Er wordt voor een MILLIARD gebouwd Het pijnlijke zwarte verbruik HET EPISCOPAAT AAN DE MINISTER VAN JUSTITIE Per stoomschip naar de States Mgr. Wantenaar bisschop gewijd NIEUWE BONNEN Een MILLIOEN brieven naar Italië Holland'Amerika-lijn vaart 75 jaar VOOR DE NATIONALE RESERVE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Montage-bouw de uitkomst De Kerk in Tsjechoslowakije Een schrijven, waaruit misleidende citaten werden gepubliceerd Drukke dagen voor Roermond reorganisatie bij wederopbouw NDER DE LOUPE Vliegramp in Ierland De voorwaarden der verbintenis Zeep en soda 70ste JAARGANG DONDERDAG 15 APRIL 1948 No. 20594 Aannemers zullen worden aangepakt Allerlei De laatste loodjes van het gebed „VADERTJE MANSHOLT". Dertig idoden doch maar een ei DE KANTOREN van de Redactie en de Adml-_ nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, 1 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgt. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nadat minister In 't Veld zijn op volger als senaatslld, de heer A. Kievit (arb.) uit Rotterdam, had zien instal leren, moest er nog een 5-tal rede voeringen worden afgestoken, eer Z.Exc. kans kreeg voor zijn maiden speech. Uiteraard traden de diverse beschouwingen op enkele details na in herhalingen, hetgeen de taak van Z.Exc. vergemakkelijkte. In uiterlijke verschijning herinnerend aan zijn collega van O., K. en W„ be schikt de nieuwe bewindsman niet over zoveel flux de bouche als dr. Glelen. Niettemin had Z.Exc. met zijn rustige en zakelijke betoogtrant het oor der Kamer, al legde hij circa twee uren op haar aandacht beslag. Z. h. s. is zijn begroting aanvaard. De decentralisatie De minister vond het begrijpelijker wijze prettig, dat hij zijn vuurdoop mocht ontvangen in een hém vertrouwde om geving en legde nog eens alle nadruk op zijn bereidheid zich volledig aan zijn taak te geven. Waarmee Z.Exc. nochtans niet bedoelde, dat er in de afgelopen jaren helemaal niets, tot stand is gekomen. Op het ogenblik zijn 15.000 nieuwe wonin gen gereed, 36.500 zwaar beschadigde her steld, 13.000 noodwoningen en -boerde rijen, plus 385 definitieve boerderijen. Centralisatie was in de aanvang door de bijzondere omstandigheden onver mijdelijk. Bovendien: bevoegdheid mag men niet scheiden van verantwoordelijk heid. Langzamerhand komt bij het depar tement en de opbouwdienst intussen wel de mening naar voren, dat men meer en meer aan de lagere organen kan over laten; van daar nu een minister met „burgemeesters-diploma". Hij is van plan een duidelijke koers te varen. Van een tegenstelling tussen hem en zijn ambte naren zal geen sprake zijn. De ongerust heid bjj het lagere personeel gewekt door het decentralisatie-streven, die een zekere ..katterigheid" heeft veroorzaakt, hoopt Z.Exc. weg te nemen. Reorganisatie van het departement kan eerst later onder de loupè worden genomen. Y?n,.de nuttige uitwerking der decen tralisatie make men zich overigens geen illusie?; want de minister is er lane nfJJ zeker van, dat alle of vele gemeentehof ren hevig bereid zijn met de bevoegd' heid ook de verantwoordelijkheid van regering over te nemen. Men derf de Oostenrijkse woningen in de mf-a" streek, die nog altijd niet overeind s?nf En aan het antwoord van de RoUerdam-' se burgemeester op een schrijven vf het departement, waarop nog steeds ge wacht wordt! Ir. Kraayvanger kreeg te horen, dat het wetsontwerp wijziging-woningwet en dat op de Wederopbouw waarschijn lijk in één wetsontwerp gecombineerd, na in de zin van de opmerkingen door de Com. van Rapporteurs der Tweede Kamer (meer decentralisatie te zijn gecorrigeerd, nog vóór de verkiezingen opnieuw zal worden ingediend. Het bouwvolume Het bouwprogramma 1948 is nog niet geheel Vastgesteld; wel staat vast, dat het bouwvolume de 1050 «011»®^etnl overschrijden, daar t w;iieE niet gerechtvaardigd wordt geacht, - we in 1952 onze betalingsbalans in even wicht hebben. Senator Brandenburg (C.P.N.), die ach en wee riep over de „Rotterdamse uitwas sen", weer Z.Exc erop, dat de Maasstad het zwaarst van alle gemeenten getrof fen is en zich zo snel mogelijk moet her stellen, wil het geen dode stad worden. Haar hart moet weer gaan kloppen. Als daar te veel banken worden gebouwd staat de nieuwe bewindsman voor vol dongen feiten; zeker zal in '48 een ge ringer bedrag daar voor worden uitge trokken. Bij de verdeling der toewijzigingen over de provincies wordt er naar gestreefd, dat in 1953 een relatieve gelijkheid zal verkregen zijn. Met de heel bijzondere positie van Zeeland wordt daarbij reke ning gehouden, in verband waarmee ZExc. zich aanbeval voor wat meer te -„moetkomendheid bij de Zeeuwen en him oers. Ook Limburg, waar het woning tekort hoger is dan in Zeeland, krijgt alle aandacht. De zwarte bouw „zwarte" bodw zoals Dat er in 1947 gjngen zoals •s°'miniltos11'Sgen afdeling Voorlichting wereldkundig maakte - achtte KExc n klein beetje overdreven. Er worden cy fers genoemd, die variëren van 60—120 millioen; 't is zeker aan de hoge kant, maar een groot deel is in elk geval ge moeid met klein onderhoudswerk. Van de eerste dag af heeft de bewindsman zich met de pijnlijke kwestie bezig gehouden, maar zij bleek niet zo eenvoudig. Distri butie van materiaal lijkt niet de gewenste oplossing. Liever zoekt Z.Exc. haar in een prikkelen van de oplettendheid der gemeentebesturen (die b.v. toch wel kun nen constateren, dat er in hun gemeente clandestien een betonnen tribune wordt gebouwd) door op verzuim het inhouden van het contingent-woningtoewijzing te stellen. Ook de frauderende aannemers zullen steviger worden aangepakt. Montage-bouw Ook de nieuwe minister heeft zijn hart verpand aan de montagebouw, omdat wij anders de moeilijkheden niet te boven komen. Gesteld dat we er in slagen jaar lijks 30.000 woningen normaal te bouwen, dan zullen we 10 jaar lang 30.000 mon tagewoningen daarnaast moeten oprich ten. Na een lange aanloop komt deze bouw nu op gang; 269 zijn er gereed, 2200 in aanbouw, over 4861 bestaat overeen stemming. Ir. Kraayvanger werd uitge nodigd de nieuwe woningen in Blijdorp te gaan zien. Ook in Overschie kan hij terecht; daar zullen 5 nieuwe systemen naast elkaar worden toegepast. De levensduur dezer woningen is zeker niet korter dan van die in baksteen opge trokken. De architecten zullen zich geeste lijk anders moeten instellen; we hebben te leren met nieuwe materialen te bouwen. Financiering woningbouw Aan gemeenten en particulieren wil Z.Exc. gelijke kansen geven; gemeenten met een bepaalde voorkeur zal hij niet ringeloren, al wordt de kwestie der voor schotten steeds moeilijker. De nieuwe regeling waarop o.m. door de Enschedese wethouder Nij- kamp (K.V.P.) sterk was aangedron gen komt deze week op het depar tement gereed. Zij is tot stand geko men in overleg met de commissie- Polak, waarin particuliere bouwers en hypotheekbanken vertegenwoordigd zjjn. Naar Z.Exc. hoopt, zal zij de vol gende maand in werking kunnen den. Huurverhoging niet te vermijden Aan de verhoging der huren is op de duur niet te ontkomen. Niettemin pleit Z.Exc. niet voor een onmiddellijke ver hoging, zoals de „Waarheid", bij wier redactie de goede trouw zoek blijkt, te gen de afspraak in berichtte. Want de bewindsman, die, ofschoon geheelonthou der, toch klare wijn wenste te schenken, stelt uitdrukkelijk voorwaarde, dat een eventuele verhoging in geen geval de spanning tussen lonen en prijzen mag vergroten; zij ga dus gepaard öf met verhoging der lonen óf met verlaging van andere prijzen. Nochtans blijft Z.Exc. positief van mening, dat de ver hoging der huren op de duur niet kan uitblijven omdat een zelfde spanning als tussen lonen en prijzen ook bij de huiseigenaren bestaat tussen onderhouds- en exploitatiekosten enerzijds en de hu ren aan de andere kant. Het is funest, dat de verhouding tussen huur en loon (vroeger 1/6 5 V7), op het ogenblik verbroken is, wat tot een verlaging van het voningpeil moet leiden, zoals in Frankrijk, waar die verhouding nog ernstiger is scheef getrokken (van 16 tot pet. van het inkomen). Op de meeste hem gestelde vragen bleef Z.Exc. het antwoord niet schuldig. De afgevaardigde Nijkamp, die voor de grote gezinnen woningen van 280 kub. meter had bepleit, kreeg nochtans een ontwij kend bescheid, daar Z.Exc. zich beklaag de, dat met de afwijking van de normale 260 kub m. werd gesmokkeld en ook nor male gezinnen in woningen van 280 kub. meter onderdak vonden. Met de voorzich tigheid door deze senator aanbevolen in zake fabrieksdorpen, ging hij intussen accoord. Ir. Kraayvanger ontving de toe zegging, dat de bouwnijverheid de teugels gevierd kreeg, maar het tijdelijk stopzet ten der aanbestedingen dorst Z.Exc. niet aan. Verschillen in de bouwverordeningen wil hij trachten te elimineren. Van de ter Jaarbeurze gedemonstreerde school met 3 lokalen, die ƒ14.000 zou kosten en een 30-jarige levensduur heeft, had de be1 windsman weinig verwachtingen. Wijzi ging in de onteigeningsprocedure zal op het inschakelen van de rechter uitlopen, wat meer tijd vraagt dan de vlottende methode met de deskundigen, die echter minder rechtszekerheid waarborgt. Ook voor het platteland wil de minister naar het wegnemen der klachten, o.m. over te sterke centralisatie waarvan zich in zonderheid de heer Biewenga (A.R.) tot tolk maakte in overleg met het Bureau Wederopbouw Boerderijen streven en aan dé boeren zelf meer armslag trachten te geven. De vrees tenslotte van de interim-minis-' ter Vos zelf een celibatair voor het Nadat de usurpators in Tsjechoslo wakije van de kerkelijke autoriteiten een uitgesproken, positieve bepaling van hun standpunt ten aanzien van de nieuwe situatie hadden geëist, heeft de aartsbisschop van Praag, als voorzitter der Tsjechoslowaakse bisschoppencon ferentie, een schrijven gezonden aan de communistische minister van Justitie VJ": Cepicka, die met de behandeling der kerkelijke kwesties is belast. Perf en de neutrale persbureaux gecrteerd dip H slechts enkele zinnen geciteerd, die de indruk wekken als zouden de kerkelijke autoriteiten met de nieuwe ontwikkeling in Tsiecho Slowakije tevreden zijn. Zo b.v. de zin: „Wij zijn dankbaar voor Uw verzeke ring, dat niets zal gebeuren wat de goede verstandhouding tussen Kerk en Staat zal kunnen vertroebelen", welke zin, uit de samenhang gerukt, geheel anders klinkt dan in de brief zelf. Wij zijn thans in staat, de originele tekst van deze brief te publiceren, waaruit duidelijk blijkt, dat in Tsjecho slowakije de vervolging der Katholieke Kerk <-eeds in volle gang is. De brief luidt: „Wij hebben het niet noodzakelijk ge acht - en doen dit ook nu r. i e t om een bijzondere verklaring of een bijzonder herderlijk schrijven uit te vaardigen ten aanzien van de huidige politieke gebeur tenissen. Immers de Katholieke Kerk bindt zich aan geen enkele politieke of staatkundige vorm, omdat Zij met het oog op Haar bijzondere zending steeds de hoogste belangen van het volk wil dienen. Als katholieke bisschoppen en ordinarii zullen wij al onze plichten tegenover God, de Kerk, het volk en de staat vervullen en wij zijn er van overtuigd, dat ook onze geestelijkheid en het gehele katholieke vo.„ met ons in deze trouw zal volharden. Wat de behandeling der kerkelijke po- iieke toestanden betreft wensen wij, zo- *"®ecis te anderer plaatse met na- hebben gezegd, dat deze toestanden H <5tr>o1n verdrag tussen de H. Stoel en de Staat geregeld worden. De Het Hoofdkwartier „Briefactie Italië", Landbouwhuis, Roermond meldde ons hedenmorgen: De storm is gaan liggen. We voelen ons vreselijk onwennig. Van Zaterdagavond tot gisteren hebben we een hoog-conjunc- tuur beleefd als nooit tevoren. De Brief actie Italië, is de best geslaagde actie, die we ooit hebben beleefd. Roermond 3, 4, 5, is een bij alle tele fonisten in Nederland bekend nummer. Bijna vier dagen lang is er bijna onaf gebroken gebeld, getelegrafeerd en ge schreven vanuit heel het land: vanuit Vlissmgen, Heerenveen. Vught. Amster dam en Utrecht even goed als uit Zand berg in Drente, Stokkum in de Achter- hoek en Ooster Blokker bij Hoorn, Men vroeg om 2 adressen en om 10.000 adres sen. Velen, die geen adres hadden kun nen bemachtigen zonden ons de brieven toe, die we zelf van adressen voorzien hebben. Een voorzichtige berekening brengt ons tot een aantal verstrekte adressen van rond 950.000. Wanneer men daarbij bedenkt dat aan één adres vaak ftieer brieven gezonden zijn, ligt het totaal aantal verzonden brieven waar schijnlijk boven het millioen. Tellen we voor iedere brief 10 gram (meestal was het meer), dan is het totaal gewicht van naar Italië gezonden post S 10.000 kilo. De P.T.T. heeft goede dagen achter de rug. Tellen we elke brief op 20 cent (vele duizenden verzonden nog expresse-brieven met 501 cent por dan is er voor ongeveer f 200.000 alleen aan postzegels omgezet De telefoon-en telegramkosten zijn zelfs bij benadering niet op te geven. Laten we intussen het doel van onze Briefactie niet uit het oog verliezen. Brieven naar Italië kunnen niét meer verzonden worden, gebeden wél. Leest er het Herderlijk Schrijven van verleden Zondag nog eens op na. encyclieken en uitspraken der Pausen op economisch en sociaal gebied, evenals op het gebied van het onderwijs en dei- ideeën, spreken een duidelijke taal en wij hopen, dat bij goede wil overeenstemming bereikt zal kunnen worden, hetgeen aan de staat en aan het gehele volk slechts tot heil zal strekken. Wij zijn dankbaar voor uw verzeke ring, dat er niets zal geschieden, dat de goede verstandhouding tussen de Kerk en de staat zou kunnen vertroebelen, maar wijzen niettemin tegelijkertijd op ernstige inbreuken, die wij niet kunnen goedkeuren; dat n.L met geweld is in gegrepen in de rechten van de Kerk, in het bijzonder in de vOrm van ge welddadige confiscaties van kerkelijke gebouwen en instellingen; op de ont zetting uit hun ambt van priesters, broeders en zusters. Het is ook zeer opvallend, dat het verschijnen van de meeste katholieke tijdschriften is ver boden en dat ook de katholieke vereni gingen in liaar werkzaamheden gehin derd zijn. Wij willen nogmaals onderstrepen, dat wij er de hoogste zorg voor zullen dragen op alle gebieden van het katholieke leven boven de partijen te blijven staan en een standpunt in te nemen, dat boven de po litiek ligt: wij zullen ons volledig wijden aan onze godsdienstige taak, wij zullen op de bres staan voor de christelijke ze delijkheid en de naastenliefde en deze verdedigen. Wij verlangen echter, dat de katho lieken niet gedwongen worden, zich onder de druk van bedreiging in hun bestaan aan te melden bij politieke par tijen, in het bijzonder wanneer daarbij tegelijkertijd een verklaring wordt ge ëist, dat men met de ideologie der par ty instemt. Inzovcrre dit reeds is ge schied, vertrouwen wij dat dit onrecht zal worden hersteld. Op al deze gron den herhalen wy het besluit van onze laatste vergaderingen betreffende de politieke candidaturen van priesters. Het doet ons leed, dat de gebeurte nissen der laatste weken by het volk volge waarvan zyn gevoelen voor zede- verwarring hebben opgeroepen, tenge- ïykheid en recht is geknecht. Nooit zullen dergeiyke zaken kunnen bijdra gen tot een zegenrijke ontwikkeling van de zedelijke kraebt van volk en staat. er^Hobid+^n voor al diegenen, die in deze ernstige tijd voor God en de wereld ver- hunWhesrm® te dragen hebben. Mogen hun beslissingen aan ons volk werkeliik welstand, geluk en vrede brengen Wij bidden ook voor ons goede Tsjechi sche en Slowaakse volk: het moge zich van zijn verantwoordelijkheid bewust zijn en begrijpen, dat een gelukkige toe komst alleen duurzaam verzekerd wordt door een zedelijk, eerlyk en werkzaam leven. Uit naam van de Katholieke bisschoppen en ordinarii van Bohemen, Moravië en Slo wakije. fw.g. Josef Aartsbisschop van Praag toenemend aantal huwelijken, deelt Z. Exc. niet. Het is een hoogconjunctuur verschijnsel dat gaandeweg meer normale proporties zal aannemen. Tot besluit Een heel zware taak zo besloot Z.Exc. is op mijn schouders gelegd, maar ik ga er niet onder gebukt, vertrouwend op de steun van een toegewijd ambtenaren corps, van de prov. en gemeentelijke be sturen, van de krachten in het vrije be drijf en van het vertrouwen door deze Kamer uitgesproken. Zonder ongezond optimisme meent Z.Exc. te mogen zeggen: het zal waarachtig wel gaan! Welke Nederlander zou niet van harte wensen, dat de nieuwe bewindsman ge lijk krijgt L. H. Op 1 April jl. zijn de streekbureaux voor de wederopbouw Westland te 's-Gra- venzande enVoorne-Putten Hoeksche Waard te Brielle opgeheven^ Deze streekbureaux zijn nu als districtsbu reau:* ingeschakeld de provinciale directie van de# Wederopbouw en de volkshuisvesting in Zuid-Holland. Voorts rssorteren van genoemde datum af onder deze directie de gemeenten Val kenburg tZ-iL) en Voorschoten, die voorheen behoorden tot het streekbureau Rijnmond te Katwijk. O Het gerestaureerde terrein van de Delftse Veemarkt is gisteren door Burgemeester mr. G. E. v. Walsum geopend. Aan deze plechtigheid was een verlate Paasvee-tentoonstelling verbonden. Overzicht tijdens de rede van de Burgemeester. Op 18 April 1873 werd de acte van oprichting getekend van de N.V. iVederlandschAmerikaansclie Stoomvaart Maatschappij, die later „Holland-Ainerika Lijn" genoemd zou worden. Zondag a.s. gedenken wij dus het 75-jarig bestaan van een onzer grootste rederijen. Hoewel de viering van dit feest zeer sober zal zijn, is er toch wel aanleiding deze 75 jaar in grote. lijnen aan onze gedachten te laten passeren. Heel wat plannen zijn er in de loop van de 19e eeuw gemaakt voor een ver binding tussen Nederland en Noord- Amerika. Rotterdam kende al plannen in 1839 en 1850. Gebrek aan belangstelling deed hen echter alle mislukken. De op komst van de stoomvaart maakte een snellere lijnverbinding over de oceaan mogelijk, welke dan ook omstreeks 1870 vanuit de meeste grote havens van Enge land en het vasteland was tot stand ge bracht. De economische betrekkingen met de nieuwe wereld waren van die aard, dat een intensiever verkeer zeker resultaten beloofde. In de eerste plaats leefde men midden in de grote emigratie-periode. Het aandeel van Rotterdam in dit ver voer was onbeduidend. In 1867 meldden zich te Rotterdam 4i6i landverhuizers aan. terwijl het jaar ervoor, officieel vanaf Bremen 61.877 en vanaf Hamburg 44,780 emigranten verrokken, welke laatste cijfers misschien nog verdubbeld kunnen worden uit hoofde van clandestie ne emigratie van hen, die de Duitse conscriptie wilden ontlopen. Ook de goederenhandel met Amerika verkeerde in een periode van snelle ont wikkeling. De invoering van de stoom vaart in de verschillende continental^ havens had hierop een stimulerende in vloed. Bovendien trokken deze havens het verkeer van andere havens tot zich. Onder deze omstandigheden dreigde de positie der Nederlandse haven en m. n. van Rotterdam sterk aangetast te wor den. De heer A. Plate, Mr. Marten Mees e.a, wilden daarom zelf de stoomvaart op Amerika ter hand nemen. Plannen en daden Terzelfder tijd gaf de oud-kapitein ter zee M. H. Jansen in een brochure eert soortgelijk betoog, alleen v.-jlde hij vanaf Vlissingen gaan varen met subsidie van de regering. Nu ook kwam uit Amsterdam van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. een plan. Plannen waren er dus wel en de nood zaak stond overtuigend vast, maar de. be nodigde gelden waren moeilijk te Ver krijgen. Uiteindelijk vond het Rotter damse doorgang, eerst in de vorm van een commanditaire vennootschap en vervol gens in de vorm van een N.V. met een maatschappelijk kapitaal van 6 millioen, waarvan voorlopig 1/3 zou worden uit gegeven. Van de zijde van beleggers was de belangstelling gering, niettemin vond de zaak deze keer gelukkig doorgang. Het begin was ondanks alle moeilijk heden veelbelovend. Toch komt de jonge maatschappij al spoedig voor de vuur proef te staan. In Amerika zet in 1874 een crisis in, welke voor het Amerikaanse avontuur van de K. N. S. M„ die het inmiddels ook maar geprobeerd had, fnuikend zou worden. Maar Rotterdam hield vol. In vogelvlucht Nauwkeurige details van verdere ont wikkeling beschrijven is hier ondoenlijk. Onder de wisselende gang van het eco nomisch getij wist de maatschappij zich tot de eerste wereldoorlog gestadig te ontwikkelen. De oorlog zeR leverde schijnbaar grote winsten en een enorme finaneïile reserve werd opgebouwd. Maai het herstel van het normale bedrijf zou na de oorlog schatten kosten. Daarbij óeed zich in de 20er jaren een structuur wijziging voor, waarbij men zich niet kon aanpassen. Amerika ging in de eerste plaats de immigratie drastisch beperken en vervolgens zelf artikelen vervaardi gen, die het voorheen uit Europa betrok. Europa daarentegen, platzak na de oor log, moest zijn invoeren beperken. De H A. L. voelde dit door een sterke daling van passagiers- en vrachtvervoer. Waar bovendien de hele wereld-scheepvaart ontredderd was bleek aanpassing en her oriëntering een onmogelijke taak. Zo nadert de crisis van 1929 en het is te be grijpen, dat men daar niet meer tegen opgewassen kon zijn. Reorganisatie was onvermijdelijk. Het kapitaal van 25.000.000 moest worden afgeschreven tot 50.000, waarna 9.113.800 aan nieuwe aandelen werd geplaatst inmiddels bedraagt het ge plaatste kapitaal na het stockdividend over de jaren 194046 al weer 28.112.500 Omstreeks 1937 doet zich eindelijk een begin van opleving voor. Het in de vaar' brengen van de Nieuw Amsterdam in 1938 werkt uitermate bevruchtend op het hele bedrijf. Dan komt de oorlog weer tussen beide. Nieuwe gevoelige verlie zen enerzijds, heldhaftige prestaties an derzijds. Over deze periode is de laatste tijd nogal eens geschreven, wij zullen er niet dieper op ingaan, om tot slot nog even de huidige positie in ogenschouw te kunnen nemen. 'Fen aanval Met een gedecimeerde vloot trok men in 1945 ten aanval. De Statendam ver woest, de Nieuw Amsterdam niet ter beschikking, zo was het vooral de capa citeit an het passagiersvervoer, die zorgen baarde. Vrachtschepen waren ge makkelijker te verkrijgen dan passa giersschepen. Van het eigenaardige con glomeraat van artikelen, dat in de eerste na-oorlogstijd van de Amerikaanse lan den naar Europa werd verscheept kreeg natuurlijk de H.A.L. haar deel. Lang zamerhand werd de goederenstroom weer meer langs normale banen geleid en de vloot uitgebreid. Maar het karak ter der goederen verschilde veel van 't voor-oorlogse. Staal en machines, die vroeger uit Duitsland werden betrok ken, moesten nu uit de V. S. komen. Eieren werden vroeger niet vervoerd. Onlangs bracht de H.A.L. echter een grote partij uit Amerika; bestemd voor België en Zwitserland. De uitgaande lading, die overigens al tijd by de inkomende ten achter blijft, wordt van alle kanten en landen aan getrokken. Van de weinige Nederlandse export-artikelen vallen natuurlijk bloem bollen te noemen, maar ook pig-iron van de Hoogovens, bier, haring, kaas e' cho colade. N Het weer in de vaart brengen van de Nieuw Amsterdam, in October 1947, bracht meer evenwicht in de verhou ding tussen passagiers- en vrachtcapaci teit. Steeds was eigenlijk het passagiers vervoer van overwegend belang, vooral in de emigrantent ijd, voor 1920. Eigen aardig is, dat j"ist in deze tyd de emi gratie weer een belangryk onderdeel van het vervoer zal uitmaken. Canada is nu het toevluchtsoord. Nog in 1948 zuilen 10.000 Nederlanders daarheen ver voerd worden en het ziet er naar uit, dat dit vervoer nog lang zal aanhouden. Ook al is dan de Nieuw Amsterdam weer in de vaart, toch kan men vooral in het seizoen het passagiersvervoer niet aan. Zeker, indien de politieke situatie in Europa zich niet in slechte zin ont wikkelt, zal men kunnen rekenen op een zeer <«-■ <e stroom Amerikaanse toe risten, welke niet geheel verwerkt zal kunnen worden. Daarom staat de H.A.L. dan ook op het standpunt, dat 'n tweede Nieuw Amsterdam beslist noodzake- lyk is. Aan expansie heeft de H.A.L. nog niet kunnen denken, men wil allereerst weer de voor-oorlogse positie gaan innemen en consolideren. Zy versehynen cus weer regelmatig in alle belangrijke havens 'van Noord en Midden-Amerika, het Groen Wit Groen en het Rood Wit Blauw, op onze mooie schepen, als -'e beste ambassa deurs, die stad en nd naar de Nieuwe Wereld kan zenden. Wanneer iemand b.v. uit Tsjikeradeel hier zijn vacantia gaat doorbrengen, be hoeft hij niet zonder melk te zitten, ook al mocht vergeten zijn om de melkbonnen in te wisselen, want dank zij een gunstige beschikking van minister Mansholt ken men bonnen-Oost ook in het Westen van het land gebruiken. Het ijzeren gordijn is dus opgehaald. Een geste, welke gebis seerd moge worden. Jammer daarom, dat Excellentie Mans holt niet op Stalins stoel zit: niet dat wij hem kwijt willen, maar dan kon hy da» bravourstukje nogeens uithalen. Een stunt, waardoor hij de hele wereld aan zich zou verplichten. Zou niet onaardig klinken: „Vadertje Mansholt". Bezorgd voor het welzijn van zijn „onderdanen" is hij ongetwijfeld. Nu stelt hy weer meer karnemelk ter be schikking van de straks puffende Neder landers; puffende het ene deel, omdat het met vacantie is en het andere deel, daar dat ene deel met vacantie ging; beM» echter verlangend naar het einde van hel vacantie-seizoen om van de zalig-niets doen-vermoeienissen wat te bekomen. Maar dit jaar zal het lichter vallen om door de zware vacantie-tijd heen te ko men, want die karnemelk zal niet van dia gewone karnemelk zijn maar een hoog vetgehalte bevatten. Wanneer men speurt naar vet in de „volle melk" welke men tegenwoordig moeilijk voor „vol" kan aan zien dan bevroedt men meteen, wrgar dat vet vandaan komt. Over het melkrantsoen hebben wij an ders geen klagen. Die koeien van Mans holt doen haar best. Doch men maakt er niet straffeloos een „melkkoetje" van. Veel en goed gaan nu eenmaal niet zo gemakkelijk samen. De vetweiders hielden zich minder goed en verzuimden lelyk de eer van onze vleesstapel op te houden. En zo dreigen wij zonder vlees te komen zitten, wat te bedenkelijker is, waar onze houtpositie het niet toelaat, dat heel Nederland op een stokje gaat bijten. Dus kocht onza minister van Landbouw vlees in België maar zo gauw hij bemerkte, wat voor vlees men daar in de kuip voor ons had. bedankte hij voor het hartig brokje, want hij wordt niet voor niets „vadertje Mans holt". Nu is hij doende om in andere lan den inkopen te doen om onze vleespotten Egyptisch te vullen. Waartoe een minister al niet kan ko men! Hopelijk slaagt hij daarin spoedig; anders kost het hem zyn vacantie nog. Of veronderstel, dat hij straks na de ver kiezingen tegen de nieuwe formateur zou zeggen: „Ik pas. ik moet nog met vacan tie". Die formateur vindt natuurlijk we! een ander, doch ondergetekende zit met zijn loupe zonder Mansholt. En dat zou voor hem erger zijn dan gebakken peren. ANALYST Een Constellation van de Pan American Airways is hedenmorgen om half drie op het vliegveld Shannon (Ierland) veron gelukt. Het toestel was op weg van Londen naar New York en had 31 per sonen aan boord, nl. 21 passagiers en 10 leden van de bemanning. Slechts 1 per soon kon worden gered. De piloot wilde op het vliegveld landen, maar aan het begin van de hoofdstartbaan raakte het toestel een obstakel en vloog ogenblikkelijk in brand. (Van onze verslaggever) Gisteren op het beschermfeest van St. Jozef, is Z. H. Exc, mgr. G. Wantenaar, lid van de St. Jozef congregatie van Mill Hill en Apostolisch vicaris van Bastin Kusu (Belg. Congoin zijn geboorte plaats Soest tot bisschop gewijd. In het vredige, mooie dorp waar de magnolia's en kastanjes bloeien, wapperden de vlaggen van de huizen. Dinsdagavond maakte de wydeling zijn intocht. Voorafgegaan door landelijke ruiters reed mgr. Wantenaar met de hem begeleidende geesteiykheid van Nieuw- Mariënburg naar de pastorie van Soest- Zuid. Een muziekcorps deed zich horen en een grote menigte wuifde de nieuwe bisschop toe, waarna mgr. Wantenaar een dankwoord sprak. Gistermorgen was het al vroeg druk rond het nieuwe dorpskerkje. Wimpels en vlaggen bewogen in de wind. In de kerk was een sobere, fraaie ver siering aangebracht van witte seringen en palmen, op het hoogaltaar paarse tul pen langs de kolommen. Boven de in gang hing het wapen van 'e nieuwe bis schop, dat gedragen wordt door de spreuk: In verbo tuo Domine (Op Uw woord, O Heer). Tegen 10 uur arriveerde Kardinaal D« Jong, die door een haag van bruidjes de pastorie betrad. De klokken luidden en de kerk was vol, toen later de stoet van de pastorie naar de kerk trok. Eerst de bruidjes, dan de assisterende geestelijk heid, de wijdeling en tenslotte Kardi naal De Jong schreden, terwijl het koor het Sacerdos et Pontifex, aanhief, de kerk binnen. In het Godshuis hadden behalve de parochianen vele geestelijken plaats ge nomen. Wij zagen er mgr. D. Huurde- man, vicaris-gerrraal van het aarts bisdom; mgr. F. v. d. Loo, officiaal van Op Maandag 19 April a.s. zal in alle gemeenten de aanmelding voor toetre ding tot de Nationale Reserve worden opengesteld. Bij de aanmelding zal men zich door ondertekening van hel formulier o.m. be reid verklaren regelmatig zonder ver goeding gedurende de avonduren en/of op Zaterdagmiddag aan oefeningen deel te nemen, tot een maximum van 300 uren per jaar, waaronder mede begre pen de grote oefeningen, waarvoor wel vergoeding wordt verstrekt. Verder zal men zich op de voorlopig bekend gemaakte voorwaarden bereid verklaren een verb n ten is aan t.e gaai" voor onbepaalde lijd. hetzij: n. uitslui tend voor handhaving van orde n rust; b. tevens voor optreden tegen een bui tenlandse vijand. Volgens de voorlopige voorwaarden moeten de vrywilligers de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt; de leeftijdsgrens is 60 jaar voor officieren of oud-offi cieren, voor de overigen 50 jaar. De vrij williger zal bovendien een militaire diensttijd van ten minste zes maanden moeten hebben volbracht. In beginsel kan geen verbintenis wor den gesloten door dienstplichtigen van de lichting 1945 en jongere lichtingen; door hen die afgekeur 1 zijn voor de militaire dienst en door hen, aan wie op grond van de bestaande bepalingen ge dwongen ontslag of niet-eervol ontslag uit de militaire dienst of uit een over- heidsbetrekking is verleend. De voor studenten geldende voorwaar den wijken enigszins van bovenstaande af .-oor zover het betreft de vereiste leeftiid de genoten militaire opleiding en -ie tijden waarop geoefend ral wor- i den. het aartsbisdom; plebaan Batenburg; hoofdaalmoezenier Van Straelen; vele pastoors en missionarissen. Het bruin van de Franciscanen naast het zwart met de purperen sjerp van de fathers van Mill-Hill; een oud-klasgenoot, van mgr. Wantenaar abbé v. Doorn, droeg een zwarte cappa met groene kruisen als kapelaan van de Franse militaire orde. Dan vangt de indrukwekkende plech tigheid aan. Consecrator is mgr. H. Stam, apostolisch-vicaris van Kisuma (Oost- Al'rika); mede-consecratoren waren mgr. W Bouter, bisschop van Nellore (In dia) en mgr. J. W. J. Panis M.S.C., oud- apostolisch-vicaris van Menado (Cele bes). Assistentie verleende pastoor W. M. Voss uit Soest als presbyter-assis- tens; troondiakens waren deken G. C. Smit uit Amersfoort en pastoor H. W A. de Bruijn. eveneens uit Amersfoort; diaken father dr. J. v. d. Dries van Mill- Hill en subdiaken pastoor W. Lamers M.H. s&60TU0D^/ „In verbo tuo, Domine", op Uw woord, Heer (zal ik het net uitwer pen), dat is het devies, dat mgr. Wan tenaar zich koos. Zyn hier afgebeeld wapen is ver vaardigd door de glazenier A. Stok- hof-De Jong. De linkerhelft van het schild betreft het devies, nl. visnet, zilver op blauw, wereldzee blauw op zilver; d* rechterhelft beeldt geboor testreek- en plaats van mgr. Wante naar uit: het onderste kwart draagt de zilveren ploegschaar, genomen uit het wapen van Soest, op groen fond; daarboven op gouden fond het zwarte Andreaskruis van het voormalige St Andreasklooster in de Birkt, een ge hucht van Soest, waar de familie van mgr. sinds zeer oude tyd woon achtig is. Voor het tydvak van 18 April t/m 1 Mei zijn de yolgende bonnen aangewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 804: 323 Algemeen 1600 gr. brood (geldig t/m 24 April). 324 Algemeen 200 gr brood of 400 gr roggebrood (geldig t/m 24 April). 325 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants gebak. 326 Algemeen 100 gr. bloem of zelfr bakmeel of kindermeel. 327 Algemeen 750 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gr. jam. stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 328 Algemeen 1 ei. 329 Algemeen 375 gr. zachte zeep en 125 gr. soda. 315 Reserve 800 gr. brood (geldig t/m 24 April). 318 Reserve 400 gr. brood (geldig t/rn 24 April). Bonkaarten KD, KE 804: 823 Algemeen 400 gr. brood (geldig t/m 24 April). 824 Algemeen 200 gr. brood of 400 gr. roggebrood (geldig t/m 24 April). 825 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants. gebak. 826 Algemeen 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinaer- biscuits. 827 Algemeen 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 8,?8 Algemeen 1 ei. 829 Algemeen 750 gr. zachte zeep en 250 gr. soda. 813 Reserve 400 gr. brood (geldig t/2 24 April). 818 Reserve 500 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabaks- en versnaperingenkaarten: 37, 38, 41 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. 39 Versnaperingen 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 42 Versnaperingen 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Niet-aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden: de bonnen 272, 274, 275, 774 en 775 Melk, 280, 281, 282, 287, 784. 786 en 787 Reserve, 790 en 781 Algemeen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1