Verkiezingstriomf voor democratie Communisten doen raadselachtig Rode bolwerken gaan omver Stormbock Min. Gielen over jongerenhulp Heilige Zwerver Hoornselandwachtterroriseerde West-Friesland De overval op de Vloeiweide Een goed gezinsleven, verantwoord Jeugdwerk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met Pinksteren Mijnramp in Frankrijk In de GLORIE van de Relieken werden teruggebracht De helpende taak van de staat fil Verdachten voor de Raad van Cassatie Buitenkans voor kippenliouders 70stë JAARGANG DINSDAG 20 APRIL 1948 No» 20598 spijsolie GROENTE VOOR KATOEN Uitvoerouderhandelingen met bezette zones 10 KINDEREN STIERVEN OP „DE VOLENDAM" Vele doden en gewonden DE BRUG BIJ KEIZERSVEER De jongste opname van IT. M. de Koningin, vervaardigd, naar aanleiding van het a.s regeringsjubileum GREEP AAN DE NOODREM OORZAAK VAN TREINRAMP DOEL EN MIDDEL BENZINEPRIJS WORDT NIET VERHOOGD TANKAUTO RAMT HOTEL Nabetaling op leveranties TOGLIATTI TE MOSKOU IN ONGENADE? DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, 1 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr.'j. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets.' per millimeter hoogte. Contract-tarieven .eger gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. ir„ Jnn ïYinrtrpn tn m Ofschoon thans, volgens Reuter, te Rome is medegedeeld, dat de einduitslagen der verkiezingen in Italië pas heden Dinsdagavond bekend zullen zijn in de Italiaanse republiek zelf, schijnen de eerste stembus resultaten zo bemoedigend te zijn voor rechts, dat de secretaris van de christelijk-democratische partij, Picconi, bij een onderhoud met een correspondent van Reuter, kon verklaren: „Dit is een overwinniug zonder weerga. Wij hadden niet gedacht, dat zij zo groot zou zijn. Dit betekent, dat de democratie in Italië is gewaarborgd en geconsolideerd". Van de andere kant deelde de communistische en links-socialistische pers in Milaan gisteren „uit vertrouwelijke bron" mede, dat de eerste verkiezingsresultaten wezen op een grote overwinning van het volks front. Van christelijk-democratische zijde is hierop geantwoord, dat de communisten klaarblijkelijk een tegenspraak aan het voorbereiden waren voor wanneer de werkelijke einduitslagen bekend zoudeu worden. In tegenstelling met de berichten over knoeierijen, zoals die gemeld worden door de bladen van het volksfront, wijzen alle andere bladen op de perfecte orde en regelmatigheid van het verloop der stemming van Zondag. Volgens een communiqué van het ministerie van binnenlandse zaken zijn pogingen tot fraude van de kant van het volksfront ontdekt in stembureaus te Rome, Napels en- Rieti. In laatst genoemde stad constateerde de voor zitter van het stembureau, dat een communistische stemmenteller ver schillende stembiljetten met inkt had bevlekt, onder andere het biljet van een zeer bekend lid van de christelijk- democratische partij. De voorzitter be sloot toen, dat alle gevlekte biljetten als geldig beschouwd moesten wor - den. De teller werd vervangen. Het record aantal stemmenwerd Zon dag genoteerd in -Valganna, in Noord- Italië, waÉt slechts 3 van de 804 stem gerechtigden niet ter stembus tógen. Het bureau van de minister-president heeft meegedeeld, dat de communisti sche „Unita" de voorschriften betreffen de het verschijnen van 'euwsbladen op Maandagmorgen heeft overtreden door gisterenmorgen met een speciale editie te verschijnen. De uitgever heeft een waarschuwing ontvangen. Volgens de christelijk-democratische „II Popoio" hebben communistische ar beiders de telefooncentrale in de be kende grote staalfabrieken te Milaan be zet en zijn instructies ontdekt, volgens welke alle communisten zich gereed zouden moeten houden voor het bezet ten van de fabrieken te Sesto San Gio vanni. In de bonnenlijst, welke in de week vóór Pinksteren zal worden bekend se maakt, zal een bon voo alle leeftiirb groepen worden aangewezen voor hM kopen van 120 gram spijsolie In verband hiermede wordt nogmaals een beroep gedaan op het publiek om le dige spijsolieflessen in te leveren opdat de distributie met in gevaar wordt se bracht door een tekort aan flessen. We hebben melding gemaakt van een Engels bericht uit Düsseldorf, dat met Nederland onderhandelingen werden ge' voerd over de export van 200.000 ton groente naar de Engelse en Amerikaanse bezettingszone. In aansluiting daaraan verneemt onze Haagse redacteur, dat inderdaad onder handelingen over groente-export worden gevoerd en dat deze voor een bedrag van drie millioen dollar in het aller laatste stadium verkeren. Het zou een compensatie-transactie worden, waarbij wij in ruil voor de groenten textiel zul len ontvangen en wel voornamelijk katoen. Dit betreft echter slechts een deel van de 200.000 ton, welke in totaal op een waarde van tien millioen dollar worden geschat. Slagen de thans lopende onderhande lingen, dan zullen de besprekingen wor den voortgezet over de resterende groen ten. Op de ;naar Nederland terugkerende „Volendam hebben zich onder kinderen (babies) uit repatriërende militaire ge zinnen ernstige gevallen van enteritis (darmstoornissen) voorgedaan, waarvan helaas tien met dodelijke afloop. Van het hospitaalschip „Groote Beer is in de Indische Oceaan geneeskundig personeel ter aanvulling van de medische dienst aan boord van de „Volendam" overge gaan. Nog verdere maatregelen tot me dische hulpverlening worden getroffen. Gisteren tegen de middag werd het aantal kiezers, dat gestemd heeft, op 25 millioen geschat. Men vermoedt, dat al piet al ongeveer 87 procent van het kiezerscorps is opgekomen. De H. Vader ontvangt in het Vati- caan uur na uur de berichten over de verkiezingen. Uit het gehele land komen de berichten van speciale waarnemers bij hem binnen. Er is een speciaal kan toor ingericht, waar deze berichten over de stemming en de verkiezingssfeer wor den verwerkt. De Paus verklaarde, dat „de ordelijke en waardige wijze", waar op het volk ter stembus was gegaan, „een grote indruk" op hem had gemaakt. Optimisrpe over de opkomst Onze Romeinse correspondent seinde ons Maandagavond: Ook heden Maandag hadded de ver kiezingen een rustig verloop. De optimis tische stemming over de opkomst der kiezers was algemeen. Ruim 80 percent der stemgerechtigden heeft zijn stem plicht vervuld. De bladen gewagen in geestdriftige be woordingen van de gebleken democrat; sche gezindheid van het volk en van zijn belangstelling voor het politieke leven van Italië. Een leger van bijzondere buitenland se correspondenten, wel 300 stuks, ligt te Rome over de cijfers gebogen, die na iedere telling over stad en land worden bekend gemaakt. Het is zeer druk in de avonduren. Overal in de ontsierde stra ten drommen mensen saam, om de stand van zaken te vernemen en te bespre- ken. Reeds overal bijna zijn de verkie zingsplakkaten van de muren gerukt: ook 't grote leugenplakkaat „het volks front wint" ligt in flarden. De waar heid verdringt de leugen. De handel in oud papier gaat goede dagen tegemoet. En christelijk Rome davert reeds van de zegekreten, al maant Togliatti ietwat raadselachtig, af te wachten en niet te vroeg victorie te vieren. Maar de elkaar voortdurend epvolgende verkiezingscij ferr spreken duidelijker taal dan de communisten-leider en het is begrijpe lijk, dat Rome reeds juicht, al is het volle resultaat van de slag nog niet te over zien. Een slag voor het communisme Reuter meldt uit Rome, dat uit de eerste verkiezingsuitslagen, die door het centraal kiesbureau kanhet Itali aanse ministerie van binnenlandse zaken zijn gestuurd, opgemaakt kan worden, dat Italië blijkbaar de eerste grote tegenstoot tegen de communis tische expansie in Europa zal geven. Hoewel de eerste officiële uitslagen pas ter beschikking zijn gekomen, wijst de stroom van officieuze cijfers, die bij de dagbladen binnenkomen, op een grote overwinning voor de chris telijk-democratische partij van de Gas- peri. Opmerkelijk is, dat dit ook het geval is in de industriestreek van Noord-Italië, het bolwerk van het volksfront. Toen omstreeks zes uur gisteravond de eerste gedeeltelijke verkiezingsuitslagen door de luidsprekers werden bekend ge maakt, was de stemming onder de massa zodanig, alsof een grote overwinning van de christelijk-democratische partij reeds verzekerd was. Inderdaad spraken alle uitslagen van een grote en soms vernietigende neder laag van het volksfront. De voor de re geringspartij gunstige resultaten werden met luid gejuich ontvangen en men zag mensen op straat elkaar omhelzen \)an vreugde. Uit de later op de avond beschikbare ejjfers, die nochtans nauwelijks als betrouwbare maatstaf konden gelden, daar de uitslagen van de meestal buiten het centrum gelegen arbeiderswijken veelal nog niet bekend waren, bjeek, dat de christen-democraten te Rome het volksfront met ongeveer 50 pCt. overtreffen, hetgeen met de meest op timistische verwachtingen van de re geringspartij overeenstemt. Hetzelfde kan gezegd worden van Milaan, van ouds een rood centrum,' en van een aantal steden in verschillende delen van het land. Het volksfront heeft te Rome slechts in acht districten het hoogste stemmen- aantal kunnen halen. De feestelijke stemming, die gister avond te Rome heerste, werd niet door incidenten onderbroken en de arrestaties, die de grote politiemacht van minister Gelba heeft moeten verrichten, beperkten zich volgens het gisteren uitgegeven communiqué tot arrestaties van commu nisten in verschillende steden wegens fraude aan stembureaux. Christ.-democraten hebben de leiding Reeds spoedig nadat met de stemmen telling begonnen was bleek, dat de chris telijk-democratische :andidaten de lei ding hadden. Om 2 uur 55 vannacht waren voor de senaat de volgende niet-officiële partiële cijfers bekend: christen-democraten 1.465.210 770.373 884.878 78.379 22.322 18.455 voor Hedenmorgen te zeven uur heeft het ministerie van binnenlandse zaken te Rome de volgende officieuze uitslagen van de senaatsverkiezingen, het gehele land betreffende, bekendgemaakt. christen-democraten volksfront gematigde soc. en rep nationaal blok volksfront gematigde soc. en republikeinen nat. blok It. sociale beweging monarchisten De voorlopige officiële cijfers Florence luidden op dat ogenblik: christen-democraten volksfront gematigde socialisten republikeinen nat. blok 3.280.532 stemmen 1.976.899 stemmen 662.463 stemmen 320.630 stemmen In sommige districten is door negen en-negentig procent der stemgerechtig den gestemd. De partij van Saragat (gematigde ;o- cialisten) verkreeg meer stemmen dan verwacht werd. Volgens mededeling var het ministerie van binnenlandse zaken heeft het volks front totausver de leiding in Modena, Pisa en Capri. Mario Scelba, de minister van -bin nenlandse zaken, heeft tegenover jour nalisten verklaard: „bet is uitgesloten, dat de christen-democraten de commu nisten zouden uitnodigen tot deelneming aan de regering. In een kolenmijn b j Lens, in Noord- Frankrijk, heeft een geweldige explo sie grote ravages aangericht, zelfs bo vengronds. Er zjjn verl mensenlevens te betreuren. De eerste berichten van de ramp spra ken van tweehonderd doden en veroor zaakten begrijpelijkerwijze een paniek onder de bevolking. Later bleek, dat van de 350 ingesloten arbeiders de meesten zijn gered. Het aantal doden wordt thans op 20 geschat. De laatste berichten meldden, dat 14 lijken zijn geborgen. Twee en dertig mijnwerkers, die brandwonden opliepen, bevinden zlch in het zieken. huis. De derde en laatste overspanning vah de brug bij Keizersveer zal 29 of 30 April ingevaren worden. Men hoopt de brug tussen de grote verkeersweg Breda- Utrecht eind Juli begin Augustus voor het verkeer open te steiien. Dat is onge veer een half jaar eerder dan men aan vankelijk had verwach: 109.084 86.015 20.671 4.546 3.958 Voor 132 var. de 785 kiesdistricten van Turijn luidden de cijfers: Christen-democraten 147.094 volksfront 125.021 gematigde socialisten 53.479 Voor 1322 van de 1450 districten van Rome luiden de voorlopige officiële re sultaten: christen-democraten380.759 volksfront 185.621 republikeinen 48.583 It. sociale beweging39.257 nationaal blok 21 388 (Van onze Parijse correspondent) Parijs had het recht verworven, het tweede eeuwfeest van Ce geboorte van de H. Bcnedictus Joseph Labre, de hei lige zwerver, in te leiden. Nauwelijks had Paus Leo XIII Benedictus Joseph Labre heilig verklaard, of in de pa rochie van St. Roches werd de St. Labre-vereniging opgerich cm jonge lieden wereldse oruiiechLng zelfver loochening/te doen verkiezen boven de aantrekkelijkheden van de wereldstad. Prachtig is dat werk opgebloeid in het aartsbisdom Parijs en de omliggende bisdommen, zowel onder de geestelij ken. ais onder de jongelieden. Voor wat de laatsten betreft, vooral tegen de tijd, dat zij de jeugdorganisaties ver laten. En welk een invloed zij daarvan mee dragen, is in heel het Katholieke vereni gingsleven te bemerken, waarin zij een kader vormen en een tiental van de St. Labre-club, kantoor- en winkelbedienden, deed reeds aan sociale actie, toen deze actie voor het grootste deel alleen nog maar be vond uit prediking daarvoor, en zij meenden de geest van de Heilige arme niet beter te kunnen volgen, dan Ter gelegenheid van dp Jeugdweek 1948 heeft de minister van onderwijs, K. en W„ dr. Jos. J. Gielen, gister avond via de zender Hilversum I een korte radiotoespraak gehouden. Het dubbele motto, waaronder de week. van de Ned! jeugdorganisaties zich dit jaar tot de Ned. jongeren en de Ned. ouders richt, luidt: een goed gezinsle ven, verantwoord jeugdwerk. Het geor ganiseerde jeugdwerk, aldus de minis ter, is iets van de laatste tijd. Echter niet alleen volgens de rangorde van de tijd, maar ook /volgens de rangorde van de belangrijkheid komt het in dit motto Mevrouw Roosevelt spreekt in de Ridderzaal te "'s GraVenhage Nederlandse vrouwen. Op de achtergrond Prinses Juliana Amerikaanse ambassadeur dr. Baruch (met baarcty. tot terecht, op de tweede plaats De natuur lijke sfeer, waarin het kind opgropit, is immers het gezin. Spr. wees op de vorming in het gezin en de sociale betekenis, die de school heeft gekregen inzake het aanknopen van nieuwe betrekkingen tussen de kin deren uit verschillende gezinnen. Deze ontwikkeling zal zich voortzetten, de jeugd zoekt 'voortaan elkaar. De binding met het gezin blijft bestaan. En juist op de voor de opvoeding zo belangrijke tijdstippen van het dagelijks leven: bij het opstaan en het slapen gaan, bij het gebruik van de maaltijden en in geeste lijk samenzijn wordt de gezinsband her steld. Daartussen liggen de tijden van de arbeid. Maar er blijven uren over, waarop de nieuwe binding beslag legt, en hier hebben we het terrein van de jeugdvereniging. Van de belangrijkheid der jeugdorga nisatie is de regering dan ook over tuigd. Haar steun bestaat voornamelijk in het verlenen van geldelijke subsidie, die het centrale apparaat in staat stelt zijn werk te doen en die de vorming en opleiding van leiders mogelijk maakt. Deze subsidies bewegen zich, ondanks de benarde financiële omstandigheden, in een stijgende lijn. De begroting 1946 vermeldde voor de vrije jeugdvorming een bedrag van 300.0Ó0,; in 1947 was dit verdrievoudigd tot 900.000 en op de begroting voor 1948 is de post aange groeid tot 1.200.000. Deze bedragen zijn bestemd voor de georganiseerde jeugd. Daarnaast staat echter nog de jeugd, die haar organisatievorm nog niet gevonden heeft en die we met een lelijk maar duidelijk woord, de massajeugd noemen. De bedragen, hiervoor beschik baar gesteld belopen over de drie ge noemdejaren o.a. 525.000, 1.050.000 en 1.500000. v Dit betekent dus, dat dan het gehele jeugdwerk thans een jaarlijkse subsidie van bijna 3 millioen gulden ten goede komt, terwijl dit voor het optreden van dit kabinet 800.000 bedroeg. De jeugdorganisaties komen voort uit de vrije maatschappij. De taak van.de staat is niet van leidinggevende aard. De regering moedigt het particuliere initiatief aan. zij steunt het, zij neemt desnoods beletselen weg. die aan een vrije ontplooiing in de weg staan. Er wordt zorgvuldig voor gewaakt, dat de invloed, die de staat op het jeugdwerk heeft, niet in staatspaedagogiek ontaar den kan. Juist daardoor zuilen de Ned. jeugdorganisaties het vertrouwen van het Ned. volk behouden en zal 't jeugd werk in alle opzichten verantwoord kunnen zijn. Juist daardoor zal het best verwezenlijkt worden het ideaal, dat in het dubbele motto van deze jeugdweek op de voorgrond geschoven wordt: een goed gezinsleven, verantwoord jeugd werk. Naar thans is komen vast te otaan, heeft ernstige onnadenkendheid 'n treinramp veroorzaakt. Een soldaat, die op weg naar huis was, bracht j.l. Zaterdag de trein. waarin hij zich bevond, ter hoogte van winsford (Cheshire) tot stilstand door aan de noodrem te trekken, met het gevolg, dat een andere trein er op in reed en 24 personen om het leven kwamen. De soldaat heeft de trein doen stilstaan om te kunnen uitstappen. Hij heeft zich bij de politie aangegeven. hun beroepsleven daarnaar te richten. En dat deed de christelijke vakbonden ontstaan, die verleden jaar hun zestig jarig bestaan hebben gevierd. Wanneer het Franse Katholieke verkennersleven zulk een sterk geestelijke inslag heeft gekregen, dan heeft daar ook zeker het 'voorbeeld van de heilige voortrekker toe bijgedragen. Geleid door de kardinaal-aartsbisschop van Parijs, heeft in de eerbiedwaardige St. Rochuskerk deze plechtige viering van het tweede eeuwfeest plaats gehad van de geboorte van St. Labre. In Juli zal het eeuwfeest olaats hebben in de géboorteplaats van Labre, nl. Amettes, aan de Franse Noordkust, waar nog het geboortehuis staat, dat St. Labre verla ten heeft, om er niet meer terug te ke ren, evenals hij zijn land niet meer zou terugzien. Want de Zwerver is te Bome overleden en daar zijn zijn resten geble ven. Niet geheel, want de bisschoppen van Boulognes en St. Omer hadden een reliek mogen meenemen, een gedeelte van de schedelpan. Bij de vereniging van de drie Frans-Vlaamse bisdommen heeft de kathedraal van Atrecht die kost bare schat in bewaring mogen ontvangen. De kathedraal van Atrecht, wij herin neren ons die nog als een hopeloze ruïne. Zij heeft een paar jaar lang midden m het strijdtoneel gelegen in de vorige we reldoorlog en de oude stad was toen wel ontzettend gehavend. Het Belfort lag m puin. De beroemde St. Vaast-kathedraai vertoonde nog slechts enkele stompen, toen het tempeest over haar was heen gegaan. De relieken waren m veiligheid gebracht. Die van St. Laore hadden een sehuilplats gevonden bij de Zusters Trappistinnen van pelvai, 40 K.M. achter het front. De kathedraal werd herbouwd en was juist voor de nieuwe wereldoorlog gereed gekomen. Gelukkig was de schade m deze forlog veel geringer. Het opengespalkte midden schip is thans nagenoeg geheel hersteld, zodat eindelijk de kathedraal de relieken weer kon ontvangen. De primaat van Bretagne, de kardi naal-aartsbisschop van Rennes, Zijne Emi nentie Roques> en tal van bisschoppen en abten hebben dat schone feest, op het welk gans Katholiek Frans Vlaanderen was vertegenwoordigd, willen leiden. Bij het triduum was Pater Riquèt, de kan selredenaar van de Parijse Notre Dame, als prediker opgetreden. Maar hoe luis terrijk de plechtigheden ook waren, het meest indrukwekkend is toch de over brenging der relieken zelf geweest. Belval ligt in een mooie vallei, vier K.M. bui ten St. Pol, en daarheen waren Zater dagmiddag 200 voortrekkers uit St. Omer gekomen, om het schrijn met de relieken in ontvangst te nemén; na een plechtig afscheid bij de Zusters. Van heinde en ver was de landelijke bevolking toege stroomd. Te voet droegen de voortrek' kers beurtelings de draagbaar met het schrijn, evenals de Zwerver hun weg vervolgen met Rozenkransgebed. In St. Pol werd een plechtig Lof ge zongen en m het donker werd daarna Twintig jaar tegen commandant geëist Voor het bijz. gerechtshof te Alkmaar stond gisteren terecht de 30-jarige T Schout, die commandant was van de landwacht te Hoorn, welke van Mei 1941 tot April 1945 in Hoorn en omgeving de bevolking van West-Friesland terrori seerde. De tenlastetegging vermeldde een 18- tal beschuldigingen van arrestaties, huis zoekingen, deelnemen aan razzia's, 't in handen spelen van gevangenen aan de S. D. en het toelaten van mishandelin gen door zijn ondergeschikten, terwijl hij ook zelf in enige gevallen mishandel in gen verrichtte. Verdachte was tijdens de mobilisatie vaandrig van de K. M. A. Na eerst op een vliegveld te Frankrijk te hebben ge werkt, werd hij achtereenvolgens sport leider bij de Nationale Jeugdstorm, in structeur by de politie Schalkhaar en hoofdschaarl eider van de landwacht. Na verhoor van 17 getuigen herinner de de procureur-fiscaal, mr. Keune, to zijn requisitoir aan de terreur, die de Hoornse landwacht onder commando van verdachte in West-Friesland hedft uitge oefend. De ernstigste misdrijven uit de bezetting zijn daar bedreven. Verdachte is schuldig aan de arrestatie van niei. minder dan 60 personen, waarvan een 10-tal door de Duitsers werden gefusil leerd of in concentratiekampen zijn om gekomen. De procureur-fiscaal eiste tenslotte 20 jaar met aftrek. Tegen drie landwachters, die onder hun commandant, doch ook afzonderlijk de bevolking hadden geterroriseerd, P. Bon man, uit Amsterdam. J. Schöltz uit Ber gen en P Lenaerts uit Baarn, werd resp. 10 jaar en twee maal 17 jaar met aftrek geëist. Foto: Merkelbach de weg voortgezet naar Tinques, waar de voortrekkers uit Pas de Calais hun opwachtten. Om middernacht werd daar ae Mis opgedragen, waarna een bid- wake plaats had. Tegen het aanbreken van de dag werd de tocht voortgezet om de laatste 24 K.M. nog af te leggen naar Atrecht. In elk dorp, in elk gehucht, wa ren de mensen samengestfoomd om de stoet een eindweegs biddend te verge zellen. Geen der voortrekkers sprak een ander woord, dan dat van het Weesge groet. Zo werd tegen de middag de Cité Clement, aan de grens van Atrecht be reikt. Toen het middaguur voorbij was, stroomden duizenden naar het groot-se- minarie en daar vormde zich een voor het oog luisterrijke stoet, maar die toch eigenlijk een processie was, om de relie ken van Labre door de feestelijk ver sierde stad naar de kathedraal te bege leiden. Teneinde gelovigen en nieuwsgie rigen het leven van St. Labre te doen kennen, werd de processie voorafgegaan door een historische stoet met kleurrijke groepen: hof en volk van 1748, en om de tegenstelling te laten zien van wat Labre ontvluchtte en wat hij zocht, het kloosterleven van Vlaanderen in die tijd met Labre als jongeling, het vissersvolk van Boulognes in landelijke dracht, de tranciscanen van Assisië, St. Labre tus sen de gevangenen van Bari, tussen de arme kinderen van Rome en zo tal van groepen. Het tweede gedeelte van de stoet had een liturgisch karakter. Daaraan werd deel genomen door tal van geestelijken en monniken. Verder werden de relie ken meegevoerd niet alleen van Atrecht, maar ook de relieken, die te Boulognes bewaard worden. Bij de aankomst in de kathedraal werd de litanie van alle heiligen gezongen, waarna Pater Riquet de feestrede uit sprak. Een plechtig Lof besloot tenslotte deze indrukwekkende terugvoering van de re lieken van. Benedictus Joseph Labre. Een kennelijk reeds lang verholen ge voel van misnoegen legt een lezer vast in een reactie op ,De jeugd loopt storm" van verleden week. Hij heeft geen be zwaar tegen dit stormlopen, maar schriift „Ik zag de jeugd stormlopen voor mijn geest. Links Kajotters en verkenners, rechts gidsen e.d. en in -het midden een cordon van aalmoezeniers". Aan dit op geroepen beeld knoopt hij dan de vraag vast: „Wat denkt U van gemengde Kath. j jeugdverenigingen?" Het positieve antwoord, dat de brief- I schrijver zelf al heeft, luidt natuurlijk: „Er is geen bezwaar". Wel. dit antwoord kan onderschreven worden, wanneer daaraan de beperking toegevoegd mag worden: „Mits doel, middel en 'leeftijd gemengdheid mogelijk maken!" Uiteraard kunnen in dit korte bestek deze drie voorwaarden niet worden na gegaan op alle mogelijke verenigingen. De lezer kan trouwens de lijn, welke hierna in enkele voorbeelden wordt ont wikkeld, zelf doortrekken. De mogelijkheid tot samenvoeging van verkennerij en gidsenbeweging overwe gend, kan worden vastgesteld, dat het doel gelijk is. nl. vorrping in vrije tijd, gericht op de toekomst De middelen moeten echter anders zijn', omdat de taak van de toekomstige man en vrouw op leen geheel ander gebied zullen liggen 1 Bovendien bepalen psysieke en psychi- jsche hoedanigheden de lijn, langs welke de vorming moet worden geleid. Split sing is dus uit organisatorisch oogpunt noodzakelijk. De leeftijdskwestie kan hier dus ver-' der buiten beschouwing blijven, doch als bewijs, dat gemengdheid niet als een gruwel wordt beschouwd, moge het vol gende nog dienen. In de staf van een verkennersgroep zitten zowel jonge man nen als meisjes. Deze vergaderen regel matig en als iedere vaandrig of hopman, die wel eèns een akela of baghera naar i huis brengt mij telkens een dubbeltje stuurt, schrijf ik verder uitsluitend voor mijn genoegen. i Briefschrijver, het cordon van aalmoe- f' eniers weet er van af. De geestelijke eiders scheppen er een genoegen in. omdat deze rijpere jeugd hun vertrou wen waard is. Stel verder, dat een meisje uit een gezin, lid van de K.A.J. of de K.J M.V. zou worden. Deze standsorganisaties be horen te geven geestelijke vorming, cul turele ontwikkeling en kennis van dat gene, wat zij in verband met hun dage lijkse werk moeten weten. Het meisje zoekt echter meer. Reeds nu wil zij (of moet zij) haar leven zien geleid naar het grote einddoel van haar bestaan, echtge note en moeder. Onmogelijk dus, om hier tot „gemengdheid" over te gaan! Laten briefschrijver (die voor zijn mening durft uit te komen) en vele an- der\n (die stilweg blijven mokken) in rust deze voorbeelden uitwerken. Laten zij dan tevens een voorbeeld nemen aan het leger^ van iedere staat. Het rukt op met gespecialiseerde infanterie en artil lerie, met intendance en tanks. Verdeeld in groepen wordt het leger door verbin dende leiders een machtige machine, waarbij tal van raderen ineen grijpen. Het doel van iedere jeugd- of jonge renorganisatie is gelijk. Op verschillende manieren en met talvan verschillende hulpmiddelen kan bereikt worden, waar op de wereld wacht: de herovering van de wereld voor God. ROERGANGER In verband met het gferucht, dat de benzineprijs in Nederland met ingang van 1 Juli a.s. met negen cent zou wor den verhoogd, deelt het directoraat- generaal van de prijzen mede, dat van een verhoging in de naaste toekomst geen sprake zal zijn. Gistermorgen is een zware tankwagen van de Shell, toen hij de bocht nam van de Arnhemse wegDorpstraat te Beek bergen gekanteld en tegen de gevel van de uitspanning De Smittenberg terecht gekomen, welke daardoor zwaar bescha digd werd. De tankwagen sloeg lek, waar door circa 200 liter stookolie verloren ging. De chauffeur kwam er met slechts een schrammetje af. De bijz. raaij van cassatie heeft giste ren een aantal zaken behandeld, verband houdend met het gebeurde op de Vloei weide nabij Rijsbergen, waar kort voor de bevrijding een aantal illegale wer kers, die irj een boswachterswoning een schuilplaats hadden, overvallen waren. Wouterlood van Doesburg te Breda was door het bijz. gerechtshof te 's-Hertogen- bosch veroordeeld tot 8 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, omdat hij tweq ille gale werkers, Nelissen en Renard, die in de boswachterswoning waren gevangen genomen, heeft bewaakt en overgebracht naar de Feldgendarmerie te Breda. Re- quirant, die voor het gerechtshof een be kentenis had afgelegd, ontkende nu on geveer alles. De raadsman, jhr. mr. C. W. Beelaerts van Blokland, beschreef ^ijn cliënt als een meeloper, die verminderd toerekeningsvatbaar wordt geacht blij kens het psychiatrisch rapport. De man heeft de geestelijke ontwikkeling van 'n kind van 8 a 12 jaar. De procureur-fiscaal, mr. Bakhoven meende, dat de straf iets verlaagd kan worden en concludeerde tot een straf van zes jaar met aftrek. Vervolgens werd behandeld de zaak van J. Loesberg te Breda, die met Suii- kerbuijk een huiszoeking heeft gedaan bij Scheffelaar. waarbij een revolver werd gevonden. Hij heeft Scheffelaar gearres teerd en ter beschikking gesteld van de Duitse gewapende macht. Scheffelaar is do'odgeschoten. Requirant heeft verder bewakingsdienst verricht bij de overval op de Vloeiweide!. In verband met een en ander heeft het bijz. gerechtshof ,te Den Bosch hem de doodstraf opgelegd. De procureur-fiscaal zeide geen .mo tieven te zien om verandering van de óp- gelegde straf te vragen en requireerde tot verwerping van het beroep. Het bijz. gerechtshof te 's-Hertogen- bosch had A. van Gegeldonk te Breda tot levenslang veroordeeld wegens zijn aan deel in de overval op de Vloeiweide en zijn lidmaatschap van het N.S.K.K. De procureur-fiscaal requireerde tot verwerping van het beroep. J. Eling te Breda was in Den Bosch tot 14 jaar gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld wegens zijn aandeel in het dra ma. Hij had zich voorts schuldig gemaakt aan het verraden van Joden en was even eens lid van het N.S.K.K. geweest. De procureur-fiscaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Wegens lidmaatschap van het N.S.K.K., arrestatie met Loesberg, van dr. Scheffe laar en het deelnemen aan de overval op de boswachterswoning was J. Suijker- buijk te Breda in Den Bosch ter dood veroordeeld. Ook in deze zaak conclu deerde mr. Bakhoven tot verwerping van het beroep. Uitspraak in alle zaken op 10 Mei. Destijds werd in verband met de ver hoogde eierprijs goed gevonden, dat aan de kippenhouders een na-betaling mocht geschieden over de eieren geleverd in 1947. Thans zijn verschillende handela ren en coöperaties begonnen met het uitbetalen hiervan. In Overijssel en Gel derland is dat ongeveer 40 ct. per 100 eieren, voor het Zuiden en het Noorden vair het land moet dat nog vastgesteld worden. Het op deze wijze uit te keren bedrag aan dekippenhouders bedraagt ongeveer 2% 5. 3 millioen gulden. Volgens een door „II Tempo" aange haald gerucht zou Palmiro Togliatti als leider van de Italiaanse communistische partij vervangen worden door Rugero Grieco. lid van het centrale comité van de partij. Van dit gerucht is noch beves tiging noch ontkenning verkregen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1