NIEUWELINGEN OP DE „KNUPPELTJESWEG" D\E wereld COLOMBO: feest van en kleur licht MALAIS eerbericht! Chelsea staat nog niet- veilig Beperking van het ontslagrecht „Monty'-techniek in de film SANAPIRIN Sportmria till i Zuid-Sumatra Veteranen spreidden de bedjes V oedselvoorziening PftUSVESUGIKG SPOJSEJ Britse jagers boven - Berlijn Bruidegom die een moord beging Rechtspositie van arbeider aanzienlijk verstevigd VRIJDAG 9 APRIL 1948 PAGINA 2 tap!' It ïrf tij Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn 1 1 he/pt altijd DE VLIEGVELDKWESTIE IS ONVOLDOENDE Verdubbeling binnen 25 jaar absolute eis Scheepspraet op de Volendam ómdat wif^hu impaeteeen ABDOEL KADER HOESSEINI GEDOOD s Tijdelijk opklarend VERPLEGERSORGIE TE CAIRO SCHEEPSVERKEER MET DUITSLAND via Nederlandse havens BOEDDHISTEN-PRIESTERS STERYEN ZINGEND DE VLAMMENDOOD Sport in Engeland Niet naar Praag Carter gaat heen Chelsea verloor „KENNELIJK ONREDELIJK ONTSLAG" VERBODEN Vlor de filmcamera EEN NIEUWTJE VAN ALFRED HITCHCOCK Dan knijp ik mijn ogen dipht en hoop er het beste van. Alfred Hitchcock, die de ..Monty"'- techniek voor de film heeft ingevoerd DAN MAAR LIEVER EEN PALM 1 "W'j'.' hebben nu 33 punten uit 37 rveS sn'«B tckburn (Number Twen ty-One) heeft 29 punten uit 37 wedstrij den. Het aantal matches is 42. Chelsea is VAN DE POL EN DE LEEUW LEIDEN TE PARIJS Het Europees kampioenschap biljarten cadre 71/2 Vingerhoedt 300 «éWer 181 Van de Pol 300 Metz 153 Chassereau 300 71 47 26 84 36 87 125 87 DEVIEZEN VOOR EENDAjGS- TRIPS NAAR BELGIë ACADEMIALE SPORTWED STRIJDEN RILJARTKAMPÏÖËNSCHAP van NOORD-BRABANT DE VOETBALCOMPETITIE u ii ,t im 8h»v „Ik geloof, dat we écht in de rimboe terecht komen". Sip zei de man het, die recht uit Nederland hier in dit Zuid-Sumatraanse land verzeild kwam. En gelijk had ie. Ik heb op mijn tropenzwerftochten nog al een en ander meegemaakt wat wegen en vervoer betreft, en het leven van een soldaat schrijft het element „blubber" steeds met een hoofdletter Deze „weg" tussen enorme ondergelopen vlakten, met tegen de horizon hier en daar de grijsgroene kampongranden van klapperbomen, sloeg echter alle records met stukken: deze „weg" sloeg, wanneer we dat zo zeggen mogen, alle records „op z'n sloffen". We slipten meer dan anderhalf uur door twee diepingevreten moddersporen, waar de wagen tot over zijrr assen in weg gleed werden plotseling allen naar de andere kant omgesmeten, hotsten weer om, ble ven steken, kantelden bijna en altijd weer even taal, worstelde dé zware drietonner zioh naar boven. „Het was nog nikszeiden de men sen, die de „route" vaker redgn, „verder op werd de weg „betoel" slecht.... Dit maal was het eens geen manifestatie van overdreveA stoerheid, want we jakkerden 5 km. per uur met hooggierende motoren steeds dieper de godverlaten rimboe in, zwoegden soms meer dan een half uur zonder ergens een teken van leven te zien, hotsten daarna een ogenblik over de „harde" grond- van kampongs, waar alle mensen vanaf de „balustrade" hunner hou ten huizen op palen nieuwsgierig de co lonne bekeken, en waar het afschuwelijk stonk naar drogende bevolkingsrubber, en bereikten eindelijk, na onderweg op di verse posten mensen te hebben uitgeladen de„knuppeltjesweg". In deze gemechaniseerde eeuw van su personische snelheden was de knuppel tjesweg een anachronisme in extremis: over kilometers lengte hadden de Stoot troepen daar eerst een halve meter mod der weggegraven, vervolgens op de „har de" onderlaag een dek van knuppels ter lengte van de wegbreedte neergelegd, deze vastgepind met lange stokken, die op hun beurt weer neergedrukt -waren door vorktakken. Na twee of drie moesson wolkbreuken, was dit wegdek opnieuw bedolven onder een halve meter modder, met dit nadeel, dat de nieuwe laag, door een chemisch proces van de zurige mod der op de boombast afschuwelijk stonk. We martelden er over heen, bleven voortdurend vast zitten, moesten dan allé- maal de wagen af om te helpen duwen, en wat ik al de hele dag tijdens vorige duwexperimenten verwacht had, gebeur de: een knaap zette in het verlengde- van het achterwiel zijn schouders tegen het achterbord: „een-twee...." de chauffeur liet de debraillage los, het wiel slipte ra zend door en.spoot in een fractie van een seconde de arme duwer van onder tot boven onder een dikke gele laag modder. Een verfspuit had het niet grondiger kunnen doen: z'n hele uniform, z'n hele gezicht was één compacte laag modder en het beroerde was, dat hij dit wel hele maal niet verdiende. Een tijd geleden was daar ergens in de buurt een jeep vastgeraakt met enkele officieren, waaronder een „majeur". Deze majoor was gekleed in een keurig opge perst khaki uniform, vouw messcherp in de broek, peau de suide lage schoenen, het bekende stokje en het nög bekender snorretje, zat met opgetrokken neus over de knuppeltjes te hotsen. Wanneer de jeep vastraakte bleef hij telkens zitten en liet chauffeur en collega's-officieren het vuile werk doen, tot ie zich dan eindelijk toch verwaardigde voorzichtig op z'n te nen naar buiten te klauteren. Hij hoorde niet, hoe zijn reisgenoten fluisterden: „Geef 'm een goed plaatsje" en kon dit even later ook niet meer horen, aangezien hetzelfde fataal doorslippende achterwiel hem transformeerde tot een druipende stinkende kleimummie. „Ik geloof dat we echt in de rimboe terecht komen...." En behoorlijk! Zeker zolang de regens nog aanhouden! Mr was in de buurt van Tambangan Rambang, toen wij er aan kwamen. een koele groene namiddag- kampong aan een brede, vrij snel stro mende kali Rambang, een weg van twin tig kilometers, waar de sectie brencar- riers in het begin een.... week over ge daan had. Geen weekend.geen bioscoop. Overi gens zijn er niet zoveel troepen op Zuid- Sumatra, die dat wel hebben: ik reisde dezer dagen met een groep jongens van 4-4 R.I. Na negen maanden Indië gingen zij nu naar.... Lahat om voor het eerst electrisch licht te zien en een echte film en iets .anders dan de blubber rondom hun eenzame detachement. En dan kom je naar Lahat, één golfplaat-bioscoop met één ouwe film per week, èn zoals gezegd electrisch licht en je voelt je als een provinciaal die voor het eerst naar Parijs gaat. De kampong, waar de nieuwe troepen kwamen te liggen was ongelooflijk aardig en de veteranen, die grotendeels niet eens terug willen naar de stad, hadden het over een leven als de bekende luis op het bekende hoofd en wat me overal bij de aflossing zo was opgevallen: ze hadden hun best gedaan om het de nieuwelingen zo aangenaam mogelijk te maken: ze had den er zich voor uitgesloofd en jongens die zélf nooit ergens hun bedje gespreid hadden gevonden, die alles zelf hadden moeten fiksen, sloofden zich nu, ditmaal voor het laatst, nog eens extra uit en ze(-\ ten veldbeddeh op voor de verse troepen en hielpen hen met eten halen en draaf den zoals zij hooit gedraafd hadden. Het maakte me warm voor m'n ouwe vrien den van 7 R.S. en op alle drie de posten, waar ik de overdracht meemaakte, was het even keurig geregeld. Alleen sloeg lt. Hap l'Ortye alle records, doordat ie de hele schooljeugd had laten aantreden, die onder leiding van de goeroe een on verstaanbaar welkomstlied zong. De kin deren stonden in een lange rij (van hier tot gunder ongeveer) en het was zo aar dig, dat de rechterflank nog met het eer ste couplet bezig was, terwijl men links reeds halverwege het tweede was gevor derd. Het gaf de nodige diepte aan de zang,'een echo, die soms hët karakter van een „canon" kreeg. Een uur later zwommen we in de kali en spoelden modder en slaap en overver moeidheid weg en weer een uur later, was het alleen maar aan de rozige blote bast van de nieuwelingen *te zien, dat ze nieuwelfngen waren: hoopjes sterke ver halen van de bruingelooide oldtimers, hoopjes kameraadschap en hoopjes hulp. De eerste nacht stonden er al meteen gemengde oud- en nieuw dubbelposten op wacht; de tweede dag zouden ze (nog on der leiding van de oude commandant.) reeds uitrukken voor een meerdaagse pa trouille, gedeeltelijk per sampan, gedeel telijk te voet, ergens onderweg overnach ten.... Elke dag zouden ze méér op dit land leren kankeren en er elke dag, misschien nu en dan op een tamelijk hardhandige wijze, méér van leren, en tenslotte over twee jaar zouden ze zeggen: „Bij alle blubber en beroerdigheid, we hadden dit niet willen missen Ik vertelde hun dit bij het afscheid. Na tuurlijk wilder ze het niet geloven en keken me met een tikkeltje jalouzie na, omdat ik terug ging naar de „luxueuze" veiligheid vanLahat, Palembang en Batavia. Parabel der betrekkelijkheid. En sol daat Kost, die 't eerste modderslachtoffer werd, maar me trots vertelde, dat ze in Exlöermond („Drente" zei- ie er voor de veiligheid bij) een klinkerweg hadden, zal dit niet eerder inzien dan Heiligers uit Nijmegen of „Jen" uit Mokum. Ze heb ben echter de tijd om 't te leren. Twee jaar.... J. W. HOFWIJK Het advies, uitgebracht door een com missie uit de rijksluchtvaartdienst aan de 'minister van verkeer en waterstaat in zake het rapport der K L.M., zal niét ge publiceerd worden, aangezien de minis ter dit als een intern rapport beschouwt. Sir John Boyd Orr, dir.-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO), heeft voor de raad dezer orga nisatie verklaard, dat de wereld haar voedselproblemen in 1948 nog lang niet te boven zal zijn gekomen, zelfs met een overvloedige oogst. De wereld heeft nog een geweldig tekort aan vrijwel elk voed sel, zo zei hij, en de wereldbevolking neemt jaarlijks met 15 tot 20 millioen mensen toe.' Er worden thans 150 mil lioen mensen meer gevoed dan in 1938 en men kan in de volgende vijftig jaar een bevolkingsaanwas van 500 tot 1000 mil lioen mensen verwachten. Tegenover de grote bevolkingsaanwas in de negen tiende eeuw stond de ontginning van nieuwe gebieden. Thans echter, zo zeide sir John, worden alle bekende voedsel bronnen gebruikt. Het is de taak van de FAO deze bron nep tot het uiterste te helpen ontwikke len, met het doel de voedselproductie in de volgende 25 jaar te verdubbelen. Dit is het absolute minimum voor een be hoorlijke voeding van de wereld, aldus sir John. De moderne wetenschap, die wol maakt van melk en springstoffen van suiker, heeft het ver gebracht. Hoe ver zij het heeft gebracht, drong pas goed tot de-redacteur van „Die rare wereld" door bij het lezen van de volgende brief van een lezer: „Beste D.R.W,-redacteur, Er is ergens iets niet in orde. Mijn stijve boordje is vervaardigd van beet wortelen. Dat heb ik ontdekt, toen ik het opat. Nu draag ik de vier ons sui ker, die ik in plaats van een boordje heb gekocht. Als mijn pantalon nu maar van ham was vervaardigd, zou ik die ook kunnen opeten en ik zou zelfs ham met eieren kunnen eten, als ik maar een hoed had die gemaakt was van eieren. Uw dw. „VERBAASD". Eigenlijk zijn deze regels geen „scheeps praet" op de Volendam, want wij waren even aan het „dwangbuis" van de Volen dam ontkomen en Colombo was de eerst volgende korte, maar hevige ontmoeting na Port Saïd. Deze stad is een openbaring; weelderig aangelegd, kruisen de asphalt- wegen elkaar en het is een feest- van licht en kleur, waarin de zon speelt op de donkere bewoners, die zich op blote voe ten met een wonderlijke veerkracht langs kokospalm en bananenboom bewegen. Midden in een villawijk staat een kleine kathedraal, die je feitelijk nog meer moet zoeken, dan de „Papegaai" in Am sterdam. Even brachten wij een kort be zoek aan deze .kerk. Links van het kerk gebouw bevindt zich de bescheiden pas torie, tevens dienstdoend als „paleis" van de aartsbisschop. Van binnen is het kerk je wit en niets verstoort er de serene rust; een zwarte Senegalees knielt als een Melchior voor zijn Koning op oosterse wijze, verderop een oud vrouwtje in een kanten burnous. Ook de oosterling vindt momenten, waarop hij rust wil zoeken en alleen wil zijn, weg uit het jachtende leven. Dit was Colombo en de grootste helft van de reis naar Indië is gedaan. Al lijkt de zee zo eindeloos en komt er geen einde aan het spiegelend watervlak, toch kom je in de Indische Oceaan nog wel eens een oude bekende tegen. Dit was, toen wij op ongeveer 70 meter af stand de majestueuze „Willem Ruys" pas seerden. Er was wel enig verschil in het aanzicht van deze schepen: de luchtige en fleurige parasollenvreugde op de witte dekken van Neerlands sierlijkste oceaan schip en de zwaar naar bakboord over hellende Volendam met een troep enthou siast zwaaiende militairen, die slechts een handvol passagiers op de „Ruys" kon den toejuichen, want de Siësta heerste daar schijnbaar onverbiddelijk. De sonore groet uit de pijp van de .Willem Ruys" verslond het geluid van onze oude, maar trouwe Volendam en heel snel was het thuisschip weg in ma jesteitelijke draf over de golven, naar huis, naar Rotterdam en de gedachten en verlangens van de jongens gingen nog wel een ogenblikje met het verdwijnende schip in de richting van het Vaderlancf. Nog enkele dagen en wij zullen voet aan wal zetten, die de eerste voetstappen in Indië. En wij zijn er niet rouwig om, dat het einde van deze wekenlange tocht in zicht is. Was deze reis dan zo verve lend? Te weinig ontspanning? Neen en nogmaals neen. De afdeling Recreatie en Algemene Ontwikkeling heeft haar sporen weer eens verdiend. Het valt niet mee, om weken lang voor 2000 militairen een ontspan ningsprogram in elkaar te zetten, maar het is majoor Vroom, die de leiding hier bij had, toch gelukt met het materiaal, dat hij uit de manschappen hiervoor re- quireerde, dit alleszins te doen slagen. Binnen een week hadden wij een cabaret gezelschap, dat er mocht zijn en muziek- ensembles waren er zelfs in soorten. Schaakcompetities, tafeltennis, hersen gymnastiek, allerlei evenementen werden in elkaar gedraaid en de opvarenden be- kampten elkaar in edele wedijver om de kpoon der overwinning! Zelfs aan boord van een troepenschip heb je toch ook nog stille genieters. In het repetitie-lokaal van het muziekge zelschap klinken de aarzelende tonen van de 2e Hongaarse Rhapsodie van Liszt, de luikramen staan wagenwijd open en fris zoeft de zeelucht in en uit. Zó maar in zijn dooie eentje zit daar een soldaat te studeren. Hij is er geheel in en heel stil letjes, stuk voor stuk, komen aarzelend zijn makkers maar binnen en tenslotte zijn de gelederen rond de piano zó aan eengesloten, dat noch van de piano, noch I XAT - 1.06 I I iaff 2.49 Ut - I.*0 A73" - 3.3* i Va - 2.03 J I 3.9# Grool lormaot outoipomen \9#5*. 7.8# SPONSEN - KWASTEN - BORSTELS W. de Withstr. 48-Tel. 27513 - R'dam Wagenstr. 115 - Tel. 110156 - Den Haag van de pianist iets meer te onderscheiden valt. Alleen de pianoklanken klinken boven de hoofden uit: de melodie heeft allen volkomen in beslag genomen. Zó. kunnen soldaten ook zijn! Abdoel Kader Hoesseini, de Arabische guerilla-leider en bloedverwant van de Moefti, is gisteren tijdens een treffen tussen Joden en Arabieren op de berg Castel, 8 km ten Westen van Jeruzalem, gedood, aldus een bericht uit semi-offi- ciële Arabische bron te Jeruzalem. Volgens betrouwbare Arabische bron nen hebben de Arabieren gisteren het dorp op de berg Castel op de strijdkrach ten van de Haganan heroverd. Het dorp is belangrijk in verband met de blokkade van Jeruzalem w Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot Za- terdaga^ond: j Aanvankelijk nog slechts enkele ver- spreide buienj geleidelijk opklarend, afnemende wind. In de nanacht plaat- j selijk lichte nachtvorst. Morgen over- dag toenemende bewolking, doch nog bijna overal droog weer; geleidelijk weer wat aanwakkerende wind tussen West en Zuidwest; iets zachter dan vandaag. 10 April; Zon op 5.55 uur, onder 19.29 uur; maan op 6.25 uur, onder 20.46 5 ïur. Een officiële Britse woordvoerder heeft verklaard, dat de Britse regering opnieuw overweegt, in de corridor bqven de Russische zone naar Berlijn een politiedienst in te stellen door middel van Britse jachtvliegtuigen. Het conflict over het verkeer tussen de Britse zone en Berlijn is nog verre van bijgelegd. Na het Russisch antwoord op de Britse protesten inzake de botsing tus sen een Brits en een Russisch vliegtuig, dat bij de Engelsen zo hevige ontstem ming wekte, hebben de Sovjets thans hun luchtveiligheidsdienst aan 't werk gezet. Vijftienhonderd verplegers, die dl de twee grootste ziekenhuizen van Cairo in staking gegaan zijn, hebben gedreigd de ziekenhuizen in brand te zullen steken. Brandende matrassen, die van ziekbed den werden gerukt, werden naar de po litie geslingerd, die de gebouwen omsin geld had. Verder werd gebruik gemaakt van heet water, keukengerei en brokken van muren om de politie te'bestoken. De veldslag eindigde met de arrestatie Van 517 stakers. De politie moest drastisch optreden om het leven van de 2.500 pa- tienten in de ziekenhuizen te redden. 125 stakers werden gewond. Vele patiënten zijn naar andere ziekenhuizen overge bracht met het oog op de in de zieken huizen aangerichte vernielingen. De re gering heeft besloten de verplegers door vrouwelijke collega's te vervangen. Een en ander werd medegedeeld door de Egyptische minister van gezondheid, Is- kander Pasja. De commissie voor scheepsaangelegen- heden van de intern, federatie van transportarbeiders heeft Donderdag te Luxemburg met algemene stemmen een resolutie aangenomen over de noodzake lijkheid het scheepsverkeer met Duits land over Nederlandse en Belgische havens te leiden. De Nederl. gedelegeerde, M. Smeding, verzekerde volgens A.P., dat door het ge bruikmaken van Ned. en Belgische ha vens in plaats van Hamburg, Bremen en Emden acht duizend spoorwagons kunnen worden uitgespaard, die nu gebruikt wor den voor het transport van de Duitse havens naar het Rijnland en het Ruhr) gebied. nen hebbenss vbgkq mfwyp mfwy mfwy Twintig Boedhistische priesters zijn by een brand in het 1700 jaar oude King Sjan (gouden berg)-klooster te Tsjinkian in de vlammen omgekomen. Zij weiger den gered te worden en gingen zingend de dood in. Tsjinkian is een haven aan de Jangtse, 200 km ten Noord-Westen van Sjanghai. De brand, die vijf uur woedde, vernietigde Boeddhistische relieken en literatuur van onschatbare waarde. De schade wordt geschat op 500.000 millioen Chinese dollars. Daar lag liij dan: „dé brief". Wij openen onze brieven (som») met bevende vingers, zo ook deze. Het kon de honderdduizend zijn of een „niet" het was de honderdduizend. Niet dat wij een Voetbal-Poel gewonnen hadden of waren benoemd tot ere-lid van 't „Nut van het Algemeen' uit Ammerzoden het was duizendmaal meer dan dat! Het was een Cup Final Ticket. Regelrecht gezonden van de Voetbal Associatie van meneer Rous naar ons nederig stulpje daar bij Edgwarc Road. Met dit Ticket, trokken wij kantoor- waarts en de hele bende keek met af gunst naar het simpele kartonnetje, dat straks (24 April) Wembley voor ons zal ontsluiten. Hoewel wij dagelijks tiental len, mensen ontmoeten, hebben wij nóch het vorig jaar nóch dit jaar ooit iemand ontmoet die zó schat-rijk' was. Natuurlijk werd er volgens nationaal gebruik direct een alleraardigst bod gedaan op dit papieren paspoort voor de „Final Tie", maar wij doen niet „zwart". Daar zijn wij veel te netjes voor. Het zal ons echter benieuwen als niemand een ticket heeft wie er dan eigenlijk die Zaterdag op Wembley zul len zijn. Wij rekenen in ieder geval daar te treffen de elftallen van Blackpool en Manchester United, het muziek-korps van de „Welsh Guards" 'n stuk of veer tig politie-agenten en een stel slome slungels, die gemeenlijk als ballenjongen fungeren, benevens de Koning. Alles wat er méér komt, is „meegenomen". Komt er verder geen sterveling, dan hebben wij Wembley privé en dan smokkelen we Mathilde wel binnen. Maar h#t vorig jaar toen niemand een ticket had waren er 93.000 mensen. Zoiets kan al leen hief gebeuren.... Waarom weten we eigenlijk niet, maar Engeland schijnt iets te hebben tegen het democratisch socialisme van Tsjecho- slowakije. Immers op 8 Mei zou het lan delijk team Lawton, Matthews en consorten een partijtje gaan sjotten in Praag en nu komen de couranten vertellen dat het feest „vanzelfsprekend" niet doorgaat. Gelukkig dat de Hoge Heren van Lancaster Gate dit iets min der „vanzelfsprekend" vonden omdat de sport buiten wélk democratisch socialisme dan ook moet staan. Uit deze impasse werd Lancaster Gate gered door de reglementen van de Federation Internationale de Football Association kortweg Fifa genoemd die ontdekte dat Tsechoslowakije per ongeluk een nieuwe Voetbalbond had ge kregen en dat deze Voetbalbond z'n ge loofsbrieven nog niet had overhandigd aan Monsieur Rimet. Die vondst was, wat je noemt, een „vondst". Nu probeert Engeland een match te arrangeren tegen Spanje en ze hebben bovendien op 16 Mei reeds een ontmoeting met Italië. Ja, Italië! „Kameraden, Ihr habt doch ge- siegt!", heeft Hitier gezegd en als Benito inmiddels niet was overleden, zou hij dit (in 't Italiaans) herhaald hebben. Wat leven wij toch in een rare tijd.... De „grijze Greyhound" zullen we niet meer op de eerste-klas velden zien. Horatio („Raich") Carter wordt een jaar tje ouder en hij, heeft, populair gezegd, eieren voor zijn geld gekozen. Hem werd aangeboden het assistent-manager-schap van Hull City, w»rbij hij bovendien nog als spgler mocht fungeren, en Raich was pienter genoeg deze kans te accep teren. Hij had daarbij de volle mede werking van zijn. vroegere club Derby County, die begreep dat er een tijd van komen is en een tijd van «aanen dat de tijd van gaan nu gekomen is. Wij zullen Raich missen, omdat hij fair was tot-en-met. Hij- was een der sterkste figuren van het groene veld, zij het niet van het groene laken. Wij sloegen hem in Huddersfield met 'n straatlengte op Vrijdagavond, een dag later deed hij ons (82) de das om, wat hem vergeven zij. Chelsea? Wat wou U van Chelsea? Wij trekken wekelijks een parallel tussen ons (15-jarig) zoontje en Chelsea. Met Chel sea gaat het net als met de proefwerken van Hans. Als 't een „acht" is, zijn we De op 23 September 1947 door de minis ter van Justitie Ingestelde commissie Levenbach heeft een wetsvoorstel ontwor pen tot herziening van de wet op het arbeidscontract. Aan dit wetsvoorstel ligt ten grondslag het rapport door de Stichting van de Ar beid op 26 Juli 1947 aan de minister van Justitie op diens verzoek uitgebracht ,en waarvan we destijds reeds vrij uitvoerig melding maakten. De minister van Justitie heeft zijn voornemen te kennen gegeven op korte termijn de indiening van het door de commissie in overleg met de minister van Justitie voorbereide wetsontwerp te bevorderen. De belangrijkste veranderingen, welke de commissie voorstelt, hebben betrek king op het ontslagrecht. Was het tot nu toe de werkgever' in het algemeen geoorloofd een arbeider on korte termijn te ontslaan, hoe lang en hoe verdienstelijk de arbeider ook voor de werkgever werkzaam geweest was, in het vervolg zal dit niet meer mogelijk zijn. In beginsel zal de werkgever voor elk jaar, dat de dienstbetrekking geduurd v heeft, een' opzeggingstermijn van ten min ste een week in acht moeten nemen, tot een maximum van 28 weken. Een arbei der, die b.v. 25 jaar in dienst is geweest, kan dus slechts op een termijn van 25 weken ontslagen worden. Hetzelfde geldt, omgekeerd, voor ont slagen, door de arbeider genomen, met dien verstande, dat de opzeggingstermijn voor deze oploopt met een week voor ieder tijdvak van twee jaar, dat de dienst betrekking heeft geduurd, tot een maxi mum van 13 weken. Belangrijker nog is het beginsel, dat partijen geen kennelijk onredelijk ontslag mogen geven, resp. nemen. Als kennelijls onredelijk wordt o.a. beschouwd een door de werkgever gegeven ontslag, waarvan de gevolgen voor de arbeider te ernstig zijn in vergelijking met het belang, dat de werkgever bij het ontslag heeft. On redelijk is ook een ontslag, gegeven of genomen zonder opgave van redenen of onder opgave van een voorgewende of valse reden. Dit zijn de belangrijkste, doch niet de enige redenen, waarom een ontslag als kennelijk onredelijk beschouwd wordt. Voorts bevat het wetsontwerp bepalin gen, die ontslag tijdens ziekte van de arbeider tegengaan. Ook ontslag op grond van een te verwachten of plaats gehad hebbende oproep in militaire dienst zal ten aanzien van meerderjarige arbeiders als regel niet geoorloofd zijn. Wordt het wetsontwerp tot wet ver heven, dafi zal de rechtspositie van de arbeider aanmerkelijk verstevigd worden, wat niet alleen geschiedt met instemming van de organisaties der werknemers, doch blijkens het rapport van de Stichting van de Arbeid, eveneens met die van de werkgevers. Alfred Hitchcock, de Engelse filmre gisseur., die zich een wereldnaam heeft verworven door de uitstekende „thril lers", welke hij zowel in Engeland ais in Hollywood heeft gemaakt, vertoeft op het ogenblik in Londen, waar hij een nieuwe methode heeft geïntrodu ceerd óm vlugger en goedkoper films te maken. Van het standpunt van het publiek is dit de grootste verandering, welke zich sinds de invoering van de „ciose- up" in' de twintiger jaren heeft voor gedaan. Hitchcock heeft zijn nieuwe techniek voor het eerst toegepast in „Rope" een „thriller" in kleuren van norntlle lengte. Volgens de methode, welke door hem in deze film wordt toegepast, wordt elk detail, iedere beweging, tevoren zorgvul dig uitgewerkt en gerepeteerd. Als de camera tenslotte begint te draaien, blijft zij gedurende tienminuten onafgebroken in beweging in plaats van de film op te nemen in afzonderlijke fragmenten van elk één of twee minuten, zoals tot nog toe gebruikelijk was. .Hitch" heeft zijn film in 36 dagen voltooid. Slechts tien daarvan werden besteed aan het eigenlijke fotograferen van de actie. Het resultaat is, volgens Hitchcock, een vlotter verlopende film zonder die mechanische bewegingen, wel ke ieder, die momenteel een film ziet, opmerkt. Als een speler zich van de ene ka mer naar de andere begeeft, gaat de camera volgens de nieuwe methode voort durend mee. Er is geen onderbreking als de deur wordt geopend, omdat er geen nieuwe camera-instelling nodig is Een tafel-scène bijv°orbeeld wordt in haar geheel opgenomen. De camera be weegt zich rond de tafel zonder de con versaties in kleine stukken te doen uit eenvallen. De mannen, die de camera be dienen en de spelers in de scène moeten daartoe tevoren precies weten, wat ze gedurende de tien minuten welke de scène duurt, moeten doen. Tot nog toe behoefden zij slechts een dialoog van één tot twee minuten te me moriseren en slechts drie of vier bewe gingen te maken. De spelers van Hitchcock moeten echter 30 tot 40 bewegingen tot in de perfectie kennen. Als zij ook maar enkele centimeters van hun „plaats" af wijken, bederven zij Ae gehele scène. Dit is uiterst moeilijk vo°r de technici en nog veel moeilijker voor de acteurs. Voor hen is het, alsof Z1J Scheel opnieuw moeten beginnen. Hitchcock is van mening, dat, als de camera slechts voldoende film kon be vatten, een hele film in één enkele, on opgenomen. Voor de regisseur brengt deze nieuwe methode eveneens een geheel nieuwe wijze van werken mede. Als de repe tities zijn afgelopen en de camera is in gesteld, begint de opname. „Dan", aldus Hitchcock, „knijp ik mijn ogen dicht en hoop er het beste van. Ik kan er niets meer aan doen en slechts bidden, dat niemand een fout maakt. Gebeurt dat, dan moeten de hele tien minuten wor den overgedaan en dat kost geld". Bij deze methode °ni films te maken wordt dezelfde tactiek gevolgd, die Montgomery bij El Alamein toepaste, om veldslagen te winnen. Op de voor avond van de slag was Monty's werk afgelopen. Hij kon dan niets anders meer doen dan afwachten en hopen, dat alles volgens het plan verliep. Wordt de nieuwe methode zonder fou ten toegepast, dan hoeft er nooit een scène tweemaal te worden gedraaid. In j - „Rope" was dit enkele malen wel het onderbroken zitting zou kunnen wordeni )gevai en de productiekosten stegen daar- door tot drie millioen gulden. Maar dat was in ieder geval nog twee millioen goedkoper dan wanneer de film volgens de oude methode was gemaakt. Hitchcock is van menmg, dat acteurs met toneelervaring het best voor de door hem gevolgde methode geschikt zijn. Zijn sterren in „Rope" James Stewart, Sir Cedric Hardwickq eri Constance Collier hebben allernaal al eens op de planken gestaan. Maar na een dag werken waren zij totaal uitgeput. Zij vielen als een blok op een stoel neer en verklaarden: „We zijn doodop." Hitchcock heeft zijn nieuwe methode reeds gedeeltelijk toegepast in zijn laat ste Ijritse film „Under Capricorn" met Ingrid Bergman. -Maar het grootste ge deelte van de film is „ouderwets". Dat komt, omdat de methode van tien-mi nuten-fragmenten slechts kan worden toegepast op films, waarin- de handeling een ^or4 tijdsbestek plaats vindt. Maar de „Monty-techniek" is er en blijft er. Het zal belangwekkend zijn te zien, welke sterren over voldoende ca paciteiten beschikken om haar te over leven. En nog belangwekkender zal het zijn, te constateren, welke invloed zij heeft op de artistieke kwaliteiten van de film. -v De Academie vooi^ Filmkunst en Film wetenschap in Hollywood is momenteel bezig met de vervaardiging van een aantal korte films, welke zich met het wezen van dé film bezighouden. De on derwerpen zijn: schrijvers, regisseurs, filmsterren, filmgeschiedenis en bios copen. Volgens de „Birmingham Evening Dis patch" zou de voorzitter van de Raad van Toezicht op jeugdige delinquenten na een nauwkeurig onderzoek van vijf honderd jongens hebben verklaard, dat de beweringen, volgens welke de film voor - een groot deel verantwoordelijk zou zijn voor de misdadigheid onder de jeugd, op z'n minst sterk overdreven zijn. Bij zijn onderzoek is hem in slechts één enkel geval de mogelijkheid niet eens de zekerheid daarvan gebleken. Hetgeen een door velen aanvaard axioma omverwerpt en deze kwestie opnieuw tot een twistpunt maakt, waar over weer de nodige pennen in bewe ging kunnen komen. John Mills, die door het publiek tot de beste Britse filmacteur van 1947 werd gekozen, zal producent en regis seur worden. Zijn eerste film zal hij maken naar het boek van H. G. Wells: ,.Mr. Polly", waarvoor zijn echtgenote het scenario heeft geschreven. Prins. Wilhelm van Zweden heeft een onderscheiding ontvangen voor de door hem gemaakte documentaire film over de folklore van zijn land. p De Zionnisten in Amerika zijn een actie begonnen tegen de Britse films, die in New-York worden vertoond. Zij posten voor dé bioscopen met grote bor den, waarop te lezen staat: „Geld voor Britse films betekent meer kogels voor Bevin." De journalist Ed. Sullivan vraagt zich naar aanleiding daarvan af, waarom zij ook geen actie voeren tegen de Ameri kaanse turns om te protesteren tegen de Amerikaanse Palestina-politiek. „Ik heb Hollywood in mijn zak ge had en tegen het onderste deel van myn rug." Orson Welles. De bekende Franse rijneast Leon Poiner is bezig met de montage van een film, getiteld „La route inconnue", waar in de ontdekkingstochten van pater de Foucauld in Afrika worden uitgebeeld. René Clair, de bekende Franse re gisseur, die momenteel in Hollywood werkt, heeft verklaard, dat tengevolge van de jongste crisis, welke Hollywood heeft moeten doormaken, de kwaliteit van de Amerikaanse films ongetwijfeld zal verbeteren. „In onze industrie, al dus Clair, is het regel, dat de kwaliteit verbetert als de zaken slecht gaan". Hij wees er op, dat er gedurende de corlog een groot tekort heeft bestaan aan films en dat alle producties ge makkelijk een markt vonden. Thans moeten de films beter worden, willen zij succes hebben. „Er zullen, aldus ging hij voort, aan zienlijke wijzigingen moeten worden aangebracht in de financiële organisatie van de Amerikaanse filmindustrie, maar zij is nog steeds kerngezond". Op de vraag, of hij de voorkeur gaf aan kleurenfilms boven de gewone zwart-wit-films, antwoordde Clair: „Ik heb wel gekleurde films gezien, maar nog geen enkele kleurenfilm. Het meren deel v*i de gekleurde films zijn" mu sicals of tekenfilms, maar een echte kleurenfilm is nog niet gemaakt." hemelhoogjuichend en als er dan een „vier' op volgt, zijn we ten dode be droefd. Bij die „acht" haalt hij het wel en bij die „vier" is het hopeloos mis. Ze kunnen allebei blijven zitten „dou bleren" heet dat, geloven iyij, tegenwoor dig en wij weten op dit moment nóg niet, als we moesten kiezen, wat we zou den kiezen. Of Grimsby Town en Piet Slotemaker óók blijven zitten, interes- seert ons maar matig. Wij spreken ze beiden moed in „dat het wel te«chd zal komen als ze hun best doen." Chelsea en Hans doen hun best. Maar als 't mis is, schijnt het 'm altijd te liggen aan de scheidsrechter of, de leraar en daar kun nen wij niet over oordelen. Sins de Oude Heer Wedgwood uit Sto ke het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld, worden de potten én de poetsen door Stoke City gebakken. Zo'n poets werd gebakken met Chelsea. Normaal gesproken gaat iemand tijdens zijn huwelijksreis niet „en passant" een partijtje voetballen. „There are things you should not do". Maar meneer Mal- kin uit Stoke had, daar maling aan en zei tegen z'n jeugdige bruid: „Mary, ik ga Chelsea slachten en ben zó terug," Laat me dat nu gebeuren ook! Net toen (ons. Uw) Chelsea bezig was de wed strijd1 tegen de serviezelingen uit het vuur te slepen door een „all-attack" in het laatste kwartier, kwam „newly-wed"- Malkin even op de proppen om zes mi nuten voor tijd Chelsea de doodsteek toe te brengen. Chelsea had in tegenstel ling met Mrs. Malkin géén leuk avondje. alle vroegere hasannah's ten spijt niet zo safe als de Nederlandse Staatslening 1038 3—3^ pCt., nietwaar meneer Lieftinck? Eén Mei valt het doek Duimen maar, lezers, duimen,.,, i ,Werd Donderdag een aan- met bet tournooi om het Europese biljart-kampioenschap cader 71/2. Behalve de titelhouder Van de rol nemen ook de Nederlanders De Leeuw en Metz aan deze kampioen schappen deel- De uitslagen van de partijen luiden: Chassereau 300 14 69 21.42 Galmiche 200 Ferraz 300 Reicher 195 Vingerhoedt 300 Van Hassel 124 Van de Pol 300 Neussberger 84 De Leeuw 300 Metz 94 Galmiche 300 Ferraz 208 Van Hassel 225 De Leeuw 300 Nussberger 84 14 23 23 15 15 18 16 13 13 20 20 23 23 11 11 14 14 14 77 41 74 95 33 82 41 95 36 60 14 43 14.28 13.04 8.47 20.— 8.26 18.75 5.25 23.07 '•83 15.— 10.40 13 04 7.86 2^.27 13.90 21.42 1607 21.42 6 t eers'o dag leiden Van de Pol en Pe Leeuw door een beter algemeen gemiddelde voor Chassereau en Vinger hoedt met een gelijk aantal gewonnen partijen. Op het landelijk congres van in Ne derland gevestigde toerwagen-onderne- mers te Amsterdam, heeft mr. F. L. Schlingemann, referendaris bij het dep. van Verkeer en Waterstaat gewaagd van besprekingen, die hij met verschil lende autoriteiten onder wie leden van de deviezen-commissie der Ned. Bank, heeft gevoerd over -de wenselijkheid touringcar-ondernemers in de komende zomer op beperkte schaal Belgische francs beschikbaar te stellen voor het organiseren van eendags-trips naar Bel gië. Men is er n.l- bevreesd voor, dat deze trips, ook zonder een deviezen-toe wijzing, door vele particulieren zouden worden gemaakt met gebruikmaking van tegen zwarte koers gekochte francs. Sïf' jbngemann voegde hieraan toe, ruLwf» P^ph-commissie nog geen be- 4 genomen, maar sprak de verwachting uit, dat de besprekingen een gunstig resultaat zullen afwerpen. Op 14, 15 en 16 April worden in Am sterdam de veertiende interacademiale sportwedstrijden der Unitates en bon den in Nederland gehouden. Op de eerste dag wordt des middags op de sintelbaan aan het Olympiaplein een athletiekprogramrna verwerkt, terwijl des avonefs in hel sportfondsenbad-Oost dc zwemmers in actie komen. Op 15 en 16 April wordt er gevoetbald en ge hockeyd. Donderdag werden de biljartkampioen schappen van Noord-Brabant 45/2 te Bergen op Zoom voortgezet. De uitslagen luiden De Ruyter 400, Franken 174, Jacobs 262. De Ruyter 400, Van Loon 400, Fran ken 285. Kampioenschap van Nederland: E.D.O KrJIe!,renDv?,e?,' P-S.VHaarlem, Go AheadB.V.V. Promotie en degradatie: I R.F.C.— II Emma—S.V.V.; III Hengelo T.E.C. Vitesse—P.E.C.; IV Desk— j y Zwartemeer—Friesland; VI Sittard—Vlissingen. Gisteren speelden op bet Neptunus- terrein te Rotterdam de Nederlandse en Zwitserse studentenvoetbal-elftallen 00 gelijk. O Vanavond om 7 uur vertrekt de wan delafdeling van „Telefoon"s sportver eniging van de Botersloot naar Ant werpen (110 k.m.) om Zaterdagmid dag getuige te zijn van de voetbalwed strijd tussen het Antwerps en Rotter dams telefoon-elftal. <C> In het kader van de Bevrijdingsfeesten zal op Donderdag 6 Mei (Hemelvaarts dag) in het Stadion Feijenoord 'n voet balwedstrijd worden gespeeld tussen het Rotferdams Elftal en Berchem Sport uit Antwerpen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2