Invoerprogramma wordt beknot Vordering van Amer. Effecten Studiedagen Kath. Jeugdraad I DE MARINE VAART WEER NAAR DEN HELDER Boud ZOudcr nCKlin offreerde f71.000 Pleisters op Brabants brand wonden DE NIEUWE BONNEN m Gelukkig laat de voorraadpositie enige speling Geen voetbalpools in Nederland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nijpende dollar- schaarste K.J Bontj as voor aard appelen Hr. Ms. Vulkaanontpopt zich als een drijvende fabriek ONDER LOU DE PE 7Östé JAARGANG DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 No. 20547 Stringente maatregelen aangekondigd M Persoonlijke waardigheid doel van vrije jeugdvorming WEER SUIKER UIT IND1E PINDAPINDA HENRI DE GREEVE BRACHT GIFT DER LUISTERAARS NOG NIET ROND DE SLAG OM GRIEKEN LAND Direct ingrijpen der V. St.. in de guerilla-oorlog Wederom twee eieren DE AANWIJZING DER BROOD- BONNEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant1' zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. :- Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENÏIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De minister van Financiën heeft in de Eerste-Kamerzitting van gisteren een voor het Nederlandse publiek belangrijke mededeling gedaan. Ofschoon de kansen op het verkrijgen van Amerikaanse hulp zich niet ongunstig laten aanzien, zullen door de Regering, zoals reeds eerder gezegd, toch reeds voorzieningen worden getroffen om een tijdelijke liquiditeitscrisis in dollars te voorkomen. Deze voorzieningen nu zullen, naar de minister mededeelde, bestaan vooreerst in een verdere beknotting van het dollar-invoerprogram; ver volgens in het maken van een begin met het vorderen van Amerikaanse effecten en tenslotte is de Regering bereid een deel van de goud voorraad in te zetten om ernstige stagnatie in de nationale bedrijvig- heid te voorkomen. De minister deelde verder nog mede, dat de beknotting van het dollar-invoer program zal. bestaan in meer invoer uit niet-dollarlanden, het uitstellen van een aantal inkopen en het achterwege laten van een aantal bestellingen in dollar- landen. Vopr verbetering van de deviezen- positie op lange termijn zal gestreefd worden naar herstel van het driehoeks- verkeer en bevordering van de in dustrialisatie. Deze belangrijke informaties verstrekte minister Lieftinck pas te ruim vier uur, tegen het einde van de uitvoerige rede. Jn de Eerste Kamer heeft minister Lieftinck gisteren verklaard, dat de regering zal overgaan tot verdere beknotting van het dollar-invoer programma en tot het vorderen van I'Amerikaanse effecten. Deze maat regelen acht de regering onvermij delijk om een dollarliquiditeitscrisis te voorkomen. Als deze maatregelen onvoldoende zouden zijn, dan is de regering e reid ook een deel van de goudvoor raad in te zetten om een ernstige Stagnatie in de bedrijvigheid en ■werkloosheid te voorkomen. Voorts deelde de minister mede, dat een derde deviezennota in voorbe reiding is, n.l. over de tweede helft van 1947 en over de aspecten van het eerste halfjaar van 1948. Elders in dit blad worden nadere bijzonderheden over bovengenoem de maatregelen vermeld. die hij hield, ter verdediging van zijn financieel beleid. Moeilijk heeft de Kamer het in haar financiële beschouwingen de bewindsman over het algemeen niet gemaakt; het was meer een veelheid van vragen en opmer kingen, welke de minister had te be antwoorden. Zo kreeg de heer Wijffels, die voor de katholieke fractie de taak van prof. v. d. Brink- had overgenomen om de financiële politiek te bespreken, op zijn vraag van minister Lieftinck te horen, dat de grote offers, welke herstel en wederopbouw vorderen, zowel economisch als fiscaal volkomen verantwoord zijn, zelfs onder de huidige omstandigheden, nu we nog met een aanzienlijk begrotingstekort zit ten. Dat begrotingstekort is naast andere oorzaken, weïke reeds in de memorie van antwoord waren genoemd, ook te wijten aan de oorlogs-economie, waaronder we in verband met de Indonesische Kwestie thans nog leven, zoals de heer Pollema volgens de minister zeer terecht had op gemerkt. De prijssubsidieswelke sommige Kamerleden geleidelijk wilden verminde ren, kan de Regering nog niet loslaten, om de stabiliteit van lonen en prijzen niet in gevaar te brengen. Wie de prijs subsidies verlaagt, aanvaardt in feite een inflatie, zei dt minister, die alle moge lijke middelen aanwendt om het inflatie- spook buiten de deur te houden. Ook onze financiële verhouding tot Indië was in de Senaat ter sprake ge bracht. De minister was ten aanzien van een economisch herstel van Indië niet pessimistisch gestemd en hij hoopte, dat het als leverancier van goederen spoedig in de plaats kan treden van landen met sterke deviezen. Op een vraag van de heer Stikker (V.V.D.), of oe minister van plan was, niets te verzuimen teneinde onze grote financiële belangen in Indië veilig te stellen, gaf de minister gaarne een be vestigend antwoord. Onze grote krachtsinspanning en de enorme financiële offers, die we voor Indië brengen zouden niet verantwoord zfjn, ais we het volk niet zouden be hoeden ^oor pest, hongersnood en moord, welke zeker over het land zou den komen, wanneer wij er wegtrekken verklaarde de bewindsman en hij voeg de er namens de gehele regering aan toe, dat het nodig is de grote econo mische belangen, die we In Indië heb ben veilig te stellen, zowel met het oog op het keil van de Indonesische als van de Nederlandse bevolking. Van de lage-rente-poütiek wil minister Lieftinck voorlopig nog Seen afstand doen. Hij acht die noodzakelijk om in flatie te voorkomen. Inflatie zou voor de kleine-vermogensbezitters en .ge- pensionneerden nog veel erger zijn dan de lage rente Mocht onverhoopt inflatie toch komen, dan zal wellicht aan de be zitters van kleine vermogens en aan de gepensionneerden het bieden van steun noodzakelijk zijn, aldus besloot de be windsman zijn ruim twee uur lange rede. AD INT. Zoals in het overzicht van de Eerste Kamer boven in dit blad opgenomen, is medegedeeld, zal de regering overgaan tot verdere beknotting van het dollar-invoerprogramma en tffit het vorderen van Amerikaanse effecten eventueel ook tot het aanwenden van een deel van de goudvoorraad. Aan de verklaring, die Minister Lief tinck in de Eerste Kamer heeft afgelegd zouden wij nog het volgende willen toe voegen. Reeds geruime tijd werd er van de zijde van de Ned. Bank bij de rege ring tot het nemen van maatregelen aan gedrongen ten einde aan de toenemende druk, als gevolg van het stijgend dollar tekort het hoofd te kunnen bieden.. Zo als wij reeds eerder hebben uiteengezet raakten de beschikbare dollarcredieten uitgeput, totdat alleen nog het moeilijk hanteerbare Herstelbank-crediet over bleef. Het plan nu, dat de Ned. Bank reeds eerder aan de regering heeft voor gelegd berustte op drie peilers n.l. aller- Het zakencentrum aan de Blaak te Rotterdam in opbouw. De aard van de bebouwing ondergaat wel een grondige wijziging bij de vroegere ver geleken. Van rechts naar links ziet men het pand, waarin de Amsterdamse Bank en de Incasso-Bank zullen worden gehuisvest, voorts de gebouwen van de Ned, Handelmij., de Twentse Bank en de oude bank van Mees. Op de voorgrond de bouwput naast Gerzon. Het federatief samengaan van de katholieke jeugdorganisaties In Neder land heeft zijn uitdrukking gevonden in de katholieke Jeugdraad, die na de oorlog is opgericht. Deze Jeug raa s Woensdag begonnen met een reeks s u diédagen betreffende de persoonlijke waardigheid als doel van de vrije jeug Luistervink Cecil Lineback is de eige naar van een nieuwe bontjas, omdat nij het grapje van een radio-omroeper, die in een gesproken advertentie voor een plaatselijke bontzaak bontjassen voor 4»/ aardappelen had aangeboden, te letterlijk opvatte, aldus een A.P.-bericht uit was- hington. J**» Lineback realiseerde zich met, dat oe omroeper heel humoristisch met „pota toes" geen aardappelen maar dollars De- doelde. Enkele uren laten meldde Lineback zich met 497 aardappelen bij de betref fende zaak en vroeg een bontjas. Toen het grapje, dat door de winkelier niet zo bar leuk werd gevonden, in de krant kwam, kreeg de zaak zo veel tele foontjes van mensen, die vonden, dat Lineback de jas diende te krijgen, dat de winkelier maar toegaf. Hij vraagt zich nu af, wat hjj met 497 yardappelen moet beginnen, vorming, die tot Zaterdagmiddag zul len duren. Een aantal geleerde sprekers zal ver schillende zijden belichten: Prof. dr. J. A. J. Schellekens O.P. zal spreken over de waarde der persoonlijkheid in de hui dige beschaving en als ideaal, en prof. dr. Th. Rutten uit Nijmegen over de persoonlijkheid in de spiegel der erva ring. Voorts lazen wij in het programma ae namen van dr. H. M. M. Fortmann, e Vrydag spreekt over „massajeugd", s" K' peters die voor de docu mentatie zorgt. studiedagen staan onder leiding vfsenr vnri Cornelissen, sociaal ad- gezet met B' T' Ze werden in- waar dr A reeilRf col1Iectie in de kapel, het Ramselaar, president van r seminarie te Apeldoorn, gesproken heeft over de veredelende inviold van de Christus-Navolging op de persobnlijkheid Is die invloed veredelend? Voert hij nie tot een somber ascetisme, tot een dien besef van de menselijke onmacht' is navolging van Christus niet te zeer in gesteld op het Jenseits, om de natuur te kunnen beïnvloeden? De navolging, van Christus betekent sterven, zeker maar zij betekent ook: groeien naar een volheid van leven. Om echter die volheid naar de natuur en naar de bovennatuur te bereiken, is een zuivere eenheid van na tuur en genade nodig. Het is de liefde alleen die deze eenheid kan scheppen. Op 8 dezer is met het s.s. „Roepat" van de maatschappij Nederland een kwantum van 2000 ton suiker uit Ned. Indië naar Nederland verzonden. Het betreft hier het eerste deel van een kwantum van 15000 ton, hetwelk met Nederland voor directe levering (d.w.z. vóór I Juli a.s.) ii gecontracteerd, eerst een gedeeltelijke opvordering van de dollareffecten voorts het beknotten van de aankopen in het buitenland en ten slotte, indien dit noodzakelijk mocht blijken, het aanspreken van het goud- bezit. Geruime tijd heeft de regering geaar zeld om de eerste voorgestelde maatre gel te nemen, vooral omdat men deze ac tiva wilde behouden als zekerheid voor de nakoming van de verplichtingen voortspruitend uit de aangegane lenin gen. In vroegere verklaring over even tuele vordering van Amerikaanse effec ten heeft de minister steeds op deze voorbestemming gewezen. In feite was dit bezit dus reeds als vastgelegd te be schouwen ten einde straks de zo nodige bufferfunctie te kunnen uitoefenen, wan neer n.l. de verschillende termijnen der aangegane credieten komen te vervallen. In afwachting van Marshall-hulp Deze opzet heeft men echter, gezien de acute dollarnood, welke inmiddels is ontstaan, niet meer kunnen handhaven, zodat thans ter voorzieniiig in de be hoeften een deel dezer reserves zal móe ten worden aangetast. Aanvankelijk had men nog hoop, dat de Marshall-hulp op Prinses Marijke op haar eerste verjaardag met de prins essen Beatrix en Irene te midden van de geschenken, die 'zij van alle kanten uit het land en van de troepen uit Indië ontving. tyd zou komen zodat men niet tot der gelijke verstrekkende maatregelen zou hoeven over te gaan. Nu echter deze hulp met eerder dan midden 1948 effec- zal worden heeft men zich in het on vermijdelijke moeten schikken. Uit de tot dusverre binnengekomen gegevens over de Marshall-hulp kon echter ook reeds worden vastgesteU, dat zelfs bij deze hulpverlening het peil van de aan kopen van 1947 met geheel zou kunnen worden gehandhaafd, Ook uit dien hoofde zouden dus reeds beperkingen moeten worden aangebracht. De aangekondigd maatregelen heb ben echter in eerste instantie ten doel om het tijdsbestek, dat ons nog scheidt van de Marshall-hulp te overbruggen. Vandaar, dat men zi„jj njet moet voor stellen, als zouden thans alle activa te gelde worden gemaakt en de meest verstrekkende beperkingen in de aan kopen worden aangelegd. Integendeel. is allereerst van plan om, gezien de behoorlijke voorraadpositie, weike in het vorig jaar werd opgebouwd bepaalde bestellingen in het buitenland tot een latere datum te verschuiven, teneinde aldus de druk op de dollarbalans van die zijde te ontlasten. Geen onrust kweken Wat de aan te brengen beperkingen zowel in de consumptieve als in de pro ductieve sfeer betreft kan nog worden opgemerkt, dat de beperkingen op eerst genoemd gebied vermoedelijk geen grote omvang aan zullen nemen, omdat n.l. de voorraadpositie nog wei enige speling toelaat. Niettemin zal ook hier t.a.v. som mige producten de dollarschaarste zich doen gevoelen. Men zal zich echter in een gedeelte lijke terugschroeving van het welvaarts niveau moeten schikken, teneinde dit in overeenstemming te doen zijn met de realiteit, welke op de duur een schijn welvaart niet kan verdragen. Ieder wel denkend mens heeft reeds lang zien aan komen, dat gezien onze schamele export positie en de daaruit resulterende beta lingsbalans, een welvaartspeil zoals dit na de oorlog werd gehanteerd niet te handhaven was. De zee ligt groen en kalm voor ons als een schilderij van Mesdag. Hr. Ms. „Vulkaan" stoomt langzaam de haven van IJmuiden uit, vooraf gegaan door een zestal mijnenvegers en het hulpdienstschip „Goeree". Op de kade staan wat mensen te wuiven: het is dan ook een afscheid voorgoed, want de schepen van de Kon. Marine zullen niet langer te IJmuiden, doch zoals voor de oorlog te Den Helder gestationneerd worden. in de Pacific en werd in April 1947 voor twee jaar uitgeleend aan de Nederlandse oorlogsvloot. De „Vulkaan" is een reparatieschip voor de opererende mijnenvegers legt de commandant, kapt.-luit. t. z. G. P. Küller, ons uit. De kleine scheepjes kun nen bij het tot explosie brengen van mijnen licht schade "oplopen en zijn dan niet in staat zelf de nodige reparaties te verrichten. Daarom is de „Vulkaan" een Victory-schip van 10.000 ton inge richt als moéderschip. Het werd tegen het eindvan de oorlog in Canada ge bouwd, opereerde onder de naam „Beachy Head" voor de Engelse marine Een woordvoerder van Amerika's de partement van buitenlandse zaken heeft de Amerikanen en de rest van de weTeld het volgend belangrijk nieuws verteld: Eerlang zal de mensheid zich kunnen kleden met uit olienoten vervaardig de kleren, welke even warm moeten zijn als wol, er uitzien als wollen of zijden stoffen en in de was niet krim pen! Dat is niet alles: ook waterverf en pa pier zijn uit olienoten te bereiden. De vervaardiging van pindakaas zal nu wel tot het nulpunt dalen. En arme Tinda-man. Ontroerd reikte Commissaris Prof de Quay de hand der dankbaarheid aan Pa ter Henri de Greeve, die namens de Plei steractie van de Bond Zonder Naam een chèue van 71.925 kwam aanbieden voor de Brabantse getroffenen van de zomer branden anno 1947. En Commissaris de Quay liet duidelijk uitkomen, dat deze handdruk óók betekent die van de kleine, in zijn erf en vee getroffen landbouwer die vol zorg was dat hij deze ramp nooit meer te boven zou kunnen komen en die nu, mede dank zij de Pleisteractie, toch nog een klaarder verschiet zal vermogen te zien. Pater De Greeve. neemt hierna het woord. Hij ziet Brabant als een land van goedheid temidden van het bederf en de corruptie, die Nederland in het algemeen teisteren in deze naoorlogse tijd. Hij heeft dit gewest leren kennen, eerst als gijzelaar te St. Michielsgestel, toen het grootste deel van het voedsel voor de ge detineerden kwam van de gulle Braban ders, zó dat de gijzelaars zelfs vermoch ten te leven alsof het geen oorlog was, en later als Commissaris voor de Weder opbouw in Oost-Brabant, toen hij de grootheid van de Brabander leerde ken nen, in diens ellende bij de oorlogsver woestingen in woning, huisraad en kle ding. Door djt alles heeft hij Brabant lief gekregen als zijn tweede vaderland, dit land waar immers* aldus spr., samenwer- kmg en gemoedelijkheid mogelijk- zijn, iets wat nu eenmaal in het Noorden niet het geval is. Om al deze redenen geeft Henri de Greeve thans graag ook iets aan Brabant weerom. Bij het aanbieden van deze cheque wil hij zich alleen maar be schouwd zien als afgezant van de Bond Zonder Naam. Het eigenlijke werk is door de Bond verricht, terwijl de Haam „Pleis teractie" en het energieke tempo te dan- mmsm Het succes van de Pleisteractie. De Z.E. Heer Henri de Greeve over handigt aan prof. de Quaycommissaris der Koningin in Noord-Brabant een cheque van 71.000.voor de slachtoffers van de brandrampen. ken waren aan mevr. Moes, die eigenlijk de chèque zou hebben overhandigd, maar wegens ziekte verhinderd was. Na de overreiking dankt dan Commis saris De Quay voor deze som, die niemand had durven vermoeden. Vervolgens geeft hij een opsomming van de bedragen, die binnenkwamen en de grootte van de schade. Voor de natuurramp, die de gemeenten Beers, Someren en Asten trof en waarbij respectievelijk 8, 7 en 10 boerderijen in vlammen opgingen werd door het Natio naal Rampenfonds ƒ58.000 gegeven, ter wijl Nederlands Volksherstel 1/3 van het gehele op te halen bedrag zou geven; dit werd pl.m. 83.000. Een collecte, op instigatie van Brabants Volksherstel, door de Brabantse brand weerlieden gehouden bracht ƒ86.000 op, terwijl een collecte van Brabants Volks herstel zelf nog 50.000 binnenbracht. Voor wat dit laatste geld betreft, hierbij werd veelal de restrictie gemaakt, dat ook voor de vele brandgevallen in Bra bant buiten de drie genoemde gemeenten hieruit een gift zou worden geschonken' Besloten werd ƒ30.000 voor de drie ge meenten te reserveren en 20.000 voor de overige gevallen. Alles bijeen na aftrek van administratiekosten e.d. komt dan ƒ249.000 ten goede aan deze gemeenten De schade, na ontvangst der verzekerines- penningen' bedraagt ƒ329.000. Van de y?le andere boerderijen, die nog afbrandden, zal men vermoedelijk die in aanmerking laten komen voor een ver- goeding, die werden getroffen in de ab normaal warme maand Augustus en in de eerste helft van September. Hier zou' het dan betreffen een resterende schade van daarvoor bestaat het fonds Van Brabants Volksherstel en 5000 van een collecte der Boeren- leenbank. komt bij dit alles nog de gift van 71.000 van de Pleisteractie, bijeenge zameld door geheel Nederland. De Com missaris stelt voor het grootste deel van dit S^d. te verdelen onder de slacht offers buiten de bovengenoemde gemeen ten, omdat dezen anders zo goed als geheel zouden schadeloosgesteld worden in te genstelling met de getroffenen elders in Brabant. Over de meest rechtvaardige verdeling zal men nog nader beraadsla gen. Tenslotte dankte Commissaris de Quay alle stille en bekende medewerkers van de Zeereerw. Heer de Greeve voor hun arbeid en hun giften, niaar in het bijzonder ging zijn dank uit naar Pater te Greeve, die, ondanks zijn beweringen van het tegendeel, toch. zo verklaarde de Commissaris, door zijn radiotoespraak, die stuwing in de gehele onderneming had gelegd, die leidde tot dit prachtigt resultaat. Het is geen mooi schip, de „Vul kaan", maar het is doelmatig: een „drijvende fabriek", waarin men com plete metaalbedrijven vindt, uitgerust met de modernste werktuigen. Verder is er een timmermanswerkplaats zeil makerij, een impregneeroven voor electromotoren, kortomeen tech nische uitrusting, die men nimmer op een schip zou verwachten. Zelfs is er een moderne bakkerij met een capa citeit van 15.000 kg. brood per dag, een zuurstoffabriek, ijzergieterij en duik- installatie. doch deze afdelingen zijn momenteel buiten gebruik. Het schip heeft ruim 400 man aan boord, grotendeels technisch personeel. Ook de verzorging van dit personeel is behalve de onderbrenging, die aange past moest worden aan de omstandig heden up to date; de scheepsarts be schikt zelfs over een Röntgentoestel en in de kombuis een der voornaamste plaatsen van ieder schip! kookt men met moderne installaties, die iedere huisvrouw zouden doen watertanden. Op de vraag, f de schatting van 200.000 mijnen voor de Nederlandse kust niet overdreven is krijgen we ten antwoord, dat dit aantal als vrij nauwkeurig moet worden beschouwd. Het gevaar voor de scheepvaart is dan ook groot, want zee- blijven zeker twaalf jaar explo- S1 i u *s webswaar een smalle vaar geul schoongeveegd, maar, daar die voor een groot deel van de scheepvaart een aanzienlijke omweg betekent, is het be slist noodzakelijk, dat het vegen wordt voortgezet. Nederland kan slechts bloeien als de scheepvaart bloeit en dit laatste vereist de beschikking over directe mijnenvrije zeewegen. Het filmpje „Zij vegen, opdat anderen kunnen varen" verduidelijkt de tech niek van het onschadelijk maken van zeemijnen; de acoustische worden tot explosie gebracht door het kunstmatig veroorzaken' "an onderzeese geluids trillingen, de magnetische door het schep pen^ van een groot magnetisch veld. In beide gevallen ontploffen de mijnen op veilige zij het toch nog zeer kórte afstand van de veger. Neen, dat zaakje van de Rónde Tafel conferentie over West-Indië is nog lang niet rond. Die Curagaose Democraten tegenwoordig noemt iedereen zich de mocraat; het wordt tijd, dat dit beroep beschermd wordt die lieden dan bleken ronde kerels te zijn, die ronduit zeiden, waar het volgens hen op stond, n.l. eerst hun eisen inwilligen en dan praten. Dus zoveel als: eerst de boter en dan de vis! Daar was minister Jonk man het niet helemaal mee eens; die hield aan de conservatieve methode vast; dus eerst het visje verschalken en dan de boter karnen. Doch zonder boter boterde het niet en spoedig had men de tafel aan het dansen. De Westelingen wilden niet met onze Overzeese Gebieder uit vissen gaan: wantrouwend dachten zij: „die krijgt ons niet in de boot". Eerst hebben bedoelde afgevaardigden toen geprobeerd om het loze vissertje onder de tafel te werken en aangezien dit niet lukte, sneden onze gasten het tafellaken door. Nu vergadert men zonder de „demo cratische" helft van de Curagaose dele gatie. Doordat het leuke kringetje aan de ronde tafel verbroken werd, is het er natuurlijk niet gezelliger op geworden, maar de stemming schijnt in zoverre nog opperbest te zijn, dat er over en weer een recht-hartelijk woordje gesproken wordt. De heren zeggen elkaar cirkel rond de waarheid en zelfs meer dan de waarheid. Zij schijnen dan ook niet van plan om spoedig op te breken. „Wij gaan nog niet naar huis" klinkt opgewekt hun lied en de mokkende gasten blijven in de nabijheid van de deur, welke op een kier staat. Wellicht komen zij nog terug, als de reuk uit de conferentie-keuken verraadt, dat het visgerecht bruin gaat worden en de boter reeds in het vlootje wordt gedaan. Het laat zich echter aanzien, dat mi nister Jonkman nog heel wat rondjes zal moeten geven, voor hij als triomfator zijn ere-rondje zal kunnen maken. Geen wonder, dat hij in de minister raad zuchtte: Oost, West, Niet best. Waarop zijn collega Mansholt, die juist een heel pak brieven van tuinders, boeren en bakkers voor zich gedeponeerd zag, hem troostend op de schouder klopte en hem toevoegde: „Hier is het ook niet alles". ANALYST De minister van justitie heeft een aan tal aanvragen voor het exploiteren van voetbalpools afgewezen op grond, dat zo danige exploitatie onder de huidige lote- rijwet niet mogelijk is. Een politieke medewerker van het A. N. P. tekent hierbij aan. dat het weinig waarschijnlijk is, dat de regering een wijziging van de loterijwet zal bevorde ren om de voorstanders van voetbalpools tegemoet te komen. In het parlement toch heerst vrij grote tegenstand tegen der gelijke loterijen, hetgeen onlangs nog bleek uit het voorlopig verslag, door de Tweede Kamer uitgebracht over 't wets ontwerp tot het invoeren van de totalisa- tor. In dit verslag blijken trouwens „zeer vele leden" afwijzend te staan tegenover voetbalpools, hetgeen op de meerderheid der Tweede Kamer duidt. Daarbij komt nog, dat men in bevoegde kringen van mening is, dat de officieel toegestane voetbalpools in het buitenland als regel treden ver buiten de oorspronkelijk ge dachte proporties. Een hoge functionaris van het depar tement van buitenlandse zaken der V. S., Loy Henderson, heeft te kennen gege ven, zo meldt Reuter, dat de V. S. wel licht gedwongen kunnen worden, om meer direct dan tot dusver in te grijpen in de Griekse guerilla, daar „het inter nationale communisme" in Griekenland een zodanige situatie zou kunnen schep pen, dat „de gewapende Griekse strijd krachten het niet meer alleen kunnen volhouden". De slag om Griekenland achtte hij slechts een onderdeel van „de slag om de democratische wereld". Het Is een Strijd „voor fatsoen tegenover de duister, nis, voor menselijke vrijheid en vooruit gang tegenover de primitieve krachten van terreur en onderdrukking". Voor het tijdvak van 22 Februari t.m. 6 Maart zijn de volgende bonnen aan gewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 802 150 Algemeen 2 eieren (geldig t.m. 28 Februari). 207 Algemeen 750 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 205 Algemeen 250 gr. waspoeder. 203 Algemeen 100 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel. 202 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants. gebak (geldig t.m. 6 Maart). 201 Algemeen 1600 gr. brood (geldig t.m. 28 Febr. a.s.). 200 Algemeen 200 gr. brood (geldig t.m. 28 Februari a.s.). 194 Reserve 800 gr. brood (geldig t.m. 28 Februari a.s.). 196 Reserve 400 gr. brood (geldig t.m. 28 Februari a.s.). Bonkaarten KD, KE 802 650 Algemeen 2 eieren (geldig t.m. 28 Februari a.s.). 709, 707 Algemeen 250 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. 705 Algemeen 500 gr. waspoeder. 703 Algemeen 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. 702 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants. gebak (geldig t.m. 6 Maart a.s.) 701 Algemeen 400 gr. brood (geldig t.m. 28 Februari a.s.). 700 Reserve 200 gr. brood (geldig t.m. 28 Februari a.s,). 694 Reserve 400 gr. brood (geldig t.m. 28 Februari a.s.). 696 Reserve 500 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 803 10S5 Suiker 250 gr. suiker, boterham- strooisel enz., of 500 gr, jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. Tabaks- en Versnaperingen kaarten enz. QA, QB, QC 802 13, 14, 17 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. 15 Versnaperingen 200 gr. versnaperingen, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 18 Versnaperingen 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden: de bonnen 152, 154, 155, 654 en 655 Melk, 160, 161, 162. 164, 167, 666 en 667 Reserve, J69 en 669 Algemeen. In aansluiting aan ons bericht over de brood- en keuzebonnen kan thans nog het volgeride worden gemeld: Reeds enige tijd zijn besprekingen gaande over de aanwijzing der brood bonnen en over de keuzebonnen voor gebak en vermicelli. Laatstgenoemde bonnen zullen blijven bestaan. Over de aanwijzing der broodbonnen is nog geen definitieve beslissing gevallen. Het lag in het voornemen met ingang van 29 Februari de broodbonnen eenmaal per veertien dagen aan te wijzen. Bekendmaking der broodbonnen voor twee weken tegelijk blijkt evenwel nog zodanige bezwaren te hebben, dat van de zijde van het bakkerijbedrijf ver zocht is deze maatregel vooralsnog niet in te voeren. Wel zullen de keuzebonnen veertien dagen geldig blijven. Voorts zal er naar gestreefd worden de broodbonnen op zodanige wijze aan te wijzen, dat daarop steeds veelvouden van 400 gram verkrijgbaar zullea zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1