Maximale productie en export Marshall-plan en binnenlandse voorzieningen mm Prijsstijgingen brengen nieuwe ellende over Frankrijk Niwin-artisten vonden de dood NIEUWE bonnen Gas en electriciteit bedreigd I ZEELAND VERWELKOMT ZIJN GEREPATRIEERDE JONGENS Een historische dag in de geschiedenis van de Leuvense Universiteit DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor kruideniers betere winstmarge V NDER DE Onrust bij het volkcrisisstemming in het parlement Door vliegramp bij Padalarang Twee eieren, Het salaris der spoorwegmannen Stakingsgolf in België OUPE JAARGANG DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 MIN. v. d. BRINK SCHENKT KLARE WIJN UITBREIDING handels verkeer tussen Groot Brittannië en Nederland citroenen en sinaasappelen COMMUNISTEN-OPMARS NAAR MOEKDEN IS DEN HAAG UIT- GESCHAKELD? Als zetel der V. N.-vergadering GEEN RIJWIELBANDEN HAMSTEREN! Productie is verzekerd DE VROLIJKE KEUKEN DREIGEMENT VAN DE KATHOLIEKE CENTRALE STEUN TOEGEZEGD bij moeilijkheden DE KANTOREN van de Redactie en de Admfi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Wij, die de nieuwe bewindsman als Eerst-Kamerlid reeds kennen leerden als een critische geest die zich met graagte mat vooral met de andere hooggeleerde achter de ministerstafel, hebben geen ogenblik getwijfeld aan de deskundige kwaliteiten van prof. Van den Brink om ook aan gene zijde van de scheidingslijn ten uitstekend figuur te maken. De uitkomst heeft deze zienswijze bevestigd, want men kan zich moeilijk een meer erudiet betoog voorstellen dan waarmee de oud-hoogleraar van Nijmegen zijn entree maakte, de beantwoording der sprekers wikkelend in een uitvoerig college over de internationale economische toestand en onze eigen economische situatie, dat speciaal voor de ingewijden ongemeen interessant mocht heten. Het docerend karakter van dat betoog zal stellig bij meer Kamer-practijk afzwakken. Van te voren hebben andermaal ette lijke afgevaardigden hun licht laten schij nen over het middenstands-vraagstuk. Voor dr. Verkerk (AR) kwam dat in hoofdzaak neer op een pleidooi voor sanering der registratie, liquidatie der on-Nederlandse organisatie-Woltersom, 'n dynamische prijsbeheersing met even tueel prijs-discriminatie voor grote en kleine bedrijven. Over de prijspolitiek, die voor de mid denstand geiijk staat met loonpolitiek, deed ook de heer Hooij (KVP) bittere klachten horen. De bevordering vap een gezond middenstandsbedrijf, in de Troon, rede van '46 toegezegd, bleef tot een min of meer dode letter, als men constateert, dat b.v. in de kruideniersbranche 30 pet der bedrijven door de „koude sanering" uitviel (er zijn kruideniers, die 38 a 40 gulden per week overhouden) zonder dat er alsnog van enige prijswijziging sprake i$. Met grote aandrang vroeg de kath. afgevaardigde he tverbod van doorbe rekening der verhoging van de omzet belasting op te heffen en deze belasting niet in strijd met de motivering van min. Lieftinck tot een bedrülsbelastmg te maken, terwijl zij als consumenten belasting is bedoeld. Terzake van het distributiebeleid was de heer Hooij juist van plan geweest voor het vrijstellen van fietsen, banden en ser viesgoed een lans te breken. Nu kon hij de minister-enkel op de schouder klop pen en een „ga zo voort" toevoegen, bv. voor schoenen, aan mode onderhevig tex tiel melk, koek, beschuit en vermicelli. Het klein- en middenbedrijf riep de vice-voorz. van de Ned. Kath. Midden standsbond, ruiin baan pleitend voor de vrije organisaties, ten slotte op, zich te bezinnen op zijn economische taak en zijn krachten te bundelen. Voor de heren Kikkert (CH) en Kort hals (VVD) bleef er als zoveelste pleit redenaars ten gunste van de middenstand niet veel meer over dan het onderstrepen van betgeen van andere zijde reeds was te berde gebracht. Eerstgenoemde vroeg om actiever belangsteling bij de rege ring voor het veenbedrijf; de laatste drong aan op sanering van 'de tabaks branche (diverse bedrijven zijn nog altijd krachtens Duits ingrijpen gesloten!) De gecombineerde handelspolitie ke en financiële besprekingen tussen Groot-Brittannië en Nederland zijn gisteren op succesvolle wijze beëin digd Er werd overeenstemming be reikt op alle hoofdpunten, welke be sproken werden, met inbegrip van da van de financiële regeling der oor logsschulden. In 1948 zullen er op basis van het gisteren gesloten handelsverdrag voor een waarde.van 70 millioen aan goederen tussen Groot-Brittan- ple ea Nederland uitgewisseld wor- (Lderland zal in 1948 grotere den v°edsel naar Engeland ZË i .„me! inbegrip van eieren, spek en zuivelprodu^en. Het .zal jan Oroot-Brittamiië in. dustriele producten ontvangen De verschepingen van steenkolen van bet Ver. Koninkrijk naar Nederland zul len worden hervat. Aan het Commnmqué werd toege voegd, dat als,een resultaat van deze besprekingen beid de voor delen van een uitbreiding van de han del zullen genieten. Nadat de communist Haken nog eens met de bekende drogredenen zijn „tegen" t.o.v. het economisch beleid der regering oftewel de „Amerikaanse economie" had trachten te motiveren, daarbij speciaal de P. v.d. A. in gebreke stellend een derde loonronde als propaganda-eis proclame rend en met een aanbeveling van het communistische „plan", er voor pleitend dat wij. ons als „vrije heren, niemands knechten" zullen afwenden van de V.S. en werpen in de armen van de Sovjet- Unie! kwam de NVV-voorzitter Kupers P. v.d. A.) enkele grieven plaatsen over de onbevredigende productie van utility- goederen en zijn vrees uiten, dat de vrijstelling van wit serviesgoed, fietsen en fietsbanden op een échec zal uitlopen. Als vierde woordvoerder van de P. v.d. A. in dit debat moest de heer Suurhoff als hekkensluiter nog enkele losse ge dachten ventileren over geleide economie en bedrijfsorganisatie in hoofdzaak pole miserend tegen de afgetreden bewinds man, aan de nieuwe een paar van diens eigen uitspraken ter aanmoediging voor leggend op de weg naar de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. De bewindsman antwoordt Degenen, die bij voorbaat een soort tegenstelling meenden te mogen constru eren tussen de opvattingen der beide be windslieden, ontvingen al aanstonds een koude douche. Want Z.Exc. noemde het een hoge eer de begroting te mogen ver dedigen, opgesteld onder de bekwame en deskundige leiding van zijn ambtsvoor ganger, wiens beleid hij naar beste krach ten zal blijven volgen. Wie overigens kennis nam van de uit eenzettingen, waarop de nieuwe minister de Kamer als inaugurele rede vergastte, hoorde veelszins bekende klanken, ge tuigend van wetenschappelijke voorzich tigheid en gedegen vakkennis. Het ligt voor de hand dat wij bij een resumptie van deze maidenspeech, die meer dan 2% uur in beslag nam, ons tot een zwakke afschaduwing moeten be palen. De Marshall-hulp Een voornaam onderdeel van de uiter aard in de duscissie geopperde vraag, hoe het moet als onverhoopt de hulp der V.S. zou uitblijven. Al biedt aldus de minister de economische situatie van ons land de gunstige aspecten, dat inflatie afwezig is en er een grote sociale rust heerst, wat voor het productieherstel van belang is, sinds de bevrijding is er toch op het na tionaal vermogen zeer belangrijk inge teerd, zodat we in een gedeeltelijks schijnwelvaart leven. Ofschoon men allerwegen economische desintregratie schuwt en streeft naar integratie met multilateraal handelsver keer overheerst desondanks nog steeds t bilateraal verkeer omdat nog geen vol doende hoog productie-peil is bereikt. Het productieherstel der 16 betrokken landen kan alleen door aanvoer van overzee geschieden. Met de 15 andere heeft ook ons land zich voorgenomen door maximale productie en maximale export door streven naar interne stabili. teit en zo ruim mogelijke samenwerking uit het Marshall-plan de grootst bereik bare winst te trekken. Zou het niet doorgaan de regering heeft de consequenties daarvan voor zien dan komt ons land tot een zeer veel lager voorzieningsniveau (dat van 4,v 43) en dt*s ook een dito productie en exportprogram, want de invoer zou met circa 1 milliard teruglopen. Maar het zou niet verstandig zijn, nu al te gaan inkrimpen. Wij moeten daarom proberen de huidige koers voort te zet ten om niet fce riskeren, dat een onno dige breuk in het productieprogram ontstaat, die heel langzaam zou helen. Voor het Duitse vraagstuk is er nog steeds geen oplossing, doch de Benelux is diligent. Het Indonesische probleem heeft belangrijke economische consequen ties voor ons land, zowel als voor Indo nesië zelf en het zou goed zijn als deze stagnatie van ons economisch herstel uit de weg kon worden geruimd. Wat wij in het geheel niet in onze hand hebben, is de ontwikkeling van het inter nationale prijsniveau. Daling is tot nu toe uitgebleven, behalve sinds de allerlaatste ontwikkeling, waaromtrent Z.Exc. zich niet aan voorspellingen waagt al zijn er belangrijke verschillen met 1946. Het Europees herstel, en credietverle- ningsprogram blijft niettemin een licht punt. De Marshall-hulp biedt de moge lijkheid onze wederopbouw te voltooien, al moeten we er geen gouden bergen van verwachten en zullen de komende jaren overbruggingsjaren blijven. Het is nu ook nog niet te zeggen of deze hulp onze betalingsbalans sluitend zal maken. Vrijwillige zelfbeperking blijft nodig. Namens de regering betuigt nochtans de minister openlijk zijn grote erkentelijk heid aan Amerika's regering en volk. Distributie-vooruitzichten Dat het met het vrijgeven van wit ser viesgoed, fietsen en banden in het hon derd zal lopen, daarvoor is Z.Exc. niet beducht. Men zie de ervaring met de pannen! Wat de textiel-distributie betreft, deze kan nog niet worden afgeschaft. Het aanwijzen van minder punten bevordert de concurrentie, waardoor de kwaliteit en het assortiment verbeteren; uitbrei ding is niet gewenst. Voor de schoenen kan ook niet tot opheffing worden over. gegaan op dit moment, zolang niet vast staat, dat de productie op het bestaande niveau kan worden gehandhaafd. Voor brandstof worden 12 eenheden toegewe zen met een kleine verhoging voor het grote gezin; nog niet te zeggen is of daar verandering in kan komen, 't Tabaks rantsoen is ook niet voor verruiming va'.- baar; eer moet op een lichte inkrimping worden gerekend. Middenstands politiek Tegenover de heer Schilthuis betoogde Z.Exc. dat in de "middenstandspolitiek der aregering stellig een rechte lijn valt te constateren, afgaande op de verhef fing van deze nijvere, voor de samen leving zo onontbeerlijke stand door op kwaliteit gerichte maatregelen. Van vrij willige sanering naar objectieve normen verwacht de minister veel heil; tegen de gedwongen sanering heeft hij bezwaar. Deze is °°k niet nodig; integendeel vraagt Z.Exc. zich af of in sommige vak ken de toeloop wel voldoende is. De moeilijkheden bij de prijsbeheer sing zl-jn DOgrijpelijk. omdat men niet gemakkelijk de beschikking krijgt over de juiste gegevens. Voor de kruideniersbranche die daar het meest onder te lijden heeft, ook omdat zij uitsluitend het levensmidde lenpakket verzorgt, kon Z.Exc. in over leg met collega Mansholt een spoedige wijziging van verschillende winstmar ges toezeggen. Bij het vaststellen der prijzen mag niet worden uitgegaan van de verdien sten in Mei 1940. Wat de omzetbelasting betreft, deze zal men in de toekomst uitsluitend als een verbruiksbelasting dus niet op het be_ drijf drukkende moeten beschouwen. In het kort Van „geheime economie" wilde de mi nister met weten; in plaats van over „geleide economie" spreekt Z.Exc. liever van „het economisch doelmatigst-stel- sel" Een „Productiewet„ ar^eids. dwang) verwachte men niet van hem: wel wordt de „Prjjïenwet" met spoed herzien. Ook is 2eer binnenkort een K. B. te verwachten ter instelling van een „Economische Raad". De publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zal de mi nister met alle kracht bevorderen; hij heeft reeds de commissie-v. d. Ven doen weten dat hij het 0p prijs zou stellen indien zij hem haar visie off het ontwerp zou kenbaar maken vóór 1 Maart. De in dustrialisatie wachtte op meer stabiele verhoudingen. De particuliere spaar- activiteit is orWo!doende. Utility-produc- tie, thans tot 85 pet. opgevoerd, acht de bewindsman uitermate belangrijk. Het contact met de Kamer, dat door de ziek te van zijn_ ambtsvoorganger geleden heeft, wil minister v d Brink zo sterk mogelijk onderhouden. L. H. Oi Het herstel van de kademuren en kade aan de Rijnhaven te Rotterdam vordert belahgrijk. Ook de restauratie van de pakhuizen, die tegelijk met de kaden zwaar beschadigd werden. (Telefonisch van onze correspondent). De wilde prijsstijgingen, aangewakkerd door de kunstmatige agitatie tegen de saneringsmaatregelen van de minister van financiën, René Mayer, staan op het punt, een beweging te doen uitbarsten, gelijk aan die van November j.l. De communistische leider Thorez heet overtuigd te zijn, dat weldra de communisten in de regering zullen terugkeren en de socialisten zijn in eigen gelederen aan "n hevige strijd ten prooi. Het Gaullisme, maar zonder De Gaulle, komt weer naar voren na door de saneringsplannen veel van zijn bestaansreden te hebben moeten prijsgeven. Het samen treffen van al deze factoren kweekt een stemming van ongerustheid bij het publiek, welke buitengewoon hinderlijk is voor het doorwerken der plannen SchumanMayer en een weerslag heeft op parlementair terrein, zodat het ministerie in een zwakke positie schijnt te verkeren. De twee torenklokken van de Grote Kerk te Arnhem, die tot nu toe onder het puin hadden gelegen, zijn opgegraven. Zij worden naar de klokkengieterij vervoerd ter reparatie. Naar wtf vernemen, zijn hij de vlieg tuigramp, die Dinsdagmiddag voorviel bij Padalarang tussen Tjiiame en Sa- saksaat op Java, omgekomen de vol gende vier Niwin-artisten: de 38-jarige Johan Gütlich te Rotterdam, cellist, de 26-jarige Elisabeth Everts, pianiste, de 42-jarige Francien Gerritsen, voov- drachtskunstenares, en de 21-jarige Rudy Broer van Dijk, violist, alle drie uit 's-Gravenhage. Dit gezelschap zou over twee dagen naar Nederland zijn vertrokken. Naar de directeur der Niwin, de heer F. F. van Rhijn, uit een gisterenmorgen uit Batavia binnenlopend telefoongesprek bleek, schijnt één der motoren van de twee-motorige „Dakota" in brand te zijn geraakt, waarop het toestel verongelukte De Niwin in Nederland heeft zich gis teren van de droeve taak gekweten, de familieleden van de verongelukten op de hoogte te stellen. Zij hadden zich ver heugd op het aanstaande weerzien hun- Voor het tijdvak 15 t/m 28 Februari zijn de volgende bonnen aangewezen. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 802. 181 Melk: 4 liter melk. 183 Melk: 7 liter melk. 186 Vlees: 100 gram vlees. 187 Vlees: 300 gram vlees. 188, 189 Boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet. 209 Algemeen: 150 gram kaas of 187% gram korstloze kaas. 208 Algemeen: 2 eieren. 206 Algemeen: 400 gram brood .of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t/m 21 Februari). 204 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 21 Februari). 199 Algemeen: 500 gram sinaasappelen (voorinlevering). 192 Reserve: 125 gram citroenen (voor inlevering). 193 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 195 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 21 Februari). 198 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 21 Februari). Bonkaarten Kd, Ke 802. 683 Melk: 12 liter melk. 686. 687 Vlees- inn 688 Boter- %%n gram vlees. of 200 gramT"! boter of margarine 689 Boter: 125 gram h t of 100 gram v™t margarine 708 Algemeen: 2 eieren 706 Algemeen: 400 gram' brood of 1 rant soen vermicelli e.d. (geldig t/m 91 Februari). gelmg t/m 21 704 Algemeen: 400 gram brood (geidie t/m 21 Februari). «.seiaig 699 Algemeen: 1 kg. sinaasappelen (voor inlevering). 693 Reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 695 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 21 Februari). Bonkaarten Ma. Mb Mc, Md. Mf, Mg, Mn 1063 Brood 800 gram brood. 1068 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 1062 Margarine: 250 gram boter of mai- earine of 200 §jrain VGt. 1064 Kaas: 2Ó0 gram kaas of 250» gram korstloze kaas. 1069 Eiët-en: 5 eieren. 1067 Melk: 5 liter melk. 1061 Vlees: 300 gram vlees. 1066 Vlees: 200 gram vlees. De bonnen 199 en 699 Algemeen 'sinaasappelen) en 192 Reserve (citroe nen) moeten uiterlijk op 21 Februari bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. ner verwanten, die sedert midden Octo- ber van het vorige jaar zowel voor mi- litairen als voor burgers in geheel Neder landsch-Indië met succes waren opgetre den. Deze Niwin-artisten waren langer in Indië gebleven, dan het plan was, om dat hun contract op aandrang van de militairen en burgers was verlengd. Het lag dan ook in de bedoeling van de Niwin in Nederland het gezelschap bij zijn terugkomst in Nederland van haar buitengewone waardering te doen blij ken. Er is opdracht gegeven alle Niwin- voorstellingen in Nederlandsch-Indië ge durende één dag te staken. Men is er zich echter van bewust, dat het werk voortgang moet vinden ten be hoeve van de militairen in Indië. Daar om ook zal de auditie, die Donderdag m het Odeon-theater te 's-Gravenhage gé- houden zal worden, voortgang vinden. De directeur van de Niwin, de heer Van Rhijn zal de slachtoffers daar gedenken. Over de vliegramp bij Padalarang worden Van officiële zijde te Batavia de volgende nadere bijzonderheden ge meld. Het ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het toestel te 16.05 uur. Dinsdagmiddag is neergestort en daarna in brand vloog. De restanten lagen op ongeveer vijftig meter van de spoorweg tussen de halten Tjiiame en Sasaksaat, nabij de voet van de derde grote spoor brug vanaf Tjiiame. Slechts de cockpit was gedeeltelijk uitgebrand. De stoffelijke overschotten zijn Woensdagochtend naar het hospitaal te Tjimahi overgebracht. Over de plaats en het tijdstip van de ter aarde bestelling was Woensdagmiddag' nog geen besluit genomen. Volgens een baanwachter woedde er tijdens de ramp een noodweer. De motoren van het laag- vliegende toestel sputterden, waariïa het vliegtuig schuin omlaag schoot. De formele goedkeuring door de mi- ?en hehn3" Verkeer van da voorstellen ten behoeve van verbetering der arbeids voorwaarden van het N.S.-personeeO kan dezer dagen worden verwacht. De Chinese communistische troepen stonden gisteren reeds op 8 K.M. afstand van Moekden. tn de s'ad (s het machi negeweer-vuur der elkaar bevechtende legers hoorbaar aldus berichten uil Nanking. Volgens een bericht van Reuter heeft Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N., die onlangs een bezoek aan Europa (met name Nederland) heeft gebracht, te Lake Success tegenover de pers te kennen ge geven, dat Den Haag in verband met liet huisvestingsvraagstuk wellicht uitgescha keld zal worden als zetel voor de aan staande algemene vergadering der V. N. Het zwakke punt voor de regering is de weinig begrijpelijke houding van de socialisten, die hun politieke aantrek kingskracht op de vakverenigingen wil len heroveren en dientengevolge grote neiging tonen, hun mede-verantwoorde lijkheid voor het regeringsbeleid af te schuiven, om in een kuur van oppositie herstel van werfkracht te zoeken. Zij brachten dan ook op een vrij gevaar lijk moment de strijd tussen de vrije en geleide economie weer op het tapijt. Leon Blum, die wel tot de conclusie moet zijn gekomen dat de socialisten drin gend een leider nodig hebben, heeft het denkbeeld gelanceerd, het ministerie enige versierselen te geven door de lei ders der grote partijen als ministers van staat in de ministerraad op te nemen en sindsdien wordt aangedrongen op de be noeming van Bïum en Reynaud als mi nister van staat, hetgeen tevens een ver breding der regeringsmeerderheid in het parlement zou kunnen zijn. In de M.R.P., de constante kracht van het ministerie, heeft men Blums idee vrijwel onbesproken gelaten. Het zou in derdaad opzien baren, als de heer Schu man aan het denkbeeld van Blum toegaf en daarmee de zwakheid der coalitie zou De opheffing van de distributie van rijwielbanden heeft tot gevolg gehad, dat verscheidene rijwielhandelaren hun win kelvoorraad Dinsdagavond reeds hadden uitverkocht.. De A. N. W. B. dringt er echter bij het publiek met klem op aan geen rijwielbanden te gaan hamsteren. De productie bedraagt ongeveer 400.000 buitenbanden en 360.000 binnenbanden per maand en er bestaat geen enkele re den waarom dit productiepeil niet zou worden gehandhaafd. Er komen dus ban den genoeg. Bovendien worden de ban den, welke men lange tijd bewaart^- er niet beter op. blootleggen. Die zwakheid kan sterkte worden, als He goede vruchten rijpen der regeringsmaatregelen. Maar wat dat laat ste betreft, hangt alles af van het al of niet stoppen der prijsstijgingen. ïn dit opzicht nu is gisteren een be langrijke beslissing genomen: Heden zullen aan het parlement voorstellen worden gedaan, om met grote kracht de onrechtmatige prijsstijgingen tegen te gaan en daarmee de ernstige agitatie, die zich begint af te tekenen, de kop in te drukken. Want deze agitatie dreigt deze keer de niet-communistische vak beweging inec te sleuren, alhoewel men rog niet het vertrouwen behoeft te verliezen Ml het gezond verstand der meerderheid, de socialistische C.G.T., Force Ouvrière en de christelijke C.F.T.C. Wanneer wij minister v. d. Brink mo gen geloven (wij moeten natuurlijk aan- nemen, dat hij niet jokt, maar vergissen blijft menselijk en hem zal ook wel niets menselijks vreemd zijn) wij herhalen: als genoemde Excellentie het goed ziet. dan zal het over enige tijd weer een vrolijke keuken worden. Dan gaan de gelijmde borden, kopjes enz. aan gru zelementen, zoeken de dekschalen dek king in de kasten en hernemen de bon- bonnières haar oude plaats in de buffet ten tot bij tijd en wijle de bonbons en baisse noteren. Nog niet zo lang geleden kreeg het Kamerlid Andriessen op desbetreffende vragen ten antwoord, dat men ten aan zien van serviesgoed wel alle hoop kon laten varen. En plotseling met Vasten avond het demasqué: opheffing van de distributie van fietsen, banden en servies goed. Een denderende verrassing voor de huismoeders, die in de rij konden gaan staan voor borden e.d. om tenslotte voor een groot deel teleurgesteld naar de lege theebladen terug te keren. Voor de winkeliers, die een ware aanval van vrouwelijke stoottroepen hadden af ta slaan en, toen er „neen" verkocht werd, menige wantrouwende blik naar de ach terkant van de toonbank terecht of ten onrechte hadden te doorstaan. Voor de trouwlustigen, die zuinig hun punten bewaarden of het aantal ver meerderden door er zwart' bij te kopen. En tenslotte voor het Kamerlid Dis, die dezelfde dag tegen zessen met klem in het parlement pleitte voor het vrij ge ven van fietsen, banden en serviesgoed, terwijl buiten het slagveld om deze ar tikelen langzamerhand weer ontruimd werd. De anti-bon partij heeft het dus bij de nieuwe bewindsman van Economische Zaken gewonnen. Of dit economisch zal blijken te zijn, ligt in het verschiet ver borgen. Ons standpunt ten deze is vol doende bekend: afschaffing van de bon nen pas nadat vast staat, dat er voldoen de voorraad is om de stoot op te vangen. Het devies „allemaal op de fiets" schijnt geen andere moeilijkheid op te leveren dan het probleem voor velen: hoe de koop te financieren? Met de ban den ging het, zoals gisteren onder een foto stond: aan de lopende band; men zqu ook kunnen zeggen: op gehande rolletjes. Doch het serviesgoed vormt fi guurlijk en letterlijk de zwakke plek. De minister geeft zelf toe, dat het nog wel enige tijd officieel heet het: „bin nen afzienbare tijd", maar in ambtelijke kringen zijn er, die acrobaïïsch ver kun nen zien zal duren, voor een „redelijk voorziemngspeil" zal zijn bereikt. Nu is „redelijk een rekbaar begrip, want het is werkelijk onredelijk, wat men soms redelijk durft te noemen. In elk geval was het oi. beter geweest, wanneer met het vrij geven van het serviesgoed ware gewacht tot de „afzienbare tijd", waarop het „redelijke .voorzieningspeil" de on redelijke koopdrang tot rede zal kunnen brengen. Wij hopen, dat de benjamin onder de Excellenties geen stukken heeft gemaakt doordat hij vergat, dat nog steeds de voorzichtigheid als de moeder van de porseleinkast fungeert. ANALYST. (Van onze Brusselse correspondent) In de eeuwenoude geschiedenis van Leuven, is het vandaag weer een grote dag. In aanwezigheid van de doorluchtige primaat van België, de Pauselijke nuntius en van alle bisschoppen van België verleent zij heden het ere-doctoraat o.m. aan drie kardinalen, de eminenties kardinaal Spellman van New York; kardinaal Griffin, primaat van Engeland en kardinaal De Jong, primaat van Nederland, en verder mgr. Kerckhofs, bisschop van Luik. Men verwacht de aanwezigheid van Hunne Eminenties Griffin en De Jong en van de bisschop van Luik. De staking onder de in Frankrijk wer kende Belgische grensarbeiders breidt zich snel uit en Dinsdag bleek, dat van de 47.000 arbeiders, die in de textiel fabrieken te Rijsel, Roubaix, Tourcoing en Armentières plegen te werken, er 32.000 niet op het werk waren verschenen. Volgens de laatste berichten zijn meer dian 28.000 mijnwerkers uit de kolen- centra van Luik en Charleroi in staking. In meer dan de helft der Belgische mijnen is het werk neergelegd. Aangenomen wordt, dat de staking in de mijnwet'Perscentra niet lang meer zal duren. De mijnwerkers van Flemalle nabij Luik hebben Dinsdagavond, nadat zij een uiteenzetting van hun vakbond leiders hadden aangehoord besloten het werk Woensdagmorgen te hervatten. De Belgische regering heeft de provin ciale gouverneurs gisteravond bevel ge geven de gas- en electriciteitsbedrijven te requireren. Hoge functionarissen van het ministerie van arbeid verklaarden, dat de kansen op het voorkomen det sta king gering zijn. Nader wordt gemeld: De besprekingen, die tussen de afge vaardigden van de Belgische gas- en electriciteitsbedrijven zijn gevoerd, heb ben, naar wordt vernomen, niet tot een bevredigend resultaat geleid. Zoals be kend, hebben de arbeiders dezer be drijven gedreigd bij het mislukken der onderhandelingen met ingang van 12 j Februari in he' gehele land de voor- ziening van gls en electriciteit, behalve' voor emge vitale inrichtingen, stop te zetten. I Intussen heeft de Katholieke centrale voor het personeel in het gas- en elec- triciteitsbedrijt de regering doen weten, dat indien geen bevredigende oplossing gevonden wordt inzake de toekenning van een extra-premie, de arbeiders van dit .bedrijf ir geheel België het werk zullen neerleggen. Inderdaad een historische dag voor de Leuvense Alma' Mater, die, terwijl zij nog bloedt uit tal van haar door de oorlog oegebrachte wonden, weer een nieuw bewijs van haar door niets te breken le venskracht geeft. Oorlogen, branden en andere rampen, hebben haar meer dan vijf eeuwen leng geteisterd. Doch steeds IS ZÜ a'le stormen te boven gekomen. Nog dezer dagen stond zij volop in de belangstelling in verband met een ge beurtenis, die met haar oorsprong samen hing. In Augustus 1914 ging door de oor log in de vlammen op het énige docu ment dat aan haar stichting herinnerde: de bulle waarmede Paus Martinus V op 9 December 1425 de katholieke hogeschool van Leuven in het leven riep! Dat de promotie van heden plaats heeft in het groot auditorium van 't Collegium Papae Adriar,i VI, zal zeker niet nalaten indruk te maken op Z. Em. Kardinaal De Jong. Onwillekeurig zullen de gedachten ook van al de aanwezige Nederlanders gaan naar Adriaan uit Utrecht, zoon van een schuitenmaker. Zijn leergierigheid deed zijn vader besluiten, hem naar de universiteit van Leuven te zenden, waar behoeftige jongelingen ondersteuning vonden bij hun studies. Hier studeerde de jonge Adriaan zo ijverig, dat hij niet al leen doctor en hoogleraar van Leuven werd, maar ook werd aangesteld tot de ken der hoofdkerk en tot vice-kanselier der Alma Mater. Maximiliaan I benoem de hem, op aanbeveling van Margaretha van Oostenrijk, tot opvoeder van zijn vaderloze kleinzoon Karei, die later als Karei V zulk een belangrijke rol in de geschiedenis van Europa speelde. Tot bisschop van Tortosa benoemd in 1515, ontving Adriaan twee jaar later de kar dinaalshoed. Na de dood van Leo X, werd hij in 1522 tot Paus gekozen. ,..Vnder groot enthousiasme reden de mi litairen van het Zeeuwse bataljon, die ui» met de „Johan van Oldebarne- veldt in Amsterdam arriveerden, giste ren na hun debarkatie Zeeland binnen. Alle steden en dorpen vlagden en bij de bebouwde kommen stonden grote groe pen inwoners, die de Zeeuwse jongens verwelkomden. De bussen kwamen drup pelsgewijze binnen en reden de militai ren tot voor hun woningen. De jongens uit Z.-Vlaanderen reden direct door naar het veer te Kruiningen, waar zij ontvangen werden door de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de griffier der Staten dr. B. H. Tellegen. De andere bussen re den door naar de verschillende stéden en dorpen o.a. Middelburg en Vlissingen, waar zij ongeveer half zes arriveerden, fn Middelburg wachtte een enthousiaste menigte de jongens op; in Vlissingen wer-1 den ze ontvangen op het stadhuis en toe gesproken door burgemeester mr. B. Ko!ff. Een officiële welkomstavond zal hun a.s. Woensdag worden aangeboden. Nadat de gerepatrieerde militairen I zich te Kruiningen aan boord van de ..Koningsplaat" hadden begeven, voerde na het vertrek op het achterdek van dit schip de Commissaris der Koningin het woord. Hij heette allen in bijzonder har telijke bévvoordingen welkom in hun ge boortestreek en gaf de verzekering, dat ze bij eventuele moeilijkheden steeds op de steun der overheid zullen mogen rekenen. Toen de „Koningsplaat" te Berkpolder- haven aanlegde, waar zich ter verwelko ming een grote menigte had verzameld, i speelden zich ontroerende toneeltjes bij het aan land gaan der militairen af. Ten slotte konden allen plaats nemen in de speciaal voor dat doel gezonden particu liere auto's, waarna het laatste traject van de thuisreis een aanvang nam De Niwin en de Band Neder' !nd hebben bij de organisatie dezer uisreis een bijzonder groot aandeel gehad. Reproductie van het beeld van Paus Uartinus V, die de Leuvense Uni versiteit in het leven riep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1