STEMBUSDAG zonder onlusten De Gasperi vol vertrouwen in de overwinning De taak der Nationale Reserve De AFLOSSING in Indonesië Triomfantelijke ontvangst van Koning Leopold Laaiend enthousiasme op de Rotterdamse Wilhelminakade De Belgische koningskwestie Extra tarwe voor Nederland min i! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een atmosfeer van spanning De heide brandde hij Harskamp Koningin schenkt Walcheren f 25.000 Dit jaar troepen van vóór -7 Dec.-divisie ONDER LOU DE p E 1 70ste JAARGANG MAANDAG 19' APRIL 194, No. 20597 Wel zelden zullen verkiezingen in enig land van Europa met zoveel spanning tegemoet zijn gezien, als de gistermorgen begonnen verkiezingen in Italië, met als inzet: mogelijke communistische overheersing, of nederlaag van de satellieten van Moskou. Reeds Zondagmorgen vroeg vormden zich voor de stembureaux te Rome queues van een lengte, als men nog nooit tevoren bij Italiaanse verkiezingen heeft aanschouwd. Vooral in de provincie was men, ondanks de bewolkte lucht- die regen voorspelde, reeds vroeg op en begon men queues te vormen, yoqrdat de bureaux geopend waren. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM GENERAAL KRULS OVER „LEGER EN VOLK" MINISTER SPAAK WEER NAAR KONING LEOPOLD TSJANG KAI SJEK HERKOZEN DJOKJA-INCIDENT BIJGELEGD „Volledige voldoening (Van onze speciale verslaggever) Op Schiphol was ze er nóg vol van, de plezante welgedane madam, diep uit Vlaanderen gekomen en helemaal naar Rotterdam en Amsterdam ge trokken om maar een glimp van Koning Leopold op te vangen. Of het gelukt was? En daar barstte ze los in het sappigste Vlaams, dat ge maar den nen kunt: Ah menierke, daar op de kade te Rot terdam, toen ons Keuning Leopold de loods ver net, zijn we op hem losgestormd en zó zat ik boven op zijn aiito. En de gendarm, die me er af ivilde trekken, heb ik toegebeten: Zulde gij zeggen dat iek dat niet mag, het is toch óns Keuning!" Daverend, was het enthousiasme van de talloze Belgen, die Zondag al in de vroegte zich hadden verzameld op de Wilhelminakade en bij de Paral lelweg te Rotterdam; daverend, adem-benemend soms en toch zeldzaam ontroerend. Ze waren niet meer te houden en geen legermacht ter wereld had ze kunnen weerhouden, toen ze „hun" Leo pold, vergezeld van zijn gemalin Prinses de Rethy en Prins Boude wijn, de zoon van de koning, in de open, groene Buick de loods zagen uitrijden. de at HUP, HOLLAND HL PI PRINS BERNHARD NOG NIET GEHEEL HERSTELD HEDEN VOORTZETTING Van besprekingen te Kalioerang it f J'tl 10 DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270: te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804 De' abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Togliatti, de leider der communistische pr-tij. verscheen een half uur na het be gin van het stemmen. Daar het uitbren gen van zijn stem enige vertraging on dervond door de batterij van film- en fototoestellen, die op hem gericht werd, maakte hij excuus tegenover de verkie zingsambtenaren voor de moeite, die hij hun bezorgde. De Gasperi,; de christelijk-democratische minister-president, werd bij aankomst met gejuich begroet. Saragat, leider der gematigde socialis. ten, die als lid van de regering niet in de queue behoefde te staan, gaf er de voor keur aan met de andere mensen zijn beurt af te wachten. Nenni, leider der socialistische meer derheidspartij. moest in de queue gaan staan. Aan kardinaal Schuster, aartsbisschop van Milaan, werd door de aanwezige stemgerechtigden, meest vrouwen, voor rang verleend. Bij het verlaten van het stembureau zegende hij de massa, die hem toejuichte. Anti-communisten te Rome daaren tegen toonden journalisten aluminium ringen met punten van grafiet, welke, naar hun zeggen door stemopnemers van het volksfront gebruikt zouden worden om door middel van strepen de stemmingsformulieren ongeldig te maken. Er werden in Rome vele loze geruchten verspreid, o.a, dat 18 priester waren ge arresteerd bij' een poging om illegaal te stemmen. Binnen één uur.had de politie de man, die dit bericht om stemming te verwekken had gefantaseerd en ver spreid, opgespoord. Het was van zekere Rizzicro Galetti, dié bekende en in arrest werd gpnomen. Pat.rouil.les, bestaande uit drie tanks, h?V P-iUerwagen en een auto met sol- aten, gingen in de hoofdstraten van het a!n nnm V\n Rome rond- Soldaten ston den op wacht voor het post- en telegraaf kantoor en het radio-station. Ook nn Sicilië werd druk gestemd. De stem™- P verliep m volmaakte rust en ord7 S danks het slechte weer aldaar. 9 Slot-percentages van Zondag Bü de sluiting der stembureaux «n dc eerste dag: der algemene verkiezin gen had in Rome ruim 75 procenWan" de kiezers gestemd. De andere perC(m tages vaneren van 95 (Venetië) tot 55 (Napels). Het gemiddelde lag boven dc 75, hetgeen de rechtse partijen als gun stig beschouwen. Bii de verkiezingen zijn 13.898.667 man nen en 15.199.418 vrouwen stemgerech- '°Naar AFP meldt, heeft het Italiaanse vakverbond er tegen geprotesteerd, dat de regering zonder medeweten van het verbond besloten heeft de arbeiders drie dagen betaald verlof te verlenen, n.l. Maandag. Dinsdag en Woensdag a.s. In sommige grote fabrieken te Milaan zijn groepen arbeiders de afgelopen nachten aanwezig gebleven „om da wacht te houden". In Turijn heeft een burgercomite be sloten, de namen van hen, die niet van hun stemrecht gebruik maken, in het openbaar mee te delen. Tom Clark, de Amerikaanse minister van-justitie, heeft zich via de radio tot het Italiaanse Volk gericht en verklaard, dat het communisme „honger en dood" betekent. Hij herinnerde er aan, dat het aan communisten van welke nationaliteit ook niet toegestaan is de V.S. binnen te komen „zelfs niet om hun ouders te be zoeken Voorts verklaarde hii dat Amerika bereid was, de Italianen te hel pen bij he pinden van hun economisch evenwicht. Het zou echter alleen te hulp kunnen komen „aan een vrii Italië" Italië, dat: nietgeleid, noch best'uurS wordt door communisten". Onze Romeinse correspondent seint ons dd gisteren: Als een intieme bijzonderheid, dje echter tekenend is voor de geest, welke de leider der huidige Italiaanse rege- Zaterdagmiddag brak door onbekende oorzaak in de omgeving van het natuur reservaat Gerrits Fles, tussen Harskamp en Kootwijkf, een heidebrand uit, welke door de felle wind werd aangewakkerd en onrustbarende afmetingen dreigde aan te nemen De bosbrandweren uit de omgeving bonden, geassisteerd door honderd mili tairen uit de Harskamp, de strijd tegen de vuurzee aan en na enkele uren slaagde men er in de toestand meester te worden zij het dan ook nadat een oppervlakte van plm. 80 ha begroeid wet heide en buntgras in vlammen was °Pgegaan. h»?ff'v,Exc' de Bissch°p van Haarlem heeft benoemd tot. pastoor te Pünacker de weleerw. heer A. G. de Boer; te Es mond a.d. Hoef de weleerw. heer J. J Kpoy. die kapelaan was te Leiden L Vr. Hemelvaart en H. Jozef), ring bezie» en waaruit hü zün kracht put in de moeilijke en beslissende uren, die Italië doormaakt, moge iü het feit vermelden, dat De Gasperi, na heden morgen in één der kapellen van de St. Pieter de H. Mis te hebben bijgewoond en gecommuniceerd te hebben, vol goede moed ter stembus toog. Aan journalisten, die zich van de stand van zaken op de stembureaux op de hoogte kwamen stellen, verklaarde hij, bezield te zijn van vertrouwen in de overwinning. De gebedsactie in Nederland Van de gebedsactie in Nederland ter afwering van de communistische gevaren is hier te Rome met vreugde kennis ge nomen. Zij werd ook met voldoening op het Vaticaan vernomen. Ook de Neder landse kolonie te Rome heeft aan «deze gebedsactie daadwerkelijk deelgenomen, zich in de geest verenigend met die in het vaderland. De brieven, welke uit Nederland naar Italië zijn gezonden, met het oog op de verkiezingen, hebben hier de sympathie voor Katholiek Nederland niet weinig verhoogd. Zij versterkten hier het be wustzijn der Italianen, dat de verkiezin gen niet alleen van belang zijn voor Italië zelf, maar dat dit belang zich ook bulten Italië uitstrekt. Ook werden er zeer veel brieven uit Amerika ontvangen, vaak vergezeld van geschenkenpakketten. De felle anti-com munistische geest in de Verenigde Staten kwam tot uiting in de veelvuldige mede deling, dat geen pakketten meer ge stuurd zouden worden, wanneer de com munisten zegevierend uit de stembus zouden komen. De Nederlandse brieven werden zoveel mogelijk bezorgd aan adressen, waar zij, naar men verwachtte, nut zouden kunnen Stichten. Dit geschiedde door hier woon achtige Nederlanders, De brieven konden hier echter niet worden aangeplakt, dagi- alle beschik bare muren reeds volgeplakt zaten met omvangrijke Italiaanse verkiezingspropa- ganda-biljetten. Het vertrouwen, dat de verkiezingen over het algemeen een rustig verloop zullen hebben, neemt steeds toe. dank zij de hoopgevende activiteit der rechtse partijen. Blijkbaar is men de betekenis gaan begrijpen van de )voorden door De Gas peri gesproken, toen hij zeide, dat de verkiezingsstrijd gaat om de vraag, of Italië bolsjewistisch zal worden, of niet, of Italië een vrije democratie zal moe ten zijn voor allen, of niet. „Men doet het Ned. leger tekort, wanneer men iet alleen een depót voor Indië noemt," aldus verklaarde luit. generaal mr. H. J. Kruis in een Zaterdagavond gehouden ra#orede over „Leger en volk". De Kon. landmacht heeft als onder deel van de Nederlandse krijgsmacht, ook in Europa een grote en beiangrijke taak te vervullen. Zij heeft in het ver band der Ver. Volken de belangen van de Ned. staat en van het Ned. volk te beschermen. Spreker was ervan over tuigd, dat het slechts dan ooit mogelijk zal zijn zich gereed te maken voor de belangrijke en moeilijke taak, die het in het verband van onze gehele krijgs macht te wachten staat, wanneer de le germacht kan rekenen op de volle steun de volle sympathie en het volle vertrou wen van het Ned. volk. Onder de huidige omstandigheden al de bescherming van de hoogste belangen van volk en staat het best worden ver kregen door deze vo. te bereiden in het internationaal verband 'n door sa menwerking met de volkeren, die evenals wij er naar streven de orde te bewaren. Voorbereiding op die taak kost tijd. Daarom is een der middelen, die wor den aangewend, om onze paraatheid zo snel mogelijk p te voeren, de op richting van de Nationale reserve. De Nationale reserve, die deel uitmaakt van onze Koninklijke landmacht, zal speciaal moeten dienen om dc periode die nu eenmaal onvermijdelijk nodig i om de rest van ons leger op te bou wen, te overbruggen, maar zal ook daarna haar grote betekenis behou den. Het ligt niet in het voornemen die op bouw en organisatie te forceren, "r zal naar gestreefd worden een en ander ge leidelijk te doen verlopen. Een groot ge deelte van hen, die zich in de komende weken zullen aanmelden, zal niet ter stond ingelijfd kunnen, worden. Het is nodig, aldus luit-generaal Kruis, die wij spoedig beschikken over een overzicht van hen, die aan het nieuwe instituut willen medewerken. (van onze Brusselse correspondent) In welingelichte kringen alhier meent men te weten, dat minister Spaak, die gisteren met prins-regent Karei per vliegtuig uit Canada te Brussel is te ruggekeerd, aich over enkele weken naar Pregny zal begeven om er mei Koning Leopold een nieuw onderhoud over een eventuele regeling van de koningskwestie te hebben. Men zou namelijk binnen afzienbare t(jd tot een oplossing willen komen, mede naar aanleiding van de meerderjarigheid In September a.s. Van kroonprins Bou- dewijn, die alsdan van rechtswege lid van de senaat wordt. Generalissimus Tsjang Kai Sjek Is herkozen tot president van de Chi- nese republiek. De administrateur van het Europese Herstelprogram heeft bekend gemaakt, dat behalve het totale bedrag, van 37.877.000 voor hulpverlening, dat in het begin van de week werd toegestaan, nog voor een waarde van 20.424.000 dol lars aan levensmiddelen, kolen en andert goederen naar Italië en Frankrijk en tarwe ter Waarde van 1.014.000 aan Ne- .derland gezonden zal worden. Teneinde georganiseerde veefokkers op Walcheren te steunen is door H.M. de Koningin een bedrag van 25.000 be schikbaar gesteld. Voor dit geld zal een aantal goede hokkelingen met goede productie-afstamming worden aangekocht die ten geschenke zullen worden gege ven aan stamboeknummers, die in hun bedrijf zeer zwaar zijn getroffen. Donderdag en Vrijdag a.s. zal een rondgang door Noord-Holland worden ge maakt voor de aankoop. Omtrent de aflossing van de troepen, die vóór de 7-December-divisie in Indië zijn aangekomen, heeft luit. kolonel G. Pruis, directeur voor de demobilisatie der Kon. landmacht in Nederland, in het pro gramma van de Ned. Strijdkrachten Za terdagavond via de radio nog enkele me dedelingen gedaan. Alle troepen, die vóór de 7-Dec.-divisie in Indië zijn aangekomen, keren dit jaar terug Eind April begint de verscheping. De eerste groep, waartoe zij behoren, die vóór 1 Juni 1946 in Indië waren, zal in de periode van April t.m. September van dit jaar naar huis varen. De tweede groep, die na 1 Juni 1946. doch vóór de 7 Dec.-divisie in Indië bin nenkwam, zal onmiddellijk daarna volgen. Omtrent de aflossing van de 7-Dec.- Koning Leopoldzijn gemalin prinses de Rethy en prifiBoudewijn, zittend op de achterbank van de Buick, enkele ogenblikken voordat ze de stormen van enthousiasme tegemoet gaan divisie zelf kon spr. nog geen enkele me dedeling doen. v Luit.-kolonel Pr*s hield deze rede ter inwijding van een nieuwe wekelijkse ru briek in bovengenoemd programma. Dezé rubriek is gewijd aan de demobilisatie ep de daarmee samenhangende vraag stukken. De Ned.-Ind. regering heefl volgens A.P. Zondagavond bekend gcmaakl, dat de republikeinen thans „volledige voldoening hebben gegeven", voor het incident in Djokjakarta, en dat er geen verdere hinderpalen zijn voor de voort zetting \jan de onderhandelingen" via de commissie van goede diensten in Kalioerang. De verklaring werd uitgegeven na een gezamenlijke N ederlands-republikeinre persconferentie, welke Zondag in Ka lioerang werd gehouden. Tijdens deze conferentie werden door Mohammed Roem, de voorzitter van de republikeinse delegatie, en Abdoelkadir, de voorzitter van de Ned. delegatie, ver klaringen voorgelezen. waarin d werd, dat Roem de Nederlanders i op de hoogte heeft gesteld, dat 1 zichte van de personen, die veran delijk zijn voor de gebeurtenissen b.j de aankomst (van een speciale trein, dfe de Ned. onderhandelaars vervoerde) in Djokjakarta, passende maatregelen zul len worden getroffen en dat de eventuele schade, die door de leden van de Ned. delegatie geleden is, door de republiek vergoed zal worden. ruiker Prins en de woordiger van H.M. de Ko ningin, luit. ter v.ee le klasse Baron van Boetzelaer, de Bel gische ambassadeur in Ne derland, de heer L. C. Nemry, de secretaris van Koning Leopold, de heer J. Pirenne, de grootmaarschalk van het hof, graaf Cornetweys de Ruart, Burgemeester mr. P. Oud van Rotterdam, de di- In een oogwenk waren alle afzettingen verbroken en in nog korter tijd was de auto één kluwende men senmassa geworden. Ze za ten er op, ze zaten er zelfs >n, ze hingen er aan, ze vochten er zich naar toe. was een toneel, zoals b*> de bevrijding van het Westen van Ne derland meemaakten; een auto, die niet meer te zien was en werkelijk levend scheen geworden door de mensen, die ze als het ware overdekten. Links en rechts moest Leopold handen drukken, hij werd omhelsd door mannen en vrouwen, gekust; al het laaiende,, zui delijke temperament van de Belgen brak zich plotse ling onweerstaanbaar baan en zo reed de auto lang zaam door een compacte, juichende, roepende en soms huilende mensenmas sa moeilijk verder, mensen getooid met dc Belgische kleuren en met Belgische vlaggen zwaaiend, met een hart vol gloeiende liefde voor hun vorst. Leopold, Koning der Bel gen, was weer een ogenblik temidden van zijn landge noten Op dg.. Waterweg Laat in de Zaterdagavond was de „Eemdijk" van HollandAmerikalijn voor de Waterweg gearriveerd, maar eerst in de ochtend uren werd er opgestoomd naar Rotterdam. Te ongeveer half acht kwam het schip voor de Wilhelminakade. Kittig trokken de sleepboten „Siberië" en de „Hector", de „Denemarken" en „Titan", de „Eemdijk" langs de grote zus de „Nieuw, Amsterdam" en te ruim acht uur lag de stomer gemeerd langs de wal voor de Philadelphialoods. Op de rivier bevonden zich vele bo ten, volgepakt met Belgen, die hun Koning toejuichten en ook langade kade stonden ze m groepen opgesteld en 't Roi" en "Leve Leo- Hnna h™ V3n de Hoog boven de kade uit, op de brug stond de slanke sympathieke figuur van de koning, in grijs costuum ge kleed, vriendelijk wuivend naar zijn geestdriftige land genoten en naast hem stond Prins Boudewijn, die zo nu en dan de verleiding niet kon weerstaan om een foto te maken van dit toneel. Onmiddellijk nadat de loopplank was uitgelegd, be traden de verschillende auto riteiten die ter begroeting aanwezig Waren, het schip. Daar waren o.a. de vertegen recteuren van de Holland Amerikalijn, de heren Bou- man en De Monchy en an dere persoonlij khedèn. Ruim een half uur heeft Koning Leopold zich rqet de verschillende heren aan boord onderhouden en intus sen werd de bagage van de Koning uitgeladen, waarbij een kinderfietsje, ongetwij feld een geschenk voor de jongste zoon van de Koning en Prinses de Rethy, niet ontbrak. liet vertrek Te negen uur vertrokken Koning Leopold en zijn ge malin, in een modieus licht grijs mantelpak gekleed met zwarte hoed met veer en een bontjas over de arm, ecu anjers dragend, Boudewijn van „Eemdijk". De koninklijke personen droegen een rouw band om de- afm in verband met het overlijden van een familielid. Ejadelijk werd Koning Leopold omgeven door de journalisten er waren zeker een zestigtal journa listen en persfotografen aan-» wezig en op een volkomen ongedwongen wijze kregen de journalisten de gelegen heid de Koning te begroeten. De Koning ant woordde in het Ne derlands op de be groeting fn de 'hem gestelde vragen en vertelde o.a. dat hij zeer blij was, dat het juist een Neder lands schip was, dat hem naar Europa bracht en dat hij hierdoor de gelegen- - heid kreeg weer eens iets van Nederland te zien. Hij herin nerde er aan, dat 't niet de eerste maal was, dat hü met 'n Nederlands schip reisde en dat hij vooral nog de aan genaamste herinne ringen had aan de reis, die hü naar Nederl.-Indic ge maakt had- De Koning, die er zeer opgewekt uitzag met een door de zon gebruind gelaat, zeide verder een zeer aangename reis gehad te hebben. Daarna stapte hij in de open auto op de de achterbank terwijl naast hem zijn gemalin en Prins Boudewijn plaats namen. Zo vertrok men onder ova ties van de opdringende dich ts rijen toeschouwers over de Parallelweg naar de tunnel waarna via de Aelbrechts- kade, Rotterdam werd ver laten. Door zon-overgoten land Een lange rij auto's volgde en met matige vaart werd de rit naar Schiphol aanvaard, begunstigd door het prach tigste weer, dat men zich denkert kan en langs de veie fietsers, die zich op weg be vonden naar de bollenvelden. De Koning zag Nederland op zijn schoonst, op een zon Zondagmorgen, met de na tuur in v«lle lentepracht. De weg werd genomen over Voorburg, doch hier bleek een overweg gesloten te zijn, hetgeen enige minu ten oponthoud gaf, en dé honderden bollenvelden- gangers zagen plotseling naast zich Koning Leopold met zijn familie verschijnen. De kap van de wagen werd hier echter opgezet en toen er kon worden doorgereden werd de route in snelle vaart via Wassenaar naar Schip hol vervolgd. Tientallen en nog eens tientallen Belgische wagens, die de hele ochtend in de Re sidentie hadden gereden in de buurt van de Belgische ambassade en het verblijf van de Pauselijk Internuntius omdj)t het gerucht ging, dat Koning Leopold hier een be zoek zou afleggen, kwamen echter, toen ze hun vergis sing bemerkten, achter de stoet aangesnord en halsbre kende toeren werden door de chauffeurs verricht, om op de een of andere wijze 'zó ver door te dringen, dat ze een ogenblik langs de wagen van de Koning konden rijden. Drie vier rijen dik vlogen de wagens langs de grote weg naar Amsterdam en er werd vakkundig „gesneden" en tientallen meters achter el kaar „rechts" gepasseerd. Na Geneve Te kwart voor elf arriveer de de stoetop Schiphol en een klein leger rijkspolitie was op de been om de orde te handhaven. Met iets min der zou het ook gekund heb ben, want het publiek was hier niet in zo groot getal aanwezig. Natuurlijk waren er Belgen en ze staken hun enthousiasme bij het zien van' hun Koning zeker niet onder stoelen of banken. Ge lukkig kregen zij, .na eerst wel wat héél ver op een af stand gehouden te zijn, later gelegenheid om Leopold, •toen hij zich met zijn gezel schap naar het toestel begaf, toe te juichen. Koning Leo pold dankte met een eenvou dig handgebaar voor de geestdriftige hulde en te on geveer kwart over elf was het speciale toestel van de K.L.M., dat als piloot had de uitstekende kenner van de Zwitserland-route, A. v. Ul- sen, los van de grond en twee en een half uur later was Koning Leopold weer te Ge neve, aan het eind van zijn reis. En Elsje Butt, de stewar dess van het toestel, dat Ko ning Leopold naar Zwitser land voerde, vond het onge twijfeld een geslaagde dag, want zy was het, die de zor gen voor het gezelschap had en zij begon haar taak al heel joyeus met het aanbieden van een ruiker bloemen. „Het was schoon, zulle, zei ons een Vlaamse persbroeder op de terugweg naar Rotter dam, „en als de Koning nu eens niet naar het Noorden gereden >vas, maar naar het Zuiden, de grens over binnen een paar uur was heel België één vlaggenzee Radiodienst Brussel informeerde... Gezagvoerder v. Ulsen ver telde bij zijn terugkomst op Schiphol nog iets over zijn vlucht met Koning Leopold en diens familie naar Geneve. Heel genoeglijk en zeer ongedwongen had de koning zich met de bemanning on derhouden en op de vraag van de gezagvoerder of de koning nog speciale wensen had voor de te volgen route, zeide deze „rechtstreeks naar Genève". Toen het toestel boven Brussel vloog informeerde de radiodienst van het Brusselse vliegveld naar de koninklijke passagiers. „Antwoord maar dat ik met mijn vrouw en zoon aan boord ben", zei Ko ning Leopold. Prins Boudewijn bekeek met heilig ontzag de stuur hut en onder het wakend oog van Van Ulsen mocht hij zelfs even in de stuurhut zit ten. Ook de koning kwam 'n kijkje nemen en hield even het stuurwiel vast. „Neen, ik vlieg niet, zoals Uw prins", lachte de koning. Koning Leopold lunchte met zijn gemalin en het ver dere gezelschap in .de cabine; Prins Boudewijn kon echter niet van de stuurhut scheiden en bleef daar de maaltijd ge bruiken. In de buurt van Nancy in Zwitserland verzocht de ko ning een rondje te maken en temidden van het Zwitserse landschap stonden daar drie kleine figuurtjes te zwaaien voor de villa van de koning. En onmiddellijk begon het ge zelschap in het vliegtuig gis singen te maken wie het wel zouden zijn. Het kleine prinsesje wacht te haar ouders op het vlieg veld te Genève op en ook hier waren een groot aantal journalisten en fotografen aanwezig. Ook genoten van de „grote derby der lage landen." Neen niet op de „Tribune want al is Analyst als ieder recht-geaard Nederlander een supporter van Holland, •■?e Supporter is hij uiteraard niet. Noodgedwongen thuis gezeten bij de radio. Nu willen wij, het spreekt van zelf. niet over Nederiand-België schrijven" wij zien de vernietigende blik van de sportredacteur reeds alsook het mede lijdend glimlachen van „de" Supporter in het tegenover gestelde geval. Terwijl echter 't enthousiasme van de bezoekers bij de Titanenstrijd door de aether tot ons doordrong en de reporter ons oog "was van het ploeteren van de Oranje-truien, toen bepeinsden wij, hoe voorbeeldig niet alleen zo*n eendrachtig streven is maar ook hoe effectief Nederland staat bij zijn pogingen om te herrijzen in oude glorie voor ontzetten de moeilijkheden en de Leeuw moet wor stelen om boven te blijven. Reeds meer malen is betoogd, dat wijer zonder de grootst mogelijke krachtsinspanningen, met zullen komen. De hard werkende Oranjeploeg en de geestdriftige massa kunnen nu lichtende voorbeelden ge noemd worden. Zouden alle Nederlan ders met zulk een enthousiasme en energie hun schouders zetten onder de arbeid welke zij te doen vinden, dan werd ongetwijfeld niet alleen een gelijk spel bevochten doch zelfs een overwin- njng uit het vuur gesleept. Wij zullen echter op de eerste plaats moeten zorgen, dat wij op elkaar inge speeld geraken: verdedigend niet alleen om te behouden, wat verworven werd maar ook stuwend om meer te bereiken. Daarbij niet egoïstisch alleen opdrijven om zelf met de eer te gaan strijken maar bereid om af te geven, wanneer het al gemeen belang dit eist. Alleen bereikt men trouwens zeer weinig; denkt daar aan eens, gij allen, die ongeorganiseerd blijft. Er dient ploegverband te zijn en een onbaatzuchtige team-geest té heersen. Men neme steeds de juiste plaats in en stelle zich vooral goeij op. Het zal mis schien nu en dan nodig zijn, zich in de verdediging terug te trekken en dan zal het stopperspil-systeem nuttig blijken doch als regel verdient een gezamenlijke krachtige aanval toch de voorkeur. Natuurlijk dienen de spelregels in acht genomen. Daarom niet „op de man spe len", de vereiste voorzichtigheid be tracht, want vooral in zeker gebied kan een overtreding niet straffeloos geschie den. Dringen wij te voortvarend op, dan raken wij „buiten sj*I" en missen wij wellicht onze kans. Wat ons mede opviel bii bedoelde wed strijd, was de voorbeeldige discipline; „de man met de fluit" werd onherroe-* pelijk gehoorzaamd. Een eerbied voor het noodzakelijke gezag, welke op elk terrein navolging moge vinden. Wanneer over ons volk bij alles een geest en bezieling kom als óver spelers en supporters in het Rotterdamse Stadion vaardig was, dan zal de koning der die ren nooit in zijn hempie komen te staan noch het „beesie" zieh tevreden behoe ven. te stellen met, een paar sloffen. Want zo lang de Nederlandse Leeuw toegewijde supporters heeft, zal het waarachtig wel gaan! ANALYST. Met hetzelfde vliegtuig, dat Vrijdag HKH prinses Juliana en de beide jong ste prinsesjes Marijke en Margriet naar Nederland terugbracht, is Zaterdagavond om half zeven ZKH prins Bernhard met de twee oudste prinsesjes Beatrix en Irene uit Zwitserland op vliegveld Soes- terberg geland. De prinses was met Mar griet en Marijke ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Het gezelschap ver trok daarop per auto naar paleis Soest- dijk. Naar, het secretariaat van de Prins mededeelde, is ZKH prins Bernhard nog niet geheel van zijn ziekte hersteld. Agence France Presse meldt, dal gis teren officieel is bekend gemaakt, dat de besprekingen tussen Nederland en de republiek Indonesië te Kalioerang voortgezet zullen worden. Van welin gelichte zijde werd meegedeeld, dat zij heden Maandag hervat zouden worden. Het besluit werd aangekondigd, zo meldt Aneta voorts, op een gezamen lijke persconferentie van Abdoelkadir en Roem te Kalioerang. - II

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1