De kolenslag voor het jaar 1948 Een millioen ton per maand m 1 Dassenfabriek knoeide lelijk Nieuwe zet in het vliegveld-spel De „Sch. 5" koos het vrije sop De burgeroorlog in Griekenland MILITAIREN KEERDEN TERUG UIT INDIE Go Bekend advocaat in conflict met de fiscus f NG Dakota-ramp bij Bandoeng Smokkelaars DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuwe aanwinst Emaille-artikelen CDEC-controleur Plastic inplaats van gipsverband knoeide mee Een voorspoedige en gezellige reis LAGEN TÓstë JAARGANG "WOENSDAG 11 FEBRUARI ÏP48 No. 20540 f. DE ZONDAG BLIJFT VOOR O. L. HEER ^f§ 19 DODEN weer in prijs verlaagd YPENBURG HEEFT BE ZWAAR TEGEN SCHIEVEEN En beveelt zich aan als lucht haven voor Rotterdam werd van vuurwapenen g b «tarnt n FELLE BRAND TE ROOSENDAAL NA DRIE MAANDEN STRAND- GEVANGENSCHAP De storm bracht ditmaal redding GUERILLA'S BESCHIETEN SALONIKI BRAND IN OUDELIEDENHUIS PRINS BERNHARD HEET HEN WELKOM IN PATRIA VELE WAZIGE SPIEGELS DE KONINGIN NAAR HUIS TEN BOSCH BELASTING-ONTDUIKING OP GROTE SCHAAL WETSONTWERP OPHEFFING COMM.-GENERAAL Kill I I DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. .f NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs .op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Nederlandse steenkolenmijnen zijn er in 1947 in geslaagd een jaarlijkse pro ductie van 10 rpillioen ton te bereiken. En voor dit jaar heeft men het productiedcel op 12 millioen ton gesteld. De productie van gemiddeld 37.000 ton per dag zal in het belang van ons natio naal welzijn omhoog moeten gaan, want zij is op dit ogenblik voor de behoeften van ons land nog niet toereikend. Er wordt van alles geprobeerd om dagelijks minstens 40.000 ton uit de Limburgse bo dem te halen. Berekent men een maand op 25 werkdagen, dan geeft dat een pro ductie van een millioen ton per maand en twaalf millioen ton per jaar. Dat is de opgave, die de beheerder zich gesteld ziet. Door straffere centralisatie kunnen de arbeidsprestaties natuurlijk verhoogd worden. Improductieve diensten worden daarom, zoveel als maar mogelijk is, in gekrompen. Iedere ondergronder, die bij het onderhoud, bij het steenwerk. bij de voorbereidingswerkzaamheden of bij het transport gemist kan worden, wordt naar het kolenfror.t overgeplaatst. Op die ma nier worden er dubbele arbeidskrachten uitgespaard. Verlenging van de diensten zou op nog al ernstige" bezwaren stuiten en voor ver lenging van de korte Zaterdag is men, o.i. terecht, niet te vinden. De mijnwer kers zijn immers maar wat blij, dat de poorten op Zaterdagavond 12 uur en niet op Zondagmorgen 6 uur acher hun rug in het slot vallen. De Zondag blijft voor O. L. Heer. Daar wordt niet aan getornd. Zeker niet in onze katholieke mijnstreek. Uitbreiding van het personeel is en blijft tenslotte het doeltreffendste middel voor productietoeneming. Na de bevrij ding zag men dat al aanstonds in. Er werd toen 'n kostbare wervingscampagne door heel Nederland op touw gezet, die niet bepaald een mislukking, maar toch ook geen inslaand succes is geworden. Van de 2500 arbeiders, die door deze actie naar de mijnstreek getrokken zijn, zijn er amper een duizend gebleven. Boven dien werden politieke delinquenten in de gelegenheid gesteld om in de mijnen te gaan werken. Over het algemeen grepen zij deze kans gretig aan, zodat er onge veer 2000 ondergronds te werk gesteld konden worden. Maar verreweg de mees ten bleken op de duur geen blijvers te zijn en gingen na het einde van hun straf tijd naar huis terug. Kortgeleden zijn er groepen „displaced persons" aangetrokken. Op het ogenblik zitten er al 1500 in de gezellenhuizen en deze maand komen er nog enige honder den bij. Doorgaans jonge kerels, die.-in hun jeugd in Polen opgepikt en in Duits land te werk zijn gesteld. De gevolgen van de moeilijke jaren, die ze achter de rug hebben, zijn nog merkbaar. Verreweg de meesten zijn katholiek, maar houden er zonderlinge opvattingen over het Mis- horen op Zondag op na. Ze dragen kettink jes met veel medailles om hun hals en dwepen met O. L. Vrouw van Czestocho- wa, maar hun geloofspractijk bleef niet onbeschadigd. Zo zij zich aan onze lands aard weten aan te passen en de bevolking bereid is, hen in haar goede Limburgse gemeenschap o{ te nemen, bestaat er ge gronde hoop, dal zij zullen inbui geren. Vol verwachting zien de mijndirecties in de komende weken naar onze jongens, die uit Indië terug komen, uit. Er zit voor velen een goed bestaan in de mijnen en ze maken zich verdienstelijk in de groot industrie, waarop de gehele Nederlandse economie uiteindelijk draait. L. Naar Aneta van niet-officiële zijde te Batavia vernam, is gisterenmiddag laat nabij Pandalarang (ten Westen van Ban doeng) een Dakota-vliegtuig van de mi litaire luchtvaart neergestort. Het vlieg tuig was op weg van Bandoeng naar Ba tavia, vervoerde 16 passagiers en had een bemanning van drie personen. Als oorzaak van het ongeluk werd opgege ven brand in één der motoren. Nadere berichten ontbreken en van officiële zij de konden aan Aneta geen inlichtingen over het bericht worden verstrekt. Volgens Reuter is de Dakota twintig minuten na het vertrek uit Batavia (blijkbaar is hier Bandoeng bedoeld, Red.) bij Pandalarang, 24 K.M. ten N.W. van Bandoeng, neergestort. Volgens de ze bron waren aan boord vier leden van de bemanning, 11 militairen en vier bur gers, onder wie twee vrouwen. Zoals gemeld kwamen allen om het leven. De doden werden door een Ned. legerpa trouille gevonden. De bolbloemententoonstèlling „Lenteweelde" te s-Gravenzande biedt een rijke schakering van bloemenpracht. Mede dank zij een vrijwillige verla ging van de prijzen van plaatijzer door de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken zijn de desbetreffende fabrieken er in geslaagd de productie van utility emaille- en verzinkte huishoudelijke ar tikelen belangrijk te vergroten, terwijl tevens de prijzen der emaille utility-ar- tikelen, welke reeds eerder met 15 pCt. waren verlaagd, nogmaais met 7% pCt. konden worden verminderd. Tot nu toe omvatte de productie van emaille arti kelen in utility-kwaliteit voornamelijk pannen, waaraan de grootste behoefte bestond. Door de uitbreiding van de pro ductie is hgt thans mogelijk ook fluit ketels, afwasbakkén, emmers, steelpan nen en dergelijke artikelen in utility- kwaliteit te vervaardigen. Fietsen en fietsbanden vrijf Het bericht was nauwelijks bekend, of daar gingen de banden aan de lopende band! De run op serviesgoed was overigens nog heel wat erger. In een schrijven aan de minister van verkeer en waterstaat heeft de Frits Die. pen Vliegtuigen N.V., welke eigenaresse en exploitante is van het vliegveld Ypen- burg, haar inzichten kenbaar gemaakt ten aanzien van de aan te leggen-lucht haven Schieveen. De N.V. zegt daarm o.m. dat het mogelijk is aan de wens van Rotterdam tot het bezitten van een eigen vliegveld onmiddellijk, of in elk geval binnen zeer korte termijn (ongeveer drie Jpaanden) tegemoet te komen, zónder dat :Ja'voor belangrijke investeringen nodig en zijn. Ypenburg zou tot een lucht- VUURGEVECHT met PaNTSERAUTO Gisternacht is bij streek van West-Brlbam 'h de grenS" pantserwagen gesigna*t wederom een smokkelaars vee naar Bei«jg waarmse Grensbeambten zetten onGiddXk'X achtervolging m en van weerskanten De smokkelaars wisten echter, dank zi mede de ingewikkelde verkeerssituatie meue w n wljde achtervolg de richtfng Zumdert te ontkom^- passeerde de wagen tenslotte de grens. SMOKKELAUTO AAN GEHOUDEN Bij het grenskantoor te Wernh0gut werd een auto aangehouden i;DDen- heime bergplaats, waarin zich nppe stiften, oorbellen, armbandjes e j artikelen bevonden voor een waa ruim f 1000.—. De inzittenden, u» Haag, zijn aangehouden en de auto w in- beslag genomen. Het lastige en zware gipsverband, dat soms na chirurgisch ingrijpen of bij ge broken armen en benen moet worden aangelegd, wordt thans in de Ver. Staten vervangen door een dun piastic verband Dit kunststofveiband, dat duurder is dan het gipsverband, bestaat uit een tuchtig plastic-weefsel Om het soepel te maken drenkt men hei in een snelverdampend chemisch mengsel en brengt het recht streeks op de huid. die met talk kleef-vrij wordt gemaakt. Als het verband droog is. blijft het steenhard, totdat men het weer losweekt. Het plastic-verband is bestand tegen water, zodat een patient gebaad kan worden. Het is bovendien zeer licht en laat röntgenstralen door. zodat de arts het ge nezingsproces kan controleren. In medische kringen heeft men. on danks de hogere kosten, grote verwach tingen van deze Amerikaanse uitvinding. haven van de E-klasse kunnen worden uitgebreid door de aanleg van drie start banen van 1280 m. 1080 m en 900 meter. De kosten zouden hoogstens enkele pro centen vormen van de uitgaven nodig voor de eventuele aanleg van Schieveen Aangezien het vliegveld Ypenburg boven dien slechts tien kilometer verwijderd zou zijn van de aan te leggen luchthaven Schieveen, zou de aanleg van de laatste luchthaven achterwege kunnen blijven Wanneer Ypenburg uitgebreid zou wor den tot een veld van de E-klasse zouden internationale lijnen met vliegtuigen v"n de grootte der Douglas DC-3 toestellen ten gerieve van Rotterdam en 's-Graven- hage van het terrein gebruik kunnen maken. Men zou dan tevens kunnen na gaan aan de hand van vervoer e.d of er inderdaad behoefte bestaat aan de aanleg van Schieveen. Tenslotte meent de genoemde N V., dat de eventuele aanleg van Schieveen op zo korte afstand van Ypenburg, de exploita tie van dit Haagse vliegterrein moet be moeilijken. Het wordt zelfs niet onmoge lijk geacht, dat Schieveen de exploitatie van Ypenburg onmogelijk zou kunnen maken. Daardoor zou het enige belang rijke vliegveld, dat zonder staatsbijdrage en zónder enige andpre subsidie werkt, aldus de genoemde N.V. mqeten ver dwijnen. Hotel „Neerlandia" in vlammen opgegaan Hedennacht om circa 1 uur ontstond brand in het door de oorlogshandelingen zwaar beschadigde hotel „Neerlandia" aan de Stationsstraat te Roosendaal, dat de n iU44 door de eigenaar alleen ge- „A e, i'c als fietsenstalling wordt ge- Z™? minder dan tien minuten het hoge kanit"?™10" d°°r het d*k Va" Toen d t Pand. die zich beperkeoTTv. arriveerde- moeEI de belendende pekelen** natuhouden. van kwartiér, welke tengevoh)o Stations ongunstige wind ernstis V3" f- Z00T De brandweer uit BrPd! J"" ll6pe" assistentie verlenen en met mGralen Wist men her vuur te beperken tot he" voornaamste hotelgebouw, dat echter vol komen werd verwoest. Van de in de rijwielstalling aanwezige circa honderd fietsen konden er slechts enkele worden ^red Vele omwonenden moesten hun huisraad tijdelijk naar buiten brengen en drie woningen kregen ernstige water- SCnedebrand is ontstaan in het slaapver trek van d" eigenaar O., waar droog hout in de nabijh.eid van een brandende kachel vlam \atte. Men is nog lange tijc met nablussen bezig geweest. De schade is nog niet bekend. De sectie recherche van de centrale dienst van de CDEC, bureau Amsterdam, had het vermoeden gekregen, dat een controleur van de sectie textiel van de zelfde dienst bepaalde distributie-overtre dingen door de vingers zag. Een onder zoek bij de dassenfabriek T. te Hilver sum bracht zwarte manipulaties aan het licht, terwij1 tevens bleek, dat partijen wollen damtsstoffen en crêpe de chine zonder de vereiste vergunningen en op economisch onverantwoorde wijze wer den versnipperd. De beide firmanten J. en T. werden in arrest gesteld, evenals de procuratiehouder v. d. V.. die tevens als accountant fungeerde en zich als zo danig mede verdienstelijk maakte door de zwarte transacties op deskundige wij ze in de boekhouding weg te werken. Laatstgenoemde zag bovendien tijdens het onderzoek van de recherche nog kans door een ondergeschikte 5 rollen stof te laten verstoppen. Deze drie personen hebben allen het hun te laste gelegde toegegeven. Zij zijn voor de officier van justitie te Amster dam geleid en de voorraad stoffen is in beslag genomen De firmanten hebben lange tijd hun zwart bedrijf kunnen voortzetten door 't feit, dat een eoi troleur van de CDEC. ge naamd B. K., bij controle de ogen sloot voor geconstateerde overtredingen. Hij werd zelfs belanghebbende en maakte van de firma een melkkoetje Tevens ver grootte hij zijn inkomsten, doordat hij van de firmanten een bepaald bedrag eiste van de opbrengst der verkochte goe deren, vervaardigd Ujt stoffen, welke hij de zaak als zwarte tussenhandelaar le verde. Het was reeds enige tijd opgevallen, dat B. K. op grote voet leefde. Ook hij is in arrest gesteld en heeft bekend. In alle onstuimige weersgesteldheden was de „Scheveningen 5", een logger van Rederij J. J. v. d. Toorn, tegen het hoge duin van Terheyde blijven liggen. Men had er reeds aan gedacht een geul om het schip te graven. Men had zelfs het plan opgevat het te ondergraven en op te la- kelen om het zo naar zee te dragen. Waf men ook had bedacht: de berging zou schatten moeten kosten, wilde er enige kans overblijven, d^t het schip behou den zou blijven. Zo grillig als echter het weer is om een gestrande logger met wa ter en storm tegen het duin aan te gooien, even grillig is het om de hoge zee vrij spel te laten met dit vrijwel verloren gewaande schip. En zo gebeurde het. dat Maandagmiddag het water er tegen aan sloeg, de bodem zacht maakte en de schipper het idee gaf met zijn mannen centimeter voor centimeter het vaartu;g aan de ankertouwen eerst recht te trek ken met de achtersteven naar volle zee en vervolgens streep voor streep op het strand te wiitnen. Toen wij er gisteren middag tegen het opkomen van de vloed in regen en wind op het strand naar stonden te kijken, lag de Sch. 5 reeds on- In de vroege morgen van Dinsdag hebben guerilla's de stad Saloniki met mortiervuur bestookt. Vier personen, onder wie een Britse soldaat, werden gedood en tien personen, onder wie even eens een Britse soldaat, werden gewond, aldus is officieel verklaard. Griekse mi litaire autoriteiten zijn van mening, dat de beschieting plaats heeft gehad van een tien kilometer ver gelegen heuvel en dat een 45 millimeter veldkanon ge bruikt is. De ruiten van het hotel van de Balkancommissie der V. N. werden verbrijzeld. De guerillagroep. welke men 150 tot 300 man sterk schatte die het afgelopen week-end bij de berg Parnes, 35 k.m. ten Noorden van Athene geopereerd heeft, werd volgens een bericht van, Dinsdag uiteengejaagd. Men gelooft, dat de mees ten ontkomen zijn. Het Griekse leger beweert negentien guerilla's gedood en acht gevangen genomen te hebben. Griekse vliegtuigen met raketwapens en bommenwerpers hebben na de be schieting van Saloniki groepen guerilla's die zich van de heuvel Asvestochori op tien kilometer van de stad in Oostelijke richting bewogen, aangevallen. Volgens gezaghebbende Griekse kringen duurde de beschieting een half uur. Daarna zou den de guerilla's zich naar een heuvel ten Zuiden van Saloniki bewogen heb ben. waar kortelings sterke eenheden guerilla's bijzonder actief zouden zijn geweest. Regeringstroepen hebben zich in het gebied om de stad verspreid. Bij een brand, die het Springdale- tehuis voor ouden van dagen in ot. Johns, Newfoundland heeft verwoest, aldus A. P.. zijn Dinsdag minstens 34 personen gedood. Er worden vier per sonen vermist. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Toen de „Jolian van Oldenbarnevelt" met 1900 repatriërende militairen aan boord IJmuiden was binnengelopen, kwam prins Bernhard op het schip om de terugkerenden te begroeten. tijd achter de rug hadden en nu een goede toekomst verdienden. Onder grote belangstelling van familie leden der repatriërenden en van mili taire autoriteiten is gistermiddag het m.s. „Jnhan van Oldenbarnevelt" met ruim I960 te demobiliseren en met ver lof gaande militairen en gezinnen uit Indië te Amsterdam aangekomen. Prins Bernhard. die zich in Buitenhuis aan boord had begeven, heeft de manschap pen namens de Koningin toegesproken en hen welkom geheten in patria. Hij nlde o.m. dat de mannen een moeilijke De Prins, oie de uniform droeg van in specteur-generaal der Kon. landmacht, was aan boord verwelkomd door gezag voerder De Man, luit.-kol. Mutters en de detachementscmmandanten, overste Van Oort van het bataljon „Zeeland", majoor Drent van Je Mariniers en majoor Donk van het K N I L In IJmuiden was reeds de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. Q. de Casembroot, aan boord gegaan om zijn Zeeuwen te begroeten. Tegen drie uur passeerde de „Johan van Oldenbarnevelt" het IJ ter hoogte van het Centraal Station te Amsterdam Het weer was bar slecht, windvlagen zwiepten over het water, een fijne regen belemmerde liet uitzicht. De bootjes die zich naar de Javakade spoedden, waren vol met vaders en moeders, broers, vrou wen, zusters en verloofden van de repa triërende soldaten. Het schip voer de vlag van Prins Bei nhard in top: de Prins stond op de brug en volgde met belangstelling liet gemanoeuvreer van de sleepboten. Op de Javakade verwelkomde 'n grote enthousiast zwaaiende menigte de jon gens. De muziek van I R I- uit Assen speelde vrolijke wijsjes die door de sol daten werden meegezongen, en met ge juich begroet. Toen de loopplank uitging, werd het Wilhelmus gespeeid en met eerbied aangehoord. Verschillende autoriteiten kwamen aan boord, o.a. luit.-gen. mr. H. J. Kruis en commandant der mariniers gen.-maj. De Bruine. Het schip beeft een zeer voorspoedige reis achter de rug. Men vertrok op 16 Ja nuari uit Batavia en men heeft steeds zeer mooi weer gehad. Zelfs van de stor men van de laatste dagen heeft men niets bemerkt. De geest wat uitermate goed geweest aan boord, de soldaten roemden de verzorging en de accommodatie van t schip, de ligging was goed, er was veel gelegenheid tot ontspanning, er was een zwembad, een bioscoop enz. Onder de repatriërenden was het II, 14 R.I. geheel afkomstig uit Zeeland, bestaande uit 700 man, een maririiersbrigade van 600 man en enige honderden K.N.I'.L:-mannen met familie, van wie er in geen 20 jaar in het yaderland waren geweest. Wij spraken nog even met kapitein G. J. Bots, aalmoezenier van de mariniers Het was een harde tijd geweest in Indië, vertelde hij, maar de geest pnder de troep was steeds voortreffelijk. Men had het overal eigenlijk moeilijk gehad, niet in het minst toen men op Malakka was neer- geplant. Maar later bij Modjokerto was het er niet gemakkelijker op geworden. Het aalmoezenierswerk was zeer zegen rijk en prettig geweest, een grote han dicap was wel de geweldige uitgestrekt heid waarover de mannen verspreid la gen. Groot was het gemis aan goede ont spanning vooral bij de vooruitgeschoven posten. Aan de andere zijde was het weer zeer gelukkig oat men verschillende ker ken. die in dit gebied lagen, kon gebrui ken. Als de aalmoezenier 's Zondags op stap ging maakte hij een tocht van 300 k.m. om drie maal de H. Mis op te dra gen. Vandaag om 9 uur begon men met de debafkatie. Deze geschiedde groepsgewijs de soldaten gingen met de kameraden uit hun omgeving van boord en per autobus naar huis. Men begon met hen die het verst wonen. De mariniers komen hoofd zakelijk uit Brabant en Limburg, de in fanteristen uit Zeeland. Dé jongens krij gen nu eerst vier weken verlof, dan gaan zij naar Huis ter Heide voor afwikkeling van zaken, medisch onderzoek en sociale regelingen. geveer 60 meter uit het duin. De schroef draaide en maakte water. En naarmate het water steeg, kwam het schip vrijer. Om half drie was hiervan nog geen spra ke. Een kwartier later kwam de schuit op drift. En het was nog geen drie uur, toen iedereen dacht: de Sch. 5 ligt vrij. Bemand met zeven ^koppen alsmede met de schipper, demachinist en de reder zelf, werd alles in het werk gesteld haar verder zee in te trekken. Maar de an kertouwen. die kort na de stranding met een rubbervlet op 500 meter waren uit gezet, waren in de loop van de voorbije tien weken steeds verder opgedraaid, om dat het z.g. levende zand de ankers had doen aanslibben. Toen de Sch. 5 dan ook op drift lag, bleek het onmogelijk haar dichter naar de ankerplaats te trek ken. Bovendien vond de reder het onver antwoordelijk de lege schuit door de wil de branding te trekken. Er werd dan ook te Scheveningen as sistentie gevraagd en de Sch. 45 voer uit. Inmidels was het 5 uur geworden. De Sch. 45 lag achter de branding en het scheen te gevaarlijk de sleep uit te gooien. Het water zakte reeds. En, terwijl de tal rijke belangstellenden aftrokken, de zoon van de reder naar het kantoor telefo neerde om een vrachtwagen te zenden om tegen. 6 uur de bemanning van de log ger te halen, terwijl bovendien de positie van het schip toen, in verband met de opkomende storm zeer gevaarlijk was, maakte de Sch. 5 tegen half zes plotseling nog 50 meter zee en kon op eigen kraent over de zandbank heen komen. In Scheveningen was de stormbal ge hesen. Er moest haast worden gemaakt. De Sch. 45 nam haar bevrijde zuster op sleeptouw. En ofschoon het geen gewoon te is om 20 palm water binnen te lopen, arriveerden beide schepen om kwart voor zeven in de Scheveningse haven. Daar was veel belangstelling. Reder zowel als schipper en bemanning hadden talrijke gelukwensen in ontvangst te ne men. Dit vlot komen betekent voor de re derij een groot voordeel. Het zeer kost ba-e bergingsschema lag reeds klaar. s De Opzieners onzer zielen hebben Zon dag hun gebruikelijke vastenbrieven doen voorlezen. Elk van hen had nu weer een eigen schrijven op speciale situaties in het desbetreffende bisdom berekend. Alle Bisschoppen zijn echter uitermate bezorgd over de algemene oppervlakkig heid de vaak zo weinig diep gewortelde godsdienstzin, over het gemak, waarmee kwaad wordt bedreven zonder eerlijke, en verantwoorde erkenning van het kwaad. Onze levenshouding moet permanent onder controle staan; we moeten steeds streven naar hoger plan, daarvoor is het leven een voortdurende strijd. Niemand begint in super-volmaaktheid. Wanneer echter de bodemgesteldheid niet deugt en de visiteerlatten der geestelijke bouw kundigen eigenaardige vondsten opleve ren wordt het moeilijk een betrouwbaar geestelijk huis op te trekken. Voor we Pasen vieren is een algemeen onderzoek bij het individu niet overbodig. Kardinaal De Jcmg zet tegenover de wereldse aangelégenheden de veel te weinig overwogen waarheid, dat we niet voor hier maar voor de eeuwigheid zijn geschapen. Welke systemen ook de mens nu pogen te misleiden, vaststaat dat een God van waarheid en gerechtigheid be staat. En de gerechtigheid zal tenslotte zegevieren. Mgr. Huibers van Haarlem zet tegen over de merkbare, aanzienlijke inzinkin gen de wapenrusting van gebed en boete als geestelijke injecties in de ver slapte lichamen. Mgr. Mutsaerts van Den Bosch spreekt uitvoerig over het gevaar der neutrali teit in Oost-Brabant een kwaad, waar tegen hier in het Westen reeds tientallen jaren is gevochten, met succes, maar nog lang niet afdoende. Mgr. Hopmans van Breda vestigt bij zondere aandacht op dé mateloze critiek op de priesters. Men eert nog wel de persoon om eigenschappen, maar vergeet de priesterlijke waardigheid. Hij vraagt offerzielen, die door gebed en medewer king de heiliging der priesters tegemoet komen. Mgr. Lemmens betoogt de noodzake lijkheid van een beleving van een zuiver Christendom onder de schutse van Ma ria. Als een der middelen bij deze op gave wordt de retraite aanbevolen. Met gezamenlijke en afzonderlijke ka rakteristieken hebben de Bisschoppen het katholieke volksdeel een spiegel voorgehouden. Helder zijn vele spiegels niet. Wazig en verweerd is de mijne, zal menigeen ten aanzien van zichzelf moeten opmerken. Aan de schoonmaak derhalve. Het Episcopaat heeft ons duidelijk te kennen gegeven, dat ons een zware en tegelijk schone taak wacht. We zullen dan echter heldere spiegels moeten zijn, over welker klaarheid ande ren zich kunnen uiten in vreugde en naar de voortreffelijkheid waarvan zij zich kunnen laten bijslijpen. Paasbeste spiegels gevraagd door het Episcopaat. Bij de zorg daarvoor een zalige vastentijd. HENK VAN DER MAZE. Naar wij vernemen, hoopt H. M. de Koningin Vrijdag a.s. Haar intrek te nemen in Huis ten Bosch te 's Graven- hage. Zoals bekend, verblijft Hare Ma jesteit thans op Het Loo. Voor de Arnhemse rechtbank stond gis teren terecht de bijna 60-jarige Benne- komse advocaat en procureur mr. A. van der D. gewezen voorzitter van de NCRV, die in 1945 in Ede onjuiste aan gifte heeft gedaan aan de inspecteur van rijksbelastingen over de stand van zijn vermogen. Hij heeft nl. als zuiver ver mogen opgegeven f 188.899, daarbij een waarde van 320.000 aan effecten, con tanten en sieraden verzwijgend, die hij ook nog bezat. Hij knoeide in de negen boekhoudingen, die hij er op na hield, en liet diverse posten door elkaar lopen, waardoor het erg moeilijk was een juist verloop van de financiële transacties te reconstrueren, aldus verklaarde de neer J. J. Mulder van de rijksaccountantsdienst die het onderzoek in deze zaak heeft ge leid. Mr. Van der D. heeft in de loop van de oorlog verscheidene malen onder de naam van „Piet de Vries" in Amsterdam en andere plaatsen van het land „zwarte effecten gekocht. Hij borg deze op lal van plaatsen weg, zodat veel van zijn bezit niets in zijn huis gevonden zou kunnen worden. Bij een drukkerij in Wageningen liet hij een pakje in bewa ring geven, dat bij opening liefst 98.800 aan bankbiljetten en andere waardepapie ren bleek te bevatten. Volgens getuige Mulder is op zijn minst 320.000 van het vermogen verzwegen en is resp. met de volgende bedragen de vermogensbelas ting ontdoken: 1941: 120.000: 1942: 125.000; 1943: 175.000 en 1944: 300 000. In zijn requisitoir hekelde de officier van Justitie, mr. Van IJSsendijk het op treden van verdachte, die als advocaat en procureur tal van maatschappelijke po sities van belang innam, voorzitter van de NCRV was en een voorbeeld had moe ten zijn voor de rest van zijn landge noten. Dat zo'n man nu tonnen heeft achtergehouden en de kans, hem inder tijd door de belastingen geboden open spel te spelen, had laten voorbijgaan laakte spreker ten zeerste, evenals de omstandigheid, dat mr. Van der D. zo geraffineerd had geknoeid in zijn negen boekhoudingen en pas na veel leugens en gedraai eindelijk tot een bekentenis is gebracht. De fiscus zal hem wel finaal uitkleden, terwijl bovendien verdachte genoeg gestraft is, doordat zijn maat schappelijk leven hem is ontnomen. In tussen eiste spreker 1 jaar gevangenis straf met aftrek. Volgens verdachtes raadsman, mr. De Cocq uit Arnhem was verdachte reeds voldoende gestraft met de voorlopige hechtenis van 5 maanden; mede in ver band met zijn gezondheidstoestand vroeg pleiter aan de rechtbank mr. Van der D. onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank achtte daartoe nog geen *-r- men aanwezig. Tenslotte heeft mr. Van der D. zelf tegenover derechtbank zijn spijt betuigd over het gebeurde. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis wjjzen. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp van wet :„intrekking van de wet van 2 September 1946. houdende instelling van een commissie-generaal voor Nederl.-Indië". Op het strand van Wijk aan Zee dreef een stuk-geslagen sloep aan van de „Lotte Skoti", het Deense schip dat voor de kust verging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1