Het F anaalde Rijksdag brandt... Vuur, dat eens Duitsland zou verteren Op JAVA lijkt het... VREDE Bij De Villa werd voltrokken een vonnis MINISTER WITTEMAN SPEELT ZEVEN PARTIJEN SIMULTAAN Heeft Djokja zijn troepen in de hand? Uit de sportwereld Sportvaria e&icmcH caüuü Neurenberg stelde juridisch vast wat ieder wist Salarisverbetering voor burgemeesters en overheidspersoneel „NA DE SCHEEP Eieren gaan naar het buitenland SPORT IN ENGELAND Nieuwe gezondheids dienst Hartkloppingen over Chelsea DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 STRIJD VOOR EIGEN VARKEN Er zou voldoende voeder zijn MAXIMUM-PRIJZEN SIERAARDEWERK BEESTACHTIG OPTREDEN VAN LANDWACHTERS „WELL DONE RENVILLE. s Weinig verandering KARDINAAL SCHUSTER CONTRA COMMUNISME RIJK EN GEMEENTE BREED SCHAATS-KAMPIOEN VAN FRIESLAND De urtsfatn^dln81^ klassemetlt' IN MAART CONFERENTIE VAN DE 16 LANDEN? CHARITE VERBETERT ZWAAR GEWICHTRECORDS HEFFEN ARSENAL IS IN TREK DE LANGSTE TENNISSET ENGELANDS STANDPUNT IN ZUIDPOOL-GESCHIL Het wenst behandeling voor Haagse Hof Gentlemen's agreement met artsen Er valt niets meer te lachen Degradatie dreigt D< enige strohalm.0 Midden in de fekte en verbit-erdste verkiezingscampagne, welke de moderne tijd heeft gekend, namen de drie voormannen van de partij, welke naar de absolute meerderheid in het - parlement streefde, Hitier, Goebbels en Goering een rustSvond. Zij brachten die uren in de familie- of vriendenkring door, totdat. De 30ste Januari 1933, noodlottige dag, had de oude grijze presi dent Hindenburg op aandringen van Von Papen, de Oost-Duitse jonkers en de grote industriëlen uit het Westen aan de nationaal- socialist Hitier het rijkskanselierschap toevertrouwd. Zo was deze inderdaad wettig aan het bewind gekomen; maar hij had de meer derheid van de rijksdag niet achter zich; wel had hij doodsvijanden en onder dezen waren, meenden velen, de communisten de gevaar lijkste. Was het aan het bewind komen van Hitler legaal, allerminst kon men dit zeg gen van de maatregelen, welke van de eerste dag van^het nieuwe regiem af door de Führer en zijn getrouwen, onder wie Goering een eerste plaats innam, werden getroffen. Eenmaal aan de macht, pasten Zij' consequent de dictatoriale structuur van hun stelsel toe op de staatszaken. De rijksdag werd ontbonden, nieuwe verkie zingen werden voor Maart uitgeschreven, de politie kwam onder nazi-leiding: men leefde op de grens van burgeroorlog tus sen Hitlerianen en communisten: er vloeide dagelijks bloed, maar als het op geweld en plunderen aankwam, vond men de tegenstanders in hetzelfde kamp. De een was de andere waard, en is het •teeds gebleven. Zo brak de beruchte 27ste Februari aan. De spanningen waren tot een hoogte punt gestegen. Men voelde, dat er iets moest en ging gebeuren. En er gebeurde Iets, iets geweldigs, iets angstaanjagends. Iets wat nog steeds geen verleden is, *©mdat het een onverwoestbaar deel is van het sombere heden: een begin, dat zich steeds verder ontwikkelt: de brand, die van het rijksdaggebouw op de wereld is overgeslagen, en nog steeds onder de puin hopen broeit. Vrees bekruipt velen, dat de vlammen weer zullen oplaaien, en wat van de wereld nog is overgebleven, ten dodens toe zullen verschroeien. Of die angst werkelijkheid cal wor den, weet piemand. Zeker is echter, dat bij die brand een periode der wereld geschiedenis is afgesloten: dat toen een revolutie tot doorbraak kwam, en dat we nog steeds in dat tijdperk van ge welddadige schokken leven. Zeker is ook, dat velen dit revolutionnaire tempo niet kunnen bijhonden, en gaarne zou den aansluiten op vóór 27 Februari 1933. De klok terugzetten is uilgesloten; Hitler heeft het beproefd: hij is er aan ten gronde gegaan. Ook anderen zuilen er hun dood in vinden: op de beide extremen van de hedendaagse tenden- cen. Die avond, terwijl Hitier, Goebbels en Goering heel rustig of misschien erg onrustig thuis zaten, zag een toevallige voorbijganger, een theologische student, omstreeks negen uur, een geVelartist een ruit van de Westzijde van de rijksdag in slaan. Bijna tezelfdertijd bespeurt hij een lichtje of een vlammetje. In elk geval is daar iets bijzonders aan de hand. De voorbijganger waarschuwt een politie-agent: vijf minuten over negen. Om negen uur veertien wordt brand alarm gegeven, om negen uur achtien is de brandweer present. Als men het machtige gebouw binnen dringt, constateert men dat er talloze, veelal kleine brandhaardjes zijn. Maar hier en daar laaien de vlammen hoog op: er zijn vuurcentra en vele afleidings brandjes. En de co.nclusie ligt voor de hand: de oorzaak is geen kortsluiting en zelfs niet de zo vaak voorkomende on voorzichtigheid of onachtzaamheid; men heeft met moedwillige brandstichting te doen. Wie is de misdadiger? Tegen half tien wordt in een der gan gen een halfnaakte, wild uitziende man gegrepen: de Nederlander Marinus van der Lubbe. Naar het politiebureau over gebracht, bekent en verklaart hij de enige brandstichter te zijn. In het kwartier tijds tussen het moment, dat hij de ruit insloeg en dat andere dat hij werd gegrepen^zou hij met doodgewone vuur makers frentallen brandjes hebben ge sticht, maar ook geweldige vlammen heb' ben aangewakkerd: waarvoor echter zeer brandbare vloeistoffen waren gebruikt, Van der Lubbe vertelde, vertelde; fan tastisch wild. En spoedig begreep ineó, dat de stakker, zo hij al communist was, in elk geval ook zwakzinnig was. Hij kon de stichter van zo'n geraffineerde brand niet zijn; er moest iemand anders in het spel zijn. Ondertussen waren Hitier, Goering en Goebbels uit de familiekring op de plaats van de ramp aangekomen. De hoog oplaaiende vlammen hitsten de verbeelding van sde fantasl-Führer aan; en Goering had gemakkelijk spel om nog dezelfde nacht zijn heer en meester de Deruchte verordeningen tot bescher' ming van volk en staat tegen 1 commu nistische aanslagen te doen onderteke nen. listisch-voelende Goering de communisten de ondergang gezworen. Voor het bran dende rijksdaggebouw, met de op heter daad betrapte communist op het politie bureau was het een gemakkelijke triomf over zijn vriend en vijand Goebbels. Maar het was een onhoudbare veron derstelling, dat de halve idioot Van der Lubbe dit plan alleen zou'bedacht en uit gevoerd hebben. Er moest een medeplich tige zijn, en deze was snel gevonden: de communistenleider Dimitrof. Maanden later werd een proces gevoerd De zwij gende Van der Lubbe werd ter dood ver oordeeld en ook terechtgesteld; maar tegen Dimitrof was Goering niet opge wassen; hij kon deze niet aan de galg brengen; dat durfde zelfs de rechtbahk niet aan. speciale Er is nog een proces gevoerd: te Neu renberg. Daar werd Goering zelf als de brandstichter aangewezen; en de bewij zen ^voor deze huichelachtige misdaad waren zo absoluut afdoend, dat nu ook juridisch vaststaat, wat iedere niet- Duitser reeds wist en ook uitsprak: Goering heeft op welke wijze is een geheim gebleven de zwakzinnige Van der Lubbe misbruikt om wat onschul dige brandjes met vuurmakers te stich ten: maar zelf heeft hij met zjjn trawan' ten de geweldige, alles-vernielcnde vlammen doen oplaaien. Evenals zijn werktuig werd ook Goe ring veroordeeld om gehangen te wor den; maar op het uiterste ogenblik ont trok bij zich door een laffe zelfmoord aan de wrekende,- aardse gerechtigheid. Ten einde toe heeft hij de wereld misleid en bedrogen. Maar in 1933 bereikte hij zijn doel. Wel kon de Hitler-partij bij de laatste wettelijke verkiezingen in Maart geen zelfstandige meerderheid behalen: zij be reikte slechts 43 ft percent der uitgebrach te stemmen; maar door de gekozen com- munistisohe afgevaardigden uit te sluiten, kwam zij boven de 50 percent, Het einde der schamele Duitse demo cratie was aangebroken; de oorlogsvoor bereiding was begonnen; de weg naar ge weldige aanvankelijke successen, maar ook naar de uiteindelijke ondergang in onvoorwaardelijke capitulatie was betre den. De rijksdagbrand was het fanaal voor de greep naar de macht, helaas ook het fanaal voor de grootste wereldramp, welke de mensheid ooit heeft getroffen. Goering hief het vuur omhoog; een vuur dat tien jaar later zijn land zou verteren en in één grote puinhoop veranderen. In de kringen van varkenshouders is wederom onrust ontstaan, doordat als ge volg van de nieuwe regeling voor het houden van een huisslachtvarken, een groot aantal varkenshouders zich het recht van het houden-van een varkentje ziet ontnomen. Behalve de boeren en hun arbeiders, mogen naast enkele uit zonderingsgevallen slechts zij een var ken voor eigen consumptie houden, die I gemet land hebben (drie honderd vier kante roeden), In verband niermede belegde de fede ratie van varkenshoudersverenigingen in Zeeland te Goes een algemene vergade ring, waar de voorzitter, de heer H. Col- sen uit Sluiskil, erop wees, dat niets in de weg behoefde te staan om het kweken van varkens vrij te geven, daar er vol doende voeder is. De gehele vergadering bleek het met hem eens en verschillende voorstellen werden aan de hand gedaan om bij de overheids-instanties te bewerk' stelligen. dat elk zijn varkentje weer kon krijgen. Besloten werd zich met de land bouworganisaties in verbinding te stellen, teneinde via de Stichting van de Land bouw tot het beoogde doel te kunnen ge raken. Met een voorbeeldige vaart heeft de minister van Binnenlandse Zaken zich door zijn begroting heengewerkt, met zijn reeds uit de Tweede Kamer bekende flair de zeven sprekers beaniwoordend en ze hoffelijk maar beslist er aan herinnerd dat ze leden zijn der Kamer van revisie. Ofschoon Z.Exc. een paar remises scheen te duchten, werd er toch niet meer nageschaakt en z.h.s. zag hij zijn begroting aangenym'en. Zelfs de communisten deden dit keer mee, zodat er geen enkele verlies-partij voor deze schaakmeester viel te noteren. Naar wij vernemen, bestaan er plannen ook voor Sieraardewerk maximum prij zen- vast te stellen. Op het terrein van de suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat is de 47-jarige A. V. uit Oud-Gastel in een zinkput gevallen en omgekomen. Hij was gehuwd en had 5 kinderen. ville-accoord, werd een commissie ad hoe voor de procedure ingesteld. Deze kwam daarna met een voorstel „Well done «-HO,....' pree, Here, rep.ri.g Uj —fc ^^U^'JSUS'^SgSS sche, waaronder ook financiële en sociale vraagstukken zouden vallen en een admi nistratieve. Tevens werd een agenda-com missie in het leven geroepen, bestaande uit de voorzitters of vice-voorzitters der beide delegaties plus vertegenwoordigers van de C. G. D. Zij stelt de agenda voor plenaire ver gaderingen vast, verdeelt de agenda-pun ten onder de bovengenoemde commissies en coördineert het werk dezer commis sies. Tenslotte werden nog enkele andere, nóg meer gespecialiseerde commissie figuraties in het Vooruitzicht gesteld, maar voorlopig menen we ons steentje aan de proceduurljjke spraakverwarring alweer te hebben bijgedragen. Belangrijker is, dat de C. G. D.-woord- voerder van het „steeringcommittee" (agenda-commissie) na de eerste verga dering van bevredigende successen sprakwaartegen later èn de verte genwoordiger van het Koninkrijk en die der republiek protesteerden door te ver klaren, da' er op belangrijke punten voo- 't vaststellen der onderhandelingsagenda géén overeenstemming was b.ereikt. Bijna een Lake Success-persconferen- tie in het klein... J. W. HOFWIJK. van Abdulkadir en dit was de voorlopig laatste internationale klank van maandenlange „Scheepspraet", waarna- de kapitein het anket lichtte, niet minder dan vier.... zilveren rookstellen uit Djokja rijker, waarvan dat van Shekarno het mooiste en het duurste was. Inmiddels laadde de „Treub", een Nederlands schip, op de rede van Cheribon troepen in, die met duizenden uit de pockets kwamen: ongeiiniformeerd, vuil, lijdend aan allerlei ziekten (de Nederlandse schepen moesten ontsmet worden) maar blijkhaai voldoende gedisciph neerd om in dermate verbijsterende aantellen aan de instructies gehoor te geven, dat zelfs Djokja min of meer beduusd schijnt te zijn geweest. Goering had zijn zin gekregen, zijn doel was bereikt. Tegen de in de beweging links georiën teerde Goebbels, die over de grenzen van de partij heen steun zocht bij de extre mistische arbeidersmassa, had de kapita- De bijz. raad van cassatie heeft uit spraak gedaan in de zaken tegen land- wachters uit Noord-Holland, die in het laatste jaar van de Duitse bezetting op beestachtige wijze zijn opgetreden. De commandant van een landwacht commando, W. v. d. Spek uit Heiloo schoot op 1 Mei 1945 voor het raadhuis te Zwaag drie gevangenen met een machinepistool neer.. Tegen zijn slacht offers zeide v .d. S. voor hij hen neer schoot: Trek je jas maar Uit, want het zou zonde zijn als er gaatjes in kwamen". Met zijn horloge in de hand heeft'hij gewacht tot het twaalf uur was en precies bij de eerste klokslag heeft hij de drie man neergeknald. De raad verwierp het beroep, dat verd. tegen het doodvonnis van het Amster damse B. G. had ingesteld, daar voor van der S. geen verzachtende omstandig heden aanwezig werden geacht. Van der S. beantwoordde het vonnis met een minzaam glimlachje.. De proc.-fiscaal had levenslange gevan genisstraf geëist. De raad wijzigde voorts de doodstraffen welke het Amsterdamse hof heeft uitge sproken over twee medewerkers van v d S., namelijk D Jonker, uit Oudkarspel sn P. Mayer uit Oudesluis in levenslange gevangenisstraf, omdat de raad aanpam dat zij hebben gehandeld onder invloed van hun commandant. Het beroep van de iandwachter G Alders uit Amsterdam, die eveneens tot deze groep behoorde en tot levenslang was veroordeeld werd verworpen. De oorspronkelijke opgave van repu blikeinse zijde weliswaar sterk schom melend heeft tenminste nooit van 24.000 pocket-soldaten gesproken, zodat men zich af moet vragen, of Sjaritfoedin slecht op de hoogte was, óf dat men aanvankelijk andere plannen koesterde, waarvoor de koud-berekenende realist politicus Hatta. die de verantwoordelijk heid van Sjariffoedin overnam, niet veel voelt. Uit deze, men mag rustig zeggen, bui ten èlle verwachtingen vlot verlopen- evacuatie blijkt boyendien misschien nog iets anders: Djokja heeft, indien de or ders wérkelijk uitgaan en niet naast de officiële instructies nog richtlijnen voor intern gebruik n de koerierstassen ver borgen zitten, wel degelijk een groot deel van de republikeinse troepen in de hand. Men vraagt zich dan ook dit feit als juist accepterend af, wat voor opvat tingen men eigenlijk vroeger in de prac- tijk omtrent allerlei gegeven garanties huldigde. Een andere theorie is, dat de troepen, die het vooral in de bergen niet zo com fortabel hadden, reeds lang strijdensmoe waren, maar niet tegen de orders in naar huis durfden. Misschien hebben beide factoren tezamen tot deze gelukkige en correcte oplossing bijgedragen. Inmiddels is de hele republiek in de weer om deze groeperingen zo goed mo gelijk op te vangen en wordt haar om de andere dag verzekerd, dat men noch po litiek noch op militair gebied de neder laag heeft geleden. Dat Hatta het tegenover zijn primitiel, mqt schijneffecten veroverd, grotendeels op uiterlijkheden afgaand volk, erg ge makkelijk heeft, zal niemand geloven, maar er zijn tekenen, dat hij het zonder al te veel holle phrasen, reëler en met vermijding van een goedkope en kort zichtige „jacht op applaus" wil proberen Er zijn dan ook wij komen hier di rect op terug reeds enige pogingen ondernomen om de stand van zaken nuch terder en „pijnlijker" aan het republi keinse volk voor te stellen dan te voren ooit iemand durfde. Overigens een in de republiek wel uitermate gevaarlijke pioniersarbeid. Dubbel jammer is daarom, dat de ra tionalisatie van de opperste legerleiding waarvan in een presidentieel decreet sprake was, nu weer niet schijnt door te gaan. Wanneer men het ons vraagt, was het namelijk reeds van de eerste dag af, dat Soedirman zich tooide met de opperbe velhebberssterren, duidelijk, hoe verder felijk het is, wanneer iemand een stuk bordkrijt en een aanwijsstok plotseling ruilt voor een maarschalkstaf. Het nieuw ste republikeinse toverwoord: „rationali satie" houdt schijnbaar Jn, dat ook het generaalschap, geen windeieren legt, daar hij nu zwaar in de politiek zit (evenals vele andere generaals....). Maar al zijn er dan ai weer pessimis ten, die op geruchten omtrent ge vonden geheime instructies afgaan en beweren, dat de kern dezér troepen al of niet gewapend' terug zal gaar. als plebisciet-vijfde-kolonnevoorlo pig hebben we rust en wordt er op Java in het door ons bezette gebied zo weinig geschoten, dat het in vergelijking met vroeger wel.... vrede lijkt. Men wacht nu nog slechts op een ol- ficiële republikeinse verklaring, dat élle troepen veilig thuis zijn en de eva cuatie voltooid. „Well done Renville!" Slaan we déze bladzijde van de aan Nederlandse zijde onverbiddelijk vast gehouden agenda-volgorde thans om na een voorzichtig geparafeerd „accoord", dan zien we een welhaast nog onbe schreven pagina onder het hoofd: „poli tieke onderhandelingen". Op 19 Januari, twee dagen na het Ren- w eerberichtj i Weervérwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot J Vrijdagavond: Vannacht weer matige vorst, morgen j overdag zonnig weer met in de mid- dag temperatuur tijdelijk boven het j vnespunt; vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. 27 Febr.: Zon op 7.33 uur, onder •18.14 uur; maan op 22.13 uur, onder; 8.55 uur. Het feit, dat tengevolge van de deva luatie van de Franse franc de uitvoer van Nederlandse eieren naar Frankrijk even stil stond, heeft hier en daar al ge ruchten doen ontstaan, dat er kans was, dat de eieren geheel van de bon zouden komen. Inmiddels t* Frankrijk echter alweer in de markt gekomen en in Engeland belieft -men or.ze eitjes ook. In het in 1947 afgesloten handelsver drag met Frankrijk was o.m. een post opgenomen betreffende de export van 30 millioén verse eieren naar genoemd land; later is deze post verhoogd met nog 10 millioen stuks (5 millioen verse- en 5 millioen koelhuiseieren). Begin Februari j.l. was dit contingent uitgeput, zodat mede in verband met de morifetaire moeilijkheden, waarmede Frankrijk te kampen had de export van eieren naar dit land tijdelijk stil stond. Kort geleden is echter wederom toe stemming verleend voor de export van 10 millioen eieren. Inmiddels is met Engeland een overeenkomst afgesleten om in Februari 20.000.000 verse kippen eieren aan dit land te leveren. Enkele dagen geleden heeft de aarts bisschop van Milaan .kardinaal Alfred Schuster, een herderlijk schrijven uit gevaardigd, waarin hij de priesters van zijn dioeees verbood de absolutie te ge ven aan communisten en aan leden of aanhangers van bewegingen, die strij dig »ijn met de katholieke leer. Dit schrijven heeft in linkse kringen een storm van verontwaardiging teweeg gebracht, i. v.-waarmede de „Osservatore Romano" schrijft, dat, indien de Kerk geen stelling zou nemen tegen valse leer stellingen ener politieke partij, zij daar door te kort zou schieten in haar roeping. Het schrijven van de kardinaal, dat na volging vond bij 79 bisschoppen van Zuid- Italië, heeft de secretaris van de Italiaan se communistische partij, Longo, aanlei ding gegeven tegen de kardinaal toepas sing te vragen van artikel 71 der kies wet, waarbij bedienaren van de gods dienst, die kiezers bewegen om voor of tegen seen bepaalde candidatenlijst te stemmen, wordert bedreigd met gevange nisstraf van zes maanden tot drie jaar. De verontwaardiging over het schrij ven van de kardinaal wordt begrijpelijk wanneer men weet, dat ,bij de komende verkiezingen communisten en socialis ten samengaan en deze laatste voor het grootste gedeelte huh kerkelijke plich ten waarnemen. Doordat te Utrecht een locó-motor bij een botsing met een locomotief terecht kwam op de draden, waar mee de seinpalen bediend worden, was Woensdagmiddag het treinver keer van en naar Arnhem en Den Bosch korte tijd gestagneerd. Allereerst kwam Z.Exc. te spreken over de verhouding van rijk en gemeen te. Er is pas eer ontwerp, een noodvoor-' ziening ter zake inhoudend, bij de Twee de Kamer aanhangig gemaakt en dies lag het voor de hand dat onze Senaat daarop niet ging anticiperen en de minister kon dan ook volstaan met er op te wijzen dat aan de door zijn „opponenten" geuite de siderata (inzake ruimer armslag, minder centralisatie en objectieve normen) voor een goed deel door de nieuwe regeling werd tegemoet gekomen, al blijft zij dan een noodvoorziening, die grotere vrijheid voor de gemeenten niet toelaat. De auto nomie is overigens een hoog goed, maar zij kan niet dienen als sleutel voor de oplossing van alle vraagstukken (electri- citeitsvoorziening, die uit technisch en economisch opzicht over grote oppervlak ten moet geschieden). Dat de minister over d& vermakelijk heidsbelasting een en ander had te horen gekregen, achtte Z.Exc. blijkbaar niet verdiend; hij dacht nogal goed te hebben gedaan met deze inkomsten ten slotte voor de gemeenten te sauveren. Nadat hij plechtig had beloofd „niet meer circulaires dan nodig is" te zullen uitvaardigen, stelde Z.Exc. vdod over brandweer en politie maar verder niet te veel meer te zeggen teneinde energie te besparen. Terzake van beide aangelegen heden staan n.1 eveneens nieuwe wette lijke regelingen op stapel. De a.r. senator Hommes, die in een maidenspeech allerlei overhoop had ge haald, moest de bewindsman nochtans even hoffelijkheidshalve antwoorden, dat het politie-vraagstuk niet langs monisti sche weg is op te lossen. En hij legde hem nog eens uit, waarom de zaak nu niet meer commissoriaal kon worden ge maakt, dan zóu het immers zeker weer twee i jaar duren voor zij haar belag kreeg. Wel voelt Z.Exc. alles voor een commissie, die de werking der nieuwe wet zal moeten toetsen op de (het) goede verstand (houding) tussen de diverse autoriteiten, welke er mee te maken krij gen. Salaris verbetering Van nog een paar commissies overi gens 'geen hobby van de minister zijn vlotte en goede resultaten te wachten. De commissie—Ova kan alree ten voorbeeld gesteld worden, maar ook de commissie De Quay dient genoemd, daar zij, in Oct. v. j. benoemd, nu reeds haar rapport gereed heeft inzake desalariëring der burgemeesters. Men mag het binnenkort met belangstelling tegemoet zien. Ook de resultaten van de technische herziening der ambtenarensalarissen zul- lèn over een paar maanden bekend ge maakt kunnen worded. De hoop mag uit gesproken worden dat het accoord zal meevallen; maar Z.Exc. waarschuwde te gen te hoge verwachtingen. Niet alle sa larissen gaan omhoog; de regering is aan haar loon- en prijspolitiek gebonden. Bin nen het raam daarvan zullen kennelijke fouten gewijzigd en hinderlijke plooien glad gestreken worden en wel met terug werkende kracht tot 1 Jan. '48. In verband hiermede wraakte Z.Exc. de cijfers van mr. Kolfschoten, die niet, zo» als deze senator deed. voor simpele ver gelijking in aanmerking kunnen gebracht worden. Volgens deze cijfers n.l. zou de industrie-arbeider sedert '39 met 60 pro cent vooruitgegaan zijn. de ambtenaars wereld slechts roet 45. Het salaris van het gros der ambtenaren echter is veel meer omhoog gegaan (waarbij 60 pet. geen uit zondering is en sommigen met kindertoe slag tot 73.6 komen). Georganiseerd overleg i Van meer dan één zijde was op herstel van het Georganiseerd Overleg aange drongen en de heer v. Lieshout (K.V.P.) was er helemaal niet over te spreken dnt deze zaak nu al van '45 af traineert. Zij krijgt nu zegde de minister toe eer lang haar oeslag. Maar Z.Exc. rekende de ongeduldige senator voor, dat er nog al een en ander aan vast zit. Met name de vraag en daarnaar was natuurlijk de heer Brandenburg (Com.) zeer nieuws gierig of de E.V.C. wel zal kunnen worden toegelaten, 's Ministers ambtS' voorganger, dr. Beel, nam ter zake ,een aljvijzend standpunt in. De huidige mi nister helt ook daartoe over, maar be schouwt de kwestie als nog niet afgedaan maar wacht nog het advies af van de commissie ad hoc, die ook het classifica tie-probleem bestudeert. Tegenover het betoog van de heer v. Lieshout, dat de extra-toetsing van het weekloon in de gemeenten geen „be proefd beginsel" kan geacht worden doch dient te worden afgeschaft, stelde de mi nister dociel, dat hij dit dan maar een minder beproefd beginsel zou vinden en het mede onder de aandacht der commis sie ad hoe zou brengen. Aan de heer Hommes, die o.m. nog over Zondagsviering en zedenverwildering (in clusief bioscoop-gevaar) bekende klanken had doen "horen, kon Z.Exc. mededelen, dat zijn voorontwerp-Zondagswet reeds bij 't departement var Justitie is aangeland en dat ook de commissie—Sassen inzake de herziening van de Bioscoopwet niet lang meer met haar rapport op zich zal laten wachten. De Amsterdammer Breed heeft Woens- dagmiddag te Heerenveen het kampioen* schap van Friesland behaald. Hij werd eerste op de 500 m en 5000 m en derde ïr* q®. J560 m. De Leeuwarder Charisius, fiS» de 500 m op de tweede, bij jie ,op d,e eerste en bijde 5000 m op werd ats bcslae wist te leggen, biezen .Eindhoven» |°VelsIhot 2.50; 3. Breed 2.51.9; 4. Ekel^hot 2 52 5. Van de Berg (Wartena) 2543. Rn' Vries 2.58.4. 0. ue 5000 m: 1. Breed 9.57.7;. 2. Van da Berg 9.59.8, 3. Charisius 10.7; 4. Verbie zen 10.14.8; 5. Ekelschot 10.36.3; 6.' De Vries 10.45. Alg. klassement: 1. Breed 165.97; 2 Charisius 167.20; 3. Verbiezen 170.146; A Van de Berg-173.146; 5. Ekelschot 173.146° 6. De Vries 177.256. L. H. Uit betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat Engeland en Frankrijk binnenkort de 14 andere regeringen van West-Europa, die bü het Europese her stelprogramma betrokken z (j n, zullen uitnodigen om in de week na 15 Maart een conferentie te Parijs bij te wonen, mits de driemogendhédenconferentio over Duitsland dan geëindigd zal zijn. Hiertoe is besloten na aanhoren van het rapport van 'Berthoud en Marjolin, die de hoofd steden van West-Europa hebben bezocht. De conferentie zal waarschijnlijk kort zijn en de volgende punten komen ter sprake: 1. De vooruitgang in de samenwerking tussen de 16 lapden. 2. 'De rapporten van de technische com missie aangaande brandstoffen, ijzer, en staal, electriciteiit, voedsel ei arbeids krachten. 3. Het opstellen van richtlijnen voor een permanente organisatie, die de 16 landen vertegenwoordigt. Deze commis sie zal de hulp van de V.S. in de ver eiste banen leiden. Op de gala-avond van de A. A. C. Her cules in gebouw Bellevue te Amster dam heeft de Nederlandse zwaargewicht kampioen in het heffen, Bram Charite uit Den Haag, alle drie op zijn naam staande Nederlandse records, te weten tweehandig drukken, tweehandig trekken en tweehandig stoten, verbeterd en zë gebracht van respectievelijk 120 kg., 117x4 kg en 150 kg. op i22ft kg., 120 kg. en 152 ft kg. Tom Whittaker, manager van Arsenal, heeft medegedeeld dat uit Vijftien landen aanvragen zijn ontvangen voor een wed strijd tegen de „Gunners" na afloop van het league-seizoen. Het bestuur zal zich binnenkort beraden over al deze uitiio- digingen, die meestal een vast bedrag van 1000 pdst. garanderen plus een ver goeding voor reis- en verblijfkosten. Men wil de tournee zodanig regelen dat hier door geen schade wordt toègebracht aan de reis van de nationale Engelse en Schotse elftallen die zich eind Mei even. eens naar het continent zullen begeven. Salt Lake City 25/2 (ANP). Gisteren verSloeg het dubbel Riggs (Amerika) en Pails (Australië), Jack Kramer (Amerika) en Segura (Ecuador) met 2725. Dit is naar men meent de langste set, die tot nu toe gespeled is. Het vorige „record" werd in 1923 in Amerika gevestigd, toen_ Tilden met 2523 van Anderson won. De Ned. schaatskampioenschappen op de lange baan, welke Vrijdag en Zaterdag te Groningen zouden worden gehouden, zijn wegens de slechte toe stand van het ijs afgelast. De universiteitsploeg van Michigan heeft het wereld-zwemrecord 3 X 100 m. wisselslag-estafette gebracht van 2 min. 50.5 sec. op 2 min. 49.2 sec. •p Na België en Tsjechoslowakije heeft thans ook Zwitserland besloten niet deel te nemen 'aan het Olympisch voetbaltornooi te Londen. O Bij de a.s. zomercompetitie water polo zullen wel promotie-wedstrijden gespeeld worden, doch wordt geen degradatie toegepast. O Zondag wordt op de banen der Haag. se IJsclub het Ned. kampioenschap schoonrijden voor paren verreden. p De Woensdagavond gespeelde ijshockey wedstrijd H.H.Y.C.—Bern is door da Hagenaars met 54 gewonnen. De S. C. Bern wan de ijshockey- wedstrijd in Tilburfe met 18—3. De Britse minister van Buitenlandse zaken, Bevin, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regering weigert de Zujdpoolkwestie aan de veiligheidsraad voor te leggen, doch heeft er op aange drongen, dat het geschil voor het inter nationaal gerechtshof zal worden ge bracht, voordat men op enige andere wijze optreedt. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft de mededeling van de Chileense presi dent Videla, dat Chili een deel van het Zuidpoolgebied, dat tot het door Enge land beheerde gebied der Falkland- eilanden behoort, heeft geannexeerd, „onvriendschappelijk en zelfs uitdagend" genoemd. Volgens deze woordvoerder houdt deze mededeling van de president in, dat het gebied in feite niet Chiieens is. Naar d§ minister van Soc. Zaken mede deelt, is het ontwerp voor de nieuwe gezondheidswet bij de Centrale commissie voor .de volksgezondheid in behande ling. Een der grondslagen van het ontwerp betreft de instelling van districtsgezond heidsorganisaties. Tevens wordt daarin uitgegaan van een nauwe samenwerking met de overheid, waarbij niet alleen aan het rijk, doch ook aan de gemeenten en de provincies is gedacht. Door een soepele organisatie wordt er naar gestreefd, dat de afbakening van overheids- en particuliere bemoeiingen in overeenstemming kan worden ge bracht met de eisen der volksgezondheid in Ie onderscheiden gebiedsdelen. De minister betwijfelt of het inderdaad grote belang der volksgezondheid het wenselijk zou maken tot financiering door heffing van een afzonderlijke ge zondheidsbelasting over te gaan. Aan de voorbereiding van de zieken fondswet, waarbij bijzondere aandacht wordt besteed aan het verband, dat terzake bestaat met de gezondheidszorg, wordt met spoed gewerkt. Bij deze voor bereiding wordt mede aandacht besteed aan de eventuele bevordering van pro- phylactische maatregelen. Ten aanzien van de samenwerking met de artsen kan worden opgemerkt, dat ook de desbetreffende onderhandelingen vorderen. Aangenomen mag worden, dat binnenkort een gentlemen's agreement tussen fondsen en huisartsen tot stand zal komen waarin mede opgenomen is de instelling van plaatselijke gemengde cofnmissies van toezicht op het zieken fondswezen. Het is nu Zondagochtend. De open haard is aan. Op het balconnetje van ons flatje steken de (pas uitgekomen) trocusjes hun neuzen nog net uit de sneeuw; over een uur zullen ze réeds geheel onder een witte vacht begraven zijn. Wij voelen'ons als in Alaska; het kwik staat nog lager dan hij Chelsea. De moed zinkt ons in de schoenen om u in deze antarctische condities nog wat warmte hij të brengen; onze hihher-vingers vertikken het haast te tikken. Er is trouwens niet zoveel schoons te verhalen Wij bewonderen het half millioen En gelsen, dat Zaterdag de, voetbalwedstrij den bezocht en wij bewonderen nog veel meer het (andere) half millioen Engel sen dat in tegenstelling met hun ge woonte van de voetbalwedstrijden is thuis gebleven om in het dichtstbij zijnde locale kroegje te gaan klaverjassen. Sta tistici hebben uitgerekend dat de laatsten aan de League-clubs een schade-post heb ben bezorgd van 50.000; het zij zo.. Wat zij aan gezondheid hebben gespaard, staat nergens geregistreerd, maar dat be drag ligt allicht hóger. Slechts de allerduurste journalistieke plicht bracht ons dan ook naar Aston Villa's voetbal-villa om getuige te zijn bij de voltrekking van een vonnis. Op een sneeuwen kleed betraden onze (Chelsea)-blauw-hemdjes vastberaden de arena om een vooraf geweten nederlaag te incasseren. Wij hadden namelijk in de trein eens uitgeplozen hoe Chelsea's re sultaten in uit-wedstrijden geweest wa ren tot op deze dag. Dit was niet verhef fend. Van de 13 matches op vreemde grond hadden ze er slechts één gewonnen en twéé gelijk gespeeld, het laagste be drag aan „away-points" uit de hele ai - sie. Het beloofde niet veel goeds. e - belofte kwam in vervulling Laat ons beginnen met het eind: drie nul voor Aston Villa. En het is niet de eerste keer dat we moeten getuigen dat de nederlaag veel groter had behoren te zijn, ware het niet dat de factor „st°™ geluk" de score nederig hield. W3"1- was tenslotte maar louter toeval dat e n- maal vóór en viermaal nè de rust d sea-half-back Danny Winter »7"s in a name?" op de doellU te verhinderen dat de accu er" hoogd. Maar wat doet het gaat niet meer om de 8oa 'k„.,r(i jf pun" ten. Die waren na ,,^arber reeds so-wie-so verdwenen, zulks demonstreer de de Villa maar al te duidelijk. Wij hebben altijd de enkele keren dat wij ëen Music Hall plegen te bezoe ken gelachen om de Chelsea-grapjes der komieken. Ze konden soms zo gees tig en zo raak zijp. 'n Hele zaal bulderde dan het was de populariteit van „ons" Chelsea en wij voelden soms alsof het óók voor ons bedoeld was, -al dragen wij geen blauw overhemd en geen blauw-witte das. Chelsea leeft meer ónder onze che mise; oaér, waar het hart klopt. Maar uu hebben wij alleen maar hart-klop- pingen. En het lachen is ons allang ver» gaan, ook in de Music Halls. Nu is dit Chelsea dan Zaterdag wear een plaatsje lager gezakt en wij hebben vrijwel alle moed opgegeven. Zeker, e* zijn nog 13 wedstrijden te spelen. Maas Chelsea bevindt zich niet in een „Up« hill-battle" maar op de „Down-hill-run Dat is niet hetzelfde. Als ons zoontje een Kerst-rapport vertoont met n stelletje vieren, die met het Paas-rapport_ veran derd zijn in vijven, dan haait hij het. Maar als het precies b'7?g1e.^®frci ls> dan haalt hij het (waarschijnlijk) niet. Soit, dan doet hij het t voligeind jaar over> Maar wanneer wij eens een blik werpen op de namen van "en, die nu in de „Second Division de tweede viool spelen, dan zij" er ma55 ,z®^r weinige die wij niet *n °nz® 2'"Jarige Chelsea-carrière gekend nebben ajg eerste klassers. Do „Second Division" is echter gelijk een moeras, men wordt er in vast gezogen, paar is geen kwestie van „het volgend 1 aJ jVer doen". Dat kan een mensen leeftijd duren. Dat kan 'm zitten in één gemiste strafschop. Dat kan 'm zitten in een paar centimeters néést de paal. Vergeef gij, vaste-lezer onza droefheid en onze vrees. Wij zien eike wèek Arsenal aan de top: dat alleen reeds is bitter. Maar langzaam-aan Chelsea ta zien wegkwijnen, bloedloos en zieltogend, is véél, véél erger. Chelsea heeft nog nooit de Cup en nog nooit de League ge wonnen, maar we hebben er geen traan om gelaten, wij willen niet haantje-de- voorste zijn. Maar nóg eens ter?°:, in het „stelletje ongeregeld" van Millwall, Doncaster en Notts Forest spaar ons dat! Toen zulks, zowat 15 jaar geleden, gebeurde, zijn wij U en cneisea trouw gebleven en niet vergeefs. Maar 0p onza (vergevorderde)leeftijd presteren we" dat geen tweede keer meer. Dan blijven we 's Zaterdags op ons buitenhuisje in Sevenoaks en tuinieren wij in (kleine) tuintje, geven de kippen voer en als het. dan zes uur is en de British Broadcasting Corporation zegt ootball Results, Divi sion One, Chelsea nought, Luton Town three" nou, dan denken we: zielig! Maar dan zit er met 'n hogerburgerscho- lier in AJkmaar en 'n orkest-dirigent in Tilburg en 'n juffrouw in Rijnsaterwouda wij „grijpen" maar wat uit de „fan mail" te treuren met ons. Dan is dit plaats ingenomen door een echte expert, zo'n stopperspilsystemer, met véél tech niek en misschien zonder hart. Buiten dwarrelt nog steeds de sneeuw, de hout-haard kneppert. In deze eersta- „all-Chelsea-letters" geven wij (nood gedwongen en met weemoed) de ellendig nuchtere cijfers alé slot. Hier staat het dan: gesp gew gel verl doelp pnt 20 Chelsea 29 8 7 14 36-54 23 21 Blackburn ,29 8 6 15 40-56 22 22 Grimsby ..30 6 4 20 35-82 18 De laatste twee dégraderen onherroe pelijk. Wij behoren nóg niet tot de laatst# twee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2