Politieke branden rond Indië Onderzoek van de situatie op Madoera en West-Java Kruiswegstaties van Charles Vos De republikeinse oppositie ter Bandoeng-conferentie Henri Ford II doet Nederland De afzetregeling voor 1948 Leeuwarden goede markt voor bonnen Desbetreffende resolutie aanvaard Voor de Garnizoenskerk te Weert Kolenproductie in Europa Toch geest van groeiende samenwerking Eerste bezoek gold Philips fabrieken te Eindhoven Twee nieuwe Nederl. bisschoppen RUIT-NIEUWTJES Grootste grossiers nog onvindbaar PAGINA 5 MAANDAG 1 MAART 1948 H. F. TIMMERMANS t VIJF TON SCHOON" VERDIEND Zonen van Amstelveen en Breda SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG HET CONGRES VAN EUROPA „DE SCHELDE" ONTVANGT DEMOBILIS ANTEN K.V.P.~ËN KAMER. VERKIEZINGEN MOSKOU STOOKT TEGEN VER. STATEN Een commentator van Radio Moskou heeft Zondag verklaard, dat de V. S. Argentinië en Chili als werktuigen ge bruiken om Engeland uit het Zuidpool gebied-te verdringen. „Onder volledige contróle van de V. S. blijven ArgehtiniS en Chili de Britse bezittingen in het Zuidpoolgebied opeisen en trachten zij Engeland van zijn belangrijkste strate gische posities te beroven. Hiertoe zal de recente ontdekking van uranium in die gebieden ongetwijfeld in niet geringe mate hebben bijgedragen". EX-NAZI LEIDSTER GEARRESTEERD BRAND IN STE. MARIE TE ROOSENDAAL PROBAAT MWDEh De Europese kolencommissie publi ceert de volgende gegevens betreffende de kolenproductie in Europa in Januari 1948 in vergelijking met December 1947. In onderstaande tabel duidt het eerste cijfer de productie van December 1947 aan, het tweede cijfer de voorlopige pro ductie voor Januari 1948 (beide in dui zenden tonnen), en het derde cijfer de productie van Januari 1948, uitgedrukt in het percentage van de gemiddelde maandelijkse productie in de periode 1935—1938. Ruhrgebied en ..Aken 6.559 6.624 65 Saargebied 867 1.011 97 Polen 5.219 5.691 112 Frankrijk 3.122 4.780 123 België 2.067 2.235 94 Nederland 802 950 87 In de Veiligheidsraad met voldoening kennis neemt van de ondertekening van de Renville-overeenkomst, aanbe veelt, dat de commissie haar goede dien sten zal voortzetten en beide partijen en de commissie verzoekt de Veilig heidsraad direct op de hoogte te stel len van de vorderingen inzake de poli tieke oplossing van het conflict, werd aangenomen met zeven stemmen voor, terwijl de afgevaardigden van de sovjet unie, de Oekraine, Syrië en Columbia zich van stemming onthielden. Onze redacteur Hofwijk seint ons uit Batavia d.d. 28 Febrv ri: Na de officiële erkenning der West- Java-conferentie als voorlopig parlement en constituerende vergadering, heeft de ingediende republikeinse motie opnieuw enige onzekerheid gebracht, vooral door het indrukwekkend getal van 47 onder tekenaars. Daardoor toch wordt de schijn gewékt, dat het republikeinse bloc hetwelk zichzelf overigens gisteren voor de eerste maal als „oppositie" aandien-- de nog aanzienlijk versterkt is. Bij nuchtere bestudering van de inge diende motie komt men echter er toe, haar te betitelen als „vertragend terug tochtsgevecht van de achterhoede". Voor het republikeinse bloc blijft er momenteel slechts weinig anders over dan een mogelijkheid tot loyale oppositie. De meningen van de confereptieleiders over de consequenties der motie, zijn echter verdeeld. De motie valt buiten de bevoegdheden der conferentie, daar het „Renville''-accoord een zaak is tussen de algemene overheid en de republiek, luidt de ene mening. Een andere mening luidt: „De motie is voor iedereen aanvaardbaar". Weer een andere: „De motie is min of meer Op 63-jarige leeftijd ta te Utrecht overleden de heer H. F. Timmermans, die van 1916 tot voor kort secretaris was van de R.K- Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël". pe laatste jaren liet zijn gezondheids toestand veel te wensen over. Grote verdiensten heeft de heer Timmermans behalve voor zijn eigen organisatie, zich ook verworven als secretaris van de personeelsraad der N.S., in welk college naar zijn heldere betogen, welke van een scherpzinnige geest getuigden, zeer gaarne werd geluisterd. In Juni van het vorige jaar heeft de directie van de N.S. hem bij zijn aftreden op sympathieke wijze gehuldigd. Veel heeft de heer Tim mermans ook gedaan voor het Mgr. Mut- saertsoord in Venlo. pe overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de H. Sylvester. Voor het Arnhemse B.G. heeft een der grootste Wehrmachtsbouwers aan het vliegveld Twenthe, de aannemer H. Fox, uit Hengelo, terecht gestaan. Hij voerde deze werken uit cai zjch uit financiële moeilijkheden te helpen en dit lukte hem „heel aardig". Uit objecten van totaal 2,4 millioen gulden, sleepte hij vijf ton winst. De helft van deze winst ging reeds tijdens de oorlog op 0 a aan feestjes; over de rest zal de fiscus zich wel ont fermen. De proc. fiscaal vorderde 2 jaar en vier maanden rijkswerkinrichting met aftrek; ƒ40.000 boete en ontzetting uit het recht tot bekleden van een leidende functie in de aannemerswereld voor vijf jaar. Uitspraak 12 Maart. Bij decreet van de Congregatie voor de Propaganda zijn vier nieuwe apos tolische vicariaten ingesteld, waarvan er twee aan Nederlandse bisschoppen wer- dJt toevertrouwd. De apostolische prefectuur van de Cook- en Manihiki-eilanden in Amerika welke aan de Nederlandse provincie van de paters der H.H. Haften is toever trouwd, wérd tot apostblisch-vicariaat verheven. Mgr Ubaidus J. D. Lehmann S.S.C.C., geboren in 1887 té Amstelveen, en sedert 1918 in deze missie werkzaam, werd op 30 Juni 1939 tot apostolisch pre fect benoemd. In 1917 werd hij te Kort- rijk tot priester gewijd en een jaar later vertrok hij naar de Cóok-eilanden. Thans is hij aldaar benoemd tot apostolisch- vicaris. De apostolische prefectuur van Lwang- wa bestuurd door de Witte Paters, en waarheen in 1945 vier Nederl. paters trokken, is eveneens tot apostolisch- vicariaat verheven. Pater Joseph van den Biesen, geboren te Breda in 1913, pries ter gewijd in 1939 en in dat jaar ver trekken naar de missie in het vicariaat Bangweolo, wordt thans apostolisch vi caris van Lwangwa. Voorts werd het apostolisch vicariaat van Ipama (Congo) opgericht en als eerste apostolisch vicaris aangesteld pa ter Alphons Bossart, van de Oblaten der Onbevlekte Ontvangenis. De nieuwe titularis werd in 1888 in Bastogne (pr<*r. Namen) geboren, in ,923 priester gewijd er vertrok la 1937 naar Ipama. Tenslotte is het npostohsci vicariaat van Kroonstadt (Transvaal) in twee de len gesplitst en is daaraan het vicariaat van Bethlehem toegevoegd. De huidige titularis, mgr. Leo Kleriein, O.S P.. zal het nieuwe vicariaat beheren .terwyl Kroonstad wordt toevertrouwd aan de paters Franciscanen. Gedurende de afgelopen week zijn In de Nieuwe Waterweg aangekomen 180 zeeschepen met een inhoud van 249.o69 netto, reg. tons, tegen 82 schepen met 146.819 n. r. tons in de overeenkomstige week van 1947. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam (met inbegrip van Pernis en Von delingenplaat) 156, Schiedam 3, Vlaar- dingen 5, Maassluis 1, Hoek van Holland 8 Dordrecht 1, Zwijndrecht 2, Capelle a.d. IJssel 1 en overige havens 3. Schepen Netto r. tons 1943 1202 1.946.957 1947 766 1.356.907 concrete plan op zal stéllen, gebaseerd op het algemeen aangenomen principe dat het bedrijfsleven zelf het eerste risico zal opvangen. Dit comité bestaat uit de heren: M. Prins, B. Havenaar, 3. Groen, P. Stokman en mr. L. Niemöller. Het Nederlandse comité belast met de organisatie van het „Congres van Euro pa", dat binnenkort in Nederland zal worden gehouden, verwacht dat Lord Beveridge, v. Zeeland, Spaak, Leon Blum, Jouhaux, Herriot, Churchill, graaf Sforza aanwezig zullen zijn. Ook acht men het niet uitgesloten, dat er een ver tegenwoordiger van het Vaticaan zal zijn. Tevens kan verwacht worden, dat de Duitse kardinaal Fnngs op het con gres zal komen! Wat de massa-meeting in het Amster damse stadion betreft, de bedoeling daar van is de gedachte van het federalisme in breder verband uit te dragen. Men hoopt, dat daar mannen als Churchill en Spaak zullen kunnen apreken. Het Nederlandse or8anisatie-comité heeft op zich genomen de geldmiddelen voor het verblijf hier te lande der deel nemers bijeen te brengen uit Nederland se bron. Het comité verwacht, dat alle kapitaalkrachtigen en lichamen, die het belang van het congres inzien, daartoe zullen bijdragen. De directie van de N.V. Kon. Mij. „Da Schelde" te Vlissingen heeft Zaterdag voor de uit Indonesië teruggekeerde mi litairen van het Zeeuwse bataljon een begroetingssamenkomst georganiseerd. Namens de directie werd in deze bijeen komst de mededeling gedaan, dat allen, die vroeger op „De Schelde" hebben ge werkt, terug kunnen komen op het loon, dat zij verdiend zouden hebben als zij niet naar Indië waren gegaan, zodat hun loopbaan door hun Indische jaren niet wordt geschaad. Ook degenen, die tot dusver niet bij „De Schelde" waren, kun nen hier werk vinden en krijgen, zo nodig, her- of omscholing. De Rijkskieskring Tilburg van de IC. V. P. kwam Zaterdag te Breda bijeen onder leiding van mr. B, Drion uit Breda. Tijdens deze bijeenkomst werd de ver- zameilijst van voorlopige aanwijzing van de candidaten voor de Tweede Kamer verkiezing samengesteld, welke er als volgt uitziet: mr K. Bastiaahsen, Breda; dr. Beel, 4, v. d. Berg, Gilze-Rijen; C. v. Broek, Roosendaal; dr. Jos. Gielen; dr. v. d. Heuvel, 's-Hertogenbosch; F. Hoo- gers, Tilburg; R Janssen, Roosendaal; mej. dr. Klompé, Arnhem; dr. W. da Kort, Goirle; dr. C. Mol, EUen; mej. C. J. Nolté, Den Haag; P. Serrarens, Bilt- hoven; dr. J. Sweens, Dongen; drs. IL v, Uden, Breda; mej. mr. dr. de Vink, Utrecht en H. v. d. Zar.fe, Eerssel. De bekende Frau Gertrud Schol*— Klink, voormalig leidster van de nazi partij, en haar echtgenoot, ex-generaal derS;S. Heissmeyer, zijn Zaterdagavond te Babenhausen in de Franse zóne gear resteerd. Heissmeyer bleek in het bezit te zijn van een flesje vergif. Het echtpaar leefde te Babenhausen onder de valse naam van Stuckebrock, waardoor het mogelijk was dat het door een zuiverings-tribunaal werd vrijgeapro- Zaterdag brak plotseling brand uit in het broederklooster annex convict St Marie aan de Vugtstraat te Roosendaal. De brand was ontstaan door kortsluiting in een der plafonds, waar het geluiddem pende materiaal (houtmeel en pek) prachtig voedsel voor het vuur was. ie brandweer, zeer gehinderd door de rookontwikkeling van 't brandende pek kon het vuur snel localiseren door het wegbreken van de brandende plafonds. De totale schade wordt geraamd op 1 10.000.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5