Militaire plannen in Amerika Felle strijd om de voorsprong Verkeerd spel met eigen kaarten Nog een enkele vuistslag op de tafel VLIEGERS in de LINKBAK De baksteenindustrie IN NOOD ATTLEE TREEDT IN HET KRIJT SCHIEYEEN MOET WACHTEN OP BURGERYEEN Op de IRIBUNE Op de grond achter MILITAIR VLIEGTUIG STORT NEER BIJ KATWIJK stuur knuppel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Russisch duikboten gevaar Forrestal, de Amerikaanse minister van defensie, heeft het congres verzocht om een aanvullingscrediet van 3 milliard dollar ter verhoging van de militaire begroting der V.S. Duikboten sluipen rond de V.S. Waakzaam,maar geen heksenjacht Eerst beslissing over Plesman's plan Amsterdamse raad Verbluffend succes in een orgelfabriek Het gerommel in de E. V. C: Een dode en een zwaar gewonde Bouwvakstaking in A'dam opgeheven 70ste JAARGANG VRIJDAG 26 MAART 1948 20578 Forrestal wilde het aantal officieren en manschappn van de gerege e strijdkrachten met 349.500 tot een totaal van 1.335.000 man verhogen. Om dit getal te bereiken, vroeg hij e senaatscommissie voor de militaire dienst om goedkeuring tot et oproepen van een onmiddellijke lichting van jonge mannen van 19 tot en met 25 jaar. Hij voegde er aan toe, dat vermoedelijk slechts 220.000 van de lichting gebruikt zouden worden. „Een beslissing inzake de uiteindelijke vorm van het lucht vaartterrein bij Schieveen is nog niet genomen. Dit hangt samen met het onderzoek naar de door dr. Plesman ingediende plan nen inzake Burgerveen, waarbij volgens diens stelling, de aanleg van een terrein bij Rotterdam overbodig zou zijn. De plannen volgens welke het luchtvaartterrein Schieveen zou moeten worden aangelegd, zijn evenwel nagenoeg gereed, zodat, is eenmaal een beslissing genomen, spoedig met de aanleg kan worden begonnen". Aldus minister Vos in de mem. van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Verkeershegroting. tot 3ndere, 5°nciUsies leiden dan de hare, ook ai mogezij daarbij op het standpunt t oenmaal genomen besluit, dat.e°Pnf^df gropden berust, slechts dan te willen 1 te- vallen, wan neer ten volle J?r^oigend kar, worden aangetoond, Jat zij met dit besluit op de verkeerde weg is Dit beteken dus geens zins dat elk nieuw plan maar als con currerend met het regeringsplan moet worden beschouwd.. 23 MEI STEMBUSDAG IN TSJECHOSLOWAKIJE SPORT OP HOOGFEESTEN nog niet aan motie toe LIFTVERBOD VOOR MILITAIR KADER DE AFLOSSING IN INDIE Alh oorlogsvrijwilligers-bataljons voor October terug ARBEIDSVOORWAARDEN WEER SLECHT Wederopbouw wordt gefnuikt De v£\n de Berg-groep houdt voet bij stuk ZWARTE LONEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE Ensch. fabrikanten strafbaar verklaard K.L.M. EEN VOGEL RIJKER DC-6 behouden op Schiphol geland 150 IN HET LAGERHUIS TEGEN DOODSTRAF WEER KRANTEN IN ITALIË Gistermiddag tegen drie uur is op het strand nabij Katwijk een militaire vliegmachine van het vliegveld Valkenburg omlaag gestort. Een der twee inzittenden werd daarbij gedood, de andere zwaar gewond. VROUWEN IN UNIFORM Het, N.V.K.L. geen militair korps DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat X, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. jVt. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -eger. gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. dreiSt wederom een Europa ui? tf>Sh macht de vrijheid te i e bannen. „Desondanks is de ,,Blo nie* !h het voordeel van de sovjet unie, noch in 't voordeel van de oorlog. e v S. en de vrede hebben nog een voorsprong en indien de V. S. onmiddel ujk en doelbewust handelen, zullen zij en de vrede deze voorsprong jaren lang behouden", aldus Forrestal. Volgens Forrestal is het enige doel van de V. S. vrede te bewerkstelligen en geschillen tussen landen, welke zien tot een gewapend conflict ontwikkelen te voorkomen, totdat de V. N. tot rijp heid zijn gekomen en over voldoende morele en physieke kracht beschikker om bij een internationale daad van agres sie op te treden. Forrestal verzocht de commissie een speciale zitting te beleggen om van generaal Omar Bradley, chef van de legerstaf, geheime bijzonderheden te vernemen „over de sterkte en de onl wikkeling van de gewapende macht van andere landen". Tenslotte verzocht Forrestal het con gres om onmiddellijke goedkeuring tot het invoeren van een algemeen tair opleidingsstelsel, dat binnen drie jaar volkomen doelmatig zou wer en. Verder verklaarde Forrestal Verenigde Staten bezitten de kennis en de caoaciteit om atoombommen te ma ken en tot nog toe bezitten de sovjeis dit niet. Dit bezit alleen zou met nood zakelijk de schaal doen doorslaan, wan neer er oorlog kwam, doch wel heeft dit bezit ongetwijfeld macht om een land, dat er van overtuigd is, dat wij over voldoende militaire kracht be schikken, om dat wapen effectief te ge bruiken, van agressie af te houden Sullivan, de Amerikaanse minister van marine, heeft bij de senaatscommissie voor de gewapende diensten aangedron gen op versterking van de vloot. Hij her innerde er aan, dat de sovjet-unie een tiental nieuwe Duitse onderzeeboten had gekregen, waarvan vier van het nieuw ste type, voorzien van een inrichting voor onderwater-dieselen en andere tech nische verbeteringen Dit type onderzee boot is zeer moeilijk te ontdekken en aan te vallen De sovjetrussen controleren thans vier grote Duitse scheepswerven en beschikken over tekeningen en model len van de nieuwste types onderzee boten Volgens Sullivan hebben de sovjetrussen op het ogenblik meer dan 250 onderzeeboten in dienst en kunnen zij op korte termijn een groot aantal onderzeeboten bouwen, die ver re superieur zijn aan de door de Duitsers gebruikte De Verenigde Staten hadden nog geen geperfectioneerde afweermethoden te gen onderzeeboten van de nieuwste types gereed. Sullivan zeide, dat met het thans in dienst zijnde personeel dt Amerikaanse voot niet meer dan 277 ge vechtsschepen kon bemannen en 488 hulp vaartuigen. Er werden plannen uitge werkt voor de bouw van een vliegdek- schip van 80.000 ton. De minister van marine van de V.St. Hohn L. Sullivan heeft voor de senaats commissie voor de gewapende diensten verklaard dat onlangs „onderzeeboten, niet behorende aan een land ten Westen van het ijzeren gordijn, bij onze kust zijn waargenomen." Sullivan voegde er aan toe geen waarde-oordeel te willen geven over deze waarnemingen. „Evenwel her inneren wij ons allen, dat een eerste stap van de Duitsers in 1917 en 1941 bestond in het varen met onderzeeboten bij onze kust," aldus Sullivan. De Amerikaanse minister van handel, Harriman, heeft voor de subcommissie van het huis 'van afgevaardigden voor de ge wapende machten verklaard, dat de uit voer naar de sovjet-unie van industriële producten, die voor militaire doeleinden gebruikt zouden kunnen worden, aan een controle door de regering onderworpen en beperkt zal worden. Harriman ver klaarde echter tevens, dat beperking van de uitvoer naar de sovjet-unie moeilijk heden oplevert, daar de sovjet-unie ze kere materialen van strategisch belang naar de Verenigde Staten uitvoert. In het Britse lagerhuis heeft de Britse premier, Attlee, verklaard, dat het aan tal ontslagen y le veiligheidsdiensten in verband met de maatregelen tegen communisten en fascisten niet bijzonder groot zal ziln. Alleen „fanatieke aan- ?®?15!:™van het communisme" zouden ontslagen worden, maar de meesten „zouden worden overgeplaatst." Er zou een adviesraad worden be- noemd, bestaande uit drie oud-ambte naren. voor welke raad „iedere ambte naar, verdacht van communistische activiteit", zijn geval zou kunnen uit eenzetten. De grootst mogelijke rekening zou worden gehouden met het individu, voor zover de veiligheid van de staat dat zou toelaten. Attlee verklaarde dat hij het bestaan Bij de opzet van het luchthavenplan is het luchtvaartterrein bij Rotterdam zo geprojecteerd, dat indien later zou blijken, dat vergroting noodzakelijk zou zijn de mogelijkheid daartoe aanwezig is Van twee „centrale" luchthavens is derhalve, zo zegt de minister, op dit tijdstip nog geen sprake. Gelet op de on zekerheid in de ontwikkeling van het luchtverkeer achtte de cgering het ech ter gewenst, dat de mogelijkheid tot ont wikkeling van een tweede grote luchtha ven in Nederland wordt open gehouden. Ten aanzien van 'e Rotterdamse ucht- haven heeft de regering zich inderdaad duidelijk uitgesproken, °n in die uit spraak is tot h der. geen verandering gekomen. Gezien echter de vele onzekere factoren, die een rol spelen bij het be palen van de ontwikkeling van het lucht verkeer, ou de regerinj niet verant- woor "mën7rlnnecr zij d- ogen sloot voor conni" overwegingen, die Toen dan ook dr. Plesman^ de mïnis- fpr mededeelde, dat z.i. een centrale luchthaven nabij Burgerveen veie voor delen zou bieden boven het doo de re gering ingenomen standpunt van een centrale luchthaven nabij ^sterdam en een luchthaven van "en internftl""ai;e klasse E (zo geprojecteerd, rat even tuele latere uitbreiding mogoHJk zijn) nabij Rotterdam, is aan dr. Ples man toestemming gegeven zijn ideeën nogmaals uiteen te zetten. De door dr. Plesman aangevoerde ar gumenten worden thans bestudeerd. Mocht blijken, dat wijziging in het door de regering ingenomen standpunt nodig is, dan zal de minister niet nalaten de Staten-Generaal hierover tijdig volledig in te lichten, opdat leze hun oordeel zul len kunnen uitspreken. Bij de beoordeling van de wederinscha- keling van de provincie 7eeland in het luchtverkeer moet men bedenken, dat dit vraagstuk mede samenhangt met de plan nen inzake Schieveen. aangezien Zeeland voornamelijk op Rotterdam is georiën teerd en ook vóór de oorlog de luchtver- binding met Zeeland haar begin- en eindpunt had te Rotterdam. Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft de finitief besloten, dat de algemene verkie zingen gehouden zullen worden op Zon dag 23 Mei a.s. van „zulke opstandige bewegingen" be treurde. Men kon hem van veel beschuldi gen, maar niet va,, ongeschokt vertrou wen in de communistische partij. Er zou geen algemene zuivering plaats hebben, zei Attlee, geen heksenjacht. „Zo lang er een mogelijkheid van oorlog is, moeten wij ons kunnen verdedigen en moeten onze geheimen bewaard blijven aldus Attlee. Volgens hem aanvaarden de commu nisten niet de verplichtingen van loyau- teit en van het gewone morele verkeer, dat „ons in staat stelt in het dagelijks werk met elkaar om te gaan." Er zouden geen maatregelen tegen opi nies worden genomen. Attlee beweerde voorts, dat William Gallacher (commu nist), die tevoren had gesproken de „ge bruikelijke communistische argumenten" had gebruikt door te verklaren, dat de Britse regering handelde op bevel van de Amerikaanse millionnairs. Maar Gal lacher, aldus Attlee, had de ware oorzaak niet behandeld: de communistische infil tratie. De communistische methode was altijd ongeveer dezelfde, zo ging Attlee voort: zij beschuldigen iemand anders van iets, dat zij zelf van plan zijn. Sir Richard Ackland (labour) verklaar de, dat er in de gelederen van de labour- partij „een zeer voelbare ongerustheid" heerste omtrent deze procedure, voor zo ver zij onder een andere regering dan deze zou kunnen leiden tot massa-ontslag van sociaal-democraten. Hij veronder" stelde, dat onder de huidige regering niet meer dan 20 of 30 personen ontslagen zouden worden. „Onderling werd besloten, dat noch op Eerste Paasdag, noch op Eerste Pinkster dag zal worden gespeeld". Een heel kort en simpel slotzinnetje in het bericht over het programma van de wedstrijden om het landskampioenschap voetballen. „Bravo", zouden wij bijna roepen. Of laten wij er liever maar rond voor uit- komen, dat wij hierover verheugd zijn. 1 Reeds al te lang is het houden van grote sportevenementen op Hoogfeestdagen een jaarlijkse ergernis geweest voor het ge lovend deel het grootste van onze i bevolking. En hoewel het zeker in een land als het onze eigenlijk vanzelfspre kend zou moeten zijn, dat op deze Hoog- feestdagen de sport blijft rusten, zijn wij toch verheugd dat eindelijk deze pa pieren logica thans ook in de practijk tot uiting begint te komen. Wfj hebben oog voor de mogelijkhe den van sportverenigingen, voor wie da gelegenheid van twee Zondagen achter elkaar vaak de enige kans betekent om iets aparts en aantrekkelijks te brengen. Wat ,ons echter niet weerhoudt om van het gedeelte dat op de eerste dag valt geen publiciteit te geven. Toch beschou wen wij deze gelegenheden als een zondering, zij het een eveneens onge wenste. Anders is het "met die sportgebeurte nissen, die slechts één van beide dagen in beslag nemen, en die nochtans op de Eerste Kerst-, Paas- of Pinksterdag wor den vastgesteld terwijl zij evengoed op aansluitende tweede dag gehouden Minister Mansliolt heeft in het R.A.I.-gebouw de natio nale bloemententoonstelling „Amstelflora''geopend. Tijdens de rondgang bij een der prachtvolle stands. Van links naar rechts: mevr. cTAilly, burgemeester dAily, voorzitter Kaufmann, de heer Koning, dir. beplantingen der gem. Amsterdam en minister Mansholt Opnieuw zagen Amsterdamse communistische raadsleden door ob structie kans de behandeling van een tegen hun wethouders gerichte motie een avond lang te rekken. En volgende week Woensdag wordt de zaak voor de derde maal „Geprolongeerd". Echter niet wegens „groot sneees" maar inte gendeel meer omdat de druiven zo zuur zijn Urenlang hebben de rode afgevaardig den het woord gevoerd. Van half negen tot over elven spraken achtereenvolgens de heren Van Santen, Blokzijl en Bot en toen kwam er nog een stroom woorden van hun satelliet mevr. Heyermans. Het was allemaal zeer vervelend, maar nog meer treurig. Men had zich gedocumen teerd voorbereid, maar de gehele bedoe ling lag alleen maar hierin: de publieke tribune, die opnieuw tot de laatste plaats bezet was, te overtuigen van het gelijk van de communisten. Doch de geest was niet meer over hen vaardig, de fut was er uit. Ze spraken maar en betoogden en citeerden, soms sloegen zij nog wel eens met de vuist op tafel, doch veel last heeft men burgemeester d'Ailly niet meer bezorgd. Zoals in de stad alles rustig geworden was, zo was het ook in de raadszaal. Buiten stonden nog de agenten, maar ze zeiden: als het zo door gaat gaan wij failliet, er was niemand te zien en er werd geen geluid gehoord. De stroom van rode opstandige woor den kan de aanvaarding van de motie niet verhinderen. Toen na Blokzijl het woord werd verleend aan Bot, mompelde een der andere raadsleden: nog meer sprekers. „Ja," klonk toen de schrille stem van mevrouw Kogenhop, we geven ons zo gauw niet gewonnen." Dat was de hele kwestie, men wist voor een verloren zaak te strijden en men geloofde zelf niet meer in de opeenstapeling van argumen ten en woorden. De Raad luisterde en keek aanvankelijk verveeld toe. Het duurde echter geen uur of de meeste leden zaten in de koffieka mer. Iedere fractie had een vertegen woordigd achtergelaten en zo spraken de communisten vrijwel alleen voor hun eigen mensen. Later kreeg dr. Roosjen (Prot.Chr.) het woord. Als je met modder gooit, staat je zaak zwak, zei hij, doelende op de scheld partijen van Gortzak. En doe dat nu vooral niet als je zaak niet zo sterk staat. Dr. Roosjen citeerde een aantal commu nistische geschriften uit het begin van de bezetting, toen er nog sprake was van een „Imperialistische oorlog tussen Enge land en Duitsland, waar wij buiten moe ten blijven". Wat er nu gebeurt, hebben wij aan ons zelf te danken, wij zijn te optimistisch geweest en hebben teveel vertrouwen gehad. Wij hebben geloofd in de democratische gevoelens van de communisten, maar nu we zien dat deze vals zijn, moeten wij onze beslissingen weten te nemen. De heer Le Cavelier (V.V.D.) wees er op, dat men wel degelijk het vertrouwen in de communistische wethouders kan opzeggen. De mensen oproepen voor wei- vaartscomité's is niet behoorlijk. Er zijn in dit land democratische organen genoeg, waartoe men zich wenden kan, als men wensen heeft. In een revolutionnaire tijd is het wel geoorloofd zoiets te doen, maar die bele ven wij toch niet. „Gij speelt verkeerd met uw eigen kaarten", zo zei de heer Le Cavelier. „De arbeiders staken niet meer, als gij ze 'oproept. En dat is geen wonder, als men weet, dat zij hun huisraad moe ten verkopen om de door vorige -stakin gen ontstane schulden af te lossen." Tenslotte kreeg wethouder Polak net woord. „Ik zal nu alleen maar zeggen, dat ik niet van plan ben weg te gaan'', zo begon hij „maar tijdens de volgende ver gadering zal ik dat motiveren". Tot de volgende week dus. Edwin A. Link, een jonge ondernemen de Amerikaan, begon zijn experimenten in 1929, in een hoekje van zijn vader's orgelfabriek. Hij zocht naar een methode, waardoor de uiteraard zeer kostbare op leiding van vliegers gedeeltelijk op de grond zou kunnen plaatshebben. Enkele weken later had zijn denkbeeld vaste vorm aangenomen: een apparaat dat, hoewel aanmerkelijk kleiner, het uiterlijk had van een vliegtuig, met en kele instrumenten, die een werkelijk toe stel ook had. Het kon eenvoudige boch ten beschrijven en als de „vlieger" van de normale route afweek, ging er auto matisch een waarschuwingslampje br in den, Op dit apparaat kon dus het instru ment- of z.g. blindvliegen worden be oefend, zonder dat men er elke keer de lucht voor in moest, hetgeen dus een grote besparing op de kosten betekende. 75 Enthousiaste leerlingen maakten op zou Nu de verkeersmiddelen weer zoveel beter zijn dan kort na de bevrijding heeft de minister van oorlog het „liften" voor officieren, adjudanten-onderofficier vaandrigs en kornetten verboden Dit verbod geldt eveneens voor onderofficie ren van hogere rang. Wij vernemen van bevoegde zijde dat de reeds begonnen aflossing der zich in Indonesië bevindende delen der Koninr. lijke Landmacht in de loop van dit jaai regelmatig voortgang zal hebben Ver wacht mag worden, dat alle onderde len, die vóór de eerste divisie „7 De cember" (d.w.z. vóór 29 September 19461 in Indië aankwamen, voor October 1948 geleidelijk aan zullen repatriëren. De bedrijfsunie voor f -i, i drijven, bedrijfstak bak5wni„rf !ge be" met ruim 300 bestuurdefs d?r ^d'ebn', n en vertegenwoordigers van dfversê f? bnekscommissies mt deze bedry?stak Nijmegen in vergadering bijeen geweest Na een uiteenzetting van het bestuur van deze Bedrijfstak over de huidige eco nomische toestand in deze voor de we- deropbouw zo belangrijke industrie als mede over het resultaat van de uitvoerige onderhandelingen met het Sociaal Fede ratief Verbond van de Baksteenindustrie, betreurt de vergadering het, in een motie dat de werkgevers ieder voorstel van werknemerszijde tot het treffen van ver betering der sociale maatregelen voor de arbeiders, werkzaam in de steenindustrie, hadden afgewezen. De vergadering stelde voorop, dat ook voor deze bedrijfstak de loonstop geldt, doch vond het jammer, dat de meest be scheiden looncorrecties geen genade kon den vinden bij de werkgevers; Zij betreurt het eveneens, dat Je werkgevers zich niet willen binden aan de sociale maatregelen als het invoeren van een bedrijfspensioen en 't toekennen van 'n gratificatie, in dien door het College van Rijksbemidde laars hiertoe vergunning zou worden ver leend. De vergadering onderschreef de uiteen zetting van 't bestuur van de bedrijfstak over het feit, dat er een groot tekort is aan bouwsteen, zowel voor de bouw van woningen als voor het verzorgen der we gen, waardoor de wederopbouw van Ne derland ernstig in gevaar kan komen, ja zelfs in belangrijke mate kan stagneren. Er is nog altijd sprake van een belang rijke onderbezetting en het tekort aan baksteen alleen kan worden opgelost wan neer meerdere arbeiders zich tot deze industrie zouden gaan aangetrokken ge voelen. Eén der middelen daartoe moet gevonden worden in goede arbeidsvoorwaarden. De rjlkgevers zÜn het met de arbeiders van de urSentia. van het invoeren het pennn" .maatregelen, doch zij achten regelen ?n t onmogelijk deze maat- feit d?t l vaV/JCr?n- °P grond van het Directoraat Cen flde pri'zen door het directoraat Generaal voor de Priizen het niet wettigen deze --- - •lzen nel nieuwe lasten in de kostprijs te calculeren De bijeenkomst kon echter 't feit niet aanvaarden, dat de arbeiders het slacht offer worden van een verkeerde prijspo litiek. die wederom evenals in het verle den dreigt ten koste van de arbeiders ge voerd te worden. De vergadering deed daarom een be roep op de hogere Instanties, dat redelij ke verlangens zouden worden ingewilligd in het belang van de wederopbouw. de vliegschool van Ed. Link en zijn broer George kennis met het vreemdsoortige apparaat. Link wist, dat hij op de goede weg was en ging voort met het vergroten van de mogelijkheden van zijn „trainer". Het instrumentenbord werd o.m. uitge breid met een bochtenaanwijzer, een snelheidsmeter en een magnetisch kom pas. De stuurhut werd overdekt, zodat het geheel meer en meer op een normaal vliegtuig ging lijken. In 1939 was het zover dat de eerrte demonstratie voor het publiek kon wor den gegeven. Een ieder leek geïnteres seerd, maar geen enkel toestel werd ver kocht. Door deze tegenslag lieten de ge broeders Link zich niet uit het veld slaan. Zij laadden hun „trainer" op een vracht auto en reden naar St. Louis, waar een luchtvaarttentoonstelling werd gehouden. De organisatoren weigerden hun eenter een standplaats, omdat ze ln de uitvin ding geen vertrouwen stelden. Link wilde het echter niet opgeven en ging zijn uil vinding toen op een andere manier onder de aandacht van het publiek brengen, n.l. als een soort kermisattractie. Het resultaat was verbluffend; duizen den mensen wilden ook eens de sensatie beleven achter de stuurknuppel van een 'zij het dan nagemaakt) vliegtuig te zit ten en het te laten luisteren naar de be wegingen van de hand, en, wat meer zegt: meer dan 100 trainers werden voor amu sementsdoeleinden verkocht. Maar het doel, dat Link voor ogen had, was nog niet bereikt; hij wilde een ieder ervan overtuigen, dat zijn vinding gedeeltelijk de plaats kon innemen van een vliegtuig voorzover het de opleiding van een vlieger betrof en dus een enorme geldbesparing betekende. Daarom ging zijn broer George, die nog nooit gevlogen had, de cursus volgen en na vervolgens nog 42 minuten met een instructeur in de lucht te zijn geweest, vloog hij reeds alleen. Zo werd de aan dacht op deze uitvinding gevestigd. Lang zamerhand steeg het aantal bestellingen en toen in 1934 de Amerikaanse lucht macht het besluit nam voor de opleiding van haar vliegers de ..Linktraining" te gaan toepassen, was het succes volkomen. Wat eerst een fabriekje was met 7 men sen groeide uit tot een onderneming, waar ruim 1000 employé's een bestaan vonden. Nederland bleef niet achter Ook de Nederlandse luchtvaart heeft bij de opleiding van haar vliegers veel nul van deze vinding De vloot van zes ,.na- maakvliegtuigjes", waarover de K.L.M. reeds beschikte, is dezer dagen met een nieuw apparaat uitgebreid. Ditmaal een voorzien van de laatste technische snuf jes met een instrumentenbord. zo uitge breid. dat zelfs het vliegen van een reus achtige Constellation op de grond kan worden beoefend. Alle 224 K.L.M.-vliegers I moeten op gezette tijden in de z.g. Link- Barak op Schiphol oefenen. Dan klimmen ze in de kleine cockpit, sluiten het dak boven hun hoofd en het „spel" met Link's „speelgoed" neemt een aanvang. Het is mogelijk om het blindlandings- systeem van een bepaald vliegveld, b.v. het vliegveld van Londen, volkomen te imiteren, zelfs kan men de stem van de man op de controletoren van Londen, door middel van gramofoonplaten in de microfoon van de leerling-vlieger laten klinken. De instructeurs, zes in getal, mannen, die zelf vlieger zijn geweest, die alles van radio- en radarsystemen afwe ten, zitten ieder achter hun bureau, en kele meters van de machipe en controle ren de manoeuvres van de vlieger, die zij door de microfoon aanwijzingen geven. Onder de glasplaat op het bureau ligt de plattegrond (banenstelsel etc.) van het vliegveld, waarop zij verondersteld wor den te landen. Een apparaat, dat zich bo ven deze kaart beweegt, de z.g. „Krab", tekent alle bewegingen van het vliegtuig op, zodat de instructeur alle manoeuvres van de vlieger kan volgen en deze na af loop met hem kan bespreken. Belangrijke kostenbesparing Deze manier van instructie geven is thans algemeen verbreid: tijdens de oor log zijn hierop duizenden militaire vlie gers „gelest", en thans maakt de burger luchtvaart er weer een dankbaar gebruik van om de vliegvaardigheid van haar pi loten te onderhouden en te vergroten. Bovndien geeft deze instructie-metho de een belangrijke besparing op de kus ten: vroeger moesten al deze lessen in de lucht gegeven worden, waarbij de kosten per vliegtuig natuurlijk veel hoger waren thans wordt hiervoor bijna uitsluitend gebruik gemaakt van de Link-trainer. Natuurlijk wordt het onderwijs in de lucht niet geheel afgeschaft, op gezette tijden wordt het in de Link-trainer ge leerde aan de practijk getoest. Dan blijkt eerst goed, welke uitnemende resultaten men met dit apparaat heeft kunnen be reiken. Een geheel gevulde grote Odeonzaal, waar leden van de Rotterdamse E. V. C. waren tezamengekomen, heeft zich gis teravond met slechts twee stemmen tegen, achter het Rotterdamse bestuur geplaatst. Er werd een motie aangenomen waar in wordt gezegd, dat door handelingen en drijven der C.P.N. de organisatorische zelfstandigheid der E.V.C. in groot ge vaar verkeert; dat volledige goedkeuring wordt gehecht aan de stappen, die door het plaatselijk bestuur te Rotterdam te gen bovengenoemde gang van zaken reeds zijn ondernomen; dat geen enkele inmenging, hetzij direct of indirect van welke politieke partij ook in de organen der E.V.C. te Rotterdam wordt geduld en dat geen enkele bestuurswijziging of aanvulling op last van de landelijke lei ding der E.V.C. wordt aanvaard, doch de beslissing over deze zaken uitsluitend in handen van de bij de Rotterdamse E.V.C. aangesloten arbeiders wordt gelaten. de kunnen worden. Het is ons niet duide lijk, waarom voor enige voetbalpromo- tiewedstrijden, een athletiekontmoeting en een groot wielercriterium de a s. Eerste Paasdag geprefereerd kan wor den; er is in geen dier gevallen ook maar de geringste aanleiding toe. En wij vinden deze even ergerlijk als de geste van een bekende voetbalclub, die voor de oorlog elk jaar op Goede Vrij dag klokke drie uur een wedstrijd te gen een Engelse gastclub had. Gelukkig zien wij thans een kente ring. In de goede richting. Op twee-en- vijftig Zondagen in het jaar kan men aan sport doen. Laat men dan op die drie Hoogfeestdagen, die bovendien steeds van een „tweede dag" vergezeld gaan, een weinig ingetogen zijn. Maar laten de principiëlen onder ons dan ook in deze aangelegenheid een principiële hou ding aannemen. Wanneer men zich niet door de vaak grote aantrekkelijkheid van het programma laat verleiden maar van zijn afkeer van Hoogfeestsport blijk durft geven, zullen vroeg of laat de or ganisatoren een overeenkomstige hou ding aannemen. SUPPORTER. De Almelose economische politierechter, mr. J. Houck, heeft uitspraak gedaan in de zaak tgen een tweetal Enschedese tex tielondernemingen, die aan spoelsters 16 tot 19 cent meer loon per uur hadden uit betaald dan volgens de loonregeling was toegestaan. De uitslag van dit proces wordt voor de gang van zaken in de gehele h61 t,eXtieUndustrie van bijzonder grote betekenis geacht. De officier van justitie, mr. Stuurman, concludeerde dat de lonen der spoelsters teruggebracht moesten worden van 65, 66 en 67 cent tot 48 cent per uur. De eis tegen de overtreders van de loonvoorschrif ten de firma gebr. Van Heek, te weten de firmanten N. H. en H„ W. van H., H. W. van H. en G. J. P.t>üidde ieder 8000 boete en drie weken voorwaardelijke hechtenis: tegen de firma J. W. Wisseling werd 3000 boete en drie weken voor waardelijke hechtenis geëist. 5u P°^tierechter heeft de schuldigen strafbaar verklaard, omdat er z.i. geen spiake was van overlast of een noodtoe stand. De firmanten der firma Van Heek werden tot 250 boete of 20 dagen hech tenis veroordeeld, de firma Wisseling tot een boete van 100 of 20 dagen hechtenis. Gistermorgen om ongeveer 1 uurstreek een nieuwe zilveren vogel neer op Schip hol. Het was de nieuwe DC 6, het eerste van de zeven toestellen van dit type. welke d» K.L.M. in Amerika besteld hééft. De vice-president van de Douglasmij.. de heer Bertrandias, stapte als eerste uit het toestel en werd begroet door de heer H. Veenendaal, directeur der K.L.M. De piloot Ronald F. George, die sinds de bevrijding bij de K.L.M. in dienst is, vertelde, dat de sprong over het water sleechts 12 uren had gevergd. Zoals bekend voerde de DC 6, die naar Koningin Wilhelmina zal worden ge noemd een Paascake mee voor H. M. de Koningin. De directie der K.L.M. kreeg van de Douglasmij. bekroonde sinaasap pelen ene alligatorperen. Het nieuwe toestel, dat plaats biedt aan 44 passagiers, zal op de lijnen naar Zuid-Afrika en Zuid-Amerika gebruikt worden. Vóór eind April zullen alle zeven toestellen in ons land zijn aange komen. Honderdvijftig leden van het Engelse lagerhuis, voornamelijk behorende tot d» labourpartij, hebben een verzoek inge diend tot afschaffing van d' doodstraf. De ondertekenaars van het verzoek stel len voor, de strafwet in dier voege te wijzigen, dat voor een proefperiode van waarschijnlijk 5 jaar de doodstraf wordt vervangen door levenslange gevangenis straf. De labourregering staat zeer sympa thiek tegenover dit voorstel, aldus Reu ter, doch zal mogelijk besluiten, deze aangelegenheid aan een vrije stemming in het parlement te onderwerpen. Na vier dagen is aan de typografensta- king in Italië een einde gekomen, daar de uitgevers en de drukkers gisteren met de regeringsbemiddelaars tot overeen stemming zijn gekomen. De stakende bouwvakarbeiders te Am sterdam hebben op een gistermiddag ge houden vergadering besloten de staking met ingang van heden op te heffen. Dit besluit werd genomen n.a.v. de reeds gemelde bereikte overeenstemming tussen de organisaties in het bouwbedrijf de stichting van de arbeid en de over heid. over de opheffing van het z.g. „ta riefplafond" voor de volkswoningbouw in Amsterdam Arnhem Fnndhoven en Nijmegen, self'- deze reeds in Groningen wordt toegepast. Het vliegtuig van het type „Auster", is volgens de Katwijkse politie, vermoede lijk nog in de lucht in brand geraakt. Het stortte op de uiterste zuidpunt van de Katwijkse boulevard neer. De Katwijkse brandweer was vrijwel onmiddellijk aan wezig en bluste het vuur met zand en schuim. Een der inzittenden is vermoede lijk nog voordat de machine neerstortte, uit het toestel gesprongen of geslingerd. Hij kreeg echter 'n gulp benzine over het lichaam en liep zeer zware brandwonden op. Men vervoerde hem naar een zieken huis te Leiden. Voor zijn leven wordt ge vreesd. De medische staf van het „Zee- hospitum" verleende eerste hulp ter plaatse. De tweede inzittende heeft zich niet kunnen redden. Hij is in de Austermachi- ne verbrand. De militaire organisatie van Valkenburg zorgde voor zeer spoedige hulpverlening. De omgekomen piloot was de 24-jarige sergeant-vlieger E. E. Klerks uit 's Gra- venhage. Hij was in Engeland opgeleid en was eerst 14 dagen op het vliegveld Valkenburg gedetacheerd. De toestand van zijn passagier, de 23-jarige soldaat G. H. Bakker uit Zaandam, is zeer zorgwek kend. Beide slachtoffers zijn ongehuwd. Over de oorzaak van het ongeluk be- taan verschillende, elkaar tegensprekende lezingen. Wel schijnt vast te staan, dat het vliegtuig, toen het naar beneden kwam, de top van een duin geraakt heeft. Een commissie is belast met het onder zoek naar de oorzaak van dit vliegtuig ongeluk. De „Auster", een tweepersoonsvlieg tuig, was in gebruik bij de transportvlieg tuigafdeling (de zgn. „Transva") van het vliegveld Valkenburg en werd gebruikt voor het vervoer van passagiers. In Indië worden vliegtuigen van dit type voor ar tillerie-verkenning gebruikt. Omtrent de motivering van het giste ren reeds gemelde vonnis kan nog het volgende worden medegedeeld: De krijgsraad oordeelde het N. V. K. L. niet te zijn een militaire formatie, op grond van het feit, dat op een enkele uitzondering na, geen lid van dit korps een verbintenis heeft aangegaan vol gens model-verbandacte. zoals ven-ge schreven bij de oprichtmgs-beschikk'ng N. V. K. L., welke acte ju'st 'S voorge schreven als wezenlijk element vnor het maken van dit korps tot een militair korps. Wij vernemen echter, dat binnen zeer korte tijd het N. V. K. L. wel als zelf standig onderdeel zal worden opgenomen l in het V. H. K. en aldus militaire s'atus I zal verkrijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1