Democratie met de KNUPPEL HET IJZEREN GORDIJN IS ER NU EENMAAL Russen maken een „luchtzwaai'' ALGEMENE OEFENPLICHT 'AMSTERDAM KRIJGT ZEVENDE WETHOUDER GEEN SOCIALISATIE VAN' HET VERVOER NIEUW BERAAD OVER HET MARSHALLPLAN Horlogekast voor een tientje Plan-Burgerveen gaat niet door Schiphol en Schieveen winnen NIEUWE BONNEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Toeslag op de rijks- pensioenen Brits generaal geeft Duitsers een wenk Handel in textiel- bonnen Trouwe dienst blijft streven der regering van de communisten bij nieuwe taakverdeling Uitschakelen Eieren voor de Amerikanen Meer spoorverbindingen met België Europese staten zoeken weg van coördinatie Korporaal liet zijn tanden ONDER LO U DE P E Extra-kinderbijslag Een kort liedje J TO** JAARGANG DONDERDAG 8 APRIL 1948 No. 20588 wetsontwerp passeert ministerraad DE BREUK TE BERLIJN PROF. GERBRANDY KAMER- CANDIDAAT „KOTA QEDE" KOMT VROEGER Politie arresteert twee Goudse kooplieden tussen de stenen A 1 ZIJ BESCHULDIGEN NU WEER DE BRITSE VLIEGER Voorlopig 21 millioen LEWIS GEDAAGD IN MIJN- CONFLICT KONING LEOPOLD NAAR LISSABON? Wijziging W.A.P- Een Marshall-lijntje Het was gisteren voor Rotterdam een goede dag en evenzeer voor Amsterdam. Immers terwijl enerzijds Schiphol als dè Amsterdamse luchthaven zal blijven behouden, staat het nu vast, dat Rotterdam in „Schieveen" weer een eigen vliegveld zal herkrijgen. Dit bleek uit de mededeling van minister Vos in de Eerste Kamer, dat het plan-Burgerveen geen genade had kunnen vinden. DE „SUPER-OOM". Textielindustrie vraagt goedkeuring MERKWAARDIGE CHIRUR- GISCHE PRESTATIE OFFICIËLE PUBLICATIE Inlevering textielrantsoenbonnen HOOFDAALMOEZENIER IN INDIE DE KANTOREN van de Redactie en de Ad mi- nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Sijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68801 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, I 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom» breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .eger gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Generaal Sir Brian Robertson, Brits militair gouverneur in Duitsland, heeft op de landdag (provinciaal parlement) van de in de Britse zóne gelegen provincie Rijnland-Westfalen, waar het Ruhrgebied toe behoort, Verklaard, dat op het ogenblik het feit aanvaard moet worden, dat een ijzeren gordijn Duitsland in tweeën scheidt en dat de Duitsers tevreden moeten zijn met de eenheid van slechts twee derden van hun land. Robertson noemde als eerste doel van het hizonale bestuur te Frankfort: het herstel van de economie van West-Duitsland, doch als uiteindelijk doel: het leggen van een basis, waarop de Duitse eenheid kan worden hersteld, „eenheid in de ware zin van een onafhankelijke, vrij gekozen fcn representatieve regering Een wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen met een toeslag, dat aan sluit aan de wet van 28 Januari 1947 tot toekenning van een uitkering ineens aan gepensionneerden, is de ministerraad gepasseerd. Robertson deed een beroep op de Duit- fers» terwille van hun vrijheid, terwille Van hun toekomstige voorspoed en ter- wule van alles, wat zij dierbaar achten, «bsoluut te weigeren zich door deze ze- «uwenoorlog uit het'evenwicht te laten «laan, „Kibbelt niet onder elkaar. Het firn.» z.eer ..belangriik zijn een goed par- Eoed nZ1-*n' Het is veel belangrijker een aan si.? ,Se' ie zijn- Besluit schouder rnanv,» ,der ie gaan staan tegen die £L^?eiï'. die met het woord democratie da liPpen en een knuppel achter de na -Duitse vrijheid a zullen ontne- uan aldus Robertson. in Verband met de economische voor- «itzchten zeide Robertson o.m., dat het tteer ongelukkig treft, dat niet de Duit- f® bevolking van alle vier zones deel hemen aan het plan-Marshall. Robertson liet er verschillende onder- velen van het economische leven de ,eyue passeren. Steenkool: Hoewel Robertson de hui- Higa productie per dag van 300.000 ton bemoedigend noemde (75 pet. van het Vooroorlogse niveau), achtte hij een norm Van 400.000 ton per dag mogelijk en noodzakelijk. Staal: Clay en Robertson achten de ftaalproductie, die zich naar hun men ng Veel te langzaam herstelt, zo belang J- at Zij een speciale commissie h 'gesteld om rapport uit te„br®"tgeILen. Industrie: De kwestie van het g -•om der industrie moet door Iers worden opgelost, hoeweldcEg e WSt^SSSS' komt van de ter uit dan ooit tijdens de bezetting. Dit betekent echter niet, dat er voldoende Voedsel is. Robertson wees op de bijzon- tfere verantwoordelijkheid van de Duit- k« boer in verband met de oogst van het komende jaar. Generaal Sir Brian Robertson's rede te Duesseldorf wordt door waarnemers te Frankfort gezien als bewijs, dat de Westerse mogendheden onherroepelijk ï»n v^Htsïng van Duitsland in twee de- halve hebben. Robertson, zou der- Westelijkeeerste woordvoerder van de eind van ^n' Sie bet van Duitsland I f mden"bestuur beschouwt. De^ede wlrrtf °£gelï fei* v.«b,a. SSSSi inzake het «land. Men ■leke datum tal Zijn, daar dan de"g7aïi1Ier^apPen Btuursraad bijeen moet komen. Verondersteld wordt, dat de Westeii;v„ mogendheden nood-regelingen getroffen hebben voor het geval van een ombindhf van de bestuursraad en een sovjet-Ru* Bische valutahervorming. J l Kus' Het doel van de rede van Robertson en de reden, waarom hij haar uitsprak VÓór een eventuele formele ontbinding van de bestuursraad zijn, zoals men het In Frankfort ziet, gelegen in de nood- Zaak, de actieve medewerking van de Duitse democratische leiders tot een vroegtijdige oprichting van een voor lopige Duitse regering in het Westen te verkrijgen, "Volgens de Britse en Amerikaanse zienswijze houdt dit twee veranderingen ijl het Duitse standpunt in: 1. De be reidheid om het initiatief te nemen bij de oprichting van een regering voor een deel van het Duitse grondgebied, waar voor de Duitsers tot dusverre niet veel als een vuorooae van voor de dettTSuwa de gewichtige beslissingen6^^ staan- toekomstige bestuur van Duitsland „f4 gelooft, dat 10 April de kritieke X^en Voor het nemen van definitief voelden, en 2. de bereidheid om een coalitie van alle democratische machten voor dit doel te vormen. De kleinere partijen wensen een coalitie, evenals een groeiend deel van de christen-democra ten, die thans alleen met de verant woordelijkheid belast zijn. De sociaal democraten, tot dusverre de voornaam ste oppositie, zouden Vrijdag te Hanno ver op een vergadering van het bestuur een program van onmiddellijke actie be spreken, dat de basis zou kunnen vor men van de coalitie-onderhandelingen. Een plenaire vergadering van de sociaal democratische leden van de bizonale economische raad is voor Maandag a.s. te Frankfort bijeengeroepen. Franse politiek ongewijzigd Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat, indien de rede van generaal Robertson, de Britse mi- liiaire gouverneur, al zou duiden op een wijziging van de Britse politiek in Duitslandf de Franse politiek ongewij- zied blijft. „Wat een mogelijke breuk met de sovjet-unie inzake het Duitse probleem betreft, wil de Franse rege ring duidelijk maken, dat zij haar best zal doen, om de deur tot het laatste ogenblik voor onderhandelingen open te houden", aldus de woordvoerder. Evenals Maandag op de vergadering van de commissie voor culturele aan gelegenheden, hebben de Russen gisteren ter vergadering van de commissie der ge allieerde Kommandantura voor de bouw nijverheid en huisvesting verstek laten gaan. Naar de reden gevraagd van deze absen tie, antwoordde de sovjet-stafchef, dat dc commissie „opgehouden had te bestaan". Het Centraal comité van anti-revolu tionaire kiesverenigingen heeft prof. mr. P. S. Gerbrandy geplaatst als no. 3 op de lijst, welke als advies voor de aan staande Tweede-Kamerverkiezingen overgelegd aan de kiesverenigingen. De Kota Gede" van de Kon- Rott. Lloyd die behalve vele evacue's ook de bemanning van de vergane „Alk aan boord heeft, wordt belangrijk vroe ger te Rotterdam verwacht dan oor spronkelijk werd gemeend. Daardoor vindt de debarcatie niet, zoals eerst was gemeld, op Vrijdagmorgen plaats, maar reeds hedenmiddag om zes uur. De politie te Schoonhoven heeft twee kooplieden uit Gouda gearresteerd die zich schuldig maakten aan handel in textielbonnen. Bij de arrestatie werden 400 bonnen in hun bezit aangetroffen. Bij nader onderzoek werden nog 400 bonnen in beslag genomen bij zeven personen, die a 0.60 per punt bonnen van de kooplieden hadden gekocht. De handela- ten werden in arrest gesteld, tegen de anderen werd procesverbaal opgemaakt. Zeventien arbeiders van de N.V. Steen- fabrieken v.h. Terwindt en Arntz bij Nij megen en van de Steenfabriek Spijk wer den in verband met het feit dat zii 40 of 50 jaar in dienst Waren, onderscheiden met de medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. In totaal werden Woensdag 132 jeden van het per soneel met een dienstverband van 25, 40 of 50 jaar gehuldigd. De jubilarissen ont vingen een enveloppe met inhoud alsme de een oorkonde. De directie maakte ge- wag van de plannen der directies de wo- mngbouw ten behoeve van de eigen ar beiders in samenwerking met het ge meentebestuur te stimuleren. Naast de drie jubilarissen met een 50 jarig en de 14 mef een 40 jarig dienstverband, die de onderscheiding ontvingen, dient vermeld te worden, dat nog 9 arbeiders 40 jaar, 65 arbeiders 30 jaar en 32 gedurende 25 jaar aan de bedrijven verbonden waren. De Sovjet-Russische commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van de Maandag gemelde bot sing tussen een Britse Viking en een Sovjet-Russische jager boven Berlijn, heeft verklaard, dat de Britse machine de luchtvaartregelen heeft overschre den door „plotseling uit een wolkbank te voorschijn te komen", aldus meldt een door de „Taegliche Rundschau" gepubliceerd bericht van een Sovjet- Russisch persbureau. De Britse machine zou zien niet op de betreffende plaats boven het Sovjet-Rus sisch vliegveld Dallgow, dit is ongeveer acht kilometer ten Noord Westen van Gatow, hebben mogen bevinden, zonder mededeling daarvan te doen aan het een- In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet zegt de regering, dat haar streven er inderdaad op is gericht, te komen tot algemene oefenplicht, althans dit stelsel zoveel mogelijk te benaderen. Al moge het ook niet bereikbaar zijn de gehele bevolking bij de landsverdedi ging in te schakelen, toch dient men als doel dit voor ogen te houden alle ge_ schikte jongemannen ,voor, deelneming aan de landsverredigmg bruikbaar te maken. Hoe meer men dit beginsel In toepassing brengt, des te minder zal men de oudere leeftijdsgroepen in kritieke tijden bij de landsverdediging behoeven te betrekken en in elk geval zal het dan met minder moeilijkheden gepaard gaan, aan grote maatschappelijke be langen, waarbij vooral tal van ouderen een z.g. sleutelpositie hekleden, tegemoet te komen. Deze beginselen brengen met zich mede, dat een vast of een in de wet begrensd contingent behoort te welfden losgelaten. Voor de lichtingen 1945 en 1946 zijn getallen in dienst gestelde gewone de dienstplichtigen niet ver beneden het toegelaten getal van 40.000 gebleven. Voor heeft fUS* en zonder veeI woorden de Amsterdamse Raad gisteren- dci besloten een zevende wethou- Cr te benoemen om daardoor de beide communistische bewindslieden uit te ku»nen schakelen. de*?6 burgemeester had, in overleg met fractieleiders, een spreektijd-verdeling °®!Paakt, doch alleen de communist Gort- ak heeft van zijn spreektijd gebruik gemaakt. Hij was er achteraf ook een meetje verbolgen over dat hij had mee- de aan die tijd verdeling, want nu ten deren er geen gebruik van maak- moest hij zijn woordenstroom onno- S rantsoeneren. te do vns alle niet-comm. fracties licht stel i»,.?61, Faber (P. v. d. A.) het voor niet J .mikele'woorden toe. Het is ons beide Uldelijk, zo zei hij, waarom de °m on ^etllouders van onze uitnodiging nu dat f n- geen gebruik maken, maar verdere er eenmaal ligt, moeten wij munkt;t,1?aatregelen nemen-om het com bezwerf Sevaar zoveel mogelijk te eisenlütn' weten heel goed dat deze maar l l ®nn°dige maatregel geld kost, daaï-bii ,oe1' is hier te belangrijk om seffen j blijven staan. Ook be- belanm-iiïi overige wethouders nu krijgen il™eer work te verzetten zullen bereid zijn WlJ weten dat zij daartoe ;J?e, h,eer Gortzak hield daarna de lezmlnmetabeghotirade1S' waarmee wij Het k2;™ op neer"datStig te munlsten maar de andeT niet de com' en mentaliteit veranderd ware*" fractieleider van de P t^ar®n- want de daflezerTa Waarmee wlJ ier dat anderei derd w van de P v d a V T" gezegd dat de macht van i, had eens mocht overheersen En dat s! i5'3' niet Wat een inconsequentie. men nu m®"rtd^4Perf Jg» kwartier vol, slist: me. pIe" ook b-' V00rstcl ™**nomeu oTtr^ zullen nu onderling uitmaken wie de nieuwe wethouder zal zijn. In de Raadszitting over veertien dagen zat hij benoemd worden. B. en W. kunnen dan overgaan tot een nieuwe taakver deling, waarbij de communistische wethouders van belangrijke werkzaam heden uitgesloten worden. De Raad behandelde de overigens weinig belangrijke agenda in recordtijd af. Inzake de levering van Nederlandse eieren aan het Amerikaanse bezettings leger in Duitsland vernemen we nog dat een contract is afgesloten volgens het welk Nederland van begin April tot eind Juli a.s. in totaal 21 millioen stuks zal leveren. Voorlopig zullen gedurende vijf da gen per week dagelijks twee wagons ver se eieren, ieder met 400 box-kisten (een box-kist bevat 360 eieren) in Venlo wor den verladen met bestemming Frankfort. De procureur-generaal der V. S. Tom Clark, heeft de federale rechter A. Alan Goldsborough om een bevelschrift tegen de mijnwerkersleider John L. Lewis ver zocht. De rechter heeft Lewis thans ge last Maandag te verschijnen. Hij zal zich hebben te verdedigen tegen de beschul diging van ongehoorzaamheid aan een bevel om de staking der 400.000 Ameri- kaanse mijnwerkers te doen eindigen. de lichting 1947 is het getal opgekomenen iets, maar niet veel hoger geweest of schoon het wettelijk maximum voor die lichting 45.000 bedroeg. Voor de lichting 1948, waarvoor een zelfde maximum geldt, kunnen de in totaal tot gewoon dienstplichtige te bestemmen manschap pen worden geraamd op omstreeks 38.000. Het zou bij de ministers geen bezwaar» ontmoeten, in de wet vast te leggen, dat steeds gerekend kan worden op vrij stelling voor de verdere gezinsleden, aIs er drie broeders dienen of gediend hebben. De ministers kunnen er niet aan x01?!- n' de z.g. voorwaardelijke vrij- dat is dan de vrijstelling, die svst gaat dan bet drie-broeders- te zetf11 in een onvoorwaardelijke om II. M. de Koningin op de Jaarbeurs. Zij verlaat het aluminium-huis. trum van veiligheid in de lucht te Ber lijn. De Sovjet-Russische jager maakte zich juist gereed te landen, toen de Britse machine uit de wolken te voorschijn kwam en de staart van de jager raakte en vernielde. Het veiligheidscentrum te Berlijn aldus het rapport, was niet van de vlucht van de Britse machine op de hoogte gesteld en daardoor had het cen trum geen waarschuwing kunnen geven aan het Sovjet-Russisch vliegveld. In het rapport vordt voorgesteld een gemengde Brits-Sovjet-Russische com missie van onderzoek in te stellen. Van Britse zijde is officieel medege deeld dat het sovjetrussisch rapport „klaarblijkelijk onwaar" was. Men wacht op voltooiing van he* onderzoek. Het zicht ten tijde van de botsing zou volgens de Britse verklaring ongeveer vijf mijl geweest zijn. Vrees voor 'n onderzoek'! Reuter seint uit Berlijn: Maarschalk Sokolofsky heeft het voorstel van sir Brian Robertson, dat een vier-landencom- missie de oorzaken van het vliegtuig ongeluk boven Berlijn zou onderzoeken, van de hand geweze" en nogmaals de Britse autoriteiten de schuld van de ramp gegeven. In zijn antwoord houdt de Rus vol, dat het Britse vliegtuig zich niet heeft gehou den aan de boven Berlijn geldende lucht- verkeersvoorschriften De Britse autoriteiten te Berlijn zullen Sokolofski een „in krachtige termen ge steld antwoord" zenden op zijn brief, aldus weet Reuter nader te melden. De Britse antwoordbrief is aan Bevin voorgelegd en deze zal beslissen over verder te nemen maatregelen. De brief van Sokolofski is terstond na zijn verzending door de Sovjet-Russi sche autoriteiten gepubliceerd. Een Brits woordvoerder noemde de brief „provo catief, onbeschaamd, onbehouwen en klaarblijkelijk door Moskou gedicteerd". Naar verluidt, bestaat er vrij grote kans, dat de „Eerhdijk van de Holland Amerika Lijn, die zlcb gisteren reeds in de Caraibische zee bevond met koning Leopold en diens gevolg aan boord niet direct naar Rotterdam zal komen doch eerst Lissabon zal aandoen. Koning Leopold zou dan de terugreis langs dezelfde route afleggen als de heenreis en derhalve niet van Schiphol, doch van Lissabon naar Zwitserland vliegen. Mevrouw Roosevelt, die in Engeland vertoeft, was de gast van de Engelse koninklijke familie op Windsor Castle. Nog 'n hele dag is gisteren gedokterd aan de begroting van minister Vos en velerlei kwam daarbij ter sprake wat eigenlijk in de Eerste Kamer niet thuis hoort. Hoofdmoment vormde wel de elders vermelde mede deling van Z.Exc. inzake de suggestie van de K.L.M., met welke hij na rijp beraad zich niet accoord heeft kunnen verklaren. De periodieke beroering over de „socialisatie" van minister Vos is voorts weer tot rust gekomen en de begroting zelve werd z.h.st. goedgekeurd, zelfs zonder veto van de communisten. De bewindsman ving zijn rede aan met nog eens uiteen te zetten, hoe hij bij het voeren van zijn beleid tegenover het vraagstuk staat. De buitenwereld ver keert zoals Z.Exc. het ziet in de mening dat hij als socialistisch minister nu eenmaal de socialisatie in zijn achter hoofd heeft. Zelf vermijdt de bewinds man zo goed als de heer Kramer die namens de P.v.d.A. diens gedachtengang bijviel, de velen irriterende term en spreekt hij van ordening en coördinatie. Hem bezielt geen andere bedoeling dan gelijktijdig het weg-, water- en lucht vervoer omhoog te voeren. Bevoordeling van de spoorwegen is daarbij uitgesloten. Voor de minister is de ordening voorts geen doel, slechts middel, al kan dit bin nen het bestek van de vervoerspolitiek een ogenblik als doel worden nagestreefd. Tegen de in zijn beleid nagewezen rpde draad heeft hij geen bezwaar, noch tegen socialisatie; maar zijn politiek van het ogenblik is enkel gebaseerd op het stre ven naar het totstandbrengen van een integraal vergunningsstelsel voor het hele vervoer. De door hem hiermee ingesla gen weg is zeker niet de snelste om stond dit voorop tot socialisatie te ge raken. Trok de overheid zich van het verkeersvraagstuk af, dan zou een vol slagen ontreddering het gevolg zijn, waar uit het particulier monopolie te voor schijn zou treden met als consequentie een volledig staatsingrijpen. Door orde ning echter wordt de noodzaak van socia lisatie eerder teruggedrongen. Dat eigen domsverhoudingen ook bij het afwegen van vervoersbelangen een factor vormen, gaf de minister ir. Kraayvanger toe.. Omtrent de wijziging der Wet Auto vervoer Personen deelde de bewindsman mede dat het ontwerp zijn departement heeft verlaten. De mogelijkheid dat het nog voor de verkiezingen de Staten-Ge- neraal zou passeren, greep Z.Exc. gaarne aan om er verder het zwijgen toe te doen. Hangende deze wijziging kan hij echter uit staatsrechtelijk motief de gang van zaken niet stop zetten, zoals uit de Kamer is gesuggereerd: bovendien is dit met het oog op de normale praktijk niet nodig. En openbaarmaking van de richtlijnen zou op de zaak vooruitlopen. De minister was nogal in een down stemming over de dagelijkse moeilijkhe den der Spoorwegen. Er wordt niet veel over gesproken maar vaak zucht Z.Exc.: houden we 't nog vol? Het wordt tijd dat met de electrificatie spoed wordt ge maakt, want het stoommaterieel verslijt met de dag meer; maar toezeggingen op dit stuk konden toch niet gedaan wor den al was er ook voor het Noorden van meer dan een zijde op aangedrongen. De enige mogelijkheid betreft de electrifi catie tegen Mei '49 van een lijn naar het Zuiden (waarmee wel die naar Roosen daal zal zijn bedoeldf. En deze is te dan ken aan.... de Marshall-hulp. De ministers van buitenlandse zaken van de 16 landen, die bij het Europese herstelplan betrokken zijn, zullen op Vrydag 16 April a.s. te Parijs in ple naire zitting bijeenkomen ter goedkeu ring van het handvest van de perma nente organisatie voor economische Europese samenwerking in het kader van het Marshall-plan. Minister Bevin zal de besprekingen bijwonen, aldus meldt Reuter uit Londen. Indiëgangers weten maar al te goed en onze redacteur, die aan boord van de „Volendam" was, heeft het onlangs nog gerapporteerd dat de Arabieren in Port-Said (en daar niet alleen) ras- sjacheraars zijn. Men moet zeer op zijn qui-vive zijn en bij een handeltje niet zo maar „op de man" af tot koop overgaan. Op de eerste plaats ia hun eerste vraag ver boven de waarde van het aangebode ne, doch is de prijs na enig handgeklap gedaald, dan blijkt achteraf de „goede koop" nóg „duurkoop" to zijn. Zo verging het ook een korporaal aan boord van de „Zuiderkruis", die in Port- Said meerde. Hij kocht nl. van een Ara bier, die in zijn bootje naar het troepen schip dobberde en druk gebarend zijn waar aanbood, een horloge voor de som ma van 10. hetgeen „geen geld is. Met een mandje kwam het uurwerk naar boven en even later was de koopman tien gulden rijker. Natuurlijk hadden de mili tairen veel belangstelling voor het klokje, dat voor zo een ongekend laag bedrag van eigenaar was verwisseld. Het ging van hand tot hand, totdat een van de omstanders de „vervelende" opmerking blaakte, dat er helemaal geen uurwerk in zat. Hevige hilariteit en een gezicht in mineur van de korporaal. Nu hij het horloge niet op kon draaien, wond hij zichzelf maar op en begon over de railing hangend, de Arabier, die op veiligq af stand met een grijnzend gezicht opkeek, uit te schelden. Tijdens een van zijn he vigste woedekreten vloog echter zijn bo- vengebit uit zijn mond en dook met een sierlijke boog naast het bootje van de koopman in het water. De korporaal liet zijn tanden zien, dochaan de vissen en resultaat lever de deze geste niet op, hoogstens voor de tandarts! De suggestie van de K.L.M. inzake de bouw van één centraal vliegveld in het Zuiden van de Haarlemmermeer heelt, als uitgaande van een belangrijk bedrijf, de volle aandacht der regering gehad. Begin Februari ontving zij van de heer Plesman op haar verzoek een rapport ter zake; 14 dagen geleden kreeg de minis ter daarover een advies van de betrokken ambtenaren en sindsdien is hij het studeren geslagen en tot de eindconclusie gekomen dat hoezeer de K.L.M. dankbaaiMfc'Oor het meer verdiepte inzicht dat ziJTieeft be vorderd, hij toch geen aanleiding heeft kunnen vinden bij de ministerraad een wijziging van de vroeger genomen be slissing aanhangig te maken. De plan nen ten aanzien vap Schiphol en van Schieveen vinden dus nu ongestoord voortgang. De minister is tot deze gevolgtrekking gekomen door diverse overwegingen, waaronder deze: dat Schiphol ver de voor keur verdient boven Burgerveen o.m. uit een oogpunt van veiligheid. De aan'eg- kosten van beide projecten lopen niet ver uiteen, ook de exploitatiekosten zul len ongeveer gelijk blijven. In nagenoeg alle opzichten is om kort te gaan een ge scheiden exploitatie het beste, o.m. wat betreft de ligging, de service voor de passagiers, de kans op deelneming door de grote gemeenten. Bovendien zou eerst over 8 jaar het centrale vliegveld gereed kunnen zijn. Het behoeft geen betoog dat ir. Kraay vanger, als emge Rotterdammer in de Senaat, de tolk van geheel de Maasstad was toen hij zijn vreugde uitsprak over deze beslissing. Het werkgpmite van de 16 landen za' aan het eind van deze week vrijwel ge reed zijn met de redactie van het hand vest en de multilaterale verdragen inza ke de economische samenwerking. Het. handvest zal in de eerste plaats betrekking hebben op de politiek, die de belanghebbende landen bereid zijn te volgen zowel op financieel gebied, als met betrekking tot het plan van productie en handel tot de harmoniëring van hun indivi- duële krachtsinspanningen. De overeen komst zal eveneens de oprichting van een gemeenschappelijk orgaan behan delen, belast met het toezicht op de toepassing van de in het eerste deel van de overeenkomst vermelde begin selen en de vorderingen t. a. v. doel matige samenwerking tussen de ont vangende landen. De raad van het nieuwe orgaan zal bestaan uit de ministers van buitenlandse zaken zelf of hoge functionarissen, terwijl de continuïteit van de werkzaamheden verzekerd zalpzijn door een algemeen secretariaat. Men zegt weieens: ..van je familie moet je het maar hebben" en bedoelt dan, dat men van bloed- en aanverwanten niet wijzer wordt. Doch het valt moeilijk voi te houden, dat onze buitenlandse familie ons windeieren legt Daar zijn de „vette neven" uit Canada, die als verre vrien den ons verlosten van „goede buren". Men moet ons nogeens komen aandragen met het spreekwoord, dat goede buren beter zijn dan verre vrienden. Als er in de toe komst gevaren moet worden, dan maar de grote plas over en niet naar Oostland, waarheen blijkens een oud liedje onze voorouders zingend trokken. Ja. er schij nen onder de Duitsers inderdaad afstam melingen van onze over-over-grootouders te schuilen; daarom zijn er ook nog wel goede Duitsers. Maar wij hadden het over onze Cana dese famiie. Daar zit groei in, want nr tal van Hollanders zusters en broers in het land van de vijfling hebben zitten, zal het aantal neefjes en nichtjes bin nenkort niet meer te tellen zijn. Een nut tige reserve voor het geval een „goede buur" weer eens de goedheid te ver drijft. Daar is nu de traditionele oom uit Ame rika bij gekomen. En niet zo'n dood-ge wone oom met wat millioentjes. Neen, onze „super"-oom Marshall, die milliar den strooit. „Die komen precies op tijd", zeide Mi nister Lieftinck voor de radio, terwijl hij als weleer de S. D. klaar stond om de milliarden-dropping op te vangen. Qua Minister van Financien wil hij natuur lijk aan het langste eindje trekken en kwam dadelijk met conversie van lenin gen voor de dag. En zonder op de details in te gaan, weten wij van te voren, dat hij aan het langste eindje trekt. Trou wens een bewindsman, die niet aan het langste eindje trekt, trekt spoedig hele maal niet meer, want zo'n fiscusvoogd kan men op het schip van staat niet la ten „roergangen". Doch laat ons de gebruikelijke ernst in dit rubriekje bewaren! De milliarden uit Amerika wendden een catastrofe van ons af. maar daar zijn wij er nog niet mee. Ons wordt nu een kans geboden om er bbven op te komen, doch missen wij die door eigen schuld, dan ziet het er droef uit. Aller krachtsinspanning is absoluut nodig en daarnaast Gods zegen. Want de mensheid denkt wel heel knap te zijn en beroemt zich er op. over de natuur en de dieren te heersen, doen met al haar kunde ft diezelfde mens heid momenteel niet in staat om alle mensen slechts enigszins voldoende van voedsel te voorzien. ANALYST. De Nfd. R. K. Ver. van Werkgevers in de textielnijverheid en de H. K. Textiel- arbeidersbond „St. Lambertus" hebben bij het college van rijksbemiddélaars goed keuring van de extra-kinderbijslag voor de bij genoemde fabrikantenvereniging aangesloten werkgevers aangevraagd. Gis teren diende ook de Ver. van Tilburgse fabrikanten van wollenstoffen en de R.K. organisatie van de Tilburgse wolindustrie bij genoemd college eenzelfde verzoek in. De kosten van de hier bedoelde extra kinderbijslag kunnen worden geschat op 1% a 2 pot. van de totale loonsom. Naap uit goede bron wordt vernomen, zullen de twee kath. textielfabrikanten verenigingen bij eventueel afwijzende be schikking toch pogingen in het werk stel len, om deze extra-kinderbijslag in te voeren. De Stichting van de Arbeid staat welwillend tegenover het voorstel. Een Belgisch meisje, Maria van Ten- delo, werd ongeveer 2 maanden geleden per K.L.M. van Brussel naar Stockholm vervoerd. Het meisje, het 11-jarige doch tertje van een diamantbewerker, leed van haar geboorte af aan een hartziekte, die in de volkssmond de z.g. „blauwe ziekte" heet en die veroorzaakt wordt door een onvoldoende bloedtoevoer naar de longen. De Belgische doktoren be schouwden op de duur haar toestand als hopeloos. Er zijn waarschijnlijk op de gehele we reld slechts enige doktoren, die patiënten, welke aan deze ziekte lijden, kunnen opereren. Een van hen is dr. Graaford, uit Stockholm, die, zoals bekend, enige tijd geleden de aorta-operatie op de Fransman Havard verrichtte. Nadat het patientje naar Stockholm was gebracht, verrichtte dr. Graaford de gecompliceerde operatie, die zeer goed slaagde. Op 6 April kwam de kleine Maria per K.L.M. terug, een' volkomen genezen levenslustig meisje. Voor het tijdvak van 11 t/m. 24 April zijn de Volgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 804 301 Melk: 4 liter melk 303 Melk: 7 liter melk 306 Vlees: 100 gram vlees 307 Vlees: 300 gram vlees 308, 309 Boter: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 320 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 321 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder/vermicelli e.d. 322 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m. 17 April) 313 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 314 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m. 17 April) 316 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m. 17 April). Bonkaarten Kd, Ke 804 803 Melk: 12 liter melk 806, 807 Vlees: 100 gram vlees 808 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 809 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 820 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 821 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder/vermicelli e.d. 822 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m. 17 April) 815 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m. '17 April). Bonkaarten Za, Zb, Zc, Zd, Ze, Md, Mf, Mg, Mh 805 Geldig zijn de bonnen van de strook C. Deze bonnen zijn 14 dagen, geldig. Het C.D.K. deelt mede, dat handelaren in textiel de rantsoenbonnen voor textiel voorzien van de letter en het nummer „C 82" voor het laatst in de week van 18 t.m. 24 April a.s. kunnen inleveren ter verkrijging van toewijzingen. Zoals reeds werd gepubliceerd zijn bovengenoemde rantsoenbonnen na 11 April voor de con sument niet meer geldig. Onze redacteur seint ons uit Bandoeng: Naar wij vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten van majoor aalmoezenier R. Verhoeven tot hoofd aalmoezenier van het leger in Indië. Gelijk wy destijds reeds berichtten, heeft Kardinaal De Jong per 1 Januari ep de meest eervolle wijze ontslag verleend aan overste v. Voorst tot Voorst als hoofd legeraalmoezenier van het KNIL en aan majoor M Lam plaatsvervangend hoold- aalmoezenier in Indië. In plaats van laatst genoemde werd majoor Verhoeven toen tot plv. hoofdlegeraalmoezenier in Indië benoemd. Overste v. Voorst tot Voorst zal einde April naar Nederland vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1