Laat ons deze kansen Conferentie der vijf vertraagd grijpen KATHOLIEKE STUDENTEN PROTESTEREN Begroting van „Sociale Zaken z.h.s. aangenomen NIEUWE BONNEN TUSSEN HAMER EN AAMBEELD DE BURGERKLEDING DER GEDEMOBILISEERDEN ANTI-ENGELSE OPSTOOTJES IN GUATEMALA MORGEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Spaak over het West-pact bedreigd door staking Mevr. Roosevelt naar ons land Regeling maakt klachten onmogelijk Verzoek tot opheffing van C.P.N. Handhaaf de vrijheid Drees liep niet warm (j Eerste Vrijdag j Bollen wedstrijd Weer 2 eieren 70ste JAARGANG DONDERDAG 4 MAART 1948 No. 20559 De vijfmogendheden-conferentie BENES ZIEK VAKGENOOT VAN HITLER Werd opperluitenant der staatspolitie ^ERïk. VLEESINDUSTRIE OPROEP VAN FRANS EPISCOPAAT Katholiek onderwijs in gevaar DE CONFERENTIE TE LONDEN Plannen voor een glorieuze ontvangst BEVIN SPREEKT GERUST STELLEND NACHTELIJKE ROVERS OP PAD INNERLIJK EN UITSTRALING ■ONLUSTEN A AN DE GOUDKUST PATROON DER SOLDATEN Henri Belletable voorgesteld voor de Londense jeu^d Zaterdag zachte zeep DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur? J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven teger: gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. In de Belgische Kamer heeft de Belgische premier Spaak, gisteren zijn aangekondigde verklaring afgelegd. Spaak, die het debat over het budget van het departementj van buitenlandse zaken opent, zegt, dat het uur is aangebroken met aandacht de buitenlandse toestand te beschouwen. Naar 'sprekers overtuiging i3 het jaar 1947 niet gelukkig geweest wat betreft de internationale politiek, zowel met betrekking tot Duitsland als tot de V. N. Spaak memoreert „alle weigeringen van de zijde der Sovjet-Unie". Er zijn naar Spaak's mening echter enige hoopgevende punten, vooral het Marshall-plan en het voorstel van Bevin. Vervolgens zet de eerste minister uit een, hoe Frankrijk en Groot-Brittannië de gelegenheid hebben aangegrepen om de Sovjet-Unie te verzoeken met hen de middelen te beramen, tot het organiseren Van een internationale confgrentie. Maar de weigering van Rusland, gaat Spaak voort, heeft die van de andere Oost- europese landen tot gevolg gehad. Naar mijn mening, zo vervolgt Spaak. Is het aanbod tot samenwerking, dooi de Europese landen te Parijs gedaan, onvoldoende. De resultaten van de con ferentie der zestien landen zijn niet be vredigend. Anderzijds merkt Spaak op, dat het Van belang is, dat de Verenigde Staten Inzien, dat „de internationale betrekkin gen op een gezond systeem gebaseerd moeten zijn". Geen evenwicht kan bereikt worden, Indien wij voortdurend genoopt zijn de V. S. producten af te kopen, zonder dat v hun op onze beurt producten kun nen verkopen. De eerste minister verwondert zich ever de „hartstochtelijke strijd, die door alle communistische landen op interna tionaal plan gevoerd is". Het is zaak i te gaan, of de Sovjet-Unie een „gevaar lijke politiek" voert. Daarom moet men de politiek van de Sovjet-Unie trachten te begrijpen. Spaak herinnert aan de woorden van maarschalk Stalin, waarin deze tot uit drukking bracht, dat marxistische en ka pitalistische economie kunnen samenwer ken. Spaak gelooft, dat Stalin oprecht is geweest. Laat ons niet te pessimistisch zijn, zo zegt hij, maar laat ons pogen een wereld die van ons gescheiden is, maar waarmee wij moeten samenleven, te begrijpen. Van deze denkbeelden uitgaand heeft België een handelsaccoord met de Sovjet Unie gesloten. Wij voeren geen tweeërlei politiek. Laat ons hopen, dat het, moge lijk is onze goede handelsrelaties met Oost-Europa voort te zetten. Spaak gaat over tot een analyse van Bevin's rede, die, naar zijn mening, een belangrijke gebeurtenis vormt in de ge schiedenis der wereld en van Groot-Brit tannië. Spreker merkt op, dat de Sovjet-Unie Oost-Europa volkomen georganiseerd heeft" Waarom zou z|j ons niet toe staan 'hetzelfde zowel in economisch als in militair opzicht in het Westen te doen?" Voor een democratie is het on mogelijk een agressieve politiek te voe ren (langdurig applaus). Wij moeten het Westers verdrag sluiten en wei allereerst het politiek verdrag, aldus Spaak. Spr. hoopt de onderhande lingen binnen het raam van het hand vest der Verenigde Naties te plaatsen. In deze geest zal de Benelux de bespre kingen voeren. Spaak verklaart geestdriftig voorstan der te zijn van de economische entente en legt er de nadruk op, dat een politiek verdrag slechts betekenis heeft, als het wordt aangevuld met militaire verdra gen. Hij besluit aldus: „Laat ons deze twee grote kansen aangrijpen, die het plan- Marshall en het plan-Bevin ons bieden. Wij hebben deze drie jaar te veel tijd verloren, onder het plan-Marshall en het plan-Bevin zie ik geen constructieve lijn voor onze politiek Intussen heeft het Belgische ministerie van buitenlandse zaken gisteren bel end gemaakt: „De delegaties van de drie staten der Benelux zijn Woensdagmiddag bijeen ge weest op het departement van buitenland se zaken onder voorzitterschap van de heer Van Langenhove. Volgens de Brusselse radio zijn de be- sprekingen tussen Engeland, Frankrijk en de Benelux over een politiek, mili tair en economisch verdrag van West- Europa, die heden Donderdag zouden beginnen, wegens vertraging van een der delegaties door weersomstandighe den 24 uur uitgesteld, aldus meldt een bericht uit 's Gravcnhage. Te Praag is officieel bekend ^gemaakt, dat president Bencs ziek is. Er wordl van officiële zijde aan toegevoegd, dat de terugkeer van de president naar Praag wellicht vertraging zal onder vinden. Zoals men weet, is Benes, na de in stallatie van het nieuwe kabinet, naai zijn buitenverblijf vertrokken. Juraj Slavik, de Tsjechoslowaakse am bassadeur te Washington, is afgetreden, daar hij niet in dienst wenst te staan van een politiestaat. Te Ottawa is practisch de gehele ambassade afgetreden. De officiële Tsjechoslowaakse rege ringspers meldt, dat slechts die parle mentsleden nog zullen aanblijven, die een loyaliteitsverklaring hebben afge legd. Wie dit „entree-kaartje" mist, zal van de volgende parlementszittingen uit gesloten blijven. Het B. G. te Den Bosch behandelde Woensdag onder presidium van mr. dr. Eras de zaak tegen de gewezen °PPer- luitenant der staatspolitie P. A. Sanders uit Eindhoven, die als hoofd der zgn. preventieve politie, een instelling, welke tijdens de bezetting, vcoral in Brabant, veel schrik teweeg bracht, een uiterst bedenkelijke rol speelde. Evenals een ander berucht huisschil der, had ook bekl. door de politiek kans gezien carrière te maken; van nederig halteerder van de verfkwast, werd hij hoofdagent van politie te Boxtel. Zulks was te prijzen, maar tijdens de bezet ting nam de man een politieke om zwaai, daardoor de mogelijkheid van promotie gunstiger achtende. Het geluk te hem inderdaad opperluitenant der staatspolitie te Eindhoven te worden en als zodanig beging hij diverse wanda den. Hü nam eel aan de arrestatie van illegale werkers o^ van de huidige burgemeester van Mook, die hij aan de Eindhovense S. overleverde. Over zijn collega, de inspecteur van politie Minaert, die de verordeningen van de bezetter en diens handlangers in het belachelijke trok, bracht hij bij de politie-president een rapport uit. Bekl.'s activiteit ging speciaal uit naar de opsporing van de zgn. a-sociale ele menten welke in de ogen der bezetters verachtelijke categorie van nietsdoeners een begeerlijke prooi voor bekl. als hoofd der preventieve politie was. Vele arrestaties verrichtte hij en hij ging daarbij zelfs zover, dat de toenmalige N.S.B. procureur-generaal, mr. Ir. van Leeuwen te Den Bosch hem tot kalmte aanmaande. Bekl. bleef evenwel fana tiek actief. „Ik zat tussen hamer en aambeeld zeide hij nu ter verontschuldiging Qp de vraag van de president, welke motieven hem wei gedreven hadden. De advocaat-fiscaal kon niet nalaten op fe merken, dan aanstonds ook eens de hamer te willen hanteren. Door het werk der preventieve poli tie, die in Brabant zeer gevreesd was, werden in het ressort, waaronder bekl. als hoofd stond, een kleine 500 zgn. nnSJ?ciale elementen gearresteerd, Waar- ciiTi-f vele door de bezetters om prin- e redenen tot werkloosheid ge- Amerikïof b°nd van de «beider, in f Vleesindustrie heeft al kondigd, dat 16 Maart i„ het gehele gestaakt zal worden De arbeiders willen een ie van 29 dollarcents per uur Het vat bond heeft zich bereid verklaard de derhandelingen met de maatschap" voort te zetten, hoewel het op grond voorgaande besprekingen geen succes Wacht,. de aange- land loonsverhoging r. Hof vakver- on >ijen van ver- kamoen 5frSimen' die nu naar wer^- BpW J2Tden overgebracht. verweerde zich met. de herZueide°nPTaenr: hadden V°lge"S hem en economische rechters"^ 1,! van de bezetter me T 6 bedoeIlng politie niet tijdig door Preventieve De advocaat-fiscaal, 'mr v Voorst, zag bekl. als een'dom h t pen streber, een volkomen geschikt in handen der Duitse bezettings-poiiïfJi In verband met bekl.'s gezondheid' eiste hij 10 jaar gevangenisstraf. De Franse kardinalen en bisschoppen, op het ogenblik in de Franse hoofd stad bijeen, zullen een oproep tot alle katholieken richten over de nood van het katholiek onderwijs in de z.g. vrije scholen. Dit onderwijs toch ontvangt generlei subsidie van de staat en zal spoedig in de onmogelijkheid verke ren zijn taak voort te zetten, indien niet krachtige hulp wordt verleend. De kosten voor het L.O. en U.L.O. alleen al bedragen zeven milliard franks. Voegt men daarbij de kosten verbonden aan het technisch onderwijs, dan bedraagt het budget voor het schooljaar 1948 niet minder dan 13 milliard 750 millioen franks. De algemene verarming is echter zö groot, dat de openbare liefdadigheid deze kosten niet kan opbrengen. e kerkelijke overheid zal daarom f®n, "Groep doen op de Katholieke Actie Afvv land, om voor dit doel geld be schikbaar te stellen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Benelux-delegatie gisteren een bij eenkomst van de commissie voor 't Ruhr gebied, die door de driemogendhedencon ferentie werd ingesteld, heeft bijgewoond Men verwachtte. dat de delegatie ook aanwezig zou zijn bij een plenaire zitting van de conferentie later op de dag Naar verwacht werd! zou de comeren- tie Vrijdag beëindigd worden. Naar wij vernemen, bestaan er plan nen om mevr. Roosevelt, die zoals be kend. in de eerste helft van April naar ons land zal komen, teneinde in Utrecht tot Eredoctor der Rijksuniversiteit te worden gepromoveerd, een glorieuze ont vangst te bereiden. Zij zal de gast zijn van H.M. de Koningin, Het voornemen bestaat haar te doen oegroeten door de Staten-generaalin verenigde zitting. De gemeentebesturen der drie grote steden koesteren verder het voornemen haar een plechtige ont vangst te bereiden, die niet zal onder doen voor de hartelijke blijken van sym pathie, welke indertijd Churchill zijn tén deel gevallen. Naar aanleiding van klachten over de wijze van voorziening der gedemo- biliseerden van burgerkleding, verne men wij van de bedrijfsgroep kleding industrie, dat de huidige regeling daar toe geen aanleiding kan geven. De vroegere regeling werd juist om misbruiken tegen te gaan vervangen door de tegenwoordige, waarbij industrie en kleinhandel zijn ingeschakeld. Er heeft verschil van opinie bestaan tussen het hoofd van het directoraat-ge neraal voor de demobilisatie, eerst kort in functie, en diens voorganger. Zo ver langde het eerste hoofd voor het centraal kledingdepot te Utrecht, dat voor reke ning en risico van de vakgroep detail handel, een sortering werd ingericht, die aan elke vraag kon voldoen. Het huidige hoofd meende, dat zich in het magazijn costuums moesten bevinden, die onge veer de tegenwaarde vormden van het bedrag, per man voor een costuum van regeringswege ter beschikking gesteld. Uit het verschil tussen deze twee opvat tingen is een verkeerde beoordeling van de aanwezige voorraden voortgekomen. Hoe is bij de tegenwoordige regeling de gang van zaken? De gedemobiliseerde ontvangt een kledingbon van zeventig gulden en kan naar de detaillist van zijn keuze gaan.. Hij kan een goedkoper costuum uitkiezen of met bijbetaling, 'n duurder. De aanwezige voorraad behoort dus, ook wat betreft de maten, in alles te voorzien. Lukt het de gedemobili seerde niet zijn keus te doen, dan kan hij in het centraal kledingdepot te Utrecht terecht. De gedemobiliseerde behoeft dus nergens genoegen te nemen met een slecht pak, want hij kan naar het depót gaan. Kan de gedemobiliseerde daar uitkiezen? Er is daarnaar in samen werking met de vakgroep detailhandel een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat zich tien gedemobiliseerden bij het depót hadden vervoegd, terwijl in het demobilisatiekamp Huis ter Heide de autoriteit, met deze materie belast, vol lof over over de getroffen regeling was. De „afzwaaiers" waren enthousiast over hun kleding. De in het depót aanwezige voorraad wordt voldoende geacht; de kwaliteit was bevredigend, behoudens een kleine voorraad, die te duur werd geacht en ge retourneerd werd. Niemand zou daarvan gekocht hebben, omdat er betere keuze aanwezig was. Vol overtuigingsvolle geestdrift hebben de Nijmeegse studenten, St, Thomas en Tilburg zich aangesloten bij het protest te Utrecht door een grote groep studenten uitgebracht tegen de overweldiging in Tsjechoslowakije. De redactie van het Nijmeegse Studentenblad „Vox Carolina" had tof alle professoren en studenten een oproep gericht, waarin zij opriep tot adhaesiebetuiging met het moedig optreden van de studenten der Praagse Universiteit. ganisaties zullen worden verboden. Juist nu de grondwetswijziging op stapel staat, achtte men het het geschiktste ogennlik om daartoe over te gaan. Het ligt in de bedoeling, dat overal' in den lande actiecomité'# zullen worden gevormd om mede te werken dit ge stelde doel te bereiken. Meer dan 450 aanwezigen namen onder stormachtig applaus deze resolutie bij acclamatie aan. Prof. Ger. Brom. daartoe aangezocht door de rector magnificus, hield vervol gens een uitvoerige rede, waarin hij dit initiatief van de redactie van de Vox toejuichte. Vanzelf, aldus spr. ,komt Ne derland in beweging voor een eenstem mig protest voor de handhaving van de vrijheid, waarvan wij de kostbaarivd en de onmisbaarheid in vyf zware jaren hebben ondervonden. Spr. verheugde zich over deze actie van de gezamenlijke studenten en docenten der Nederlandse universiteiten, immers wij zijn Neder landers in de gemeenschap van ons volk. De rechten van de mens zijn onafschei delijk verbonden aan de rechten van God. Het bolsjewisme heeft God afge schaft. evengoed kunnen wij de zon af schaffen. Uitvoerig stond spr. stil bij de schuld van Europa bijzonder in de 19e eeuw tegpnovér het Russische volk. Wij worden daarvoor nu met deze bedrei ging zwaar gestraft. Een motie van St. Thomas Teneinde een gezamenlijke houding te bepalen werd gistermiddag 4 uur een protestvergadering belegd in de kleine zaal van „De Vereniging" te Nijmegen, die te klein bleek om alle belangstellen den te bevatten. Nadat de heer A. Borsboom de verga dering had geopend, waarbij hij erop wees, dat met de studenten ook de ver tegenwoordigers van de" K.A.B., spoor wegpersoneel, oud-illegalen en tal van anderen aanwezig waren om hun ver ontwaardiging over de gebeurtenissen in Praag en hun« bewondering voor de Praagse collega's tot uiting te brengen, zeide spr.: Praag is gevallen; de Tsjechi sche studenten hebben zich verzet en -'t initiatief van de Utrechtse studenten heeft ons duidelijk gemaakt, dat onze ac tiviteit reeds onmiddellijk gewekt had "meten zijn. Hierna nam de ex-praeses van het Nij meegse studentencorps, de heer Ex het woord. Het was een woord van ernst en bezorgdheid. In felle bewoordingen schil derde hij de gebeurtenissen in Tsjecho slowakije. Hij wees op het gevaar van binnenlands verraad en stippelde de te loeren actie breedvoerig uit. De steim- actie, waartoe de Utrechtse studenten 't initiatief namen, wordt ook hier overge nomen. De uitgeweken Tsjechische stu- den zullen hier aan onze universiteiten hun plaatsen kunnen innemen. Spr. wilde onmiddellijke heroprichting vari de bijz. vrijwillige landstorm, waarin stu denten weerbn a rheidbeorpsen zullen worden opgenomen. Ten slotte slelde spr. een resolutie voor, die een oproep inhield tot alle stu denten in Nederland om steun te verle nen aan een petitie gericht tot de Ned. regering om het verlangen te kennen te geven, dat de C.P.N. en haar mantelor- De leden van de Kath. studentenver eniging „Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam zijn gisteravond in hun so ciëteit bijeen geweest om een protest te uiten tegen de gebeurtenissen in N'sje- choslowakije, met name op de univer siteiten. In deze bijeenkomst welke on der voorzitterschap van de praeses, de heer C. Lampe, stond, werd een protest motie met algemene stemmen aangeno men. Tilburg betuigt adhaesie Door de Tilburgse Hogeschoolgemeen schap werd aan het Comité Adhaesie Tsjechische Studenten te Utrecht 't vol gende telegram verzonden: ,.De Tilburgse Hogeschoolgemeenschap omvattende de docenten, studenten en J afgestudeerden van de Kath. Econ. Hoge- school, geeft uiting aan haar gevoelens van diepe verontwaardiging over de aan slag op de universitaire vrijheden in Tsjechoslowakije en wijst nadrukkelijk op het gevaar van deze aanwassende communistische dictatuur." De Mallumse waterhorenmolen aan de Berkel onder de gemeente Eibergen is plotseling gedeeltelijk ingestort, waarschijnlijk tengevolge van ouderdomsgebreken- In sijn huidige staat dateert de molen van 1748. VOOR NIEUW VOORSTEL INZAKE KINDERBIJSLAG Laag sterftecijfer betekent wereldrecord Zelfs het ministeriële antwoord heeft zo goed als geen nieuwe gezichtspun ten geopend, al was Excellentie ï>rees voor de gelegenheid weer op zijn praat stoel geklommen. En de schare vrou welijke leerlingen van prof. Molenaar, die op de gereserveerde tribune de korte vergadering bijwoonde, had van haar deskundige mentor een geschikter tip mogen verwachten om met onze Senaat kennis te maken. Engeland heeft in een nota aan Gua temala met kracht geprotesteerd te gen de „onaangename gebeurtenissen" die Dinsdag te Guatemala zUn voor gevallen. Volgens de nota verzamelden tallozen zich voor de Britse legatie aldaar, klommen tegen de vensters en daker. op, bevestigden beledigende plakkaten, hesen de vlag van Guate mala en „een andere bedoeld beledi gende vlag", wierpen met stenen, sta ken heftig anti-Britse redevoeringen al en schreeuwden bedreigingen. De politie deed, volgens deze nota niets om deze beledigingen te voorko men, hoewel de Britse gezant de rege ring van Guatemala reeds op 28 Fe bruari verzocht heeft, vijandelijke de monstraties te voorkomen. Volgens de officiële berichten duurden de ongeregeldheden enkele uren en na men 10.000 personen er aan deel. Bevin, de Engelse minister van bui tenlandse zaken, '..eeft het Lagerhuis medegedeeld, dat er volgens het ministe rie van defensie in Guatemala voldoen de strijdmacht aam.ezig is tm de Brit- oeU ""geschonden te handhaven en hartige"6 elangen in het geschil te be- De Pauselijke nuntius te Guatemala heeft ais deken van het corps diplo matique de minister van buitenlandse zaken aldaar om politiebescherming verzocht voor de Britse ambassade Volgens Reuter-berichten wordt een breuk tussen Groot-Brittannië en Guate mala waarschijnlijk geacht. Het officiële regeringsblad van Guate mala meldt, dat Honduras. Haiti, San Salvador en Mexico zich met Guatemala tegen de „Britse provocatie te Belize" solidair hebben verklaard. Uit de tweeuren-speech van de be windsman sprong het meest naar voren wat hij zeide over de suggestie van de heer De Bruijn (KVP), die Z.Exc. had gepolst over het wijzigingsvoorstel-Van Spaendonck inzake de kinderbijslag. Dat de minister er erg warm voor loopt kon uit zijn antwoord niet blijken. Hij ont wikkelde enige bezwaren, vond de nui- dige regeling voor de grote gezinnen alleszins voldoende en schrok blijkbaar terug voor een definitief stelling nemen. Wat uiteraard kon gemotiveerd worden met een verwijzing naar de Stichting van de Arbeid, by welke het voorstel wordt aanhangig gemaakt èh wier advies de minister rustig afwacht. Als tweede novum signaleren we de mededeling dat een wetsontwerp inzake het bedrijfspensioenfonds voor de land bouw by de Raad van State is. Over de lonen der landarbeiders werden overigens van de regeringstafel nog enkele bekende geluiden vernomen (°.a. betreffende de voornemens inzake de verhoging van het uurloon met 4 ct. en de verlaging tot 4 ct. van de verzekeringspremie), waarbij Z.Exc. aan de heer De Bruijn verzekerde niet te plegen „met zelfvoldoening" van een advies der Stichting van de Arbeid af te wüken! Dezelfde afgevaardigde kreeg op zijn verzoek, iets meer te mogen horen over de plannen met de sociale verzekering, ten bescheid, dat de commissie van voor bereiding vrijwel tot overeenstemming is gekomen omtrent de vormgeving; dat het in de bedoeling ligt de bedrijfsverenigin gen met de uitvoering te belasten en ook vereenvoudiging en^ coördinatie zuilen worden nagestreefd. Verder mocht Z. Exc. niet uit de school klappen! Hij hoopte alleen nog (met zovelen!) dat spoedig een goed opgezette Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zou tot stand komen. Met de communisten de degen kruisend, van wie hij de meeste critiek had moeten vernemen, wraakfe minister Drees hun opvatting dat terwijl hier te lande de ar beider slechts voorwerp van zorg is, hij in Rusland wordt beschouwd als subject van het productieproces. De rollen omke rend kon Z. Exc. vast stellen, dat onze sociaal-economische politiek is gericht op de zelfstandigheid van het land en de eerbiediging van de vrije persoonlijkheid der arbeiders. Hij mocht er ook op wij zen, dat de bestrijding van het plan- Marshall slechts een averechts effect kon hebben, doordat ons volk in de ellen de zou worden gestort en overgeleverd aan massale werkloosheid. Van de betekenis van het vraagstuk der grote winsten blijft de minister zich bij voortduring bewust. Hij aanvaardt ze als aanwijzing van een algemene prijsverla ging en met het oog op fiscale maatre gelen. De verantwoordelijkheid voor het loonpeil drukt Z. Exc. intussen zeer zwaar! Al vindt het voorbeeld van Nederland op dit stuk steeds meer navolging. Tegenover de heren Vixseboxse (C.H.) en Stikker (VVD), "die de verhouding tussen loon sociale lasten tot het uiterst toelaatbare gekomen achtten, betoogde de minister, niet in de toekomst te kunnen zien maar alle aandacht aan dit grens geval te zullen besteden. Laatstgenoemde die een zacht protest inlegde tegen het aanvaarden van gelden uit het ziekenfonds (ruim 110 millioen) „in strijd met de voorschriften!' voor be leggingen door de overheid of dekking van andere tekorten (vrijwillige verzeke ring), hoorde de bewindsman ter verde diging aanvoeren dat deze gelden ook voor prophylactische doeleinden mogen worden besteed, met de afwerende toe zegging nochtans dat een wettelijke rege ling ter zake op komst is. Een van wel typische opvattingen ge tuigende klacht uit de communistische hoek signaleren we hier nog even. Met vermindering van inkomsten wordt bij de terugbetaling van het consumentencrediet rekening gehouden. Wat drommel, zei de heer Brandenburg, waarom gebeurt dit dan niet voor de stakende arbeiders in de maal-industriel? Minister Drees ver moedde, dat de betrokken ambtelijke in stantie zal gedacht hebben: wie zich zelf vrijwillig van inkomsten berooft en dat nog wel door tegen de beslissing van een overheidsorgaan in te gaan, kan moeilijk aanspraak er op maken, dat een ander overheidsorgaan hem ter zake ten dienste zal staan. De singuliere verhouding zal bestudeerd worden, beloofde Z. Exc.! Wij besluiten met de opwekkende me dedeling van Z. Exc. bij de afd. gezond heidszorg, dat ondanks de schaarste-eco- nomie (of daardoor?) onze sterftecijfers momenteel zeer gunstig zijn en zelfs het wereldrecord hebben ge slagen. L. H. Gisteren, kort na middernacht, werd de familie Van Wijk te Beusichem, ge wekt door geklop op de deur van de boerderij. De vrouw deed open en zag drie mannen staan, die zeiden van de C. C. D. te zijn en een onderzoek te Willen instellen naar een clandestiene slachting. De heer v. W„ die inmiddels "ook was opgestaan, vroeg naar een le gitimatie, welke hem in de vorm van een revolver onder de neus werd ge duwd. Het bleek toen, dat men met dieven te doen had, die bovendien goed op de hoQgte waren, want een, hunner begaf zich rechtstreeks naar de slaap kamer, waar hij een portefeuille onder het hoofdkussen weghaalde. Onder de bedreiging met de revolver, moesten de mensen ook verder lijdelijk toezien, hoe de indringers hun woning doorzochten en tenslotte met een geldkistje en de portefeuille, waarin samen ongeveer ze ven duizend gulden, in een auto stapten en verdwenen. De politie werd terstond daarop ge waarschuwd met het gevolg, dat aan de brug in Vianen een auto met de ver moedelijke daders is aangehouden. Zij zijn te Beusichem ingesloten. Gistermiddag zijn de arrestanten ge confronteerd met de bewoners der boer derij, die hen als de overvallers her kenden. Het zijn drie Utrechtenaren, die bij de politie zeer ongunstig bekend staan. Bij hun aanhouding hadden zy de ontvreemde portefeuille by zich. welke 3500 aan contanten en een bedrag aan waardepapieren bevatte. Voor gaafheid in de hogeschool van het Model hebben we in onze vorige be schouwing gepleit. Gaafheid, die in de mens van elke stand aanwezig kan zijn, vindt haaï basis in een gezond innerlijk. De vormingspogingen tot eeij gezond innerlijk naar het Hoge Model lopen over de baan der liefde en barmhartigheid. Want op die twee grondpijlers rust het leven van de Christus. „Niets dan liefde en barmhartigheid is het H. Hart". Aldus Margaretha Maria. „Onze Heer kende geen vuriger verlangen", zo kan men in het decreet harer zaligverklaring lezen, „dan op alle mogelijke wyzen in de zie len de vlam der liefde te ontsteken, teneinde die mensenharten met barm hartigheid, genade, heiliging en zaligheid te overladen. Wanneer we dan ook vorming willen naar het Model en doordringen tot op de bodem van dat Hart, stuiten we op ont zagwekkende gesteltenissen van zelfver loochening, ootmoed, ingetogenheid en slachtoffering. Klagen we niet permanent over het tekort aan bovengenoemde gesteltenissen in onze naaste omgeving bij groepen, on- in onze naaste omgeving, bij groepen, onder hele volken? Als katholieken hebben we geen school of cursus van humanitaire wetenschap te doorlopen. Het H. Hart zij ons exempel van studie en vorming. Maar daarmee dienen we dan ook ernst te maken voo'r eigen heil en ten bate van anderer geluk. Van ons wordt een resoluut-goede levenshouding verwacht. Uit de bijdragen van Henk van der Maze is in de afge lopen dagen wel gebleken, hoe sèherp we worden geobserveerd en ook hoe scherp we ons zelf moeten stellen. Op prima figuren zal het in de eerst volgende jaren wederom terdege aan-- komen. Het Katholicisme zal opnieuw zware stoten moeten opvangen, weshalve van Zijn volgelingen een uitstraling dient uit te gaan, die licht en warmte brengt aan alle tobbers, die zich mogelijk maar principieel-wankelend kunnen voortbe wegen. Het kapitalisme heeft schrijnen de wonden gemaakt, doch met het com munisme zullen de wantoestanden wor den gehandhaafd, omdat beide stelsel# uitgaan van hetzelfde beginsel: God en Zijn wet uitschakelen bij het inrichten var, het maatschappehjk leven. Na het kapitalisme het communisme betekent geraken van het ene crepeer- geval in het andere. Aan de katholiek de daad in elke stand van de openbare markt. Een moei lijke, een zware taak, maar een, die wordt vereenvoudigd, wanneer we het H. Hart aanwenden als veilige haven als schuilplaats, als bidkapel en als vorm plaats. We zullen dan worden, naar het voorbeeld van 't H. Hart, als 'n onnneem- bare vesting. AMATOR Naar de Britse admiraliteit heeft be kend gemaakt, zijn twee korvetten op weg naar de Goudkust, waar in de af gelopen week onlusten zyn voorgevallen. Reeds dikwijls is gezocht naar een ge schikte en moderne patroon voor onze militairen. Tien Belgisch legeraalmoe zenier heeft nu het plan geopperd ka pitein Henri Belletable voor te stellen. Ofschoon Belletable nog wel niet tot de eer der altaren verheven is, zou hij in derdaad een geschikte en voor de mi litairen aantrekkelijke figuur zijn. Af komstig uit Venlo was Belletable zelï van zijn 14de jaar af soldaat en tekende hij bij het 14e regiment infanterie te Maastricht. Volop heeft hij de moeilijkheden en gevaren van het soldatenleven meege maakt. Op 24-jarige leeftijd bekeerd, heeft hij «getoond, dat men ook als sol daat een heilige kan worden. Als stichter van de Aartsbroederschap der H. Familie geniet Henri Belletable ook in ons land grote vermaardheid. Het vorig jaar trokken ruim 5000 Neder landse leden der H. Familie naar Hoei in België om bij het eerste eeuwfeest hun stichter te eren. Naar wij verhemen, zal het Algemeen Secretariaat der H. Familie te 's-Her- togenbosch dit jaar zelfs negen bede vaartreizen naar Hoei organiseren. Dinsdag heeft in de County-hall te Londen de prijsuitreiking plaats gehad van de zilveren beker, 10 zilveren me dailles en 100 bewyzen voor een gratii reisje naar Nederland als de bollenvel den in bloei staan aan de prijswinnaars van de wedstrijd voor het kweken van de beste bloemen uit de aan 47.000 Lon dense schoolkinderen verstrekte King Alfred-narcisbollen. De zilveren beker werd het eigendom van de Catford se condary girls school. Namens het Engelse ministerie van onderwijs leidde mrs. Heleh Bentwick, die daarby van „deze edelmoedige geste van het bevriende Nederland" sprak, de heer Eygenraam, Ned. landbouwconsu- lent, in, die de prijsuitreiking verrichtte. Voor het tijdvak van 7 t.m. 20 Maart zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 80$ 232 Algemeen: 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 233 Algemeen: 1600 gr. brood (geldig t.m- 13 Maart.) 231 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rant soen gebak. 229 Algemeen: 2 eieren. 225 Reserve: 800 gr. brood (geldig t.m 13 Maart.) 228 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m- 13 Maart.) Bonkaarten Kd, Ke 802. 730 Algemeen: 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperingen. 732 Algemeen: 500 gr. suiker boterham strooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz,, of 500 gr. versnaperingen. ,733 Meemeen: 400 gr. brood (geldig t.m 13 Maart.) 731 Algemeen: 400 gr brood of 1 rantsoen gebak. 729 Algemeen: 2 eieren. 725 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 13 Maart.) 728 Reserve: ^>00 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. Bonkaarten Ma, Mb Mc, Md, Mh 803 1075 Suiker: 250 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gr. versnaperingen. Tabaks- en Versnaperingenkaar ten enz. Qa, Qb, Qc 802. 19, 23 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerf tabak. 21 Versnaperingen: 200 gr. versnape ringen of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 24 Versnaperingen: 100 gr. versnape ringen of 100 gr. suiker boterham strooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz Zaterdag a.s. zal nog een bon voor zachte zeep worden aangewezen. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen 182, 184. 135, 684, 685 melk 190, 191, 197, 697 6M Reserve.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1