yiruiA/r CPUICniUCPUC PHI IDA NT n.:rrrrr.rr^™-' |f|tUff L UunlCUAIrlulfNL uUUI\ANI TOENADERING van tot het Westen Russen worden wat handelbaar Berlii n Militaire PARADE in Rome Verkiezingsmanifest K. V. P. Wet Europa-hulp ondertekend NEHER weer naar Indonesië Honderd Tsjechische studenten naar ons land ZUURKOOL MET SPEK IN DE RODE ZEE Standpunt Partijbestuur inzake Comité Rijkseenheid door Partijraad aanvaard Weer een communistisch offensief DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zij wensen opheldering te geven Scheepspraet vanaf de Volendam Nieuwe instructies aan Finnen Palestijns bewind wil wapenstilstand Waarschuwing voor de communisten nieuwe vlag op schiphol NDER DE O U P E Groot waagstuk voor de vrede Franse voorzorgen Toenader ingsproces bevredigend Gedragslijn van de regering Igftl JAARGANG &E Kantoren van de Redactie en de Admi- MAANDAG 5 APRIL 1948 No. 20585 Er dreigt geen treffen mislet t? de khaki en de uurkool. om j e - h°g even vertellen over de voor .vogJping van sergeant Steentjes ken. wa'-repnrtage Holland-België "gens uit de aether te trek- s..J Voor onderhandelingen te Moskou EN OF\ DE ZALIGVERKLARING VxAN FRERE BENILDE De Indische politiek Het radiovraagstuk HET VIJF-LANDEN-PACT TWENTE KRIJGT HULP- ZENDER Voor betere radio-ontvangst BELGISCHE UITVOER GESTEGEN VERANTWOORDELIJKHEID DER PERS GOED GESPAARD IN FEBRUARI Directeur; J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX Algemeen Redacteur; H. A. PAALVAST, DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte, Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden LIeder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het departement van buitenlandse zaken te Londen heeft medegedeeld., at vo gen., uit er ijn ontvangen officiële berichten het leven aldaar zjn ge one gan^ oaat, met uitzondering van het ophouden van militaire tremen. De andere treinen „;;j - cu n]uen normaal en het verkeer langs de weg L firmat'® voortgang in twee richtingen. Het militair bestuurs 1 ieaUV "m™ani^atura) functionneert naar gewoonte, aldus de mede- j 5 6 ,'CF D0^ verklaard, dat, in tegenstelling met andersluidende ^er c. ten, e sovjetrassen niet geweigerd hebben deel te nemen aan k -- amheden van zeven subcommissies van het militaire bestuurs- ureau, doch voorgesteld hebben, op grond van tekort aan personeel, 6 aanta' subcommissies van 19 tot 10 terug te brengen. Reuter meldt ®a eG dat de stafchefs van het Berlijnse militaire bestuursbureau -.aterdag bijeengekomen zijn om de sovjetrussische voorstellen tot inkrimping van het aantal subcommissies te bespreken. Volgens een iater uitgegeven Brits communiqué betreffen de voorstellen geen belangrijke commissies. „De Britse delegatie zou elke reorganisatie. waardoor de functionnering van het bestuursbureau verbeterd zon worden, toejuichen en bestudering van de sovjetrussische voorstellen zou tot de conclusie kunnen voeren, dat zij practisch zijn", aldus de verklaring. Een officiële Britse woordvoerder Peeft Zaterdagavond nog medegedeeld, aan het Berlijnse bureau voor vei- i'gheid in de lucht, een instelling van vier mogendheden, aankondiging is gedaan van sovjetrussische luchtmanoeu- vres boven de sovjetrussische zóne Hij noemde dit een volkomen normaal ge val. De sovjetrussen zouden alleen maar jagers de lucht in sturen in ver band met hun lentemanoeuvres. Zaterdag zijn op Tempelhof 32 Da- kota's geland elk met ongeveer 2175 kilo voedsel voor de Amerikanen in Berlijn. De Amerikaanse autoriteiten te Ber lijn hebben Zaterdagavond de sovjet russische autoriteiten verzocht onmid dellijk maatregelen te nemen ter ver wijdering van de gewapende sovjetrus sische wachtposten uit het hoofdkwar tier van de spoorwegen in de sovjetrus sische zóne dat in de Amerikaanse sec tor is gelegen en sedert Vrijdagnacht door Amerikaanse politie werd be waakt. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa te Frankfort heeft bekend gemaakt, dat de speciale vrachtvluchten naar Ber lijn gestaakt worden, .,nu het weer aan goederentreinen gelukt is er doorheen te komen". Passagiers zullen nog per vliegtuig naar Berlijn moeten gaan, daar er nog geen overeenstemming is bereikt over passagierstreinen. vervanging13.'001" Brownjohn, de plaats deur in ri! Britse militaire gouver- de Ensei and. beeft verklaard, dat van haar bezettingsautoriteiten niet Brownicvf dpunt zullen afwijken, passé zag geen uitweg uit de im- houdin'é e Russen niet een redelijker 5 aannemen". Brownjohn betreurde echter de ma nier, waarop de huidige toestand te Berlijn in sommige buitenlandse bla den is beschreven. Uit sommige ver halen zou men kunnen concluderen, dat men zich op strijd voorbereidt. Wij staat» niet op het punt. zo zeide hij bij een veldslag in Berlijn te wor den betrokken. Zo is de toestand in het geheel niet. De generaal verklaarde voorts (jat er niets in de nieuwe Russische vervoers- regeling was. dat er op wees. dat het goedgedocumenteerde goederenvervoer naar Berlijn zou worden stopgezet. De sovjets hebben alleen verzocht, dat bij het passagiersvervoer passen wórden getoond. De Britten zijn hiertoe bëfeid. doch kunnen niet toestaan dat sovjet soldaten de militaire treinen binnen gaan. Het cordon der Amerikaanse mili taire politie, dat gedurende 32 uur het gebouw van het hoofdkantoor voor het spoorwegnet in de sovjet-zöne be waakte. is Zondagmorgen teruggetrok ken. Officieel werd door de Amerikanen medegedeeld, dat de politie werd te ruggetrokken, nadat de laatste gewa pende sovjetrussische schildwacht het gebouw had verlaten. In antwoord op het Amerikaans protest van 31 Maart tegen de sovjet russische maatregelen ter controle van het vervoer tussen Berlijn en dc wes telijke zones, heeft het sovjetrussisch militair bestuur te Berlijn in een brief aan het Amerikaans militair hoofd kwartier te kennen gegeven, dat het bereid is een bijeenkomst te houden met de westelijke bezettingsmogend- heden ,.ter toelichting van de details van de sovjetrussische aanvullende maatregelen ter controle van het ver keer". Zo halverwege de Rode Zee begon- ons te voelen als een half Si™* boter* gevangen in de boter- blootgesteld aan de brandend, stralen van een felle zon Daarom s. een pak van het lijf én van W i, gevallen, toen de winterkleding van het Vor». hls een jong veulen, dat Weer eerst de malse wei ruikt en is schiin»20 speel? als een jonge hond. Er te vlm>!Weer nieuw bloed door de aderen door °5len en de ferme bries, welke ons waait straat Bab-el-Mandeb tegemoet alle v Vanu't de Indische Oceaan, vaagt Ma„r es voor physieke uitputting weg. 'aat ik er nu onmiddellijk aan toe- van vii dat de troep op diezelfde dag bhn herleven, nauwelijks aan een men 'a3a3e inzinking wist te ontko- Stelt U zich voor: de troep, nog maar juist van een algehele ineenschrompe- i "g gered, kreeg des middags op het heetst van de dag, zuurkool met spek en erwtensoep met worst voorgezet. En Zoiets maak je dan mee in de Rode Zee als je het er juist met een collega over gehad hebt, hoe ze in 's hemelsnaam thuis boerenkool kunnen eten. Laat ik het niet hebben over de vleie rijen, welke onze overigens all round steward, Porky, die middag in het oor gefluisterd kreeg. Hij heeft het dat uur hard gehad, want de erwtensoep bleef erwtensoep en de zuurkool bleef zuur- p°°l. wat een steward van het formaat fjh.rky moeilijk kon verkroppen. Hij onhte dan ook bijna toen iemand aan tal2® tafel het toch presteerde om zijn aen in de gloeiende worst te zetten. is een uitstekende steward, -die ptpe?r kennelijk op gezet heeft, zijn dis te A ®h de eerbiedwaardige omvang op hezityhgen, waarvan hijzelf de gelukkige eei5 is- En Porky's malsheid, welke U.hg hste dagen nog een weinig schuil v lizohrt ter het stemmig zwart, komt wel j hi j ®r tot uiting nu de luchtigheid S- short parten speelt. Zijn oog- he i3riengedoken achter mollige wangen, da? aan zes kanten tegelijk te kun- ga'.gesp en zijn oren vangen elk woord ver 11 tti° wordt op, om zo nodig zijn erep wijzigingen in het menu te om hen bij te staan in het n d messen, welke zelfs op 'ot "aitl soms bot zijn.... van d Eonda»-^ dernem,-2*"oro ten de g ft? bij had voor deze on- bracht een paar andere solda- draden 0rn eeJ?p bet sloependek doorge- dan kwa 0 respectabel netwerk van I>1 bij Pannen Zondagmorgen 0tn half zes in alle yroeg- Onze redacteur Jan Spanjaard, aan boord van de „Volendam" is niet meer aan boord. Evenmin als de sol daten, want zowel zij als hij zijn in middels met het schip in Indië gear riveerd. De soldaten zwerven nu uit naar hun diverse standplaatsen en de persmensen vliegen intussen van het ene naar het andere uiteinde van Insulinde om te zien hoe Uw jongens het maken. Maar enkele belevenissen op de heenreis moeten nog vermeld en hier kan men lezen hoe de bevolking van de „Volendam" zich in de gloeiende Rode Zee aan zuurkool met spek en erwtensoep met worst te goed deed. Het viel hun, om zo te zeggen, wat koud op de maag te zo zwart als roet uit de schoorsteen pijp van de Volendam kr-'pen, teneinde de laatste hand te leggen aan .t spannen van 'n draad; schoorsteenpijp-mast, waar in hij ook al met levensgevaar had ge manoeuvreerd. Om tien uur was de zaak aan kant en begon de poging de P. C. J.- zender op te vangen. Bij een poging bleef het helaas. Eén t adio-toestel slaag de erin de reportage heel zwak door te krijgen, zó dat het voor de soldaat, die er met zijn oor bovenop lag, alleen ver staanbaar was. De uitslag 1—1, welke door deze luisteraar officieus werd ver kondigd, werd pas 's' avonds vin de nieuwsberichten officieel Jammer voor de jongens, die er al da- ?r™„ v?ren °P waren ingesteld en er weer waren geweest de re- sla§en. V.e zullen maar hopen een volgende keer beter. Mis schien is er in het land van „Wij leven mee... een instantie, die een radio apparaat weet op te brengen, dat een genot al» een voetbalreportage voor de jongens hier is, wèl opvangt. „Een misverstand Brigade-generaal Gaily, van de generale sltaf van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland, heeft verklaard, dat hij gaarne de vervoers- beperkingen door de sovjet-zóne met de sovjet-autoriteiten zou bespreken. Hij voegde daar echter aan toe: „Wij kunnen er niet mee accoord gaan, dat militaire treinen, wanneer zij door de sovjet-zöne rijden, worden betreden". In zijn brief, die floor het Ameri kaanse opperbevel is gepubliceerd, zegt de plaatsvervangende Russische mili taire gouverneur, luit.-generaal Dratvin, dat hij niet anders dan als een misver stand kon beschouwen de verklaring, dat er een of andere overeenkomst zou zijn inzake „het vrije en onbeperkte gebruik van de gevormde corridor", die Berlijn met de westelijke bezettingszo nes van Duitsland verbindt. „Er kan onmogelijk een overeenkomst zijn be treffende ordeloos en ongecontroleerd vervoer van vracht en passagiers door het gebied van de sovjet-zóne. want het is duidelijk, dat een dergelijk verkeer slechts zou kunnen leiden tot verwar ring en onrust in de sovjet-zöne". Dratvin's brief is hët antwoord op het Amerikaanse protest van 31 Maart, waar in Gaily zeide: „De overeenkomst, waaronder wij Berlijn binnenkwamen, voorzag duidelijk in het vrije en onbe perkte gebruik van de gevormde corri dor. Dit recht i^ als voorwaarde gesteld toen wij in Berlijn kwamen en gelijk tijdig Saksen en Thüringen ontruim den". Diner met de Russen Veldmaarschalk lord Montgomery, sstafchef van het Britse imperium, generaal Lucius Clay, de Amerikaanse gouverneur in Duitsland, en mogelijk een aantal vooraanstaande vertegen woordigers van het Franse militaire bestuur, zullen Dinsdag dineren met maarschalk Sokolofsky, de Russische militaire gouverneur, zo meldt het Duitse nieuwsbureau D.P.D De uitnodiging aan Sokolofsky en zijn plaatsvervanger, generaal Dratvin, is ruim een week geleden" verzonden, dus ten minste drie dagen voor de invoe ring der verkeersbeperkiqgen. Eerst thans werd zij aanvaard. Nadere berichten maken enig voorbe houd ten aanzien van Sokolofsky's be reidwilligheid tot dit samenzijn. „Be- Op een kabinetsvergadering onder lei ding van Paasikivi, welke drie kwartier duurde, is men het eens geworden over nieuwe instructies voor de Finse dele gatie te Moskou. De nieuwe instructies zouden gisteren door de twee leden van de delegatie, die Donderdag naar Hel- sinski worden teruggeroepen, naar Mos kou gebracht worden. Aangaande de eerste twee clausules van het tussen Finland en de Sovjet- Unie te sluiten verdrag zijn de onderhan delingen op een dooc. p..nt gekomen. Zij betreffen de gemeenschappelijke verde diging wanneer een der beide landen zou worden aangevallen. De Finnen zouden de formulering te vaag vinden, terwijl de Sovjet-Unie aan die formulering zou wil len vasthouden, maar belangrijke con cessies op andere punten zou hebben ge daan. De Finse president, die het vertrouwen van Finland en van de Sovjet-Unie ge niet, aldus Reuter, hoopt een oplossing te vinden en zou anders in overweging ne men af te treden. houdens verhip dering" staat in zijn ant woord op de u nodiging. Radio Frankfp t meldt „op grond van- betrouwbare berichten uit de oostelijke zóne", dat de grenspolitie in Thüringen en Sachsen-Anhalt provincies in de sovjetrussische zóne die grenzen aan de Britse-Amerikaanse zóne, tot 40.000 man is versterkt en dat 4000 man reser- vepolitie „met spoed naar de West- en Zuidgrenzen van Thüringen zijn ge bracht' Volgens dit radiobericht werden op drie politiemannen, die gearresteerd werden, na uit de sovjetrussische zóne gevlucht te zijn, papieren gevonden, die er op wezen, dat alle niet-communistisch personeel wordt ontslagen. De Palestijnse regering is bereid met civiele en militaire leiders van Ara bieren en Joden te onderhandelen over het sluiten en uitvoeren van een wa penstilstandsovereenkomst voor Pales tina, aldus generaal Sir Alan Cunning ham In een radiored. over de Pales tijnse radio. De rede werd vertaald in het Arabisch en Ivriet (nieuw- Hebreeuws). Cunningham deed een be roep op beide partijen. Nadat de Italiaanse minister van binnenlandse zaken Zaterdagavond in een radiorede gezegd heeft, dat er „een troepenmacht van 150.000 man. welke met de meest moderne bewapening is uitgerust, klaar staat om bij de ver kiezingen eventueel geweld met ge weld te beantwoorden", heeft het Italiaanse leger gisteren te Rome een parade gehouden, welke de grootste was sinds de dagen van Mussolini. Ruim 25.000 zwaar bewapende en ge motoriseerde militairen trokken twee uur door het centrum van de stad. waar zij inide werden toegejuicht door ongeveer 500.000 mensen.. De parade werd officieel genouden ter gelegenheid van de wederoprich ting van de historische Sardinië-gre- nadier-divisie, maar de regering heeft geen twijfel er over gelaten, dat het militaire machtsvertoon op de eerste plaats bedoeld was om met het oog op de aanstaande verkiezingen de com munisten te waarschuwen en de anti communisten gerust te stellen. De Russische en Joego-Slavische mili taire attaché's sloegen met andere bui tenlandse vertegenwoordigers de parade gade. Negentig tanks, waaronder 8 Ameri kaanse Shermans, tal van Britse gevechts wagens en Bren-gun-carriers en meer dan 80 stukken zware artillerie donder den door de Via dei fori Imperiali. Terwijl de Italiaanse regering de leger macht liet paraderen ten einde te laten zien, hoe toegeslagen zou worden bij een eventuele politieke opstand, hielden over al in het land vooraanstaande sprekers toespraken tot hun kiezers. Er waren weinig berichten over orde verstoringen, alleen joeg in Gorizia, na bij de Joego-Slavische grens, een anti communistische groep een communisti sche vergadering uiteen, waarbij enige gewonden vielen. De politie heeft in de provincie Napels een groot aantal verborgen wapens ge vonden, waarbij 1 ion ontplofbare stof fen. Het merendeel ervan bevond zich in het bezit van communisten en leden van andere linkse partijen. De politie nam 75 perSonen in hechtenis. Het Italiaanse ministerie van defensie heeft naar aanleiding hiervan een belo ning van 1 millioen lire uitgeloofd voor inlichtingen, die kunnen leiden tot nieu we ontdekkingen van verborgen wapens en ammunitie. Aan de vele nationale vlaggen, die reeds regelmatig op Schiphol waaien, zal Hongaarse vlag worden toegevoegd. »/ri; LApril za' de Honrcarse luchtvaart Mij „MaszQvlet" een bijzondere vlucht Budapest-Praag-Amsterdam ondernemen, inrnf vertrekt de volgende dag om 10.00 uur weer naar Budapest. o* De behandeling van bet ontwerp-verkiezingsnianifest in de Partijraads vergadering van de K.V.P. Zaterdag te Utrecht heeft heel wat tongen in beweging gebracht. Uit de wijdlopige en dikwijls principiële be schouwingen kreeg men de indruk, dat het om een beginselprogramma ging en niet over een samenvatting van de belangrijke geestelijke en materiële vraagstukken, waarmee de Partij zich bezig houdt en die zo praegnant mogelijk naar voren gebracht moeten worden. De psychologie, juist van zóveel betekenis in de propaganda, werd hierbij zo goed als geheel over het hoofd gezien. Werd enerzijds gepleit voor een zo kort mogelijk manifest, waarvoor zeer veel te zeggen valt, anderzijds verzocht men een hele reeks van punten eraan toe te voegen en er waren enkele afge vaardigden, die de paragraaf over de geestelijke volksgezondheid uitgebreid wensten te zien tot zG iets als een hand boek over moraal. De voorzitter, de heer J- W. Andries- sen, heeft geen gemakkelijke taak gehad, maar het dient gezegd dat hij de ver schillen aardig wist te overbruggen door hier iets aan het manifest toe te voegen en daar iets te laten vervallen En wist hij er niet zo spoedig uit te ko men, wat bij de soms verwarde discus sies geen wonder was, dan bracht de toezegging, dat het Partijbestuur een en ander nader zou ove wegen, altijd red- ding. Zo is de Partijraad van deó middags half één tot des avonds zes uur, de pau ze wellicht uitgezonderd, met het manifest bezig geweest. Te voren had de Partijraad bijna twee uur nodig om een door het bestuur voor gestelde .wijziging in de techniek van de stemming voor de gr°slijst goed te keu1 ren en er is eerst zo waar nog gestemd over de vraag of dit voorstel een regle mentswijziging inhield, een dunkt ons ju ridisch puzzle, en daarna over de kwes tie of het al dan niet n strijd 'was met het reglement. Eerst toen is het voor stel van het Partijbestuur z h. st. aan vaard. De debatten over het ontwerp-verkie- zingsmanifest brachten allereerst de opmerking, dat het voor de massa niet erg begrijpelijk was en ook al door de te grote omvang niet zo gemakkelijk bij de gewone man zou inslaan. Een ander vond er niet sterk genoeg in uitgedrukt, dat de K.V.P. een begin selpartij is, maar dit bestreed de heer Andriessen met de aanhef van het mani fest nog eens voor te lezen. Wel wordt overwogen een bijzonder punt naar voren te brengen. De ondertekening van de wet voor het hulp-programma voor Europa door Ame- rika's president Truman die tegen 18 uur Ned. tijd Zaterdagavond was gearran geerd, heeft met enige plechtigheid plaats gehad. Toen hij de wet tekende, zei Truman o.m.: „De ondertekening van deze wet is een zeer belangrijk gebeuren voor de wereld, die naar het voortduren van de vrede streeft." Truman vervolgde met te zeggen, dat het Amerikaanse program voor hulp aan het buitenland wellicht „het grootste waagstuk op het gebied van opbouwend staatsmanschap" was, ooit door enige natie ondernomen. President Truman zeide te geloven, dat het Amerikaanse volk door deze wet be wees de voorwaarden voor de vrede over de gehele wereld, alsmede „de vrije in stellingen" te willet handhaven en dat daardoor „vrije mannen én vrouwen overal hernieuwde hoop zullen krijgen, In Frankrijk zullen 54 „beveiligings eenheden" worden gevormd, die de po litie behulpzaam zullen zijn bij de hand- uaving van orde en veiligheid, zo wordt officieel meegedeeld. Deze voorzorgsmaatregel is genomen, zo neemt men aan, in verband met drei gende stakingen in de komende zomer. De eenheden zullen worden, gebruikt voor de bewaking van vliegvelden, ha vens, spoorwegen en grenzen. Zij zullen door een gemeenschappelijk hoofdkwar tier worden geleid. De bekendmaking van de nieuwe be veiligingsmaatregel valt samen met een verklaring van de minister van binnen- londse zaken, Jules Moch, dat hij „de wPlLm,!M repubiiek z°u handhaven, van welke zijde zij ook zou worden bedreigd." De minister heeft Zondag de commu nisten gewaarschuwd, dat krachtige maatregelen tegen hen zouden wordfn genomen, als zij een nieuwe serie stakin gen zouden ontketenen. Moch sprak te Sete in Zuid-Frankrijk. Hij zei, dat de stakingen vat. November en December van het vorig jaar door de communistische partij waren verwekt, die daarbij op bevel van de Kominform handelda- dat eenmaal vrede op aarde zal heersen." De president moet n nog een admini strateur benoemen die de leiding van het regeringsbureau voor verscheping der goederen zal voeren. In verband met deze functie is' het meest genoemd de naam van Paul Hoffman, president-commissaris van de firma, welke de Studebaker-auto- mobielen produceert. Hoffman is reeds opgetreden als regerh'gs-adviseur inzake buitenlandse handel en internationale wederopbouw. Nederland op de vierde plaats Het grootste gedeelte van de eerste scheepsladingen is bestemd voor Groot Britannië en Frankrijk, Welke landen bijna de helft zullen krijgen van de goe deren, ter waarde van een milliard, die beschikbaar zijn voor het begin van de uitvoering van het plan-Marshall. Vijftien van de zeventien landen, die aan het herstelprogramma deelnemen, zullen hun aandeel ir; de eerste scheeps ladingen krijgen. Zwitserland en Portu gal werken wel aan het plan mede, doch daar zij vrijwel geen hulp nodig hebben, komen zij waarschijnlijk niet in aanmer king. Italië zal op de derde plaats worden bedeeld, waarna volgen Nederland en West-Duilsland. De v°lgorde der ove rige landen is: België, Luxemburg, Oostenrijk, Griekenland, Denemarken, Ierland, Noorwegen, Zweden en IJs land. De eerste scheepsladingen zullen voor namelijk bestaan uit kolen, graan, vet ten, olie, katoen en petroleum. In de St. Pieter te Rome is broeder Bénilde gisteren plechtig zalig verklaard De plechtigheid begon met een Hoog mis. opgedragen door kardinaal Tede- sehini, in tegenwoordigheid van twaalf kardinalen, tientallen aartsbisschoppen en bisschoppen en duizenden priesters en vertegenwoordigers van Katholieke scho len uit geheel Europa, maar in het br zonder Frankrijk, België, Italië Spanje. Natuurlijk werd vooral de tekst over de Indische politiek .onder de loupe ge nomen en hetgeen ge^gd werd over een verschil in formulering in het urgentie- program en het manifest gaf de voorzit ter aanleiding nadrukkelijk op te mer ken, dat de candidaten voor de Tweede- Kamer ook het manifest mSeten onder schrijven. De Partijraadsvergadering heeft de In dische politiek reeds goedgekeurd. De Verkiezingsraad zal hebben uit te ma ken of er onder de candidaten gepronon ceerde figuren uit het comité Rijkseen heid zijn, waarvoor in de vergadering vrees bestond. N Dit zeer gewichtige punt kwam op nieuw ter sprake aan het einde der ver gadering, toen er over een motie, die de goedkeuring van het manifest inhield en bovendien een uitspraak, dat een lid van de K.V.P., die een bestuursfunctie heeft geen bestuurslid van genoemd co mité of zijn organen kan zijn, gedebat teerd werd. Letterlijk hield deze motie, die van Nijmegen afkomstig was, in, dat de Par tij verklaart, dat de tekst van het vast gestelde manifest moet worden be schouwd als authentieke uitwerking voor de kómènde legislatieve periode van de betreffende punten -an het urgentie program 1946 en ter kennis gebracht zal worden aan de Kamerleden en de voor lopig aangewezen candidaten. De partij voorzitter wees erop, dat zulks impliceerde, dat de Partijraad het standpunt van het Partijbestur inzake de onverenigbaarheid van genoemde bestuursfuncties onderschreef, maar hiertegen kwam mr. Witte van de jonge renorganisatie in het geweer. Hij kon zich heel goed voorstc'len, dat een lid van het comité Rijkseenheid het mani fest onderschreef, maar hét toch niet ge heel en al met de' Indische politiek van de K.V.P. eens was. Bovendien vond hij het bezwaarlijk ove. een dergelijk ge wichtig punt te stemmen, terwijl nog maar 1/3 van de afgevaardigden aan wezig was, waartegen de voorzitter te recht inbracht, dat men te voren wist. dat deze zaak in behandeling kwam. Alleen met de stem van de heer Witte tegen werd de motie aangenomen en daarmee besloten, dat bestuursleden uit de K.V.P. geen bestuursleden van het comité Rijkseenheid of zijn organen kunnen zijn. Mr. F. Teulings had in het manifest een uitspraak over het radiovraagstuk gemist, wat hij zich overigens goed kon voorstellen, ómdat de redactie in het urgentieprogram niet meer beantwoordt aan de ontwikkeling, die het vraagstuk doorgemaakt. Hij voegde daaraan toe, dat de uitvoerende krachten van het radiobestel op een afgrijselijke manier gehinderd worden door bindende voor schriften van de sfaat. De voorzitter wees erop, dat over de ze aangelegenheid binnenskamers nog beraadslaagd wordt en een commissie van het Centrum voor staatkundige vor ming aan het werk is. Men kan niet zonder meer zegge dat men niet meer gebonden is door hetgeen er over de ra diokwestie in het urgentieprogram staat, wat ernstig is voorbereid. Het Partijbe stuur zal nu de verdere ontwikkeling af wachten en eventueel daarover nog iets aan het manifest toevoegen. .Het partijbestuur bekijkt nader of nog uitbreiding dient gegeven aan hetgeen gezegd is over de internationale samen werking, in het bijzonder de Benelux, waarbij ook op de culturele samenwer king wordt geattendeerd. In het mani fest werd voorts opgenomen, dat ge streefd wordt naar toepassing van het beginsel van progressie in de kinderbij slagwet ook oor het overheidsperso neel, gelijkstelling van bijzonder met openbaar onderwijs, eveneens voor land en tuinbouw, een behoorlijke prijzenpo litiek, waardoor de arbeid an boeren en tuinders, maar ook van boerenarbei ders beter wordt beloond, bescherming van het particuliere bedrijfsleven, een vereenvoudiging van de belastingwetge ving, zuinig beheer der overheidsfinan ciën. Het woord nieuwe oorlogsdreiging werd vervangen joor toenemende inter nationale spanningen. Gezocht wordt nog naar een passus inzake de verdeling der woonruimte, terwijl h laatste punt zal luiden: spoedige Voorziening met ge bruiksgoederen voor zover de economi sche positie het maar enigszins toelaat. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en Groot-Britan- nië ondertekend te Brussel op 17 Maart 1948. Of het al tot Analyst doorgedrongen was, dat de zomer in aantocht is, werd gevraagd. En of! „The ladies" thuis van stekeltje tot bakvis ontketenen ware voorjaars- stormen door kibbelpartijen over de ko mende zomertoiietten. En laat de mini- ter nu nog vijf textielpunten extra aan wijzen in plaats van aan de gezinshoof den vijf tientjes te doen verstrekken. Enfin! Of Analyst gemerkt heeft, dat met Pasen door de Rijksbemiddelaars geen gratificatie werd aanbevolen om de extra rantsoenen te bekostigen, luidde de twee de vraag. En of! Denkt men soms, dat Analyst zijn inkomen niet meer kan overzien7 Maar nu moet men niet steeds zo on geduldig zijn. Het kan altijd nog best ge beuren. dat die gratificatie volgend jaar komt. De Rijksbemiddelaars hebben al meer een jaar nodig gehad om een be slissing te kunnen nemen. Enfin! Of het misschien en bij de derde vraag kwam de aap uit de mouw niet gewenst zou zijn om thans reeds een vacantie-toeslag te propageren. En of! Dat kost niets en kan slechts voordeel brengen. Wij hopen, dat dit eerbiedwaardig col lege even tijdig de zomer in het hoofd zal krijgen als de steller van de vragen. Wanneer de Rijksbemiddelaars eens zo hard liepen, dat zij off-side kwamen te staan, dan zou geen scheidsrechter fluiten en geen speler appelleren. Uiteraard zou het uilen brengen naar Athene zijn of om in de zomerse sfeer te blijven water dragen naar de zee, indien hier betoogd ging worden, dat en waarom een vacantie-toeslag nodig en billijk is. Doch, zult U tegenwerpen, het duurt geen jaar meer, voor het vacantie-seizoen begint. Dat valt niet tegen te spreken, maar U moet ook niet insinueren, dat de bemid delaars altijd twaalf maanden nodig heb ben; met de helft zijn zij ook wel eens tevreden. Bovendien, vorig jaar hebben zij een desbetreffend advies samen gesteld. Waar schijnlijk is daarvan nog wel een door slag op te diepen. Zou echt prettig zijn. En of! ANALYST. Er is een oplossing gevonden voor de slechte ontvangst van de radio-uitzendin gen van Hilversum II in Twente. Twente krijgt nl. een hulpzender, waaruit mettertijd eén regionale zender kan groeien. Voor de proefnemingen, welke aan de installatie van de defini tieve aender vooraf moeten gaan. heeft men een originele vondst gedaan. De zendinstallatie aal opgehanden worden tussen twee fabrieksschoorstenen in het hart van Hengelo. De proefnemingen be ginnen reeds over enkele dagen, waar door onmiddellijk veel betere ontvangst voor centraal Twente wordt verwacht. De Belgische uitvoer in Maart had een waarde van ruim frs 5% milliard. De totale uitvoer in het eerste kwartaal van 1948 beliep frs 17 milliard tegen frs 11.8 milliard in de overeenkomstige periode van 1947. Oud-minister Neher, gedelegeerde van het opperbestuur van Indonesië, is giste ren van Schiphol haar Indonesië vertrok ken. Bij zijn vertrek sprak de ex-minister to», de aanwezige journalisten over de grote verantwoordelijkheid van de Ned. pers ten opzichte van Indonesië. Met name over de plicht tot juiste weergave van de woorden van Ned. gezagspersonen omdat elke verkeerde weergave ernstige gevolgen ginds kan hebben. De heer Neher sprak als zijn verwach ting uit, dat de ronde-rafelconferentie tussen Nederland en Indonesië nog voor de komende zomer zal worden gehouden, van de radio de laatste twee jaar heeft „De besprekingen op deze conferentie Naar aanleiding Van de ongerustheid, die in vele kringen heerst met betrekking tot de toelating van de Tsjechische stu denten hier te lande, wordt ons van be voegde zy'de het volgende medegedeeld: De regering is bereid een aantal Tsje chische studenten, voorlopig op eifn ge tal van 100 bepaald, toegang tot Neder land te verlenen. De Ned. afdeling van de „Worlds Students Relief" heeft een organisatie opgebouwd, om» voor het gastvrij onderbrengen van deze Tsje chische studenten zorg te dragen. Op 12 Maart is een bespreking gehou den tussen de minister van justitie, de rectoren van de universiteiten te Leidep en te Amsterdam en vertegenwoordigers van de „Worlds Students Relief" om het verblijf van Tsjechische studenten in Ne derland te organiseren Op 3 April is een nadere bespreking ge houden, waarbij ook de rector-magnificus van de Nijmeegse Universiteit en verte genwoordigers van studentencorporaties aanwezig waren Van regeringszijde is uiteengezet, dat het onmogelijk was de grenzen zonder meer voor Tsjechische studenten open te stellen. Dit zou tot gevolg hebben, dat allerlei verkeerde elemenen zich onder valse voorspiegelingen in Nederland zou den vestigen, terwijl bovendien in dat geval Nederland de gehele last zou te bevorderen, dragen krijgen van een vraagstuk, dat door de Westerse staten gemeenschappe lijk moet opgelost worden. De Tsjechi sche studenten, die zonder toestemming van de bevoegde Ned. overheid de grens hebben overschreden en deswege worden aangehouden, worden in de gelegenheid gesteld de nodige gegevens omtrent hun persoon te verschaffen, maar moeten dan terugkeren naar Duitsland, waar de En gelse en Amerikaanse bezettingsautoritei ten doorgangskampen voor hen hebben ingericht. Hun aanvrage om verblijf hier te lande wordt met bekwame spoed on derzocht. Teneinde de afhandeling van deze ver zoeken nog te bespoedigen en zich een volledig beeld van de toestand te vormen, zal een commissie, samengesteld uit een tweetal professoren en een tweetal ver tegenwoordigers van de studentencorpo raties, vergezeld van het hoofd van de rijksvreemdelingendienst en een Ned. ver tegenwoordiger van de PCI R.O. (de voorbereidende commissie voor de inter nationale vluchtelingenorganisatie, uit gaande van de Ver. Naties) zich naar de doorgangskampen in Duitsland begeven. Bovendien wordt van de zijde van de Ned. regering contact opgenomen met na burige landen, om een billijke spreiding van de hulpbehoevende Tsjechische stu denten over de verschillende landen te zullen, naar wij hopen, van doorslagge vende betekenis zijn voor de definitieve overdracht van de souvereiniteitsbe- voegdheden aan de Verenigde Staten van Indonesië." De militaire toestand ten slotte noemde de heer Neher gunstig, „dank zij de naleving van de op de „Ren ville" gesloten overeenkomst tot wapen stilstand, waaraan de republiek zich bin nen de grenzen van het redelijke heeft gehouden." De ministers Drees en Jonkman, als mede de directeur-generaal der P.T.T., do heer T. van Houwelingen en de heer P. J. Bannier, gecommitteerde voor Indische zaken op het departement van overzeese gebiedsdelen, deden de heer Neher op het vliegveld uitgeleide. Zaterdag had een man van A.N.P. een orderhoud iet de ex-minister. Sprekend over de politieke onderhandelingen met de republiek, welke momenteel in volle gang zijn uitte de heer Neher de stellige verwachting, dat men erin zal slagen om tot een redelijke grondslag voor een de finitieve oplossing m:t de republiek té komen. Wel zijn nog vele en belangrijke moeilijkheden te verwachten en moet men niet rekenen op een zeer spoedige overeenstemming. Op een vraag over de interne njoeilijk- heden in de republiek, antwoordde de heer Neher, dat vanzelfsprekend ook in de republiek geen gelijkgericht politiek inzicht bestaat en op grond van deze ver schillen bestaan ook hier en daar span ningen. Mijn indruk L echter, dat de'hui dige republikeinse re.-erini. aan gezags- kracht wint en dat de bevolking van de republiek in stijgende mate bereid is het republikeinse regeringsbeleid te volgen." Tenslotte gaf de heer Neher blijk van vertrouwen in de realiteitszin van de re publikeinse minister-president, Moham- med Hatta. Het bedrag van de inleg bij de Alge mene spaarbanken gedurende de maand Februari jl beliep 32.322.126 (v.m. 34.139 120), dat der terugbetalingen 26.179 971 (v.m. 27.818.907), zodat meer is ingelegd dan terug betaald 6.142.155 (v.m. 6.320.213). Over de maanden Januari en Februari tezamen was het bedrag van de inleg 66.461.246 en dat van de terugbetalingen.53.998 878, derhalve een overschot van inleg boven terugbetaling van 12 462.368. Wat de Bankspaarbanken betreft be droeg de inleg van Februari 3.624.394 (v.m 3.090.993) en de terugbetaling f 2.579.059 (v.m. 1.932.951). Over de maanden Januari, Februari tezamen be droegen inleg en terugbetaling reSP. 6.715.387 en 4.512.010

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1