ft Democraten wonnen 70 zetels Duidelijk sovjet-stilzwijgen V) 4 De Gasperi triomfator Alom „feesttonelen" in Italië Treinbotsing bij Leidschendam Het „ministerie" van Curacao Wat Nederland ontvangt Regenwormen NG DE „TECHNISCHE HERSENEN" VAN DE NED. POLITIE SNEL OPTREDEN VOORKOMT TREINRAMP Niemand kreeg ook maar een schram DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Reacties in binnen- en buitenland Wat nu, Togliatti Tf LAGEN Het politie fluit je door ambulante telefoon vervangen De benoeming van Aug. Jonckheer Zeven notedoppen 70ste JAARGANG WOENSDAG 21 APRIL 1948 No- 20599 Nog steeds werkten vanochtend in Italië de telmachines en nog ononderbroken was de stroom der partiële uitslagen, die uit het gehele land op de centrale post te Rome, hei. Viminale- paleis, binnenliep- Maar ofschoon de telling, zelfs voor de Senaat, nog niet officieel teneinde is, bleek de triomf der christen-democraten meer en meer en is het waarschijnlijk, dat zij in de Kamer van Afgevaardigden een winst van onge veer 70 zetels boeken boven hun totaal in de oude assemblee- De kleine partijen zijn weggevaagd, de snel gegroeide anti communistische stemming in den lande heeft n-1- geleid tot samenbundeling van de politieke krachten rond de Gasperi. rond de vrijheid, tegen Moskou- De triomf der vrijheid is verzekerd- De cijfers, welke Italië's zenders heel de dag uit strooien in de aether, spreken een aldoor duidelijker taal en dat doen óók de nu over de verkiezingen zwijgende Sovjet- zenders* 4 ontaejRCil. >,Een springplank naar de toekomst" Specificatie der goederen in kader Europa-hulp VREUGDE Op SCHOUWEN Zelfs geen leukoplast nodig Technische fout in het baanvak TfgEE UITSPRAKEN AARDAPPELEN NAAR DUITSLAND zijn op terugreis MEVR. ROOSEVELT VERTROKKEN Van vliegveld Soesterberg DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270: te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal 1 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 (jts. per millimeter hoogte. Contract-tarieven „egel gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Italië koos de vrijheid Inderdaad, het is een zeer nadrukkelijk „neen", dat Italië's katholieke volk aan de samenzweerders tegen Kerk en Staat gegeven heeft; het wijst de knechting af. Rome, Italië, de wereld zijn van een zware spanning verlost. Volgens de» einduitslag van de verkie zingen voor de senaat verkregen de Chr.-Dem. Volksfront Soc Unie Nat. Blok Rep'ublik. 10.740.131 stemmen (47.9 6 955.229 1.580.722 1.364.741 637.433 (31 7 6.1 2.9 (2 1.1 Monarchisten 436.597 Soc. Beweging 244.646 Overige part 467.684 De Gasmen's overwicht is dus groot. Toch zal men zich in politieke, zowel als in Katholieke kringen realiseren, dat de tijd nog verre is, dat men op lauweren kan gaan rusten. Het communisme blijft een zeer machtige factor Niet slechts door de macht van het aantal, doch bovenal door een straffe, van Moskou uit gemd0mid"cfén-Ualiö, in dc provincies Emilia, Toscane en in steden als llo- rence, Genua, Spezia, Bologna heeft het volksfront machtige steunpunten behou den. Daar staat evenwel tegenover, dat het aanzienlijk terrein verloor in indus- Ofschoon, op het ogenblik dat wij dit schrijven, de tellers in Italië nog steeds druk bezig zijr het geheim van de volks wil aan de stembussfinx te ontlokken, is er van het zo benauwende geheim weinig meer overgebleven. De pog onbekende cijfers Trunnen niets meer aan het over heersende feit veranderen, dat de chris ten-democraten van de Gasperi, dus de katholieken van Italië, een overweldigen de overwinning hebben behaald en met bijna de helft der uitgebrachte stemmen zowel voor kamer en senaat de onbe twistbare leiding hebben genomen. Het gemiddelde cijfer van de op de christen-democratische partij uitgebrach te stemmen, ruim 48 percent, maakt een des te dieper indruk, als men het plaatst naast het percentage 3^,2, dat zij bij de verkiezingen voor de constituerende ver gadering in 1946 haalde. Een winst der halve van 13 percent, winst voor de partij ongetwijfeld, maar meer nog een winst voor het Italiaanse volk, dat in de barning van de voor dit land zo uiter mate bewogen tijden in zijn kMhsdieke beginselen oojr voor s lands belang een stevig, constructief houvast vond. Het communistische volksfront Tog' liatti-Nenni bracht het voor de senaat tot 30.5 percent; voor de kamer zal het percentage waarschijnlijk iets hoger zijn. In 1946 hadden copimunisten en socialis ten samen 39.6 percent. Waar de socialis tische unie van Saragat-Lombardo, welke met de Gasperi in de regering samen werkt, ruim 7 percent der stemmen heeft verkregen, bleef 't op de marxisten van verschillende schakeringen uitgebrachte stemmental praetisch onveranderd. De kleinere partijen hebben het onder spit gedolven, zoals .overigens te ver wachten was. ïn de titanenstrijd, welke ten slotte om Italië gevoerd werd, moes ten de grootste opponenten, de scherpst uitgesproken antipoden: christen-demo- crajen en volksfront zulk een aantrek kingskracht uitoefenen, dat de kleinen nauwelijks in het magnetische veld kwa- triële centra als Milaan en Turijn. Zijn grootste échec leed het langs de grenzen van het Moskouse dominion Joegoslavië. Vrjj algemeen verwacht men, dat bet volksfront thans meer dan ooit gebruik zal maken van de macht, die het in de vakbonden bezit. De leiding van de een- heidsbond is nog steeds samengesteld op grond van de verkiezing in Juni 1947, die de communisten 57, de socialisten 23 en de christelijken slechts 13 pet. der zetels gaf. De leiding der vakbonden is dus nog geheel in de handen der com munisten. Maar de christelijke democratische ver. tegenwoordigers in de vakbonden hebben inmiddels de leiding verweten, politieke stakingen te hebben uitgelokt, en in de organisatie een oppositionele stelling be trokken, zelfs reeds met afscheiding ge dreigd. De eerstvolgende verkiezing in de vakbonden, die een verschuiving van de politieke invloeden zou kunnen bewer ken, zal eerst in 1949 plaats hebben. De communisten blijken intussen in te zien, dat hun dwaze bekendmakingen oyer hun verkiezingssucces belachelijk zijn, enkele hunner bladen gaven reeds toe, dat de christen-democraten triom feren. Nenni's aanhang, die met de commu nisten samenwerkt, kwam zeer gehavend uit de strijd. Saragat, die als vice-premier niet de Gasperi in de regering samen werkte, 'zag zijn gglederen aanzienlijk versterkt. Hij voorspelde, dat het nieuwe parlement zeer zeker zijn goedkeuring zal hechten aan de toetreding van Italië tot de Westerse Unie, welke in Brusse' tot stand kwëm tussen de Benelux-lan- den en Frankrijk en Groot-Britannië. Van de voor het huis van afgevaardig den uitgebrachte stemmen was vanmor gen 86 percent geteld. De stand was toen: 10.878.783 of 48.5 7.060.119 of 31.5 Chr.-democraten Volksfront Gem. soc Nat. bloc Republikeinen Monarchisten M.S.I 1.542.095 of 26.9 862.161 of 3.9 587.692 of 2.6 574.713 of 2.6 456.843 of 2.0 „Uw overwinning is de onze'.' De M.R.P. heeft haar gelukwensen ge stuurd aan de Chr.-democraten in ver band met de behaalde overwinning. In een telegram aan de Gasperi 'ver klaarde Maurice Schuman, de voorzitter van de M.R.P.: Uw overwinning is de onze en één van de geestelijke krachten, die in dienst staan van de vrijheid, de sociale recht vaardigheid en de vrede. men- In die titanenstrijd is de Gasperi de triomfator. De Gasperi is in de gehele verkiezings campagne een optimist geweest. Toen een journalist hem weken geleden vroeg, of hij volgens de regels van het spel zou aftreden, als de volksdemocratie meer zetels zou verkrijgen dan de christen- democraten antwoordde hij. resoluut, d hij een dergelijke eventualiteit n001 1 zijn berekeningen had betrokken, aaar de communisten niet als overwinnaars uit de stembus zouden komen. De communisten hebben, zoals te ver wachten was, een nederlaag geleden: een klap voor de kominform en voor Rusland. Zij hebben het zich gestelde doel: Italië in het Oostblok te brengen niet kunnen verwezenlijken. Maar anderzijds kan het aantel stemmen, een 32'percent van het totaal, dat '.ij op zich hebben verenigd, niet onderschat worden. Zij zijn de twee de, machtige partij, die wel verslagen, maar niet vernietigd is. Zij zal haar des tructief werk fcHjvei voortzetten, steeds hopend op een overwinning, steeds uit ziend naar het ogenblik, dat zij, eventueel als minderheid, naar de staatsmacht kan grijpen. Tegenover het communisme is voortdurende, onverzwakte waakzaam heid een noodzakelijkheid, niet minder dan een levenskwestie. Italië heeft gekozen voor de vrijheid; net zal zich de eerst op het fascisme, dzarna op de Duitse overweldigers her wonnen, nu tegen de communisten ver dedigde menselijke vrijheid niet laten Volgens Reuter hebben overal in Italië „feesttonelen" plaats. „Zelfs in Milaan, waar de mensen thans de com munisten voorbijlopen, als zfj tever geefs hun nederlaag trachten weg te re deneren via een luidsprekersysteem". „La Republica", welk blad de se naatsuitslagen in Italië in het voordeel van De Gasperi uitlegde, was het eer ste orgaan van het volksfront, dat toe gaf, dat de christen-democraten bij verkiezingen de leiding hadden. In po- litieke kringen te Rome beschouwt men dit als een aanwijzing, dat het volks front de uitslagen zou aanvaarden. Een Reuter-correspondent heeft te Milaan de secretaris voor Lombardije van de communistische partij, Pajetta, ge ïnterviewd. Deze verklaarde „tevreden te zijn met de verkiezingsresultaten". „Alle rechtse krachent", zo voegde hij er aan toe, „waren door de Kerk achter de cbristen-dëmocraten georganiseerd, die daardoor hun stemmenaantal omhoog hebben kunnen krijgen. Maar in de par lementaire verhoudingen zdl niet veel veranderen. De openlijk fascistische en monarchistische partijen zijn sterk ver zwakt, omdat de betrokkenen vertrouwen hebben in De Gasperi". Pajetta verklaarde, dat het volksfront 37 procent in de. stad Milaan en 40 pro cent in de provincie had bereikt. In het parlement, aldus Pajetta, zullen wjj niet alleen een sterke oppositie zijn, maar „ook een constructieve oppositionele wet geving" nastreven Hij rekende op zuu volksfrontleden in het nieuwe parlement. De secretaris-generaal van de Franse. M. R. P (Kath.) André Colin, noemt het feit, dat de christen-democraten W de Italiaanse verkiezingen de leiding heb ben, „kennelijk een overwinning voor de vrijheid". „Voor Europa betekent dit een nieuwe mogelijkheid voor de samen werking van vreedzame volkeren", voeg de-hij er aan toe. De radicale Franse afgevaardigde Yvon Delbos, voormalig minister van buiten landse zaken, zei „zeer tevreden" te zijn en hij meende een „democratische rege ring zonder communisten en zonder fas cisten" te mogen verwachten. De Franse socialistische partijleider, André Philip, sprak over „de eerste ernstige terugval van het communisme". „Le Monde" (cons.) is van mening, dat de hoofdoorzaak voor de nederlaag van het volksfront" te zoeken is in het feit, dat Togliatti bij de verkiezingscam pagne „openlijk het Vaticaan heeft aan gevallen". Italië is vol geruchten over gekrakeel in het volksfront rond de scherven van hun overwinningsverwachtingen. Tog liatti zelf verklaart echter luid, het er niet mee eens te zijn, dat de verkiezin gen een zwarte dag voor het commu nisme waren. „Zij zullen ons als een springplank naar de toekomst dienen. Het is geen Waterloo In onze voor spellingen hielden wij rekening met minima en maxima. Het resultaat is aan de lage kant uitgevallen". Er z'ijn tekenen, die op het ontketenen van een heftig communistisch protest kunnen wijzen. Het nationale vakver bond, dat onder hun leiding staat, beval de arbeiders om deze week aan het werk te blijven. O De Stct. van Dinsdag bevat een ver lening van arbeidsvergunning aan bierbrouwerijen, een prijzenbeschik- king voor schilderswerkzaamheden er> voor stukadoorswerkzaamheden 1948. Hieronder volgt een specificatie van de goederen, die Nederland in het kader van het Europese herstelprogramma zal ontvangen gedurende de periode van 1 April 1948 tot 31 Maart 1949, alles in mil- lioenen dollars. Dc cijfers hebben betrekking op de goederen, voor de betaling waarvan de E.C.A. (Economie Cooperation Adminis tration) de verplichting op zich zal ne men. De werkelijke leveranties van het Westelijk halfrond gedurende genoemde periode van 12 maanden zijn natuurlijk aanzienlijk groter, doch een gedeelte der leveranties wordt gefinancierd uit andere bronnen dan de middelen van de E.C.A., zoals de dollarinkomsten uit hoofde van eigen export etc., leningen en credieten. Broodgraan en grofkorrelige granen 113,9; vetten en oliën 22,3; oliekoeken en meel 13.2; suiker 2,6; vlees 3,9; zuivel producten 1,6; rijst 500.000; katoen 31,3; afgewerkt staal 30,5; katoenen stof 40,7; machinerieëji 49,2; petroleumproducten 24,9; kolen 23,9; chemicaliën 21,8 De boeren op Schouwen-Duiveland waren opgetogen. Neen., het was niet omdat de plaatselijke bureauhouder plot seling op order van Den Haag alle crisis maatregelen ongedaan verklaarde: dan zouden ze meer dan uitgelaten zijn ge weest. Een nederig regenwormpje was de oorzaak. Nu kan een boer zich over vele dingen verheugen, maar menigeen zal de reden tot vreugde ontgaan bij het zien van een regenworm. Het zit zo: Schouwen-Duiveland is geinundeerd gebied geweest, mèt zout water nog weL Alle wormen in dit ge bied werden dientengevolge gedood en het gevolg voor het land van de boeren was structuurverval. Door het strooien van gips werd de structuur zeer verbe terd, maar gips moet worden ingevoerd en dat kost deviezen Het was dus uit met het gips, maar zié de regenwormen hebben het gesnapt en'zijn ijlings terug, gekeerd en doen nu weer het heilzame werk van het gips Uit dankbaarheid aemen we ons voor bij het zien van een paling-vette kron kelende regenworm niet te griezelen en hem onder onze schoenzolen te verplet teren, maar een stille hulde te brengen aan de structuur-verbeteraar en broeder worm voorzichtig naar de kant van het pad te schuiven. s BEZOEKERS VAREN. Ten behoeve van de naar verwachting vele Engelse toeristen, Worden in Maassluis twee schepen gereed gemaakt, waarmede de Britse gasten tochten zullen maken door ons land. Een daarvan de Tody Sheila" geheten is vrijwel gereed om de taak als toe ristenschip te vervullen. De schepen bieden plaats aan 80 passagiers. Zij zullen zeer comfortabel worden ingericht. De reizen worden georganiseerd door de Halidwf Company Ltd., welke een filiaal zal stichten in Maas sluis. De te organiseren trips door ons land zullen zeven dagen duren. (Van onze Utrechtse redacteur). Aan de gevel van een der patri ciërswoningen aan de Maliebaan, eer tijds een van dc meest aristocratische woongelegenheden te Utrecht, doch thans voor een groot deel bevolkt met ambtenaren en kantoorbedienden, prijkt sinds enige jaren een bord, waarop te lezen staat: „Technische ver bindingsdienst politie". De voorbijgan ger blikt er even op, haalt in onwe tendheid de schouders op en wandelt voorbij. Zeker een particulier liefheb berijtje, denkt hij misschien, niet ver moedend welk een belangrijk laborato rium, waar onderzoekingen worden gedaan en beproefd in het belang van de openbare veiligheid en goede orde, hier huist. Daarom is bet interessant iets over deze dienst te vertellen, te meer, waar een groots plan op stapel staat om het gehele Ned. politiewezen te perfectionneren en waarvan de uit voering niet lang meer op zich zal la ten wachten. Men heeft er geen idee van, wat deze „technische hersenen" al niet uitwerken om de politie doeltreffender en sneller haar gewichtige taak te doen uitvoeren. Hoe is de „Technische verbindings dienst politie" ontstaan en hebben wij hier te maken met import uit het bui tenland? :.Vsf De electrische trein uit Den Haag liep ter hoogte van Voorschoten uit de rails, waarna de laatste wagon werd opengereten door een uit tegenover gestelde richting komende trein, welke niet tijdig meer kon stoppen. 9 (Van onze speciale verslaggever.) AmsterdamZandvoort Bad" stond er'op het bordje waarover we strui kelden, met aaai de andere kant „Dor drecht—Amsterdam": afgerukt, afge- schéurd was het van de laatste wagon van de trein, die uit de richting Den Haag was komen rijden en toen ont spoord was. En we keken omhoog vanaf de spoorbaan, waarvan het ta lud was omgewoeld de bielsen ver wrongen en de rails in een grillige bocht gedraaid. Uiteengereten was de Inzake de benoeming van de heer A. Jonckheer tot formateur van het colle ge van gecommitteerden in Curagao, ver nemen wij nader, dat deze benoeming is geschied, nadat de daarvoor aanwe- zige instanties in het gebiedsdeel hier over waren gehoord. De Staten van Cu racao zouden in geheime vergadering unaniem vertrouwen in de heer A. Jonckheer hebben uitgesproken. Het is niet bekend, of de heer Jonck heer aangesloten- is bij enige politieke partij. In elk geval heeft hij in het pu bliek nimmer enige politieke rol ge speeld. Op de lijst, welke de heer Jonckheer voor het college heeft inge diend, komfen voor twee practiserende katholieken, een Israëliet, twee protes tanten, onder wie de heer Jonckheer zelf en een, voor zover bekend, niet practiserend katholiek De enigen hier van, die lid zijn van een uitgesproken politieke partij, zijn de heren Van de: Meer van de Democratische Partij en een van de Arubaanse Katholieke Par tij. De samenstelling is aldus: drie Cu- ragaoenaars, twee Arubanen en een in. Europa geboren Nederlander. De benoe ming van dit college is nog niet geschied, daar de gouverneur hieraan zijn fiat nog niet heeft gegeven. Hij heeft deze benoeming nog in beraad en het ligt voor de hand, dat in dit beraad de Staten van Curagao en de Raad van Bestuur al daar nog zullen worden betrokken, zijwand van deze laatste wagon, ver splinterd de raamsponningen; al was het dan maar die ene wagon waar we naar stonden te kijken, het was een naargeestig gezicht, een ravage, een spel van krachten, waar één ogen blik niets ter wereld tegen bestand geweest zou zün- Het moeten ongeloofelijk spannende ogenblikken geweest zijn voor de wa genbestuurder van de trëin, die gisteren middag op topsnelheid uit de richting Leiden door de bocht bij Voorschoten kwam suizen. Honderd kilometer snel heid hebben ze daar en de gehaaste rei ziger, die in Den Haag moet zijn, be gint zijn spullen al bij elkaar te zoeken. Plotseling ziet de bestuurder in de verte een figuurtje naderen: zwaait hij, 'wat doen die mensen op de spoorbaan? En plotseling beseft hij, dat het om hem te doen is, om zijn trein, die plotseling zal moeten stoppen want enkele honderden meters verder staat een andere trein, ge deeltelijk-uit de rails gelopen. De snelrem aanzetten is het werk van een ogenblik; dan een schreeuyv naar achteren: zoveel mogelijk terug naar het laatste deel van de wagon en dan is het al zover; want een paar honderd meter afstand zijn gauw afgelegd bij een trein op topsnelheid, zelfs wanneer op uiterste capaciteit geremd wordt. En met een klap sloeg de trein uit de richting Leiden te gen de laatste wagon van de zijn nor male pad verloren hebbende trein uit Den Haag, openrijtend wat hij op zijn weg vond. knerpend en krassend door glijdend en onder het breken van talloze ruiten, het angstgegil van de reizigers komen de wagens dan tot stilstand Dit beleefden gisteren de reizigers, die niet,de electrische trein van 12.43 uit Den Haag yertrokken waren en de passagiers, die omstreeks 1 uur uit Leiden .waren vertrokken en elkaar op de onheilsplek bij Leidschendam tegemoet snelden. Korte tijd na het gebeurde waren we ter plaatse. Wondergoed is alles nog ai- gelopen. Geen ongeluk is er gebeurd en de dokter, die toevallig in een der tr,emc" zat. had zelfs zijn rolletje leukoplast met nodig. Niemand had ook maar een senram gekregen. Over de weiden spoedden de gestrande reizigers zich naar Leidschendam; want daar had het ongeval plaats een kilometer in de richting Den Haag, gere kend van de halte die speciaal aanwezig is voor het Bureau voor de Statistiek dat op het ogenblik gehuisvest is m het gesticht „Hulp en Heil Per Blauwe Tram zetten ze hun reis voor1:, die voor velen van hen wel een laatste re:is ge weest zou künnen ziJn> als het eens anders gelopen zou zijn. Over de oorzaak had men nog geen zekerheid, doch men r„e„tC moeten zoeken in het kromtrekken van de rails, door de plotselinge zo merse hitte die er heerste. Werkploegen van de spoorwegen na derden spoedig uit beide richtingen over de verlaten rails van Nederland's drukste spoorlijn en met fnan en macht werd er gewerkt om heden het verkeer over beide sporen te hervatten. Het treinverkeer tussen Rotterdam en Am sterdam werd geleld over Breukelen, terwijl tussen Leiden en Den. Haag auto bussen van de N.S. zoveel mogelijk de dienst overnamen, waarbij ook de Blauwe Tram een deel voor haar reke ning nam. Toen we over de weiden weer naar de weg liepen, keken we nog eens om naar de vleugellam geworden treinen en opeens begrepen we waarom dit beeld van stilstaande treinen, ravage van rij tuigen en versplinterd glas ons zo be kend voorkwam: het deed ons ineens weer de tonelen voor ogen komen die we zo dikwijls meegemaakt hadden in de oorlog op Nederlandse spoorlijnen, wanneer des avonds Radio Oranje ver telde, dat er weer spoorwegdoelen in Nederland onder vuur genomen waren.... 3 Van de zijde der Ned. Spoorwegen wordt Qver de oorzaak van de treinont sporing het volgende medegedeeld: Bij een nauwkeurig onderzoek ter plaatse is vast komen te staan, dat da oorzaak'van de ontsporing inderdaad ge zocht mo£t worden in spoorspatting. Door de Ned. Spoorwegen wordt er verder op gewezen, dat een dergelijke spoorspatting alleen kon voorkomen op het punt waar het ook gebeurd is, omdat daar een 130 m van het baanvak door de gebrekkige materiaalpositie niet zo gebouwd is als de overige baanvakken. Deze „technische fout" heeft bij de plotseling optredende warmte het ongeluk doen ontstaan- De Ned. Spoorwegen zullen nu-het baanvak, dat over 250 m totaal aan flarden gere den is, zodanig herstellen, dat een her haling van een treinontsporing, zoals gis termiddag gebeurde, niet meer mogelijk zal zijn. Natuurlijk zo chauvinistisch is de Nederlandse aard nu eenmaal niet heb ben vooraanstaande politiefiguren wel eens het oog gewend naar het buitenland en waargenomen, hoe het politiecorps daflr steeds meer gemoderniseerd werd. Reeds voor de oorlog evenwel was met deze dienst een begin gemaakt, omdat men heel goed inzag, dat ook het poli tie-apparaat van de voortschrijdende technische ontwikkeling kon en moest profiteren. Er was in ons land nog te weinig on derlinge samenwerking tussen de ver schillende politie-corpora, terwijl van eenheid in materiaal, hetgeen bij het ver lenen van assistentie toch zo nuttig is, geen sprake was. Daardoor is een lichaam in het leven geroepen, dat naar middelen zocht om meer eenheid te brengen, zon der dat de autonomie van de verschillen de corpora in het gedrang kwam. Ten slotte gaat het hier om een algemeen belang, waarmee de gehele Ned. ge meenschap gemoeid is. Zoals straks zal blijken, heeft men het zelfs verder ge zocht en ook internationale contacten tot stand gebracht. v Jlet begin was de invoering van een uitgebreid telex-net, dat zijn centrale in Utrecht heeft en van waaruit een groot aantal plaatsen in ons land te bereiken is. Op deze wijze worden dagelijks poli- tie-berichten verspreid. Dit telex-net be stond gedeeltelijk reeds voor de oorlog. Van lieverlede zijn in overleg met de departementen van justitie en binnen landse zaken de aansluitingen uitgebreid. Daarnaast bestaat 'n radio-telegrafisch contact waarvoor een zender op het bui tengoed „Varenkamp" te Bilthoven werd opgericht, met vrijwel alle Europese lan den, zoals de bureaux van Scotland Yard, arijs, Brussel enz. Dit is het resultaat van een internationale politie-conferen- tie. Op bepaalde uren wordt in de ver schillende centra naar de Utrechtse uit zendingen geluisterd, doch het is ook mogelijk tussentijds een bepaald station op te roepen. Als meri denkt aan het steeds toenemende toerisme, is het grote belang van dit internationale contact wel zeer duidelijk. Ned. politie van auto-radio voorzien Het project, waarop wij in de aanhef van deze beschouwing duidden, houdt in, dat de Ned. politie van auto-radio wordt voorzien. Op de Jaarbeurs is zo pas nog gedemonstreerd met de „mobilofoon", de telefoon in de auto. waardoor het met behulp van radio mogelijk is al rijdende een,gesprek te voeren. Een half jaar te voren hadden wij reeds onze bevindingen verteld van een gesprek, dat wij op deze wijze met ons redactie-bureau in Rotter dam voerden. Het ligt nu in de bedoeling, dat elke plaats van betekenis een eigen radio-installatie voor telefonische verbin dingen met politie-auto's krijgt, omdat, zoals men weet, de gesprekken slechts binrn. een afstand van 20 a 30 K.M. mo gelijk zijn. Een stad wordt in bepaald? gedeelten verdeeld, die elk een auto krijgen, De alarm-commandant, bij wie alle berichten binnenkomen, beschikt over een zend-installatie en hij kan nu naar een bepaald punt, waar hulp nodig is,- een politie-auto, die op surveillance een zekere wijk doorkruist, dirigeren. Een plattegrond stelt hem in staat te overzien, welke auto hij het best kan oproepen, dgar hij het parcours van de Twintigjarigen zullen misschien de schouders ophalen, maar vijftigjarigen zullen waarschijnlijk de stelregel beamen, dat een mens alleen eigenlijk maar wei nig heeft in te brengen. Er kunnen zo veel obstakels tegen zitten, dat het uiter mate moeilijk is om telkens opnieuw pogingen tot overwinnen te ondernemen. Dan komt daar nog bij, dat we aan ons zelf genoeg hebbende, worden geïnvi teerd om gemeenschapswerk te verrich ten. Toch mogen deze reële feiten geenszins tot overigens wel eens begrijpelijk ontmoediging leiden." Men kent de op merking met het bekende afwijzende ge baar: „Laat maar praten, mij maken ze niets meer wijs". Een groep van dergelijke klanten vormt een groot gevaar. Met dergelijke opmer kingen en de permanente Waarheid-injec ties van „alles is fout" gaan we naar de kelder. Dat er heel wat te bereiken is heeit Italië in zijn verkiezingen bewezen. Niet individueel, maar collectief is het volk opgetrokken om voor de democratie, het Westen en tegen de dictatuur te getui gen. Het rode offensief is door nog een krachtiger en verbluffender zwart tegen offensief gekraakt. We behoeven ook hier niet bang te zijn, mits we ons gezamenlijk er voor zetten. Zulk een houding eist natuurlijk enkele voorwaarden. Nu troffen ons op één dag twee uitspra ken te beluisteren van personen die in het volle leven staan en op ervaring nog al kunnen bogen n.l. mevrouw Roosevelt en goüverneur Kasteel. Mevr. Roosevelt sprak in de Ridderzaal over vredeswerk, maar legde daarbij na druk op de eis, dat we naast kennis en ervaring ook geestelijke en morele kracht 'moeten bezitten. Gouverneur Kasteel geïnterviewd over de resultaten der Ronde-Tafelconferentie, verklaarde met andere woorden dezelfde sfelling: Om er te komen zijn goede w:l, wijs beleid en een goed humeur nodig. Ér wordt geklaagd over te weinig pro ductiviteit. Maar al zijn èr gemakzucht - gen, er wordt in vele bedrijven heel wat klaar gemaakt. Teveel echter missen we het goede humeur. Vele gezichteri zijn te strak. Help delven naar het goud der blijdschap. Open de blinden aan de zon- nekant. HENK VAN DER MAZE wagens steeds volgt. Het figuurtje van de bewuste auto op zijn kaart keert hij vervolgens om, zodat hij weet, dat deze in actie is. Het is dus niet meer nodig veel per soneel op het bureau in reserve te hou den. maar in de buurt, waar een onge val heeft plaats gevonden of om andere reden politie-hulp nodig is, zijn direct manschappen aanwezig. De romantiek van het fluitje, waarmee, als eertijds de jeugd van Hameln door de rattenvan ger, collega's door een politie-agent bij een verzameld werden, als hij het alleen niet af kon, gaat dus voorgoed tot het verleden behoren. Voor de rijkspolitiezijn eveneens ver- keersgroepen ingesteld, met een bewa kingsrayon zo groot als de provincie Utrecht. Op de grote wegen wil men flinke auto's in gebruik nemen, die met volledig materiaal voor „eerste hulp" zijn uitgerust en vermoedelijk ook van een brancard voorzien worden. Dit systeem van snel oproepen zal ook zeer geschikt zijn voor de „politie te water", in de volksmond bekend als ri vierpolitie. Normaal is een boot 8 uur op surveillance, maar thans wordt het mo gelijk ook tussentijds nadere orders te geven, wat nog al eens nodig is met het oog op ongevallen, zoals een val in het ruim, wat vaak voorkomt, of diefstallen op schepen, wat evenmin zeldzaam is. Alle auto's krijgen de beschikking over twee golf-lengten. Zodra een auto buiten zijn rayon komt, schakelt men over op een andere golflengte en ontstaat een intercommunaal contact. Naar wij vernemen, zal over een half jaar het eerste stadium van deze moder nisering van ons politie-apparaat bereikt zijn. Tenslotte willen wij nog wijzen op de bijzondere hulpverleningen van de „Technische verbindingsdienst politie", bij gebeurtenissen, die veel volk op de been brengen, zoals TT-races, interland wedstrijden e.d., waarbij rijks- en ge meentepolitie eendrachtig samenwerken en Utrecht materieel beschikbaar stelt. In één jaar tijds is 50 maal hiervan gepro fiteerd. Gisteren is een begin gemaakt met de export van 60.000 ton Ned. consumptie aardappelen uit de oude oogst 1947 naar de Britse en Amerikaanse bezettingszones in Duitsland. Zij zullen in dollars betaald worden. Op 8 Maart van het vorige jaar ver trokken zes coasters van 300 tot 400 ton in convooi naar Indpnesie, nl. de „Wuda de Bet" de „Bcdtie". de „Unitas de „Henk" en de „Erna". Ze hadden geen gemakkelijke reis, kregen m het Kanaal met storm te kampen en werden uit elkaar gejaagd, maar toch zijn alle be houden in Indonesië aangekomen. Daar kwamen ze onder beheer van de K.P.M. en' gingen de prauwen vervangen, die Soor de Japanezen waren gestolen of ver nield. Ze voeren diep het binnenland in, haalden de ingezamelde copra aan boord en transporteerden vervolgens de lading naar de grote oceahnschepen. Na een Jaar dienst is het contract, van het zestal om en inmiddels zijn ze, weer in convooi, van Batavia naar Rotterdam vertrokken, terwijl een andere coaster: de „Helvetia" zich bij hen heeft gevoegd. Eind Mei ,of begin Juni hoopt men in het vaderland terug te zijn. Hedenmorgen heeft mevr. Roosevelt haar tweedaags bezoek aan Nederland beëindigd. In gezelschap van Z. K. H. Prins Bern- hard is zij vanochtend om half tien met het eigen vliegtuig van Prins Bernhard van het vliegveld Soesterberg naar Enge lend vertrokken. Vandaar zal zij scheep gaan naar de Verenigde Staten. Na de ere-promotie verlaat M Roosevelt de Domkerk. Naast h< de rector magnificus prof. Bijls achter haar de promotor prof1 B rakel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1