De NIEUWE „dem°cratie" in T s j echoslo w aki j e Onstuimig tempo der zuivering Mr. J. In 't Veld minister van Wederopbouw Gong 5 Op excursie met de „Arcturus'' Weer explosies Van schuur en zolder tot industrie van wereldnaam PRIJSBEHEERSING: „UTILITY"- SERVIESGOED GEEN FICTIE DE OPLEIDING van onze soldaten NEDERLANDSE HANDEL MET DUITSLAND DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De invasie van Guatemala Onzalige erfenis Eervol ontslag aan minister Neher Nazi's vrij In 1947 voor ruim vier millioen vervaardigd Schippers worden bekroond LAGEN De nieuwste aanwinst van het loodswezen Geringe uitvoer naar de dubbelzone fÖsfe JAARGANG No. 20555 ZWARTE HANDEL OF ZUINIGHEID? Alleenwonende dame had enorme voorraad levensmiddelen VOOR WIE DIE WAPENS UIT TS JECHOSLOWAKIJE HEUW MIJNENVELD ONTDEKT GEVAARLIJKE ACHTER BLIJVERS IN DE „POCKETS" OPKOMST VAN DIENST- PLICHTDOEN VERSCHOVEN N.S.F. BESTAAT 30 JAAR Ui op hun erewoord RUSSISCHE ITAATZAATERT.T luchtvaarttroepen BRANDSTOFBON a s. moeders RODE TROUWPARTIJ IN DE KERK HET PARLEMENT VAN WEST-JAVA Maandag verkiezing staats hoofd DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270;. te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur; J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het nieuwe Tsjechoslowaakse kabinet was gisteren ten paleize van Benes, om er de „eed op de grondwet" af te leggen. Gottwald en de zijnen beloofden „op hun eer en naar hun geweten nauwgezet en onpartijdig hun taak te zullen verrichten en zich te houden aan de grondwet en overige wetten". Na afloop van deze plechtigheid hield Gottwald een korte rede, waarin hij fel reageerde op de Amerikaans-Brits-Fran se veroordeling, maar de motieven dezer veroordeling niet weerlegde. Hij dankte daarna Benes. Volgens „strict democrati sche. constitutionele en parlementaire methoden zou geroyeerd worden" ver zekerde hij. Benes wees nogmaals op de tweestrijd, die hij had moeten voeren, alvorens deze regering zijn goedkeuring te geven. Hij had het gedaan om erger te voorkomen. „Gij wilt de staatszaken in nieuwe banen leiden en volgens een nieuwe vorm van „democratie", voegde Benes Gottwald toe, „ik wens voor u en voor het land, dat het allen geluk zal bren gen". Met onstuimigheid wordt inmiddels in den lande de weg gebaand der nieuwe democratie. De „zuivering" is in volle gang. Journalisten, docenten, politieke leiders en fabrieksfunctionarissen worden in massa's ontslagen, als hun denkbeel den niet in overeenstemming zijn met de geboden van het Kremlin. De actie- comité's zullen, evenals in het Russische moederland de sovjets, een permanente plaats in het publieke leven krijgen. Straks komt de zuivering der diplomaten ir. het buitenland aan de beurt. Radio Praag heeft aangekondigd, dat de Tsje chische en Slowaakse omroepen zullen worden saamgevoegd, om te beter de leer der nieuwe „democratie" te verkon digen. De jeugd krijgt nieuwe leerboeken voor haar politieke opvoeding, heeft de minister van onderwijs gedecreteerd en in alle scholen zal het portret wor den opgehangen van de nieuwe leider, Stalin. De pers kreeg opdracht, binnen- en buitenland goed in te lichten. „Ze moet haar berichten daarom putten uit de officiële bronnen, die haar ten dienste staan". Bidault over de les van Praag De Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, heeft het debat over de buitenlandse politiek in de nationale vergadering geopend met een verklaring over Tsiecho-Slowakije. „De Fransen moeten zich er van be wust zijn, dat het nu meer dan ooit nodig is, dat er eensgezindheid bestaat tussen allen, die de vrijheid van het land en het individu boven alles liefhebben", zeide hij. Bij deze woorden stonden allen uitgezonderd de communisten, op en Juichten Bidault toe. De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije, aldus Bidault, hebben het interna tionale evenwicht gewijzigd. Het is niet aan te nemen, dat deze manoeu vres op Internationaal terrein onbe- De'politie te Schoonhoven heeft een inval gedaan bij de alleenwonende dame mej. S. Enorme voorraden koffie, thee, hovermout, biscuits en allerlei andere le vensmiddelen werden aangetroffen. Er moest een 6-tons vrachtauto aan te pas komen om al de in beslag genomen ar tikelen te vervoeren. Ze had ook kans gezien „op haar bonnetjes" zes of zeven kazen te sparen. De vrouw is reeds vroeger tot drie maanden gevangenisstraf wegens distri butie-overtredingen veroordeeld. Naar de „Gazet van Antwerpen" mededeelt, heeft de politie in de' Ant werpse haven 117 kisten in beslag ge nomen, welke wapens bleken te bevatten Op de laadbrieven was melding gemaakt van .een andere inhoud. De kisten kwamen uit Tsjechoslowakjje en stonden ingeschreven als transito-goed voor het buitenland. paald kunnen voortduren, zonder een gevaarlijke situatie te scheppen. Dit is geen ultimatum, doch een confronteren van feiten. Tien jaar geleden, zo ging Bidault voort, duidde de naam Praag als onveilig signaal het begin van Hitiers offensieve stap aan. Zekere methoden doen aan dat verleden denken (Hier >vas Bidault door geschreeuw der communisten niet meer te verstaan). Engeland, Amerika en Frankrijk, aldus de minister, hebben de nadruk gelegd op het opzettelijke karakter van de crisis, die een totalitaire partij aan de macht heeft gebracht. De hemel van Bohemen is opnieuw verduisterd; een gebeurtenis vau niet te schatten consequenties drijft de spot met alle pogingen, om Europa van een gevaarlijke tyrannie te bevrij den. Ondanks het veelomvattende werk van diverse mijnopruimingsdiensten blijkt het mijnengevaar nog steeds aanwezig te zijn in-Noord-Limburg. Werd het vorige week door een explosie vlak aan de rijksweg te Well een boerenwagen en een paard aan stukken gereten, terwijl de voerman ernstig werd gewond, thans stiet een van de arbeiders, werkzaam in de bossen tus sen Helden en Kessel, plotseling op een mijn. Een nauwkeurig onderziek leidde tot de ontdekking van een tot dusverre nog geheel onbekend mijnenveld. Ook de 9.850 ton metende Britse krui ser „Devonshire" is gisterenavond met troepen aan boord uit Jamaica naar Be lize, de hoofdstad va Brits Honduras, vertrokken in verband met een mogelij ke aanval, die zou dreigen van de zijde van „onverantwoordelijke elementen" uit de aangrenzende republiek Guatemala. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft bericht van de Amerikaanse ambassade in Guatemala ontvangen, waarin de waarheid van de geruchten, dat Guatemala Brits Hondu ras zou binnentrekken, in twijfel getrok ken wordt. Het Bataviase ..Dagblad" schrijft on der het hoofd „Onzalige erfenis", dat de feiten uitwijzen, dat een groot aantal republikeinse strijders niet uit de z.g. „pockets" is geëvacueerd. Het blad ont ving uit verschillende plaatsen berich ten over schermutselingen en beschie tingen van auto's en kleine eenheden. Tegen deze achtergeblevenen acht het „Dagblad" slechts één maatregel moge lijk: maken zij zich schuldig aan afper sing, verstoren zij rust en orde, komen moord of poging tot moord voor, dau behoren zij volgens onze wetten terecht te staan voor de Nederlandse rechter. Het blad oordeelt, dat zich zo voor de zoveelste maal ten duidelijkste de on zalige gevolgen openbaren van de be sluiten van de veiligheidsraad, die Ne derland er toe noodzaakten de zuive ringsacties ontijdig te beëindigen, het geen het blad een onzalige erfenis noemt. In het bericht „Opkomst van dienst plichtigen verschoven" leze men juist, dat de opkomst is verschoven van 2 Maart naar 9 (negen) Maart. Iviii ij 4*V-. De Nederlandse Seintoestellenfabriek te Hilversum vierde haar SO-jarig bestaan. Employe's en genodigden trekken de versierde fabriek binnen voor de onthulling van het geschenk, de directie aan te bieden. Toen In 1918 de N. S. F. bescheiden in een pand op de Groest te Hilver sum ln een grote schuur en op een zolder met de fabricage van haar toe stellen begon, kon niemand vermoeden dat dertig jaar later deze fabriek tot een der grootste en belangrijkste in dustrieën van ons land zou zjjn uitge groeid een industrie van wereldnaam. De enkele pioniers van het begin zijn uitgegroeid tot een arbeidersleger van 3000 man. De viering van deze verjaardag ge schiedt op bijzonder feestelijke wijze omdat het zilveren jubileum in de bezet tingstijd ongemerkt moest voorbijgaan. De captains of industry waren naai' Hilversum gekomen om deze welvarende jonge spruit van industrieel Nederland te -®U Kon. Besluit is met ingang van 1 gf^art aan de heer L. Neher eervol ont- ouh Verleend als minister van Weder- bet°.uy en Volkshuisvesting met dank- dietl'®:'ng voor de vele en gewichtige e". door hem bewezen, zuinig lnffang van dezelfde datum is tot huisve-K Van Wederopbouw en Volks- Veld, benoemd mr. dr. J. in 't (Partij „UrSemeester van Zaandam J Van de Arbeid). nieuwe en Volkshui,„niinister van Wederopbouw beldam geborpIng is 5 Juli 1895 te Dub- hij meer uitopu"'Aanvankelijk ontving hij wist zich daeid la§er onderwijs, maar uitgebreide kennis? door zelfstudie een haalde hij *e verwerven. Zo be- akte M O. staats inrPrV,„"iarige leeftijd de candidaat-gemeentespn„In.g en het diploma examen te hebben ttfepi arjs' Na staats' aan de universiteit te l studeerde hij 1929 promoveerde op proefachH?tar 5$ in we vormen van decentrahwT" \;'Nleu~ gon zijn ambtelijke loopbaan aj, HlJ Jf naar ter secretarie te Dordrecht ambte" hij administrateur werd ter secretar;33™3 Rotterdam. Met ingang van u"e,™ werd hij benoemd tot burgemeester „i" Zaandam. Van 1931 tot 1937 heeft n" voor de SDAP zitting gehad in de Staten van Zuid-Holland en sedert laatst genoemd jaar is hij lid van de Eerste Ka mer, thans voor de Partij turn de Arbeid. wonrHi^ v «gering was vertegen woordigd, zakenrelaties van overal deden van hun belangstelling blijken In de enorme fabriekshallen lag de ar beid stil: schoongeveegde vloeren, opge poetste machinerieën, bloemen, veel bloe men, erepoorten en vlaggen. Er was in een der fabriekshallen een tentoonstelling ingericht van alles wat in de afgelopen jdren gefabriceerd werd en dat is veel en velerlei. Niet alleen ra dio-apparaten en zendinstallaties. maar ook apparaten voor duikboten, installa ties voor vliegtuigen en vliegvelden, scheepskompassen, het beroemde slinger apparaat van prof. Vening Memesz, medi sche toestellen, instrumenten voor d« m Het" ^person e e 1 is gistermorgen bijeen heeft de directie een drie tableau aangeboden, een ,„n 2375 houtblokjes, waar voor 46 verschillende houtsoorten zijn oebfuikt. Het ontwerp is van de beeid- hnnwpr Pieter Starreveld. Op de receptie gistermiddag, tijdens de lunch en het of ficiële dine? zijn gelukwensen aangebo- gMenvan°deeArblid J^Th Fetler, ir. F. j Philips, leden van de Raad van be- ^In1"hét"Hof''van6 Holland zaten direc tie ^n gasten in de late middag aan een - terwijl 's avonds de reeds ver gala-uitvoering van de bednjfs plaats had, geweest en ton zwaar mozaïek van Een der zwaarst getroffen havens van Rotterdam is de Rijnhaven, waar geen kademuur bruikbaar bleef. Maar het herstel is in volle gang, zoals bovenstaande foto dui delijk demonstreert. Tussen de twee rijen damwand is betonconstructie van een nieuwe muur weer over een belangrijke lengte gereed gekomen De leden van de nazi-organisaties, die sedert het einde van de oorlog in de Britse zóne van Duitsland geïnterneerd geweest zijn, zullen op erewoord worden vrijgelaten, tenzij men meent, dat hun vrijlating op gronden van veiligheidsbe lang niet aan te raden zou zijn. aldus is officieel medegedeeld. Sedert Decem ber zijn 3500, „lichte gevallen" vrijgela ten. Thans verblijven nog 6145 nazi's in de kampen. Alle vrij te laten personen zullen voor het gerecht moeten verschij nen wanneer hun zaak aan de orde komt. Destijds was hij secretaris van de rege ringscommissie tot onderzoek van de ha- venbelangen van Rotterdam, in welke ge meente hij ook overigens een levendig aandeel nam in het maatschappelijke leve». Als één der taken voor de oud-nazi's, lie op order van maarschalk Sokolofski thans zijn toegelaten tot deelneming aan de „democratische heropbouw" in de Sov.ietrussische zone van Duitsland is door kolonel Orloff genoemd: Herop bouw van de vreedzame Du H se steden, die in de laatste maanden van de oorlog door de Britse en Amerikaanse vliegers in de Sovjetrussische zone zijn verwoest," Over het „utility"-Serv;esgned is in de kringen van de detailhandel ir glas, porselein en aardewerk nog ai het een en ander te doen, zoals men in het artikeltje „Utility is een fictie" in ons blad van Maandag 16 Februari j.l. heeft kunnen lezen. Wij zijn daarom op het Directoraat Generaal voor de Prijzen eens gaan praten om over het daar ingenomen standpunt in deze kwestie eens 't een en ander-te vernemen. Het bleek ons al spoedig, dat er tus sen de handel en het Directoraat-Gene raal voor de Prijzen een meningsverschil bestaat over de vraag, wat onder „uti- lity''-goederen móet worden verstaan en over de winstmarge, welke de handel daarop mag berekenen. De handel wenst onder „utility"-goe- deren alleen de allernoodzakelijkste ge bruiksartikelen te rangschikken en dan in de allereenvoudigste uitvoering en zonder enige versiering. Het D. G. v. d. P. verstaat dan ook onder „utility" alles, wat gebruiks goed is en beneden een bepaalde prijs- grens ligt. Zo valt er bijvoorbeeld ook onder een 24-delig eetservies, dat niet meer dan 20 kost. Ook behoeft een eenvoudige versiering aan een voor werp niet het praedk :i .utility" te ontnemen. Dit standpu «t 's door het D. G. v. d. P. niet ingenomen, omdat anders niet een productie van 85 pCt. voor „utility"-goed zou worden be. reikt, maar om aan de redelijke wen sen van het publiek tegemoet te ko. men. Doordat het D. G. v. d- P. de grenzen van de „utility"-sector vrij ruim heeft getrokken, zodat een groot percentage van het serviesgoed er onder valt, voelt de detailhandel in die artikelen zich enigszins in zijn bestaan bedreigd. Op „utility"-porselein en -aardewerk mag namelijk niet meer dan 30 pCt. winst be rekend worden, terwijl de gebruikelijke winstmarge voor serviesgoed 50 pCt. be draagt. Als de prijzen van deze goede ren naar beneden moeten, laat men het dan maar bij de fabrikanten zoeken, be togen de detaillisten. - Echter de fabrikantenprijzen zijn al „uitgekookt", verklaart het D. G. v. d. P. Wanneer de bruto-fabrieksprijs 100 is, gaat daarvan 15 pCt. af als groothandels marge, zodat de netto-fabrieksprijs 85 bedraagt. Daarbeneden kan men niet gaan, zonder de rentabilitelt van het be drijf aan te tasten. Na veel overleg is het D. G. v. d. P. met de fabrikanten tot overeenstemming gekomen, dat zij, in geldswaarde uitge drukt voor 85 pCt. van hun productie aan serviesgoed „utility"'goederen zou den maken en wel in een behoorlijke collectie, zodat er keus zou zijn. Daar alles, wat gebruiksgoed is en be neden een bepaalde prijsgrens ligt, „uti- hty''-goed is, vallen daar ook artikelen onder als bijvoorbeeld eierstellen. De prijzen van die eierstellen, bestaande uit 6 eierdopjes, een zoutvaatje en een schaal, variëren van 1;30 tot 2.50. De productie van „utility"-serviesgoed loopt zeer bevredigend, vernamen wij. Eind 1946 is men er wee begonnen. In het jaar 1947 is door de grote fabrieken voor ruim vier milli°en gulden gan „utility"-goederen geproduceerd. Wan neer men bedenkt, dat door deze fabrie ken in 1947 een totaal omzet werd ge maakt van 6.4 milli°en> welke voor 80 pCt. uit huishoudelijk aardewerk en porselein werd verkregen en hiervan 85 pCt. „utility'-goederen moesten zijn, dan ziet men. dat met de ruim vier mil lioen bovengenoemd het vastgesteld productieprogram van „utility''-goede- ren vrij aardig is bereikt en dat voor serviesgoed „utility" geen fictie is ge worden. De detailhandel ageert, zo verzekerde men ons, vooral tegen het „utility"- systeem, omdat daardoor de winstmarge op èen groot gedeelte van zijn omzet tot 30 pCt. wordt teruggebracht. Het D. G. v. d. P. is evenwel na een uitgebreid onderzoek tot de conclusie gekomen, dat deze marge voldoende moet worden geacht. Het heeft zich intussen bereid verklaard de marge te verhogen, wan neer de detailhandel met cijfers kan aantonen, dat hij er niet mee uitkomt. Tot nog toe heeft de handel zodanige cijfers nog niet overgelegd. Het bedrijfschap voor visserijproduc ten heeft in 1946 een prijs ingesteld voor de schipper, die in een bepaald jaar de best verzorgde haring en/of vis heeft aangevoerd. Met het oog hierop werd in 1947 een groot aantal ladingen met een cijfer gewaardeerd. Het schip, dat het hoogste gemiddelde cijfer behaalde in elk der vier onderstaande aanvoerplaatsen, kwam voor de prijs in aanmerking. De uitslag voor 1947 is als volgt: Van de Vlaardingse vloot: VL 80. schip per C. van Oosten van de N.V. Vlaarding se Stoom visserij; van de Scheveningse vloot: SCH 75, schipper D. A. Vink van de rederij C. Roeleveld; van de Katwijkse vloot KW 32 schipper J. Vink .van de N.V. Visserij Mij. Kennemerland; van de IJmuider vloot IJM 57 schipper H. Krap van de N.V. Visserij Mij. Medan. De „bekroonde" schippers komen voor een jaar in het bezit van de bedrijfschaps- wisselbeker, terwijl zij in het jaar, vol gende op dat van hun onderscheiding, ge machtigd zijn de bedrijfschapswimpel op hun schip te voeren. De overige leden der bemanningen ontvangen een oorkon de. r\ 1 1 1 i j voor de kazerne geëxerceerd onder de Up bezoek bij het commando feestelijke klanken van 'n uitstekend mu- ziekkorps, dat, iaar majoor Smeenk ons mededeelde, kans loopt wegens bezuini ging te verdwijnen. Dat dit een onher stelbaar verlies zou zijn, laat zich ver staan en met de majoor hopen Wij, dat het niet zover zal komen. Alhoewel de miniatuur oorlog ondanks rookgordijn en geweersalvo's beslist on gevaarlijk was, voelden we ons slee'its op een veilige afstand behaaglijk. Daaruit blijkt, dat men ni< t in éen dag soldaat wordt. Vliegtuigherkenner evenmin, want toen er 's middags enkele vliegtuigen in de lucht kwamen, konden we met geen mogelijkheid vaststell of zij misschien van het type D.C. 3 waren...» Op dezelfde dag, waarop luit. gen. mr. H. J. Kruis in den Haag een inlei ding hield over het onderwerp „Leger en volk", waren wfj gast van majoor M. A. Smeenk, chef staf van het com mando luchtvaarttroepen in de Chassé- kazerne te Breda. Majoor Smeenk hield een warm pleido-i voor beter begrip van het Nederlandse volk voor zijn krijgsmacht. Hoewel onze gastheer zijn uiteenzettingen doorkruidde met tal van interessante persoonlijke meningen, stemden zij in grote lijnen geheel over een met die van luit. gen. Kruis, zodat wij haar om niet in herhalingen te vallen niet zullen weergeven. Teneinde in ieder geval te trachten óns een eter begrijp van onze krijgs macht althans van het onderdeel dat in Breda is ondergebracht bij te bren gen, nodigde majoor Smeenk ons uit, een dag soldaat te spelen. De in de oorlog opgedane ervaring heeft geleerd, dat het noodzakelijk is, dat ieder lid van het personeel van de luchtvaarttroepen en luchtstrijdkrachten individueel wapens kan hanteren. Dit geldt zelfs voor vaklieden, zoals technici, koks, chauffeurs enz. Daarom krijgen alle leden van de luchtstrijdkrachten (ook van het technische reservepersoneel) in Breda een algemene militaire opleiding. «Vij mochten gedeelten van deze choling bij wonen en volgden de lessen in het be handelen van een mitrailleur en een an ti-tankwapen. Ever.cens een les in de krijgstucht en het herkennen van vlieg tuigen. Deze laatste afdeling is even nieuw als noodzakelijk Het is voor een frontsoldaat (en wat is er in een hui dige oorlog'eerder front dan een vlieg veld?) immers heel belangrijk, vast te kunnen stellen, of een overvliegende machine er al of niet een van de vijand is en welke wapens hij eventueel te duch ten heeft. Een korporaal behandelde aan de hand van tekeningen, foto's en model len de D.C. 3. In de namiddag werd op het grote plein Het C. D. K. deelt mede, dat de op de voor a s. moeders bestemde CA.-kaar ten voorkomende bon „brandstoffen a.s. moeders recht geeft op één eenheid vaste brandstoffen. Voorts wordt medegedeeld, dat de bon 77 ?X„van de brandstoffenkaart TA 707 na 6 Maart a.s. niet meer geldig is. Vóór 6 Maart moet deze bon dus bij een handelaar worden ingeleverd. Er is in „De Waarheid" een interes sante kwestie opgeworpen. Een lid der communistische partij gaat in de kerk trouwen. Een medelid van de C.P.N. snapte daarvan niets en stelde zijn krant de vraag: „Hoe denkt U hierover? Ik ben van 'mening, dat een communist principieel ongelovig is, dus tegen over de godsdienst staat, dus ook niet in de kerk kan trouwen. „De Waarheid" moet inzender gelijk geven. Doch het blad doet zulks natuur lijk niet radicaal. Het orgaan kijkt wel uit. De redactie merkt op: „Wij zouden onze vriend gelijk ge ven, wanneer hij zulk een gevolgtrek king voor zich zelf uit zijn communis tische overtuiging maakte. Maar wij zouden hem ongelijk moeten geven,, wanneer hij zijn makker diezelfde ge volgtrekking op zou willen dringen." Nu is het één van tweeën, óf de com munistische overtuiging laat trouwen in de kerk toe, of zij acht het onzin. Een overtuiging veronderstelt een bepaalde lijn en is voor het verrichten van een dergelijke diepingrijpende handeling niet voor „doen" en „niet doen" tegelijk te gebruiken. Maar tja, elke werker is er een en dus pleit „De Waarheid" voor verdraagzaam heid. Wie daar vandaag nog in trapt, moet toch wel met dichte ogen en oren rondlopen. Uit een tweede artikel blijkt echter, dat „De Waarheid" niet ongerust is over de toekomst. Ze krijgt de man van dat kerkelijk huwelijk nog wel. Immers nadat de „kerkelijke" com munist zelf in een ingezonden stuk heeft opgemerkt, hoe hij tot het communisme is gekomen, doch moeilijk het dialectisch materialisme kan aanvaarden en nog steeds geen oplossing voor verschillende natuur- en goddelijke vraagstukken kan vinden, krijgt hij van de „Waarheid"- redactie het vaderlijke antwoord: „Dat is geen reden om terzijde te blijven staan. Maar wel is het aanlei ding om zich steeds meer in de studie van de communistische, wetenschap pelijke wereldbeschouwing te verdie pen. Dan worden vele dingen helder, die thans nog duister schijnen. De socialistische maatschappij kan niet worden bereikt als men uitsluitend op gevoelens steunt. Men moet de maat schappij wetenschappelijk ontleden en de strijd voeren volgens de richtlijnen van het wetenschappelijke socialisme." Deze tirade kunnen vele leden der C.P.N. zich voor gezegd houden. Honder den onder hen immers weten van het eigenlijke wetenschappelijke socialisme geen snars. Zij zijn communist, omdat het gefluit van de rode vogelaar wel met hun eigen anti-kapitalistisch wijsje harmonieert. Doch dat te het negatieve deel van het communisme. Veel radicaler dan het communisme dat doen kan om de diepere motieven heeft de Paus in „Quadragesimo Anno" en „Divini Redemptoris" de bestaande kapitalistische maatschappij veroordeeld. Tegelijk kan hier de opmerking wor den gemaakt, dat iemand, die uit ge hechtheid aan het kapitalisme het com munisme bestrijdt, niet in onze katho lieke rijen thuis hoort. Het gaat ons tegen het positieve deel van het communisme, dat in zijn mate rialistische denkwijze, d.w.z. dat er maar één realiteit is: de stof, natuurlijker wijze niet anders dan godloochenend kén zijn. De katholiek, die de leer zó door heeft, ook in haar consequenties, is im muun tegen het communisme. Doch velen onder ons kennen de eigen leer niet, ergeren zich aan veler gedrag vaak niet ten onrechte en worden dan: communist d.w.z. een eventueel ge organiseerd ontevreden lid der maat schappij. Ontevredenheid is echter een zwakke pijler voor het gebouw van het geluk. Velen helpen de communistische kraan open zetten, doch van de zekere ver woestingen der overstromingen hebben ze geen notie. Het wordt hoog tijd, deze kinderlijke naïveteit af te leggen. HENK VAN DER MAZE De Nederlandse handel niet Duits land heeft in de eerste elf maanden van 1947 een waarde gehad van ruim 130 millioen. In het laatste vóóroor logse jaar bedroeg de handelsomvang. eveneens over de eerste elf maanden, 450 millioen. De Nederlandse invoer heeft in het genoemde tijdvak 83.5 mill, bedragen, waartegenover een uitvoer stond van 46.5 mill. De verhouding van import en export is iets gunstiger geworden tegenover 1939, toen van de totale om zet slechts 125 mill, voor rekening van de export kwam. De Nederlandse invoer uit Duitsland heeft voor het grootste deel bestaan uit kolen uit het Ruhrge- bied 26 mill.), hout voornamelijk uit de Franse zóne 13 mill-) en kunstmest in hoofdzaak uit de kalimijnen der Rus sische zóne 11 mill.). De export naar Duitsland bestond in hoofdzaak uit levensmiddelen, waaron der voor 13.5 mill, aan aardappelen, voor 7,4 mill, aan groenten, voor f 3.1 mill, aan vis en voor 2,9- mill, aan voe dingsmiddelen. Voorts werden groente zaden tot een bedrag van 5.8 mill, uit gevoerd. De Nederlandse invoer uit Duitsland kwam voor het grootste deel uit de ge combineerde Brits-Amerikaanse zóne Volgens de Amerikaanse statistieken be trok Nederland uit dit gebied in de eerste elf maanden van 1947 voor ruim 50 mill, Hoe oneveflwioWig sis HsAwlwdse handelsbalans speciaal met dit deel van Duitsland nog is blijkt uit het feit, dat de Amerikaanse statistiek over hetzelfde tijdvak slechts een import uit Nederland aanwijst van minder dan 5 mill. De verhouding tussen de Nederlandse export en import met de beide andere zönes is gunstiger daar de met deze zones gesloten handelsovereenkomsten op ruil- 'oasis zijn geschoeid. De voorzitter van de voorbereidende commissie der derde West-Java-conferen- tie, Raden Djoearsa, is gistermiddag ge kozen tot voorzitter van de voorlopige volksvertegenwoordiging van West-Java. Naar men verwacht, zal Maandag as de verkiezing van het staatshoofd plaats vinden. In de zitting van gisteren benoemde de recomba van West-Java de commis sie van voorbereiding die in verband met het besluit van dr. Van Mook haar taak neerlegde tot het lichaam, dat de vergadering verder zal leiden, totdat de definitieve leiding van de Negara is sa mengesteld. Uitgenodigd door de Marinevoorlich tingsdienst, hebben wij gisteren 'n tocht gemaakt van Schiedam naar Vlissingen met het door de Rott. Droogdok Mij. gebouwde stoomloodsvaartuig „Arcturus" Even voor negen werden de trossen losgesmeten en stevenden we de Nieuwe Maas op, om vervolgens via de Nieuwe Waterweg de Noordzee tegemoet te varen. Wel woei er 's morgens een frisse bries uit het Oosten, maar die hadden we in de rug, zodat de wind, wat men in zee manstermen noemt, werd doodgevaren. We konden ons dus aan dek heerlijk in de voorjaarszon koesteren en volop ge nieten van het boeiende schouwspel, dat onze Waterweg telkens weer opnieuw biedt. Tegen half 11 voeren wij de pieren te Hoek van Holland uit en zetten koers naar de „Polaris", het loodsvaartuig, dat vobr de monding van de Waterweg kruiste. Nadat we dit schip hadden ge praaid, werd koers Z.W. gevaren in de richting van het lichtschip „Goeree". Onderweg werd een onderzeeër gerap porteerd op ongeveer drie streken voor uit aan stuurboord: het bleek de „O 24" te zijn Tijdens het passeren werden bij wijze van groet de vlaggen gestreken. Sterke indruk maakte bet op de gasteh. toen we rond het lichtschip „Trsree" voeren, de trouwe wachter die in alle weer en wind op zijn station voor anker ligt en waarvan de bemanning slechts om de vier weken wordt afgelost. Op de rede van Vlissingen werd een zeer geslaagde demonstratie gegeven van het over boord zetten en binnen boord halen van de bakboordsmotorsloep, door middel van een hydraulische kraan, een nieuwigheid, waarmede de „Arcturus" is uitgerust. Tegen half vier meerden we in de haven van Vlissingen. Tijdens de reis werd door de inspecteur van het Loodswezen, P. A. Rueck, een historisch overzicht gegeven van het ontstaan van het loodswezen, het werk van de loodsdienst, het werk der loods- vaartuigen en hoe onder koning Willem I het loodswezen onder toezicht van de marine is geplaatst. Van het type „Arcturus", waarvan we de technische bijzonderheden reeds pu bliceerden, zullen in de loop van dit jaar 6 schepen in dienst gesteld worden, ter wijl er bovendien nog een 5-tal in op dracht is gegeven. Bij rondgang door het schip konden wij ons Overtuigen, dat het zeer comfor tabel is ingericht; niets is achterwege gelaten om de bemanning het verblijf zo aangenaam mogelijk te maken. Inder daad een prachtig schip, waarmede het Nederlandse Loodswezen ongetwijfeld veel eer zal inleggen. We wensen de „Arcturus" en haar op varenden een gelukkige vaart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1