De GROTE TREK begonnen Stervende missionaris gered Algemene voldoening over resultaat Brusselse conferentie Een werk van handen en hart Oramje=elf van'Zondag Emigrantenschepen varen uit VOLKSHERSTEL DE LAATSTE EER BEWEZEN door Chinezen, uit handen der communisten „Het is een goed tractaat Tiveemaal desertie in oorlogstijd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De „Kota Inten" op weg naar Canada Ontvoering Griekse kinderen LAGEN Ook nu opgewassen tegen de Bel gische ploeg? Meisjes in uniform Chr. Vakverbond tegen E.V.C: 70ste JAARGANG ZATERDAG 13 MAART 1948 No. 2056? DE „INDRAPOERA" naar ZUID-AFRIKA Bestijg de klokketoren Oproep tot steun Een groep emigranten aan boord van de „Kota Intenvan de KR. Lr, vlak voor het schip koers naar het verre Canada zette. Velefonisch van onze Brusselse correspondentf Het is een ^oed tractaat, men mag tevreden zijn, heeft Spaak na het sluiten van de conferentie der vijf verklaard- Intussen weet men nog niet, hoe het te Brussel uitgewerkte tractaat eigenlijk zaj heten: het tractaat der vijf? het Westerse pact? of het tractaat van Brussel? Nu kan men wel zeggen what is in a name, mair het kind moet toch een naam hebben. Kampioen-grootma. Ze huwde en kreeg haar eerste, 15 jaar oud. 13 jaren later had ze 10 kinderen. Het oudste trouwde 15 jaar oud en heeft nu het tweede kind gekregen H. K. H. PRINSES JULIANA LEIDT PLECHTIGE SLOTVERGADERING Prinses Juliana tijdens de af scheidsplechtigheid van het Nederlands Volks herstel te Utrecht in gesprek met de ministers Beel en Drees. Er is verder toelating voorzien om meerdere landen tot het ac- coord te laten toetreden. Alleen als hieromtrent algemene in stemming bestaat, zullen andere landen kunnen toetreden volgens vastgestelde normen van vorm en voorwaarden. Een betrekke lijk kleine, scherpe clausule heeft betrekking op een agressieve houding, welke later eventueel opnieuw zou kunnen worden aangenomen door Duitsland waarvan de naam twee maal in het pact voorkomt. Er bestaai niets in het accoord, dat als een tegen Rusland gerichte punt zou kunnen worden beschouwd. Evenmin wordt over het com munisme gesproken. NA 20 JAAR BLEEK ONSCHULD PLUKKENDE LIEDEN Na de oorlog is Ne derland nog niet door België verslagen Is het N.V.K.L. een militaire korps POSITIES TROEPENSCHEPEN •Zelfde iveertype Afwijzing van elk contact RIJK3POSTSPAARB 4NK nowi»" DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat le TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .eger: gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 Woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Onderhand hebben we ruim 45 zitten klungelen op ons doenink,jein de Kempen en nu zetten we de Kop maar 'ns voor de wind, hè moeder „Eindelijk, ja!" zegt ^e Kempense boerin „en we zullen het schaffen Vastberaden kijken' man en vrouw elkaar ^n de ogen. De kinderen spelen on 't dek met de zwemvesten en de pop Jannemansche zit al danig on der de teer Zullen zij zich dat lieve dorp in de Brabantse Kempen nog her. inneren? De overgang naar dit nieuwe leven zal zwaar zijn, maar het harde besluit om „over te steken" is lang gewikt en gewogen, herhaald en j weer doorgepraat tot de beslissing viel. 't Moest, zo zagen ze er ook geen gat in. Het zijn geen verwende kinderen, deze emigranten, die het lot in de eeltige hand genomen hebben. Hun spieren ziju hard als het hout van de ploeg en so ber en zwaar was hun leven. De Friezen en Zeeuwen denken er net eender over. Eindelijk op de boot waar ze zo lang en ongeduldig op gewacht hebben. Blij en opgewekt is de stemming aan boord al weten zij allen dat straks 'n knagend heimwee hen weer eens terug doet verlangen naar de wijde vlakte van het Friese land of de schilderachtige stre ken in de Brabantse Kempen. De stap, de grote stap is gedaan na vele slapeloze nachten en na grondig overleg. De toekomst voor hen zelf èn voor de kinderen gaf de doorslag. Over 10 dagen zal het schip m.s. „Kota Inten", van de Kon. Rotterdamsche Lloyd de Canadese haven Hallifax bin nenlopen. Dan gaan de 750 emigranten op de treinen en reizen naar de plaat sen van bestemming. De adressen van de Canadese boeren hebben ze meege- kregen en de Canadian Pacific Railways regelde het vervoer. Dan zwermen zij uit over de provincies Ontario en Bri tish Columbia, Saskatchewan en Alberta Alles werd geregeld door de emigra tie-diensten van de diverse landbouw organisaties. Onder auspiciën van de Emigratie Stichting van de Katholieke Nederland se Boeren- en Tuihdersbond te 's-Gra- venhage gingen 75 katholieke emigran ten scheep. Enkele gezinnen, J"3,,, meest vrijgezellen, uit deMes Peel en de Kempen. Hiervan^ pet. naar .de ^„mriofn de omgeving tuinderyen m Ontar 10 pet. naar van Toronto en veehouders en ^Helers ^5 pet. naar de graanbe- Hriivifn in de provincie Alberta. De wijzers van de klok draaien'naar het tijdstip van vertrek. De Canadatrek kers, boeren en boerinnen met hun kin deren, vrijgezellen, jonggehuwde paar tjes en enkele oorlogsbruidje, buigen m golvende rijen .over de railing. Voordat de bruisende wenteling van de schroef de Kota Inten naar Canada drijft spreekt de Canadese gezant, mr. Jean Dupuys. Niet alleen wenst hij de emi granten een goede reis en een welkom in Canada. Hij roemt de kwaliteiten en het karakter van ons volk die een be trouwbare en zekere waarborg zijn voor Canada. De Nederlanders hebben de ge schikte mentaliteit, zij zijn spaarzaam en sober, hebben initiatief, energie en door zettingsvermogen. Dit zijn de eigenschap pen voor de goede emigrant wil hij in het rijke en onmetelijke Canada slagen. Als laatste spreekt oud-.minister Wei ter, voorzitter van de Stichting Land verhuizing. 'n Laatste groet op weg naar een nieuw leven in een nieuw vaderland, 'n hartelijk vaarwel aan deze kloeke Ne derlanders, die de toekomst aandurven om aan 't geluk van hen zelf en hun kin deren te bouwen. „Emigreert met alle goede eigenschappen die de Nederlan ders bezitten, draagt ze uit en wordt de gelijke Canadese staatsburgers. Goede reis, allen succes en God bescherme U." In de buik van de boot stampen de motoren, zwaar en lang dreunt de fluit- stoot over de zonnige Wilhelminakade. Zakdoeken wuiven wild, de laatste woor den verklinken in het honderdvoudig af- scheidsgeroep. 'n Laatste groet aan de dierbaren aan wal, aan alles wat deze pioniers zo lief is in 't vaderland. Huilend verbergt n jonge vrouw de hete tranen d® van haar kind op de arm. Een afscheid voor 't leven? Maar ginds, ginds aart de overkant wacht het lokkende land komst 6n *0Ve het' 'n veüige toe" Op de „Indrapoera", die emigranten naar Zuid-Afrika gaat brengen, scheep ten zich welgeteld 809 passagiers in, ge hele gezinnen, ook wel vrouwen met haar kinderen, wier man en ader reeds enige tijd in Zuid-Afrika vertoeft. Voorts 146 Nederlanders met een tijdelijk vi sum voor zes maander101 emigrerende vreemdelingen en 37 Zuid-Afrikaanders, Schreeuw brand! Schreeuw brand! Bestijg de klokketoren. Dat iedereen die oren heeft, De noodkreet van een volk zal horen Wiens hart niet meer in vrijheid leeft. Want knechting slaat haar diepe voren; De tirannie haar netten weeft De vrijheid en, het recht te smoren Dat ieder hoor, die oren heeft. Hier komt 't geweld de rust verstoren, En 't hart dat voor zijn vrijheid beeft, Schreeuwt brand, bestijgt de klokketoren, Een volk niet meer in vrijheid^ W. H. v. H. die in Nederland hun vacantie door brachten. Er zijn onder de emigranten 75 bouwvakarbeiders, 2 metaalarbeiders en slechts 10 landbouwers. Van ieder staat vast, dat zij onmiddellijk hun brood kunnen verdienen en gehuisvest kunnen worden. Dit jaar zullen er 4000 a 5000 Neder landers naar Zuid-Afrika emigreren. Hoewel he. comfort op de „Indrapoera" geriefelijker is dan op 'de „Kota Inten". dat nog altijd als troepen- en hospitaal schip is ingericht, slaapt men ook op de „Indrapoera" zelfs in de eerste klas hut ten op z.g. standeys.' Om de kinderen bezig te houden worden zowel diverse stuks speelgoed als films meegevoerd. De reis naar Canada zal 9 dagen in beslag nemen, die naar Zuid-Afrika 17 dagen. Tot en met het Kanaal zullen de rou tes parallel lopen, dan zal het ene schip zich naar het Noorden wenden, terwijl de andere Zuidelijker streken zal opzoe ken. Daarmee is dan een belangrijke pe riode afgesloten in het leven van deze werkers, die overtuigd zijn de zon te gemoet te varen. De Atheense balie, aldus het Grieks telegraafagentschap, heeft een uitvoerig protestschrijven gericht aan Truman, Marshall. Attlee, Bevin, Churchill, Schu- man, Bidault, Smuts en vele regeringen en instellingen, naar aanleiding van het wegvoeren van kinderen daar de gue rilla's. De aartsbisschop van Athene heeft ge protesteerd bij de Ver. Naties, de wereld raad van kerken te Genève en de Balkan commissie. Volgens de inlichtingen der Griekse regering willen de guerilla's 30.000 kin deren naar Roemenië brengen, 20.000 naar Bulgarije, 20.000 naar Joego-Slavië en 10.000 naar Albanië. Waarschijnlijk zouden ook Polen, Hongarije en Tsjecho- slowakije kinderen opnemen. Nationale troepen in China hebben on langs een aanval gedaan op een door de communisten bezet dorp in Noord-China uitsluitend met het doel een missionaris, die stervende was, te bevrijden, opdat hem de H.H. Sacramenten der sterven den konden worden toegediend. Het verhaal van deze wel zeer uit zonderlijke actie der Chinese nationale troepen bereikte dezer dagen de hoofd zetel van de congregatie der paters van het Onbevlekte Hart van Maria te Ar lington in de Amerikaanse staat Virgi nia, waartoe de geredde missionaris, pa ter van Esser behoort. Pater van Esser, die al sinds 1910 in China verblijft, was gestationneerd in de missie van Nantsjoen in het diocees Ta- toengfoe in de provincie Sjansi, toen de communisten daar de macht in handen namen. Hij wilde onder geen beding de aan hem toevertrouwde kudde in de steek laten. De communistische autoriteiten stonden hem toe te blijven, doch be perkten zijn werkzaamheden zodanig, dat hij practisch een gevangene was. Enige tijd geleden werd hij ziek en zijn toe stand werd met de dag ernstiger. Toen hij de ernst van zijn ziekte inzag, zond hij een boodschap naar een zijner confraters, pater Eugene Vecruysse van de nabijgelegen missie te Hsitsjiatou, wel ke eveneens in handen van de commu nisten was en Verzocht hem zo spoedig mogelijk over te komen, om hem de laat ste heilige sacramenten toe te dienen. Toen pater Vecruysse van de roden geen'toestemming kreeg om zijn missie te verlaten, liet hij een boodschap smokke len naar een officier van de nationale troepen, waarin hij de toestand uiteen zette. De nationale troepen deden daarop een verrassende aanval, boorden een wig in de communistische linies, bevrijdden de stervende missionaris en trokken weder terug. Zij brachten de zieke naar de missie van pater Vecruysse, waar hij werd bediend en zonden hem vervolgens naar Peking, waar hij thans van zijn ziekte herstel lende is. Wat meer speciaal dfc Beneluxbelangen in dit alles betreft verklaarde ons een zeer vooraanstaand personaliteit, dat ook Benelux zeer tevreden kan zijn met de behaalde resultaten. Deze drie landen hebben gedaan gekregen dat het Duin kerkensysteem werd veranderd en dat een multilateraal pact werd bereikt. Zij waar deren dan ®ok, dat Engeland en Frank rijk met hun wensen rekening hebben gehouden. Ons onderzoek in conferentiekringen na het sluiten der laaf?!- vergadering nog even voortzettend kwam ons ter kennis, dat in geen enkel punt in details werd getreden. Men heeft de grote principes van nauwe samenwerking vastgelegd. Vol gens de militaire clausule wordt automa tisch bijstand verleend ingeval van agres sie in Europa. Gevallen, die zich buiten Europa zou den voordoen, worden voorzien door een artikel, dat betrekking heeft op een permanent organisme, waar men elkaar zal kunnen consulteren. Sub-comité's zullen in het leven worden geroepen voor de politieke, de sociale de economische, de culturele en de militaire aangelegen heden, want de details van dit alles moe ten nog verder worden uitgewerkt. Er is ook een clausule, die de kwestie regeit van geschillen, die zich tussen de con- „Gezamenlijk terug te zien op het werk van handen en hart." Met dit eenvoudi ge woord gaf de vorstelijke presidente van Nederlands Volksherstel, H. K. H. Prinses Juliana, de bedoeling aan van de plechtige slotvergadering der Stich ting, die gistermiddag in tegenwoordig heid van vele autoriteiten en een schare van medewerkers in de Stadsschouw burg te Utrecht gehouden werd. i Ongedwongen, waarbij men de hoge waardigheid van de voorzitster schier ver gat en met een élan, die de geboren leidster kenmerkte, geestig en slagvaardig, waar het te pas kwam, leidde onze Kroon prinses de bijeenkomst, welke zij opende met een pittige rede, waarin zij erop wees, dat het werk van Volksherstel mo gelijk is gemaakt door de medewerking van tienduizenden. Zij releveerde in het kort de moeilijk heden. die aanvankelijk bestonden tussen de H.A.R.K. in het «erder bevrijde- Zui den en Volksherstel in het Noorden, wel- eT echter overwonnen werden, nna V^zen is de taak van Volksherstel „„rir„n'et ten eirlde en deze wordt over- j1 ®an Provinciale opbouworgani- n tiiH °C v, haar organisatie-vorm heeft zijn tijd gehad. de Ned' Vereniging voor maatschappeiuk werk. waarin de vroege- rS JaLZ N* VOor armenzorg en weldadigheid is opgegaan, een betere waarborg voor een doelmatige coördine ring en bevordering van het maatschap pelijk werk in Nederland dan de huidige leiding van Nedengnds Volksherstel. Het Nationaal Fonds voor bijzondere no den daartoe in staat gesteld door een bij drage van f 750 000 van Ned. Volksher stel, blijft zijn taak vervullen ten aanzien van oorlogsslachtoffer^. Mej. Tjeenk Willink legt verantwoording af Mej. mr. Tjeenk Willink legde daarna in een zeer uitvoerig en vaak geestig samengesteld rapport verantwoording af van het werk van Volksherstel. Het eind-verslag, dat over enige tijd verschijnt, zal een steen des aan stoots worden voor alle statistici en accountants, terwijl de Rekenkamer zieh ongetwijfeld gelukkig zal prijzen, dat hier sprake la van een particuliere organisatie, die niet In het ambtelijke goudschaaltje behoeft te worden ge wogen. In de eerste twee maanden na de be vrijding werden reeds 55.000 repatriëren den ontvangen en zo goed mogelijk ge holpen. waarvoor o.a. 2 noodziekenhui zen en 8 noodtehuizen met een capa citeit van circa 1000 bedden werden in gericht. De directe materiële schade aan particuliere eigendommen is naar de waarde van 9 Mei 1940 geschat op 2.65(i000.000 en naar de vervangings waarde op 7.616.000.000. Hiervan wordt door het Rijk 4.800.000.000 vergoed, in dien het thans aanhangige voorstel van wet op de materiële oorlogsschade wordt aangenomen. Door Volksherstel werd geholpen met 26.000.000. De staat keerde tot ultimo 1947 156.381,061 aan oorlogsslachtoffers uit, doch belangrijk was, dat Volksherstel hielp, toen van overheidswege nog wei nig of niets kon gebeuren. Mej. Tjeenk Willink wees op het noodzakelijke culturele werk, dat voort gezet moet worden en deelde mee, dat Donderdag a.s. te Utrecht beslist zal worden over de oprichting van een Nederlands Cultureel Contact. De verkoop van Volksherstel-sigaret- ten, die reeds het respectabele bedrag van 3.850.000 heeft opgeleverd, zal ook na de liquidatie van de stichting' worden voortgezet ten bate «van een nieuw op te richten Nationaal Fonds voor maatschappelijk werk. Zoals bij een voor goed uitgeleide doen veelal gebruikelijk is, werden ook aan de „groeve" van Volksherstel nog vele re devoeringen gehouden, waarin aan de goede eigenschappen van de ontslapene herinnerd werd. Daarbij werd dank ge bracht aan H. K. H. Prinses Juliana voor haar belangrijke steun en werd geroemd het werk van mej. mr. Tjeenk Willink en toen minister Drees haar prees, kon hij tevens meedelen, dat H. M. de Konin gin haar benoemd had tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Minister Drees zei nog enkele behartigenswaardige woorden omtrent de verhouding tussen overheid en particuliere organisaties bij het verlenen van maatschappelijke hulp. die elkaar niet kunnen missen. Minister In 't Veld prees de zuivere menselijkheid van het werk van Prinses Juliana voor Volksherstel. H. K. H. Prinses Juliana sprak een tref fend slotwoord, waarbij Zij afscheid van alle medewerkers nam en zei, dat Volks herstel geleerd had, dat Het leven is een krijgsbanier door goede en kwade dagen gescheurd, gevlekt, ontvallen schier kloekmoedig voorwaarts dragen. Na dit gedicht van Guido Gezelle ge citeerd te hebben, eindigde Zij met allen en het gehele volk Gods zegen toe te wensen. tracterende landen zelf zouden kunnen voordoen. In conferentiekringen had men de in druk, dat over niet al te lange tijd Duitsland weer als een staat zou kunnen worden beschouwd, nog wel onder mi litaire voogdij, maar toch aan^het begrip staat beantwoordend. In het verslag komt niets voor, dat zich daartegen zal verzetten. Zoals reeds gemeld is de duur van het tractaat 50 jaar. De overzeese gebiedsdelen vallen in de economische rubriek. Nederland werkt nauw samen met Indië, in zoverre dat zonder genoemd te worden producten uit Indië in de economische opvatting van het pact een rol kunnen spelen. De inleidende verklaring van het pact is nog al uitvoerig. Men heeft dat opzet telijk zo gewild om de West-Europese opvatting van vredé'en ware democratie duidelijk vast te leggen. Men heeft het ontwerp van het pact ruim en principieel gehouden, omdat men het nog groter en belangrijker wil maken voor het handhaven van de vrede er. doen uitgroeien tot 'n krachtig blok. Een consultatief comité zal geroepen worden om op het gepaste ogenblik de gewenste aanpassing uit te werken. Dat het tractaat inderdaad alleen principes bevat, wordt indirect beves tigd door het feit, dat de besprekin gen niet door experts zijn bijgewoond. Naar wij reeds hebben gemeld, zal 't ontwerp-tractaat naar alle waarschijn lijkheid a.s. Woensdag of Donderdag te Brussel worden ondertekend door de ministers van buitenlandse zaken Bevin, Bidault, v. Boetzelaer, Spaak en Bech. Na twintig jaren in de gevangenis te hebben doorgebracht is een Siciliër, die wegens beweerde medeplichtigheid aan een moord tot levenslange gevangenis straf veroordeeld was, thans op vrije voeten gesteld. De rechtbank was na melijk op grond van nieuwe getuige nissen tot de conclusie gekomen, dat de man onschuldig was. In onze bijdrage van precies een week geleden hebben we een somber beeld opgehangen. Aldus de korte inhoud van een brief ener belangstellende lezer. We schreven over waardedaling der mens heid en vroegen tenslotte takelaars om de scheefgetrokken maatschappij weer recht te hangen. Inzender is van mening en terecht dat opvoering van welvaart door productie moet geschieden, maar ver klaart dan dat zulks onmogelijk is, om dat de ene helft produceert en de andere helft onproductief werk verricht, dit pri mo aan de hand van talloze conferenties, aie een „paar lieve duiten" kosten aan organisatie en salarissen en secundo aan het overgroot aantal ambtenaren. Inderdaad zitten we nog steeds door de oorlogsomstandigheden gedeeltelijk ook door een zich vastklemmen aan de baan met een te overdreven ambtena ren-apparaat. Hoe meer de Staat overeen komstig de beginselen van sommige groepen deze in handen houdt of neemt, des te groter is de omvang der staats ruif-eters. Volkomen juist. Men hoede zich echter voor overdrij ving. Als men over productie spreekt, zouden op het eerste gezicht slechts landbouwers, tuinders en bouwvakarbei ders, metaalbewerkers kleermakers, mijnwerkers en wevers overblijven als direct producerenden. De overige men sen met een baan zouden onproductief zijn. Voor de aan- en afvoer van goederen en personen is echter een machtig per soneel nodig; voorts moet het materiaal onderhouden en hersteld worden. Men wenst krachtige sociale wetten, doch het ontwerpen kost hersens en uitvoerder»; vandaar werk voor juristen en ambtena ren. Geld is een noodzakelijk ruilmid del, vandaar duizenden bankemployé's. Voor de veiligheid zijn tienduizenden politiemannen nodig. Gevangenissen eisen personeel. Om goed geschoolde vak lieden te kweken, zijn onderwijsinrich tingen van velerlei mort gewenst. Bo ven dit alles staat de regering met haar direct bestuursapparaat. Nu is het na tuurlijk gemakkelijk daarvoor de schou ders op te halen, maar zo eenvoudig lig gen de zaken niet. Er zijn uiteraard pro fiteurs, maar wie achter de schermen wel eens een kijkje kan nemen, weet, dat enorm veel werk dikwijls zeven dagen per week wordt verwerkt. Er is productie en er zijn diensten van hoofd- en handarbeiders ten bate van de productie. Zuinigheid blijft inmiddels geboden, ook in de staatsdiensten. Men eise ech ter geen snelverkeer op een weg met grote gaten. HENK VAN DER MAZE, Dit zijn de elf van het. Oranje-team, van links naar rechts en van boven naar beneden, zoals zij voor de strijd staan opgesteld: Kraak, Spe.l en Schijvenaar; Staffelen, Möring en De Vroet aanvoerderLenstra, Rijvers. Wilkes, Van Dijk en Drager. Voor de Krijgsraad te 'sGravenhage stond gisteren een 24-jarig verpleegstertje terecht, beschuldigd van desertie twee maal gepleegd in oorlogstijd. Zij had in Utrecht dienst genomen bij het Ned Ver pleegsters Korps Landmacht, maar toen het haar niet langer beviel, was ze van verlof niet teruggekeerd. De auditeur militair, mr. D. Baak, noem de de zaak er een van principiëel belang. Er zijn verschillende instanties die nu eens vastgesteld willen zien of het NVKL een militair corps is en de leden zich dus aan de militaire tucht hebben te houden In dit verband merkte mr. Baak op, dat de wonderlijke toestand bestaat, dat met uitzondering van de commandante van het korps, geen der overige leden ooit een verbandacte heeft getekend. De dames lopen in uniform rond, zij bekleden ran gen en dragen de onderscheidingstekenen. „Ik heb alle mogelijke inlichtingen over dit verpleegsterskorps ingewonnen en ben tot de verbijsterende conclusie gekomen, dat dit korps geen militair korps,is. maar een „Scherts"-korps. De toestanr'en zijn er belachelijk Deze mensen we'en van militaire verhoudingen niets. Het is een verschrikking, maar het moet nu maar eens gezegd worden: hun gedrag is een aanfluiting voor de uniform, die e allen dragen", aldus de auditeur-militair Hij eiste tenslotte drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar. De verdediger, mr E. A Nieuwenho ven Helbach, ging de geschiedenis van het korps na. Het ft opgericht bij minis teriële beschikking van 23-2-'45 waarbij bepaald werd, dat de leden allen vrijwil ligers zouden zijn. Daar zij echter nim mer een verbandacte hebben getekend, doet zich het feit voor, dat zij hoewel zij dienst doen, er in feite geen dienstver band bestaat. Volgens de verdediger is dit door het Rijk doelbewust gedaan, om dat men deze militair opgezette organi satie toch niet als zodanig heeft willen behandelen. Dit blijkt vooral uit het feit, dat de meesten met een maand opzeggen. „Het gaat als met een dienstbode of een secretaresse, vandaag zie je ze en mor gen is ze weg". i De „Waterman" op reis van Batavia naar Rotterdam, passeerde hedenmorgen om 5 uur Kaap Bon. w eerberichti Weerverwachting medegedeeld door 5 het K.N M.I. te De Bilt geldig tot j Zondagavond: Plaatselijk ochtendmist; na een iets koudere nacht morgen overdag onge- veer dezelfde temperatuur als van- daag: over het algemeen weinig be- wolking en droog weer; meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 14 Maart: Zon op 6.57 uur, onder 18.42 uur; maan op 8.17 uur, onder 22.59 uur. 15 Maart: Zon op 6.55 uur, onder 18.44 uur; maan op 8.32 uur, onder 00.00 uur. Het bestuur van het C. N. V. heeft ter bepaling van zijn houding tegenover de E. V. C. o.m. de volgende besluiten ge nomen: Het C. N. V. en alle bij het verbond aangesloten organisaties handhaven zon der reserve de reeds vroeger vastge stelde weigering om enige samenwer king in welke vorm ook aan te gaan met de E. V. C. Het C. N. V. richt op de meest klemmende wijze tot alle overheden van rijk, provincies en gemeenten, alsmede tot alle werk gevers en werkgeversorganisaties, het verzoek, in geen enkele commissie of instelling een vertegenwoordiging van de E. V: C. te benoemen en reeds gege ven erkenningen en benoemingen in te trekken. Indien in bepaalde commissies of in stellingen, waarin buiten medewerking van de bonafide vakbeweging de E. V. C, is vertegenwoordigd, deze vertegen woordiging onverhoopt zou worden ge handhaafd, zullen het C. N. V. en de daarbij aangesloten organisaties genoopt worden, daaruit de noodzakelijke conse quenties te trekken. Bij de Rijkspostspaarbank werd over de maand Februari ingelegd 22.912.493 en terugbetaald f 24.758.728 derhalve 1 846.230 meer terugbetaald dan inge legd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1