Zeer weinig premies voor woning- splitsing Ook bij verbetering beperkingen Moeilijkheden met de vlees voorziening Revolutie in Columbia tegen de katholieken gericht Complot van jagersontmaskerd Een mens voor drie rij ksdaalders belkom Roosevelt Gong 5 Aankomst delegaties te Djokja Nederlands GROENTENoverschot Russische onwil Staat van oproer in Costa Rica VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Distributie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Rantsoenvermindering niet uitgesloten SvSgên. dat «£«SrarS££$£ m.ded»li0g Puerto Bard. De P.R.A,C, in prak Export of vernietiging e r ad aan Eleanor LAGEN 70ste JAARGANG WOENSDAG 14 APRIL 194b No. 20593 EEN NIEUWE PAPIEREN-WEG W onings plitsing Tempo, tempo REEDS 700 DODEN TE BOGOTA Het aantal doden EERSTE MARSHALL-TARWE NAAR NEDERLAND DE MOORD IN DE WARMOES STRAAT Tegen drie verdachten 20 jaar geëist Nieuwe arrestaties in Utrecht VIJFTIG MANNEN „LEVERDEN" JODEN Eenheid Europese spoornet noodzakelijk „Nederland zal gedwongen zijn dit jaar 200.000 ton groenten te vernietigen, indien de na-oorlogse afzetmoeilijkheden niet worden overwonnen", aldus heeft de Ned. afgevaardigdè, de lieer A. H. Boerma. voor de raad van de F.A.O. (voedsel- en landbouw organisatie) te Washington ver klaard. Van <Je 850.000 ton groenten die Nederland onder normale weersgesteldheden dit jaar zou produceren, zou 400.000 ton voor de export beschikbaar zijn. Hiervan zou momenteel slechts 200.000 ton geëxporteerd kunnen worden. Bij het onderzoek naar het vliegtuig-incident KONINGIN NAAR HET LOO HEBT U HET OOK GEHOORD Optimisme over voortzetting der onderhandelingen JEUGDIGE PILOOT AAN DE DOOD ONTKOMEN MELKBONNEN IN HET HELE LAND GELDIG Meer en betere karnemelk BONNEN VOOR WERKKLEDING KINDJE UIT DAKGOOT GEVALLEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest 8, TeL 68£01 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedr^gt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Korte tijd, nadat Mr. J. in 't Veld de leiding van liet Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting op zich had genomen, is door hem een maatregel aangekondigd, welke de indruk gaf, dat hier de juiste man éindelijk op' de juiste plaats terecht was ge komen. Bepaald werd n.l., dat 60 pet van de kosten zou worden vergoed bij woningverbetering en -splitsing. Ruim een maand later druppelen bijzonderheden over deze maatregel door en het blijkt, dat de hoge verwachtingen, welke zijn gewekt, pertinent niet in vervulling zullen gaan! Bij het beoordelen van de aangekondig de maatregelen zullen we onderscheid moeten maken tussen: a. het bewoonbaar maken van onbewoonbare woningen of het voorkomen van onbewoonbaar wor den van een woning en b. het splitsen van een woning. In beide gevallen worden de beperkin gen gemaakt, dat géén premie wordt toegekend, verbonden aan voorzienin gen: 1. Welke behoren tot de normale onderhoudsvoorzieningen (schilde ren, witten e.d 2. Welke in aanmerking komen voor uitkeringen, ingevolge schade door oorlogsomstandigheden; 3. Aan woningen, welke eigendom zijn van een toegelaten woningbouw corporatie en zijn gesticht en/of worden geëxploiteerd met behulp van steun uit 's Rijks kas op de vo^t dqr Woningwet: 4. Aan woningen, welke ingevolge enige regeling voor vergoeding van schade tengevolge van oorlogsom stand igheden. als verwoest moeten worden aangemerkt: 5. In verband met vordering, als be doeld in art. 7 van de woonruimte wet 1947. Zonder in te gaan op de draagwijdte van iedere beperking, kunnen we vast stellen, dat het zwaartepunt is gelegd oo het bewoonbaar maken van woningen. Hoewel op dit terrein inderdaad npg veel kan worden gedaan, zouden wij even de nadruk willen leggen op de zeer belangrijke bepaling, dat geen premie zal worden toegekend, voor zover de ver- beteringskósten per te verbeteren woning meer dan 2400 of minder dan 201 zullen bedragen. Ook hier dus weer een zij het noodzakelijke beperking, welke het effect van de maatregelen zal beïnvloe- -den Veel belangrijker dan verbetering achtten wij echter de splitsing van woningen, omdat op dit terrein veel en veel meer zon kunnen worden be- reikt. Opzettelijk schrijven wij „zon kunnen vorden" en niet „wordt", want de beperkingen hier zullen zicli sterker doen gevoelen. nog Het maximale bedrag van 4200 is inderdaad niet al te krap genomen, 'maar veel meer zal deze splitsing ver hinderd worden door ,de eis, dat ze „permanent" moet zijn. Er is hier dus geen sprake van een ^noodvoorziening", maar verlangd wordt het blijvend split sen van grote panden. De vraag stellen, of deze eis niet te hoog is gesteld, betekent tevens haar in ongunstige zin beantwoorden. Het komt ons voor, dat men op het ministerie ter dege dient te beseffen, dat onder, de huidige regeling, voor de bezitter van een groot pand, iedere prikkel ontbreekt, om tot, splitsing over te gaan. Een grotere opbrengst van het pand moet toch immers practiseh wegvallen tegen de nadelen van een meer intense bewoning en de daardoor op de duur stijgende kosten. Zo de huiseigenaar zijn eigen pand bewoont, mist de splitsing verder iedere aantrekkelijkheid. Formeel moet nl. zelfs een eigen uitgang voor de nieuwe Woning -beschikbaar komen. De practische onmogelijkheid zal hier echter soepelheid van de overheid.... en van de hoofdbewoner noodzakelijk maken 1 Voorts dient men nietover het hoofd te zien, dat de door de minister bedoelde woningen doorgaans in een buurt zullen liggen met een apart cachet. Bij splitsing zal de tweede woning prompt worden verhuurd en de eerste huurder (van het beste gedeelte dus) zal waarlijk niet gaan verhuizen. Maar wat gebeurt er, als meer normale omstandigheden zijn terugge keerd? De sfeervolle woning van weleer is een gewone étagewoning geworden; zal die dan nog worden verhuurd Wij merken hierbij nog op, dat het helpen van eigen familie of goede vrien den uitgesloten is. Zodra de tweede woning klaar is, valt deze nl. automa tiscli in de rubriek „Leegstaande wonin gen" bU Volkshuisvesting en de huis eigenaar krijgt een lijstje gegadigden, uit wie hii kan kiezen Tot slot nog een formele kwestie Onze informaties luiden, dat deze bepalin gen van kracht zijn geworden, op het ogenblik, dat het betrokken bericht in de pers is gepubliceerd. Zoveel mogelijk in die zelfde tijd is aan de gemeente besturen een circulaire gezonden, waarin een en andér werd aangekondigd, terwijl tevens interne instructies zijn verstuurd Onder meer is nu bepaald, dat geen premie zal worden toegekend, wanneer met de werkzaamheden reeds een aan vang is gemaakt. Zo zullen aanvragers- die reeds vóór de eerste pullicatie op drachten hadden gegeven, hun flauwe hoop op een premie kunnen laten varen. Een bezwaar duikt nu echter op oij verbeteringen in splitsingen n5 deze publicatie. Ministerieel is de regeling toen ingegaan, doch gemeentelijk is men zelfs nu in de meeste plaatsen niet zover, dat de „papieren" weg rteds gereed is. Men deelde ons nl. mede, dat belang hebbende eeri aanvraag moet indienen bij de gemeente. De technische dienst moet een dergelijke aanvraag beoordelen en zal zich daarom ter nlaatse moeten overtuigen van de mogelijkheid en om vang der splitsing of verbetering. Eerst dan zal een premie kunnen worden toe gekend, waarbij de verschillende werk zaamheden onder contröle zullen blijven van de gemeentelijke technische dienst. Huiseigenaren, die op de ministeriële be schikking zijn afgegaan, stuiten du<- nu op de practische onmogelijkheid van de gemeente, om de voorgeschreven weg te volgen en zullen dus eveneens nul op hun "•eouest krijgen Resumerend komen wij tot de conclusie dat onze nieuwe gezagvoerder op het schip van de wederopbouw in feite een minuscuul lekie heeft gedicht. We wach ten'vol berusting op forser werk! Er zijn moeilijkheden met de vlees voorziening van ons land. Ze zijn ont staan, doordat we een partij vlees, die we uit België zouden betrekken, niet kon den accepteren daar de kwaliteit niet voldeed aan de te stellen eisen. Hierdoor is de voorziening voor de naaste toekomst in last geraakt al zijn onmiddellijk stap pen gedaan om op andere wjjze in het tijdelijke tekort te voorzien. Met de Engelse regering zijn bespre kingen gaande om vervroegde levering te krijgen van vlees uit het Argentijnss Keuter verneemt uit Vaticaanse gen, dat de eerste Deneliten, die het Vaticaan bereiken over de op Columbia „aanduiden, dat de 1 te Bogota overwegend eommnnistiscn was en gericht was tegen de Kaïn lieken". Alle kerken te Bogota zouden ver nield of ernstig beschadigd zijn. Dc woning van de apostolische nuntius zon een puinhoop zjjn geworden. De berich ten melden voorts, dat de nuntius en de leden van zijn staf zich in veiligheid bevinden. Volgens een op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ont vangen bericht uit Bogota is het mogelijk, dat de inter-Amerikaanse conferentie, die door de opstand afgebroken werd, heden aldaar hervat zou worden. De V. S. hebben aangeboden te helpen bij de voedselvoorziening van de afgevaar digden door legerrantsoenen, waarschijn lijk uit Panama, per vliegtuig aan te voe ren. Naar verluidt, hebben de afgevaar digden besloten alle economische aange legenheden, in tegens riling met het oor- spronKelijke plan, op een later in het jaar, v*moedelijl: te Bueno-. Aires, te houden S' ec'ale economische conferentie te be- s'nreken teneinde het werk van de con- ferertie' te bespoedigen. Het Amerikaanse departement van bui- Jen heeft bericht van de Ameri- kinse vfce-consul te Medellin (Columbia) van Medellm, verbrana den van de communisten Volgens een ander onbevestigd tancht uit Medellin is te Carac<oli 1ee troepen tot ontsporing gebra -k_ deze troepen thans in gevechten gewm kelri Ook wordt gemeld, dat een Columhiaans vliegtuig, bestuurd, door een Amer:ik;a. Zaterdag door communisten onder vuu is genomen en er niet in is geslaagd troe pen aan land te zetten. Van de vice-consul te Buenaventura is door het departement bericht ontvangen, dat men daar de toestand meester is. Naar schatting is te Bogota het aantal doden tengevolge van de revolutie tot 700 gestegen. Het herstel van de schade aan gebouwen zal tien jaar vorderen. Keuter's correspondent meldt, dal men de toestand in de stad thans geheel meester is. Slechts sporadisch wordt nog geschoten. Men heeft een begin ge maakt met de opruimingswerkzaamhe den. De regering heeft de delegaties van de pan-Amerikaanse conferentie verzekerd, dat tegen het einde van de week de orde en rust volkomen zullen zijn terugge keerd. Alle delegaties hebben de beschik king over een militaire lijfwacht. De correspondent meldt nog, dat het leven van minister Marshall Vrijdag in gevaar was, toen de radio van de\opstan- C f- luf-e7 hem beschuldigde van mede- foMo!'®, 0I?. aan de moord op Gaitan, de verbliif 6va zs81®"' De reSering heeft het bewaken Marshall onmiddellijk laten hifrte^eh' h?eft. te kennen gegeven, dat U a geheurtemssen in Columbia in ver band brengt met de wereldcrisis en met de verkiezingen in Italië. De eerste leverantie in het kader van de Marshall-hulp aan Nederland zal be staan uit een scheepslading van 10.000 long ton tarwe, die met het ss. „Prins Willem II" vervoerd zal worden. Giste ren, de eerste dag van de uitvoering van het plan-Marshall, is men met de lading te Galveston begonnen en het schip zou vandaag vertrekken. contract. Het resultaat van de onderno men stappen zal moeten worden afge wacht eer de vraag kan worden beant woord of de toewijzing van vlees in de naaste toekomst tijdelijk zal moeten wor den verminderd. Met de vleesvoorziening op langere ter mijn verkeert men ook nog enigszins in het onzekere. In de zomermaanden met name Juli en begin Augustus is er altijd min der vlees uit onze. eigen veestapel. D daardoor ontstaande tekorten worden altijd door invoer aangevuld en bok dit' jaar zid dit het geval. zijn'. Verleden jaar werd vooral uit Ierland en Denemarken vlees betrokken, waardoor de dollarpo sitie niet behoefde te worden aangetast. En ook dit jaar zal het waarschijnlijk mogelijk zijn uit die landen te importe ren. Echter, hoe de situatie in de zomer maanden zal zijn,-kan op het ogenblik nog niet worden overzien. Men hoopt échter ook dan en in het najaar niet tot een rantsoenvermindering gedwongen te zijn. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft gistermiddag, na een langdurige zitting, tegen ieder der drie Verdachten van de anderhalf jaar ge leden in een pension aan de Warmoes straat te Amsterdam gepleegde roof moord op de 61-jarige „moeke" Mars man, nl. de 25-jarige L. v.d. Helm, uit Amsterdam, de 25-jarige C. Hoogenboom ®n diens 23-jarige broer J. Hoogenboom. straf U-'t DeUt' twintig jaar gevangenis- Toen Seyss Inquart in September 1944 van het Westen naar het Oosten vluchtte, dook hij in een speciaal voor hem ver vaardigde bunker aan de Loolaan te Apeldoorn onder. Deze bunker wordt ni' van Zaterdag a.s. af in zijn oorspron kelijke staat voor het publiek ter be zichtiging opengesteld ten bate van de Stichting 1940—1945. Op de foto ziet men een der vertrek ken met op de achtergrond de telefoon centrale, waardoor Seyss Inquart contact had met de Duitse fronten. In verband met de knoeierijen, welke bij de Utrechtse P.R.A.C. aan, het licht zijn gekomen, heeft de politie van zijn bed gelicht zekere P. van S. te Utrecht. De man, die reeds sedert maanden onder verdenking stond van onoirbare practij- ken, heeft bekend door chantage verschei dene slachtoffers te hebben gemaakt. Hë had veel geld nodig om te gokken. De op 31 Maart gearresteerde v. d. B de verbindingsman van het hoofd der Utrechtse P.R.A.C. Van G. heeft eveneens reeds verschillende feiten bekend. Zo heeft hij bij de heer v. d. Pol in De Bilt getracht 20.000 gulden los te krijgen. De vlieger ging echte! niet op en toen hem slechts 500 in vooruitzicht werd gesteld voor een paspoortaangelegenheid, oordeelde v. d. B. dit veel te weinig. Er zou toen in op dracht van Van G. een opgeblazen z.g. „zwaar dossier" van de nog niet afge wikkelde collaboratie-tenlastelegging te gen v. d. P. gijn samengesteld. Van der B. heeft zich reeds verleden jaar voor een andere chantagepoging in verbinding gesteld met de familie van 'n onder beschuldiging van collaboratie ge arresteerde fabrieksdirecteur te Utrecht. Beloofd werd, dat de arrestant buiten vervolging zou worden gesteld mits men voor deze bemiddeling 100.000 betaalde. De familie wees het aanbod prompt van de hand. Van der B. verklaart in beide gevallen te zijn opgetreden in opdracht van Van G. (Van onze verslaggever.) Na ruim vijf maanden onafgebroken werken heeft de Amsterdamse P. K. A. een complot ontmaskerd van vijftig Nederlandse burgers, die tijdens de oorlogsjaren ondergedoken Joden bij de S. D. aangaven en als beloning voor iedere aangebrachte bedragen, va- riërend van 7.50 tot 40, ontvingen. Hun mensonwaardige praktijken zijn door een toeval aan het lieftt. gekomen, toen het secretariaat van de Joodse Ge meente in November 1947 verhuisde en er in de kelders kisten met dossiers gevonden - werden. Ze werdén overge bracht naar het Rijksbureau voor Oor logsdocumentatie in Amsterdam, en daar ontdekte men, dat jn deze dossiers nauwkeurig de gruwelijke praktijken bijgehouden zijn van ie z g. „Kolonne Henneicke". De P.Ry, werd gewaar schuwd, waarop hoofdinspecteur Haije en zijn rechercheurs san het werk to gen. In 1941 werd door de Duitsers de „Zentralstelle für jücü-che Auswande- rung" gesticht, die zich belastte met het voeren van een adminh ratie van de in Nederland aanwezige U.odse bevolking met het uiteindelijke doel haar weg te voeren en haar goederen te confisceren. De beruchte S. D.-er Lages werd tot al gemeen chef oenoemd. Een onderdeel van deze „Zentralstelle" was dg „Hausrater- fassuna', die het meubilair inventariseer de omhiet door Puls weg te laten halen. De mannen, die voor déze „Hausrater fassung" hun onvaderlands werk verricht ten, waren Nederlanders, die een vast sa laris kregen. Jn 1943 de meeste Joden zaten toen reeds in Buchenwald, Wester- bork of Dachau werd de Hausraterfas sung opgeheven. Een .groep ontslagenen o.l.v. de vroegere Amsterdamse snorder taxichauffeur Henneicke sloot zich aan een, noemde zich „Kolonne Henneicke" en ging nu uit eigen beweging over tot het aanbrengen van Joodse onderduikers, waarvoor zij een beloning kregen. Men vestigde zich in percelen in de Noorder Amstellaan en vandaar uit heeft dit keur corps van mensenrovers kans gezien om vele duizenden Joden aan de vijand uit te leveren. In de maanden Augustus en September 1943 beliep het aantal 720. Voor elk slachtoffer incasseerden de kerels 7.50, waarvoor een kwitantie ge tekend werd. Toen later het arbeidster rein wat minder ruim werd, liep de be loning op tot 40. Met de administratieve accuratesse, het Herrenvolk eigen, werd aantekening ge houden van de slachtoffers: wie het wa ren, waar ze vandaan kwamen, de naam van de aanbrenger, datum,, uur en het uitbetaalde geld. Deze z.g. „Berichte" zijn nu teruggevonden. Bji; de grote razzia, die in de vroege ochtenduren van Zondag 20 Juni 1943 in Amsterdam-Zuid en -Oost gehouden werd, werden ook de mannen van Henneicke ingeschakeld. De avond tevoren werden ze vergast op een p De ra,ari van dc FAO hcfift cr bij dc De volgende week zal Eleanor Roosevelt, the first Lady of the ivorld", zoals zij in haar vaderland genoemd wordt, naar Nederland komen om haar promotiefeest te vieren tot doctor honoris in de rechten aan de Universiteit te Utrecht. Dit eerbewijs bedoelt in de weduwe de hulde van dankbaarheid te brengen van het Nederlandse volk aan de grote president Franklin Delano Roosevelt voor alles, wat hij voor onze gelukkige bevrijding heeft gedaan. Het Nederlandse volk heeft met heel de wereld oprecht getreurd om het onver wachte overlijden van president Roose velt, juist op het ogenblik, dat het mor genrood van de vrede, waarvoor hij zo dapper gestreden heeft, begon te gloren Reeds dezelfde dag had hij in Harry Truman zijn opvolger en schijnbaar uit gediend en afgedaan moest Roosevelt's weduwe op korte termijn het Witte Huis te Washington verlaten, waar zij twaalf jaren lang naast haar grote en machtige echtgenoot had geresideerd. Ging zij zich, alleen gelaten met haar gelukkige herinneringen, uit het openbaar leven terugtrekken? Dit was niet naar de aard en het ka rakter van deze zeer bijzondere vrouw, die zich door haar buitengewone gaven van hart en verstand haar grote echt genoot volkomen evenwaardig heeft ge toond. Meer nog, die door haar stu wende kratht en moedige steun Frank lin Delano Roosevelt gemaakt heeft tot een der sympathiekste en eerbiedwaar digste figuren in de moderne wereld geschiedenis. Mevrouw Roosevelt. „Eleanor zoals zij geestdriftig en dankbaar door de Ame rikanen genoemd wordt is de roemrijke gedachtenis aan haar grote echtgenoot op de meest waardige en energieke wijze blijven voortzetten. En Amerika zelf wist, de nagedachtenis en de verdiensten van zijn grote president, die een unicum in de geschiedenis van zijn land twaalf jaren de States met ongemeen beleid bestuurde, niet beter te eren dan door zijn populaire weduwe af te vaardigen naar de Uno om daar het internationale vredeswerk van haar te vroeg gestorven echtgenoot te blijven be pleiten. Mevrouw Roosevelt is in de echte zin van het woord de geestelijke wederhelft geweest van haar grote man. Zij is 't ge weest, die hem de weg van de politiek heeft opgeleid, mogelijk dat anders Roo sevelt misschien zijn leven lang een rustige landedelman was gebleven, gelijk zijn vader is geweest. Zij was de ziel en de zon van het Witte Huis, wat voor de physiek maar half va lide president, die aan kinderverlamming leed, een oneindige zegen moet hebben betekend. Hieïd de president bij voorkeur zijn „fireside chats", zijn radio-praatjes bij het haardvuur, wat van een oud-Hollandse gezelligheid getuigt, Eleanor Roosevelt zelf is een even vlotte journaliste als knappe spreekster. Dagelijks schrijft zij haar artikel „My day". dat in talloze dag bladen en periodieken binnen en buiten Amerika wordt afgedrukt. Als spreekster wendt zij zich vooral tot de vrouwen, omdat zij beseft wat een machtige factor 't betekent de vrouw in het internationale vredeswerk te betrek ken. Daarom ?al 't haar zo wel doen. dat haar bij 1 aar komst naar Nederland >ok een grootse hulde wordt bereid door de Nederlandse vrouwen met H. K. H. Prinses Juliana aan 't hoofd. De verrukkelijke stem van een Jo Vincent zal haar het welkom toezingen. Moge dit alles Eleanor Roosevelt ge tuigen. hoe dankbaar en trouw Nederland haar. en in haar persoon, ook de geze gende nagedachtenis van haar dierbare echtgenote viert en huldigt. P. HYACINTH HERMANS. Europese regeringen op aangedrongen ge meenschappelijk op te treden om te ver hinderen, dat „het grote en waardevolle Nederlandse groentenoverschot" verloren ££3clt De raad gaf tevens zijn steun aan de huidige onderhandelingen voor het slui ten van een technische overeenkomst, welke beoogt het Europese spoorwegnet tot een eenheid te maken. Het doel van deze overeenkomst is net vervoer van aan bederf onderhevig voedsel te verge makkelijken. In de V.S. zal navraag worden gedaan naar de geschiktste types rollend materieel. De sovjetrussische leden van de com missie van onderzoek naar de botsing tussen de Engelse Viking en de Russische Yak hebben geweigerd, Amerikaanse of Duitse getuigen te horen. De Britse autoriteiten nebben Ver klaard, het onderzoek heden voort te zul len zetten, ongeacht of de Russen aan wezig zouden zijn of niet. Volgens de leider van de sovjetrussi sche delegatie, generaal Alexandrof, moe- te. in dit onderzoek alleen getuigen van de beide betrokken partijen gehoord wor den en zijn Duitse getuigen niet betrouw baar. i Wat de treinencontrole betreft, wordt nog uit Wenen gemeld; Nadat de ^bevelvoerders van 2 Britse militaire treinen bij de controlepost van Semmering geweigerd hadden de sovjet russische grenswachten van foto's voor ziene identiteitspapieren te tonen, kregen de treinen verlof door te rijden. Het oponthoud duurde slechts enkele minuten De secretarie van H. M. de Koningin deelt mede, dat H. M. voornemens is op 15 April naar het Loo te vertrekken voor Haar zomerverblijf. bioscoopvoorstelling, waar S. D.-er Lages hun mededeelde, dat ze onthaald zouden worden. Het onthaal bestond uit.... bord soep en na deze „gulle" maaltijd kregen de „heren" opdracht aan de razzia mee te werken. Henneicke zelf onderging zijn straf voor zijn gruweldaden nog tijdens de be zetting. Hij werd eind 1944 door de illega liteit uit de weg geruimd. Een great deel van zijn onderhorigen was reeds in arrest vanwege hun N. S. B.-erschap, of omdat ze bij de Landwacht gediend hadden. De namen van alle vijftig zijn nu bekend en het is de P. R. A. dan ook gelukt, hen, die nog of weer op vrije voeten liepen te arresteren. De hoofddaders, ook zij die zich al in kampen bevonden, zijn naar de gevangenis op de Amstelveense weg overgebracht. Ook tal van verraadgeval- len tot nu toe 27 stuks zijn bij hel napluizenvan de uitvoerige dossiers en rapporten te - oorschijn gekomen. De' P. R. A. verwacht dan. dat nog meer „vieze" zaakjes aan het licht zullen ko men. De waarnemende minister van bui- tenl. zaken vaij Costa Rica, Alvaro Bo- nia, heeft het diplomatieke corps te San José, hoofdstad van het land, verzocht de stad onder zijn bescher ming- te nemen tegen gew. pende op standelingen, die de -tad naderen, zo deelt het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken mede. Volgens berichten, die het Amerikaan se departement van buUenl. zaken hebben bereikt, is Limon, aan de Oostkust, in handen der opstandelingen gevallen. Ook r ae hoofdstad zouden de rechtse op standelingen meester zijn. Uit Cartigao, op één na de grootste stad van Costa Rica, worden zware ge vechten gemeld. Wereldogen zijn op Italië gericht. Zo lazen we gisteravond in de krant. Inder daad, want in het Appenijnse schiereiland zal Zondag een zeer belangrijke kamp worden uitgevochten Een test voor West- Europa, een proef met het gezonde menselijk verstand. Begint de victorie bij de Laars, of zullen de Italianen gods dienst, cultuur en vrijheid aan hun laars lappen. De verwachtingen zijn gunstig, d.w.z. er is kans op een nederlaag der com munisten. Nederland gaat over enkele maanden ook ter stembus. Ook hier maken de partijen en kranten haar berekeningen. De „Waarheid" heeft har lezers inzicht gegeven omtrent de kansen der Katho lieke Volkspartij. 't Is bij ons knudde, volgens het blad. "De in 'de Nederlandse taai gedrukte „Prawda" schrijft o.a.: „We mogen gerust aannemen, dat de verkiezingen voor de K.V.P. moeilijk zullen zijn. De eerste Klanken, in verband met de verkiezingen uit het R. K kamp ge hoord, laat aan somberheid niets te wensen". Natuurlijk, hop somberder het in de Roomse huizen is hoe liever de commu nisten dat hebben. Met „niets te wensen" verraden zij echter hun eigen blijdschap wel wat tactisch-stom. Het blad vervolgt dan: „De verkiezingsstrijd van de K.y.P. bestaat, als van ouds, in een beroep op de gehoorzaamheid der katholieke gelovigen aan het gebod van hun geestelijken. Waar zij voor het communisme nog ontoegankelijk zijn, komt hun critiek op het regeringsbeleid tot uiting in onverschilligheid. Door de nauwe bin ding tussen de R. K. Kerk en de rege ringspartij, de K.V.P., is deze onver schilligheid ook op kerkelijk gebied merkbaar. Het is bekend dat, na de oorlog, telken jare het aantal katho lieken. die verzuimden „hun Pasen te houden", met tienduizenden is toege nomen". Diep, zeer diep is de redactie der „Waarheid" in onze gelederen doorge drongen, om de positie te peilen. Met de conclusie, dat de katholieke groepering bestaat uit detachementen „bisschoppe lijke" kiezers. En dan die onverschilligheid. Hebt u ook gehoord, buurvrouw, dat elk jaar tienduizenden Roomsen meer hun Pasen niet houden? Ais Paul de Groot en zijn makkers nu geen andere argumenten kunnen- aan voeren voor een goede diagnose. Onverschilligen en lauwen kent iedere vereniging, «felke organisatie. Maar dat er honderden en honderden K V.P.-ers, oude en jonge, reeds warm loeien, dat een mill ioen kiezers en kiezeressen katholieke candidaten in de Kamer zullen brengen zonder bisschoppeliik vermaan, maar op grond van hun -'rijheidszin en beginselen van godsdienst en sociologie, zullen de communisten ërvaren. Als katholieken, trouw en principieel, rest ons nog ook anderen tot de «ver- tuiging te brengen, dat het; stemmen .op de katholieke lijst de koningschaakzet* is op het politieke schaakbord. Daarom steune men minstens het verkiezingsfonds der K.V.P. Deze apostolaatsvorm wordt wel eens te laag aangeslagen. HENK VAN DER MAZE. Volgens het republikeinse persbu reau Antara is Maandagavond de spe ciale delegatietrein uit Batavia te Djokja aangekomen. Lang voor de aankomst van de trein verdrongen zich duizenden op de perrons Aan de loco- Inotief was een roodwitte vlag beves tigd. Aan de stationsuitgang stonden auto's voor de delegatieleden, benevens trucks en autobussen om de passagiers naar het 30 Km. ten Noorden van Djokja gelegen Kalioerang te vervoeren. De passagiers werden verwelkomd door een commissie van ontvangst, bestaande uit leden van de republikeinse delegatie. Mohammed Roem, voorzitter van de republikeinse delegatie, heeft in een of ficiële verklaring zijn 'leedwezen uitge drukt over het feit dat „de delegatie- trein", die Maandagavond uit Batavia te Djokki arriveerde, een uur lang aan de demm-catielijn door republikeinse mi litaire politie is opgehouden voor het onderzoeken van de bagage der persver tegenwoordigers, in het bijzonder van de Chinezen. Roem verklaarde, dat de delegatiel - den diplomatieke immuniteit genieten en omdat de journalisten de gasten zijn van de delegaties, hadden rij dezelfde immu niteit moeten genieten. Hij betreurde het, dat hierin niet voprzien was. Volgens Antara verklaarden de voor zitters der delegaties en de voorzitter Voor de derde maal binnen enkele dagen is gisteren een Nederlands vliegtuig verongelukt. Ditmaal was het een toestel van de Rijksluchtvaart, school dat van Ypenburg was opge stegen en in Scheveningen nabij het radiostation in zee is gestort. Het vliegtuig verdween in de golven, doen de piloot is gered. Om half vier gisterenmiddag hoorden de bezoekers van strand en boulevard hoe plotseling de motor van het vlieg tuigje. een eenmotorig geelgekleurd sporttoestel. afsloeg. Het toestel maakte daarna enige ongewone draaien en. stort te dan tegenover de Kwartellaan onge veer 500 meter uit de kust loodrecht omlaag Enige ogenblikken echter voor het tegen het water sloeg kwam het weer in horizontale stand en dit is het* behoud geworden van de piloot. Welis waar zag men van de kust, dat eer vleugel afknapte, doch enkele ogen blikken later zag men ook. hoe iemand uit de cockpit kroop van de machine die op het water bleef drijven. Hij kroop op de staart van het toestel, trok schoenen en broek uit en sprong in zee om vervolgens naar het veilige strand te zwemmen. Inderdaad slaagde de vlieger, die later de 19-jarige W van de week van de commissie van goede diensten, de heer Herremans, dat zij optimistisch waren ten aanzien van de komende voortzetting der onder handelingen. De heer Herremans ver klaarde volgens Antara, dat beide par tijen naar Djokja gingen met het doel overeenstemming te bereiken. Hij hoopte, dat vele problemen terstond zouden kunnen worden opgelost, om dat. te Djokja de republiek gelegen heid heeft direct contact op te nemen met de republikeinse regering. Met ingang van 25 April zal het onder scheid tussen melkbonnen met opdruk „West" en melkbonnen zonder opdruk vervallen. De bonnen zonder opdruk zijn dan ook' in het Westen van het land geldig. Deze maatregel is genomen teneinde de vacantiegangers, die naar het Westen gaan de moeite te besparen, hun melk bonnen bij de distributiediensten om te wisselen. Met ingang van dezelfde datum wordt de verstrekking van karnemelk verruimd. Tegen inlevering van melkbpnnen - als tot heden zal karnemelk kunnen wor den afgeleverd aan consumenten op basis van een liter melk drie liter karne melk. Tevens wordt de kwaliteit van de karnemelk verbeterd. Het vetgehalte wordt gebracht van 0.1 pet. op tenminste 0.4 pet. Thans zijn ook de bonnen voor werk- Leemhuis bleek te zijn, erin op deze jading H 3' en L 3 tot nader örder gel wijzq een driehonderd meter af te leg gen, doch toen was hij blijkbaar aan het einde van zijn krachten. Hij bleei evenwel toch drijven op zijn gewatteér de leren vliegjekker en het opkomende tij stuwde hem verder naar de kust. Intussen hadden op het strand ver scheidene personen zich te water bege ven om te trachten de drenkeling te redden. Een. eerste moest wegens kramp zijn poging opgeven, doch aan een tweetal jongelui, de 17-jarige J. de Leeuw en de 21-jarige H. Coenraad ge lukte het ongeveer 100 meter uit de kant de man te bereiken. Deze bleek vrijwel bewusteloos, maar de jongelui slaagden erin behouden en wel me! hem aan land te komen. De vlieger, dii een ernstige oogwond had en bewuste loos ineenzeeg. werd terstond naar he' ziekenhuis overgebracht. De tweedekker, de Tygermoth PHUAD was inmiddels vrijwel terstond nadat de bestuurdei er af was gesprongen, in zee verdwenen. Dé reddingboot, wel Re r.og was uitgevaren, vond er slechts eer kussen van terug. dig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 3 kan men kopen: een overall, een werkpak, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort; op de bonnen L 3 een werkbroek of werkjasje, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. Het tweejarig kindje van de familie B. te Den Bosch was in de dakgoot geklom men en rtok daar schreiend de aandacht van voorbijgangers. Juist toen iemand aan-de bewuste woning wilde aanbellen om de ouders te waarschuwen, viel het kind uit de goot. Een man poogde het op te vangen, doch slaagde daarin slechts ten dele. Het kindje kwam met het hoofdje op de straatstenen terecht en overleed kort na het ongeval in het groot zieken gasthuis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1