DE CHAOS in Sociaal-democraten blijken met communisten samen te gaan p»—'srjirjs Kinderbij slag voor rente-trekkers Distributie van brood en meel moet gehandhaafd blijven Kerstpakketten met PASEN Go Verdubbeling invaliditeitsrente Wordt verdelingsplan herzien? NG ST. RAPHAEL KAN NOG GROTER WORDEN De Zeeland keert 311/2 dividend uit DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Benes houdt vanavond radiorede Schip verdwenen De graanbehoefte na 1 April Tweeling gestikt Om de Zuidpool LAGEN Extra-toeslag v^or gehuwden Pres.-directeur der N,S. als vrijgestelde De Palestijnse kwestie ffOsté JAARGANG WOENSDAG 25 FEBRUARI 1948 No. 20552 l ENGELINA GEBRUIKTE RATTENKRUID Kleine geschenken onder houden de verre vriendschap Petroleumvergasser onklaar ZAKENBLOK IN LICHTER LAAIE WETSONTWERP INGEDIEND -- DE VERBINDING MET AMELAND WAARSCHUWING VOOR SCHAATSENRIJDERS Wetsontwerp bij Tweede Kamer OVER ,TIEN JAAR PRINS BERNHARD IN LONDEN HERZIENING VAN DE PAARDENWET I Pi „IS DE VREDE IN GEVAAÏt?" VRAAGT AMERIKA Verhoging der penicilline- productie, in ons land DE KANTOREN .van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Koctenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tef 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3,45 per kwar- taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. 'Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ct& per millimeter Jioogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Radio Praag ineldt, dat de organisatie der actie-oomité's snel vorde ringen zou maken, waaruit dus blijken éou, dat de communisten en aanhang, ondanks het hardnekkig vasthouden van Benes' aan grond wet en democratie, de laAtste toebereidselen treffen voor hun greep naar de macht. De berichten van hedenochtend laten concluderen, dat de sociaal democraten de communisten bij de vorming hunner nieuwe regering ter zijde staan, zodat dit bewind in het parlement over een kleine meerderheid zou beschikken Benes heeft echter zijn eis, dat de partijen der vorige regering deel van het ministerie blijven uitmaken niet opgegeven en iflet grote spanning wacht het land op de radio rede,, die de president hedenavond tot het volk zal houden. De Praagse zender, blijkbaar nog niel geheel zeker van de sociaal-democratische medewerking, is voortdurend in de aether om de rode broeders de noodzakelijkheid van samenwerking onder het oog te brengen. De Slowaakse christelijk-democratische minister voor de verbindingen en de Katholieke minister der P.T.T., beiden behorend tof degenen, die hun ontslag hebben inggjiiend,' hebben onder aandrang van hun employé's hun bureaux moeten verlaten. Voorts is de arrestatie bekend gemaakt Van mevr. Zora Adamcova, particuliere secretaresse van Jan fcichner, de Vrijdag afgetreden staatssecretaris voor binnen landse verdediging. Haar wordt ten laste gelegd, dat zij in verbinding is getreden met het hoofd van de inlichtingendienst van een vreemde mogendheid te Praag en haar positie heeft misbruikt om gegevens over militaire geheimen te verkrijgen en te verifiëren. De nationale socialistische partij heeft aar de president van de republiek een brief gezonden, waarin zij zich eens ver klaart met de politiek, die tot nog toe door de partijen van het* nationale fron Is fevoerd. De partij veroordeelt hie met verontwaardiging de be*ch"' inzake de voorbereiding va ft e algemene ra hij door de omstan- dfgnhedgenm|edwongen is geheel alleen de verantwoordelijkheid van de raad op zich nemen- Hij heeft de vertegenwoordigers an de nationale socialistische partij en van de Tsjechische Katholieke partij uit deze bestuurs-instantie van Bohemen uit gesloten. i De aartsbisschop van Praag, mgr. Beran, heeft de pers meegedeeld, dat naar Zijn mening een broederkrijg vermeden, diende te worden. „Vernietig niet", zo schrijft hij, „het werk van Masaryk en Benvs". staande personen en 'afgevaardigden van politieke partijen bijeengekomen, om er een centraal comité van actie te vormen. „Het nationaal front moet nu worden hernieuwd", aldus een manifest „en gebaseerd op een krachtiger en solider fundament". Dit nieuwe nationaal front zal dan Gottwald en de zijnen moeten helpen, de orde en rust te handhaven en de voorwaarden voor „democratische, vrije verkiezingen" te scheppen. Dc sociaal-democraten hebben voor af de eis gesteld, dat in dit nationale front alle partijen, die deel uitmaakten van de vorige regering, zullen zitting hebben. Sfcchts met goedkeuring van de partij mogen sociaal-democraten in de nieuwe actie-comité's zitting nemen. Maar dit deden intussen reeds enige sociaal-democratische kopstukken te Praag. De met mitrailleurs gewapende politie speurt ijverig verder naar bewijzen van het „complot" tegen de staat. Er staan nog huiszoekingen op het program Van nacht was het secretariaat der volkspar tij aan de beurt.' Over het resultaat van deze inval wordt gezwegen. Heden op het middaguur deelde Radio-Praag mede, dat de gehele arbei dende bevolking in Tsjecho-Slowakije een staking van een uur begon, daartoe opgeroepen door de vakverenigingsraad ter ondersteuning van de eisen tot ver dere nationalisatie van industrie en han del. Men meldt uil Stockholm de verdwij ning van een Zweedse vrachtboot, die 18 Februari uit de Poolse haven Stolpmunde is vertrokken met 11 man aan boord. Door vliegtuigen verrichte nasporingen zijn zonder ïesultaat gebleven. In dit verba-id wordt herinnerd aan de geheimzinnige verdwijning van een ander Zweeds vracntschip, de „Kinekuile". dat eveneens op 18 Februari uit Stolpmunde was vertrokken en dat geheel verlaten bij de Deense k"st werd teruggevonden. Over de zevenkoppige beitianning verkeert men nog steeds in het onzekere. Aan boord van dit laatste schip Werden sporen van een begin van brand gevonden, doch niets wees er op, d?t de bemanning heeft ge tracht het schip te verlaten. De redding sloep immers bevond zich nog op haar plaats, het ontdekken .van vrouwenkleren aan boord doet vermoeden, dat een vrouw, misschien een Poolse, heeft getracht aan boord van het schip een toevlucht te zoe ken. De Zweedse minister van buitenlandse zaken wenst ir Polen een onderzoek te doen instellen. De rechtbank te Almelo heeft giste ren Engelina (what is a name?L. uil Zwolle, die destijds te Wierden haar echtgenoot door middel van rattenkruit om het leven bracht, veroordeeld tot zes jaar met aftrek, door te brengen in een bijzondei'e gevangenis. Tevens werd ter beschikkingstelling van de regering gelast. De officier van justitie had twaalf jaar met aftrek geëist. Met het s-s. üanae is te Amsterdam een lading van 17.500 kisten krenten aangevoerd, de eerste zending sinds de bevrijding. Reuter ir.eldt uit Washington, dat naar de mening van „goed ingelichte Internationale economische experts" een aan de macht komen der commu- nistén in Tsjechoslowaklje waarschijn lijk zou leiden Jot het niet verstrek ken van een voorgestelde lening van 350.000.000 dollar door de Wereldbank. De experts voorzagen een ontwrichting van Tsjechoslowakfje's buitenlandse handel en een daling van de levens standaard. „nationaal Naar nieuw front"? Gottwald heeft Zondag het land op geroepen tot vorming van „actie- comité's" in alle fabrieken en bedrij ven, als kernen van een nieuw te vormen nationaal front. Ingevolge deze demarche van de pre mier zijn gisteravond te Praag vertegen woordigers van orêanisaties, vooraan- Bij de behandeling van de landbouw- begrifting in de Tweede Kamer, medio December, heeft minister Mansholt onze broodgraanbehoefte op tegenwoordige verbruiksbasis gedekt genoemd' tot 1 April a.s. Wie op grond van deze uit spraak onze gehele broodgraanpositie na genoemde datum plotseling in de lucht zag komen te hangen, heeft een verkeer de indruk van de stand van zaken. Wie er evenwel uit aflas, dat ook na het e°r- ste kwartaal van 1948 de toestand zeker moeilijk zal blijven, toonde een juist be grip voor de omstandigheden, waarin wij met onze broodgraanvoorziening verkeren, een en ander gezien tegen de achtergrond Van een wereldbehoefte van 36 millioen ton broodgraan, waar slechts een exphrt- hoeveelheid tot ten 'hoogste 23 millioen ton tegenover staat, aldus schrijft de afd voorlichting van het ministerie van land bouw/, visserij en voedselvoorziening. Men weet dat, wat in de graan-expor- terende landen ter beschikking komt, door de wereldvoedselraad naar evenre digheid van behoefte wordt verdeeld over de landen met een tekort. Ook Nederland verkeert in een van graan-import afhan kelijke positie, daarmede van, de alloca ties en van het altijd onzekere verloop van de aanvoer. Inmiddels bedragen de Maart-allocaties uit de Ver. Staten, naar Sr„ ,dag®n bekend Werd, 27.000 ton cn 18.000 ton tarwe en bloem (op graanbasis). Ondanks de koopmansgeest, die ln heel ons volk huist, is het klinkende spreekwoord „Het is zaliger te geven dan te ontvangen" niet helemaal eeti holle phrase in Nederlandse oren.* Zelfs ai bevinden die oren zich in een ver Indonesië. De afstand is integendeel nog een stimulans om te geven,- want „kleine geschenken onderhouden de verre vriendschap". Vanuit Nederland is reeds een stroom van meer dan een half millioen pakke ten naar Indie gevaren, dank' zij zor- gen van de »Nlw'n Dat laten we niet op ons zitten, was net antwoord van de Tndiëvaarder in khaki. Er moest iets terug naar het vaderland, bijzonder als tegenprestatie voor het Kerstpakket voor de soldaten. Door de nulp van fabri kanten en burgers werd het mogelijk gemaakt een typisch Indisch pakket sa men te stellen met 750 gram koffie, 250 gr. thee, 1 kilo rijst, 1 kllo ^ulker; 200 gr. vet, 1 stuk toiletzeep en lOtt gr noot muskaat, waarvoor iedere soldaat 3 oO moest betalen en waarJ?P,__if stemming kon geven, die hu ze Er waren evenwel meer soor g acties opgezet door particulieren met trieste gevolgen: de Lare»se ™end*.l- affaire ligt ons allen nog vers m nei heugen en binnenkort zal de Niwini op verzoek van de Officier van Justice trachten hier nog van te maken, wat er van te maken valt. Het was daarom ook .de Niwin, die hier de organisatie op zich nam ter garantie van verzending en distributie. Het Kerstpakket u i t Indië is evenwel door verschillende vertragende omstan digheden eerder een Paaspakket gewor den. mfhr zal daarom niet minder wel kom zijn. Eerst op 25 Januari arriveerde het s.s. „Kedoe" met de goederen in Rotterdam. De suiker moest echter nog Te Veendam heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan. Toen mevrouw R des morgens bij de wieg kwam. vond «ii haar tweeling dood in het bedje. De kinderen waren gestikt doordat een pe- troleumvergasser onklaar was geraakt De babies waren slechts negen weken oud. geraffineerd worden, de koffie gebrand en zeep en vet kwamen in olievorm aan, maar door de zorgen van de Cen trale Suiker Mij., de Unilever en de Centrale der Nederlandse Verbruiks coöperaties werden deze varkentjes snel en deskundig gewassen, al was de kwali teit van rijst en koffie niet wat we hier gewend zijn. Het was weer de Coöperatie, die voor de verpakking en verzending zorgde. Vandaag zal een stroom van 60.000 pakketten via de Coöperatie zijn weg vinden naar de geadresseerden, terwijl er via de P. T. T. 40.000 naar die plaat sen eaan, waar geen coöperatie-winkel is Het getekende ontvangst-bewijs gaat terug naar de gever, in Indie. Te Pocahan Tas (Arkansas) zijn vol gens A. P. gistermorogen vijf kantoorge bouwen mét de grond gelijk gemaakt door een explosie, welke, Aaar aangeno men. wordt, veroorzaakt is door ontsnap Pend butaangas (vaak gebruikt als kook- gas en voor verwarmingsdoeleinden). Om 19 uur, Ned. tijd gisteravond stond het gehele zakenblok nog in lichter laaie. Op het ogenblik laat de situatie zich zo kenschetsen, dat voor een deel der vyf maanden, die ons in April van het nieuwe oogstseizoen zullen scheiden, nog- een tekort moet worden overbrugd. In hoeverre hierin, behalve voor een deel uit eigen oogst, zal kunnen wor den voqrzien, hangt van de April-, Mei en Juni-aiiocaties af, die ons land zullen worden toegewezen, en van die voor de volgende manden uit de nieuwe oogst in de V. S. .De algemene situatie met de granen geeft aan, dat op invoer van het gehele tekort niet mag worden gerekend, het geen dus allereerst betekent dat de bij menging in de broodbloem met andere producten dan tarwe en rogge, w.o. mais, zal moeten worden voortgezet. Een maat regel, als waardoor juist dezer dagen het aardappelmeel aan de broodblbem-me- lange onttrokken werd, is niet ingegeven door gestegen optimisme t.a.v. onze graan- positie. Dit is slechts een factor uit meer, die het al of niet bijmengen van aardap pelmeel bepalen en die periodiek worden bekeken om de voor enige tijd te volgen gedragslijn vast te stellen. Voorts volgt uit het bovenstaande, dat de distributie van meel- en bloémhou- dende .producten, die op vermindering van het totale meel- en bloemverbruik is gericht, gehandhaafd moet blijven. BRANDSTAPELS WERDEN OPGERICHT Wat O.-Indische goodivill- missie waarnam De lAneta-correspondent bij de Oost- Indonesische goodwill-missie, die thans in de'republiek vertoeft, seint, dat de mis sie Soerakarta bezocht heeft. Gisteren (Dinsdag) zou een bezoek worden ge bracht aan Madioen. Voorts meldt deze correspondent, dat in het Instituut Pasteur dat de republiek te Klaten heeft opgericht tussen de werktafels in de laboratoria brandstapels, waaronder zeer brandbare kapok, tot de zoldering zijn opgericht. Van republi keinse zijde vertelde men, dat, zodra de Nederlanders zouden overgaan tot de aanval op Djokja, de politiek van de verschroeide aarde op het instituut zou worden toegepast. De Oost-Indonesische goodwill-missie had, op weg van Djokja naar Klaten. reeds overal op ieder station dergelijke maatregelen kunnen waarnemen. Te Kla ten werd de missie door een groot aantal militaire en civiele autoriteiten ontvan gen en onder zwaar bewapend militair escorte naar he+ huis, waar de'ontvangst plaats had, gebracht. Een overzicht van het inpakken en verzenden van de Niwin-pakketten l>ij de H.A.K.A, te Rotterdam. Ingediend is een wetsontwerp hou dende: „Kinderbijslagregeling voor !n- validiteits-, ouderdoms- en wezen-ren tetrekkers." De kosten van de voorgestelde rege ling, welke geraamd zijn op een bedrag van 11 milKoen gulden, komen ten lasie vïm de staat. Zn zullen bestreden kun nen worden uit de opbrengst van de ver eveningsheffing, voor zover deze niet benodigd is voor de dekking van de kos ten, voortvloeiende uit de noodwet ouderdomsvoorziening, voor zoveel de loonarbeiders- betreft. Naar de mening van de ministers van soc. zaken en van financiën bestaat er over het algemeen niet voldoende aan leiding aan de gehuwde vrouw-rente- trekker recht op kinderbijslag toe te kennen. Voor die gevallen, waarin Het gemis van kinderbijslag onbillijk zal* wer ken, bijv. wanneer betrokkene kostwin- ster is van het gezin, zal een voorziening kunnen worden getroffen. Evenals zulks ten aanzien van de kin deren der invaliditeitsrentetrekkers het geval is, hebben de ministers gemeend ook ten aanzien van de kinderen, die uit hoofde van de verzekering van hun over leden vader of moeder in het genot zijn van een wezenrente ingevolge de. inva liditeitswet, de ongevallenwet 1921. de land en tuinbouwongevallenwet 1922 of de zeeongevallen-wet 1919, voor het recht op kinderbijslag de leeftijdsgrens van de kinderbijslagwet te moeten volgen. Dit brengt noodzakelijkerwijfce met zich me de, dat het recht op kinderbijslag even tueel nog blijft voortduren, wanneer ten gevolge van het bereiken van de daarvoor gestelde leeftijdsgrens het ge not der wezenrente uijdigt. Het recht óp wezenrente Ingevolge de ongevallenwet 1921, de land- en tuin bouwongevallenwet 1$22 en de zeeongeval lenwet 1919 eindigt bij het bereiken van de 16-jarige leeftijd. Op dit tijdstip ein digt het recht op kinderbijslag eveneens, tenzij het betrokken kind nog het dagon derwijs volgt aan een inrichting voor al-, gemeen vormend of vakonderwijs. In dat geval kan nog tot het bereiken van de 21-jarige leeftijd aanspraak op kfnderbij slag worden gemaakt. Recht op wezenrente krachtens de in validiteitswet bestaat tot de 14-jarige leeftijd is bereikt. Waar de kinderbijslag in eerste instantie wordt verleend tot de betrokken kinderen de 16-jarige leeftijd hebben bereikt, hebben de ministers het wenselijk geacht in het kader van de thans voorgestelde regeling tevens over te gaan tot verhoging van de leeftijds grens voor' het recht op wezenrente krachtens de invaliditeitswet tot 16 jaar Waar de rijksverzekeringsbank de ren ten krachtens de invaliditeitswet en de ongevallenwet 1921 toekent, alsmede een deel £er renten krachtens de land- en tuinbouwongevallenwet 1922, is zij, naar de ministers menen, ook de aangewezen instantie om de kinderbijslagen ingevoi- ge deze wet toe te kennen en betaal baar te stellen. In New York overleed, 81 jaar oud, dr. John Robert Gregg, uitvinder van het Gregg-stenö, wiens systeem aan bijna 18 millioen mensen in de gehele wereld geleerd werd. In 1893 vestigde Gregg, die afkomstig was uit Noord- Ierland, zich in de Verenigde Staten. Argentinië en Chili handhaven hun aanspraken Argentinië's president Peron heeft op een bijeenkomst van arbeiders op de San Martin Plaza in Cordoba verklaard, dat Argentinië zijn souvereine rechten en aanspraken in het Zuid-Poolgebied zal handhaven. „En de wereld moet weten, dat Argentinië zijn souvereiniteit nooit zal opgeven, ook al moet het bij deze poging sterven". De' Chileense president Gonzalez Vide- la, pas terug van een reis naar het om streden gebied, heeft Maandag een bood schap naar nel congres gezonden, waarin hij de oprichting aankondigde van een departement voor het Zuid-Poolgebied en gewaagde van Chili's gebiedsuitbreiding: „Met ingang van vandaag strekt Chili zich uit van Arica tot de Zuidpool", zeide hij," „en Puerto Naval zal de hoofdstad worden van onze nieuwe Chileense pro vincie". Na enige dagen door ijsgang en lage waterstand niet te hebben gevaren, heeft de barkas -„Ameland" gisteren de reis van Nes naar Holwerd en terug weer kunnen maken. Er was veel drijfijs in het vaarwater, daarom konden geen pas sagiers worden meegenomen. Er kon ech ter een flinke partij vrachtgoederen naar het eiland worden gebracht. Een vlieg tuig bracht 2 passagiers terwijl de heli- coptère de post bracht en haalde. De A N. W. B. deelt in overleg met de Zuidhollandse Ijsbond mede, dat de toestand van het ijs in Zuid-Holland nog niet zodanig is, dat er tochten kunnen worden ondernomen. Het ijs op de Loosdrechtse plassen is door een ontelbaar aantal wakken onbe rijdbaar en levensgevaarlijk. Reeds me- nigë waaghals heeft zijn pogingen toch de schaatsen hier onder te binden, met een nat pak moeten bekopen. Dodelijke ongelukken zijn tot nu toe uitgebleven. s Bij de Tweede Kamer is een wets voorstel ingediend tot aanvulling van de renten krachtens de invaliditeitswet. Het ontwerp houdt in het verlencty van een toeslag van 100 pet. op de in- validiteits- en weduwenrenten ingevol ge de invaliditeitswet, waarbij de be staande toeslagen komen te vervallen. Op deze wijze wordt het gros der in- validiteitsrenten gebracht op 6 a 6.50 per week. Daar de renten thans maximaal ongeveer -.4.80 kunnen- be dragen, kan met de 100 pet. toeslag maximaal een weekrente van ongeveer 9.60 worden bereikt. Bovendien wordt voorgesteld een afzonderlijke gezins toeslag van 35 per maand te verle nen aan gehuwde mannelijke rente trekkers en aan met deze gelijk te stel len categorieën van rentetrekkers, ais- mede aan weduwen, die een weduwen- rente krachtens de Invaliditeitswet ge nieten en kinderen té haren laste heb ben en in nader aan te wijzen ge vallen aan gehuwde vrouwen. Op deze wijze worden vpor de gehuwde en de met dezen gelijkgestelde rentetrek kers uitkeringsbedragen verkregen, welke omstreeks 14 A 15 per week bedra een voor de weduwen uitkeringsbedra gen van 13 5 14 Per week. Het ontwerp-kinderbijslagwet voor in- voliditeits- ouderdoms- en wezenrente trekkers behelst daarnaast dan nog ee.l kinderbijslagregeling voor de kinderen van de rentetrekkers en voor wezen, ana loog aan de regeling der kinderbijslag wet. Een aftrek van eigen inkomsten, zoals deze bij de noodvoorziening voor de ouden van dagen plaats vindt, wordt niet toegepast. Dezer dagen namen we afscheid van een missionaris. „Over tien jaar hoop ik je weer eens tê bezoeken" was zijn be scheid. Over tien jaar! Die woorden willen ons niet uit de gedachten. Telkens weer drin gen ze zich aan ons op. Over tien jaar^ Onwillekeurig gaat de fantasie 5an het werk. om zich van de situatie v£n de wereld dan en vooral vau eigen omgeving een beeld te ontwerpen. Zitten we dan al wederom in oorlog? Hoevele mensen uit het naaste milieu zul len dan reeds zijn verdwenen? Sentimentele naturen wensen we niet tot angst en onrust te brengen.. Maar toch, de vraag dient eigenlijk telkens te worden gesteld. Vele geweldig schijnende gebeurtenis sen van het ogenblik verliezen bij de vraag: hoe is het over tien jaar? aan bij zondere. vreesaanjaging; want het af stand nemen bevordert de rust. Anderzijds kan de vraag een sterke spoorslag zijn om tot grootse plannen te komen en de uitvoering daarvgji juist door een behoorlijk tijdsraam grondig te verzekerjen; Opgetrokken wordt dan ook een huis van Se luk op solide grondslag, omdat rust, belpid en ervaring dan als hoofd factoren tot hun volle waarde komen en als zodanig kunnen worden benut. Dat alles zou voor de mensheid een zegen zijn. Momenteel rent en vliegt men zichzelf voorbij. Er is veel haastwerk; nle,n kan geen dag en uur wachten; elke gedachte wordt 'n motie; een motie moet aanstonds in een klinkende daad worden getransformeerd. We propageren als journalist, die juist haastwerk gewend is natuurlijk geen la-la-gang. Integendeel, ferm doorzetten -op verschillend terrein is geboden; doch het is o.i. een feit, dat door ongeduld, wanbegrip en gebrek aan scholing in dit opzicht het uitblijven van direct suc ces van gekoesterde wensen het mehs- dom uitermate prikkelt en tot een alge mene - toestand van wantrouwen leidt, die menselijke en organisatorische ver houdingen verzuurt, sterker vergiftigt. Alles, moet zijn tijd hebben. Doch vandaag is het uitkijken deze uitspraak te lanceren op gevaar af ifnmers van voor achterlijk te worden gehouden. Zenuwen spelen de mensen parten. Men heeft ze niet in de hand. Daarom voor alles gezonde rust en dan vooral zielerust. Zich leren beheersen in woord en handeling is wel het probleem van de dag. HENK VAN DER MAZE. Prins Bernhard is gisteren in zijn vliegtuig, dat hij zelf bestuurde, op het vliegveld Northolt bij Londen aangeko men. De prins zal enkele dagen te Lon den doorbrengen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Nederland se Vereniging. De bloemen, die het podiujn in de Tivoli-zaal te Utrecht sierden, herinner den nog aan de viering van het 45-jarig bestaan, twee dagen tevoren, door de R. K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel c.a. Doch de ernst gisteren op de gezichten der afgevaardigden bij het luisteren naar de rede van voorzitter Blommers, duidde er op, dat het nu om meer ernstige zaken ging. Bij het opmaken van de: balans kon de eerste machinist tevreden zijn, maar niet voldaan. Het ledental kan nog groter worden" en moet deze zomer de 17.000 .bereiken. De samenwerking in Personeelraad en unies en andere organen was puik. De afdelingen moeten er echter op letten, dat gecombineerde ledenvergaderingen in de regel verboden zijn. Voor de zoete vogelaar, de E.V.C., zijn de spoorweg mannen in het algemeen doof. doch een waarschuwend woord is altijd goed. Wat de personeel-verenigingen voor sport en ontspanning betreft, men moet niet uit het feit,dat hier en daar afdelingsbe stuurders er aan meedoen, concluderen, dat St. Raphaël dergelijke organisaties sanctionneert. Men kent het standpunt van de K. A. B. Men kan verheugd zijn over het tot stand komen van het R. D. V., dat welis waar pas dezer dagen aanvaard is, nadat het reeds 10 November 1947 aan het col lege van rijksbemiddelaars en de minis ter van Verkeer was gezonden. Ernstige critiek leverde spr. op hel college van rijksbemiddelaars, dat hel beter meent te weten dan alle werk gevers, middenstanders cn werknemers en vaak een spaak in het wiel steekt Het heeft wat moeite gekost omvoor 16.500 mensen uit de laagste loonklas- sen een verhoging van 2.500.000 er door te slepen. De directie van de N.S. is krachtig van leer getrokken en b(j de debatten met de rijksbemiddelaars heeft de president-directeur van de N.S. gepleit alsof Mj onze vrijgestelde "was. De arbeiders-organisatie is niet blind yoor de economische moeilijkheden van het bedrijf en vandaar dat de heer Blom mers er nog op wees dat het bedrijf er in technisch opzicht bedroevend uitziet. Van de locomotieven is 75 pet. rijp voor sloping en het rijtuigen-park is tegenover 1939 gereduceerd tot 50 pet. Over de'verhoging van de pensioenen, waarvoor nog steeds geen wet gereed is. was spr niet erg optimistisch. Inzake de ordening van het verkeerswezen, waarbij het vrije vervoersbedrijf zijn hart ver pand heeft aan de vrije concurrentie, kan St. Raphaël aldus de heer Blommers. niet spreken van een behoorlijke saroenwer king met de K, V. P. Sympathiek was spr.'s beroep om m0" rele steun aan de bevolking van ZeeuwschNUa anderen in verband met n overnemen van de tramdienst Mecheie - Terneuzen, waarvan hij hoopte, dat aez zodanig geëxploiteerd zou worden, a dit nijvere stuk Nederland uit zijn ls01e' ment verlost wordt. Ten aanzien van het personeel heeft spr. geruststellende ver klaringen gekregen. De geestelijke adviseur, pater Borge O.E.S.A. sprak hierna een hartig W De Vergadering ging dan over tot de behandeling van de voorstellen. In de te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering der afd. Brabant der v.er. Het Ned. Trekpaard" kwam de te ver wachten nieuwe paardenwet ter sprake. Men sprak zich uit voor handhaving van het stamboekwezen bij de keuringen. De regering meent evenals bij de hengsten' ook bij de merriën tot keuring te moeten overgaan alvorens deze tot dekking toe te laten. De rijksveeteeltconsulent voor Brabant ir. A. Th. Ariëns betoogde dat het bij de nieuwe paardenwet de bedoe ling der overheid is de keuringen door regeringscommissies te doen geschie- den, waardoor ook niet-stamboekpaar- den ter keuring kunnen worden voor geleid. De vergadering wilde echter af zien van nog meer overheidsmaatregelen en de keuringen daarom in handen la ten van het voortreffelijk werkende Stamboek. De tragische spoonvegramp te Waedenswil aan het Meer van Zuerich. De trein, waarvan de remmen weigerden, reed met volle vaart het gebouw van de Jf einbaugenossenschaft binnenHet aantal slachtoffers Jjedroeg 21 doden. De Palestijnse kwestie ligt weer voor de veiligheidsraad. Gisteren heeft de Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, het vraagstuk besproken, echter zonder het standpunt van zijn regering ten aanzien van het voorstel tot het zen den van een internationale troepenmacht naar Palestina bekend te maken. Hij vér- zocht de raad, eerst te beslissen, of de internationale vrede wordt bedreigd. Austin stelde voor, dsÊ de veiligheids raad onmiddellijk besprekingen zou ope nen met de Britse, Joodse en Arabische vertegenwoordigers te New-York, om, zo mogelijk, tot overeenstemming over de verdeling van Palestina te komen. „Indien de veiligheidsraad het gebruik van een gewapende macht noodzakelijk zou achten, om de internationale vrede Beschikbare winst oorlogsjaren f 2.838.267; oyer 1946 f 584.965 Over de boekjaren 1940-1945 heeft de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen een totale bedrijfswinst ge maakt van f 5.828.761, terwijl het voor delig saldo van de exploitatie der sche pen bedroeg f 6304.606. De beschikbare winst bedroeg f 2.838.267. Het exploi tatie-saldo over 1946 was groot f 1.102.404 eA de netto winst f 584.965. Voorgesteld wordt over elk der zeven jaren 4% pCt. dividend zowel op de ge wone gis- op de pref winstdelende aan delen uit te keren, in totaal derhalve 31% pCt. dividend. Aan de rekenin# „reserve voor; vlootvernieuwing" werd in totaal toegevoegd f 2.310.000. De boek waarde der schepen per <81 December 1946 bedroeg f 2.949.574. De kostprijs der stoomschepen bedroeg f 6.247.982 én der motorschepen f 6.294.323. Kantoor en andere localiteiten aan de- buitenhaven te Vlissingen, werden door de oorlogshandelingen in Mei, 1940 to taal verwoest. Het bedrijf wordt thans geleid vanuit Rotterdam. Het Grand Hotel „Brittannia" in Vlissingen werd op 9 Mei 1940 verkocht. Van een hervatting van de gewone dienst kon in 1946 nog geen sprake zijn. Met de reparatie van de motorschepen .Primes Beatrix" en „Koningin ErAma" zal ltïnge tijd gemoeid zijn. o.a. door een nijpend tekort aam arbeidskrachten bij „De Schelde". te verzekeren, zullen de V. S. bereid zijn, hierover te beraadslagen. Indien de raad zou vaststellen, dat er inderdaad gevaar voor de internationale vrede bestaat, zijn alle ledenstaten verplicht, de veiligheids raad, bij het-handhaven van de vrede te steunen". Spreker voegde hier echter aan toe, dat deze actie slechts mag zijn gericht op het bewaren van de vrede en niet om het besluit tot verdeling van Pa lestina ten uitvoer te leggen. Austin achtte geen reden aanwezig voor een buitengewoon groot pessimisme. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft president Truman op zijn jacht in de Caraibische Zee verklaard, dat hij Austins rede zonder enige reserve goed keurt. Te Lake Success is men evenwel niet zo enthousiast. Men noemt Austins uit eenzetting een der meest dubbelzinnige en raadselachtige verklaringen, ooit gehoord. De voofraad penicilline, waarover wij jaarlijks de beschikking hebben, wordt geleidelijk groter. Totnutoe werd deze voor het grootste deel uit import -verkregen. Qnze eigen productie die van de Ned. Gist- en Spiritusfa briek in Delft is nog niet voldoende, doch onlangs bereikte die productie reeds 30 tot 40 pCt. van de in Neder land gebruikte penicilline. Dank zij de toeneming dezer productie wordt de toewijzing aan ziekenhuizen, vvel're dit geneesmiddel in depót oonemen. al ver hoogd. Men heeft zelfs de hoon. dat d'e eigen productie op het einde van dit jaar het mogelijk zal maken, ons land te voorzien met een hoeveelheW. welke gelijk is aan de voorraad, waarover wij thans jaarlijks door importen en eigen .productie de beschikking hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1