GEEN VERBOD van C.P.N te verwachten Spoedig uitbreiding der politie Rijk draagt bij in kosten verbouw en herstel C.P.N. sticht „Welvaartscomité's 25-Daag se campagne tegen communisme DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De zuivering der Britse regeringsorganen LAGEN Sovjet-gezinnen te Berlijn terug naar S. U. Groenten en fruit voor bezettingsleger Op de bres voor de democratie Zweden wil paraat zijn No. 20570 WOENSDAG 17 MAART 1948 70ste JAARGANG De versterking van het gezagsapparaat TEGEN DISCRIMINATIE VAN DE FILM Nederlandse Bioscoopbond in spoedvergadering bijeen r07iingverbeteri?ig en splitsing VERPLICHT STOPPEN BIJ SOMMATIE VORSTENGRAF TE BERLIJN GESCHONDEN Het Zweedse liberale blüd „Da- gens Nyheter" is een campagne begonnen voor Zwedens toetreder, tot het „plan-Bevin" en de Weste lijke Unie, doch vele andere kran ten zijn van mening, dat een der gelijke stap de USSR zou kunnen vrovoceren en dat Zweden daar door alle zekerheid heeft in een volgende oorlog te worden betrok ken DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom= breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei, gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche jJouran!" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 pei kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur; J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. De namen van fascisten, communisten en geestverwanten, die werkzaam zijn op de bureaux van belangrijke Britse rege ringsorganen, zijn geregistreerd op een geheime lijst, welker samenstelling berust op inlichtingen uit „onverdachte bronnen", zoals de geheime dienst en de speciale af deling van Scotland Yard, Tegen alle fascisten en communisten die voor verwijdering uit hun bureaux in aanmerking komen, zullen, gespecificeerde 'bezwaren worden ingebracht, aldus is van bevoegde zijde vernomen. Deze personen zullen gelegenheid krijgen, tot beant woording van de bezwaren en de bescher ming van de wet genieten tegen onrecht vaardig ontslag. Het aantal personen, dat waarschijnlijk ontslagen zal worden, is niet groot, doch het aantal, dat overge plaatst zal worden naar niet-belangrijke bureaux, -al misschien een tweehonderd bedragen. Voor overplaatsing zal geen bewijs nodig zijn, dat de betrokken persoon actief on dermijnend werk heeft verricht. Lidmaat schap van de communistische of van fas cistische partijen zal voldoende zijn. van geen wijken weten. Maar snel handelen is geboden. Er moge daarom worden aangedrongen op een zeer spoe dige uitvoering der aangekondigde en nog te verwachten maatregelen. En wij heb ben reden om aan te nemen, dat de rege ring met de nog te verwachten maatre gelen bewijzen zal, niet aan het toeval te zullen overlaten en deze zaak voortva rend tot spoedige activiteit zal brengen. Organisatie Bijz. Vrijw. Land storm vindt doorgang Gep. luit. gen. L. Duymaer van Twist heeft in verband met de door de rege ring; afgekondigde maatregelen ter be strijding van het extremisme in de poli tiek. verklaard dat de organisatie van de Bijz. Vrijw. Landstorm toch doorgang heeft. De regering komt met haar maatrege len te laat. Immers, men stampt zo maar niet een machtsapparaat uit de grond. Wanneer men nu nog moet beginnen met oproepen, oefenen en organiseren, kan het wel een jaar duren eer die organi satie gereed is en die tijdsduur is te lang. Bovendien, hoe nuttig werk de politie ook verricht, zij is niet geschikt om de strijd aan te binden tegen een geweld dadig verzet van extremisten. In tijden van onrust, aldus de heer Duymaer van Twist, zullen in de eerste plaats de spoorlijnen bewaakt moeten worden. Dan zijn er niet slechts 10.000 man nodig, zo als de regering zegt, maar tienduizenden betrouwbare mensen in organisch ver band. In zo'n geval kan men niet veiliger gaan dan met een instituut als de B. V. L. Het oproepen van lichtingen is dan niet de aangewezen weg, omdat men naast betrouwbare ook onbetrouwbare elementen oproept, welke laatste niet zul len nalaten tot celvorming over te gaan. De B. V. L. berust op een legerorder van 1919, waarin het toetreden tot die organisatie wordt aangemoedigd. Toen in December j.l. besloten werd de werk zaamheden weer op te vatten, is daarvan de regering niet onkundig gebleven. Zij heeft daarna niet gereageerd. Zodoende zijn nu alle gewestelijke commissies en een overgroot deel der plaatselijke com missies weder werkzaam, zelfs hebben vrijwilligers zich reeds voor toetreding aangemeld. Samenwerken of ondergaan", aldus benadrukte minister Bevin Europa's keuze tijdens zijn grote rede ter conferentie van zestien te Parijs. Op een zeer druk bezochte spoedver gadering van de Nederlandse Bioscoop bond te Amsterdam, heeft de Bondsvoor zitter in een uitvoerige rede aangekon digd, dat de bond een krachtige actie zal ontplooien tegen de verhoogde vermake lijkheidsbelasting, inzonderheid tegen de achterstelling van film en bioscoop bij andere vormen van vermaak. De verga dering plaatste zich als één man achter het hoofdbestuur en verleende met alge mene stemmen vergaande bevoegdheid, om deze actie te kunnen financieren. van de splitsingskosten worden toege kend als grote panden, welke voldoende ruimte bieden, in twee of meer afzonder lijke volwaardige woningen worden ge splitst. In geval van splitsing zal slechts premie worden toegekend, voor zover de kosten der woning, welke door splitsing boven het oorspronkelijk in enig pand aanwezige aantal woningen ontstaat, 'n bedrag van f 4200 niet te boven gaat, terwijl voor bedragen voor minder dan f 201 geen premie kan worden verleend. Aanvragen, om in het genot van premie te worden gesteld, moeten worden inge diend bij het bestuur van de gemeente, waarin de woning is gelegen en wel voor zover het woning-verbetering betreft, uiterlijk op 31 December 1948. De Berlijnse correspondent van de „Times" weet uit „betrouwbare bron" te melden, dat de Russen, wier gezin te Berlijn verblijf houdt, vrouw en kinde ren naar de Sovjet-Unie moeten doen terugkeren. De maatregel, die tot de ge hele Sovjet-Russische bezettingszone zou worden uitgebreid, moet nu met spoed worden doorgezet en in Mei a.s. geheel zijn uitgevoerd. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse za ken zal het verdrag van Engeland, Frankrijk en de Benelux heden Woens dag om 17 uur (Ned. tijd) in het palcis der academiën te Brussel worden on dertekend en een half uur later voor publicatie in de vijf hoofdsteden wor den vrijgegeven. Het Franse kabinet heeft zijn minis ter van buitenlandse zaken, Georges Bidault, gemachtigd, namens Frankrijk te tekenen. Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft opnieuw een overeenkomst met hei hoofdkwartier der Britse legers In Duits land afgesloten, thans voor de maanden April t.m. September 1948, Overeenstemming werd bereikt ovtr leveranties van ongeveer 20.000 ton groenten, 15.000 ton fruit en 1500 ton uien De Engelsen, blijkbaar wel tevreden over de service, welke Nederland hun biedt, stemden toe in bevredigende prijzen. Zij zullen zoals gewoonlijk de ladingen over nemen te Nijmegen, vanwaar zij over de verschillende onderdelen van het leger in Duitsland zullen worden gedistri bueerd. Heden Ned. regeringsverklaring Minister-president dr. L. J. M. Heel zal hedennamiddag, omstreeks 6 uur, namens de Ned. regering in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over het vijfmogendheden-verdrag. Het ligt in de bedoeling, dat het tijdstip dezer verklaring samenvalt met dat van de ondertekening van het verdrag te Brussel, vandaar het ongewone uur. Verwacht wordt, dat ook de premiers der andere bctrokkken regeringen te zelfdertijd een verlaring voor de par lementen hunner landen zullen afleg gen. stelt. Bij de ten uitvoerlegging van het plan zou de toestand van het Ned. volk over de gehele linie in democratische zin, verbeteren. Spreker besloot met een opwekking tot de welvaartscomité's in verschillende buur ten alle misstanden te registreren en actie te voeren voor het nationale welvaarts plan, dat dan in de hoofdstad een natio nale welvaartsbeweging zal doen ontstaan, die zich over het gehele land zal versprei den teneinde de positie van het gehele volk te verbeteren. Gezien de recente roofovervallen op auto's door zgn „lifters", moet de toe stand op de wegen in ons landje onveilig genoemd worden. Dat een chauffeur er onder deze omstandigheden weinig voor voelt op elk signaal te stoppen, is daar om ook zeer verklaarbaar Zo redeneerde ook onlangs de Schied'amse chauffeur J. C. B„ die door ambtenaren van de C C D met een rood stoplicht werd ge sommeerd te stoppen De man reed even wel door en daarvoor had hij zich thans voor de Dordtse politierechter te verant woorden. De politierechter was ven me ning, dat de chauffeur wel degelijk had moeten stoppen, doch hij voelde iets voor het verweer van B die verklaarde dit niet gedurfd te hebben. De officier van justitie merkte op dat de C.C.D -ambte naren zich onmiddellijk en eigener bewe ging behoren te legitimeren De chauffeur werd tenslotte wel schul dig verklaard, doch een straf werd hem niet opgelegd O De Niwin-cantinewagens, geschonken door de Alblasserwaard en de ge meenten Amersfoort en Alkmaar/ Zandvoort zullen 17 Maart met da „Johan van Oldenbarnevelt" naar In- dië worden verscheept. Tage Erlander, de Zweedse minister president en leider van de sociaal-demo cratische partij, heeft verklaard, dat zijn partij krachtig stand zal houden tegen de communistische partij. De communisten houden 18 van de 380 zetels-in de „riks dag". Ook in Noorwegen is men thans actief. Het Noorse verbond van zeelieden heeft vier communistische leden wegens „scha delijke activiteit" geroyeerd, terwijl het bestuur van de vakverenigingen te Oslo alle communistische leden van die vakver enigingen van het lidmaatschap vervallen verklaard heeft. Ter gelegenheid van de behandeling van de niemve staatsregeling voor de West door de Tweede Kamer werd gistermiddag door de Wereldomroep een speciale uitzending georgani seerd. Westindische gedelegeerden volgen de debatten met belang stelling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1