Zij leerden Engeland moedig zijn Wat eten onze schoolkinderen? D\E wereld R Het geheim van de elf slagen fcOTmAS n APRIL 1948 Hobhouse/biografie van Charles Fox ADIO programma RUIT-NIEUWTjES door Raymond Knotts PAGINA 4 III I li A Charles Fox en Winston Churchill Laat hun de extra-rantsoenen ten goede komen tCharles Fox AALMOEZENIER en BROED ERDIENST WERKLOOSHEID GEDAALD WEDDEN BIJ ITALIE'S STEMBUS WILT U GELUKKIG ZTJT GESTOLEN TAXI TERECHT Dader wist te ontsnappen BRITTEN WIJZEN SOVJET- VOORSTEL AF SO. SS&t. ïjK stfti J.csgfifuoe ven- Ali s<a kvuftósiWijk buisei Uca (Wordt vervolgd. lit t Van onze Londense correspondent). Bij de, uitgevers Constable and Murray is een boek het hoeveelste? verschenen over Fox, de staatsman uit het latere deel der achttiende eeuw, wiens geestelijke invloed misschien sterker dan die van één zijner grote tijdgenoten is blijven voortleven. De tweede helft dier 'eeuw, veel meer nog dan de eerste, onderscheidt zich in Engeland hier door, dat enige van de gróótste staatslieden tevens een merkwaardige plaats ingenomen hebben (of posthuum zijn gaan innemen) in het rij&der letteren, terwijl'in Swifts tijd letterkundigen, onder wie vooral Swift zelf, periodes van politieke invloed hebben doorgemaakt. De oorzaak van dit verschijnsel in de tweede helft der eeuw is de krachtige -ontwikkeling van het parlementaire leven geweest, een ontwikkeling, die tevens gekenmerkt werd door een parlementaire welsprekendheid welke, beoefend door een Pitt, een Fox, een Sheridan en vooral een Burke, opsteeg tot ongekende hoogten van rhetoriek en litteraire voortreffelijkheid. \van de macht en grootheid van het tijd perk, waarin Fox zulk een onweerstaan bare stuwkracht was. Het was geen bloot toeval dat Hob- house's Fox-biografie verscheen in 1934, toen zovelen de lessen van het tijdperk van Fox niet wilde» begrijpen, omdat zij ze niet in toepassing wilden brengen; het is waarschijnlijk evenmin een toeval, dat zij 14 jaar later, nadat er een en ander gebeurd is, opnieuw uitgegeven wordt, in het vertrouwen dat over Fox en diens tijd, waarover zoveel geschreven is, ook thans niet te veel geschreven en niet te veel gelezen kan worden. Waarom juist over Fox? Hij was her haaldelijk minister van buitenlandse zaken geweest, maar het was zijn tegen- Ofschoon, ook in de negentiende eeuw de parlementaire welsprekendheid nog een met voorliefde beoefende kunst was, en door een Palmerston, een Disraeli en een Gladstone, om niet te spreken van emotionele Ierse Nationalisten, op "een hoog peil gehandhaafd werd, terwijl ook daarna no? Herbert Asquith in het meer klassieke, Lloyd George in het demago gische genre en misschien Sir John Simon in 't Juridische genre rhetorisch standaard werk geleverd hebben van hoge rang, werd de openbare welsprekendheid ver burgerlijkt en gevulgariseerd toen, in een eeuw van toenemende nivellering, de parlementaire democraten ophielden aris tocraten te zijn, en door de voortdurende uitbreiding van het stemrecht parelen van politieke welsprekendheid te kostbaar werden, en vervangen werden door kra len ven welsprekendheid. rAUeen Winston Churchill heeft fret levende geslacht de nagalm kun nen horen van de grote rhetoriek, •welke 4e t$d van Fox kenmerkte, en de overweldigende indruk, die Churchill als spreker maakt, geeft ons een. denkbeeld van wat Fox be tekend heeft voor de ontwikkeling ran het nationale gedachtenleven in de tweede helft der, achttiende eeuw. Het tijdperk, waarin Fox leefde, was er óók een waarin Engeland, volgens de voorspellingen van enige zijner grootste mannen waaronder Lord Chathem, onder wie het tot macht en glorie was opgebloeid afgedaan had en naar de haaien ging. Ook toen was het een tijd waarin men weeklaagde over de onver mijdelijke ondergang van „onze be schaving", en waarin het luidst ge weeklaagd werd door diegenen, die ir. die beschaving het minst deel hadden. Het was zelfs een tijd waarin Fox zelf door vele fatsoenlijke mensen geschuwd werd als wat anderhalve eeuw later bekend zou staan als een bolsjewist niet zozeer in de zin van een aanhanger van een politiek geloof als wel in die van oproer ling tégen een gevestigd politiek geloof. Hobhouse heeft met bijzondere toe wijding de biografie van Fox geschreven, doordat hij, en volgens Harold Nicolson, die het boek inleidt, terecht, iets van slacht heeft doorgemaakt en nog steeds I doormaakt, s^erk herinneren. Moed had opgehouden een abstractie te zijn, een thema voor schoolliedjes waarin de kleine helden zongen wat zij doen zouden als het lieve vaderland ooit aangevallen, of de lieve vrijheid ooit bedreigd werd. Wie van moed sprak, kon niet meer In zalige rust terugdenken aan wat Xenophon in de Anabasis verteld had; hij moest denken aan de moed die binnen enkele maanden wellicht van hemzelf gevergd zou worden. Men ging steeds minder luid Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Wanneer u Donderdagsavonds de bon- nenlijst in de krant doorkijkt, valt u af en toe op, dat aan bepaalde groe pen van personen iets extra's is toebe- over moed spreken en zingen, terwijl de deeld. revolutie in Frankrijk woedde, er> de u denkt toch niet, dat dit maar een revolutionnaire benden saamgeklonken gril van de distributie-autoriteiten is? werden tot ongeëvenaarde legers. Die extra-toewijzingen immers zijn ai- Het werd bijna onvaderlandslievend I tijd het gevolg van ernsüge onderzoe- stander PI* dl. de „er.lnnted Aoed te spr.tai; hetDeze bereid had, en ondanks Trafalgar na landslievend, nadat Bonaparte E Den van mengim honaaMei „noHinosmid. Austerlitz aan een gebroken hart bezwe ken was. Hij was niet de conventionele ,Voor Koning en Vaderland"-patriot ge weest in wiens ogen Engeland steeds het .hoogstaande" standpunt inneemt en de ogenblikkelijke vijand slechts de oneer baarste bedoelingen kan hebben. Integen deel: anderhalve eeuw later, toen het patriotisme zoveel oudbakkener en de vrijheid zoveel gecodificeerder geworden was. souden er evenveel botterikken ge weest zijn om hem bij de „Vijfde Colonne" in te delen als er in zijn tijd van vernieuwing en emancipatie strijders waren die bouwden op zijn genie, zijn overtuiging, en zijn moed. Wat Fox vooral gemaakt heeft niet alleen tot de aanbeden leider van zijn tijd, maar totfeen leidende geest in tijden die nog in een ver verschiet lagen, was zijn ontembare moed. Hij leefde, hij sprak, hij streed in een tijd waaraan in sommige opzichten de tijden, die ons ge- zichzelf in Fox, of omgekeerd, zag. Hij ontwaarde in Fox vele van de excen triciteiten en echtheden van «ijn eigen temperament, waarbij nog kwam een overtuigende kracht van optreden, welke hijzelf iHobhouse) zo gaarne zou bezeten hebben". Hobhouse heeft anders over Fox ge schreven dan één zijner eminente voor gangers, „in een hartstocht van sym pathie", zegt Harold Nicolson. Maar het is niet alleen een hartstocht van sym pathie met de man in wie hij zichzelf herkende, maar die de overtuigende kracht van optreden had welke hij miste: het is ook een bewonderende overtuiging De minister van oorlog beschikte on langs afwijzend op het verzoek van een vader om een zijner zoons op grond van broederdiehst vrijstelling van dienst plicht te verlenen. Twee andere zonen van de verzoeker waren in actieve mili taire dienst geweest en een derde zoon was reserve-aalmoezenier, welke functie de minister niet in aanmerking bracht voor een voor broederdienst geldige dienst. De vader ging in beroep bij de Kroon, waarop de Raad van State aan H. M. de Koningin adviseerde het besluit te vernietigen en de vrijstelling alsnog te verlenen. Het college overwoog daarbij dat een aalmoezenier weliswaar niet in werkelijke dienst is. maar zich zodanig bij de troep bevindt, alsof hij ervan deel uitmaakt. Het werd rechtvaardig en bil lijk geacht deze functionaris op één lijn te stellen met degenen, die in werkelijke dienst zijn. De Kroon heeft thans evenwel als haar oordeel uit gesproken, dat sedert het tot stand komen van de dienstplichtwet de positie van de geestelijke verzorgers in wezen niet is gewijzigd, terwijl de wet gever in de dienstplichtwet de dienst als aalmoezenier of reserve-aalmoezenier niet ais reden tot vrijstelling we gens broederdienst heeft opgenomen Het beroep is mitsdien ongegrond verklaard. Volgens een publicatie van het C.B.S. bedroeg het aantal geregistreerde geheel werklozen per 31 Maart 1948 26.800 tegen 36.000 op 29 Februari j.l., terwijl dit aan tal per 31 December 1947, 30.600 bedroeg. Het aantal geregistreerde D.U.W.-arbei- ders liep terug van 24.200 op 29 Februari j.l. tot 16.300 per 31 Maart.. Het aantal arbeiders, dat werkelijk aan D.U.W.-ob- jecten arbeidt steeeg in deze periode van 3382 tot 13.239. lanasuevena, -- I pen van mensen bepaalde voedingsmid- Consul geworden was, de vrijheid te e delen. voor hun gezondheid het meesi beerlijken. De grote politieke processen nodjg hebben. van die tijd, met Erskine en Mackintosh Een groep nu, waaraan veel zorg be ats de juridische paladijnen van vrijheid steed m0et worden is de jeugd. Wie in en mensenrecht, getuigen Bet. zijn jeugd onvoldoende gevoed wordt, „ir tp „„«it dan wan- ondervindt daar vaak zijn leven lang de Maar Fox was nooit moedig gevolgen van. Daarom kunnen wij er neer het gevaarlijk was moedig, niet genoeg op aandringen, dat de ex- gevaarljjker laf te zijn. Hij had de moea rantsoenen voor kinderen ook wer- gehad aan de zijde der Amerikaanse kelijk gehee1 aan de kinderen ten 1 goe- rebellen te staan (hij, de zoon van een de komen. Naar verhouding hebben zij Peer, de kleinzoon van een Hertog, de jmmers meer nodig dan volwassenen! achterkleinzoon van een Koning); hij Dit geldt in de eerste plaats voor de had dd^noed gehad de Franse revolutie melk, die om haar rijkdom aan bouw- te verheerlijken en voor vriendschap met stoffen (eiwitten, zouten en vitaminen) het nieuwe Frankrijk te strijden^ hij en peur de sublieme moed gehad het vo ten (erwten en bonen) bevatten veel I -evolutie van deze opbouwende stoffen. In iedere de revolutie warme maaltijd VOOral voor kinderen. de vrijheid verried. behoort dan ook een portie van een Hij had het volk van Engeland geleerd dezer voedingsmiddelen, of anders een opnieuw moedig te zijn, indien bet met melkgerecht, voor te komen. Ook kar- wilde omkomen gelijk anderhalve nemelk en yoghurt kunnen daarvooi eeuw na hem Winston Churchill doen zou. dienst doen. Verder hebben de kinderen er hoefte aan, geregeld verse groente en fruit te eten. Als, wat later in het sei zoen, de voorjaarsgroenteu niet meer duur zijn, kan men er heerlijke slaatjes van maken, die goed smaken bij het middagmaal of op de boterham. Voor de boterham neme men bijv. zeer fijngesne den sterkers of veldsla. Wanneer u uw kinderen na schooltijd doen voor een vredige en opgewekte stemming aan tafel en er geen overdre ven aandacht aan schenken, wanneer een kind eens slecht eet. Dat komt een volgende keer wel weer terecht! De bookmakers in Rome hebben 5 tegen, 1 geboden tegen wedders, die van mening zijn, dat de communisten als overwinnaars uit de bus zullen komen. Zij weigerden daarentegen weddenschap pen op een overwinning van de christen democraten van welke zij dus ovei- tuigd schijnen te zijn te aanvaarden. De bookmakers verklaarden, dat, on danks de verlokkelijke aanbiedingen slechts weinigen hun geluk op een com munistische overwinning beproeven. Weddenschappen op de overwinning van de katholieken konden zij niet accepteren omdat het percentage wedders, dat op een nederlaag van de Gasperi's partij wilde speculeren, te gering is, aldus Un. Press. het vliegtuigongeluk boven Berlijn alleen Britse en Russische getuigen zou moeten horen, is door de Engelsen als „niet te beantwoorden" ter zijde gelegd. Generaal Brownjohn, de plaatsvervangende Britse militaire gouverneur, zeide, dat de brief, die geadresseerd was aan de leider van de Britse commissie van onderzoek, in de eerste plaats „vol misvattingen" was en in de tweede plaats reeds gepubliceerd was. Hij was derhalve niet van plan bera te beantwoorden. De brief was Vrijdagochtend bijna woordelijk in het officiële orgaan van de Russische bezetting, de „Taeglichte Rund schau", afgedrukt. De Britse commissie heeft haar onder- zoek voltooid en zal een rapport opstal len. „Via het Rode Kruis doen wij u dit schrijven toekomen", aldus begon de wonderlijke brief, die een inwoner van Apeldoorn dezer dagen in zijn brieyen- bus vond. Het adres was met P°U°°d „almeer u uw - geschreven, de brief was een doorslag i q{ voQr hun vrjje kwartier iets lekkeis en de afzender werd niet vermeld, ue geven wi]t dan is daarvoor een appel geheimzinnige brievenschrijver scnreet Qf gen rauW(? wortei meer aan te beve- dat de geadresseerde de ontvangen oriet snoeperijen Fruit gezond en in negenvoud moest vermenigvuldigen beneerflt de eetiust niet; en de doorslagen moest doorzenden naar Zo mogelijk nog meer dan voor vol familieleden en goede vrienden. „vvut wassenen, is het voor kinderen van be u gelukkig zijn? stuur deze briei aan dat bun maaltijden goed worden door." In de brief werden vele vooroeel- klaargemaakt, zodat, bijv. niet de zou den aangehaald van mensen dieaan ^en en vitaminen uit groenten door te anonieme oproep gevolg hadden SeSe- jang koken of door het afgieten van ven. Een Frans soldaat, die in Afrika overtollig water Verloren gaan. Sterk onder generaal de Gaulle diende, was de gekruide gerechten zijn voor kinderen eerste geweest en hij heeft er, aldus de ongesrbikt, evenals alcohol-houdende briefschrijver geen spijt van gehad. Ook banken en sterke koffie, président Roosevelt zou de brief doorge- Bedenk tenslotte dit: de beste maaltijd zonden hebben. En wat gebeurde er? met de beeriijksle gerechten kan vergald 36 uur later werd hij herkozen tot presi- j worden door een slechte stemming Zoals gemeld is Dinsdagavond op de weg van Arnhem "naar Oosterbeek een taxi gestolen. De wagen reeds een man naar Oosterbeek. Onderweg dwong deze de chauffeur met een revolver de wagen te verlaten en reed er vrvolgens zelf mee weg. Wij vernemen nu. dat de wagen is opgespoord. De autodief wilde in Blari- cum bij een garagehouder tanken en deze herkende de wagen. De man wist echter te ontkomen, maar zijn identiteit is door de politie vastgesteld. Hij heeft kamers in Blaricum, maar woont in Amsterdam Een nieuwe Russische brief, waarin en kele voorwaarden worden gesteld, waar onder de Russen bereid zijn hun vroe gere standpunt op te geven, dat. de Brits- Russische commissie van onderzoek naar Deviezen-moeilijkheden berokkenen de wereldberoemde Nederlandse film produ cent R. Olprent. die momenteel bezig is met de vervaardiging van de eerste grote Nederlandse Bacb-film in. kleuren (voor lopige titel „Zingende Zielen") een su per-aantal kopzorgen. Hoewel de uiterste zuinigheid zal moe ten "worden betracht met de door minis ter Lieftinck beschikbaar gestelde dollars, staat het thans toch vast, dat in de Bach- film ook de gebruikelijke bad-scène voor de speelster van de titelrol (Hetty van Hemeidingen) zal worden ingelast. Naar verluidt, zal het bad echter niet tien bij vijftien meter groot zijn, vervaardigd van graniet uit Mexico en gevuld met melk van Californische ezelinnen, maar een aluminium-badkuip van drie dollars, gevuld met zuur geworden koeienmelk luit eigefi productie, zodat daarvoor geen deviezen nodig zijn). In scène 9 (Bach in Afrika als Zwit sers marinier) zullen de op hol geslagen olifanten vervangen worden door Friese stamboekstieren. terwijl in scène 14 (Bach bij de paardenrennen in Parijs) de racewagens worden vervangen door krui wagens, welwillend in bruikleen afge staan door de D.U.W. dent van de Verenigde Staten van Ame rika. Maar degenen, die geen gevolg ge geven hadden aan het dringende verzoek was het slecht vergaan. De een was kort daarop overleden de ander plotseling dood gebleven en een derde had ern stige tegenslagen gehad met zijn zaken. De mijnheer in Apeldoorn, die de brief ontvangen had, schijnt niet onder de indruk van de bedreigingen en belof ten gekomen te zijn want hij heeft de brief in handen van de aecherche ge steld. Verondersteld wordt, dat men hier te doen heeft met een zonderlinge uiting- van. geestelijke afAijking temeer omdat er in de brief in bet geheel niet om geld e.d. gevraagd wordt. By navraag bij het Rode Kruis werd ons gezegd dat het Rode-Kruis vanzelfsprekend geen enkele bemoeienis heeft met dergelijke ketting brieven. vooral voor kinderen met hun gevoe lige zenuwen. Laten we dus ons best <J> De heren Tn. Hutting te Neerbosch en H. de Groof te Eindhoven zijn onder scheiden met Pro Ecclesia et Pontifice. Romanbijvoegsel <0- Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring verleend aan de C.A.O. in het maalbedryf. Dezo overeenkomst wordt geacht in wer king te zijn getreden met ingang van 1 Januari 1947. •C> Het B. G. te Amsterdam beeft, de 25-jarige Amsterdammer P. Lahn- stein, die zich als spion had inge drongen bij illegale groepen in de omgeving van Leerdam, tot levenslang veroordeeld. Tegen L. was verleden jaar de doodstraf geëist. O De graanhandelaar de J.. uit Kaats heuvel, die Dinsdag j.l. te Breda tijdens de berechting van de Baarlese 'graansmokkelzaak onder verdenking van meineed in hechtenis was ge nomen, is op vrije voeten gesteld. ZONDAG 18 APRIL. HILVERSUM I (301 M.). 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA. 19.00 VPRO. 20.00 AVRO. 8.00 Nieuws: 11.00 Concert; 12.00 Lunchpakket; 12.30 Zondagclub; 12.40 Koor; 13.00 Nieuws: 13.15 Roman cers; "43.50 N. S-: 14.00 Boekbespr.; 14.30 Kamerorkest; 15.30 Fiimpr.; 15.45 Sky- masters; 16.30 Sport; 17.00 „De Merels"; 17.20 Commentaar uit Italië; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Boekbespr.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Prot. kerkdienst: 20.00 Actual.; 20.15 Waltztime; 20.45 Hersengymnastiek; 21.15 „De speeldoos"; 21.35 Gram.: 21.45 Hoor spel; 22.30 Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 en 245 M.): 8.09 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO; 17.00 NCRV; 19.45 KRO; 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis: 10.30 Prot. kerkdienst; 12.03 Koor; 12.15 Apologie: 12.30 André Kos- telanetz; 13.00 Nieuws; 13.20 Zwitserse solisten; 14.00 Orkest zonder naam: 14.30 Reportage NederlandBelgië; 16.30 Orkest zonder naam; 17.00 Prot. kerk dienst; 18.30 Concert; 19.00 Psalmen; 19.15 Bijbel; 19.30 Nieuws; 19.45 Boek bespr.; 20.00 De gewone man; 20.12 Or kest; 20.45 Hoorspel; 21.45 Kamerorkest, 22.37 Actual. 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws: 23.15 Verkiezingen in Italië (Gram.). MAANDAG, 19 APRIL HILVERSUM I (301 M.) VAKA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.. 1000 Morgen wijding, 10.45 De Regenboog, 11.20 Of ficiële ontvangst mevr. Roosevelt in Rid derzaal, 12.30 Weerpr., 12.38 Orgel, 13.00 Nieuws, 13.20 Malando, 14.00 Piano, 14.30 Schoolarts. 14.45 Gram., 15.20 Hoorspel, 16 23 Bach-cantate, 17.00 Na school, 17.30 Gram., 17.45 RVD. 18.00 Nieuws, 18.20 Gram., 18.30 Ned. strijdkr., 19.00 Jan Cor- duwener, 19.15 Fries progr., 19.45 RVD. r.0.00 Toespraak minister Gielen, 20.15 Vaudeville-ork., 20.45 Radio-debat, 21.05 Trio, 21.30 Lezing, 21.45 Concertgeb.ork., 23.00 Nieuws, 23.15 Ramblers, 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 en 245 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, 10.30 Morgenwijding, 11.00 Gram., 11.15 Boekbespr., 11.35 Gram., 12.00 Piano, 12.30 Weerpr., 12.33 Trio, 13.00 Nieuws, 13.15 Vrij en bli.1, 13.45 Gram., 14.00 Schooluitz., 14.35 Concert, 15.05 Gram., 15.30 Zang, 16.00 Bijbel, 16.45 Gram., 17.00 Kleuterklokje, 17.15 Sextet, 17.45 Orgel, 18.15 Sport, 18.30 Gevraagde platen, 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespr, 19.30 Actual., 19.50 Psalmen, 20.00 Pro loog, 20.15 Concertgeb.ork.. 20.45 Con cert, 21.00 Kwartet, 21.15 „Van soldaat tot burger", 21.35 Sans souci; 22.00 Caus., 22.15 Kwartet, 22.45 Avondwijding, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. OOOOeOOOGOOOGOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOÓOOOOOOOOGGÓ y*r»orvi pi*id fifiirtpT dat» ik het stof van S Zesfmaken. H^sludde ernstig van dé man heb verzameld. Inhoud van het voorafgaande: Ebenezer Carnahan en zijn neef Ephiriam Lattimer vestigden zich in 1851 in Freeburg en bouwden daar vlak naast elkaar drie grote huizen. Vol gens de legende, die in de familie van geslacht op geslacht werd overgeleverd, bevond zich in het huis van de Lat- timers een familiespook, dat zijn aan wezigheid kenbaar maakte door elf slagen te gei^n op een metalen voor werp. Het laatst waren deze Vlagen in 1861 gehoord door de oude kapitein Lattimer. In 1921 was kapitein Jim Carnahan, een kleinzoon van kapitein Lattimer, te gast by zijn tante, mrs. Lattimer. die ernstig ziek was. Op een heerlijke mil de Octoberavond zat hij aan tafel met Aggie, de huishoudster, miss Hancock, een verpleegster, en Josephine Gaines, een jeugdvriendin van Jim. Zij is verloofd geweest met de enige zoon van mrs Lattimer, Lee, die op jeugdi ge leeftijd na een onaangenaam geschil met de regering hij was dienstwei geraar, aldus vertelde Jim tegen de verpleegster in 'n rivier verdronken zou zijn. Het gezelschap werd plotseling opge schrikt door het geluid van elf heldere doordringende slagen. 's Nachts hoorde Jim de elf slagen weer. maar nu klonken ze luguber en onheilspellend. De angstkreet van een vrouw doorscheurde even later de stil te van het huis. Jim ging op onderzoek, maar werd met een flinke klap op het achterhoofd neergeveld.* Toen hij weer bij kennis kwam, hoorde hij, dat de verpleegster de angstkreet geuit had omdat ze een spook had gezien. De volgende dag kwam mr. Forsythe, die met zijn oude vader het huis der Oarnahans betrokken had, kennis ma ken. Hij maakte op Jim geen erg gun stige, indruk. Na een autotocht met Aggie en Jo sephine .kreeg Jim de mededeling, dat de verpleegster, miss Hancock, verdwe' nen was. Op haar kamer vonden ze een foto van mr. Forsythe, die op Jim's vraag antwoordde, het meisje nimmer eer der te hebben gezien. Dr. Strathers vond de volgende mor gen achter het. huis het lijk van een onbekende man. Korte tijd later werd de verpleegster in het washok gevon den, getroffen door een revolverkogel. Detective Guinan heeft beide- myste rieuze gevallen in onderzoek genomen. Hij vernam, dat Aggie het eerst in het washok aanwezig was. In een wasmachine vond Guinan de revolver waarmede de verpleegster was neergeschoten. Hij arresteerde Aggie en zette zijn onderzoek voort met een vraaggesprek met Jim Cara- han. No. 9 het hoofd en zuchtte, alsof hij hiermede te kennen wilde geven, dat hij er ook nie*i aan kon doen. Jim verwerkte zwijgend deze onheils tijding, die zijn vaste overtuiging alle kracht scheen te ontnemen. De vingeraf drukken van Aggie. Maarhet was toch niet mogelijk, dat die goede oude op het tijdstip, dat jullie het revolver schot hoorden? Op de kamer van tante Sarah. Bneh-... konden Josephine en miss Hancock goed met elkaar over weg? I Dat.... dat weet ik werkelijk niet, „cïvccov. 1 antwoordde Jim; Volgens my bestond er een afschuwelijke vergis- radon wnamm nun VET- sing.- Hi) opgemerkt, dokter, de sokken van de Dat heb ik microscopisch laten onder zoeken en daarbij kwam vast te staan, dat er minieme stukjes boomschors m de sokken waren blijven hangen De man kan dus een boom hebben beklommen ora op 't dak van net buis te komen en daarna via een der ramen binnen te slui- P6tl' Inderdaad staat er een boom vlak Aggie het meisje zou hebbén^vermoord! Neen, neen, al zouden de bewijzen tegen Aggie schijnbaar nog zo sterk zijn, nooit, zou Jim kunnen geloven, dat de vrouw werkelijk tot zulk een daad in staat kon zijn geweest. Er moest een vergissing m geen houding niet goed zou zyn geweest. Neen, als je van mening mocht zijn, dat, Josephine iets met de dood van miss Hancock te maken heeft, 7pi dat dan maar uit je hoofd, Guinan. Het is te zot om over te praten! De detective ging niet op Jims woor den in, maar stelde een nieuwe vraag: Jullie zijn "roeger verloofd geweest, nietwaar? Korte tijd was het stil m de biblio theek. Jim had enige minuten nodig, vóór hij antwo«."dde: Ja, maar dat is al heel lang geleden. Later verloofde ze zich met mijn neef Lee, die, zoals je weet, verdronken is. Nadien hebben Jo sephine en ik geen woord meer over onze liefde gesproken, tot.eergiste ren, maar toen bleek me duidelijk, dat haar gevoelens onveranderd waren en dat mijn liefde voor haar niet beant woord wordt of zal worden. Deze laatste woorden klonken somber. Het viel me op. zei Guinan: dat toen Josephine vanmorgen naar buiten kwam en de dode man zag, ze op jou toe ging om bescl,erming te zoeken, hoewel dr. Strathers vlak naast haar stond. Maar dat heeft misschien niets te betekenen. Ik zou in ieder geval de moed. niet opge ven, Jim. Na dit gezegd te hebben, streek de de tective over z'n kin en dacht met ern- Stl£ gAls°er nu maar één revolver op de grond van dat washok had gelegen. Sin? hii tenslotte verder: dan hadden we Ag gie die narigheid van een arrestatie 5-an" nen besparen en aan kunnen nemen, dat miss Hancock de hind aan zichzelf had geslagen. Jij, Jim, bent er vast van over tuigd, dat Aggie onder geen omstandig heid tot een moord in staatkan zijn. Eerlijk gezegd deel ik die mening volko- men. Volgens mij is Aggie de laatste mens op de hele wereld, die een ander kwaad zou kunnen berokkenen. Maar we moeten rekening houden met de feiten. Het bestaat nu eenmaal niet. dat -miss Hancock zichzelf door een slaap heeft geschoten, daarna enkele passen deed om de revolver in een wasmachine tt ver bergen om vervolgens op de grond te gaan liggen en te sterven. Neen. dat is inderdaad niet moge lijk, stamelde Jim: maaral bewijst dat dan, dat er van zelfmoord geen spra ke kan zijn, in geen geval bewijst het, dat Aggie iets met de moord te maken heeft. Ikeh.hen vergeten je iets heel ernstigs mede te delen, antwoordde de detective; De revolver is op vingeraf drukken onderzocht en er kom*» er en kel van Aggie op voor. rtiijnan bégteep. heel goed, welk a was, had. kon niet anlwoorden, omdat het alsof een prop zijn keel verstopt Er werd op de deur geklopt en dokter Strathers trad binnen.- U wilde mij no„ even spreken, nietwaar? vroeg hij aan dedetective. Ja, dokter, dat is zo, antwoordde hij: Kent u ook het handschrift van miss Hancock? Ja, dat heb ik uiteraard wel eens ge zien. Maar wacht even. ik zal iets ha len, dat door haar geschreven is Ik ben zo terug. De dokter verliet de kamer en kwam even later met een beschreven vel pa pier terug, dat hij de politieman over handigde. Een ziekenrapport van miss Han cock, legde hij uit. In een rond, vrouwe lijk handschrift was hierin het verloop van de ziekte van mrs. Lattimer beschre- Guinan bekeek het handschrift aan dachtig en haalde daarna een stuk papier uit zijn binnenzak. Hij ontvouwde het en legde het met de beschreven kant naar boven op de tafel neer Wii,t u eens kijken, dokter, of dit volgens uw mening hetzelfde hand schrift is. Nieuwsgierig kwam Jim 'n pas nader bij en over de schouder van de dokter las hij wat er op dit briefje stond. Het waren slechts enkele woorden. Er stond geen datum boven en geetl handtekening onder, zelfs geen paraaf. „Morgen ga ik zelf". Verbaasd staarde Jim de detective aan en zei: Zou ze daarmee bedoeld heb ben, dat ze de hand aan zichzelf zou slaan? y,Morgen ga ik zelf". Het zou kun nen, höewef het een beetje gek is. Zeg me eens, Guinan, waar heb je dit briefje gevonden? In de zak van de man, die vanmor gen dood in de tuin werd gevonden. Weet je al wie die man is? Guinan schudde het hoofd: Neen, dat ben ik nog niet te weten kunnen ko men. En heeft u al ontdekt, waarmede de man geslagen werd? wroeg dr. St.r; thers. Ten tweede male schudde de detective het hoofd: Ook nog niet. De politie- dokter heeft nog ge»n rapport uitge bracht. Hij is thans bezig yje beide lij ken te onderzoeken, dat van de onbe kende man en van miss Hancock. Het kan nog wel even duren vóór ik de uit slag van dit onderzoek te horen krijg. Maar volgens mij sxaat het nog niet vast., of de man wel moedwillig op het hoofd geslagen werd. Het kan ook heel goed zijn. dat hii bijvoorbeeld van liet dak ge- vallen li, U heelt v«unn.'t«W twh .wei En zijn er takken, einden tot aan het dak reiken? vroeg de dejim'behoefde voor het antwoord op deze vraag niet na te denken. Inder daad was er een heel zware tak, die tot het dak reikte. Het uiteinde sloeg immers als er veel wind stond tegen de goot., zodat Jim zich wel eens had, afgevraagd of dat geluid niet de oorsprong van de legende van de geheimzinnige gongsla gen was geweest. Hij had daarom de tak reeds meerdere malen met, bizondere aandacht bestudeerd en was daarbij tot de conclusie gekomen, dat, zyn veronder stelling in geen geval mogelijk was, maar dat het voor een handige kerel wel moge lijk was om de boom te beklimmen en aan het einde van de 3_r°te tak, vlak bij het dak, op een gong of iet dergelijks te slaan ora de bewoners van het huis schrik aan te jagen- Ik dacht, wel, dat er zo n boom was, bromde Guinan voldaan: We zullen hem morgen eens goed bekijken En ik wed, dat we ook de schoenen van de dode man wel hier of daar zullen opduikelen. XVII. Maar wat zou de man in s hemels naam op het dak hebben moeten doen? vroeg Jim. Dat heb ik al gezegd, bromde Gui nan; Vanaf he't dak wilde hij via een der ramen het huis binnensluipen. Tot je dienst, maar dan zou er een van de ramen moeten openstaan en dat gebeurt hier nimmer, omdat tante Sarah het niet goed vindt. Ofhij zou met een der inwoners hebben moeten, samen spannen, maar dat is onmogelyk, want we kennen dë man immers geen van allen. Bet gaat er na|v uitzien, dat miss Hancock hem wel U««de, antwoordde Guinan; Misschien trachtte de man met haar in contact te komen. Op het. dak soms?, vroeg Jun flauw glimlachend. Maar Guinan ging niet verder op de zaak in ij wist zijn weet je en had zijn vermoedens. Hij keerde zich van Jim af en wendde* zich tot de dokter. Dokter, vroeg hy. de man tegen over zich recht in de ogen kijkend: Heeft u mij beslist alles verteld wat u over miss Hancock weet? Over het gelaat van de geneesheer trok een blos. Hij was blijkbaar m ver warring gebracht, maar herstelde zicli ogenblikkelijk. Neen, het was geen ver warring. zag Guinan. maar woede die hem zo van streek, had gebracht, want hij viel boos uit: Begint u dat ge vraag weer van voor af aan.' Ik ttb u al tientallen malen het hele verhaar ver teld en ik heb daar niets aan toe t.e voegen. Dat u van de politie bent, vind ik best. maar het geeft u nog niet het recht, mij met uw achterdocht te achter volgen. Daar pas ik voor! Ik sta bekend niet van plan om mij door u te laten beledigen. Voor de laatste maal herhaal ik, dat ik aan miss Hancock gekomen ben via een bemiddelingsbureau in Chi cago. Ik had haar nog nooit gezien, maar ze had voortreffelijke getuigschriften. Verder heb ik nergens naar haar geïn formeerd. Ze was een uitstekende ver pleegster en dat was wat we nodig had den. Waarom zou ik verder dus drukte hebben gemaakt? Zij hield zich stipt aan haar eigen bezigheden en ik aan de mijne. Wat of hoe ze verder was, wie haar vrienden waren en uit welk milieu ze stamt, dat ging me allemaal niets aan. Dat waren haar eigen zaken en voorzo ver u er belang in stelt, moet u dat alles zelf maar uitzoeken. U is per slot van de politie, ik niet. U heeft to wroeten in andermans persoonlijk leven, ik niet. Heeft u me goed begrepen? Nog nooit van z'n leven had Jim de dokter zó driftig gezien. De man z'n ogen roiden door hun kassen. Jim maak te zich bezorgd, dat de dokter iets over komen zou door deze aanval van onbe heerste woede en hij vroeg zich af, wat hij doen moest. Trachten hem te kalme ren? Hij keek Guinan aan, maar die stond onbewogen toe te kijken, alsof hij de scheldwoorden van de dokter ïtauwe- iijks gehoord had. Toen de dokter was uitgeraasd, hief Guinan kalm het. hoofd op en vroeg, als of er niets gebeurd was: Verpleeg sters worden weliswaar behoorlijk ge honoreerd, maar ze verdienen toch geen schatten, is het wel, dokter? Ik bedoel; ze verdienen toch op geen stukken na zoveel als toneel- en filmspeelsters. Vanzelfsprekend niet. Dat weet een kind! antwoordde de dokter op koele toon. Hij was, na zijn gal te hebben uit gespuwd, weer wat gekalmeerd en voeg de nu iets vriendelijker aan zijn woor den toe? Ze verdienen in feit veel te weinig voor 't zware, opofferende werk dat ze verrichten. Dat berr ik met u eens, zei de de tective: Maar ik heb iets vreemds ont dekt. Luister eens, dan zal ik u het lijst je voorlezen van de dingen, die ik van daag in de kamer van miss Hancock ge vonden heb. Hij haalde een papier te voorschijn en las: Een armband van goud met acht tien diamanten; een platina ring ntej zeer grote diamant: zware oorbellen met diamanten: platina polshorloge, _oeze met talrijke edelstenen. En dan nog e- aantal juwelen, 'die minder kostbaar j De waarde van het geheel moet ecmer minstens geschat worden op twee non derd duizend guldens. Toch wel n beetje ander toestel op dezelfde lijn, is het niet? Luister mee, dan weet je direct wat er aan de hand is. Goed, zei Jim: Het andere toestel is in de hal. Ik ga daar dus meeluisteren. Hij verliet haastig de kamer en en kele seconden later hoorde hij de detec tive „hallo!" roepen. Goeden middag, dokter, ging Gui nan voort, toen de politiedokter geant woord "had; En vertel me eens, wat was er met' de onbekende man gebeurd? Waarmede werd hy geslagen? Hij werd niet geslagen, antwoordde de politiedokter; Hij werd gedood ten gevolge van een val. De wond op het achterhoofd wijst daar in ieder opzicht op. Bovendien hebben we vastgesteld, dat de rug van de man gebroken is; nu, dat maakt de zaak volgens mij duidelijk genoeg. Dus het is achteraf geen moord, concludeerde Guinan: maar 'rj gewoon ongeluk. Het is aan u om dat uit te maken antwoordde de dokter voorzichtig: Ik voor mij gelooi, dat dat niet zonder meer uit het feit dat de man van het dak ge vallen is te concluderen valt. Weet u, ik heb op de linkerhand van ae man 'n klei ne wond ontdekt .toegebracht met een vlijmscherp voorwerp. Het was een schone wond, niet geïnfecteerd of vergiftigd en ook veel te kleir om opzichzelf de dood te kunnen veroorzaken. Ik vermoed, dat de wond kort vóór de dood van de man werd toegebracht. Hoe dat gebeurde en waarom,, cok dat moet ik aan uw speurzni overlaten, mr. Guinan. Hum, ja, dat is zo. Misschien heeft iemand hem op het dak aangevallen en M°iS ^™aamde de dokter. Maar opgewacht *Nu krijgende de andere do de miss Hancock. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat haar dood veroorzaakt werd door een stomp voorwerp. Wat???, riep Guinan verbaasd uit: Wat zegt u daar, dokter? Meent u het? Maarmiss Hancock werd door de rech terslaap geschoten. Ik heb de wond zelf gezien. Dat weet ik, dat weet ik, antwoordde de dokter ongeduldig: Maar in ieder geval WGId met een stomp voorwerp op de schedel geslagen en dat was de oorzaak van haar dood. Op het moment, dat het schot werd afgevuurd, was ze reeds min' stens n half uur overleden. dat als vei- derd duizend guldens, overdadig voor een meisje, - Dlee'ster de kost moet verdienen, vindt u zelf ook niet, dokter? Zijner meer ver pleegsters, die een dergelijke schat aan juwelen bezitten? Heeft u er tydens uw langdurige praktijk wel eens ontmpet? Neen, dat. heb ik met, antwoordde de dokter kort; Maarwat. heb ik met de privé-zaken van miss Hancock te makm? Denkt, i soms, dat ik die pronkstukken voor baar ekocht heb? De ogen van de detective begonnen ondeugend te twinkelen. Het was hem bekend, dat dokter Strathers tamelijk gierig was en met ingehouden vrolijk heid plaagde Guinan: Neen dokter, dat xan ik niet geloven Daar. eh zou ik u echt niet van kunnen verden ken. De dokter had de bedekte toespeling begrepen en hij wi ijd zich weer op: Heeft u me soms hier ontboden om u met dergelijke flauwiteiten te vermaken? Jim wilde tussenbeide komen. Hij zag een nutteloos conflict tussen beide man nen dreigen "en wilde alies doen ora dat te voorkomen. Maar op een andere ma nier werd het péribele gesprek afge leid. De telefoonbei rinkelde. Jim haast te zich naar het toestel en luisterde. De politiedokter vroeg naar detective Gui nan. Jim overhandigde z'n vriend de hoorn, maar alvorens zich to melden, fluisterde de deleave. Li' touh aas eu XVIIT Het, duurde enkele ogenblikken vóór Guinan deze mededeling verwerkt had en kon verder gaan. Maar....dat is....dat werpt al mijn theorieën omver. Etiheeft u verder nóg- iets ontdekt, dokter? Neen, was het antwoord: Behalve dan dat de man dronken was toen hij stierf. Hij had tenminste heel wat, alcohol naar binnen geslagen, naar bij het onderzoek bleek. Maar verder is er niets bizonders te melden. Goedenavond, inspecteur. Ik ben doodop en ga rusten. Ik hoop, dat u mij nu de eerste maand met rust zult laten. De verbinding werd verbroken eri na denkend hing Jim de hoorn weer op Daarna keerde hij terug naar de biblio Guinan, riep hij uit. zodra hij de drempel overschreden had: Nil moet je Aggie onmiddellijk vrij laten. Maar tot Jim's grote teleurstelling schudde Guinan het hoofd en zei op triestige toon: Dat zal nog niet gaan Jim. Tenminste; niet vóór ^.ggie mij eer lijk verteld heeft wat. ze allemaal van deze zaak afweet. Die vingerafdrukken op dc revolver zyn in ieder geval niet wqg tp redeneren, dat zul je toch wel mei mij eens zijn. Iemand heeft een dood meisje door de slaap geschoten. Al" was dat dan niet om haar te vermoorden het was wel om de moordenaar in be ËEbeiuiug te nemen. Mi» Aggie zal wj van a tot x de waarheid' vertellen. Hoe eerder ze dit doet, hoe beter voor haar en voor alle anderen. Dokter Strathers schraapte de keel en vroeg: Wat heeft mijn collega mede gedeeld? Jim en de detective vertglden het hem en de dokter merkte op: Nu, eerlijk gezegd verwondert me die mededeling omtrent miss Hancock niets. Ik heb de wond bekeken kort nadat we het meisje gevonden hebben en ik vond dadelijk, dat ze er niet normaal uitzag. Daar de andere aanwijzingen echter overtuigend schenen, heb ik niets gezegd. Hij keek op z'n horloge en vervolgde: Het is intussen laat geworden. U heeftT mij waarschijnlijk niet meer nodig en dus zou ik liefst naar huis gaan. Ik ben erg moe. Jim vergezelde de dokter naar de voor deur en onderweg bespraken ze de toe stand van tante Sarah en de invloed, die de schrikwekkende gebeurtenissen vari de ze dag eventueel op de oude dame zouden kunnen hebben. Uiteraard was men het er over eens, dat haar zo weinig mogelijk van de vreselijke waarheid verteld moest worden, maar onwillekeurig zou ze zelf toch wel iets merken. Neem bijvoorbeeld het feit, dat Aggie plotseling afwezig was. Ze hadden de oude dame weliswaar wijs gemaakt, dat. Aggie een bezoek aan haar enige zuster bracht, maar hoe lang zou dat verhaaltje zijn vol te houden? juist, de afwezigheid van Aggie vond dr. Strathers heel ernstig. Mrs. Lattimer zou zich onwillekeurig opwinden, dat was trouwens vandaag al gebleken. Ze u jV. ma*eu naar haar trouwe huis houdster gevraagd en was erg onrustig Séwèest toen het antwoord steeds het zelfde geruststellende smoesje bleek te zyn. En dat ze plotseling een andere ver pleegster heeft, zoekt ze daar niets ach ter?, vroeg Jim. De dokter schudde, het hoofd. Neen, dat gaat min of meer langs haar heen. Als Aggie maar in haar nabij heid is, is alles goed. Maar nu dat niet het geval is, blijft ze onrustig en ik ben bang, dat die onrust voortdurend zal toe nemen. Terwijl de dokter stond te praten, zag Jim een auto naderbij komen rijden. Het was een zware zwarte wagen, die slechts langzaam reed. Toen de auto onder liet licht van de straatlantaarns kwam, zag Jim tot zijn grote verwonde ring. dat de gordijntjes waren neerge laten. Hij vroeg zich af. waarom dat ge daan was. Voor de kou? Neen, het was een frisse, maar beslist, niet koude nacht. Maar lang hield hij #ich niet met deze vragen bezig. Hii beantwoordde de dok ter, nam afscheid en ging het huis weer binnen. In de hal stond detective Guinan te wachten. Hij vertoonde sporen van op winding. greep Jiro bij de arm en'vroeg: Is dit het befaamde geluid van het spook Jim luisterde: Inderdaad, het waren weer de gongslagen, langzaam en plech tig Kom tpee!, fluisterde hij en haastig gingen ze de trappen op, die bedekt was roet. zware lopers zodat de mannen zon der al te veel voorzorgsmaatregelen te hoeven nemen onhoorbaar voortgingen. Maar vóór ze halverwege es-aren, had het geluid van de gongslagen opgehouden. 7,e bereikten de eerste verdiepte", waar twee lampen brandden, een aan 1 begin van de lange gang en de and aan het einde, vlak bij de trap van achterhuis. Onwillekeurig bleven ze stilstaan: der het licht achter in dè gang z ze een in 'n wit kleed gehulde geda staan. De spookachtige verschijning - nog verhoogd doordat het bleke g< bedekt was met baardstoppels en ogen diep in de grauwe kassen lager de rechterhand had de gedaante kleine lantaarn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4