Ruslands indrukwekkende gevel Geen kansen tegenover Amerika GEHEIME IMMIGRATIE IN PALESTINA HET^IEÜ^ECONOMISCH handvest Sfltaïtas-Js De Gordiaanse Luchthavenknoop WEST-INDIE'S VERLANGENS Republik. troepen evacueren Gongc A^.cki ROTTERDAM BIJT VAN ZICH AF Mogelijkheden O LAGEN Automobilisten worden voorzichtig Geen vrij op Bevrijdingsdag van de Brits-Amerikaanse zone Worden volgende week nader besproken met de regering Besprekingen te Soerabaja Geeft ze ongelijk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN van landbouw en industrie SCHERPE BRITSE NOTA AAN BULGARIJE ■VOOR HET VADERLAND GEVALLEN Rijkspersoneel werkt 5 Mei tot 4 uur UITROEIING DER KERK IN NOORD-CHINA Onze redacteur Hofwijk, „excuseer m'n rug, ik stond nu eenmaal zo", woonde de pocket- ontruimingsbesprekingen bij te Tasink Malaja met de republikeinse majoor. Hij zal natuurlijk wel bij zwh^g_gemompeld hebben: „Meneer had zich wel eerst eens mogen laten knippen VERLEDEN EN HEDEN TELLEN NIET MBE De toekomst geeft de doorslag WORDEN WE ZENUWLIJDERS 10ste JAARGANG ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 No. 20537 De Amerikanen houden zich lnten? bezig met de vraag, of Sovjet-Rusland in staat zou zijn een aanvalsoorlog tecen de Verenigde Staten met kans op een overwinning te wagen; of zelfs simphciter een dergelijke oorlog te beginnen. Juist de laatste weken zijn twee belangrijke publicaties over dit probleem verschenen, een artikelenreeks in de „New York Times" van Middleton, die vele jaren tot Mei 1947 correspondent van dit blad in Moskou was, doch na een bezoek aan Amerika geen visum voor de terugreis kon krijgen; en een op door de Ameri kaanse en Britse regering beschikbaar gestelde documenten en door erkende specialisten verzamelde gegevens geba seerde studie in de Amerikaanse -evue „The World Report". In beide gevallen luidt de conclusie on voorwaardelijk „neen". Middleton ver klaart op psychologische en economische gronden, dat Rusland de eerste tien jaar aan geen oorlog kan denken; het World Report, dat zowel de voor Rusland voor als nadelige factoren tot volle gelding doet komen, ziet een Russische oorlogs mogelijkheid zelfs slechts in een veel, veel verder verschiet. Zo verklaart het Amerikaanse tijd schrift, dat het industriële potentieel van Rusland wel de belangrijkste zelfs be slissende factor voor een succesrijke oor logvoering in 1950, dus na het eerste vijf-jarenplan, niet hoger zal liggen dan dat van de Verenigde Staten in 1904; en dat eerst in 1960 in Rusland het industriële peil van Amerika in 1915 bereikt zal kun nen zijn, en dan nog slechts als alle om standigheden medewerken. In 1960 zal de Sovjet-Unie derhalve nog een industriële achterstand van bijna een halve eeuw hebben in te halen; waarbij men beden ken moet, dat ook de Verenigde Staten in hun ontwikkeling niet blijven stilstaan. En dan staat het statistisch vast, dat het rendement van de sovjet-arbeiders nog niet de helft bereikt en bereiken zal van dat van de Amerikaanse. Hier raken we een psychologisch ele ment, waarop Middleton de volle aan dacht vestigt. Rusland, zegt hij, is een indrukwekken de facade: massa's infanterie en gepant serde divisies doemen voor ons op. Maar achter deze voorgevel staat een natie, welke niet in staat zou zijn een moderne oorlog tegen de Verenigde Staten te voe ren Het ware Rusland is iets heel anders dan het paradijs van de moderne techniek en de sociale rechtvaardigheid, zoals de communisten dat in hun propaganda schilderen. Het is een geweldige verza meling volken en rassen, die er verre van zijn de industriële, agrarische en sociale uitrusting van een moderne samenleving -te. bezitten ïn zijn rivaliteit met de Verenigde Staten lijdt de U.S.S.R. bovendien aan een innerlijke handicap; zijn mensenreservoir, de vruchtbaarheid van zijn bodem en de onmetelijke hulpbronnen van het lrnd zijn geen tegenwicht tegen een fundamen teel fiasco: het communistische totali tarisme is er niet in geslaagd het volk en de energie van het volk vrij te maken, wet huidige regiem is gebaseerd op de vTnerking en onderdrukking van het „®Lrulier initiatief, op de verheerlijking de nolitieke orthodoxie, op doelloze militaire politiële en bureaucratische uit gaven en op het beginsel van de dwang- ar£.eld' u --„ere van beide documenten De schrijve - l nd jn elk verdrag, wijzen er op, dat dat het sluit, machines eist; het heeft in zijn zóne van Duitsland de ontmanteling van de industrie met ijzeren consequentie doorgezet; het heeft het zuiver agrarische Finland gedwongen een geheel nieuwe industrie op te zetten om als herstel beta, ling machines te kunnen leveren; waar het kan, koopt het locomotieven en rails De eigen staalproductie in het onmete lijke land heeft nauwelijks de 15 millioen ton gehaald, ver beneden de eigen be hoeften; en ook de kolen- en electrici- teitsproductie blijft aanzienlijk onder het vastgestelde kwantum. Zelfs na dertig jaar sovjet-bewind blijft de Rus op de allereerste plaats een landbouwer; de industriële arbeid ligt hem, zeker voor lopig nog niet; en de werkmethoden in de Russische fabrieken zijn allerminst geschikt om hem lust en liefde voor dat soort arbeid bij te brengen. De oorlog is tweemaal, met een vol maakte toepassing van de tactiek van de verschroeide aarde over de rijkste en meest geïndustrialiseerde gebieden van Rusland gegaan; de mannen, die nu in de beste jaren van hun leven zouden staan, zijn op de slagvelden gevallen; en de zuiveringen hebben ontelbare anderen weggemaaid. „De algemene lijn" eist voortdurend zijn slachtoffers en verlamt de heropbouw. In het Donetzbekken, aldus Middleton, krijgt men de indruk, dat de Duitsers pas gisteren vertrokken zijn, en toch werden zij daar in 1943 reeds verdreven; en practisch is het in geheel Rusland zo; men kan, het is van vele zijden geconstateerd, uren en uren door de hopeloze ruïnes rijden, zonder dat men ook maar het geringste spoor van heropbouw bespeurt. Ook dat is een element van zwakte, een element tevens, dat tot voortdurende ontevredenheid leidt: men spreekt zelfs in Rusland al van een „partij der ontgoochelden". Zoals een der vele „afvalligen", een der dromers van 1917, schreef: „wij dachten een paleis voor het volk te bouwen, en we hebben het in een gevangenis opgesloten". Natuurlijk bezit Rusland ook gunstige factoren voor zijn ontwikkeling; maar het beeld van het heden is voor het sovjet rijk uiterst somber; en alles wijst er pp, dat het nog zeer lang kan en zal duren, vóór het gunstiger aspecten vertoont. Naar Reuter uit Londen seint, heeft Engeland aan Bulgarije een protest ge zonden, zó fel als maar zelden door het Foreign Office wordt opgesteld. De nota heeft betrekking op de geheime immigratie in Palestina. Na de Bulgaarse regering herinnerd te hebben aan de herhaalde waarschuwingen t.a.v. de „Pan York" en de „Pan Crescent" waarvan beweerd werd, dat zij naar Panama zouden varen, en hun onmid dellijke voorgangers de „Northlands" en de „Padukahn" wordt in 't Britse protest verklaard, dat bewezen is, dat alle 15256 passagiers van de „Pan York" en de ..Par Crescent", die zich momenteel in kampen op Cyprus bevinden in de Bulgaarse ha ven Boergas zijn ingescheept. Gezien al de waarschuwingen en verzoeken tot samenwerking en het dui delijke feit, dat een massaverhuizing van Joden gaande was, kan de Bulgaarse re gering zich er niet op beroepen, geen reden te hebben gehad, de reispapieren van personen, die zich op de „Pan York" en de „Pan Crescent" trachtten in te sche- De regering maakt takend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: sold. B. W. Vonk. uit Haalderen, gem. Bemmel, gesn. '27 Januari; sold. J. van Haaren uit Breda sold. F. M. Kuypers uit Haaren (N.B. sold. H. W. Leenders uit Eindhoven, sold. A. J. Nederlof uit Amsterdam en sold. J. Verhoef uit Ru wiel bij Nieu wersluis, allen gesn. 28 Januari. Kon. Ned. Ind. Leger: Jav. sold. 2e kl. infie. Soekardi afkomstig uit Ned. Indie, overleden aan bekomen ver wonding 30 Januari. De Kon. Marine heeft in deze pe riode geen verliezen gerapporteerd. pen te onderzoeken". Er waren voorbeel den te over en ze waren toch zeker ook in Bulgarije bekend van massaverhui zingen naar Palestina, er was geen enkel precedent van een dergelijke massabewe ging naar Panama". De nota herinnert er verder aan, dat de V.N. een oproep gedaan heeft, om alle daden te vermijden welke de toe stand in Palestina in het stadium, waarin de Joodse en de Arabische staat gesticht worden, zouden kunnen verslechteren. In dien Bulgarije er'prijs op stelt, ooit lid te worden van de V.N., aldus de nota, "aalt de Britse regering het land aan, zijn ge drag in overeenstemming met de -icht- lijnen van deze organisatie te brengen. Dat doet Bulgarije thans niet, want ofwel de Bulgaarse regering laat de illegale emigratie oogluikend toe, öf de betrokken functionarissen hebben ernstige fouten begaan en dan zou de regering moeten ingrijpen. De regering heeft besloten, dat ge zien de noodzaak in de huidige omstan digheden de- arbeidsproductiviteit zo weinig mogelijk in ongunstige zin te be- invloeden aan het rijkspersoneel op ie a.s. nationale feestdag (5 Mei), welke op Woensdag valt, van 4 uur des middags af vrij zal worden gegeven. Aan de ge meentebesturen is verzocht eenzelfde ge dragslijn te volgen. Voorts besloot de regering, dat aan de vooravond van de bevrijdingsdag, dus 4 Mei, van 6 uur des middags af de natio nale herdenking onzer doden zal plaats hebben. De openbare gebouwen zullen op dat uur de vlaggen halfstok hijsen. Des middags te uur zal in de Ridderzaa. te 's Gravenhage een soortgelijke bij eenkomst als verleden jaar plaats had, worden gehouden onder auspiciën van het Comité Nationale Herdenking. Het blokje huizen tussen viaduct Schiekade en de Poortstraat te R'dam zal, nog voor Juli, afgebroken worden voor het nieuwe viaduct, dat aan merkelijk verbreed wordt en aansluiting geeft op het station D.P Het nieuwe „handvest" voor het econo misch bestuur van de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland zal op Maandag Februari van kracht worden. Het docu ment werd Donderdag door de Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs ge tekend en Vrijdag gepubliceerd. Het is in 15 artikelen verdeeld. Het hervormde bizonale economische bestuur zal bestaan uit een economische raad, die tweemaal zo groot is als de huidige, bestaande uit 52 leden, een Laenderrat van 2 vertegen woordigers uit iedere staat, een uitvoe rende commissie en enkele bureaux, w.o. een bureau voor personeelszaken, een bureau vooi de statistiek en een legisla tief adviesbureau. De nieuwe economische raad zal be staan uit de 52 leden van de huidige raad en 52 leden, die door de la plagen wor den gekozen. De nieuwe leden van de raad, waarvan er minstens een uit iedere staat afkomstig moet zijn, zullen worden gekozen naar evenredigheid van de on derscheidene politieke opvattingen. De economische raad heeft de bevoegd heid, prioriteiten vast te stellen voor de vraag naar arbeidskrachten. Hij is ge machtigd om voorschriften te geven ter regeling van de bizonale financiën door ge- jaarlijks begrotingen voor de beide zónes in werking treden. bizonale raad. Deze hoven zullen onder worpen zijn aan het bizonale hoogge rechtshof, ingesteld door het militair be- De Laenderrat of staatsraad bestaat uit 9 vertegenwoordigers van ieder land. Eén hunner kan de minister-president zijn. Hun ambtsduur is dezelfde als die, welke zjj hl hun land hebben. De Laenderrat is De wetgevende macht uit te oefenen voor iedere aangelegenheid binnen de bevoegdheid van de economische raad, behalve voor belastingaangelegenheden en de toewijzing van ge nom;scbe 2) Iedere maatregel van de economische raad, die niet reeds eerderdoordeLat derrat is goedgekeurd, goed te keuren, te amenderen of te verwerpen. 3) De benoeming van de voorzitter der uitvoerende mommissie te bekrachtigen. 4) De tegenwoordigheid te eisen van de voorzitter of een lid van die commissie bij de vergaderingen der commissie. Volgens het handvest zal het nieuwe bizonale organisme op of voor 24 Febr. Naar Reuter uit New York seint, be vat het Jezuieten-tijdschrift „Missum Magazine" de mededeling, dat de Ka tholieke Kerk in Noord-China met ver nietiging wordt bedreigd, als gevolg van de kerkvervolging door de Chinese communisten. Tot deze ontzettende conclusie is de hoofdredacteur van het tijdschrift, pater Calvert, gekomen, nadat hij van nabij de toestand in heel Noord-China heeft onderzocht. Hij schrijft: In 1946-47 hebben de Chi nese communisten 49 Katholieke priesters en broeders geëxecuteerd, vermoord oi doodgefolterd. Ze hebben van 123 kerken bioscopen gemaakt en een groot aantal andere verwoest. In de strijd voor en tegen een centrale luchthaven heeft het gewestelijke comité Luchthaven Rotterdam" gisteren van zich afge beten en enkele argumenten geplaatst tegenover die, welke de heer Plesman enige malen naar voren heeft gebracht. Het is niet steeds zo, dat de ene pnrtij alles wit. noemt wat de andere als zwart betitelt. Bij het overwegen van alles, wat over dit onderwerp thans reeds is gezegdkan men zich echter niet. aan de indruk onttrekken, dat in sommige opzichten de basis van het uit argumenten opgetrokken 'gebouw niet. deugdelijk is. De kwestie of onze luchtvaart het In de toekomst zal moeten doen met een centrale luchthaven dan wel met Schip hol en Schieveen m >'cl beïnvloed worden door het verleden en het heden. Men gaat immers bouwen voor de toe komst, zodat luchtvaartvoorzieningen ook op deze toekomst moeten zijn ge richt. De kardinale moeilijkheid is nu wel: „Wie zal voorspellen, hoe de luchtvaart zich in de toekomst zal ont wikkelen?" Wie zich in verband met de huidige strijd enigszins in het verleden en de snelle groei van het luchtvaart- verkeer heeft verdient, zal moeten er kennen, dat deze ontwikkeling ver bluffend is geweest. Wat daarom op het ogenblik de aangewezen weg lijkt te zijn bouwend op huidige gegevens kan over 5 of 10 jaar als volkomen nutteloos worden -aangemerkt. De kernvraag in het huidige geschil is: „Is in Schieveen een tweede luchthaven mogelijk en verantwoord?" Het eerste menen wij, onaanks de tegenovergestelde mening van de heer Plesman, te mogen aannemen. Wanneer in overleg met de Rijksluchtvaart besprekingen zijn ge voerd en deze dit toegeeft, moet dit punt technisch wel vaststaan. Anders ligt de kwestie ten aanzien van de vraag of een luchthaven te Schieveen verantwoord is, omdat hier tal van factoren een rol spelen. Rotterdam brengt thans naar voren, dat een toename van het luchtver keer zeker is. Wanneer dan echter Schip hol naast een eventueel Burgerveen in gebruik blijft (zoals de bedoeling is), zou dat gevaren opleveren, daar de frequentie van het luchtverkeer bij twee dicht bij elkaar gelegen vliegvelden aan leiding kan zijn tot ongevallen. Financiële problemen De heer Plesman heeft verder econo misch vele voordelen gezien. Burger- veen, plus het huidige Schiphol, zouden nl. 170 millioen kapitaal besparen. Men calculeert in de Maasstad de aan leg van Burgerveen (volgens de plan nen van dr. Plesman) op 140.000.000, terwijl de aanleg van Schieveen en verbeteringen op Schiphol op 105 millioen zouden komen. De heer Ples man kapitaliseert echter de verliezen van K.L.M, P.T.T. en N.S.. welke ver liezen bij decentralisatie zouden ont staan en brengt deze ten laste van de twee mogelijke vliegvelden. Zo men in het gewest Rotterdam de verliezen aan geld en tfjd ging kapitaliseren, welke de Industrie en handel nu lijdt en zou blijven lijden en deze verliezen ten laste van Burgerveen ging brengen, zou de heer IMesman zijn cijfers waar schijnlijk „enigszins" moeten herzien. Een ander motief vindt de heer Ples man in een grafiek, welke aangeelt, da van de Nederlanders, die van de K L. gebruik maken, 72 pet. uit Amsterdam komt en slechts 11 pet. uit Rotterdam. Deze cijfers zeggen echter niet veel, wan (Van onze eigen redacteur.) Terwijl de officiële instanties zich beijveren uit de rapporten der drie secties van de delegaties ter Ronde, tafelconferentie, één centraal rapport samen te stellen, dat straks men hoopt reeds begin volgende week ter openbare behandeling door de con ferentie zal kunnen dienen, hangt er een sluier over de eigenlijke agenda welke zal worden behandeld. Deze sluier zal door de publicatie van dat centrale rapport gedeeltelijk worden op geheven, daar dit rapport de opvattin gen der drie secties zal moeten weer geven. Zowel van Surinaamse als van Cura gaose zijde houdt men zich intussen bezig met de speciale wensen der beide be volkingen. Al zijn beide delegaties, en speciaal de Curagaose, nu zover, dat zij de democra- tisch-parlementaire gang van zaken heb ben geaccepteerd, zij schijnen te voelen dat in hun land nog altijd een bevolking is, die maar niet kan begrijpen, dat er niet onmiddellijk een resultaat kan wor den verkregen. Het republikeinse persbureau Antara meldt, dat tussen de tien en twintigdui zend republikeinse officieren en man schappen met hun gezinnen uit de z.g. .zakken" zullen worden geëvacueerd. De correspondent van Aneta te Soera baja verneemt betreffende de evacuatie van Java's Oosthoek door de TNI. dat Donderdag in totaal 330 man het Neder landse gebied bij Pakisadja en het Ma- langse verlieten. Vrijdagmorgen vertrok ken nog 100 leden van de TNI uit Djem ber naar republikeins gebied. Donderdag vonden te Soerabaja bespre kingen plaats tussen Nederlandse en re publikeinse militaire en burgerlijke au'o- riteiten. Deze besprekingen verliepen be vredigend en in een gunstige sfeer O m werd gesproken over de status quo-Ujn en maatregelen in het belang der bevol king (voornamelijk in de gedemilitari seerde zóne), zoals het irrigatiestelsel, herstel der verbindingen tussen beide ge bieden en bestuursaangelegenheden. Ver schillende kwesties werden overgelaten aan de technische commissie, terwijl ook punten aangeroerd werden, die verder op hoger niveau dienen te worden '-.«l-nn. deld. Dit blijkt wel uit de reactie van :ura- gao op de openingsplechtigheid van de conferentie en de r®de da: 5ifn°rm™ minister-president gehouden, waarin men aldaar niets anders zag dan een voort zetting van vroegere vage beloften, waar op geen daden zijn gevolgd. Het is vooral daarom, dat de beide West-Indische delegaties verlangend zijn naar enige openbare behandeling om daar een forum te hebben, waarop zij de Cura. gaose en Surinaamse klachten hoorbaar voor deze beide gebiedsdelen kunnen uiten. Meer speciaal is het t gewijzigd ont werp tot wijziging van de Staatsregeling van Suriname, welke thans bij de Tweede Kamer in behandeling is, waarmee de Surinamers zich op verschillende punten nog steeds niet kunnen verenigen Naar wij vernemen, wil hun delegatie haar bezwaren tegen dit ontwerp in een bespreking met de regering nog eens naar voren brengen en naar men ons mede deelde, hoopte zij in de loop der volgende week hiertoe de gelegenheid te zullen krijgen. De bezwaren van Curagao zijn meer bekend. Deze delegatie blijft vasthouden aan de opdracht der Staten, al heeft zij deze opdracht nu ook. zoals vanzelf sorak, los gemaakt van de Ronde-Tafelconferen tie zelf. Zij blijft van oordeel, dat de door hen gewenste veranderingen, welke zij bij hun aankomst hier onmiddellijk hebben be pleit, niet behoeven te wachten op het einde der conferentie, maar dat de ver langde wijzigingen, leidend tot de inrich ting van een algemeen bestuur, door be paalde aanwijzingen van de Kroon zouden kunnen worden verkregen. Daar de Curagaose delegatie nu ook op het standpunt is gaan staan dat dit geval los staat van de Ronde-Tafelconferentie en dat. geheel los van deze verlangens, ter conferentie de algemene wijziging kan worden behandeld, welke de geldende Stastsrepeliog in volle omvang zal be treffen, achten wij het geenszins uitge sloten. dat ook de Curacaosp delegatie on d»ze basis in een hesnrokinc met. de rpeprine wmstige resultaten zal kunnen Ook deze besnrakin? wordt door de Curagaose delegatie in de loop der volgende week tegemoet gezien. het blijkt, dat dit grotere aantal passa giers voornamelijk van de kortere lucht lijnen gebruik heeft gemaakt. Voor iemand uit de omgeving van Rotterdam zou het inderdaad wel wat vreemd zijn, eerst per K.L.M.-bus naar Amsterdam te reizen en dan b.v. per vliegtuig naar Brussel. Hij doet er beter aan in zulk een geval direct de trein te nemen. Hier wordt dus uitgegaan van de huidige toe stand. evenals trouwens Rotterdam doet, wanneer als bezwaar wordt aangevoerd, dat een retour RotterdamSchiphol 4 uur in beslag neemt. Dit zal zo heus niet blijven Amerikaans voorbeeld Wanneer in deze f en beslissing moet worden genomen, mag dit uitsluitend ge schieden. wanneer men gepoogd heeft een zij het vaag idee van de toe komst te krijgen Het Rotterdamse comité heeft hier de blikken naar Amerika ge wend, zoals ook trouwens de heer Ples man geregeld doet, getuige zijn Ameri kaans materiaal. Als men ergtns mei zevenmijls stappen in de luchtvaart voor uitgaat, is het daar wel. Natuurlijk kan men niet klakkeloos het voorbeeld van Amerika opvolgen, doch er kunnen waardevolle aanwijzingen schuilen in de ontwikkeling aldaar. Het gebied, dat door de centrale luchthaven .zoo moeten worden bediend, omvat ca. 3.500.000 mensen. Amerika zou voor een stad van die omvang 6 a 7 vliegvelden nodig hebben. In Holland is echter geen sprake van een stad. doch van een verzameling steden, zodat het zwaartepunt verlegd moet worden. Uitgaand van de moderne Amerikaanse opvattingen, zou dit ge bied echter toch meer dan één vlieg veld moeten hehben, om en hier komt een zwaar Rotterdams argument altijd decentralisatie te kunnen door voeren, wanneer dit nodig zou blijken te zijnDoor meerdere luchthavens blijft men de ontwikkeling van het luchtvaartverkeer dus voorZou dit argument inderdaad als belangrijk moe ten gelden, dan spreekt het vanzelf, dat zowel Amsterdam als Rotterdam voor een eisen luchthaven in aanmer king zouden moeten komen. Besluiten wij met een voorbeeld uit Amerika aan te halen Minneapolis en St. Paul, twee vlak bij elkaar gelegen grote steden in Minnesota, zijn vanouds hevige rivalen. Iedere stad heeft nu één luchthaven, doch World Chamberlain Field voor passagiers en Holmal Field voor vrachtvervoer. Een dergelijke split sing zou natuurlijk hier niet mogelijk zijn. doch daarentegen is splitsing tussen intercontinentaal en lange afstand ver keer en korte afstand verkeer zeer goed denkbaar. Voor Rotterdam en omgeving vervalt dan immers het bezwaar van de busreis, omdat op grote afstanden een retour van vier uur geen rol meer speelt. Zelfs Brussel heeft de bakens al verzet. Het oude vliegveld Haren zal in het meer locale verkeer worden gebruikt, het We zijn een volk in polders en tussen dijken groot gebracht. Er zijn er, die misschien wensen te spreken over hun grootstad. Maar achter de laatste huizen- rand ontwaart men onmiddellijk de groene vlakte. Als bewoners van de „lage landen aan de zee" zijn we van het begin onzer jaar telling af bezig ons tegen het water te weer te stellen. En met zulk een succes, dat Neder land internationale bewondering wist af te dwingen. Uit de strijd van het laatste tijdvak herinneren we slechts aan het titanenwerk van de drooglegging der Zuiderzee, waarbij duizenden H.A. vrucht baar land aan ons teeltgebied werden toegevoegd. Gisteravond konden we voorts nog lezen, dat het overspoelde en weer drooggelegde Walcheren met bijna 500 H.A. zal worden vergroot door de in poldering van het Zuid-Sloe. Door deze kamp tegen onze erfvijand zijn we gehard in taaiheid, gestaald in onverzettelijkheid. Er zijn natuurlijk willozen, maar de aard van ons volk is toch op aanpakken gericht. Edoch, we zijn bevreesd. Er staan ons volgens de sovjet-Russische volksvoor lichting onaangename dingen te wachten, We vormen immers nog een christelijk volk met grotendeels een ernstige inslag en een vaste moraal. Dat alles is evenwel zeer gevaarlijk Immers in een bijlage van een medisch tijdschrift, dat wordt uitgegeven door de Centrale Administratie voor het gezond heidswezen in de sovjet-zóne van Duits land, wordt uitdrukkelijk stelling ge nomen tegen de „schadelijke werking van een overdreven moraal" (hier is de christelijke moraal bedoeld). Voorts schrijft genoemd orgaan: r met enig begciP gezegend individu zal zich in zijn handelingen meer laten beïnvloeden door de rede lijke gronden van onze medische sexuele paedagogie dan door de willekeurig' dogmatische frasen van een overleef de patriarchale geslachtsmoraal. Vol kenkundige onderzoekingen bevestigen de gegronde opvattingen van de nieuwe sexuele paedagogie en de schadelijk heid van een moraal die het sexuele vijandig gyind is. Het is ondubbel zinnig bewezen, dat een volk met sterke morele beperkingen in verge lijking met sexueel verstandig levende naburen een sterke neurasthe- nisch-hysterische trek in zijn volkskarakter heeft". Daar staan we nu. Ondubbelzinnig is bewezen, dat we een zenuwlijders-hyste rische trek krijgen. Daar staan we nu met onze christelijke moraal met de tien geboden, met onze Pauselijke encyelieken als „Casti Con- nubii", met de talloze uitspraken van medici. Allemaal dogmatische frazen van een overleefde geslachtsmoraal? Er komt en er is een nieuwe sexuele opvoedkunde. Het effect daarvan is in sommige lander al te zien geweest en nog te zien. Echtscheidingen, kinderver waarlozing, kapot geslagen huwelijken enzenuwlijders en hysterische vrou wen, omdat de mens zijn lot in eigen handen nam. Laat men ook op dit terrein degelijke kennis opdoen. De vraagstukken zijn ernstig genoeg, maar eisen ook inzicht. De bewijsvoering der nieuwlichters lijkt soms zo aannemelijk. De staten van ongehuwd en gehuwd zijn hebben beide hun moeilijkheden. Zogenaamd wetenschappelijk gedaas biedt geen oplossing, doch vormt slechts een onderdeel van en/of een gevolg van het atheïsme. Zonder God komt men tot de meest dwaze formules. Laten wij Nederlanders tegen de vloed van heel die nieuwe sexuele paedagogie maar weer een dijk opwerpen. Er zijn al zenuwlijders genoeg op de wereld. Voor onze geestelijke en lichamelijke gezond heid kunnen we beter de vaste klei der christelijke moraal onder ons hebben. HENK VAN DER MAZE. nieuwe Melsbroeck voor Europese en lange diensten. Het Antwerpse vliegveld Deurne ligt hier slechts 35 K.M. van Melsbroeck en biedt mogelijkheden voor onregelmatig vrachtvervoer (men denke. hier nog aan de plannen van enkele Nederlandse Stoomvaartmaatschappijen en locaal geöriënteerd vrachtvervoer. Wij spraken hierboven over een Gor diaanse knoop, waarin belangen, moge lijkheden en financiën ten opzichte van het Nederlandse luchthavenprobleem zijn geraakt. Moge er een tweede Alexander de Grote opslaan, die met een open oog voor K.L.M.-belangen en nationale belan- geri het zwaard zal weten te hanteren Auto met deze aankondiging zal men in de komende dagen in toenemend aantal zien. De herinnering aan de ergerlijke „lilters"-misdaden, die ge pleegd werden, maken verklaring over bodig. De barden worden door de A. N. W. B. aan de leden uitgereikt. De K. N. A. C heeft zich int de auto riteiten gewend met het verzoek de auto-contróle langs de wegen slechts door geuniformde ambtenaren te doen geschieden of anders op die plaats en onder omstandigheden dat de automo bilist zekerheid heeft niet met. onbe voegden te doen te hebben. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" ijjn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1