HARDE KAMP in Palestina Grootscheeps Joods offensief tegen Jaffa Het Wit-Gele Kruis groeit Vier doden bij nachtelijk auto ongeluk Eerste Marshall-schip arriveert in Rotterdam REGERING komt over de brug Nog rode ONWEERSBUITJES in Italië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Arabische staten beramen reddingsplannen Eigen bureau Luxe-wagen te pletter gereden op trailer mm-. NDER DE LOUPE Met vuurwerk en vreugde begroet Weer twee eieren Krentenbrood is nu op komst Negen en negentig. „Yoienuam mag doorvaren Moties peuteren t Plan Marshall 70ste JAARGANG MAANDAG 26 APRÏL 1948 No. 20603 De strijd in Palestina is weer in alle heftigheid opgelaaid* Terwijl uit Jeruzalem gemeld wordt, dat manschappen van de Joodse strijdorganisatie „Haganah" een veldslag van 5 uur geleverd hebben om de Arabische wijk der stad in de nacht van Zaterdag op Zondag, wordt uit Tel Aviv gerapporteerd, dat de Joodse strijdorganisatie Jrgoen Zwai Leoemi" Zondag morgen een grootscheeps offensief is begonnen tegen de vrijwel geheel Arabische stad Jaffa. der prov. Zuid-HolIa,nd Uit het uitvoerig jaarverslag van de secretaris, de «eer j. G.'Nientied, bleek, dat de bond thans 52 afdelingen telt met in totaal 44.972 leden. Garen zonder punten GRATIE VERLEEND AMERIKA'S NIEUWE WAPENS Atoombom eerst op de vierde plaats ZONDER ZORGEN bonderd millioen voor de landbouw los en de zwarte reactie DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant- zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270: te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal f 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur. Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven egel. gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden L—Ieder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Inmiddels komen uit Bagdad berichten, dat een Irakse missie naar Amman, de hoofdstad van Transjordanië, is vertrokken om bespre kingen te voeren over „plannen voor onmiddellijke militaire acties tot redding van de Arabieren in Palestina". Later werd gemeld, dat Abdoel Illah, de regent van Irak, Zondag uit Amman naar Cairn is vertrokken, in gezelschap van zijn legerleiders, om aan koning Faroelc van Egypte aanbevelingen voor te leggen voor militaire hulpverlening voor Palestina. De gevechten, waarbij manschappen van de „Haganah" een aantal huizen in de Arabische wijk van Jeruzalem Sjeik Djarah na een veldslag van 5 uur in de lucht deden vliegen, begonnen na mid dernacht en de „Haganah" drong door tot aan de sterk verdedigde wijk Nasjasjibib. Na de huizen opgeblazen te hebben, trok zij zich terug. Tot dusverre worden geen verliezen aan mensenlevens gemeld. De aanval geschiedde met mortieren en ma chinegeweren. Voorts hebben de Joden Zondagochtend het Britse vliegveld Einshemer, in de buurt van Hadera bezet. Het offensief tegen Jaffa Aan het grote offensief der „Irgoen Zwai Leoemi" tegen Jaffa nam de „Ha ganah" geen deel, hoewel haar troepen langs de zigzag grenslijn tussen Jaffa en Tel Aviv stonden. Na een nacht van koortsachtige vooi- bereidingen werden ongeveer 3.000 man van de „Irgoen" in het veld gebracht. Volgens voorlopige berichten uit Joodse bron hebben de Joden het spoorwegsta tion bezet. De „Haganah" heeft, naar gemeld, een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat zij tevoren niel over het offensief was ingelicht. In de verklaring van de „Haganah" wordt verder gezegd, dat een groot aantal strijdkrachten van de „Irgoen" en de Stemgroep tót de actie overgin gen, na een ultimatum aan de stad Jaffa te hebben gezonden, waarin de capitulatie der stad werd geëist. Dit ultimatum werd niet beantwoord. De Arabieren, zo meldt A.F.P. ver der, hebben de wijk rond het veroverde station eveneens prijsgegeven. Ver scheidene Arabische stellingen van de wijk Mantsjein zijn door de Joden in genomen. Volgens het hoofdkwartier van de „Irgoen" Is het resultaat van de eerste krijgsverrichtingen bevredi gend geweest. Een grote menigte sloeg vanaf de bou- levard van de Joodse stad Tel Aviv Zon- dag door verrekijkers de evacuatie var. Arabieren uit Jaffa gade. In de haven van Jaffa scheepten zij zich in kleine vaartuigen in. De bewoners van Tel Aviv werden gewekt door zwaar mortiervuur een of twee km. ten Zuiden van de stad, toen de „Irgoen" het offensief inzette Naar officieel te Bagdad is medege deeld, is de pijpleiding van de Irakse Petroleummaatschappij tussen Kirkoek (Irak) en Haifa buiten bedrijf gesteld. sche liga. Aan de conferentie nemen deel: dé moefti van Jeruzalem, de Li banese en Syrische premiers, generaal Ismail Safwat, inspecteur-generaal van het „Arabische bevrijdingsleger", en ver tegenwoordigers van het Syrische en Li banese opperbevel, alsmede de Irakse stafchef. In Arabische .kringen te Cairo wordt er eveneens op gezinspeeld, dat de Arabische staten voorbereidingen tref fen om krachtige versterkingen In men sen en materiaal naar Palestina te zenden. Volgens een bericht zouden dit opgeleide vrijwilligers nit Irak en Syrië zijn, onder aanvoering van officieren van de geregelde legers van Irak en Syrië. Generaal Ismail Sawfat Pasja, com mandant van het .Arabisch bevrijdings leger", zei bij aankomst te Amman: „Het bevrijdingsleger in Palestina is niet stent genoeg om alleen tegen de Joodse strijd krachten te vechten. De tijd is de belang rijkste factor voor het op de been bren gen van een Arabische strijdmacht, die nodig is om Palestina te redden". Later werd bericht, dat de Arabische militaire en politieke leiders, die te Amman bijeengekomen zijn. volledige overeenstemming bereikt hebben ovci de samenwerking tussen de legers van de staten der Arabische Liga tér ver dediging van en het binnentrekken in Palestina, aldus wordt te Bagdad ver nomen. De plannen, die door koning Abdoellah van Transjordanië naar vo ren gebracht werden, werden volgens de berichten, onvoorwaardelijk goed gekeurd. Engeland verantwoordelijk gesteld Intussen meldt Reuter uit Damascus: Djamll Mardan Bey, premier en minis ter van buitenl. zaken van Syrië, heeft de Britse gezant te Damascus meege deeld, dat Engeland, naar zijn mening, de verantwoordelijkheid voor de aan-! van deze „ernstige beslissingen" op "de vallen op Palestijnse Arabieren moet hoogte worden gebracht dragen, daar Engeland nog steeds mau- daatmogendheid is. Als het de Pales tijnse burgers niet kan beschermen, moet het zijn mandaat thans neerleg gen en niet op 15 Mei. Inmiddels heeft het Britse leger de staat van beleg afgekondigd voor de Arabische wijk van Jeruzalem, welke door de Joden werd aangevallen, omdat door de gevechten, de Britse evacuatie route bedreigd werd. De strijdkrachten van de „Haganahdie in deze wijk voet hadden gekregen, zijn door de Britse troepen verdreven. Uit Tel Aviv wordt nog gemeld, dat de Britse troepen, die zich nog te Jaffa be vinden, mijnen hebben gelégd onder de voornaamste weg en in tanks door de straten patrouilleren. Brits mandaat vervroegd neergelegd Op grond van uit Palestina ontvangen berichten heeft de Britse regering beslo ten, haar mandaat in het heilige land op 5 Mei inplaats van op 15 Mei neer te leggen, zo meent de „Daily Mail" te weten. De V. N. zouden binnen enkele dagen Op een Zaterdagmiddag te Den Haag gehouden vergadering van de Zuid-Hol landse Bond van het Wit-Gele Kruis deelde de voorzitter, dr. R. Geerdes, mede, dat dit jaar drie nieuwe afdelingen zijn opgericht nl. Voorschoten, Rijpwete- ring en Vianen. Ook werd in het leven geroepen een Kraamcentrum voor Delft en omgeving. In September van het vorig jaar is de noodopleiding voor wijkverpleegsters be gonnen met 25 deelneemsters. Het Wit-Gele Kruis te Rotterdam heeft een uitbreiding ondergaan, doordat de kraamverzorging en de wijkverpleging onder het Wit-Gele Kruis zijn gebracht. In Zuid-Holland is in oprichting een Stichting voor Maatschappelijk Werk om de arbeid van verschillende verenigingen op dit gebied te combineren en te ver eenvoudigen. De reddingsplannender Arabische staten De Irakse missie, die naar Amman, de i hoofdstad van Transjordanië, is ver trokken om besprekingen to voeren ovei militaire en financiële hulp aan Palestina, staat onder leiding van de regent. Emir Abdoel IUah. Men zou plannen bespre ken voor een spoedig binnentrekken en bezetten van Palestina door geregelde troepen van de leden-staten der Arabi- In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks één uur heeft op de rijksweg AmersfoortAmsterdam bij Buss urn een verschrikkelijk auto-ongeluk het leven gekost aan vier personen. Twee echtparen uit Amsterdam, de heer en mevrouw v. E D. uit de Guido Gezellestraat en de heer en mevrouw H S. van de Jan van Goyenkade die per auto naar huis reden, zjjn de slacht offers Beiden laten vijf kinderen achter. Bij de v. d. Palmkazerne, juist 0p het grondgebied der gemeente Huizen, stond aan de rechterzijde van de weg een zwaar beladen trailer van een stoomboot maatschappij uit Amsterdam met ban- denpech. De bestuurder van de luxe wagen, die met grote snelheid reed, heett de trailer blijkbaar niet opgemerkt en ;S met volle vaart er tegen aan gebotst. Hy schoof als het ware onder de laadbak, waarbij de kap van de auto werd afgerukt en de auto zelf geheel vernield. De in zittenden waren alle vier op slag dooa Bfj het politie-onderzoek bleek, dat in de cabine van de trailer een 20-ja.ig meisje zat, dat kort voor het ongeluk was gepasseerd en toen aan de chau-feur had gevraagd te mogen liften. Zij wachtte nu op het herstel van de wagen. Zij ver* klaarde, dat zij de trailer door het helder brandende rode achterlicht had opge merkt Een verklaring, welke bevestigd werd door een ander automobilist, die RIDDERS IN DE ORDE VAN DE KOUSEBAND. Prinses Elisabeth van Engeland en haar gemnal de hertog Edinburgh op weg naar St. George's Chapel, waar zij als nieuwe leden werden bevestigd. korte tijd vóór het ongeluk ook op de trailer was gebotst Hij had op een af stand van circa 100 foeter het -ode ach terlicht eveneens opgemerkt, doch toen niet meer tijdig zijn wagen tot stilstand kunnen brengen, zodat ook hij op de trailer botste, zij het dan met minder ge weld. Zijn auto moest niettemin worden weggesleept. Of bij deze botsing het achterlicht onklaar is geraakt, is niet be kend, doch wel kan worden vastgesteld, dat de chauffeur van de vrachtwagen, welke behoorlijk rechts geparkeerd stond, ten deze geen schuld treft. Voor bovengenoemd meisje had het ge val een minder prettig gevolg. Het bleek nl., dat zij die avond uit het opvoedings gesticht te Zeist was ontvlucht. Thans bevindt zij zich weer onder veilige hoede. Bij de behandeling van de begroting stelde de afdeling Rijswijk voor de sala rissen van de districts-huisbezoeksters te verhogen. De voorzitter deeide mede, dat deze salarissen bij ministerieel besluit zijn vastgesteld. Het bestuur stelde voor aan deze huisbezoeksters een kledingtoe- lage te geven, waarmee de vergadering zich kon verenigen. al Het vijfde kraamcentrum werd te Noord wijk opgericht, waarvan het doel is in elk katholiek gezin katholieke kraam, hulp te brengen. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Daar de heer Nieotied op medisch ad vies de omvangrijke administratieve werkzaamheden aan het-secretariaat ver bonden met 1 Juli as 2aj neerleggen, werd besloten een provinciaal bureau op te richten met een gesalarieerde kracht en daaraan deze werkzaamheden op te dragen. De kosten daarvan zullen moeten worden gedekt door een verhoogde con tributie-afdracht Van de afdelingen van de Bond van 25 cent per lid per jaar. Voor 1948 zal deze verhoogde afdracht cel?t Per d bedragen. De afdelingen zullen m de gelegenheid worden gesteld zich vóór 15 Mei a.s. over deze finan_ ciele regeling uit te spreken. Tot slot hield dr. jos verbeeck uit St. Anthonius een lezing over praenatale zorg. o Tijdens de eerste etappe van de Ronde van Nederland op de Afsluitdijk. Eindeloze kilometers maalt de lange sliert renners onder zich weg. de bonnenlijst van deze week zal Voor twee eieren voor alle leef- worden bekend gemaakt. De zullen in het begin van de ^l hpvnnrr=ra° eVenwel niet. voldoen- 06 Zijn' z°dat de eieren pas worden Pmodc betrokken kunnen In de eerstvolgende weken worden u°°rtS lhedebn°fa-emkeryen Wet kleine hoeveelheden krenten en rozijnen be voorraad ter verwerking in het brood. Binnenkort zal dus het reeds aangekon digde krentenbrood verkrijgbaar zijn zii het dan in beperkte mate. Een bon voor 400 gram brood geeft recht op hef kopen van 400 gram krentenbrood. Prijs van gevitamineerde melk In verband met de tot nu toe gevraagde te hoge prijzen voor gevitamineerde melk zal de prijs voor deze melk nader wor den geregeld Op de naleving van de- wettelijk vastgestelde melkprijzen zal streng worden gelet. Onderstaande textielproducten worden voortaan gerangschikt onder de vrijge- stelde textielartikelen, welke dus zon- der punten kunnen worden gekocht. q. natuurzijden (inclusief chappe-zy- den), gemerceriseerd katoenen en kunst- zijden naaigaren (inclusief knoopsgaten- zijde) op rolletjes van ten hoogste vijftig meter, yzergaren op kaartjes van ten hoogste vijftig meter; b. rayon celvezel stopgaren op kaartjes van ten hoogste twintig meter: c. natuurzijden en gemerceriseerd ka toenen handwerkgaren in opmaak van ten hoogste zes gram; kunstzijden hand werkgaren in opmaak van ten hoogste vijf en twintig gram: angorawol op bolletjes van ten hoogste tien gram. Haast dag aan dag bevat de Staatscou rant een lijst van uitgesproken echtschei- gen. Een lijst, die in de verwording 'an deze na-oor)ogse tijd helaas steeds groeit. nc.yil'dag werd een record behaald: negentig huwelijken werden verktaTrri' w wettelijk ontbonden waren Z S;. Nege" 611 negentig mannen en evenveel vrouwen, die elk hun eigen weg weer gaan. s En de kinderenj Treurig Bij K. B is gratie verleend aan Springelkamp. tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het; bijzonder ge rechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is gewijzigd in een levenslange gevange nisstraf. De „Volendam", welke zoals wjj heb ben gemeld, btf Suez-Roads door de quarantaine-dienst was vastgehouden, is gisteren vrijgegeven, zodat het schip het Suezkaoaal mag passeren en de reis kan voortzetten. De quarantainemaatregel was door de autoriteiten genomen, omdat de sterfte- gevallen aan boord van het schip bij hen de vrees hadden doen ontstaan, dat hier mogelijk sprake was van cholera, een ziekte waarvan Egypte verleden jaar zo vreselijk te lijdei. had. Dokter Mohammed Nazif Bey, van de quarantaine-dienst, die het toezicht had op het onderzoek aan boord van de Vo lendam, had aan het Egyptische minis terie van gezondheid na het eerste, voor lopige onderzoek van passagiers en be manning reeds medegedeeld, dat dit ne gatief resultaat had opgeleverd. Alle passagiers zouden echter nog individueel worden onderzocht, meldde A.F.P. Ook dit tweede onderzoek is blijkbaar zo af doende negatief geweest, dat tot boven vermeld besluit, dat het schip mocht ioorvare.n, kon worden overgegaan. ..Amerika heeft drie wapens, die krach tiger zijn dan de atoombom", heeft vice- admiraal Ellis Zacharias verklaard, „nl. een bacteriologisch, een biologisch en een climatologisch wapen. De sovjet-unie weet, aldus de vice-admiraal, „dat wij deze drie wapens tijdens de oorlog heb ben ontwikkeld. Wat vernietigingskracht betreft, komt de atoombom eerst op de vierdé plaats". Begroet met vuurwerk, dat bii de sein post aan het begin der Noorderpier to Hoek van Holland werd afgestoken en een fantastisch effect veroorzaakte in het duister van de nacht, is om 4 uur de „Noordam" van de HollandAmeri ka Lijn de Nieuwe Waterweg binnen gekomen. Het schip is vervolgens door gestoomd naar Rotterdam, waar het ztt.'i gebruikelijke ligplaats aan de Wllhel- mtnaksde heeft ingenomen. Om elf uur 'ndiiiWAw-gcu. h«d groeting plaats. Een uitgelezen gezelschap was hier bij eengekomen, waaronder de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, dr. H. Ba- ruch, de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer, en de bur gemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. Minister Van den Brink heeft in een rede, zich richtend tot dr. Baruch, de grote vreugde geschetst, waarmee de Ned. bevolking de aankomst van de eer ste scheepslading in het kader van het Marshall-plan heeft verwacht, een vreug de Welke gepaard gaat met een diep ge voel van dankbaarheid jegens het Ameri kaanse volk, dat reeds zovele malen op voortreffelijke wijze blijk heeft gegeven van zijn warme vriendschap voor de door de oorlog geteisterde landen, een vriend schap die zich niet uit in woorden, maar in daadwerkelijke steun. Dat Rotterdam de eer geniet het eerste schip, dat in het kader van de steunver lening aan Europa naar Nederland werd gezonden, te mogen ontvangen, heeft bij kans een symbolische betekenis. Geen stad van Nederland werd zozeer door de gesel van de oorlog getroffen als deze haven stad. Hoe vele bewoners van Rotterdam hebben niet gewanhoopt aan een toekomst, waarin weer vrede en recht zouden heer sen. Thans echter wappert de vlag van dit schip in deze haven, als symbool van Amerikaanse vriendschap en steun, opdat zij, die met ongerustheid en bezorgdheid de loop der gebeurtenissen hebben gade geslagen, overtuigd zullen zijn van het feit, dat Nederland niet alleen staat in zijn strijd voor een algeheel herstel. De minister wees er vervolgens op hoe 't Ned. volk krachtig werkt aan zijn econo misch herstel en hoe thans met het in werkingtreden van het Europese herstel programma een nieuwe phase in de Ned. reconstructie is ingeluid. Ik weet, aldus mr. v. d. Brink, dat ik op de volledige steun van mijn landgenoten kan rekenen bij de tenuitvoerlegging van de taak, waarvoor wij thans staan. Wij zullen ons laten leiden door het trotse devies, dat in het wapen van Zeeland, de provin cie, waar eens de wieg stond van de voor vaderen van de onvergetelijke president Roosevelt, staat vermeld: „Luctor et Emergo". „ik worstel en kom boven". Rede van de Amerikaanse ambassadeur De Amerikaanse ambassadeur, vervol gens het woord nemende, verklaarde zeer getroffen te zqn door de dankbaai- heid van het Ned. volk. Ook wil zijn trots op het feit> óat de volhardende po rt: vi s hrot iji«A aivilh imji v hebben gemaakt deze grote haven van Rotterdam te heropenen en wederom het feit waar te maken, dat nergens in de wereld" een schip sneller en meer effi ciënt geladen of gelost kan worden dan hier. Wij in Amerika hebben nimmer een moment er aan getwijfeld, dat de Ne derlanders hun uiterste best zouden doen om als een der eerste naties hun vroegere economische welvaart te her winnen. De geschiedenis van een groot zeevarend volk wordt gekenschetst door het vertrekken en het aankomen van schepen, en daarom ben ik er zeker van dat de Nederlanders de aankomst van dit schip ook heden beschouwen als het begin van een nieuw en schitterend hoofdstuk in hun eigen geschiedenis en die van de wereld. De symboliek van de huidige gebeur tenis is veelvoudig. De lading bestaat uit tarwe, dat voornaamste graan var de westerse beschaving, dat diepzinnig- eenvoudig symbool van de identiteit der Europese en Amerikaanse cultuur. Ik wijs er ook met genoegen op, dat wii heden bijeen zijn op een goed Neder lands schip, welks trotse staat van dienst aan allen bekend is. en waarvan het weder zich voegen bij de koopvaardij vloot van dit land tekenend is voor het feit, dat de Ned. vlag wederom waait over een grote en nog steeds groeiende vloot, welke de wereldhandel dient. Spr zette vervolgens in het kort de bedoelingen van het Marshall-plan uiteen en besloot zijn rede als volgt: ..Van het jaar weer naar Zwitserland", lazen wij op een affiche, welke het recla- 1 mebord van een station siert en daar onder prijken mooie plekjes uit het land der bergen en* meren. Het is heel be grijpelijk, dat de Ned. Spoorwegen reclame maken voor het reizen. Iedereen moet leven en als men de lange lege treinen ziet rijden, dan begrijpt men. dat de reizigers ondanks alle comfort schaars blijven en het bestaan van het Spoor zorgelijk. Maar dat Minister Lieftinck daar nu geen stokje voor steekt. Of weet de ge wiekste schatkistbewaarder uit het kwaad van deze deviezen-uitvoer groter voor deel op een of andere manier te halen Enfin, een tijdelijke volksverhuizing '.nl het in elk geval niet worden. Iemand, die al eens aan het meer van Genève ver toefde en hoopt, er spoedig weer te gaan duiken, vertrouwde ons toe, dat de Rijks bemiddelaars echter eerst wat royaler over de brug zullen moeten komen om bet verschil tussen de kosten, aan zo'n reisje vertfmden en de toegestane grati ficatie te overbruggen. En die mijnheer, die het wapen kan, is helemaal niet een gewoon boekhoudertje van een klein zaakje: integendeel 1 Maar die „overbruggingssteun" zal wel moeten wachten op stroomversnelling van het economisch leven en dus zal de grote brug naar Zwitserland voorlopig niet ge slagen worden. Immers: geen geld, geen Zwitsers 1 Doch waarom zouden wij allemaal naar Bern, Genève enz. gaan. De Volkenbond heeft het er ook niet best gemaakt. Er zijn in Nederland nog zoveel mooie plekjes en er is nog zoveel zonneschijn. Wij hebben hier ook meren en bergen, bossen en hei en dank zij de gratificatie- 1948 behoeven wij ons niet tevreden te stellen met een bergje in de zandbak op de plaats. Wie zelfs niet naar het brons groen eikenhout kan, waarin het nachte gaaltje zingt, wel die blijve in onze pro vincie en ga bijv. naar Noordwijk. ook wel „Klein-Zwitserland" genoemd het geen niet wil zeggen, dat het daar het Zwitserland van de kleine man is Trouwens de duinen zijn overal groten deels veilig gegeven en in eigen om geving vindt de vacantie-ganger zoveel gelegenheid om op een prettige manier zijn geld kwijt te raken, dat men heus niet naar Zwitserland behoeft te gaan om zijn vacantie-toeslag op te maker,. Waarom zou men zich dan zorgen maken om een reis naar het land van Willem Teil te bekostigen, als men zon der zorgen zijn geld in eigen land kwijt kan? ANALYST. Ik weet, dat gij snel voorwaarts zult gaan, dat gij niet slechts een groot Ne derland zult herbouweq, doch in beteke nende mate zult bijdragen aan het eco nomisch herstel van uw naburen, de anderf landen van West-Europa. Nergens ter wereld kan men het motto: „Ik wor stel en kom boven" beter in practjjk ge nre /*bt zign dan ;n dit land, waar ik de eer heb door mijn regering ïh functie e zijn gesteld. De minister van buitenlandse zaken heeft hierna herinnerd aan de tjjd toen de aankomst van tarwe en andere voe dingsmiddelen met kreten van vreugde begroet werd door een uitgehongerde be volking. Nog generaties lang zal man in Nederland spreken over die gedenkwaar dige dag, toen, nadat men door de hon ger bijna tot wanhoop was gedreven, hei eerste voedsoi omlaag werd geworpen uit geallieerde vliegtuigen. Het was een moment van redding, dramatisch als geen in de geschiedenis. Thans zijn wij geen verhongerd volk. dat een schip met provisie komt lossen. Uitgehongerden zijn dankbaar voor voed sel, doch nauwelijks minder dankbaar zijn wij, in wier lege handen het gereedschap wordt gegeven voor het tot stand bren gen van onze eigen redding. Wij zijn vol verlangen de handel te herstellen, onze industrie op te bouwet, onze landbouw te ontwikkelen, teneinde een waardige rol te kunnen spelen bij de heropbouw van Europa. Terzelfder tijd, ondanks on* ongeduld om aan het werk te gaan, warm wij ons ervan bewust, dat onze middelen om in het buitenland de nodige machine rieën en voedingsmiddelen te verkrijgen, wegvloeiden. Thans kunnen wij, dank zij een ingenieus nieuw plan, waartoe het initiatief is genomen door Amerika* grote staatsman, George Marshall, aan het werk gaan. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer hebben de minister-pre sident en de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening een overzicht gegeven van de door de regering geno men besluiten met betrekking tot de prijzenpolitiek in de landbouw. Minder dan 1000 mensen hebben Zondag een meeting te Rome bijge woond, georganiseerd door het over wegend communistische nationale ver bond van Italiaanse partisanen. ter herdenking van de jaardag van de op stand van de partisanen tegen de Duitsers in Noord-Italië in 1945. Poli tieke waarnemers schrijven dc geringe opkomst toe e,an de tegenslag voor de communisten bjj de verkiezingen. In de buurt van Modena in Noord- Italië patrouilleerden Zondag pantser wagens van de politie. In de bergen zou zich een afdeling partisanen bevin den. Volgens een bericht uit Modena gingen de partisanen na de verkiezin gen naar de bergen, niet om zich te mobiliseren, docb om zicb te ontdoen van hun wapens. Ongewone bewegingen van gewapen de mannen worden gemeld uit de her- losse incidenten van aanvallen op mili taire depots worden geroeid, alsmede de ontdekking van geheime wapenop slagplaatsen en, enige ongeregeldheden. In strijd met de order van de regering waarbij openbare demonstraties verboden waren, hebben communisten voorts een besloten bijeenkomst op kasteel Sforzesco bij Milaan in een demonstratie doen ver keren, door, eenmaal binnen gekomen zijnde, rode doeken en vlaggen tevoor schijn te brengen. Anderen trokken hun ja: uit en onthulden aldus een rood vest of pullover Van het kasteel uit trokken geleidelijk >an groepen demonstranten naar het kathedraalplein van de stad Mi laan. Luigo Longo, na Togliatti leider van de communistische partij, sprak de vergade ring toe. Hij zeide, dat de partisanen nog steeds hun vrijheid hadden te verdedi gen en dat degenen, die de demonstratie verboden hadden de Milanese politie chef en de minister van binnenlandse zaken, Scelba degenen waren, die gen in de omstreken van Spezz&no en „steeds de partisanen hadc-en tegenge- GiuHa, let» ifton van de stad werkt". T>r algemene toestand blijft ordelid! Ook f ucio Parri. de eerste minister- in geheel Italië, ofschoon er nog steedspresident van Italië na de bevrijding den ondercommandant van de partisanen tij dens de oorlog, sprak de vergadering toe, „Ik behoor niet tot de communistische partij", aldus zeide hjj, „doch ik kan de kameraden, die tijdens de oorlog gevallen zjjn, niet vergetei Een plotseling losbrekend onweer, ver gezeld van een hevige regenbui, hielp de politie de menigte op het kathedraalplein te verspreiden. De Nenni-socialisten Intussen werd te Milaan ook een par- tijvergadering gehouden door de meer derheidssocialisten van Pietro Nenni, die zich krachtig verzetten tegen een voor stel tot het aangaan van een fusie met d" rechtse socialisten van Saragat. Men besloot een onafhankelijke poli tiek te voeren. Het plan-Marshall wordt goedgekeurd, zolang het niet wordt ge bruikt „om reactionnaire elementen te gen de arbeiders te steunen". De vergadering wilde de vakvereni gingen als een zuiver econ. -.ische orga nisatie zien om de beroepsbelangen van de arbeiders te beschermen. Zij mogen echter niet worden gebruikt als een re- volutionnair wapen voor politieke doel einden. De vergadering besloot, da. de partij b(1 de jongste verkiezingen heeft ge faald. omdat het program onvoldoende was. De partijleiders Nenni, Basso en Cacriatora werden in zolke termen get-ntiseerd. dat sommige waarnemers geloven, dat zij zullen moeten aftreden. Uitgangspunt van de regering waren de moties-Groen en Vondeling. Op uitnodi ging van de regering heeft de Stichting voor de landbouw haar zienswijze ge geven. Deze achtte in het bijzonder nodig verhoging van de melkprijs, een verho ging voor verschillende akkerbouwpro ducten en vergoeding voor groenten, die 50 of 70 pet. van de kostprijs niet op brachten. Zü achtte nabetaling nodig voor melk, geleverd van April 1947 tot November 1947 en een nabetaling voor de groente, die in 1947 niet 50 resp. 70 procent van de kostprijs had opgebracn: Overleg van de regering met de ge organiseerde boeren- en tuindersstar d heeft er toe geleid, dat de prijzen van enkele akkerbouwproducten zijn gewij zigd en dat de regering bereid is toe slagen te geven: voor het oogstjaar 1947/48 aan de klei nere bedrijven op alle gronden, behalve zeeklei en aan de bedrijven op zand gronden voor een totaal bedrag van ƒ40.000.000; voor de melk geleverd in de periode van April 1947 tot November 1947, voor een totaal bedrag van ƒ17.000.000: voor de melk, geleverd van de lich tere gronden in de period? van Novem ber 1947 tot November 1948, voor sen totaal bedrag van 18.000.000; voor de melk voor consumptie, ge leverd uit het z.g. westelijk consumptie- melkgebied, van ongeveer 0.5 cent per kilogram; voor het oogstjaar 1948/49 aan de be drijven op zandgronden voor een totaal bedrag van 11.000.000. Uiteraard zal tot uitvoering van boven staande maatregelen pas worden over gegaan. wanneer de Staten-Generaal de middelen daartoe zullen hebben gevo teerd. Desbetreffende voorstellen van wet kunnen eerlang tegemoet worden gezien Na een vlucht van 9 uren over de Oceaan, is Zondagmiddag de tweede D.C. 6 op Schiphol aangekomen O In Zeeland heeft de prtisbeheersing een groot aantal gevallen ontdekt, dat landbouwers te hoge pacht moesten betalen. In Zeeuwsch-Vlaanderen loopt dit zelfs in de tienduizenden: op Wal cheren zou er een notaris 'n zijn be trokken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1