Ronde-Tafel-Conferentie zet de besprekingen voort Verrassingen Weerbericht Subsidie Bijz. Hoger Onderwijs goedgekeurd D\E ^A"ftE wereld op bont-gebied Uit de sportwereld broekman wint weer op RUIT-NIEUWTJES TWEE LICHTBAKENS Ook de Conversieleningwet 194899 aangenomen PAGINA 2 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 DE NIEUWE DEKEN VAN HET H. COLLEGE MGR. J. REESINCK ONGESTELD Aanhoudende vorst DE SAMENZWERING IN SURINAME de 5000 METER EUROPEES KAMPIOENSCHAP CADRE 45/1 SPEEDWAY-RACES IN COMPETITIEVERBAND SCHAAKRVBR1EK VIT EN ROND DE RING SIJS GEREKEND In verband met de postwisselknoeie rijen op het postkantoor te Enschede is daar een postbeambte aangehouden. Hü heeft bekend voor enkele duizen den gulden fraude te hebben gepleegd. <J> De minister van verkeer heeft de voorgestelde wijzigingen van het Regle ment Arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel, waarin speciaal looncorrecties voor de laagst bezol digden zijn opgenomen, goedgekeurd, met uitzondering van de afschaffing der 4e klasse. Het Hevea-bedrijf bij Oosterbeek, dat door de oorlogshandelingen zwaar werd getroffen en reeds voor een deel is herbouwd, zal gedeeltelijk in Kaalte gevestigd worden. Bij de afdeling mariniers te Volkel (N.B.) zijn gisteren 12 tweede luite nants der mariniers beëdigd. Zij vormen de eerste te Doorn opgeleide dienstplichtige officieren na de oorlog Beëdigd zijn: L. Hellebrekers, F. M. Mulder, L. Teeken, K. v. d. Heuvel, K. Box, C. de Dood, E. Verploeg, H. Molenkamp, D. v. d. Berg W. v. Eok, C. Kannegieter en J. Veringa. Kolonel Marqule, voorheen leider van de repatriëringsmissie in Rus land, die onlangs onder arrest gesteld was wegens in Rusland gedane uitla tingen, is weer vrijgelaten. Bij een botsing tussen een vrachtauto en een luxe-wagen te Soest werd de heer V uit Zeist, zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis overleed. De 60-jarige N. uit Weesp is fietsende op de prov. weg naar Amsterdam door een vrachtauto gegrepen en ge dood. Op 55-jarige leeftijd is te Vught over leden de heer Joh. Benne ,oud-lid van de Bossche gemeenteraad en van de bissch. dioe. jeugdraad. Voor het B. G. te Den Bosch is 15 jaar geëist tegen de oud N. S. B. burgemeester A. v. d. Graaf, die na Dolle Dinsdag burgemeester van t Lopik werd. Hij heeft o.a. vier ille- gale werkers doen arresteren, van wie er twee nooit terugkeerden en een derde direct na de bevrijding aan de gevolgen der gevangenschap is bezweken. Vertegenwoordigers van niet-com- munistische vakbonden uit de Mars hall-landen zullen aan het eind van de volgende maand in Brussel samenkomen. t Ex-koning Michael van Roemenië, heeft eert visum voor de V. S. aan gevraagd. Hij zou misschien met zijn moeder de volgende maand uit Zwit serland vertrekken. Onmiddellijk nadat Z. H. de Paus be richt ontvangen had van het overlijden van kardinaal di Belmonte, trok Hij zich in zijn privé-kapel terug, om voor de zie- lerust van de overledene te bidden. De uitvaartdiensten zullen in de basi liek van St. Pieter gehouden worden, waar sedert onheuglijke tijdens geen rouwplechtigheden plaats vonden. Door het overlijden van kardinaal di Belmonte is het aantal leden van het H. College, dat twee jaar geleden voltallig werd, tot 60 teruggelopen. Als deken van het H. College zal nu optreden kardi naal Francesco Marchetti-Selvaggiani, die weliswaar niet de oudste der kardi nalen is, hij werd op 1 October 1871 te Rome geboren doch wie de ze titel toekomt, omdat hij de oudste kardinaal-bisschop is, door Paus Pius XI in 1930 gecreëerd. Voorts is hij aarts priester van de basiliek van St. Jan van Lateranen en sinds 1936 vicaris-generaal van het bisdom Rome. Z. H. Exc. mgr. J. Reesinck S.C.J., Apostolisch-vicaris van de Boven-Nijl, die van Mill Hill via Rome op weg was naar zijn missiegebied in Oeganda, moest in het ziekenhuis van Marseille worden opgenomen. Over een paar we ken zal mgr. Reesinck per K.L.M. naar Nederland terugkeren voor verdere me dische behandeling in een ziekenhuis hier te lande. Korte avondcape ln petlt-grl». Malson Georgea. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Donderdaga\ ond: Meest matige wind tussen Oost en Noord; wisselende bewolking met op enkele plaatsen een licht sneeuwbuitje; in de nacht lichte tot matige vorst; overdag lichte >^rst tot temperatuur om het vriespunt. 19 Febr.: zon op 7.50 u* onder 17.59 u.; maan op 11.21 uur, onder 3 53 uur. Prachtig warm-bruin zijn de eekhoorn-jassen. Nu het bont zo bewerkt wordt dat het even soepel valt als stof, maakt langharig bont ook niet meer zo dik. Moffen worden haast uitsluitend van zilvervos gemaakt. Dinsdag namen Broekman en Langa- dijk deel aan intern, schaatsenwedstrij- den te Gjoevik op de 500 en 5000 meter. De 5000 meter werd andermaal een over tuigende overwinning van Broekman, die een tijd maakte van 8 min. 24.8 'sec. voor: 2. Wahl (Noorwegen) 8.37.7; 3. Lundberg 8.41.—; 4. Pajor (Hongarije) 8.42.1; 5. Liaklev (Noorwegen) 8.43. 6. Langedijk (Nederland) 8.50.6; 7. Wer- ket (V.S.) 8.52.5; 8. Mackay V.S) 8.53.5; 9 Henry (V.S.) 9.00.4. De 500 meter werd gewonnen door de Amerikaan Henry in 43.7, gevolgd door Werket in 43.8. Broekman deed er 46.9 sec. over. In het totaal klassement werd Broekman derde. beleggers bij de overbruggingshulp ziet de minister niet anders dan als een aan vaarding van de voorwaarden om over de brug te kómen. En bij een beperking van de geldigheidsduur der, wet tot 31 Dec. '48 ziet hij geen kans de hele lening '38 en nog 'n paar kleintjes te converteren. Hij zuu minstens tot 31 Dec. 1950 de tijd moe ten hebben. Wat dit laatste betreft kreeg de minister intussen zijn zin niet. Met 4125 stem men werd hem de beperking als bedoeld afgedwongen. Z.Exe. had zelfs b(j de be spreking van het betrokken amendement geheel van het woord afgezien: misschien zint Z.Exc. alree op een verlengingswetje! Meer succes* had de minister met zijn dreigement tegen het eerst-genoemde amendement, dat een normale aflossing wilde regelen. Hoogstens kon Z.Exc. toe staan dat aan fixe leningen ter zake geen langere looptijd zou worden vergund dan 25 jaar. Maar de „synthetische natuur" (zoals de minister hem kwalificeerde) van mr. Teulings zag begrijpelijk geen kans een twee drie deze „concessie" te ver- varken, gesteld al dat hij haar als zodanig beschouwde en «trok op het „onaanneme lijk" van de minister zijn amendement in. Het ontwerp werd daarna zonder stemming goedgekeurd. Interpellatie-v. d. Goes vm Naters Wanneer de „eerstvolgende vergadering" zal plaats hebben, waarin de heer v. d. Goes van Naters ongetwijfeld permissie zal krijgen om de minister van buiten landse zaken te interpelleren over Bene- lux-aangelegenheden en het voorstel- Bevin, werd niet meegedeeld. Men ver moedt dat het 2 Maart zal worden. L. H. Voor het kampioenschap van Europa, anker cadre 45/1, dat van 26 t.m. 29 Febr. te Amsterdam gehouden wordt, zijn de volgende inschrijvingen binnenge komen: Nederland: De Leeuw (titelhouder 1946/'47), Van de Pol en De Ruyter; Bel gië: Gabriels en Van Hassel; Frankrijk: Galmiche en Chassereau; Oostenrijk: Rei- cher. Mocht de Oostenrijker Reicher door pasmoeilijkheden niet kunnen komen, dan krijgt.België een derde vertegenwoordi ger en wel in de persoon van de Antwer penaar Vinger hoedt. In het komend seizoen zullen speedway- races in competitieverband worden ge houden. De exploitanten van daartoe in aanmerking komende banen te Amster dam, Rotterdam, Rijswijk, Hilversum er. wellicht een enkele baan in het Zuiden zijn overeengekomen tussen de steden uit en thuiswedstrijden te organiseren. Dc K. N. M. V. zal de motorrenners over/da verschillende stedelijke ploegen vende len, ten einde z° vee m°gelijk gelijk waardige équipes te verkrijgen. Boekei; F. Pijls, Maasbracht; G. G. Smit, Berkel; H. F. Verheij, Breda; J. Vloo- dorp, Den Haag; F. Witte, Den Haag. No. 6349: V. Blom, Maastricht; W. H- Haring, Schipluiden; C. H. Nijkamp, Al melo; L. C. Romijn, Lisse. No. 6358. C. S. KIPPING. ie Prijs „Sachy". Mat in 3 zetten. (Schaakredacteur: P. A. Koetsheld, Achterweg 86, Lisse). No. 6357. G. REHN. Ie Prijs Sjakk-Nytt 1946. Mat in 2 zetten. De Engelsman Freddie Mills behield iljn titel van Europees kampioen half- zwaargewicht door een k. o.-zege op zijn Spaanse uitdager Paco Bueno. Echter, de Italiaan Robert Proettl moest zijn titel van Europees kampioen prijs geven. De uidager, Billy Thomp son (Eng.) behaalde over 15 ron den dank zij zijn technische meer derheid een grote punteftzege. Op 1 Maart komen buitenlandse bok sers in Nederland in de ring, en wel in 'de Riviera-hal in Rotterdam: Rie San- ders (Eng.) tegen Jan de Bruin, Asger Warburg (Den.) tegen Job Roos. Luc van Dam ontkent, dat hij op Maart tegen Krauczyk zal boksen. Wel zal hij op 20 Maart te Brussel uitkomen tegen de winnaar van het tweede duel (op 28 Febr.) Delannoit-DauthuiUe. Zo gemakkelijk als de minister over het begrotingstekort heenstappen kon hij niet. Wij zijn ook verantwoordelijk te genover de mensen, die na ons komen, zeide hij. Ook wat de kosten van het zeer uitgebreide ambtenaren-apparaat betreft, was hij het niet eens. met de bewinds man en hij vond het een der eerste eisen, dat daarop eens danig wordt besnoeid. De subsidiëring van het levensmidde lenpakket wilde de heer Rip geleidelijk verlagen, ook al zou de prijsdaling op de wereldmarkt, welke lang op zich heeft laten wachten, niet doorzetten, omdat het leven in een schijnwelvaart zoals thans niet langer kan doorgaan. Als middel om de productie en de export te vergroten bepleitte de anti revolutionaire senator meer vrijheid voor het bedrijfsleven om eigen initiatief te ontplooien. AD INT. De Kamer besloot tot toelating als lid van ir. H. Verhey te Didam. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No 6349 1. Tf4f6 enz. No.' 6350. 1. Ph4—f5 dreigt 2. Tg7—g4 en 3. Pf5-ftt. Tf2 (Rd2) 2. Th4t Th4: 3 Pg3.'ft. V e4-e3 2. Tf4—-g4 en 3. Tg7 g5ff. 1. Xe7: wordt weerlegd door 1.Kg5 enz. De problemen 6357 en 6358 bevelen we ter oplossing aan; ze zijn beide mooi. GOEDj; OPLOSSINGEN. Nos. 6349 en 6350: ir. A. Bergstein Ge- !?eni 5' H°udijk, R'dam; A. C. Hoyng, Veghel; C. Laurense, R'dam; G. v. Lm W. O. ROBART. Het spijt ons, zo laat te zijn met het doodsbericht van deze trouwe medewer ker. Op 28 December v. j. overleed te Rotterdam, na een ziekbed van 14 maan den, op 68-jarige leeftijd de heer W. O. Robart. De laatste jaren was hij wegens min der gunstige' gezondheidstoestand rus tend. Voorheen was hij onderwijzer aan de R'damse werkinrichting voor blin den. Dat hij in zijn blindneid nog net onderwijzersdiploma wist te behalen, ge tuigde wel van een schrandere geest Zijn grote vaardigheid toonde hij ook in de probleemcompositie. In het Ned. probleemarchief zijn 150, wij menen zelfs gehoord te hebben 175, problemen opge borgen. Reeds jaren voor de oorlog heb ben vele composities van hem deze ru briek verrijkt. Wellicht herinneren zich onze lezers nog. dat bij de herleving van de schaakrubriek 12 Januari 1946, de begaafde componist haar inleidde door in een drietal figutirproblemen een vro me gedachte uit te beelden. Zijn inspi raties gingen meestal naar de tweezet- composities uit en werden steeds met de nodige zorg uitgevoerd. Tempo-matver- andering was schijftbaar ook een gelief koosd thema van hem. Bij hen die hem gekend hebben, alsook bij ons zal zijn aandenken in lange herinnering bewaard blijven. Dat hjj rust* ia vradt. Getroffen door de lichtgelovigheid en het gebrek aan intelligentie van de men sen, die het Existentialisme een moderne filosofie noemen, heeft professor Janus Paulus Terras, de filosofische medewer ker van „Die rare wereld", een nog nieu were en modernere filosofie uitgevonden. Professor Terras noemt deze wijsbe geerte Halltfcinationalisme en verklaart, dat het is gebaseerd op het feit, dat elk individu én een individualiteit èn een essentie heeft, van welke beide de essen tie dat deel van de individualiteit is, dat in betrekking stcat tot het ego, in die z n, dat het individu-zelf slechts zichzelf is krachtens zijn existentie als individuele essentie. Aangezien echter de wereld geen aantoonbare werkelijkheid is in de formele zin van het woord, kan worden bewezen, dat niemand bestaat en dat, dus, zelfs een individuële essentie geen exis tentie heeft buiten haar eiget! hallucinatie. Daaruit volgt dus en daar is het ten slotte toch mgar om begonnen! dat ieder precies kan doen, wat hU wil, om dat er toch niemand bestaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 6