Felle politieke debatten in Velzen's Gemeenteraad eerberichtl Harreveld" luidt de noodklok d\e wereld £>e Spoorweg is enig! VAN NELLE EEN OPGEWEKTE AVOND VOORSTELLING! IVAREL KWIEK- ADIO RUIT-NIEUWTJES Belangrijk opvoedingswerk in gevaar wordt President Jack bechdolt PRIJS 22 CT EN NU. vrW7 EEN KOPJE jr MAANDAG 8 MAART 194„ r PAGINA S W Vrij zacht MAALTIJDEN IN HOTELS TIEN-JARIG MEISJE IN DE HOOFDSTAD VERMOORD NIEUW MODEL TOESLAG- KAARTEN VERKIEZINGEN IN ARGENTINIË BESPREKING BOWCONFLICT UITGESTELD door STAATSLOTERIJ 0> De arbitrage-commissie inzake het meningsverschil over de duur van de vacantie voor de arbeiders in de land-' en tuinbouw bestaat uit prof. mr. F. de Vries, A'dam (voorzitter), mr. dr. L. Deckers Den Haag, en W. v. d. Sluys, Goor. De rechtbank te Assen heeft de jeug dige fabrieksarbeider S. T. uit Nieuw- Buinen, tot 2 jaar veroordeeld, om dat hij op de najaarskermis iemand met een staaf ijzer zodanig had gesla gen, dat deze onmiddellijk overleed. De arbeider J. G. uit Nieuw-Amster- dam kreeg negen maanden en voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering met opneming in een koloniehuis, omdat hij zijn buurjon gen destijd met een stogjpoot heeft doodgeslagen. <0 Te Zierikzee is een demobilisatieraad! voor Schouwen-Duiveland opgericht. Voorzitter is burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije uit Zierikzee. O Het B. G. te Middelburg heeft de ex- opperluitenant van de marechaussee J. Kramer uit Goes, veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. Bekl. heeft o.a. Joden aan de S. D. verraden en onderduikers gearres teerd. Tegen hem was 15 jaar geëist. Te Liessel (N.-Br.) is de kapitale boerderij van landbouwer F. A. tot de grond afgebrand. Een kind kon met grote moeite uit de brandende schuur worden gered, doch moest met ern stige verwondingen naar het zieken huis te Helmond worden overgebracht. Niet-communistische bladen in Zwe den hebben verklaard, de vertrouwe lijke persconferenties, die eens in de veertien dagen door de premier wor den gehouden, te zullen boycotten als de communistische journalisten op deze conferenties niet worden ge weerd. Een nieuw raket-projectiel van de Amerikaanse marine heeft een hoog te bereikt van 125 K.M., met een snelheid van 4827 K.M. per uur. Een tijdens de proefneming afgeschoten V-2 bereikte een hoogte van 183 K.M. met een snelheid van ongeveer 5630 K.M. per uur. De geëvacueerde bewoners van Hel goland, dat door de R.A.F. als doel voor bommenwerpers is gebruikt, hebben aan de V. N.-commissie voor de menselijke rechten en aan het Britse ministerie Van buitenlandse zaken verzocht, weer naar het eiland, dat vroeger een Duitse marine-basis was, terug te mogen keren en be handeld te worden als een kleine natie. <J> Te 's-Gravenhage ïs_ jn aanwezigheid van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de Stichting voor maatschappelijk Werk in Zuid-Hol land" opgericht. Op 68-jarige leeftijd is te Helmond overledfen de heer E. v. Ghert, oud directeur-hoofdredacteur van de „Soe- rabajasche Courant". ïaar mor ioor :lijk zie- loe- iten d. A.) in felle bewoordingen, dat de de mocratie door de communisten in Tsje- choslowakije is vermoord met den steun van de Russische bajonetten. Wethouder v. Eijcken moet maar zwijgen over Ne derlands imperialistische politiek; wat in Oost-Europa gebeurt is imperialisme van de bovenste plank. Het is zelfs in feite een Russische koloniale oorlog (luid protest van de communisten). De heer De Boer (P. v. d. A.) betoog de, dat een constructieve vooruitstre vende, christelijke politiek gevoerd dient te worden. Wij willen echter als P. v. d. A. aan de communisten niet de de mocratische rechten ontnemen. Maar onze democratie zal niet zo lankmoedig mogen zijn, dat men er misbruik van maakt om er onszelf mee om hals te brengen. Wij wensen de democratie te handhaven, zoals die in de Nederlandse Grondwet verankerd ligt. Terwijl wjj bereid blijven de communisten te laten deel hebben in onze nationale democra tie, voelen wij ons toch zeer ernstig ge waarschuwd door wat er internationaal aan het gebeuren is. Aan den heer De Boer (P. v. d. A.), die aan de communisten niét de kans wilde geven als martelaar te fungeren, ant woordde de heer Nuylius (K.V.P.), dat de P. v. d. A. op haar beurt er voor moet zorgen, geen martelaar te worden. Hij wees op de voorbeelden in de oostelijke landen, waar de socialisten smadelijk capituleerden. Wethouder v. Leusen lichtte nogmaals toe, dat B. en W. wensen, dat alleen door leden van culturele en niet van politieke organen van de schoollokalen zal worden gebruik gemaakt. Het voorstel werd aan genomen met 15 tegen 11 stemmen; de communisten en de christelijke fracties stemden tegen, zodat de E.V.C. en de C.P.N. naar andere vergaderlokalen moe ten gaaii uitzien. rote an- ■den dat rige be- tieet ners het 5 Weerverwachting medegedeeld door J het K. N. M. 1. te De Bilt geldig tot Dinsdagavond: J Matige, aan de kust krachtige Wes- telijke wind; meest zwaar bewolkt t met aanvankelijk nog hier en daar enige lichte regen of motregen, vrij zacht. t j 9 Maart: Zon op 7.09 uur, onder 18.33 t uur; maan op 7.17 uur, onder 16.54 uur. In zyn mAiorie van antwoord aan d* Eerste Kamer deelt de minister van Landbouw o.a. mede, dat in overweging is geweest wederom over te gaan tot een systeem van boninlevering bij hei gebruik van maaltijden in hotels en res taurants e.d. Vooral met het oog op da grotere belasting van het distributie apparaat en de hoge administratieve kos- ten, die deze regeling zou medebrengen, is thans in studie, of op andere wijze een versobering bij het gebruik van maaltijden in hotels, restaurants enz. kan worden bereikt. Ten einde tegen te gaan dat deze bedrijven aankopen tn' strijd met de distributievoorschriften verrich- ten, wordt overwogen een aantal nieuws of vernieuwde versoberingsvoorschrif ten na overleg met belanghebbenden in te voeren in combinatie met een geringe verruiming der toewijzingen. Het is de bedoeling hierover zeer binnenkort een beslissing te nemen. De minister hoopt op deze wijze te bereiken, dat het gebruik van bonioza maaltijden in hotels en restaurants geen aanleiding meer geeft tot gegronde klachten en hij niet zal behoeven over te gaan tot verder gaande maatregelen. voor het volledig herstel van het be houden gedeelte, zwaar gehavend door het overmatig gebruik in oorlogstijd, een bedrag van één twee ton gemoeid is. Zonder de krachtige hulp van de Ne derlandse Katholieken zal men dus niet in staat zijn het werk op behoorlijke wijze voort te zetten. Hoewel het be stuur van Harreveld liever zijn ge woonte getrouw het werk in alle stil te zou voortzetten, Is het nu gedwongen de grote trom te roeren en een beroep te doen op de medewerking van de Ka tholieken in Nederland. Het is 'n groot scheepse actie tot hulpverlening begon nen, waaraan nuttige en aantrekkelijke geschenken zijn verbonden. Harreveld rekent thans op de volle steun van Katholiek Nederland. Adres: bouwkas „Harreveld", Nieuwe Uitleg 19 's-Gravenhage. Wanneer men met zijn bijdrage 250 of een veelvoud daarvan volmaakt, ontvangt men °en ge schenk. aas- neer on-i cht- eeu- kers aten nin- van aren man ïaap aart iwa- oor- en veel aart teld, rven 't .te kan i B.„ iur - een ndse door i de itigd Wanneer we dit woord horen, is onze eerste gedachte: kool. jn de winter zou men wel elke dag kool kunnen eten: rode en Savoye, groene en witte, spruit- kool, zuurkool en boerenkool brengt het seizoen. Maar daarnaast is er ftog een hele reeks andere wintergroenten op te som men: bieten, wortelen, uien, knolraap, spruiten, witlof, prei, enz. Waarom kla gen we dan soms nóg over gebrek aan ver scheidenheid? Misschien in de eerste plaats, omdat velen bezwaren hebben tegen kool: „Ze is zo zwaar verteerbaar en dan die on aangename luchtMaar deze nade len vervallen door een heel eenvoudige maatregel: door de kool niet te lang te laten koken'. Voor rode kool is een uur zeker vol doende (mits de azijn pas wordt toege voegd, wanneer de kool gaar is), Savoye en andere kool is, wanneer ze maar fijn gesneden is, in een half uur gaar. Pro beert U het maar eens; de smaak van de groente is dan ook pittiger en frisser! Voorts behoeven wij de groenten niet steeds op dezelfde manier klaar te maken. Zo kan men vrijwel alle wintergroenten als sla bereiden, tot rode- en zuurkool toe. Daarbij kunnen ook twee of meer soorten gecombineerd worden; heel goed smaakt bijv. sla van Brussels lof met fijngesneden appel of Van andijvie met geraspte wortel. Al is nu de wintergroente over het algemeen niet zo duur,, gooi er toch niet meer van weg, dan nodig is! De buitenste grome bladeren van andijvie, spruitjes en witlof hebben als voedsel tenminste evenveel waarde als de binnen- Zaterdagavond tussen 8 en 9 uur is in de Woestduinstraat te Amsterdam de tien jarige Anneke H„ die zich alleen in het ouderlijke huis bevond, aangerand en met een mes vermoord. Als vermoedelijke dader werd in de nacht daarop de 21-jarige M. W., zonder vast beroep, doch de laatste tijd werk zaam bij een banketbakker, gearresteerd. Naar de politie mededeelde „schijnt de jongeman geestelijk niet geheel normaal te zyn" en bij zijn arrestatie verkeerde hij in bewusteloze toestand, waarin na 16 uur nog geen verandering was geko men. De recherche is daarom nog niet in staat geweest hem een verhoor af te ne men. Met ingang van 12 Maart wordt een nieuw model kaarten voor a.s moeders, zieken en personen, die bijzondere arbeid verrichten, in gebruik genomen. De bonnen van deze kaarten dragen geen nummer, doch zijn voorzien van een letter en wel zodanig, dat alle bonnen van een strook, bestemd voor 14 dagen, dezelfde letter dragen. Verder zijn de bonnen voorzien van de aanduiding van het daarop verkrijgbare artikel en de hoe veelheid daarvan. De tekst op de bonnen is dus b.v. Vlees a 200 gram, Brood k 400 gram, Melk 5 liter enz. Elke veer tien dagen zal in de bonnenüjst ver meld worden, dat van deze kaarten de bonnen van strook A, strook B enz. lijn aangewezen. Hoewel de tekst dezer bonnen enige overeenkomst vertoont met die der rantsoenbonnen, zijn zij slechts 14 dagen geldig. De bonnen der toeslagkaarten zijn overigens door de kleur gemakke lijk te onderscheiden van rantsoenbonnen, ze zijn n.L uitgevoerd in groen of paars en groen. Reeds van kindsbeen af heeft de redac teur van „Die rare wereld'' er naar ver langd, dat er ooit nog eens een boacon- strictortje in een diergaarde zou worden geboren, doch tot nog toe bepaalden de geboorten zich strikt tot torretjes e.d. Nu er plotseling 17 boaconstrictortjes tegelijk zijn geboren in de Rotterdamse dierentuin Blijdorp leeft de redacteur in de zevende hemel. Hij ontveinst zich echter niet, dat bij deze blijde gebeur tenis, zo niet een addertje, dan toch een stel boaconstrictortjes onder het gras verborgen ligt. Wanneer de kleine schat- jes een beetje groter worden, moeten ze worden gevoerd en wel met muizen. Als <*at geen wreedheid jegens weerloze die- ren is, mag men de D.R.W.-redacteur Barbertje noemen. Maar het zou even wreed zijn, de slangen-babies het nood zakelijke voedsel te onthouden. De die renbescherming, die èr ongetwijfeld aan pas zal komen, staat wel voor een m°eilljk dilemma. Persoonlijk zou de D.R.W.-redacteur liever de muizen dan de slangen het le ven redden. Wie nog nooit een vlieg «eert doodgeslagen, of een tor vertrapt, werpe de eerste steen. Naar aanleiding van deze blijde ge beurtenis herinnert de redacteur zich het reisverhaal van de ontdekkingsreiziger Happer, die eens een boaconstrictor opat, welke naar later bleek, van een Abes- synisch stamhoofd was gestolen. Toen men dat aan Happer vertelde, merkte hij op: De een zijn maal is de ander zijn boaconstrictor. „U bedoelt, de een zijn boaconstrictor ie de ander zijn maal", viel 't stamhoofd in. „Dat is precies hetzelfde", antwoordde Happer nijdig in het zadel stijgend. Zondag werden er in Argentinië ge deeltelijke verkiezingen gehouden, die het volk in de gelegenheid stellen zijn oordeel over het presidentschap van ge neraal Peron uit te spreken. Eén der verkiezingskwesties was een voorstel om de eeuwenoude grondwet in dier voege te wijzigen, dat Peron in 1952 kan worden herkozen. Volgens de grond wet in haar huidige vorm kan een presi dent eerst worden herkozen, wanneer hij zes jaar buiten functie is geweest. Van de 158 leden in de Kamer van af gevaardigden zijn er 82 aftredend. Da Peronisten behouden reeds hun twee derde meerderheid in de Kamer, wan neer zij 61 van deze 82 zetels verkrijgen. er het figuur niet voor", beweerde hij. „Te fijn van bouw", „het is toch geen gezicht, dat wij, die zijn uitgestuurd om een president te vangen, nu zelf als gevangenen terugkomen. Ze zullen zeker argwaan krijgen en niets geloven van ons verhaal, dat we een tam kereltje op de kop hebben getikt. Het is zelfs best mogelijk, dat ze van zo'n uitgeslapen exem plaar van een president helemaal niet gediend zijn". De bespreking tussen rijksbemiddelaar» en vertegenwoordigers van de raad van bestuur voor het bouwbedrijf, de samen werkende patroonsorganisaties te Am sterdam en de landelijke en plaatselijke unies van bouwvakarbeiders, welke oor spronkelijk was aangekondigd voor' Dinsdag a.s., is uitgesteld tot Vrijdag 12 Maart. De afdeling Amsterdam van de Ned. Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland heeft een telegram aan rijksbemiddelaars verzon den, waarin verzocht wordt de tarieven voor de woningbouw reeds bindend te willen verklaren. Na uitsluiting van sta kende arbeiders wil men de werken openstellen zodat de werkzaamheden met werkwillige arbeiders kunnen wor den hervat. P.W. t nu nam. men mes veen Am- zal issen ood- isant lam) •C); Vit) I.C.)' Trekking van 8 Maart Prijs van 25.000 no. 3684: 1500 nos. 1176, 21483: ƒ1000 no. 11301: ƒ400 nos. 13363, 16012; ƒ200 nos. 8038. 17633 100 nos. 1439, 5457, 8719, 7434, 10846, 12635, 18327 en 21257.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5