Stoottroepers zwoegden zonder nachtrust Wanhopige tegenstand van Euwe HET COMMUNISME in Waarom is liet zo sterk? Voor een bestand in Palestina Italië DIE wereld SCHUMAN OVER FRANKRIJKS POLITIEK sl na Naar staatsgreep te Wenen? Hl 28 schapen gedood Zuid-Sumatra Steenkool voor het opscheppen Vredeskerk in Nederland Raadsel in Hilversum Gave partij van Botwinnik Smokkelaars QSA&A DONDERDAG- 15 APRIL 1948 PAGINA S Bezorgdheid bij westelijke mogendheden door wilde bouvier ZWAARDERE STRAFFEN voor PostJcantoor-berovers STAATSLOTERIJ NIEUW KLOOSTER TE MOERDIJK Droog weer VIJFTIG JAAR TRAPPIST UITNODIGING EN WAAR SCHUWING AAN DE GAULLE Communistisch „nog niet GARE GRADUS BESCHUT ZIJN BLIKJES Reclajne voor een oude firma OUD-BURGEMEESTER VAN UTRECHT ELF JAAR R.W.I. hielpen kameraad GRATIE VERLEEND ONTWERP-RESODUTIE INZAKE BESTANDSCOMMISSIE (Van onze bijzondere correspondent) Een vraag, die mij in de dagen van deze felle verkiezingsstrijd voortdurend bezighield 1oas: vanwaar die grote verbreiding van het commu nisme in dit land, tvaar men bij iedere stap de sporen bespeurt der christelijke beschaving? Hier ih dit land, waar de katholieke levenssfeer ver stilde tegen gevels van huizen, kerken en kapel len; waar tientallen van steden en dorpen onaf scheidelijk met de namen van heiligen in Gods Kerk zijn verbonden; hier in Rome, waar rnen vaak stil zou willen staan om de martelaren te gedenken, die de grond geheiligd hebben waarop men zijn voetstappen zet; hier kan men zich niet goed voorstellen, dat het goddeloze communisme zou opmarcheren en dat de Russische soldaten laars nog eens zou klinken onder de statige colon nade van Bernini. Heel deze beangstigende ver kiezingsstrijd kan men niet begrijpen zonder naar de oorzaken te vragen. Smaakt?1!,I„0Vh"ta'd! hetafvM?*rWe»n°W« Vet God je.'stalin niet"'. 25. Dg7xc7, Lb7d5; 26. Dc7xe5, d4d3 Euwe biedt nog wanhopige tegenstand, maar het is alles uitstel van executie. 27. De5e3, Ld5—c4; 28. b2—b3, Tf8—f7; INTERACADEMIALE SPORT WEDSTRIJDEN DE VARSITY OP 2 MEI - i Renterberichten uit Wenen maken ineld'ng van bezorgdheid in gezagheb bende kringen der westelijke mogend heden over de Sovjet-maatregelen te VVenen, speciaal de jongste reisbeper kingen voor militair personeel der an dere bezettende mogendheden. Men vreest, dat deze maatregelen het voor spel zijn van een communistische staatsgreep. Het heet, dat de sovjets een ring om We nen leggen, welke bestemd zou zijn, om de bewegingen van geallieerd militair Personeel te belemmeren en men meent te weten, dat de Sovjet-opperbevelhebber, generaal Wladimir Koerassof, de gealli- eerde bestuursraad Vrijdag zal vragen te besluiten, dat militair personeel der bezettingsmogendheden de Oostenrijkse politie niet zal bijstaan, wanneer deze in geval van nood wordt opgeroepen. Reeds zouden de Sovjet-autoriteiten aan een der geallieerde mogendheden hebben verzocht, van eventueele troepen bewegingen naar Wenen tevoren kennis te geven aan het Sovjet-hoofdkwartier. Een wilde bouvier-groenendaeler heeft enige dagen het gebied van West-Bra bant geterroriseerd. Hij zag n.l. kans 21 schapen te Zevenbergen en 7 stamboek- schapen in Willemstad te vermoorden Zijn laatste rooftocht te Fijnaart is hem noodlottig geworden. Hij viel daar een kudde schapen en enige ganzen aan, doch de rijkspolitie organiseerde snel een stevige klopjacht en de hond werd der mate afgemat, dat hij in de buurt van Zwingelspaan even rust zocht. De kam- pioenschutter van het district Breda der rijkspolitie, opperwachtmeester Kievit, zag de kans van zijn leven en met een enkel welgericht pistoolschot joeg hij de rover naar de eeuwige jachtvelden. Men speurt nu nog naar een kleinere wilde hond, die minder kwaadaardig is, maar die toch ook al menig schaap bloedend heeft gewond. Als gevolg van de medewerking, wel ke de portier B. M. aan het hoofdpost kantoor te Rotterdam gaf, kon in de avond van 24 Aug. 1946 pl.m. 250.000 worden geroofd uit de kluis. Verschil lends daders, die in verband met deze roof door de Rotterdamse rechtbank waren veroordeeld, kwamen in hoger beroep bij het Haagse Gerechtshof. Dit heeft uitspraak gedaan en M., die aan vankelijk tot 3 V2 jaar gevangenisstraf was veroordeeld en tegen wie door de procureur-generaal vijf jaar werd ge- eist, nu conform die eis veroordeeld. D. W. die de hoofdpersoon in de roof was en tot 3% jaar was veroordeeld, hoor de in hoger beroep vier jaar tegen zich eisen, doch kreeg van het Hof vijf jaar gevangenisstraf. A. D. H., die wegens medeplichtigheid en heling terecht stond, was hiervoor tot resp. 3 jaar en 1 jaar en vier maanden veroordeeld; in hoger beroep werd 4 jaar en 1% jaar geëist en het Hóf legde 3 jaar en 2 jaar op. Tenslotte kreeg A. J. van B., die wegens heling tot 21/, jaar was veroordeeld en tegen wie 3 jaar werd geëist, 3 jaar ge vangenisstraf. In al deze gevallen werd aftrek van preventief toegepast. Heel eenvoudig en zonder risico's leek zo dat boren naar olie. Althans in het nuchtere verhaal, dat de boormeester ons deed, terwijl zijn stokje steeds nieuwe krassen trok op de kleigrond, waar we zaten en allengs een ingewikkelde technische tekening voor onze ogen toverde. En dan vertelde hij, dat er bij dit boren toch een groot risico was, zij 't dan één enkel: een „blow-out'', een gas-uitbarsting. Boorde men op een gegeven ogenblik een gaslaag aan van over de honderd atmosfeer (wat helemaal geen zeldzaamheid is) en was er dan geen kolom spoeling om deze „ontploffing" tegen te houden, dan zou dit gas, eventueel vermengd met water en olie met een enorme kracht naar boven uitbreken. (&ROENTEN9CHAARSTE VER- OORZAAKT HOGE PRIJZEN Tweehonderdduizend ton Nederlandse Groente dreigt dit jaar t,e worden ver nietigd, wanneer er geen uitvoergele- genheid komt. Zo moest Nederlands ver tegenwoordiger bij de F.A.O. alarmerend verklaren. En intussen hebben onze huis moeders de grootste zorg om elke dag groente op tafel te brengen. Want we zitten op het ogenblik juist in de jaar lijkse overgangsperiode naar de over vloed van het voorjaar. Kool, uien en peen raken op en de verse voorjaars groenten, spinazie, sla en andijvie ko men in nog te geringe hoeveelheden aan de markt om ieders behoeften te bevre digen. Met het gevolg, dat de prijzen daarvan zeer sterk zijn opgelopen, tot wanhoop der huisvrouw. Bij de sla doet zich hier tevens de invloed gelden van de export naar Engeland. Het departement van voedselvoorziening verzekert echter, dat deze duurteperiode niet langer zal aanhouden. Bij gunstig weer zullen binnen enkele weken vol doende groenten worden aangevoerd-, zo dat de prijzen dan wel zuUfh dalen. Trekking van 15 April. Prijs van 2000 no. 4184; 1500 no. 5261; 1000 nos. 2852, 2897, 10895, 16952; 400 nos. 4635, 17551, 17918; 200 nos. 2172, 10703; 100 nos. 1125, 3265, 4246, 4621, 5311, 5669, 6765, 7172, 7886, 8542, 9458, 10798, 11610, 14680, 14682 en 20905. Er zijn blow-outs geweest, waarbij U een minimum van tijd de hele boortoren begon te waggelen, verzakte en tenslotte in de opengeblazen krater verdween, en nog steeds is er boven in elke boortoren een lange „reddingslljn" naar een verder verwijderd punt gespannen als laatste ont snappingsmogelijkheid voor de bavenin werkende man, (Natuurlijk zei de boor meester tegen Sjeng van de Stoottroepen: Wedden dat je d'r niet langs durft?" en natuurlijk durfde Sjeng en nog natuur lijker lieten ze hem een warm half uurtje hóóg boven de grond in de zon hangen) Is men op de gewenste diepte, dan wordt met een electrisch apparaat precies bepaald, waar de olielagen zitten, een lan ge, opnieuw smallere buis wordt tot op de bodem neergelaten, waaromheen op nieuw cement wordt gespoten, de cement- laag wordt, na afgehard te zijn, bij de olielaag doorgeschoten en via een inmid dels aangebrachte standpijp van slechts twee duim diameter komt met een ont zaglijke kracht de eerste olie soms tot dertig of meer meters hoog op gespoten Men laat de buis even schoonblazen, ver volgens wordt de kraan toegedraaid, aan gesloten op de afvoerleiding en kilometers verderop begin in een der verzameltank9 de dikke donkerbruine vettige vloeistoi binnen te spuiten; een donker intermitte rend geluid, echoënd in de donkere tank ruimte alsof menheel diep de geluiden van de binnenste aardgewelven hoort. Inmiddels wordt dan de boortoren al weer afgebroken en blijft als enige aan duiding van een „spuiter" het nauwelijks zichtbare stompje buis, een paar mano meters en enkele kraanwielen om de lei ding af te sluiten: Het traditionele woud van boortorens ontbreekt dus volkomen en toen de eerste troepen op het olieveld arriveerden, konden ze niet geloven dat er overal rondom hen olie gewonnen werd. zo weinig strookten deze kale vlak ten of kleine opengekapte ruimten tussen het moerassige bos met hun „romanti scher" voorstelling. Een weinig „romantisch" bedrijf inder daad. Alleen op de gezichten der hoofd opzichters en boormeesters is enige „ro mantiek", wanneer zij de trillende wij zers der manometers controleren en plot seling de druk diep beneden zien oplopen. Voor de rest; zakelijk energieke gezichten van hardwerkende mannen, die getallen noteren, getallen, die honderden tonnen olie uitdrukken, tienduizenden liters, mil- lioenen deviezen, die in tankschip na tankschip de Moesi afvaren..,. Het Moederhuis van de Zusters van het AUerh. Hart van Jesus te Moerdijk werd 7 November 1944 door de Duitsers in brand gestoken en met de grond ge lijk gemaakt. Het Moederhuis werd opge bouwd in Veldhoven bij Eindhoven. Woensdag werd eohter de eerste steen gelegd van een klein klooster dat huis vesting zal bieden aan de Zusters, die in Moerdijk belast zijn met onderwijs en ziekenverpleging. Het Moederhuis is tij delijk gevestigd te Vught (Mariaoord) met kweekschool voor onderwijzeressen en Uloschool, beide intern. De middel bare meisjesschool is tijdelijk gevestigd, te Bergen op Zoom, de huishoudschool te Rosmalen (Maliskamp) en het pensio naat te Berkel bij Tilburg. Steenkool Al even onromantisch is overigens de steenkoolmijn bij Tandjong Enim. Zuid* Sumatra is een wonderlijk land: men heeft er de steenkool maar voor het opscheppen en de „mijnwerkers" zien na hun dag taak niet eens zwart. Geen schachttoren» met de bekende draaiende reuzenwielen van liften, die honderden meters omlaag suizen, geen ingewikkelde technische in stallaties bovengronds, geen gestutte gan gen en onderaardse kolentreinstations. De Boekit Asam Mijn (B.A.M.) is slechts ')l uitgestrekte koolzwarte vallei, waardoor over smalspoor lange speelgoedtreintjes met luchtdruklocomotieven rijden. De wanden van de vallei; deklaag leisteen koollaag- tuf- koollaag- kleilaag- koollaag etc., worden hoger naarmate men verder de dagbouwmijn ingaat tot het rikketik ken der pneumatische afbouwhamers, het geratel van de schudgoten en het knette rend sissen van het waterkanon dat de bovenlaag wegspuit, vlakbij zijn. De kolen van deze Lematang kolenvel den zijn van veel jonger oorsprong dan de olie. Afgestorven oerbos werd hu mus, veranderde onder druk tot bruin kool. de bruinkool werd door vulkanische intrusies (oppersingen) en de daarmee gepaard gaande hoge temperaturen ver edeld tot glanskool, soms waar het vloei, baar gesteente onmiddellijk met de bruin kool in contact kwam in cokes omgezet. Er zijn drie kolenlagen. Met zekerheid is er nog 88 millioen ton aanwezig, ver moedelijk zal men zelfs de honderd mil lioen ton wel halen. Het enige probleem is dat van het vervoer, beter gezegd; da mechanisatie van het grondverzet. Hoe wel men tussen 1926 en 1937 ook wel diep- bouw heeft bedreven (overigens maar met schachten tot 60 meter) exploiteert men nu weer uitsluitend in dagbouw, maar deze exploitatie wordt begrijpelijkerwijze met het verder voortschrijden der ont ginning moeilijker. Wanneer men nog een paar millioen ton zal hebben gewonnen (1 M3. grond: 1 ton kolen) zullen plus minus 88 millioen ton slechts kunnen wor den bovengehaald wanneer voor elke ton steenkolen twee of meer ton grond wor den verzet. Er werken in totaal 2500 man, ongeveer 1800 zijn rechtstreeks bij de kolenwinning betrokken. De dag voor wij de mijn be zochten, brachten zij 1356 ton omhoog. De productie per dienst per man was in 1931: 341 kg., in 1939: 781 kg. In 1946 produceerde de republiek hier 182.000 ton, in de eerste 7 maanden van 1947 werden 100.000 ton omhooggebracht, wanneer men, nu de B. A. M. weer Ne- derlandsch-IndisCh gouvernementsbedrijf is geworden, zo daargaat, zou de nieuwe jaarlijkse productie reeds dicht bij de half millioen ton per jaar liggen.... Dit is ik weet het een tamelijk dor en technisch cijferverhaal geworden. Zo nu en dan kan men echter achter deze cijfers met een aantal puntjes een stilte scheppen. „Vertel", zei de commandant van 8 R.S., die zijn mannen afstond ter bewaking van de B.A.M. „vertel de men sen in Nederland, dat deze soldaten in het begin slechts ééns in de vijftien dagen een volledige nachtrust hadden, dat de „normale" verhouding één op de vijf da gen was w eerberichtj S Weerverwachting medegedeeld door j j het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot j Vrijdagavond: Koude nacht en hier en daar ochtend- mist. Morgen overdag droog en vrij j zonnig weer met iets hogere tempera- tuur dan vandaag; meest zwakke wind. j 16 April: zon op 5.42 uur, onder 19.39 uur; maan op 9.56 uur, onder 3.00 uur. 5 Er rijden weer dagelijks lange kolen- treinen naar Palembang. Over de Moesi varen tientallen zwaargeladen tankers En toen de „Zuiderkruis" met de ver trekkende jongens van 7 R.S. aan boord de Moesi afstoomde, Palembang voorbij en later Pladjoe, wuifden duizenden men sen naar de relingen vol soldaten: hun ka meraden die achterbleven, de Nederland se werkers daar, de Indonesiërs En toen. zij de gemeerde tankschepen passeerden, groetten deze de „Zuider kruis" vol demobiliserenden. Zij groet ten haar met drie diepe basstoten van de scheepshoorn. Drie diepe basstoten met achter, elke echo een ogenblik van diepe stiltede stilte van twee en een half jaar militaire tropendienst, die deze nieu we burgerlijke activiteit mogelijk maak te. J. W. HOFWIJK. Onze Bisschoppen vragen voor Zater dag een extra goed werk ter ere van Maria, opdat Zij, als de smekende Al macht en de Middelares aller genaden, de vijanden van de H. Kerk moge verne deren en rust, vrede en welvaart, recht vaardigheid en liefde moge brengen in heel de wereld. Maria, de Koningin vaii de Vrede d.i. de vrede met God, de vrede met ons zelf en de vrede met alle men sen, zal onze bijzondere Voorspreekster en Beschermster moeten zijn. Men gaat nu in Tilburg een kerk bou wen, die toegewijd wordt aan die Vrede- koningin, 't zal de eerste vredeskerk zijn in Nederland, die na de tweede wereld oorlog gebouwd wordt. Het zal een blij vende bede zijn tot Haar, om van 't com munisme, dat de wereldvrede in gevaar brengt, bevrijd te blijven. Hij, die zijn goed werk van Zaterdag hiervoor wil bestemmen en aldus wil meebouwen aan de vredeskerk, zende zijr, bouwsteentje aan Pastoor Francois, pasto rie Gasthuisstraat 22, Tilburg. Postgiro nummer: 480443. Woensdag vierde de oud-gemeente- naar Br. Crispinus (in de wereld Seraph, v, Deursen) zijn gouden kloosterjubileum als Trappist. Na zijn terugkeer uit de Missie van Japan in 1907, is hij gedu rende 16 jaar gids geweest in de Cata- comben van St. Callixtus in Rome. Veleheid dan de daden va nhet labourkabi- pelgrims zullen hem terugkennen in hun herinnering. De jubilaris is thans 74 jaar en verblijft in het klooster te Frattochië bij Rome. Frankrijk is, tengevolge van de sen sationele gebeurtenissen in de gehele wereld, de laatste tijd ietwat op de achtergrond van de openbare belang stelling geraakt. Maar dit zal spoedig voorbij zijn, nu Dinsdag a.s., op de dag derhalve dat naar men verwacht de uit slag der Italiaanse verkiezingen bekend zal zijn, het Franse parlement bijeen zal komen en waarschijnlijk tot diep in de zomer bijeen zal blijven. Tijdens het reces sprak men van een soort wapen stilstand; het is in die tijd werkelijk rustig geweest; heel spoedig rekent men thans op een krachtmeting met de com munistische oppósitie en in dat verband met een nieuwe stakingsagitatie, waar van het eerste doel wel zal zijn de Ame rikaanse economische hulp zoveel mo gelijk te saboteren. Al is er in .de afgelopen weken echter geen bijzonder verontrustende activiteit geweest dan betekent dat allerminst, dat de politiek heeft stilgestaan. Er zijn hier en daar plaatselijke verkiezingen geweest, welke over het algemeen uiter mate gunstig voor de Gaullistische be weging, de R.P-F., zijn geweest; tame lijk gunstig voor de communisten en ongunstig voor de z.g. troisième force, de derde macht, de regeringscombinatie van M.R.P. en socialisten. Vooral echter zijn veel redevoeringen gehouden, en vlak voor de bijeenkomst op Zondag a.s. krijgen we nog twee grote toespraken: van de minister-president Robert Schu- man, en van zijn gevaarlijkste antago nist generaal de Gaulle. Intussen heeft Schuman reeds Zon dag j.l. op een congres van de M.R.P- te Parijs een uiteenzetting gegeven van de binnen- en buitenlandse politiek" der Franse regering, welke als een program voor de komende parlementaire zitting wordt beschouwd. Zondag a.s. verwacht men bovenal felle polemiek, nu was het een rustig betoog, dat door zijn klaar heid en scherpte een buitengewoon goede indruk heeft gemaakt. Sprekende over de nieuwe organisatie van Duitsland verklaarde de minister president, dat rekening moest worden gehouden met het bestaan van Duitse staten, welke geografisch en ethnolo- gisch onderscheiden zijn; en dat men niet te sterk de nadruk moest leggen op een eenheid welke maar al te vaak een dreigend gevaar is gebleken en de oor zaak van-totalitaire regiems. „In dit op zicht", zeide hij, „zullen wij onze rech ten handhaven: aanwezigheid te Ber lijn, herstelbetalingen en veiligheid. Als een samenwerking met vieren met mo gelijk blijkt, dan zullen wij het met drie doen. Wij hebben geen enkele voorliefde voor antagonistische blok ken, maar anderzijds achten wij een op lossing noodzakelijk; natuurlijk een, die de minst slechte, is, maar die nochtans een oplossing is". In elk geval getuigen deze woorden van groter vastberaden' net; in Amerika zijn ze dan ook met voldoening begroet. Even duidelijk als hij Frankrijks bui tenlandse politiek in enkele volzinnen samenvatte, even scherp formuleerde hij zij standpunt inzake de zo druk be sproken kwestie van het regeerbeleid. Wij willen ons verstaan met allen, die tot een accoord bereid zijn- Maar men moet tenminste weten waarover, en dan bereid zijn dezelfde verantwoordelijk heid en dezelfde impopulariteit te aan vaarden. Wij allen hebben de vaste wil om de staatswagen uit het moeras te halen; wij moeten elke bespanning accepteren, echter slechts onder vl?or- waardg, dat alle paarden in dezelfde richting trekken". Op deze uitnodiging zal generaal de Gaulle Zondag a.s. oen antwoord moeten geven. De R. P- F. heeft zijn congres merkwaardigerwijze in het rode bastion Marseille bijeengeroepen. Het is een waagstuk, en de communisten hebben de .vrouwen der stad dan ook reeds de raad gegeven, die dag binnenshuis te blijven, wijl zij in de straten haar vei ligheid niet kunnen waarborgen. Het zou dan ook wel kunnen gebeuren, dat het congres zich meer met geweld dan met woordenspel zal moeten bezig hou den. Maar Frankrijk verwacht een ant woord van de Gaulle op Schumans vraag, in welke richting de paarden van de generaal willen en zullen trekken. Niemand in Frankrijk geeft zich aan de illusie over, dat de Franse commu nisten zich verslagen achten. De leider der communistische vakverenigingen, Frachon, heeft nog dezer dagen op een congres verklaard: „het doel dezer con ferentie is niet sociale conflicten te ont ketenen, maar het doel kan gewijzigd worden. We zullen er niet voor terug schrikken ons deel der verantwoorde lijkheid op ons te nemen"- Dat betekent kort en bondig: „nog niet". Niemand echter weet, wanneer het psychologisch ogenblik wel aangebroken zal worden geacht. Dan zijn er, zeker op de langere duur, twee mogelijkheden:, een burger oorlog bij een elkaar bestrijdend anti communistisch front öf een hecht aan eengesloten front, dat de communisten er van weerhouden moet geweld te ge bruiken. Het zou tragisch en rampzalig zijn, als de troisième force en de Gaulle elkaar niet, hoe dan ook, vonden; maar dan zal de Gaulle eerst duidelijk moe ten zeggen, welke zijn marsroute is. De Gooise hoofdstad heeft zij het in beperkte kring, enige politieke opwin ding beleefd. Dezer dagen verschenen n.l. op de gemeentelijke aanplakborden, affiches, voorstellende een hand, die 'n eed aflegt, en voorts met de volgende tekst: „Trouw aan Kerk en Staat, wordt lid der R. K. Staatspartij". Een scherpzinnig voorbijganger infor meerde bij de pers en deze bij de aan gewezen instanties. Was de R. K. Staats partij weer opgericht? Maar het be stuur der plaatselijke afdeling van de K.V.P. wist van niets, evenmin als het gemeentebestuur- Gisteren werd het raadsel opgelost. De Amsterdamse firma ,die de reclame op deze aanplakborden verzorgt, had haar agent in Hilversum, in verband met de papierschaarste, een aantal oude affiches toegezonden om daarmede natuurlijk met de witte kant naar bo ven de borden geheel „schoon" te plakken. De man had echter de oude affiches der R. K. Staatspartij, denkend aan de dit jaar komende verkiezingen, gewoon opgeplakt. De bijz. raad van cassatie heeft het beroep verworpen van de oud-burge meester van Utrecht, C. v. Ravenswaay, die wegens zijn houding en daden tijdens de bezetting door het Amsterdamse B.G. tot 11 jaar rijkswerkinrichting met aftrek is veroordeeld. Het verloop van de partij tussen Bot winnik en Euwe pit de 12e ronde wès als volgt: Wit: M. Botwinnik, zwart: dr. M. Euwe. Slavische verdediging. 1. d2d4, d7—d5; 2. Pgl—f3, Pg8—f6; 3. c2-c4, e7e6; 4. Pblc3, c7c6; 5. e2e3, PfcBd7; 6. Lfl—d3, ,d5xc4; Blijkbaar overtuigd van de ondoelma tigheid van Van Scheltinga's voortzetting 6Lb4, waar immers dr. Euwe in zijn partijen tegen Botwinnik en Res- heysky zulke onaangename ervaringen mee opgedaan heeft, kiest hij thans de hoofdvariant in deze Meranerverdediging tot zijn verdedigingswapen. 7. Ld3Xc4, b7b5; 8. Lc4d3, a7a6; 9. e3e4. c6c5; 10. e4—e5, c5Xd4; U. Pc3Xb5 Blumenfeld's beproefde vondst en zeker de juiste parade om wits voordeel vast te houden. IIa6xb5; Gewoonlijk speelt men hier. 11 Pe5: 12. Pe5:: a b5: 13. Df3, Lb4t; 14. Ke2 Tb8; 15. Dg3 en wit staat iets beter. De tekstzet is de moderne, doch zeker enigs zins louche voortzetting. Zeer waarschijn lijk heeft dr. Euwe een verbetering van zwart in petto, want anders had hij zich zeker niet op deze twijfelachtige variant ingelaten. I 12. e5Xf6, Dd8—b6; 13. f6Xg7, Lf8Xg7; Zwarte stelling bevat tactisch stellig aardige ressources, doch is strategisch door de pionnen-constellatie aanvecht baar. Het is dan ook duidelijk, dat wit op afwikkeling zal aansturen, omdat dan nog meer de zwakten in de zwarte stelling kenbaar worden. 14. 0—0, Pd7—c5; Het nieuwtje in kwestie, waar dr Euwe zich echter te veel van voorgesteld heeit. 15. Lel—f4, Lc8b7; 16. Tfl—el, Ta8—d8; Gisteren moest voor de kantonrechter te Roermond wegens een verkeersdelict terechtstaan zekere K. uit Weert, die we gens een textielsmokkelaffaire in Utrecht gevangen zit. Door twee parketwachters werd hij daarom naar Roermond gebracht. Op het stationsplein aldaar nam de man echter plotseling de benen, terwijl enige personen, die kennelijk kornuiten waren van K., diens begeleiders beletten de vluchteling te achtervolgen. De parket wachters maakten daarop gebruik van hun revolvers met het gevolg, dat een der leden van het complot, zekere v. d. V. uit Budel ernstig werd gewond. Een tweede medeplichtige, F. uit Weert werd gearresteerd, terwijl de vluchteling nabij het station door de politie werd gegrepen. Hij zit nu weer in Utrecht en de verkeers overtreding moet nog worden berecht. Bij K.B. is gratie verleend aan J v. Limburg tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het B G te Arnhem. De opgelegde doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenisstraf. Op een besloten en informele con ferentie van leden van de Veiligheids raad is gisteren een ontwerp-resolutie opgesteld inzake de vorming van een speciale commissie van toezicht op de naleving van een wapenstilstand in Falestina. Over de bepalingen van de ontwerp resolutie was men het vrijwel algemeen eens Eén artikel, de samenstelling van de commissie betreffend, zal nog nader wor den besproken Warren Austin (V.S.) stelde voor, dat men de wapenstilstand in Indonesië tot voorbeeld zou nemen en dat de leden yan de Veiligheidsraad, die consuls ter plaatse hebben, in de wapenstilstands commissie worden genoemd. De landen, die in dit verband genoemd werden, zijn de V.S., Engeland, Frankrijk, België en Syrië. De resolutie zou worden besproken op eert bijeenkomst van de Veiligheidsraad te Lake Success, die voor heden werd vastgesteld. Verwacht werd. dat dan het artikel betreffende de samenstelling van de commissie zou worden voltooid. Naar verluidt, heeft Gromyko (Rusl.) op de besloten vergadering van gisteren voorgesteld, dat de gehele kwestie zou worden besproken op een openbare bij eenkomst van de Veiligheidsraad, Reuter seint nog uit Lake Success: De commissie voor Palestina der V.N. '->es'oteri> onmiddellijk over te gaan v w vorming van een politiemacht der onn '■c)V'C!0r "Ieruzalcm, waarbij ongeveer zuu Britse leden van de huidige Pales tijnse Pobtie, die zich tot dienstneming bereid hebben verklaard, als kern zullen worden gebruikt De politieke commissie van de Arabi sche liga heeft besloten, het voorstel voor een beheer over Palestina te ver werpen, tenzij de V.N. de Arabische liga of één van haar leden benoemen tot be heerder, aldus heeft volgens Reuter de onder regeringstoezicht staande radio omroep van Cairo medegedeeld. Aan de Arabische vertegenwoordigers bij de V.N. zou voorts opdracht gegeven zijn. een wapenstilstandsvoorstel slechts te aanvaarden, „indien de Joodse terro risten ontwapend zijn, de Haganah opge lost is en de leden uit Palestina gewezen zijn." dat voor degenen, die met hun gevoel nog aan het katho liek geloof hingen voorgaf niet tegen de Kerk te zijn. In Jiet Noorden streden de rood-getinte partisanen tegen de gehate Duitsers, in het Zui den landde met de geallieerden de in Rusland gevornlde com munistenleider Togliatti. Nu kon de strijd beginnen. En de strijd begon. De bodem was er rijp voor. Iedere oorlog brengt ar moede en ellende en het volk gelooft gaarne degenen, die een gouden toekomst beloven In be narde omstandigheden. Arm waren de Italianen de laatste eeuwen altijd geweest, en na twee oorlogen waren ze het zeker nog meer. In vele streken, vooral in Zuid-Italië en op Sicilië, heersen toestanden, die tweehonderd jaar bij de on ze tenachter zijn. Behuizing en voeding, kleding en hygiëne, het is alles ellendig. Op het ogenblik zijn vanuit Rome talrijke jonge priesters en kloosterlingen naar het Zui den gegaan om de mensen op hun stemplicht te wijzen en hen daarbij te helpen. Van velen vernam ik, dat ze begrepen, dat de mensen onder dergelijke om standigheden naai- het commu nisme overhellen. Zuid-Italië is bovendien het land van het groot grondbezit. De eigenaars wonen in de stad of op hun weelderige buiten plaatsen en verpachten hun eigendom aan de meestbieden de, die 't op zijn beurt verpacht aan de sjofele werkers op de grond. Nu komen de communis tische propagandisten met toto s van het kadaster en tonen deze mensen het uitgebreide bezit der heren en verdelen als het ware reeds deze gebieden onder hun arme toehoorders. Het ver langen naar eigen bezit en het verbeteren van eigen ellende zal steeds een der meest ge- eigende propagandamiddelen zi,jn van politieke agitatoren. Hier ligt dan ook een grote taak voor de toekomstige re geerders van Italië en voor de Kerk. De 18e April is maar een fase, geen eindfase in de strijd. Het is een dag van grote betekenis, maar de strijd zal verder gaan, onaf gebroken en misschien met meer verbetenheid. De grote taak komt pas daarna. Wil het communisme niet dit schone land overstromen, dan zullen de toestanden moeten worden verbeterd op velerlei gebied. Nu is het onredelijk zoals de communisten doen om de re gering-de Gasperi van nala tigheid te beschuldigen. Wat deze eminente staatsman en diep gelovige mens bereikte voor zijn volk, is de bewon dering van iedereen waard. De Italianen vergeten graag, dat ze de oorlog aan de ver keerde kant gevoerd hebben en hem hebben verloren. Dat 't land zich nochtans met reuze schreden heropricht onder de leiding der rechtse regering, "willen de communisten zeker niet erkennen. Het program van de democrazia cristiana: werk, rust en wederopbouw (ook sociaal) bergt evenwel betere be loften voor de toe komst dan de hunne. Een volgende reden van de brede verbrei ding van het commu nisme in Italië moet men zoeken in de gro te onwetendheid van de bevolking, zowel op algemeen als op godsdienstig gebied. Op iedere tien Italia nen zijn drie analfa beten. Reeds van jongsafaan houden ze meer van vrijheid en ongebondenheid, en genieten daarvan in de stralende zonne schijn van hun fees telijk getinte vader land, dan zich neer te buigen over de school banken. Of ze openba ren reeds vroegtijdig hun handelsgeest en proberen wat te ver dienen. Op alle dagen van- het jaar kan men op alle uren van de dag hele scharen van jon gens van de - wat, wij noemen - leerplichtige leeftijd met hun handeltje van sigaretten enz. door Romes straten zien zwerven. Op godsdienstig gebied heer sen hier nog tpestanden, dies met verbazing vervullen, in streken van Italië is de geeste lijkheid onvoldoende ontwik keld, omdat ze onvoldoende s gevormd. In vele diocesen ont breken seminaries voor de gees telijkheid. Daarbij zijn de mees te priesters erg arm. Ik ben vast overtuigd, dat er onder hen gro tere en meer heiligen voorko- „Denk na en stem voorzichtig en wijs; zo niet, dan word je verslon den, evenals de Tsjechoslo waakse en Finse kaas". Toen Italië tegen het einde van de oorlog ineenstortte, was het een uiteengeslagen natie De tijdelijke welvaart van bet fascisme werd door groter ar moede en ellende gevolgd dan ooit tevoren; het ideaal, waarin velen geloofd hadden, was weg en ze zochten naar een ander fundament. Losgeslagen van de christelijke grondslag vonden ze dit nieuwe ideaal in het com munisme, dat anti-fascistisch en anti-monarchistisch was, en Op rte achtergrond in een concentratiekamp het geraamte van een Russische krijgsgevangene, wiens schim de noodkreet slaakt: „moeder, stem tegen, ook terwille van mij". Rechts: De Russische dood, met de waarschuwing; „Stem (d.w.z. blUf niet thuis), ot' bij zal je beer en meester zijn". men dan onder onze clerus, maar even zeker ook, dat ze geen of onvoldoende invloed op het volk hebben. Van een ge regeld godsdienst onderricht als bij ons is hier geen sprake. Deze toestand van de geestelijkheid, daarbij 't felle anti-clericalisme dat de Italianen als een erfenis van Garibaldi en van de vrij metselarij hebben- behouden, vervreemden in vele streken het volk van de priesters. Dit moet wel een der meest smarte lijke bevindingen zijn van de H. Vader, dat Hij de ware toestand van Zijn geliefd Italië geheel doorziend, juist teleurgesteld wordt en machteloos staat in degenen, die Zijn eerste helpers zouden moeten zijn. De jonge priesters, die met tientallen vanuit Rome nu naar Zuid-Italië trokken, maakten daar zo'n in druk op de eenvoudige mensen, dat ze hen niet meer willen la ten gaan. Deze onwetendheid op gods dienstig gebied is er schuld aan, dat hier het gevaar van het communisme onvoldoende werd ingezien; en dat de bis schoppen en priesters er on voldoende of te laat tegen zijn opgetreden, en dat bij vele mensen een onbegrijpelijke vermenging van begrippen bestaat en veler, nog steeds menen goed katholiek en te gelijk communist te kunnen zijn. Een goede zijde van de ver kiezingsstrijd is ongetwijfeld, dat nu een beter inzicht meer en meer doorbreekt, en dat ook de goede elementen, waaraan dit volk zo rijk is. wakker wer den geschud en een meer strijd baar katholicisme gaan belijden 17. Tal—cl, Td8d5; 18. Lf4—e5, Lg7 xe5' 19. TelXe5, Td5Xe5; 20. Pf3Xe5, Fc5xd3; 21. Ddlxd3 Wits voordeel is evident. Zwart mag nu niet rocheren wegens Pd7 en 21 Tg8 wordt beantwoord met 22. g3. Toch was dit nog zwarts enige kans; na 22. g3 was dan 22Tg7 mogelijk. 2 1f7f6; Om na 22. Pf3 met 22e5 vooft te kunnen zetten. De tekst-zet wordt echter op waarlijk schitterende wijze door Botwinnik afgestraft. 22. Dd3—g3 De beroemde bliksemstraal, zij het dan aan een reeds enigszins bewolkte hemel. 2 2f6x e5; Welhaast afgedwongen. Andere voort zettingen waren weer eens zonder uit zicht. Het binnendringen van de witte dame op g7 was niet meer te verhinderen. 23. Dg3g7 De pointe van het stukoffer. De zwarte toren staat aangevallen en bovendien dreigt 24. Tc7. Zwarts positie la hopeloos. 2 3Th8f8; 24. Tel—c7 Dreigt mat op e7, terwijl bovendien Lb7 inslaat. 2 4Db6Xc7; Op 24Dd6 volgt 25. Tb7: de dreiging 26. Ta7 is funest wegens de dan dodelijke matdreiging op a8. De tekstzet 16 wanhoop. 29. f2—f3, Tf7—d7; 30. De3—d2A Pareert de dreiging 30d2. 30e6e5; 31. b3xc4, b5xc4; 32. Kgl—f2, Ke8—f7; 33. Kf2—e3, Kf7—e6; 34. Dd2b4, Td7—c7; 35. Ke3—d2, Tc7—c6; Op 35c3t volgt zeer eenvoudig 36. Dc3: Tc3: 37. Kc3: en het eindspel biedt uiteraard geen moeilijkheden meer. 36. a2a4, Dr. Euwe gaf zich hier gewonnen. Een mooie en gave party van Botwinnik. Keres-Smyslov remise De partij Keres—Smyslov uit de twaalf de ronde, die Dinsdag na 43 zetten werd afgebroken, eindigde na zorgvuldige ana lyse zonder verder te spelen in remise. De stand luidt thans: Botwinnik 7 uit 9; Keres en Smyslov 5% uit 10; Res- hevsky 4% uit 9; Euwe 1% uit 10. Te Amsterdam zijn de inter-academlale sportwedstrijden gehóuden. Begonnen werd niet athletiek op de sintelbaan van het Olympia-plein. De totaal-uitslagen waren: Utrecht 93 pnt., 2 Delft 80 pnt„ 3 Amsterdam 73 pnt., 4 Rotterdam 28 pnt' 5 Wageningen 16 pnt., 6 Groningen 0 pnt. fJe resultaten van de zwemwedstrijden luiden: 1 Amsterdam 82 pnt., 2 Utrecht °1 pnt., 3 Delft 57 pnt., 4 Rotterdam 30 pnt., 5 Wageningen 27 pnt. Dames: 1 Utrecht 41 pnt., 2 Amster dam 32 pnt. Zondag 2 - Mei zal de traditionele -Var sity voor de vierde maal op het Amster dam-Rijnkanaal bij Jutphaas worden verroeid. Deze wedstrijd vindt zijn oor sprong in een uitdagingswedstrijd tussen de studentenverenigingen „Njord" (Lei den) en „Laga" (Delft). Hieruit groeide, toen ook de roeiverenigingen van de an dere studentencorpora deelnamen aan deze wedstrijden, „De Nederlandsche studenten roeibond", als overkoepelend orgaan der Nederlandse studenten-roei verenigingen, waarvan vorig jaar ter ge legenheid van de 60ste Varsity door H. M. de koningin het praedlcaat konink lijke werd toegekend. Werd deze Varsity aanvankelijk bij Leiden gehouden, in "e loop der jaren verplaatste hij zich, nadat hij ook in Haarlem, aan de Zweth, op het Noord- zeekanaal en de bosbaan gehouden was, naar Jutphaas, waar de beste voorwaar den voor het bereiken van de Varsity- sfeer tenslotte gevonden werden. Na het doorstaan van een Bonte Dins- dagavondtrein heeft de redactie van „De rare wereld" zich afgevraagd, wat er eigenlijk wel zou gebeuren, als de toehoorders in de zaal nu eens als één man opstonden en begonnen te gillen en te jouwen in plaats van te lachen en te applaudisseren. Welke stappen zouden er door de over heid worden genomen tegen een derge lijke onduldbare uiting van de pubieke opinie? Waarschijnlijk zal dan de een of andere controle l ommissie op de radio de controle op de radiotoehoorders aan zienlijk verscherpen. Maar als de luisteraars aan de luid sprekers het voortdurende lachen niet meer horen, hoe moeten ze dan weten, of de voorstelling lollig is of niet?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2