Het rommelt in Een karretje op de zandweg reed Economische toestand van Indonesië Zijn verzetslieden francs-tireurs? Op de Iribune Imitaties van Breda's turfschij C.P.N.-politiek onaanvaardbaar Communistische greep naar macht Duizend oorlogsmisdadigers gezocht Invoer overtreft uitvoer met 100 procent bij De K.M.A.te Breda wordt uitgebreid E.V.C.-leider doet een boekje open Karakterbeeld: DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Afspraak heeft geen betekenis Muzikale dank Een ernstig probleem Merkwaardige uitspraak te Neurenberg iM:-1 70ste JAARGANG VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 No. 20548 SENSATIONELE JACHT ACHTER SMOKKELAUTO LAGES EERLANG VOOR DE RECHTER DE TREINEN den haag utrecht Bij nieuwe dienstregeling stoppen te Voorburg VERKIEZINGSCAMPAGNE IN DE V. ST. Truman spreekt voor demo cratische partijleiders VLIEGRAMP IN AUSTRALIË METEOOR GEEXPLODEERD? m v te. ZIE PIET VAN VEGHEL HET ZUIDPOOL-GESCHIL ONTVLUCHTING PER SCHILLENWAGEN „Er heerst daar een sfeer, waar aan op de duur het beste in de mens moet ten ondergaan"' DE KANTÖREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.46 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Enige weken geleden wezen wij er reeds op, dat volgens zeer betrouwbare geruchten, welke hun oorsprong in Bel grado, de zetel van de kominform von den er schijnen ook daar lekken te zijn, welke moeilijk kunnen worden ge stopt zeer binnenkort in Tsjecho- slowayije een communistische actie zou worden ontketend om dit grensland tus sen twee werelden geheel in -dt Russi sche invloedssfeer en achter het ijzeren gordijn, op te nemen. Dat daar, zoals in die inlichtingen werd gezegd, „de grote slag om Europa" zal worden geleverd, lijkt ons nog steeds buiten de internationale werkelijkheid te liggen. Want bij alle spijt, welke een algeheel verlies van Tsjechoslowakije in het Westen zou wekken, beseft men toch ook, dat de afschrijving practisch reeds heeft plaats gehad, vooral nadat Praag op bevel van Moskou zijn door het land zelf zo gewenste deelneming aan het Marshall-plan had moeten afzeggen. Het groot aantal stemmen, dat de com- 'munisten bij de voor hen zo gunstige verkiezingen van 1946 behaalden, 38 heeft hun een machtspositie in de rege ring gegeven, welke zij ten volle hebben uitgebuit. En hebben kunnen uitbuiten, wijl socialisten en katholieken tot een coalitie bereid waren, wat steeds bete kent, dat zij hun eigen positie verzwak ken en' ondermijnen. Nu hebben in April nieuwe parle- ments-verkiezingen plaats, en de grote vraag was, welke coalities bij de stem bus zouden worden gesloten. Natuurlijk koersten de communisten, die als zij de strijd alleen moeten voeren, het verlies van enkele zetels vrezen, naar „een democratische unie", d.w.z. naar ge meenschappelijke verkiezingslijsten met de socialisten, waarvan zij mmerkelijke voordelen voor zich zelf verwachten.. Maar deze tactiek, welke elders succes heeft gehad, ligt niet in het tempera ment der Tsjechoslowaakse partijen met haa»- scherp afgebakende programs en goed omlijnde eigen doelstellingen. Onmiddellijk rees tegen het communis tische plan dan ook het scherpste verzet niet alleen bij* de nationale socialisten van president Benes, maar ook bij de sociaal-democraten en hun pers liet zich niet onbetuigd. Zelfs de minister van buitenlandse zaken Masaryk, die tot geen enkele partij heet te behoren, liet zijn waarschuwende stem weerklinken. voor geen anti-communistisch blok te vinden geweest. Maar zij weten,'dat de positie „noch links noch rechts" voor hm zeer nadelig is; en daarom hebben zij de laatste tijd veel internationaal con tact gezocht met de verwante partijge noten in het buitenland. Daarmede ech ter zullen zij geen winst in eigen land behalen, en velen verwachten dan ook, dat zij in de komende weken vóór de verkiezingen ruggespraak met de mid den-partijen zullen zoeken, om aldus ook in Tsjechoslowakije een' „derde macht" te vormen, vooralsnog een uitermate vaag begrip, dat duurzaam weinig le vensvatbaarheid zal blijken te bezitten. Intussen worden de Tsjechoslowaakse socialisten wel in een hoek gedreven door het Dinsdag j.l. bekend gemaakte besluit van de communisten om met hun voormalige coalitiegenoten te breken, terwijl tegelijkertijd tot de linksgezinde elementen onder de socialisten 'n oproep is gericht om in opstand te komen tegen de rechtsgezinde „anti-sovjetleiding van de partij". Het socialistische orgaan Rude Pravo" beschuldigt de socialisten ervan in het geheim met andere partijen een campagne op touw te hebben gezet tegen de ministeries, die in handen van de communisten zijn. Deze campagne nu bestaat hierin, dat niet-communistische partijen de commu nisten gewezen hebben op de overeen komsten, welke i.e. vooral wat de be noemingen betreft bij het aangaan van de coalitie zijn gesloten. Volgens het militaire orgaan „Narodni Osvobozeni" loopt het huidige geschil in de regering over het kabinetsbesluit van 13 dezer, volgens hetwelk de benoeming van ver schillende districtscommandanten van de nationale veiligheidsdienst ongedaan moet worden gemaakt; de niet-commu nistische kabinetsleden eisen de uitvoe ring van dit besluit; maar de betreffende communistische minister van binnen landse zaken, die zich intussen ziek heeft gemeld, weigert de door hem op sleutelposities geplaatste communisten terug te roepen. De beslissing moet in een heden te houden ministerraad vallen. Maar nie mand twijfelt er aan, dat ze reeds geval len is: de onheilspellende crisis in Tsje choslowakije is begonnen. Te meer nu de onder commftnistische leiding staande vakbonden, wederom in strijd met de overeenkomst van 1946, een uitbreiding van de nationalisatie vragen tot alle in dustriële bedrijven met meer dan vijftig man personeel en tot de gehele groot handel, waardoor practisch alle particu liere ondernemingen zouden worden be dreigd. Nu de communistische bladen komen met ophitsende artikelen met koppen als: „De ernstigste crisis sinds de bevrij ding is uitgebroken", „De vrijheid der burgers in gevaar", „Redt de republiek", „Sinistere revolutieplannen van de fas cistische regeringspartijen", weet men, waaraan men toe is. De communisten, die niet meer op de bekende 51 procent bij de verkiezingen hopen, gaan andere, van elders overbekende wegen: de onde mocratische greep naar de macht. En de gehele wereld ziet met spanning toe wel ke kracht de 62 procant niet-communis- ten kunnen en zullen opbrengen. Twee C.C.D.-ambtenaren te Alphen (N.-Br.), waren te weten gekomen, dat een vrachtwagen via deze gemeente naar de Belgische grens zou rijden om daar smokkelwaar te halen. Dezer dagen zagep zij des morgens in alle vroegte de auto inderdaad in de richting Baarle-Nassau rijden. .In sa menwerking met de Kon. Maréchaussee werd de weg afgezet en toen de auto na anderhalf uur terugkeerde, werd de chauffeur gesommeerd te stoppen. Deze reed echter met onverminderde snelheid .door, waarop dadelijk een achtervolging Toch zijn de socialisten tot dusverre werd ingezet. De motor van de C.C.D. Nog ongeveer duizend personen, die worden verdacht van oorlogsmisdaden in Nederland gepleegd, moeten worden op gespoord. Hun dossiers liggen reeds bij het Bureau tot ópsporing van oorlogs- 'misdrijven (B.O.o.m.) doch in de chaos van het tegenwoordige Duitsland is het uiterst moeilijk hen te vinden. Aldus vertelde het plaatsvervangend hoofd van genoemd bureau in een onder houd over de taak van het Boom. Thans bevinden zich in Vught 374 oor logsmisdadigers (waarvan een drietal vrouwen), meest Duitsers, die zich- te zijnertijd voor het bijzonder gerechtshof zullen hebben te verantwoorden. In het geheel heeft het Boom 2100 dossiers van personen samengesteld. Hieronder bevin den zich dossiers van getuigen en daders van lichtere misdrijven. Van de meeste zware misdrijven heeft het Boom de da ders in handen. Zij bevinden zich bij de 374, die in Vught gedetineerd zijn. Ook onder de gezochte duizend bevinden zich vele zware gevallen. Het Boom heeft 700 van de 2100 onder zochte gevallen in handen gehad. De helft daarvan is weef" naar Duitsland teruggewezen of als licht geval door de procureur-fiscaal ontslagen. Het opsporen van de door Nederland gezochte oorlogsmisdadigers in Duitsland is niet gemakkelijk, maar niettemin heeft Nederland bij het opsporen van zijn oor logsmisdadigers met de gebrekkige dos siers van de gepleegde oorlogsmisdrijven en het kleine opsporingsapparaat, relatief de beste resultaten bereikt van de Euro pese landen, die door JDuitsland bezet waren. In dit verband merkte de inspecteur op, dft Rauter in Den Haag berecht zal worden. Rauter schetste hij als een „harde" kerel, die in een gesprek met hem eens gezegd heeft: „Er is maar één land, dat recht heeft op mijn leven. Als ik mijn leven moet verliezen, zal het zijn voor een Neder lands vuurpeloton. Zaken, die binnenkort voorkomen Van de Amsterdamse S.D. (Willy La- ges c.s.), bestaande uit een 12-tal 'leden, zijn de dossiers thans vrijwel volledig. Het wachten is nu nog op de resultaten vap het onderzoek inzake enige fusille ringen in Noord-Holland. Dit onderzoek is thans haast voltooid en binnenkort zul len de stukken alle naar de procureur fiscaal worden doorgezonden. Ook de dossiers der hoofdfiguren van het PDA (Polizeiliches Durchgangslager Amersfoort) zijn nu bijkans volledig. Van de fanatiekste zes Duitse leiders, onder wie Kotella en Berg, is een stapel dos siers'van een halve meter hoogte ge- Woensdagmiddag ontdekte de bekende harpiste mevr. Rosa Spier, die een ge deelte ener villa aan de Graaf Florislaan te Hilversum bewoont, brand in haar wo ning. De brandweer was spoedig ter plaatse, zodat dd schade beperkt bleef tot gaten in enkele kleden. Mevr. Spier was de brandweerlieden zeer dankbaar en zij gaf aan haar waardering uiting door enkele schone harpsoli, welke door het auditorium, de gehelmde brandweer lieden, enkele politiemannen en andere hulpvaardigen ter zeerste -op prijs wer den gesteld. vormd. Het onderzoek naar hun misdrij ven heeft het nodig gemaakt, dat hon derden lijken in het kamp moesten wor den opgegraven en geïdentificeerd, het geen geschiedde met behulp van lijvige foto-albums, die het Boom ter beschiK king heeft. Om alle gegevens van het PDA volledig te hebben wacht men nog op enkele slotdossiers van één man, waar na de zaak rijp is voor berechting. Het onderzoek naar hen, die betrokken waren bij het bureau Jüdische Auswan- derung vordert in een minder snel tempo en het zal waarschijnlijk langer duren voor het /Uur van berechting voor zijn leden slaat. T°t l Februari heeft het Boom naar verschillende procureurs-fiscaal in het uiL172 dossiers doorgegeven (113 ver dachten en 59 getuigen). Thans moeten er nog 281 worden afgewerkt en doorge zonden. Het Boom werkt nu nog met vier r8u e" het personeel van de subcommissies. De inspecteur is echter vol vertrouwen, drft het zal lukken alles af te werken in de komende maanden. Het ligt nl-ln de bedoeling-het bureau 1 Juni of uiterlijk 1 Juli op te heffen. Er heerst daarom m het gebouw aan de Stad ions weg te Amsterdam grote bedrij vigheid. Wanneer het bureau opgeheven zai zijn, betekent dit niet. dat daarmede ook alle gevallen berecht zullen zijn. Het zal nog aanmerkelijk langer duren voor de procureurs-fiscaal de hun toegezon den dossiers hebben bestudeerd, inge deeld en toegewezen naar de verschil lende kamers van het bijzonder gerechts hof. Op vragen van de heer Deering in verband met het niet te Voorburg stop pen van alle treinen op het baanvak Den Haag S.S.—Utrecht heeft de minister van Verkeer en Waterstaat o.m. geantwoord, dat bij de dienstregeling der N. V. Ned. Spoorwegen, welke op 9 Mei 1948 zal in gaan, alle treinen, met uitzondering van D-treinen, te Voorburg zullen stoppen. kwam hierbij echter eenmaal in een sloot terecht. Dit mocht echter niet hin deren; even later ging de jacht alweer door en in snelle vaart 'joegen achter volgde en achtervolgers via Gilze naar Tilburg, waar de gehele stad doorkruist werd. Daarna via Moergestel naar Ois- terwijk en vervolgens naar Udenhout. Op de- weg van Udenhout naar Helvoirt reed de smokkelauto een zandweg in en liep daar vast. De twee inzittenden vluchtten de bossen in. In samenwerking met de Rijkspolitie uit Udenhout werd de auto met 19 ba len wollen garens (323 kg.) en 184 bad handdoeken in beslag genomen. Aan de hand van het autonummer kon men vaststellen, dat de wagen behoorde aan de expediteur H. te Tilburg. Öiens zoon bleek de bestuurder geweest te zijn. Toen de opsporingsambtenaren hem ar resteerden, bevond hij zich in bed en gaf voor ziek te zijn. Later legde hij een vol ledige bekentenis af. Hij had zich, na uit de auto gevlucht te zijn. per taxi naar Tilburg begeven en wilde, door zich ziek te houden, de ambtenaren om de tuin leiden. Om zijn zoon te redden, heeft H. bij de politie aangegeven, dat zijn auto ge stolen was De zoon had echter inmid dels reeds bekehd, en de vader werd nu geverbaliseerd wegens valse aangifte. De waarde in de zwarte Handel van de in beslag genomen goederen bedraagt 10 11.000 gulden. ÉNiÉ In een rede, .waarmee hij officieel zijn verkiezingscampagne voqr het president schap inzette, heeft Truman gisteren een tien-jarenprogramma voor de uitbrei ding van de landbouw-productie, voor werkverruiming eh voor verhoging der minimum-lonen uitgestippeld. Truman laakte de republikeinse partij die naar zijn mening aansprakelijk it voor de „ergste depressie in de geschie denis, welke de landbouw heeft vernie tigd, de handel ineen deed storten en de arbeid Jn een hopeloze toestand heeft ge bracht.' hen van de h alkland-eilanden, die door het optreden van Argentinië en Chili plotseling de volle aandacht trekken. Te Amberley, op 50 Km. afstand van Brisbane is een Lincoln-bommenwerper neergestort. De lijken van 16 slachtoffers zijn reeds geborgen. De minister zonder portefeuille, de heer Götzen, heeft aan de Tweede Kamer overgelegd een nota betreffende de econo mische toestand van Indonesië. Van dit uitvoerige document kunnen wij voor lopig slechts een aantal bijzondere pun ten naar voren brengen. - De betekenis van de landbouw voor de Indonesische economie, aldus de minister, spreekt duidelijk uit de waarde van de export der landbouwproducten: In 1938, het laatste jaas voor de obriog, dat nog niet de invloed hiervan ondervond, wer den landbouwproducten tot uitvoer ge bracht tot een totale waarde van 426 millioen. De totale uitvoerwaarde der onderne mingsproducten (landbouw) beliep in 1938 257 millioen. In de bezettingsjaren werd aan de aan plant van verschillende ondernemings gewassen aanzienlijke schade toegebracht. Ook is nog aanzienlijk verlies ontstaan door verwaarlozing en onoordeelkundig onderhoud. Deze directe schade, dus afgezien van oogstverliezen, is naar voorlopige ra ming te stellen op ruim 1.000.000.000 (naar vooroorlogse prijzen). De meeste ondernemingen lagen vóór e politiële actie in republikeins gebied, waardoor ae rehabilitatie niet terstond ter hand genomen kon worden. 'Had dit wel kunnen gebeuren, dan zou omstreeks 1550 Indonesië zijn volledige vooroorlogse export-capaciteit herwon nen hebben. Langzamerhand wordt een aantal on dernemingen weder in bedrijf gesteld. De vooruitzichten voor de suiker-in dustrie zijn niet zeer gunstig. Wat (je ondernemings-rubbercultuur betreft, valt op te merken, dat op Java tal van fabrieken zijn vernield. Veertig fabrieken gingen geheel verloren. De aanplantingen, voor zover' zij niet ge rooid zijn, 1 urnen echter zonder veel kosten weder in tap genomen worden. De ondernemings-theecultuur heeft zeer veel geleden, zowel op Java als op Sumatra. Toch hoopte men in Jan. 1948 weer 30 pet. van de vooroorlogse pro ductie te bereiken. In totaal zijn er op Java 58 thee fabrieken geheel verbrand en 25 zwaar beschadigd. Ter Oostkust van Sumatra zijn er 7, waaronder 2 van de grootste fabrieken ter wereld, verwoest. De ondernemings-kina-aanplant heeft zeer weinig geleden. De^ ondernemings-koffiecultuur onder vond aanzienlijke schade als gevolg van het rooien van grote oppervlakten. De Deli-tabak, welks productie vóór de oorlog ongeveer 13.000 ton be droeg, waarvan de helft het bekende dekblad voor sigaren, zal betrekkelijk spoedig gerehabiliteerd kunnen worden. De bevolkingscultuur van handelsge wassen was in de buitengewesten be langrijker dan op Java en Madoera. De copraproductie kwam in de Japanse tijd volledig tot stilstand. De wederop bouw kost grote moeite. De bevolkingsruhbercultuur, die prac tisch geheel op Sumatra en Borneo en omliggende eilanden is geconcentreerd, kan zich gemakkelijker herstellen. Voor geheel 1947 4-ordt de export van bevolkingsrubber geschat op 65.000 ton. Men verwacht dit quantum in 1948 op te kunnen voeren tot 260.000 Charles Fredrick Wennerstrum, pre sident van het tribunaal voor oorlogs misdadigers heeft te Neurenberg ver klaard, dat men niet over voldoende bewijzen beschikt, dat de eenheden par- tisanen, wier behandeling door het Duitse leger by het proces tegen Duitse generaals ter sprake is gekomen, ge heel aan de voorwaarden, die het inter- national rcCht aan het belligerent-zijn heeft gesteld, hebben beantwoord, zo dat zij geen rechtsaanspraak konden maken op een behandeling als krijgs gevangene. Dientengevolge kon volgens de presi- den de beschuldiging van het doden van gevangen genomen leden der verzetsbe weging, die in feite als francs-tireurs be schouwd moeten worden, tegen de gene raals niet gehandhaafd blijven. Het tribunaal deed in zijn uitspraak echter wel uitkomen; dat een bezettende mogendheid slechts in het uiterste geval orri belang van openbare veiligheid en tot het nemen en ombrengen van moest overgaan. Hoewel het het S,0"3?1 recht dit toestaat, aldus hele werëld inhHCft men het over de ge" past. Practijk zelden toege- Boven 6 staten der V. S. heeft men gis teren 'n schitterende explosie waargeno men, waarvan de oorzaak niet vast staat. Ondanks talrijke nasporingen heeft men geen spoor kunnen vinden van een vlieg tuigongeval. Astronomen achten het mo gelijk, dat een meteoor geëxplodeerd is. Het felle licht werd in Kansas, Oklaha- ma, Texas, Colorado, Nebraska en New Mexico waargenomen. !v';K sV «tfe'ji.jiL 1 •w-'- Zoals wij reeds meldden blijft de K. M. A. te Breda. Er zullen echter in be huizing en inrichting verschillende ver beteringen worden aangebracht. Reeds bijna 'n eeuw buist men in 't in Italiaanse renaissance-stijl gebouwde kasteel van Renée van Chalon. Het gebouw is te klein geworden en niet meer in overeen stemming met de moderne opleidings- methoden. De burgemeester van Breda, mr. dr. Claudius Prinsen, heeft, in samen werking met dt hoogleraar in tuin- en landschapsarchitectuur te Wageningen, prof. dr. ir. J. T P. Bijhouwer, een plan voor verbetering en uitbreiding ontwor pen. De nieuws toestand op het kasteel plein volgens ontwerp van' prof, Bijhou wer. Terwjjl zelfs een onmenselijke toe passing van dit recht in beginsel niet onwettig kan worden verklaard, acht het tribunaal het mogelijk de voor de toepassing van dit recht verantwoorde lijke persoon, wanneer hij zijn vergel dingsmaatregelen op de spits drijft, schuldig te verklaren. Het tribunaal toonde aan, dat bet Duitse leger zich in de Balkan inderdaad aan dergelijke excessen had schuldig gemaakt. Vervolgens word maarschalk Wilhelm List, opperbevelhebber der Duitse troe pen in Zuid-Oost-Europa, schuldig ver klaard aan oorlogsmisdaden, moord en collectieve represaillemaatregelen in de Balkan en aan schending van het oor logsrecht. Generaal Walter Kuntze, opperbevel hebber van het 12de Duitse leger, werd bovendien nog schuldig verklaard aan deportatie van burgerbevolking. De ge neraals Hermann Foertschi bevelhebber van het eerste Duitse leger, en Von Geitner, chef van de generale Duitse staf in Servië, werden vrijgesproken. Veldmaarschalk List en generaal Kuntze werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en generaal Rendulic kreeg 20 jaar evenals generaal Wilhelm Spei- del, de vroegere gouverneur van Grieken land. De generaal der Luftwaffe, Helmuth Felmy, die zich schuldig had gemaakt an massamoord op de bevolking en ver woesting van twee Griekse dorpen, -werd tot 15 jaar veroordeeld. Reuter seint ons uit Londen: Consequenties ook voor ons land Tijdens de verklaring van de pre sident van het tribunaat te Neurenberg, dat de verzetslieden |n de Balkan tij dens de tweede wereldoorlog over het algemeen niet als belligerenten be schouwd kunnen worden, zodat zij geen aanspraak konden maken op be handeling als krijgsgevangene, is door het tribunaal ook naar voren gebracht dat de toepassing van het internationale recht te Neurenberg thans over de ge hele wereld bestudeerd wordt, in het bijzonder met het oog op een moge lijke nieuwe oorlog,.daar de overwin naars van heden in de toekomst over wonnenen zouden kunnen worden, On rechtvaardige vonnissen zouden zo te rug kunnen vallen op hen, die deze uitgesproken hadden. Lord Vansittart, voormalig eerste di plomatieke adviseur van de Engelse re gering en voorstander van een strengt behandeling van Duitsland, heeft het oor deel van de Amerikaanse rechter over de Balkanpartisanen „een zeer gevaarlijke misvatting van de stand van zaken tijdens de oorlog" genoemd. „De geallieerde rtJ ringen", aldus lord Vansittart, „hebben 4~ijd de verschillen ds verzetsbeweging ten volle erkend en van wapens voorzien. Om deze kwest.e niet tot de Balkan te beperken: hoe staal het met de verzetsbewegingen in Frank rijk, Nederland en elders? De Franse ver zetsbeweging zou terecht zich zeer ge kwetst voelen, indien enige geallieerde autoriteit nu zou zeggen, dat zij geen aanspraak kan maken op de status van belligerent en dat de Duitsers dienten- gevolg gerechtigd waren de verzetslie den dood te schieten. Hetzelfde geldt voor de Nederlanders. Noren en Denen. Afgezien van ouderwet se rechtsfine'sses, lijkt het mij toe, dat ingeval van eeh inval van een agressieve mogendheid en een totale oorlog teg< n alle inwoners, alle inwoners gerechtigd zijn tegenstand te bieden, onverschillig of zij over uniform beschikken of niet". Zijn verzetslieden franctireurs? Reuter meldt nader, dat de Amerikaan se generaal Eisenhower geweigerd heeft commentaar te leveren op de uitspraak van de Amerikaanse president van liet tribunaal te Neurenberg, inhoudende, dat 't neerschieten van gevangen pmisanen niet noodzakelijk een oorlogsmisdaad be hoeft te zijn. Volgens het Duitse Nieuwsbureau Dena heeft dr. Stefan Fritsch, verdediger van generaal Lothar Rendulic, medegedeeld, dat alle acht Duitse generaals, die door het Amerikaanse militair tribunaal te Neurenberg Donderdag tot gevangenis straf werden veroordeeld, van hun von nis in beroep zullen gaan bij generaal Clay, de Amerikaanse bevelhebber in Duitsland, het militaire hooggerechtshof in Washington en het Amerikaanse hoog gerechtshof. ton, indien althans het huidige repu blikeinse territoir in de export zou kunnen worden betrokken. Van de bevolkingskoffiecultuur is het grootste deel gelegen in republikeins Tl O gebied. De eertijds niet onbelangrijke aah arabica-aanplantingen op Zuid-Celebes zijn voor 50 pCt. in de Japanse tijd ver loren gegaan. Een andere eertijds zo belangrijke bevolkingscultuur, die van peper werd voornamelijk aangetroffen in de op re publikeins gebied gelegen residenties Lampongse districten en Atjeh en ver der op Banka en in Zuid-Borneo. Deze cultuur is voor een zeer groot deel ver loren gegaan. De specerijencultuur in de Molukken is in de Japanse tijd voor een groot deel vervangen door voedselcultures. Het zal 8 jaren duren voor de ter hand genonjen rehabilitatie volledig effect zal hebben. Te verwachten valt, dat de kapokpro ductie, die voor het overgrote deel op Java is geconcentreerd, zich spoedig zal herstellen. De bevolkingstheecultuur is gecon centreerd in West-Java. De aanplantin gen zijn goeddeels intact gebleven. De reconstructie van een aantal ver woeste ondernemingsfabrieken zal no dig zijn om in 1948 de gehele bevolkings productie te kunnen verwerken. Opmerkelijk is de uitbreiding van de katoencuituur in verscheidene stre ken van Java. Zowel in West-Java (Soemedang) als in Oost-Java zijn uitgestrekte aanplantingen van dit gewas. De totale schade die in de Japanse tijd aan de bevolkingslandbouw is toe gebracht, is moeiljjk te schatten. Een globale taxatie naar vooroorlogse prij zen, basis 1938, geeft een beeld van f 1.400 millioen. Terwijl de handelsbalans voor de oor log steeds een naar de conjunctuur en het prijsverloop sterk wisselend uitvoer- overschot te zien gaf, is het beeld na de oorlog geheel tegenovergesteld. Uit de cijfers blijkt, dat, hoewel de uitvoer in 1947 belangrijk hoger was dan in 1946, de invoer nog meer toe nam, zodat het importsaido over de eerste acht maanden 1947 bijna gelijk was aan de totale export. De invoer komt öp geen stukken na aan de wer kelijke behoefte tegemoet. Wat de economische en financiële sa menwerking tussen Nederland en Indo nesië aangaat, «vertonen de nieuwe ra mingen voor de periode 1 September 1947-31 Augustus 1948 't volgende beeld: Uitvoer naar Indonesië., f 168.000 000 Invoer uit Indonesië f 149.000.000 De kosten van levensonderhoud ziin in Indonesië tot een zeer grote hooste gestegen. Verheugend is, dat ten aanzien van de gebieden, waarin -n- zeker» „„km stabiliteit werd bereikt, een tendens valt prijsenivmeearuke*Vo^ StabillseW™n 111 pujsmveau. voor een aantal beweegt zich het indexeer d'an ook PEennhêrIfU'Van °n§eveer !500 komen is nnvm'g* Van het rationale 1*- Komen is nog niet mogelijk. De afgelopen week is geen vriende lijke geweest voor hen die door dik en dun de ideële waarden van de sport verdedigen. Zij schijnen door enige ge beurtenissen min of meer in der lui che mise gezet. Als zij echter over eenzelf de incasseervermogen beschikken als Sup porter, is hun optimisme nochtans onge schokt gebleven. Ondanks de ruzie om de verfilmingsrechten van de Olympische Spelen (de andere maatschappijen gun nen de Rank-organisatie haar monopolie niet), het voetbalschandaal in het Zui den (waar voor een Eindhoven-keeper 1000 Sittardse guldens te „verdienen" waren), de duimendik opgelegde combine in de Antwerpse Zesdaagse (waar Schulte Boeijen per sé niet mochten winnen). Natuurlijk mogen zulke dingen niet worden verbloemd; er gaat al genoeg on der de dekmantel. Maar men gooie toch aan de andere kant ook niet zyn eigen glazen in door veel ophef van deze be treurenswaardige voorvallen te maken. Want de anti-sport-lieden azen daarop. Men kan de sport als zodanig niet ver eenzelvigen met de slechte beurten waar aan de minst sportieve harer beoefena ren zich bezondigen. En zeker mag men zich nimmer tot defaitisme laten ver leiden. Men bewijst daar niemand een goede dienst mee. Wel gaat er op de duur een verderfelijke invloed van uit. De grote sportjournalist die zich achter het pseudoniem Tartuffe schuil houdt, gaf onlangs in „Sportief" zijn collega's de suggestie, nu eens voor een paar maan den de naam van een bekend thans bui tenslands vertoevend zwemster uithun kolommen te weren. Zij zouden daar een goed werk mee doen. Een nog beter werk zouden doen zij die in hun gesprekken de sport plegen te betrekken, indien zij tegenover het ne gativisme der schandaaltjes bewust de positieve waarden van de sport zouden stellen. Het schijnt dat een schandaaltje aantrekkelijker conversatie biedt dan een ideaal. Sportief is dat echter niet. Sportief is het, zich te beijveren om fouten te corrigeren. De sport is een kostbaar volksgoed. Zij blijft dat onverminderd! ook al komen er af en toe mistoestanden aan het licht. Bij de beoordeling van de waarde van de sport zie men niet naar de fouten alleen; men zie vooral naar de goedé zijden, men zie bijvoorbeeld Piet var. Veghel. SUPPORTER. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft met nadruk de juistheid der berichten uit New York ontkend, dat Engeland het ge schil met Argentinië en Chili over het Zuidpoolgebied voor de veiligheidsraad der V. N. zou brengen. De woordvoerder herhaalde de in De cember in nota's aan de beide regeringen naar voren gebrachte zienswijze, dat het een rechfSgeschil is, dat door het inter nationaal hof van justitie te 's-Graven- hage zou moeten worden behandeld. Mr, John Costello K, C., de nieuwe eerste minister van Ierland, opvolger van De Valera. „„^V,0enSClagaVOnd reed een 3Ut0 nlet aanhangwagen vol schillen de Van der Baimxazerne te Bussum binnen, waar de zim uit Breda gelegerd De auto had juist schillen gehaald uit net interneringskamp te Laren Toen de wagen binnen was ontdekte een soldaat van de sub-compie een alpino en een bril onder de schillen. Hij waarschuwde de luitenant, die een man onder de vracht vandaan haalde. Deze beweerde een za kenman te zijn, die wegens de slechte Men"" vertrt0eS^andj was gaan -.liften". Men vertrouwde de zaak niet er» en dehnouent 6k' dat de man een delinquent was, die' uit het kamn te Laren was ontvlucht. Hij werd opgeslo ten. waarop de auto wegreed. PgeS Doort vanllïenboer liet echter buiten de even staan PlrW^r™6 de aanhangwagen n™„7 l ,ns sprong een tweede iilfnes rt» „f u.de schil'en vandaan, die waarcnH nam. De luitenant loste lTnff aten TngSSChoten' doch de vluchte- soldaten a1Ch er niet aan. Met enige c'och do W de achtervolging ingezet, ruime J^an wist te ontkomen. Na ge- knii 1Jn Z0é^en vond men hem in een kuil, welke met bladeren aan het oog was onttrokken. Peeh gehad Dat samenwerking met de commu nisten, in welke vorm ook, niet moge lijk is, tenzij men zich volledig onder werpt aan de door Moskou gedecre teerde richtlijnen, is gisteren weer eens duidelijk gebleken in de Rotterdamse gemeenteraad, waar de heer A. v. d. Berg, voorzitter van de Eenheids Vak Centrale in Rotterdam en onafhankelijk socialist, die, met behoud van zijn onaf hankelijkheid, op de lijst van de C.P.N. tot raadslid was gekozen, als zodanig ontslag heeft genomen. In een rustig maar klemmend betoog erklaarde de heer v. d. Berg, dat de C.P.N. niet is, wat z|j verzekerde te zijn: een zelfstandige, van buitenlandse mo gendheden onafhankelijke, democratische arbeiderspartij, die in eerlijke oprechte samenwerking met alle democratisch- socialistische krachten van ons land de strijd wilde voeren voor het socialisme Hij achtte thans het moment aangebro ken, waarop hp niet langer mede verant woordelijk wilde zijn voor een'gang van zaken die voor het socialisme en voor de mensheid noodlottig kan worden. R"Bffy de fCPN". aldus de heer v. d. g' "bestaan opvattingen, die samen- angen met bet Russische systeem en die oor mij volstrekt onaanvaardbaar zijn, o.a de politieke moraal der communis- ten „Socialisme is meer dan alleen maar een logisch productie- en distributie- ■ysteem aldus vervolgde spreker. „In de afgelopen jaren was ik ge noodzaakt iets in te ademen van de sfeer, die daar (in communistische krin gen Red.) heerst en ik zeg: daaraan moet op de duur het beste in de mens ten onder gaan. Hun inzichten omtrent de middelen en methoden in de strijd voor het socialisme zijn m.i. volkomen fout". De rede van de heer v. d. Berg werd in diepe stilte en door de overgrote meer derheid van de raad ongetwijfeld met grote instemming aangehoord. De communisten in de raad bleken niet in staat het betoog van de heer v. d. Berg te verzwakken, of zijn steekhouden de argumenten te ontzenuwen en deden er daarom maar wijselijk het zwijgen toe. Wel een bewijs, hoe juist de motieven zijn, welke hem tot zijn besluit hebben gebracht. Aan het slot vm de z:t*'rig nam de loco-burgemeester, wethouder J. van Tilburg, die wepens het bezoek, dat burgemeester Oud momenteel acn de Verenigde Staten brengt, de zitting voor zat, met enkele sympathieke woorden af scheid van de heer v. d. Berg, waarbij hij, onder het applaus der leden, wees op het gevoel van echt-menselijke humor, dat hem steeds had gekenmerkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1