Russen verlaten Sovjet-troepen op manoeuvre Grote zwarte handel in levens middelen-bonnen ontdekt Plan-Marshall ondertekend Ouders veroverden kazernes Doodstraf tegen Rauter geëist Requisitoir van mr. Zaayer Andriessen over de verkiezingen W eerbericht! Truman spreekt veto uit over belastingverlaging VOORSTELLEN DE K.V.P. TERDEGE VOORUIT STREVEND Kinderen in nood DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN tot Gr o lid wets her zie ning Waardering door onderling contact Onze grootste oorlogsmisdadiger Geen monopolie der P. v. d. A. NDER DE O U P E Prins Karei naar de V.S. I Maar tegen-votum verijdelt zijn beslissing 70ste JAARGANG ZATERDAG 3 APRIL 1948 No. 20584 Te Berlijn spitst zich de toestand, ontstaan door Moskou's anti-geallieerde maatregelen, voortdurend toe. Het trein verkeer ligt stil; op de binnenwateren is het verkeer door de Russen onmogelijk gemaakt. Alleen door de lucht kunnen momenteel de geallieerden nog de verbindingen onderhouden. Hun v egtuigeji werden echter reeds meer dan eens door Russische jager* omcirkeld. steravond kyvam het tot een nieuwe barst in de wederzijdse ver ondingen; De Russen deelden mee, dat ze niet langer Wensen ijeel te nemen aan het werk van de commissies der geallieerde Kommandantura, „omdat de geallieerden Berlijn *eegplunderen"- De Westelijke mogendheden protesteerden tegen dit besluit en repliceerden, dat de roverij in Berlijn meer van Russische aard was, waarop van Sovjet-zijde gezegd Werd, dat „er geen sovjet-persioneel voor de commissies be schikbaar was". Katholiek Nederland offere morgen ruim voor de nood lijdende jeugd van het buiten land. Het Amerikaanse congres heeft het hulpprogram voor het buiten land, ten bedrage van 6*098.000.000 dollar, naar het Witte Huis gezon den ter ondertekening door presi dent Truman De senaat heeft het program na het Huis van Afgevaar digden goedgekeurd. Lovett, de olWerniinister van buitenlandse za ken, heeft verklaard, dat het plan- 90.000 RA/NTSOENEN ACHTERHAALD VOOR HET VADERLAND GEVALLEN BELGISCH PROTEST TEGEN NED- SIGAREN INVOERING VAN STAATS SECRETARISSEN SMOKKELAARS VERWACHTEN VEEL ZON Heden wordt in Utrecht de zevende partijraadsvergadering der Kath. Volkspartij gehouden, die vooral belangrijk is vanwege de behandeling van het ontwerp-verkiezingsmanifest. VANAVOND IN SCHIEDAM? Koning Leopold naar Genève DOOR STOOMWALS GEDOOD GEWAPENDE OVERVAL BERECHT Blijvend buiig r DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Korten aerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel. 68§04 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 iper kwartaal. 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERfj. Hoofdredacteur:,. Mgr. Dr. J. 7VITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. BAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven iegei. gereduceerde prijs op aanvrage J>jj de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. toestand V er scherpte De drie geallieerden houden voet bij stuk totdusver. Amerika, Engeland, Frankrijk volgen gespannen de ontwik keling van het conflict. Van officiële Amerikaanse zijde is gisteren ver klaard, dat „generaal Clay, de Ameri kaanse bevelhebber in Duitsland, be voegd is, van alle nodig geachte mid delen van verzet tegen Sovjet-aanvallen gebruik te maken. Generaal Clny heeft de bevoegdheid van een militair aan voerder". Uit kringen, die nauw bij de Frayse regering betrokken zijn, verluidt, dat de Franse autoriteiten zich ten violle bewust zijn van de noodzaak van een gemeenschappelijk front met de Britse en Amerikaanse militaire besturen, wal betreft de sovjet-maatregelen voor do controle van het verkeer van on naar Berlijn. Berichten over het treingesehil te Berlijn, die door het Engelse ministerie van buitenlandse zaken worderj ontvan gen gaan per motorordonnance naar pre mier Attlee, die op zijn buitenverblijf Chequer, 70 km. van Londen, vertoeft. De eerste minister achtte ee»i spoedver gadering van het kabinet gisteren nog niet nodig. Het is evenwel uog mogelijk, dat'een speciale vergadering bijeengeroepen Wordt ter bespreking vap de toestand in Berlijn vóór de kabiiyetszitting over de begroting, die Maandag of Dinsdag Wordt gehouden. „De Westelijke mogendheden wachten °P antwoord op de protest-nota's, die zij Woensdagavond aan 't Sovjet-Russische militaire bestuur hebben gezonden", zo verklaarde generaal Qtay in een inter view met het Duitse nieuwsbureau Dena. „IDe Russische maatregelen", vervolgde Clay, ,„zijn onaanvaardbaar en in strijd met de overeenkomsten tussen de vier mogendheden". Generaal Clay wees er nogmaals op, dat 't de Sovjet-militairen in geen geval toegestaan zou worden, zich toegang te verschaffen tot Amerikaanse militaire treinen. Intussen meldde hedenochtend A.F.P. uit Berlijn, dat een goederentrein, die het Amerikaanse militaire bestuur gisteren besloot, naar de Amerikaanse zóne van Berlijn te zenden, zonder moeilijkheden de grens te Mariënborn is gepasseerd en in de loop van de voormiddag te Berlijn verwacht kon worden. De Berlijners tonen zich intussen veel minder opgewonden over de gebeurtenis sen in verband met de verkeersbeper- kingen dan velen in het buitenland, on danks de voortdurende berichten over bewegingen der Sovjettroepen in de ge bieden rondom de stad, aldus Reuter.. Men toont weinig tekenen van nervo siteit. Duizenden Duitsers, onder wie vrouwen met babies, bevinden zich op de autoweg, welke door de Sovjet-zone naar de Amerikaanse sector van Berlijn leidt. Na Donderdag hun tocht onder broken te hebben, om de gevolgen van de nieuwe verkeersbepalingen te zien, hebben zij thans klaarblijkelijk beslo ten hun reis voort te zetten, daar er zich geen incidenten hebben voorgedaan. Het met Franse licentie verschijnen de blad „Kurier" neldt, d ,t talrijke Sovjet-troepentransporten Seddin, een spoorwegknooppunt nabij Berlijn, zijn gepasseerd, in de richting van Thü- ringen. Deze troepenbewegingen, aldus het blad, betekenen uitgebreide lente manoeuvres van de Sovjet-bezettings troepen. Amerik. soldaten omsingelen Russisch gebouw Naar A.P. heden seint, hebben Ameri kaanse soldaten Vrijdagavond Iaat het gebouw omsingeld, dat door de Russi sche autoriteiten gebruikt wordt als het bureau, van waaruit het spoorwegver keer in de Oostelijke zóne van Duits land wordt geleid. Zij beletten alle Rus sen de toegang. Het gebouw bevindt zich in de Ameri kaanse sector van de -tad. MAANDAG IN WERKING I Marshall Maandag a s. in werking treedt. De senaat ging accoord met het plan van het huis van afgevaardigden om alle hulp aan het buitenland in één wet te verenigen. De wet is precies 3% maand, nadat Truman voor het eerst een beroep deed op het congres om het herstelprogram goed te keuren, ter ondertekening weg gezonden De aanvaarding is een week voor op het rooster, dat door de leiders van het congres was opgesteld. Robert Lovett, verklaarde, dat de ver schepingen van goederen krachtens het Europese herstelprogram Maandag a.s. zullen beginnen. De goederen worden reeds naar de havens vervoerd De politiebuibendienst van het C.D K en de econ. recherche zijn 'n zeer uit gebreide zwartehandei in distributiebe scheiden opi het spoor gekomen en heb ben hoofdzakelijk ten huize van de 26-jarige koopman C v. d K. te 's-Gra- venhage in totaal 87.550 rantsoenen in de vorm van coupures van diverse le vensmiddelen achterhaald. De gearresteerde v d. K. die vroeger mstributie.ambtenaar'is geweest, bekende V hoofdbureau van politie de 25-ja- tge distributie-ambtenaar J. H. B. te V®wijk ),e hebban overgehaald door P "del van valselijk ingevulde, onderte- vrn e® gestempelde formulieren ver schillende coupures levensmiddelenbon- hen te bemachtigen. B. verklaarde zich bereid mede te werken en in de morgen van 24 Maart jl. haalde de eveneens in het complot betrokken 41-jarige expedi teur L. Th. S. te Dordrecht de coupures Op vertoon va» valse papieren aan een distributiekantoor af. S die voor zijn moeite 1000 kou ontvangen, werd even als de distributie-ambtenaar B. gearres teerd Terstond pa het ontvangen van een tip, dat ergens vleescoupures werden verhandeld, 'werd een uitgebreid onder zoek ingesteld. Men deed een inval i,n de woning van de koopman v. d. K. aan de Amsterdamse Veerkade, waar'een stem- pelkussen en diverse stempels werden- aangetroffen Het goede spoor was ge- Vqnden Toen de rechercheurs nog in de Woning bezig waren, kwam de slagers- Spngen W. V. M. uit Voorburg binnen flappen en viel met zijn neus in het on derzoek. Hij werd verhoord en verklaarde coupures van 100 rantsoenen vlees hebben doorverkocht voor 500 aan 28-jarige slagersknecht D. B. te ®'Gravenhage. Bi.! fouillering werden v?« negen coupures van 1000 rantsoenen jjnes up V. M gevonden, alsmede 500 Vri °ötving deze coupures van v.d. K f.n, 1 de verkoop. Voor elke verkochte uPWre van 1000 rantsoenen zou hij zen ïegering maakt tot haar leedwe- de dat 'n de afgelopen week teer<j.Volsen<ie verliezen ziin gerappor- mr-d ^ed-Indisch Leger: H s vfadi°monteur mil. luchtvrt. L. Maart- Per' uit Leiderdorp, gesn- 14 S?" AorPl. infie. Leedeworo, afkom en8 Ult Ned.-Indië, gesn. 28 Dec. 19(17 ?e, infie. C. Jansen, afk. uit lleJ §esn. 22 Maart. - Landmacht en de Kon. 'Ma- n m de afgelopen week o elhezen gerapporteerd. 100 in zijn zak mogen steken. Bij ver der onderzoek bleek, dat de slagersknecht D. B. de duizend rantsoenen vlees voor 650 had doorverkocht aan de 31-jarige slager C O bij wie deze rantsoenen in beslag werden genomen. x Bovendien kwam aan het licht, dat v. d. K. 1100 rantsoenen vlees, 1000 rant soenen brood en 710 diverse rantsoenen aan een zekere T. had medegegeven om de echtheid hiervan te onderzoeken, waarna besloten zou worden of de buit in de zwartehandei zou gaan. Ook deze rantsoenen zijn in beslag genomen Ten huize van koopman v d. K wer den vervolgens nog in beslag genomen: 4060 rants, suiker, 390 rants, koffie, 33000 rants, brood, 2100 rants, bloem, 2200 rants, boter, 2200 rants, margarine, 350 rants spijsolie, 4940 rants kaas, 11550 rants, melk, 8000 rants, vlees, 3800 rants, eieren, 1280 rants, huishoudzeep, 330 rants vermicelli en 340 rants, gebak. Een afvaardiging van de Belgisch- Luxemburgse federatie van de tabakver werkende industrieën heeft bij het ministerie van economische zaken in Brussel protest aangetekend tegen de vi"sSSa-e invoer van Ned sigaren in Bei- Bei u in Februari 45 procent van de total S e Pr°ductie en 60 procent van de Dp6 a<fTIZet vertegenwoordigde. top^tanaaardiging wees er °P- dat deze do RpiSA611 catastrophe betekent voor trie sigaren- en cigarillosindus- riIds"8tanCrihmentaar die "De Nieuwe mLh i vraagstuk wijdt, wijst het invoer vanVed 6en b^Ling van de L frann garen. een gebrek aan Belgische frbnes in Nederland en daar door een vermindering van de uitvoer ya" naar Nederland ten gevolge zal hebben. De toestand is nu reeds zo, voegt het blad er aan toe dat Nederland geregeld de Ynvoer uii België met goud en dollars moet finan- eieren. Het blijkt, dat de regering het oor spronkelijk gedachte wetsontwerp be treffende de nodig geachte wijzigingen in de Grondwet gesplitst heeft in één betreffende de nieuwe rechtsorde en één aangaande de invoering van het instituut van staatssecretarissen. De onderhavige grondwetsherziening heeft tot strekking de mogelijkheid te scheppen de nieywe ordening, die zich in feite door de loop der gebeurtenissen in beginsel reeds voltrok, te kunnen re gistreren en er voor te waken, dat deze zich niet ondanks de grondwet voltooit. De regering stelt zich voor de moge lijkheid te scheppeni met inachtneming van de hiervoor bedoelde normen, bij gewone Wet voorzieningen te kunnen treffen afwijkend van de Grondwet voor zover de overgang naar de nieuwe rechts orde dit zou vorderen Zij heeft gemeend daaraan de waarborg te moeten verbin den, dat een zodanige wet door de Ka mers der Staten-Generaal niet dan met ten mmste twee-derde van de uitgebrach te stemmen kan worden aangenomen. Zij meent met betrekking tot artikel 208, vierde lid, dat de verwezenlijking van de samenwerking tussen de Uniestaten door eigen Unie-organen inzake buiten landse betrekkingen en de verdere daar genoemde onderwerpen niet behoeft in te sluiten, dat deze zaken volledig en uit sluitend in Unie-verband zullen moeten worden behartigd. Dé organen zijn hier gedacht als organen, waarin en waardoor op deze gebieden door de Unie-staten zal worden samengewerkt. De uitwerking daarvan wordt hier geheel opengelaten. Staatssecretarissen De hoofdged regeling van h cretaris is inf chte van de voorgestelde instituut is: de stnatsse- n onder-minister; extern is hij in elk geval, waarin hij optreedt, de minister zowel 'tegenover de burgers, ook in zake de wettelijke bevoegdheden van de minister, alsook tegenover de volksvertegenwoordiging, doch dit laatste onverminderd de interne onderschikking aan de minister en de verantwoordelijk heid van deze. He contraseign van een staatssecretaris zal mitsdien gelden als mede-ondertekening vin een minisier overeenkomstig het laatste lid van art. 79 der Grondwet. Donderdag 1 April herdachten onder grote belangstelling der tuinders de heren R. P, Heemskerk en P. Both, resp. afslager en fustmeester van de veiling te Berkel hun zilveren jubileum Men kon zowel de Brabantse poffer, als het Zeeuwse kapje bewonderen en het Limburgse dialect klonk er evengoed als het Amsterdams, toen Donderdag en Vrijdag in de Isabella-kazerne te Den Bosch en in de Frederik Hendrik-kazerne te Vught ouderdagen gegeven werden voor de ouders van de op 2 Maart j.l. op gekomen recruten van het 4de infanterie- depot. Dit bezoek was een primeur in het Nederlandse militaire leven. Het was immers wel gebruikelijk de ouders uit te nodigen van die manschappen, die, na hun training volbracht te hebben, voor hun afscheid naar Indië staan. Doch tot heden was het nog nooit voor gekomen dat de ouders in groten getale de kazernepoort eens komen binnenstap pen, om gedurende de primaire training van hun zoons als jonge recruten, ken nis te komen maken met de oversten, dezen allerhande vragen te mogen stellen en daarbij tevens een kijkje te nemen in de omstandigheden waarin hun jongens in de diensttijd leven. Nu, voor de uit alle windstreken van het vaderland opgekomen ouders en ver dere verwanten, waren er in bovenge noemde kazernes tijdens deze beide dagen geen militaire geheimen te verbergen. De ruime cantine der Isabella-kazerne te Den Bosch stond gastvrij open. Daar sprak o.a. de commandant van het 4e infanterie-depot, waaronder het uit de recruten geformeerde 6e Bat. Reg. Stoot troepen, ressorteert, kolonel C. v. d. Putte, een begroetingswoord, waarna generaal- majoor J. Sitsen, bevelhebber van het 3e militaire gewest wees op de belangrijke taak van de soldaat als dienaar van het vaderland. In zijn aalmoezeniers en oversten heeft hij zijn voorbeelden. En de steun der ouders is daarbij onontbeer lijk. Over de beide kazernes verspreid, wer den de bezoekers daarna rondgeleid en zij konden alle zalen en localen betreden. Het dagelijkse militaire leven ging daar naast z'n gewone gang, zodat de ouders inzicht kregen in training en ontspanning van de tot soldaat te vormen recruut. In het middaguur belegerden zij de cantines en lieten zich het militaire maal uitstekend smaken. Op de Vughtse heide werden ten slotte schietoefeningen bijgewoond, die onder leiding stonden van de commandant van het instructiebataljon, overste Reyser. In zijn afscheidswoord legde kolonel v. d. Putte nadruk op de grote, morele waarde van het wederzijdse contact en van de onderlinge waardering, onmis baar voor de goede geest in leger en vaderland. Ook aan het smokkelfront houdt men rekening met de seizoenwisseling hetgeen de rharechaussee uit Roosendaal dezer dagen bleek bij het>stoten op een troep je smokkelaars. De dragers gingen er van door doch lieten een paar duizend zon nebrillen en 200 paar nylons achter. Bij elkaar een waarde van naar schatting 10.000. Heden, de derde dag van het proces-Rauter voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage, was het woord aan de procureur fiscaal voor het houden van zijn requisitoir. Na de verschillende punten van de tenlastelegging te hebben nagegaan en een overzicht te hebben gegeven van de misdaden, welke spreker genoegzaam bewezen achtte, eiste mr. Zaayer ten slotte de doodstraf. Jodenvervolging en arbeidsinzet De procureur-fiscaal ving zijn betoog aan met een uiteenzetting van het histo risch belang van dit proces tegen degene, „die het Ned. volk als onze grootste oor logsmisdadiger ziet". Het oorlog voeren, ook het oorlog voeren met wrede hand, vormt nog niet altijd reden tot bestraf fing; aangetoond zal moeten worden, dat door Rauter daden werden verricht, die het internationale oorlogsrecht tot mis drijven stempelt. Rauter's beroep °P gegeven bevelen verwierp mr, Zaayer en hij verwees hier voor naar het vonnis over de grote oor logsmisdadigers van het tribunaal te Neu renberg De heer J. W. Andriessen hield de gebruikelijke openingsrede, waarin hij allereerst de overleden oud-minister dr Huysmans herdacht. „Hij was een harde werker en idealist, hoe realistisch hii de dingen ook zag". Het politieke leven overziend, consta teerde spr. een hoogconjunctuur. Ten aanzien van bezwaren, die het „Vrije Volk" maakte over het manifest tegen het communisme van de jongste partijraadsvergadering waarin de K.V.P. zich niet positief genoeg zou hebben uitgesproken voor een vooruitstrevende politiek, betoogde de voorzitter, dat de noodzakelijkhei hiervan toch krachtig en ernstig genoeg nadruk kreeg in de redevoeringen. Ook uit het te behande len concept verkiezingsmanifest blijkt duidelijk de politiek die partijraad en leiding willen voeren. Er is ook geen sprake van een tegenstelling, jnals ge noemd blad suggereert, tussen de Partij raad en de jongeren. De ontwikkeling in de strijd tegen het communisme in ons goede vaderland, zo ging de heer Andriessen voort, is ove rigens zeer bevredigend Ons volk onder kent hét gevaar van het godloze stelsel en dit is eerste oorwaarde om het suc cesvol te bestrijden. In de algemeen op levende actie zuilen wij mede een aan sporing vinden onze activiteit bij de komende verkiezingen zo hoog mogelijk op te voeren. Het concept-verkiezingsmanifest steunt op het urgentie-program, dat in 1946 is vastgesteld Aan de vergadering te be oordelen of èn de commissie èn het partijbestuur erin zijn geslaagd het con cept-manifest een progressief karakter te geven. De formulering is zo gekozen, om het ook de massa te doen „aanspreken" Indische politiek 4l?dische paragraaf bedoelt o.m. tot uitdrukking te brengen dat de door paitij en fractie tot nu toe gevoerde Indonesische politiek opnieuw wordt goedgekeurd en in de komende legisla tieve periode dient te worden voortgezet als zijnde een voortgaan op de weg naar de verwezenlijking van de belofte der Koninklijke rede van Decenyber 1942. „R ijkseehheid'' Betreffende de bekende kwestie van een verbod aan leden der partij die een bestuursfunctie vervullen om bestuurs- oosten in het comité .Rijkseenbeid" of van de organen van dit comité te be zetten, merkte spr- op, dat de actie van dit comité lijnrecht ingaat tegen de door partij en fractie tot nog toe gevoer de en de in het concept bedoelde poli tiek. Wanneer het verkiezingsmanifest overeenkomstig het concept wordt aan vaard, zal spr. over het standpunt van het partijbestuur inzake de onverenig baarheid van beide bestuursfuncties een uitspraak van de vergadering vragen. Het partijbestuur heeft overwogen of deze lijn nog verder moest worden door getrokken door voor te schrijven ook 'eden van de partij die bij het Comité Rijkseenheid zÜn organen een be stuursfunctie vervullen, het lidmaat schap van de partij te ontzeggen, doch was van oordeel, dat vooralsnog met de voorgestelde maatregel kon worden vol staan. Kabinet en progressiviteit Na zijn voldoening te hebben uitge sproken over de resultaten der Ronde tafelconferentie onderwierp de heer An driessen de rede van de heer v. d. Goes van Naters, enige tijd geleden in Schie dam uitgesproken aan critiek. Geen partij met enig zelfrespect, al dus spr., kan het standpunt aanvaar den. dat alleen de P. v. d. A. in een kabinet de vooruitstrevendheid heeft te bepalen. Het is een meer normale gang van zaken, wanneer wordt uit gegaan van de praemisse,«dat bij een kabinetsformatie alle partners mede zeggenschap hebben. Zo niet dan wordt aan het meest elementaire be ginsel van de parlementaire democra tie evident afbreuk gedaan. Spr. spoorde tenslotte allen aan tot krachtsinspanning ip de verkiezings tijd. waarbij de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de K.V.P. met mee' dan 32 vertegenwoordigers haar in trede in de Twcede-Kajuer zal doen. Wat de jodenvervolging betreft, acht te mr. Zaayer genoegzaam bewezen, dat Rauter schuldig was, door het zo goed mogelijk uitvoeren van gegeven beve len en door het zelfstandig ontwerpen van wettelijke maatregelen. Om dit te bewijzen citeerde de proc fiscaal uit brieven van Rauter aan Himmler en de rede van Rauter voor een vergadering van S. j.-ers. Ook inzake het bevorderen van de „arbeidsinzet" achtte de proc. fiscaal Rauter's schuld bewezen, "dij heeft alles gedaan voor het welslagen van de „ar beidsinzet". waaraan honderdduizenden ten offer zijn gevallen in die aan duizen den het leven heeft gekost. Vervolgens werd Rauter's aandeel in de door Goering bevolen meubelroof- actie uitvoerig besp iken. Na voorlezing van de desbetreffende verordening, waar uit bleek, dat Goering speciaal Neder land het slachtoffer rilde maken van zijn roverijen, omdat de Nederlanders „in haemischer Weise" hun vreugde toon- <jen over de luchtaanvallen o\ Duitsland, werd er op gewezen, dat Rauter zich wel iswaar op tactische gronden niet kon verenigen met 'jroering's plannen, maar toch wel andere ma tregeh n heeft voor gesteld, en deze maatregelen, die in strijd waren met het landoorlogreglement, schenen mr. Zaayer toe een misdrijf te zijn tegen de menselijkheid, omdat niet alleen onmisbare maar ook onvervang bare goederen werden geconfisceerd. Naar de mening van de proc. fiscaal was het onmogelijk maken, naar radio- uitzendingen van de geallieerden te luis teren. op zichzelf in een moderne oorlog een geoorloofde maatregel van de Duit sers. Het ongeoorloofde bestond echter in het confisqueren van het eigendom. Goeb- bels móge dan volgens verdachte de bij eengebrachte radiotoestellen hebben la ten weghalen, Rauter was toch de man, die de maatregel in zijn uiteindelijke vorm heeft afgekondigd en de uitvoering er van heeft afgedwongen. Maatregelen tegen studenten De actie, die na de aanslag op Seyffart tegen de studenten en vooral tegen de ..Pultokratensöhne" onder hen werd on- .dernomen, werd vervolgens behandeld. Mr. Zaayer kon niet aannemen, dat Ran ter toen alleen maar de bevelen van an deren uitvoerde. Hij heeft alles gedaan, om de studenten in handen te krijgen en daarbij gewerkt met allerlei dreigemen ten. Weliswaar kan de bezetter niet het recht ontzegd worden zich te beveiligen tegen een in zijn ogen gevaarlijke groep, aldus mr. Zaayer. maar terroristische be dreigingen. deportatie en slavenarbeid waren zeker niet de juiste middelen waar van gebruik gemaakt mocht worden Het zesde punt van de tenlastelegging werd tezamen met het zevende punt be roken: het systematisch aanwenden van iresaille-maatregelen. Reoresailles zijn :n het oorlogsrecht met absoluut ongeoor loofd, vërklaardfc mr. Zaayer, maar mo gen alleen dan worden toegepast, wan neer de bevolking zich collectief heeft gekeerd tegen de bezettende macht. Ab soluut ongeoorloofd is het zonder rech terlijke tussenkomst ombrengen van men sen. Dit geldt vanzelfsprekend ook voor de „Silbertanne"-moorden. Represailles mogen ook alleen maar als uiterste mid del aangewend worden, vervolgde de proc. fiscaal, doch de Duitsers maakten er een systeem van. Stuk voor stuk werden dan de verschil lende vormen van dit terreursysteem uit voerig besproken: de collectieve geldboe ten, de meubeldiefstal, het gevangen zet ten van onschuldigen, het gevangen ne men van familieleden van onderduikers en de ,.Silbertanne"-moorden, die „het ergste deel van Rauter's politieterreur" genoemd werden. Regiem van angst en terreur In heftige bewoordingen keerde de proo-fisc. zich dan tegen het Duitse regiem van angst en terreur. Welis waar kwamen vele bevelen uit Berlijn maar hier in Nederland was Rauter de stuwende motor. Rauter nam de beslis singen. Rauter liet alle terreurmaatre gelen uitvoeren En wanneer tenslotte door een veran- dewig in de rechtspraak in de zomer van 1944 een volkomen anarchie hier los breekt. zijn het de door zijn voorbeeld en leiding opgeroepen „boze geesten", die de chaos teweeg brengen en die hij nu niet meer volkomen kan beteugelen. Het hele Duitse volk achte mr. Zaayer schuldig aan de ellende, die in de bezet ting over Nederland gekomen is. maar in Rauter zag hij de man, die in Himm- ler's geest de Duitsers hier heeft aange spoord en l-/-.ield. Na nogmaals een overzicht gegeven te hebben van de misdaden, waarvan Rau ter in de tenlastelegging beschuldigd wordt en die de procureur-fiscaal genoeg zaam bewezen achtte, eiste de proc.-flsc. tenslotte de doodstraf, daarbij het hof vragend recht te doen aan hen, die in de strijd voor de Nederlandse onafhankelijk heid gevallen zijn. Oï Dat ondergetekende vandaag met zijn Loupske in dit hoekske kruipt, betekent niet, dat Henk van der Maze met zijn Gong van slag af is. Integendeel, zijn jongste Gongslag over „Men wil zijn aandeel" was verre van een slag in de lucht. Maar in de journalistiek bestaat nog niet de Paasvacantie en aangezien wij van de week nog niet aan slag kwa men, werd geoordeeld, dat wij vandaag maar eens aan de slag moesten gaan. Nu voelen wij ons een beetje als de koster van Dombridge (U heeft dat Paas- verhaal in Sursum Corda toch gelezen), die op Goede Vrijdag de klok ging lui den. Ja, een vreemd manneke, zo ijverig, dat hij niet zonder zijn werk kon leven. In alle bescheidenheid, zo ver hebben wij het nog niet gebracht en zonder nu een oratio pro domo te houden (wat zoveel wil zeggen als: zich zelf schoonwassen) rijst bij ons toch de vraag, of het geen vals sentiment is om dusdanige helden ten tonele te voeren. Er is nu eenmaal een tijd van komen en gaan. Weshalve wij het een even sociale als economische maatregel vinden, als de leiding van de ondernemingen zorgt, dat op een bepaald tijdstip een goede pensionnering het de oude getrouwe mogelijk maakt, zijn trouw te beëindigen en aan een jongere over te laten om trouw te doen blijken. Zulks komt ten goede aan het bedrijf en aan hét personeel. Maar die pensionnering moet natuurlijk behoorlijk zijn. Als men zijn hele leven geworsteld heeft om met zijn salaris rond te komen, dan mag de levensavond, wan neer de zorgen voor het gezin minder plegen te zijn, toch wel onbezorgd zijn. Kijk, wij stellen ons voor, dat men op de laatste van de bewuste maand tot zijn collega's zegt: „Nu luitjes, ik ga het er nu van nemen. Veel plezier en tot ziens. Ik denk nu maar: werken is voor de dom- men." Vindt U dat nu ook niet opgewekter dan in dat kosterverhaal: „Een laatste galm als van een kind, dat zijn tranen inslikt." In elk geval slikken wij liever wat anders. Zien wij elkaar vanavond nog in Schiedam? ANALYST. Onze Brusselse correspondent seint ons: Prins-regent Karei vertrekt heden per speciaal Sabena-vliegtuig naar Washing ton, waar hij door president Truman offi cieel zal ontvangen worden. Minister president Spaak vergezelt hem. Anderzijds wordt uit La Havana ver- npmen, dat koning Lgopold Maandag of Dinsdag naar Zwitserland zal vertrekken. Naar verluidt, zou de koning met het Nederlandse schip „Eemdijk" tot Rotter dam reizen, om vervolgens-van Nederland uit per vliegtuig Genève te bereiken. De 80-jarige H. P. is aan de rijksweg te Eysden tussen een muur van een win kel en een stoomwals beklemd geraakt. De oude heer zat met beide benen be klemd. Doordat de machine defect was kon deze niet teruggezet worden. Eerst na een kwartier slaagde men er in de heer P. te bevrijden. Tengevolge van de spanning kreeg het slachtoffer een zenuw schok en is 20 minuten later overleden. De machinist van de stoomwals had de controle over zijp machine verloren, doordat de stoomregelaar defect was ge raakt, waarna de wals het trottoir opreed. De rechtbank te Assen heeft de 20-ja- rige matroos L. S. uit IJsselsteyn. de 22- jarige fabrieksarbeider C. v. M. uit Utrecht en de 30-jarige typograaf G. K. te Amsterdam, conform de eis veroor deeld tot anderhalf jaar gev. straf we gens het plegen van een gewapende over val op de boerenleenbank te Tweede Ex- loermond (Dr.) in Dec. 1947. De overval mislukte door de stuntelige wijze van uitvoering. De 23-jarige bakker A. J. uit Utrecht, die zich voor die gelegenheid van de rang van eerste luitenant had voorzien, kreeg twee jaar. 2 Weerver wachting medegedeeld door i t het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Znn- dagavond: j Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla- ringen en nu en dan regen- of hagel- buien; krachtige, maar tijdelijk wat j afnemende wind tussen West en Zuid: t S iets kouder des nachts. Overdag onge- veer dezelfde temperatuur als vandaag. S 5 j 4 April: Zon op 6.09 uur, onder 19.18 J uur; Maan op 5.06 uur, onder 13.26 uur. 5 April: Zon op 6.07 uur, onder 19.20 uur; Maan op 5.24 uur, onder 14.39 uur. President Truman heeft, naar Reu ter meldt, zijn veto uitgesproken over een wetsontwerp, dat de belasting in de V. S. met 4.8 milliard dollar zou hebben verlaagd. Truman verklaarde, dat het wets ontwerp „niet verenigbaar was met de eisen van de critieke internationale toestand". Het ontwerp is door belde huizen van het congres goedgekeurd. De wet zou leiden tot een financieel tekort, al dus Truman, en wat Amerika nodig heeft is een behoorlijk overschot om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Wanneer de wet van kracht zou wor den, zou ook de staatsschuld niet kun nen worden verminderd, aldus Truman. Bovendien zou het gevaar van verdere inflatie gaan dreigen. De belastingverla ging, zoals in het wetsontwerp voor zien was onbillijk en ontijdig. I Bijna 40 procent van de voorgestelde verlaging van de inkomstenbelasting zou ten goede komen aan personen met een jaarlijks netto inkomen van meer dan 5000 dollar, die minder dan 5 procent van alle belastingbetalers uitmaken. Wat de successierechten betreft, zou bijna de gehele jaarlijkse verlaging van 250 millioen dollar slechts aan ongeveer 12.000 van de rijkste families ten goede komen. Reuter meldt nader: Het Amerikaan se huis van afgevaardigden heeft het veto van president Truman over het wetsontwerp betreffende belastingver laging met 311 tegen 88 stemmen over stemd. Het ontwerp gaat nu naar de senaat, waar, naar verwacht wordt, hetzelfde zal gebeuren. Ook de Amerikaanse senaat .eeft met meer dan tweederde meerderheid (77 tegen 10 stemmen) het veto van President Yurasn ten aanzien van het wetsontwerp betreffende bei - rver- laging overstemd. Het wetsontwerp ls daardoor r et geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1