Geen brede basis voor regering AMERIKA VREDELIEVEND HET BEZOEK DER PRINSES WERD EEN ZEGETOCHT Oorlog zonder oo In Oost-Java nog onruststokers Scheepvaartpolitiek der V. S. Weer troepen thuisgekomen Raak antwoord aan A. R. en C. H. Gevangenen in Indonesië Delicate positie van Engeland ten opzichte van TransJordanië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De autobanden gaan komen Duitsers op de matten Washington en Moskou Maar geen pacifisme tot iedere prijs saiiisssi LAGEN Intimidatie en aansporing tol geweld-actie Concurrentie in passagi ers vervoer 70ste JAARGANG WOENSDAG 28 APRIL 1948 Nó. 5069S Niwin zendt jubileum-pakketten Pleegde GenemuideD collaboratie MGR. DR. H. POELS Ambon REDE VAN SENATOR VANDENBERG NIET SCHULDIG AAN ILLEGAAL WERK! BELANGRIJKE prijs- VRAAG Voor jonge mensen uit alle werelddelen TANDARTS WILDE GEEN DUITSERS HELPEN En werd daarom ontslagen „HOLLANDSE NIEUWE" GOLD VOOR OUD HEERLEN OPENDE NIEUW STADHUIS ALS OUDBAKKEN BROOD Over enige jaren verscherpte' concurrentie te verwachten O A. WEER 600 STOOT- TROEPERS UIT BRABANT STOPPEN VOOR ROOD STOPLICHT C-C.D. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant"' zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804 9 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal. f 1.15 per maand. 1 0.30 per week. Directeur; J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven i,egei: gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bif vooruitbetaling. Na een rustpoos van ruim vier etmalen, heeft de Senaat gistermiddag 'de behandeling der begroting voor Overzeese Gebiedsdelen voort gezet en met haar aanneming voltooid. Tegenover de veelszins felle critiek op het regeringsbeleid heeft vooral mr. Jonkman (zijn collega Götzen besprak de sociaal-economische kant) in een ongewoon resoluut verweer zijn visie op de situatie in de Archipel gesteld, daarbij tot uitdrukking brengend, dat zich daar een wending ten goede voltrekt eti er een grote kans bestaat, dat wij op de goede weg zijn. MeD misprijze de dag niet voor de avond Aan die misprijzing was door de oppositie, zoals men zich herinnert, het nodige bijgedragen. Al aanstonds zich aansluitend bij de conclusie van de heer Kerstens (K.V.P.) dat de c.h. en a.r de mogelijkheid van overleg hadden afge sneden, beklaagde de bewindsman zich over de bittere en onjuiste critiek van die zijden op zijn beleid uitgebracht. De rol der oppositie Uitvoerig gin2 Z.Exc! in op de in vectieven zijner opponenten, die gewaag den over het regeringsbeleid als van een „volkomen mislukking zonder weerga'' en zelfs als „misleidend". Ten aanzien van 't Bondowoso-geval betoogde Z.Exc.. hoe totaal ongerechtvaardigd het verwijt van prof. De Zwaan is, dat de minister de schuld der betrokken marine-mannen met 't gevangenen-transport belast maar van te voren aanneemt en aldus een smet werpt op hun eer. Feit is, dat 14 beklaagden ter zake „dood door schuld" naar de krijgsraad -tjn verwezen en iets anders heeft de minister niet beweerd. De eer van het leger is er mee gemoeid als het zulke dingen laat passeren. Maar gezag en waardigheid van de minister en de regering worden aangetast als men een verzinsel als dit aangrijpt om in één adem te jammeren over „grondwets schennis" door het kabinet! Aan burgemeester Reyers (C.H.), die over het aantal nog gedetineerden cijfer materiaal had overgelegd, dat de minister deed dénken aan de „boekhouding van een degelijke kleine gemeente en die daaraan een fulminatie tegen de bewmds man had verbonden, kon deze laatste niet ontveinzen, dat tiet moeilijk is een volledig inzicht te krijgen in deze materie. Ook wat de verhouding tot de repu bliek betreft is er niets geheimzinnigs in het regeerbeleid. Al is de overeen komst van Linggadjati terzijde gesteld, Tn verband met het regeringsjubileum „roLkeert, de NIWIN een jubileum-pak- ketten-actie, die 1 Mei begint en 25 Juni Een totaal bedrag van 300.000 guilden is nodig voor 200.000 pakketten l.SUis de prijs dus, van een pakket, dat zal o vatten sigaretteWf versnaperingen, touex artikelen en een nog nimmer gepuDir ceerde foto van H. M. de Koningin. O Van de zijde van de directie van de Nederl.-Amerikaanse autobandenfabriek Vredestein te Enschedé vernamen wij, dat de productie van autobinnenbanden thans de topcapaciteit heeft bereikt, nL 300 per dag. Met de buitenbanden is men nog niet zo ver; 100 stuks pe. dag worden er geproduceerd. Tegen het eind van dit jaar hoopt men echter een productie van 500 buitenbanden per dag te maken. Hiertoe worden thans arbeiders opgeleid. Speciaal werden de ijver en toewijding van het personeel geprezen. Genemuïder matten hebben in de oor- jog, maar evenzeer daarna, opgeld ge daan. Ook de Duitsers wisten ze te waar deren en hebben heel wat producten af genomen. Voor deze leveranties moesten zich gis teren voor het tribunaal te Zwolle 31 fabrikanten uit het plaatsje verantwoor- den. De meesten werden ervan beschuldigd aan de vijandelijke bezettende macht ge leverd te hebben; matrasdekken, zgn. Postenschuhe", camouflagenetten, enz en hiervoor abnormale winsten te hebben genvfr\et algemeen ontkenden de ver- de leveranties niet, maar wel, dafzU abnormale winsten hadden ge maakt of in strijd met de belan|en van de Ned. bevolking hadden gehandeld. De matrasdekken waren, bestemd ™or ge vangenen in Westerbork, die OP dekoude grond moesten liggen, zodat zij eer goed dan verkeerd te doen me - leverantie ervan. Dt camouflagenetten en de „Schuhe" waren van inferieure kwa liteit, aldus de verdachten en deze ztl" pas geleverd, nadat overleg is gepleegd met het arbeidsbureau en de illegaliteit. Men stond immers voor de keuze: alle bedrijven sluiten met het gevolg, dat de arbeiders naar Duitsland zouden moeten óf doorwerken en zoveel mogelijk sabo teren, zodat de Genemuiders voor depor tatie gespaard werden. De burgemeester van Genemuiden, de heer J. G. Hamer, trad als getuige op. Hij bevestigde, dat met de fabrikanten is af gesproken. dat zij zouden doorwerken om de arbeiders in het land te houden. „Er is nog een ander voordeel", verklaarde de burgemeester, „want in de oorlog is er goed verdiend en kon clandestien ge slacht worden met het gevolg,, dat mo menteel geen kind in Genemuiden is te vinden, dat t.b.<? heeft". Mgr. dr. Poels, die op het moment bij de Medische Missiezusters te Imstenrade verblijft, is daar gisteren onwel gewor den. Naar wij vernemen is de toestand van de Doctor echter thans weer vol- hewea bevredigend. het program bleef gehandhaafd. De repu bliek moet zelf saneren wat de toetreding tot de federatie in de weg staat. De boze woorden van de heer Reyers inzake Ambon riposteerde Z Exc. met de verzekering, dat Ambon volop gelegen heid krijgt zijn plaats te kiezen. Het blijve de kracht van Indië en de trouwe vriend van Nederland Djo kja- incident De „ontvangst" der Ned. delegatie in Djokja noemde Z.Exc. een „ernstige aan tasting" en een slefchte beurt voor de republiek, die haar niet verhinderde. Op geschoten jongens, door de Jappen- opge leid, zijn er voor verantwoordelijk, maar schade of letsel werd niet opgelopen en de regering heeft besloten de aangeboden verontschuldigingen te aanvaarden. Bij enig verder incident zal de delegatie on middellijk Djokja verlaten. De brede basis Bij de replieken kwam zowel de heer Algra (a.r.) als mr. Pollema (c.h.), die prof. De Zwaan remplaceerde, op tegen de constatering van de heer Kerstens, dat het voor de brede basis verkeken is. De eerste voerde aan, dat geen enkel con creet punt is aangeduid, waaruit dit laat ste zou blijken. Soms het verschil van mening over de republiek? Overigens be pleiten de a.r. geen nationaal kabinet voor de invloed van eigen partij, docb om het grote nationale belang. Nu ook de P.v.d.A. al beslist heeft in degeest van de heer Kerstens, zullen de a.r. zien tevreden moeten stellen met de rol van loyale doch krachtige oppositie. Mr. Pollema trad in een uitvoerig betoog, dat voornamelijk tot strekking had aan te- tonen, hoe de opvattingen inzake het Indische probleem van prof. Romme mat die van senator Kerstens min of meer contrasteren en dat die van eerstgenoem de veel dichter naderen de zienswijzen der c.h. en in zeker opzicht ook der V.V.D. dan de visie van laatstgenoemde, van wie mr. Pollema trouwens geen aan wijzingen wenst te aanvaarden in zake een komende kabinetsformatie. Avondvergadering Nadat in de avondvergadering in comi té-generaal de begroting voor de huis houdelijke dienst van de Kamer was be handeld, werden de replieken voortgezet. De heer Kerstens (K.V.P.). vond daar bij gelegenheid in een geestige rede en op rake wijze de heren Algra en Polle ma van antwoord te dienen. De heer Al gra kreeg te horen, dat beschouwingen als door hem gehouden, geen enkel nut kunnen afwerpen, maar wel schade kunnen doen in het binnen- en buiten land. En wat de onmogelijkheid betreft om met de A.R. een kabinet op brede ba sis te vormen, behoefde de heer Kerstens hem slechts te verwijzen naar het eerste punt van de resolutie van het Centrale Convent der A.R.-partij, waaruit onom stotelijk vaststaat, dat deze partij in Indië een koloniale politiek wenst te voeren. De heer Pollema hielp hij uit zijn droom, dat er inzake Indonesië belang rijke meningsverschillen zouden bestaan tussen de Katljjblieke fracties in de Eerste en in de Tweede Kamer. Over de mid delen, waarnaar wij trouwens nog aan het zoeken zijn, mogen verschillen be staan, maar over het ideaal, het doel, dat wij ons stellen, zijn de beide fracties het volkomen eens, verzekerde de katholieke senator. Van minister Jonkman kregen we op de vraag omtrent het aantal geïnterneer den en krijgsgevangenen, die zich nog in republikeins gebied zouden bevinden, te boren, dat het aantal van 15.000 geïnter- „Alle volken van de wereld bidden vurig voor de wede, ook het Russische volk zelf, Ik ben er zeker van", aldus senator Vandenberg in een rede voor de kamer van koophandel te Michigan. De Verenigde Staten willen een vrede in eer en rechtvaardigheid, een vrede op de vijf volgende beginselen gebaseerd- t De Verenigde Staten hebben geen enkele territoriale eis, evenmin wen sen zij oorlogsschade. 2. De Verenigde Staten erkennen d-t de vrede ondeelbaar is. Daarom heb ben zij rechtstreeks belang by het be houd van de onafhankelijkheid der de mocratische landen in een homogene collectieve veiligheid en bij het behoud van de democratie en de Westerse be schaving. 3. Zoals blijkt uit het program van hulp aan het buitenland, verbinden ue Verenigde Staten er zich toe, v°°r zo ver hun middelen het toelaten, de lan den die dezelfde democratische en vreedzame idealen als de Verenigde Staten nastreven, te helpen, terwijl het voortduren van de Amerikaanse huip afhangt van de vorderingen, die door de Marshall-landen voor hun herstel worden gemaakt. 4. De Verenigde Staten willen de al gemene ontwapening en de consolidc ring van de V. N. 5. De Verenigde Staten willen niet geïsoleerd zijn van een wereld, die met geweld aan het communisme is on derworpen. Zij moeten bereid zijn, de genen, die menen dat de Amerikanen „pacifisten zijn tot elke prijs", te to nen, dat zij zich zeer vergissen. Het zou een misdadige dwaasheid zi)n onzerzijds, de elementen van binnen lands verraad, die er van dromen, de wereldrevolutie tot de Verenigde Staten uit te breiden, niet tot in de kiem uit te roeien. Anderzijds zouden de Verenigde Sta ten aan Stalin het volgende moeten be kend maken: 1. De Verenigde Staten hebben de grootste eerbied voor het Russische volk en voor zijn onaantastbaar recht. In haar rapport over een Duitser die een aanvrage tot naturalisatie als Neder lander had ingediend, zeide de politie van de betrokken gemeente: „Hij heeft Z1pa noch aan illegaal werk, noch aan pro-Duitse houding of propaganda schul- tg gemaakt en hield zich overal buiten", we k" °°k voor: schuldig ..aan illegaal de regering te bezitten, welke het ver langt, evenals de Verenigde Staten dit recht voor zich zelf en voor anderen opeisen, 2. De Verenigde Staten zijii even vast besloten, als de sovjet-unie, de opleving van de as en iedere militaire agressie te voorkomen. 3. De Verenigde Staten zijn bereid, een vruchtbare samenwerking met alle landen, die zulks verlangen en verdie- hen, tot stand te brengen. 4. De Verenigde Staten houden er geen politiek van loven en bieden op na, wanneer er sprake is van de rech ten van de mens, van de fundamen tele vrijheid, waar ter wereld ook. Bovenal zullen de Verenigde Staten nooit een communistische samenzwe ring op hun gebied toelaten". neerden vermoedelijk ontleend is aan de in October 1947 gehouden radiorede, waarin dit, aantal op grond van een schat ting was genoemd. De Indische Regering, aldus de minister, beschikt, nog steeds niet over juiste gegevens. Wel poogt men door middel van een tweetal subcomité's, zo spoedig mogelijk te komen tot bevrij ding van hen, die mogelijk nog geïnter neerd zijn. En wat de krijgsgevangenen betreft, het aantal van 147, waarvan er 6 zijn vrij gekomen, is ongetwijfeld overdreven. Van 1 September 1946 tot nu toe zijn in totaal 58 militairen als vermist gemeld. Deze 58 zijn zeker niet allen krijgsgevan gen gemaakt. Er zullen er van hen ook zijn omgekomen en niet gevonden. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting tenslotte goedgekeurd, met al leen de aantekening van de communisten, dat zij geacht wilden worden tegen te hebben gestemd. L. H. De Verenigde Naties hebben voor jonge mensen uit alle delen der wereld, die be langstelling koesteren voor genoemde or ganisatie, een prijsvraag uitgeschreven. Deze prijsvraag bestaat uit een opstel over: „de rol van het individu in the United Nations". De tien beste inzendingen worden be loond met een reis naar Lake Success om daar ter plaatse het werk .lezer organisa-, tie te bestuderen. Een internationale jury zal de inzendingen beoordelen. Dr. Y. J- van. ric'er Meulen, tandarts te Leiden en in_ 1940 leider van de tand heelkundige afdeling van het academisch ziekenhuis aldaar, weigerde in Juli 1940 gevolg te geven aan een z.i. onwettig ge geven opdracht van curatoren der uni versiteit om de tandheelkundige behan deling van de m Leiden in garnizoen lig gende 12.000 leden van de Duitse wehr- macht op rich te nemen. Hij werd daar voor gestraft en uit de overheidsdienst ontslagen. Hort geleden werd een ver zoek tot rechtsherstel afgewezen. Het ambtenarengerecht heeft echter gisteren het daartegen ingestelde beroep van dr. van der M.eulen gegrond verklaard en de beslissing van de minister vérnie- tigd. -Het bepaalde verder, dat de minister alsnog dient te voorzien in de weder- indiehstneming van dr. van der Meulen, de regeling van zijn rechtspositie en de toekenning van zijn schadeloosstelling. Een Vlaardiftgse logger had twee kan tjes haring aangebracht en hoewel het vangstseizoen nog niet is begonnen meende de reder, deze Jharing toch als primeurs aan de matst té kunnen bren gen. Hij zette ze aai de afslag in met 500 per kantje, doch toen op 100 nog niet was afgemijnd stopte hij maar. Zoals men weet, laat de minister de prijs van de haring voor de zgn, pri meurs tot 15 Juni vrij en hiervan wilde de reder reeds nu profiteren. De han del echter vond, dat haring, welke vóór 18 Mei, de officiële uitvaar datum voor de nieuwe „teelt" wordt aangevoerd, nog onder de oude prijsregeling valt en dus niet duurder dan 10 cent per stuk aan het publiek mag worden verkocht. Ook in visserijkringen meent men, dat deze opinie de juiste is. ,y< s.-x-Vv - u i n A- .si Bij haar bezoek aan Zuid-Limburg bezichtigde Prinses Juliana gisteren ook de opleidingsschool voor mijnwerkers in Schaesberg. Rechts naast de Prinses ir. Groothoff, directeur van het Staatsmijnbedrijf en de burge meester van Schaesberg (Van onze speciale verslaggever) Het tweedaagse bezoek van H.K.H. Prinses Juliana aan Zuid-Limburg is werkelijk in alle opzichten een zege tocht geworden. Ging de Prinses Maandag de mijn in, gisteren werd haar aandacht weer op- geëtst voor een ander facet van het mijnwezen n.1. de mijnvaksehool te Schaesberg. Daarna werd de opening van Heerlen's stadhuis door haar bij gewoond en vervolgens maakte zij weer een tocht door het lachende Limburgse land via Rolduc, waar Vader Bisschop haar begroette, naar Margraten met het Amerikaanse soldatenkerkhof. De tweede dag van het bezoek der Prinses aan Limburg begon met een be zoek aan de Mijnvaksehool te Schaesberg, onderdeel van het bedrijf van de mijn Oranje-Nassau II Op deze school, waar jongens worden opgeleid, geestelijk en lichamelijk, tot volwaardige mijnwerkers en die sterk is gebaseerd op de spor tieve verkennersgeest, werd H.K.H. ver welkomd door de ingenieurs Groothoff, Hoex. Seldenraedt en Bianché. De Prin ses schreed doör een rij van aangetreden mijnwerkersleerlingen, gekleed in blauwe overalls en met mijnpetten op het hoofd Zij bezocht, verschillende klaslokalen in het heldere gebouw en woonde tenslotte enkele goed-uitgevoerde gymnastiek- voorstellingen bij en op de binnenplaats oefeningen in mijnhoutbewerking en hantering van transportband. De regeringsvoorlichtingsdienst te Ba tavia deelt o.a. mede: Ook na het sluiten van de bestandsover eenkomst komen er in Oost-Java nog da gelijks gevallen voor van infiltratie. Blij kens verklaringen van arrestanten en vol gens aangetroffen documenten ageren de infiltreerders in organisatorisch- en soms in militair-organisatorisch verband. Te vens kon meermalen worden vastgesteld dat deze lieden nauwkeurig waren ge ïnstrueerd door commandanten van !e T.N.I. Zelfs, wanneer de infiltreerders slechts komen voor de plebisciet-actie bevatten deze instructies opdracht tot in timidatie en aansporingen tot het gebruik maken van geweld, wanneer het tijdstip der volksstemming zal zijn aangebroken Een en ander was te Soerabaja aanlei ding tot een aantal arrestaties. De on- het Beuterberickt, hetwelk positief meldde, dat de Transjordaanse regening Maandagavond het Zionisme de oorlog heeft verklaard en dat et 'ansjordaanse leger Jericho bezet heeft, komt thans een Beuter- e egram uit Jeruzalem de indruk vestigen, dat er van een oorlogs ver" aring in de strikte zin van het woord geen sprake is. Of men van de zijde der Transjordanen tot militaire actie in Palestina is overgegaan, zonder formele oorlogsverklaring, wordt in het midden gelaten. Het Jeruzalemse telegram luidt: Een woordvoerder van de Palestijnse regering heeft verklaard, dat zijn regering niets weet van een Transjordaanse oorlogsverklaring aan het Zionisme. Znlk een stap, zo voegde hij daaraan toe, is „zeer onwaar verdrag' neemt Engeland belangrijke verplichtingen op zich ten aanzien van uitrusting en oefening van het Trans jordaanse leger, ten behoeve waarvan de Britse regering momenteel een jaar lijkse subsidie van twee millioen pond sterling betaalt. Tc Londen wordt erkend, dat het feit, dat Transjordanië nooit is toegelaten als lid der V. N. het bijzonder moeilijk maakt internationale inv'oed op koning Abdullah te doen gelden. Het Britse legerhoofdkwarticr meldt intussen, dat „een compagnie van het Arabische legioen in het gebied van Jericho stellingen heeft betrokken, als veiligheidsmaatregel om de weg naar Transjordanië open te houden". Volgens berichten- uit Caïro zou het eerste deel van het Transjordaanse leger bij Jeruzalem zijn. Naar verluidt, zal een ander offensief ontketend worden in Galilea, in de buurt van het meer van Tiberias en Nazareth. In de noordelijke sector van Palestina zouden de Iiakse en Syrische strijdkrach ten tot gelijksoortige operaties overgaan, als voorbereiding tot een nars op Haifa. Men meent, dat Transjordanië tegen 15 Mei minstens 10 000 manschappen van het geregelde leger, die goed gedrild zijn. en 10.000 Bedoeinen zal kunnen ter been brengen. Zijnerzijds zou Irak 30.000 man schappen en eenheden, van ziir. lucht- wapen leveren. Het Britse leger te Jeruzalem maakt bekend, dat ongeveer 20 zwaai belasts voertuigen per uur de Arabische haven Jaffa, die door de Joden wordt aange vallen, verlaten. Zij vervoeren Arabische li'i-h telingen. In de hoofdstad van Transjordanië, Amman, bleken gewone ingezetenen niet op de hoogte te zijn met enigerlei oor logsverklaring. hoewel geruchten de rol- de deden, dat koning Abdullah met zijn Arabisch legioen in Palestina gnat m grijpen. De sterkte van het legioen wordt] Ofschoon de territoriale controle Moor de Engelsen in Palestina geleidelijk wordt verminderd, aldus meldt Reuter, ;s Engeland nog steeds Verantwoordelijk voor de verdediging van het Falestijnse grondgebied tegen buitenlandse troepen Wanneer, de berichten van de Palestijnse regering en van de Britse gezant in Transjordanië het nieuws bevestigen, dat koning Abdullahvan Transjordanië het plan te kennen heeft gegeven Palestina binnen te trekken en hij -hans dit P'3" uitvoert, zullen door het Britse kabinet ernstige maatregelen moeten worden ge nomen. De positie van Engeland zon te delicater zijn, daar het onlangs ge tekende BritsTransjordaanse verdrag dezer dagen door Engeland moet wor den geratificeerd. Op grond van dit middellijke aanleiding hiertoe was de ontdekking ener organisatie die opdracht had, te Soerabaja, in andere delen van Oost-Java en op Madoera geweld te ple gen. Het ingrijpen, enkele uren tevoren, voorkwam de uitvoering van het plan tot het plegen van gewelddaden en het veroorzaken van ordeverstoringen op grote schaal. Het communiqué van de R. V. vervolgt. Deze ondergrondse organisatie had een sterk communistische inslag, zoals bij het onderzoek o.m. bleek uit haar pogingen tot cellen bouw. in overheidsdiensten. Te Soerabaja zijn de meeste leiders der actie gearresteerd.. Naar aanleiding van de door hen afgelegde verklaringen, zijn ook andere steden in Oost-Java en op Ma doera een aantal personen gehoord. geheim gehouden. Men schat het op tien duizend man. die goed geoefend en goed gowapend zijn, o.a. met artillerie en tanks. De Irakse premier, Sajid Mohammed Al Sadr, heeft „aan de móeders der twaalfduizend studenten, die in honger staking zijn gegaan", meegedeeld, dat „Irak Palestina zal redden in samenwer king met de leden-sta ten van de Arabische liga". (De chtduizend jongens en vier duizend meisjes hebben verklaard, niet te zullen eten, voordat Irak een gemotori seerde divisie naar Palestina zendt. Zij hebben zich in scholen verschanst). De Joodse bladen in Tel Aviv maken melding van een fusie tussen liet Joodse verzetsleger „Haganah" en de Joodse verzetsorganisatie „Irgoen Zwai Leoemi" Hoewel de samensmelting thans offi cieel is geworden, wordt algemeen toe gegeven, dat de „Irgoen" en de „Haganah" de laatste maanden ten nauw ste hebben samengewerkt, zo voegt Reu ter hieraan toe. Egypte treft maatregelen De officieren van het Egyptische leger, die met verlof of gedetacheerd zijn, heb ben bevel gekregen naar Kun eenheden terug te keren „met het oog op troepen bewegingen in de richting van de Palestijnse grens". De Egyptische haven-autoriteiten en leden van de kustwacht hebben opdracht gekregen alle schepen van welke natio naliteit ook, die binnen de territoriale wateren varen, te doorzoeken op wape nen, bestemd voor de Joden in Palestina, aldus meldt Reuter uit Alexandrië. Onder een vrolijk schijnend zonnetje bezichtigt H.K H. belangstellend de ver schillende werkstukken van de jongelui, om tenslotte een handje te krijgen van de kleine donkerogige peuter in mijn werkerspakje Hubbie Viverman, die daarna met zijn vuistjes geen raad weet en ze dan maar parmantig in zijn zakken steekt, tot groot plezier van H.K.H. De stoet rijdt door Schaesberg' waar stram en strak de schutterij staat aange treden, het geweer presenterend, keizer en koning de sabels getrokken schuin- vooruit en het vaandel geneigd. Door kleine dorpjes met al maar door jui chende kinderen met nonnekes en broe ders en veel oranje en opgewekte man nen en vrouwen, komt de stoet te Laura- dorp, waar H.K.H. geruime tijd een be zoek brengt, aan het mijnwerkersgezin van Engelen. Over Brunssum, Rumpen en Treebeek gaat het dan naar Hoens- broek, waar de Hervormde -Koningin Emmastichting wordt bezocht, een tehuis voor kinderen, die tijdelijk niet goed door hun eigen moeder kunnen worden ver zorgd Het hoge gezelscnap gebruikt hier de koffie. De rijkspolitie heeft in dit zui delijke land een zeer groot hart. Enkele kindertjes, die pas Indië zijn gekomen, van de familie Verbrugg- hen en die staan te schreien omdat ze niet over de hoofden der groten kun nen zien, worden door de politie nit de benauwenis gehaald en voor de Prinses gebracht, die hun hartelijk de hand drukt en even met hen spreekt. Opening stadhuis te Heerlen Te Heerlen, op het Marktplein stond een enorme menigte schooljeugd, oranje vlaggetjes zwaaiend, de prinselijke stoet op te wachten. Het strakke, nieuwe stad huis, dat thans geopend werd, het was ongeveer 12 uur Was met éen enkel mooi tapijt op het balcon gedeco reerd Een harmonie stond, witgepluimd, marsmuziek te blazen en verkenners stonden keurig aangetreden. Het hoge gezélschap trad het nieuwe stadhuis bin nen. dat bfj deze gelegenheid door de gouverneur, in aanwezigheid van de Prin ses wérd geopend. Hoe deze plechtigheid verliep en welke persoonlijkheden er verder-bij aanwezig waren kunnen wij onze lezers' jammer genoeg niet mededelen, daar de pers, die tot dan in de stoet van de Prinses steeds was gevolgd en overal elders met de meeste bereidwilligheid was toegelaten, deze vriendeiykheid hier niet onder vond, integendeel. Des middags gebruikte H.K.H. de lunch in het gebouw' der vroedvrouwenschool Moederschapszorg te Heerlerbaan, waar na de Maler Amabilisschool te Terwin- selén werd bezocht. H.K.H. liet zich hier voorlichten over het werk dezer instel- Engeland heeft weer een dag feest gevierd en hartelijk meeleven betoond. Officieel in zijn hoge bestuurderen. officieus door de tienduizenden afgevaar digden der burgerij. Het koningspaar vierde zijn zilveren bruiloft. En van harte. Want zowel uit hun eigen woorden Maandagavond voor de radio als uit de predikatie van de aarts bisschop van Canterbury bij de plechtigs dankdienst bleek wel, dat koning en koningin een zeer gelukkig paar zijn ge weest, een gezin vormden met sfeer, de burgery ten voorbeeld. 't Is aangenaam zilveren en gouden bruiloften te kunnen noteren, waarbij de echtelieden met vreugde op de afgelegde baan terugzien en tegenover elkander mogen verklaren, ook voor wat de kinde ren betreft, dat ze het goed hebben ga- daan. Want zo'n bericht in de krant van Maandag over een lijst van echtscheidin gen met 99 nummers doet de mens wel even schrikken en nadenken. Natuurlijk, het aantal echtscheidingen staat in geen verhouding tot het aantal nieuwe en blijvende huwelijken, maar het maakt toch qua levensopvatting nog wel enig verschil of echtscheidingen tot de zeldzaamheden behoren, of zoals tegenwoordig, met dubbele cijfers per dag worden afgewerkt. Rechtbanken en advocaten zijn met deze materie overbelast. Vraagt men de juristen naar hun ervaring omtrent oor zaken en mogelijkheden tot herstel, dan blijkt, dat in de meeste gevallen de ge zinnen reeds totaal zijn verworden. Het kwaad der echtscheidingen heeft de bijzondere aandacht o.a. der Katho lieke Volkspartij,, doch pogingen tot ver betering van desituatie en het voor komen en inperken van deze „kanker" zijn uitermate moeilijk. Men gaat lichtvaardig een huwelijk aan en poogt zich van het juk te ontdoen als ware het een stuk oudbakken brood, De onverschilligheid van de mensen onderling, demonstreert zich ook tussen de huwelijkspartners. „Trouwen is hou wen" wordt als onmenselijk gekwalifi ceerd. Men neemt een vrouw of man alsof "men een maandwoning huurt. Huwelijken en gezinnen blijven echter de pijlers van een gemeenschap. Zit Jiierin ernstig bederf, dan betekent zulks, dat de gemeenschap wordt ondergraven. Het vieren van een zilveren bruiloft behoort nog niet tot de zeldzaamheden, maar de registratie der echtscheidingen wijst toch op ernstige bevingen in de maatschappelijke grond. Er is reden voor een nieuwe aanroep: „Van onberaden huwelijken verlos ons. Heer". HENK VAN DER MAZE. lingen door mej. Schouwenaers ui? Brus sel. de initiatiefneemster van dit sociaal ingestelde onderwijs. Hier wordt name lijk aan fabrieksmeisjes enige middagen per week, met behoud van loon, gele genheid gegeven de huishouding te leren kennen. f Mgr. hemmens begroet Prinses Te Kerkrade en in de abdij Rolduc was het enthousiasme enoriry Te Kerkrade nam de Prinses de toejuichingen van de bevolking op het bordes van het stad huis in ontvangst, terwijl de harmonie van de Domaniale Mijn opgewekte mar sen ten gehore bracht. - In de abdij Rolduc begroette Vader Bisschop de Prinse? harteiy'k met Lim burgse goedheid. Een zoontje van de onlangs overleden minister Huysmans bood hier aan de Hrinses bloemen aan. Vanaf het baleon hoorde H.K.H. de uit het hart komende gezangen aan van de Rolduciens en bracht daarna met haar gevolg een bezoek aan de oude kerk en aan de graven van Walram III en van de stichter der abdij Ailbertus. Na 'de thee in Rolduc te hebben gebruikt, ging daarna de stoet van H.K.H door het schone ZuidLimburgse heuvelland naar het Amerikaanse militaire kerkhof Mar graten, waar H.K.H. een krans legde, nadat Zij werd welkom geheten door de Amerikaanse militaire attaché Colönel J. A. Holly en de kwartiermeester-gene raal G. Steinmeyer. Hiermee kwam dan het einde van deze zegetocht van de Prinses door Zuid- Limburg. Des avonds vond ten gouvernements huize te Maastricht een diner plaats; in de loop van de avond kwam de „Mas- treechter Staar" 'n vocale afscheidsgroet brengen. Hedenmorgen zou de Prinses per auto uit de Limburgse hoofdstad vertrekken Het ziet er naar uit, dat er een aan merkelijke verandering gaat komen in de Scheepsbouw- en scheepvaartpolitiek van de V. S„ als gevolg waarvan zich over enige jaren mogelijk een aanzien lijke concurrentie zal doen gevoelen op de Noord Atlantische routes van gesub sidieerde Amerikaanse passagiersschepen. Een voorteken van deze ontwikkeling Gisterenmiddag heeft de „Zuiderkruis" weer honderden repatriërende militairen uit Indonesië meegebracht. Het was op nieuw een van die roerende momenten, waaraan de Lloydkade de laatste jaren zo rijk is, toen het schip aan de kade meerde en zowel aan boord als aan de wal iedereen stram stond of salueerde bij de tonen van ons Wilhelmus. De minis ter van oorlog, tevens minister van ma rina a.i., lt. kol. A. H. F. L. Fievez, sprak de mannen ook namens de minister van overzeese gebiedsdelen toe, maakte ge wag van de dankbaarheid van het gehele Nederlandse volk, wenste allen een suc cesvolle terugkeer in de burgermaat schappij toe, en besloot met een driewerf hoezee op H. M. de Koningin, waarmee allen geestdriftig instemden. Ter begroe ting, was mede aanwezig de chef van de generale staf. mr. J-l. J. Kruis; Aan, boord v; n de id-rkrui?" bevon den zich manschappen van het K. L. en van de Luchtstrijdkrachten, tezamen 809 man. waaronder ruim 600 man van het 7e bataljon stoottroepen en voorts 36 leden van de Kon. Marine en 249 mariniers. De C.O.T., overste van Weeren, verklaarde zeer tevreden te zijn over de reis en over de geest aan boord, die prima was ge weest. In het begin een beetje zeeziekte, maar overigens zelfs in de Rode zee geen overmatige temperaturen. Het schip was een dag later vertrokken, dan aanvanke lijk was vastgesteld, omdat een tweetal verdachte ziektegevallen eerst onderzocht moest worden, maar het resultaat van dit onderzoek was bevredigend geweest. Onder de vrijwilligers aan boord be vonden zich tweemaal drie gebroeders, nl. drie zoons van de familie Oversier uit Aalst en drie van de familie van der Waarden uit Tilburg. Zoals gebruikelijk werden de repatrië- renden bij het aan wal stappen verrast met goede gaven van „Nederland helpt Indië" en van de Niwin. Buiten de ioods stonden talrijke autobussen gei' 'd om er voor te zorgen dat iedereen avond nog thuis kwam. was de verklaring van de Amerikaanse minister van scheepvaart voor het Mer chant Marine Committee van het Hui- van Afgevaardigden, dat de president spoedig aan het Congres een verhoging zou vragen van 't budget voor de Mariti me Commission van ongeveer 50.000.00; i ter verlening van subsidies aan de scheepsbouw, in toevoeging aan het be- staande budget van 30.000.000 Bq de huidige gemiddelde kosten voor de bouw van passagiersschepen van ca. 1.000 per ton zou dit een subsidie be tekenen van 50 pet. voor ongeveer 100.000 ton, of vijf lynboten van middel matige omvang en snelheid. Dit program is klaarblijkelijk echter slechts bedoeld als een begin, want de minister verklaarde bovendien, dat uit oogpunt van nationale defensie in de ko mende vijf jaar op zijn minst 50 nieuwe passagiersschepen nodig zouden zijn, welke indien nodig als troepentransport schip zouden kunnen worden gebruikt. Afgezien hiervan heeft de aankondiging evenwel nog een diepere betekenis, om dat thans voor het eerst door de over heid een werkelijk enthousiasme aan de dag wordt gelegd voor de bouw van pas sagiersschepen. Er is en.ge twijfel ontstaan of een automobilist ten alle tijde in het donker voor het rode stoplicht van de C.C.D. moet stoppen. Twee politierechters te Zwolle bleken geheel uiteenlopende me ningen hierover te hebben. i Bij de economische politierechter te Zwolle kwam dit geval weer ter sprake. Er kan, zo constateerde deze autoriteit, twijfel bestaan over de stopplicht voor de C.C.D. De Hoge Raad heeft bp arrest van 2 Maart vastgesteld, dat de automo- bilist in dit geval behoort te stoppen, de zelfde j al vreest hij ook dat het lifters of an- I dere personen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1