Finnen en Russen tekenen hun ontwerp-ver dra g Weerbericht! De Amerikaanse mode Over Waterstaat en verkeer Van Klaveren wint van Jones Geslagen mannen in de regen 1 w MILITAIRE CLAUSULES BEPERKT DE MISSIE AAN DE GOLF VAN BENGALEN Minister Fiévez pleit voor centraal- geleicle defensie-politiek ■KKjgg WOENSDAG 7 APRIL 1948 PAGINA 2 Naar Reuter verneemt, heeft de Finse delegatie te Moskou het ontwerp van een verdrag van militaire hijstand en vriendschap met de Sovjet-unie getekend. In welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat de Finse handelsdelegatie te Moskou de Sovjet-unie heeft* overreed de Finse visie van bepaalde artikelen van het gisteren getekende verdrag van wederzijdse bijstand te aanvaarden. Zachter des nachts Last van aenuwen? Mgr. Bonter over de strijd in India Gezien door een Parijse Engelsman En prijst de medewerking van Engeland Medewerking van Engeland Convooibesckerm ing Allerlei Mohammedanen en Hindoes O Scherpe aanval van ir. Kraayvanger De vliegveldkwestie Kleinere ontwerpen RUIT-NIEUWTJES INTERN- BOKSWEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM KAPTEYN TER DOOD VEROORDEELD STAATSLOTERIJ Zuid-Sumatra Toen kwam de zon!,... M> W> NOODLOTTIG ONGEVAL „Jk beschouw 't as vacantie..." B FLJ ARTKAMPIDEMSCH AP VAN (NOORD-BRABANT SCHAAKRUBRIEK I De indruJc in Londense diplomatieke kringen is, dat de Finse delegatie alleen gemachtigd was het verdrag zonder ver der overleg met haar regering te onder tekenen, indiep aan Finlands bezwaren tegen de eis van de sovjet-unie met be trekking tot de omstandigheden, waarin Finland militaire hulp zou ontvangen, werd tegemoet gekomen. Naar gemeld wordt,- hebben de sov jet-minister van buitenlandse zaken, Moiotof, en zijn collega's het Finse ver zoek ingewilligd, dat een bepaling zou worden opgenomen in de militaire clau sules van het verdrig, waardoor Fin lands activiteit in geval van oorlog wordt beperkt tot de verdediging van het eigen grondgebied en Finland zeil zal beslissen, wanneer het met een aanval wordt bedreigd. Naar voorts gemeld wordt, hebben de Finnen verzachting gekregen van de clau sules, die bepalen, dat beide landen hun buitenlandse politiek dienen te coördi neren. President Paasikivi heeft gisteren middag de voorzitters van de politieke partijen èn van de parlementsfractie^ ont vangen om hen van het verdrag op de hoogte te stellen. Nadat het Finse ministerie van buiten landse zaken officieel bevestigd had, dat de Russen en de Finnen overeenstemming bereikt hebben over de inhoud van het door Rusland voorgestelde verdrag vari vriendschap en wederzijdse bijstand, ver nam Associated Press uit gezaghebben de bron, te Helsinki, dat Rusland door dit verdrag geen nieuwe bases in Finland zal verwerven. Door dit verdrag zal Finland onvermij delijk hechter in het oostelijk blok van Rusland betrokken worden, doch het zal zijn politieke onafhankelijkheid behou den, zo zeide men in politieke kringen in de Finse hoofdstad. Nadat het verdrag in Moskou onderte kend is, zal het door het Finse parlement geratificeerd moeten worden. De meerder heid in het parlement heeft zich, zoals bekend, tot nog toe krachtig tegen het aangaan van militaire banden met de sovjet-unie verzet. In de kringen van Finse politieke waar nemers wordt een' dramatisch debat in het parlement voorspeld. De letterlijke tekst van het pact wordt klaarblijkelijk nog voorbereid. Het feit, dat het mogelijk was, om zo snel na de terugkeer naar de conferen tietafel in Moskou van de twee delega tieleden, die president Paasikivi hielpen bij het formuleren van zijn laatste in structies naar aanleiding van de Russische voorstellen, tot een accoord te komen, geeft aanleiding om te veronderstellen, dat het verdrag de rechtmatige belangen van Finland zal respecteren, zo schreef het blad van de Zweedse Volkspartij „Nya Pressn." Aan de inhoud van het verdrag is het [volgende ontleend: Indien Finland of de Sovjet-Unie het voorwerp zouden zijn van militaire agressie van de zijde van Duitsland of van een bondgenoot van Duitsland Weerverwachting medegedeeld door Bilt geldig tot j het K.N.M.I. te De Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele buien en later verspreide opklaringen. Matige J t tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. In de nacht iets zachter, vooral in het Oosten van het land. J Morgen overdag ongeveer J temperatuur als vandaag. Donderdag 8 April: Zon op 6.00 uur, onder 19.25 uur; maan op 6.02 uur i onder 18.16 uur. dezelfde t welke ook zou Finland, getrouw aan zijn plicht als onafhankelijke staat, op zich nemen, deze agressie terug te drij ven. In dat geval zou Finland alle strijd krachten, waarover het beschikt ter ver dediging van zijn integriteit, zowel te land als ter zee als in de lucht, op de been brengen, doch uitsluitend op Fins grondgebied, zulks overeenkomstig de krachtens de in het huidige verdrag ge formuleerde en op zich genomen ver plichtingen, en, indien noodzakelijk, met hulp van de Sovjet-Unie, of in samen werking met h<aar. De contracterende partijen zullen on derling overleg plegen ingeval van be dreiging door een agressief leger. De contracterende partijen bevestigen hun voornemen, om op de meest oprechte wijze hun aandeel bij te dragen in alle pogingen, die ten doel hebben, de vrede en de internationale veiligheid te consoli deren in overeenstemming met de doel einden en de beginselen van de organi saties der Ver. Naties. De partijen verplichten zich Heen al- Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen- liantie van welke aard ook aan te gaan en niet deel te nemen aan welke coalitie ook tegen een harer, zoals is voorzien in het te Parijs getekende vredesverdrag De partijen verplichten zich in een geest van samenwerking en vriendschap de economischp en culturele betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Finland te ont wikkelen en te versterken. De partijen verplichten zich tot de niet inmenging in de binnenlandse aangele genheden van de andere staat. Het verdragzal aan ratificatie onder worpen worden en voor een periode van tien jaar geldig zijn. Het verdrag zal in werking treden op de dag van de uitwis seling der ratificatie-oorkonden, welke zo spoedig mogelijk te Helsinki zal ge schieden. Indien een der beide partijen het ver drag niet binnen een jaar voor het af lopen opzegt, wordt het automatisch met vijf jaar verlengd. Van onze verslaggever). Na een verblijf van negen jaar in een der warmste streken an het dominion India keerde, zoals wij reeds meldden, mgr. W, Bonter naar zijn geboortestad Amsterdam terug. Om rust te nemen na deze lange werkperiode in zijn diocees met vele en grote problemen, maar ook om hier belangstelling en materiële hulp te vragen voor dat werk. In de pastorie van „De Posthoorn", zijn oude parochie, spraken wij daarover (Van onze Parijse mode-medewerkster) Het is tegenwoordig gewoonte geworden, dat een couturier als hij van een reis naar Ame rika of Australië terugkomt, een persconfe rentie houdt om zjjn bevindingen te vertellen. Molyneux, „de captain" zoals men deze Parijse Engelsman noemt, was deze traditie getrouw en sprak ons over de kleding der Amerikaanse vrouwen, zoals hij dit in New York of Hollywood gezien had. Om te beginnen zei hij dat nog lang niet alle Amerikaanse vrouwen lang gekleed gaan. Het Met de voortgezette behandeling van de Marine-begroting is gisteren het grootste deel van de middag heengegaan. Op de communisten n» gaf de gehele Senaat zijn sanctie aan de plannen van de minister ad interim, die nog eens in den brede zijn beleid heeft verdedigd. Daarna werd aangevangen met de begroting van Verkeer en Waterstaat, welker behandeling Woensdag wordt voortgezet. Evenals in de Tweede Kamer deed minister Fiévez bij de beantwoording van de sprekers uitkamen dat ook de regering het interimaat een te grote belasting acht voor één bewindsman en dat Z.Exc. per soonlijk tegen een departement van De fensie gekant is. Niettemin voegde hij er thans aan toe is er toch alles te zeggen voor een centraal geleide defensie-politiek. Daarbij heeft de minister de V. S. en Engeland op het oog, die afzonderlijke departemen ten voor zee-, land- en luchtmacht bezit ten met afzonderlijke ministers, aan wel ke dignitarissen dan een vierde minister wordt toegevoegd met een leidende en coördinerende functie. Voor ons land »ou een besetting der defensie-departementen met vier minis ters te luxueus sijn; zelfs sou een figuur van drie secretarissen-generaal met één minister niet conform de pas voorgestel de grondwetsrevlsio aanvaard kunnen worden. Niettemin bljjlt volgens Z.Exc. centrale céördlnatle een wenselijkheid der eerste orde. Uitvoerig heeft de minister zich bezig gehouden met de bijzonderlijk door baron Van Voorst tot Voorst (K-V.P.) en de heer Algra (a r.) betreurde vertraging bij de verwezenlijking der vlootplannen, zo dat dezen zich slechts node bij de geleide lijke inkrimping van drie smaldelen tot één konden neerleggen. Waarbij Z.Exc wederom gelijk aan de overzijde van het Binnenhof, er alle nddruk op legde dat wat hij nu voorstelt, reeds de inspanning van alle krachten zal eisen om het met de beschikbare middelen (inclusief het spaarpotje van 150 millioen uit de vorige begroting) te verwezenlijken. Meer acht Z.Exc. stellig niet uitvoerbaar. En hij legde nader uit, hoe de snel ver anderende omstandigheden telkens nieu we perspectieven openen. Zijn wij tot heden op eigen aanbouw aangewezen, waarbij geen half werk mag worden ge daan 2/3 van de kosten gaan aan loon heen), en verouderd materieel geen uit gangspunt kan vormen, er hebben zich thans nieuwe mogelijkheden geopend waarbij aan het overnemen van buiten lands materiaal mits het volwaardig is, zou gedacht kunnen worden. Z.Exc. doelde ongetwijfeld op het pas gesloten Westerse pact dat ons in tegenstelling mat de daarover verbreide geruchten er niet met een koopje doet afkomen doch tot belangrijke offers zal nopen. Samenwer king zullen wij moet§n bieden zover als onze draagkracht het veroorlooft. In verband waarmee de minister met zekere voldoening mocht gewagen van de belangrijke steun, die Groot-Brittanme de laatste dagen zo over de tong gegaan onze vloot heeft geboden. Zo is de be talingsperiode voor het vliegtuigmoeder schip van 4 tot 12 jaar verlengd; en heb ben wij o.m. net' werkschip „Vulcan en enderzeeboten in bruikleen gekregen. Nog eens nu naar aanleiding van goedkeurende uitspraken der beide bo vengenoemde afgevaardigden inz%.e zijn voortreffelijke verdediging in de Tweede Kamer van de bouw van kruisers heeft de minister uitgeweid over doel en be tekenis van de door hem beoogde smal delen waarin vooral ter bescherming van de koopvaardij (de taak in Indië kwam terloops ter sprake) de kruiser onmisbaar is. Aan grote mogendheidje spelen denken wü niet; slagschepen laten wij aan ande ren over, maar wij moeten beschikken over een apparaat tot bescherming van onze handel en daarvoor is een harmo nisch geheel een op elkaar ingespeeld team nodig, 's ministers smaldeel. Bij de behandeling der détails waar op Z.Exc. niet al te diep wilde ingaan met het oog op de communisten, wier verontwaardiging over een uitlating van prof. Molenaar (V.V.D.) inzake mogelij ke sabotage bij de bouw van marine-sche pen hij liet vopr wat zij was beant woordde de minister een aantal vragen van baron Van Voorst tot Voorst en leg de hij deze uit, hoe hij zich voorstelt zijn personeelspolitiek aan te passen aan het uitdijen der plannen nopens de smal delen. Op het ogenblik is zij gericht op een vlootsterkte van 20.000 man in 1953, die men hoopt te bereiken medio 1952, wanneer het eerste smaldeel zal zijn af gebouwd. Voorts beloofde Z.Exc. zijn be roep op de handelsvloot ter zake tot een minimum te zullen beperken; en deelde hij de heer Vixseboxse (c.h.) mede, voor lopig bij leger en vloot vrouwelijke hulp niet te kunnen missen. Er zijn momenteel 700 Marva's in dienst; zodra meer nor male toestanden terugkeren, zal dit aan tal worden herzien. Toen Mgr. Bouter in 1929 tot bisschop van Nellore werd gewijd, had hij reeds een periode van negen tropenjaren achter de rug. Hij kreeg van zijn superieuren van Mill Hill de opdracht het diocees zo spoedig mogelijk rijp te maken voor overdracht aan de inlandse geestelijkheid Toen Mgr. Bouter bisschop werd, had hi; 17.000 diocesanen, maar in 1940 waren er reeds 50.000. In dat jaar werd het diocees gesplitst. Het beste deel kwa.n onder een inlandse bisschop, die met in landse geestelijken verder werkte, Mgr. Bouter hield 17.000gelovigen over en ging weer pionierswerk verrichten. Nu zijn er 22.000 katholieken en 2000 ka- thechumenen, er zijn 60 priesters, 44 van Mill, waarvan 16 inlandse. Het bisdom Nellore ligt in het Zuiden van het dominion India aan dë Golü van Bengalen. Het is twee maal zo groot, als Nederland en heeft een bevolking van 5.5 millioen inwoners. Het is maar een klein deel van het enorme voormalige Brits Indië dat een bevolkikng heeft van 404 millioen. Hiervan zijn 240 millioen Hindoes, 90 millioen Mohammedanen, 8 millioen Christenen, waarvan 4,5 millioen katholieken: De voormalige Britse Kroonkolonie is thans verdeeld in een Mohammedaan^ deel, Pakistan geheten, en een Hindoe- deel, dat India heet. Het is voor Mgr.. Bouter een grote teleurstelling geweest dat deze splitsing een feit werd. Nog zijn beide delen dominions, maar het zal wel niet lang meer duren of ze worden ge heel onafhankelijk. En wat zal dan het gevolg zijn van de scheiding en dat ter wijl een groot deel van Pakistan als een enclave in het Oosten van India ligt? De strijd tussen Hindoes en Mohamme danen is van een geweldige tragiek. Twee volken die beide vrij wilden zijn, beoor logen elkaar op leven en dood. Gelukkig is het ergste thans weer voorbij, maar er is niet één Mohammedaan die in India durft te blijven leven. En toen bij Cal cutta die vreselijke bloedbaden begonnen, doodden de Hindoes voor ieder slachtof fer vier Mohammedanen. Nu is het nog woelig in de omgeving van Kashmir maar in het Zuiden, in Nellore ook, is het thans wel rustig. Wat heeft dit alles voor consequenties voor de Missie? De regering en de ho gere ambtenaren staan niet vijandig te- genover h^t katholicisme, maar in som- mige delen de lagere ambtenaren wel. Het geloof moet niet alleen beleden maar ook gepropageerd worden en zelfs Ghar di was daar een tegenstander van. Er zijn dan ook streken waar men in grote moei lijkheden kan komen als daar „bekerings- wetten" worden ingesteld. De bruinge brande bisschop met zijn grote grijze baard is daar niet zo heel erg bevreesd voor, maar het is toch wel een eerste vereiste dat er spoedig zoveel mogelijk inlandse geestelijken komen, opdat wan neer 'in het ergste geval, de blanke priesters moeten verdwijnen, de Kerk voort kan blijven leven. Verheugend is het, dat de missie zich bevredigend ontwikkelt, dat het-aantai roepingen opmerkelijk groot is en dat scholen en hospitalen bij de bevolking zeer geliefd zijn. Als men op korte ter mijn over voldoende middelen kan be schikken, is er veel hoop voor deze ge bieden. Vele gevaren dreigen, ook het communisme dat op scholen en door cel- lenbouw de kop opsteekt en overal sta kingen en ongeregeldheden veroorzaakt. Mgr. Bouter gaat ook een paar maan den naar Amerika; de gelovigen daar zijn goedgeefs en de dollar heeft veel waarde. Zo hoopt Mgr. Bouter het gein bijeen te krijgen om zijn diocees, waar het negen maanden heet (114 gr. m de schaduw) en de andere drie maanden nog heter is, verder te kunnen uitbouwen. De thuisreis maake Mgr. Bouter per K. L. M. Constellation en in twee dagen was hij in Rome waar hij Dinsdag na Pasen door de H. Vader ontvangen werd. In de Engelse taal heeft hij uitvoerig over het Missiewerk gesproken en de H. Va der sprak Zijn tevredenheid uit over de Nederlandse katholieken, die een sterk geioof bezitten, goed georganiseerd zqn en alles over hebben voor Kerk en Mis- sionnering. Zowel van de zijde va* de KVP (de heer Kraaijvanger) als van AR-kant (de heer Hommes) is op minister Vos een vrij scherpe critiek geoefend inzake diens bedekte socialisatie-strevingen. Eerstgenoemde ging zo ver het vertrou wen in 's minisftrs beleid namens zi.in fractie aan de orde te stellen, tvizij de bewindsman zich alsnog kan vrij plej- ten van de hem aangewreven 2/3-sociali- satie De wijziging van de wet A VP- geen' onbelangrijke winst achtend, drong deze afgevaardigde er niettemin op aan dat aan de vast te stellen richtlijnen zekere openbaarheid zal worden gegeven alvorens er beslissingen vallen. Spr acht het gewenst, dat in de adviescommissie ingevolge art. 9 meer particuliere onder nemers vertegenwoordigd zijn. De NS zijn bevoorrecht boven particuliere on dernemingen bij de voorziening met auto busmateriaal. Zowel voor personen- als voor vrachtvervoer moeten de particu liere ondernemers op gelijke wijze van materiaal voorzien worden als het °v®?" heids- en semi-overheidsbedri.]f. De richt lijn voor de regering kan helaas met zijn „vrijbaan voor het particulier initiatief maar z i. wel: zo ruim mogelijk baan er voor.. In verband met de vliegveldkwestie verklaart spr., dat het wel interessant zou zijn te vernemen, hoe de regering staat tegenover de plannen van dr. Ples- man voor een nieuw centraal vliegveld Burgerveen, waarmee 170 millioen ge moeid zou zijn. Bij de plannen voor Bur gerveen wordt Schiphol fabrieksvlieg- veld en Schieveen wordt overbodig ge maakt. Spr. bestrijdt uitvoerig de plan nen Burgerveen, die eenzijdig gericht zijn op de belangen van de K.L.M. Vóór de Marine-begroting verder werd i afgehandeld, gingen enkele kleinere wetsvoordrachten zonder stemming onder de hamer door, om.: de regeling van de vergoeding voor reiskosten van de leden der Staten-Generaal en verblijfkosten van de Eerste-Kamerleden; uitvoering van een Benelux-overeenkomst inzake de belasting op wijn; opheffing van de Com missie-generaal voor Ned.-Indië; rege ling van de voor pensioen geldige dienst tijd en de pensioengrondslag van tijdens de bezetting op wachtgeld gestelde of ge- pensionneerde militairen der K L.; en voorzieningen t.a.v. de Bevorderingswet voor de landmacht 1902 en de Wet voor het reservepersoneel der landmacht 1905 Alleen bij het laatste ontwerp had baron Van Voorst tot Voorst enkele wenselijk heden op het tapijt gebracht o.m. inzake de moeizame gang van de bevordering en het betrachten van spoed met de defini tieve herziening; waartegenover minister Fiévez stelde, dat zo lang de toekomstige oorlogsorganisatie ons nog niet helder voor de geest staat, er voor definitieve beslissingen geen plaats is. Met de op merkingen van de katholieke senator zal overigens uiteraard rekening worden ge houden. L. H. A L Graumans („D'n Dré"). dl? om zijn houding in de bezettingstijd door het B. G. reeds werd veroordeeld, is door de commissie voor de perszui vering alsnog voor de tijd van 15 jaar ontzet uit de bevoegdheid een jour nalistieke functie te vervullen. De Franse regering heeft de heer W. van Lanschot uit 's-Hertogenbosch onderscheiden met; „Ha medaille des Epidemies" ('n zilver) wegens zijn grote verdiensten ten gunste van de Franse typhuslijders in het kamp Dachau. Gisterenmiddag arriveerden op Schip hol veertien Zudafrikaan.se journa listen, die tien dagen in ons land de gasten zijn van de K. L. M. O Met ingang van heden zullen 4000 kisten per week met 360 stuks eieren uitgevoerd worden naar het Ameri kaanse bezettingsleger in Duitsland. O In 1947 zijn uit Nederland naar Indo nesië uitgezonden 21.506 personen tegen 7.140 in 1946 en 2.601 in 1945. O Zondag viert het echtpaar H. Murk- Zeltzen te Schoonhoven zijn 60-garig huwelijksfeest. Zwart en wit geruit taffetas japon, waarop een zwart kort jasje wordt gedragen model Molyneux. Hoed van naturel stro, gegarneerd met kersen en koningsblauwe voile model Constantin Guy, publiek op straat draagt nog maar weinig rokken die tot 27 c.M. van de grond komen. Evenals in Parijs en Londen dragen de Amerikaansen stellig haar japonnen af zonder er zich om te bekommeren of ze wel de mode op de voet volgen. Te korte rok ken ziet men echter in het geheel niet meer. De Amerikaanse mode is, evenals die te Londen, thans weer geheel geïnspi reerd op Parijs voor de ge klede toiletten. Voor de sportkleding echter prefe reert Amerika Londen, 't Engelse tweed is nu een maal onovertrefbaar. Maar niet alleen New-York, ook Hollywood volgt de Parijse mode, daar de stars weer allen naar Parijs komen om zich te kleden. De Amerikanen echter passen de Franse modellen met enige variaties toe. Ze vullen de schouders even min op als hier het geval Is, maar van padding op de heupen willen ze abso luut niet weten. Er waren een paar dingen die de „captain" opvielen. In de eerste plaats werden er bijna geen gedecolle teerde avondtoiletten „de robe de grande spirée" ge dragen, slepen dus vanzelf ook niet. 's Avonds geeft de Amerikaanse de voor keur aan de cocktail dress de wijde geklede japonnen dus die tot 15 10 c.m. van de grond vallen. Xen twee de vond hij dat de heel jonge meisjes veel te ouwelijk gekleed gaan. Ze dragen bijna dezelfde ja ponnen als haar moeder, dikwijls ook zwart, wat een meisje van 16 of 17 jaar stellig niet aardig staat Hoewel de Amerikaansen over ft algemeen veel van kleuren houden, zijn de vrouwen die de toon aan geven, nagenoeg altijd in het zwart gekleed, net als in Parijs. De onderrokken met kant stroken en borduursel heb ben dadelijk succes gehad, vlugger nog dan in Frank rijk. Het Ponniehaar even eens, hoe vreemd dit ook klinkt. Molyneux was vol lof over de zgn. play clothes, de shirts; strand- en badpak ken en dergelijke, die hij veel practischer en mooier vond dan te Parijs. Wel inspireren de Amerikanen zich ook voor de play clothes op de mode hier, maar ze weten er meer van te maken. „Ook op het gebied van mode moet een groter samenwerking komen" zegt Molyneux. „Elk land moet geven wat het 't b'este heeft". En zo be loofde hij ons voor deze zomer play clothes zoals we niet gewend zijn. Zijn eigen collectie is voor een groot deel geïnspireerd op dé schilderijen van Renoir, waar van Molyneux trouwens een grote collectie bezit. Maar ook van de wijde geruite rok met het strakke zwarte manteltje, wat di c zomer stellig het meeste door de Parisiënnes gedragen zal worden, heeft Molyneux oneindig veel variaties. Het is heel wat gemakkelijker te. dragen dan het eerste. DINY ICW Marine-blauwe wol len japon, en blau we hoed met voilette en een veer. Model Molyneux; foto Dordmer-Photo- Mode. Lefebre halfzivaargewichtkani pioen In de ApoUehal te Amsterdam wer-i den gisteravond internationale boks wedstrijden gehouden, terwijl ook de partij om het half-zwaargewicht-kam- pioenschap van- Nederland tussen Pierre Doorenbosch (Den Bosch), titelhouder, en Gerrit Lefebre (Amsterdam), uitda ger, is gebokst. De partij eindigde reeds in de tweede ronde, toen Doorenbosch de strijd op medisch advies moest sta ker). In de eerste ronde liep hij een wond aan hét linkeroog op en in de tweede ronde werd de blessure inder daad erger. Het advies van de dokter betekende, dat de titel aan Lefebre kwam; Reeds in de eerste ronde van zijn ge vecht tegen de Engelsman Des Jones toonde Beb van. Klaveren zijn grote kracht en typische strijdwijze: snel, bijna flitsend aanvallen, Hjf-aan-Iijl»werk, goed wegslipen om daarna scherp terug te komen. Des Jones stelde daartegenover een goede dekking. Van Klaveren werd te overmoedig, en in de vijfde ronde moest hij een linkse in casseren, die hem in de touwen deed be landen, zijn hardheid hielp hem uit deze impasse. Nu eens was het de Engelsman, die Van Klaveren in de touwen dreef, dan weer trok van Klaveren onvervaard ten aan val. Onbesuisd ging Van Klaveren da negende ronde in, maar de laconieke En gelsman incasseerde en repliceerde. De tiende en laatste rond bracht een aan vallende Engelsman, die deze activiteit veel eerder had moeten brengen. Beb van Klaveren werd tot winnaar op pun ten verklaard. De Rotterdammer Jan de Bruin be haalde een verdiende puntenoverwinnlng op de weltergewicht Jack Philips uit Wales. Het was een tamelijk eenzijdig gevecht met een grote technische meer derheid van onze landgenoot. Van de tien ronden bracht De Bruin er 7 op zijn nam, de overige drie eindigden onbeslist. In de lichtgewichtklasse bokste de Rot terdammer Lucas tegen de Amster dammer Nol Klein. Lucas was dermate superieur, dat hij reeds in de twef de ronde won door interventie van de scheidsrechter. Het B. G. te 's-Gravenhage heeft de voormalige rechercheur van politie C Kapteyn, die tijdens de oorlog bij het Haagse Judenreferat diende, conform de eis, ter dood veroordeeld. K. is schuldig bevonden aan de arrestatie van minstens 775 'Joodse landgenoten, alsmede aan mis handeling van arrestanten en diefstal van vele eigendommen. Trekking van 7 April. Prijs van f 1000 nos. 2640, 4234, 7092, 7622, 10960, 11247; f 400 nos. 3060, 16931, 20044, 21200; f 200 nos. 5761, 10561, 10702, 10719, ,19289, 20884; f 100 nos. 4705, 6319, 8358, 9946, 12609, 14645, 15604, 16396, 17017, 17096, 18035, 18539 en 20953. „Dit is nou het leger", zei iemand naast me en wees op de grauwe, dichtopeengedrongen mensenmassa in uniform, die gedempt mompelend, in de lange, eindeloze druilregen op het open platte voordek van de L.S.T., stond. Ongeveer achthonderd man, in een gekreukeld en door weekt uniform, de ransels op de rug eveneens doorweekt, de plunje- zakken naast zich in de plassen, eveneens donker van het water. Achthonderd man, murw en moe na een nacht van te veel raken en te- weinig slapen in allerlei ongemakkelijke houdingen verspreid door lage benauwde tussengangen van een boot. De dag lag drabbig aarzelend over de Moesi-oevers, Palembang leek een mor sige gore stad en de ochtend had de vuiie kleur van een plotselinge catastrophale dooi na een blanke sneeuwperiode. De wachtende'soldaten, doorweekt en gedul dig na orders en tegenorders van ontsche ping, leken meer dan ooit op kubieke meters mensenmateriaal: individuen nog nauwelijks onderkenbaar, een dof-grauwe murwe „laag" die de vorm van het voor dek had aangenomen en geduldig wachtte om zich via de gangway te verspreiden over de kade; de kade van uat zwart kool- gruis, vol plassen. „Dit is het leger, zoals het altijd is on der zulke omstandigheden..." zei iemand Er stond een cantinewagen, die één Chesterfieldsigaret uitdeelde en een half koekje en een kop koffie in een openge sneden melkblikje, dat van hand tot hand ging. De legerfotograaf nam „shots" en iemand spotte: „Vooral dankbaar kijken, jongens, want 't is de laatste keer, dat jullie een cantinewagen zienwe heb ben er nou wel een stel uit Holland bij- gekregen, maar die doen niets dan het stadsverkeer opstoppen en als ze per on geluk buiten komen is de inhoud niet te betalen of uitverkocht...." Het grootste gedeelte van het nieuwe bataljon ging per trein rechtstreeks naar de nieuwe posten. Op de1 spoorwagons, die nog het meest op Belgische vierde klas rijtuigen leken, stonden met krijtlettars dë vreemde onbekende namen: Praboe- moelih, Karangendah, Pasargoenoeng, en opnieuw vroegen ze aan alle oldtimers, hoe dat daar nou eigenlijk was. Veilig? Er kwam er een naar me toe die weten wilde of het waar was, dat er in het Pa- lembangse alleen nog drie en twintig duizend extremisten zaten. Had ie in Hol land gehoord.... Jongens kwamen voorbij gesloft, door nat. Er waren erbij die in de rechterhand nog extra bagage droegen; een pakje, on geveer aan flarden, een grote "nlV*n? bare kartonnen doos waarvan de bodem zo doorweekt was, dat ie half losliet.... De inhoud werd nog slechts bij el aar ga- houden door dikke onhandige We hoorden bezorgde moe e „Het as nogal zwaar, maar je kunt toch^altijd zit ten en 't Is stevig ingepaw De meeste jongens kwamen uit het Noorden: er waren erbij, die vóór hun inscheping nog nooit m een trein hadden gezeten. Ze zeulden nu met hun door weekte bagage, waren op dat moment te dof en te moe om nog ergens anders ba- langstelling voor te hebben dan voor het contact houden met meer bereisde kama raden. Ze hadden nog volledig de onhan digheid van verwilderd-nerveuze boeren mensen, die hèt „Perron" niet kunnen vinden, die niet eens weten wat een per ron is Het meest ontroerden ons de kleerhan gers achter op de ransels en andermaal hoorden we bezorgde moeders: „Denk er aan, dat je dan 's avonds je overall net jes uithangt Maar toén tegen acht uur de zon door brak, kwam er leven in de troep. Het werd weer dezelfde jonge opgewonden menigte individuen, die zich in 'n vreemd land voor een groot en vreemd avontuur klaarmaken; „Heej, ga je nog niet naar hui-ui-ui-s, Dirruk?", hoorde ik roepen, „Nee, nog maar twee jaar". En terwijl wij in de trucks klommen, kwam Jan van de Berg uit de Rijndijk straat 6 in Leiden voor hij met de trein vertrok, nog even afscheid nemen met een; „Nou, jongens, hoe je maar taai. ik beschouw 't as een vacantie", Nou geloof ik niet dat ie 't direct ais een vacantie zal ondergaan. De tijd vgn acties is weliswaar voorbij, de ouwe rot' ten lopen minder patrouille, maar de tro> pentraining, die de nieuwaangekomenen hier zullen ondergaan, zal toch niet direct tot ae vacantiebezigheden behoren. We reden in een lange colonne trucks naar buiten. Ik probeerde opnieuw Indië te bekijken, zoals zij het op dat moment deden: elk beeld weer een ontdekking, alle3 even nieuw en verrassend. Het luk te me niet meer. Ik begreep nauwelijks dat zij in de zeer eentonige weg tussen de lage zurige moerassen ook maar en'ge aanleiding vonden tot enthousiasme. Ze waren uitgelaten van opgewondenheid over elke pisangpalm (een dacht dat het „tabaksbomen" waren), ze raakten niet uitgepraat over de eerste klappers (ko- kosnotebomfe), elke ouderwetse vierkante Chinese bus, die passeerde wekte een om bcdaarlijke lachlust op, en elke Indone sische wegkoelie, die met zijn patjol langs de berm stond, werd luid en zeer enthou siast begroet. De goede Drentenaren, ven rondom Klazienaveen en zo, het veen ndg tussen de schoenzolen bü wijze van spre ken, herhaalden maar steeds weer op nieuw: „Je kom ogen tekort, wot?" Terwijl we door de eerste kampongs reden, schreeuwden ze harder „Tabeh..." dan wij tijdens de opmars ooit van de be volking hadden gehoord. Ik geloof, dat alles hun ontzettend mee viel en een jon gen die naast me op de truck zat, spotte de dreun na van de instructeur tijdens de Hollandse „tropen"-training: „Kijk vooral in de homen, kijk in de bomen, zeg ik je Natuurlijk zaten er geen snipers jn da bomen alleen maar „kokosnoten", waar over iemand zich bij herhaling bezorgd maakte, of er nou in des streek wel voor allemaal één kokosnoot zou zijn.... Verder waren ze bijna allen een beetje bezorgd over hun „weekend", en hoe de bioscopen in Palembang waren en wat voor soort films er draaiden: Ik liet ze maar zo wijs en toen we de „grote" weg verlieten en ergens het zijterrein in „kan telden", werden ze vanzelf zwijgzamer. Toen we daarna, van die zij-„weg" weer een nieuw karrespoor inhotsten, zei iemand sip: „Ik geloof dat we écht in de rimboe terecht komen...." J. W. HOFWIJK Te Bergen op Zoom begonnen Dins dagavond de biljartkampioenschappen van Noord-Brabant 45/2 Aan deze kam pioenschappen nemen deel: De Ruytar, titelhouder (Waalwijk), Jacobs (Halste- ren3, Van Loon (Bergen op Zoom) en Franken (Tilburg). De uitslagen van de eerste avond luiden: Van Loon 400 Franken 255; Jacobs 400—Van Loon 218; Jacobs 316Franken 117 (afgebroken) De Ned. middengewichtkampioen Luc van Dam zal op 15 Mei in de Apollo- hal te Amsterdam zjjn titel verdedi gen tegen Bep van Klaveren. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Achterweg 86, Lisse.) No. 6375. JOS. OPDENOORDT, Venlo. Eerste plaatping. Mat in twee zetten. No. 6376. J VAN VLOODORP, Den Haag. Eerste plaatsing. Twee zetten. Wit: Xh7 Dg7 Tdl—f8, Ra2—h8, Pc7j c2 c5, f2 g2. Zwart: Ke4, Tb2, Rc3—h5, Pb3; e5 h6. No. 6377. W. Jï. HARING. Schipluiden. Mat in twee zetten. 4. Eerv. verm. Paralelle 50. 4. kw 1947 Wit: Ka8, Da5, Td8—h4, Rel Pe7—f2- c2, f3. Zwart: Kd4, Tel—f4 Rb8—e8. Pc5—d6- c4, co e3. DE SCHAAKSTUDIE IN ONZE DAGEN zeer interessant en leerzaam werK, eveneens van de auteur A. O. Herbstman vestigen we de aandacht van onze lezers. Het is door mr. G. C. A. Oskam uit het Russisch vertaald en uit gegeven door: De Tijdstroom te Lochem. Dit boek is in drie deeltjes gesplitst. Eerste deel: De grondleggers van onze hedendaagse studie. Na er op gewezen te hebben hoe men van partijstellingen geleidelijk tot de compositie kwam en eindspel en schaakprobleem zich van elkaar los maakten krijgt men een col lectie eindspelen te zien, die van de grote pioniers vah deze studie afkomstig zijn: zoals o.a.: A. A. Troitzky H. Rink W. en M. Platow en L. I. Koebelj. Tweede deol: De schaakstudie in de U. S. S. R. Van N. D. Grigorjew F. M. Simdowitsj, A. O. Herbstman en anderen vindt men hierin een fraaie verzameling eindspelen. Derde deel: De hedendaagse schaak studie in het buitenland: daarin wordt aangetoond, dat ook buiten Rusland het eindspel zijn beoefenaars telt. Ons land is er met een eindspel vertegenwoordigd van H. wfenink. Toch zjjn er hier ook wel anderen aan te wijzen we denken daarbij, o.a. aan C- C. W. Mann. Het is jajnmer dat van deze uitgave ook ge tuigd moet worden, dat hinderlijke fouten het rustige genieten van dit mooie werk komen storen. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6368. 1. Fb6d5 dreigt 2. Td3— d4:tf. 1. Td8, 1. Fd7 en I. Pc4 weerlegt zwart resp.: door 1Pcfl, 1 f3—e2: en 1Tf6:t. No. 6369. 1. Ral—e5, e7—e6. 2. Rf4, e5. 3. h8 (D) ef4:. 4 Daltt. Geschiedt 1. Rd4, dan direct e7e5. 2. h8 (D) ed4: en zwart staat pat. Ditzelfde antwoord geldt ook na 1. h8 (D) We rekenen op minder foutieve op lossingen. De goede oplossingen van no. 6368 en no. 6369 zonde inr Fr. M. Baldewijn Tilburg; ir. A. Bergstein, Geieen; ir. V. Blom Maastricht; P. H. Houdijk Rot terdam; C. Laurense, Rotterdam; F. Pijls, Maasbracht; H. F. Verheij. Breda; J. van Vloodorp, den Haag;\F. Witte, Den Haag Van no. 6388: J. v. Dijk De Lier; J- M. C. N. Dickhout, Nijmegen; W. Haring, Schipluiden; D. de Jong, C. Lakerveld, Rotterdam; G.v Boekei; L. C. Romijn Lisse; R- VersluiJ Rotterdam. Van no. 6369: C. H. Nykarnp Almelo, C. Roijen, Voorburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2