West-Java hangt vol reclame Een nieuwe staat in wording KATH. TUINDERS CONTRA CENTRAAL BUREAU Minimum-prijzenregelingvoor de tuinbouw Stormhoek Benes' moeilijke strijd om de democratie Afgezant van het Kremlin T sjechoslowakije m Katholieke Spoorwegmannen vieren jubileum Indonesië als oorlogsstootblok Veertig wanhopige dagen van strijd tegen Japan i1 doodstraf tegen lafaard MONUMENTEN-COMMISSIE IS TELEURGESTELD Grafheuvels ontdekt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voorbereiding in Bandoeng Naar „complete zelfmoord' Kaasrantsoen weer op het oude peil In de Moskou 's plannen te Praag Binnenkomt bon voor sla-olie aangewezen f 70ste JAARGANG DINSDAG 24 FEBRUARI 1948 No, 20551 De conferentie begonnen DE TREINRAMP IN ZWITSERLAND G. A. VRAAGT AFSTEMMEN EXPORT VAN FRUIT NAAR ENGELAND Vooruitzichten voor 1948 Melkdistributie niet opgeheven Met ingang van 15 Maart a.s. zal het kaasrantsoen geheel op het oude peil worden gebracht, doch de voorziening van melk en andere melk producten als bijv. boter, blijft op de zelfde voet gehandhaafd. ondst uit het bronzen tijdperk Rantsoen van 120 gram voor alle leeftijden VAARGEUL WORDT VERBREED GEESTELIJKE ARMOEDE ROERGANGER. Mgr. MUTSAERTS ONDER ZIJN OUDE VRIENDEN V ,1 WAVELL OVER DE OORLOG IN NED. O. INDIE WAAR BLIJVEN DE KOLEN- BONNEN? Nog volop Dam-terrein te koop VERRAAD KOSTTE DERTIEN maal ontmaskerd, wist hij tegenover de MENSEN HET LEVEN De fusillage op Kerstdag 1944 in Roermond PRINSELIJK GEZIN NAAR ZWITSERLAND DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Onze redacteur Hofwijk seint ons d.d. Zondag uit Bandoeng: West-Java hangt vol, met reclame-biljetten „DJawabaratwaarin de aandacht der bevolking wordt gericht op de staat West-Java, welks geboorte thans aanstaande is. Van alle zijden wordt de blik der bevolking van Batavia, Bandoeng en andere steden en dessa's in dit gebied gevangen door de woorden1 -,Voor vrijheid, veiligheid en welvaart. Tegen terreur, vernieling en onrust". Het lijkt wel een verkiezingsstrijd in Nederland. leden jaar. Bovendien wordt het niet on mogelijk geacht, dat de republikeinse af gevaardigden nog met een eigen, vijfde, eandidaat zullen komen. De republiek ageerde daartegen alleen door de .oprichting van de „Pasoendan- beweging", welke echter slechts op papier bestaat, alsmede met een officieel protest bij de C.G.D. omtrent welks lot echter niets bekend werd. De ondergrondse in timidatie gaat echter nog steeds door via dreigbrieven en ontvoering vaivdessakies- mannen, welke in de afgelopen maand alom zijn bezig geweest met het aan wijzen vanpar lemen tsvertegenwoordigers uit hun midden. Sedert het bestand een feit werd, is hiervoor iets minder moed nodig dan voor het actief deelnemen aan de tweede V/est-Java-conferentie, toen het geen uitzondering was als afgevaar digden hun vrouw en kinderen meenamen naar Bandoeng, uit vrees voor represail les. De indertijd gevonden veertig bom men en de arrestatie van een aantal aspirant-aanslagplegers tot in de Ban- doengse hotels, waar de afgevaardigden hun intrek hadden genomen, waren even- zovele bewijzen, dat de toenmalige pioniers van de staat West-Java een vrij groot risico liepen. Men mag veilig zeggen, dat ongeveer tachtig proceni van de huidige deel nemers aan de (derde) conferentie op democratische wijze uit het volk zijn ge kozen, terwijl de rest der 98 parlements leden grotendeels minderheidsgroeperin gen vertegenwoordigt. Zoals ons uit informatieve gesprekken duidelijk werd, heeft men voor de va stelling van de staatsregeling ze®r. „n lering kunnen trekken uit de e*P ten elders, met nameen Oost- - kemsüg Voor de keuze ya „éUn ppnoemd Staatshoofd v"orpe,"j^iningrat, de huidige en wel: Hilman Dj brata (Pasoendan- Recomba, ver vroegere republikeinse nationalist), akarta Raden Djoearsa ^tenslotte Soeria Kartalegawa, bekend e j' t»asoendan-staatsgreep van ver- van ae Aneta meldt nader, dat de Recomba gistermorgen om 9 uur de conferentie heeft geopend. Er waren 91 afgevaardig den aanwezig, terwijl de publieke tribunes dicht bezet waren. - In zijn openingsrede zeide Recomba Djajadiningrat onder meer, dat aan de voorbereidingscommissie was verzocht 'n kiesregeling te ontwerpen, welke in de gegeven omstandigheden uitvoerbaar zou blijken te ztjn en welke tevens zo dicht mogelijk het beginsel van democratie be nadert. Djajadiningrat legde de nadruk op het woord „benadert", zeggende, „geen mens zou in deze tijd kunnen geloven aan de practiscne Uitvoerbaarheid van een kiesregeling we'ke geheel voldoet aan de eisen van de democratie. Ik zou gaarne willen weten, waar en wanneer er een algemene vergadering, geheel volgens de e fen der democratie, elders op Java sinds de wereldoorlog heeft plaats gehad De Recomba zeide voorts, dat het lot van millioenen i.-twtners met hun tegenstrij dige belangen en wensen in de handen van de conferentie rust. „Het is dan ook van het groo'ste belang, dat u zich bij al ■uw overwegingen daarvan rekenschap geeft. Na de redevoering van de Recomba nam Raden Djoearsa de leiding van de confaibntie over en zeide ondei meer, dat evenals voorheen het streven was de zelf' standigheid van het Indonesische volk in de gehele Indonesische archipel. De Zwtserse radio meldde officieel dal het aantal doden bij de ramp in Waa- densvill reeds tot- 21 is gestegen. Er zijn nog verscheiden zwaar gewonden, wiei toestand uiterst zorgwekkend is. 159 De vakgroep tuinders van de Kath. D T B vergaderde gisteren te Haarlem onder leiding van de heer J. Groen, die een inleiding hield over de uitbetaling de minimum-prijzen voor tuinbouw producten over 1947. Hij oefende critiek uit op de houding van minister Mansholt, die de door de Stichting voor de Land bouw ondersteunde regeling niet heeft doorgevoerd. Het voorstel tot self-suppor ting door de tuinbouw is door de minis ter in studie genomen, maar zonder zijn goedkeuring en onafhankelijk van de re gering is doorvoering onmogelijk. Er zijn klappen gevallen in 1947, de schade ervan moet volgens de belofte van de regering worden vergoed. Wordt hieraanmet vast gehouden, dan is de basis voor 1948 even eens verdwenen. Ten aanzien van de stand van de Ned. tuinbouw vergist de minister zich, aldus spr., als hij zich richt naar de totale veilingomzetten. Met het harde fruit is het goed gegaan, maar met het zachte fruit et. met de groenten ging het belangrijk slechter dan de totale omzet ten aangeven. Tenslotte verklaarde de voorzitter, dal alle tuinders-organisaties, ook het centraal bureau voor de tuin bouwveilingen, hetzelfde standpunt in nemen mzatce de uitbetaling van de mini mum-prijzen 1947. De vergadering besprak deze aange legenheid Uitvoerig, alsmede de plannen voor 1948. Gezien het ve,d°°p Na" ?e veilingprij- zen in 1947 vraagt de tuinbouw thans, overtuigd van Zijn belangrijke positie en naar aanleiding van de toepassing van de minimumprijsregeling "j het afgelopen jaar om een bodem m de markt. De vergadering kan z scharen achter de voorstellen van het centraal bureau vin de tuinbouwveilingen in Ne derland lot afzonderlijke voor alk product Ook het standpunt van de K.N.B.T.B. en van de C.B.TB. is^dat slechts fondsvorming v0°r ten gezamenlijk êen oplossing gen. T.a.vt de principiële zijde van dn vraagstuk meende men eveneens, 6terker, afwijzend te moeten staan tc„eu over de voorstellen van het cen ld<x bureau. Rector v. d. Hoogte zeide over de C.B.-voorstellen het volgende: „Het gaat er hier om, zeer zuiver te scheiden het principiële gedeelte en de practische uitvoering. Ik kan me voor stellen, dat er grote aantrekkelijkheid en een schijnbare noodzakelijkheid steekt I bet practische deel van de voorstellen Doch laten we vooral niet het principiële gedeelte uit het oog verliezen. Het C.B doet hier rechtstreeks een aanslag op onze Standsorganisaties en we mogen daarin niet berusten! Niets mag worden nagelaten om tegen hen, die namens ons naar Utrecht zullei gaan te zeggen, dat ze tegen hun eigen belangen, principes en geweten handelen als ze deze voorstellen helpen er doo: halen. Aannemen hiervan is voor ons complete zelfmoord Waar nu jaren voor gevochten is en wat eindelijk in zicht gaat komen, de goedschiks uit handen te geven aan het C.B., dat ermede een spel zal gaan spelen tegen onze eigen standsorganisaties! De algemene vergadering blijkt gelukkig in groten getale te staan achter het bestuur en ook uw geestelijk adviseur ziet geen reden aanwezig om deze plannen van het C.B. te aanvaarden. Hier geldt dé meest urgente en strenge plicht, om niet in te gaan op de voorstel - left. Ze dus al te stemmen. Worden ze desniettegenstaande toch aangenomen, mogen we dan wel lid blijven van het C.B. als Katr,olieken? Daarop kan ik niet zo direct een antwoord geven. Mijn eigen overtuiging zou bijna zeggen neen Maar dit is een zaak van rijp beraad, waarin mijn oordeel niet doorslaggevend mag zijn. Maar de voorstellen zijn zuiver zelf moord voor ons!" (Applaus). Zoals gemeld, is onlangs tussen Neder land en Engelalld een handelsovereen komst gesloten. Ongeveer f24 millioen van de totaal voor f34 millioen te exporteren goederen is bestemd voor agrarische producten. Wat het fruit be treft worden door Engeland maximum honderd ton kas- -aardbeien geïmporteerd voor een nader te bepalen datum zo vernemen wij van de zijde der fruittelers- organisatie. In het najaar zullen nieuwe onderhan delingen gehouden worden over de levering van een centrale export van appelen naar Engeland. Zoals bekend gelukte het niet in het afgelopen jaar appelen naar Engeland te exporteren. Tienduizend wellicht 15.000 ton peren zullen door Engeland ingevoerd worden Dit jaar is de mogelijkheid geopend kersen in verse toestand naar Engeland te exporteren tót een maximum van 500 ton op individuele vergunning. Engeland zal maximaal 6000 ton druiven en 100 ton perziken uit ons land invoeren. Met ingang van 15 Maart zullen de volwassenen van 21 jaar en ouder (hou ders van A-kaarten) en kinderen van 5 tot en met 14 j^ar (houders van C-kaar- ten) 100 gram kaas per week ontvan gen en de z.g. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar (houders van B-kaarten) 150 gram. De rantsoenen voor de leef tijdsgroepen D en E dat zijn de aller jongsten worden op het niveau ge bracht van 50 gram per week. Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening voegt aan deze mededeling toe, dat het verloop van de melkproductie, behalve tot het herstel van het kaasrantsoen, voorshands geen aanleiding kan geven tot opvoering van de voorziening met melk en melkpro ducten als bijv. boter, laat staan, dat thans gedacht kan worden aan opheffing van de distributie van melk en/of melk producten, zoals geruchten willen. Op deze zaken hebben meer factoren in vloed dan alleen een tijdelijke factor als de stand der melkproductie in het vroege voorjaar. Een bunker, door de Duitsers te Hoek van Holland aan de Nieuwe Water- weg gebouwd, is tot een seinpost ten dienste van de scheepvaart ingericht. Het grimmig bouwwerk, waarvan de schietgaten nog herinneren aan_ de oorspronkelijke bestemming, heeft een vreedzaam doel gekregen. Nabij het Brabants dorpje Oerie heeft de heer Beex, die in Brabant op het ge bied van archeologie een goede reputatie geniet, een buitengewoon grote grafheu vel ontdekt, aie dateert uit het bronzen tijdperk (1503 v. Chr.) Prof. dr. E A van Giffen van net Rijksinstituut voor bodem onderzoek te Groningen, aan wie de ont dekker zijn bevindingen had gemeld, heeft daaroo een kleine expeditie van oudheidkundigen uitgerust. Deze trof bij de opgraving van de heuvel de overblijf selen aan van drie z.g. boomstamgraven, alsmede een urn. De ligging der graven is zeer merkwaardig. Het Rijksinstituut voor bodemonderzoek zal in samenwer king met de Stichting „Brabants Heem" beginnen met het opgraven van een groot aantal prae-historische grafheuvels, die zich in de buurt van Oerle bevinderf. Men verwacht, dat nog verschillende vondsten zullen volgen. Het voornemen bestaat in de ko mende voorzomer voor alle leeftijds groepen wederom één rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar te stel len. Dit zal betekenen, dat op een bon dezelfde hoeveelheid slaolie zal kun nen worden gekocht als in Augustus en December 1947 in distributie werd gebracht. De fabrieken van spijsolie en de han delaren in dit artikel hebben echter een zeer groot tekort aan flessen, daar zij bij de laatste distributie een ten enenmale onvoldoende hoeveelheid flessen hebben terug ontvangen, hetgeen een vlotte dis tributie dreigt te verstoren. Teneinde de voorgenomen distributie niet in gevaar te brengen en het de huis vrouw mogelijk te maken, dat zij na het bekendmaken van de koopbon haar spijs olie zónder uitstel kan kopen, is het dan ook van het allergrootste belang de spijsolieflessen zo spoedig mogelijk bij de leverancier, resp. handelaar in te le veren. Naar de marine voorlichtingsdienst mededeelt, heeft de Kon. Marine het Dlan der mijnveeg-operaties voor 1948 aanzien lijk uitgebreid. Zo zal het twee mijl brede geveegde kanaal langs onze kust bezui den de parallel van Den Helder tot vier mijl wórden verbreed. De toestand in Tsjechoslowakije, waar de communisten hun eerste greep doen naar de alleenheerschappij, is uiieimate verward. Moskou zond alreeds een van zijn bewindvoerders naar Praag, nl. de plaats vervangende minister van buitenlandse zaken, Zorin, zoals ook in andere landen indertijd geschiedde, als het Kremlin het signaal tot de aanval gaf. De communistische premier van Tsjechoslowakije, Gottwald, heeft een sterke politie-macht in de hoofdstad samengetrokken en haar o.a. opdracht gegeven tot het binnendringen en doorzoeken van het gebouw van de Tsjechoslowaakse nationale socialistische partij, de partij dus, waarvan president Benes indertijd lid was. Dir is geschied. Gottwald verklaarde gisteravond, dat nu zeer spoedig een nieuwe regering gevormd zou worden. President Benes voerde besprekingen, o.a. met de 12 afgetreden ministers. plan, met de verklaring, dat zijn opvat tingen gebaseerd zijn en blijven op de parlementaire democratie. Gottwald bleef er op aandringen, dat de president het ontslag der „reaction- naire" ministers zou aanvaarden en een bewind van communisten en sociaal democraten benevens enkele partijlozen zou goedkeuren. De sociaal-democratische partij heeft Gottwalds plan intussen be antwoord met een communiqué, dat met een afwijzing gelijk staat. Zij stelt zich op het standpunt der parlementaire demo cratie en wenst oplossing der crisis door middel van de coalitie van het nationale front. Intussen heeft Gottwald de wetgeven de vergadering voor onbepaalde tyd verdaagd. Benes sprak voor de radio en maande het volk tot kalmte. Weldra zou de president zich andermaal tot de bevolking richten, zo Is althans het Intussen manipuleren de aanhangers van Moskou met beweringen en „bewij zen" over een complot tegen de staat, dat- de reactionnairen in de zin hadden. De doorzoeking van het bureau der nationale socialisten was hoofdzakelijk bedoeld, om die „bewijzen" te vermeer deren. Een zeer gemakkelijke methode, menen de nationale socialisten, die de fabricage en het „vinden" van bewijzen in andere landen gevolgd hebben. Radio Praag dirigeert de operaties en houdt land en volk van de snode plannen der oppositie op de hoogte. „Twee kapi teins van het Tsjechoslowaakse leger, Teichman en Nemecek, beiden leden van de nationale socialistische partij zijn ge arresteerd „omdat zij van plan waren het Praagse radiozendstation te bezetten ,of indien zij hierin niet zouden slagen, de zendapparaten te vernielen", meldde de Praagse zender gisteravond. „Zij moeten papieren bij zich gehad hebben, welke aantonen, dat zij betrokken waren bij spionnage voor de nationale socialistische partij om een actie tegen de staat te be ginnen, openbare gebouwen te bezetten en tot een broederstrijd op te hitsen. De orde is gehandhaafd", zo vervolgt radio- Praag „doordat de ministers van defen sie en binnenlandse zaken bij tijds de in stigators van een gewapende staatsgreep en de complotterende organisaties der nationale socialisten hebben ontdekt" Volgens bedoelde partijleiders betekent dit dat thans dus openlijk wordt te ver staan zegeven, dat Gottwald een regering wenst naar Moskou's model, zonder oppositie-partijen. In de Slowaakse hoofdstad, waar de fanatieke Gustav Husak reeds onmiddel lijk bij het uitbreken der crisis zijn ex treme denkbeelden bekend maakte, zou de radio onder politietoezicht zijn gesteld. En een later bericht meldt dat de voorzitter van de Slowaakse regering, dat is Husak, alle democratische leden ontslagen heeft en een nieuwe regering heeft gevormd, die geheel uit commu nisten bestaat. In „de Opmars" van j.l. Vrijdag conclu deert de schrijver van het artikel „De Jonge Arbeider", dat geestelijke armoe de voor de kracht van ons volk fnui kend is. Deze conclusie is dan het slot van een beschouwing over het feit, dat er grote groepen jonge arbeiders per week 60 uur met niets 'anders dan hun berosp bezig zijn. Dit is maar even 11 uur per volledige werkdag en 5 uur voor de Zaterdag. Wanneer men poogt te vinden, waar deze 12 uur extra-beroepszorgen aan worden besteed, kan met de beste wJ ter wereld niets anders gevonden wor den dan het vakonderwijs. Uit enkeie voorgestelde maatregelen om de duur van het werk tot normale proporties te rug te brengen, meldt punt 5 n.l. de op heffing van fabrieksscholen en punt 6 het verplaatsen van de lesuren van de ambachtsscholen naar „de baas z'n tijd". Twaalf uur dus, waarin „grote groepen jonge arbeiders" hun weten en kunnen ?P net gebied van hun vak vergroten. Was dat maar waar? Overigens worden in dit artikel nog negen wensen naar voren gebracht. Vijf hiervan komen voor rekening van de werkgever en bij de vervuilingen van de overige vier zal de overheid in het geweer moeten komen. ^u, ket niet de bedoeling, hier de verschillende punten te bespreken, want ook daarover zou nog wel het een e.i ander vallen te zeggen. Nee. wat hier frappeert is het gemak, waarmede ver- zuimd wordt iets te geven. Wanneer ook ik de geestelijke armoede mag signale- ir<*\ <do?r hierop te wijzen), is dit wel licht belangrijker dan het propageren van het streven, een diploma te halen in de tijd van de werkgever. Maar laat ik hier direct aan toevoe gen, dat het gemis aan bereidheid om te ?avf,n', niet alleen bij de jongeren be hoeft te worden gezocht. Toch is het wel meer verontrustend, dat het óók daar wordt aangetroffen. Om bouwers van de nieuwe wereld te zijn, moeten de conse quenties worden aanvaard en dan kan men met buiten deze bereidheid. Geestelijke armoede bestaat er inder- daad. Ze is te vinden in het liedje van verlangen, dat steeds maar gezongen wordt. Ze ligt als een mantel van lompen over de schouders van de bedelaars, die alleen maar de hand weten op te hou den. Ze is als een flirt met een gezellig idee. Jonge arbeiders die tevens voor an deren willen leven, zullen niet alleen met vragen, maar ook met daden moe ten komen. Alle ellende van deze tijd is veroorzaakt door mensen, die slechts wisten te vragen. Nee, willen we het pad naar de nieuwe toekomst inslaan, dan moet het goede, oude gezegde: „Geven en nemen" weer burgerrecht krijgen. Let op, geven staat vooraan! Gisteren is voor publicatie vrijgege ven een rapport van Lord Waveli over de operat.es in .de Pacific in de periode van 15 Januari tot 25 Februari 1942. Lord Wavell voerde in deze weken het bevel over de Amerikaanse, Engelse, Nederlandse en Australische land- en zeestrijdkrachten. Ofschoon het misschien voorzichtiger zou geweest zijn, uit een oogpunt van verdedigingstactiek, Ned. O. Indië aan zijn lot over te laten, opdat men zfch op de verdediging van Birma en Austra lië zou kunnen concentreren, besloot men echter, toch de Nederlanders bij te staan, omdat het „van politiek stand punt bezien ondenkbaar zou zijn ge weest om onze dappere Nederlandse bondgenoten in de steek te laten", zo blijkt uit het rapport. De onvoorbereide geallieerden konden zelfs de eerste snelle slagen der Japan ners niet afweren. In zes weken zaten de Japanners bijna tot aan de kusten van Australië. Wanhopig waren de pogingen van een handvol mannen, schepen en vliegtuigen om de vijand tot staan te brengen, die volgens een goed ontworpen veroverings plan werkte. Vergeefs zag Wavell uit naar de hulp, die hij zo dringend nodig had, uit Amerika, Engeland en Australië. De Japanners zaten reeds op Celebes en Borneo en drongen reeds tot in Birma door, toen Wavell het vierlanden-opper- bevel kreeg. In korte tijd waren verster kingen uit vooruitgeschoven Australische, Amerikaanse, Engelse en Indische posten onderweg. Maar toen Singapore op 15 Februari viel, was het gros van doze strijdkrachten nog ver van het strijdtoneel verwijderd. De Japanse druk op Sumatra, Java, Ambon, Timor en Birma werd intussen steeds sterker. Een groot deel van het gebied, dat onder Wavell's verdediging viel, werd door de Japanners veroverd. Op 25 Februari stelde hij de chefs der generale staven voor de gebieden, waar over hij het bevel voerde, op te geven, hetgeen werd goedgekeurd. Intussen ging Wavell naar Batavia voor militaire besprekingen, o.a. met de Ne derlandse luit.-gen. Ter Poorten en gen.- maj. Van Oyen. „De Japanse .opmars in Ned. O.-Indië was methodisch", aldus nog het rapport. De binnen 2 a 3 maanden beloofde ruim 1000 Amerikaanse vlieg tuigen konden door de snelle actie der Japanners niet meer ter plaatse zijn. Van de gezonden vliegtuigen kwam er mis schien wel 40 a 50 percent niet aan. Ook memoreert Wa.4ell het feit, dat de schepen die in de laatste phasen van de campagne de versterkingen brach ten, niet praktisch geladen waren: de mannen van een bataljon mitrailleur- schutters kwamen op Java aan, terwijl hun wapens en uitrusting in een schip zaten, dat vele dagen later zou komen.- Zijn laatste zinsnede in het thans ge publiceerde rapport luidt volgens --U.P- „De geallieerde poging om Nederlandsen Indië te redden zou fortuinlijker hebben kunnen zijn. Het principe om - zo dicht mogelijk te benaderen en zo nar mogelijk te bevechten zou, uiteindclij de overwinning moeten brengen de vijand In de Spoorwegstad Utrecht vierde de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel „St. Raphaël" gisteren Zijn 45ste verjaardag. En met luister dit om het verzuim in te halen toen de bond tijdens- de bezetting 40 werd verboden en om dat de 50ste waarschijnlijk niet gevierd kan worden, daar St. Raphaël dan wel tot fusie zal zijn gekomen met de an dere vervoersorganisaties. De viering werd ingezet Aiet een pon tificale H. Mis, door de oud-adviseur van d; Bond, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, opgedra gen in de St. Antoniuskerk. Daarna had in de grote Tivolizaal, welke met bloemen en emblemen lees- telijk was opgesierd, de herdenkings bijeenkomst plaats onder voorzitterschap van de oud-voorzitter L. H. Wigman te Amersfoort. Dank bracht deze aan de priesters, die, in welke functie dan ook, zoveel gedaan hebben om St. Raphaël in goede geest groot te maken. Hij bood als voorzitter van het feestcomité het hoofdbestuur een feestgave aan, bestaan de in het bereikt hebben van een leden- ta_ van 16.215, hetwelk nog wel zal uit groeien tot 20.000 en een bedrag f 11000 wjor het Mgr. Mutsaertsoord, waarvoor H M. de Koningin ook f 200 had ge schonken De huidige voorzitter van St. Raphaël, de heer J. Blommers, hield daarna de herdenkingsrede. Hij deelde mede, dat het H.B. ook iets zal afzonderen voor 't Mutsaerts-oord en memoreerde daarna enkele fragmenten uit de Raphaël-his- torie, waarbij speciaal genoemd werden wijlen pastoor Donders, Mgr. Mutsaeris, de beide Nivards en de heer Timmer mans. Vaststellend, dat geestelijk en ma- „De groots opgezette actie van de Na tionale Monumenten Commissie is niet geheel bevredigend verlopen," aldus de voorzitter van deze commissie jhr. dr. L. M. van Holthe tot Echten tijdens een persconferentie. „Het Damplant- soen", zo vervolgde hij, heeft een op pervlakte van 12 millioen vierkante centimeters, wij hadden dus op een op brengst van zeker f 6 millioen gere kend. Maar wij mogen heel blij zijn als wij de helft halen." Er zijn verschillende oorzaken 'voor deze teleurstellende gang van zaken: men heeft genoeg van dat gepraat over de oorlog, terwijl .men nog te weinig oog Duitsers geen beter verweer dan hun publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zou bet waanzin zijn, deze troef nu zo maar Telegrafisch overgebrachte foto van de verwoesting door de aanslag op f' hoofdstraat van Jeruzalem veroorzaakt. „Dertien doden klagen deze verdachte aan door de mond der getuigen en de nagelaten betrekkingen. Het leven vari de medemens gold hem niets en zijn leven betekent voor onze samenleving ook niets. Hij is een brutale hond, ge tuige zijn houding voor dit hof. Hij ver dient te worden afgemaakt Tegen hem eis ik dan ook de doodstraf". Met deze woorden besloot de procu eur-fiscaal, rar. baron Van Voorst tot Voorst, voor het B G. te Roermond, 'ijn requisitoir tegen de 44-ja'rige Roer- nondenaar D. Verstappen Deze werd de verblijfplaatsen van een groep ille galen, die de Duitsers ondanks hardnek kige pogingen nimmer hadden kunnen ontdekken, aan te wijzen. De schuilplaats was ingericht bij de familie Selder waar de Duitsers reeds een half dozijn maai geweest w.- "en zonder het door hen gewenste resultaat. Nadat V. echtei eenmaal aan hun zijde stond. liepen zij regelrecht op de schuilplaats toe sloegc met hun geweerkolven een luik ope„ en veegden met de revolver in de hand de schuilplaats leeg. Dertien illegalen vielen hun daarbij in handen. Deze werden daags daarna, op de Tweede Kerstdag 1944. bij de Duitse grens ge fusilleerd. V. heeft daarna zijn verra derspraktijken voortgezet, hij bestond het zelfs* zijn zwager te verraden. D i verklaarde zij- eigen zuster. Zestien in de hongerwinter door de Duitsers i tuigen werden in deze zaak gehoord." I verdacht van diverse diefstallen. Een- Uitspraak op 8 Maart. heeft voor het nationale grootste van die periode. Ook zijn er roddelcampag nes geweest die veel kwaad deden. Op I Maart worden de plaatselijke co mité s opgeheven, het landelijk comité zal nog tot April blijvqn doorwerken, maar dan wordt de inzameling gesloten! In die tijd wil men vooral twee dingen nog goed aanpakken, ten eerste de be- dnjvenactie en vervolgens de kolenbon- nen-mzameling. De bedrijvenactie is een grote tegenvaller geworden. Een comité, bestaande uit de heren Den Hollander, Holtrop, Kaag en Stikker, heeft zich met een circulaire tot 35.000 bedrijven ge wend, doch slechts 1 pCt. daarvan heeft geantwoord en de totale opbrengst van de actie is te stellen op ongeveer f 50. per bedrijf. Met de kolenbonnen is het helemaal een vreemde geschiedenis. Er zijn in het geheel ongeveer 3 millioen bonnen in te» wisselen, daarmee is dus een bedrag van f 12 millioen gemoeid. Tot nu toe werden echter slechts 50.000 bonnen opgezonden, terwijl men er zeker van kan zijn, dat er tienduizenden verlopen. Vandaag sluit de inwisselingsperiode, doch de minister heeft goed gevonden, dat de bonnen nog ingezonden kunnen worden voor de NIWIN-Monumenten-actie. Het is merkwaardig maar met een goed opgezette actie lukte het plaatse lijk vaak wel. Haarlem is wat dat be treft een voorbeeld. De opbrengst is daar nu reeds boven de 50 cent per hoofd, terwijl 6009 schoolkinderen f 21.000.— opbrachten. De landelijke opbrengst is tot op heden slechts 8 cent per hopfd. „In de korte tijd die nog rest kan veel goed gemaakt worden. De bedrijven kun nen hun bijdragen storten op giro no. 463.000, ook van geblokkeerd geld, ter wijl zij hun bijdrage als onkosten kun nen boeken. En het publiek kan nog steeds vierkante centimeters kopen en bovendien de kolenbonnen inzenden naar Den Haag, Machtiging 1917. Het zou te betreuren zijn wanneer men van deze laatste gelegenheid geen gebruik I maakte", zo besloot de hper v. Holthe J zijn openhartige mededelingen. Z. H. Exc. Mgr. Mutsaerts spreekt de feestvierende St, Raphaëlmannen toe terieel veel bereikt is, betoogde spr. dat men in de toekomst alleen verder zal komen als men vasthoudt aan principiële deviezen. Mgr. W. Mutsaerts, oud-adviseur van St. Raphaël, bracht hulde aan het werk van~ zijn voorgangers, drong aan op het handhaven van de goede Bondstradities, spoorde aan tot voortgaan op de goede weg en zegde persoonlijk een gift voor het Mutsaertsoord toe. De K.A.B.-voorzitter A. C. de Bruijn, verzekerde, dat St. Raphaël zijn werk goed gedaan heeft, maér wees er op, dat de kath. arbeider er nog lang niet is. a) werd reeds veel bereikt. Waar binnen kort de indiening van de wet op de pu- bliekrechtelijkf bedrijfsorganisatie zal plaats hebben, staat een belangrijke her ziening te wachten. In de namidag werd een druk be zochte receptie gehouden, waarop de volledige directie der N.S. haar geluk wensen kwam aanbieden.' De pres.-di- recteur ir. F. Q. den Hollander prees „het grootse werk" van deze „promi nente" organisatie ten zeerste, 's Avonds werd een Mariaal spel opgevoerd. Het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana deelt mede, dat het prinselth gezin het voornemen heeft in het rniód» van de maand Maart voor enige met vaeantie naar Zwitserland te t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1