Nieuws uit STAD en OMTREK LAATSTE BERICHTEN St Jozef, de sterke, tegen Jozef, de slavendrijver Karel R ID YLLE VAN NELLE Schiedams jeugd steekt Cremona een xiem onder het katholieke hart De komende week Draad der traditie weer opgenomen Excelsior '20 heeft de leiding in de voorronde om de Beker ALGEMENE STAKING VAN EEN UUR IN ITALIË KWIEK landelijke Geheugen- Hulp r liduina-noyeen grandioos besloten Brieven voor Italië jEen communistische krachtproef Om de K.N.Y.B.-beker ADIO programma EN NU. ïïjD EEN KOPJE MAANDAG 12 APRIL 1948 JPAGINA 3 Drukke Stille Omgang Brievenactie Bedevaarten van buiten DE STIJL KEERT TERUG Hoopvolle tentoonstelling BRIEFACTIE kethel WELKE EERLIJKE VINDER? DUIVENSPORT 3-1 ZEGE OP OVV Nu good old VOC nog. DCV-HERMES DVS 0-3 WIE ZIJN NEUS SCHENDT. IN.DE KOU BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Neeltje C. d. v. A. Kalkho- ven en A. G. C. Nijvêen, Potgieterstr. 21, Frans R. z. v. F. J. Elderhorst en A. M. Dinter, Boerhavelaan 59, Suzanna E. d. v. G.'v. d. Thoorn en S. v. d. Berg, Dr. Noletstr. 1, Maria C. d. v. A. J. v. Mil en C. Q. Ham, Polderweg 238, Adrianus J. J. z. v. J. J. Erkens en Th. A. M. v. d. Avoort, Dr. Noletstr. 1, Susanne L. d. v. H. M. Koeh en L. de Vos, Nassaulaan 75, Leendert, z. v. M. Mulder en L. Doorn, Nassaulaan 75, Jan z. v. J. Nederlof en E. den Uil, Rijnstraat 20. wordt President BONS VOOR HET VERKIEZINGSFONDS Het ene doen, het andere niet laten ^"hereeï^S coincident dat de gfr ServWaderJ0Zv1nS LIEFDESDRAMA ZWOLLE TE VADER DEMONTEERDE DODELIJK VUURWERK POSITIES TROEPENSCHEPEN door RIE VOLLEBREGT GEVONDEN VOORWERPEN ROTTERDAMS ELFTAL AFD. ROTTERDAM KWB VLAARDINGEN Het gerucht van vele voeten liep in dc vroegte van de Lente-morgen door de Schiedamse .straten. Vaii vier hoeken van de stad kwamen de mannen gelopen, om langs de plaatsen te trekken, welke in Liduina's leven een grote betekenis heb ben gehad. Weer was het aantal in de verschillende parochies gestegen. De in tentie: verlossing door Liduina's voor spraak van het Goddeloze Communisme, kwam te idealer, nu deze omgang een week van gebed en boete inluidde voor de verkiezingen in Italië. Het herderlijk schrijven gaf bijzondere waarde aan de intentie. Voor het eerst ging de Stille Omgang bewust langs de plaats, waar van nu wel zeker is, dat Liduina er be graven lag. Na de vier omgangen was er in alle kerken van de stad een H. Mis behalve in de Singelkerk, waar de H. Mis aan de omgang voorafging. Vooral jeugdbewegingen waren sterk verte genwoordigd. Zij namen het voornaamste aandeel in grote middag-plechtigheid in de St. Liduinakerk. Van Vlaardingen, Kethel en Schiedam waren de gidsen, verkenners en Kajotters naar de Frankelandse kerk gekomen. Allen met wapperende vlag- gen; de St. Franciscusgroep der traditie getrouw ook met slaande trommels. Geen plaats bleef onbezet. Geestdriftig zong de ieued de Gregoriaanse hymnen en de Nederlandse gezangen. Het Plechtig Lof werd opgedragen door Aalmoezenier B. j. v. Houten met assistentie van de aal moezeniers Pater Brinkam O.P. en Pater Lucidius O.F.M. Cap. Pater v. Pampus vroeg in zijn feest predikatie, wat Lidpina eigenlijk aan de moderne jeugd te zeggen had. Groter te genstelling dan tussen de vitale actieve leden van de jeugdbeweging en de lij dende Liduina was moeilijk denkbaar. Hij wees er op, dat alle activiteit haar oorsprong moet vinden in een sterk in wendig leven en een sterke verbonden heid met God. Het voornaamste doel van de gidsen- en verkennersbeweging ligt Een historische week ligt voor ons. De blik wordt van het stadsgebeuren mag netisch getrokken naar de wereld bui ten ons land, naar de bakermat van ons^ Christendom, naar de zetel van de plaats bekleder van Christus op aarde. Deze week is, het voorspel tot de verkiezingen in Italië, de verkiezingen met een inzet, die en!!; is in de historie. Elders hebt U kunnen lezen, hoe er actief, materieel actief, wordt gewerkt Voor de goede uitslag. Van groter belang is het, hoe deze week geestelijk actief gewerkt zal worden. Zal de Gemeenschap van dc Heiligen, de gemeenschap van de Strijdende Ketrk, blijken een gemeen schap te zijn. Zullen de gezonde delen het zieke deel van het lichaam door de crisis heen halen In de gezinnéh en de kerken van Nederland zal het ant woord daarop worden gegeven. Wat een pracht entourage om de twee grote feesten van deze week te vieren: het St. Joseph-feest op 1 4April en het St. Liduina-feest op 15 April, de volgen de dag, Donderdag. Deze tijd id een grootse tijd, want moderne en historische heiligen herkrijgen hun portuur. De agenda-week begint met een ver- keersles voor jeugdleiders. Vanavond komen zij om 7.30 in het hoofdbureau van Politie bij elkaar, om van Brig. Tim mermans het fijne van de verkeerskost te leren. Van 7—9 vindt de verzending van brie ven plaats naar Italië. Gegevens daarover staan elders op deze pagina. De R.K. Werkende Middenstand komt op Dinsdagavond in de Volksbond om 8 uur bijeen voor een vergadering. De leden van de Kunstkring gaan op Donderdag genieten van een voorstelling door Amsterdams Toneel van het To neelspel in 3 bedrijven van Arnaud d'Us.- seau en James Gow, „Van ander ras." De heren van de sectiecommissies be ginnen Vrijdagavond aande ontleding Viecroting 1948, terwijl de natuur- Tlehhers zich verzamelen in het Geref, dehburgeme¥ter, opent om 8 uur de ver- gMertmsepanning ^ben^^gewach^op KiflPÖ. eindelijk is terdagavond weer zover, dat de bovenzaal van de Volksbond za nenleiden in nieuwe terreinen van selijk dwalen en ons zal tonen 1nieuw perspectieven van Gods grootheid e wijsheid. Het zal weer vol zijn in zaal Si- in het derde artikel van de wet: Een ver kenner is verplicht zich nuttig te maken en anderen te helpen. Dat helpen zal niet altijd gemakkelijk zijn; het zal vaak tegen onze wil ingaan, willen we Gods wil doen, maar daarvan is Liduina juist een voorbeeld van een volledige overgave aan Gods wil. Na de preek werden de relieken in pro cessie rondgedragen; de leiders en leid sters zowel als de aalmoezeniers liepen in dé processie mee. Met een vurig ge-, zongen Frans beloftelied wefd de plech tigheid besloten. Alvorens de preek begon hield Aalmoe zenier v. d. Heijden een korte inleiding op de grote brievenactie. Het district Schiedam van de Kath. Jeugd Beweging heeft een brief opgesteld voor een pastoor in Cremona, een plaats in Italië, die sterk onder invloed staat van het Communis- mDe brief knoopt aan bij de tekst aan Italianen, zoals die in ons blad van Za terdagavond werd weergegeven. Zij wijst de Italianen op de liefde van de Schiedam se jeugd voor Italië en het Katholicisme. Het behoud daarvan ligt voor een belang rijk deel in uw handen, aldus de brief. Te zelfder tijd, dat in de Liduinakerk de Liduina-noveen sloot met een plech tig lof noveen-oefening, processie der relieken en een predikatie van Kap. B. J. Tetteroo uit Wormer, opende in de Ha- venkerk een plechtig Lof het Liduina- triduum met de Veni Creator, Pater v. Aubel hield de feestpredikatie. Wij willen dit overzicht over de grote plechtigheden ter ere van onze Schied^n- se Heilige, wier feest op Donderdag Ws. dus een dag na de officiële datum 14 April, gevierd wordt, besluiten met stem men van de bedevaartgangers van deze week. De Leidse Courant wijdt een groot artikel op de voorpagina aan de 15e Leid se Bedevaart naar Schiedam, Welke onder leiding van de Schiedammer, Pastoor Beu kers, telken jare wordt gehouden. Het H. Misoffer werd opgedragen door Pastoor Rimp van de Haagse St. Liduinakerk, ge assisteerd door de drie kapelaans der St. Petruskerk te Leiden, Pastoor Beukers had de kaarswijding verricht. Er warea vele geestelijken op -deze tocht meegeko men, o.a. pastoor V. d. Schoot O.F.M., de paters Hogenelst en Spruijt, de pas toors van Oude Ade, Katwijk, Rijpwete- ring, en Zoeterwoude, pastoor Schalker van de St. Liduinakerk te Haarlem, dr. Jos Janssen, pater Terpstra, de frathers Bende en Hanrath en kap. v. Dijk van dé St. Liduinakerk in den Haag, Rector Hel- mer van' huize „Callao" hield de predikatie op 'n tekst uit het Hooglied: „De liefde is sterker dan de dood". Ook deze bedevaart werd gehouden om op voorspraak van 'St. 'Liduina te verkrijgen, dat Neder land gespaard blijft voor het Communis tisch gevaar" „Wij moeten, aldus de pre dikant; evenals Liduina niet op de eerste plaats bidden voor particuliere belangen, maar voor de noden van de samenleving, waarvan wij deel uitmaken en in wier schuld wij niet vrij uitgaan. De Westerbode neemt een groot ver slag op van de bedevaart, welke Donder dag j.l. vanuit het Westland werd gehou den. Vios touringcars haalden de pelgrims uit de verschillende parochies op. Om 10 uur werd de H. Mis daor Deken G. Kuijs opgedragen met assistentie van kap. von Fisenne uit Naaldwijk als diaken en kap. Rosier uit Wateringen als sub-diaken. Kap. C. Berkhout uit Kwintsheul hield de feestpredikatie. Pastoor Warnink uit Kwintsheul leidde 's middags de processie met de relieken. Deken G. Kuijs droeg het lof op met assistentie van kap. v. d. Heuvel uit Poeldijk en pater v. Schendel uit Gouda.de laatste leidde een kleinere groep pelgrims uit de plaats. De schooljeugd van Schiedam heeft Donderdagmiddag aan Liduina een groot se hulde gebracht. De Schiedammers kunnen verheugd zijn over de groeiende belangstelling voor hun heilige stadge note. Laten zij in die belangstelling door ijverige propaganda een groeiend aandeel nemen. Behalve de opening van het troephuis, waarover wij in ons blad van Zaterdag avond een verslag gaven, viert de Fran ciscusgroep het 15 jarig bestaan. Beide gebeurtenissen vielen ideaal samen om eens te laten zien, w»prtoe 15 jaar ver kennen geleid hebben. In het nieuwe troephuis was een tentoonstelling inge richt, welke kostbare elementen rijk was. Allereerst was er het aanknopen aan de traditie van voor de oorlog. Wanneer er argumenten nodig zouden zijn, om de bewering te staven, dat de na-oorlogse jeugd anders en minder rijk was dan de voor-oorlogse, zou men die aanstonds kunnen vinden in de kostbare verzame ling, die Ben Wuisman, de in het uniform der Nederlandse krijgsmacht in 1940 jong gestorven verkenner, onder zijn paperas sen naliet. Zijn „archief' 'mag een top punt heten van een jarenlange vorming en training en het is een groot voorrecht, dat Hopman Combrink zo'n verkennet aan zijn jongens tot voorbeeld kan stel len, niet alleen door de naam, die de troep draagt, maar door de daad, die uit zijn Ben's verkenners-erfenis spreekt. 'Maar het is niet alleen de traditie, wel ke rechten opeist. Duidelijk is te zien, hoe ook de jonge verkenners en de ver kenners, die naar het voortrekken over gingen. ontgroeien aan de oorlogs- en bezettingsmentaliteit en aanknopen aan de verworvenhedeli van de voorgaande generaties. Het gaat scms op nieuwe m- nier, soms op de oude. In het troeplokaal van Hopman Prein vinden we de uitrus ting en de opstelling voor een goed zo merkamp bij ëlkaar. Met de komst van de Lente spitsen Zich de verlangens weer naar die onevenaarbare tijd in de zomer- vacantie. Hopman van Dorp toont ons de prestaties van zijn verkenners op het ge bied van handenarbeid en pionierskunst. Onder leiding van Hopman Simons is die tot een vorm na aan de volmaaktheid ge vorderd, wanneer wij de Tower-bridge zien, welke tijdens patrouille-bijeenkom sten door de verkenners van de Andree de Thaye gepionierd is. Jammer, dat er geen houtwerf van dennestammen in de buurt is, om een fractie van deze brug in werkelijkheid te bouwen. In dè standen achteronder blijkt een decoratief schilder bezig geweest te zijn, die In/iyans bl'oed moet hebben. Alles is hier opgebouwd met totems, versierselen en wandbekleding, die een eigen verhaal te vertellen hebben. De bunker-den van de zolder is er min- i der gelukkig aan toe, maar deze haard- plaats van de brand zal wel spoedig in I een concurrerende firma herschapen zijn I De welpen tonen ons hun vondsten langs de vloedlijn, hun boetseerkunst, die de gehele dierenwereld van Kim tot leven bracht en hun beeldend vermogen in kur ken. Het is alles bij elkaar een beeld van intens troepleven, dat na 15 jaar weer op weg is naar nieuwe gloriepunten en naar nieuwe vormen van oude traditie. Wij mogen de leiding van de Franciscusgroep dankbaar zijn, dat zij aan belangstellen den de gelegenheid bood om dit te komen zien. Na de vele woorden onlangs gewijd aan de mentaliteit van de jeugd kan zij veilig aannemen, dat haar en met haar aan het gros van de jeugdleiders de saai*, suf, slome schoen niet past. Het gehele district heeft de Torpedo jager v. Sp?ijk van de Koninklijke Marine in het kader van de NEVAS geadopteerd en er is een mooie stand aan deze adoptie gewijd. De luchtvaart ontbrak niet, even min als de scheepsmodellen, welke vaan drig Prins gemaakt heeft. Het groene blad is een uiting van de jonge zucht naar vrijheid van drukpers. Het groepsblad is goed verzorgd en-heeft contacten gelegd met .collega's in vele uithoeken van ons land. De firma Rood- bol richtil op de tentoonstelling een stand in van bl eken. welke in de ruimte zin betrekking hebben op het verkennen. De nieuwe St. Joris-serie, boeken handelend over het verkennen, liet er naast meer algemene lectuur over luchtvaart, natuur studie en reisverhalen. Maandag 12 April Bioscopen; Passage: Fantasia (14 jaar) 2, 7 en 9.30 uur; Monopole: De man van Marokko (18 jaar) 2, 7 en 9 uur. Hoofdbureau van Politie: Verkeersjes voor jeugdleiders door Brig. Timmer mans, 7.30 uur. Jeugdhuis, Lange Haven 11: Briefactie voor Italiaanse verkiezingen, 79 uur. Dinsdag 13 April Bioscopen: zie beven. R.K. Volksbond: Vergadering van de R.K. Werknemende Middenstand, afd. Schiedam, 8 uur. Zoals onze lezers weten, is er in Nederland een grote actie begonnen, die in de critieke dagen voor de ver kiezingen aan Italiaanse Katholieken Nederlandse Katholieken een brief wil laten schrijven, ./elke hun het belang van de aanstaande verkiezingen nog eens extra onder ogen brengt. Dit be lang gaat immers ver uit boven de binnenlandse politieke verhoudingen. Vele Sch(dammers zullen aan deze actie willen deelnemen. Dit wordt hun zeer gemakkelijk gemaakt. Het dis trict Schiedam van de Kath. Jeugdbe weging heeft besloten bij deze actie het initiatief te nemen. Vanavond, Maandagavond, be staat er gelegenheid om een brief naar Italië te verzenden. Men vervoege zich daartoe met een enveloppe en een postzegel van 20 eent, of 20 cent aan het hoofdkwartier van de St. Fran-' ciscusgroep, Lange Haven 11. Daar orat vangt men een brief, klaargemaakt, zodat deze alleen getekend behoeft te worden. Men schrijft het adres, dat men in het hoofdkwartier verkrijgt, op de meegebrachte enveloppe en de jeugdleiding zorgt, dat de brief in Italië Komt Schiedam heeft 2000 Italiaanse adressen ter beschikking. Neemt allen Uw plicht waar; het gaat ook om Ne derlands belang. De parochianen van <je 'kerk van de H. Jacobus te Kethel, die een brief naar Italië wensen te verzenden, kunnen de brief inleveren op de navolgende adres sen: H- Wijsbroek, Kerkweg 6; L. Schel- lekens, Noordeinde 9, J. oisthoornj Schie damseweg 190 en de R. K. Pastorie. Tegen vergoeding van de portokosten zorgt men op deze adressen voor adressering en verzending. Een parochiaan van de St. Dominlcus- kerk (Spuistraat) Amsterdam, (heeft Zaterdagavond 8 Maart na Wet bijwonen van het Lof in die kerk een kerkboek laten liggen, waaraan hij zeer gehecht is. Het is een congregatie-brevierboek met groene omslag. De groep Schie /im was in die nacht het eerst aanwezig voor de Stille Omgang. Hij, die het boek per abuis heeft meegenomen wordt vriende lijk verzocht het terug te bezorgen bij de seer. A. J. C. v. Oppen Lange Haven 102. Zondag hield de „Blauwe Doffer" Schiedam haar eerste Bondsvlucht van Zevenbergen, afstand 32 km. De prijzen werden als volgt behaald: M. Noordjjk en Co. 1—21, G. Breur 2— 131853, M. v. Gogh en Co. 362, J. v. Leeuwen en Co. 4234647, H. v. d. Steen 5, H. Bakker 6—7—25-A3—45—56— 57, P. J. Wijnties 8—12—36—63, M. J. Kouwenberg en Co. 91520. Joh. Chris ten 1061, Th. Mackay 1154, P. Stolk en Zn. 14, Paardekoper en Co. 16, A. J. Kasenbrood 1728, Gebr. Lems 1929, J. M. Broeders 22, J. M. Broekhuizen 24, A. Broeders 26—30—39, W. P. v. d. Sloot en Co. 27—31, L. Fisser 29, G. Sloof 32— 50, Gebr. v. Put 33, J. Verboom 34, P. II- mer 35—40, W.. H. v. Ekris 37—60, H. Leenderts 38, W. C. v. d. Heijden 41, D. 'v. As 4248, Jac. Voogh en Co. 44, La- ferse 49, W. Leenderts 51, Land en Co. 52, G. van Diest en Co. 53—5558. Ie duif 92651 Laatste duif 93452. Excelsior '20 heeft haar kans om de voorronde om de Beker als eerste te be ëindigen en daardoor in de hoofdrónde oeplaatst te worden, op uitstekende wijze verdedigd door met 3_j Van OW te winnen, en mede doordat Het Noorden met 2—0 van VOC verloor, hebben de zwartwitten nu de leiding. De situatie is nu n.l. Excelsior 20 4 uit 3, Het Noorden 3 uit 3, VOC 2 uit 2, Hillegersberg 2 uit 2. OVV 1 uit 2. Als Excelsior '20 dus de laatste wedstrijd tegep VOC wint, Hille gersberg een puntje verspeelt, hebben onze stadgenoten deze halve competitia als eerste beëindigd. Onze zwartwitten hebben gisteren van OVV gewonnen dank. zij uitbuiting van het windvoordeel in de tweede helft. Voor de pauze hadden de Oostvoorners de wind in de rug en zij trokken al spoe dig fel van leer, met grote trappen en open spel het Excelsior-doel belagend. Na een wartier hadden zij succes, zij het op voor hen gelukkige wijze. Het was n.l. een der Excelsior-verdedtgers zelf, die de bal onfortuinlijk maar on houdbaar langs doelman Vismans in eigen doel werkte. Geleidelijk nam Excelsior echter het spel over, waarbij Huet als midhalf bijzonder opviel, terwijl op de rechtsbuitenplaats C. Dries eveneens een uitstekende partij speelde. Het was uit een van de voorzetten van laatstge noemde, dat linksbuiten P. Leermakers (invaller voor Chr. Boon) voor de rust de gelijkmaker wist te scoren. Na.de hervatting onderhield Excelsior met de wind in de rug een geregeld be leg op het OVV-doel, hetwelk op de duur zjjn uitwerking niet kon missen. Uit een voorzet van Leermakers slaagde DCV speelde zonder Terlouw, Hermes had een invaller voor C. Paulus. Voor de rust was het een vrijwel gelijkopgaan- de strijd, waarbij DCV zelfs iets meer kansen tot doelpunten t>ad, welke kan sen echter door slecht schieten verloren gingen. Ongeveer 5 minuten voor de rust doelpuntte Cok v. d. Tuyn. Na de rust was het een aanhoudende strijd tus sen de voorhoede van Hermes en de ver sterkte verdediging van DCV. Tot 10 mi nuten voor het einde slaagde de thuisclub erin de stand ongewijzigd te houden, doch daarna werd de druk te groot en moest de verdediiging zwichten voor 2 doelpunten van Lex Jansen, zodat het ein de kwam met 03. Een door de Italiaanse vakvereniging geproclameerde algemene staking is vanochtend om 10 uur begonnen. Behalve het spoorweg verkeer, de telefoon, de werkzaamheden in de ziekenhuizen en een aantal openbare diensten zou deze staking tijdelijk heel 's lands leveo lamleggen. De staking was echter slechts als demonstratie bedoeld en duurde dienovereenkomstig maar één uur. De ver spreiding van een communistisch manifest over de staking in de Italiaanse hoofdstad werd door de politie verhinderd. In alle werkplaatsen werd de staking voorafgegaan door een minuut stilte. Al dus op last van de communistische lei ders, die deze krachtproef ensceneerden. Daarna werd de aanleiding tot de staking uiteengezet. De communistische voorman nen vertelden hun volgelingen, dat kor- De vrachtautobestuurder v. C. wilde Zaterdagmiddag op de B. K. laan aan een melkboer de weg vragen. Hij min derde daartoe vaart. De eveneens van Vlaardingen komende vrachtrijder v. U. had .te laat in de gaten, dat de voor hem rijdende auto stopte en reed met volle vaart op j. C. in. Samen gleden zij 16 m. langs de weg. v. C. had aan de achter zijde van de auto geringe schade, v. U.'s wagen werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept met een takelwagen. C. Dries er met een enorm hard schot 21 van te maken. Helaas kregen wij tQen een periode te zien waarin Excelsior het wat kalmer aait ging doen, waardoor OVV meer in de aanval kon komen. Ge lukkig echter zag Excelsior op tijd in, dat 2—1 nog geen voldoende voorsprong was om in de fauteuil te gaan zitten, en wederom werd de strijd naar de Oost- voornse helft overgebracht. Goed door zetten had tot resultaat, dat C. Dries, die rechtsbinnen was gaan spelen, de stand rjp 3—1 kon brengen. Toen was de te- g Setstand van OW gebroken. "Wijzigingen in de stand kwamen er niet meer, on de uitslag geeft de verhouding goed weer. Scheidsrechter Landzaat had het niet moeilijk en leidde correct. Er was vrij veel publieke belangstelling. Twee Noorse zeelieden zijn door de po litie gearresteerd, omdat zij van hun schip Jenny-dekdns gestolen hadden. telings op Sicilië, 36 vooraanstaande vak verenigingsmannen werden vermoord en dat de staking bedoeld was als protest tegen deze misdaad. De regering heeft djt sprookje alreeds officieel tegengesproken. Dat er op Sicilië de laatste jaren over en weer gemoord wordt, is bekend en dat sinds 1944 in totaal, op dit eiland ook 10 vakvereni gingsleiders gedood en één ontvoerd wer den in het anti-communistische Kamp waren de slachtoffers veel talrijker is nog onlangs door de Italiaanse vice-pre- mier, Randolfo Pacciardi, openlijk er kend. maar de vertelsels over een recento hecatombe van 36 rode vakbondleiders zijn zuiver communistische verkiezings propaganda verzinsels. De staking wordt dan ook algemeen geinterpreteerd als een Moskouse demon stratie van kracht, om de kiezers in Italië te imponeren. Nader seiht Reuter: Om 11 uur hebben de arbeiders het werk hervat. In Rome viel van de staking weinig meer te mer ken, dan dat de bussen en -trams stil stonden: de banken, winkels en café's bleven open en het zakenleven was nor maal. Men mag 3an een bekerwedstrijd niet altijd een juiste maatstaf achten, de Rot terdamse voetbalenthousiasten zagen toch met belangstelling uit naar het tref fen tussen Xerxes en Feijenoord, de twee grote matadoren van de Maasstad. Wie zou de sterkste blijken? Zoals wij ver wachtten, waren het de zebra's, die dit jaar ook inderdaad over een betere ploeg beschikken dan de Zuiderlingen. Door doelpunten van Barzilay, Wilkes en Beun behaalde Xerxes een verdiende 3—0 overwinning; bij Feijenoord speelde De Vroet niet mee. Maar intussen heeft Hermes DVS de leiding in groep 4 ge nomen en wel door een 03 zege op DCV. De situatie is: Hermes 4 uit 2, Feije noord 4 uit 3, Xerxes 3 uit 2, DCV 1 uit 3, Overmaas 0 uit 2. In groep 5 nam Nep- tunus de leiding door een goede 3—0 overwinning op Coal: De Kok, Van Leeu wen en Sjerp scoorden en Landman was weer onpasseerbaar. CVV won door Reus (2), en v. d. Waal (2) met 0—4 van VFC. Ook Sparta kwam met een zeer gewijzigde en verzwakte opstelling in het veld, en het resultaat was een verdiende 3—5 nederlaag tegen Fortunaa De Vlaardingers "zetten er alles op om zich in de hoofdronde te plaatsen (gelijk bekend plaatsen in deze voorroemde van de groepen waarin eersteklassers uitko men de nrs. 1 en 2 zich in de hoofdronde, van de andere groepen alleen de nrs. 1), en dat zij een aardige gooi doen, blijkt uit de stand: Neptunus 5 uit 3, Fortuna 4 uit3r CVV 4 uit 3. VFC 2 uit 3, Sparta 2 uit 3,- Coal 1 uit 3. In groep 9 maakt Hollandiaan na de 43 overwinning op VDL een aardige 1 kansfl St. Lodewijk en HRW deelden 2—2. De kanspaarden DHZ en DCL in groep 23 speelde nl—1 gelijk; Hion—Trans valia ging niet door. De kansen van Steeds Hoger in groep 24 stegen aan zienlijk nu weer met 30 van DHS werd gewonnen, de Schiedammers daarentegen werden nu uitgeschakeld. TRH blijft de 'voornaamste tegenstrever van Steeds Ho ger; de theemensen klopten Oud Beijer- land met 21. Hellevoetsluis deed in groep 25 met 31 op Floressant wat ver wacht werd, terwijl SMV zich door een 02 succes bij NHS als de sterkste me degegadigde opwierp. Mussen won met 23 van Pretoria. Spartaan demon streerde haar superioriteit in groep 26 door een 28 juichkreet over DDC, en doordat Aeolus zo vriendelijk was om DJS met 21 de luier om te doen, hebben de Spartanen in' de laatste wedstrijd tegen „De Jonge Spartaan" aan 1 punt voldoende om zich in de hoofdronde te plaatsen. In groep 27 nam Excelsior '20 de leiding door een eigen 31 overwin ning op OW en door de 20 waarmee Het Noorden bij VOC op de koffie kwam. Leonidas heeft door de royale 40 triomf over Steeds Volharden nu een aardige voorsprong in groep 28, waarin niet HOV maar DEH met 01 de gevaarlijkste me dedinger bleek (die de blauwbroeken al gehad hebben), Hermandad jelt echter ook nog rijee blijkens de 26 victorie op Barendrecht. In groep 29 gaat het tussen CKC eu DZB; de Kralingenaars gaven Pechvogels met 61 een lesje, ën de Zo- merhofboys waren tegen Sunrise al wei nig zuiniger: 41. De situatie in groep 30 tekent zich ook af: het gaat tussen Siod (51 winnaar over Schiedam) en DRZ (met 2—3 de gelukkige in de derby tegen SFC). Onze volle belangstelling staat, na het herderlijke schrijven van het Doorluch tig Episcopaat, deze week m het teken van dp 18e April, de feestelijke viering van het natroonsfeest van St. Jozef, de beschermer van de Kerk, tegelijk de datum van de Italiaanse verkiezingen aatum vdn uhoorden, vonden Christus de heilige m Nazareth, de. stille figuur, flie het Evangelie zo'n bescheiden tdaatsje inneemt en Jozef Stalin, de scb de wereld van wie alle kranten staan, de opper-slavendrijver v'a" nrn Russische volk en de ingebeelde toekom stige Tsaar als hij zijn zin krijgt van de wereld- Het is moeilijk om deze twee figuren naast elkaar te stellen. Zouden we bij Stalin nog aan een strijdperk kunnen denken, bij St. Jozef valt dat idee weg. En toch voelden wij ons ineens optimis tisch, toen wij ons bewust werden van deze vreemde ontmoeting tusseil de Jozefen. Want. er kan geën twijfel be staan over de uitkomst van deze strijd., Intussen begint tegelijkertijd, de ver- keizingsactie van de K .V. P. Vanaf vanavond gaan de propagadisten op pad, om de bons in een minimum van tijd aan de man t.e brengen. Neder-land is geen Italië Jozef de slavendrijver, heeft ziin parool nog niet aan de Groot en dè zijnen gegeven. Maar Nederland schreef in zijn brieven aan de Italianen: „Zo vechten wij samen voor een betere wereld, geen communistische en geen kapitalistische, maar een Christelijke." Dit laatste is veel belangrijker dan de strijd tegbn Jozef de slavendrijver. Wij gaan niet stemmen tegen iets. maar voor mts: niet tegen een stelsel, maar voor onze vernieuwde Christelijke wereld Christendom bestand moge blijken tegen de aanstorming van de Stalinisten en laten wij offeren voor Nederland, opdat de K.V.P. in staat zal haar grote invloed uit te oefengp op ons landbestuur, opdat de nieuwe Christelijke Gemeenschap achter de wallén van de oppositie tegen het Communisme herrijze als een on neembaar bolwerk, dat tegelijkertijd een nieuwe kathedraal is. Geeft geld aan de bons voor het ver kiezingsfonds. Het is heel hard nodig. 41. Nou, ik had het pleit toch verloren en dus gaf ik maar toe. dat dat inderdaad het geval was. Toen had U die man moeten zien! Hij lachte met zijn hele gezicht en haalde een heel grote nijptang te voorschijn. „Als dat waar is amigo, zei hij, „dan heb je deze keer geboft. Ik bij n.l. bii dezelfde partij als jij, maar als spion heb ik dienst genomen bij de vijand. Ze hebben niets in de gaten. Ik zal je bevrij den en dan ga ik er direct vandoor. Ik heb m'n auto hier in de buuyt. zodat we samen kunnen vluchten," Zo gezegd zo gedaan. Jerolimo Jansen zo heette de man, die waar schijnlijk van Europese afkomst was trok dé sou Kers, waarmee ik aan de boom genageld was, er één voor één uit. Toen hij juist met de laatste wilde beginnen, hoorden wij een groot lawaai. We keken omhoog en zagen, hoe boven op de rotsen, die daar in de buurt veel zijn, een oude auto kwam aangereden, waarin Manuelo Morto, de gevreesde president, zelf gezeten was...," Zondagavond heeft de 25-jarige F. P. met vier schoten uit een zwaar kaliber revolver de 21-jarige mej. R. W., die met een kennis uit de bioscoop te Zwolle kwam zodanig gewond, dat zij in het zie kenhuis aan de gevolgen overleed. De ar beider was gescheiden en had nog voor kort omgang gehad met het meisje, doch zij had een eind aan de verhouding ge maakt. De dader is gearresteerd. Te Middelaar (L.) wilde de heer N. een fosforgranaat demonteren om zijn kinde ren een aardig vuurwerk te laten zien. Op een gegeven oment begon het pro jectiel te sissen, waarop hij de granaat wegwierp, met het gevolg, dat ze ont plofte. Het 8-jarig zoontje werd gedood en een 6-jarig dochtertje zwaar gewond. De „Groote Beer", op reis van Amster dam naar Batavia, bevond zich heden morgen in de Rode Zee. De „Kotg Baroe", eveneens op de uit reis arriveerde hedenmorgen om yifr uur te Port Said. DINSDAG, 1? APRIL. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.00 Zang; 1) 45 Walvisvaart; 12.00 Trio; 12.30 Weer- praatje; 12.33 Contact; 12.43 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Lente-progr.; 13.45 Gram.; 14.00 Knipcaus.; 14.30 Opera „Werther 16.40 Schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 1730 Gram.: 17.45 R.V.D.; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Grondwetsherziening; 19.15 Muz. tocht; 19.45 R V.D.; 20.00 Actual.; 20.15 Bonte avond; 21.30 Contact: 22.15 Buitenlands overz.; 2130 Zang; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II. W5 en 245 M.) K. R. O.: 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 9.00 Lichtbaken; 10.30 Schoolradio; 11.00 Gram.; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Gram,; 12.00 Orgel; 12.30 Weer 12.33 Orkest zonder Naam (13.00 Nieuws)' 13.45 Muziekliteratuur; 14.00 Gram.; 14.30 Onder ons; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gra- mofoor» 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Zie- kenlof; 17.00 Na school: 17.15 Gram 17.30 De Wigwam; 17.45 Gram.; 18.20 Sportpr.; 18.30 R.V.U.; .9,00 Nieuws' U5 Trio; 19.45 Jong, mensen vragen;' 20 00 Te gewone man; 2012 Bijbals hoorspel; 22.37 Actual 22.45 Avondge- orspe. bed; 23.00 Nieuws; 23.15 Grain. 6). Geen der bondsbroeders liet de ware oorzaak van zijn enthousiasme blijken en allen knikten instemmend, toen de mees ter de puntjes opschreef, om ze later uit te werken". Gerrit de-gierigaard kreeg bijna 'n hartverlamming van schrik toen de meester begon te spreken over contri butie. Maar gelukkig bleek deze contri butié heel klein te zijd en enkel bestemd voor huur van de vergaderkamer. Fien had herhaaldelijk moeite gehad, nfet in lachen uit te barsten,- als ze de ernst zag, waarmede de boeren de grap jes van haar echtgenoot die zich be wonderenswaardig in de plooi hield, hoe wel hij inwendig gestikt moest hebben van de pret aanvaardden en er nader op in gingen. De naam van de broederschap leverde wat moeilijkheden op. Meester zinspeel de op de trouw, die de leden elkaar zou den beloven en stelde daarom de naam „Hou en trouw" voor, maar Hendrik Boes vond deze naam allerminst toepas selijk, integendeel, men zou deze naam veel beter voor. een vereniging van grote gezinnen of iets dergelijks kunnen ge- - bruiken. Dat „trouw" rook volgens hem Laten wij daarom van - de week bidden j al te veel naar trouwen en wie zou er, voor Italië, omdat de dam van het 1 als hij deze naam zou horen, niet ogen blikkelijk denken aan het spreekwoord „Trouwen is houwen"? Fien dacht hiertegen iets te moeten inbrengen, maar vier oude .boerenkop pen richtten, zich afkeurend naar haar. Zonder iets te zeggen'lieten de boeren duidelijk merken, dat ze met de inmen ging van vrouwen vanaf dat historische ogenblik grondig en voorgoed hadden afgerekend. Tenslotte stelde meester Winter de naam „Klavervier" voor. Daar de broe derschap uit vier ledenbestond en menselijkerwijs gesproken vele jaren zou blijven bestaan, kwam hem dat heel erg toepasselijk voor. Hiermede waren ze het allemaal eens en aldu werd de naam vastgesteld. ®°es' die uiteraard nog al eens hadverenigingen te maken had ge voorstel Wuu hri°e,'iet hoorde' deed het tot erelid vin dankbaarheid de meester Maar de rinl ^eren'8ing te benoemen maar'mltia vnAn<lere leden vonden dat maar matig goed. Een man, die getrouwd was en pas veertig jaar, als erelid of be- schermheer van een vtvremging van oude vr«geze len.neen dat ging toch werkeljjk met. Meester Winter was he< hier trouwens geheel mee eens. De vereniging was dus gesticht. Mees ter Wmter las enige dagen later op plech tige wijze de regimenten voor, de bonds broeders beloofdlh elkaar trouw en de dag van bijeenkomst werd in overleg met Trientje de Neef vastgesteld op M:iandaga\'ond. Fien had intusen overal rondverteld dat de vier oude mannen een vereni ging had gesticht en het help dorp ver maakte zich' kostelijk met deze grap. Maar de leden trokken zich daar niets van aan. Overigens veranderde er heel weinig j u leveh- Aanvankelijk waren ze op de bijeenkomsten in de vergaderkamer van „Het dorstige hert" iets praatzuch- tiger dan anders. Zij onderhielden elkaar over verschillende onderwerpen. In de eerste plaats zongrr ze lofliederen op het vrijgezel-zijn. maar daarnaast had ieder zijn eigen hobby. Herförik Boes had het voortdurend o- er de politiek en de drei gende ondergang van het dorp; Gerrit hield colleges over de verkwisting, 'ie voortdurend toenam, vooral bij de jeugd Vieze Nelis beklaagde ^ich erover» dat een buurvrouw hem had durven zéggen, dat ze zijn huis wel eens wilde komen opknappen en Dirk van Doorn trachtte grapjes te maken, die echter heel weinig weerklank vonden. Ook zijn pogingen om z'n vrienden tot gokken aan te zet ten leden .aal schipbreuk. Trouwens: géén der betogen vond veel weerklank bij de anderen en allengs ver vielen de boeren wee* in hun vroegere stilzwijgendheid. Ze zeiden zo nu en dan een. een losse opmerking, dronken van hun glas en gingen klokslag half twaalf naar l»is, zonder veel wijzer te zijn ge worden. Het was dan ook zo dat ieder der le den zich teleurgesteld voelde. Meer dan sleur waren de bijeenkomsten op de Maandagavo iden niet en ieder van hen had diep in zijn hart ai een., overwogen of het niet peter was de broederschap maar op te heffen Maar niemand had d°ze gedachte tot nu toe uitgesproken Meester Winter en zijn vrouw hadden dan ook veel minder plezier van de grap dan zij verwacht of gehoopt hadden ep ook de overige bewoners van het dorp zagen niets leuks of bizonders meer in „Klavervier". Alles ging rustig z'n gang. Nelis bleef even vies, Gerrit even gi»*rig, Hendrik even driftig en Dirk li„t gern kans voor bijgaan om te gokken en te wedden. De pastoor had hem er zelfs over onder houden, maar Dirk had buitengewoon ongelukkig geantwoord: Wedden, mijn heer pastoor, dat ik het niet laten kan-? De pastoor had natuurlijk niet gewed, allereerst om geen slecht voorbeeld te geven, maar ook omdat hij heel goed wist, dat hij de weddenschap zou verlie zen. H« had echter Dirk gewezen op het gevaar van het gokken en de zondaar had rouwmoedig het hoofd gebogen en beter schap beloofd. Maar de geest is gewillig, doch het vlees is zwak en het woord „wedden" lag nu eenmaal in Dirk's mond bestorven. Rustig en kalm ging i de dagen voorbij in dit stille dorp. tot.er op de „Maria- hoeve" 'n nichtje van de boerin kwam logeren. IV Venus in het dorp. De „Mariahoeve" lag op een kleine heuvel, verscholen achter een rij hoge populieren, die dag en nacht hun bla deren een vrolijk, ruisend lied deden zingen Het was een flink gebouw van frisse rode steen en met grote ramen Boer de Leéuw woonde hier met zijn vrouw en vier kinderen, een vrolijk on levenslustig huisgezin. Uit de openstaan- lV=„klonk vaak een blijde lach of Jl 1 5ezang- Er werd hard gewerkt tLJ »i erJJ en de Leeuw stond be- Kena als een der meest vooruitstrevende boeren van de gehele streek. Door de ouderen werd hij ietwat Wantrouwig aangekeken omdat hij meedeed met „al dat moderne gedoe" en zelfs zijn land bewerkte met machines. Hij was de enige, die contact onderhield met de buiten wereld en zo nu en dan ging hij naar de stad en keerde met vele nieuwtjes terug. Hij was heel vriendelijk tegen iedereen, maar erg veel contact met de dorpelin gen onderhield hij niet. In het verbor gen deed hij veel goed en nimmer zou de pastoor tevergeefs bij hem aanklop pen als er in de parochie een huisgezin in nood verkeerde. Zijn vjouw kwam uit een veel groter dorp en men kon haar dat aanzien: een forse, knappe vrouw van tegen de veer tig, beter ontwikkeld dan de overige vrouwen in het dorp en met een meer stadse smaak voor kleding. Maar nie mand ergerde zich daar aan. Men vond het heel gewoon, temeer daar Lies de Leeuw zich nimmer verwaand of terug houdend gedroeg, maar met ieder een vriendelijk praatje maakte. Ze had aan de bakker verteld, dat een nichtje het negentien-jarig dochtertje van haar zuster enkele weken op de boerderij zou komen logeren. De bakker had het nieuws ijverig verder verteld en iedereen zag vol spanning uit naar de komst v: het nichtje-uit-de-st ad, -dat Dinsdagmoi gen per auto zou worden ge bracht. (Wordt vervolgd) Afhalen aan het Hoofdbureau van politie Lange Nieuwstraat 55. Ceintuur, auto-binnenband, kinder jasje, bal in net, sleutel, sleutel, boekje arbeidswet, damesrjjwiel, zwarte stoffen- tas, kniprpes, dekkleed, psalmboekie, sleutel, bruine jongensschoen, -bril in etui, regenjas,hamer, motortsril, lips- sleutel, huissleutel, werkkaart, ring met sleutel, frictieplaat. Afhalen bij de vinder: bruine glacé handschoen, A. van Oort, Overschiese- straat 82, bruine ceintuur, Zonneyeld. Voornesestraat 27, een paar gebreide wanten, W. v. d. Spêk, -Beierlandsestr. 24b, sigarenaansteker, A. Janse, Nieuwe Haven 129, aansteker, Landsbergen, VI. dijk 183. portemonnaie, Lè van Walsum, Pr. Fr. Hendrikstr. 20b, bankbiljet, Ha- zenbroek, B. K. laan 264, cigarettenkoker. Buitenhuis, Waranda 27, armbandje. Huize St. Liduina, St Liduinastr. 20, ci garettenkoker, Mortier, B. K. laan 165. jongensschoen, J. v. d. Graaf, Middelhar- nissestr. 18, riem, N. Maan, N. Beetsstr. 5a, kinderkousje, K. Korénmans, Potgie terstraat 17b, zwarte kat, Overhagen, Rotterdamsedijk 20c, rozenkrans, J. Blee- ker, Lekstr. 34b, vulpen in etui, zakkam. v. d. Hoeven, Singel 206a, cigarettenaan- steker, Hijman, Havendijk 318, actetas, Kleinekoort, Boerhavelaan 50, haarstrik, A. v. Pelt, Nieuwstr. 18, een paar dames wanten, bij A. Schoenmaker, Ant. Muiis- str. 69, kindersokje, H. Albrechts, Geer- vlietsestr. 5, ring, J. v. Raaij, Hagastr. 63, ipsigne S.R.B., M. Zijlstra, Broersvest 95. Gelieve bij het afhalen van de voor werpen bij de vinder het Hoofdbureau van Politie in kennis te stellen, tel. 69333. Het Rotterdams voetbal-elftal, dat Zaterdagmiddag om 4 uur uitkomt op het terrein van Sparta tegen de Antwerpse vertegenwoordigende ploeg, is als volgt samengesteld: Bijl (Feijenoord) doel: Everse (Neptunus) en De Leeuw (Xer xes) achter; Barzilay (Xerxes), Vermeer (Excelsior) en Kroon (Feijenoord) mid den; Koning (Xerxes), Schrumpf (S V. V.). v. d. Tuyn (Hermes), Steenbergen (Feijenoord) en Van Male (Sparta) voor. Heel, die ziek was; Steinz heeft hem ver- Prom. degr. comp 2de en 3de kl: R. Groen—W F 0—0; SSAVR—Voorw. 2—0: le kl. A: ActivitasSchied. Boys 80 2e kl. A: Postef—SVO 6—0: 3e kl. A: GBR—Oldi 1—2, GVMD—Hagere pd.; B: RVVBDNB 2—2: C: The Bell Boys— Babberspolder 50; D: Varkenoord Sportvogels 0—(0. GEVEILDE GOEDEREN Ten overstaan van notaris H. P. Dolk werden de volgende goederen geveild: 1. Hei winkel- en woonhuis aan de Groen van Prinstererstraat 152154 en Patrimoniumdwarsstraat 19. Geveild voor 4300. Max. prijs 4500. 2. Pakhuis met bovenwomng aan -é Landstraat 9 en 11. Geveild voor 2500. Max. prijs 2875. 3. Beneden- en bovenwoning aan de Diepenbrockstraat 5 en 7, in oodrach! van het Beheersinstituut. Verkocht voor de maximumprijs van 6370 na loting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3