Een ijs-Zondag in de late winter Willy Quentemeyer in Z.-Afrika De „Sportkroniek" in de aanval tegen de pools Noordelijke uitblinkers strijden op de korte baan JAARLIJKS GAAT 2Y2 MILLIOEN AAN DEVIEZEN VERLOREN BROEKMAN WINT DE 5000 M. IN OSLO NED. UITZENDING NAAR DE OLYMPISCHE SPELEN Sportmria Hoe harder het vriesthoe meer de Fries ontdooit Brabant wint in Bolsward De Koning drievoudig winnaar in Aalsmeer Chelsea door de Villa verslagen Om het wereldkam pioenschap schaken Door wedden in buitenlandse voetbalpools Schulte-Boeijen winnen in Antwerpen Maar niet ter zake en niet sportief MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 PAGÏK A 2 OP de gracht rond een boerenhofstede staat een man met een bezem. Morgen is hij weer post-ambtenaar, vandaag is hij ba.anveger. „Zo zijn wij vroeger oök geholpen"» zegt hij, »,eö nu help ik de jeugd om te leren schaatsen". Die jon gen daar, wijst hij, stond er gisteren voor het eerst op. Ik heb hem zover op weg gebracht, dat hij op de ijzers kón staan. Toen moest hij zich nlaar redden, maar ik was er niet gerust op. Bij ons in Friesland geneer je je als een. van je kinderen niet zou kunnen rijden of als het niet tegen de koude kon. Maar toen hij tegen de avond thuis kwam, waren zijn eerste woorden: Vader, ik heb een paar hoge schoenen nodig". Kijk, en toen was het in ordehij komt er nü verder wel. SEYFFARTH ZWEEDS KAMPIOEN SNEEUWVOETBAL IN ENGELAND VÓORTING WINT AMSTER DAMSE CYCLO-CROSS De Russen in ons land aangekomen STAATSLOTERIJ s LICHTE VORST LUXEMBURG SLAAT RODE DUIVELS TWEEDE OP DE 10000 METER ÜS: IS EEN NEDERLANDSE POOL WENSELIJK? Verzoek om vergunning met overheidscontrole Te Aalsmeer Uierden Zondag de eerste nationale lange baanwedstrijden gehouden. Op de voorgrond Sient van Hoorn, er achter Aad de Koning. Huishes in Trondhjem N.O.C. HEEFT NOG f 50.000 NODIG INTERLAND-VOETBAL I!N ZUID-AMERIKA GEDOOD DOOR KNOCK OUT DE EUROPESE BANTAMTTTEL SPITSVONDIGHEDEN EN BEESTENPRAATJES Gezonde sport kan proef op de som verdragen GARE GRA&m GAAL Uil S&QMM Öat is de geest, die ifl Friesland op erl fond hét yS heerst, Een echte fries schaatst niet alleen, nee hij beheerst tjs en ijZers, hij voelt er Zich bij in fijn element als nergens ahdérs. Hoé hafdér het vflest, hoe meêf de Fries ontdooit en dit' week-end is het -61 niet anders geweest. De grimmige Noord-Oostêr mocht dan Vöörtduréftd over de Friese Vlakten Staan en je de tranen uit de ogén persen, de schaatsen werden uit 't vet ge haaid en onder gebonden. De vrees, dat deze winter finaal zonder schaatsgelé- fëflheid ZOU verstrijken, is ten slotte riet ewaarheid én tnen heeft allerwegen met graagte dé kans aangegrepen, die dit lata Wintertje dan toch nog bood. Maar ér bleven bezwafert. Dé voortdurende harde Wind maakte dat de grotere vlakten döór Wakkéti éfi ZWakke plaatsen in het ijs onbetrouwbaar bleven en van het maken Van tdChteti Kon dan oóic nog weinig óf geèn sprak® Zijn, Het moest blijven bij het baantje rijden óp grachten eh op Ondergelopen land, Natuurlijk jateri óok de talloze i.is- Clubs in het Noorden zich niet onbe- luigd. Vroeger dan Zelden tevoren Zijn de vlaggen omhoog en dé hekken open gegaén ep de baaiibesturen Zijn. hoa on- Verhoéda de vorst ook is ingevallen, vol komen paraat gebleken. Reeds Zaterdag werd de eerste wedstrijd in Friesland gehouden en wel ln Bolsward. Merk Waardig genoeg was het geen strijd op dé z.g. korte baan, doch eeft ri.jderij over langere afstand volgens afvalsysteem. En een tweede merkwaardigheid was wel deze. dat de eerste prijs niet in han den van éen Fries, dóch in dia van eeh Brabander belandde. TtrWijl Gerrit Son fieveld eh andere rijders van meet af alle krachten verspeelden om zich toch maar een voorsprong te verschaffen, behaalde Verhoeven (Dussen) de zege, doordat deze óp de duur over het grootste uit houdingsvermogen bleek te beschikken. Dë kampioen aan de start Zondagmiddag bracht Ëelde, sinds ja ren de Noordelijke baan die de primeur hééft van de gróte wedstrijden vóór than, hen, niét minder dan 23 fijders op de 160' meter baan aan de start. Het was Werkelijk éen prachtige lijst, want niet alleen stonden de meest bekende Friese Sterren als Sjoérd Zeldenthuis, Barend Van de Veen, Doekele Hielkema en Slof er op, maar ook de bekende Kelder crack Hoven en Zöwaar de nationale kampioen Cees van Eikeren uit Badhoe vedorp waren van de partij. Zo bracht deze kortebaan-rijderij reeds direct het gfote treffen tussen de Noordelijke uit blinkers en de rijder, dié twee jaar gele den als 'n Onbekende naar het Noorden kwam ep maar meteen tweemaal de na- tionale'titel veroverde. Gisternamiddag heeft Van Éikeren ge toond, dat hij nog altijd de snelste man op de korte baan is, want Hoven mocht dan ln 15,6 sec. de beste tijd van de dag maken, in de eindstrijd waren het toch Van Eikeren en de Fries Pomper, die Om prijs én premie reden. En ook nu fingen dé Friese kleuren onder: Van ikeren zegevierde in twee ritten op vrij gemakkelijke manier. Houdt het „vorstige" weer aan, dan Zullen de eerstkomende dagen nog tal van grote wedstrijden brengen: op Woensdag a.S. zal o.ffl. bij Delfzijl door vrouwen om het kampioenschap van Groningen worden gereden en tegen Vrijdag en Zaterdag a.s. heeft de IJsclub Groningen de organisatie van de lange- baanwedstrijden om het kampioenschap van Nederland aangevraagd. Te Aalsmeer is Zondag de eerste deze winter in Né'lerland gehouden langebaan-wedstrjjd op de schaats ver- reden. De Koning uit Purmerend be haalde daafby een ondubbelzinnige drievoudige overwinning. Bijna 90 deelnemers hadden zich Voor deze wedstrijden, die in een felle Noord- Oosten-wind gehouden zijn laten inschrij ven. De Purtrterender domineerde op alle drié afstanden: 500, 1500 en 3000 meter. Zijn fraaiste serie was die óp de 3000 m. tegen Buyen uit Amsterdam, die in het totaalklassement tweede werd. Buyen weerde zich verwoed, doch zakte tegen het einde af. De Kóning noteerde de fraaie tijd van 8 min. 38,4 see., een be- De Zweedse schaatg-kamploenschappen zijn geëindigd in een éclatant succes voor Aake Seyffarth, die op alle afstan den de eerste plaats bezette. Zaterdag won hij de 500 en de 5000 m. in resp. 44.3 «ec. en 8 min. 34 sec. Zondag won hij de 1500 m. in 2 min. 20.3 sec. en de 10.000 m. in 17 min. 43.8 sec. De tijden van Seyffarth, gemaakt op de 1500 m. en 5000 m. betekenen nieuwe records voor de Zweedse kampioenschappen. Sneeuwstormen en snijdende oosten winden drukten de publieke opkomst oij de voetbalwedstrijden omlaag tot een to taal Van 800.000. tegen verleden week een millieen. De ongunstigste weersomstan digheden heersten in het zuiden waai tal van Ontmoetingen in een sneeuwla^d eindigden en het publiek d» bal bijna niet ftieef vólgen kon. Eerste divisie: Aston VillaChelsea 30, Bolton WanderersCharlton Athl. 1~±0, BurnleySheff. Un. 00, Grimsby TownDerby County 23, Liverpool Middlesbrough 01, Manchester City-^- Blackpool 1-0, Portsmouth—Arsenal uitgesteld, Preston N. End—Blackburn Rover 21, Stoke CityManch. Un. 0—2, Sunderland—Huddersfleld Town 2—0, Wolverhampton Wanderers—Ever- ton 24, Tweede divisie: Brentford—Plymouth Argyle O—0, Cardiff CityNottingham Forest 41, Coventry City—Newcastle Un. l—l, Fulham—Birmingham City 11, Leeds Un.Westbromwich Albion 31, Luton TownBradford 33, Mil- wall—Bury 1—7, Tottenham Hotspur Southampton 0—0. Arsenal leidde verleden week met 8 punten voorsprong op Burnley, dat een wedstrijd minder gespeeld had. Zaterdag kon de ontmoeting Portsmouth—Arse nal niet doorgaan, terwijl Burnley hét op eigen grond tegen Sheffield niet ver der bracht dan een puntloos gelijk spel. De Gunners staan dus nu met 7 punten voorsprong aan de kop. Chelsea zakte weer een plaats op de ranglijst. Het staat nu no. 19 met 23 pun ten uit 29 wedstrijden, gevolgd door Bol ton met 23 uit 31; Blackburn met 22 uit 29 en Grimsby met 16 uit 30.' In de tweede divisie speelde Birming ham, dat sinds eind November geen league-wedstrijd verloor, te Fulham ge lijk, waardoor het de leiding behield met 4 punten voorsprong op Cardiff. tere H'4 <an hét vorig jaar gedurende hét gehele seizoen in Nederland werd gemaakt De Aalsmeerse favoriet Pannekoek, die verléden jaar vele overwinningen be haalde stelde teleur: alleen op de 3000 meter wist hij zich bij de eerste acht. ais zevende, te plaatsen. 500 meter: 1. De Koning (Purmerend) 50 sec.; 2. Van Hoorn (Wormerveer) 50,2 sec: 3. H. Vermeulen (Ter Aar) 51,6 sec; 4, B. Vermeulen (Breukelenj 52 sec; 5. Heus (Breukelen) 52 sec; 6. Buyen (Am sterdam); 7 Jo v. d. Hoorn (Ter Aar); 8. v. d. Schee (Poortugaal). 1500 meter: 1. De Koning 2 min. 44.9 sec; 2. Buyen 2 min. 46,8 sec; 3. Muts (Jisp) 2 min. 47.8 sec; 4. H- Vermeulen 2 min, 48,5 sec; 5, Jan v. d. Hoorn 2 min. 49.8 sec; 6. Heus; 7. Egas; 8 v. d. Schee. 3000 meter: 1. De Koning 5 min. 35.4 sec; 2. Buyeiy 5 min. 49.1 sec; 3. B. Ver meulen 6 min. 1.2 sec; 4. Muts 6 min. 2.7 sec; 5. v. Ólsthoorn 6 min. 4,2 sec; 6. H. Vermeulen; 7. Pannekoek (Aalsmeer* Totaalklassement: 1. De Koning 160,87; 2. Buyen 165.98; 3. H. Vermeulen 168,72; 4. HéUs 169,99; 5. Muts 170,18; B.-'Jan v. d. Hoorn 170.67. Verschillende beroepsrenners van naam legden Zondagmiddag het loodje tegen jonge en sterke amateurs in de eerste Nederlandse cross-country op de flets, ook wel „cyclö-cross" genaamd, die door de jubilerende Amsterdamse sport club „Olympia" in het Amsterdamse Bos werd georganiseerd. De toch reeds niet gemakkelijke wedstrijd, waarin de deel nemers in iedere ronde bijna 2 km. met hun karretje op de nek over onberijd baar terrein moesten lopen, werd ver zwaard door de flinke vorst en de felle Noordoostenwind, die zo afschrikwek kend over de vlakte joeg, dat slechts 'n handjevol -toeschouwers er de warme kachel voor had verlaten. t De renners (beroeps- en amateur- gezamenlijk) legden het 8 km. lange parcours drie maal af, waarbij zij ruim 5 km. moesten lopen. Voorting uit Haarlem werd eerste in de tijd van 47 min. 52 sec., gevólgd door zijn collega uit de rijen der ama teurs Van Gelder uit Amsterdam. De eerste beroepsrenner, die de finish pas seerde, w&s Ott uit Amsterdam, die als vjjfde aankwam. In de andere drie klas sen reden de deelnemers het parcours tweemaal. Van de 16 km. moesten zij dus bijna 4 km. te voet afleggen. De winnaar bij de touristen, Bakkfer uit Amsterdam, noteerde een tijd ,van 33 mi». 51 sec. Bij de dames won mevr. Lóuwin (Am sterdam) in 36 min. 15 sec., bij de ju niores Start (Amsterdam) in 36 min. 46 sec. Zondagavond zijn de. Russische deel nemers aan het tournooi om het wereld kampioenschap schaken, dat in Den Haag gehouden wordt, per militaire trein te Hoek van Holland aangekomen. Om even over vijven stoomde de trein het station binnen. De douane en de Engelse militairen waren zeer in schikkelijk en zo kon men al spoedig onze nationale kampioen dr. Max Euwe in hartelijk gesprek gewikkeld zien met zijn grote rivaal Botwinnik, die verge zeld was van zijn echtgenote en een snoes van een dochtertje. Daar zagen we ook de gereserveerde Keres, in gezel schap van mevr. Keres, en de derde Rus sische candidaat Smyslov, een lange, hoogblonde jongeman, die vertelde, dat de lange reis niet vermoeiend was ge weest ómdat men in Berlijn twee dagen hdd kunnen rusten. Ook de drie secon danten Ragoslen, Tolush en Alatortzef, die de grootmeesters zullen helpen bij 't analyseren der afgebroken partijen, waren present. De Russen poseerden met de grootste bereidwilligheid voor de persfotografen, die naar hartelust kiekjes mochten ma ken in de vrieskou, maar wat hun Con ditie en hun opvattingen over de kan sen betreft, waren ze uiteraard terug houdend, De verzekering van meester Kotof, die met een stalen gezicht be weerde, dat Botwinnik nu niet zo al te best op dreef was en zich Wel eens veel beter had gevoeld, was blijkbaar als 'n grap bedoeld; het lulde gelach, dat na zijn uitspraak opging, bewees dat ieder een het zo opvatte. Het gezelschap reed vervolgens per auto naar het Kurhaus, waar de Russen logeren. De officiële receptie van alle deelnemers heeft op 1 •Maart plaats, de officiële openingsdag vah het tournooi, bij welke gelegenheid tevens de loting Zal geschieden. Trekking van 23 Febr. Prijs van 5000 no. 9048, 2000 no. 9847, 1500 no. 6960, 1000 no. 8181, 400 no. 5016, 17272. 18541, 21433, 200 nö. 12108, 12224. 14707. 18686, 100 no. 1513, 1682, 1793, 2158, 6577. 6870, 14122, 15000 en 2002fe Zondag werden in de schermzaal Ter Weer te Den Haag de kampioenschappen op floret voor heren gehouden. Da titel werd gewonnen door Henny ter Weer. w eerbericlitj 9 i Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te. De Bilt geldig tot Dinsdagavond. Vooral aanvankelijk' veel bewöl- S king met plaatselijk wat lichte sneeuw; nog iets verder afnemende Noord- f oostelijke wind; in het uiterste Noord- westen van hét land tijdelijk tempe- J ratuur om het vriespunt, overigens I meest lichte vorst. J 24 Febr.: zon op 7.40 uur, onder 18.03 j uur; maan op 17.46 uur, onder 8.06 uur. De voetbalwedstrijd Luxemburg- Rode Duivels, die Zondag te Luxemburg werd gespeeld eindigde ln een 20 over winning voor Luxemburg. De wedstrijd, Zondag te Brussel ge speeld tussen het Belgisch en het Britse militair elftal eindigde in een 10 over winning voor de Britten. Broekman en Langedijk hebben Za terdag en Zondag gereden ln interna tionale schaatsenwedstrfjden te Oslo. Op de eerste dag won Broekman de 8000 meter, terwijl Langedijk vijfde werd. Zondag plaatste Broekman zich zesde op de 1500 en tweede op de 10.000 meter. Ook in Oslo bleek weer dat de 500 "meter onze landgenoten niet ligt. Lange dijk werd geplaatst als twintigste en Broekman als een en twintigste resp. met een tijd van 46,5 en 47 sec. Op de 5000 meter won Broekman in 8 min. 39.1 sec. terwijl Langedijk vijfde werd met een tijd van 8 min. 46.7 sec. De tweede dag wist Odd Lundberg de 10.000 meter te winnen na qen prachtige rit tegen Broekman, de nummers 1 en 2 van de 5000 meter. Lootte Broekman op de eerste dag voor de 5000 meter weer tegen Langedijk, door de tijden op die afstand behoefden zij op de tweede dag niet tegen, elkaar te rijden. Broekman had tegen Lundberg vrijwel voortdurend de leiding en de 5000 meter gingen op in 9 min. 5 sec. In het tweede gedeelte van deze afstand wist de Noor evenwel tljn achterstand in te halen en tenslotte won hij, na enkele fraaie laatste ronden, met slechts een halve seconde verschil van de Lierenaar. Broekman en Lundberg hadden als eerste paar gereden en toen stond er nog al vrij veel wind. De Hon gaar Pajor, die momenteel in goede vorm is, bleef geruime tijd bijna 12 seconden beneden de rondentijden van Lundberg en Broekman, doch in de voorlaatste tonde kwam hij te vallen, aangezien hij te veel van zijn krachten had gevergd, Daardoor bleef hij nog juist boven de tij den van de Noor en van onze landgenoot. De Amerikaan Werket, die zich steeds meer ontwikkelt als een all round "Hjder, Werd vierde op de 10.000 meter met een B(j de aanstaande behandeling van hét door de regering ingediende wets ontwerp tot het invoeren van een, van overheidswege gecontroleerde totaiisa- tor bli harddraverijen, zal vanuit de Tweede Kamer naar het voorlopig verslag doet ver-, 'achten de vraag worden gesteld, of het niet wenseiyk is. eveneens over te gaan tot de instel ling van een gecontroleerde ï.g. voet balpool. Het bestaan van talloze clandestiene voetbalpools is niet algemeen békend. Wy hebben hieronder enige gegevths verza meld. In landen als Zweden, Zwitserland, Engeland en België bestaan reèds lang officiële voetbalpools, waarin iedere Week vele millioenen uit het publiek tegen een gering bedrag hun geluk beproeven. Na aftrek vah een bedrag Voor eigen ver- dienstén, administratieve- en bedryfson- kosten, keren de organisatoren wekelijks de ontvangen geldbedragen aan de prijs winnaars uit. Nasfr mate meer ménsen aan de pool deelnemen woraen de uit te keren prijzen alsmede' de belastingen en de verdiensten van de organisatoren, ho ger. De fiscus eist nl. in - deze landen iedere week een bepaald percentage van deze prijzen op. In ons land is deze Vorm van kansspel töt dusvere niet toegestaan. Bij de enorme belangstelling, die iedere week naar het resultaat van de komende voetbalwedstrij den uitgaat, moet worden geconstateerd, dat in vele particuliere kringen in ver schillende vormen op de uitslagen wordt gewed. Deze in feite wettelijk verboden voetbalpools hebben in de jaren na de bevrijding een grote omvang gekregen, Zoals blijkt uit enkele rechtzittingen varl verleden jaar, wagrbij organisatoren van plaatselijke pools terechtstonden. Wie zich voorts de moeite getroost in het zuiden van het land een onderzoek in te stel len, zal tot de ontdekking komen, dat duizenden arbeiders uit deze streken wekelijks een gedeelte van hun loon af staan aan agenten of sub-agenten van de officiële Belgische voetbalpool, die een wiidvertakte organisatie in het zuiden van ons land heeft en ten gerieve van Nederland is uitgebreid met het pro gramma van de eerste klasse-wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Voet- balbond. De bedragen, die hiermede gemoeid zijn, lopen volgens deskundigen in de millioenen. Op een sitting vin de Rot terdamse rechtbank werd vorig jaar een accoutantsrapport voorgelezen, waarin geconcludeerd werd, dat ons land jaar lijks naaf ruwe schatting twee en een half mülioen gulden aan dèviezen ver liest. Dit is n.l. het bedrag, dat over onze zui dergrens wordt gesmokkeld: na uitkering der prijzen aan de Nederlandse Winnaar blijft deze twee en een halve millioen gul den over en komen na aftrek dér ver plichte bijdrage in de Belgische schat kist, ten goede aan de Belgische org'ani- en uitwisseling van Nederlandse guldens met Belgische francs tegen zwarte koer sen zijn daarvan het onvermijdelijke ge volg. De regering heeft na de bevrijding een aantal ontwerpen voor voetbalpools ont vangen. Alleen het eerste, ruim een jaar geleden ingediende ontwerp van 5 Ne derlandse zakenlieden, die nauw bij de sport betrokken zijn of zijn geweest, is aangehouden. Op de anderen, die vrijwel identiek waren is afwijzend beschikt. Gevraagd naar enig commentaar op hét verzoek om vergunning töt het oprichten van een door de overheid gecontroleerde voetbalpool antwoordde het comité der vijf zakenlieden, hetwelk aan de minister uivoerig documentatiemateriaal heeft overgelegd, dat de oprichting vah een pool voldoende voordelen zou hebben: le. Jaarlijks een millioenenbedrag voor de fiscus, waarbij juist als bij de Ne derlandse staatsloterij gesproken mag worden van 'n vrijwillige vorm van be lasting. 2e. Beteugeling, zo niet uitschakeling van clandestiene pools, waarbij het pu bliek niet kan controleren of de organi satoren wel dat bedrag aan prijzen uit keren, dat overblijft na aftrek van een kléin percentage voor eigen verdienste. 3e. Behoud van de millioenen guldens aan deviezen, die thans naar België wor den gesmokkeld. Tegenstanders van een officiële voet balpool hebben getoond, dat de instelling daarvan de gokzucht ónder het publiek zal prikkelen. Het comité is van mènirtg, tijd van 18 min. 14,8 sec. terwyi voor Lundberg 18 min. 0.5 sec. was genoteerd Mede doér zijn prachtige zege op de 1500 meter met 2 min. 21,7 sec. werd hij eerste in het klassement met Lundberg op de tweede plaats en Konsmo als derde. Langedijk en Broekman zullen Woens dag of Donderdag naar Helsinki vertrek ken om' daar deel te nemen aan de we reldkampioenschappen. Na afloop van de wedstrijden in Finland keert Broekman naar Nederland terug, terwyi Langedijk nog in Noorwegen zai blijven aangezien hij waarschijnlijk nog een wedstryd te Brandby zal rijden. De uitslagen te Oslo luiden: 500 meter: 1 Fitzgerald (V.S.) 43.1 sec. 2 Werket (V.S.) 43.4 sec. 3/4 Lamb. (V. 5.) en Henry (V.S.) 43.5 sec. 5. Helgesen (Noorw.) 43.7 sec. 20 Langedijk (Ned.) 46.5 sec. 21. Broekman (Ned.) 47 sec. 5000 meter: 1. Broekman (Ned.) 8 min. 39.1 sec.; 2. Lundberg (Noorw.) 8 min. 39.7 se'c. 3. Konsmo (Noorw.) 8 min. 42.9 sec. 4. Pajor (Hong.) 8 min 45.9 sec. 5. Langedyk (Ned.) 8 min, 46.7 sec. 6. Wer ket (V.S.) 8 min. 48.3 sec. 1500 meter: 1 Werket 2.21.7; 2. Konsmo 2.22.4; 3. Lundberg 2.23; 4 en 5,Pajor en Pettersen 2.24.7; 6. Broekman 2.25.1; 7. Ivar Martinsen 2.25.3; 8. Henry 2.25,7; 9. Langedijk 2,26.3. 10.000 meter: 1. Lundberg 18.00.5; 2. Broekman 18.01; 3. Pajor 18.01.9; 4. Wer ket 18.14.8; 5. Konsmo 18.17.3; 6. Martin sen 18.17.6; '7. Langedijk 18.17.9. Algemeen klassement: 1. Werket, 2. Lundberg, 3. Konsmo. Huiskes kwam in Trondhjem uit op de 3000 meter. Het resultaat was: 1. de Noor Liaklev 5 min. 34; 2. Farstad (Noorw.) 5 min. 37.4; 3. -Wahl (Noorw.) 5 min. 42.5; 4. Johansen (Noorw.) 5 min. 45.3; 5. Anton HuiskeS (Ned.) 5 min. 48.6; 6. Hjalmar Andersen (Noorw.) 5 min. 55.3. Naar wy vernemen, wordt binnen kort 'een bUeenkomst belegd tussen l<ct bestuur van het Nederlandsch Olym pisch Comité en de voorzitters der na tionale sportbonden ten einde het vraagstuk der financiering der Ned. Uitzending naar de Olympische zomer spelen te Londen nader onder het oog te zien. De situatie is namelijk zo, daf nu de regering niet in de gelegenheid is een subsidié te verlenen, het N.O.C. in totaal slechts vijftig personen., officials inbe grepen, naar Londen kan zenden. Dit betekent, dat als Nederland een voet bal- en een hockeyteam naar de zomer spelen zou afvaardigen, de fondsen uitge put zouden zijn. Aangezien het bestuur van het N.O.C. op het standpunt staat, dat een dergelijk klein aantal onaan vaardbaar moet worden geacht gezien Wy lezen in de „Sportkroniek'1 een in teressant bericht over interland-voetbal in Zuid-Amerika. In Guayaquil (Ecua dor) zün de wedstrijden om het Zuid- Amerikaanse landenkampioenschap ver speeld. Argentinië werd kampioen, voor al dank zij een 31 overwinning op Uru- quay. De Argentynen speelden in de Schots-Weense stijl, daartegenover de Uruquezen stopperspll: verdedigend goed, maar aanvallend onmachtig. Een grote verrassing vormde, de overwinning van Paraquay op Uruquay. Het dooi vreemdgaan, te lezen dat Brazilië aan de ze wedstrijden niet deelnam. De eind.- stand luidde: 1 Argentinië, 2 Paraquay, 3 Uruquay, 4 Chili, 5 Peru, 6 Bolivia, 7 Columbia, 8 Ecuador. de positie, welke ons land inneemt- in dh. internationale sportwereld, wil men in overleg met de sportbonden wegen zoe ken om een oplossing voor dit f han- ciële probleem te vinden. Men schat het ontbrekende bedrag op 50.000. Zaterdagavond werd in het Sport paleis te Antwerpen een koppelwedstrijd over 100 km. gereden, welke yas aange kondigd als „revanche-wedstrijd voor de zesdaagse. De uitslag werd: 1. Schulte Boeven ift 2 uur 3 min. 42; 2. Strom- Arnold; 3. Kint—Depredomme; op 1 'ronde: 4. CarraraGoussot; 5. Lapebie Sérès; 6. Van SteenbergenOckers.Pe tersVan der Voort werden negende op twee ronden, terwijl Adriaenssens- Bruylants op de I7e en laatste plaats ein digden met 4 ronden achterstand. Van Gendt won een afval-race voor Debest, Remkes, Debouverre, Ch. Smits en Van Gelder. Te Brussel werd Zondagmiddag een zelfde wedstryd verreden met het vol gende resultaat: 1. BruneelNaye in uur 0 min. 48 2/5 sec. (nieuw baanre cord); 2. Bruyland—Adriaenssens, 3. De KuysscherSpelte; op een ronde Schul teBoeyen. De technische commissie van de K.N.A.U. besloot de Engelse uitnodiging om vier athleten te zenden naar de int. wedstrijd, welke op 17 Mei te White City zal worden gehouden tussen Schot land, Noord-Ierland, Ierse Vrijstaat, Ne derland en Zweden, te accepteren. Na de eerste trainingsdag op 9 Mei zal be slist worden, welke vier athleten uitge zonden zullen worden. Deze wedstrijd omvat de nummers 100 m., 400 m., 1500 m. en hoogspringen. dat zonder deze veronderstelling t® willen negeren de gelegenheid tot wed den op het ogenblik reeds zo groot is, dat om deze reden de bovengenoemde drie voordelen niet mogen worden ver waarloosd. Als tweede bezwaar zien d« tegenstanders de onttrekking van admi nistratieve krachten aan de arbeidsmarkt voor de organisatie van een voetbalpol#. Dit wenst het comité te ondervangen door deze krachten te putten uit krin gen van oorlogsslachtoffers, invaliden en andere mindere volwaardige arbeids krachten, die op deze wijze juist als bij de staatsloterij niet meer op kos ten van de gemeenschap zouden behoe ven te teren. Het comité heeft de regering voorge steld te bepalen, wanneer tot- een gecon troleerde voetbalpool wordt overgegaan, 'n van overheidswege vastgesteld percen tage der wedgelden voor sociale doelein den te bestemmen. Het inmiddels reeds gepubliceerde be richt, volgens hetwelk de regering een aantal aanvragen tot exploitatie van voet balpools heeft afgewezen, doet aan dit ar tikel niets af. Valt onder de afgewezen aanvragen L.een aantal") ook die ene, waarvan in het voorgaand artikel wordt gezegd dat zij in tegenstelling tot „een aantal" andere voorlopig is aangehouden? Ook de aantekening, dat het weinig waar schijnlijk is dat regering en volksverte genwoordiging iets voor de voetbalpools voelen, doet voorgaand artikel niet vallen. De strekking daarvan was n.l. een infor- matorisch onderzoek naar toestanden die een officiële voetbalpool al dan niet wen selijk zouden maken. Wel echter menen wij te moeten reageren op een artikel in de ..Sportkroniek", officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, van 16 Februari j.l., welke onze reactie- hier onder volgt. H'IJ BOKSTE ONBESLIST In een gevecht over acht ronden bokste Zaterdagavond Willy Quentemeyer on beslist tegen Jöhnny de Villiers, een uit siag. Welke de verhouding göed weergaf Quentêmeijer wist in de tweede ronde zijn tègenstahder op de knieën te krij gen, maar faalde in Zijn opzet de Zuid- Afrikaan vervolgens knock out te slaan Ongetwijfeld verzamelde Quentemeyer in de eerste vier ronden meer punten, maar de Villiers kwam tegen het Slót van de match er veel betèï in en for ceerde zodoende een gelijk punten aan tal. Over het geheel genomen stond het gevecht evenwel niet óp hoog peil. Belangrijker was de ontmoeting 'tus sen Stephan Ölèk, de Franse zwaarge wichtkampioen en Johnny Ralph, de Zuid-Afrikaanse titelhouder. In beide kampen was men met de uitslag, een puntenoverwmning voor de Zuid-Afri kaan weinig tevreden. Sam Baroudi, een 20-jarige negerbok ser half zwaar gewicht, is in het ziekenhuis te Chicago overleden, nadat hij 6 uur tevore'n k.o. was geslagen. In Augustus Van hét vorige jaar had Baroudi zelf een tegenstander Glenn Newton Smith, k.o. geslagen, die vijf uur daarna overleed. De uitspraak ih deze zaak was dat voor dit ongeval niemand verantwoordelijk kon worden gesteld.. Ba.roüdi kwaffl gis terenavond uit tegen een andere neger, satoren. Onöirbare deviezenrngnipulaties j Ezzard Charles, die 7 pond zwaarder was dan hy. In de 46 gevechten, die Baroudi als prof. gebokst heeft, was dit het eerste, waarin bij k.o. ging. Volgens de dokto ren is de dood te Wyten aan een hersen bloeding. De Engelsman Petèr Kane .heeft Zijn titel van Europees kampioen bantamge- wicht moeten overdragen aan.de Italiaan Guido Ferracin, die hem in Manchester op punten sloeg. Ferracin behaalde de overwinning maar op het kantje af. Kane had de laatste 18 maanden al zijft wed strijden gewonnen, maar in deze ontbrak Jiet hem aan strijdlust. He.t was de sne'- heid van Ferracin's punching en zijn vaardigheid om de aanvallen van zijd tegenstander af te weren (vooral uitste kend voetenwerk) die We Italiaan de overwinning en daarmee de Europese ti tel brachten. Hét vóór IJ won de beslissingswedstrijd het waterpolo-knmpioenschap wintercompetitie 1947-'4R met 4;3 van de Haarlemse H. V. G. B. <NHoofdklasse schaakcompetitie: Hilv S. G.Bussums S. G. 3*46%; Dis- cehdo Discimus I—Spangen 64, de Dom—D. D. II m—4Vs- O Döor in Tilburg met 22 gelijk te spelen tegen T. IJ. S. C. won H. H. IJ. C. het ijshockeykampioenscnap-, WiJ kennen de heer J. Moorman, hoofdredacteur van de „Sportkroniek", niet persoonlijk. Dit split ons wel, want nn moeten wij afgaan op zijn artikel ln dit blad van 16 Februari j.l., om ons een indruk van deze heer te vormen. Waarschijnlijk heeft hij ook wel eens eerder Iets in de „Sportkroniek" ge publiceerd, maar dit was blijkbaar nimmer van zodanige importantie, dat daardoor Hizondere Interesse önzer- zijds werd gewekt, noch voor zijn proza noch voor zijn persoon. Afgaand op dit artikel, dat een fel verweer is tegen een actie tot instelling van een officiële voetbalpool, komen wij nu tot de conclusie, dat des heren Moor man oratorische naïeveteit evenredig Is aan zijn fatsoen, en dat wij van geen van belde een hoge dunk hebben. Het artikel var de heer Moorman is één lawaaierige sneer. Dat hy tegenstander is van de voetbalpools, is zijn goed recht, maar de wijze waarop hy dit tot uitdruk king brengt, is beneden peil. Veel waar dering zal hij dan ook voor zijn voorstel ling van zaken niet hebben geoogst. Daar bij komt hy slechts zeer weinig ter zake; wel is zijn artikel van begin tot eind vet gezetl De argeloze indruk dat het dan ook wel een zeer belangrijk artikel moet zijn, blijkt echter spoedig van alle grond ont bloot. Wel kunnen wij er het praedicaat „onfatsoenlijk" aan verlenen, hetgeen in enige volgende citaatjes wel tot uitdruk king komt. De heer Moorman komt tot de bevin ding, dat de voetbalpool-voorstanders op één lijn stellen: renpaarden met voetbal lers, beesten met mensen. Zijns inziens is er geen prihcipieel maar wel een prac- tisch verschil: het ent beest laat je ren nen en draven, het andere doelpunten maken. En dan schrijft hij deze schone en suggestieve en onsmakelijke volzin: „Vooruit, voetbalbeesten, speel op, draaf en ren als da* andere beest terwille van het wedden". Even verdér komt hij dan tot de naar zijn mening waarschijnlijk zeer spitsvon dige conclusie: ..Zo zal zonneklaar de totalisator de fokkery „van wedstryd-' voetballers verbeteren maar ook verbete, ring van tuig- en werkvoetballers bren- wélke vergelijking hij dan doortrekt tot de zeer geestige (althans z.i.) apotheose: „En dan kunnen jullie je ook nog „dik wijls laten omkopen" geiyk de paarde- III! I beesten och wat, daar zyn die beesten te goed voor, gelijk de „eigenaars en rij ders"!" Zo ver is dit alles slechts onsmakelijke nonsens. Eén passage is er wellicht, waarop men nog enigszins serieus kan reageren. Als het goed is, zal het wedden op de wedstrijdresultaten niet meer om kooppogingen tot gevolg hebben; de on derlinge clubrivaliteit, de gezonde eer zucht, het belang van goede prestaties en de sportieve geestesgesteldheid van de spelers zijn daarvoor een waarborg. En waar het niet goed is óok zonder voet balpool treft men overschrijvingen aan met financiële aspecten, een verkapte vorm van omkoping derhalve, en ook zon der voetbalpool komen al dan niet gepu bliceerde gevallen voor analoog met die van Eindho/enSittardse Boys moet men zorgen dat het wel goed is. Een man als Piet van Veghel is voor ons een veilig baken. Men verzeker^ zich niet van ga ranties voor gezonde verhoudingen door luid en lawaaierig te ageren tegen even tueel mogelijke excessen doch door *e ijveren voor een degelijke basis. Men schuwt in casu geen voetbalpool, omdat men dan beducht is voor omkoping (overigens is de beduchtheid van de heer Moorman slechts een vondst van zijn eigen insinuaties),, maar men aanvaardt de pools omdat men durft te vertrouwen op de integriteit van de spelers, omdat men weet mannen van jongs af aan te hebben gekweekt die allen Piet van Veghel zouden kunnen heten. Kan men zeggen: de sport vormt de jeugd ten goede, terwijl men bang is om de proef op dt som te nemen?; bedriegt men zichzelf dan niet? Neen, heer Moor man, als hoofdredacteur van een officieel sportorgaan dient u niet uit te gaan van negatief zelfbedrog en waardeloze ver dachtmakingen maar van positief ver trouwen en eigen ideaal-besef. Wij vervolgen onze citaten' uit het ar tikel van de heer Moorman: -Sport moet als lichaamsoefening en volksontspanning zuiver blijven en mag niet worden verlaagd tot middel om het volk geld uit de zak te kloppen ten bate van de fiscus d.w.z. de staatsinkomsten en de verdiensten van „organisatoren"!" Kan men ook zeggen, dat men de sport verlaagt tot object van Sensatielust of tot kijkspel voor tribuneklanten, omdat men grote stadions bouwt? Neen, nietwaar. De spelers beoefenen hun sport voor hun ge noegen, zijdelings houden zij daarbij de clubeer hoog, daarbij cultiveren zij een begrip van vriendschap en saamhorig heid, en ook kweken zij gezonde strijd lust en energie om 'iets te bereiken. Deze '-i-nnen beoefenen hun sport zo goed, zij hebben de regelen van het spel zo onder de. knie en zij voerden hun vaaidigheid zo hoog op, dat anderen er pleizier in scheppen om daarnaar te kijken. En om zo veel mogelijk liefhebbers in ,de gele genheid te stellen deze vreugde te be leven, bouwi men tribunes en stadions. De sport is n el een middel om tot een vooropgezet begeerd gevolg te geraken maar het gevolg is de consequentie als de sport dat pei' bereikt dat'zij oorzake lijke voorwaarden vervult. Men houde oorzaak en gevolg wel goed uit elkrar! Ook inzake voetballen en wedmogelijk- heid. De voetbalsport is er niet om het wedden, maar biedt mogelijkheid tot wed den. Ongewild en onbewust schept, zy deze mogelijitheid, omdat het peil waar op zij staat de voorwaarden daartoe ver vult. En het peil is dat van de hogere klassen; in de lagere wordt de voorwaar de niet vervuld Men zou dus moeten ver mijden dat een hc peil wordt bereikt opdat «r niet gev.ed «ordt. Zo ongeveer als: men moet vermijden dat men rijk wordt opdat men niet bestolen wordt. Men komt wel tot rare gevolgtrekkin gen, als men de heer Moorman op de voet volgt. Twee zaken die men streng geSchët- den moet- houden, zijn: wezen en entou rage. Aan het wezen van de voetbalsport doet de entourage van de voetbalpool niets af. Men stelle tussen wezen en en tourage dezelfde muur 'als tussen oorzaak en gevolg. Wij betichten voorts de heer Moorman van aparte laster als hij spreekt van „geld uit de zak kloppen De men» waagt yén nature graag een kansje. Da&rom speelt hij lil de officiële staatsloterij, daarom koopt hij een nummertje van een feestavoftdtombola, daarom legt hij een kaartje rnet eèn-en-dertigen en broekhui zen. Daarom neemt hij deel aan clan destiene voetbalpools. Daarom zou eert officiële voetbalpool geen cent verschil maken. Er Zit geen greintje kwaad in. De nuchterheid zorgt er wel voor. dot er gesn „zuurverdiende weeklonen worden ver gokt". Of stelt men soms een algemene gokt". Of stelt men soms een algémeen drankverbod ln, omdat een of andere dronkelap wel eens de broodkaart van zijn kinderen verkoopt om aan Bacchus te offeren? Wij citeren nog enkele stijlbloempjes uit des heren Moorman vet gezet artikel: „een niet genoemd stelletje minder waardige „zakenlieden"; „kopita|istische uitbuiting"; „goor gedoe": „vaiserige „za kenlieden" schurftig plannetje Wij verwonderen ons er °Yer> nat waar de heer Moorman het w°°™ zakenlieden tussen aanhalingstekens schrijft, wij het woord heer oor het woord Moorman als maar zonder aanhalingstekens blijven ge bruiken. Tenslotte »aat de "eer Moorman dan nog hevig tekeer tegen de suggestie van de zakenlieden die deze voetbalpool won- s^n te expl literen, om als werkkrachten daarbij oorlogsslachtoffers in dienst te nemen. Hoort hoe de heer Moprman hier de trom der valse-sentimenten roert en hoe hij zijn lezers door valse voorstelling van zaken tot schreiens toe tracht te be wegen: „Zie ze daaf gaan in weer en wind, de arme ongelukkige been- en armlozen, van wie de meesten nog niet een§„ kunstlede maten hebben! Daar gaan ze, steunend op stokken of kreunende op krukken" (proeft, lezer, de ontroerende alliteratie) „invalide loonslaven, niet in staat tot nor male arbeid en nu misbruikt door gewe tenloze „zakenlieden", deze exploitanten van de voetbalsport ter wille van vu;g winstbejag" Dit is wel het summum van lasterlijke kolder. We njogen de „Sport :ron;ek" met zo'n hoofdredacteur wel feliciteren! Met dergelijke onfatsoenlijke fulmina- ties, zelden tei zake en in hoofdzaak ge richt tegen bijkomstigheden, tracht de heer Moorman de vorming van een offi ciële voetbaipooi tegen te houden. ZoU 'hy werkelijk zo naïef en onfatsoeniyk zijn als uit zijn art.kel^moet worden ge concludeerd, of houdt hy zich alleen maar alsof? Ons heeft hij versterkt in onze mening, dat de instelling van een officiële door de overheid gecontroleerde voetbalpool in ons land wenselijk is. Onze motieven: 1. De sport wordt er niet door ge schaad: 2. de clandestiene oncontroleerbare pools worde.) uitgeschakeld; 3. millioenen guldens komen ten goede aan de sporturgenisatles (N.B.) bij gebrea aan de sportorganisaties (N.B. bij gebrek sportlieden en officials naar de O. S. in Londen sturen, terwijl een dubbel zo grote vertegeuv oordiging pas enigermate representatief voor Nederlands plaats in de internationale sportwereld zou zijn) 4. men zou millioenen guldens aan de viezen behouden, welke aan de eigen staatskas ten goede zouden komen. Wij danken u, heer Moorman, voor uw artikel; het was. de aanleiding waarnaar wij dit posi ievc standpunt aan opt» zer» konden duidelijk maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2