarde in aanmerking komen, terwijl de getroffene met een perceel van 6000 en 2000 hypotheek als economisch sterkere wordt aangemerkt- In art. 11 en 12 wordt de verkoopswaar- de zeer onbillijk berekend. Waarom niet gehandeld als met panden, waarvoor geen verkoopswaarde is vast te stellen. Onjuiste credietregeling Een credietregeling (art. 70 en 71) is principieel onjuist, maar zeker is het niet billijk bij het bepalen varf gevallen waarin crediet gegeven kan worden, als uitgangspunt te nemen het algemeen be lang en niet het recht van de getroffene. Een ernstige beperking bij de crediet verlening is, dat woonhuizen niet groter dan 500 M3 mogen zijn. Bij de credietverlening voor bedrijven wordt als onbillijk gevoeld, dat allee.: bedrijven, die de nationale economie die nen, in aanmerking kunnen komen en geen kleine bedrijven, die het misschien veel eerder nodig hebben. Het bedrijfs leven vreest bovendien hier grote wille keur, daar de beslissing uitsluitend aan de minister is gelaten. Onzeker is ook de bepaling, dat de ter mijn van 10 jaar, waarna het renteloze gedeelte kwijt gescholden kan worden, le beperken is. Tweemaal Louis Jouvet. De strijd om het meisje (Swzy Delairtussen de meester-misdadiger en zijn „alibi" komt tot een climax. Scene uit de Franse film „Copie Conforme" van Jean Dréville. moeite waard is, deze film te gaan zien. Jouvet is een Parijse fotograaf, die zich in zijn vrije tijd met het plegen van misdaden onledig houdt en die een meester blijkt te zijn in de vermomming. We zien hem dan ook achtereenvolgerfS als hertog, verhuizer en rijke Noor zich met deze „vrije-tijdbesteding*' bezig hou den, tot hij een dubbelganger ontdekt. Deze, een even eerbare als onschadelijke reiziger in knopen, wordt gedwongen voor een alibi te zprgen, als zijn boze genius weer een overval of beroving pleegt Twee jongedames van wie de éen (Annette Poivre) de misdaad aantrekke lijk vindt, terwjjl de ander (Suzy Delair) uiteindelijk een simpel, maar gevoelig hart blijkt te verkiezen boven misdadig cynisme zorgen met de politie voor dp nodige complicaties, waaraan pas een einde komt, als een kogel een eind heeft gemaakt aan het leven van een van beide dubbelgangers. De misdaad tot onderwerp maken valt een comedie is een gewaagd experiment, omdat dit bijna altijd getuigt van slechte smaak. Maar een gnisdadige comedie of! als men dat liever heeft, een comische misdaad met Loyis Jouvet in de hoofd rol heeft niets afstotends, omdat Jouvet nu eenmaal 'n ras-acteur is en blijft, die amusement biedt zonder dat men hem au sérieux behoeft te nemen. Hij typeert de vijf verschillende personen, die hij moet uitbeelden, oveftUigend, en ieder volko men verschillend, zodat tenslotte nie mand, met inbegrip van de toeschouwer, m,eer precies zou weten, wie wie is. ais er het hondje van demoiselle Öelair nat 'was. om nu en dan de goede van de boze Jouvet te onderscheiden. Een film waarmee men zich, vooral dank zij Jouvet, kostelijk kan amuseren en die wij als een goede comedie kunnen aanbevelen, hoewel een enkelé cabaret- scene en enige wat al te Gallische grap jes reserve voor volwassenen nodig maakt. De film „Cople Conforme" (De Man In Duplo) is door Jean Dréville gere gisseerd volgens de typisch-Franse to neeltradities. Het verschijnen van deze film zo kort na „Quai des Orfèvres", waarin Clouzot, naar met voldoe ning konden constateren met deze tradities had gebroken, zal dus voor de liefhebbers van de echte film min of meer een teleurstelling zijn. De zevende kunst is met een dergelijke rolprent als kunst nu eenmaal niet gebaat. Daartegenover staat echter, dat er in „Cop.e Conforme" zeer veel valt te loven. Allereerst is zij een comedie en goedé comedie's zijn uiterst zeldzaam geworden in deze tijd van massa-psychologie en massa-psychose, waarin alles zó overdre ven wordt, dat men de dictatuur nog maar nauwelijks van de democratie, de atoom bom van een onschuldige zevenklapper, de vrede van de oorlog en de comedie van ds klucht, kan onderscheiden. Bovendien is „Copie Conforme" een echt-Franse comedie, hetgeen zeggen wil, dat de grappen geestig en soms gedurfd zijn, maar nooit kwetsend of banaal. Op de tweede plaats is er het knap ge- seïreven. hoewel verre van originesl, scenario van Jacques Companeer. vervol gens de zeldzaam geestige en rake dia!oog van Henri Jeprtson en last, but not 'east: het voortreffelijke spel van Louis Jouvjt, een der beste, zo niet de beste filmacteur va het aan goede toneelspelers zó rijke Frankrijk. In deze film speelt Jouvet- niet minder dan vijf verschillende rollen, hoewel slechts twee er van zodanig zijn uitge werkt, dat van een hoofdrol kan worden gesproken. Maar deze beide worden door Jouvet dan ook met zoveel verve, ge speeld, dat het alleen al daarom de De huisraadschade-vergoeding is psy chologisch van enorme betekenis voor de getroffenen en hierin is gelukkig verbe tering gekomen, maar het maximum-be drag van 11.250,is in deze tijd beslist te laag. De vergoeding vopr bedrijfsuitrusting naar waarde van Mei 1940 is evenzeer onbillijk. De heer Koops vertolkte de dankbaar heid der getroffenen, dat een zekere ca tegorie, met name de minst draagkrach tigen, beter geholpen zal worden, maar er blijven vooral voor de handeldrijvende stand vele bezwaren over. Zo noemde hij nog bezwaren tegen de hypotheek regeling. Tenslotte wees men ons op de noodzaak van een behoorlijke beroepsregeling, want nu zijn de waarborgen, dat de getroffenen hun recht krijgen, zeer gering. De valse-bankbiljettenaffaire, waar over wij reeds berichtten, heeft nog een nasleep gehad. De rijkspolitie kwam n.I. bij de voort zetting van het onderzoek nog een be langrijke bonnenvervalsing op het spoor. Het vermoeden bestond, dat er nog een derde hoofdschuldige was in het com plot der valse zilverbonnen en Dinsdag ontdekte de rijkspolitie het adres van deze man, een perceel in de Bosboom Toussaintstraat te Amsterdam. Men vond er behalve de man zelf een complete drukinstallatie voor valse distr.bonnen. Handpers, papier, fotocopieën etc. ston den keurig opgesteld en men stond op het punt boterbon 188 te gaan drukken De installatie was Ingericht voor het drukken van vellen, elk bevattende 100 bonnen no. 188. De „capaciteit" was der tig vellen per uur. De man bleek te zijn de 50-jarige kunstschilder-lithograaf K. Tevens tref nten in het huis een Pool aan, die reeds geruime tijd wordt gezocht, ver dacht van handel in verdovende mid delen. Beiden zijn gearresteerd, even als de hoofdbewoner van het perceel. Deze laatste onder verdenking van me deplichtigheid. Men vermoedt, dat deze uitgebreide zaak thans geheel „rond" is Het Haagse B. G. heeft de Voorburgse aannemer en bouwer A. K., die o.a. tientallen arbeiders had geronseld voor werkzaamheden in Rusland, veroor deeld tot vier jaar-met aftrek en ont- zettipg uit de rechten voor he{ le ven. Tegen K. was acht jaar geëist. Zijn hoofdüitvoerder H. uit Den Haag fs, conform de eis. veroordeeld tot 'n gevangenisstraf gelijk aan de tijd van het voorarrest. Bij herstelwerkzaamheden aan een kapelletje te Venray viel gistermiddag de 49-jarige arbeider C. v. S. uit Rot terdam van een 7 meter hoge steiger. Zonder tot bewustzjjn te zijn gekomen, is hij enige uren later in het zieken huis overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. 0 Benoemd tot ridder 4e kl. Mil. Wil lemsorde li;it. t. zeè le kl. H. v. Oos- trom Soede, oud-commandant van Hr. Ms. onderzeeboot „Dolfijn". Groningens oudste inwoner, de heer K. Bulthuis wordt Maandag 101 jaar. Hij leest nog elke dag de krant en maakt ook iedere morgen nog een wandeling. De Britse minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat het Britse leger 20.000 deserteurs telt. In 1947 hadden slechts 3.000 deserteurs zich bij de autoriteiten gemeld. Laurens Bogtman zal een korte tour- nee naar Kopenhagen maken, waar hij o.a. op een weldadigheidsconcert op 7 Februari zal optreden. O Het Londen s philharmonisch orkest heeft dr. Wilhelm Furtwangler geën gageerd voor zes concerten tussen 29 Februari en 25 Maart. O Ook te Birmingham trekt de Van Gogh-tentoonstelling grote belangstel ling. De eerste tien dag.:n bezochten «meer d»n 44 000 pe-sonen de exnosi- tie. een record-aantal voor Bir mingham. Op uitnodiging van de Sir Henry Woodsociety te Londen zal mevr. Dora van DoornLindeman op 10 Fèbr. met het London symph orchestra optreden in de Albert Hall. Uitgevoerd wordt Mahlers achtste symphonie, onder lei ding vah Sir Adrian Boult Dit con cert zal door de B.B.C. worden uit gezonden. ST. MORITZ, Woensdag. Kan het zijn dat de ijspenaten het Olympisch tehuis verlaten hebben, ver stoord over de onrust ontsproten uit het ijshockeyconflict? Of zijn de ijsbo den boos, dat in St. Moritz thans meer aan Bacchus «geofferd wordt dan aan hen zelf, behalve n'atuuriijk door de sportsmen? In ieder geval: het doolt hier zwaar op het ogenblik: 4 a 5 gr. Celsius wat al een verbetering is tegen over gisteravond, toen dg temperatuur tot 8 gr. C. gestegen was. Het is ook in de nacht niet afgekoeld'door bewol king en nevel; vanmorgen vroeg begon een fijne natte sneeuw te vallen, die, gaat het nu vriezen, voor de ijsbanen hinderlijk Is en dus weggespoten moet worden. De ijsbanen hebben een naargeestig aanzien gekregen zoals een ijsbaan in ons land als de dooi invalt; het Ijs is glibbe rig en vlekkerig fondant geworden. Men moet natuurlijk steeds met een föhn re kening houden. Of er föhn-heiligen zijn in Februari, zoals bij ons ijsheiligen in Mei, weten we niet, maar als ze er zijn, dan hebben ze het toch wel heel „bar" gemaakt. De oudste inwoners van St. Moritz konden plechtig verklaren, zo iets nog niet te hebben meegemaakt. Ze ver tellen ook, dat het tijdens de Olympiade van 1928 hier op 15 Februari geregend heeft. Hier wordt dan onmiddellijk aan toegevoegd: de volgende dag vroor het 20 graden C. Weerver wachting medegedeeld door het K. N. M I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Krachtigs, aan de kust tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuidwest; meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen; j weinig Verandering van temperatuur. 6 Febr.: ;on op 8.14 uur, onder 17.35 5 uur; maan op 6.41 üur, onder 13.29 S uur. Naar wR vernemen, is men thans binnen de Curagaose delegatie tot vol ledige overeenstemming gekomen. De Curagaose delegatie is Intens bezig met detailstudies, zowel betreffende de in wendige structuur als de bovenbouw van het Koninkrijk. Vermoedelijk zal de volgende week een openbare ver gadering worden gehonden. Binnen de Curagaose delegatie zijn drie commissies gevormd, resp. ter be studering van problemen betreffende de nat. en intern, politiek, de methoden om te komen tot feitelijke democratise ring van het bestuur op Curasao en de Staatsrechtelijke reconstructie van het Koninkrijk. Van Ned. Zijde wordt hier bij gróte medewerking ondervonden. De conferentie, die aanvankelijk op drie weken was beraamd, zal thans vermoedelijk, In verband met de tal rijke detailpunten, welke behandeld moeten worden,, wel langer dan een maand duren. Van de zijde van de Curacaose de legatie is het verzoek gericht tot mi nister Jonkman nog deze week in be spreking te treden over de onmiddellijke feitelijke en noodzakelijke veranderingen betreffende de democratisering van het bestuur en de zelfstandigheid van Aruba. Radio-amateurs in het gebied van de Amerikaanse Oostkust hebben zwakke S.O.S.-seincn opgevangen aldus meldt A. P. uit New-York. Enige'amateurs zon den de woorden „Star tiger" of „Tiger hebben gehoord. Toch viel de toestand van de sneeuw nogal mee op de heren- en dames-slalom- banen, naast elkander uitgezet op Alp Giop; terwijl de sneeuw in de velden „bruchharscht" was geworden, waren de pisten goed, hoewel natuurlijk niet snel. Onze schaatsenrijders We hadden nog een ontmoeting met de chef d'équipe van de Ned. schaatsenrij- dersploeg, dr. ir. A. F. van der Scheer, die nu van alle zorgen bevrijd, het er ook een dagje van nam alvorens Vrijdag naar Nederland terug te keren. Ik ben er nu wat overheen, vertelde Van der Scheer ons. maar ik heb door die pech erg in de put gezeten. Nimmer waren wij zo dicht bij een Olympische medaille en als Langedijk en Broekman een uur eerder hadden kunnen starten, waren zij zeker tenminste 15 seconden sneller geweest en was een derde prijs voor Nederland een zekerheid geworden. Van der Scheer verklaarde nog, dat beide rijders in buitengewone conditie verkeren en dat men dit seizoen in Oslo en daarna in Hamar bij de Europese kam pioenschappen nog veel van hen kan ver wachten. Of zij naar de wereldkampioen schappen te Helsinki zullen gaan, is nog teng niet zeker De Koping en Huiskes zijn reeds naar Nederland vertrokken en Vrijdag vliegen Langedijk en Broekman van Zürich naar Oslo. Wij stelden Van der Scheer nog een vraag; konden Broekman en Langedijk in hun 10.000 meter rit beslist niet snel ler? 1 Het antwoord van Van der Scheer liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Onmogelijk, aldus de oud-kampioen van Nederland; de conditie van het ijs was, toen beiden startten, reeds hpel wat min der dan toen Seyffarth reed. En dat is beslist de oorzaak geweest, dat Neder land niet op een medaille in dit nummer beslag heeft kunnen leggen. Het ijshochey-tornooi De uitslagen van het ijshockey-tornooi waren Woensdag: Polen—Italië 13—7, TsjechoslowakRe— Oostenrijk 17—3, Zwitserland—Engeland 12—3. De uitslag van de samengestelde ski' wedstrijd, slalom en afdaling, was: Heren: 1 en Olympisch kampioen Oreiller (Fr.) 3.27 pnt.; 2 Molitor (Zwits.) 6.44 pnt.; 3 Couttet (Fr.) 6.95 pnt.; 4 Mali (Oost.) 8.54 pnt.; 5 Alvera (It.) 8.71 pnt.; 6 Hansson IZw.) 9.3T pnt. Dames: 1 Trude Beiser (Oost.) 6.58 p.; 2 Gretchen Frazer (V.S.) 6.95 p.; 3 Erika Mahringer (Oost.) 7.04 p.; 4 Celina Seghl (It.) 7.46 p;. 5 Franpoise Gignoux (Fr.) 8.14 p.; 6 Rosemarie Bleuer (Zwits.) 8.3 p. De uitslag van de militaire vijfkamp luidt; 1 fourier Lindh (Zweden) 14 pnt.; 2 kapitein Grut (Zweden) 15 pnt.; 3 fou rier Haase (Zweden) 17 pnt.; 4 luit. So mazzi (Zwits.) 25 pnt.; 5 luit. Rumpf (Zwits.) 26 pnt. Marlies Hulsinga en Dicky Pappenheim waren de winnaars in de renklasse van de afdaling der Ned. ski-kampioenschap pen, welke Woensdagmiddag in Axosa plaats hadden. De favoriete in de renklasse Gusta de Boer, deed een zware val, waarbij zij beide stokken verloor. Dit kostte haar vele kostbare seconden, desniettemin wist zij met gering verschil op Marlies Hulsinga op de tweede plaats beslag tp leggen, hetgeen voor haar grote kunnen pleit. In de heren renklasse won de favoriet Dicky Pappenheim met bijna een minuut voorsprong op nummer twee. Carlo Elias van Stabroeck. Ankie van der Stok, verleden jaar win nares van de dames toerklasse, liet zich weer van haar beste zijde kennen en werd eerste in een zeer behoorlijke tijd. Bij de heren werd Bobby Hijmans eerste terwijl Gijs van de Velde op de tweede plaats beslag legde. Woensdag zijn in Londen de wereld kampioenschappen tafeltennis begonnen, die tien dagen zullen duren en waarvoor bijna 300 inschrijvingen uit 25 landen zijn ontvangen. Het eerste gedeelte der kampioenschap pen bestaat uit de ploegwedstrijden voor de Swaythling-beker bij de heren en de Corbillon-beker bij de dames. Voor de Corbillon-beker won Ierland in groep B. van Nederland met 31. De uitslagen waren: mej. Combs (I.) Henny van Woezik (Ned.) 22—20, 21—17; mej. Combs en mej. MinshullMargot v. Wijk en Henny van Woezik 22—20, 21—18; mej. Combs—Margot v. Wijk 21—17 25- 23; Margot v. Wijk zorgde voor de enige Nederlandse zege door in drip games van mej. Mipshull te winnen. De Ned. dames wonnen met 30 van de Luxemburgse: Margot v. Wijkmevr. Steinmetz 21—7, 21—13; Tineke de Zeeuw —mevr. Wiltzius 21—17; 21—11; Margot v. Wijk en Henny v. Woezikmevr. Adam en mevr. Wiltzius 21—13,*21—13. Bij de heren won België met 53 van Nederland: Lejeune (B.)—Lorsheyd (N.) 21—9. 21—18; C. Du buy (N.)—Roland tB) 22—20 ,11—21, 21—17; W. v. Zoelen (N.) Buyens (B.) 1721, 2113, 2118; C. Dubuy (N.)—Lejeune (B.) 21—18, 22—20; Buyens (B.)Lorsheyd (N.) 21—13, 21 16; Roland (B.)—Van Zoelen (N.) 21—19. 14—21, 21—16; Buyens (B.)—C. Dubuy (N.) 21'11, 17—21,'22—20; Lejeune 'B.l— van Zoelen (N.) 9—21 21—18, 21—14. De Amerikaan J. Verdeun verbeterde zijn eigen wereldrecord over de 200 yards schoolslag, door deze afstand in 2 min. 16 sec. af te leggen. Het vorige record vestigde hij op 22 Maart 1947 te New- haven met een tijd van 2 min. 16.4 sec. 0? Nederland won te Differdange de schermwedstrijd op degen tegen Lu xemburg met 106 gew- partijen. Drie bergen behaalde 4, Schepers, Sie- brandt en v. d. -Hoeve elk 2 overwin ningen. O Hoofdklasse schaakcompetitie: WGA De Dom 3%iVxVVVHilversum 7—3, Utrecht—DD Z^—6%, Middel burgDe pion 44. O Hoofdklasse handbal: Hellas—DWS 7—4, Blauw Wit—Niloc 5—6. Schaakredacteur P. a. Koetsheld. Achterweg 86, Lisse. WEER EEN ZELFMATOPGAVEN- RUBRIEK No. 6351, R. Svoboda, Praag, le Plaatsing Zelf mat in 2 zetten. De rode lantaarn hangt uit! Wij heb ben de laatste weken quasi-grapjes verkocht over Chelsea's „race for the Second Division", maar pet wordt nu ménens. De bittere ermt kijkt om de hoek. Wij konden Zaterdag bij de lunch al geen hap meer door onze keel krijgen en bij het diner nuttig den we alleen nog wat oesters (uit Colchester) en 'n puddinkje na. WR vallen bij de dag meer af en doorlie pen in korte tijd de bijwoorden cor pulent, gezet, normaal, slank en ten ger. Geen wonder, -vant slaat slechts een blik op de cijfers der. vier laatsten: gesp. gew. gel. verl. d.lp. £t. 19 Chelsea 27 8 6 13 35-50 22 20 Blackburn 26 7 5 14 36-52 19 21 Bolton 28 8 3 15 30-47 '9 22 Grimsby 27 6 3 18 30-74 15 Het is klaar als een klontje: er is ge vaar! De nummers 21 en 22 degraderen onherroepelijk. Goed, Chelsea heeft nog drie punten méér dan Blackburn en Bol ton, maar daar zit het 'm nu niet in. De ellende is. dat Chelsea zich bevindt op het hellend vlak (naar beneden toe) en dat er geen enkele keer eens 'n opkik- kertje onze gemoederen rustiger stemt. Chelsea is als een patient met een on- geneeselijke kwaal. Wij vrezen het ergste De nederlaag tegen Bolton Wat een gouden gelegenheid hadden wij Zaterdag, toen Bolton ons reisdoel was. 't Kleine groepje Londenaars zat prins-heerlijk te wachten op de dingen die komen gingen. De aftrap was ech ter nauwelijks versteend, of een zekere meneer Lofthouse (uit Bolton) foezelde een bal achter Mgdhurst en opende daarmee de score in ons nadeel.' Nu is Chelsea (net als het Nederlands elftal) altijd op z'n best als ze vlak na de start achter zijn, maar daarvan viel deze keer niets te bespeuren en de doelman van Bolton had rustig „I chose freedom" kunnen .lezen, zonder ook maar één keer ift zijn „freedom" te worden gestoord. Alleen vlak voor de rust moest hij even „in touw" bij een per-ongeluk-schot van Armstrong en hij redde schitterend. Strop voor Bolton: de grensrechter had juist geconstateerd dat de bal reeds de doellijn had overschreden. We stonden dus quitte bij de koffie. De tweede helft zullen wij maar niet verhalen. Het deed, ons denken aan 1923. toen Chelsea (bij keuze) werd benoemd tot Ere-lid der Non Scorers Union. Dat was in de tijd de ouwe getrouwen dezer stukken herinneren zich dat nog wel dat de toenmalige middenvoor Cock, die behalve voetballen óók niet kon zingen, desondanks 's avonds in Hammersmith optrad in de revue „After the ball is over". Nu, de bal was (in Bolton) steeds óver. En wij gingen roemloos, puntloos, lusteloos en zonder één Illusie naar Londen terug. Voor jaar s-veiling Er valt een parallel te trekken met Watford, Watford maakt het ook niet zo best. Ze kochten echter de vorige week één speler van Plymouth Argyïe, één speler van Bournemouth en 5 spelers van Leicester City. Wij hóuden niet van halve maatregelen en het is ons onbe- grijpeljjk dat ze de rest van Leicester City niet tegelijk hebben ingeslagen, het was in één moeite door gegaan. Maar alle begin is moeilijk en het voorbeeld werkt misschien aanstekelijk. Als de Chelsea-manager Bill Birrell er ook maar 'n sikkepit van snapt, koopt hij straks, bij de voorjaars-veiling, een pri ma League-team, bijvoorbeeld Arsenal of desnoods Manchester United. Je steekt die kerels in een blauw shirtje en ze verpanden al hun hebben en houweft aan Chelsea. Dit zijn de voordelen van het professional-voetbal, al zou meneer Valkéma (uit Groningen) er van rillen. Wat doet Colchester Lancaster Gate 22, home der Football Association, heeft weer gesproken: de loting voor de volgende ronde is de we reld rond-geseind. „Poor, poor Colches ter!" Het lot was hen eindelijk on gunstig. Ze zijn gedoemd naar Blackpool te gaan om Stanley Matthews en z'n vrindje Mortensefc te gaan bestrijden. Die opgave moét te zwaar wezen, maar Ted Fenton, de speler-accountant-direc teur-manager-trainer van „Colchester (Very Much) United" is Zaterdag naar Blackpool gegaan om te zien hoe Black pool tegen Aston Villa speelde. Dit spion- nage:werk deed hij destijds ook in Hud- dersfield en Bradford die door Col chester werden geslagen. Fenton heeft weer 'n „lek" ontdekt in Blackpool en hij kwam terug in Colchester met de mededeling, dat z'n [jongens een gelijk spel konden forceren. Engeland is in Fenton gaan geloven en de „koers" van Colchester is van 5000 tegen 1 via 500 tegen 1 nu reeds beland op 100 tegen 1, zodat wij er maar één (door het Devie zen-instituut goedgèkeurd) Pond op ge waagd hebben, dat Colchester Blackpool slaat en dan winnen ze Wembley wel. Het kan ons tien piek kosten. Het kan ons ook tien mille opleveren. In het laatste geval schrijven wij (vóór 1958) geen stukkies meer in „De Maasbode" Dan gaan wij (van die tien mille) een week-end-huisje kopen bij Sevenoaks en Nietsje, Krasienko en Hofwijk lezen. En laten Chelsfea Chelsea.... No. 6352 f R. Svoboda, Praag, le Plaatsing Zelfmat in 2 zetten IV. III) n n n 11 M No. 6353, R. Svoboda. e. pl. Zelfmat in drie zetten. Wit: K b2, D g7, R ci-f3, P c7; a3, g6. Zwart: K f5, R h8; a4, b3, c2. No. 6354. R. Svoboda. e. pi, Zelfmat in drie zetten. Wit: K c4, D e2, T g4, R g5, p b5-h4, b4, d3. Zwart: K e5 R h8, P e4; a4, b6, e6. De heer Svoboda zond ons andermaal een heel stel vandit soort problemen. Een viertal bevélen wij de lezer ter ont leding aan. No. 6351 is wel het rijkste aan inhoud. En in no. 6352 zorgt P a4 voor de nodige afwisseling. No. 6353 is verreweg de eenvoudigste. No. 6354 be vat een paar' uitmuntende varianten. No. 6348. Met deze opgave hebben we pech. De wijziging, die wij de vorige week aan gaven brengt ons van de wal in de sloot daarom moeten wij de volgende' veran dering aanbrengen. De pionnen h5 en h6 plaatst men een veld hoger; dus op h6 een witte, op h7 een zwarte pion. Wa vertrouwen, dat hiermede alle onge rechtigheden er uit gebannen zijn. 1. D e2 gaat nu alvast niet op. CORRESPONDENTIE. B. te G. In no. 6341 heeft u na 1. D fl. D 11:2. R c6 willen spelen, echter zou dan met succes zijn gevolgd 2 T e3.\ D. de J. te B. Uw opgave is onbruik baar; er kan direct mat gegeven wor den. F. W. te den H. Het is waar dat, door R c8 te nemen T a8 zich kon bevrijden. PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6344. 1. K hl-h2 (Tempo) Op 1. D a8, T g4 en f7 volgt 1....,, h3-h2. Waar blijft dan het mat Op 1. D a5 en 1. R h2 volgt resp. P a4 en e3. No. 6345. 1. P e4-f6: (Tempomatveran- dering). Deze opgave heeft vele oplos sers gefopt. 1. R b8, R d6, P c5 P g5) hebben de volgende weerleggingen: 1... P b8:, D g5 en K g5. No. 6346. 1. R h8-c3, P c7: 2. D b5: t, P b5: 3. R e2 f,K el, 4 d3 t, P c3 tt. 1R g8 2. R e2 t, K el 3. R d3 t. K dl 4. R c2 t, b3-d2: tt. GOEDS OPLOSSINGEN. No: 6314, 8345 en 83'6: ir. A B.""[stein Geleen, C. Laurense, R'dam, F. Pyls, Maasbracht. No. 6344 en 6346: G. G. Smit, Berkel, H. F. Verhey, Breda, F. Witte, Den Haag No. 6344 en 6345: V. Blom en L. H. Hardy, Maastricht; C. S M. Breukel, 's-Bosch; A. C. Hoyng, Veghel, C. H. Nykamp, Almelo; L. C. Romyn, Lisse, R. Versluys, R'dam. No. 6344: W. H. Haring, Schiplulden, P. H. Houdyk, R'dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2