„Vrijwel in ieder opzicht eens Geen militaire hulp overzee v Mishandeling volgens „protocol Bisschopswijding in droevige omstandigheden Pas op het bloed de rondgespatte hersens en jft. i DYE "^A^E wereld WIJZIGING DER ENQUETEWET THANS VERZEKERD EUWE GEEFT DE PARTIJ TEGEN SMYSLOV OP Sportvaria De conferentie te Brussel Voorschriften w Kardinaal viert morgen 12 Vz jarig pontificaat Gedetineerden onder de sociale wetgeving DONDERDAG lï MAART 1948 PAGINA 2 VLIEGTUIG NEERGE- STORT EN UITGEBRAND DE RUHRGEBIED- CONTROLE voor rajiseling SMYSLOV—BOTWINNIK REMISE Wat meer bewolking V'oor de filmcamera WREEDHEID EN DOOD IN DE FILM GARE GRADUS IS GEK OP LEZEN GEEN RUSSEN OP DE OLYMPISCHE SPELEN HET KATH. TUTNEÊEST OP TWEEDE PINKSTERDAG NEDERLANDARGENTIME TENNIS IN VOORBEREIDING KERKRADE KRI'JiGT EEN SPORTPARK NED. STUDENTEN VOETBAL PLOEG NEDERLANDSE OPERA VOOR BRITSE RADIO Na afloop van de plenaire zitting Woensdagmiddag te 12 u. 30 liet het hoofd van de afdeling voorlichting van het Nederl. ministerie van Buitenl. Zaken, de heer Van Houten, zich tegenover de correspondent van het A.N.P. zeer optimistisch uit over de Woensdagmorgen 'gemaakte vorderingen. Vrijwel in ieder opzicht is men tot overeen stemming gekomen en men heeft o.a. besloten, een consultatief orgaan op te richfen met uitlopers op economisch, cultureel, sociaal en militair gebied. Dit consultatieve lichaam zal alle beginselen uitwerken en toepassen. Naar de heer Van Houten nog mede- dee'de. zou de conferentie heden Don derdag of Vrijdag beëindigd worden. Na aflooD van de conferentie zou een uitge breid communiqué worden uitgegeven. Naar de heer Wauters, persattaché van het Belgisch ministerie van buitenl. za ken, aan journalisten mededeelde, zijn de tegenvoorstellen, die de Britten Dins dag hebben ingediend, Woensdagmorgen door de conferentie aangenomen. Ook hij verklaarde, dat op de essen tiële punten Woensdagmorgen een ac- coord is bereikt. Wanneer nog enkele on dergeschikte punten zijn geregeld ep de preambule is uitgewerkt, zal het pact voor ondertekening gereed zijn. Of deze ondertekening onmiddellijk in aanslui ting op de conferentie zou geschieden, kon zegsman nog niet meedelen. De Franse ambassadeur, graaf de Hau- teclocque, wees er na afloop van de zit ting op», dat Woensdagjnorgen 4 0 5 arti kelen naar de redajctie-commissie zijn verwezen. v Naar in kringen rondom de confe rentie verluidt, zou de onderlinge mili taire bijstand zich slechts gaan uit strekken tot de landen in Europa. De heer Van Langenhove, het hoofd van de delegatie der Beneluxgroepering, sprak Woensdagmiddag voor de aan vang der plenaire zitting categorisch het bericht tegen, volgens hetwelk eventuele militaire hulp zich op grond van het pact ook zou uitstrekken tot de overzeese gebiedsdelen. Gevraagd, of in het kader van de over eenkomst wel de economische hulpverle ning zich zal uitstrekken tot de overzeese gebiedsdelen, antwoordde de heer Van Langenhove, dat hij dit niet kon beves tigen. De afgevaardigden van de vijflanden- conferentie hebben zich tijdens de Woens dagmiddag gehouden plenaire zitting in hoofdzaakbezig gehouden met het revi seren van de door de redactie-commissie opgestelde teksten. Er zijn nog 3 of 4 punten, waaromtrent de delegaties zich met haar respectieve regeringen moeten verstaan. Tijdens deze vergadering werd tevens de preambule bestudeerd, doch met het opstellen hiervan is men nog niet gereed gekomen. Een artikel, over de inhoud waarvan geen bijzonderheden werden verstrekt, maakt het noodzakelijk, dat de Ned. gedelegeerden zich met Den Haag in verbinding stellen. Om hen hiertoe in de gelegenheid te stellen, zou de ple- naire zitting heden eerst te 16 uur een aanvang nemen. De delegaties der Beneluxgroepering zouden vanmorgen om 9.30 uur in ver gadering bijeen komen, terwijl de redac- >tie-commissie om 10 uur een bijeenkomst zou houden. Omtrent de plaats, waar het verdrag getekend zal worden, is nog geen beslis sing genomen,. Waarschijnlijk zal dit evenwel Brussel zijn. Als vermoedelijk tijdstip voor de ondertekening werd mid den volgende week genoemd. Naar Lockhart, persattaché van de Britse ambassade, aan journalisten me dedeelde, is tijdens de onderhandelingen gebleken, dat er met betrekking tot de opvatting van de westerse unie enig ver schil bestaat. Terwijl de Benelux-delegatie op het standpunt staat dat, althans aanvankelijk, de unie zich zal moeten beperken tot de vijf landen, namen de Franse en de Brit se delegatie ,het standpunt in, dat de unie terstond toegankelijk moet zijn voor de andere Westeuropese landen, die zich willen aansluiten. Generaal Baele, chef; van de generale staf van het Belg. leger, heeft Woehs- dagmorgen geconfereerd met de mili taire attaché's van België te Washing ton,. Ottawa, Londen, Parijs, Praag en Bern. Zaterdag zullen de militaire attaché's ontvangen worden door kolonel de Fraiteur, de Belg. minister van defen sie. Een woordvoerder van het Belg. mi nisterie, van defensie heeft verklaard, dat de conferentie van de zes Belg. militaire attaché's, die Woensdag is ge houden, ten doei had, van gedachten te wisselen over het militaire aspect van de huidige internationale toestand. Een zkymaster met dertig passagiers aan boord is Woensdagavond op het vliegveld van Chicago neergestort en uit gebrand. Het vliegtuig vertrok juist naar Miami en behoorde tot' de „Delta Air Lines". Het vliegtuig steeg in een sneeuwjacht op en stortte van een hoogte van onge veer 200 meter neer. Een uur later brandde het nog steeds. Op zijn minst rin2' dat de conferentie de kwestie van dertien personen zijn omgekomen, zojde contröle op het Ruhrgebied een be- wordt nader gemeld. I hoorlijke stap voo/uit, had gebracht. De Franse ministerraad is Woensdag morgen bijeen geweest om een verslag te horen van Bidault, de minister van buitenl. zaken over de conferentie te Londen. De woordvoerder der regering, Abe- lin, zeide na afloop van de vergade- Dat bij verhoren door de S. D- de ar restanten dikwijls gruwelijk zijn ge ranseld en mishandeld, is een overbe kend feit. Dat deze mishandelingen ech ter althans volgens een deel Yo1" gens officieel „protocol? geschiedden, zullen niet velen hebben geweten. Het werd echter vandaag voor het B. G. in Den Haag verklaard, door dr. Morgen is het 12% jaar geleden, dat onze Aartsbisschop Z Em. Johannes kardinaal de Jong in de kathedrale kerk te Utrecht door Z. H. Exc. mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda tot bisschop werd gewijd. Een luisterrijke plechtigheid, bijgewoond door talrijke kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, binnen de muren van de oude stad van St. Willibrord en de droefheid om de slechte gezondheidstoestand van de nog levende Aartsbisschop Z. H, Exc. mgr. J. H. G. Jansen werd getemperd en overstraald door vreugde, nu de zekerheid bestond, dat de katholieke kerk in Nederland weer dooi/ krachtige hand geleid zou worden. Het was nog slechts vijf jaar geleden, dat eenzelfde plechtigheid plaats vond in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelop neming, toen mgr. Jansen iftet de bis schoppelijke waardigheid werd bekleed en de katholieken van de Domstad, hier bij tegenwoordig, konden toen niet ver moeden, dat zij reeds zo spoedig van een dergelijke indrukwekkende gebeurtenis opnieuw getuigen zouden zijn. Wij herinneren ons nog goed de dag in Augustus 1935, toen uit Rome het bericht kwam, dat Z. H. de Paus de Rijsenburgse professor dr. J. de Jong benoemd had tot helper van Z. H. Exc. Mgr. J. G. Jansen. Niemand was daar zelf meer over ver wonderd dan professor De Jong zelf, die bekend stond als een bekwaam docent en diep denker, een kamergeleerde, die weinig naar buiten optrad. Bestuurder te zijn eist immers no£ an dere capaciteiten, doch in vol vertrouwen op Gods bijstand, hetgeen zo treffend tot uitdrukking kwam in de wapenspreuk, die de nieuwe bisschop zich koos: „Do- minus mihi adjutor", „God is mijn hel per", aanvaardde de toen 50-jarige pro fessor zijn ambt. Op 8 Februari 1936 zou Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong na het overlijden van Z. De interpellatiev. d. Goes v. Naters over het buitenlands beleid, die voor gisteren op de agenda stond doch daarvan op verzoek van minister Van Boetzelaer werd afgevoerd, zal waarschijnlijk de volgende week worden gehouden. Dan komen in elk geval de ontwerpen: Staatsregeling voor de West aan de orde. Aan de nieuw ingediende (thans door de regering zelf) wijziging der Enquête-wet, waaruit de bedreiging der geheimhouding van het verhandelde in de ministerraad was verdwenen, zijn weinig woorden meer verspild. En minister Van Maarseveen die nu niet als gast (gelijk bij de behandeling van het initiatief-voorstel zijn ambtgenoot Witteman) maar als rechtens verdediger van het ontwerp achter de regeringstafel'zat op Z Exc. moest 'n kleine twee uur' worden gewacht daar de Justitie begroting in de Eerste Kamer nog niet was afgehandeld kreeg niets anders te doen dan summier het in de loop van de dag opgestelde Voorlopig Verslag mondeling te beantwoorden. Binnen tien minuten was het pleit dan ook beslist. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen de Aarts bisschoppelijke zetel bezetten. De jongste geschiedenis is er om te be wijzen, hoe Aartsbisschop De Jong ook voor het practische leven zeer bekwaam bleek te zijn. Met een uitgebreide kennis ging sa men een helder en vlug begrip van aller lei actuele vraagstukken, die om een spoedige oplossing vroegen en waarbij 't dikwijls aan komt op het snel nemen van beslissingen. Personen uit de directe om geving van de Aartsbisschop hebben ons dikwijls verteld, hoe zij verrast zijn ge weest over het gemak, waarmee deze tot de kern van een zaak wist door te drin gen en daarover een oordeel gaf, lat con creet was en moeilijk anders kon luiden. Het heldhaftig optreden vart de Utrechtse Aartsbisschop tegenover „de bezetters, waarbij elk compromis hem vreemd was, wanneer het ging om de eerbiediging van onwrikbare principes en de menselijke persoonlijkheid heeft op ieder goed vaderlander diepe indruk gemaakt. God moge onze Kardinaal nog vele jaren sparen, wiens leiding en wijs in zicht wij in deze moeilijke tijden minder dan ooit kunnen missen. Arnt, de man, die in ons land door de Duitsers was belast met het berechten van misdaden, begaan door leded van S. D. en S. S. ook ten aanzien van Ne derlandse gevangenen. Ondanks de tallo ze mishandelingen vrezen we echter, dat hij het niet druk zal hebben gehad. Wat nu zijn verklaringen betreft. Hij zeide. dat men „bij de Sicherheitsdienst in het algemeen het recht erkende van een verdachte om te ontkennen. Wan neer men echter in belangrijke gevallen de verklaringen van een arrestant niet kon ontberen, bestond volgens uit Ber lijn ontvangen aanwijzingen de moge lijkheid tot een z.g. „verscharfte verneh- mung", d.w.z., dat aan een onwillige ar restant een aantal slagen op het zitvlak kon worden toegediend, teneinde hem tot grotere spraakzaamheid aan te zetten. Hoe dit diende te geschieden en in wel ke gevallen, was *ot in elk detail door Berlijn uitgestippeld. Dit ging geheel volgens „protocol." Aldus dr. Arnt, die de ontelbare gevallen, dat de „heren" zich niet tot het zitvlak beperkten, blijkbaar niet kent. Op de vraag of hij het waarschijnlijk achtte, dat een mishandelde jood met zijn klachten bij hem gekomen was, gaf dr. Arnt een enerzijds ontwijkend doch an derzijds veelzeggend antwoord: „Tijdens mijn gevangenschap in de Schveningsche cellenbarakken heb ik tal loze onmenselijkheden zien bedrijven. Als echter een rechter tot mij gekomen was met de vraag of ik van mishandeling iets gezien had, zou ik ontkennend ge antwoord hebben" aldus Arnt „omdat k er eker van kon zijn na het vertrek van de rechter half doodgeslagen te worden". Dr. Arnt zeide het hof mede te kun nen delen, dat tijdens de Duitse bezet ting de „verscharfte Vernehmung" slechts zeer zelden is toegepast! Heden is een tweede groep politieke delinquenten n?ar Nieuw Guinea ver trokken om als vrijwilligers te werken aan het opruimen van Amerikaanse legervoorraden. De 29-jarige leerling-machinist B. E. uit Coevorden, viel in Groningen van een locomotief. Hij kwam onder de wielen terecht, tengevolge waarvan zijn beide benen bijna geheel werden afgeréden. i Dr. Euwe heeft gisterenavond rijn afgebroken partij tegen Smysiov uit de vierde ronde zonder veider te spe len opgegeven, nadat hij kennis had genomen van de afgegeven 41ste zet van Smysiov P a 5e 6. De partij SmysiovBotwinnik uit de derde ron de werd na 45 zetten remise gegeven. De partij SmysiovBotwinnik was MaarJJag onderbroken in de volgende stelling: Wit (Smysiov): K f2, T b3 en el, L b2, P e5, pionnen b4, c5, f4, g3; h2. Zwart (Botwinnik): K g8, T e7 en e8, L g7, P d5, pionnen b7, c6, g5 en h7. ^De voortzetting op Woensdagavond was als volgt: 41) K f2—f3, T e8—f8; 42) T el- e4. P d5f6; 43) T e4—e2, P f6—d5; 44) T e2e4, P d5—f6; 45) T e4—e2, P f6—d5. Remise wegens herhaling van zetten. Weliswaar heeft wit een pion meer, maar pion f4 blijft onder druk en zwart kan wit tot herhaling van zetten dwin gen, als deze de pion wil blijven be schermen. Indien wit zich hieraan ont trekt, gaat de pion en daarmede het voordeel teloor. Euwe ontgoocheld Daarna kwam de partij 'Euwe—Smys iov aan de beurt. Ze was afgebroken in de volgende stelling: Wit: (Euwe) Kh2, Df5, Lbl pionnen c3, e5, f4, g2 en h3; "Zwart (Smysiov): Kd8, De3, Lc4, Pa5 en g2, pionnen b5, b3 en h6. Deze stelling bood onze kampioen geen uitzicht op behoud en nadat hij kennis had genomen van de ingesloten zet van Smysiov 42 Pa5—c6, gaf hij zich gewonnen. Het is wel buitengewpon jammer dat dr Euwe, die deze party tot de 33ste zet zo voortreffelijk had gespeeld, door niet juist berekende offers in een verliesstel- ling geraakte. Inplaats van 33. Pe5 X g6 had hij 33. Dg4 snel gewonnen, maar ook w eerberichti Weerverwachting medegedeeld door hel K.N.M.I. te De Bilt geldig tot j Vrijdagavond: Tamelijk veel bewolking, maar j overwegend droog weer; matige tot zwakke naar Noordelijke richtingen draaiende wind; weinig verandering j van temperatuur. 12 Maart: Zon op 7.02 uur, onder j 18.39 uur; maan op 7.53 uur, onder 20.29 uur. Gelukkig is er een veel groter publiek voor Danny Kay, Bing Crosby en Bob Hope Reeds herhaaldelijk is, als daar aan leiding toe was, in de filmbesprekingen, welke in onze courant zijn verschenen, gewezen op de ongezonde sensatie zucht, de toenemende bruutheid en de beestachtige wreedheden, welke vele Uit het antwoord van de bewindsman stippen wij aan, dat het inderdaad de be doeling is, een minister of oud-minister de vrijheid te laten wanneer hij zulks me* zijn verantwoordelijkheid meent te kunneh dekken, eigener beweging mede delingen uit de ministerraad te doen. En voorts dat een in het V.V. gesuggereerde redactie-wijziging v9n art. 1 hem een ver betering toescheen en Z.Exc. deze daarom wenste over te nemen. Zonder dat een der leden nog iets had op te merken en mede zonder stemming, werd daarna het ontwerp goedgekeurd. Men mag verwachten dat het nu ook spoedig ongehinderd de Senaat passeert, zodat de bedreiging in het V.V., dat de enquêterende Kamer zich eventueel na der zal beraden bij verwerping door de Eerste, meer td beschouwen lijkt als eer. afreageren van de min of meer onprettige belevenis, dat de Tweede onder een soort Caudijns juk is doorgegaan. Pensioen-plooien gladgestreken Van de overige agenda-punten, die eveneens alle zonder stemming de voor zittershamer passeerden, zijn er nog slechts een paar de vermelding waard. Vooreerst dat, waarmee werd tegemoei Bekomen aan de categorie beroeps-mill tairen die door het hun tijdens'de bezet ting verleende ontslag in een ongunstige positie zijn geraakt ten aanzien van hun pensioenen. De Kamer vond het ontwerp pracht'g. vooral sinds de regering het in middels nog wat had gewijzigd, maar uit 'n 4-tal fract'es kwamen niettemin nog *n paar wensen naar voren, speciaal ten aanz'en van de capitulanten, die zich met in krijgsgevangenschap hadden begeven doch waren ondergedoken en daardoor nu '2 jaar met hun pensioen ten achter zijn Maar minister Fiêvez, rekende het was n'"t de eerste keer voor dat ie zaak ten aanz'en van de capitulanten toch an de"S l'gt dan voor de beroeps-onderoffi cieren en het ook niet aangaat van alle 398 der 420 capitulanten, die niet in krijgsgevangenschap gingen, aan te ne men dat. zij zijn onde-gedoken. De Kamer deed er toen verder het zwijgen toe, Sociale verzekering voor gedetineerden Ook over het desbetreffende ontwerp dat o.m. dé politieke delinquenten onder de werking van Ongevallenwet en Ziekte wet brengt, bleek er geen verschil vso mening bij de afgevaardigden van welke richting ook. Doch ook hier meenden sommigen een kleine oneffenheid te ont dekken ingevolge een aanschrijvyig van Binnenl. Zaken, die aan de gemeenten adviseerde de 10 pet. van het loon welke de gedetineerden en geïnterneerde^ aan hun familie mogen overdragen, niet te korten op de steun, die deze eventueel krachtens de Armenwet ontvangt. Dat zou een privilege scheppen voor de gedetr neerden ten opzichte van de ..normale' steuntrekkers, voor wie extra-inkomsten olegen afgetrokken te worden. Minister Drees betwijfelde in antwoord op deze critiek de juistheid van dit laatste, al- thans meende hij dat zeker niet het volle bedrag van wat steuntrekkers nog extra verdienen, wordt gekort om hun niet elke prikkel te ontnemen zo veel mógelijk In eigen onderhoud te voorzien. Ditzelfde motief geldt voor de gedetineerden, die daarom door de kleine tegemoetkoming, door Binnenl. Zaken voorgesteld, waar schijnlijk niet bevoorrecht worden boven de andere steuntrekkers, doch veeteer met hen gelijkgesteld. Intussen kon Z.Exc. uiteraard de intrekking der circu laire niet toezeggen; met zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken zW hij de zaak be spreken. Voor het overige is tegen de ge meentebesturen, die toch willen korten op de steun, geen dwangmiddel toe te passen; zij zijn nu eenmaal de uitvoerders van de Armenwet. En de Kamer legde er zich wederom bij neer. L. H. Franchot Tone bestudeert het con tract, dat hij met de Rank-organi- satie heeft gesloten. nieuwe rolprenten kenmerken. Dat wij met deze mening niet alleen staan bleek wel uit het door ons gepubli ceerde resultaat van het door de „Daily Express" onder zijn lezers inge stelde onderzoek naar de smaak van het Engelse publiek met betrekking tot de film. Thans is het weer Campbell Dixon. een der meest vooraanstaande Britse filmjournalisten, die in de „Daily Telegraph" een ernstig protest laat horen tegen de groeiende bruutheid in de film. Naar aanleiding van een viertal' films, welke hij kort na elkaar heeft gezien, schrijft deze journalist het volgende. Er was eens een poll tie ver slaggever inZuid-Australië, die een beetje oud bakken was geworden. „Kan je aldus vroeg zijn hoofdredacteur, „nu eens niet wat anders verzinnen, om er je verhaal mee te beginneneen beetje origi nelerWeinig enthousiast bfdoofde de verslaggever zijn best te zullen doen. Zijn verslag van de eerstvolgende moord zaak begon aldus: „Pas op het bloed en de rondgespatte hersens", zei de beleefde politie-agent, toen ik de deur binnen kwam...." Dat zou, naar ik meen, een heel goed begin zijn voor mijn filmcritiek. Drie nieuwe films en een reprise, allemaal zo stikvol lijken dat de voorzichtige film- bezoekêr geen moment zijn voet verkeerd mag neerzetten. Niets dan krankzinnig heid, haat en plotselinge dood. Waarom? Wat is er tegenwoordig aan de hand met de filmmakers? Er waren comedies genoeg gedurende de oorlog. De oorlog was om zo te zeggen grimmig en vrolijk, terwijl de vrede alleen maar grimmig is, de vergiftige roo-k van de 1 atoombom hangt nog rond de wereld, onze levens verduisterend. Maar is dat de verklaring van de voorliefde der fum I voor wreedheid en dood. Is dat, wat het publiek werkelijk wenst? I Het antwoord op deze vraag hangt af van wat men met het woord publiek" bedoelt. Gelukkig zijn er vele soorten publiek, gj$eel verschillend van opvatting welkom elkander over vloeien. Het succes van de jongste melo drama's, vol afgrijselijke doodskreten en het inslaan van wapens, stomp en scherp, in het trillende vlees, zou voldoende bewijs zijn dat er een markt is voor sadisme, als de boekhandel ons liet twijfelen. Het is heus geen artisticiteit, welk? „Night Beat" tot een succes maakte in het West End en „The Out law" een breker van alle records in Australië. Niettemin en als dat niet zo was, zou het er slecht uitzien voor de arme mensheid is er een veel groter publiek voor Danny Kaye en de Bing Crosby- en Bob Hope-films. Kun enorme popula riteit bewijst, dat als het „Vrolijke Enge land" dan een legende is geworden, er nog millioenen zijn die er met heimwee aan terugdenken, die nog m de ry gaan Staan voor een rantsoen vrolijkheid en die zich graag nu en daft de weelde van een ongedwongen lach veroórloven Dit zijn woorden welke wij volkomen kunnen onderschrijven. Meh kan zeggen van de comisohe films, wat men wil, zij zijn in ieder geval beter dan de morbiede, kwasi-psychologische ronduit sadis- tisch-wrede films waarvan „De Zee wolf" een- pas in ons land uitgekomen film naar een verbaal van Jack Londen, een sprekend voprbeeld is welke op het ogenblik bij tientallen op het witte doek worden geprojecteerd. De filmindustrie heeft momenteel met financiële moeilijkheden te kampen. Zij klaagt over een afnemende belangstelling en over dalende inkom sten. Maar als zij voortgaat met de vervaardiging van films, die druipen van het bloed en die zich afspelen in één groot krankzinnigengesticht, graaft zij haar éigen graf. liet grote publiek, dat geestelijk gezond is, en gezond wil blijven „lust" dergelijke films op de duur niet. Het gaat liever k Ij ken naar een film als „De Beste Jaren van Ons Leven" .welke dan al sentimenteel mag zijn, ma^r die een gezonde, optimis tische en levensblije geest ademt. In Hollywood zijn kort geleden enige nieuwe studio's opgericht. Is dat met heb oog op de daar heersende malaise op zich reeds een vermeldenswaardig feit, nog merkwaardiger is, dat zy toebehoren aan de Engelse filmmagnaat J. Arthur Rank. Dit betekent dus, dat Rank in het hol van de concurrerende leeuw zijn Amerikaanse films -gaat maken. De algehele leiding van de Eagle-Lion- films (Hollywood Studios-productie) zoals de Amerikaanse productietak van de Rank-organisatie heet, is in handen van Bryan .Foy en de volgende Ameri kaanse sterren zullen voortaan in de Eagle Lion films optreden: Franchot Tone, Joan Leslie, Louis Hayward, Robert Paige Noreen Nash, George Brent, Virginia Mayo, Turhan Bey, Ann Dvorak, Carole Landis, John Hodiak, Sylvia .Sidney, Arturo de Cordova, Den nis O'Keefe Jack Cakei, Lynn Bari en vele anderen. Binnenkort kunnen de vijf eerste films van de Eagle-Lion Films (Hollywood Productions) in Nederland worden ver wacht. De landen in Oost-Europa, waar onder auspiciën van Moskou de „volksdemocra tie" is ingevoerd, beginnen meer en meer de zegeningen van het nieuwe regime te ondervinden. In Bulgarije worden films, bioscopen en radio volgens een bij de nationale ver gadering ingediend wetsontwerp door de staat overgenomen: Uitsluitend de staat krijgt het recht om films te produceren, welke voor open bare vertoning zijn bestemd, terwyl het ook de staat is, die de invoer, uitvoer en de distributie van alle films zal controleren. Alle bioscopen, behalve die $an openbare lichamen zoals bibliotheken zullen worden „genationaliseerd". In Tsj eohoslowakije zijn acht Ameri kaanse films verboden, waarin sterren spelen, die als getuigen zijn opgetreden voor de Amerikaanse commissie voor on-Amerikaanse zaken. Deze.sterren zijn Gary Cooper Ginger Rogers, Robert Montgomery, Robert Taylor en Adolpne Menjou, Het besluit, waarbij deze films weiu verboden, werd genomen op aanwij g van het ministerie van voorlichting. In Rome is een begin gemaakt met de Verfilming van »Fa^ het bekende in 1855 verschenen boek van kardinaal Wiseman, aartsbisschop van Westminster dat het leven van de eerste christenen in de catacomben tot onder- W jjg thelrol wordt vertolkt door Michèle Morgan. Michel Simon fungeert als Fabius, Louis Salou als Fulvius en Henri Vidal als Darius. De overige rollen zijn toevertrouwd aah Italiaanse filmacteurs. De film wordt in een enkele Franse versie vervaardigd. De Britse film „Bedelia" jnet Magaret Lockwood in de hoofdrol heeft na een jaar f 100.000 in de Amerikaanse bios copen opgebracht. doch slechts £87 daarvan heeft Engeland bereikt. Mr. John Corfield,. die „Bedelia" heeft geproduceerd, hee'ft naar aanleiding daarvan verklaard: „De resultaten in de Verenigde Staten zijn tot nog toe teleur stellend geweest. De reden daarvan is. dat de film een van de eerste twaalf w.as, die door middel van een geweldige reclamecampagne bij het Amerikaanse publiek zouden worden geintrpduceerd. Toen kwam Engelands belasting van 75 pet, op de Amerikaanse films af. Er volgde een verkoeling in de houding van het Amerikaanse publiek tea aanzien van Joan Lesley, een der Hollywood- actrices, die voor de Eagli Lion films zal gaan maken. de Britse films en dit heeft ons achterop geholpfen." De productiekosten van „Bedelia" bedroegen in 1946 142.000. Na over de hele wereld te hebben gedraaid, verwacht men er een netto-opbrengst van 220.000 van. ^"s- De Amerikaanse bioscoop-operateurs, die een eis tot loonsverhoging zagen afgewezen, hebben hun toevlucht ge nomen tot een protest-methode, welke even doeltreffend bleek als een staking. Zij maakten van de films die zij moesten vertonen, een soort hutspot door de fum- rollen onderling te verwisselen en r achtereenvolgens actes uit v^scmiejnde films te draaien. Bovendien ont en zy aan de geluidsapparatuur een hejs lawaai, terwyl zij, zo «ogdöVde films niet op het doek, maar op het plafpnd PrDeeCvindingrijke operateurs hebben er een loonsverhoging van 15 procent mee losgekregen..... In Italië, zal een film worden gemaakt van het leven van de H. Franciscus van Assisië. De Italiaanse acteur Girogo de Lullo zal de rol van de heilige vertolken, terwijl een Franse actrice Monique Orban, een nieuweling op het witte doek de rol van de H. Clara zal spelen. In een van de grootste bioscopen van Praag is de Week der Slavische Films geopend met een programma van sovjet films. Er werden verder nog films uit Polen, Joego-Slavië, Bulgarije en Tsjecho- Slowakije vertoond. Deze culturele manifestatie wordt", aldus de E.V.C. (Eenheids Voorlichtings Centrale) te Praag, „beschouwd als een versteviging van de broederschap der Slavische volken". Gaan we, nu wte de Ariërs en de met- Ariërs hebben gehad Europa met behulp van cultuur en film verdelen in Slavische en niet-Slavische volken? De broeder schap schijnt er al te zijn. na het eerste paardoffer leidt 34. Dg4 tot winst. En zoals uit analyse is gebleken, zou zwart na 33. Pe5 X g6, f7 x g6, 34» Pf4 X g6; Kf7 X g6; 35. De2—f3; (i.p.v. de door Euwe gespeelde zet SS. (e4—e5t) zijn beste spel hebbenmoeten tonen1 om de partij remise te houden. Naar dr. Euwe op onze vraag, hoe hij tot de "min of meer lichtvaardige offers kon komen, terwijl hij met een eenvou dige voortzetting snel winst had kunnen behalen, mededeelde, had hij op dat ogenblik voor de nog te spelen 8 zetten met zoveel bedenktijd meer. Hij meende» met de paardoffers. welke hij dus min of meer op zijn gevoel speelde, de zwarts koning iii elk geval in -een matnet ta drijven. Het was voor hem een ontgoo cheling toen hij na de offers tot de ont dekking kwam, dat hij zich vergist had. De stand na de 4e ronde luidt: 1. Botwinnik 2(uit 3); 2. Keres 2 (uit 3); 3. Smysiov 2 (uit 4); 4. Reshevs- ky 1% (uit 3); 5. Euw.e 0- (uit 3). De 5e ronde wordt hedenavond ge speeld: Reshevsky speelt tegen Euwe en Keres te'gen Botwinnik. De sovjet-unie zal geen athletische ploegen zenden naar de Olympische Spe len te Londen. Aldus werd meegedeeld door Nikokprof, de ondervoorzitter van de commissie voor sport en lichamelijke ontwikkeling voor de sovjet-unie. Toen hem naar de reden van dit besluit ge vraagd werd, verklaarde hij, dat de tijd te kort is om de nodige voorbereidingen te treffen. De plannen vooi* een grote' openlucht- gymnastiekdag van de. Kring Rotterdam van de Ned. KatJf. Sportbond hebben thans, vaste vorm aangenomen. Het is nu definitief, dat dit feest op Tweede Pinksterdag op het Fortuna-terrein te Vlaardingen zal doorgaan. Het program ma bestaat in korte trekken uit: wed strijden voor meisjes en jongens van 12 tot 16 jaar in de ochtenduren een pro- pajjanda-handJbalwedstrijd als intermez- zo, en in de middaguren een algemene vrije oefening voor dames alsmede een voor heren (de laatste op de nieuwe Gymnastiekmars van Willy Schoote- meijer), terwijl een demonstratie van 24 Belgische keurturners ujt Antwerpen de dag zal besluiten. De opening is om 10 uur; de massale opmars met muziek en vlaggen vindt om half 3 plaats uit het centrum van Vlaardingen naar het For- tunaterrein. Tevens is thans door de N.K.S. offi cieel medegedeeld, dat er geen katholie ke gymnasten zullen deelnemen aan het Bevrijdingssportfeest op 6 Mei in het Feijenoord-stadion. Hoewel de reden daarvan ons- bekend is, lijkt het ons raadzaam eerst na te gaan of het wen selijk is daarop later misschien nog te rug te komen. De wedstrijd Nederland—België, be. doeld als oefening voor de beide volle dige ploegen voor de Davis-beker, kan niet doorgaan wegens een te overladen programma van de Belgen. De K. N. L. T. B. heeft zich nu tot de Argentijnse bond gewend, waarvan de spelers uit komen In de Europese zöne en in de tweede ronde tegen België moeten spe len. Ook zij verlangen 'n oefenwedstrijd Er is, zo vernamen wij, goede kanTfef deze interessante ontmoeting doorgaat en wel op Zaterdag 24 en Zondag 2$ April te Rotterdam, Oostelijk Tennis park. De 'Argentijnen hebben in Morea en Weiss, doch vooral in de eerste, een sterke ploeg. Morea heeft te Wimbledon de vierde ronde bereikt, in de Ameri kaanse eveneens. Het gemeentebestuur van Kerkrade heeft een plan ontworpen voor de aan leg van een gemeentelijk sportpark, waarin plaats zal zijn voor 20.000 toe schouwers. Dit sportpark wordt drie hectaren grdot. Rondom het voetbalveld zal een 400 meter lange sintelbaan wor den aangelegd, die 's winters dienst kan doen ais ijsbaan en tevens kan worden gebruikt voor wielerwedstrijden en mo torraces. Men Eeeft voor dit sportpark een terrein uitgekozen te Kaalheide, dal centraal gelegen is ten opzichte van da acht i ver uit elkaar gelegen wijken, waaruit Kerkrade bestaat. Dank zij de omstandigheid, dat dit terrein aan drie zijden door een glooiing is omgeven, kan men fde staantribunes in het talud uit graven, zodat voor de aanleg slechts weinig materiaal nodig is. Waarschijnlijk zal het sportpark m 1950 gereed komen» April speelt de Ned. studenten voetbalploeg te Leicester tegen het En- gelêe universitaire team. In verband daarmee worden op 18 en 19 Maart te Groningen wedstrijden gehouden tussen vertegenwoordigende elftallen van de verschillende Ned. universiteiten. Het Oostelijk voetbalelftal heeft gister avond te Deventer met 21 gewonnen van het Ned. politie-elftal. Te Wrexham won gisteren het voet balelftal van Wales met 2—0 van da Ierse ploeg. Op uitnodiging van de B.BC. zal de Nederlandse opera- op 13 Maart a.s. m Hilversum een studio-uitvoering van Hoffmann's Vertellingen" in de Neder landse taal o.l.v. Willem van Otterlo ge ven. Het werk wordt, via eéri „muziek- ader", in Londen door de B B C. op pla ten opgenomen en binnenkort in het ..third programme" uitgezonden. Tevens zal de Nederlandse radio-unie het werk op platen opnemen en later via Hilversum uitzenden. Als ere-voorzitter van de Nationale Nederlandse Vereniging tot Verzorging en Onderbrenging van Bejaarde Stoom schepen heeft de redacteur van „Die rare wereld" bij de directie van de Cunardlijn in Liverpool, die geen raad schijnt te weten met de „Aquitania", Welke voor een nominaal bedrag van één pond sterling geboekt staat, een bod ge daan van twee pond, vijf shilling, zes penée. Ge vereniging, welker leden de Beste Jaren van Hun Leven gaven om Dejaar de stoomschepen op nun oude dag een goed tenuis te bezorgen, wa tot eike prijs voorKomey, dat de oude „Aquita nia" in handen van de sioper va.t. Lezers, die een kiem plaatsje in hun hart openhebben voor een bedaagd stoomscnip, kunnen zich schriftelijk met de redactie van „Die rare wereld' m verbinding stellen. De NJS.V.V.O.B.S. verleent ook haar bemiddeling om oude schepen door Klas sen van lagere en middelbare scholen te laten adopteren. De schepen zouden dan op de speelplaats kunnen worden opgesteld, hetgeen ongetwijfeld d^ tra ditionele liefde van de Nederlandse jeugd voor de zeevaart ten goede zal komen en haar verbondenheid met de zee zal verinnigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2