Nieuws «it STAD OMTREK KREUGER Figuren in de vergaderzaal Voorstellen aan de Gemeenteraad De Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie Om de staat der dertien millioen Hypotheekrente gaat omlaag Karel R De Spoorweg POLITIE HERDACHT TWAALF KAMERADEN KWIEK Burgemeester onthult gedenkplaat HOED OVERHEMD DAS vlaardingen Derde West-Java-conferentie wordt President ADIO programma De vijf te Brussel VRUDAG 26 MAART 19481 PAGINA- 3 VQORUW Broersvest 6 - Tel. 68206 BEOROTILMG IN MEI DE BELASTINGKWESTIE KNIKKERTIJD-GEVAAR JUBILEUM HERMES SPEELT ZATERDAG* MIDDAG GEEN RONDE VAN NEDERLAND OP ZONDAG K.A.B.-VOORZITTER OVER HET NIEUWE WETS ONTWERP DE D.U.W. IS O.K. EERVOL ONTSLAGEN Van 4 TOT 3/2 pCt MAASSLUIS door JACK BECHDOLT Overeenstemming ten aanzien van permanente raad van advies POSITIES TROEPENSCHEPEN VERGADERING VAN DE BOND WESTLAND In een sobere plechtigheid werd gis' teren in de hal van het Hoofdbureau van Politie een bronzen gedenkplaat onthuld ter herinnering aan de twaalf leden van het Schiedamse Politiecorps, die tijdens de oorlog werden wegge voerd en nooit terugkwamen. Inspecteur Wlllems v. Beveren, voor zitter van de herdenkingscommissie, schetste het verloop van de arrestatie op 21 Juli 1944. In de verhoorkamer zaten de twaalf bij elkaar, ingespannen luisterend naar de berichten van Ba Oranje. Zij deden dat reeds lang.in het begin waren er voorzorgsmaatre gelen genomen, maar in meende men zich veilig- Flo ren er laarsstappen op de g er iemand iets kon doen, was de Immer gevuld met de groene uniformen van de S.D.ers, die mitrailleur en pistolen op de aanwezigen richtten. Twaalf man nen werden in de kracht van hun leven weggevoerd. Vrouw en kinderen bleven achter in bang afwachten met een sprankje hoop in het hart. Die hoop werd niet vervuld. Alle twaalf bleven zij in het concentratie-kamp. Spr. wilde uit die twaalf een figuur lichten, de Inspecteur Verhoeven Hij was een rustig en doortastend politieman. Aan de IJssellmie had hij als le luitenant ge vochten. Hij was krijgsgevangen gemaakt. Na zijn terugkeer bleef hij fel Oranje gezind en een hater van de nieuwe orde. Hij nam deel aan het werk van illegale organisaties. Als zodanig werd hij in Sept. 42 door de S.D. gearresteerd en in het Oranjehotel in Scheveningen opge sloten. In April '43 keerde hij tot grote verwondering van allen terug. Hij narn contact op met de O.D. en luisterde met een groep politiemannen regelmatig naar Londen. Niemand van hen wilde of kon denken aan verraad in eigen kring. Na de bevrijding gingen er stemmen op om hun nagedachtenis levend te houden. Met aller steun kon het bedrag voor de gedenk plaat bijeen gebracht worden. Er behoef de geen beroep gedaan te worden op mensen buiten het corps. Behalve indivi- duele bijdragen, steunden ook de gepen sioneerden, de vakbonden van Politie mannen, het Politie Muziekgezelschap en de Politie Sport Vereniging financieel. Bijzondere dank was verschuldigd aan de heer Marion, die het ontwerp had ge maakt en aan de firma Duchatteau, die de plaat hadden uitgevoerd. De commissie was er zeer erkentelijk voor, dat de familie aan het verzoek om aanwezig te zijn, gehoor had gegeven. Spr. nodigde de burgemeester uit, ojn als hoofd van het corps de onthulling te willen verrichten. Over de plaat hing een rood-wit-blauwe-vlag die door de burge meester werd weggeschoven. Op de bronzen plaat, bekroond door het Nederlandse wapen staat de datum 21 Juli 1944, geflankeerd door de jaartallen 1940-1945. „Ter gedachtenis aan onze ge vallen collega's" wordt gevolgd door de namen van de slachtoffers. Het zijn: W. A. A. M. Verhoeven, insp.; H. F- ®er®" huis, insp.; J. Kerkhoff, brig.; J- w. iJ. v. Krogten, brig.; E. Jonges, brig.; in. Lienden, brig.; J. C. v NoortwA rech.. M. J. A. Hertog, rech.; A. v-d-List, reen., G. Vlietstra, rech.; J. F. Volbeda, agent, H. D. Linschoten, klerk. Onder deze namen sluit het wapen van Schiedam de plaat af. Het Politie Muziek Gezelschap speelde na de onthulling „Aase's Tod" van Edw. Grieg Dit gaf gelegenheid tot meditatie, aldus de burgemeester, mr. J. W. Peek, in zijn toespraak. Tot in lengte van dagen zal de gedenkplaat herinneren aan hen, die voor Nederland en Schiedam het le ven moesten laten. De tragedie van de oorlogstijd komt scherp voor de geest; net grote bijna ondraaglijke lijden staat weer in alle ellende voor ons. Deze mannen zijn niet gevallen in het actief verzet met het wapen in de hand; zij zijn als marte laren, passief gevallen, onder de terreur van een diabolisch regiem, een terreur, zoals land en wereld nog nooit hadden ge kend. De ellende, die de bezettingstijd te weeg heeft gebracht is te peilen noch te achterhalen, overgeleverd waren wij aan het gespuis van de onderwereld. Van de meesten is zelfs niet bekend, waar hun graf was. Maar behalve het herdenken van de doden, wat een verheven daad is, moeter wij een hogere roeping volgen; wij moe ten hun werk voortzetten. Hun plaats in het corps is ingenomen door anderen. Geestelijk heeft de bezettingstijd veel ge vraagd. Het politiecorps stond in de eer ste linies en heeft het enorm zwaar gehad. Deze tijden beloven weer zwaar te wor den voor het politie-apparaat. In de oor log hebben wij gevochten voor een land, waar vrede, vrijheid, recht en waarheid zou zijn. Alle vier waren zij vertrapt. Wij hebben ervoor te zorgen, aldus spreker, da+ zij niet opnieuw onder de voet gelo pen worden. De politie" is het schild van de stad. De verantwoordelijkheid is zwaar, voor al in deze tijd, nu beschaafd Europa op nieuw bedreigd wordt door een zelfde ter reur, hetzelfde onrecht en een nog'bes tialer systeem. Allen hebben wij 'n plicht t.o.v. het corps, t.o.v. de stad en t.o.v. H. M. de Koningin, wier trouwste dienaren de politie zich noemt. Spr. besloot zijn toespraak met de wens, dat God ons vaderland mocht beschermen tegen terreur en ons mocht bewaren in vrijheid en vrede. Na het spelen van het Wilhelmus was de plechtigheid ten einde. Aanwezig wa ren de commissaris van politie, de heer v. Veen, hoofdinspecteur Kloezeman, oud- hoofd-inspecteur v. Kesselen, de gemeen te-secretaris mr. Post, de familieleden en nabestaanden van de herdachten en het grootste deel van het politiecorps. De behandeling van de begroting zal plaats hebben op Vrijdag 14 Mei 's avonds, op Dinsdag 18 Mei des middags en des avonds en zo rlödig op Woensdag 19 Mei. De sectievergadering is vastgesteld op 16 April. Schiedamis met deze begroting minstens drie maanden op Rotterdam, Gouda. Dordrecht en Delft ten achter. Zoals wij vorige week berichtten heeft het Adviesbureau der K.A.B. in samen werking met de rechtskundig adviseur mr. M. J M. v. Kinderen voor duizen den arbeiders oplossing gebracht in een netelig belastingsprobleem. Niet alleen v,an de K.A.B., maar ook van de E.V.C., het N.V.V. en het C.N.V, hebben van dit werk geprofiteerd. Wij vernemen nu dat het aantal ondersteunden in de periode November 1944—September 1945 26.500 arbeiders heeft bedragen, welke grotendeels voor belastingheffing in aan merking hadden kunnen komen. De knikkertijd is weer aangebroken. Onverwacht zijn de zakjes en de glaasjes, die in een verloren hoek van de speelkast lagen, opgedoken en er wordt weer ver woed geknikkerd, met lessies, oppies, dup pies en wat er meer bij komt kijken. Op de Noordvestsingel waren kinderen gis termiddag aan het knikkeren. Het zesjarig meisje van N. was zo geconcentreerd be zig met haar spel, dat zij niet op het ver keer lette, toen haar knikkers op de weg terecht kwamen. Zij liep er in gebogen houding heen en kreeg daardoor van een passerende personenauto een klap. Zij was tegen een der wielen opgelopen. De chauffeur bemerkte niets en reed door. Met een hersenschudding en een verwon ding aan het hoofd moest het kindje naar de Dr. Noletstichting worden overge bracht. Opmerkzaam gemaakt op het on geluk is de chauffeur later teruggekomen. De heer J. Blokland, procuratiehouder ten kantore der Rotterdamsche Bank N.V. te Schiedam, hoopt op Donderdag 1 April a.s. zijn 25-jarige werkzaamheid te her denken, achtereenvolgens bij Loopuyts Bank te Schiedam, welke Instelling door de Rotterdamsche Bank N.V. werd over genomen en sindsdien in zijn tegenwoor dige functie. Het feit zal op genoemde datum ten kantore der Bank aan de Lange Nieuw- straat te Schiedam worden gevierd. Hermes—D.V.S. speeit haar eerste wed- strijd in de voorronde voor de bekerwed strijden tegen Overrnaas aan de Damlaan a.s. Zaterdagmiddag, en aanvangs- uur is bepaald om half vijf. TURN AVOND R.K.W.I.K. Dat R.K.W.I.K., afd. turnen, niet stil zit om haar leden en donateurs weer eens te laten genieten van hun kunnen, bewijst wel, dat zij, enkele maanden geleden te zijn opgetreden met haar Jeugdafdelingen, nu de groteren weer een kans geeft een demonstratie te geven. Wie regelmatig bezoeker is van deze W.I.K.-avonden, zal met verlangen uit zien naar de verrichtingen van de groteren. Er is hard gewerkt om wat anders te brengen. Zo staat er nu op het programma o.a. een „Boerendans in costuums", rhythmische oefeningen, hoe pel-oefeningen, toestel-turnen enz., ter wijl de populaire „Frado's" komen met 'n geheel nieuw programma van parterre- acrobatiek. Deze avond wordt gegeven op Woensdag 31 Maart a.s. *s avonds 8 uur. SOLISTEN-CONCOURS. De Federatie van Vlaardingse Muziek gezelschappen houdt op 2e Paasdag, Maandag 29 Maart a.s., in de zaal Har monie een onderling solistenconcours, waaraan ca. 40 solisten deel zullen nemen. Burgemeester en Wethouders stellen aan de Raad voor om het besluit van Burgemeester en Wethouders van Haar lemmermeer d.d. 4 Maart 1948 te steu nen. Deze verzoeken in een rondschrij ven de gemeenten, welke zijn opgenomen in een op Zondag af te leggen gedeelte De lieer JBruyn, landelijk voorzitter van de K.A.B. en lid van de Eerste Kamer, sprak te Gorinchcm over de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Het vraagstuk der Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie is thans actueel en staat in het centrum van de politiek, nu bin nenkort de indiening van het wetsont werp terzake is te verwachten. Het wets ontwerp is belangrijk en regelt de sociale verhoudingen van nagenoeg alle Neder landers en is gelijk een directe positieve bestrijding van het communisme. In («eenstelling met het communisme is niet d/ staat nummer een doch stelt de Katholieke Volkspartij de mens op de voorgrond? waarna volgt het bedrijf de volksgemeenschap en tenslotte de staat. Bii de invoering van de bedrijfsdemo- cratie zullen alle bedrijfsgenpten, dus werkgevers en werknemers deelnemen aan het bestuur van het bedrijfsleven, zowel op sociaal als economisch terrein. Deze bedrijfsorganisatie vloeit voort uit de leer van het Christendom, welke het autoritaire bedrijfssysteem verwerpt. In de pauselijke encycliek „Rerum Nova rum" werd deze soort bedrijfsorganisatie gewenst, omdat daardoor de strijd der tegenover elkaar staande klassen wordt beëindigd en niet alleen de materiële, doch ook culturele belangen van het volk worden behartigd. Spreker gaf vervolgens een overzicht der historische groei tot de Publiekrech telijke bedrijfsorganisatie waarvan de eerste positieve uiting is te vinden in de Bedrijfsradenwet van 1933, van welke Wet evenwel niets terecht kwam, omdat de werkgevers mentaal nog niet zover waren, dat zij de wet wilden toepassen en de S.D.A.P. niet wilde meewerken, omdat over economische belangen geen zeggenschap was toegekend. In 1945 sprak de regering rich positief uit voor de be drijfsorganisatie en als een stuk bedrijfs- ntffanisatie kan beschouwd worden de lïinindu trieraad, welke in 1945 tot stand kwam. Onder de Mymndustrieraad res sorteren de Bedrijfsraad en deh d nemingsraden. De taak van de b raad is het bevorderen van het weiz in van de Nederlandse Volkshuishou li g, een sociaal en economisch beheer en ne bevorderen van sociale zekerheid van alle bedrijfsgenoten. Hét destijds door minister Vos bakend gemaakte voorontwerp voor de Bedrijfs organisatie werd algemeen verworpen, omdat het te zeer riekte naar staats socialisme, waar de bedrijfsorganisaties slechts uitlopers waren van de staat. Wijlen minister Huysmans stelde daar na belangrijk gewijzigde richtlijnen op en lag deze voor aan de ministerraad, waarna aan de Stichting van de Arbeid MEDE-ARBEIDER DOOD GESLAGEN. De landarbeider P. H. te Zoetermeer had des morgens in het weiland ruzie ge kregen met zijn medo-arbeider P. Boon. over het melken van een koe. Toen had de jongeman, die een melkemmer in zijn hand had. Boon een zodanige klap op het hoofd gegeven, dat na korte tijd het slachtoffer is overleden. Wegens mishandeling de dood tenge volge hebbende, eiste de officier bij de Haagse rechtbank tegen verdachte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Dt rechtbank heeft hem veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. advies werd gevraagd met verzoek dit advies in de vorm van een wetsontwerp in te dienen. Dit werd een zeer lange geschiedenis en minister v. d. Brink plaatste er een streep onder door te be palen, dat dit ontwerp uiterlijk 1 Maart fl zijn departement zou bereiken, het geen ook is geschied. Spreker verwachtte, dat dit ontwerp na bestudering door de regering in April in de Kamers zou komen. Aangezien het advies vertrouwelijk was, kon spreker hierover nog geen mededelingen doen, doch publicatie is binnenkort te ver wachten. Spreker kon evenwel mededelen, dat het top-orgaan van de te verwachten Bedrijfsorganisatie zal zijn een Sociaal- Economische Raad, S.E R., waarin de overheid en werknemers ieder voor éen derde deel zitting hebben. Dit orgaan zal verordenende bevoegdheid hebben <>P velerlei gebied; de taak van de regering op sociaal en economisch terrein over nemen, zonder evenwel een staatsorgaan te worden. De verantwoordelijkheid be- jU?L J. reffering welke verantwoor delijk is tegenover het Parlement. De regering heeft de bevoegdheid een ver ordening te schorsen of te vernietigen De eerste taak van de S.E.R. zal zijn het ontstaan van bedrijfschappen in de diverse takken van industrie en bedrijf te bevorderen. De Bedrijfschappen hebben als on derdelen de Ondernemingsraden, wel ke de sociale en economische gfcng van zaken regelen. Over 't thans te ver wachten ontwerp zijn de politieke partijen het vrijwel in grote lijnen eens, uitgezonderd de communisten. Ook de liberalen zijn over het alge meen voor de bedrijfsorganisatie. Met al zijn vreselijke nadelen heeft de oorlog sterk evolutioneel gewerkt op de ver houding werkgevers en werknemers en ls deze sterk verbeterd. De arbeider zal medezeggenschap krijgen zowel op so ciaal als economisch terrein. Of de ge dachte der Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie direct practisch uitgevoerd zal kunnen worden betwijfelde spreker, aangezien wel in sociaal opzicht rijpheid in pariteit aanwezig is, doch niet op eco nomisch terrein. Daarom heeft de K. A. B. te Doorn een vormingsschool geo pend, waar leden der beweging een op leiding van drie jaren, dag in dag uit, zullen volgen, opdat zij straks by hun taak voor de beweging zich met een ieder kunnen meten. De Bedrijfsorgani satie zal een einde maken aan de wil lekeur in de ondernemingen, waardoor de arbeid ontproletariseerd wordt. De economie zal niet zijn een direct geleide economie door de Staat, doch dan zul len de bedrijfsgenoten dus werkgever en werknemer naast elkaar dit zelf doen. Men kan hierover in sommige I kringen mogelij:; nog afwijzend staan, pdoch het systeem van vroeger komt toch nooit meer terug. Van opruiming van kleine bedrijven door grote, zal geen sprake zijn en evenmin zal het parti culier initiatief worden beknot. Door te ijveren voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie ijvert men voor een zaak van belang voor het gehele Ne derlandse volk. van het parcours van de Ronde van Ne derland (24 April t.m. 2 Mei) adhaesie te betuigen aan een adres, dat verzoekt om geen vergunning, als bedoeld in ar tikel 6 der Wegenverkeersregeling, junc- to artikel 4 van het Uitvoeringsbesluit Wegverkeer te willen verlenen. Dit adres is gericht aan de Minister van Verkeer, de Staten Generaal en de Gedeputeerde Staten. (Dit bericht is het gekuiste koeterwaals van een samenvatting uit de Ingekomen Stukken, welke de leden der Gemeente raad bij de Agenda kregen toegestuurd. Het wil ons voorkomen, dat het de moei te zou lonen om fatsoenlijk Nederlands in dergelijke raadsstukken te schrijven. Wat ons werd voorgezet was een lint wormzin van 13 getypte regels, waaruit men na vijf minuten wel iets begon te snappen). De Raad van Beerta heeft een motie aangenomen betreffende de onvoldoende lonen en slechte toestanden bij de DUW- objecten. Deze klacht is naar de mening van B. en W. niet voor de gevraagde overname vatbaar, omdat deze klachten niet van toepassing zijn op de lonen en arbeidstoestanden welke heersen bij de werken door de DUW in Schiedam uit gevoerd. Op diens verzoek is aan de heer J. v.d. Kraan, opzichter le klasse bij de Gemeen telijke Woningdienst, eervol ontslag ver leend uit die functie, wegens het berei ken van de pensioen-gerechtigde leeftijd. Elf dagen lang reden tegen negen uur 's morgens de grote luxe Amerikaanse auto's in een lange, werkelijk imposante (wonderlijke begripscombinatie) file met de leden van het voorlopig parlement ter conferentiezaal: afgevaardigden van ongeveer dertien millioen mensen, die, honderd in getal, het lot van deze dertien millioen in hun menselijke handen hadden genomen De afgevaardigden uit Bandoeng zelf, de stad der Pasoendanbeweging, waar elke morgen Soeria Kartalegswa'i particuliere zelfbewuste wit-groene Soendanese „standaard" tot voor de ingang der vergaderzaal schoof, de afgevaardigden uit Soekaboemi en Tjandjoer in het Buitenzorgse, zij die van Batavia kwamen en zozeer eigengeaardheid hebben gekregen dat men hen, geheel verschillend van de West Javanen, Batavianen noemt en zij zeker weinig met de Soen danees gemeen hebben, de gedelegeerden uit Garoet en Tasikmalaja die uit het Cheribonse in het Noorden met nog iets van de oude Sultanaatstrots, en die uit Indramajoe en Koeningan en Madjalenka Honderd afgevaardigden' Indonesiërs, Chinezen, Arabieren en Neder landers een bijna kwajongensachtig vrolijk ge> zicht, volkomen Nederlands in zijn ma nieren, at bloembollen tijdens de Duitse bezetting, studeerde rechten in Leiden, spreekt beter Nederlands dan Indonesisch en ging algemeen door voor „the brains" van de oppositie. Maar achter in de zaal zat de eerste dagen een hógere chef temidden van het zelfbewuste forum van een kleine hon derd republikeinen, en daarachter de re publikeinse delegatie in Batavia, waar Soejoso vóór de beslissing viel nogmaals contact opnam en de order „Blijven kreeg, en daarachter Djokja zelf, dat aanvankelijk fel protesteerde tegen deze conferentie, maar waar nu het gekozen Staatshoofd beweerde verheugd te zijn omdat niet alleen het parlement hem verkoos, maar óók het volk van West- Java. Het republikeinse binnenland, waar vele mensen wonen en vele afgevaardig den familie hebben, die hun via deze re publikeinen berichten stuurden, dat ze het nog goed maakten. Ik had veel gesprekken met de repu blikeinse groep. Ik kon hen maar tot een bepaalde hoogte begrijpen. Misschien kwam het wantrouwen van beide kanten, Een conferentiezaal, een parlementsver gadering lijdt overmatig aan abstracties en wanneer men zegt, dat dertien mil lioen mensen tussen de vier muren van het Pensioenraadsgebouw stem kregen, dan is dit nauwelijks meer dan een cliché en bovendien in zoverre nog onjuist dat de vertegenwoordiging niet over de ge hele lijn democratisch gekozen had kun nen worden. Maar uiteindelijk beslisten dan deze honderd binnen de perken ener hun mede door de Algemene Overheid aange wezen historische ontwikkelingslijn over het toekomstige lot van deze dertien mil lioen. De Republikeinen zijn het jongst. Zij hebben hel gelijk en het ongelijk van de jeugd. Zij vechten feller en verbetencr en lijfelijker dan de anderen. Zij vochten aanvankelijk met de rug tegen de muur, werden verslagen en kwamen terug en steeds weer vroeg, eiste de gedrongen gestalte van Raden Soejoso, appellerend met de hoog opgestoken arm en het on vermijdelijke potlood de aandacht. Hij lachte nooit; slechts een enkele keer weken zijn verongelijkte trekken voor een starende ondoorgrondelijkheid. Daarnaast mr. Raden Adil Poeradiredja, De rente voor hypotheken, vastgesteld door het Overleg in Beleggingszaken, heeft sedert lange tijd onveranderd 4 pet. voor hypotheken op gebouwd onroerend goed bedragen. De nood aan geschikt be- leggingsmateriaal heeft de laatste tijd meerdere beleggers aangesloten bij het beleggersfront, in het bijzonder spaarban ken en pensioenfondsen, er toe gedreven uit het beleggersfront te treden, ten einde vrij te kunnen zijn bij het kiezen van de voorwaarden waartegen zij bepaalde be leggingen wenste te verwerven. Zo is o.a. het Philips Pensioenfonds uitgetreden en dit is, naar men zegt, op grote schaal op de hypotheekmarkt opgetreden als geld gever tegen een hypotheekrente van 3% pet. voor bovengenoemde categorie van hypotheken op onroerend goed. Het is be grijpelijk dat hierdoor de hypothekenpor- tefeuille van levensverzekeringsmaat schappijen en andere leden van het Beieg- gersfront werd uitgespannen, daar de uit- getredenen goedkoper geld aanboden. Deze ontwikkeling is voor de Nationale Levensverzekering Bank aanleiding ge weest stappen te ondernemen ten einde het verlies aan oude hypotheken tegen te gaan en te voorkomen dat nieuwe hy potheken aan haar voorbij zouden gaan. Zij heeft daarom kort geleden aan het Beleggersfront medegedeeld dat zij zich vooi wat betreft nieuwe hypotheken van 100.000 en hoger niet langer aan de voorwaarden van het accoord kan houden en dat zij dienaangaande haar vrijheid moest hernemen. Voorts hernam zij haar vrijheid t.a.v. bestaande hypotheken in die gevallen, waarin door oversluiting bij derden deze verloren zouden gaan. De meningen blijken uiteen te lopen over de vraag of dit besluit van de Nationale Levensverzekering Bank, die blijkens het bovenstaande de overige voorwaarden van het front wel wenste na te komen, in feite als een uittreden moet worden beschouwd. Het valt te begrijpen dat deze ontwik- keling in kringen van levensverzekering maatschappijen, spaarbanken en andere aangesloten van het beleggersfront zeer wordt betreurd. Naar wij vernemen wor den thans pogingen in het werk gesteld om de rente voor hypotheken op gebouwd onroerend goed voor leden van het beleg gersfront op 3% pet. vast te stellen. Voor ongebouwd onroerend goed bedroeg de rente tot dusverre 3% pet. Een verlaging, vermoedelijk tot 314 pet., wordt verwacht. De hypotheekbanken, die thans 314 pet, pandbrieven uitgeven. komen door de rentedaling voor hypotheken in het nauw. Ongetwijfeld zullen zij gedwongen worden deze rentedaling te volgen, want anders kunnen zij tegen de concurrenten niet meer op. PUZZLE-RIT VOOR MOTOREN: De Motor-Club Maassluis en Omstreken organiseert, ter opening van het nieuwe seizoen op 2e Paasdag een puzzle-rit over hét eiland Rozenburg. Het belooft in alle opzichten een interessante rit te worden waaraan vele rijders zullen deelnemen. Het eiland moet tot in de verste uithoeken doorkruist worden, wat tevens een unieke gelegenheid is om dit mooie stulqe Holland wat beter te leren kennen. De deelnemers gaan met de veerboot over die om 14.10 uur van Maassluis vertrekt, en begeven zich na aankomst op Rozenburg naar café van Dijk aldaar, waar de inschrijving plaats vindt en tevens de start en finish zal zijn. Het adres van het secretariaat van M. C. M. en O. is thans: B. v. Schie, Heldringstraat 19r. 28. Van boven af waren er op het grote schip slechts twee lichtjes zichtbaar. De luchtreizigers keken er naar met onverholen genoegen. „Bonjour, Mano Morto", riep Karei overmoedig. „Hou je taai!'' Maar hij had die woorden nog niet uitgesproken of opeens werden de wanden van het vliegtuigje lichtgevend. Karei stak zijn hand buiten en die werd zo fel belicht, dat hij ze beduusd weer binnentrok. „Caramba", zei Eurasio, „we zitten in een schijnwerper". En het was zo. Het grote zoeklicht zond zo'n felle bundel naar hen uit, dat de dunne wanden van het toestelletje door schijnend werden als glas en de hele cabine in een helder daglicht werd geplaatst. Eurasio drukte op allerlei knopjes, maar wat hij ook met het toestelletje uitvoerde, het vloog niet meer. Onbeweeglijk bleef het hangen op zijn plaats in het felle licht van de schijnwerper. PAAS-ZATERDAG HILVERSUM I (301 M). KRO 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 8.30 Hoogmis, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Gram., 12.06 Zang en Orgel, 12.30 Weerpr., 12.33 Klaas van Beek, (13.00 Ned. Strijdkr.) 13.50 Toneel en film, 14.10 gram., 14.20 Eng. les, 14.40 gram., 15.15 Jongeren concert, 15.45 KRO-kiosk, 16.00 gram., 16.20 Caus., 16.30 Muz. caus., 17.00 De Wigwam, 18.00 Pia no en orgel, 18.15 Journ. overz., 18.30 Ned. strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 RVD 19.30 gram., 19.50 Klankbeeld, 20.00 De gewone man, 20.12 gram., 20.30 Lichtba ken, 21.00 Omroeporkest en koor, 2130 Pluvier knapt het op, 22.37 Actual., 22 45 Avondgebed, 23.00 Nieuws. 23.25 gram. HILVERSUM II (415 en 245 M.) VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 10.00 Mor genwijding, 11.00 v. d. continuarb., 12.00 Orkestplaten, 12.30 Weerpr. 12.33 Vincen- tino, 13.00 Nieuws, 13.20 Malando. 14 00 AJC, 14.15 Stafmuziek, 15.00 Caus' 1515 Gevar. gram 16.00 PvdA, 16.15 Klei'n- kunstprogr., 16.45 Actual., 17 05 NW 17.15 Kamerork., 18.15 Sportpr., 18.30 V.' d. jongeren, 19.00 Concert, 19.30 VPRO 20.00 Actual., 20.15 De Notenkraker, 2115 Commentaar, 21.30 Weekend-ork., 22 00 Hoorspel, 22.30 Ramblers, 23.00 Nieuws. 23.15 Hobby-hoek, 23.30 Jan Corduwener. 42) McLean ZSg voor zich als een beeld van de uiterste menselijke droef heid. Hij had zo graag dat arme, verdrie tige kind in zijn armen genomen en ge troost. Maar beseffende, dat hij hier eigen lijk een soori indringer was, wendde hij zijn paard met een ruk en reed naar de omheinde weide. Ik zou die kerel z'n nek wel kun nen omdraaien, bromde hij. Ben, alleen met Mary achtergebleven, hield de blik strak naar de grond gericht Kom, zeg nu maar, wat jij. ervan denkt, zei hij eindelijk, ongewoon hees. Ik geloof ook, dat het beter is, te zeggen, wat ik ervan denk. Ben. Dat is in elk geval eerlijk. Maar zelfs toen aarzelde ze nog. Ze had een voorgevoel, dat haar woorden het einde hunner liefde zouden betekenen en daarom wilden die woorden niet over haar lippen. Toen begon Ben te praten. Ik veronderstel, dat je het afschu welijk van me vindt. Je denkt, dat ik he lemaal vergeet, wat er van jou moet wor den, niet? Dat ik van geen toegeven wil weten en dat ons huwelijk en een eigen huis me geen steek kunnen schelen. Waar om zeg je dat dan niet? Hij pijnigde zichzelf door die woorden, meer dan haar. Zijn eigen verlies verbit terde hem nog meer dan haar gebrek aan '^ar toen ze eindelijk sprak, was haar vraag zozeer anders dan hij zich had voorgesteld, dat hi) haar verbluft aan staarde. Ik wil de waarheid over Ada Moseby weten, riep ze uit: De volle waarheid! Hoe sta jij tegenover haar? Hij kon nauwelijks geloven, dat hij haar goed verstaan had en keek haar met open mond aan. En ze riep nogmaals: Hoe sta jij tegenove- Ada? Mary zag heel goed, dat hij die vraag met verwacht had. "e zag hem een kleur Krijgen, aarzelen en voelde, dat hij een ontwijkend antwoord zou geven. Dat maakte haar door het woedende heen A~ Ada M°seby is voor mij niet anders vrilnrMn" a g°T kennjs. Misschien een kom 5® in vredesnaam... in^ ririe^V16» met wrstikte stem in de rede: Vertel de waarheid. Dat doe ik! zei hij, opeens driftiger dan ze hem ooit meegemaakt had. Verward en geërgerd keek rij op haar neer en zei gejaagd: Ada Moseby heeft niets met me uit te staan. In ken die Vrouw nauwelijks. Ik heb haar slechts nu en dan ontmoet. Dat is niet waar! Je spreekt haa: vaakin het geheim. Je heb> haar ge sproken op de dag van het proces, toen -fuSÜ Wilde wfjsmaken, dat je met een v,th moest spreken. En daarna nep je haar vaak ontmoethier iw de buurt zelfs! •7 w5 jehrok er van en kreeg een kleur. Ae had medelijden met hem kunnen heb- Den; ais ze niet zo razend was geweest, zou ze om zijn vernedering hebben kun nen huilen van verdriet. De man, die zij liefhad, stond om een vriendin als een bedremmelde schooljongen te liegen! •~T .e.h J'e gezegd, dat Ada voor mij niets betekent. Dat moet je op mijn woord geloven! Ik weiger beslist er over te praten. Het klonk beslist. Uitdagend keken ze elkaar aan. Plotseling gleed Ben uit bet zadel en kwam naar haar toe Mary! Liefste Mary zo kunnen we niet doorgaan! We houden immers van elkaar! We zijn verloofd! We moeten elkaar vertrouwen als we ooit gelukkig willen worden! Als we.herhaalde Mary en hield zich plotseling stil. Hij liet zijn uitge strekte armen zakken Hoe meen je dat?, vroeg hij. Vraag j ij dat? Zodra jij me vertelt waarom je tegen me liegt als het over Ada Moseby gaat. zal ik je vraag beant woorden. Mary!, zei hij half smekend, half verwijtend. Je zegt, dat je me liefhebt, gootde ze eruit: Je beweert, dat het je alleen er om te doen is, mij gelukkig te maken! Maar als ik bang ben. dat die bende var Moseby je naar het leven staat, dan lach Je me uit. Als je die vrouw wilt spreken lieg je tegen me, alsof ik een kind was. dat zulke domme leugens gelooft. En als ik je naar de waarheid vraag, dan wei ger je die te vertellen. Als dat de liefde van een man betekent, dan heb ik die niet nodig! Rechtop en bleek stond hij voor haar tot ze uitgesproken was. Je zegt het wel heel duidelijk, was zijn enige opmerking. Hij keerde haar toen de rug 'oe er> sprong in het zadel. Hij gaf zijn paard de sporen en het schichtige dier deed een zijsprong en rende in wilde vaart de weg op. Ze verdwenen in een stofwolk, die' lang boven de prairie bleef hangen en zich als een zandhoos naar de stad verplaatste. Als ontwaakte ze langzaam uit eer nachtmerrie, staarde Mary om zich heen. Ze was uitgeput van overspanning. Dit was dus het einde hunner liefde! Ze had onvergeeflijke dingen gezegd, die met meer ongedaan gemaakt konden worden Het was voorbij! Versuft liep ze naar binnen, tastte als een blinde naar de deurknop, kon de klink niet vinden en begon te snikken als een klein kind. Ben reed in een warrelende stofwolk naar het spoorwegkamp. Hij was er even zeer van overtuigd, dat dit verschrikke lijke toneel het einde van alles was. Hii was niet meer razend op Mary om haar jaloezie. Hij vroeg zich zelfs niet af wie de schuld van het gebeurde droeg. Het was immers toch voorbij. Mary zou hem zijn leugens niet vergeven en hij kon haar die redeloze jaloezie niet vergevet.' Die was radeloos en ongegrond. Hij had gelogen, dat moest hij toegeven. maar hy had dat gedaan om de vrouw te beschermen, die hem diensten had bewezen en bereid was, hem nog verder helpen. Hij had gelogen, omdat hij Ada beloofd had, niemand iets van hun ontmoetingen te vertellen. Hij wist im mers, dat zij door hem inlichtingen te ge,Yen Laar eigen leven op het spel zette. Hfi zag geen uitweg. Mary dacht, dat hij zich door Ada liet beinvloeden. Dat was tot daartoe, maar ze wilde hem, tucn hij het ontkende, niet {eloven en dat was wel heel, heel erg. Hy had het aanbod van Mc Lean ver worpen, nadat Ada hem die middag be langrijk nieuws had meegedeeld. Ze was terstond na haar ontmoeting met Mary naar hem toegereden, hoewel hij dat nier wist. Onderweg had ze een plan ge vormd, in verband met de afkeer van Ben voor haar man. Ace maakt zich echt ongerust over Je, had ze gezegd. Hij is er achter geko men. hoe je de landeigenaars hier in de omtrek organiseert, om hem er uit te werken en daar is hy bang voor. Nu heeft hij een plan gevormd, om je weg te krügen en daar loop je zeker in, als je hem niet doorzie. Wat nu weer? Stuurt hy soms weer moordenaars op me af? vroeg Ben ont stemd. Neen, ditmaal niet. Het is een heel sluw plan. Er zal je binnenkort een heel goed baantje worden aangeboden, by wijze van promotie. (Wordt vervolgd) niet persoonlyk, maar als sfeer. In ge sprekken kwam men nooit boven deze „wolkengrens" uit. Ze vluchtten erin weg, weken lachend uit. Daar beneden hadden ze veelal het radicale der revolu tie: offers telden niet, het doel alleen. Ze wezen allen hoogmoedig de evolutionnaire weg af, zeiden dat zonder hun revolutie op Java de evolutie elders in Indonesië niet mogelijk was geweest. Ze wilden van het Westen 't rationele denken over nemen, de technische middelen. Hun fel vitalisme, hun onvoorwaarde- ïykheid moet wel een hele jeugd appel leren. Een van hen gaf ronduit toe, dat ze Linggadjati gesaboteerd hadden zo hard ze konden, evenals de Nederlanders. Wanneer men hun over de Renville-over- eenkomst vroeg, glimlachten ze wantrou wig en zeiden, dat ze moesten afwachten of de Hollanders er zich aan zouden houden. De meesten gingen enige Neder landse verdiensten voor Indonesië vry achteloos voorbij. Ze waren allen zeer kwetsbaar en reageerden zeer snel op uiterlijkheden, die ook maar in de verte op Nederlands kolonialisme konden wij zen. Toen bij een bezoek aan een theefa briek het woord „inlands offerfeest" schijnt te zijn gebruikt, had iedereen la ter alleen maar bitterheden over dit woord „inlands". Ze vergaderden avond na avond en za ten dan op een der hotelkamers, gekleed m de pyama die ze, zoals elke gedele geerde cadeau hadden gekregen. Iedere afgevaardigde, die namelijk op de tweede West-Javaconferentie nog niet het geluk had gehad enig textiel te krygen, waar onder twee pyama's, kreeg deze alsnog. Uiteraard is dit als gebaar lofwaardig te noemen, maar wij wachten nu nog op een foto in „Time" van de conferentie zaal: „Dutch ^sponsored Third West Java Con ference" en daaronder in „Time-stijl het dodelijke zinnetje: „For each delegate two pyama's". Dit ene zinnetje slaat vijf speeches van Van Kleffens in de Veilig heidsraad! De voorzitter der conferentie, Djoewar- sa, welgedaan, zware omrande zware bril die nauwelijks op het kleine stompe neusje hield, was ronduit zwak. Waar schijnlijk zag hij reeds de tweede dag het logge vrij kleurloze middenblok, dat ver ondersteld werd rechts te zijn, „wagge len" onder de republikeinse aanvallen. Het maakte hem met zijn tweede West- Java „opdracht" onmiddellijk zeer ner veus. Hij had het ongetwijfeld niet ge makkelijk. Iemand, die zeer goed op do hoogte was van de interne gang van za ken,'zei me: „De Nederlanders hebben het gemakkelijker. Zij kunnen hier zelfs al mocht het helemaal mislopen, nog al- tyd weg. De andere minderheden zijn voorlopig economisch ook wel „inge dekt".. maar de Indonesiërs, die moeten hier blyven. Zy moeten ook later kun nen leven.. Het middenblok had nog geen duide lijk omschreven ideaal of durfde dit al thans niet tonen. Het ontbrak hun bo vendien aan politieke discipline en parle mentaire geschooldheid. Sommigen hiel den eindeloze speeches, waarby het feit, dat ze zich zelf graag hoorden, zeker een niet onbelangrijke factor vormde, en de logica vaak vèr te zoeken was. Er waren enkele feestelijkheden ron dom de conferentie: de eerste avond na dat de leden gedineerd hadden in de ho tels (ik heb nooit geweten, dat zij daar- hy hun zwarte (Soekarno)-adat-topi op houden) reden de auto's "*naar de film .Thousands Cheer". De gedelegeerden uit Soemedang en Madjalenka en de berg streken van de Preanger zagen het Wes ten die avond in een zyner meest repre sentatieve vormen Mickey Rooney en de band van Kay Kaiser en een enorme bat terij koper, die „American Patrol" speel de en tapdansen en andere dansen. Daar na reden ze terug. Ze waren tamelijk teruggetrokken en hielden zich in de ho tels grotendeels apart. Ik zag er nooit een in de bar, dit schynbaar ongeveer laatste ,fort" der Nederlanders. Een avond in de Schouwburg was vóór de pauze Oosters en werd geopend met een welkomstgroet in het Soendanees, die gezongen werd door een man met een hoge keelstem, byna vrouwelyk. Er was gamelan en een danseres in een ongelofelijk mooie danssarong en een goudkleurige sierlijke kroon op het hoofd danste een zeer lange legende, hoe zy vertwyfeld in het bos haar koninklijke vader zocht. Het was onbegrijpelyk, maar fascineerde om de wereld, die men er achter vermoeden kon: eeuwenoude tra ditie geworteld in een eeuwenoud land. Het Westerse gedeelte na de pauze was representatief voör het Westen zoals men dat hier veelal ziet: de balletten waren beneden het Nederlands provincie revue- peil, een strykje, dat begeleidde, speelde de „Pavane pour une Infante défunte" van Ravel zodanig, dat men 't nauwelijks nog herkennen kon en Ravel er zich niet eens meer over hoefde te ergeren. Waar- schijnlyk begrepen echter de Indonesiërs op hun beurt dit niet. Na drie honderd jaar leeft men nóg aan elkanders geeste lijke peripherie. Alleen de Spanjaarden en Portugezen hadden een ander systeem van koloni seren. Het heeft echter weinig zin daar nu nog over te discussiëren. J W. HOFWIJK In Brussel is gisteren volledige over eenstemming bereikt ten aanzien van de instelling en werkzaamheden van de per manente raad van advies, meldt A.P. De vertegenwoordigers der ministers van buitenlandse zaken van Groot- Britannië, Frankryk en de Benelux-lan- den verklaarden vandaag in een com muniqué, dat na afloop der zittingen is uitgegeven, dat zy overeengekomen wa ren hun regeringen aan te bevelen tot de instelling van deze raad over te gaan. Deze aanbevelingen waren concreet en eenstemmig zoals een woordvoerder voor de vertegenwoordigers mededeelde. Verdere besprekingen zullen eerst ge houden kunnen worden, wanneer de vyf regeringen over deze aanbeveling hebben beslist D, „Zuiderkruis" arriveerde hedenmor gen van Rotterdam te Batavia. In de algemene vergadering van de bond Westland zal ir. T. P. Huisman een causerie houden over zyn bevindingen in Duitsland na de oorlog.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3