We WETEN wat we WILLEN De Benelux als machtsfactor ZEVENTIG BISSCHOPPEN Massamoord op Nederlanders Go Verzet in Tsjechoslowakije tegen communistische dictatuur Vorstperiode duurt voort DE MASSA-MENS EN MASSA-JEUGD DE Invloed van de vorst op gewassen TWAALF MINISTERS TREDEN AF NG verheffen hun stem 1 find blijft uit Oosthoek waaien DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN LAGEN lOste JAARGANG ZATERDAG 21 FEBRUARI 1948 No. Verstarring verbroken Biscuits en chocolade worden duurder Winstmarge voor winkeliers verhoogd truman op tournee het uur van de daad toen de bevrijders naderden madoera deelstaat INDON. UNIE Albanese bisschoppen geëxecuteerd H. VADER SCHENKT INSU LINE AAN DUITSLAND Zwarte fietsen „Boekhouding" was zoek marken reeds geïsoleerd IRAKS PARLEMENT ONTRONDEN INGEADEMDE SFEER Studiedagen Katholieke Jeugdraad Men denke er niet te somber over Nog geen ernstige gevolgen KERKDIEF OPEREERDE IN BRABANT Nederland heeft over- bruggingsliulp nodig d DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. um NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden" 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. ^aa®' waarom de Amerikaans- Brits Franse conferentie te Londen over net Duitse, lees West-Duitse probleem welke volgens de aanvankelijke opzet Donderdag j.l. zou beginnen, tot Maan dag a.s. werd uitgesteld, is nog steeds niet opgelost: en hetvis dan ook volko men begrijpelijk, dat daarover heel wat verschillende lezingen worden gegeven. Waarvan wel de interessantste is, dat Sovjet-Rusland in niet-officiële bespre kingen te Berlijn én in diplomatieke me dedelingen te Washington en Londen de wens te kennen zou hebben gegeven in de lente een nieuwe viermogendheden - conferentie over Duitsland te houden, terwijl het tegelijkertijd belangrijke con cessies tegenover zijn tot dusverre inge nomen standpunt zou hebben toegezegd Daarop zou de Franse minister van bui tenlandse zaken, Bidault, dezer dagen hebben gezinspeeld, toen hij in hef Pa_ lais-Bourbon sprak over „enkele licht punten, welke aan de Oostelijke kin verschijnen'. Merkwaardig m dit verband is onge twijfeld, dat er opnieuw geruchten lo pen over een mogelijke tweede verda ging der Londense conferentie; waarte genover staat, dat de berichten over een Westerse-Umeconferentie vaster vormen aannemen. Lr bestaat echter het nauwste verband tussen deze twee reeksen be sprekingen, en daarom lijkt het waar schijnlijk, dat ze elkaar zullen aanvul len. Maar eerst willen de Benelux-landcn weten, Welke plaats ze in de regeling van het Duitse vraagstuk zullen innemen. Niet, dat ze daarvan hun deelneming aan de Westerse Unie onvoorwaardelijk af hankelijk stellen, maar de zaak ligt toch wel zó, dat Bqnelux de gelijkberechtigd heid met de andere geallieerde mogend heden opeist, als het er om gaat het nieuwe statuut van Duitsland op te stel len. Deze eis moge oppervlakkig ietwat pretentieus lijken, in de volle realiteit van het internationale leven is hij vol komen gerechtvaardigd. Twee van de drie deelnemende staten zijn officieel als midden-grote landen erkend; maar de drie samen zijn als economische macht een grote mogendheid, belangrijker dan Frankrijk, en slechts heel weinig onder het huidige Engeland staande. Deze waarheid is waarschijnlijk nog niet voldoende in de gedachtengang van de politieke en diplomatieke wereld doorgedrongen'. We zijn bescheiden, a bescheiden, zeker de Nederlanders,, helaas nog een ministerie ^JyykeUjk landse zaken hebben, dat fcw van onze nog de vooroorlogse »Sdigheids"-politiek „glorierijke' «eigen zijn met hun handhaaft. Maar deder grote politiek, bekwame leide*le mijlen vooruit. Zij Spaak, on®ehun plaats in de wereld op durven v°tegenover jrrankrjjk, maar ook +e sen over de Verenigde Staten. Zo is spaak als het ware voor de buitenwereld de trekkracht en woordvoerder van de Benelux geworden; en hij vervult zijn taak, ook in ons belang en voordeel, goed. Het is zaak Washington, Londen en Parijs duidelijk te maken, dat de Bene lux geen noodorganisatie van op de rand van de afgrond levende naties is welke grote mogendheid doet dit eigenlijk niet! maar een hechte constructieve eenheid, welke op de allereerste plaats de economische en sociale welvaart van de betrokken volken nastreeft, maar door zijn alzijdige solidariteit ook een politieks factor van de eerste orde is geworden. En volkomen bereid is alle consekwentits daaruit te trekken. Ofschoon de drie landen nog steeds staatkundige eenheden zijn, en dus hun souvereiniteit slechts door vrijwillige ver dragen beperken, zijn zij feitelijk het fe deratieve stadium reeds voorbij, zo al niet juridisch dan toch psychologisch. Daarom zullen zij bijv. op de conferen tie over de Westerse Unie niet met drie nevengeschikte delegaties te voorschijn komen, maar met één gemeenschappe lijke delegatie, die de volle kracht van drie potentieel 'economisch en politiek samenwerkende landen achter zich heeft. We kunnen ons dan ook indenken, dat men in Londen en Parijs, waar men tot voor kort de Europese politiek opper machtig meende te beheersen, bij alle besef voor het geweldige belang van de Benelux voor geheel West-Europa, iet wat huiverig staat tegenover deze nieu we machtsfactor, welke betrekkelijk plotseling is opgedoemd en nu reeds zijn eigen politieke aspiraties doorzet; op grond van eigen politieke jnzichten, wel ke in menig opzicht aanmerkelijk van de Franse of Britse verschillen. Wat de Benelux bijzonder sterk maakt, is, dat zij precies weet, wat zij wil, en door geen politiek verleden in het vast stellen van haar conclusies wordt gehin derd. Zij heeft beide factoren vóór op Engeland, de laatste bijzonder op Frank rijk, dat bovendien in het zuiver stellen der kwestie door zijn traditionele veilig- heidsangst en de even traditionele idee van het twee-fronten-bondgenootschap- penstelsel wordt belemmerd. Benelux komt met een voorbeeld, er, met een program voor West-Europa, voor geheel Europa. Het heeft in eigen kring met de politieke en economische verstar ring gebroken, en de onvermijdelijke his torische ontwikkeling naar groter een heden een nieuwe kans gegeven. En dat binnen het kader van de Westelijke cu! tuur, zonder experimenten, welke de grondslagen van onze geschiedenis onder mijnen. We weten, wat we willen: vredt rust, welvaart, en we zijn vastbesloten dat ideaal in innige verbondenheid na streven. Minister Van den Brink heeft er geen gras over laten groeien. Vorige week heeft hij in de Tweede Kamer medegedeeld dat de winstmarge van sommige artike len voor de winkeliers te laag was en ver hoogd zou worden. Deze week is daar mede reeds een aanvang gemaakt. De winstmarge voor gevulde repen, utility- bonbons, pure chocolade en zgn. wicht- goed zoals flikjes enz. is met 2 eent per 100 gram verhoogd. Hetzelfde zal binnen kort ook geschieden met biscuits, fabrieks- koekjes en suikerwerken. President TVuman is gisteren per vüegtuig uit Washington vertrokken voor een veertiendaagse reis naar Florida. Porto Rico. de Maagdeneilanden en Cuba. Tegenover verslaggevers, die hem vroe- a°g Wat mede te delen had. verklaarde de president: „Ik voel me volmaakt gelukkig". ongeveer 70 aartsbisschoppen en bis schoppen in Zuid-Italië hebben een geza menlijke brief uitgegeven, die in ver band met de gebeurtenissen in Italië ook voor het buitenland als een gewich tig religieus en sociaal document wordt beschouwd. Na de oorzaken van de huidige crisis cue in wezen een crisis van het chris tendom is, te hebben onderzocht, spreekt het herderlijk schrijven van de moge lijke oplossingen, welke de meest voor uitstrevende sociale wetgevers kunnen tevredenstellen. Geheel in de geest van de Pauselijke Encyclieken en richtlijnen wijzen de Zuid-Italiaanse bisschoppen in den brede op de ook ter zaligheid dienende functie van net bezit en op de noodzaak, dat dit bezit niet wordt samen- Een van de ergste massamoorden in de bezettingsjaren in ons land gepleegd kwam Vrijdag JU^ens fo z!'. van hl!t bijzonder gerechtshof Zwolle ter spra- ke. Op 5 Apnl 1945 bevonden zich in een barak op het landgoed Oxenhof in de omgeving van Deventer nog l0 Ne derlanders gevangen. De „Sicherheits- dfensF'-bewaking bestond toen uit drie Duitsers en twee Nederlanders onder ■wie J. Morreau uit Amsterdam, degene, die thans terecht stond. De Duitser Stiller, die het commando had gaf de tien gevangenen opdracht in de 'buurt van Oxenhof een kuil te gra ven zgn. om daar autobanden in te kunnen verbergen voor de oprukkende geallieerde troepen. Later op de dag bleek echter voor welk vreselijk doel deze kuil gegraven was. WPrden Met tweeën of drieen tegelij de tien gevangenen uit de barakken g^ haald en aan de rand van de kuil nee geschoten en later daarin geworpen. Verdachte M. had zelf niet geschoten, doch wel de slachtoffers naar de kuu des doods geleid. Dit bekende hij en tot zo ver leverde deze zaak geen duistere punten op. Deze deden zich pas voor toen de president van het bijzon dere gerechtshof, Mr. Van der Kurt, aan' verdachte de vraag, stelde hoe het kwam dat in de meeste van de later opgegra ven lichamen van de slachtoffers, geen kogelgaten gevonden waren, doch dat er wel vreselijke verminkingen geconsta- teerd waren, zoals afgesneden oren en ingeslagen neuzen. Verdachte hield vol, dat hij geen martelingen gezien had. Hetzelfde verklaarde getuige J. Wapstra, de andere Nederlandse S. D.-er, die bij deze massamoord aanwezig was geweest. Het mysterieuze, dat over deze moord ligt, werd tijdens deze zitting dus niet verwijderd. De procureur-fiscaal mr. W. L. de Walle wilde bij het bepalen van de sYrafmaatvoor verdachte M in belang- riiko mate rekening houden met het feit, dat deze reeds zwaar gestraft is voor zijn gedrag in bezettingstijd, door dat hij in 1943 als S.S.-er bij Kief zijn linkeroog verloor en zwaar aan het hoofd werd verwond. Bovendien was hij pas 17 jaar oud, toen hij in 1942 tot de S.S. toetrad. De procureur-fiscaal eiste een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek. De luit. gouverneur-generaal, dr. H. van Mook, heeft heden een decreet uit gevaardigd, volgens hetwelk het eiland Madoera ten Noord-Oosten van Java als Politieke eenheid" in de Archipel sesrrtl e!'kend- Madoera zal als georgani- vprmt«Siaat in de toekomstige souvereine opgenomen. ten Van Ind0nesië Worden getrokken in handen van weinigen, ter wijl de massa; die evenveel recht op eigendom heeft, het nagenoeg of geheel moet ontberen. Bij het Vaticaan is volgens A. F F bericht ontvangen, dat mgr. Francesco Gjini, bisschop van Lezhja. in Albanië, tevens leider van de apostolische delega tie in dat land, die op 21 Februari 1947 gearresteerd werd, door de rechtbank ter dood veroordeeld is en dat het vonnis tegelijkertijd werd voltrokken met dat van de bisschop van Sappa, mgr. Geor- gius Volaj. Mgr. Gjini. die juist 62 jaar cud was. ontving in 1930 de bisschopswijding. Se dert 4 Januari 1946 stond hij aan het hoofd van zijn diocees. Mgr. Volaj, die slechts 43 jaaf oud was, werd in 1940 tot bisschop gewijd. De aartsbisschop van Durazzo, mgr. Nicolas Prerushi. die tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld werd, ontving in 1936 de bisschopswijding en stond voor heen aan het hoofd van het bisdom Sappa. In 1936 volgde zijn benoeming tot aarts bisschop van Durazzo. Hij behoort tot de orde der Franciscanen en is thans 62 jaar oud. De H. Vader heeft, om te voorzien in het grote gebrek aan insuline in Duits land, een grote hoeveelheid van dit ge neesmiddel voor lijders aan suikerziekte* aan Duitsland geschonken. De kerkelijke instanties, die met de distributie zijn be last, hebben uitdrukkelijk voorgeschre ven, dat deze zal geschieden aan alle zie ken zonder onderscheid van geloof. De distributie wordt verzorgd door de Duitse ziekenhuizen en ambulance-diensten. Enige tijd geleden zijn, gelijk gemeld, onregelmatigheden aan het licht gekomen bij een rijwielfabriek te Meppel. Het onderzoek, dat sterk werd belemmerd doordat de zwarte boekhouding was ver brand, is thans goeddeels gereed. En het gevolg is geweest, dat in totaal tegen on geveer vijftig personen, in hoofdzaak groothandelaars, in verschillende plaatsen in ons land, proces-verbaal is opgemaakt. Gebleken is, dat de directeur der fa- brieg, J. de B„ ongeveer 500 rijwielen zonder vergunning en tegen te hoge prij zen heeft verkocht. Het zwarte geld he velde hij van tijd tot tijd door middel van gefingeerde facturen over naar de gewone kas De overwinst wordt geschat op ongeveer 60.000. Voor deze zwarte verkopen, had de man echter ook zwart ingekocht. Een Amsterdamse importfirma b.v. leverde torpedonaven en zou daarbij bijna de dubbele prijs hebben gerekend, wat een zoet winstje _valj- J 30.000 opleverde, dat gedeeltelijk in beslag js gen0men. Een Haagse firma leverde grote aantallen spaken. Vijf verdachten zijn nu voor de off. van Justitie in Assen geleid. s, Gistermorgen werd onder grote belangstelling het eerste gelaste Ameri kaanse schip, de Avize, van de helling der scheepswerf de Biesbosch te Dordrecht te water gelaten. Gisteren, in de Joop van de dag, is de crisis m Tsjechoslowakije, sinds dagen latent, in VolIe omvang uitgebroken. Forst hebben, zoals in een groot deel der vorige oplaag meegedeeld, zes ministers hun ontsla, ingediend. Spoedig daarop, volgden zes anderen dit voorbeeld. De crisis ontstond, toen alle niet-communistische ministers weigerden, aan een door de communistische premier Gottwald uitgeschreven zitting van het kabinet deel te nemen. De kabinetszitting werd daarop afgelast en Gottwald begaf zich naar president Benes om verslag uit te brengen. De eerste minister van Tsjechoslowakije, de communist Klement Gottwald fin het midden), terwijl hij de conferentie voorzit van de ministers van buitenlandse zaken van zijn land met Joego-Slavië en Polen. Aanleiding tot. de crisis was een dezer dagen afgekondigd communis tisch beveldat alle niet-communis ten van de hogere posten bij de vei' ligheidspolitie moesten verwijderd worden. De zes democratische par tijen kwamen daartegen in verzet, ook de soiiaal-democraten, die tot dusver de communistische politiek steunden. Ten gevolge van het aftreden van de twaalf niet-communistische ministers ver wacht »men te Praag ontbinding van de wetgevende vergadering. In een brief, waarin de ministers de reden van hun ontslag aan Benes ver- De vorige week nog zag het er naar uit, dat we zonder oorwarmers, ijs mutsen en andere winterse kledij deze winter zouden doorkomen. Het begint er echter thans aardig op te lijken, dat de koude de achterstand van de laatste maanden wil inhalen. En als het K N M.I. thans aankondigt dat het einde van deze forstperiode nog niet op korte termijn te verwachten is, dan zweven ons weer lege kolen kitten en bevroren waterleidingen van vorige jaren voor de geest. De lief hebbers van schaatsenrijden kunnen echter morgen een goede dag hebben. Te Aken worden de eerste babyen andere pakketten, dóór de Caritas- missie voor Nederlandse onderdanen in Duitsland bijeengebracht, onder leiding van de Nederlandse consul f uitgedeeld» Gedurende de laatste dagen breidde de vorst zich steeds verder in Weste lijke en Zuidelijke richting over West- Europa uit. Vanmorgen vroeg was de temperatuur ook in Ierland reeds tot onder het vriespunt gedaald. In Frank rijk daalde op verschillende plaatsen de emperatuur weer 10 graden onder nul. j n ons land waren de afgelopen nacht r„JUmmum temperaturen als volgt: Groningen -11 gr. C„ Den Helder -7 -in SI5gen 8 gr- c- Maastricht —10 II' r De Bilt —10 gr. C, Twente il g' c- en Ypenburg 9 gr. C. Verder naar het Oosten kwamen voor- !L;nien §e temperaturen voor. Bij windstilte en heldere hemel daalde het kwik op enkele plaatsen tot bijna 20 gra den onder nul. Ook in Rusland blijft het zeer koud. Inmiddels voltrekken zieh in de al- gemeene luchtdrukverdeling op grote afstanden van- ons land enkele wijzigin gen. Het centrum van het Scandina vische hoge-drukgebied bewoog zich in Westelijke richting naar het zeegebied rondom IJsland. Een langgerekte rug met tamelijk hoge barometerstanden" blijft zich echter uitstrekken over Zuid- Scandinavië en het 0os£z.®®?®dletdhH^ï diep in Zuid-Rusland. Hierdoor blijft in ons land de wind in de Oosthoek on danks het feit. dat in N.:Sc.andmavie de barometers dalen onder invloed van ta melijk grote depressie-activiteit m ae Noordelijke IJszee. In het Middellandse- Zeegebied ontwikkelt zich een depres siekern, welke later ook het weer in ons land zal kunnen beïnvloeden. Een met deze depressie samenhangend sneeuw- gebied komt steeds meer tot ontwikke ling en breidt zich langzaam in Noor delijke richting uit. Het einde van deze vorstperiode Is nog niet op korte termijn te verwachten Wel heeft de vorst voorlopig haar grootste intensiteit bereikt. De lichte vorst van een luttel* aantal dagen is oorzaak, dat de bewoners van het eiland Marken thans reeds de na dtlige gevolgen via de kou ondervin den. De Gouwzee ligt al vol drijfijs, terwijl het Monnikendammergat geheel dicht zit. De met verlof komende mi litairen zullen hun familie op Marken niet kunnen bereiken, daar alleen boten met zeer sterke motoren erin zouden slagen door het drijfijs, dat hier en daar reeds vast begint te vriezen, heen te breken. Ook in de Waddenzee komt reeds veel drijfijs voor. klaren, wordt gezegd, dat sommige func tionarissen, vooral bij de politie, de wet en regeringsbesluiten niet in acht ne men. In een andere verklaring wordt het „leedwezen der volkspartij er over uitgedrukt, dat het niet mogelijk is, met een regering samen te werken, welke haar eigen besluiten niet respecteert" Het ontslag der ministers heet nog niet officieel, maar radio en kranten hebben het reeds bekend gemaakt. De voorgenomen, intussen afgelaste kabinetszitting had ten doel, te trachten tot een' vergelijk te komen na de waar schuwing van president Benes, dat een aftreden van de regering parlementsont- binding en vervroegde verkiezingen van het parlement ten gevolge zou hebben Normaal haddsn deze in het voorjaar plaats moeten vindey. Communisten en sociaal-democraten hebben in het parlement tezamen hon derdvijftig zetels en de twee leden van de Slowaakse arbeiderspartij stemmen gewoonlijk met hen. De andere partijen hebben tezamen honderdachtenveertig zetels. De grondwet, die gereed zou moeten zijn, voordat het tweejarig mandaat van de nationale vergadering verstreken is (tegen Mei a.s.), is nog niet voltooid en de communisten wordt verweten, dat zij die voltooiing zouden belemmeren, ten einde verkiezingen te voorkomen vóór het aflopen van de mandaatsperiode. Ontbinding van de vergadering zou tot gevolg hebben, dat de binnen zes weken te kiezen nieuwe vergadering eveneens twee jaar zou moeten aanblijven. Intussen schijnt de kans" niet uitge sloten, dat de communisten reeds nu een greep doen naar de absolute alleenheer schappij. A.F.P, meldt, dat het dagelijks bestuur van de communistische partij een communiqué heeft .uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op steun aan de regering van Klement Gottwald. De gehele arbeidersklasse wordt opge roepen, „om, met alle consekwenties, de volksdemocratie te verdedigen en zij zal daartoe alle maatregelen nemen, nodig voor het handhaven van rust en orde in de staat." A. F. P. maakt nog melding van een niet bevestigd bericht, volgens hetwelk Gottwald reeds heden een nieuwe rege ring aan de president zou voorstellen. Deze regering zou behalve communis- teii en sociaal-democraten, vertegen woordigers van de vakbeweging, van de boerenbond, van de verzetsbeweging en intellectuele progressieve kringen oe- vatten. In politieke kringen te Praag meent men daarentegen, dat president Benes de tegenwoordige regering zal verzoeken, de geschillen bij te leggen en aan te blijven tot de vólgende verkiezingen. Of dit echter, eezien de felheid der te genstellingen tussen Moskou en demo cratie mogelijk zal zijn? Naar Reuter uit Bagdad seint, heeft de regering van Irak besloten, het parle ment te ontbinden, „omdat dit het volk niet vertegenwoordigt en onwettig geko zen is." Men heeft ons katholieken wel eens hekjeszetterij verweten, van dogmatisme beschuldigd en cadaver-discipline toe gedicht, maar'er heersen met uitzbnde- ring van kleine groepen scherpslijpers van conservatisme en radicalisme onder onze negentig percent middengroep een heid en toch vrijheid. Uit de afdelingen socialisten is niet meer goed wijs te worden. Er zijn er die, volgens onze begrippen, twee, drie, vier. zes en zeven sacramenten erkennen, tls hierbij echter niet alleen een kwes tie van minder of meer, maar ook van verscheidenheid. En in die vreemde dagen van het socialisme geschiedde het dan, dat een J zekere Toon van den Berg als oud- sociaal-democraat met voorbij gaan van de nieuwe groepering der Partij van de Arbeid gekozen werd als nummer tw°e df communistische raadsfractie te Rotterdam, niet omdat hij lid was der L.P.N., maar wijl hij het communistische gemeente-program wel kon onderschrij ven. We vonden dat een zeer eigenaardige figuur .om niet te zeggen knoeiboeltje. ma2Ü in ,?e >'doorbraak-periode" naar rechts en links hebben we meer vreemd soortige combinaties gezien. Dat „men" bij die gang van zaken niet oud zou wor den hebben we voorspeld. Zelfs al heet „men" Oud. Mensen met pit, gedegenheid en een vaste koers kunnen niet permanent aan het schipperen blijven, vooral als duide lijk wordt, dat het partijschip alsmaar een andere weneïng neemt. En zo is hef Donderdag thans in de communistische raadsfractie van Rotter dam tot een explosie gekomen. Toon van den Berg men heeft gis teravond de tragische historie kunnen lezen heeft het tafellaken doorgesne den en met een tafelspeech, die de mede- aanzittenden stil deed worden. Met zijn bekende zwjer heeft de oud sociaal-democraat zijn heengaan uiteen gezet. De 'politieke moraal der CPN. was voor hem onaanvaardbaar gewor den. Hij was genoodzaakt geweest iets in te ademen van de sfeer, die in commu nistische kringen heerst en waaraan op de duur het beste in de mens moet ten onder gaan. De C.P.N. is geen van bui tenlandse mogendheden onafhankelijke partij! Het zat raadslid van den Berg wel hoog. Met dit alles is echter komen vast te staan, dat het communistische stelling- nemen in Nederland wordt bepaald door een critiekloos aanvaarden en verkondi gen van een in het raam der Russische buitenlandsche politiek passende en door de Russische regering voorgeschreven gedragslijn. We hebben datzelfde reeds jaren ver klaard doch nu een insider als van den Berg zich zodanig heeft uitgelaten, kan- men gevoeglijk aannemen, dat er toch wel iets van waar is. We zouden all'een slechts in de harten der communisten willen kijken, om te peilen of het gros der C.P.N.-leder. Toon gelijk geeft. Mogelijk is de vergiftiging al te ver. „De Waarheid" van gisteravond, meldt, dat de C.P.N. aan v. Berg zijn congé heeft gegeven. Dus weer een „zuivering", 't Doet er trouwens niet toe. 't Is uit. HENK VAN DER MAZE „Iedere tjjd kent het type van de massa-mens, het type van de mens, die niet zichzelf determineert, maar die gedetermineerd wordt door zijn eigen driften of door de invloed van zijn omgeving. Dat wij er ons meer be zorgd over maken dan vroegere gene raties, is mede een gevolg van een dieper besef van de menselijke waar digheid". Zoals er een massa-mens is, zo is er e?n massa-jeugd. Over deze massa-jeugd hield ar. rf. Fortmann een voordracht op de studiedagen van de Katholieke Jeugd raad, die in de afgelopen dagen op Dra- kenburgh gehouden zijn. Zijn voordracht was niet de eerste, maar wij beginnen ér dit verslag mee. omdat wij menen, dat zij uitgangspunt en waarom van het congres bevatte. De weg naar de persoonlijkheid is een lange weg. Maar de mens, die door God geroepen werd om een persoonlijkheid U zijn, mag rekenen op Zijn hulp. Van de tegenovergestelde kant werd het probleem benaderd door prof. dr. F. J. Th. Rutten. Iedere mens verlangt er naar, zich los te maken uit de massa, zich van de anderen te onderscheiden. De pu bescent, met wie de jeugdleider vooral te maken heeft, brengt dit verlangen tot uiting door in bepaalde, op zichzelf staan de dingen excentriek te zijn. Hij heeft daarin ongelijk, want de persoonlijkheid, zoals ze hier bedoeld wordt, betreft het hele gedrag. De mens van wie'wij zeggen, dat hij een persoonlijkheid is, komt tamelijk zeldzaam voor. Zijn wezen draagt het kenmerk van een serene stabiliteit. Hij is Het ideaal van alle opvoeding is vor-1 oprecht en waarachtig in al zijn uitingen, ming tot persoonlijkheid, maar het wordt i en er bestaat een zeer zuivere harmonie door velerlei krachten van zijn verwer-1 tussen zijn sensibiliteit en zijn geestelijke De plotselinge koude heeft vele tuin ders en boeren de schrik om het hart doen slaan en hun hier en daar reeds kleine stroppen bezorgd. De tuinders, die vroege groenten kweken, zien deze late vriesperiode met lede ogen. De jonge bloemkoolplanten ontwikkelden zich reeds aardig en beloofden een vroege oogst. Haastig zijn maatregelen getroffen om een vrij klein aantal planten, dat reeds buiten was uitgezet, te beschermen. Hiertoe bezigt men, naast de oudere me thoden, ook papieren puntkapjes, waar in een cellophane-venstertje zit. Men u? ,?1_ze i°n£e planten niet geheel van het licht afsluiten. Het jonge goed in de koude bakken, sla en radijs bijvoor beeld, zal ondanks beschermingsmaatre gelen misschien iets van de vorst te lij- den hebben. Het staat te bezien of de veldgewassen schade zullen oplopen. Bij langdurige strenge vorst zullen de win tertarwe en -rogge zeker lijden, indien een dik pak sneeuw dan tenminste geen uitkomst zal brengen. Over het algemeen zijn de akkers niet al te nat, zodat het gevaar voor diep invriezen van de gron i bij een korte vorstperiode niet bijzonder groot is. Al te optimistische bollenkwe- kers verwijderen de deklagen van hun velden reeds. Op sommige velden vinit men zelfs knopvorming. Men is doorgaans druk doende de deklagen weer op te brengen, maar het is vrijwel zeker, dat in deze bedrijfstak bij de narcissen reeds enige schade werd geleden. Alleen in dien de vorst lang en streng mocht dooi- zetten, zal men in land- en tuinbouw mei behoorlijke stroppen rekening moeten houden, Uit de bollenstreek meldt men ons nog nader, dat deze onverwachte vorstperiode d'e kwekers toch wel de schrik om het hart heeft doen slaan, omdat er al flink wat leven in de bollen zat. Betekent een dikke laag sneeuw bij vorst geen uitkomst voor vele veldgewas sen, voor de bollen levert zij een groot gevaar op. Wanneer de bollenvelden met sneeuw worden bedekt en het dooiwater zou daarna bevriezen zullen tallooze planten worden „doodgeknepen". De hyacinthen zullen er naar alle waar schijnlijkheid wel goed afkomen, daar de kweker, die zijn zaakjes in orde heeft, gezorgd heeft dat zij nog niet boven de grond zijn. De tulpen echter en de nar cissen lopen groot gevaar, want die zijn al een eind boven de grond, al heeft zich nog geen bladvsrming voorgedaan. Alles hangt dus af van de weersontwikkeling der eerstkomende dagen. De in talrijke plaatsen van Brabant opererende offerbloklichter B. S. uit Utrecht, is door de Gemertse rijkspo litie gearresteerd. Hij sloeg zijn slag o.m. in kerken te Den Bosch, St. Mi- chiels-Gestel en Asten, terwijl hij ook te Beek en Donk en Gemert daartoe pogin gen had ondernomen. Op het moment van zijn arrestatie was S. in het bezit van inbrekerawerktuigen, kelijking afgehouden. De sterkste tegen kracht woont in de mens zelf, die graag de weg van de geringsté weerstand kiest, die van nature graag een massa-mens is, omdat er moed nodig is voor het tegen deel. Maar er zijn ook krachten die wer ken van buiten af, en ten opzichte daar van moet wellicht worden gezegd, dat de persoonlijkheid in onze dagen minder kansen maakt dan vroeger. Wij denken aan de groot-industrie, het snelverkeer, het verdwijnen van het godsdienstig besef, het losser worden van de familie band. Van veel jonge mensen wordt de groei tot persoonlijkheid afgebroken, lang voordat er van enige voltooiing sprake kan zijn. Allerlei oorzaken zijn hier werkzaam. Door iets van die oorzaken te begrijpen zal de jeugdleider leren, om de „m„ssa-jeugd" niet als een minder waardige groep te besflhouwen. Prof, dr. J. A. J. Sehellekens O.P., een wijsgeer uit de school van Sint Thomas, gaf 'n college over de waarde der persoon lijkheid. Hij vreesde, dat het misschien wel een dor college zou worden., maar het werd in feite een bevestiging van 't woord, dat de waarheid vrij maakt. - Prof. Sehellekens ging uit van de de finitie, dat diegene een persoonlijkheid genoemd mag worden, die zijn waardig heid als persoon doorlopend naar buiten toont, f de waardigheid dps die bestaat in 's mensen zelfstandigheid, in zijn on afhankelijkheid ten opzichte van a-lle gë- schapen dingen, en in zijn redelijke na tuur. Hij is in staat, zichzelf te deter mineren. Hij kan door zijn verstand en zijn liefde God bereiken in Zich'eif. Hij kent de wet, langs welke hij tot dit eind doel komen moet. De persoonlijkheid wordt gewaarborgd door de goddelijke en zedelijke deug den. Die geven aan de levenshouding haar zwaartepunt in God. en zij maken de mens vrij van alle gebondenheid aan wat zijn zelfde terminatie in de weg staat. veerkracht. Om jonge mensen op te voe den tot persoonlijkheid, is het nodig, hun opvatting hieromtrent te zuiveren Zij moeten bovendien gaan beseffen, dat per soonlijkheid een roeping is, tegenover God en de naaste. En ten slotte moet de jeugdleider het enthousiasme van die hem zijn toevertrouwd niet doden, maar leiden. 135 rmllioen tot 1 Juli Ambtenaren van de Nederlandse ambassade te Washington hebben verklaard, aat Nederland overbrug gingshulp van de Ver. Staten nodig zal hebbenwanneer het. plan Marshall we- op de vastgestelde tijd in werking treedt. Zij zeiden, dat Nederland evenals Frankrijk, Italië en Oostenrijk, tussen tijdse hulp moet trachten te verkrij gen, waneer het de essentiële invoer tot en met April wil kunnen handha ven. De Nederlandse behoeften in April werden door hen en 6 35 mil- lioen gesteld, en zü dceVen ve"der mec'e. dal voor de 3 maanden na 1 April lOO millicen nod'g zön Amb tena-en van de arpbass"de hebben met functionarissen van de Exnort- en Im port-Bank geconfereerd, doch zij zei den, dat geen formele aanvraag om hulpverlening bij de V.S. is ingediend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1