Politie bracht kopgroep dwaalspoor Tweede etappe bracht emoties op een m De twee Haarlemse lijden Heerenveen nederlaag wint van P. S. V. iNederlands hockey-elftal wint van Frankrijk - ploegen Historische Beker-eindstrijd in Engeland Manchester United haalt twee maal achterstand in en wint! WeeiT^Tcht] r EXCELSIOR MOET DEGRADEREN van J MAANDAG 26 APRIL ÏM8 PAGINA 2 ENSCHEDE, Zondagavond. Twee dagen draait nu de Ronde van Nederland. De groen-witte, grijs-marine, blauw-gele en wit-rode truien van de renners, omi het maar bij d^eze kleuren te laten, geven onze buitenwegen een nog niet gekend aanzien. Twee dagen nu peddelen meer dan honderd renners onze wegen af; kilometer na kilometer wordt er gejakkerd en gejaagd, dorpen en steden rollen onder hun warmgelopen wielen door. Zij kennen maar één doel deze kerels, één doel dat snel is gezegd maar zo ontzaglijk moeilijk is te verwezenlijken, namelijk als eerste aankomen aan de finish. Twee étappes zijn er nu achter de rug. De kop van de zeventien honderd te trappen kilometers is er afgebeten en nu komt het er op aan vol te houden en speciaal de op de derde dag sorxts opstekende neiging om het bijltje er maar bij neer te leggen, de kop in te drukken. onze speciale verslaggever LEO PAGANO LAND iLila '5Üm B.V.Y. WON VERDIEND VAN E.D.O. K PRODUCTIEVER AANVAL GAF DE BESLISSING I: HMH SPANNENDE STRIJD VAN HEERENVEEN EN P.S.V. KAMPIOENSCOMPETITIE 5 K 5 4-0 ACHTERSTAND VOOR HAARLEM TE GROOT EN VLISSINGEN DITO TT)d'Mrn%oeVtadnadarggaJat 1 - arm Droosi weer Vooren leidt in algemeen klassement Het is niet tegengevallen deze beide dagen. De medewerking van de autori teiten. onmisbaar bij zulk een organisa tie liet tot nog toe niets te wensen over en'de publieke belangstelling, speciaal op de Zondagmiddag was enorm. De ren ners waren tevreden over de voor hen getroffen regelingen. Deze» twee eerste dagen van onze pas geboren Ronde van Nederland zouden een klinkend succes geworden zijn, indien een politieman Zondagmiddag ter hoogte van Heten, on der de gemeente Holten, het leidend pe loton niet op het verkeerde pad had ge stuurd, uit welke fatale vergissing vete en op dit ogenblik nog niet te overziene gevolgen kunnen voortvloeien,. Dit inci dent is ten zeerste te betreuren, te meer omdat het reglement voor fouten van deze aard géén voorzieningen heeft ge troffen. Het volgen van de juiste étappe in een route is blijkbaar zó vanzelfspre kend, dat de U.C.I. daarvoor geen regle ment heeft opgesteld. Volgens het regle ment is die renner winnaar, die, na het vereiste aantal kilometers afgelegd te hebben, als eerste de eindstreep passeert. Zes renners zijn de dupe geworden van een onvergeeflijke fout, die veroorzaakt werd doordat een politieman de jeep, die aan de kop van het leidende peloton reed, de verkeerde weg opstuurde. Uitlooppoging had succes Het was al dadelijk gaan spannen na het vertrek van Groningen. Nauwelijks waren er tien kilometers gereden, nadat de voorzitter van het N.O.C., overste Pahud de Mortanges aldaar het startsein had gegeven, of een groepje van drie renners, bestaande uit de Luxemburger Goldschmidt, de Italiaan Montuori en onze landgenoot Hopstake maakte zich los en een spoedig geslaagde uitlooppoging werd ondernomen. Kort voor Assen voegden zich nog drie renners bij dit ploegje, na melijk de Zwitsers Weileman en Tarchini en onze landgenoot Vooren. Bij Zwolle had dit dappere zestal reeds een voor sprong van 1 min. 20 sec., welke voor sprong steeg tot 2 minuten. Wij reden met onze wagen naast de renners en vermoedden niets van hetgeen j boven hun en onze hoofden hing. Wij i volgden hen gedwee zij het dan ook met een gangetje van 60 K.M. Deze groep werd voorafgegaan door de politiejeep. Plotseling was het gebeurd. Wat, dat ont dekten we pas later. We hadden geen verbinding meer met de renners achter I ons en in ons optimisme over de pres- j taties van deze renners, vermoedden wij, dat de kopgroep steeds meer uitliep. Er werd stevig aan getrokken, om beurten I namen de renners de kop. Weileman zakte toen langzaam maar zeker af, maar j de Nederlandse favoriet Arie Vooren, die j Zaterdag te Groningen op de vierde plaats eindigde, bleef uitstekend volgen en, overtuigd van zijn sprintcapaciteiten, za gen we de Beverwijker in onze verbeel ding reeds als eerste in Enschedé over de eindstreep gaan. Wat was er dan gebeurd? Ongeveer 40 K.M. voor Enschedé kwamen we plotseling weer op de grote weg ge draald. En men zal zich kunnen inden ken, wat de renners van de kopgroep moeten gevoeld hebben toen, juist op het moment dat zij die weg opkwamen, de laatste renner van het grote peloton passeerde, gevolgd door de hulpauto, die de stoet afsloot. Dit dappere zestal, dat met stelligheid meende de winnaar in zijn gelederen te hebben, was volko men misleid en ter hoogte van Holten op een dwaalspoor gebracht, waardoor zij een achterstand kregen te incasseren van 15 minuten. Niet Vooren, noch Tarchini of Goldschmidt ging als eerste door de finish in het Van Heekpark te Enschedé, maar Wim de Ruiter van de Zuid-Hollandse ploeg. De eerste dag was het nogal een Bel gische aangelegenheid geweest. De Belg v d. Meerschaut won de étappe Amster- daro-Groningen: hij zit in de Belgische B-ploeg en deze ploeg leidde ook als eer ste in het algemeen klassement. Doch op de tweede dag was deze Belgische hege monie volkomen verdwenen. gepasseerd en hij had dus recht op de premie en de bonificatie in zijn tijd, die voor de eerstaankomende op 1 minuut gesteld is en voor de tweede (dit waren de andere tien) op een halve minuut. Maar wat moest er gedaan worden met die rampzalige renners, die zelfs op een gegeven ogenblik enkele minuten voor sprong hadden, welke buiten hun schuld werd omgezet in een achterstand van 15 minuten? Lang en breed heeft de jury hierover Zondagavond gediscussieerd met als resultaat, dat de zes „verdwaalden" dezelfde tijd konden noteren als de eerst aankomende groep van 11 renners. De bonificatie van een halve minuut zou ech ter voor hen niet gelden. Maandag geen oranjetrui De Belgen waren het echter met deze oplossing, hoe reëel deze ook scheen, niet tevreden. Want zij realiseerden zich dat, indien onze landgenoot Vooren dezelfde tijd zou mogen noteren als de winnaar van de tweede étappe, hij, mede door zijn vierde plaats in de eerste étappe, de leider zou worden in het algemeen klas sement en dus ook drager van de oranie- trui. Ook hiervoor wist de jury echter een oplossing te vinden: Vooren wordt wel leider in het algemeen klassement, maar Maandag, dus tijdens de derde étappe, zal niemand de oranjetrui dragen. We geloven wel dat de jury met dit Salo- mons-oordeel de klippen heeft omzeild en de ingewikkelde situatie zo goed moge lijk heeft opgelost. Het tempo was Zondag, mede door de gunstige wind veel hoger dan Zaterdag. door Kwamen Zaterdag de eerste serieuze uit looppogingen pas op Friese bodem, dat wil zeggen na ruim 100 kilometer, Zon dag trapte het „gedupeerde" groepje zich al onmiddellijk bij het begin van de étap pe los. De stugge tegenwind van Zater dag was nu een bondgenoot geworden. Uitvallers Zondagmorgen verschenen reeds drie renners minder aan de start dan Zaterdag. De Noord-Hollandse ploeg werd gevoelig getroffen door het uitvallen van Lakeman en De Hoog. Bij een valpartij werden bei den gewond en zij moesten in een zieken huis worden verbonden. Zaterdagavond kwamen zij nog te Groningen aan, waar heen zij per auto gebracht warefi. Zon dagochtend konden zij evenwel niet starten, omdat het reglement zegt, dat slechts die renners aan de start mogen verschijnen, die de voorgaande étappe hebben beëindigd door fietsend of lopend met de fiets aan de hand de finish te pas seren. Een tegenvaller voor deze ploeg en nog meer voor de beide renners, te meer omdat men vooral van De Hoog grote verwachtingen had. Winnaars en tijden De uitslagen van de eerste étappe Zaan damGroningen luiden: 1 Van den Meer schaut 6 uur 10 min. 30 sec. (België B); 2 Lesage (België); 3 Delacotte (Frankrijk); 4 Vooren (Nederland); 5 De Vries (Zuid- Holland); 6 Poels (België B); 7 Rogiers (België A); 8 Van Mirlo (België B); 9 Malfait (Frankrijk); 10 Bijl (Zuid-Hol land). Dit is de groep van tien renners, waar bij v. d. Meerschaut de sprint won. De andere renners kwamen in grote en kleine groepen met tijdverschil na de kopgroep. De uitslag van de tweede étappe Gro ningen—Enschedé over een afstand van 173 K.M. luidt: 1 De Ruiter 4 uur 9 min. 52 sec.; 2 Croci-Torti (Italië) zelfde tijd; 3 Van Beek 4 uur 9 min. 57 sec.; 4 Sjefke Janssen zelfde tijd; 5 Van Gelderen 4 uur 10 min. 6 sec., 6 Reuter, zelfde tijd; 7 Piet de Vries 4 uur 10 min. 9 sec.; 8 Harm Smits, zelfde tijd! 9 Van Mirlo (België) 4 uur 10 min. 15 sec.; 10 Pepels 4 uur 10 min. 20 sec.; 11 Bakker (Zaanstreek- ploeg) 4 uur 10 min. 29 sec.; 12 Delacotte (Frankrijk) 4 uur 12 min. 24 sec.; 13 De Korver, zelfde tijd; 14 Lauwers (België) zelfde tijd. Het algemeen klassement na twee étap pes is: 1 Vooren 10.19.50; 2 Piet de Vries 10.20.07; 3 Van Mirlo (België) 10.20.13; 4 Tarchini (Zwitserland) 10.20.36; 5 Harm Smits 10.20.47; 6 Bakker 10.21.07; 7 W. de Ruiter 10.21.23; 8 Delacotte (Frankrijk) 10.22.22; 9 Goldschmitt (Luxemburg) 10.22.23; 10 Van de Meerschaut (België) 10.22.33; 11 Lauwers (België) 10.23.02; 12 G. Weileman (Zwitserland) 10.23.24; 13 Lorenzetti (Italië) 10.23.26; 14 Janssen 10.23.29; 15 Poels (België) 10.23.33; 16 Rogiers (België) 10.23.40. Het ploegen-klassement is thans als volgt: 1 Zaanstreek 31.04.58; 2 Zuid-Hol land 31.05.43; 3 België B 31.05.48; 4 België A 31.12.02; 5 Zwitserland 31.12.14; 6 Noord- Holland 31.12.39; 7 Limburg 31.16.00; 8 Frankrijk 31.19.17; 9 Italië 31.19.47; 10 Noord-Brabant B 31.20.47; 11 Luxemburg 31.26.20; 12 Noord-Brabant A 31.30.30; 13 Spanje 31.51.48. Hoe laat passeert men Dinsdag De vermoedelijke tijden van doorkomst in de vierde étappe van Dinsdag zijn: Nijmegen 12 uur, Grave 12.24, Gemert 13.03, Deurne 13.42, Venray 13.59, Venlo 14.45, Roermond 14.57, Sittard 16.04, Heerlen 16.19, Valkenburg 17.32, Maas tricht 17.40. 4e ETAPPE NIJMEGEN-MAASTRICHT 27 APR Nijmegen Sforl 27 Apr 10.30 GELDERlË™^^ NOORD- NOORD Vegh«mJ5U. Venroy12.57».| (trio Gemert) Helmond 12,1 AuJ Horst 13.17v Deurne BRABANT Venló 13.39 u De cijfers bii de Dloatsna men geven de aankomst tijden oon LIMBURG Roermond W.Htt BELGIE Susteren 14.46U. Schocsbcrg|5 39 iftard Nieuwenhoaen Maastricht 16.41U. 28 Apr. Rust Heerlen Waubach Valkenburgr "116.22 u. Eijgelshoven ;Kerkrade 1S.S2u fllciiPfheid.15.S4M.T~ Srmpelveld 16.Q4ll.j |(julpcn16.14u.| 4c ETAPPE 215 km. IN 6U.1I MIN ICaRTO-48341 In de tweede helft van de kampioenswedstrijd HaarlemGo Ahead, toen de Deventenaren een 40 voorsprong hadden, maakte Roozen het eerste tegenpunt der roodbroeken. Al in de eerste minuten bleek, dat de thuisclub de beste papieren in handen had en ze demonstreerde een geducht overwicht op de bezoekers doch het duurde lang eer ze haar superioriteit op concrete wijze tot uitdrukking kon bren gen. Toen echter de Bossche aanvoerder Van Beek in de 17e min. der tweede helft de bal voor de voeten van middenvoor v. d. Langenberg legde en deze slechts een laatste stootje behoefde te geven om Wille te passeren, was het voor ieder duidelijk, dat B.V.V. deze wedstrijd zou winnen. Immers, de Bossche achterhoede met stopperspil Krijgh aan het hoofd speelde zo zeker dat de toch al niet bijster sterke Haarlemse voorhoede wei- Jury in nood De jury zat te Enschedé letterlijk met de handen in het haar. Het reglement bracht geen oplossing; er moest dus op billijke wijze raad geschaft worden in deze affaire. Zij kon de eerstaankomenden te Enschedé die in een groep van elf renners kwamen binnenstormen met onze landgenoot de Ruiter aan de kop, natuur lijk niet diskwalificeren. Reglementair was de Ruiter als eerste de eindstreep Roepie Kruize, de Faas Wilkes van het Nederlandse hockey-elftal, scoort het. derde doelpunt. Schitterend weer, een voor hockey talrijk publiek, een prachtig veld in een kostelijke omgeving en een Neder lands succes dat klonk ais een klok. Namelijk een overwinning met 52 over Frankrijk. En toch zijn we niet ten volle voldaan ontwaardden we tekortkomingen in het Nederlandse spel, welke door een juis tere tactische instelling en mogelijk een paar correcties in de samenstelling van de ploeg zeer wel te vermijden zijn en die per se vermeden'móéten worden, wil len de Nederlandse hockeyers ook tegen sterkere tegenstanders (de Indiërs, Enge land straks het succes behalen dat ons geenszins onmogelijk lijkt. In elk geval moge voorop gesteld worden, dat de Fransen'prachtig partij gaven en wat be treft de kwaliteit van het veldspel niet zulk een zware nederlaag verdienden. De Nederlandse aanval was tenslotte produc tiever en de doelpunten beslissen. En in het maken van doelpunten is Nederland opnieuw superieur geweest, de cijfers spreken hier een duidelijke taal. Maar vooral vóór de rust speelde Ne derland niet agressief genoeg, het dekken was onvoldoende, men nam te veel een afwachtende houding aan, dat was niet het „feu sacré", waarmee men alles be reikt wat bij de uitstekende hoedanig heid van de ploeg mogelijk is. Van de drie tot dusverre gespeelde en glad ge wonnen wedstrijden was dit dan ook gedecideerd de minste en eigenlijk eerst op het laatst kwam de ploeg werkelijk los en werd een dubieuse 32 omgezet in een 52 zege. Daarmee mogen we te vreden zijn doch, wat het spel betreft, niet voldaan. Voor rust was het een snelle enerve rende strijd, gelijk opgaand vol spannen de momenten. Toch was oranje méér en gevaarlijker in de aanval. Na 20 minuten lukte eindelijk uit een voorzet van Van Heel een goede combinatie; via Bolsius en Kruize belandde de bal bij Esser, die Lemaire van (flcfJt bij kansloos passeerde. Geen minuut later wist Kruize met een werkelijk kostelijke solo-actie door de Franse defensie heen te manoeuvreren, daarop ditmaal niet met een schot, doch met een zacht rollertje buiten Lemaire's bereik scorende. Maar geen moment ver slapten de Fransen en na een scrimmage wist Thieffry van twee meter afstand met een uit de lucht opgevangen bal ineens tegen te scoren. Rust 21. Na rust ging het nog hard tegen hard totdat de grote figuur in de Nederlandse ploeg, Kruize, na tien minuten onweer staanbaar doordrong en zijn soloren met 'n onhoudbaar schot besloot (3 1). Maar nog gaven de Fransen zich niet gewon nen en profiterend van een aarzeling van De Looper, wist midvoor Lacroix met een brillant doelpunt de stand op 32 te brengen. Er dreigde weer even gevaar. Dat prik kelde de Nederlanders. Het tempo werd verhoogd, de combinatie werd geraffi neerder en nu werd de oranje-ploeg in derdaad superieur. Ettelijke kansen wer den door Bolsius en Bromberg nog gemist doch tenslotte wist Bromberg na fiaai aangeven van Kruize toch met een wer kelijk unieke prestatie de stand op 4—2 te brengen. En na een algemeen opbren- gen en een doortastend ingrijpen van Kruize kon Bolsius de eindstand tot 5 2 opvoeren. Drijver, Langhout en bovenal Kruize warén de uitblinkers in de oranje-ploeg. We prijzen bij de gasten de grote stick vastheid van vrijwel alle spelers, het tactisch opbouwen der aanvallen van aanvoerder Vandame en de energie van allen, waardoor zij een uitstekende in druk achterlieten. nig gevaar kon opleveren. Voor de rust, die met een dubbelblanke stand inging en gedurende welke tijd de bezoekers de sterke, van doel tot doel staande wind in hun voordeel hadden gehad, wisten zij daarvan geen gebruik te maken: al leen de vele hoekschoppen leverden ge vaar op voor de thuisclub, doch behou dens bij een enkele gelegenheid toen de bal via het hoofd van Spek tegen de paal ging, had doelman Saris niet veel moeilijk werk te verrichten. In de twee de helft toen de thuisclub de wind mee had. werd aanval op aanval op de E.D.O. veste ondernomen en nadat v. d. Langen berg eenmaal de score had geopend, wam de Bossche aanval, waarin Domhuij- zen de grote man was, eerst goed op dreef. En nog geen 5 min. later vergroot te v. d. Dungen met een onhoudbaai schot de voorsprong. E. D. O. trachtte toen het spel te verplaatsen en Schijve- naar ging mee naar voren, doch de Bos schenaren wisten van geen wijken. De stemming in het veld werd er niet beter op en verschillende vrije trappen waren het gevolg. De Haarlemmers zetten alles op alles om de achterstand in te lopen, doch toen v. d. Dungen 9 min. voor het einde Wille, opnieuw het nakijken gaf, speelde E.D.O. een verloren partij. Een maal dachten we Van Overbeek de score nog te zien verhogen doch zijn schot ging juist over de lat, zodat deze span nende doch technisch niet hoogstaande wedstrijd met een verdiende zege voor de thuisclub eindigde. De uitslagen van gisteren zijn: B.V.V.—E.D.O3— Haarlem—Go Ahead 3—4 Heerenveen—P.S.V53 De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. pnt. doelp. B. V. V. 3 2 1 5 4—0 Heerenveen 4 2 1 1 5 42—9 Go Ahead 4 2 1 1 5 7—6 E D. O. 3 1 1 1 3 4—6 P. S. V. 4 1 3 2 7—10 Haarlem 4 1 3 2 6—9 O W O r. -1 to O B" a O 3 Haarlem 1-2 3-4 E. D. O. 2-2 Go Ahead 1-2 0-0 B. V. V. 3-0 1-0 Heerenveen 1.-2 5-3 P. S. V. 2-0 24 thans hadden de Friezen de wind als steun of zij maakten reeds gelijk. Van zeker 30 meter afstand schoot Ploegh tegen de onderkant van de deklat, de bal sprong terug en de toegeschoten Abe Lenstra zorgde voor de rest. Nu volgde een periode waarin de Friezen voortdu rend en op hoogst gevaarlijke wijze voor de gasten aan het woord waren. Er was een kwartier gespeeld toen Abe Lenstra een vrije trap kreeg te nemen, waaruit hij de bal met een boog in de doelmonö plaatste; hier zorgde Hofma voor de rest (4—3). Hadden de P. S. V.-ers eerder reeds hun ongenoegen over de leiding Spanning, vijf doelpunten en snel voet I van scheidsrechter Slingenberg te ken- bal kenmerkte de eerste helft van de nen gegeven, thans protesteerden zij hef- wedstrijd HeerenveenP.S.V., die met een 32 voorsprong voor de Zuidelij ken werd afgesloten. Afgemeten naar de krachtsverhouding in het veld was deze voorsprong voor P.S.V. zeker verdiend. Doch men mocht daarbij niet uit het oog verliezen, dat de thuisclub er de y°or keur aan had gegeven tegen de straffe wind in te beginnen. Tegelijkertijd eFen- wel pakten de Friezen de zaken energiek aan en reeds in de eerste minuten joeg Abe Lenstra de bal tegen de paal, ving hem daarna zelf op en liet Steiger voor de eerste maal vissen. Pittige aanvallen van P. S. V. met schoten van grote af stand met de wind mee kenmerkten de volgende periode en spoedig ontstond toen de gelijkmaker. Beyen, de invaller voor Bakers Op de rechtsbuitenplaats, gaf goed voor en Kruizinga kopte langs keeper Veenstra. De Zuidelijken bleven aan bod en op het ogenblik dat een boog- bal juist over Jan Lenstra's hoofd heen sprong, schoot de pittige Mulders, de beste man in P. S. V.'s voorhoede, naar binnen en met een welgemikt schot had P. S. V. de leiding. Onmiddellijk na deze treffer een doelpunt aan de andere kant; een scherpe voorzet van Molenaar werd ineens door Hofma op het hoofd geno men en langs de duikende Steiger vloog het leer in de touwen (22). Het blee. ten opwindende wedstrijd, snel, maar met P. S. V. toch herhaaldelijk iets in de meerderheid. Deze ploeg was het ook, die na een half uur door Beyen nog maals de leiding nam met een schot dat Veenstra zeker had kunnen keren, uc rust kwam met een 32 voorsprong voor de gasten. Nauwelijks was hervat tig en onder aanvoering van captain Scholtens gingen zij zelfs het veld ver laten. Eindhovense officials kwamen evenwel tussen beide en na enkele mi nuten werd het spel hervat. Eerst volgde een periode van rommelig en kleurloos spel, maar toen herstelden de P.S.V.-ers zich en er werd door hen een offensief ontketend, dat de aanhangers van de Noorderlingen het hart in de keel deed 5» voor~ te kort was. opgezette aanvallen der Zuidelijken, die de gelijkmaker in de weg stond. En toen Heerenveen na taai verdedigen haar voorsprong in de laatste minuten door Hofma nog kon uitbreiden (53), was het pleit volkomen beslecht en had Hee renveen een zware, maar zeker niet on verdiende overwinning op P. S. V. be haald. Het heeft er in het begin niet naar uitgezien dat Go Ahead met de punten huiswaarts zou keren want in de eerste minuten was Haarlem onbetwist de sterkste ploeg en kwam het Deventer doel herhaaldelijk onder druk. Ook in de tweede helft was het Haarlem dat de toon aangaf en zelfs drie doelpunten wist te scoren. En toch wonnen de Ooste lijke kampioenen. Het tweede kwartier is Haarlem echter noodlottig geworden want op dat moment stortte de Haarlem se defensie ineen. Het begon al met het eerste doelpunt van Kolkman die de te laat uitlopende Kluit met een kopbal passeerde Deze 10 voorsprong gaf Go Ahead het nodige zelfvertrouwen. Haes schaduwde Kick Smit volkomen en ook Roozen had vrijwel de gehele wedstrijd gezelschap. De Haarlem-aanval kwam dan ook na het Deventer doelpunt niet tot grootse prestaties en terwijl aan de andere kant de Haarlemse achterhoede talrijke fouten maakte, ontwikkelde de Go Ahead-voorhoede, met Kerkdijk en Kolkman als de gevaarlijke mannen, hierna een spelletje, weliswaar technisch niet van grootse allure, maar degelijk en productief. Middenvoor Kerkdijk was Visser herhaaldelijk te snel af en met drie doelpunten presenteerde hij nog voor de rust wel een zeer hoge rekening. Toen kon de 40 achterstand Haarlem in de tweede helft niet ontmoedigen. Vooral niet toen na 7 min. Roozen op fraaie wijze een voorzet van Groeneveld keurig langs doelman Brand kopte en van dat moment af was er slechts één elftal dat voetbalde. En dat was Haarlem. Maar Go Ahead verdedigde stug, riep arre- hulpkrachten op om de kostbare voor sprong te behouden maar de zege kwam in gevaar toen Groeneveld met een ver schot van de vleugel succes had en de stand 2—4 alle mogelijkheden in zich verborgen hield. Haarlem rook de kans, speelde dan ook volkomen op de aanval maar in diverse hachelijke si tuaties bleek de voorhoede niet over de gewenste eindstoot te beschikken. Bo vendien miste Laan nog een fraaie kans toen Roozen na prachtig spel het leder vlak voor de doelmond plaatste maar z'n clubgenoot lelijk naast kopte. Het derde doelpunt, dat tenslotte door Kick Smit werd gescoord, kon de zege niet meer in gevaar brengen omdat de tijd daar- Zowel R.F.C. als U.V.V. hebben haar kans op een plaats in de eerste klasse van District II met grote hardnekkigheid verdedigd, en het gevolg is dat zij samen in de kaart van K.F.C. hebben gespeeld. Immers, door het 00 gelijke spel dat de Utrechtenaren en de Rotterdammers in de Domstad bevochten, stelden zij de Ro gers in staat om een theoretische voor sprong te nemen, een voorsprong die wel licht in de praktijk van beslissend belang kan zijn. Als overigens R.F.C. haar kans verspeelt, zal dat hoofdzakelijk aan haar schotloze voorhoede te wijten zijn. K. F. C. R. F. C. U. V. V. 2 1 3 1 3 1 1 1 2 1 3 4—0 1—4 0—1 (Van onze speciale verslaggever). O, wat een Final Wij zagen er nooit zo één illèn er waarschijnlijk nimmer meer zo één toe een achterstand wisten in te halen om met een voorsprong te eindigen. Dit moge in een gewone wedstrijd al een prestatie wezen, maar in een schouwen. Deze Final had nu letterlijk alles: 1. goeu Cup-Final geldt als norm, dat voetbal; 2. een uitermate spannend verloop; 3. zes doel- de club, die de leiding neemt, punten; 4. fair spel. Mijn liefjes, wat willen jullie nog meer? En dat allemaal voor de luttele somma van twee witte of (desnoods) twintig zwarte Ponden, waarvoor bovendien een levensgroot orkest een stel nummers wegblies, terwijl men voor hetzelfde geld de zon kon zien schijnen en ook nog de hele koninklijke familie ten tonele verscheen. Volmaakter kon het niet en Shinwell scoorde van af de witte stip (1-0). Alsof er geen kou aan de lucht was, speelde de United zelfverzekerd verder en toen bij een misverstand tus sen de Blackpoolspil HayTa[_ en zijn keeper, Rowle/np„ 20ai iviof Hp bal voor open goai De Engelse Cup-final in Wembley tussen Manchester United en Blackpool. Shimwell, de rechtsback van Blackpool, heeft uit een strafschop gescoord. Ge weet het al: het als „un stoppable" team gedoodverfde Manchester United met de klemtoon op „United" guv? met de Cup, de medailles en de eer strijken. 42 Men zou zo zeggen: dat was in kannen en kruiken. Maar laat u niet be driegen Tot luttele minuten voor het eindsignaal was het nog „anybody's game" en de tragiek van deze ontmoeting was meer in het bijzonder, dat tenslotte ook een Cup-Final zelfs zo'n Cup-Finalnaast een winnaar ook een verliezer moet hebben. Die verliezer was Blackpool. Zij verloren zoais dat heet met „flying colour»". de uiteindelijke winnaar wordt. En de statistieken zijn er om dit nader met cijfers te staven. Deze „tour de force" van Man chester gaf dan ook de grote charme aan deze titanenstrijd. Blackpool nam de leiding Blackpool maakte het echter reeds na de aanvang duidelijk, Elke traan, gelaten voor deze dat het „unstoppable team", zij nederlaag, zou te veel geweest het met wat moeite, kon wor- zijn den gestopt. Zij speculeerden er Zeker. Manchester United op, dat hun „drie musketiers" speelde beter voetbal. Het was j~ Matthews, Mortensen en één homogeen team, prachtig op Rickett wel eens een goaltje elkaar ingesteld, met 'n positie- zouden gappen en dan was de spel hetwelk deed denken aan de Zuid-Amerikanen of de Rus sen. Aanvallen werden strate gisch opgezet volgens een (ken nelijk) vaststaand patroon en in de defensie vertoonden zich geen zwakke plekken. In tegenstel ling met Blackpool moest Man chester United het niet hebben van een stel sterren, maar hun grote verdienste was toch voor al hst f«it, dat zij tot twac maal hele kunst om daarna als een kip op de eieren te gaan zit ten. Warempel: na een kwar tier kreeg middenvoor Morten sen een lange, naar voren ge schoven center en met stopper- spil Chilton op zijn hielen rende hij naar de goal. „Alles of niets", dacht Chilton en hij haakte Mortensen binnen de fatale strepen, zoals we nog nooit iemand hebben zien haken arm BlackpoolMaar Blackpool ging niet. Zij hieven duivels-gevaarlijk, speciaal Mor tensen, die uit een vrij onmoge lijke scoringspositie een laag schot loste, dat doel trof (2—1). Tweede helft Deze stand bleef na de rust zeer lang gehandhaafd. Meester- voetbal streed weer verder te gen opportuniteitsvoetbal. Eén factor ging echter tellen: de United kreeg Matthews en Mor tensen dóór; speciaal Mortensen werd gedegradeerd van super goochelaar tot een provmeie- olaats-amateurtje, terwijl Mor tensen goed door Chilton ver zegeld werd. De enige gevaar lijke man uit het witte quintet bieef dus Rickett, maar in zijn dooie eentje kon hij nauwelijks succes bereiken. Zoals 't klokje in het Wembley-thuis tikt, zo tikt het nergens en de zenuwen gaan dan gemeenlijk zich ont laden. Thans niets van dit alles Overtredingen waren gering, ongelukjes ontsierden de kamp niet. achte spelers der leidende partij joegen niet. zoals gewoon lijk om tijd t« winnen, dc bsl in de tribunes. Tóch verstreken de minuten met een nog steeds leidend Blackpool. Toen kwam, gelijk bij een wielerronde, plotseling „de jacht". En uit die jacht werd een vrije schop in de hoek van het veld geboren, een vrije schop, die hoog voor Blackpool's doel zweefde, Rowley schoot als een raket de lucht in, knikje met zijn hoofd en viel. En daarmee viel Blackpool (22). Want dat gebeurde negentien minuten voor het einde en acht minuten laten werd aan Black pool de genadestoot gegeven, toen Pearson een „flying shot' injoeg (23).Het doelpunt, het welk Anderson vlak voor het einde van 30 meter afstand met meer geluk dan wijsheid in de uiterste hoek deed belanden (24), kwam bijna als een anti climax. Het had beter 23 kun nen blijven. Immers in het ontstaan van die cijfers lag beter heel dit drama van beker-vreugde en beker-leed verborgen, heel dit Manchester-meesterschap, heel dit hernel-hoog juichende en ten dode bedroefde van de zeer waardige verliezers, die in het midden van het veld hun over winnaars stonden toe te juichen toen dezen de trappen van de koninklijke loge opklommen voor het-ontvangen van de ere prijs. Dit was werkelijk „Wem bley Wel en Wee" in de aller hoogste graad. En in de „Finest Final". In District II is het vonnis over de eer- ste-klasser reeds geveld. De experimentele noodsprong die Excelsior zich voor de wedstrijd tegen Emma had gepermitteerd, is waarschijnlijk haar noodlot geworden; ln ieder geval bleek het een dodensprong, al was ook met de oude opstelling waar schijnlijk geen succes geboekt. Nu echter kwam Emma wel heel vlot aan de over winning, en de cijfers 1—7 ten gunste van de Dordtenaren spreken voor zich zelf. Ditmaal heeft het Feijenoord-sta- dion de roodzwarten geen geluk gebracht; Excelsior gaat voor de derde! keer naar de tweede klas terug. Emma en S.V.V. vechten de laatste ronde om de vacante plaats. Emma 8 3 1 5 H3 S. V. V. 2 1 1 3 6—3 Excelsior 3 3 213 In het Oosten hebben, gelijk dit ook in de vorige wedstrijden het geval was, de eigen terrein bespelende clubs ge wonnen. Vitesse werd in Hengelo met 4—0 het slachtoffer, TEC won in Tiel met i—0 van het Zwolse PEC. 2—14 8-4 2 14 65 1 2 2 2—5 1 2 2 4—6 Hengelo T. E. C. P. E. C. Vitesse 3 3 3 3 In Zuid IV leed Helmond zijn eerste nederlaag. Dosko, dat ln zijn vorige beurt door zijn concurrent Desk m Kaatsheuvel met 5—1 was geklopt, her stelde zich nu in Bergen op Zoom te genover Helmond en versloeg de eerste klasser met 21. De drie in het gedmg zijnde clubs staan nu weer genjk. Desk 2 1 1 2 5—3 Helmond .2 1 1 2 3—2 Dosko ..2 1 1 2 3—6 In Zuid VI werd gisteren uitgemaakt dat Vlissingen het volgende seizoen niet in de eerste klas zal terugkeren. De Zeeuwen werden op eigen terrein met 4-0 door Sittard verslagen. Sittard 3 2 1 5 9—4 Kerkrade 2 1 1 3 42 Vlissingen 3 3 29 Weerverwachting medegeo-dd door j j het K. N. M. I. te De Bilt. g tot j Dinsdagavond: Aanvankelijk op vele plaatsen weinig, doch later weer toenemende bewol- king. Droog weer met matige wind ui. 1 Noordelijke richtingen. Vannacht iets lagere temperaturen, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 27 April; zon op 5.19 uur, onder 19 57 j uur; maan op 0.40 uur, onder 7.07 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2