Kapitalisme en wereldrevolutie HET NIEUWE COSTUUM Op de' Iribune AMERIKA KENT RUSLAND NU HOE MICHAEL TOT AFTREDEN WERD GEDWONGEN BENELUX-ONTWERP VOOR WESTELIJK PACT DE ZWENDEL MET DE INDISCHE PAKKETTEN T oeslagen voor demobiliserenden Verbetering financiële positie rijkspersoneel Vreemd optreden van het Rijks- kolenbureau Geert devaluatie voor de gedemobiliseerden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een „zakelijke" balans Terivijl troepen zijn paleis omringden De „vijf" te Brussel Het militaire aspect van het vijf-landen-verdrag Steekproeven met resultaat Oplichterij op ongehoorde schaal Overeenstemming tussen organisatie en regering Belgische tram staakt 70ste JAARGANG VRIJDAG 5 MAART 1948 No- 20560 PRIJSVERLAGING GAAT 'VOORT BERICHTEN WORDEN „NONSENS'' GENOEMD Maar er is nu eenmaal wantrouwen IEDER KRIJGT TOCH ZIJN DEEL! OOK VOOR* WIE IN NEDERLAND DIENDEN VUUR VLIEGEN" VOOR DE MARINE DE ALLERVOORNAAMSTE TAAK IS NIET DE ENIGE KOOPLUST MAG NIET AANGEWAKKERD DE KANTOREN .van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven ieger. gereduceerde prijs op aanvrage by de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Tactiek en waarachtige bekering Het is een opvallend verschijnsel, dat, terwijl men in de Verenigde Staten even als trouwens in de gehele wereld kookt van ziedende verontwaardiging over het brute geweld, waarmede het Tsjechoslo- waakse volk is overweldigd en over de schandelijke en misdadige verkrachting van alle mensenrechten in het arme land er betrekkelijk weinig bezorgdheid over de veiligheid van het Westen tot uiting komt. Men gaat zo ver, Jat men Finland en het Duitse gebied tot aan de Elbe zonder meer afschrijft; beide gebieden liggen .zo zwaar in de Russische invloeds- of bezettingssfeer, dat men ze, voorlopig tenminste, verloren acht. Maar Europa want alles wat achter het ijzeren scherm ligt, wordt tot Azië gerekend wordt, natuurlijk menselijkerwijze ge sproken, tamelijk veilig geacht; alleen tegenover Italië staat men aarzelend, wijl men het niet onmogelijk acht, dat de communisten tezamen met de Nenni- socialisten, die eigenlijk niet anders dan communisten zijn, bij de a.s. verkiezingen een parlementaire (meerderheid zullen behalen. Natuurlijk zullen de motieven welke deze Amerikaanse gemitigeerde" onbe zorgdheid beheersen, vaak met een even zeer gemitigeerde Europese bezorgdheid worden beantwoord; maar ze zijn in elk geval niet van het beruchte kaliber uit de vooroorlogse tijd toen een lagerhuis lid verkondigde, dat hij met zijn auto een grote Duitse tank in splinters had gereden. De Amerikanen zijn zakenlui; ze maken ook in de internationale poli tiek zakelijke balansen op, met winst- en verliesposten; waar weer tegenover staat, dat er veel twijfelposten en onbekenden zijn, welke men weleen3 ,te gemakkelijk in een positieve categorie rangschikt; met alle risico's welke daaraan zijn verbon den. In Amerika is men zich overigens van bet communistische gevaar terdege be wust. Men behoeft het uitgebreide rap port van de sub-commissie van het Huis van Afgevaardigden over „De strategie en tactiek van het wereldcommunisme", zelfs in de door de Usis verstrekte uit stekende samenvatting, slechts te lezen om te beseffen, dat de Amerikaan zich San seen illusies overgeeft. cherp worden de doeleinden van het e-rnmumsme gesteld: „de communisten e en één groot doel: de wereldrevo- u ie, en zij nemen bij voorbaat aan, dat e re^° u le van gewelddadige aard zal zyn; de verdeling Van Europa en Azië tussen de overwinnaars de twee(Je wereldoorlog moet door middel V£m een machtspolitiek tot stand worden gebracht en niet door onderhandelen". Daartegenover stelt het Amerikaanse rapport: „Ons doel is thans te bewijzen, dat Lenin het aan het verkeerde eind had. Hij was ervan overtuigd, dat de fouten van het kapitalistische stelsel niet hersteld konden worden zonder een ge welddadige Wereldrevolutie. Lenin had het in zoverre bij het juiste einde, dat de tekortkomingen van de tegenwoor dige wereld twee wereldoorlogen konden ontketenen. Doch het vraagstuk van he den is het vraagstuk van een derde oor log. Er bestaan gegronde redenen om aan te nemen, dat een derde oorlog niet als onvermijdelijk behoeft te worden be schouwd, en dat het menselijk verstand thans het punt heeft bereikt, waarop de mensheid zich niet lange, lijdelijk be hoeft te onderwerpen aan de willekeuri ge loop der gebeurtenissen". Dit realistisch inzicht in de wereld situatie is ongetwijfeld een belangrijke factor voor het behoud van de vrede. Maar het verhindert vele Amerikanen niet, zelfs bij de gewelddadige overwel diging van Tsjechoslowakije, na die van zovele staten in het Oosten, van Russi sche bluf te spreken: spectaculaire suc cessen, waarvan de enige kracht is, dat ze niet ontmaskerd werd. Men meent echter, dat op het binnenlandse, front Ruslands toestand niet alleen niet gezond maar zeer verontrustend is, want zelfs in deze onmeedogende dictatuur bestaat het dringende vraagstuk van prijzen en lo nen; en als de Sovjet-Unie in de dertig jaar van haar bestaan reeds driemaal tot 'n v<?or Westerse begrippen dramatische maar concrete ontwaarding van de roe bel is moeten overgaan, dan dreigt nu he gevaar van een ongeordende inflatie. Slechts een terugkeer tot „de financiële orthodoxie" zou deze lawine nog kunnen tegenhouden; maar dit zou betekenen, dat de staatsinvesteringen zouden moeten worden stopgezet; dat 'iet vijfjarenplan t grave zou moeten worden gedragen; en derhalve dat het s.reven naar een gelijke productie als die van de Verenig de' Staten zijn verwezenlijking wederom voor jaren en jaren zou zien uitgesteld. Het oorlogspotentieel zou nog tien- en tientallen jaren ver onder dat van Ame rika blijven. Zowel in Washington als in Londen verwacht men, dat, nadat Rusland zijn gehele invloedsgebied zal hebben gelijk geschakeld, Moskou in genoemde hoofd steden voor hervatting der besprekingen zal aankloppen. Waarbij het natuurlijk een zekere bereidheid tot concessies zal moeten tonen. Londen zal waarschijnlijk tamelijk inschikkelijk zijn; maar in Was hington, dat de credieten zal moeten verlenen, zullen hoge eisen worden ge steld. En niemand zou er zich daar over verwonderen, als de hogepriesters van het Stalinisme dan de wereld zouden verbazen door de gemakkelijkheid, waar mede zy de gewelddadig verkregen vuist panden weer zouden loslaten. Ter wille van de-zo vervloekte dollars. Maar an derzijds kent Washington nu ook het verschil tussen tactiek en waarachtige bekering. Ex-koning Michael van Roemenië heeft gisterenmiddag op een pers conferentie in het Londense hotel, waar hij vertoefde, verklaard, dat zijn troonsafstand onder pressie geschiedde en dat hij zich daar om niet gebonden acht door de ondertekening van de acte van abdicatie. ,Op dit ogenblik is het niet meer nodig in te gaan op de oorzaken, die de loop der laatste politieke gebeurtenissen be paald hebben. De redenen tot de ingrij pende veranderingen, aangebracht in de staten van Oost-Europa, zijn algemeen bekend. Op de morgén van de 30ste December 1947 hebben de eerste minister, Petru Groza, en de minister van nationale economie, Georghiu Dej, mij de tekst aangeboden van de abdicatie en zij vor derden. dat ik die onmiddellijk zou teke nen. Zij hebben zich gezamenlijk naar het koninklijk paleis begeven, toen dit reeds door gewapende troepen omringd was. Zij hebben tegenover mij verklaard, dat zij mij verantwoordelijk zouden steL len voor het bloedvergieten, dat het ge volg zou zijn van door hen uitgevaar digde maatregelen, wanneer ik hun tekst niet onverwijld zou ondertekenen. De troonsafstand is mij met geweld afgedwongen door een regering, die geïnstalleerd is en gesteund wordt door een buitenlandse mogendheid en de wil van het Roemeense volk in het geheel niet vertegenwoordigt, doch' de politieke vrijheid met voeten treedt en de verkiezingen vervalst heeft. De afschaffing van de monarchie vormt een nieuwe gewelddaad in de politiek, die er op gericht is Roemenië tot sla vernij te b^en^en. Onder deze omstan digheden acht ik mij in geen enkel op zicht gebonden door een abdicatie, die mij is afgedwongen. In de openingszitting der conferentie van vijf te Brussel hebben de Benelux- landen een eigen ontwerp voor het voorgenomen West-pact Ingediend. Naar verluidt, gaan deze voorstellen veel verder dan de beginselen van het verdrag van Duinkerken en het inter- Amerlkaanse verdrag. Het Benelux- «mtwerp voorziet in wederzijdse hulp vreedzame regeling van mogelijke Geschillen tussen de ondertekenaars. Zo- ^el ter Brusselse conferentie alsook te ^ashington heeft het ontwerp der drie a°den een zeer gunstige indruk ge maakt. zijn6 ^"èlux-landen zouden voorstanders overeenu het sluiten van een regionale 52 en r-j ornst gebaseerd op de artikelen door henVan ^et handvest der V. N. Het den v00r Voorgestelde verdrag zou gel- Intusser>een tt-'dsduur van 50 jaar. Frankrijk Zouden ook Engeland en voorstelien n ?e zitting van heden nieuwe van hun laat t tafel brengen, resultaat oorspronkeliu, besPrekingen over het JKe Hcvin-plan. Vin zegf sel vcrnom,.n°''fde ''Jdc wordt te Brus" pect van het het mi,itaire as- pact niet op deIe°rSeStClde vi'£-,anden- delen, maar iatcr C°nferentIe zal behan- gomery, chef van MaarschaIk Wont" l,et einde der maaJ ®rlt"e staf. aan langs de Be,gische men reeds Zaterdag of Zondag gereed zal zijn. Vóór of onmiddellijk na de Parijse conferentie der zestien op 15 Maart zul len dan de ministers van buitenlandse za ken der „vijf" vergaderen, om de laatste hand te leggen aan de tekst der overeen komst en deze te ondertekenen. Tengevolge van de prijsverlaging van het naaldhout per 1 Januari 1948 zijn de prijzen van de uit naaldhout vervaar digde huishoudelijke artikelen verlaagd. By geïmporteerde houten huishoudelijke artikelen mogen de bestaande procen tuele handelsmarges niet over het ver schuldigde invoerrecht worden bere kend. Met ongeschokt vertrouwen in de toekomst en bezield door dezelfde toe wijding en werklust zal ik voortgaan de dienaar te zijn van het Roemeense volk, waarmee mijn bestemming on verbrekelijk is verbonden. Ex-koning Michael heeft te Southamp ton, waar hij aan boord zou gaan van de „Queen Elizabeth"- verklaard, dat zijn huwelijk met prinses Anna de Bourbon- Parma binnenkort te Denemarken zal worden gesloten. Een zegsman van 4e Britse ambassade te Brussel, heeft categorisch het bericht tegengesproken, dat in de Engelse bla den is verschenen, volgens hetwelk de Britse delegatie bij de vijflandenconfe- rentie te Brussel zou hebben voorgesteld in het kader van een Westerse Unie het pond sterling, de Nederlandse gulden en de Belgische franc gelijktijdig te devalue ren. Dit bericht wordt als „zuivere non sens" betiteld. De Belgische minister van Financiën verklaarde aan een redacteur van Belga dat een herziening van de pariteiten in het onderhoud, tussen Spaak, Sir Georges Hendel en minister Eyskens Woensdag avond jl. zelfs niet aangeroerd is. Ook het Belgisch ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de geruchten krachtig weerlegd. ,Me' infanf Van 15 Maart wordt een luchtpakketpostdienst geopend tus sen de Ver. Staten en o.a. Nederland. De geruchten over knoeierijen bij het verstrekken van burgerkleding aan onze gedemobiliseerde militairen uit Indië hebben wij zo ernstig gevonden, dat wij het niet wilden laten bij de verklaring van de bedrijfsgroep voor de kleding industrie in ons blad van gisteravond maar zelf ook een onderzoek hebben in gesteld. Daarbij is ons gebleken, dat er van de geuite beschuldigingen niets overbleef en dat de middenstanders, die bij deze kle- dingvoorziening zijn betrokken, geen enkele blaam treft. Integendeel. Hoe is in het algemeen de gang van zaken bij het beschikbaar stellen van burgerkleding voor militairen, die in de maatschappij terugkeren? Zodra zij met de boot aankomen, wordt De laatste en grootste versperring wordt uit de Dordtse Kil verwijderd: een der grootste Neef. aken „De Rembrandtdie nuet behulp van tivee bokken gelicht wordt. Naar wij vernemen is dezjr dagen het onderzoek gesloten inzake de zwendel met pakketten van Nederlandse militairen in Indië. Gebleken is, dat de affaire een nog veel grotere omvang had, dan men aan vankelijk vermoedde en dat bij het geheel slechts drie personen, de 35-jarige sergeant-majoor v. d. W. uit Batavia en de 60-jarige handelaar in tweede-hands-artikelen V. en zijn 28-jarige dochter uit Eemnes, betrokken zijn geweest. Van der W. is nog niet naar ons land overgebracht, daar de militaire autoriteiten nog menig appeltje mei hem te schillen hebben over vergrijpen in dienst gepleegd. jp ™;n, z.icl1 herinneren zal, arresteer- dpn naar 1 p.olitie de bovengenoem- ooml van geruchten als zou er gemalverseerd worden met ee- schenkpakkettén dig militairen naar hun familie zonden. By een huiszoeking in de woning -van vader en dochter werd een geweldige hoeveelheid koloniale waren, alsmede een grote hoeveelheid corres pondentie m beslag genomen Van der W had in Indië een soort centrale gesticht,' via welke hy militairen in de gelegenheid stelde een pakket naar huis te zenden. De pakketten, die men thuis ontving, hadden echter een andere, veel kleinere, inhoud dan was aangekondigd. Na hun arrestatie bleven vader en dochter zwijgen over de samenhang van de zaak. Men vond echter bij familie de volledige correspondentie van v. d. W. alsmede een dagboek van hem. Hieruit heeft men de zaak geheel kunnen recon strueren en later gaven de gearresteer den dan ook toe. De aandacht der politie was op de zaak gericht door klachten over de te kleine pakketten. Aanvankelijk werden daarvan kleine hoeveelheden verzonden, het was toen moeilijk een inzicht te krijgen in de omvang van de zwendel: geschenkpakket ten mogen vrij gestuurd worden en als de geadresseerde ze af komt halen, is er moeilijk uit te maken, wat er aan man keert De douane-recherche greep in. toen met de „Oranje" liefst 225 ton goederen in pakketten aan hetzelfde adres werd verzonden. Men had echter te vroeg ingegrepen, want er was nog een zending In antwoord op desbetreffende vragen van het Kamerlid Schonenberg deelt de minister van Oorlog -et volgende mede: Aan onderscheidene categorieën van de mobiliserende militairen, die m Nederland hebben gediend, wordt een k]t'dinf of een bonus toegekend, welke voor de aankoop van burgerkleding kan wo"*en gebezigd, terwijl voor een andere cate gorie een regeling in voorbereiding Een kledingtoelage van 200 wordt o.m. reeds verstrekt aan dienstplichtigen van de lichting 1940 en ouder, die vóór 5 Mei 1945 vrijwillig bij een legeronder deel zijn ingedeeld. Een démobilisatiebonus, bestaande uit maximaal 22 dagen jaarwedde 4- 7 dagen verloftoelage, welke voor de aanschaf fing van ourgerkleding kan worden ge bruikt, wordt i itgekeerd aan dienstplich tigen, die zich na 5 Mei 1945 vrijwillig hebben aangemeld. Bovendien ontvangt het. merendeel dezer militairen een pre mie van 15 per maand van 1 April 1947 af. V°or de dienstplichtigen van de lichting 1940 en ouder, voor zover niet behorende lot de categorie, in e tweede alinea ge noemd, die geruime tijd in militaire dienst zijn geweest, wordt een regeling voorbe reid, waarbij de mogelijkheid wordt ge opend een tegemoetkoming in de koster, voor aanschaffing van burgerkleding te verstrekken. Het komt in het algemeen niet nood zakelijk voor aan dienstplichtigen van de lichting 1945 en-jonger, die hier te lande, hun dienstpl ht hebben vervuld, een tegemoetkoming voor aanschaffing van kleding toe te kennen. onderweg. Van der W. had, toen hij merkte, dat de zaak mis liep, nog een grote hoeveelheid doen inschepen op de „Modjokerto". Toen dit schip in Rotter dam aankwam, bleek er liefst 5200 kg. koffie en 5200 kg. pinda's voor v. d W. aan boord te zijn. Het begin Het is een fantastisch verhaal, hoe deze zaak zich ontwikkeld heeft. Van der W. dreef, voor hij naar Indië werd gezonden, in Amsterdam een zaak, waar machines gerepareerd worden. Hij Was gehuwd en had kinderen, doch het huwelijk was niet goed. Hij leefde dan ook al geruime tijd samen met de dochter van V. Het geld, dat hij in Indië verdiende, werd echter door de dienst na'ar zijn wettige vrouw gezonden en de V.'s kregen niets. Van het begin af aan schijnt hij in Indië te hebben gesmokkeld. Hij was sergeant majoor-instructeur en kon zich nogal vrij bewegen. Hij ging met een vrachtauto de binnenlanden in en kocht rijst en andere artikelen, die hij tegen hogere prijs in Batavia weer verkocht. Later zond hij koloniale waren naar huis, waar ze nog meer geld opbrachten. De V.'s zonden het geld dan naar Batavia, waar hij het weer inwisselde voor inlands geld, welke transactie op zichzelf al voordelig is. Deze ingewikkelde doch zeer aantrekke lijke handel bracht hem op het idee het eens groot op te zetten. Hij had nog geen geld genoeg om zelf gr°te hoeveelheden te kunnen kopen en verzenden, nu moes ten de militairen hem de middelen maar verschaffen. Als instructeur had hij ge makkelijk toegang tot de administratie van de militairen en zo kwam hij aan zijn adressenmateriaal. Hij zond toen aan duizenden jongens een circulaire, dat hij zich wilde belasten met het verzenden van pakketten. Het is nog niet precies geteld, maar het aantal militairen dat van deze gelegenheid gebruik heeft ge maakt. bedraagt tegen de 18.000. Toen die duizenden orders bij hem binnenkwamen, zat hij natuurlijk met veel moeilijkheden, maar hij heeft zich daarover weinig zorgen gemaakt. De Staat immers leverde hem het apparaat dat hij nodig had. Hij zette militairen aan het werk om de zaak te administreren hij gebruikte legerwagens om de waren te vervoeren en om de pakketten naar de boot te brengen. Hij was de directeur van een groot en lucratief bedrijf ge worden. Op alles werd immers verdiend op de inkoop (die geschiedde in de binnenlanden en hij berekende vastge stelde „zwarte"-Batavia-prijzen) op de verpakking (men heeft uitgerekend, dat alleen daarop 17.000 werd verdiend' en dan op de pakketten zelf het meest Deze gingen naar Eemnes, werden klei- veel hogere Nederlandse zwarte prijzen verkocht. Alles ging goed, er kwam veel geld binnen, dat weer met gemak naar Batavia ging. In de laatste phase ging hij het nog groter doen. Hij had eigenlijk niet meer de medewerking van de militairen nodig, hij had nu contanten genoeg. Nu werden er duizenden pakketten samen gesteld, die echter voor gefingeerde families bestemd waren, dé hele wjnst kwam nu dus voor zijn rekening. De koffie en de pinda's van de „Modjokerto" waren geheel voor hem zelf bestemd. Toen hij gearresteerd werd, bezat v. d. W. 40.000 en in Nederland was er ook 40.000. Maar het fantastische rijk van de grote zakenman was voorbij: er bleef niets over van zijn geld en van zijn goederen, alles werd in beslag genomen. Hoe ver hij zijn zaken uitstrekte, blijkt wel uit dit staaltje: Alle pakketten van de „Modjokerto" (ongeveer 5000) wa en verpakt in -ieten hoeden. Deze hoeden had hij op voorhand al verkocht aan een bloembollenhandelaar voor 12.000. De geweldige hoeveelheid goederen is nu overgebracht naar de H.A.K.A. in Rotterdam. Daar worden nieuwe pak ketten samengesteld voor de gedupeer de militairen. Het is volkomen zeker, dat iedereen alles terug krijgt, daar voor staat de boekhouding van v. d. W. borg, terwijl er voorraad genoeg is. Het overblijvende zal verdeeld worden onder ziekenhuizen en gestichten. Het is niet genoeg voor een extra bon, maar er zullen toch heel wat mensen plezier van hebben. Juridisch was de zaak ook nogal inge wikkeld. De politie had interesse met het oog op de zwendel, de C.C.D. om de zwarte han del, de douane-recherche om de deviezen- smokkel. Maar de zaak is nu rond en in handen van de justitie overgedragen. Van dér W. zal voorlopig nog in Batavia blij- ven, omdat hij daar boet voor zijn mili taire misdrijven: het rijden met de auto's, het misbruiken van de adreslijsten, het misbruiken van personeel enz. enz. Het is gebleken, dat geen der andere mili tairen iets met de zaak uitstaande had. Zij wisten niet beter of zij werkten naarstig voor een zeer goede zaak. hun op de kade met een bonus van 100 speciaal voor kleding nog 70 plus de nodige textielpunten verstrekt. In een van de 4500 kledingmagazijnen, waarmede het Centraal Demobilisatiebu reau heeft gecontracteerd, kunnen zij nu naar eigen keus een costuum uitzoeken. Bedoelde overeenkomst betekent, dat deze zaken een aantal costuums en andere kle dingstukken in verschillende prijsklassen vodr „onze jongens" apart hebben ge houden. En niet de slechtste! Zodat de militairen in veel opzichten bevoordeeld zijn boven het publiek, dat gezien de ge ringe voorraad aan behoorlijke kleding dikwijls niet direct iets van zijn gading vindt. Bovendien wordt in het demobilisatie kamp nog toegezien of de betrokkenen een behoorlijk costuum hebben gekocht èn mochten zij „bedrogen" zijn. dan worden ook zij naar het Centraal depot verwezen. Doch daar heeft men nog nie mand naar het depot behoeven te zenden! Heel ongedwongen hebben wij ons be wogen tussen de jongens van het Zeeuw se^ bataljon 2-14 R.I. in het demobilisatie kamp te Huis ter Heide, waar ons direct opviel zo netjes als de meesten in over jas of colbert gekleed gingen. Wij namen een paar steekproeven. Eén had een keurig bruin costuum in Rotter dam gekocht voor 70, waarmee hij zeer in zijn schik was. Een ander droeg een prachtige grijze tweed-jas, voor 79 ge kocht bij een bekende firma in Amster dam. „Had u nogal keus?" vroegen wij aan de eerste. „Ze hebben mé negen verschillende costuums laten zien". In het depot in Utrecht zijn wij al tas tend langs de rijen costuums gegaan, die daar hangen in prijzen variërend van 75.90 een mooi blauw kamgaren cos tuum tot 47.60, een tweedelig grijs costuum, een heel aardig sportpak. En ?e zijn er in allerlei dessins en kleuren. De commandant van het demobilisatie kamp, majoor B. Klomp, heeft over de uitgebreide sortering van 500 costuums en jassen zijn lof betuigd. Het depot heeft verder 1500 overhemden, 1000 stuks on dergoed en 500 paar sokken, uitsluitend voor gedemobiliseerden voorhanden; een voorraad, die naar behoefte elk ogenblik kan worden aangevuld. In totaal zijn hier echter nog niet meer dan elf jongens om een costuum en jas geweest. Twee klanten zijn teruggeko men en hebben ongevraagd van hun te vredenheid doen blijken. Een van hen, een jongeman uit Harderwijk, kwam na dat hij in het demobilisatiekamp nog de premie van 10 voor elke maand tropenr dienst en tractement had gebeurd, ook éen demi kopen. De regeling functionneert zo goed en tot tevredenheid van allen mop peraars zijn er altijd dat de Marine eigener beweging aan de detailhandel heeft gevraagd voor haar ook een der gelijke regeling te willen treffen. Hier over wordt thans overleg gepleegd. De Ned. regering heeft bij de „Fairey Aviation Company" in Engeland veer tien „Firefly"-vliegtuigen besteld. Deze veertien vormen een aanvulling van de vijf en zestig „Fireflies" welke de Ma rineluchtvaartdienst. thans bezit. De nieuwe order betreft de „Fireflv IV", een verkenningsjachtvliegtuig, dat in Engeland ook meegevoerd werd op vliegdekschepen. De „Firefly IV" is ook in gebruik bij de Canadese marine. Het is nog niet bekend, wanneer de veertien toestellen afgeleverd zullen worden. O Vermoedelijk door het wegwerpen van een brandend peukje, ontstond brand in een gebouw van Kurstjens dakpannenfabriek te Tegelen. Het gebouw, dat gevuld was met kisten glazen dakpannen en stro. brandde geheel af. De schade bedraagt circa tachtig duizend gulden. In ons blad van j.l. Dinsdag publiceer den wij een brief van hét Nederlands Episcopaat met betrekking tot de wense lijkheid van de aansluiting van de katho lieke sportbeoefenaars(sters) bij hun (haar) eigen katholieke sportorganisaties. Dat dit inderdaad een noodzaak is, zal zonder meer worden beaamd door een ieder die bekend is met de katholieke opvattingen omtrent de sportbeoefening; helaas echter geven nog te velen blijk.' deze noodzakelijkheid niet in te zien. Dit laatste heeft echter zijn oorzaken. Wij lichten uit het bisschoppelijk schrij ven de volgende passage: „Het behoort daarom tot de allervoor naamste taak van de geestelijke adviseurs en de bestuurders van de katholieke sportverenigingen om de katholieke sport- opvatting te propageren en hun vereni ging in deze geest te leiden". Natuurlijk. Maar die allervoornaamste taak is niet de enige. Dreigt de katholieke sportvereniging niet een paskwil te wor den als zij zich slechts ten overstaan van een handjevol getrouwen van de aller voornaamste taak kwijt, terwijl zij door de verwaarlozing van andere taken hon derden anderen langs de neutrale kant laat staan? Wij mogen ons toch wel instellen op de eisen van onze tijd? Deze tijd eist prestaties. Een katholieke club die min der presteert dan een neutrale, is voor velen minder aantrekkelijk dan die neu trale. Dat heeft met de katholieke sport- opvatting niets te maken. Zulks is een normale uiting van de menselijkedrang om iets te bereiken. Men kan echter alleen door offervaardigheid en wils kracht in de sport even goed als elders op hoger plan komen. En aan deze twee eigenschappen schijnt het in het katho lieke kamp wel eens te mankeren. Zijn de katholieke sportlui van nature met minder physische kwaliteiten begaafd dan de neutrale? Toch blijven de katho lieke prestaties op elk terrein achter. Dan moet ook de oorzaak worden gezocht in het ontbreken van de wil om deze physi sche kwaliteiten verder te ontwikkelen. Een sportvereniging op het tweede plan heeft geen aantrekkelijkheid. Daarom heb ben de katholieke clubs geen vat op hon derden van de beste katholieke: doch neutraal georganiseerde sportlui. De allervoornaamste taak van de ka tholieke sportvereniging is het propage ren van de katholieke sportopvatting. Maar een weinig minder voorname taak is het propageren van de katholieke sport. En dit laatste kan men alleen door het op peil brengen van de katholieke sport. Op een technisch minstens gelijk waardig aan het neutrale peil. Wy willen hier ook enige ruimte vrij maken voor de publicatie van een ons door onze abonné M. P. v. Evelingen ge dane suggestie n.a.v. ons vorige Tribune praatje betr. de 50.000 gulden die een re presentatieve Nederlandse deelneming aan de» Olympische Spelen in de weg staan. Wat maakt nu een stuivertje uit? aldus de heer v. E. Laten we nu bij alle sport evenementen die in ons land nog worden gehouden voor de opening van de O. S., elk entree-bedrag met een stuiver (vijf luttele centen) verhogen, 't Is een simpel idee, dat o.i. stellig en zeer gemakkelijk voor uitvoering vatbaar is. De Rotter damse Dames Zwemclub is hierin trou wens al voorgegaan; bij de j.l. Zaterdag door haar gehouden internationale zwem wedstrijden verhoogde zij alle entree prijzen met 5 cent, hetgeen 35 gulden op bracht Bovendien hield zij nog een in zameling met als „buit" bijna 145 gulden. Zodat men de som van 180 gulden aan het N.O.C. kon overmaken. Ligt hier niet een prachtig voorbeeld ter navolging voor eenieder die sportwedstrijden orga niseert? Wij denken aan de a.s. kam- pioens- en promotie-degradatiewedstrij den aan de wielerkoersen, aan de boks wedstrijden, aan de athletiekgebeurtenis- sen. Men kan er bij voorbaat verzekerd van zijn, dat het publiek zijn stuivertje zal offeren. SUPPORTER. De onderhandelingen, welke zijn gevoerd tussen de organisaties van overheidspersoneel en de regeringsde legatie betreffende verbetering van de financiële positie van het burgerlijk rijkspersoneel, hebben tot overeen stemming geleid op de volgende basis: 1. de bijdrage voor eigen pensioen, welke wordt verhaald op degenen, die onder de Pensioenwet vallen, wordt verminderd van 4% tot 2 pet. 2. De regering aanvaardt in beginsel een wijziging van de Pensioenwet, waar door ook de arbeidseontractanten, die tenminste twee jaar in dienst zijn, amb tenaren worden in de zin van deze wet, tenzij zij belast zijn met werkzaamhe- Tijdens een vergadering van de de- tailhandels^aad te Nijmegen, werden de afgevaardigden ervan in kennis gesteld dat het bestuur zich tot het RijkSkolen- bureau had gewend, om voor de ge troffen winkeliers in Nijmegen wat ex tra lichtverbruik voor étalage en re clame-doeleinden toegestaan te krijgen Nijmegen immers heeft het gehele za kencentrum door oorlogshandelingen verloren, de winkelstand heeft 'n sprei ding ondergaan, zodat vele noodoptrek- ken etc. in een zgn. eilandpositie zijn geplaatst, die enige reclameverlichting als aantrekkingsmogelijkheid zeer nodig hebben. De directeur van het Rijkskolenbureau weigerde het verzoek toe te staan, o.a. op grond van het feit, dat het de poli tiek der regering is om zoveel mogelijk slechts het allernoodzakelijkste wordt gekocht. Iedere factor die zou bijdra- ner gemaakt en het surplus tegen de nog I gen om de verkoop te stimuleren, moet dus uitgeschakeld worden en ieder ener gie-verbruik, dat naar luxe zweemt, moet als ongeoorloofd worden be schouwd. Krachtig heeft de detailhandelsraad tegen dit antwoord stelling genomen en zich o.m. tot het ministerie van econo mische zaken gewend. De raad schrijft daarin aan Z. Exc., dat een dergelijk betoog zeker niet tot de competentie van het R. K. B. behoort. Als ambtenaar, aldus de raad, heeft de directeur zich niet over beleidskwesties uit te laten en bovendien oordeelt hij aanwakkering van de kooplust onge wenst. Wat wij gevraagd hebben is geen luxe. Het blijft onder de maat. Dit ant woord getuigt van weinig gevoel voor een getroffen stad, die het spits heeft moeten afbijten voor de bevrijding van ons land. Het zakencentrum van deze in het Oosten gelegen stad ging ten on- der om het Westen in het weelderige te doen sparen, wat met zich bréngt, dat I bezit van luxe winkelcentra te kunnen laten. Wat wij gevraagd hebben was slechts een steuntje in onze steeds gro ter wordende armoede. den. die een kennelijk tijdelijk karakter dragen. 3. De garantie-lonen voor de gehuw den worden verhobgd met 200 'sjaars. 4. De 5 pet. ongehuwden-aftrek komt te vervallen. 5. De met ingang van 1 Juli 1947 door gevoerde incorporatie van de tijdelijke toelage in de wedden boven 3000, welke in tegenstelling tot die voor de wed den van ƒ3000 of minder 's jaars slechts 5 pet. der toenmalige wedde heeft bedragen in plaats van 10 pet., wordt herzien, in dier voege, dat m.i.v. 1 Janua ri 1948 alsnog een bedrag, overeenko mende met de destijds geïncorporeerde toelage ad 5 pet. aan deze wedden wordt toegevoegd. technische herziening van net bezoldigingsbesluit burgerlijke rijks ambtenaren 1934, welke beoogt verbe tering te brengen in die bezoldigings schalen, welke in het raam der onder linge verhoudingen daarvoor in aanmer king komen, zal terugwerken tot 1 Ja nuari 1948. Bij deze herziening, welke zich in een gevorderd stadium' bevindt, wordt voorts nagegaan in hoeverre daarbij tegelijk kan worden tegemoet gekomen aan de bezwaren, voortsprui tende uit de huidige classificatie der ge meenten. De maatregelen, vermeld onder 3, 4 en 5, worden bij de technische herzie ning van het bezoldigingsbesluit tevens daarin opgenomen. Tenslotte ligt het in het voornemen der regering de besturen der lagere publiekrechtelijke organen uit te nodi-' gen de daarvoor in aanmerking komende boven weergegeven maatregelen van overeenkomstige toepassing te verklaren op net personeel, in dienst van deze organen. Het Katholiek verbond van tram- en buspersoneel heeft besloten heden 't werk neer te leggen, aangezien het ministerie van verkeerswezen geen antwoord heeft gegeven op het verzoek van de salarissen van het personeel aan de verhoging der kosten van het levensonderhoud aan t« passen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1