De zware prijs van Geplaatst voor harde realiteiten de vrede Met spoed naar een consultatief organisme Centraal Bureau en Stands organisaties De toekomst van Indonesië Grootste Anton v. tragedie van d. Waals in het „England Spiel" het verzet I f Op de IRIBUNE <1 KNOEIERIJEN uit de M.G.-periode Nieuwe methode bij DIJKAANLEG DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Meer dan 60.000 werklozen April bloeien de bollen Nieuwe C.A.O, in de lederindustrie Fooienstelsel bij autoverkop Taxi-chauffeur als ►en JACHTHOND VAN DE S.D. M.G.-kapitein A N.J Kolenexport uit V. S. staat stop Proef bij Harlingen geslaagd u 70ste JAARGANG VRIJDAG 19 MAART 1948 No. 20572 HET WESTEN HAD HET MAKKELIJKER DAN WASHINGTON Voorlopig stijgen de inter nationale spanningen Kleine daling na de vorst a =rh0fa0T OZen (32 221 ca- 55 %)- de arbeiders aangewezen voor DUW- V.. VAN BOETZELAER'S VISIE EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN EX-BURGEMEESTER VAN DOORN KRIJGT DRIE J AR TELEGRAM VAN C.G.D. AAN DE V.-RAAD Principieel amendement aanvaard Doordraaien op veilingen voorkomen „NOOD-PARACHUTISTEN" BOVEN BERLIJN FRANSE BISSCHOP NAAR KEVELAER DOODSTRAF VOOR EX-JOURNALIST Geen misleide idealist maar geldwolf. Moord vpor identiteit TRIEST DEFILE iDe snepuwhal rolde ,flterding vermeldt derhalve vrner?, r, siachto£fers, onder wie de d£ erollnw Br°ed?r 3ozef" uit Heemstede Vrff kr a Ta .e1* Rotterdam. leden van fS H erland een D-groep uit Delft fr°ep Pahud de Montagnes uit onder 'f: 7 Yan ket Natioaaal Comité, DANSZAAL INGESTORT EX-BEROEPSOFFIOIER KRIJGT DOODSTRAF S. S. S. EN EIGEN STANDJE -:.r.VV DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur; J. KUIJPERS. Hoofdredacteur; Mgr. Dr. j. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie, verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zowel de ondertekening van het Wes terse Uniepact en de grote redevoering van president Truman als de synchroni satie van deze twee gebeurtenissen heeft in de gehele wereld een indruk gemaakt welke met het woord „diepe" slechts vaag wordt gekenschetst. Na Pearl Har bour en na Tsjechoslowakije, dat overi gens reeds het Pearl Harbour van de koude oorlog wordt genoemd, blijkt de dag van Woensdag een historische sen satie te zijn. Vooral in Amerika is men plotseling voor een harde realiteit geplaatst: in een jaar tijds de Trumanleer, het Marshall plan, en nu het voorstel tot wederinvoe ring van de militaire dienstplicht; met de mededeling van Truman, dat de prijs voor de vrede", al loopt Hij in de tien- en tientallen milliarden dollars, onbedui dend laag is tegenover de niet meer te berekenen offers van bloed en goed, welke een derde wereldoorlog zou eisen. De internationale situatie is nu eenmaal zó, dat, wil irien een oorlog vermijden, indien men dus de vrede wil, men vol komen gereed moet zijn voor de strijd. Want alleen de potentiële oorlogsmacht van de vredelievende landen weerhoudt een agressieve natie er van tot de impe rialistische aanval over te gaan, onver schillig of deze nu geschiedt mét vijfde colonnes of metwaarom zouden we het juiste woord schuwen met sov jet-legers. Te Brussel werd eergisteren de grond slag gelegd voor de derde wereldmacht, welke in samenwerking met Amerika en die steun op elk gebied heeft presi dent Truman resoluut toegezegd in overweldigende mate de eerste wereld macht zal zijn. Maar men kan niet ge noeg herhalen, dat, wat nu geschied is, slechts een begin is, een grondslag, en dat de volle verwezenlijking nieuwe inspanning zal eisen, om te komen tot een wezenlijke en waarachtige Unie, wel ke ongetwijfeld in de gedachten van de ondertekenaars van het Brusselse pact leefde, maar ook, wat nog belangrijker is, geheel ligt in de lijn van een niet door menselijke berekeningen of starre grond wetten tegen te houden historische ont wikkeling. Dat hier in het Westen in minder dan twee maanden tijds zich een evolutie kon voltrekken, welke in rustiger, d.w z niet revolutionnaire tijden decennia zoii heb" ben vereist, betekent slechts, dat we op het einde staan van een faze in een groot geheel, dat onweerstaanbaar voort schrijdt. Men stond nu voor de beslis sende keuze: ondergang of constructieve eenheid. In de tussenoorlogse periode heeft men de koene sprong niet aange- durfd, met hst gevolg, dat we nu op de rand van de ondergang staan. Eindelijk waagt men te doen, wal tien jaar gele den de wereld waarschijnlijk (waar ten slotte altijd een vnje menselijke wil, toen van Hitier, thans van Stalin kan ingrijpen, mag men met van zekerheid spreken) voor de geweldigste catastrofe van alle tijden zou behoed hebben. Nu heeft men op het uiterste nippertje de goede keuze gedaan. Voor het Westen was het niet al te bezwaarlijk, want men had practisch geen andere keuze meer. En waar de kabinetten nog aarzelden, werden zij voortgestuwd door de open bare mening, die van geen treuzelen en kleingeestige bezwaren meer wilde we- De regering der Verenigde Staten heeft het in dit opzicht heel wat moei lijker. Zelf is zij volkomen overtuigd, dat zij alleen het Westen kan. en moet hel pen om de dodelijk gevaarlijke chaos te overwinnen; ook om het opdringende, elke beschaving uedreigende communis me tegen te houden en te overmeesteren. Maar de openbare mening in Amerika weet van Europa en van Europa's ellende bitter weinig ,af. Zij heeft steeds gehoord dat de Europeanen zich door hun onder linge ruzies, welke op gezette tijden in bloedige oorlogen ontaarden, uitmoorden en hun werelddeel tot politiek, econo misch en cultureel verval hebben ge bracht. Waarom zou de vredelievende Amerikaan zich voor de derde maal zulke zware offers opleggen om de Euro peaan, die door eigen schuld aan lager wal is geraakt, te hulp te komen Zelfs in de Congreskringen zijn er nog, die zó denken. Daarom grijpen Truman en Marshall, gelijk ook andere Amerikaanse leiders, o.m. Vandenberg deden, elke psycholo gische gelegenheid aan om hun volk" over de werkelijke toestand in Europa in te lichten. Vooral sinds de afkondiging van de Trumanleer is in dit opzicht een groots werk verricht, dat al veel resul taten heeft afgeworpen. Beter inzicht begint, niet het minst in de kringen der vakverenigingen door te dringen. Daar om ook kon de rode overweldiging van Tsjechoslowakije een electrischeschok door de Verenigde Staten doen gaan; daarom ook heeft het sluiten van de Westerse Unie tot het Amerikaanse volk gesproken. Natuurlijk zijn er kringen in de Ver enigde Staten, die aan het afgedane isolationisme vasthouden, of, gelijk Wal lace, het met het communistische Rus land op een accoord willen gooien. Deze opvattingen vinden natuurlijk haar weerspiegelingen in redevoeringen en pers; maar veel talrijker zijn zij, die Truman toejuichen, of zelfs verklaren, dat hij veel verder moet gaan en een aantal divisies en eskaders zware bom menwerpers naar Europa moet zenden om het gewapende preventieve defensief tot een hoogtepunt op te voeren. Op de duur zal het er ook zeker van komen. Natuurlijk groeien door dergelijke ac ties de internationale spanningen, zij het dan ook tijdelijk. Een hoogtepunt zal de 18de April, de dag der Italiaanse ver kiezingen, brengen. Verliezen daar, zo- Het aantal als werkloos op de geweste lijke arbeidsbureaux geregistreerde man. ïlfJl •fi'fo6 ende de rnaand Februari 1948 met 21/8 en wel volgens onderstaan de tabel Groningen gjgj Friesland Drente Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg 31-l-'48 29-2-'48 6171 6016 6404 5970 3848' 4247 2491 2124 6133 5995 2713 2233 9900 9504 12898 12280 2431 2244 6229 6351 1604 1680 60222 58644 Deze daling viel hoofdzakelijk in de bouwnijverheid en in de landbouw te be speuren. zuj is overigens het voordelige saldo van een niet onaanzienlijke stijging en daarop weer gevolgde daïing tijdens t 7?- NslaSmaand gevallen kort stondige vorstperiode a Air,rkl0^, worden hier beschouwd als meer en meer verwacht wordt, de objecten (24,211 - 41%) en de wacht: -Tt; ixroeav 1 n rr, ,v CI1 communisten, dan kunnen zij weer in dalende lijn gaan. En zal dé Marshall- steun in rustiger sfeer de Europese eco nomie kunnen bevruchten. April wordt dit jaar in zijn ge- he® "bollenmaand" Officieel be- gmt °P 2 April en even officieel begint dan de filoei der welke tot de helft van de maand duurt. Het hoogte punt voor de hyacinthen is van 10 tot 20 Apnl, voor de tulpen van 15 April tot begin Mei. 17 April is als datum van het tulpenfeest vast gesteld. Onze Brusselse correspondent seint ons: In een kort onderhoud, dat wij me* minister van Boetzelaer op de Nederl. ambassade mochten hebben, in aan wezigheid van onze ambassadeur, de heer Harinxma thoe Slooten. drukte de minister van Buitenlandse Zaken zijn bewondering uit over het plechtig ka rakter, dat aan de ondertekening van het westerse pact door de Belgische regering was gegeven. Doch hoe be langrijk dit verdrag ook Is, het zou zonder uitwerking blijven, indien niet spoedig het consultatief organisme in het leven werd geroepen, dat door onderlinge contacten voor de toepas sing ervan moet zorgen. Daarom ook is het de bedoeling reeds de volgende week een bijeenkomst te houden van ambtenaren, of andere verantwoorde lijke personen, om tot oprichting van het consultatief organisme te komen. Waar later de zetel van dit organisme zal zijn, kon de minister ons vooralsnog niet zeggen. Het moet opgevat worden als een soort permanent bureau, of secre tariaat, dat in nauw contact leeft met de betrokken landen, dat voortdurend in voeling blijft met ae vijf hoofdsteden en dat ook in periodieke bijeenkomsten voor ziet van ministers en andere verant woordelijke personaliteiten. Iets dergelijks werd ook voorzien door de conferentie der zestien. De politieke en andere bewegingen in de resp. landen moeten van nabij gevolgd worden. Be paalde onderwerpen zullen speciaal moe ten behandeld worden. Het verdrag laat bilaterale overeenkomsten toe, zoals die trouwens reeds op verschillende gebieden bestaan. De raad zal te eiken tijde kun nen bijeengeroepen worden, indien één der leden zulks verlangt. De eerste taak is nu, de consultatieve raad practisch te verwezenlijken, want het verdrag kan niet werken, zolang die raad niet be staat. Dat is dus de eerstkomende taak. Minister van Boetzelaer is Woensdag namiddag onmiddellijk na de lunch bij de prins-regent naar Den Haag afge reisd. Vaar Reuter nog meldt, heeft de Belgische regering besloten het in dienen van een wetsontwerp inzake de ratificatie van het verdrag van Brussel als een „spoedkwestie" te behandelen. Spaak, de Belgische minister-president, heeft gisteren het wetsontwerp tot ratifi cering van het verdrag aan de Belgische' senaat voorgelegd. Het ontwerp werd met luide toejuichingen begroet. Berichten in de Parijse ochtendbladen over een beslissing aangaande de in stelling van een verenigde militaire staf voor de westelijke unie onder leiding van'veld-maarschalk Montgomery, hoofd van de generale staf van het Brits im perium, zijn door een woordvoerder van de Britse delegatie te Brussel overdre ven genoemd. Zeker is, dat Montgomery's bezoek aan Brussel ter inspectie van de Belgi sche militaire installaties (op uitnodiging van de Belgische regering) tevens zal dienen ter bespreking van gezamenlijke verdedigingsmaatregelen binnen het ka der van het Woensdag getekende ver drag, aldus Reuter's correspondent. War dit betreft, zo gaat hij verder, neemt de belangstelling van waarnemers toe voor de kwestie, wat precies „de Amerikaan se ondersteuning van de verdedigings clausule van het vijfmogendhedenver- drag, toegezegd door president Truman' zal betekenen. Donderdagmiddag om vijf uur is door de heer G. J. ter Maat te Heelweg onder de gemeente Varsseveld een Kievitsei gevonden. Het zal H. M. de Koningin worden aangeboden. O Tengevolge van een verontreiniging van het voedermeel, dat zij allerj van dezelfde leverancier hadden ontvan gen, zijn in Woudenberg en omge ving bij enige veehouders verschei dene koeien mstorven. arheïrithuertenden'- ~ver dezen op de ca 4 X Z*jn KCfegistreerd <2212 wË8t rfoPm 1 ingeschreven werkloze vrou- op3793 met 177 en wel van 3970 De voorzitter van de R.K. fabrieksar- beidersbond heeft medegedeeld, dat aan de arbeiders in de lederindustrie een con- cept-C.A.O. is v°orgelegd, dat door hen is goedgekeurd. Bij verdere besprekingen zal deze zaak nader worden uitgewerkt. Ook worden besprekingen gevoerd over de stichting van een pensioenfonds voor arbeiders in deze industrie. De C.A.O. voor de schoenenindustrie was in het af gelopen jaar verbeterd, doch deze over eenkomst is op het eind van het vorige jaar opgezegd in verband met verdere aan te brengen Wijzigingen, zoals een va- cantie-toeslag voor de arbeiders. Het Zutphense tribunaal behandelde opnieuw de zaak tegen de ex-burgemees- ter van Apeldoorn, mr. D. Pont, die door het Apeldoornse tribunaal verleden jaar eeninternering opgelegd kreeg van drie jaar en zes maanden met aftrek. Het verzoek van de raadsman tot on middellijke invrijheidstelling van mr. P. werd afgewezen en hem werd thans een internering opgelegd van drie jaar met aftrek, zodat hij 17 April a.s. vrij komt. Beatrix en Irene genieten van de sneeuw in Zermatt. De skileraar helpt het oudste prinsesje bij het onderbinden van de ski's. De commissie voor goede diensten heeft een telegram aan de veiligheids raad doen toekomen, waarin zij verslag uitbrengt en twaalf punten opsomt van het programma, dat door de partijen besproken zal worden Deze twaalf punten zijn door beide partijen aan de commissie voor goede diensten voorge legd. De twaalf punten omvatten: 1. De doeleinden (objectives) van poli tieke overeenstemming. 2. Deelneming van de republiek aan de interim-regering. 3j De grote lijnen van de structuur der ae£lands"Indonesische unie D.e grote lijnen van de structuur der 5 5- e ?taten van Indonesië mt.i.„,in?1?cieel-economische zaken en sa kader jdor defensie binnen het der Ned.-Indon unie 6. Het overdragen van functies en sou- vereiniteit in overeenstemming met de Renville-óvereenkomst 7 Binnenlandse defensie en veiligheid van de Verenigde Staten van Indonesië 8. De toekomstige status van de auto nome (native) staten 9. Maatregelen om te komen tot vrije uitdrukking van de wensen van het volk op Java, Sumatra en Madoera ten aan zien van de verhouding van de gebieden t0Ud® Verenigde Staten van Indonesië. 10 Details van de grondwet. 11 Zaken betreffende justitie 12 Het parlement. Het programma wordt behandeld in subcomite's, die thans geregeld bijeen zullen komen voor afwerking van de punten Het telegram besluit met de medede ling, dat gedetailleerde vragen aan de partijen door de commissie zijn opgesteld ten aanzien van de ontwikkelingen op Madoera en in West-Java, waarover rap port uitgebracht zal worden, zodra de antwoorden zijn ontvangen. Op de Utrecht gehouden vergadering van „Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland", waarvan wij de openingsrede door de heer Prins reeds publiceerden, vormde het eerste punt van bespreking het bestuursvoor stel om over te gaan tot het instellen van een minimum-prijzen commissie voor door liet bestuur aan te wijzen producten in dier voege, dat voor ieder aangewezen product of voor iedere groep van aan te wijzen producten een afzonderlijk fonds zal worden gevormd. Op het bestuursvoorstel was een amen dement ingediend om in elke der produc ten-commissies naast de voorzitter van het C. B. minstens 3 leden van de Stands organisaties op te nemen, opdat de res pectieve standsorganisaties haar invloed in deze organen zouden kunnen doen gelden. Dit principiële amendement werd met grote meerderheid van stemmen aan genomen, waarna het bestuursvoorstel in zijn geheel bij acclamatie werd aan vaard. Door de aanneming van dit voorstel zal naar men hoopt een einde wor den gemaAkt aan het z.g. „doordraaien" op de veilingen, waardoor kostbare voe dingsmiddelen ten slotte op de mestvaalt terecht komen daar men geen behoor lijke prijs voor het product kan maken. Van de bestuurstafel werd nog gewezen op de in de Eerste Kamer door de Minis ter gehouden rede, waarin Z.Exc. ver klaarde, dat de Regering bereid is steun te verlenen aan de betrokken verbouwers indien blijkt dat over de gehele linie een bepaalde prijs voor een of ander product niet is behaald, doch dat dan tevens een steunvloer zal worden gelegd. Dit wordt beschouwd als een indirecte toezegging van de Regering om voor 50 pet. deel te nemen aan de Steunfondsen, waarover in bovenbedoeld voorstel sprake is. Deze mededeling ontlokte veel instem ming uit de boezem der vergadering. In de middagvergadering werden een aantal bestuurs- en afdelingsvoorstellen behandeld en merendeels zonder stem ming aangenomen. Alzo werd besloten evenals het vorig jaar over te gaan tot heffing van één procent van het bruto bedrag der op iedere veiling verkochte goederen, een en ander tot versterking van het fonds tot bevordering van de afzet. Goedgekeurd werd ook een Statuten wijziging, waardoor het advies van de Raad van Advies, dat voorheen faculta tief was, in de toekomst bindend zal zijn. Ook het voorstel tot vaststelling van de Algemene Veilings voorwaarden, inclu sief fruitregeling, vond vrijwel algemene ontstemming. Het voorstel tot instelling van een ka dercursus voor bestuursleden van vei- lingsverenlgingen, werd door hen terug genomen omdat velen dit een zaak voor de Standsorganisaties achtten. Ten slotte ging de vergadering ïn be ginsel accoord met het denkbeeld er bij de Minister van Landbouw op aan te dringen dat voor 1948 minimum-prijzen voor de producten van het tuinbouwbe drijf zullen worden gesteld, waaraan ver bonden een uitbetaling bij eventueel doordraaien van 50 tot 70 pet. van de werkelijke kostprijs. Na gehouden rondvraag werd de ver gadering omstreeks vijf uur gesloten. Teneinde een Amerikaanse Dakota, die in de lucht een motorstoornis kreeg, lichter te maken, zijn 9 personen, onder wie drie vrouwen, met 'de parachute boven noord-Berlijn omlaag gesprongen. Het betreft 6 pa- \giers en drie leden van de bemannme De eerste en tweede piloot bleven aan boord en zetten het toestel veilig neer op het vliegveld Ga- tow in de Britse sector. - Alle parachutisten behalve een lid van de bemanning zijn gemeld als „goed terechtgekomen". Men onderzoekt thans, of dat lid van de bemanning wellicht de dood heeft gevonden. Mgr. P. M. Théas, Bisschop van Tarbes en Lourdes, heeft zoals bekend aange kondigd, dat hij het Duitse „Pax Christi" Congres bij zal wonen, dat van 1 tot 4 APrü a s. te Kevelaer wordt gehouden Te dezer gelegenheid zal de Franse Bisschop de eerste H. Communie uitdelen aan 264 Duitse kinderen. Mgr. Théas, die een der leiders van de Verzetsbeweging m Frankrijk was en verschillende maan den doorbracht in de nazi-gevangenissen en concentratiekampen, heeft ook beloofd, zijn best te doen om de vaders van som- mige der eerste-Communicanten, die nog in frankrijk krijgsgevangen zijn, in vrij heid te doen stellen. Het Arnhemse B. G. behandelde op nieuw de zaak tegen de Hilversumse journalist C. Vermeeren, tegen wie voor het Amsterdamse hof in 1946 reeds de doodstraf was geëist voor zijn verraad van acht Amsterdamse Engelandvaarders. Conform' de eis veroordeelde het ho' verd. thans tot de doodstraf. „Ik open de zitting i„ de zaak tegen Anton van der Waals". Wanneer deze woorden op 16 April a.s. door de president van de Rotterdamse Kamer van-het B.jzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage worden uiige sproken, zal een der groo ste tragedies van de bezetting worden ont huld. Anton v. d- Waals, de gewillige en dodelijk-gevaarlijke satelliet van de S. D.-man Schreieder, die met zijn „England Spiel" de dood van honderden vaderlanders op zijn geweten heeft, zal dan de tol aan de gerechtigheid moeten betatën- Anton v. d. Waals, de Judas der bezetting, zal zilverling voor zilverling te verantwoorden hebben. Een kapitein, twee luitenants, een ad judant-onderofficier en een sergeant- majoor, die eertijds verbonden zijn ge weest aan een opslagplaats van oude auto's van het Militair Gezag aan de Slachthuiskade te Den Haag, stonden voor de krijgsraad terecht. Uit deze opslagplaats is In 1946 voor ongeveer een kwart millioen gulden aan oude auto's en onderdelen ten bate van het rijk verkocht. Vier van de vijf verdachten maakten zich volgens de dagvaardingen schuldig aan het aannemen van douceurs. De vijf de, een der luitenants, wilde een auto voor zichzelf laten kopen en liet. om de prijs te drukken, een aantal onderdelen van dit vehikel slopen. Hij liet de niet complete wagen en de onderdelen apart taxeren en hoewel hij beweerde, dat dit demonteren was gebeurd om diefstal van onderdelen te voorkomen, was de audi teur-militair van oordeel, dat verd. wel degelijk voordeel uit deze manoeuvre heeft pogen te halen. Eis een half jaar gevangenisstraf, waarvan vier .maanden voorwaardelijk en teruggave of verbeurd verklaring van de auto. De zwager van deze verdachte, een vm^'ee'ngarasLh6",)cadeaut3e van 500 die afn dfzeTerdUadtgelPV°0r, aUt0' werden geleverd voor- ^e. Vle* stuks geld ontvangen. Tegen af, stuks werd Werd een half jaar ge van p™ verdachte eist. Deze kapitein was nooit h^d ge", geweest en oefende vroeger het beroep van taxi-Chauffeur uit. De eerdergenoem de luitenant was voor zijn M. G.-periode korporaal. Tegen een tweede luitenant werd voorts wegens het meedelen van de fooien een half jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf met een boete van 2000 gui den subsidiair een half jaar gevangenis straf geeist; tegen zijn adjudant-onder officier vijf maanden voorwaardelijk en een boete van 500, subs, drie maanden gevangenisstraf. Deze man was voor de M. G.-tijd nooit in dienst geweest. Tenslotte kwam de sergeant-majoor die zich bij M. G. als sergeant tiet in schrijven, doch in werkelijkheid korpo raai was. voor de krijgsraad. Hem was naast het ongeoorloofd aannemen van Rond de figuur van deze verrader is soms een waas van genialiteit en uiter ste geraffineerdheid gesponnen. Ten on rechte echter, want van der Waals is slechts een werktuig, zij het een zeer bruikbaar werktuig geweest van Schreie- der. die in begin 1942 de illegale code met Engeland in handen kreeg en toen zijn geraffineerd „England Spiel" heeft opgezet. Parachutisten, wapens en geld zendingen werden op hun aanwijzingen „gedropt" en de S. D. stond klaar! Dank zij de vele gegevens, welke Schreieder v°°J m c?de on'ving kon zijn jachthond oó„ _raa,s> perfect gedresseerd en hor- „r„™ naar het geld, dat hem voor iedere met ;nWer? uitbetaald, contact opnemen met illegale groepen. v. 'd^Waal? hat,''legale milieu kon bedwan" bedorvenheid niet in geld te krheen"' Hi'l wist van "'egalen f. te krijgen, omdat hij zo kran zat 7??l' zijn illegaal werk had hij een «et» nodig, welke hem door een illegaal1 weG-i verstikt, zwarte handel, opliehling ver. duistenng. zwendel, hoogverraad en land fooïen "bovendien"''valsheid <in geschrift, j verraa,4. 1niets was deze figuur te min voor de valse opgave van -*ng en op 'hij er iets mee ,y,st te verdienen. lichting voor het iaarbii getoucheerde Nu is zijn zaak dan rond Direct na de grotere inkomen ten laste gelegd Tegen .bevrijding heeft men hét onderzoek aan- deze man. die geen blanco strafregistei bleek te hebben en de fooienverdeling or ganiseerde; werd vier maanden gevange nisstraf geeist. gepakt en de minister van -justitie heelt het in handen gelegd van één man. dit zich uitsluitend met dit onderzoek moest bezighouden. Bij pogingen om hem te vinden, verkreeg men op een zeker ogen blik jfle zekerheid, dat hij in Duitsland zat onder de naam van Joseph Marie v. Meer. In Maart 1945 was een persoon van die naam verdwenen en toen men gmg uitzoeken, waar hij was gebleven, stuitte men op een van de vele schuil namen, waaronder v. d. Waals geduren de de bezetting bekend heeft gestaan. Het bleek, dat v. d. Waals de on dergang van het Duitse regiem snel na derbij ziende komen een advertentie voor een huisknecht had geplaatst en uit de sollicitanten v. d. Meer had ge kozen, omdat deze het meest op hem geleek. Nabij de Loosdrechtse plassen heeft hij hem toen neergeschoten en zich v. d. Meer's identiteit toege ëigend. Aldus was hij via de Canadese Fieldsecurity in Diiitsiand beland, al waar hij op verzoek van de Ned. re gering echter werd gearresteerd en uit geleverd. Het onderzoek, gevoerd door de heren N. Klaassen, Ir. A. P v. d. Meer, J. v. d. Ende en L. Ridderikhof. onder leiding van Mr. H W. v. Doorn heeft tot som bere ontdekkingen geleid. Anton v d Waals heeft zich n.l. niets- ontziende be ijverd in dienst van de' Duitsers en zich zo zeer onderscheiden, dat hij zich van plaatselijk V-man te Rotterdam heeft op gewerkt tot Schreieder's meest voorname spitsbroeder. Het onderzoek is thans afgesloten, met Terwijl Anton v. d. Waals in zijn cel over het verleden nadacht, is het verleden telkenmale door zijn celdeur binnengekomen Niet min der dan 757 getuigen zijn in zijn zaak gehoord en 700 maal is hij met. een slachtojfer of diens nabestaan den geconfronteerd. Een uitgebreid proces-verbaal is op gemaakt over zijn daden. Zonder bij lagen telt dit proces-verbaal 1467 getikte kantjes en nog iedere dag worden er nieuwe gedeelten aan toegevoegd. De verzetsstrijd wordt hier wel op trieste wijze vastgelegd dien verstande, dat een aantal misdrij ven. van v d. Waals zijn onderzocht e'n van zijn schuld daaraan het wettig en overtuigend bewijs is geleverd ln niet minder dan 83 gevallen is dit mogeliik geweest, van welke slachtoffers er 38 he* leven hebben gelaten. Daarnaast bestaa: uaZ zJek^heid grenzende waarschijn lijkheid, dat diverse arrestaties aanleiding zijn geweest tot nog meer arrestaties waaruit eveneens slachtoffers hun leven hebben moeten geven. Een voorbeeld hiervan is de arres- tatie van de Duitser p. a. Kuntz te. Rotterdam op 13 Januari 1945 Deze Duitser, wiens lot onbekend is, was on dergedoken na desertie uit het legen Op zijn onderduikadres kwam hij in contact met illegalen en al spoedig nam hij deel aan de verzetstrijd. V. d. Waals speurde hem echter op en arresteerde hem, waarna hij hem aan de S. D. uit everde. Daar werd hij „ondervraagd" cn de historie heeft voldoende mate riaal over deze wijze van ondervra ging geleverd, om niet te begrijpen, dat Kuntz heeft- „doorgeslagen". AL gevolg daarvan vonden nieuwe arres taties plaats, doch deze zijn slechts „ter informatie" in het dossier ver meld. "eur v^n6 oe e!er C' Th' Groothof' direc- eur, van de Staatsmijnen en Koos Vor- Aneide Ieden van de "Dienst Wim" uit- Apeldoorn en omgeving. Als getuigen zijn ve„K vSOnen gedagvaard, onder wie de Rehr 1S?nten' de S' D.-er Joseph bcnrmeder (zijn zaak is nog steeds in het siaaium van het vooronderzoek, omdal act'viteit zich ook over het gehele ueft doen gevoelen) en Mr P J. dUe hf/gemeester van Rotterdam, die j v d- Waals naar Engeland zou wor den geholpen. De zitting, welke oorspronkelijk over 3 fljgea was verdeeld, zal thans minstens 6 dagen in beslag nemen, n.l. 16. 17. 19 *<1 en 23 April. Anton v. d. Waals zal worden verdedigd door Mr. v. d. Starp. Het Amerikaanse Departement van Hgndel heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 21 Maart alle export van bi- tumeuze steenkool verboden zal zijn De ze maatregel is genomen tot bescherming van de sterk dalende voorraden, als ge- volg vün de1 sluiting van de mijnen van zachte steenkool over het gehele land. ritn enV6d- Hdie reeds in de havens zijn en die, welke daarheen /onderweg zijn, zullen nog worden vrijgelaten. In de nazomer van het vorige jaar is in de Waddenzee even ten Noorden van Harlingen een proef-dijk van twee honderd meter lengte aangelegd. Voor de bouw van deze dijk hebben Ned wa terbouwkundigen een nieuwe methode uitgevonden en toegepast, welke enig is in de wereld. De dijk te Harlingen diende om de waarde dezer uitvinding in de practijk te toetsen. Thans hebben des kundigen geconstateerd, dat de proefdijk het geweld der stormen met succes heeft doorstaan. De uitvinding bestaat hierin, dat. nada* eerst het di.ikhchaam van zand was op gespoten, dit lichaam met een laag bi turnen werd verstevigd. Bitumen is Ned. faonkaat, ontstaande door teer en zanJ te mengen. Op verschillende wegen in ons land is het toegepast. Wordt voor de verkrijging van een wegdek een dunne ?.a^ bjtu-ncn aangebracht, voor de proef dijk ging men anders te werk. Aan da voet van de dijk is de bitumenlaag een meter dik, aan de kruin zeventig centi meter. Wanneer het niet nodig was ge weest zo zuinig mogelijk om te gaan met deviezen, zou men waarschijnlijk de ha- vendam met basaltblokken hebben ver stevigd. Basalt moet echter worden in gevoerd en daarom probeerde men met mrwL M 5 een selijk resultaat te erkrijgen. Nu de proef geslaagd is, zal Dy de verdere werkzaamheden bij Har lingen van het voor de aanleg van dij ken nieuwe procédé gebruik worden ge maakt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat er voor Ned. waterbouwkundigen in de toe komst perspectieven zijn in het buiten land bij de toepassing van deze vinding op waterstaatkundig gebied. 1 Tijdens een door ongeveer 1200 perso nen bijgewoond bal te Chicago ter gele genheid van St. Patricks Day is de derde verdieping van een dansinstituut inge stort. Een vrouw werd gedood, 100 per sonen werden gewond. Het B. G. te Utrecht heeft G Stroo'nk uit Bilthoven, overeenkomst'g c'e e's. tot de doodstraf verooro'eeld. S. d'ende in Mei 1940 als beroepsofficier in het Ned. leger en sloot zich na de capitulatie aan bij de N.S.B., waar hij adjudant werd yen de W.A.-leider Zondervan. Hij trad in 1941 toe tot het vrijwilligerslegioen Seyffardt. Aan het Oostfront is hem de linker-onderarm afgeschoten. „Sport" kwam met een in rand opge maakt bericht over de 74 overwinning van de rode Belgische jeugdploeg over een dito blauwe. De verklaring voor de ze overwinning? zegt „Sport"; wel, heel simpel: de blauwen speelden met on aanvallende spil. de roden met 'n stop- perspil. Anti-stoppers kregen een lesje, staat er dan boven het bericht. „Sport" kan natuurlijk nog tientallen andere voorbeelden aanhalen van wed strijden, waarin stopperspilploegen won nen van ploegen met een aanvallende spil. Wij kunnen er natuurlijk tientallen aanhalen van ploegen met een aanval lende spil die wonnen van ploegen met een stopperspil. Wij zullen ons ook tot slechts één beperken. De eerste na-oor- logse interland tussen Nederland en Bel gië eindigde in een 63 overwinning voor Nederland. Nadien werd tweemaal gelijk gespeeld en tweemaal een zeer be nauwde 21 overwinning behaald. De verklaring voor deze ene grote over winning en de aanzienlijk bescheidener resultaten daarna? vragen wij; wel, heel eenvoudig;-het Nederlandse elftal dat 6—2 won, speelde met een aanval lende spil, daarna in de meeste wedstrij den met een stopperspil. En een toetje: het Antwerps elftal dat jl. Zaterdag met 2—1 van Rotterdam won, speelde met een half-aanvallende spil en het Rotter- aams elftal met een stopperspil. Vindt u deze manier van argumente ren met wat heel erg simpel? Wij ook, van onze kant was het een grapje op de dodelijke ernst van „Sport". Zo echter vliegen de grote en kleine persbroeders in tijdschriften, boeken en radio-praaties elkaar voortdurend in de haren, waar bij noch de voor-, noch de tegenstanders van het ene dan wel het andere systeem op de duur sympathiek blijven. Men moest dit niet doen. Want nu gaat het er op lijken, dat niet de sport of het spelpeil prevaleren, maar de eigen door dik en dun verdedigde mening. „Sport" schrijft ook, elders, dat zonder stopperspil ons leed in Antwerpen niet te overzien zou zijn geweest, m.a.w. we (hét Nederlands elftal, wel te verstaan) zou er in gegaan zijn als koek, om het he^l populair te zeggen. Waarschijnlijk wel, en zeker als wij in plaats van Mö- ring met een andere minder goede stop perspil zouden hebben gespeeld. Maar men vergete niet, dat nu, met het stop- perspil-systeem het zwaartepunt noodza kelijkerwijs tot zeer dicht voor eigen doel werd gelegd Met een aanvallende spil zou weliswaar één Belgische speler ongedekt hebben rondgelopen (terwijl nu allen hun mannetje hadden), maar ook zou dan het zwaartepunt meer naar voren en verder van het eigen doel Zijn gelegd: en dat zou stellig van invloed zijn geweest op het karakter van de Bel gische aanvallen, die dan misschien (wie zal het zeggen?) niet dat adembenemend gevaarlijk-dichtbije zouden hebben ge had. Regel moet er zijn Welnu, de KNVB althans de T. C„ huldigt de regel van het stopperspilsysteem. Nu kan men er over twisten of dit een goede of een slechte regel is, daar gaat het nu niet over. Men staat voor het feit, dat het Nederlands elftal stopperspilsysteem moest spelen. Daardoor concentreerde het elftal meer dan de helft van zijn nu merieke kracht voor eigen doel (N|b. ge durende 80 procent van de speeltijd stonden minstens zes Nederlanders in de verdediging). Dit verzwakte de eigen aanvalskracht. Maar dit was onvermijde lijk, zo niet noodzakelijk, omdat dit in deze s.s.s.-opstelling en in deze nooit he tere hel van Deurne de enige kans op behoud was. Onder deze wel zeer moei lijke omstandigheden heeft het elftal zich meer dan behoorlijk van zijn bijna te zware taak gekweten, en onder deze omstandigheden kan men dan ook niet anders zeggen dat het als geheel vol deed. Maar dan moet „Sport" ook niet be weren, dat de aanvalstactiek van het elf tal faalde Wel was de aanval doelbewust verzwakt. Maar dat dit onvermijdelijk was, kan dan ook niet anders dan uit vloeisel worden genoemd van het door „Sport" zo warm gepropageerde stopper spilsysteem. Het komt ons voor, dat de systeem- en antisysteemwoede nog al eens tot te genspraken leidt, met elkaar, maar owee, ook wel met zichzelf. En wanneer men dan ook nog zijn argumentatie zoekt m simpelheden (zie eerste alinea), neen dan geloven wij dat voor alles preva leert de opzet om uit alles, koste wat kost, munt voor het eigen standje te slaan. En daarmee is noch de snort, noch de verbetering van het spelpeil, noch de goede onderlinge verstandhouding ge- baat. SUPPORTER. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1