W eerberichtj Met Laura door 't Hollandse land Luc. van Dam, kalmer dan ooit, overklaste Delannoit Nieuw en duur bloed redde Chelsea 3~ R De Spoorweg HULDE AAN EEN OORLOGS CORRESPONDENT STUDEER, TERWIJL GIJ SLAAPT! OLIEBAD HOUDT EIEREN VERS KWIEK VAN MILLE Omiventeling in conserverings-methode Alphen organiseert wieler-vierdaagse De Belg liep vergeefs storm op de hechte verdediging van onze kampioen en sneefde tegen diens rake tegenoffensieven Peter Pech en Vader Cats ADIO programma een kdpje mm- JÖNDERDAG 1 APRIL' 1948 PAGINA 2 „HET VERHAAL VAN G. I- JOE" Hollywood verfilmt Ernie Pyle INTERN. MISSIE-CONGRES TE LEUVEN GOUDEN JUBILEUM DER URSULINEN Oproep aan oud-kwekelingen KUNSTMEST BLIJFT IN DISTRIBUTIE „70.000 ITALIANEN VERMOORD" Rust roest niet meer, doch wordt productief Met „bedraad" hoofd naar bed WERELD-BEDEVAART NAAR LOURDES Oproep van kard. Saliège Wat minder wind STAATSLOTERIJ KUNSTSCHATTEN uit St. Walburgiskerk gespaard ONBETWISTBARE ZEGE VAN ONZE LANDGENOOT Sport in Engeland wordt President t2v door JACK BECHDOLT gelse humor. Dit moet je snappen. DE BOAT-RACE BELG. LIMBURlG-NED. LIMBURG DE COMPETITIE IN ZUID IV ËN N U T^Ê7 Ernie Pyle (Burgess Meredithvergezelt als verslaggever de troepen in Italië. Beeld uit de Hollywood-film „The Story of G. I. Joe Van alle moedige en bekwame oorlogs correspondenten, die met gevaar van eigen leven de wereld op de hoogte hiel den van de gebeurtenissen aan de diverse geallieerde fronten, zijn maar enkelen bekend en populair geworden bij het gro te lezerspubliek en onder die weinigen is Ernie Pyle een bijna legendarisi e figuur geworden, vooral bij het Ameri kaanse volk. Het was in de eerste plaats voor de infanterie en in het bijzonder voor de eenvoudige „G. I. Joe", de naamloze sol daat, die het zware en vuile werk te doen kreeg, dat Pyle een monument op richtte in zijn frontreportages. Hij gaf hem een naam. Een van de attracties van zijn correspondenties voor talrijke Ameri kaanse bladen was, dat hij naam en adres vermeldde van de mannen, met wie hij sprak en deze persoonlijke noot, naast zijn sobere, realistische schrijfstijl, bezorgde hem een populariteit, die de vorm van genegenheid en verering aannam. Zijn dood in '45, kort vóór de totale overwin ning, betekende voor Amerika het ver lies van een nationale figuur. Het was geen geringe opgave uit het ■werk van Ernie Pyle een film samen te stellen, die enigszins de persoon van deze oorlogsverslaggever en ook het type van de gewone soldaat recht zou doen, maar de makers van „The Story of G. I. Joe de scenarioschrijvers en vooral de regis seur William A. Wellman zijn daar onge twijfeld in geslaagd. Zij maakten een oorlogsfilm, die minder aandacht schonk aan de krijgsverrichtingen en eventuele heldendaden dan aan de zuiver mense lijke kant van het vreselijke gebeuren, dé uitingen van kameraadschap, de kin derlijke genegenheid voor een zwervende hond .de kleine drama's en verwikkelin gen bij een leger, dat tot stilstand is ge komen. Het opmerkelijke hierbij is wel, Ter gelegenheid van het intern, mis siecongres, dat te Leuven gehouden wordt, zijn 150 congressisten, uit Frank rijk, Engeland, Polen, België, Nederland, Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk en Zuid-Afrika, te Leuven aangekomen. De openingszitting staat onder leiding van de rector van de Leuvense univer siteit, mgr. Van Wayenbergh. De zittin gen van dit congres zullen door ver scheidene kerkelijke autoriteiten wor den bijgewoond, onder wie de nuntius te Brussel. dat al deze weinig spectaculaire dingen in de juiste toon, zonder te grote senti mentaliteit, maar ook zonder te grove details worden verteld, niet prekerig, maar met de ernst en de humor, die dit onderwerp vereist. Door deze opvatting, die nagenoeg in de hele film wordt volgehouden, zijn fragmenten ontstaan, die onvergetelijk in de herinnering achterblijven. Ernie Pyle, in de gedaante van de acteur Burgess Meredith, begeleidt de voorttrekkende troepen, die we volgen bij hun opmars door Italië tot na de verovering van Mon te Cassino. Hij blijft op de achtergrond bij al het gebeuren, zoals hij dat ook in de werkelijkheid moet hebben gedaan, maar hij is er altijd bij, tot in de voorste linies, om op zijn bescheiden manier van dienst te zijn, niet als verslaggever, maar als mens. En ook dat was de werkelijk heid! C. B. On 8 Juli a.s. vieren de Zusters Ursu- lii i te Bergen het gouden feest van haar Congregatie. De Zusters van Bergen in het goud Dit bericht zal bij allen, die in Bergen haar kweekschoolopleiding hebben ont vangen, tal van mooie herinneringen wak ker roepen, vol dankbare erkentelijkheid. Deze erkentelijkheid moet tot uitdrukking worden gebracht. Enkele oud-leerlingen hebben daarom een klein comité gevormd, dat met aller medewerking tot een pas sende hulde hoort te komen. De wegen der oud-leerlingen zijn ech ter te zeer uiteengegaan om allen recht streeks te kunnen bereiken. Daarom zen- de elke oud-leerlinge van Bergen, naam, adres en jaar van eindexamen aan mej. J. M. Heuvel, Jacob van Lenneplaan 3, Haarlem. Nadere mededelingen over reünie enz. worden dan toegezonden. Bijdragen voor een huldeblijk worden eveneens gaarne verwacht per postwis sel aan bovengenoemd adres of per giro nr. 187095 met duidelijke vermelding van naam, adres en jaar eindexamen. De onzekere factoren met betrekking tot de import van de voor ons land be nodigde stikstof- en kalimeststoffen ma ken het noodzakelijk de distributie van deze kunstmeststoffen ook voor het be mestingsjaar 19481949 (1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949) te handhaven. Het ligt in de bedoeling de ter zake dienende administratieve voorschriften tot een minimum te beperken. Overwogen wordt zowel de stikstof- als de kali-toe- wijzingen aan verbruikers te doen uitrei ken in twee bonnenseries, welke elk recht zullen geven op 50 pet. van de voor het seizoen 19471948 in totaal uitgereikte toewijzingen stikstof, resp. kali. Maarschalk Giovanni Messe, die tijdens de oorlog de aanvoerder is geweest van de Italiaanse troepen aan het Russische front, heeft Rusland er van beschuldigd „ongeveer 70.000 Italiaanse krijgsgevan genen vermoord te hebben", aldus meldt A.P Op sommige Amerikaanse universitei ten, worden naar A.P. meldt, op het ogenblik proeven genomen met een ap paraat, door middel waarvan men studen ten les geeft in vreemde talen en hun geheugen beïnvloedt, terwijl zij slapen. Dit apparaat, dat misschien spoedig in de handel zal komen, heet cerebrograaf, hetgeen letterlijk betekent: hersenschrij- ver. Het brengt mondeling gegeven en op de gramofoonplaaten opgenomen les sen over op een kleine platte microfoon, die in een kussen van sponsrubber is geplaatst. Het onderricht wordt gegeven in kleine doses, daar een electrische klok, terwijl de student slaapt, het apparaat met van tevoren geregelde tussenpozen automa tisch in- en uitschakelt. De constructeur van de cerebrograaf, Max Sherover, die aan het hoofd staat van het Linguaphone Institute, dat onder wijs in talen geeft door middel van gra- mofoonplaten, deelde mede, dat het sla pend leren deugdelijk is gebleken bij vele proeven, die aan de universiteit van North Carolina en elders zijn genomen. Hij vertelde, dat in de toekomst proe ven met een groep jeugdige delinquenten en patiënten van de psychiatrische afde ling van een groot ziekenhuis op het program staan en voegde hieraan toe: Ik voorzie in niet te verre toekomst het ogenblik, waarop de geweldige hoeveel heid tijd, welke thans verloren gaat ge durende het slapen, volledig productief Kalkeieren waren berucht om hun „smaakje", het koelhuis slaagde er al evenmin in de kippeneieren „vers'' te houden, zo zelfs, dat het koelhuisei op de markt geen gewild artikel was. Thans echter schijnt men in het oliebad dé me thode te hebben gevonden om het kippen ei te conserveren. In de oorlogsjaren is deze nieuwe vin ding, het onderdompelen van de eieren in een oliebad, in Amerika en daarna ook elders in de geallieerde landen op grote schaal toegepast. En de resultaten zijn van die aard, dat thans in ons land 'op grote schaal een proef ermee wordt ge nomen. De eerste machine ervoor, welke haar weg naar Europa heeft gevonden, is bij de firma Dekker en Heinen te Apeldoorn opgesteld, waar de proeven worden geno men onder auspiciën van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren, dat ook de machine hier heeft geïmporteerd. Deze is vrij eenvoudig van constructie en heeft een capaciteit van circa 9.000 eieren per uur. De proeven hebben betrekking op de soort olie uitsluitend minerale oliën, zonder reuk of smaak worden gebruikt en op de temperatuur. Eieren uit alle delen van het land worden daarbij ge bruikt, in totaal 2 3 millioen. Na behandeling gaan de eieren in het koelhuis. Over een half jaar wil men dan nagaan, welke soort olie en welke tem peratuur het meest geschikt zijn geble ken. Het wordt dus uitsluitend een kwestie van vergelijking, want over het oliën zelf bestaat geen twijfel. Een ondervinding van ongeveer vier jaren in de Ver. Staten, Canada en Australië heeft reeds afdoende geleerd, dat deze conserverings-methode verre te verkiezen is boven andere. Want het karakter van het verse ei, de geur en de smaak blijven volkomen bewaard en men kan het naar verkiezing koken, bakken of klutsen. Kardinaal Saliège, aartsbisschop van Toulouse, heeft zich met een boodschap tot de katholieken der gehele wereld gericht om deel te nemen aan de eerste internationale bedevaart naar Lourdes, van 26 tot 30 Juli a.s., die „een boete bedevaart zal zijn, omdat wij allen in verschillende mate, verantwoordelijk zijn voor de toestand van de wereld." en „een gebedsbedevaart vol vertrouwen op Jesus door Maria Zijn Moeder en onze Moeder, een katholieke bedevaart, waar aan de Paus in gedachte, door gebed en door het woord zal deelnemen. een bedevaart, die onze wil zal staven om trouw te blijven aan Christus en aan Zijn Moeder, aan de Kerk en aan haar Hoofd, en ook onze wil om elkaar steeds meer %t beminnen." De vakmensen van het bedrijfschap, die verleden jaar naar Engeland zijn geweest, om een studie te maken, konden geen enkel onderscheid zien noch proeven tus sen een uit Canada afkomstig ei, dat deze oliebehandeling had ondergaan en 8 maanden oud was en een volkomen vers. In Engeland heeft men zeer veel mede werking van de Minister voor Voedsel voorziening ondervonden, die zelfs een deskundige op eier-keuringsgebied, ge durende enige tijd ter beschikking van ons land heeft gesteld, om bij de proef nemingen van advies te dienen. De kosten van de oliebadbehandeling zijn uiterst gering en zullen bij ruime toepassing van dit procédé zeker niet de 15 ct. per duizend stuks overschrijden, waarschijnlijk zelfs aanzienlijk daaronder liggen. Daartegenover staat dan nog als directe winst, dat de op deze wijze be handelde eieren slechts plm. 200 gram per duizend indrogen, tegen normaal 1500 a 2000 gram. Op die buitenlandse markten waar (door Amerika of Australië) reeds ge oliede eieren worden aangevoerd het geen o.m. in Engeland het geval is is het reeds zo, dat het gewone koelhuisei practisch onverkoopbaar is. Zelfs worden er reeds proeven geno men, om ook de vers te exporteren eieren een oliebehandeling te geven, waardoor een betere overkomst en wat meer spe ling bij het bewaren, worden gegaran deerd. zal worden gemaakt tot verrijking van de geest. Een psycholoog, verbonden aan de universiteit van North Carolina, de heer Charles R. Elliott, die twee jaar lang de leiding heeft gehad van proeven met de cerebrograaf. heeft verklaard, dat hij er van overtuigd is, dat het geven van onderricht in de slaap waarde heeft. Bij deze proeven gingen 40 studenten die als geschikt waren uitgekozen, op de normale tijd slapen. Voor zij zich te bed begaven, werden draden aan hun hoofden bevestigd, die de electrische hersenim- pulsen opvingen en overbrachten op een apparaat de electrocephalograaf (letterlijk: electrische hoofdschrijver) dat op papier de aanwezigheid of afwe zigheid van diepe slaap registreert. De helft van de studenten mocht onge stoord slapen, maar bij de anderen begon, toen zij in diepe slaap gedompeld waren, de cerebrograaf gedurende drie uren bij tussenpozen een reeks gemakkelijke een lettergrepige woorden op de kussenmi crofoons over te brengen. De studenten wisten niet, wat men eigenlijk met hen voor had noch dat een gramof lonplaat werd afgedraaid. Toen de studenten weer wakker waren, moesten ze allen luisteren naar dezelfde lijst van woorden, die hun door het apparaat waren ingefluisterd. Degenen, die de woorden in hun slaap hadden gehoord, memoriseerden de lijst veel sneller dan de anderen. Elliott vergeleek het proces met het in herinnering brengen van tijdelijk ver geten feiten an een persoon, die deze vroeger had gekend. Sherover verklaardde, dat gebleken was, dat het in de slaap geleerde veel sterker was ingeprent dan wat door zien of ho ren in wakende toestand was gememori seerd. Hij gaf te kennen, dat het systeem zich tot velerlei toepassingen leent, o:a: voor technisch onderwijs en psychiatrische behandeling. —j- Weerverwachting ipedegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Krachtige tot matige, langs de Waddeneilanden nog tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West; wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, weinig verandering van temperatuur. 2 April: zon op 6.14 uur, onder 19.15 uur; maan op 4.09 uur, onder 11.06 uur Trekking van 1 April. Prijs van: 1500 no. 21364; 1000 no 7495; 400 nos. 1985, 5396, 8348; 200 nos 1825, 5553, 8043. 13195 14998, 16484, 16592, 21509, 21631; 100 nos. 1800, 2518, 2658, 3070, 3691, 3943, 5371, 5986, 9133, 10757, 13875 15291, 16264, 17186 en 18720 De „voorjaarsschoonmaak" is het be houd geweest van twee waardevolle voorwerpen van middeleeuwse edel smeedkunst uit de door brand zo zwaar geteisterde St. Walburgiskerk te Zutfen, n.l. de 4 meter hoge bronzen doopvont, in 1527 door Gielis van den Eynden te Mechelen gesmeed, en de fraaie 15e eeuwse smeedijzeren lichtkroon. Enige tijd geleden waren deze voorwerpen voor een grondige restauratie naar het atelier van de edelsmeden Brom te Utrecht overgebracht. De doopvont die opgesteld stond in het gedeelte van de kerk, dat het zwaarst van de brand te lijden heeft gehad en de lichtkroon, die hing boven het graf van de Graven van Zutfen, zouden ongetwijfeld verloren zijn gegaan. Gisteren is te Wijhe een vrachtauto, waaraan een aanhanger was gekoppeld, bij het uitwijken voor een ander voertuig van de hoge IJsseldijk gereden. De beide wagens, geladen met balen turfstrooisel kantelden en kwamen aan de voet van de dijk op een weiland terecht. De chauffeur werd licht gewond, de hulp chauffeur, de 50-jarige L. uit Deventer, geraakte onder de voertuigen en de lading en werd onmiddellijk gedood. DE BLOEMBOLLENVELDEN. Wanneer het niet te warm wordt, zal men in het a.s. weekeinde nog van de crocussen kunnen genieten. Narcissen zijn er thans volop, terwijl de hyacinten hier en daar beginnen te kleuren. Het felle rood van enkele veldjes vroege tul pen kan men op sommige plaatsen ook al bewonderen. Alphen aan de Rijn gaat zün vier daagse Laura noemen. En hier zullen wielrijders de deelnemers zijn. Van dit hartje van Zuid Holland uit zullen zij vier dagen lang Hollands land en ste den gaan verkennen. Enige Alphenaren vol initiatief meen den, dat in navolging van de Nijmeegse wandelmarsen voor wielrijders evengoed een dergelijke prestatie-proef kon wor den georganiseerd. Ze staken de hoof den bijeen, peilden hier en daar naar de stemming ten opzichte van hun plannen en toen deze meeviel besloten zij er uit voering aan te geven. Zo zullen dan dit jaar voor het eerst en wel op 31 Mei naar schatting duizend wielrijders bijeenkomen om de eerste vier dagen van Juni uit te zwermen naar Noord en Oost en West en Zuid. De naam „Laura-rit" was een vondst op zich zelf. Hij dankt zijn ontstaan aan de begin letters van Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, die in de routes, welke van het centrale punt Alphen uitgaan, zijn opgenomen. De dagelijks te maken prestatierit is ongeveer 125 k.m. lang. Men wil daar mee bij de deelneemsters en deelnemers zelfvertrouwen wekken en hun de over tuiging schenken, en niet het minst de voldoening, dat zij in staat zijn geduren de meer dagen achtereen een aanzienlijke afstand af te leggen, zonder dat de ver moeienis zo groot is, dat daardoor de gezondheid wordt geschaad. Op die eerste Junidagen wordt in drie groepen gestart, om zeven uur. om half acht en om acht uur en binnen 12 uur na het vertrek worden de deelnemers, voor de eerste maal ongeveer duizend, te Alphen terugverwacht. Het parcours loopt door de mooiste de len van de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. Ook de plas sen zijn niet vergeten en de Westeinder- plas, de Brasemermeer, Bergse plassen. Loosdrechtse plassen en Kralingse plas zijn in de diverse parcoursen opgenomen. Op de eerste dag, 1 Juni, staat de rich ting Leiden op het programma met Was senaar, duinen en zee, Noordwijk, Haar lemmermeer en Westeinderplassen. Op de tweede dag gaat het via Drecht, Amstel en Amsterdam naar Bussum, Hil versum, Groenekm, Blauwkapel, Utrecht, Harmeien, Woerden en Bodegraven en op de voorlaatste dag, 3 Juni staat weder Utrecht op het programma met Bilthoven, Soestdijk. Baarn, Hooge Vuursche, Hil versum, Loenersloot, Wilnis en Woerden. Op de laatste dag is de richting Rot terdam gekozen met Bergschenhoek, Bleiswijk, Rotterdam, Kralingen, Gouda en Reeuwijk. Het spreekt vanzelf, dat tijdens de rit ten controle zal worden uitgeoefend, met dien verstande, dat behalve de normale controleposten, waar de deelnemers stem pels op hun kaart ontvangen, ook enkele geheime posten worden ingesteld, welke dus niet van te voren aan de deelnemers worden bekend gemaakt. De minimum leeftijd is vastgesteld op 17 jaar, een ma ximum leeftijd is er niet. Men houdt er rekening' mede, dat evenals bij de wan delvierdaagse verscheidene groepen, wel ke evenwel niet groter dan tien perso nen mogen zijn, aan de wielervierdaagse zullen deelnemen, o.m. vertegenwoordi gende groepen van rijkspolitie, het leger enz. Als beloning zal men een speciaal vervaardigde draagspeld ontvangen. Deelneming met tandems is voor dit jaar niet toegestaan; of dit ook het vol gend jaar zo zal zijn, dient afgewacht; eventueel zou dan de toegestane tijd voor de ritten worden verkort. Voorlopig is de deelneming alleen nationaal al zullen indi viduele deelnemers uit het buitenland kunnen deelnemen en er zijn vandaar reeds liefhebbers. Uit het eigen land heb ben zich voorlopig al 165 deelnemers aan gemeld, waaronder een ploeg van 20 man der Rotterdamse politie. Maar de initia tiefnemer, de heer Gartelaars, en het organisatiecomité onder voorzitterschap van de heer B. Knaapen, verwachten, zoals gezegd, deze eerste keer een dui zend deelnemers. Zo ziet men, dat Alphen a.d. Rijn vol goede moed is op dit wielerexjperiment, dat een groot sportgebeuren kan worden naast de Nijmeegse Vierdaagse Afstands marsen. Het weer en de belangstelling van Alphen's inwoners voor wat betreft me dewerking bij het verstrekken van logies, voorzover dit nodig zal blijken, zijn de enige factoren, welke het organisatieco mité niet in de han 1 heeft, doch wat het laatste betreft vertrouwt men op een ze ker welslagen, wijl dit wielerevenement meer dan welke andere manier ook de aandacht op deze gemeente zal vestigen. De inschrijvingen sluiten op 15 April aanstaande. Op de 15e Maart van het vorig jaar kwani Luc van Dam voor de eerste maal te Brussel uit tegen de Belgische „Tarzan" Cyrille Delannoit. De match werd onbeslist verklaard, met welke uitspraak onze landgenoot volgens de Belgische verslaggevers zeer veel was te kort gedaan. Gisteravond ontmoetten de twee elkaar andermaal in het Sportpaleis en nu luidde de beslissing na 10 ronden: Van Dam overwinnaar, wat voor de Nederlander een fraai succes betekent en voor de Belg de eerste tegenslag na een ononderbroken reeks overwinningen op Fouquet, Assane, Diouf, Charron, Dobiasch, Dauthuille (twee maal) en Toniolo. Onmiddellijk nadat de gong voor de eerste keer luidde attaqueerde Delannoit, dié een zeer nerveuze indruk maakte. Maar Van Dam bleef het antwoord niet schuldig en de strijd ging verder gelijk op. Het tempo werd opgevoerd, en de Belg liep herhaaldelijk storm, zonder succes evenwel, want Van Dam bleet zeer kalm en blokte al zijn aanvallen Delannoit trachtte de strijd te forceren, maar hij werd door een zuivere rechtse opgevangen, die hem even uit zijn even wicht bracht. In de vierde ronde was het Van Dam, die aanviel en de Belg tot retireren dwong. Toen Delannoit plotseling uit viel, liep hij tegen een rechtse counter op, toegebracht als opstoot, en werd licht aangeslagen. In de zevende ronde deed de Belg e- nog een schepje op en attaqueerde nog onstuimiger, maar Van Dam bleek tech nisch en tactisch superieur aan zijn te genstander. Met dat al kon Van Dam een rechtse niet ontwijken, die zijn lin ker wenkblauw bloedend verwondde Delannoit zette er nu alles op, maar de Nederlander bleef bij zyn positieven en herstelde het evenwicht met zuivere linksen en rechtsen, die de Belg gevoelig raakten. De negende ronde had een kal mer verloop, wat Van Dam gelegenheid gaf talrijke punten te verzamelen. Tiende en laatste ronde. Nadat de twee elkaar even geobserveerd hadden, viel Delannoit verwoed aan, zich tot het uiterste inspannend om zijn puntenach terstand in te lopen of een k. o. te for eeren. Hij bokste een uitstekende laat ste ronde, maar slaagde niet in zijn po gingen. Volgens het Parijse blad L'Equipe zou de overwinnaar van de match van deze avond, in casu dus Van Dam, op 23 Mei a.s. in het Heyselstadion te Brussel te genover Marcel Cerdan geplaatst worden in een wedstrijd om het Europese kam pioenschap middengewicht. LUC VAN DAMnu zeker een Europees titelgevecht waard Chelsea versus Manchester City, Lu xemburg tegen Engeland, Chelsea contra Preston North End, Oxford tegen Cam bridge, Nederland tegen Luxemburg, al les in twee dagen tijd het was om tu reluurs te worden. Dit stadium hebben we dan ook thans bereikt. Wij zijn er zelfs nu nog niet geheel zeker van of Landman fungeerde als centervoor van Preston United of als stuurman van Ne derland City, maar het is pertinent on waar, dat Kees Rijvers als linksbinnen van Cambridge met 30 de Boat-Final heeft gewonnen, tegen Chelsea North End. Vader Cats u weet wel; van de slap pe Cats heeft reeds destijds de stelling verkondigd, dat, om een kabeljauw te vangen, het uitwerpen van een spierinkje zeer effectief kan werken en aan deze wijze woorden dachten wij, toen wij Vrij dag en Zaterdag Chelsea zagen, inclusief een stelletje nieuw „materiaal", te weten Hughes en Billington. Dit zijn de laatste twee „vangsten" der Chelsea-hengelaars en we mogen wel aannemen, dat de wolken. Medhurst had dus net zo goed naar huis kunnen gaan, hetwelk een bof- fie zou geweest wezen voor mrs. Med hurst. Over de match tegen Manchester on ze overwinnaars in de Cup behoeven we niet veel uit te weiden: het lied „Higher still and higher...." was ook hier toepasselijk. Ons hart ging echter uit naar de Blonde Bentley, goochelaar van formaat en switcher „hors classe". Wij zouden ons (persoonlijk) nooit een ondergeschikte hebben aangeschaft voor zowat anderhalve ton, maar Chelsea heeft 32. Dansend en springend dwarrelden zij over het dak van hun toestel. „O me maag", brulde Karei Kwiek, die met beide handen zijn buik vast hield van het onbedaarlijke lachen. En de vijand danste maar. „Een twee, hup, een twee hup!", brulde el capitano. Maar het nu stuurloos geworden vliegtuig begon rare dingen te doen. Het helde en wankelde en HoeiiiiDaar maakte het een reuze looping-the-loop. De hele bemanning vloog als papieren poppetjes door het luchtruim en verdween in de laagte, waar ze onder een luid geplons met het zilte nat kennis maakte. Het toestel van onze vrienden schudde nu nog harder, maar deze keer van het lachen. O, o, wat hadden de heren een plezier. Het was ook al te dwaas. De gevreesde capitano had zich met zijn mannen in het water gedanst. Eurasio straalde van voldoening. „Die goeie ouwe professor'zei hij dankbaar, „om ons toèstelletje met zo'n heerlijke vinding uit te rusten!" in dezen in ieder geval geen goed geld naar kwaad geld gegooid. Ook van de rechtsbuiten Charlie Dyke die qua schaar-beweging als twee druppels water aan Law Adam doet denken behoeven wij geen spijt te hebben. Toen kwamen een dag later de run- ners-up in de League Preston-Whatever- End-You-Want en dat was het. Maar Chelsea „rose to fame". Chelsea bracht Preston terug tot een huis-, tuin- of keu- ken-elftal en toen de linksbuiten Camp bell na een tijdje van de middenvoor plaats een snoei injoeg, die de reserve doelman Hall te machtig was, kon zulks slechts „loon naar werken'' worden ge noemd. Reeds op dat ogefiblik wist vriend en vijand, dat er met Chelsea toujours Chelsea niets gebeuren kon. Edoch: de referee speelde een moment ik-zie-ik-zie-wat-jij-niet-ziet en wees tot grote teleurstelling van Chelsea en tot „Blues" hiermede de degradatie-dans ont sprongen zijn. Vraag overigens niet tegen hoeveel Pond. Om kort te gaan: Chelsea speelde ge lijk tegen Manchester City en won „in een fauteuil'' van Preston. Als twaalfde VRIJDAG 2 APRIL HILVERSUM I (301 M). 7.00 VARA, 12.00 AVRO, 1600 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA 7 00 Nieuws, gymn. en gram., 10.00 Morgenwijding, 11.05 .Voordracht 11.20 Concert, 12.00 Karei Stoete, 12.30 Weerpr.. 12.38 Piano, 13.00 Nieuws, 13.15 Orgel. 13.45 Reportage, 14.00 Kookpr., 14.20 Gram., 15.00 Voordracht, 15.20 Gram., 16.00 Kamerorkest, 16.30 V. d. Jeugd, 17.00 Filmland, 17.20 Muz. caus., 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 NV.V., 19.15 Accordeon, 19.30 Cursus, 20.00 Viool, 20.30 Caus., 21.00 Gevraagde platen, 21.30 Lekenrechtbank, 21.50 Piano, 22.00 Buitenl. overz., 22.15 Swing and Sweet, 22.40 VPRO, 23.00 Nieuws, 23.15 Concertplaten. HILVERSUM II (415 en 245 M.) KRO 7.00 Nieuws, gymn- en gram., 11.00 De Zonnebloem, 11.35 Als de ziele luistert, 11.45 Vioolplaten, 1200 Clarinet, 12.30 Weerpr., 12.33 Klaas van Beek, (13.00 Nieuws), 13.50 Majoor Goossens, 14.00 Gram., 15 00 Pianoplaten, I5.15 Muz. reis, 15.50 Grain.. 17-00 Na school, 17.15 Der Bettelstudent, 17.45 Caus., 18.00 Concert, 19.00 Nieuws. 19.15 RVD, 10.30 Gram., 19.45 Kath. longeren, 20.00 De gewone man, 20.12 Faust, (pauze: Benelux), 21.55 Bijbels hoorspel, 22.33 Honderd jaar vrij heid yan onderwijs, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. 46) XX. In afwachting. Mary zat met Marietta in de keuken. De glimmende potten en pannen weer kaatsten het lamplicht, de witgeschuurde planken van de vloer maakten een keu rige indruk en de oude haard straalde een weldadige warmte op die ruwe, koude avond uit. Het was de hele dag zwaar betrokken geweest en tegeii de avond was de eerste sneeuw gevallen. De wind was opgestoken en gierde akelig langs de vensters. Marietta zat in haar schom melstoel sokken van Jeth te stoppen. Op de schouw tikte een nikkelen wekker luid door de stilte. Na een vroeg avondmaal was Jeth er op uitgereden. Hij had gezegd, dat hij iemand moest spreken over het nieuwe stuk land, dat hij wilde kopen. Een vreemde avond om er op uit te gaan, zei Mary, toen hij weg was. Ik zou eerder gedacht hebben, dat hij liever thuisgebleven was met dit weer. Hij heeft de hele dag al te paard gezeten. Och, als hij zaken doen kan, vind ik het zo vreemd nijgt, zei Marietta ter stond: Jeth houdt nu eenmaal niet van uitstel. De oude vrouw was spraakzamer dan gewoonlijk. Ze scheen haar best te doen, het gesprek voortdurend gaande te hou den. Mary vond haar nog al gejaagd, doch kon zich dat niet verklaren. Maar ten slotte waren de verhalen uit de oude doos toch uitgeput en er volgde een poos je stilte, waarin ze met vinnige steken haar sokken stopte. Buiten het gieren van de wind was er niets te horen. Mary zat te schommelen en trachtte nergens aan te denken. Maar ze kon haar gedachten niet van Ben afhouden. Ze had in de laatste dagen horen praten over de organisatie der ranchers in de vallei. Vanmorgen nog had ze Jeth en zijn moe der erop betrapt, dat ze er over spraken. Ze waren opgehouden, zodra ze haar za gen, maar ze had genoeg verstaan om te begrijpen, dat de slag binnenkort gesla gen zou worden. Maar wanneer? Hoewel ze het herhaaldelijk gevraagd had, wilde niemand het haar zeggen. De mannen weten het zelf nog niet eens, zei Marietta: Ze willen het zo stil mogelijk houden. Het kan ieder ogenblik gebeuren. Dus het kon vanavond nog! Mary hui verde even bij die gedachte. Ben zou aan het hoofd staan van de mannen, die zich in dat gevaar waagden! Ze durfde het niet aan Marietta zeggen. Die mocht haar eens vragen, hoe het nu tussen haar en Ben stond. En ze sprak liever met nie mand over hun verwijdering, Buiten viel een dichte sneeuwjacht, zó dicht, dat er niet door heen te rijden was dan met diep gebogen hoofd. Echt een avond om iemand van uit een hinderlaag te overvallenWaarom moest ze dat juist nu denken? Waarom daarover tob ben? Ben kwam immers toch nooit meer bij haar terug? Hun liefde was dood. Voor altijd! Maar haar angstig hart zei haar. dat die liefde niet dood was en dat ze hem nooit zou kunnen vergeten. Op eens was al haar boosheid verdwenen en vervangen door een gevoel van verlaten heid en een verlangen om Ben vergiffe nis te gaan vragen. Als ze hem maar weer eens kon horen zeggen: Mary, ik heb je toch zo lief! Marietta keek haar richting uit. Mary ontmoette die blik en glimlachte. Ze wist, hoe haar oude vriendin op gezelligheid gesteld was en daarom stelde ze voor: We zitten hier zo maar de hele avond met ons beidjes. Zou ik niet even een' mantel omslaan en naar de knechts gaan, om een stelletje hier te vragen? Dan kun nen we wat oude liedjes zingen en het ons gezellig maken. Marietta hield op met stoppen. Neen. dat moet je niet doen. zei ze met opvallende beslistheid. Waarom niet? Ik zal er toch niet van dood gaan met er even heen te lopen? Ik zal wel een oude jas van Jeth aan trekken Nee, zei Marietta: Ik moet geen vuile voeten op mijn pas geschrobde vloer hebben. Ën als we hen hier vra gen, dan houden zc ona veel te laat op. Ze weten geen van allen van naar huis teruggian. Vreemd, dat ze zo vinnig was. Marietta, die anders zo van vrolijk gezelschap hield en nu bang scheen, mensen in huis te hebben. Toch zou ik wel een beetje muziek willen hebben, vervolgde de oude vrouw: Wil jij misschien wat voor me spelen? Laat de huiskamerdeur dan maar open staan, zodat ik het goed horen kan. Ze had geen toets aangeraakt sedert die heerlijke avond, waarop ze voor Mc Lean en Ben gezongen had. Maar Ma rietta vroeg het en dus wilde ze haar best doen Wat zal het zijn? Oude liedjes? Ja, zoals je ze voor tante Sarah zong. Marietta legde haar werk opzij, zodra ze de lieve stem van Mary hoorde. Ze vouwde haar magere handen op haar schoot en bewoog haar lippen in gebed. Ze verbeelde zich buiten iets te horen boven het loeien van de wind uit en sprong overeind, ging naar het venster, bemerkte, dat het slechts de wind was en ging weer zitten. Ik weet niet hoe ik dit wachten nog langer moet uithouden, mompelde ze. Mary ging op in haar zingen en vergat alles rond zich heen. Marietta aarzelde nog even en ging toen vlug aan de gang. Ze wikkelde zich in een oude jas van Jeth en verliet heel zachtjes het. huis. Dooi de sneeuwstorm liep ze snel naar hel knechtenverblijf en bonsde daar op de deur. Er bevond zich slechts één knecht, namelijk Slim, de koksmaat en duvels toejager, een opvliegende en niet al te snuggere jongen, die niet begreep, waarom ze hem alleen hadden thuisgelaten en wat de anderen in die sneeuwstorm waren gaan doen. Marietta gaf haastig en kor Lal haar bevelen. Je moet iets voor me doen, Slim. Kun je opzadelen en een boodschap voor mee gaan doen? Natuurlijk, antwoordde de jonge ke rel, blij in het vooruitzicht van een rit door de sneeuw. Goed. Neem dan het beste paard, dat je vinden kunt en rijd naar de stad. Rijd de hoofdstraat een keertje op en af en kijk eens of er iets bijzonders te doen is. Best. Maar waar moet ik naar toe? En wat moet ik voor u meebrengen? Nieuws, zei Marietta kortaf: Anders niets dan nieuws. Doe maar wat ik zei. De straat op en af rijden. Stap ergens af om wat sigar. ten te kopen en zet je ogen en oren open. Als je nieuws hoort, luister dan goed en kom in vliegende vaart terug, om het me te vertellen. Is er soms iets bijzonders, dat u van avond verwacht te gebeuren? Het is maar. dat ik er enig idee van heb. wat ik moet zien te weten te komen. Neen. Ik verwacht niets bepaalds. Heb ik je nou voor de drommel nog niet duidelijk genoeg gemaakt, wat ik be doel? Ja, ja, dat is me wel duidelijk. Ik zal dadelijk "nz^doJen en precies doen, wat u gezegd hebt. (Wordt vervolgd) man speelde bij ons mee Peter Pech. Te gen Manchester City raakte kort na de start Danny Winter onklaar, hij verdween om terug te keren om daarna weer te verdwijnen en weer te verschijnen. Hij beschouwde de kleedkamer-deur als een soort tourniquet: zo zag je 'm en zo zag je 'm weer niet. Conclusie: Chelsea speel de met 10 man.. Tegen Preston raakte al gauw onze doelman Medhurst defect en dat scheen nóg groter strop te wezen, zij weigerden op zo'n stro-pop te schieten doch de Prestonians bleken attente lui, en waren steeds (met hun kanjers) in de stomme verbazing van Preston naar de „witte stip". Jackson, centervoor van Preston, ging recht spreken. Hij knalde de bal tegen Medhurst aan en daarna 't terugspringende leder hoog over. Vijf en vijftig duizend lieden hieven een juich-kreet aan en de meneer achter mij brulde „Well clayed |-)it ia En Een minuut voor de rust kwam num mer twee: een vrije schop, door Macau- ley genomen, verzeilde in Niemandsland niemand dan behalve Tommy Walker. Tommy rende het vacuum in en kanjer- de raak. In de Press Room was de stem ming én de thee boven pari. Daar na speelde Chelsea met, zonder en tegen de North End wij kregen haast bitter medelijden met de jongens. Doch ter za ke: wij vergaarden thans tien minuten uit de laatste zes wedstrijden en zege- vierden non-stop over Liverpool, Charl ton, Arsenal en Preston om gelijk te spe len tegen Middlesbrough en Manchester City wie doet ons wat? Pas geleden stonden we twee-na-laatst en met één been in de tweede divisie. Nu zijn we weer in de middenmoot. En „het heertje". Al die slapeloze angst-nachten zijn voor niets geweest. Chelsea is weer het „oude" Chelsea. Volkomen ongenaakbaar. Cambridge won weer 'ns- De stand is nu: Cambridge 50 zeges, Oxford 43 zeges; één „dead-heat". Tien slagen na de start „snoekte" Cambridge en zij lagen muis stil in de Thames, terwijl Oxford hen passeerde, maar bij het eind waren ze vijf lengtes voor. De „snoek" was echter nauwelijks gevangen of de persboot „Ma rina" caramboleerde eerst met de poli- tie-boot en toen met de plezier-boot „Oat'' en de pers was genoodzaakt haar zinken de vaartuig te verlaten, zodat heel Fleet- street al of niet met een nat pak op de plezier-boot terecht kwam. „Lots of fun". Maar die avond verschenen de bladen met een verslag van „horen zeggen". Net als wij Zondag 18 April wordt te Tongeren (B.) een wedstrijd gespeeld tussen de vertegen woordigende ploegen van Belgisch en van Nederlands Limburg (tweede klasse) om de Coenegrachtbeker. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: Doel: Mol (VVS); achter: Beckers (Groene Ster) en Pannemans (Venl. Boys); midden: Linders (SV Blerick), Fi scher (Groene Ster) en Palmen (Groene ster); voor: Dorenberg (Roermond), Ron- dagh (Kimbria), Appel (WS), Vinken (Miranda) en Nacken (Miranda). Reserves: Janssen Geleen), Rondagh (Kimbria), Hendriks (Geleen), Heutz (RKONS) en Dormans (Willem I). Volgens A.N.P. wordt aan de Sitt. Boys ten laste gelegd dat deze club voor haar laatste competitiewedstrijden een niet- gerechtigd speler heeft opgesteld nL een voormalig politieke delinquent welke door de K.N.V.B. nog niet gezuiverd was. Mocht de klacht gegrond worden be vonden. dan zou een en ander invloed kunnen hebben op de stand in district IV boven en onder aan de ranglijst. Immers hebben de Sitt. Boys gelijk gespeeld tegen Eindhoven, welk resultaat de kampioens titel aan B.V.V. bezorgde. Van T.S.C. werd verloren, hetgeen met zich mee bracht dat Helmond vast op de onderste plaats belandde. Deze aangelegenheid is door Eindhoven aanhangig gemaakt bij het bestuur van de K.N.V.B. dat een onderzoek zal in stellen. O Engelse league eerste divisie: Derby County-Liverpool 04.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2