HET VERKEER TUSSEN OOST- EN WEST-DUITSLAND Strengere Russische maatregelen NIEUWE BONNEN Vee graast weer rond Batenburg ZEELAND uit de ruïne-stemming Kota Baroe op laatste troepenreis Amsterdam en de communisten DORPEN WORDEN ONTRUIMD DE GROTE DIEFSTAL IN HET POSTKANTOOR TE ROTTERDAM 25 Nieuwe textiel punten geldig Het MARSHALL-PLAN aanvaard MORGEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Montgomery in België ®IEREN, waspoeder en scheerzeep Trein op mijn Het ivilde beest is neergeveld Sneller werken Spoorwegen gaan meehelpen De verkiezingen in Italië Eerste Vrijdag Raad aanvaardt aftredingsmotie Groet van de olendam 70ste JAARGANG DONDERDAG 1 APRIL 1948 - -* No. 20582 Maarschalk Sokolof'sky, de Sovjet-Russische militaire gouver neur in Duitsland, heeft de drie westelijke bevelhebbers op de hoogte gesteld van het Sovjet-Russische voornemen, strengere controle-maatregelen toe te passen op het verkeer tussen de Sovjet-zone en de westelijke zones. De desbetreffen- e ennisgevingen werden apart verzonden. Het secretariaat van e geallieerde bestuursraad werd in deze stap niet gekend. oewel er nog geen bijzonderheden bekend zijn over de Sovjet-Kussische mededeling, verluidt, dat de Sovjet-bevel hebber verklaarde, dat in de toekomst iedereen, die tussen Berlijn en het Westen reist, aan een strengere controle zou Worden onderworpen en een doorreisvergunning van de Sovjet-autoriteiten nodig zou hebben. Ook het goederen verkeer zal worden gecontroleerd. VOOR HET HAAGSE HOF STRAF VERZW ARINGEN GEEIST f GEEN GEK IDEE 24 doden en 61 gewonden HET PROCES RAUTER WORDT GEFILMD MGR. KUSTERS M.SF. NAAR ONS LAND in verband met toestand in Europa Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren met 329 tegen 74 stemmen het wets ontwerp aangenomen, volgens hetwelk in het kader van het plan-Marshall 5.3 milliard dollar voor het herstel van Europa en een aparte som voor Griekenland, Turkije en China beschikbaar zal worden gesteld. Het amendement om Spanje de mogelijkheid te geven voor deelneming in aan merking te komen, werd met 188 tegen 104 stemmen aangenomen. Oproep van een V .S.-Kardinaal DUIZEND SIGARETTEN PEUKEN MAATSCHAPPIJ-DESEM NIEUWE FILNSE INSTRUCTIES MARINIERSKAPEL NAAR INDIE CRIMINALITEIT IN V.S. NEEMT TOE ONDEROFFICIEREN MET TIJDELIJKE OFFICIERSRANG DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" lijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE aDVERTENTXE-PRMS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven ieger. gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Naar verluidt, zijn de westelijke ge allieerden bereid de Russische voorstellen te bespreken, doch zij zouden geen een zijdige beslissing over een dermate be langrijke aangelegenheid wensen te accepteren. In kringen der westelijke geallieerden was men niet verrast door de Russische stap, die men ziet als een onderdeel van de campagne die klaarblijkelijk tot doel heeft, de positie van het Britse, Ameri kaanse en Franse militaire en administra tieve personeel te Berlijn moeilijk te maken. Boeren en Ii.woners van kleine dor- Pen langs beide zijden van de verkeers- WeS, waarlangs het verkeer van Berlijn haar het Westen van Duitsland gaat, "ebben, volgens het met Franse licentie ■verschijnende Beriijnse blad „Der Ku- er", aanzegging tot evacuatie gekre- *®n- Het betreft dorpen in de buurt van aagdenhurg. Maagdenburg ligt dicht de plaats, waar de verkeersweg over be gaat, ongeveer 50 K.M. In de Jet-ï5nei De boeren is aangezegd, zij hun akkers voor de komende oogst kunnen bewerken, maar dat zij in verder gelegen dorpen moeten wonen, aldus meldt „Der Kurier". Te BerHjn 'neemt men aan, dat de Russische militaire autoriteiten kwar tier gaan maken voor de versterkte grenstroepen en voor Duitse politie- eenheden, die ter versterking van de grenscontrole zullen worden gebruikt. Het blad „Der Kurier" schrijft, dat sovjet-beambten aangehouden goederen treinen aan de grens van de zöne op contrabande doorzoeken. Te Berlijn meent men uit de evacuatie van dorpen langs de „Reichsautobahn" bij Maagdenburg de conclusie te mogen trek ken, dat sovjet-troepen wellicht langs de gehele weg van Berlijn tot-de zóne-grens bij Helmstadt zullen gaan patrouilleren en dat men de woningen voor kwartieren nodig heeft. Van bevoegde zijde te Berlijn wordt vernomen, dat Engeland heeft geantwoord op het Russische voorstel tot scherpere contróle op het verkeer tussen Berlijn en de westelijke bezettingszönes. Engeland verzoekt de uitvoering van het dan 5 dagen op te schorten, opdat de kwestie door Britse en Russische vertegenwoor digers kan worden besproken. Naar wordt meegedeeld, heeft Enge land het sovjet-voorstel betreffende onderzoek van goederenladingen, die van Berlijn naar het Westen worden vervoerd, verworpen, evenals de els, dat geallieerd personeel van doorreis- visa moet ziin voorzien. De Britse autoriteiten zouden er wel mee accoord willen gaan, dat de ge allieerde commandant van de trein een passagierslijst bij zich heeft, die hij aan de controlepost kan tonen. Het Britse antwoord was vervat ln een brief van de Britse stafchef, luit-generaal Brownjohn, aan de Russische plaatsver vangende militaire gouverneur, Dratvin. Brownjohn verklaart in deze brief, dat de sovjet-autoriteiten niet het recht heb ben zich te bemoeien met treinen, die Brits personeel van en naar Berlijn bren gen. In het Britse antwoord wordt tevens verklaard, dat uit de tekst van de sovjet- mededeling niet duidelijk blijkt, wat de voorstellen precies betekenen. De Britse bezettingsautoriteiten erkennen geen een zijdig recht van de zijde der sovjet-auto- uteiten om te bepalen, welke personen of goederen Berlijn mogen binnenkomen of Verlaten. De enige onmiddellijke voorzorgsmaat regel, die door de Britse autoriteiten in antwoord op de sovjet-voorstellen is ge nomen, is te verzekeren, dat de doorreis vergunningen van het Britse personeel een stempel krijgen, welke aangeeft, dat de drager tot het Britse militaire bestuur behoort. Behalve de voorstellen voor scherpere grenscontróle op het weg- en treinver keer, hebben de sovjets een aantal pogin gen gedaan om de controle op het lucht verkeer boven de 32 K.M. brede strook, waarover de geallieerde en andere buiten landse vliegtuigen c^oor de sovjet-zóne naar Berlijn mogen vliegen, te verscher pen. Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur, verklaarde naar aanlei ding van de Sovjetvoorstellen: „De proce dures, die in het Sovjet-verzoek worden aangegeven, zijn niet in overeenstemming met onze overeenkomst. Wij zijn bezig aan het opstellen van een antwoord". De Fransen hebben de sovjet-autori teiten een soortgelijk antwoord doen toe komen als het Britse. Generaal-majoor R. J. Noiret heeft in oe brief aan gene raal Drotvin te kennen gegeven, dat be sluiten, als genomen door de sovjet-unie, slechts door de vier partijen genomen zouden kunnen worden. Men neemt aan, dat het Amerikaanse antwoord zal over eenstemmen met het Britse en Franse. Gisterenavond laat is een Britse trein van het station Chariottenburg ver trokken. De bewakingsmanschappen hadden instructie, zich te weer te stellen, indien onbevoegden zouden proberen, de trein binnen te komen. De trein vervoerde 200 passagiers. Aan het grensstation Marienborn werd de trein door de Russen aangehouden. Vanochtend om 6 uur stond de trein nog steeds aan het grensstation. Een Britse trein op weg naar Berlijn is eveneens te Mariënborn opgehouden. Daarentegen arriveerde met zeer weinig vertraging een Amerikaanse trein te Halmstadt (Britse zóne). De trein was na een kort onderzoek door de Russen, die toestemming kregen, de papieren der passagiers in de trein te controleren, vrijgegeven, Gisteren avond hadden Amerikaanse autoritei ten een verklaring afgelegd, volgens welke geen Russische grenswachten in Amerikaanse militaire treinen zouden worden toegelaten! Maarschalk Montgomery is gister ochtend op het vliegveld te Evere (nabij Brussel) geland. Hij is op uitnodiging van de Belgische regering naar België ge komen en zal in het bijzonder de mili taire scholen en opleidingscentra be zoeken om de methodes van opleiding met de Engelse te vergelijken. In de loop van de dag heeft maar schalk Montgomery een bezoek gebracht aan de Belgische minister van landsver dediging en aan het graf van de onbeken de soldaat. Onderweg werd hij enthou siast toegejuicht. Gisteravond had in het paleis voor schone kunsten een plechtigheid plaats, waarbij ongevee 300 Belgen Britse deco raties ontvingen voor bewezen diensten aan de geallieerde zaak gedurende de oorlog. Zaterdag begeeft Montgomery zich naar Ostende, waar hij tot ereburger van de stad zal worden benoemd. Bij deze ge legenheid zal te zijner ere een groots vuurwerk worden afgestoken. Van Ostende gaat Montgomery naar 1 Duitsland. Op 24 Aug. 1946 werd in het hoofd postkantoor te Rt erdam een scène op gevoerd, die aan de gemeenschap on- veer 300.000 heeft gekost, doch als gevolg waarvan verschillende „mede spelers" voor geruime tfjd in de ge vangenis verhuisden. Het betrof hier de z.g.n. „roofover val" die plaats vond op het kantoor, waarbij de portier B. M. voor de show gebonden werd, doch naar hij acht maanden later bekende, zelf medeplicl». tige aan deze gebeurtenissen was. De kluis werd met de sleutels die M onder zijn berusting had, geopend, waar na 240.000 aan bankpapier, benevens enige duizenden aan waardepapieren werd meegenomen. Van dat bedrag is slechts een enkele tien duizend gulden terecht gekomen. - s Gisteren hadden verschillende verdach ten in deze gebeurtenis zich in hoger beroep voor het Haagse Gerechtshof te verantwoorden, waarbij meermalen de verondersstelling werd geopperd, dat t.z.t. deze heren hun deel van de buit nog wel zullen krijgen, omdat die veilig op geborgen zal zijn. De portier M. zei dat hij bedreigd was, men zou hem „de hersens inslaan" als hij niet mee deed. Deze verdachte, die tot drie jaar en zes maanden gevange nisstraf was veroordeeld door de Rotter damse Rechtbank blijkt nog steeds niet officiël uit de dienst ontslagen te zijn' Tegen hem eiste de proc. generaal thans vier jaag gevangenisstraf, met een ge deeltelijke aftrek van preventief. In deze zaak pleitte mr, G. de Bakker clementie. Deze verdachte zou 25.000 van de buit hebben gekregen. Dan was er D.W.R. die een belangrijke Advertentie in een Amerikaans tijdschrift: DassenruilZend ons per post één tot zes stropdassen, die u beginnen te vervelen. Per kerende post ontvangt u eenzelfde aantal keurig gestoomde, andere dassen in ruil terug. Bij afleve ring betaalt u één dollar 2^"°de vSt van 4 t.m. 17 April eigende bonnen aangewezen: 28b ""kaarten Ka, Kb, Kc 802. 393 ^lgeSeen: 250 Sr. waspoeder. stroojï®®": 500 gr. suiker, boterham- 2af> etlz-, of enz> of 1000 gr- 5am stroop Alge* 5oo gr. versnaperingen, soen 400 gr. brood of 1 rant- 7 A'lgerr? ak- Aprilt' 1600 gr. brood (geldig t.m. Alger- S *22^ 2 eieren. •juk April 0 gr. brood (geldig t.m. Reserve; 10 Apriji 00 gr. brood (geldig t.m. Bon], 789 Algerriee en Kd- Ke 802- 793 Algemeep". gr. waspoeder. strooisel 5°0 gr. suiker, boterham- enz., of 5qq of 1000 gr. jam. stroop gr. versnaperingen. 795 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rantsoen gebak. 797 Algemeen: 400 gr. brood (geldig tm 10 April.) 799 Algemeen: 2 eieren. 783 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 10 April.) 788 Reserve: 500 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinderbiscuits Tabaks- en Versnaperingenkaarten 31, 35 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerftabak. 33 Versnaperingen: 200 gr. versnape ringen. of .200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 36 Versnaperingen: 100 gr. versnape ringen, of 100 gr. suiker, boterham strooisel, of 200 gr. jam stroop enz Reserve A tabak: 50 gr. scheerzeep of rol in de affaire heeft gespeeld, en die eveneens tot 3V2 jaar was veroordeeld; er werd tegen hem vijf jaar geëist. A.D. H. v. K. was wegens heling, door aan nemen van geld, en wegens medeplichtig heid aan de diefstal, tot resp. een jaar en vier maanden en 3 jaar veroordeeld, thans werd 2% jaar en 4 jaar geëist; mr A. de Moay vond die eis veel te hoog Tenslotte A.J. v. B. die mee in het complot zat, hoewel hij aan de uitvoe ring niet mee werkte; hij was tot 2% jaar veroordeeld en nu werd 3 jaar zon der aftrek preventief geëist. Voor deze verdachte die ontkende, pleitte mr H. W. A. van Thoen vrijspraak. Het C.D.K. deelt mede, dat 25 punten van de nieuwe textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Er wordt op gewezen, dat van deze 25 punten er vijf als extra beschikbaar stelling zijn te beschouwen. Met in gang van heden worden geldig de bonnen gemerkt: „Textiel J een punt", Textiel J vijf punten'', „Textiel J Reserve" ter waarde van 10 punten én „Textiel K een punt''. De bonnen „Textiel K vijf punten" en „Textiel K Reserve" zijn der halve voorlopig nJet aangewezen voor de aankoop van textielgoede- ren. Leden van de Stemgroep hebben giste ren nabij Benjamina (N. Palestina) de sneltrein Cairo—Haifa door middel van een electrische mijn tot ontsporing ge- bracht. De locomotief werd opgeblazen en vier personenwagens derailleerden. Veertig personen, meest Arabieren, wer den gedood en minstens 60 gewond. In de laatste ti.ee Wagens van de trein be vonden zich 35 Britse militairen, die on gedeerd bleven. Een Joods voedselconvooi, op weg van Tel Aviv naar Jeruzalem om hulp te brengen aan de 100.000 Joden, die aldaar belegerd worden en ernstig te kampen hebben met voedseltekort, is door Arabie ren aangevallen. Na een strijd, waarbij vele doden en gewonden vielen, is het convooi erin geslaagd zich terug te trek ken. Voor de eerste maal in de geschiede nis van de bijzondere rechtspleging zal in een Nederlandse rechtszaal de geluids film zijn intrede doen polygoon-Profilti heeft nl. van de president van het bij zonder gerechtshof toestemming gekregen om een film te maken van het proces- Rauter. Deze film zai opgenomen worden in het Nederlandse nieuws, angevuld met filmpjes, die de Duitsers in het Joden kamp Westerbork gemaakt hebben. Deze filmpjes zijn eerst kort geleden gevonden en afgestaan door he: rijksbureau voor oorlogsdocumentatie. Naar wij vernemen, bevindt zich onder de passagiers en repatriërende militairen aan boord van de „Willem Ruys", die Vrijdagmorgen om 4 uur uit Indië te Rotterdam wordt verwacht Z. H. Exc. mgr. J. J. Kusters M.S.F., Apostolisch Prefect van Bandjermasin. (Van onze correspondent). teni? de" km-/1 Van Batenburg en Appel- ren en Hnre a van Nifterik. Bergha- gelaten hnn0ntSpflngen st°eiend en uit- geiaten hun slootjes weer in de wijde Maaspolders De „^s weer In zoeken zelfs de swTge"dste 0nder hen gen in een zakdoek f e" eieren naar hui. eerste eenden eieren naar huis.. En boven hun zöruoi grote, blauwe lentehemel st?.at du het wijde polderland i'an„senri WIJrJ ais blinkende Maas. angs de zlIver- Er graast weer vee in de polders van het Land van Maas en Waal; een nalfd doet er zijn dolle ren en het geblaat der schapen wordt er weer voortgedraeen op de dartele lentewind. «earagen Paarden trekken gedwee de ploeg en tegen de ijle zuider-horizon, trillend van het helle licht, ziet ge de strakke figuur van de boer getekend, met brede zwaai de zomertarwe uitzaaiend. Er is weer landelijke rust en arbeid zaamheid in het Batenburgse polder land, nu het verscheurende beest, het ge heimzinnige monster, dat deze streek en kele weken terroriseerde, eindelijk geveld ligt. Het is of de verademing u tegen- waait als ge deze keer de NRterikse veerpont afstapt en het roemruchte ge bied betreedt, waar een wrede sluipmoor denaar de dood vond. Als wij de Eekerse weg inslaan, een polderpad, dat ons gewezen werd als lei- dend naar het weilsnd „De Smalderik waar een kogel uit de buks van wacht meester G. Veldhoen een einde maakte aan het leven van „het monster van Ba tenburg", komen schoorvoetend enkele knapen naar ons toe en wijzen ons op onze vraag vol kinderlijke trots de plek waar „de boze wolf" sneuvelde. De Nif- terikse jeugd heeft voor de toekomst een nieuwe tijdpassering. Zoals de Bossche jeugd op de vreemdeling afvliegt met, de vraag of zij het verhaal van „d'n erten- man" vertellen mag, zo kunnen de kna pen van Nifterik de toerist de plek wij zen waar het lugubere beest van Baten burg geschoten werd. En de jager op dit vreemd soort wild. de post-commandant der Rijkspolitie te Nifterik, wachtmeester G. Veldhoen, heelt zich met één slag opgeworpen als de red der van het Land van Maas en Waai Wachtmeester Veldhoen is een kalm man met donkere, strakke ogen en bo- ben zijn neus een energieke groef Op de avond van Goede Vrijdag kwam de jager p Straten hem zeggen, dat een zwervende, wilde herdershond gesigna leerd was in de boomgaard van land bouwer Krebben. Nog die zelfde avond is men uitgetrokken, maar de invallen de duisternis maakte een succesvolle jacht onmogelijk. richtte de wachtmeester de buks en met één trefzeker schot legde hij hei beest neer, een verlossend schot dat een uitgestrekte Maasstreek bevrijdde van een wrede tyran. „De wolf van Batenburg" was dood. morsdood. En al bleek het dan een dood gewone wilde herdershond te zijn, een verademing ging er toch door het Land van Maas en Waal "u de moordenaar van 21 schapen en een pink, de ver wekker van zoveel onrust en spanning eindelijk met de verstijfde poten in de lucht lag. „Toen kwam de wachtmeester met zijn spuit, Die pafte het Batenburgs drama uit".... Tot, diep in de nacht heeft het vuur voortgeivoed in de toren der St. Walburgkerk te Zutphen. De brandende toren, nadat in de vooravond reeds het fraaie bovenstuk ivas omlaag gestort. Tengevolge van de gebeurtenissen in Europa, aldus Reuter, is het wetsontwerp sneller door senaat en huis aangenomen dan men verwacht had. Het wetsontwerp is thans naar het Congres gezonden, dat in de komende dagen in verenigde zitting het uiteindelijke ontwerp zal opstellen, hetwelk naar verwachting binnen 10 da gen aan president Truman ter tekening zal kunnen worden voorgelegd. De tussentijdse hulp President Truman heeft gisteravond de wet ondertekend, volgens welke 55 mil- lioen dollar als tussentijdse hulp voor Oos tenrijk, Frankrijk en Italië ter beschik king zal worden gesteld. Naar Reuter verneemt, zou Marshall ernstig ongerust zijn over het effect, dat het opnemen van Spanje in het hulp-plan zou kunnen hebben op het Italiaanse volk, dat „op 18 April voor beslissende verkie zingen staat". Marshall zou aan zijn departement te Washington instructies hebben "egeven, om alles in het werk te stellen het be sluit van het huis van afgevaardigden om Spanje in het hulpprogramma op te ne men te niet te doen. Maar op de morgen van Paas-Zater- dag is de wachtmeester opnieuw op pad -- gegaan, de geladen buks aan de schou- 100 gr. scheercreme of 400 gr. snel- der zijn tocht ging langs de Eerkerse scheercreme. weg naar het weiland „De Smalderik" Niet-aangewezen zijn en vernietigd Daar bleef hij opeens staan. Een ver kunnen worden de bonnen 242, 244, 245 wilderde herde-shond sprong op uit he 744 745 melk, 250, 251 252. 257. 754, natte gras en keek zijn a, htervolger 756, 757 Reserve I één enkel moment boosaardig aan. Toen Ir. Den Hollander, de president-direc teur der Ned. Spoorwegen, heeft verge zeld van zijn staf een tweedaagse inspec tietocht gemaakt door Zeeland. In een onderhoud vertelde de heer Den Hollan der iets over de spoorwegplannen voor deze provincie. „In ieder geval, zo zeide hij, willen wij met alle Zeeuwen uit de ruïne-stemming komen en wij zullen niet nalaten de mo dernisering van het bedrijf ook in Zee land zo spoedig mogelijk door te voeren." Het herstel van het Rozendaalse sta tion verloopt zeer bevredigend en kan spoedig definitief genoemd worden. Ook wat betreft de voorzieningen, die ge troffen zijn voor de douane-contröle, wel ke 9 Mei a.s. in samenwerking met de Belgische beambten op het station te Roo sendaal uitgeoefend zal Worden. De vooruitgang van het onderhoud op de Zeeuwse lijn vond de president-direc teur zeer bemoedigend, behalve in Vlis- singen. „Ik kan U echter mededelen, dat wij op deze tocht besloten hebben ook voor Vlissingen zo spoedig mogelijk voor zieningen te treffen. Het is nl. de bedoe ling, dat er een eenvoudig station komt. dat voldoet aan de behoefte van het ver keer met de stad en met West-Zeeuws- Vlaanderen en dat tevens de mogelijk heid open houdt voor het verkeer met Engeland door de Mij- Zeeland. Over de exploitatie van de Zeeuwse lijn, of de dienst onderhouden zal wor den met electrische of diesel-electrische treinen, kon de heer Den Hollander nog geen mededelingen doen. Voor de rei ziger maakt dit echter niet het .minste verschil, was zijn mening. Het bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen gold speciaal de exploitatie van de lijn MechelenTerneuzen, waarvan zoals men weet het in Nederland liggende deel door de N. S. voorlopig in huur is overgeno men. Uiterlijk 1 Juli a.s. zal de spoorlijn definitief aangenomen worden. Zoal* da Kardinaal Dougherty, aartsbisschop van Philadelphia, heeft er bij de Katho lieken van zijn aartsdiocees op aange drongen, aan vrienden en familie in Italië te verzoeken bij de verkiezingen op 18 April tegen de communistische partij te stemmen, aldus meldt A.P ln een herdelijk schrijven dat in alle kerken van het aarts-diocees werd voor gelezen. legde de kardinaal de nadruk op het „buitengewoon grote belang" van de Italiaanse verkiezingen in het licht van de huidige toestand in Europa en ver klaarde, dat de resultaten van de ver kiezingen „de redding of de ondergang van dat land" zouden kunnen betekenen. Hij voegde er aan toe, dat een commu nistische zege „een aanmoediging zou zijn voor de communisten over de gehele wereld." Bij binnenkomst in Denemarken mag men slechts 50 cigaretten meebrengen Iemand die per vliegtuig uit New York kwam, had er echter 1000 bij zich en de douane durfde de rookwaar niet in be slag te nemen. Wat was het geval? De avond voor dat hij uit New York vertrok, stak hij al dus meldt U. Pr. elk der duizend ci garetten aan, deed een haaltje en doofde ze dan weer. Duizend cigarettenpeuken, doch practisch gloednieuwe Luckies, en de Deense invoer-bepalingen waren te gen dit geval niet opgewassen. In deze hoek van de krant is gister avond de opmerking gemaakt: De maat schappij-desem is niet meer van goed ge halte. Een opmerking, die wij als katholieken op de eerste plaats ons ter harte hebben te nemen. Want inderdaad hebben ook wij ons te zeer op het materiële laten overschakelen. Natuurlijk gaat het hier niet om een soort z.g. „heilige" onver schilligheid ten aanzien van de door God te onzer behoefte geschapen dingen of een afwijzen van een normale welvaart en een alleszins billijke welstand. Het gaat om de geest, die ons moet be zielen, die we ook in de wereld hebben uit te dragen. Ook wij hebben veelal ver leerd de zonnekant van het leven te zien. Er is zo weinig echte vreugde meer. En dat. terwijl volgens een Kerkvader de vreugde evenredig is aan de kracht van ons geloof. Met dat geloof is het dan ook berg afwaarts gaande. Wie merkt in de gesprekken om maar eens een proef te nemen, iets bijzonders onder de mensen van de Paasvreugde der Kerk in Haar liturgie van deze week. De zin voor geestelijke waarden is ook onder ons voor een belangrijk deel verloren gegaan. Men zal ons tegenwerpen: Onze zorgen zijn velerlei. lede e dag staan we voor nieuwe teleurstellingen. We geven zulks grif toe. Hoe is echter de geest, die ons bij al die levensmoeilijkheden bezielt? Een mens is individu en gemeenschapspersoon. Als in dividu heeft hij zijn rechten, als gemeen schapswezen zijn plichten. Tussen rechten en plichten is geen evenwicht. We heb ben zoveel zorgen over wat ons eigenlijk toekomt, dat we voor de plichten helaas dikwijls geen tijd hebben. Er leeft een sterk verlangen naar vrede ondanks de paraatheid ten oorlog uit angst en propaganda. Men snakt naar sociale rechtvaardigheid en liefde. Maar we moeten niet wachten tot al deze heerlijkheden ons ais individu wor den gepresenteerd. Aan de vervulling dier prachtige verlangens moeten we als gemeenschapsmens medewerken. Doch dan dienen we de matheid van ons geloofsleven, dat is verdoft en ver vaald en geen onderscheid meer effec tueert in de vaak matgrauwe omgeving, radicaal weg te werken De harten om hoog. In Godsvertrouwen de teleurstellin gen niet te zwaar tillen en bovendien nog anderen er boven helpen of houden. Een dubbele en onmenselijke taak? Dan verwijzen we op deze dag naar het Goddelijk Hart en Zijn vermaningen om trent de noodzakelijke levenshouding. Zijn Rijk moet worden verbreid in afzonder lijke harten, in de gezinnen en in het openbare leven Alleen immers Z ij n Geest kan de ware oplossing schenken. Zijn Geestr moet leven bij de kleine mens, maar even sterk bij hen, die in de staat en het sociale leven machtdragers zijn. De wereld gaat niet kapot aan de loon stop, maar aan de harteloosheid. Liefde en slachtoffering moeten de her geboorte van ons volk verwerven. Hoe staat 't ondanks eigen kopzorgen met onze hartelijkheid, hulpvaardig heid en grenzeloos vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid? Men wordt bang om „Verheugt U" te zeggen. Zo spoedig wordt immers ver standsverbijstering verondersteld. En toch: Gaudete, dien met blijdschap en het aanschijn der aarde zal worden vernieuwd. AMATOR. President Paasikivi heeft met zijn ka binet en de fractieleiders vergaderd om nieuwe instructies uit te werken voor de Finse delegatie te Moskou. Naar ver luidt zoekt men daar een compromis Een speciale koerier, die per vliegtuig uit Moskou te Helsinki was aangekomen met het eerste rapport van de Finse delegatie, zou thans met de nieuwe in structies naar Moskou terugkeren. Vooi de laatste keer is gisteren de Kota Baroe als troepentransportschip naar In dië vertrokken. Ditmaal nam het van Rotterdam mede enige eskadrons cavale rie uit Amersfoort en Apeldoorn en voorts medische troepen; in totaal ongeveer 1100 man. Met hen ging aan boord de mari- nierskapel met haar dirigent, kapitein G. Nieuwland. Luit. admiraal C. Helfrich kwam in de grote loods aan de Merwehaven per soonlijk afscheid ntmen van de mannen der kapel en gr hun enige beharten waar dige wenken mee. Onder leiding van generaal-majoor Nij- hoff had de inscheping een vlot verloop. Luit. generaal Krul. en generaal majoor zaken thans staan zal noch in de vorm van vervoer noch in de tariefregeling wijziging komen. Dit is eveneens het ge val met het kraanbedrijf in Terneuzen. Een ferry-dienst tussen Hoedekenskerke en Terneuzen, waarbij goederenwagens op de boot kunnen rijden behoort voorlo pig nog tot de vrome wensen. Wel is deze materie door de deskundigen van de N. S bestudeerd. Het spoorwegmateriaal in Zeeuws-Vlaanderen verkeert in zeer slechte staat. Van de 1000 wagons is er slechts een 100-tal bruikbaar. In ieder i T geval zullen de N. S. al het mogelijke ?ager' beve'hebber van bet, eerate, mlh" doen om Zeeuws-Vlaanderen tevre!enJ te &&S^bï^M5£ïï treden. Op de vraag van de heer Tas (P.v.d.A.) „Wat doet gij, als hier Russische troepen binnenkomen?" antwoordde de heer See- gers allereerst, dat dit ondenkbaar is. Maar overigens „van welke zijde de on afhankelijkheid of zelfstandigheid van ons land ook in gevaar komen, deze zal onze partij en mij tegenover zich vinden". Spr. zeide echter niet of hij de onafhankelijk heid en zelfstandigheid van Tsjechoslowa- kije ook thans nog steeds ongerept achtte. Nadat vervolgens wethouders Franke (P.v.d.A.) het woord had gevraagd en bij de replieken nog vele leden het hunne hadden gezegd werd tenslotte de motie aangenomen met 29 t.egen 14 (communis tische) stemmen. Uit de debatten verdient nog vermel ding, dat de uitlating, welke de heer Steinmetz aan wethouder Seegers in de mond legde ter gelegenheid van de fusil lade van elf revolutionnaire socialisten, niet van de heer Seegers afkomstig was, maar in zijn tegenwoordigheid door een ander -zou zijn gedaan. Nog een ganse middag hebben giste ren de debatten in de Amsterdamse raad geduurd over de motie, waarin de niet-communistische fracties aan de communistische wethouders verzoeken ais zodanig af te treden. Allereerst heeft wethouder Polak (CPN) uitvoerig de motie bestreden en daarbij o.m. betoogd, dat er geen sprake van is, dat de communisten in ons land willen gaan langs de weg. die in Tsjechoslowa- kije is gevolgd De door hen gestichte welvaartcomité's hebben volgens spr. niets gemeen met de comité's van actie in Tsjechoslowakije. En hij beschuldigde de P.v.d.A., dat zij als promotrice op treedt „omdat de Roomse herder tegen de rose hond had gesproken. Nadat prof. Romme had gesproken, kwam de P.v.d.A. tot deze actie." Spr. waarschuwde tegen pogingen een zevende wethouder te benoemen of de werkzaamheden in het college opnieuw te verdelen en herhaalde voorts evenals na hem wethouder Seegers, dat de com munistische wethouders niet zullen af- dant aan boord is de oud-voetbalscheids rechter overste J. Mutters. Tegen kwart voor vijf werd het pu bliek op de kade toegelaten voor een laat ste afscheidsgroet. Dan klonk het Wilhel mus en het schip maakte zich los van de kant. Als de Kota Baroe terugkeert gaat ze in dok, vermoedelijk bij Wilton-Fije- noord, om te worden verbouwd voor het vervoer van Mekka-Gangers. Gisteren is de volgende telegrafische boodschap van het troepenschip „Volen- dam" ontvangen: „Militairen en journa listen aan boord van „Volendam" zenden hartelijke groeten naar huis. Evenaar ge passeerd. Alles wel". Uit het jaarlijkse rapport van het n?er^aanse „Bureau of investigation" blijkt, dat er in 1947 een geweldige toe name van de criminaliteit in de V. S. is geweest, aldus meldt A. P. In het afgelopen jaar werden per uur: 12 mensen gewapenderhand gedood of gewond; 47 diefstallen of inbraken ge pleegd; 27 auto's gestolen en nog 108 vergrijpen van lichtere aard bedreven. In totaal werden er in 1947 niet minder dan 1.665.110 misdrijven van ernstige aard begaan. Maatregelen zijn in voorbereiding, waardoor voor verdienstelijke onderoffi cieren, die in Indonesië in een tijdelijke officiersrang uitstekend hebb°n vo'dr n, de gelegenheid wordt ooengejteïd. z'ch verder te bekwamen vco- een dofn:' cve benoeming tot officier. Of een d=rge!ii':e maatregel ook mogelijk zal zijn ten aanzien van onderofficieren, die niet in de tropen hebben gediend, maakt nog een onderwerp van studie uit. Enige toezeg ging kan daaromtrent niet worden gedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1